Республикалық және облыстық бюджеттер, республикалық маңызы бар қалалар, астана бюджеттері арасындағы 2023 – 2025 жылдарға арналған жалпы сипаттағы трансферттердің көлемі туралы
Қазақстан Республикасының Заңы 2022 жылғы 1 желтоқсандағы № 161-VII ҚРЗ
Республикалық және облыстық бюджеттер, республикалық маңызы бар қалалар, астана бюджеттері арасындағы 2023 – 2025 жылдарға арналған жалпы сипаттағы трансферттердің көлемі туралы
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы заңның қолданысқа енгізілу тәртібін 4-б. қараңыз.
Осы Заң республикалық және облыстық бюджеттер, республикалық маңызы бар қалалар, астана бюджеттері арасындағы жалпы сипаттағы трансферттердің 2023 – 2025 жылдардағы үш жылдық кезеңге арналған жылдар бойынша бөлінген абсолюттік көріністегі көлемін айқындайды.
1-бап. Облыстық бюджеттен және республикалық маңызы бар қала, астана бюджеттерінен республикалық бюджетке берілетін бюджеттік алып қоюлардың көлемі
1. Облыстық бюджеттен және республикалық маңызы бар қала, астана бюджеттерінен республикалық бюджетке 2023 жылға арналған бюджеттік алып қоюлар 431 910 250 мың теңге, оның ішінде:
Атырау облысынан – 155 010 785 мың теңге;
Алматы қаласынан – 207 229 679 мың теңге;
Астана қаласынан – 69 669 786 мың теңге сомасында белгіленсін.
2. Облыстық бюджеттен және республикалық маңызы бар қала, астана бюджеттерінен республикалық бюджетке 2024 жылға арналған бюджеттік алып қоюлар 469 501 019 мың теңге, оның ішінде:
Атырау облысынан – 168 718 843 мың теңге;
Алматы қаласынан – 226 102 075 мың теңге;
Астана қаласынан – 74 680 101 мың теңге сомасында белгіленсін.
3. Облыстық бюджеттен және республикалық маңызы бар қала, астана бюджеттерінен республикалық бюджетке 2025 жылға арналған бюджеттік алып қоюлар 504 192 231 мың теңге, оның ішінде:
Атырау облысынан – 178 103 098 мың теңге;
Алматы қаласынан – 251 515 914 мың теңге;
Астана қаласынан – 74 573 219 мың теңге сомасында белгіленсін.
2-бап. Республикалық бюджеттен облыстық бюджеттерге, республикалық маңызы бар қала бюджетіне берілетін бюджеттік субвенциялардың көлемі
1. Республикалық бюджеттен облыстық бюджеттерге, республикалық маңызы бар қала бюджетіне берілетін 2023 жылға арналған бюджеттік субвенциялар 4 995 054 752 мың теңге, оның ішінде:
Абай облысына – 220 533 161 мың теңге;
Ақмола облысына – 333 439 507 мың теңге;
Ақтөбе облысына – 279 949 307 мың теңге;
Алматы облысына – 185 755 708 мың теңге;
Шығыс Қазақстан облысына – 233 326 679 мың теңге;
Жамбыл облысына – 405 274 939 мың теңге;
Жетісу облысына – 338 878 225 мың теңге;
Батыс Қазақстан облысына – 211 025 886 мың теңге;

Об объемах трансфертов общего характера между республиканским и областными бюджетами, бюджетами городов республиканского значения, столицы на 2023 – 2025 годы
Закон Республики Казахстан от 1 декабря 2022 года № 161-VII ЗРК
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие настоящего Закона см. ст. 4
Настоящий Закон определяет объемы трансфертов общего характера между республиканским и областными бюджетами, бюджетами городов республиканского значения, столицы в абсолютном выражении на трехлетний период 2023 – 2025 годов с разбивкой по годам.
Статья 1. Объемы бюджетных изъятий, передаваемых из областного бюджета и бюджетов города республиканского значения, столицы в республиканский бюджет
1. Установить бюджетные изъятия из областного бюджета и бюджетов города республиканского значения, столицы в республиканский бюджет на 2023 год в сумме 431 910 250 тысяч тенге, в том числе:
Атырауской – 155 010 785 тысяч тенге;
города Алматы – 207 229 679 тысяч тенге;
города Астаны – 69 669 786 тысяч тенге.
2. Установить бюджетные изъятия из областного бюджета и бюджетов города республиканского значения, столицы в республиканский бюджет на 2024 год в сумме 469 501 019 тысяч тенге, в том числе:
Атырауской – 168 718 843 тысячи тенге;
города Алматы – 226 102 075 тысяч тенге;
города Астаны – 74 680 101 тысяча тенге.
3. Установить бюджетные изъятия из областного бюджета и бюджетов города республиканского значения, столицы в республиканский бюджет на 2025 год в сумме 504 192 231 тысячи тенге, в том числе:
Атырауской – 178 103 098 тысяч тенге;
города Алматы – 251 515 914 тысяч тенге;
города Астаны – 74 573 219 тысяч тенге.
Статья 2. Объемы бюджетных субвенций, передаваемых из республиканского бюджета в областные бюджеты, бюджет города республиканского значения
1. Установить бюджетные субвенции, передаваемые из республиканского бюджета в областные бюджеты, бюджет города республиканского значения, на 2023 год в сумме 4 995 054 752 тысяч тенге, в том числе:
Абай – 220 533 161 тысяча тенге;
Акмолинской – 333 439 507 тысяч тенге;
Актюбинской – 279 949 307 тысяч тенге;
Алматинской – 185 755 708 тысяч тенге;
Восточно-Казахстанской – 233 326 679 тысяч тенге;
Жамбылской – 405 274 939 тысяч тенге;
Жетісу – 338 878 225 тысяч тенге;
Западно-Казахстанской – 211 025 886 тысяч тенге;

Қарағанды облысына – 312 051 899 мың теңге;
Қызылорда облысына – 400 532 133 мың теңге;
Қостанай облысына – 306 403 347 мың теңге;
Маңғыстау облысына – 121 986 599 мың теңге;
Павлодар облысына – 121 594 196 мың теңге;
Солтүстік Қазақстан облысына – 306 294 110 мың теңге;
Түркістан облысына – 976 724 624 мың теңге;
Ұлытау облысына – 49 718 239 мың теңге;
Шымкент қаласына – 191 566 193 мың теңге сомасында белгіленсін.
2. Республикалық бюджеттен облыстық бюджеттерге, республикалық маңызы бар қала бюджетіне берілетін 2024 жылға арналған бюджеттік субвенциялар 5 265 026 806 мың теңге, оның ішінде:
Абай облысына – 234 948 938 мың теңге;
Ақмола облысына – 354 724 684 мың теңге;
Ақтөбе облысына – 293 012 614 мың теңге;
Алматы облысына – 183 608 471 мың теңге;
Шығыс Қазақстан облысына – 245 334 008 мың теңге;
Жамбыл облысына – 426 356 383 мың теңге;
Жетісу облысына – 355 343 578 мың теңге;
Батыс Қазақстан облысына – 251 390 766 мың теңге;
Қарағанды облысына – 322 790 809 мың теңге;
Қызылорда облысына – 433 008 847 мың теңге;
Қостанай облысына – 318 913 396 мың теңге;
Маңғыстау облысына – 135 605 790 мың теңге;
Павлодар облысына – 132 387 464 мың теңге;
Солтүстік Қазақстан облысына – 316 648 616 мың теңге;
Түркістан облысына – 1 001 641 890 мың теңге;
Ұлытау облысына – 51 803 957 мың теңге;
Шымкент қаласына – 207 506 595 мың теңге сомасында белгіленсін.
3. Республикалық бюджеттен облыстық бюджеттерге, республикалық маңызы бар қала бюджетіне берілетін 2025 жылға арналған бюджеттік субвенциялар 5 774 300 885 мың теңге, оның ішінде:
Абай облысына – 251 802 902 мың теңге;
Ақмола облысына – 383 299 707 мың теңге;
Ақтөбе облысына – 318 046 527 мың теңге;
Алматы облысына – 203 587 891 мың теңге;
Шығыс Қазақстан облысына – 270 135 370 мың теңге;
Жамбыл облысына – 465 951 698 мың теңге;
Жетісу облысына – 386 544 063 мың теңге;
Батыс Қазақстан облысына – 266 852 747 мың теңге;
Қарағанды облысына – 347 076 005 мың теңге;
Қызылорда облысына – 476 697 239 мың теңге;
Қостанай облысына – 340 665 775 мың теңге;
Маңғыстау облысына – 166 821 060 мың теңге;
Павлодар облысына – 146 670 494 мың теңге;
Солтүстік Қазақстан облысына – 336 217 821 мың теңге;
Түркістан облысына – 1 103 589 982 мың теңге;
Ұлытау облысына – 59 142 606 мың теңге;
Шымкент қаласына – 251 198 998 мың теңге сомасында белгіленсін.
3-бап. Жергiлiктi бюджеттерде көзделетін шығыстардың көлемі
Жергілікті бюджеттердің шығыстарында осы Заңға 16-қосымшаларда көрсетілген бағыттар бойынша бюджет қаражатының ең төмен көлемі ескерілсін.
4-бап. Осы Заңды қолданысқа енгізу тәртібі

Карагандинской – 312 051 899 тысяч тенге;
Кызылординской – 400 532 133 тысячи тенге;
Костанайской – 306 403 347 тысяч тенге;
Мангистауской – 121 986 599 тысяч тенге;
Павлодарской – 121 594 196 тысяч тенге;
Северо-Казахстанской – 306 294 110 тысяч тенге;
Туркестанской – 976 724 624 тысячи тенге;
Ұлытау – 49 718 239 тысяч тенге;
города Шымкента – 191 566 193 тысячи тенге
2. Установить бюджетные субвенции, передаваемые из республиканского бюджета в областные бюджеты, бюджет города республиканского значения, на 2024 год в сумме 5 265 026 806 тысяч тенге, в том числе:
Абай – 234 948 938 тысяч тенге;
Акмолинской – 354 724 684 тысячи тенге;
Актюбинской – 293 012 614 тысяч тенге;
Алматинской – 183 608 471 тысяча тенге;
Восточно-Казахстанской – 245 334 008 тысяч тенге;
Жамбылской – 426 356 383 тысячи тенге;
Жетісу – 355 343 578 тысяч тенге;
Западно-Казахстанской – 251 390 766 тысяч тенге;
Карагандинской – 322 790 809 тысяч тенге;
Кызылординской – 433 008 847 тысяч тенге;
Костанайской – 318 913 396 тысяч тенге;
Мангистауской – 135 605 790 тысяч тенге;
Павлодарской – 132 387 464 тысячи тенге;
Северо-Казахстанской – 316 648 616 тысяч тенге;
Туркестанской – 1 001 641 890 тысяч тенге;
Ұлытау – 51 803 957 тысяч тенге;
города Шымкента – 207 506 595 тысяч тенге.
3. Установить бюджетные субвенции, передаваемые из республиканского бюджета в областные бюджеты, бюджет города республиканского значения, на 2025 год в сумме 5 774 300 885 тысяч тенге, в том числе:
Абай – 251 802 902 тысячи тенге;
Акмолинской – 383 299 707 тысяч тенге;
Актюбинской – 318 046 527 тысяч тенге;
Алматинской – 203 587 891 тысяча тенге;
Восточно-Казахстанской – 270 135 370 тысяч тенге;
Жамбылской – 465 951 698 тысяч тенге;
Жетісу – 386 544 063 тысячи тенге;
Западно-Казахстанской – 266 852 747 тысяч тенге;
Карагандинской – 347 076 005 тысяч тенге;
Кызылординской – 476 697 239 тысяч тенге;
Костанайской – 340 665 775 тысяч тенге;
Мангистауской – 166 821 060 тысяч тенге;
Павлодарской – 146 670 494 тысячи тенге;
Северо-Казахстанской – 336 217 821 тысяча тенге;
Туркестанской – 1 103 589 982 тысячи тенге;
Ұлытау – 59 142 606 тысяч тенге;
города Шымкента – 251 198 998 тысяч тенге.
Статья 3. Объемы расходов, предусматриваемые в местных бюджетах
Учесть в расходах местных бюджетов минимальные объемы бюджетных средств по направлениям, указанным в приложениях 1 – 6 к настоящему Закону.
Статья 4. Порядок введения в действие настоящего Закона