Қазақстан Республикасының Конституциясына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы
Қазақстан Республикасының Заңы 2022 жылғы 17 қыркүйектегi № 142-VII ҚРЗ.
1-бап. 1995 жылғы 30 тамызда республикалық референдумда қабылданған Қазақстан Республикасының Конституциясына мынадай өзгерістер мен толықтыру енгізілсін:
1. 2-бапта:
1) 3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Республиканың əкімшілік-аумақтық құрылысы, оның елордасының мəртебесі заңмен белгіленеді. Қазақстанның елордасы Астана қаласы болып табылады.";
2) 3-1-тармақтағы "Нұр-Сұлтан" деген сөз "Астана" деген сөзбен ауыстырылсын.
2. 41-баптың 1-тармағындағы "бес" деген сөз "жеті" деген сөзбен ауыстырылсын.
3. 42-баптың 5-тармағындағы "қатарынан екі реттен" деген сөздер "бір реттен" деген сөздермен ауыстырылсын.
4. 71-баптың 1-тармағында:
1) бірінші бөліктегі "алты" деген сөз "сегіз" деген сөзбен ауыстырылсын;
2) екінші бөліктегі "қатарынан екі реттен" деген сөздер "бір реттен" деген сөздермен ауыстырылсын.
5. 91-баптың 2-тармағы мынадай редакция да жазылсын:
"2. Конституцияда белгiленген мемлекеттiң тəуелсіздігі, Республиканың бiртұтастығы мен аумақтық тұтастығы, оны басқару нысаны, Республика қызметінің түбегейлі принциптері, Республика Президенті жеті жыл мерзімге сайланады жəне бір адам бір реттен артық Республика Президенті болып сайлана алмайды деген ережелер өзгермейді.".
6. Мынадай мазмұндағы 94-2-баппен толықтырылсын:
"94-2-бап
Конституцияның 42-бабы 5-тармағының ережесі Конституцияның осы нормасы күшіне енгеннен кейін өткізілетін президенттік сайлау қорытындысы бойынша Рес публика Президенті болып сайланған адамдарға қолданылатын болады.".
2-бап. Осы Заң алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Қ.ТОҚАЕВ

О внесении изменений и дополнения в Конституцию Республики Казахстан
Закон Республики Казахстан от 17 сентября 2022 года № 142-VII ЗРК.
Статья 1. Внести в Конституцию Республики Казахстан, принятую на республиканском референдуме 30 августа 1995 года, следующие изменения и дополнение:
1. В статье 2:
1) пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Административно-территориальное устройство Республики, статус ее столицы определяются законом. Столицей Казахстана является город Астана.";
2) в пункте 3-1 слово "Нур-Султана" заменить словом "Астаны".
2. В пункте 1 статьи 41 слово "пять" заменить словом "семь".
3. В пункте 5 статьи 42 слова "двух раз подряд" заменить словами "одного раза".
4. В пункте 1 статьи 71:
1) в части первой слово "шесть" заменить словом "восемь";
2) в части второй слова "двух раз подряд" заменить словами "одного раза".
5. Пункт 2 статьи 91 изложить в следующей редакции:
"2. Установленные Конституцией независимость государства, унитарность и территориальная целостность Республики, форма ее правления, основополагающие принципы деятельности Республики, положения о том, что Президент Республики избирается сроком на семь лет и одно и то же лицо не может быть избрано Президентом Республики более одного раза, являются неизменными.".
6. Дополнить статьей 94-2 следующего содержания:
"Статья 94-2
Положение пункта 5 статьи 42 Конституции применяется к лицам, избранным Президентом Республики по итогам президентских выборов, проведенных после вступления в силу данной нормы Конституции.".
Статья 2. Настоящий Закон вводится в действие со дня его первого официального опубликования.
Президент Республики Казахстан К. ТОКАЕВ