Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Ресей Федерациясының Үкіметі арасындағы поляр маңындағы орбиталарға солтүстік бағытта ғарыш аппараттарын ұшыру үшін "Байқоңыр" ғарыш айлағынан "Союз-2" типіндегі тасымалдағыш зымырандарды ұшыруды жүзеге асыру жөніндегі ынтымақтастық туралы келісімді ратификациялау туралы
Қазақстан Республикасының Заңы 2021 жылғы 24 маусымдағы № 55-VII ҚРЗ.
2019 жылғы 20 маусымда Нұр-Сұлтанда жасалған Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Ресей Федерациясының Үкіметі арасындағы поляр маңындағы орбиталарға солтүстік бағытта ғарыш аппараттарын ұшыру үшін "Байқоңыр" ғарыш айлағынан "Союз-2" типіндегі тасымалдағыш зымырандарды ұшыруды жүзеге асыру жөніндегі ынтымақтастық туралы келісім ратификациялансын.
Қазақстан Республикасының
Президенті Қ. ТОҚАЕВ
Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Ресей Федерациясының Үкіметі арасындағы поляр маңындағы орбиталарға солтүстік бағытта ғарыш аппараттарын ұшыру үшін "Байқоңыр" ғарыш айлағынан "Союз-2" типіндегі тасымалдағыш зымырандарды ұшыруды жүзеге асыру жөніндегі ынтымақтастық туралы КЕЛІСІМ
Бұдан әрі Тараптар деп аталатын Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Ресей Федерациясының Үкіметі
1994 жылғы 28 наурыздағы Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясы арасындағы "Байқоңыр" ғарыш айлағын пайдаланудың негізгі қағидаттары мен шарттары туралы келісімнің, 1994 жылғы 10 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Ресей Федерациясының Үкіметі арасындағы "Байқоңыр" кешенін жалға беру шартының (бұдан әрі - Жалға беру шарты) және 2004 жылғы 9 қаңтардағы Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясы арасындағы "Байқоңыр" кешенін тиімді пайдалану жөніндегі ынтымақтастықты дамыту туралы келісімнің ережелерін ұстанатындығын растай отырып,
бірлескен халықаралық ғарыштық бағдарламалар мен коммерциялық ғарыштық жобаларды іске асыру арқылы "Байқоңыр" ғарыш айлағын пайдаланудың тиімділігін арттыру мүдделерінде әрекет етуге ниет білдіре отырып,
төмендегілер туралы келісті:
1-бап
"Байқоңыр" ғарыш айлағынан поляр маңындағы орбиталарға ғарыш аппараттарын ұшыру үшін солтүстік бағыттағы жаңа трасса бойынша "Союз-2" типіндегі тасымалдағыш зымырандарды ұшыруды жүзеге асыру жөніндегі ынтымақтастық шеңберінде Тараптар мен құқықтық қатынастардың басқа да қатысушылары арасындағы өзара іс-қимыл тәртібін реттеу үшін ұйымдық-құқықтық негіз белгілеу осы Келісімнің нысанасы болып табылады.
2-бап
1. Осы Келісімді орындау бойынша жұмыстарды үйлестіруге жауапты уәкілетті органдар:
Қазақстан Тарапынан - Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігінің Аэроғарыш комитеті;
Ресей Тарапынан - "Роскосмос" ғарыш қызметі жөніндегі мемлекеттік корпорациясы болып табылады.

О ратификации Соглашения между Правительством Республики Казахстан и Правительством Российской Федерации о сотрудничестве по осуществлению пусков с космодрома "Байконур" ракет-носителей типа "Союз-2" для запусков космических аппаратов в северном направлении на приполярные орбиты
Закон Республики Казахстан от 24 июня 2021 года № 55-VII ЗРК.
Ратифицировать Соглашение между Правительством Республики Казахстан и Правительством Российской Федерации о сотрудничестве по осуществлению пусков с космодрома "Байконур" ракет-носителей типа "Союз-2" для запусков космических аппаратов в северном направлении на приполярные орбиты, совершенное в Нур-Султане 20 июня 2019 года.
Президент Республики Казахстан К. ТОКАЕВ
СОГЛАШЕНИЕ
между Правительством Республики Казахстан и Правительством Российской Федерации о сотрудничестве по осуществлению пусков с космодрома "Байконур" ракет-носителей типа "Союз-2" для запусков космических аппаратов в северном направлении на приполярные орбиты
Правительство Республики Казахстан и Правительство Российской Федерации, именуемые в дальнейшем Сторонами,
подтверждая приверженность положениям Соглашения между Республикой Казахстан и Российской Федерацией об основных принципах и условиях использования космодрома "Байконур" от 28 марта 1994 года, Договора аренды комплекса "Байконур" между Правительством Республики Казахстан и Правительством Российской Федерации от 10 декабря 1994 года (далее - Договор аренды) и Соглашения между Республикой Казахстан и Российской Федерацией о развитии сотрудничества по эффективному использованию комплекса "Байконур" от 9 января 2004 года,
желая действовать в интересах повышения эффективности использования космодрома "Байконур" путем реализации совместных международных космических программ и коммерческих космических проектов,
согласились о нижеследующем:
Статья 1
Предметом настоящего Соглашения является установление организационно-правовой основы для регулирования порядка взаимодействия между Сторонами и другими участниками правоотношений в рамках сотрудничества по осуществлению пусков с космодрома "Байконур" ракет-носителей типа "Союз-2" по новой трассе в северном направлении для запусков космических аппаратов на приполярные орбиты.
Статья 2
1. Уполномоченными органами, ответственными за координацию работ по выполнению настоящего Соглашения, являются:
от Казахстанской Стороны - Аэрокосмический комитет Министерства цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан;
от Российской Стороны - Государственная корпорация по космической деятельности "Роскосмос".

2. Тараптар осы Келісімде аталған өздерінің уәкілетті органдары мен ұйымдарының өзгергені туралы дипломатиялық арналар арқылы бір-бірін хабардар етеді.
3-бап
Осы Келісімде пайдаланылатын ұғымдар мыналарды білдіреді:
"құлау ауданы" - осы Келісімнің ажырамас бөлігі болып табылатын қосымшаға сәйкес координаттары бар, "Байқоңыр" ғарыш айлағынан ұшыру кезінде "Союз-2" типіндегі тасымалдағыш зымырандардың бөлінетін бөліктерін қабылдау үшін пайдаланылатын, Жалға беру шарты бойынша Ресей Федерациясы жалға алған құлау аудандарының құрамына еңбеген, Қазақстан Республикасының мемлекеттік экологиялық сараптамасының оң қорытындысы және "Союз-2" типіндегі тасымалдағыш зымырандардың құлау ауданындағы және ұшу трассасы бойынша қауіпсіздік туралы қорытындысы бар Қазақстан Республикасы Қостанай облысының аумағындағы жер учаскесі;
"ұшыруды жүргізетін ұйым" - осы Келісімге сәйкес "Союз-2" типіндегі тасымалдағыш зымырандарды ұшыруларды жүргізу үшін пайдаланылатын "Байқоңыр" ғарыш айлағының объектілерін белгіленген тәртіппен пайдаланатын "Жерүсті ғарыш инфрақұрылымының объектілерін пайдалану орталығы" федералды мемлекетгік біртұтас кәсіпорны;
"құлау ауданын пайдаланатын ұйым" - құлау ауданы пайдалануында болатын және ұшыруды жүргізетін ұйымға Құлау ауданын беру бойынша қызметтер көрсететін "Бәйтерек" Қазақстан-Ресей бірлескен кәсіпорны" акционерлік қоғамы;
"ұшыруды экологиялық қолдап отыруды жүзеге асыратын ұйым" - Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігінің Аэроғарыш комитетіне ведомстволық бағынысты, "Байқоңыр" ғарыш айлағынан зымырандарды ұшырудың қоршаған орта мен халықтың денсаулығына әсерін зерделеу жөніндегі жұмыстарды жүргізуге маманданатын ұйым.
4-бап
Құлау ауданын пайдаланатын ұйым:
Қазақстан Республикасының Қостанай облысы Жангелдин ауданының әкімдігімен жасалатын шектеулі нысаналы жер пайдалану (сервитут) шарты негізінде (жыл сайын 1 сәуір мен 30 маусым аралығындағы кезеңді қоспағанда) құлау ауданы ретінде жер учаскесін пайдаланады. Шектеулі нысаналы жер пайдалану (сервитут) шарты бойынша төлемақы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мөлшерлемелер бойынша белгіленеді;
ұшыруды жүргізетін ұйымға жасалатын тиісті өтеулі шарттар (келісімшарттар) негізінде құлау ауданын беру бойынша қызметтер көрсетеді. Ұйымдардың құқықтары, міндеттері және жауапкершілігі, осы Келісімді іске асыру шеңберіиде орындалатын (көрсетілетін) құлау ауданын пайдалану (іске қосу) жөніндегі жұмыстарға (қызметтерге) жататын, ұйымдастырушылық, қаржылық, құқықтық және техникалық сипаттағы нормалар мен рәсімдер осы шарттардың (келісімшарттардың) нысанасын құрайды.

2. Стороны уведомляют друг друга по дипломатическим каналам об изменении своих уполномоченных органов и организаций, упомянутых в настоящем Соглашении.
Статья 3
Понятия, используемые в настоящем Соглашении, означают следующее:
"район падения" - земельный участок на территории Костанайской области Республики Казахстан с координатами согласно приложению, которое является неотъемлемой частью настоящего Соглашения, используемый для приема отделяющихся частей ракет-носителей типа "Союз-2" при пусках с космодрома "Байконур", не вошедший в состав районов падения, арендованных Российской Федерацией по Договору аренды, в отношении которого имеются положительное заключение государственной экологической экспертизы Республики Казахстан и заключение о безопасности в районе падения и по трассе полета ракет-носителей типа "Союз-2";
"организация, производящая пуски" - федеральное государственное унитарное предприятие "Центр эксплуатации объектов наземной космической инфраструктуры", эксплуатирующее в установленном порядке объекты космодрома "Байконур", используемые для проведения пусков ракет-носителей типа "Союз-2" в соответствии с настоящим Соглашением;
"организация, эксплуатирующая район падения" - акционерное общество "Совместное Казахстанско-Российское предприятие "Байтерек", имеющее в пользовании район падения и оказывающее услуги по предоставлению района падения организации, производящей пуски;
"организация, осуществляющая экологическое сопровождение пусков" - подведомственная Аэрокосмическому комитету Министерства цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан организация, специализирующаяся на проведении работ по изучению влияния пусков ракет с космодрома "Байконур" на окружающую среду и здоровье населения.
Статья 4
Организация, эксплуатирующая район падения:
использует земельный участок в качестве района падения (за исключением периода с 1 апреля по 30 июня ежегодно) на основании договора ограниченного целевого землепользования (сервитут), заключаемого с акиматом Джангельдинского района Костанайской области Республики Казахстан. Плата по договору ограниченного целевого землепользования (сервитут) устанавливается по ставкам в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
оказывает организации, производящей пуски, услуги по предоставлению района падения на основании заключаемых соответствующих возмездных договоров (контрактов). Права, обязанности и ответственность организаций, нормы и процедуры организационного, финансового, правового и технического характера, относящиеся к работам (услугам) по использованию (эксплуатации) района падения, выполняемым (оказываемым) в рамках реализации настоящего Соглашения, составляют предмет этих договоров (контрактов).

Ұшыруды жүргізетін ұйым ұшырудың тапсырыс берушісі бөлетін қаражат есебінен құлау ауданын пайдаланатын ұйымға Қазақстан Республикасының Қостанай облысы Жангелдин ауданының әкімдігіне жіберілетін, құлау ауданын пайдаланғаны үшін (үш ұшырудан асырмай жүзеге асыруды қоса алғанда) жылына 460 000 (төрт жүз алпыс мың) АҚШ доллары мөлшеріндегі төлемақыны жүзеге асырады, ал қосымша ұшыру жүзеге асырылған жағдайда, әрбір қосымша ұшырғаны үшін 50 000 (елу мың) АҚШ доллары мөлшерінде төлемақы жүргізеді.
5-бап
Осы Келісім шеңберінде "Байқоңыр" ғарыш айлағынан "Союз-2" типіндегі тасымалдағыш зымырандарды ұшыру кезінде халықтың және аумақтардың қауіпсіздігін, сондай-ақ экологиялық қауіпсіздікті қамтамасыз ету мақсатында құлау ауданын пайдаланатын ұйым ұшыруды жүргізетін ұйымның қаражаты есебінен:
а) қамтамасыз етеді:
жергілікті атқарушы органдары мен шаруашылық басшыларын тасымалдағыш зымыранның алдағы ұшырылуы туралы құлақтандыруды;
тасымалдағыш зымыранды ұшыру алдында құлау ауданын шолып байқауды және тасымалдағыш зымыранды ұшыруды жүргізу кезеңінде құлау ауданын уақытша жабуды;
тасымалдағыш зымыранның ұшырылуы жүзеге асырылған соң тұрғындарды (бар болған жағдайда) құлау ауданынан эвакуациялауды және оларды қайтаруды;
тасымалдағыш зымыранның бөлінетін бөліктерінің фрагментгерін іздестіруді;
табылған сұйықтықты зымыран қозғалтқыштарын (немесе олардың фрагменттерін) және тасымалдағыш зымыраннан бөлінетін бөліктерінен
құрамында бағалы металдары бар бұйымдарды (немесе олардың фрагменттерін) ұшыруды жүргізетін ұйымға қайтаруды;
жануарлар дүниесіне және өсімдік жабынына әсерді төмендету мақсатында өрт қауіпсіздігі талаптары мен нормативтерін сақтауды, тасымалдағыш зымыранның бөлінетін бөліктері жерге түскен кезде өрт туындаған жағдайда, дала өрттерін барынша тез жоюды;
тасымалдағыш зымыранның бөлінетін бөліктерінің фрагменттерінен құлау ауданын уақтылы тазалауды (бөлінетін бөліктер сорға құлаған кезде оларды құлау ауданынан қысқы кезеңде эвакуациялауға жол беріледі);
тасымалдағыш зымыранның бөлінетін бөліктері құлаған жерлерде ластанған учаскелерді детоксикациялауды (қажет болған кезде) және бұзылған топырақ жабынын техникалық рекультивацялауды (тегістеуді);
Қазақстан Республикасының қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органына және Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігінің Аэроғарыш комитетіне - тасымалдағыш зымыранды ұшыруды экологиялық қолдап отыру туралы есепті және жылдың соңында құлау ауданындағы және шектес аумақтағы флора мен фауна жай-күйінің мониторингі бойынша есепті ұсынуды;
б) ұшыруды экологиялық қолдап отыруды жүзеге асыратын ұйымды тарта отырып:
"Байқоңыр" ғарыш айлағының позициялық ауданы қоршаған ортасының жай-күйіне тасымалдағыш зымырандарды дайындау және ұшыру әсерін бағалауды;
құлау ауданында және шектес аумақта орналасқан елді мекендердің қоршаған ортасының жай-күйіне тасымалдағыш зымыранының бөлінетін бөліктерінің құлау әсерін бағалауды;
құлау ауданында және шектес аумақта флора мен фаунаның жай-күйін жыл сайынғы мониторингтеуді;
бес жылда бір рет немесе құлау ауданын пайдалану мерзімі аяқталған соң құлау ауданы мен шектес аумақтың қоршаған ортасының жай-күйіне тасымалдағыш зымырандарын ұшырудың әсерін кешенді бағалауды қамтамасыз етеді.
Осы Келісім шеңберінде өз қызметін жүзеге асыратын ұйымдар Қазақстан Республикасының мемлекеттік экологиялық сараптамасының оң қорытындысы бар "Ғарыш аппараттарын поляр маңы орбитасына шығару кезінде "Союз-2" ғарыштық мақсаттағы зымырандарын "Байқоңыр" ғарыш айлағынан ұшырудың Қазақстан Республикасының қоршаған ортасына әсерін бағалау (ҚОӘБ) жөніндегі құжаттаманы әзірлеу" (бұдан әрі - ҚОӘБ құжаттамасы) жобасының шарттары мен іс-шараларын сақтауға міндетті.

Организация, производящая пуски, за счет средств, выделяемых заказчиком пуска, осуществляет плату организации, эксплуатирующей район падения, в размере 460 000 (четыреста шестьдесят тысяч) долларов США в год за использование района падения (включая осуществление не более трех пусков), направляемую в акимат Джангельдинского района Костанайской области Республики Казахстан, а в случае осуществления дополнительных пусков плата производится в размере 50 000 (пятьдесят тысяч) долларов США за каждый дополнительный пуск.
Статья 5
В целях обеспечения безопасности населения и территорий, а также экологической безопасности при пусках ракет-носителей типа "Союз-2" с космодрома "Байконур" в рамках настоящего Соглашения организация, эксплуатирующая район падения, за счет средств организации, производящей пуски:
а) обеспечивает:
оповещение местных исполнительных органов и руководителей хозяйств о предстоящем пуске ракеты-носителя;
рекогносцировку района падения перед пуском ракеты-носителя и временное закрытие района падения в период проведения пуска ракеты-носителя;
эвакуацию населения из района падения (в случае его наличия) и его возвращение после осуществления пуска ракеты-носителя;
поиск фрагментов отделяющихся частей ракеты-носителя;
возврат организации, производящей пуски, обнаруженных жидкостных ракетных двигателей (или их фрагментов) и содержащих драгоценные металлы изделий (или их фрагментов) с отделяющихся частей ракеты-носителя;
соблюдение требований и нормативов пожарной безопасности с целью снижения воздействия на животный мир и растительный покров, максимально быструю ликвидацию степных пожаров в случае их возникновения при приземлении отделяющихся частей ракеты-носителя;
своевременную очистку района падения от фрагментов отделяющихся частей ракеты-носителя (при падении отделяющихся частей в солончаки допускается их эвакуация из района падения в зимний период);
детоксикацию загрязненных участков (при необходимости) и техническую рекультивацию (выравнивание) нарушенного почвенного покрова на местах падения отделяющихся частей ракеты-носителя;
представление в уполномоченный орган Республики Казахстан в области охраны окружающей среды и Аэрокосмический комитет Министерства цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан отчета об экологическом сопровождении пуска ракеты-носителя и в конце года - отчета по мониторингу состояния флоры и фауны в районе падения и на сопредельной территории;
б) обеспечивает с привлечением организации, осуществляющей экологическое сопровождение пусков:
оценку воздействия подготовки и пуска ракеты-носителя на состояние окружающей среды позиционного района космодрома "Байконур";
оценку воздействия падения отделяющихся частей ракеты-носителя на состояние окружающей среды в районе падения и населенных пунктах, расположенных на сопредельной территории;
ежегодный мониторинг состояния флоры и фауны в районе падения и на сопредельной территории;
комплексную оценку воздействия пусков ракет-носителей на состояние окружающей среды в районе падения и на сопредельной территории один раз в пять лет или по завершении эксплуатации района падения.
Организации, осуществляющие свою деятельность в рамках настоящего Соглашения, обязаны соблюдать условия и мероприятия проекта "Разработка документации по оценке воздействия на окружающую среду (ОВОС) Республики Казахстан пусков ракет космического назначения "Союз-2" с космодрома "Байконур" при выведении космических аппаратов на приполярную орбиту" (далее - документация ОВОС), на который имеется положительное заключение государственной экологической экспертизы Республики Казахстан.

6-бап
Қазақстан Республикасының қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органының өкілдері ұшыруды жүргізетін ұйымның, құлау ауданын пайдаланатын ұйымның және Қазақстан Республикасы Қостанай облысы әкімдігінің өкілдерімен бірлесіп, "Союз-2" типіндегі тасымалдағыш зымыранының ұшуын жүргізгеннен кейін үш тәулік ішінде "Союз-2" типіндегі тасымалдағыш зымыранының бөлінетін бөліктерінің құлау ауданын қарап-тексеру нәтижелері туралы акт жасайды.
"Союз-2" типіндегі тасымалдағыш зымыранын штаттық ұшыру кезінде (ҚОӘБ құжаттамасында көзделмеген қоршаған ортаға әсері), сондай-ақ іздестіру-құтқару күштері мен құралдары келтірген экологиялық залалды құлау ауданын пайдаланатын ұйым (құлау ауданы мен шектес аумаққа қатысты) және ұшыруды жүргізетін ұйым ("Байқоңыр" ғарыш айлағына қатысты) өтейді. Бұл ретте, залал мөлшері мен оны өтеу тәртібі Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес айқындалады.
"Союз-2" типіндегі тасымалдағыш зымыранының бірінші сатысының штаттан тыс құлауы нәтижесінде келтірілген залал үшін Ресей Тарапы 1999 жылғы 18 қарашадағы Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Ресей Федерациясының Үкіметі арасындағы "Байқоңыр" ғарыш айлағынан зымырандарды жіберу кезінде авариялар болған жағдайдағы өзара іс-қимыл тәртібі туралы келісімге сәйкес жауапты болады.
7-бап
1. Ұшыруды жүргізетін ұйым:
Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің Әуе қорғанысы күштері Әуе қозғалысын басқарудың бас орталығымен - "Союз-2" типіндегі тасымалдағыш зымырандарды ұшыру кезінде "Байқоңыр" ғарыш айлағы мен құлау ауданының үстінен Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану мәселесі бойынша Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен;
Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері Бас штабының Орталық командалық пунктімен және Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің Әуе қорғанысы күштері Әуе қозғалысын басқарудың бас орталығымен - ұшуға немесе оны ауыстыруға сағаттық әзірлік туралы ақпарат беру, Қазақстан Республикасы аумағының үстінен "Союз-2" типіндегі тасымалдағыш зымыранның ұшырылуы және ұшуы туралы нақты уақыт режимінде ақпарат беру мәселелері бойынша келісілген тәртіппен өзара іс-қимыл жасайды.
2. Қазақстан Республикасы аумағының үстінен "Союз-2" типіндегі тасымалдағыш зымыранның ұшырылуы және ұшуы туралы ақпаратты ұшыруды жүргізетін ұйым Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі Төтенше жағдайлар комитетінің Дағдарыс жағдайларында басқару орталығы мен Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігінің Аэроғарыш комитетіне бір мезгілде береді.

Статья 6
В течение трех суток после проведения пуска ракеты-носителя типа "Союз-2" представители уполномоченного органа Республики Казахстан в области охраны окружающей среды совместно с представителями организации, производящей пуски, организации, эксплуатирующей район падения, акимата Костанайской области Республики Казахстан составляют акт о результатах осмотра района падения отделяющихся частей ракеты-носителя типа "Союз-2".
Экологический ущерб, причиненный при штатном пуске ракеты-носителя типа "Союз-2" (воздействие на окружающую среду, не предусмотренное документацией ОВОС), а также поисково-спасательными силами и средствами, возмещается организацией, эксплуатирующей район падения (в отношении района падения и сопредельной территории), и организацией, производящей пуски (в отношении космодрома "Байконур"). При этом размер ущерба и порядок его возмещения определяются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Ответственность за ущерб, причиненный в результате нештатного падения первой ступени ракеты-носителя типа "Союз-2", Российская Сторона несет в соответствии с Соглашением между Правительством Республики Казахстан и Правительством Российской Федерации о порядке взаимодействия в случае возникновения аварий при пусках ракет с космодрома "Байконур" от 18 ноября 1999 года.
Статья 7
1. Организация, производящая пуски, взаимодействует:
с Главным центром управления воздушным движением Сил воздушной обороны Вооруженных Сил Республики Казахстан - по вопросам использования воздушного пространства Республики Казахстан над космодромом "Байконур" и районом падения при пусках ракет-носителей типа "Союз-2" в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
с Центральным командным пунктом Генерального штаба Вооруженных Сил Республики Казахстан и Главным центром управления воздушным движением Сил воздушной обороны Вооруженных Сил Республики Казахстан - в согласованном порядке по вопросам информирования о часовой готовности к пуску или его переносе, информирования в режиме реального времени о пуске и полете ракеты-носителя типа "Союз-2" над территорией Республики Казахстан.
2. Информация о пуске и полете ракеты-носителя типа "Союз-2" над территорией Республики Казахстан одновременно передается организацией, производящей пуски, в Центр управления в кризисных ситуациях Комитета по чрезвычайным ситуациям Министерства внутренних дел Республики Казахстан и Аэрокосмический комитет Министерства цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан.

3. "Союз-2" типіндегі тасымалдағыш зымырандар ұшырудың қауіпсіздігін арттыру мақсатында ұшыруды жүргізетін ұйым осы Келісімге сәйкес "Союз-2" типіндегі тасымалдағыш зымырандарды дайындауды және ұшыруды жүргізу үшін пайдаланылатын "Байқоңыр" ғарыш айлағының жерүсті ғарыш инфрақұрылымы объектілерінде жүзеге асырылатын технологиялық процестерді жетілдіру бойынша іс-шаралар жүргізуді қамтамасыз етеді.
8-бап
Осы Келісіммен реттелмейтін, бірақ құлау ауданын пайдалана отырып, жаңа трасса бойынша "Байқоңыр" ғарыш айлағынан "Союз-2" типіндегі тасымалдағыш зымырандар ұшыруды жүзеге асыру жөніндегі қызметке жататын мәселелерге қатысты құлау аудандарын пайдалануға қатысты Ресей Тарапының міндеттемелерін қоспағанда, "Байқоңыр" кешені бойынша Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясы арасындағы халықаралық шарттардың ережелері қолданылады. "Байқоңыр" кешені бойынша халықаралық шарттарда көзделген, құлау ауданын пайдалануға қатысты міндеттемелерді орындауды құлау ауданына қатысты қоршаған ортаны қорғау, жер ресурстарын басқару саласындағы Қазақстан Республикасының уәкілетті органдарымен келісу бойынша құлау ауданын пайдаланатын ұйым қамтамасыз етеді.
Тараптар ынтымақтасушы ұйымдар жасасқан шарттардан (келісімшарттардан) туындайтын міндеттемелер бойынша жауапты болмайды.
9-бап
Осы Келісімді түсіндіруге және/немесе орындауға байланысты Тараптар арасында даулар туындаған жағдайларда, Тараптар өздерінің уәкілетті органдары арқылы оларды реттеу үшін консультациялар немесе келіссөздер жүргізеді.
10-бап
Тараптардың өзара келісуі бойынша осы Келісімге өзгерістер мен толықтырулар енгізілуі мүмкін, олар оның ажырамас бөліктері болып табылады және осы Келісімнің күшіне енуі үшін көзделген тәртіппен күшіне енетін жекелеген хаттамалармен ресімделеді.
11-бап
1. Осы Келісім 5 жыл мерзімге жасалады және егер Тараптардың бірде-бірі оның қолданысының ағымдағы 5 жылдық мерзімі өткенге дейін кемінде 6 ай бұрын екінші Тарапты оның қолданысын тоқтату ниеті туралы жазбаша нысанда дипломатиялық арналар арқылы хабардар етпесе, ағымдағы 5 жылдық кезеңдерге автоматты түрде ұзартылады.
2. Осы Келісім оның күшіне енуі үшін қажетті мемлекетішілік рәсімдерді Тараптардың орындағаны туралы соңғы жазбаша хабарлама дипломатиялық арналар арқылы алынған күннен бастап 30 күн өткен соң күшіне енеді.
3. Осы баптың 1-тармағында көзделген тәртіппен осы Келісімнің қолданысын тоқтату осы Келісімнің қолданылу кезеңінде туындаған қаржылық міндеттемелерді реттеу бойынша Тараптардың міндеттемелерін қозғамайды.

3. С целью повышения безопасности пусков ракет-носителей типа "Союз-2" организация, производящая пуски, обеспечивает проведение мероприятий по совершенствованию технологических процессов, осуществляемых на объектах наземной космической инфраструктуры космодрома "Байконур", используемой для проведения подготовки и пусков ракет-носителей типа "Союз-2" в соответствии с настоящим Соглашением.
Статья 8
В отношении вопросов, которые не регулируются настоящим Соглашением, но относятся к деятельности по осуществлению пусков ракет-носителей типа "Союз-2" с космодрома "Байконур" по новой трассе с использованием района падения, применяются положения международных договоров между Республикой Казахстан и Российской Федерацией по комплексу "Байконур", за исключением обязательств Российской Стороны, касающихся использования районов падения. Выполнение предусмотренных международными договорами по комплексу "Байконур" обязательств, касающихся использования районов падения, применительно к району падения обеспечивается организацией, эксплуатирующей район падения, по согласованию с уполномоченными органами Республики Казахстан в области охраны окружающей среды, управления земельными ресурсами.
Стороны не несут ответственности по обязательствам, вытекающим из договоров (контрактов), заключенных сотрудничающими организациями.
Статья 9
В случаях возникновения споров между Сторонами, связанных с толкованием и/или исполнением настоящего Соглашения, Стороны через свои уполномоченные органы проводят консультации или переговоры для их урегулирования.
Статья 10
По взаимному согласию Сторон в настоящее Соглашение могут вноситься изменения и дополнения, которые являются его неотъемлемыми частями и оформляются отдельными протоколами, вступающими в силу в порядке, предусмотренном для вступления в силу настоящего Соглашения.
Статья 11
1. Настоящее Соглашение заключается сроком на 5 лет и автоматически продлевается на последующие 5-летние периоды, если ни одна из Сторон не менее чем за 6 месяцев до истечения текущего 5-летнего срока его действия не уведомит другую Сторону в письменной форме по дипломатическим каналам о своем намерении прекратить его действие.
2. Настоящее Соглашение вступает в силу по истечении 30 дней с даты получения по дипломатическим каналам последнего письменного уведомления о выполнении Сторонами внутригосударственных процедур, необходимых для его вступления в силу.
3. Прекращение действия настоящего Соглашения в порядке, предусмотренном пунктом 1 настоящей статьи, не затрагивает обязательств Сторон по урегулированию финансовых обязательств, возникших в период действия настоящего Соглашения.

2019 жылғы 20 маусымда Нұр-Сұлтан қаласында әрқайсысы қазақ және орыс тілдерінде екі данада жасалды әрі екі мәтін де теңтүпнұсқалы болып табылады. Осы Келісімнің мәтіндері арасында айырмашылықтар болған жағдайда Тараптар орыс тіліндегі мәтінге жүгінеді.
Қазақстан Республикасының үкіметі үшін
Ресей Федерациясының үкіметі үшін
Қазақстан Республикасының
Үкіметі мен Ресей
Федерациясының Үкіметі
арасындағы поляр маңындағы
орбиталарға солтүстік бағытта
ғарыш аппараттарын ұшыру
үшін "Байқоңыр" ғарыш
айлағынан "Союз-2" типіндегі
тасымалдағыш зымырандарды
ұшыруды жүзеге асыру
жөніндегі ынтымақтастық
туралы келісімге қосымша
Поляр маңындағы орбиталарға солтүстік бағытта ғарыш аппараттарын ұшыру үшін "Байқоңыр" ғарыш айлағынан ұшыру кезінде "Союз-2" типіндегі тасымалдағыш зымырандардың бөлінетін бөліктерінің құлау ауданы ретінде берілетін жер учаскесінің координаттары
Қулау ауданының нөмірі
Учаскенің нысаны
Орталықтың коордннаттары (град., мин., сек.)
Жартылай осьтердің мөлшер лері (км)
Үлкен осьтің азимуты (град.)
Учаскенің алаңы (мың га)
Әкімшілік тиесілілігі
солтүстік ендік шығыс бойлық
120 А
Эллипс

Совершено в городе Нур-Султане 20 июня 2019 года в двух экземплярах, каждый на казахском и русском языках, причем оба текста являются равно аутентичными. В случае расхождения между текстами настоящего Соглашения, Стороны обращаются к тексту на русском языке.
За Правительство
Республики Казахстан
За Правительство
Российской Федерации
Приложение
к Соглашению между
Правительством Республики
Казахстан и Правительством
Российской Федерации о
сотрудничестве по
осуществлению
пусков с космодрома
"Байконур"
ракет-носителей типа "Союз-2"
для запусков космических
аппаратов в северном
направлении
на приполярные орбиты
Координаты земельного участка,
предоставляемого в качестве района падения
отделяющихся частей ракет-носителей типа "Союз-2" при пусках с
космодрома "Байконур" в северном направлении для запусков
космических аппаратов на приполярные орбиты
Номер района падения Форма участка Координаты центра (град., мин., сек.) Размеры полуосей (км) Азимут большой оси (град.) Площадь участка (тыс. га) Административная принадлежность
сев. широта вост. долгота
120 А
Эллипс