Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексіне Қазақстан Республикасы азаматтарының төлем қабілеттілігін қалпына келтіру және банкроттығы мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасының Заңы 2022 жылғы 30 желтоқсандағы № 180-VII ҚРЗ
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы заңның қолданысқа енгізілу тәртібін 2-б. қараңыз.
1-бап. 2014 жылғы 5 шілдедегі Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексіне мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1) 62-бапта:
бірінші бөліктегі "басқа, тұлға – әкiмшiлiк құқық бұзушылық жасалған күннен бастап екi ай өткеннен кейiн, ал Қазақстан Республикасының оңалту және банкроттық туралы заңнамасын бұзғаны үшін оны жасаған күннен бастап бiр жыл өткеннен кейiн" деген сөздер "басқа кезде, тұлға әкiмшiлiк құқық бұзушылық жасалған күннен бастап екi ай өткеннен кейiн" деген сөздермен ауыстырылсын;
үшінші бөліктің екінші абзацы "Қаржы саласында" деген сөздерден кейін ", төлем қабілеттілігін қалпына келтіру, оңалту және банкроттық кезінде" деген сөздермен толықтырылсын;
2) 14-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"14-тарау. Кәсіпкерлік қызмет, сондай-ақ оңалту, төлем қабілеттілігін қалпына келтіру және банкроттық саласындағы әкімшілік құқық бұзушылықтар";
3) 176-баптың тақырыбындағы "Оңалту және банкроттық" деген сөздер "Заңды тұлғалар мен дара кәсіпкерлерді оңалту және олардың бакроттығы" деген сөздермен ауыстырылсын;
4) мынадай мазмұндағы 176-1 және 181-1-баптармен толықтырылсын:
"176-1-бап. Дара кәсіпкер ретінде тіркелмеген Қазақстан Республикасы азаматтарының төлем қабілеттілігін қалпына келтіру және банкроттығы кезіндегі құқыққа сыйымсыз әрекеттер
1. Мүлікті немесе мүліктік міндеттемелерді, мүлік, оның мөлшері, тұрған жері туралы мәліметтерді не мүлік туралы өзге де ақпаратты жасыру, мүлікті өзгенің иелігіне беру, мүлікті иеліктен шығару немесе жою, сол сияқты құқық белгілейтін құжаттарды жасыру, жою, бұрмалау, егер бұл әрекеттерді дара кәсіпкер ретінде тіркелмеген Қазақстан Республикасының азаматы төлем қабілеттілігін қалпына келтіру, соттан тыс немесе сот арқылы банкроттық рәсімінде жасаса, –
бір жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға алып келеді.
2. Дара кәсіпкер ретінде тіркелмеген Қазақстан Республикасы азаматының төлем қабілеттілігін қалпына келтіру немесе сот арқылы банкроттық рәсімінде басқа кредиторларға көрінеу залал келтіре отырып, жекелеген кредиторлардың мүліктік талаптарын құқыққа сыйымсыз қанағаттандыруы –
елу айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға алып келеді.";

О внесении изменений и дополнений в Кодекс Республики Казахстан об административных правонарушениях по вопросам восстановления платежеспособности и банкротства граждан Республики Казахстан
Закон Республики Казахстан от 30 декабря 2022 года № 180-VII ЗРК
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие см. ст.2
Статья 1. Внести в Кодекс Республики Казахстан об административных правонарушениях от 5 июля 2014 года следующие изменения и дополнения:
1) в статье 62:
в части первой слова "а за нарушение законодательства Республики Казахстан о реабилитации и банкротстве – по истечении одного года со дня его совершения," исключить;
абзац второй части третьей после слова "финансов" дополнить словами ", при восстановлении платежеспособности, реабилитации и банкротстве";
2) заголовок главы 14 изложить в следующей редакции:
"Глава 14. Административные правонарушения в области предпринимательской деятельности, а также реабилитации, восстановления платежеспособности и банкротства";
3) заголовок статьи 176 дополнить словами "юридических лиц и индивидуальных предпринимателей";
4) дополнить статьями 176-1 и 181-1 следующего содержания:
"Статья 176-1. Неправомерные действия при восстановлении платежеспособности и банкротстве граждан Республики Казахстан, не зарегистрированных в качестве индивидуального предпринимателя
1. Сокрытие имущества или имущественных обязательств, сведений об имуществе, его размере, месте нахождения либо иной информации об имуществе, передача имущества в иное владение, отчуждение или уничтожение имущества, а равно сокрытие, уничтожение, фальсификация правоустанавливающих документов, если эти действия совершены гражданином Республики Казахстан, не зарегистрированным в качестве индивидуального предпринимателя, в процедуре восстановления платежеспособности, внесудебного или судебного банкротства, –
влекут штраф в размере ста месячных расчетных показателей.
2. Неправомерное удовлетворение имущественных требований отдельных кредиторов гражданином Республики Казахстан, не зарегистрированным в качестве индивидуального предпринимателя, заведомо в ущерб другим кредиторам в процедуре восстановления платежеспособности или судебного банкротства –
влечет штраф в размере пятидесяти месячных расчетных показателей.";

"181-1-бап. Қазақстан Республикасының азаматтардың төлем қабілеттілігін қалпына келтіру және банкроттығы туралы заңнамасын қаржы басқарушысының бұзуы
1. Қаржы басқарушысының Қазақстан Республикасы азаматтарының төлем қабілеттілігін қалпына келтіру және банкроттығы бойынша мемлекеттік басқару саласындағы уәкілетті органға оның интернет-ресурсында орналастыру үшін төлем қабілеттілігін қалпына келтіру немесе сот арқылы банкроттық рәсімін қолдану туралы іс бойынша іс жүргізуді қозғау және кредиторлардың талаптарды мәлімдеу тәртібі туралы хабарландыруды, белгіленген тәртіппен қалыптастырылған кредиторлар талаптарының тізілімін жіберу жөніндегі міндеттерді орындамауы не тиісінше орындамауы, сол сияқты кредиторлардың мәлімделген талаптарын қарау нәтижелері бойынша шешімді уақтылы қабылдамау –
бес айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға алып келеді.
2. Қаржы басқарушысының мүлікке түгендеу, бағалау жүргізу, борышкерден оның мүлкіне құқық белгілейтін құжаттарды, оның мүлкін өз басқаруына қабылдау жөніндегі міндеттерді орындамауы, сондай-ақ төлем қабілеттілігін қалпына келтіру немесе сот арқылы банкроттық рәсімін қолдану туралы іс бойынша іс жүргізу қозғалғанға дейін борышкердің Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасында көзделген талаптарды бұза отырып жасаған мәмілелері анықталған кезде мүлікті борышкердің мүліктік массасына қайтару жөнінде шаралар қабылдамауы –
он бес айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға алып келеді.
3. Сотқа қаржы басқарушысының қорытындысын, банкроттық міндеттемелерін тоқтату үшін негіздердің бар немесе жоқ екендігі туралы қорытындыны, қорытынды есепті, сол сияқты сотқа және талаптары кредиторлар талаптарының тізіліміне енгізілген кредиторларға борышкердің төлем қабілеттілігін қалпына келтірудің түпкілікті жоспарын ұсынбау немесе уақтылы ұсынбау –
он айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға алып келеді.
4. Кредитордың жазбаша сұрау салуы негізінде төлем қабілеттілігін қалпына келтіру жоспарын әзірлеу барысы туралы ақпаратты беру жөніндегі міндетті орындамау –
ескерту жасауға алып келеді.
5. Қаржы басқарушысының "Қазақстан Республикасы азаматтарының төлем қабілеттілігін қалпына келтіру және банкроттығы туралы" Қазақстан Республикасының Заңында көзделген, белгіленген тәртіпті, сондай-ақ Қазақстан Республикасы азаматтарының төлем қабілеттілігін қалпына келтіру және банкроттығы бойынша мемлекеттік басқару саласындағы уәкілетті орган айқындаған борышкердің мүлкін сату бойынша электрондық аукцион өткізу тәртібін бұза отырып, борышкердің мүліктік массасын иеліктен шығаруы, кредиторлармен есеп айырысулар жүргізуі –
отыз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға алып келеді.

"Статья 181-1. Нарушение законодательства Республики Казахстан о восстановлении платежеспособности и банкротстве граждан финансовым управляющим
1. Неисполнение либо ненадлежащее исполнение финансовым управляющим обязанностей по направлению в уполномоченный орган в сфере государственного управления по восстановлению платежеспособности и банкротства граждан Республики Казахстан объявления о возбуждении производства по делу о применении процедуры восстановления платежеспособности или судебного банкротства и порядке заявления требований кредиторами, реестра требований кредиторов, сформированного в установленном порядке, для размещения на его интернет-ресурсе, а равно несвоевременное принятие решения по результатам рассмотрения заявленных требований кредиторов –
влекут штраф в размере пяти месячных расчетных показателей.
2. Неисполнение финансовым управляющим обязанностей по проведению инвентаризации, оценки имущества, принятию от должника правоустанавливающих документов на его имущество, его имущества в свое управление, а также непринятие мер по возврату имущества в имущественную массу должника при выявлении сделок, совершенных должником с нарушением требований, предусмотренных гражданским законодательством Республики Казахстан, до возбуждения производства по делу о применении процедуры восстановления платежеспособности или судебного банкротства –
влекут штраф в размере пятнадцати месячных расчетных показателей.
3. Непредставление или несвоевременное представление в суд заключения финансового управляющего, заключения о наличии или отсутствии оснований для прекращения обязательств банкрота, заключительного отчета, а равно окончательного плана восстановления платежеспособности должника в суд и кредиторам, требования которых включены в реестр требований кредиторов, –
влечет штраф в размере десяти месячных расчетных показателей.
4. Неисполнение обязанности по предоставлению информации о ходе разработки плана восстановления платежеспособности кредитору на основании его письменного запроса –
влечет предупреждение.
5. Отчуждение финансовым управляющим имущественной массы должника, проведение расчетов с кредиторами с нарушением установленного порядка, предусмотренного Законом Республики Казахстан "О восстановлении платежеспособности и банкротстве граждан Республики Казахстан", а также порядка проведения электронного аукциона по продаже имущества должника, определенного уполномоченным органом в сфере государственного управления по восстановлению платежеспособности и банкротства граждан Республики Казахстан, –
влекут штраф в размере тридцати месячных расчетных показателей.

6. Қаржы басқарушысының басқа кредиторларға көрінеу залал келтiре отырып, жекелеген кредиторлардың мүлiктiк талаптарын құқыққа сыйымсыз қанағаттандыруы, егер бұл әрекеттер сот арқылы банкроттық кезінде жасалса және оларда қылмыстық жазаланатын іс-әрекет белгілері болмаса, –
елу айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға алып келеді.
7. Осы баптың бірінші және төртінші бөліктерінде көзделген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған әрекеттер (әрекетсіздік) –
он бес айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға алып келеді.
8. Осы баптың екінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған әрекеттер (әрекетсіздік) –
елу айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға алып келеді.
9. Осы баптың үшінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған әрекеттер (әрекетсіздік) –
алпыс айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға алып келеді.
10. Осы баптың бесінші және алтыншы бөліктерінде көзделген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған әрекеттер –
бір жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға алып келеді.";
5) 182-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"182-бап. Әдейі банкроттық
1. Заңды тұлғаның немесе дара кәсіпкердің әдейі банкроттығы, яғни заңды тұлға немесе дара кәсіпкер банкрот деп танылғанға дейін үш жыл ішінде құрылтайшының (қатысушының), лауазымды адамның, заңды тұлғаны басқару функциясын жүзеге асыратын тұлғаның, сол сияқты дара кәсіпкердің кредиторлар алдындағы міндеттемелерді орындаудан жалтару мақсатында жеке мүддесі немесе өзге тұлғалардың мүдделері үшін мүлікті иеліктен шығару немесе жасыру арқылы жасаған әрекеттері, егер бұл әрекеттерде қылмыстық жазаланатын іс-әрекет белгілері болмаса, –
жеке тұлғаға – екі жүз айлық есептік көрсеткіш, заңды тұлғаға төрт жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға алып келеді.
2. Азаматтың әдейі банкроттығы, яғни азаматтың өзі банкрот деп танылған күнге дейін үш жыл ішінде орындалмауы банкроттық үшін негіз деп танылған міндеттемелер туындаған күннен кейін кредиторлар алдындағы міндеттемелерді орындаудан жалтару мақсатында мүлікті иеліктен шығару немесе жасыру арқылы жасаған әрекеттері –
екі жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға алып келеді.";
6) 684-баптың бірінші бөлігі "176," деген цифрлардан кейін "176-1," деген цифрлармен толықтырылсын;
7) 720-баптың бірінші бөлігі "181," деген цифрлардан кейін "181-1," деген цифрлармен толықтырылсын;

6. Неправомерное удовлетворение имущественных требований отдельных кредиторов финансовым управляющим заведомо в ущерб другим кредиторам, если это действие совершено при судебном банкротстве и не содержит признаков уголовно наказуемого деяния, –
влечет штраф в размере пятидесяти месячных расчетных показателей.
7. Действия (бездействие), предусмотренные частями первой и четвертой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, –
влекут штраф в размере пятнадцати месячных расчетных показателей.
8. Действия (бездействие), предусмотренные частью второй настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, –
влекут штраф в размере пятидесяти месячных расчетных показателей.
9. Действие (бездействие), предусмотренное частью третьей настоящей статьи, совершенное повторно в течение года после наложения административного взыскания, –
влечет штраф в размере шестидесяти месячных расчетных показателей.
10. Действия, предусмотренные частями пятой и шестой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, –
влекут штраф в размере ста месячных расчетных показателей.";
5) статью 182 изложить в следующей редакции:
"Статья 182. Преднамеренное банкротство
1. Преднамеренное банкротство юридического лица или индивидуального предпринимателя, то есть действия учредителя (участника), должностного лица, лица, осуществляющего функции управления юридическим лицом, а равно индивидуального предпринимателя, совершенные в личных интересах или интересах иных лиц с целью уклонения от исполнения обязательств перед кредиторами путем отчуждения или сокрытия имущества в течение трех лет до признания банкротом юридического лица или индивидуального предпринимателя, если эти действия не содержат признаков уголовно наказуемого деяния, –
влечет штраф на физическое лицо в размере двухсот месячных расчетных показателей, на юридическое лицо – в размере четырехсот месячных расчетных показателей.
2. Преднамеренное банкротство гражданина, то есть действия гражданина, совершенные в течение трех лет до даты признания его банкротом с целью уклонения от исполнения обязательств перед кредиторами путем отчуждения или сокрытия имущества после даты возникновения обязательств, неисполнение которых признано основанием для банкротства, –
влечет штраф в размере двухсот месячных расчетных показателей.";
6) часть первую статьи 684 после цифр "176," дополнить цифрами "176-1,";
7) часть первую статьи 720 после цифр "181," дополнить цифрами "181-1,";

8) 804-баптың бірінші бөлігінің 31) тармақшасы "176," деген цифрлардан кейін "176-1," деген цифрлармен толықтырылсын.
2-бап. Осы Заң алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Қ. ТОҚАЕВ

8) подпункт 31) части первой статьи 804 после цифр "176," дополнить цифрами "176-1,".
Статья 2. Настоящий Закон вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Президент
Республики Казахстан
К. ТОКАЕВ