"Қазақстан Республикасының әкiмшiлiк-аумақтық құрылысы туралы" Қазақстан Республикасының Заңына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасының Заңы 2020 жылғы 12 желтоқсандағы № 383-VI ҚРЗ
1-бап. "Қазақстан Республикасының әкiмшiлiк-аумақтық құрылысы туралы" 1993 жылғы 8 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесінің Жаршысы, 1993 ж., № 23-24, 507-құжат; 1995 ж., № 23, 146-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2004 ж., № 10, 56-құжат; № 23, 142-құжат; 2006 ж., № 18, 111-құжат; 2009 ж., № 2-3, 9-құжат; № 8, 44-құжат; 2011 ж., № 11, 102-құжат; 2013 ж., № 2, 11-құжат; № 14, 72-құжат; 2016 ж., № 6, 45-құжат; 2017 ж., № 14, 51-құжат; 2018 ж., № 24, 93-құжат) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1) 2-бапта:
сегізінші бөлік "Шағын аудандар," деген сөздерден кейін "қаладағы аудандар," деген сөздермен толықтырылсын;
тоғызыншы бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Облыстық маңызы бар қаладағы, республикалық маңызы бар қаладағы, астанадағы аудан қаладағы аудан болып табылады. Облыстық маңызы бар қаладағы, республикалық маңызы бар қаладағы, астанадағы аудан олардағы халық саны 400 мың адамнан астам болған кезде құрылады.";
2) 3-бапта:
3) тармақшадағы "өнеркәсiп орындары" және ", халқының жалпы санының үштен екiсiнен астамын жұмысшылар, қызметшiлер және олардың отбасы мүшелерi құрайтын елдi мекендер" деген сөздер тиісінше "өнеркәсiптік кәсіпорындар" және "елдi мекендер" деген сөздермен ауыстырылсын;
4) тармақшаның бірінші абзацындағы "өнеркәсiп орындарының" және ", олардың кемiнде үштен екiсiн жұмысшылар, қызметшiлер және олардың отбасы мүшелерi құрайтын елдi мекендер" деген сөздер тиісінше "өнеркәсiптік кәсіпорындардың" және "елдi мекендер" деген сөздермен ауыстырылсын;
5) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"5) ауыл – халқының саны кемінде 50 адам болатын елді мекен;";
3) 9-бап мынадай мазмұндағы 4-1) тармақшамен толықтырылсын:
"4-1) республикалық, облыстық және аудандық маңызы бар қалаларды өзге елді мекендер етіп қайта құру жөнінде шешім қабылдайды;";
4) 10-бап мынадай мазмұндағы 2-1) тармақшамен толықтырылсын:
"2-1) Қазақстан Республикасының Президентіне республикалық, облыстық және аудандық маңызы бар қалаларды өзге елді мекендер етіп қайта құру туралы ұсыну енгізеді;";
5) 11-баптың бірінші бөлігі мынадай мазмұндағы 3-1) тармақшамен толықтырылсын:
"3-1) Қазақстан Республикасының Үкіметіне облыстық және аудандық маңызы бар қалаларды өзге елді мекендер етіп қайта құру туралы ұсыныстар енгізеді;";

О внесении изменений и дополнений в Закон Республики Казахстан "Об административно-территориальном устройстве Республики Казахстан"
Закон Республики Казахстан от 12 декабря 2020 года № 383-VI ЗРК
Статья 1. Внести в Закон Республики Казахстан от 8 декабря 1993 года "Об административно-территориальном устройстве Республики Казахстан" (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1993 г., № 23-24, ст.507; 1995 г., № 23, ст.146; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2004 г., № 10, ст.56; № 23, ст.142; 2006 г., № 18, ст.111; 2009 г., № 2-3, ст.9; № 8, ст.44; 2011 г., № 11, ст.102; 2013 г., № 2, ст.11; № 14, ст.72; 2016 г., № 6, ст.45; 2017 г., № 14, ст.51; 2018 г., № 24, ст.93) следующие изменения и дополнения:
1) в статье 2:
часть восьмую после слова "микрорайоны," дополнить словами "районы в городе,";
часть девятую изложить в следующей редакции:
"Районом в городе является район в городе областного значения, городе республиканского значения, столице. Район в городе областного значения, городе республиканского значения, столице создается при численности населения в них свыше 400 тысяч человек.";
2) в статье 3:
в подпункте 3) слова ", из которых рабочие, служащие и члены их семей составляют свыше двух третей общей численности населения" исключить;
в абзаце первом подпункта 4) слова ", из которых рабочие, служащие и члены их семей составляют не менее двух третей" исключить;
подпункт 5) изложить в следующей редакции:
"5) село – населенный пункт с численностью населения не менее 50 человек;";
3) статью 9 дополнить подпунктом 4-1) следующего содержания:
"4-1) принимает решение по преобразованию городов республиканского, областного и районного значения в иные населенные пункты;";
4) статью 10 дополнить подпунктом 2-1) следующего содержания:
"2-1) вносит Президенту Республики Казахстан представление о преобразовании городов республиканского, областного и районного значения в иные населенные пункты;";
5) часть первую статьи 11 дополнить подпунктом 3-1) следующего содержания:
"3-1) вносят в Правительство Республики Казахстан предложения о преобразовании городов областного и районного значения в иные населенные пункты;";

6) 14-бапта:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"14-бап. Аудандық маңызы бар қала, кент, ауыл, ауылдық округ әкімінің өкілеттіктері";
мынадай мазмұндағы бірінші бөлікпен толықтырылсын:
"Аудандық маңызы бар қала әкімі аудандық өкілді және атқарушы органдарға аудандық маңызы бар қаланы кент, ауыл санатына жатқызу туралы ұсыныс енгізеді.";
1) тармақшадағы "кенттер, ауылдар категорияларына" деген сөздер "аудандық маңызы бар қалалар, кенттер, ауылдар санаттарына" деген сөздермен ауыстырылсын.
2-бап. Осы Заң алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Қ.ТОҚАЕВ

6) в статье 14:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Статья 14. Полномочия акима города районного значения, поселка, села, сельского округа";
дополнить частью первой следующего содержания:
"Аким города районного значения вносит в районные представительные и исполнительные органы предложение об отнесении города районного значения к категории поселка, села.";
подпункт 1) после слова "категории" дополнить словами "городов районного значения,".
Статья 2. Настоящий Закон вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Президент Республики Казахстан К. ТОКАЕВ