"Қазақстан Республикасының дипломатиялық қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасының Заңы 2021 жылғы 3 наурыздағы № 13-VII ҚРЗ.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы заңның қолданысқа енгізілу тәртібін 2-б.қараңыз.
1-бап. "Қазақстан Республикасының дипломатиялық қызметі туралы" 2002 жылғы 7 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2002 ж., № 5, 51-құжат; 2004 ж.,№ 23, 142-құжат; 2006 ж., № 9, 49-құжат; 2007 ж., № 9, 67-құжат; № 20,152-құжат; 2009 ж., № 8, 44-құжат; 2010 ж., № 24, 143-құжат; 2013 ж., № 14,75-құжат; 2014 ж., № 16, 90-құжат; № 19-I, 19-II, 96-құжат; № 21, 118-құжат;№ 23, 138-құжат; 2015 ж., № 22-ІІ, 148-құжат; № 22-V, 154-құжат; 2017 ж.,№ 12, 37-құжат; № 14, 51-құжат; № 16, 56-құжат; 2019 ж., № 21-22, 91-құжат; 2020 жылғы 31 желтоқсанда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне Мемлекет басшысының 2020 жылғы 1 қыркүйектегі "Жаңа жағдайдағы Қазақстан: іс-қимыл кезеңі" атты Қазақстан халқына Жолдауының жекелеген ережелерін іске асыру мәселесі бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2020 жылғы 30 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңы) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1) 1-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"1-бап. Осы Заңда пайдаланылатын негізгі ұғымдар
Осы Заңда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) "aд хoк" дипломатиялық курьері − курьерлік парақ ресімделген, дипломатиялық поштаны жеткізуді жүзеге асыратын жеке тұлға;
2) вализа − дипломатиялық поштаны тасымалдауға арналған пакет, конверт, қап, чемодан, өзге де ыдыс;
3) дипломатиялық курьер – Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен дипломатиялық қызмет органдарында республикалық бюджеттен ақы төленетін мемлекеттік лауазымды атқаратын, курьерлік парақ ресімделген, дипломатиялық поштаны жоспарлауды, жиынтықтауды, ресімдеуді, жөнелтуді, жеткізуді және қабылдауды жүзеге асыратын, Қазақстан Республикасы дипломатиялық қызметінің персоналы;
4) дипломатиялық өкілдіктермен жұмыс жөніндегі ұйым − Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын, Қазақстан Республикасында аккредиттелген дипломатиялық өкілдіктерге, халықаралық ұйымдарға және (немесе) олардың өкілдіктеріне, консулдық мекемелерге және дипломатиялық өкілдіктердің, халықаралық ұйымдардың және (немесе) олардың өкілдіктерінің басшыларына, персоналы мүшелеріне, Қазақстан Республикасындағы консулдық мекемелердің жұмыскерлеріне қызмет көрсету жүктелген заңды тұлға.
Осы Заңда және Қазақстан Республикасының өзге де заңдарында дипломатиялық өкілдіктермен жұмыс жөніндегі ұйымға өзге де функциялар жүктелуі мүмкін;

О внесении изменений и дополнений в Закон Республики Казахстан "О дипломатической службе Республики Казахстан"
Закон Республики Казахстан от 3 марта 2021 года № 13-VII ЗРК.
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие настоящего Закона см. ст. 2.
Статья 1. Внести в Закон Республики Казахстан от 7 марта 2002 года "О дипломатической службе Республики Казахстан" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2002 г., № 5, ст.51; 2004 г., № 23, ст.142; 2006 г., № 9, ст.49; 2007 г., № 9, ст.67; № 20, ст.152; 2009 г., № 8, ст.44; 2010 г., № 24, ст.143; 2013 г., № 14, ст.75; 2014 г., № 16, ст.90; № 19-I, 19-II, ст.96; № 21, ст.118; № 23, ст.138; 2015 г., № 22-II, ст.148; № 22-V, ст.154; 2017 г., № 12, ст.37; № 14, ст.51; № 16, ст.56; 2019 г., № 21-22, ст.91; Закон Республики Казахстан от 30 декабря 2020 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросу реализации отдельных положений Послания Главы государства народу Казахстана от 1 сентября 2020 года "Казахстан в новой реальности: время действий", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 31 декабря 2020 г.) следующие изменения и дополнения:
1) статью 1 изложить в следующей редакции:
"Статья 1. Основные понятия, используемые в настоящем Законе
В настоящем Законе используются следующие основные понятия:
1) дипломатический курьер "ад хок" – физическое лицо, на которое оформлен курьерский лист, осуществляющее доставку дипломатической почты;
2) вализа – пакет, конверт, мешок, чемодан, иная тара, предназначенные для транспортировки дипломатической почты;
3) дипломатический курьер – персонал дипломатической службы Республики Казахстан, занимающий в установленном законодательством Республики Казахстан порядке оплачиваемую из республиканского бюджета государственную должность в органах дипломатической службы, осуществляющий планирование, комплектование, оформление, отправку, доставку и приемку дипломатической почты, на которого оформлен курьерский лист;
4) организация по работе с дипломатическими представительствами – юридическое лицо, определяемое Правительством Республики Казахстан, на которое возложено обслуживание дипломатических представительств, международных организаций и (или) их представительств, консульских учреждений, аккредитованных в Республике Казахстан, и глав, членов персонала дипломатических представительств, международных организаций и (или) их представительств, работников консульских учреждений в Республике Казахстан.
Настоящим Законом и иными законами Республики Казахстан на организацию по работе с дипломатическими представительствами могут быть возложены иные функции;

5) дипломатиялық пошта – дипломатиялық поштаға жататындығы курьерлік парақпен расталатын, ресми құпия емес немесе құпия хат-хабар, заттар немесе техника;
6) курьерлік парақ − Сыртқы істер министрлігінің немесе шет елдегі мекеменің дипломатиялық пошта, дипломатиялық курьер мен "ад хок" дипломатиялық курьері мәртебесін растайтын ресми құжаты;
7) Қазақстан Республикасы дипломатиялық қызметінің ардагері (бұдан әрі − дипломатиялық қызмет ардагері) − бұрын Қазақстан Республикасы дипломатиялық қызметі персоналының лауазымын атқарған, жиырма бес жылдан кем емес жалпы еңбек өтілі бар, оның он жылын дипломатиялық қызмет органдарында жұмыс істеген және Қазақстан Республикасының зейнетақымен қамсыздандыру туралы заңнамасына сәйкес зейнеткерлік жасқа толған адам;
8) Қазақстан Республикасы дипломатиялық қызметінің жұмыскерлері (бұдан әрі − дипломатиялық қызмет жұмыскерлері) – дипломатиялық қызмет органдарында штаттық әкімшілік-техникалық лауазымдарды атқаратын мемлекеттік қызметшілер;
9) Қазақстан Республикасы дипломатиялық қызметінің қызметкерлерi (бұдан әрі − дипломатиялық қызмет қызметкерлерi) – дипломатиялық қызмет органдарында штаттық дипломатиялық лауазымдарды атқаратын, әдетте, дипломаттық дәрежесi бар және құқықтары мен мiндеттерiн дипломатиялық қызмет органдарына жүктелген мiндеттер мен функцияларды iске асыру мақсатында жүзеге асыратын мемлекеттiк қызметшілер;
10) Қазақстан Республикасы дипломатиялық қызметінің персоналы (бұдан әрі – дипломатиялық қызмет персоналы) – дипломатиялық қызмет қызметкерлері мен дипломатиялық қызмет жұмыскерлері;
11) Қазақстан Республикасы дипломатиялық қызметі персоналының бірге жүретін отбасы мүшелері (бұдан әрі − дипломатиялық қызмет персоналының бірге жүретін отбасы мүшелері) – дипломатиялық қызмет персоналының жұбайы (зайыбы), кәмелетке толмаған балалары, кәмелетке толмаған асырап алған балалары, сондай-ақ медициналық ұйымның Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен берілген қорытындысына сәйкес күтіп-бағуға мұқтаж еңбекке жарамсыз кәмелетке толған балалары және (немесе) ата-аналары.
Дипломатиялық қызмет персоналының бірге жүретін отбасы мүшелерінің қатарына осы тармақшаның бірінші бөлігінде аталған адамдарды қосу тәртібі, сондай-ақ еңбекке жарамсыз ата-аналарын қосудың айрықша жағдайлары Қазақстан Республикасы дипломатиялық қызметінің персоналын ротациялау қағидаларында айқындалады;
12) Қазақстан Республикасы дипломатиялық қызметі персоналының отбасы мүшелері (бұдан әрі − дипломатиялық қызмет персоналының отбасы мүшесі) – дипломатиялық қызмет персоналының жұбайы (зайыбы), балалары, асырап алған балалары, сондай-ақ ата-аналары;

5) дипломатическая почта – официальная несекретная или секретная корреспонденция, предметы или техника, принадлежность которых к дипломатической почте подтверждается курьерским листом;
6) курьерский лист – официальный документ Министерства иностранных дел или загранучреждения, подтверждающий статус дипломатической почты, дипломатического курьера и дипломатического курьера "ад хок";
7) ветеран дипломатической службы Республики Казахстан (далее – ветеран дипломатической службы) – лицо, ранее занимавшее должность персонала дипломатической службы Республики Казахстан, имеющее общий трудовой стаж не менее двадцати пяти лет, из них десять лет работы в органах дипломатической службы, и достигшее пенсионного возраста в соответствии с законодательством Республики Казахстан о пенсионном обеспечении;
8) работники дипломатической службы Республики Казахстан (далее – работники дипломатической службы) – государственные служащие, занимающие в органах дипломатической службы штатные административно-технические должности;
9) сотрудники дипломатической службы Республики Казахстан (далее – сотрудники дипломатической службы) – государственные служащие, занимающие в органах дипломатической службы штатные дипломатические должности, имеющие, как правило, дипломатический ранг и осуществляющие права и обязанности в целях реализации задач и функций, возложенных на органы дипломатической службы;
10) персонал дипломатической службы Республики Казахстан (далее – персонал дипломатической службы) – сотрудники дипломатической службы и работники дипломатической службы;
11) сопровождающие члены семьи персонала дипломатической службы Республики Казахстан (далее – сопровождающие члены семьи персонала дипломатической службы) – супруг (супруга), несовершеннолетние дети, несовершеннолетние усыновленные (удочеренные) дети, а также нетрудоспособные совершеннолетние дети и (или) родители персонала дипломатической службы, нуждающиеся в уходе в соответствии с заключением медицинской организации, выданным в установленном законодательством Республики Казахстан порядке.
Порядок включения лиц, указанных в части первой настоящего подпункта, а также исключительные случаи включения нетрудоспособных родителей в число сопровождающих членов семьи персонала дипломатической службы определяются в правилах ротации персонала дипломатической службы Республики Казахстан;
12) члены семьи персонала дипломатической службы Республики Казахстан (далее – член семьи персонала дипломатической службы) – супруг (супруга), дети, усыновленные (удочеренные) дети, а также родители персонала дипломатической службы;

13) Қазақстан Республикасының дипломатиялық қызметі (бұдан әрі − дипломатиялық қызмет) – Қазақстан Республикасы азаматтарының дипломатиялық қызмет органдарындағы Қазақстан Республикасының Конституциясына, осы Заңға, Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық актілерi мен халықаралық шарттарына сәйкес жүзеге асырылатын кәсiптік қызметi;
14) Қазақстан Республикасының консулдық қызметі – дипломатиялық қызметтің халықаралық құқық жол беретiн шекте қызметі мемлекеттің, Қазақстан Республикасы азаматтарының және заңды тұлғаларының құқықтары мен мүдделерін қорғауды қамтамасыз етуге, сондай-ақ Қазақстан Республикасының басқа мемлекеттермен достық қатынастарын дамытуға және экономикалық, сауда, ғылыми-техникалық, гуманитарлық-мәдени байланыстарды және туризм саласындағы ынтымақтастықты кеңейтуге жәрдем көрсетуге бағытталған бір бөлігі.
Қазақстан Республикасының консулдық қызметі өз жұмысын Қазақстан Республикасының Президенті бекітетін Қазақстан Республикасының Консулдық жарғысына сәйкес жүзеге асырады;
15) Қазақстан Республикасының Төтенше және Өкілетті Елшісі – бір немесе бірнеше шет мемлекетпен қатынастарда Қазақстан Республикасын білдіруге Қазақстан Республикасының Президенті уәкілеттік берген мемлекеттік саяси қызметші;
16) Қазақстан Республикасының халықаралық ұйым жанындағы Тұрақты (Өкілетті) өкілі – бір немесе бірнеше халықаралық ұйыммен қатынастарда Қазақстан Республикасын білдіруге Қазақстан Республикасының Президенті уәкілеттік берген мемлекеттік саяси қызметші;
17) Сыртқы істер министрлігінің кадр резерві – бұрын дипломатиялық қызмет персоналы лауазымдарын атқарған, дипломатиялық қызмет органдарындағы бос немесе уақытша бос лауазымдарға орналасуға үміткер адамдардың Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен қалыптастырылған, жүйеленген тізімі;
18) шет елдердегi мекемелер – Қазақстан Республикасының шет елдегі дипломатиялық және оларға теңестiрiлген өкілдiктерi, сондай-ақ консулдық мекемелерi.";
2) 4-баптың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Дипломатиялық қызметтiң бiрыңғай жүйесiн Сыртқы iстер министрлiгi, оның ведомстволары, Сыртқы істер министрлігінің Алматы қаласындағы Өкілдігі, шет елдердегi мекемелер, сондай-ақ Сыртқы iстер министрлiгiнiң қарамағындағы ведомстволық бағынысты ұйымдар, ғылыми-зерттеу және оқу орындары құрайды.";
3) 5-бапта:
5) тармақшадағы "шет елдерде" деген сөздер "шет елде" деген сөздермен ауыстырылсын;
8-2) тармақшадағы "халықаралық ұйымдардың өкілдіктерімен" деген сөздер "халықаралық ұйымдармен және (немесе) олардың өкілдіктерімен" деген сөздермен ауыстырылсын;

13) дипломатическая служба Республики Казахстан (далее – дипломатическая служба) – профессиональная деятельность граждан Республики Казахстан в органах дипломатической службы, осуществляемая в соответствии с Конституцией Республики Казахстан, настоящим Законом, иными нормативными правовыми актами и международными договорами Республики Казахстан;
14) консульская служба Республики Казахстан – часть дипломатической службы, деятельность которой направлена на обеспечение защиты прав и интересов государства, граждан и юридических лиц Республики Казахстан в пределах, допускаемых международным правом, а также на оказание содействия развитию дружественных отношений Республики Казахстан с другими государствами и расширению экономических, торговых, научно-технических, гуманитарно-культурных связей и сотрудничества в сфере туризма.
Консульская служба Республики Казахстан осуществляет свою работу в соответствии с Консульским уставом Республики Казахстан, утверждаемым Президентом Республики Казахстан;
15) Чрезвычайный и Полномочный Посол Республики Казахстан – политический государственный служащий, уполномоченный Президентом Республики Казахстан представлять Республику Казахстан в отношениях с одним или несколькими иностранными государствами;
16) Постоянный (Полномочный) представитель Республики Казахстан при международной организации – политический государственный служащий, уполномоченный Президентом Республики Казахстан представлять Республику Казахстан в отношениях с одной или несколькими международными организациями;
17) кадровый резерв Министерства иностранных дел – сформированный в установленном законодательством Республики Казахстан порядке систематизированный список лиц, ранее занимавших должности персонала дипломатической службы, претендующих на занятие вакантных или временно вакантных должностей в органах дипломатической службы;
18) загранучреждения – находящиеся за границей дипломатические и приравненные к ним представительства, а также консульские учреждения Республики Казахстан.";
2) часть первую статьи 4 изложить в следующей редакции:
"Единую систему дипломатической службы образуют Министерство иностранных дел, его ведомства, Представительство Министерства иностранных дел в городе Алматы, загранучреждения, а также подведомственные организации, научно-исследовательские и учебные заведения, находящиеся в ведении Министерства иностранных дел.";
3) в статье 5:
в подпункте 5) слово "рубежом" заменить словом "границей";
в подпункте 8-2) слова "представительствами международных организаций" заменить словами "международными организациями и (или) их представительствами";

4) 6-бапта:
15) және 16) тармақшалардағы "шет елдерде" деген сөздер "шет елде" деген сөздермен ауыстырылсын;
18) тармақшадағы "шетелдiк дипломатиялық және соларға теңестiрiлген өкiлдiктердiң" деген сөздер "дипломатиялық өкiлдiктердiң" деген сөздермен ауыстырылсын;
20) тармақшадағы "шет елдерде" деген сөздер "шет елде" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 27-10), 27-11), 27-12), 27-13) және 27-14) тармақшалармен толықтырылсын:
"27-10) Қазақстан Республикасының Үкіметі бекітетін дипломатиялық поштаны жоспарлау, жиынтықтау, ресімдеу, жөнелту, жеткізу, қабылдау және сақтау тәртібін әзірлеу;
27-11) Қазақстан Республикасының Үкіметі бекітетін дипломатиялық поштаны пайдалану құқығы бар Қазақстан Республикасы мемлекеттік органдары мен ұйымдарының тізбесін әзірлеу;
27-12) шет елдердегі мекемелерде бухгалтерлік есепке алу жөніндегі жалпы ережелерді қолдану тәртібі туралы нұсқаулықты бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органмен келісу бойынша әзірлеу және бекіту;
27-13) Қазақстан Республикасының Президенті бекітетін Қазақстан Республикасының дипломатиялық және оған теңестірілген өкілдігі туралы ережені әзірлеу;
27-14) дипломатиялық қызмет қызметкері немесе дипломатиялық қызмет жұмыскері шет елде қызметтік міндеттерін орындау кезінде қаза тапқан не шет елде қызметтік міндеттерін орындау кезінде алған жарақаты салдарынан бір жыл ішінде қайтыс болған, оған шет елде қызметтік міндеттерін орындау кезінде ауруы, мертігуі, (жаралануы, жарақаттануы, контузия алуы) салдарынан болған мүгедектік белгіленген жағдайда және шет елде қызметтік міндеттерін орындау кезінде мүгедектікке алып келмеген мертігуі (жаралануы, жарақаттануы, контузия алуы) жағдайында біржолғы өтемақы төлеу тәртібін әзірлеу және бекіту;";
5) 7-бапта:
2-тармақтағы "курьерлік қызметін" деген сөздер "дипломатиялық поштаны" деген сөздермен ауыстырылсын;
4-тармақта:
"шет елдердегі" деген сөздер "шет елдегі" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Шет елдердегі мекемелердің ақпараттық қауіпсіздігін, инженерлік-техникалық, арнаулы және физикалық қорғалуын қамтамасыз ету жөніндегі талаптарды Қазақстан Республикасының ұлттық қауіпсіздік органдары әзірлейді және Қазақстан Республикасының Үкіметі бекітеді.";
6) 1-тарау мынадай мазмұндағы 7-1-баппен толықтырылсын:
"7-1-бап. Дипломатиялық пошта
1. Дипломатиялық пошта дипломатиялық қызмет органдарының қызметін қамтамасыз етуге, дипломатиялық поштадағы мәліметтерді ашуға жол бермеуге, сондай-ақ дипломатиялық қызмет органдары арасында жедел байланыс орнатуға арналған.
Мемлекеттік құпиялар, сондай-ақ таратылуы шектеулі қызметтік ақпарат бар дипломатиялық поштаны жиынтықтау, ресімдеу, жөнелту, жеткізу, қабылдау және сақтау мемлекеттік құпияларды және таратылуы шектеулі қызметтік ақпаратты құрайтын мәліметтерді қорғау жөніндегі талаптар сақтала отырып, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Дипломатиялық пошта Қазақстан Республикасының пошта туралы заңнамасының реттеу нысанасы болып табылмайды.

4) в статье 6:
в подпунктах 15) и 16) слово "рубежом" заменить словом "границей";
в подпункте 18) слова "иностранных дипломатических и приравненных к ним представительств" заменить словами "дипломатических представительств";
в подпункте 20) слово "рубежом" заменить словом "границей";
дополнить подпунктами 27-10), 27-11), 27-12), 27-13) и 27-14) следующего содержания:
"27-10) разработка порядка планирования, комплектования, оформления, отправки, доставки, приемки и хранения дипломатической почты, утверждаемого Правительством Республики Казахстан;
27-11) разработка перечня государственных органов и организаций Республики Казахстан, имеющих право пользования дипломатической почтой, утверждаемого Правительством Республики Казахстан;
27-12) разработка и утверждение по согласованию с центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета инструкции о порядке применения общих положений по бухгалтерскому учету в загранучреждениях;
27-13) разработка положения о дипломатическом и приравненном к нему представительстве Республики Казахстан, утверждаемого Президентом Республики Казахстан;
27-14) разработка и утверждение порядка выплаты единовременной компенсации в случае гибели сотрудника дипломатической службы или работника дипломатической службы при исполнении служебных обязанностей за границей либо смерти в течение года вследствие травмы, полученной при исполнении служебных обязанностей за границей, установления ему инвалидности, наступившей в результате заболевания, увечья (ранения, травмы, контузии), полученных при исполнении служебных обязанностей за границей, и получения увечья (ранения, травмы, контузии), не повлекшего (не повлекшей) инвалидности, при исполнении служебных обязанностей за границей;";
5) в статье 7:
в пункте 2 слова "курьерскую службу" заменить словами "дипломатическую почту";
в пункте 4:
слово "рубежом" заменить словом "границей";
дополнить частью второй следующего содержания:
"Требования по обеспечению информационной безопасности, инженерно-технической, специальной и физической защиты загранучреждений разрабатываются органами национальной безопасности Республики Казахстан и утверждаются Правительством Республики Казахстан.";
6) главу 1 дополнить статьей 7-1 следующего содержания:
"Статья 7-1. Дипломатическая почта
1. Дипломатическая почта предназначена для обеспечения деятельности органов дипломатической службы, недопущения раскрытия сведений, содержащихся в дипломатической почте, а также установления оперативной связи между органами дипломатической службы.
Комплектование, оформление, отправка, доставка, приемка и хранение дипломатической почты, содержащей государственные секреты, а также служебную информацию ограниченного распространения, осуществляются с соблюдением требований по защите сведений, составляющих государственные секреты и служебную информацию ограниченного распространения, в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Дипломатическая почта не является предметом регулирования законодательства Республики Казахстан о почте.

2. Сыртқы істер министрлігі және шет елдердегі мекемелер дипломатиялық поштаны жоспарлауды, жиынтықтауды, ресімдеуді, жөнелтуді, жеткізуді, қабылдауды және сақтауды жүзеге асырады.
3. Өз қызметін орындау үшін дипломатиялық поштаны пайдалану құқығы бар Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдары мен ұйымдары хат-хабарды, заттарды немесе техниканы дипломатиялық пошта арқылы жөнелтеді.
4. Егер Қазақстан Республикасы мемлекеттік органдары мен лауазымды адамдарының дипломатиялық поштада өткізілуіне тыйым салынған хат-хабар, заттар немесе техника бар деп есептеуге жеткілікті негіздері болса, дипломатиялық поштаны зерттеп-қарау және ашу дипломатиялық курьердің немесе "ад хок" дипломатиялық курьерінің не дипломатиялық қызмет органдарының өзге де уәкілетті өкілінің қатысуымен жүзеге асырылады.
5. Дипломатиялық поштаға санкцияланбаған қол жеткізуден қорғау мақсатында дипломатиялық поштасы бар вализа арнаулы қорғау құралдарымен жарақтандырылуы мүмкін.
6. Дипломатиялық поштаның ішіндегісі үшін жауапкершілік хат-хабарды, заттарды немесе техниканы дипломатиялық поштамен жөнелту үшін оларды ұсынатын мемлекеттік органдар мен ұйымдардың басшыларына, сондай-ақ шет елдердегі мекемелердің персоналына жүктеледі.
7. Дипломатиялық курьерлер мен "aд хoк" дипломатиялық курьерлері дипломатиялық поштаны жеткізу және оның қауіпсіздігі мен сақталуын қамтамасыз ету жөніндегі өз міндеттерін орындау кезінде мемлекеттің қорғауында болады.
Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдары, ұйымдары мен лауазымды адамдары өз құзыреті шегінде дипломатиялық поштаны жеткізуде және оның қауіпсіздігі мен сақталуын қамтамасыз етуде жәрдем көрсетуге тиіс.
Дипломатиялық пошта Қазақстан Республикасының аумағында жоғалған жағдайда, дипломатиялық поштаны іздестіру және күзетуді қамтамасыз ету бойынша іс-қимылды Қазақстан Республикасының дипломатиялық қызмет органдары мен басқа да мемлекеттік органдары Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген өз құзыретіне сәйкес жүзеге асырады.
Дипломатиялық пошта шет мемлекеттің аумағында жоғалған жағдайда, дипломатиялық поштаның тұрған жерін анықтау және оны күзетуді қамтамасыз ету бойынша іс-қимылды дипломатиялық қызмет органдары сыртқы барлау субъектілерімен келісу бойынша жүзеге асырады.
8. Сыртқы істер министрлігі:
1) дипломатиялық поштаны жоспарлауды, жиынтықтауды, ресімдеуді, қабылдауды және сақтауды жүзеге асырады, дипломатиялық поштаны Қазақстан Республикасының аумағынан тыс жерге және шет елден Қазақстан Республикасының аумағына жеткізуді ұйымдастырады;

2. Министерство иностранных дел и загранучреждения осуществляют планирование, комплектование, оформление, отправку, доставку, приемку и хранение дипломатической почты.
3. Государственные органы и организации Республики Казахстан, имеющие право пользования дипломатической почтой, для выполнения своей деятельности отправляют корреспонденцию, предметы или технику посредством дипломатической почты.
4. Если у государственных органов и должностных лиц Республики Казахстан имеются достаточные основания считать, что в дипломатической почте содержатся корреспонденция, предметы или техника, запрещенные для перемещения, обследование и вскрытие дипломатической почты осуществляются в присутствии дипломатического курьера или дипломатического курьера "ад хок" либо иного уполномоченного представителя органов дипломатической службы.
5. В целях защиты от несанкционированного доступа к дипломатической почте вализа с дипломатической почтой может оснащаться специальными средствами защиты.
6. Ответственность за содержимое дипломатической почты возлагается на руководителей государственных органов и организаций, а также персонал загранучреждений, представляющих корреспонденцию, предметы или технику для их отправки дипломатической почтой.
7. Дипломатические курьеры и дипломатические курьеры "ад хок" находятся под защитой государства при выполнении ими своих обязанностей по доставке дипломатической почты и обеспечению ее безопасности и сохранности.
Государственные органы, организации и должностные лица Республики Казахстан в пределах своей компетенции должны оказывать содействие в доставке дипломатической почты и обеспечении ее безопасности и сохранности.
В случае утраты дипломатической почты на территории Республики Казахстан действия по поиску и обеспечению охраны дипломатической почты осуществляются органами дипломатической службы и другими государственными органами Республики Казахстан в соответствии с их компетенцией, установленной законодательством Республики Казахстан.
В случае утраты дипломатической почты на территории иностранного государства действия по установлению места нахождения и обеспечению охраны дипломатической почты осуществляются органами дипломатической службы по согласованию с субъектами внешней разведки.
8. Министерство иностранных дел:
1) осуществляет планирование, комплектование, оформление, приемку и хранение дипломатической почты, организует доставку дипломатической почты за пределы территории Республики Казахстан и на территорию Республики Казахстан из-за границы;

2) өз құзыреті шегінде дипломатиялық поштаны жеткізу кезінде оның қауіпсіздігі мен сақталуын қамтамасыз ету жөнінде шаралар қабылдайды;
3) дипломатиялық поштаны жеткізу үшін қажетті құжаттарды ресімдеуді және дипломатиялық курьерлер мен "ад хок" дипломатиялық курьерлеріне беруді қамтамасыз етеді;
4) Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдарымен және ұйымдармен дипломатиялық пошта мәселелері бойынша, оның ішінде бірлескен нормативтік құқықтық актілерге қол қою арқылы өзара іс-қимыл жасайды;
5) дипломатиялық поштаның жеткізілуін ұйымдастыруға Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өзге де заңды тұлғаларды тартады.
9. Шет елдегі мекеме:
1) дипломатиялық поштаны жиынтықтауды, ресімдеуді, қабылдауды және сақтауды жүзеге асырады, Сыртқы істер министрлігінен келіп түсетін дипломатиялық поштаның басқа шет елдердегі мекемелерге жеткізілуін ұйымдастырады;
2) Сыртқы істер министрлігіне жеткізу үшін дипломатиялық поштаны жиынтықтауды, сақтауды, ресімдеуді жүзеге асырады;
3) дипломатиялық поштаның Сыртқы істер министрлігіне жеткізілуін ұйымдастырады;
4) өз құзыреті шегінде дипломатиялық поштаны жеткізу кезінде оның қауіпсіздігі мен сақталуын қамтамасыз ету жөнінде шаралар қабылдайды;
5) дипломатиялық поштаны жеткізу үшін қажетті құжаттарды ресімдеуді және дипломатиялық курьерлер мен "ад хок" дипломатиялық курьерлеріне беруді қамтамасыз етеді.";
7) 9-бапта:
1-тармақтағы "мемлекеттік тіл мен орыс тiлiн" деген сөздер "қазақ, орыс және шет тілдерін" деген сөздермен ауыстырылсын;
2-тармақтың екінші бөлігіндегі "кері шақырып алады" деген сөздер "босатады" деген сөзбен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 4-1-тармақпен толықтырылсын:
"4-1. Халықаралық ұйымдардағы жұмысы аяқталғаннан кейін Қазақстан Республикасына оралған және халықаралық ұйымға жұмысқа тағайындалғанға дейін тікелей дипломатиялық қызметте болған дипломатиялық қызмет персоналы халықаралық ұйымдағы лауазымынан босатылған күннен бастап үш ай ішінде Сыртқы істер министрлігіндегі лауазымға конкурстық іріктеу жүргізілмей тағайындалады.";
8) 11-баптың 1-тармағының жетінші бөлігіндегі "тәртібі Қазақстан Республикасының Президенті бекітетін ережеде айқындалады" деген сөздер "тәртібін Қазақстан Республикасының Президенті бекітеді" деген сөздермен ауыстырылсын;
9) 13-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Дипломатиялық қызмет қызметкерлерi, сондай-ақ Сыртқы iстер министрлiгiнен жұмыстан босатылған адамдар Қазақстан Республикасының заңдарында немесе болатын елінiң заңнамасында көзделген жауаптылыққа алып келетін іс-әрекеттерді жасаған жағдайда, олардың дипломаттық дәрежесі төмендетiлуi немесе дипломаттық дәрежесiнен айырылуы мүмкiн.
Дипломатиялық қызмет органдары жүйесiнен қызметтік тәртiпті бұзғаны, әкімшілік сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылық жасағаны үшiн босатылған кезде дипломатиялық қызмет қызметкерi бiр мезгiлде дипломаттық дәрежесiнен айырылады.
Дипломатиялық қызмет қызметкерін дипломаттық дәрежесінен айыру немесе төмендету, сондай-ақ оның дәрежесін қалпына келтіру дипломаттық дәреже берілгендегідей тәртіппен жүргізіледі.";

2) принимает в пределах своей компетенции меры по обеспечению безопасности и сохранности дипломатической почты при ее доставке;
3) обеспечивает оформление и выдачу дипломатическим курьерам и дипломатическим курьерам "ад хок" необходимых документов для доставки дипломатической почты;
4) взаимодействует с государственными органами Республики Казахстан и организациями по вопросам дипломатической почты, в том числе путем подписания совместных нормативных правовых актов;
5) привлекает к организации доставки дипломатической почты иные юридические лица в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
9. Загранучреждение:
1) осуществляет комплектование, оформление, приемку и хранение дипломатической почты, организует доставку в другие загранучреждения дипломатической почты, поступающей из Министерства иностранных дел;
2) осуществляет комплектование, хранение, оформление дипломатической почты для доставки в Министерство иностранных дел;
3) организует доставку дипломатической почты в Министерство иностранных дел;
4) принимает в пределах своей компетенции меры по обеспечению безопасности и сохранности дипломатической почты при ее доставке;
5) обеспечивает оформление и выдачу дипломатическим курьерам и дипломатическим курьерам "ад хок" необходимых документов для доставки дипломатической почты.";
7) в статье 9:
в пункте 1 слова "государственным и русским языками" заменить словами "казахским, русским и иностранным языками";
в части второй пункта 2 слово "отзываются" заменить словом "освобождаются";
дополнить пунктом 4-1 следующего содержания:
"4-1. Персонал дипломатической службы, возвратившийся в Республику Казахстан по окончании работы в международных организациях и находившийся на дипломатической службе непосредственно до назначения на работу в международную организацию, назначается на должность в Министерстве иностранных дел без проведения конкурсного отбора в течение трех месяцев со дня освобождения от должности в международной организации.";
8) в части седьмой пункта 1 статьи 11 слова "определяется положением, утверждаемым" заменить словом "утверждается";
9) пункт 2 статьи 13 изложить в следующей редакции:
"2. В случае совершения сотрудниками дипломатической службы, а также лицами, уволившимися из Министерства иностранных дел, деяний, влекущих ответственность, предусмотренную законами Республики Казахстан или законодательством страны пребывания, они могут быть понижены в дипломатическом ранге или лишены дипломатического ранга.
При увольнении из системы органов дипломатической службы за нарушение служебной дисциплины, совершение административного коррупционного правонарушения сотрудник дипломатической службы одновременно лишается дипломатического ранга.
Лишение сотрудника дипломатической службы дипломатического ранга или понижение, а также восстановление его в ранге производятся в таком же порядке, как и присвоение дипломатического ранга.";

10) 15-бапта:
1-тармақта:
бірінші бөліктегі "айқындайтын тәртіппен" деген сөздер "бекітетін қағидаларға сәйкес" деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші бөлікте орыс тіліндегі мәтінге түзету енгізілді, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді;
3-тармақта:
екінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Шет елдердегi мекемелерде жұмыс істеу арасындағы кезеңде Сыртқы iстер министрлiгiнiң құрылымдық бөлiмшелерiндегі жұмыс iстеу мерзiмi дипломатиялық қызмет қызметкерлерінде кемiнде екi жылды, дипломатиялық қызмет жұмыскерлерінде кемiнде бір жылды құрауға тиiс.";
үшінші бөлік алып тасталсын;
6-тармақта орыс тіліндегі мәтінге түзету енгізілді, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді;
7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"7. Осы баптың 3-тармағының күші:
1) осы Заңның 15-2-бабында көзделген жағдайларға;
2) мемлекеттік саяси қызметшілерге;
3) Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігінің құрылымдық бөлімшелерінде Қазақстан Республикасы Президентінің сыртқы саясат саласындағы өкілеттіктерін іске асыруды қамтамасыз ету жөніндегі функцияларды жүзеге асыратын лауазымдарды атқаратын адамдарға;
4) Қазақстан Республикасы Премьер-Министрі Кеңсесінің құрылымдық бөлімшелерінде халықаралық ынтымақтастық мәселелері бойынша Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрі Бірінші орынбасарының және орынбасарларының, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрі Кеңсесі Басшысының және оның орынбасарларының қызметін ақпараттық-талдамалық қамтамасыз етуді жүзеге асыратын лауазымдарды атқаратын адамдарға;
5) сирек кездесетiн шет тiлдерiн меңгерген дипломатиялық қызмет персоналына қолданылмайды.
Сирек кездесетін шет тілдер тізбесін Қазақстан Республикасының Сыртқы істер министрі белгілейді.";
11) 18-бапта:
1-тармақтың 1) және 3) тармақшалары "жұмыскерінің" деген сөздің алдынан "дипломатиялық қызмет" деген сөздермен толықтырылсын;
2-тармақтың екінші бөлігіндегі "резервіне" деген сөз "кадр резервіне" деген сөздермен ауыстырылсын;
12) 21-бапта:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"21-бап. Дипломатиялық қызмет персоналын және дипломатиялық қызмет ардагерлерін көтермелеу";
мынадай мазмұндағы 3-тармақпен толықтырылсын:
"3. Ұлттық, мемлекеттік, кәсіби және өзге де мерекелерді мейрамдауға байланысты ведомстволық наградалармен наградтауға дипломатиялық қызмет ардагерлері ұсынылуы мүмкін.";
13) 22-баптың 1-тармағындағы және 23-баптың 1-тармағындағы "заң актілеріне", "заң актілерінде" деген сөздер тиісінше "заңдарына", "заңдарында" деген сөздермен ауыстырылсын;
14) 24-бапта:
1-тармақ мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Шет елдердегі мекемелердің бюджетті жоспарлау, бекіту, қаржыландыру және атқару тәртібін бюджеттік жоспарлау және бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органдармен келісу бойынша Қазақстан Республикасының Сыртқы істер министрі айқындайды.";
5-тармақта орыс тіліндегі мәтінге түзету енгізілді, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді;
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

10) в статье 15:
в пункте 1:
в части первой слова "в порядке, определяемом" заменить словами "в соответствии с правилами, утверждаемыми";
в части второй слово "рубежом" заменить словом "границей";
в пункте 3:
часть вторую изложить в следующей редакции:
"Срок работы в структурных подразделениях Министерства иностранных дел в период между работой в загранучреждениях должен составлять у сотрудников дипломатической службы не менее двух лет, у работников дипломатической службы не менее одного года.";
часть третью исключить;
в пункте 6 слово "рубежом" заменить словом "границей";
пункт 7 изложить в следующей редакции:
"7. Действие пункта 3 настоящей статьи не распространяется:
1) на случаи, предусмотренные статьей 15-2 настоящего Закона;
2) на политических государственных служащих;
3) на лиц, занимающих должности в структурных подразделениях Администрации Президента Республики Казахстан, осуществляющих функции по обеспечению реализации полномочий Президента Республики Казахстан в области внешней политики;
4) на лиц, занимающих должности в структурных подразделениях Канцелярии Премьер-Министра Республики Казахстан, осуществляющих информационно-аналитическое обеспечение деятельности Премьер-Министра Республики Казахстан, Первого заместителя и заместителей Премьер-Министра Республики Казахстан, Руководителя Канцелярии Премьер-Министра Республики Казахстан и его заместителей по вопросам международного сотрудничества;
5) на персонал дипломатической службы, владеющий редкими иностранными языками.
Перечень редких иностранных языков устанавливается Министром иностранных дел Республики Казахстан.";
11) в статье 18:
подпункты 1) и 3) пункта 1 после слова "сотрудником" дополнить словами "дипломатической службы";
в части второй пункта 2 слово "резерв" заменить словами "кадровый резерв";
12) в статье 21:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Статья 21. Поощрения персонала дипломатической службы и ветеранов дипломатической службы";
дополнить пунктом 3 следующего содержания:
"3. По случаю празднования национальных, государственных, профессиональных и иных праздников к награждению ведомственными наградами могут быть представлены ветераны дипломатической службы.";
13) в пункте 1 статьи 22 и пункте 1 статьи 23 слова "законодательными актами" заменить словом "законами";
14) в статье 24:
пункт 1 дополнить частью второй следующего содержания:
"Порядок планирования, утверждения, финансирования и исполнения бюджета загранучреждениями определяется Министром иностранных дел Республики Казахстан по согласованию с центральными уполномоченными органами по бюджетному планированию и исполнению бюджета.";
в пункте 5 слово "рубежом" заменить словом "границей";
пункт 6 изложить в следующей редакции:

"6. Дипломатиялық қызмет органдарын, оның ішінде шет елдегі, мемлекеттік меншіктегі және жалға алынған әкімшілік ғимараттарды, тұрғын және тұрғын емес ғимараттар мен үй-жайларды, сондай-ақ шет елдердегі мекемелердің резиденцияларын материалдық-техникалық қамтамасыз ету және оларға сервистік қызмет көрсету бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырылады.
Дипломатиялық қызмет органдарын материалдық-техникалық қамтамасыз етуді және оларға сервистік қызмет көрсетуді өзіне тиісті функциялар жүктелген дипломатиялық өкілдіктермен жұмыс жөніндегі ұйым жүзеге асырады.
Дипломатиялық қызмет органдарына сервистік қызмет көрсету деп: мүліктің тиісті жай-күйін ұстап-тұруға және қалпына келтіруге; құрылымдық бөлімшелерді жабдықтауға және олардың жұмыс істеуіне; бағдарламалық-ақпараттық және автокөліктік қызмет көрсетуге бағытталған әрекеттер; іс-шараларға қызмет көрсету және оларды өткізу жөніндегі ұйымдастырушылық және ілеспе әрекеттер, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де әрекеттер түсініледі.";
15) мынадай мазмұндағы 24-1-баппен толықтырылсын:
"24-1-бап. Сыртқы саясат, халықаралық қатынастар және халықаралық құқық мәселелері бойынша зерттеулер жүргізу
Сыртқы саясат, халықаралық қатынастар және халықаралық құқық мәселелері бойынша зерттеулер жүргізуді Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын заңды тұлға жүзеге асырады.";
16) 25 және 26-баптар мынадай редакцияда жазылсын:
"25-бап. Дипломатиялық қызмет персоналына берiлетiн кепiлдiктер мен өтемақылар
1. Дипломатиялық қызмет персоналын және дипломатиялық қызмет персоналының бірге жүретін отбасы мүшелерiн материалдық және әлеуметтiк қамтамасыз ету өткеретін қызметiнiң күрделілігі, онымен байланысты тәуекел, сондай-ақ шет мемлекеттiң өзiндiк ерекшелiктерi ескерiле отырып ұсынылады.
Шет елде болу дипломатиялық қызмет персоналын және дипломатиялық қызмет персоналының бірге жүретін отбасы мүшелерiн қандай да бір залалға алып келмеуге тиiс. Шет елдегi дипломатиялық қызмет персоналына және дипломатиялық қызмет персоналының бірге жүретін отбасы мүшелерiне қатысты көмек көрсету және қорғауды ұйымдастыру жөніндегі мiндеттердi шет елдегi мекеменiң басшысы орындайды.
Дипломатиялық қызмет қызметкері немесе дипломатиялық қызмет жұмыскері шет елдегі мекемеде жұмыс істеген уақытында ауырған жағдайда, дипломатиялық қызмет қызметкерінің немесе дипломатиялық қызмет жұмыскерінің Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасында айқындалған мөлшерде жәрдемақы алуға құқығы бар.
Дипломатиялық қызмет қызметкері немесе дипломатиялық қызмет жұмыскері шет елдегі мекемеде жұмыс істеген уақытында қайтыс болған жағдайда, қайтыс болған дипломатиялық қызмет қызметкерінің немесе дипломатиялық қызмет жұмыскерінің жұбайына (зайыбына) немесе "Неке (ерлі-зайыптылық) және отбасы туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне сәйкес айқындалатын жақын туыстарының біріне үш орташа айлық жалақы мөлшерінде біржолғы жәрдемақы төленеді, бұл ретте жәрдемақы мөлшері "Қазақстан Республикасында мүгедектігі бойынша және асыраушысынан айырылу жағдайы бойынша берілетін мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақылар туралы" Қазақстан Республикасының Заңында белгіленгеннен төмен болмайды.
Шет елдегі мекемеде жұмыс істеген уақытында дипломатиялық қызмет қызметкерінің немесе дипломатиялық қызмет жұмыскерінің отбасында бала туылған жағдайда, дипломатиялық қызмет қызметкерінің немесе дипломатиялық қызмет жұмыскерінің Қазақстан Республикасының балалы отбасыларға берілетін мемлекеттік жәрдемақылар туралы заңнамасында айқындалған мөлшерде жәрдемақы алуға құқығы бар.
Шет елдегi мекемеде жұмыс істеген уақытында дипломатиялық қызмет персоналының отбасы мүшелері ауырған, қайтыс болған жағдайда, оның отбасы мүшелерінің Қазақстан Республикасының заңнамасында айқындалған мөлшерде жәрдемақы алуға құқығы бар.

"6. Материально-техническое обеспечение и сервисное обслуживание органов дипломатической службы, в том числе находящихся за границей в государственной собственности и аренде административных зданий, жилых и нежилых зданий и помещений, а также резиденций загранучреждений, осуществляются за счет бюджетных средств.
Материально-техническое обеспечение и сервисное обслуживание органов дипломатической службы осуществляются организацией по работе с дипломатическими представительствами, на которую возложены соответствующие функции.
Под сервисным обслуживанием органов дипломатической службы понимаются действия, направленные на: поддержание и восстановление надлежащего состояния имущества; снабжение и функционирование структурных подразделений; программно-информационное и автотранспортное обслуживание; организационные и сопроводительные действия по обслуживанию и проведению мероприятий, а также иные действия, не запрещенные законодательством Республики Казахстан.";
15) дополнить статьей 24-1 следующего содержания:
"Статья 24-1. Проведение исследований по вопросам внешней политики, международных отношений и международного права
Проведение исследований по вопросам внешней политики, международных отношений и международного права осуществляется юридическим лицом, определяемым Правительством Республики Казахстан.";
16) статьи 25 и 26 изложить в следующей редакции:
"Статья 25. Гарантии и компенсации персоналу дипломатической службы
1. Материальное и социальное обеспечение персоналу дипломатической службы и сопровождающим членам семей персонала дипломатической службы предоставляется с учетом сложности прохождения службы, связанного с ней риска, а также специфических особенностей иностранного государства.
Пребывание за границей не должно повлечь за собой какого-либо ущерба для персонала дипломатической службы и сопровождающих членов семей персонала дипломатической службы. Обязанности по оказанию помощи и организации защиты в отношении персонала дипломатической службы и сопровождающих членов семей персонала дипломатической службы, находящихся за границей, исполняет руководитель загранучреждения.
В случае болезни сотрудника дипломатической службы или работника дипломатической службы во время работы в загранучреждении сотрудник дипломатической службы или работник дипломатической службы имеет право на пособие в размере, определенном трудовым законодательством Республики Казахстан.
В случае смерти сотрудника дипломатической службы или работника дипломатической службы во время работы в загранучреждении супругу (супруге) или одному из близких родственников, определяемому в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О браке (супружестве) и семье", умершего сотрудника дипломатической службы или работника дипломатической службы выплачивается единовременное пособие в размере трех среднемесячных заработных плат, при этом размер пособия не может быть ниже установленного Законом Республики Казахстан "О государственных социальных пособиях по инвалидности и по случаю потери кормильца в Республике Казахстан".
В случае рождения ребенка в семье сотрудника дипломатической службы или работника дипломатической службы во время работы в загранучреждении сотрудник дипломатической службы или работник дипломатической службы имеет право на пособие в размере, определенном законодательством Республики Казахстан о государственных пособиях семьям, имеющим детей.
В случае болезни, смерти членов семьи персонала дипломатической службы во время работы в загранучреждении члены его семьи имеют право на пособие в размере, определенном законодательством Республики Казахстан.

2. Шет елдегі мекемеге жұмысқа жіберілген дипломатиялық қызмет қызметкерінің немесе дипломатиялық қызмет жұмыскерінің жұбайы (зайыбы) аталған тағайындау туралы шешім қабылданған кезде мемлекеттік қызметте мемлекеттік лауазымды атқарып жүрген жағдайда, оған Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен, Қазақстан Республикасына оралғаннан кейін оның мемлекеттік қызметте бұрын атқарған мемлекеттік лауазымы дипломатиялық қызмет персоналының шет елдегі мекемеде жұмыс істеу кезеңінде сақтала отырып, дипломатиялық қызмет персоналының бірге жүретін отбасы мүшесі ретінде жұбайының (зайыбының) шет елге шығу кезеңіне жалақысы сақталмайтын демалыс беріледі.
3. Дипломатиялық қызмет персоналына және дипломатиялық қызмет персоналының бірге жүретін отбасы мүшелеріне Қазақстан Республикасының Үкіметі бекітетін дипломатиялық қызмет персоналының шет елдегі еңбек жағдайларына сәйкес бюджет қаражаты есебінен медициналық қамтамасыз ету ұсынылады.
4. Шет елдегі мекемеде жұмыс істейтін дипломатиялық қызмет персоналының және дипломатиялық қызмет персоналының бірге жүретін отбасы мүшелерінің жыл сайынғы ақы төленетін демалыс берілуіне байланысты екі жаққа көлік шығыстарының төлемін алуға құқығы бар.
Шет елдегі мекемеде жұмыс істейтін дипломатиялық қызмет қызметкерінің немесе дипломатиялық қызмет жұмыскерінің, сондай-ақ оның жұбайының (зайыбының) дипломатиялық қызмет персоналы отбасы мүшелерінің немесе жұбайының (зайыбының) ата-анасының (ата-аналарының) қайтыс болуына байланысты екі жаққа көлік шығыстарының төлемін алуға құқығы бар.
5. Дипломатиялық қызмет персоналы өзiмен бiрге тұратын отбасы мүшелерiнiң саны, лауазымдық жағдайы, жергiлiктi жағдай, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Сыртқы істер министрі айқындайтын нормативтер ескерiле отырып, шет елде тұрғын үймен қамтамасыз етiледi.
6. Шет елдегi мекемеде жұмыс істеген уақытында дипломатиялық қызмет персоналының балаларына мектепке дейінгі тәрбие мен оқыту, бастауыш, негізгі орта және жалпы орта бiлiм беру Қазақстан Республикасының Сыртқы істер министрі айқындайтын тәртіппен және мөлшерде бюджет қаражаты есебiнен төленеді.
7. Шет елдердегi мекемелерде бос әкiмшiлiк-техникалық лауазымдар болған кезде дипломатиялық қызмет персоналының шет елдегi бірге жүретін отбасы мүшелерiне уақытша жұмысқа орналасу құқығы берiлуi мүмкiн.
8. Қарулы немесе азаматтық қақтығыстар жағдайында не шет елдердегi мекемелер мен олардың персоналының қауiпсiздiгiне қатер төнген жағдайларда, сондай-ақ шет елдердегi мекемелер орналасқан жерлерде төтенше жағдай болған жағдайларда Сыртқы iстер министрлiгi дипломатиялық қызмет персоналының және дипломатиялық қызмет персоналының бiрге жүретін отбасы мүшелерiнiң қауiпсiздiгiн қамтамасыз ету және оларды қорғауды ұйымдастыру үшiн қажеттi шаралар қабылдайды.
Дипломатиялық қызмет қызметкерiне немесе дипломатиялық қызмет жұмыскерiне не оның отбасы мүшелерiне шет елде болу уақытында ол өзiнiң қызметтiк мiндеттерiн орындау не олармен байланысты қызметтi жүзеге асыру кезiнде келтiрiлген залал Қазақстан Республикасының Үкiметi белгiлеген тәртiппен өтеледi.

2. Супругу (супруге) сотрудника дипломатической службы или работника дипломатической службы, направленного на работу в загранучреждение, в случае занятия государственной должности на государственной службе на момент принятия решения об указанном назначении предоставляется отпуск без сохранения заработной платы на период выезда за границу супруга (супруги) в качестве сопровождающего члена семьи персонала дипломатической службы с сохранением ему (ей) на период работы персонала дипломатической службы в загранучреждении ранее занимаемой государственной должности на государственной службе после возвращения в Республику Казахстан в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
3. Персоналу дипломатической службы и сопровождающим членам семей персонала дипломатической службы предоставляется медицинское обеспечение за счет бюджетных средств в соответствии с условиями труда персонала дипломатической службы за границей, утверждаемыми Правительством Республики Казахстан.
4. Персонал дипломатической службы, работающий в загранучреждении, и сопровождающие члены семьи персонала дипломатической службы имеют право на оплату в оба конца транспортных расходов, связанных с предоставлением ежегодного оплачиваемого отпуска.
Сотрудник дипломатической службы или работник дипломатической службы, работающий в загранучреждении, а также его супруга (супруг) имеют право на оплату в оба конца транспортных расходов, связанных со смертью членов семьи персонала дипломатической службы или родителя (родителей) супруги (супруга).
5. Персонал дипломатической службы обеспечивается за границей жильем с учетом числа проживающих вместе членов семьи, должностного положения, местной обстановки, а также нормативов, определяемых Министром иностранных дел Республики Казахстан.
6. Дошкольное воспитание и обучение, начальное, основное среднее и общее среднее образование детей персонала дипломатической службы во время работы в загранучреждении оплачиваются за счет бюджетных средств в порядке и размерах, определяемых Министром иностранных дел Республики Казахстан.
7. При наличии в загранучреждениях вакантных административно-технических должностей сопровождающим членам семьи персонала дипломатической службы, находящимся за границей, может быть предоставлено право временного трудоустройства.
8. В случае вооруженных или гражданских конфликтов либо в случаях угрозы безопасности загранучреждений и их персонала, а также в случаях чрезвычайных ситуаций в местах расположения загранучреждений Министерство иностранных дел предпринимает необходимые меры для обеспечения безопасности и организации защиты персонала дипломатической службы и сопровождающих членов семей персонала дипломатической службы.
Ущерб, нанесенный сотруднику дипломатической службы или работнику дипломатической службы либо членам его семьи во время пребывания за границей при исполнении им своих служебных обязанностей либо осуществлении деятельности, связанной с ними, возмещается в порядке, установленном Правительством Республики Казахстан.

9. Дипломатиялық қызмет қызметкерi немесе дипломатиялық қызмет жұмыскерi шет елде қызметтiк мiндеттерiн орындау кезiнде қаза тапқан не шет елде қызметтiк мiндеттерiн орындау кезiнде алған жарақаты салдарынан бiр жыл ішінде қайтыс болған жағдайда, қайтыс болған дипломатиялық қызмет қызметкерiнiң немесе дипломатиялық қызмет жұмыскерiнiң жұбайына (зайыбына) немесе "Неке (ерлі-зайыптылық) және отбасы туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне сәйкес айқындалатын жақын туыстарының біріне оның Сыртқы iстер министрлiгiнде атқарған соңғы лауазымы бойынша өтемақыны есепке жазу күніне өтілі бойынша лауазымдық айлықақысынан есептелетiн алпыс айлық қамтым мөлшерiнде бiржолғы өтемақы төленедi.
10. Дипломатиялық қызмет қызметкері немесе дипломатиялық қызмет жұмыскері шет елдегi мекемеде жұмыс істеген уақытында қаза тапқан (қайтыс болған) жағдайда, дипломатиялық қызмет персоналының бірге жүретін отбасы мүшелеріне, ақылға қонымды мерзім ішінде, бірақ дипломатиялық қызмет қызметкері немесе дипломатиялық қызмет жұмыскері қаза тапқан (қайтыс болған) күннен бастап бір айдан аспайтын мерзімде осы бапта көзделген кепілдіктер мен өтемақылар сақталады.
11. Дипломатиялық қызмет қызметкерi немесе дипломатиялық қызмет жұмыскерi шет елде қызметтiк мiндеттерiн орындау кезiнде қаза тапқан жағдайда, қаза тапқан адамның отбасының Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген жағдайларда және тәртiппен мемлекеттiк тұрғын үй қорынан тұрғынжай алуға құқығы бар.
12. Дипломатиялық қызмет қызметкерiне немесе дипломатиялық қызмет жұмыскерiне шет елде қызметтiк мiндеттерiн орындау кезiнде ауруы, мертiгуі (жаралануы, жарақаттануы, контузия алуы) салдарынан болған мүгедектiк белгiленген кезде оның Сыртқы iстер министрлiгiнде атқарған соңғы лауазымы бойынша өтемақыны есепке жазу күніне өтілі бойынша лауазымдық айлықақысынан есептелетін:
1) I топтағы мүгедекке – отыз айлық қамтым;
2) II топтағы мүгедекке – он сегiз айлық қамтым;
3) III топтағы мүгедекке – алты айлық қамтым мөлшерiнде бiржолғы өтемақы төленедi.
13. Дипломатиялық қызмет қызметкерi немесе дипломатиялық қызмет жұмыскерi шет елде қызметтiк мiндеттерiн орындау кезiнде мүгедектiкке алып келмеген ауыр мертiккен (жараланған, жарақаттанған, контузия алған) жағдайда, оның Сыртқы iстер министрлiгiнде атқарған соңғы лауазымы бойынша өтемақыны есепке жазу күніне өтілі бойынша лауазымдық айлықақысынан есептелетiн – үш айлық қамтым мөлшерiнде, жеңiл мертiгу жағдайында бiр айлық қамтым мөлшерiнде бiржолғы өтемақы төленедi.

9. В случае гибели сотрудника дипломатической службы или работника дипломатической службы при исполнении служебных обязанностей за границей либо смерти в течение года вследствие травмы, полученной при исполнении служебных обязанностей за границей, супругу (супруге) или одному из близких родственников, определяемому в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О браке (супружестве) и семье", умершего сотрудника дипломатической службы или работника дипломатической службы выплачивается единовременная компенсация в размере его шестидесятимесячного содержания, исчисляемом из должностного оклада по стажу на дату начисления компенсации по последней должности, которую он занимал в Министерстве иностранных дел.
10. В случае гибели (смерти) сотрудника дипломатической службы или работника дипломатической службы во время работы в загранучреждении за сопровождающими членами семьи персонала дипломатической службы сохраняются гарантии и компенсации, предусмотренные настоящей статьей, в течение разумного срока, но не более одного месяца со дня гибели (смерти) сотрудника дипломатической службы или работника дипломатической службы.
11. В случае гибели сотрудника дипломатической службы или работника дипломатической службы при исполнении служебных обязанностей за границей семья погибшего имеет право на получение жилища из государственного жилищного фонда на условиях и в порядке, установленных законодательством Республики Казахстан.
12. При установлении сотруднику дипломатической службы или работнику дипломатической службы инвалидности, наступившей в результате заболевания, увечья (ранения, травмы, контузии), полученных при исполнении служебных обязанностей за границей, ему выплачивается единовременная компенсация в размере, исчисляемом из должностного оклада по стажу на дату начисления компенсации по последней должности, которую он занимал в Министерстве иностранных дел:
1) инвалиду I группы – тридцатимесячного содержания;
2) инвалиду II группы – восемнадцатимесячного содержания;
3) инвалиду III группы – шестимесячного содержания.
13. В случае получения сотрудником дипломатической службы или работником дипломатической службы при исполнении служебных обязанностей за границей тяжелого увечья (ранения, травмы, контузии), не повлекшего (не повлекшей) инвалидности, ему выплачивается единовременная компенсация в размере трехмесячного содержания, легкого увечья – в размере месячного содержания, исчисляемых из должностного оклада по стажу на дату начисления компенсации по последней должности, которую он занимал в Министерстве иностранных дел.

14. Егер дипломатиялық қызмет қызметкерiнiң немесе дипломатиялық қызмет жұмыскерiнiң қаза табуы (қайтыс болуы), ауруы, мертігуі (жаралануы, жарақаттануы, контузия алуы) қызметтiк мiндеттерiн орындауға қатысы жоқ мән-жайларға байланысты болғаны белгiленген тәртiппен дәлелденсе, осы баптың 9, 12 және 13-тармақтарында көрсетілген сома төленбейдi.
26-бап Жерлеу шығыстарын өтеу
1. Шет елде қаза тапқан (қайтыс болған) дипломатиялық қызмет қызметкерін немесе дипломатиялық қызмет жұмыскерін жерлеуге оның отбасы мүшесіне оның Сыртқы істер министрлігінде атқарған соңғы лауазымы бойынша жәрдемақыны есепке жазу күніне өтілі бойынша лауазымдық айлықақысынан есептелетін үш айлық қамтым мөлшерінде біржолғы жәрдемақы төленеді.
Дипломатиялық қызмет қызметкерінің немесе дипломатиялық қызмет жұмыскерінің шет елде қаза тапқан (қайтыс болған) бірге жүретін отбасы мүшесін жерлеуге дипломатиялық қызмет қызметкеріне немесе дипломатиялық қызмет жұмыскеріне оның Сыртқы істер министрлігінде атқарған соңғы лауазымы бойынша жәрдемақыны есепке жазу күніне өтілі бойынша лауазымдық айлықақысынан есептелетін үш айлық қамтым мөлшерінде біржолғы жәрдемақы төленеді.
2. Шет елде қаза тапқан (қайтыс болған) дипломатиялық қызмет қызметкерінің немесе дипломатиялық қызмет жұмыскерінің не дипломатиялық қызмет персоналының бірге жүретін отбасы мүшесінің мәйітін Қазақстан Республикасына оның тұрақты тұрған жеріне немесе қаза тапқан (қайтыс болған) дипломатиялық қызмет қызметкерінің немесе дипломатиялық қызмет жұмыскерінің отбасы мүшелерімен не дипломатиялық қызмет қызметкерімен немесе дипломатиялық қызмет жұмыскерімен келісу бойынша кез келген басқа жерге жеткізу және онымен байланысты шығыстар бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырылады.";
17) 27-бапта және 28-баптың екінші бөлігінде орыс тіліндегі мәтінге түзету енгізілді, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді;
18) мынадай мазмұндағы 29-1-баппен толықтырылсын:
"29-1-бап. Дипломатиялық қызмет ардагерлеріне ақшалай төлемдер
Қазақстан Республикасының Төтенше және Өкілетті Елшісі, Қазақстан Республикасының халықаралық ұйым жанындағы Тұрақты (Өкілетті) өкілі лауазымын атқарған немесе Төтенше және Өкілетті Елші дипломаттық дәрежесі бар дипломатиялық қызмет ардагерлеріне Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын мөлшерде және тәртіппен ай сайын ақшалай төлем жүзеге асырылады.";
19) 30-баптың 2-тармағындағы "Дипломатиялық қызметтің шетелдердегі мекемелерде жұмыс iстейтін қызметкеріне немесе" деген сөздер "Шет елдегі мекемеде жұмыс iстейтін дипломатиялық қызмет қызметкеріне немесе дипломатиялық қызмет" деген сөздермен ауыстырылсын;

14. Суммы, указанные в пунктах 9, 12 и 13 настоящей статьи, не выплачиваются, если в установленном порядке доказано, что гибель (смерть), заболевание, увечье (ранение, травма, контузия) сотрудника дипломатической службы или работника дипломатической службы наступили в связи с обстоятельствами, не связанными с исполнением служебных обязанностей.
Статья 26. Компенсация расходов на погребение
1. На погребение погибшего (умершего) за границей сотрудника дипломатической службы или работника дипломатической службы члену его семьи выплачивается единовременное пособие в размере трехмесячного содержания, исчисляемом из должностного оклада по стажу на дату начисления пособия по последней должности, которую он занимал в Министерстве иностранных дел.
На погребение погибшего (умершего) за границей сопровождавшего члена семьи сотрудника дипломатической службы или работника дипломатической службы сотруднику дипломатической службы или работнику дипломатической службы выплачивается единовременное пособие в размере трехмесячного содержания, исчисляемом из должностного оклада по стажу на дату начисления пособия по последней должности, которую он занимал в Министерстве иностранных дел.
2. Доставка тела погибшего (умершего) за границей сотрудника дипломатической службы или работника дипломатической службы либо сопровождавшего члена семьи персонала дипломатической службы в Республику Казахстан к месту его постоянного проживания или в любое другое место по согласованию с членами семьи погибшего (умершего) сотрудника дипломатической службы или работника дипломатической службы либо с сотрудником дипломатической службы или работником дипломатической службы и расходы, связанные с ней, осуществляются за счет бюджетных средств.";
17) в статье 27 и части второй статьи 28 слово "рубежом" заменить словом "границей";
18) дополнить статьей 29-1 следующего содержания:
"Статья 29-1. Денежные выплаты ветеранам дипломатической службы
Ветеранам дипломатической службы, занимавшим должность Чрезвычайного и Полномочного Посла Республики Казахстан, Постоянного (Полномочного) представителя Республики Казахстан при международной организации или имеющим дипломатический ранг Чрезвычайного и Полномочного Посла, ежемесячно осуществляется денежная выплата в размере и порядке, определяемых Правительством Республики Казахстан.";
19) пункт 2 статьи 30 после слова "Сотруднику" дополнить словами "дипломатической службы";

20) 32-1-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қазақстан Республикасынан халықаралық ұйымдарға жұмысқа жіберілген, бұрын дипломатиялық қызмет персоналы лауазымын атқарған лауазымды адамдар осы Заңның 25-бабының 3, 4, 6, 8, 9, 10, 11, 12, 13 пен 14-тармақтарында және өкілдік керек-жарақ құнының жыл сайынғы ақшалай өтемақысы бөлігінде осы Заңның 29-бабында көзделген ақшалай қамтым, әлеуметтік, зейнетақымен және медициналық қамтамасыз ету мәселелерінде тиісті шет мемлекеттегі шет елдегі мекемелердің персоналына теңестіріледі.".
2-бап. Осы Заң, 2022 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін 1-баптың 18) тармақшасын қоспағанда, алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Қ. ТОҚАЕВ

20) пункт 1 статьи 32-1 изложить в следующей редакции:
"1. Должностные лица, направленные на работу в международные организации от Республики Казахстан, ранее занимавшие должности персонала дипломатической службы, приравниваются в вопросах денежного содержания, социального, пенсионного и медицинского обеспечения, предусмотренных пунктами 3, 4, 6, 8, 9, 10, 11, 12, 13 и 14 статьи 25 настоящего Закона и статьей 29 настоящего Закона в части ежегодной денежной компенсации стоимости представительской экипировки, к персоналу загранучреждения в соответствующем иностранном государстве.".
Статья 2. Настоящий Закон вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования, за исключением подпункта 18) статьи 1, который вводится в действие с 1 января 2022 года.
Президент
Республики Казахстан
К. ТОКАЕВ