Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне күзет қызметі мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасының Заңы 2021 жылғы 2 қаңтардағы № 405-VI ҚРЗ.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы заңның қолданысқа енгізілу тәртібін 2-б.қараңыз.
1-бап. Қазақстан Республикасының мына заңнамалық актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1. 2015 жылғы 23 қарашадағы Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2015 ж., № 22-IV, 151-құжат; 2016 ж., № 7-І, 49-құжат; 2017 ж., № 11, 29-құжат; № 12, 34-құжат; № 13, 45-құжат; № 20, 96-құжат; 2018 ж., № 1, 4-құжат; № 7-8, 22-құжат; № 10, 32-құжат; № 14, 42-құжат; № 15, 47, 48-құжаттар; 2019 ж., № 15-16, 67-құжат; № 21-22, 91-құжат; 2020 ж., № 9, 29-құжат; № 10, 39-құжат; № 11, 57-құжат; № 12, 63-құжат; № 16, 77-құжат; 2020 жылғы 20 желтоқсанда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне персонал беру жөніндегі қызметтерді көрсету мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2020 жылғы 19 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңы):
52-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы 4-1) тармақшамен толықтырылсын:
"4-1) жұмыскер Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген, кәсіптік қызметке қойылатын талаптарға сәйкес келмеген;".
2. "Күзет қызметі туралы" 2000 жылғы 19 қазандағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2000 ж., № 14-15, 281-құжат; 2002 ж., № 4, 34-құжат; № 17, 155-құжат; 2004 ж., № 23, 142-құжат; 2007 ж., № 2, 18-құжат; № 8, 52-құжат; 2008 ж., № 12, 51-құжат; 2009 ж., № 18, 84-құжат; № 24, 122-құжат; 2010 ж., № 24, 149-құжат; 2011 ж., № 1, 2-құжат; № 11, 102-құжат; 2012 ж., № 4, 32-құжат; № 5, 35-құжат; № 15, 97-құжат; № 21-22, 124-құжат; 2013 ж., № 1, 2-құжат; 2014 ж., № 8, 49-құжат; № 10, 52-құжат; № 14, 84-құжат; № 16, 90-құжат; № 19-І, 19-ІІ, 96-құжат; № 22, 131-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 20-ІV, 113-құжат; 2016 ж., № 23, 118-құжат; № 24, 126-құжат; 2017 ж., № 16, 56-құжат; 2018 ж., № 10, 32-құжат; № 16, 56-құжат; 2019 ж., № 21-22, 90-құжат; 2020 ж., № 16, 77-құжат):
1) 5-баптың 2-тармағының бірінші бөлігі алып тасталсын;
2) 2-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"2-тарау. Күзет қызметінің субъектілері және олардың сыныптамасы. Мамандандырылған оқу орталықтары";
3) 10-бапта:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"10-бап. Жеке күзет ұйымының құқықтық мәртебесi және жеке күзет ұйымының күзетші лауазымын атқаратын жұмыскеріне қойылатын талаптар";
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам охранной деятельности
Закон Республики Казахстан от 2 января 2021 года № 405-VI ЗРК.
Статья 1. Внести изменения и дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В Трудовой кодекс Республики Казахстан от 23 ноября 2015 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2015 г., № 22-IV, ст.151; 2016 г., № 7-I, ст.49; 2017 г., № 11, ст.29; № 12, ст.34; № 13, ст.45; № 20, ст.96; 2018 г., № 1, ст.4; № 7-8, ст.22; № 10, cт.32; № 14, ст.42; № 15, ст.47, 48; 2019 г., № 15-16, ст.67; № 21-22, ст.91; 2020 г., № 9, ст.29; № 10, ст.39; № 11, ст.57; № 12, ст.63; № 16, ст.77; Закон Республики Казахстан от 19 декабря 2020 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам оказания услуг по предоставлению персонала", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 20 декабря 2020 г.):
пункт 1 статьи 52 дополнить подпунктом 4-1) следующего содержания:
"4-1) несоответствия работника требованиям к профессиональной деятельности, установленным законами Республики Казахстан;".
2. В Закон Республики Казахстан от 19 октября 2000 года "Об охранной деятельности" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2000 г., № 14-15, ст.281; 2002 г., № 4, ст.34; № 17, ст.155; 2004 г., № 23, ст.142; 2007 г., № 2, ст.18; № 8, ст.52; 2008 г., № 12, ст.51; 2009 г., № 18, ст.84; № 24, ст.122; 2010 г., № 24, ст.149; 2011 г., № 1, ст.2; № 11, ст.102; 2012 г., № 4, ст.32; № 5, ст.35; № 15, ст.97; № 21-22, ст.124; 2013 г., № 1, ст.2; 2014 г., № 8, ст.49; № 10, ст.52; № 14, ст.84; № 16, ст.90; № 19-I, 19-II, ст.96; № 22, ст.131; № 23, ст.143; 2015 г., № 20-IV, ст.113; 2016 г., № 23, ст.118; № 24, ст.126; 2017 г., № 16, ст.56; 2018 г., № 10, ст.32; № 16, ст.56; 2019 г., № 21-22, ст.90; 2020 г., № 16, ст.77):
1) часть первую пункта 2 статьи 5 исключить;
2) заголовок главы 2 изложить в следующей редакции:
"Глава 2. Субъекты охранной деятельности и их классификация. Специализированные учебные центры";
3) в статье 10:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Статья 10. Правовой статус частной охранной организации и требования, предъявляемые к работнику частной охранной организации, занимающему должность охранника";
пункт 2 изложить в следующей редакции:

"2. Жеке күзет ұйымы күзет қызметін жарғының және заңды тұлғалардың күзет қызметін жүзеге асыруына арналған лицензияның негізінде жүзеге асырады.";
6-тармақта:
бірінші абзацта:
орыс тіліндегі мәтінге түзету енгізілді, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді;
орыс тіліндегі мәтінге түзету енгізілді, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді;
1) тармақшада орыс тіліндегі мәтінге түзету енгізілді, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді;
2) тармақшадағы "соттылығы" деген сөз "сотталғандығы" деген сөзбен ауыстырылсын;
3) тармақшада орыс тіліндегі мәтінге түзету енгізілді, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді;
3-1) тармақшада:
орыс тіліндегі мәтінге түзету енгізілді, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді;
орыс тіліндегі мәтінге түзету енгізілді, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді;
4) тармақшадағы "күзетшісі" деген сөз "күзетші" деген сөзбен ауыстырылсын;
5) тармақшадағы "жағымсыз себептермен босатылғанына үш жыл болмаған" деген сөздер "үш жылдан аз уақыт бұрын теріс себептермен босатылған" деген сөздермен ауыстырылсын;
6) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"6) бұрын осыған ұқсас лауазымды атқарып, үш жылдан аз уақыт бұрын Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің 52-бабы 1-тармағының 9), 10), 11), 12), 15), 16) және 17) тармақшаларында көзделген негіздер бойынша еңбек шарты бұзылған адам атқара алмайды.";
4) 10-1-бапта:
мынадай мазмұндағы 1-тармақпен толықтырылсын:
"1. Жеке күзет ұйымында басшы және күзетші лауазымдарын атқаратын жұмыскерлерді даярлау және олардың бiлiктiлiгiн арттыру уәкілетті орган айқындайтын, заңды тұлғалар болып табылатын мамандандырылған оқу орталықтарында жүргізіледі.";
1-тармақтың бірінші абзацындағы "1" деген цифр "1-1" деген цифрлармен ауыстырылсын;
5) 13-1-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"13-1-бап. Жеке күзет ұйымында күзетшi лауазымын атқаратын жұмыскердiң құқықтары мен мiндеттерi
1. Жеке күзет ұйымында күзетші лауазымын атқаратын жұмыскердiң құқықтары мен міндеттері Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне, еңбек шартына және осы Заңға сәйкес айқындалады.
2. Жеке күзет ұйымында күзетшi лауазымын атқаратын жұмыскер:
1) қоғамдық тәртiптi қамтамасыз ету жөнiндегi iс-шараларды жүзеге асыруда, оның iшiнде ойын-сауық мәдени-бұқаралық және спорттық-бұқаралық iс-шараларды өткiзу кезiнде Қазақстан Республикасының iшкi iстер органдарына жәрдем көрсетуге;
2) қылмыстық және әкiмшiлiк құқық бұзушылықтардың алдын алуға және жолын кесуге;
3) құқық бұзушылықтардың жолын кесу және құқық бұзушыларды ұстау мақсатында, егер аталған мақсаттарға өзгеше тәсілдермен қол жеткiзу мүмкiн болмаса, дене күшiн және басқа да құралдарды қолдануға құқылы. Бұл ретте осы үшiн қажеттi шараларды шектен асыруға жол берiлмеуге тиiс;

"2. Частная охранная организация осуществляет охранную деятельность на основе устава и лицензии на осуществление охранной деятельности юридическими лицами.";
в пункте 6:
в абзаце первом:
слова "Не могут" заменить словами "Не может";
слово "лица" заменить словом "лицо";
в подпункте 1) слово "состоящие" заменить словом "состоящее";
в подпункте 2) слово "имеющие" заменить словом "имеющее";
в подпункте 3) слово "освобожденные" заменить словом "освобожденное";
в подпункте 3-1):
слово "которых" заменить словом "которого";
слово "освобожденные" заменить словом "освобожденное";
в подпункте 4) слово "привлеченные" заменить словом "привлеченное";
в подпункте 5) слово "уволенные" заменить словом "уволенное";
подпункт 6) изложить в следующей редакции:
"6) ранее занимавшее аналогичную должность, с которым был расторгнут трудовой договор по основаниям, предусмотренным подпунктами 9), 10), 11), 12), 15), 16) и 17) пункта 1 статьи 52 Трудового кодекса Республики Казахстан, менее трех лет назад.";
4) в статье 10-1:
дополнить пунктом 1 следующего содержания:
"1. Подготовка и повышение квалификации работников, занимающих должности руководителя и охранника в частной охранной организации, производятся в специализированных учебных центрах, являющихся юридическими лицами, определяемых уполномоченным органом.";
в абзаце первом пункта 1 цифру "1" заменить цифрами "1-1";
5) статью 13-1 изложить в следующей редакции:
"Статья 13-1. Права и обязанности работника, занимающего должность охранника в частной охранной организации
1. Права и обязанности работника, занимающего должность охранника в частной охранной организации, определяются в соответствии с Трудовым кодексом Республики Казахстан, трудовым договором и настоящим Законом.
2. Работник, занимающий должность охранника в частной охранной организации, вправе:
1) оказывать содействие органам внутренних дел Республики Казахстан в осуществлении мероприятий по обеспечению общественного порядка, в том числе при проведении зрелищных культурно-массовых и спортивно-массовых мероприятий;
2) предупреждать и пресекать уголовные и административные правонарушения;
3) применять в целях пресечения правонарушений и задержания правонарушителей физическую силу и другие средства, если иными способами достичь указанных целей не представляется возможным. При этом не должно быть допущено превышение необходимых для этого мер;

4) заңдарда көзделген жағдайларда қылмыстық немесе әкiмшiлiк құқық бұзушылық жасаған адамдарды ұстап алуға және Қазақстан Республикасының құқық қорғау органдарына жеткiзуге құқылы. Қажет болған кезде, ұстап алынған адамда қару, сондай-ақ өзге де қауiптi және (немесе) айналымына тыйым салынған заттар бар деп ұйғаруға негiздер болса, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес ұстап алынған адамның киiмiн қарап-тексеруге және аталған заттарды Қазақстан Республикасының құқық қорғау органдарына немесе өзге де мемлекеттiк билiк органына беру үшiн алып қоюға;
5) құқыққа қарсы қол сұғушылықтардан, жол-көлiк оқиғаларынан, дүлей зiлзаладан және өзге де төтенше жағдайлардан зардап шеккен жеке тұлғаларға медициналық және өзге де көмек көрсетуде жәрдемдесуге;
6) жеке тұлғалардан қоғамдық тәртiптi сақтауды талап етуге құқылы.
3. Жеке күзет ұйымында күзетшi лауазымын атқаратын жұмыскер:
1) азаматтардың конституциялық құқықтары мен бостандықтарын сақтауға;
2) өзіне белгілі болған дайындалып жатқан не жасалған құқық бұзушылық фактiлерi туралы Қазақстан Республикасының iшкi iстер органдарына дереу хабарлауға;
3) аумағында қару, оқ-дәрілер және жарылғыш заттар бар күзетілетін объектілерден күзет дабылының қосылғаны туралы Қазақстан Республикасының ішкі істер органдарына дереу хабарлауға;
4) заңнамада көрсетiлген жағдайларда жеке тұлғалардың талап етуi бойынша өзінің күзет қызметi субъектiсiнің күзетшісі екенін растайтын куәлiгiн көрсетуге;
5) құқық бұзушылық профилактикасы субъектiлерiне жәрдем көрсетуге;
6) қылмыстық немесе әкiмшiлiк құқық бұзушылық жасағаны үшiн ұстап алынған жеке тұлғаларға мәжбүрлеу шараларын қолданылу негiздерiн түсiндiруге мiндеттi.";
6) 15-баптың 4-тармағындағы "арнаулы", "Арнаулы" деген сөздер тиісінше "нысанды", "Нысанды" деген сөздермен ауыстырылсын;
7) 16-бапта:
1-тармақта:
"қызмет көрсетушi" деген сөздер "орындаушы" деген сөзбен ауыстырылсын;
"клиентке" деген сөз "тапсырыс берушіге" деген сөздермен ауыстырылсын;
2-тармақтың бірінші абзацындағы "қызмет көрсетушi ретінде іс-қимыл жасауға (осы Заңнан туындайтын талаптарды ескере отырып) күзет қызметінің мынадай субъектілері" деген сөздер "орындаушы ретінде мынадай күзет қызметі субъектілері (осы Заңда қойылатын талаптарды ескере отырып) әрекет етуге құқылы" деген сөздермен ауыстырылсын;
3-тармақтағы "клиент", "іс-қимыл жасауға" деген сөздер тиісінше "тапсырыс беруші", "әрекет етуге" деген сөздермен ауыстырылсын;
4-тармақтың 1) және 2) тармақшаларындағы "қызмет көрсетушiнiң" деген сөздер "орындаушының" деген сөзбен ауыстырылсын;

4) в предусмотренных законами случаях задерживать и доставлять в правоохранительные органы Республики Казахстан лиц, совершивших уголовное или административное правонарушение. При необходимости, когда есть основания полагать, что при задержанном лице находятся оружие, а также иные опасные и (или) запрещенные к обороту предметы, в соответствии с законодательством Республики Казахстан осматривать одежду задержанного и изымать указанные предметы для передачи в правоохранительные органы Республики Казахстан или иной орган государственной власти;
5) содействовать в оказании медицинской и иной помощи физическим лицам, пострадавшим от противоправных посягательств, дорожно-транспортных происшествий, стихийных бедствий и иных чрезвычайных ситуаций;
6) требовать от физических лиц соблюдения общественного порядка.
3. Работник, занимающий должность охранника в частной охранной организации, обязан:
1) соблюдать конституционные права и свободы граждан;
2) незамедлительно информировать органы внутренних дел Республики Казахстан о ставших известными ему фактах готовящихся либо совершенных правонарушений;
3) незамедлительно информировать органы внутренних дел Республики Казахстан о срабатывании охранной сигнализации с охраняемых объектов, на территории которых имеются оружие, боеприпасы и взрывчатые вещества;
4) в предусмотренных законодательством случаях предъявлять по требованию физических лиц удостоверение, подтверждающее его принадлежность к субъекту охранной деятельности;
5) оказывать содействие субъектам профилактики правонарушений;
6) разъяснять физическим лицам, задержанным за совершение уголовного или административного правонарушения, основания применяемых к ним принудительных мер.";
6) в пункте 4 статьи 15 слово "специальной" заменить словом "форменной";
7) в статье 16:
в пункте 1:
слово "услугодатель" заменить словом "исполнитель";
слово "клиенту" заменить словом "заказчику";
в абзаце первом пункта 2 слово "услугодателя" заменить словом "исполнителя";
в пункте 3 слово "клиента" заменить словом "заказчика";
в подпунктах 1) и 2) пункта 4 слово "услугодателя" заменить словом "исполнителя";

8) 22-бап "қадағалауды" деген сөзден кейін "заңда белгіленген шекте және нысандарда" деген сөздермен толықтырылсын.
3. "Қазақстан Республикасының ішкі істер органдары туралы" 2014 жылғы 23 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2014 ж., № 8, 48-құжат; № 16, 90-құжат; № 19-I, 19-II, 96-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 1, 2-құжат; № 16, 79-құжат; № 21-I, 125-құжат; 2016 ж., № 6, 45-құжат; № 24, 129, 131-құжаттар; 2017 ж., № 8, 16-құжат; № 14, 50-құжат; 2018 ж., № 7-8, 22-құжат; № 10, 32-құжат; № 16, 56-құжат; № 23, 91-құжат; 2019 ж., № 5-6, 27-құжат; № 8, 45-құжат; № 21-22, 90, 91-құжаттар; № 24-II, 120-құжат; 2020 ж., № 9, 33-құжат; № 10, 39-құжат):
11-баптың 25) тармақшасының он екінші абзацындағы "арнаулы" деген сөз "нысанды" деген сөзбен ауыстырылсын.
4. "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" 2014 жылғы 16 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2014 ж., № 9, 51-құжат; № 19-I, 19-II, 96-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 2, 3-құжат; № 8, 45-құжат; № 9, 46-құжат; № 11, 57-құжат; № 16, 79-құжат; № 19-II, 103-құжат; № 20-IV, 113-құжат; № 21-I, 128-құжат; № 21-III, 135-құжат; № 22-II, 144, 145-құжаттар; № 22-V, 156, 158-құжаттар; № 22-VI, 159-құжат; № 23-I, 169-құжат; 2016 ж., № 1, 2, 4-құжаттар; № 6, 45-құжат; № 7-I, 50-құжат; № 7-II, 53-құжат; № 8-I, 62-құжат; № 8-II, 68-құжат; № 12, 87-құжат; 2017 ж., № 1-2, 3-құжат; № 4, 7-құжат; № 9, 21, 22-құжаттар; № 11, 29-құжат; № 12, 34-құжат; № 23-III, 111-құжат; № 23-V, 113-құжат; № 24, 115-құжат; 2018 ж., № 10, 32-құжат; № 13, 41-құжат; № 14, 44-құжат; № 15, 47, 49-құжаттар; № 23, 91-құжат; № 24, 94-құжат; 2019 ж., № 1, 4-құжат; № 2, 6-құжат; № 5-6, 27-құжат; № 7, 37, 39-құжаттар; № 8, 45-құжат; № 15-16, 67-құжат; № 19-20, 86-құжат; № 21-22, 90-құжат; № 23, 103, 108-құжаттар; № 24-II, 120-құжат; 2020 ж., № 12, 61-құжат; № 14, 68, 72, 75-құжаттар; № 16, 77-құжат):
1-қосымшаның 86-жолы мынадай редакцияда жазылсын:
"
86.
Заңды тұлғалардың күзет қызметін жүзеге асыруына арналған лицензия
1. Күзет қызметтерінің барлық түрі, оның ішінде террористік тұрғыдан осал объектілерді күзету.
2. Террористік тұрғыдан осал объектілерді күзетуді қоспағанда, күзет қызметтерінің барлық түрі.
Иеліктен шығарылмайтын;
1-сынып
".
2-бап.
1. Осы Заң қолданысқа енгізілген күннен бастап алты ай өткен соң қолданысқа енгізілетін 1-баптың 4-тармағын қоспағанда, осы Заң алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.

8) статью 22 после слов "на территории Республики Казахстан" дополнить словами "в установленных законом пределах и формах".
3. В Закон Республики Казахстан от 23 апреля 2014 года "Об органах внутренних дел Республики Казахстан" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2014 г., № 8, ст.48; № 16, ст.90; № 19-I, 19-II, ст.96; № 23, ст.143; 2015 г., № 1, ст.2; № 16, ст.79; № 21-I, ст.125; 2016 г., № 6, ст.45; № 24, ст.129, 131; 2017 г., № 8, ст.16; № 14, cт.50; 2018 г., № 7-8, ст.22; № 10, ст.32; № 16, ст.56; № 23, ст.91; 2019 г., № 5-6, ст.27; № 8, ст.45; № 21-22, ст.90, 91; № 24-II, ст.120; 2020 г., № 9, ст.33; № 10, ст.39):
в абзаце двенадцатом подпункта 25) статьи 11 слово "специальной" заменить словом "форменной".
4. В Закон Республики Казахстан от 16 мая 2014 года "О разрешениях и уведомлениях" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2014 г., № 9, ст.51; № 19-I, 19-II, ст.96; № 23, ст.143; 2015 г., № 2, ст.3; № 8, ст.45; № 9, ст.46; № 11, ст.57; № 16, ст.79; № 19-II, ст.103; № 20-IV, ст.113; № 21-I, ст.128; № 21-III, ст.135; № 22-II, ст.144, 145; № 22-V, ст.156, 158; № 22-VI, ст.159; № 23-I, ст.169; 2016 г., № 1, ст.2, 4; № 6, ст.45; № 7-I, ст.50; № 7-II, ст.53; № 8-I, ст.62; № 8-II, ст.68; № 12, ст.87; 2017 г., № 1-2, ст.3; № 4, ст.7; № 9, ст.21, 22; № 11, ст.29; № 12, ст.34; № 23-III, ст.111; № 23-V, ст.113; № 24, ст.115; 2018 г., № 10, ст.32; № 13, ст.41; № 14, ст.44; № 15, ст.47, 49; № 23, ст.91; № 24, ст.94; 2019 г., № 1, ст.4; № 2, ст.6; № 5-6, ст.27; № 7, ст.37, 39; № 8, ст.45; № 15-16, ст.67; № 19-20, ст.86; № 21-22, ст.90; № 23, ст.103, 108; № 24-II, ст.120; 2020 г., № 12, ст.61; № 14, ст.68, 72, 75; № 16, ст.77):
строку 86 приложения 1 изложить в следующей редакции:
"
86.
Лицензия на осуществление охранной деятельности юридическими лицами
1. Все виды охранных услуг, в том числе охрана объектов, уязвимых в террористическом отношении.
2. Все виды охранных услуг, за исключением охраны объектов, уязвимых в террористическом отношении.
Неотчуждаемая;
класс 1
".
Статья 2.
1. Настоящий Закон вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования, за исключением пункта 4 статьи 1, который вводится в действие по истечении шести месяцев со дня введения в действие настоящего Закона.

2. Күзет қызметінің субъектілері осы Заңның 1-бабының 4-тармағы қолданысқа енгізілген күннен бастап үш ай ішінде лицензияны, жүзеге асыру үшін оның болуы талап етілетін қызметтің кіші түрінің атауын ескере отырып, қайта ресімдеуге міндетті.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Қ. ТОҚАЕВ

2. Субъекты охранной деятельности обязаны в течение трех месяцев со дня введения в действие пункта 4 статьи 1 настоящего Закона переоформить лицензию с учетом наименования подвида деятельности, для осуществления которой требуется ее наличие.
Президент
Республики Казахстан
К. ТОКАЕВ