2024 – 2026 жылдарға арналған республикалық бюджет туралы
Қазақстан Республикасының Заңы 2023 жылғы 5 желтоқсандағы № 43-VIII ҚРЗ
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы заң 01.01.2024 бастап қолданысқа енгізіледі.
1-бап. 2024 – 2026 жылдарға арналған республикалық бюджет тиісінше осы Заңға 1, 2 және 3-қосымшаларға сәйкес, оның ішінде 2024 жылға мынадай көлемдерде бекiтiлсiн:
1) кiрiстер – 20 194 797 994 мың теңге, оның iшiнде:
салықтық түсiмдер бойынша – 15 759 823 678 мың теңге;
салықтық емес түсiмдер бойынша – 361 446 610 мың теңге;
негiзгi капиталды сатудан түсетiн түсiмдер бойынша – 2 750 000 мың теңге;
трансферттер түсiмдерi бойынша – 4 070 777 706 мың теңге;
2) шығындар – 23 316 158 487 мың теңге;
3) таза бюджеттiк кредиттеу – 363 477 575 мың теңге, оның iшiнде:
бюджеттiк кредиттер – 617 804 497 мың теңге;
бюджеттiк кредиттердi өтеу – 254 326 922 мың теңге;
4) қаржы активтерiмен жасалатын операциялар бойынша сальдо – 49 929 694 мың теңге, оның iшiнде:
қаржы активтерiн сатып алу – 49 929 694 мың теңге;
5) бюджет тапшылығы – -3 534 767 762 мың теңге немесе елдiң жалпы iшкi өнiмінің 2,6 пайызы;
6) бюджеттің мұнайға қатысты емес тапшылығы – -8 768 687 762 мың теңге немесе елдiң жалпы iшкi өнiмінің 6,5 пайызы;
7) бюджет тапшылығын қаржыландыру – 3 534 767 762 мың теңге.
2-бап. 2024 жылға арналған республикалық бюджетте Ресей Федерациясының "Байқоңыр" кешенін пайдаланғаны үшін 52 900 000 мың теңге сомасында және әскери полигондарды пайдаланғаны үшін 9 217 940 мың теңге сомасында жалдау төлемақыларының түсiмдері көзделсiн.
3-бап. Қазақстан Республикасының Ұлттық қорына жiберiлетiн 2024 жылға арналған түсiмдердiң көлемдерi осы Заңға 4-қосымшаға сәйкес бекiтiлсiн.
4-бап. Тиiстi бюджеттiң кiрiсiне мыналар есепке жатқызылатын болып белгiленсiн:
1) Бiрыңғай бюджеттiк сыныптаудың бюджет түсімдері сыныптамасының "Пайдалы қазбаларды өндіруге салынатын салық" коды бойынша – жер қойнауын пайдаланушылардың роялти бойынша берешегі, сондай-ақ салық режимі тұрақтылығының кепілдіктері сақталатын жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттар бойынша роялти;
2) Бiрыңғай бюджеттiк сыныптаудың бюджет түсімдері сыныптамасының "Әлеуметтiк салық" коды бойынша – бұрын Зейнетақы қорына, Зейнетақы төлеу жөнiндегi мемлекеттiк орталыққа, Мiндеттi медициналық сақтандыру қорына, Мемлекеттiк әлеуметтiк сақтандыру қорына, Жұмыспен қамтуға жәрдемдесу қорына аударылып келген жарналар бойынша берешек, сондай-ақ автомобиль жолдарын пайдаланушылардың бұрын Жол қорына түсiп келген аударымдары.
Бұл ретте салық режимі тұрақтылығының кепілдіктері сақталатын жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттар бойынша қызметті жүзеге асыратын салық төлеушілер жоғарыда көрсетілген аударымдарды немесе әлеуметтік салықты "Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру туралы" Қазақстан Республикасының Заңы мен Қазақстан Республикасының Әлеуметтік кодексіне сәйкес есептелген, Әлеуметтік медициналық сақтандыру қорына, Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына аударымдардың сомаларына, сондай-ақ бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорына жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналарының сомасына азайтады.

О республиканском бюджете на 2024 – 2026 годы
Закон Республики Казахстан от 5 декабря 2023 года № 43-VIII ЗРК.
Вводится в действие с 01.01.2024 г.
Статья 1. Утвердить республиканский бюджет на 2024 – 2026 годы согласно приложениям 1, 2 и 3 к настоящему Закону соответственно, в том числе на 2024 год в следующих объемах:
1) доходы – 20 194 797 994 тысяч тенге, в том числе по:
налоговым поступлениям – 15 759 823 678 тысяч тенге;
неналоговым поступлениям – 361 446 610 тысяч тенге;
поступлениям от продажи основного капитала – 2 750 000 тысяч тенге;
поступлениям трансфертов – 4 070 777 706 тысяч тенге;
2) затраты – 23 316 158 487 тысяч тенге;
3) чистое бюджетное кредитование – 363 477 575 тысяч тенге, в том числе:
бюджетные кредиты – 617 804 497 тысяч тенге;
погашение бюджетных кредитов – 254 326 922 тысяч тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами – 49 929 694 тысяч тенге, в том числе:
приобретение финансовых активов – 49 929 694 тысяч тенге;
5) дефицит бюджета – -3 534 767 762 тысяч тенге, или 2,6 процента к валовому внутреннему продукту страны;
6) ненефтяной дефицит бюджета – -8 768 687 762 тысяч тенге, или 6,5 процента к валовому внутреннему продукту страны;
7) финансирование дефицита бюджета – 3 534 767 762 тысяч тенге.
Статья 2. Предусмотреть в республиканском бюджете на 2024 год поступления арендных плат за пользование Российской Федерацией комплексом "Байконур" в сумме 52 900 000 тысяч тенге и военными полигонами в сумме 9 217 940 тысяч тенге.
Статья 3. Утвердить объемы поступлений на 2024 год, направляемых в Национальный фонд Республики Казахстан, согласно приложению 4 к настоящему Закону.
Статья 4. Установить, что в доход соответствующего бюджета зачисляются:
1) по коду "Налог на добычу полезных ископаемых" классификации поступлений бюджета Единой бюджетной классификации – задолженность недропользователей по роялти, а также роялти по контрактам на недропользование, в которых сохраняются гарантии стабильности налогового режима;
2) по коду "Социальный налог" классификации поступлений бюджета Единой бюджетной классификации – задолженность по взносам, ранее перечислявшимся в Пенсионный фонд, Государственный центр по выплате пенсий, Фонд обязательного медицинского страхования, Фонд государственного социального страхования, Фонд содействия занятости, а также отчисления пользователей автомобильных дорог, ранее поступавшие в Дорожный фонд.
При этом налогоплательщики, осуществляющие деятельность по контрактам на недропользование, в которых сохраняются гарантии стабильности налогового режима, уменьшают вышеуказанные отчисления или социальный налог на суммы отчислений в Фонд социального медицинского страхования, Государственный фонд социального страхования, а также на сумму обязательных пенсионных взносов работодателя в единый накопительный пенсионный фонд, исчисленных в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об обязательном социальном медицинском страховании" и Социальным кодексом Республики Казахстан.

5-бап. 2024 жылға арналған республикалық бюджетте облыстық бюджеттен, республикалық маңызы бар қала, астана бюджеттерінен республикалық бюджетке бюджеттiк алып қою көлемдері 469 501 019 мың теңге сомасында көзделсiн, оның iшiнде:
Атырау облысынан – 168 718 843 мың теңге;
Алматы қаласынан – 226 102 075 мың теңге;
Астана қаласынан – 74 680 101 мың теңге.
6-бап. 2024 жылға арналған республикалық бюджетте облыстық бюджеттерден, республикалық маңызы бар қалалар, астана бюджеттерінен трансферттер түсімдері 1 276 687 мың теңге сомасында көзделсін.
Облыстық бюджеттерден, республикалық маңызы бар қалалар, астана бюджеттерінен трансферттер түсімдерін бөлу Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімімен айқындалады.
7-бап. 2024 жылға арналған республикалық бюджетте Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан кепiлдендірiлген трансферт мөлшерi 2 000 000 000 мың теңге сомасында көзделсiн.
8-бап. 2024 жылға арналған республикалық бюджетте Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан нысаналы трансферт Қазақстан Республикасының Президенті айқындаған мақсаттарға 1 600 000 000 мың теңге сомасында көзделсін.
9-бап. 2024 жылғы 1 қаңтардан бастап:
1) жалақының ең төмен мөлшерi – 85 000 теңге;
2) мемлекеттік базалық зейнетақы төлемінің ең төмен мөлшері – 28 215 теңге;
3) зейнетақының ең төмен мөлшерi – 57 853 теңге;
4) айлық есептiк көрсеткiш – 3 692 теңге;
5) базалық әлеуметтiк төлемдердiң мөлшерлерiн есептеу үшiн ең төмен күнкөрiс деңгейiнiң шамасы – 43 407 теңге болып белгiленсiн.
10-бап. Жасына байланысты зейнетақы төлемдеріне және еңбек сіңірген жылдары үшін зейнетақы төлемдеріне жұмсалатын қаражат 2024 жылғы 1 қаңтардан бастап олардың мөлшерлерін 9,0 пайызға көтеру ескеріле отырып көзделген деп белгіленсін.
11-бап. 2024 жылғы 1 қаңтардан бастап Әлеуметтік медициналық сақтандыру қорына төленуге жататын, мемлекеттің міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға жарналарының мөлшері мемлекет жарналарын есептеу объектісінің 1,9 пайызы болып белгiленсiн.
12-бап. 2024 жылғы 1 қаңтардан бастап әскери қызметшілерге (мерзiмдi қызметтегі әскери қызметшілерден басқа) және арнаулы мемлекеттік органдар мен құқық қорғау органдарының, мемлекеттік фельдъегерлік қызметтің қызметкерлеріне тұрғынжайды күтіп-ұстауға және коммуналдық қызметтерге ақы төлеуге ақшалай өтемақының айлық мөлшерi 3 739 теңге сомасында белгiленсiн.
13-бап. 2024 жылға арналған республикалық бюджетте республикалық бюджеттен облыстық бюджеттерге және республикалық маңызы бар қала бюджетіне берiлетiн субвенциялардың көлемдерi 5 265 026 806 мың теңге сомасында көзделсiн, оның iшiнде:

Статья 5. Предусмотреть в республиканском бюджете на 2024 год объемы бюджетных изъятий из областного бюджета, бюджетов города республиканского значения, столицы в республиканский бюджет в сумме 469 501 019 тысяч тенге, в том числе:
Атырауской – 168 718 843 тысяч тенге;
города Алматы – 226 102 075 тысяч тенге;
города Астаны – 74 680 101 тысячи тенге.
Статья 6. Предусмотреть в республиканском бюджете на 2024 год поступления трансфертов из областных бюджетов, бюджетов городов республиканского значения, столицы в сумме 1 276 687 тысяч тенге.
Распределение поступлений трансфертов из областных бюджетов, бюджетов городов республиканского значения, столицы определяется решением Правительства Республики Казахстан.
Статья 7. Предусмотреть в республиканском бюджете на 2024 год размер гарантированного трансферта из Национального фонда Республики Казахстан в сумме 2 000 000 000 тысяч тенге.
Статья 8. Предусмотреть в республиканском бюджете на 2024 год целевой трансферт из Национального фонда Республики Казахстан в сумме 1 600 000 000 тысяч тенге на цели, определенные Президентом Республики Казахстан.
Статья 9. Установить с 1 января 2024 года:
1) минимальный размер заработной платы – 85 000 тенге;
2) минимальный размер государственной базовой пенсионной выплаты – 28 215 тенге;
3) минимальный размер пенсии – 57 853 тенге;
4) месячный расчетный показатель – 3 692 тенге;
5) величину прожиточного минимума для исчисления размеров базовых социальных выплат – 43 407 тенге.
Статья 10. Установить, что средства, направленные на пенсионные выплаты по возрасту и пенсионные выплаты за выслугу лет, предусмотрены с учетом повышения их размеров с 1 января 2024 года на 9,0 процента.
Статья 11. Установить с 1 января 2024 года размер взносов государства на обязательное социальное медицинское страхование, подлежащих уплате в Фонд социального медицинского страхования, – 1,9 процента от объекта исчисления взносов государства.
Статья 12. Установить с 1 января 2024 года месячный размер денежной компенсации на содержание жилища и оплату коммунальных услуг в сумме 3 739 тенге военнослужащим (кроме военнослужащих срочной службы) и сотрудникам специальных государственных и правоохранительных органов, государственной фельдъегерской службы.
Статья 13. Предусмотреть в республиканском бюджете на 2024 год объемы субвенций, передаваемых из республиканского бюджета в областные бюджеты и бюджет города республиканского значения, в сумме 5 265 026 806 тысяч тенге, в том числе:

Абай облысына – 234 948 938 мың теңге;
Ақмола облысына – 354 724 684 мың теңге;
Ақтөбе облысына – 293 012 614 мың теңге;
Алматы облысына – 183 608 471 мың теңге;
Шығыс Қазақстан облысына – 245 334 008 мың теңге;
Жамбыл облысына – 426 356 383 мың теңге;
Жетісу облысына – 355 343 578 мың теңге;
Батыс Қазақстан облысына – 251 390 766 мың теңге;
Қарағанды облысына – 322 790 809 мың теңге;
Қызылорда облысына – 433 008 847 мың теңге;
Қостанай облысына – 318 913 396 мың теңге;
Маңғыстау облысына – 135 605 790 мың теңге;
Павлодар облысына – 132 387 464 мың теңге;
Солтүстiк Қазақстан облысына – 316 648 616 мың теңге;
Түркістан облысына – 1 001 641 890 мың теңге;
Ұлытау облысына – 51 803 957 мың теңге;
Шымкент қаласына – 207 506 595 мың теңге.
14-бап. Облыстық бюджеттерге, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың бюджеттеріне:
1) табиғатты қорғау және арнаулы мекемелер жұмыскерлерінің жалақысын көтеруге;
2) эпизоотияға қарсы іс-шаралар жүргізуге;
3) ветеринариялық қауіпсіздікті қамтамасыз етуге;
4) ауыл шаруашылығы жануарларын сәйкестендіруді жүргізуге арналған құралдарды (бұйымдарды) және атрибуттарды сатып алуға;
5) Қазақстан Республикасында мүгедектігі бар адамдардың құқықтарын қамтамасыз етуге және өмір сүру сапасын жақсартуға;
6) еңбек мобильділігі орталықтарының қызметін қамтамасыз етуге;
7) мектепке дейінгі білім беру ұйымдары педагогтерінің еңбегіне төленетін ақыны ұлғайтуға;
8) мемлекеттік күндізгі жалпы білім беретін ауылдық толық жинақталған мектептерде жан басына шаққандағы нормативтік қаржыландыруды іске асыруға;
9) техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарында білім алушыларға мемлекеттік стипендияның мөлшерін ұлғайтуға;
10) "Ауылдық денсаулық сақтауды жаңғырту" пилоттық ұлттық жобасы шеңберінде жергілікті деңгейде денсаулық сақтау ұйымдарын материалдық-техникалық жағынан жарақтандыруға;
11) "Ауылдық денсаулық сақтауды жаңғырту" пилоттық ұлттық жобасы шеңберінде денсаулық сақтау объектілеріне күрделі жөндеу жүргізуге;
12) кәсіпкерлік субъектілерінің жол бойындағы сервис объектілерін салу бойынша шығындарының бір бөлігін өтеуге;
13) радиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз етуге;
14) жер учаскелерін мемлекет мұқтажы үшін алып қоюға;
15) Астана қаласына іргелес жатқан елді мекендердің көлік инфрақұрылымын жөндеуге;
16) халықтың әлеуметтік осал топтары үшін коммуналдық тұрғын үй қорынан тұрғын үй сатып алуға;
17) аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) әкімдерін сайлауды қамтамасыз етуге және өткізуге;
18) мемлекеттік бюджет қаражаты есебінен ұсталатын азаматтық қызметшілердің жекелеген санаттарының, ұйымдар жұмыскерлерінің, қазыналық кәсіпорындар жұмыскерлерінің жалақысын көтеруге 2024 жылға арналған ағымдағы нысаналы трансферттерді бөлу Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі негізінде айқындалады.

Абай – 234 948 938 тысяч тенге;
Акмолинской – 354 724 684 тысяч тенге;
Актюбинской – 293 012 614 тысяч тенге;
Алматинской – 183 608 471 тысячи тенге;
Восточно-Казахстанской – 245 334 008 тысяч тенге;
Жамбылской – 426 356 383 тысяч тенге;
Жетісу – 355 343 578 тысяч тенге;
Западно-Казахстанской – 251 390 766 тысяч тенге;
Карагандинской – 322 790 809 тысяч тенге;
Кызылординской – 433 008 847 тысяч тенге;
Костанайской – 318 913 396 тысяч тенге;
Мангистауской – 135 605 790 тысяч тенге;
Павлодарской – 132 387 464 тысяч тенге;
Северо-Казахстанской – 316 648 616 тысяч тенге;
Туркестанской – 1 001 641 890 тысяч тенге;
Ұлытау – 51 803 957 тысяч тенге;
города Шымкента – 207 506 595 тысяч тенге.
Статья 14. Распределение целевых текущих трансфертов областным бюджетам, бюджетам городов республиканского значения, столицы на 2024 год определяется на основании решения Правительства Республики Казахстан на:
1) повышение заработной платы работников природоохранных и специальных учреждений;
2) проведение противоэпизоотических мероприятий;
3) обеспечение ветеринарной безопасности;
4) приобретение средств (изделий) и атрибутов для проведения идентификации сельскохозяйственных животных;
5) обеспечение прав и улучшение качества жизни лиц с инвалидностью в Республике Казахстан;
6) обеспечение деятельности центров трудовой мобильности;
7) увеличение оплаты труда педагогов организаций дошкольного образования;
8) реализацию подушевого нормативного финансирования в государственных дневных общеобразовательных сельских полнокомплектных школах;
9) увеличение размера государственной стипендии обучающимся в организациях технического и профессионального, послесреднего образования;
10) материально-техническое оснащение организаций здравоохранения на местном уровне в рамках пилотного национального проекта "Модернизация сельского здравоохранения";
11) проведение капитального ремонта объектов здравоохранения в рамках пилотного национального проекта "Модернизация сельского здравоохранения";
12) возмещение части затрат субъектов предпринимательства по строительству объектов придорожного сервиса;
13) обеспечение радиационной безопасности;
14) изъятие земельных участков для государственных нужд;
15) ремонт транспортной инфраструктуры населенных пунктов, прилегающих к городу Астане;
16) приобретение жилья коммунального жилищного фонда для социально уязвимых слоев населения;
17) обеспечение и проведение выборов акимов районов (городов областного значения);
18) повышение заработной платы отдельных категорий гражданских служащих, работников организаций, содержащихся за счет средств государственного бюджета, работников казенных предприятий.

Облыстық бюджеттердің, республикалық маңызы бар қалалар, астана бюджеттерінің осы баптың бірінші бөлігінің 5) тармақшасында көрсетілген, 2024 жылға арналған ағымдағы нысаналы трансферттерді пайдалану тәртібі Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі негізінде айқындалады.
15-бап. Ауыл халқының кірісін арттыру жөніндегі жобаны ауқымды түрде қолдану мақсатында ауыл халқына микрокредиттер беру үшін облыстық бюджеттерге кредит беруге арналған қаражатты бөлу Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң шешiмi негiзiнде айқындалады.
16-бап. Облыстық бюджеттердің, республикалық маңызы бар қалалар, астана бюджеттерінің жастардың кәсіпкерлік бастамасына жәрдемдесуге арналған кредиттер сомаларын бөлуі және (немесе) пайдалану тәртібі Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі негізінде айқындалады.
17-бап. Облыстық бюджеттерге, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың бюджеттеріне агроөнеркәсіптік кешендегі инвестициялық жобаларға кредит беруге арналған қаражатты бөлу Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі негізінде айқындалады.
18-бап. "Қарағандышахтатарату" жауапкершілігі шектеулі серіктестігіне берілген, таратылған шахталардың жұмыскерлеріне келтірілген залалды өтеуге берілетін қаражатты бөлу және (немесе) пайдаланудың тәртібі Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі негізінде айқындалады.
19-бап. Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2024 жылға арналған резервi 330 973 865 мың теңге сомасында бекiтiлсiн.
20-бап. Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің 2024 жылға арналған шығындарының құрамында жаңарту тәртібінде шығарылған материалдық құндылықтарды өткізуден түскен 2 750 000 мың теңге сомасындағы қаражат республикалық бюджеттің кірістерінде көрсетіле отырып, мемлекеттiк материалдық резервті қалыптастыруға және сақтауға 8 855 460 мың теңге сомасында қаражат көзделгені ескерілсін.
21-бап. Қазақстан Республикасы Көлік министрлігінің 2024 жылға арналған шығындарының құрамында мемлекеттік мүлікті сенімгерлік басқару шарты бойынша міндеттемелерді орындауға "ҚазАвтоЖол" ұлттық компаниясы" акционерлік қоғамына аудару үшін 151 314 913 мың теңге сомасында қаражат көзделгені ескерілсін.
22-бап. Қазақстан Республикасының мемлекеттік кепiлдiктерiн беру лимитi 2024 жылы 1 000 000 000 мың теңге мөлшерiнде белгiленсiн.
23-бап. 2024 жылы экспортты қолдау бойынша мемлекеттік кепілдіктер беру лимиті қолданылмайды деп белгіленсін.
24-бап. 2024 жылға мемлекеттiң кепiлгерлiктер беру лимиті қолданылмайды деп белгіленсін.
25-бап. 2024 жылғы 31 желтоқсанға үкiметтiк борыш лимитi 28 743 600 000 мың теңге мөлшерiнде белгiленсiн.

Порядок использования целевых текущих трансфертов областными бюджетами, бюджетами городов республиканского значения, столицы на 2024 год, указанных в подпункте 5) части первой настоящей статьи, определяется на основании решения Правительства Республики Казахстан.
Статья 15. Распределение средств на кредитование областных бюджетов на предоставление микрокредитов сельскому населению для масштабирования проекта по повышению доходов сельского населения определяется на основании решения Правительства Республики Казахстан.
Статья 16. Распределение и (или) порядок использования сумм кредитов областными бюджетами, бюджетами городов республиканского значения, столицы на содействие предпринимательской инициативе молодежи определяются на основании решения Правительства Республики Казахстан.
Статья 17. Распределение средств на кредитование областных бюджетов, бюджетов городов республиканского значения, столицы на инвестиционные проекты в агропромышленном комплексе определяется на основании решения Правительства Республики Казахстан.
Статья 18. Распределение и (или) порядок использования средств на возмещение ущерба работникам ликвидированных шахт, переданных в товарищество с ограниченной ответственностью "Карагандаликвидшахт", определяются на основании решения Правительства Республики Казахстан.
Статья 19. Утвердить резерв Правительства Республики Казахстан на 2024 год в сумме 330 973 865 тысяч тенге.
Статья 20. Учесть, что в составе затрат Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан на 2024 год предусмотрены средства на формирование и хранение государственного материального резерва в сумме 8 855 460 тысяч тенге с отражением в доходах республиканского бюджета средств от реализации материальных ценностей, выпущенных в порядке освежения, в сумме 2 750 000 тысяч тенге.
Статья 21. Учесть, что в составе затрат Министерства транспорта Республики Казахстан на 2024 год предусмотрены средства для перечисления акционерному обществу "Национальная компания "ҚазАвтоЖол" на выполнение обязательств по договору доверительного управления государственным имуществом в сумме 151 314 913 тысяч тенге.
Статья 22. Установить лимит предоставления государственных гарантий Республики Казахстан в 2024 году в размере 1 000 000 000 тысяч тенге.
Статья 23. Установить, что лимит предоставления государственных гарантий по поддержке экспорта на 2024 год не применяется.
Статья 24. Установить, что лимит предоставления поручительств государства на 2024 год не применяется.
Статья 25. Установить лимит правительственного долга на 31 декабря 2024 года в размере 28 743 600 000 тысяч тенге.

26-бап. 2024 жылға Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары бойынша мемлекеттік міндеттемелерінің, оның ішінде мемлекеттік концессиялық мiндеттемелерінің лимитi 4 038 959 599 мың теңге мөлшерінде белгіленсін.
27-бап. 2024 жылға арналған республикалық бюджеттi атқару процесiнде секвестрлеуге жатпайтын республикалық бюджеттiк бағдарламалардың (кіші бағдарламалардың) тiзбесi осы Заңға 5-қосымшаға сәйкес бекiтiлсiн.
2024 жылға арналған жергiлiктi бюджеттердi атқару процесiнде осы Заңға 6-қосымшаға сәйкес жергiлiктi бюджеттiк бағдарламалар секвестрлеуге жатпайды деп белгiленсiн.
28-бап. Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорының және Әлеуметтік медициналық сақтандыру қорының түсімдері мен шығыстарының болжамы осы Заңға 7-қосымшаға сәйкес бекiтiлсiн.

Статья 26. Установить лимит государственных обязательств по проектам государственно-частного партнерства, в том числе государственных концессионных обязательств Правительства Республики Казахстан, на 2024 год в размере 4 038 959 599 тысяч тенге.
Статья 27. Утвердить перечень республиканских бюджетных программ (подпрограмм), не подлежащих секвестру в процессе исполнения республиканского бюджета на 2024 год, согласно приложению 5 к настоящему Закону.
Установить, что в процессе исполнения местных бюджетов на 2024 год не подлежат секвестру местные бюджетные программы согласно приложению 6 к настоящему Закону.
Статья 28. Утвердить прогноз поступлений и расходов Государственного фонда социального страхования и Фонда социального медицинского страхования согласно приложению 7 к настоящему Закону.

9 632 143
001
Экология және табиғи ресурстар саласындағы қызметті үйлестіру жөніндегі көрсетілетін қызметтер
9 632 143
211
Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрлігі
6 641 333
001
Ішкі жəне сыртқы сауда саясаты, халықаралық экономикалық интеграция, тұтынушылардың құқықтарын қорғау, техникалық реттеу, стандарттау жəне өлшем бірлігін қамтамасыз ету, шикізаттық емес экспортты дамыту жəне ілгерілету саласында мемлекеттік саясатты қалыптастыру және іске асыру
6 641 333
Функционалдық топ
Атауы
Cомасы, мың теңге
Әкімші
Бағдарлама
217
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгi
185 405 757
001
Бюджеттік жоспарлауды, мемлекеттік бюджетті атқаруды және оның атқарылуын бақылауды қамтамасыз ету жөніндегі көрсетілетін қызметтер
126 377 943
002
Халықаралық қаржы ұйымдары қаржыландыратын инвестициялық жобалардың аудитiн жүзеге асыру
14 800
067
Саяси партияларды қаржыландыру
15 227 883
094
Мемлекеттік активтерді басқару
508 606
205
Шекарадағы өткізу пункттерін жаңғырту және техникалық толық жарақтандыру
43 276 525
223
Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі
32 302 734
001
Цифрландыру, инновациялар, аэроғарыш және электрондық өнеркәсіп, ақпараттандыру және байланыс саласындағы ақпараттық қауіпсіздік (киберқауіпсіздік), топография-геодезия және картография саласындағы мемлекеттік саясатты қалыптастыру және іске асыру
32 302 734
227
Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігі
217 263 248
130
Ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет субъектілерін базалық қаржыландыру
10 147 772
217
Ғылымды дамыту
207 115 476
228
Қазақстан Республикасы Көлік министрлігі
11 397 038
001
Көлік және коммуникация саласындағы мемлекеттік саясатты қалыптастыру және іске асыру
11 397 038
229
Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігі
26 399 674
001
Өнеркәсіп, қорғаныс өнеркәсібі, геология, бірыңғай әскери-техникалық саясатты және әскери-техникалық ынтымақтастықты жүргізуге қатысу, қорғаныстық тапсырысты қалыптастыру, орналастыру және орындау саласындағы басшылық, индустриялық саясатты қалыптастыру, инфрақұрылымды және бәсекелестік нарықты, құрылыс, тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығын дамыту саласындағы мемлекеттік саясатты қалыптастыру және іске асыру
6 399 674
222
Тұрғын үй құрылыс жинақ салымдары бойынша сыйлықақылар төлеу
20 000 000
241
Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігі
6 418 395
001
Энергетика, атом энергиясы, мұнай-газ және мұнай-химия өнеркәсібі саласындағы қызметті үйлестіру жөніндегі көрсетілетін қызметтер
6 418 395
243
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі

9 632 143
001
Услуги по координации деятельности в сфере экологии и природных ресурсов
9 632 143
211
Министерство торговли и интеграции Республики Казахстан
6 641 333
001
Формирование и реализация политики государства в сфере внутренней и внешней торговой политики, международной экономической интеграции, защиты прав потребителей, технического регулирования, стандартизации и обеспечения единства измерений, развития и продвижения несырьевого экспорта
6 641 333
217
Министерство финансов Республики Казахстан
185 405 757
001
Услуги по обеспечению бюджетного планирования, исполнения и контроля за исполнением государственного бюджета
126 377 943
002
Осуществление аудита инвестиционных проектов, финансируемых международными финансовыми организациями
14 800
067
Финансирование политических партий
15 227 883
094
Управление государственными активами
508 606
205
Модернизация и техническое дооснащение пунктов пропуска на границе
43 276 525
223
Министерство цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан
32 302 734
001
Формирование и реализация политики государства в сфере цифровизации, инноваций, аэрокосмической и электронной промышленности, информационной безопасности в сфере информатизации и связи (кибербезопасности), топографо-геодезии и картографии
32 302 734
227
Министерство науки и высшего образования Республики Казахстан
217 263 248
130
Базовое финансирование субъектов научной и (или) научно-технической деятельности
10 147 772
217
Развитие науки
207 115 476
228
Министерство транспорта Республики Казахстан
11 397 038
001
Формирование и реализация политики государства в области транспорта и коммуникаций
11 397 038
229
Министерство промышленности и строительства Республики Казахстан
26 399 674
001
Формирование и реализация политики государства в сфере промышленности, оборонной промышленности, геологии, участие в проведении единой военно-технической политики и военно-технического сотрудничества, руководство в области формирования, размещения и выполнения оборонного заказа, формирования индустриальной политики, развития инфраструктуры и конкурентного рынка, строительства, жилищно-коммунального хозяйства
6 399 674
222
Выплата премий по вкладам в жилищные строительные сбережения
20 000 000
241
Министерство энергетики Республики Казахстан
6 418 395
001
Услуги по координации деятельности в сфере энергетики, атомной энергии, нефтегазовой и нефтехимической промышленности
6 418 395
243
Министерство национальной экономики Республики Казахстан

14 507 935
001
Инвестициялар тарту жөніндегі мемлекеттік саясатты қалыптастыру, экономикалық саясатты дамыту, табиғи монополиялар субъектілерінің қызметін peттеу, өңірлік даму және кәсіпкерлікті дамыту саласындағы қызметті үйлестіру жөніндегі көрсетілетін қызметтер
10 725 295
006
Халықаралық ұйымдармен бірлесіп жүзеге асырылатын жобаларды зерттеулердің іске асырылуын қамтамасыз ету
1 580 252
057
Қазақстанның Экономикалық ынтымақтастық және даму ұйымымен ынтымақтастығы шеңберінде Қазақстанның Экономикалық ынтымақтастық және даму ұйымының бастамалары мен құралдарына қатысуы
163 379
073
Әріптестік туралы негіздемелік келісімдер шеңберінде халықаралық қаржы ұйымдарымен бірлесіп жүзеге асырылатын Қазақстан Республикасының орнықты дамуына және өсуіне жәрдемдесу жөніндегі жобалардың іске асырылуын қамтамасыз ету
1 747 178
Функционалдық топ
Атауы
Cомасы, мың теңге
Әкімші
Бағдарлама
096
Қазақстан Республикасы мен Экономикалық ынтымақтастық және даму ұйымының арасындағы ынтымақтастық шеңберінде Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық жағдайына зерттеулер жүргізу
291 831
406
Қазақстан Республикасы Жоғары аудиторлық палатасы
5 773 816
001
Қазақстан Республикасы Жоғары аудиторлық палатасының қызметін қамтамасыз ету жөніндегі көрсетілетін қызметтер
5 022 862
007
Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау жүйесін жетілдіру
750 954
608
Қазақстан Республикасы Мемлекеттiк қызмет iстерi агенттiгi
5 448 854
001
Мемлекеттік қызмет саласындағы бірыңғай мемлекеттiк саясатты қалыптастыру және іске асыру
4 927 928
008
Мемлекеттік қызмет саласындағы өңірлік хабты институционалдық қолдау
253 000
012
Республиканың мемлекеттiк қызмет кадрларын тестілеу жөніндегі көрсетілетін қызметтер
267 926
625
Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі
10 722 453
001
Қаржы нарығын реттеу және дамыту жөніндегі мемлекеттік саясатты қалыптастыру және іске асыру
10 722 453
626
Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі
22 218 006
001
Реформаларды қалыптастыруға және тиімді іске асыруға жәрдемдесу жөніндегі көрсетілетін қызметтер, стратегиялық жоспарлау, мемлекеттік статистикалық қызмет салаларында мемлекеттік саясатты жүзеге асыру, мемлекеттік басқару жүйесі мен квазимемлекеттік секторды жетілдіруге қатысу
18 776 659
002
Статистикалық ақпаратты ұсынуды қамтамасыз ету
3 224 955
003
Халықаралық міндеттемелерді орындау және орнықты даму мақсаттарына қол жеткізу мақсатында Қазақстан Республикасындағы балалар мен әйелдердің жағдайын мониторингтеу үшін мультииндикаторлық кластерлік зерттеп-қарауды жүргізу
216 392

14 507 935
001
Услуги по формированию государственной политики по привлечению инвестиций, развитию экономической политики, регулированию деятельности субъектов естественных монополий, координации деятельности в области регионального развития и развития предпринимательства
10 725 295
006
Обеспечение реализации исследований проектов, осуществляемых совместно с международными организациями
1 580 252
057
Участие Казахстана в инициативах и инструментах Организации экономического сотрудничества и развития в рамках сотрудничества Казахстана с Организацией экономического сотрудничества и развития
163 379
073
Обеспечение реализации проектов по содействию устойчивому развитию и росту Республики Казахстан, осуществляемых совместно с международными финансовыми организациями в рамках рамочных соглашений о партнерстве
1 747 178
096
Проведение исследования социально-экономического положения Республики Казахстан в рамках сотрудничества между Республикой Казахстан и Организацией экономического сотрудничества и развития
291 831
406
Высшая аудиторская палата Республики Казахстан
5 773 816
001
Услуги по обеспечению деятельности Высшей аудиторской палаты Республики Казахстан
5 022 862
007
Совершенствование системы государственного аудита и финансового контроля
750 954
608
Агентство Республики Казахстан по делам государственной службы
5 448 854
001
Формирование и реализация единой государственной политики в сфере государственной службы
4 927 928
008
Институциональная поддержка регионального хаба в сфере государственной службы
253 000
012
Услуги по тестированию кадров государственной службы республики
267 926
625
Агентство Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка
10 722 453
001
Формирование и реализация государственной политики по регулированию и развитию финансового рынка
10 722 453
626
Агентство по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан
22 218 006
001
Услуги по содействию в формировании и эффективной реализации реформ, осуществление государственной политики в сферах стратегического планирования, государственной статистической деятельности, участие в совершенствовании системы государственного управления и квазигосударственного сектора
18 776 659
002
Обеспечение предоставления статистической информации
3 224 955
003
Проведение мультииндикаторного кластерного обследования для мониторинга положения детей и женщин в Республике Казахстан в целях выполнения международных обязательств и достижения целей устойчивого развития
216 392

627
Қазақстан Республикасы Бәсекелестікті қорғау және дамыту агенттігі
3 669 550
001
Бәсекелестікті қорғау және монополистік қызметті шектеу саласындағы мемлекеттік саясатты қалыптастыру жөніндегі уәкілетті органның қызметін қамтамасыз ету
3 669 550
628
Қазақстан Республикасы Қаржылық мониторинг агенттігі
16 256 930
001
Кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимылды, экономикалық және қаржылық құқық бұзушылықтарға қарсы күресті қамтамасыз ету жөніндегі көрсетілетін қызметтер
16 256 930
637
Қазақстан Республикасы Конституциялық Сотының Аппараты
1 641 424
001
Республика аумағында Қазақстан Республикасы Конституциясының үстемдігін қамтамасыз ету
1 641 424
651
Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігі
5 814 911
002
Қоғамдық келісім саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру
5 814 911
652
Қазақстан Республикасы Су ресурстары және ирригация министрлігі
8 393 191
001
Су қорын пайдалану және қорғау, сумен жабдықтау, су бұру саласындағы қызметті үйлестіру жөніндегі көрсетілетін қызметтер
8 393 191
690
Қазақстан Республикасы Орталық сайлау комиссиясы
12 847 286
001
Сайлау өткізуді ұйымдастыру
1 233 326
Функционалдық топ
Атауы
Cомасы, мың теңге
Әкімші
Бағдарлама
002
Сайлау өткізу
8 050 933
004
Облыстық бюджеттерге аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) әкімдерін сайлауды қамтамасыз етуге және өткізуге берілетін ағымдағы нысаналы трансферттер
3 563 027
693
Материалдық-техникалық қамтамасыз ету басқармасы
27 894 336
001
Қазақстан Республикасы Парламентінің қызметін қамтамасыз ету жөніндегі көрсетілетін қызметтер
27 894 336
694
Қазақстан Республикасы Президентiнiң Іс Басқармасы
73 785 892
001
Қазақстан Республикасы Президенті Іс Басқармасының мемлекеттік функциялары мен өкілеттіктерін жүзеге асыруды қамтамасыз ету жөніндегі көрсетілетін қызметтер
68 347 542
009
Қазақстан Республикасы Президенттік орталығының қызметін қамтамасыз ету жөніндегі көрсетілетін қызметтер
1 389 835
055
Мемлекеттік органдар үшін автомашиналар паркін жаңарту
4 048 515
2
Қорғаныс
1 187 630 161
202
Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлiгi
221 676 438
001
Табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлардың алдын алу және оларды жою, өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы мемлекеттік саясатты айқындау және оның іске асырылуын ұйымдастыру, мемлекеттік материалдық резервті қалыптастыру және іске асыру жөніндегі көрсетілетін қызметтер
26 175 990
002
Табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлардың алдын алу және оларды жою саласындағы қызметті ұйымдастыру
118 663 989
006
Табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлардан қорғау объектілерін салу және реконструкциялау

627
Агентство по защите и развитию конкуренции Республики Казахстан
3 669 550
001
Обеспечение деятельности уполномоченного органа по формированию государственной политики в области защиты конкуренции и ограничения монополистической деятельности
3 669 550
628
Агентство Республики Казахстан по финансовому мониторингу
16 256 930
001
Услуги по обеспечению противодействия легализации (отмыванию) доходов и финансированию терроризма, борьбы с экономическими и финансовыми правонарушениями
16 256 930
637
Аппарат Конституционного Суда Республики Казахстан
1 641 424
001
Обеспечение верховенства Конституции Республики Казахстан на территории Республики
1 641 424
651
Министерство культуры и информации Республики Казахстан
5 814 911
002
Реализация государственной политики в сфере общественного согласия
5 814 911
652
Министерство водных ресурсов и ирригации Республики Казахстан
8 393 191
001
Услуги по координации деятельности в сфере использования и охраны водного фонда, водоснабжения, водоотведения
8 393 191
690
Центральная избирательная комиссия Республики Казахстан
12 847 286
001
Организация проведения выборов
1 233 326
002
Проведение выборов
8 050 933
004
Целевые текущие трансферты областным бюджетам на обеспечение и проведение выборов акимов районов (городов областного значения)
3 563 027
693
Управление материально-технического обеспечения
27 894 336
001
Услуги по обеспечению деятельности Парламента Республики Казахстан
27 894 336
694
Управление Делами Президента Республики Казахстан
73 785 892
001
Услуги по обеспечению осуществления государственных функций и полномочий Управления Делами Президента Республики Казахстан
68 347 542
009
Услуги по обеспечению деятельности Президентского центра Республики Казахстан
1 389 835
055
Обновление парка автомашин для государственных органов
4 048 515
2
Оборона
1 187 630 161
202
Министерство по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан
221 676 438
001
Услуги по определению и организации реализации государственной политики в области предупреждения и ликвидации чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера, промышленной безопасности, формированию и реализации государственного материального резерва
26 175 990
002
Организация деятельности в области предупреждения и ликвидации чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера
118 663 989
006
Строительство и реконструкция объектов защиты от чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера

998 425
229
Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігі
11 500 747
019
Энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыруды дамытуға жәрдемдесу
592 000
056
Экономика салаларының энергия тиімділігін арттыруды қамтамасыз ету
746 313
089
Жер қойнауын ұтымды және кешенді пайдалануды қамтамасыз ету және Қазақстан Республикасы аумағының геологиялық зерттелуін арттыру
9 715 419
244
"Қарағандышахтатарату" жауапкершілігі шектеулі серіктестігіне берілген, таратылған шахталардың жұмыскерлеріне келтірілген залалды өтеу
447 015
241
Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігі
155 377 548
003
Облыстық бюджеттерге, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың бюджеттеріне газ тасымалдау жүйесін дамытуға берілетін нысаналы даму трансферттері
90 488 576
036
Атомдық және энергетикалық жобаларды дамыту
6 441 024
041
Жылу-электр энергетикасын дамыту
58 447 948
10
Ауыл, су, орман, балық шаруашылығы, ерекше қорғалатын табиғи аумақтар, қоршаған ортаны және жануарлар дүниесін қорғау, жер қатынастары
313 573 448
207
Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігі
79 225 750
036
Тұран жолбарысын реинтродукциялау үшін жағдайлар жасау және Ұлытау таулы алқабының табиғи және тарихи-мәдени объектілерін сақтауға жәрдем көрсету
542 810
037
Қоршаған ортаның сапасын тұрақтандыру және жақсарту
7 245 865
038
Парниктік газдар шығарындыларын азайту
265 638
039
Гидрометеорологиялық және экологиялық мониторингті дамыту
12 234 172
044
Технологияларды және үздік практикаларды ілгерілету, бизнес пен инвестицияларды дамыту арқылы Қазақстанның "жасыл экономикаға" жылдам көшуіне жәрдемдесу
883 406
256
Орман ресурстары мен жануарлар дүниесін сақтау мен дамытуды басқару, қамтамасыз ету
56 996 277
267
Білімнің және ғылыми зерттеулердің қолжетімділігін арттыру
1 057 582
212
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлiгi
119 556 079
001
Ауыл шаруашылығы және жер ресурстарын пайдалану саласындағы жоспарлау, реттеу, басқару жөніндегі көрсетілетін қызметтер
35 467 264
016
Біріккен Ұлттар Ұйымының Азық-түлік және ауыл шаруашылығы ұйымына жарналар
940 000
Функционалдық топ
Атауы
Cомасы, мың теңге
Әкімші
Бағдарлама
021
Балық ресурстарын сақтау мен дамытуды басқару, қамтамасыз ету
1 938 650
249
Мал шаруашылығын дамыту үшін және мал шаруашылығы өнiмiн өндіруге, өткізуге жағдай жасау
44 086 065
255
Өсімдік шаруашылығы өнiмiн өндіруді, өткізуді дамыту үшін жағдай жасау
13 256 303
259
Жер ресурстары туралы ақпаратқа қолжетімділікті арттыру
13 558 959
267
Білімнің және ғылыми зерттеулердің қолжетімділігін арттыру
10 308 838
223
Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі

998 425
229
Министерство промышленности и строительства Республики Казахстан
11 500 747
019
Содействие развитию энергосбережения и повышению энергоэффективности
592 000
056
Обеспечение повышения энергоэффективности отраслей экономики
746 313
089
Обеспечение рационального и комплексного использования недр и повышение геологической изученности территории Республики Казахстан
9 715 419
244
Возмещение ущерба работникам ликвидированных шахт, переданных в товарищество с ограниченной ответственностью "Карагандаликвидшахт"
447 015
241
Министерство энергетики Республики Казахстан
155 377 548
003
Целевые трансферты на развитие областным бюджетам, бюджетам городов республиканского значения, столицы на развитие газотранспортной системы
90 488 576
036
Развитие атомных и энергетических проектов
6 441 024
041
Развитие тепло-, электроэнергетики
58 447 948
10
Сельское, водное, лесное, рыбное хозяйство, особо охраняемые природные территории, охрана окружающей среды и животного мира, земельные отношения
313 573 448
207
Министерство экологии и природных ресурсов Республики Казахстан
79 225 750
036
Создание условий для реинтродукции туранского тигра и оказание содействия в сохранении природных и историко-культурных объектов горного массива Улытау
542 810
037
Стабилизация и улучшение качества окружающей среды
7 245 865
038
Сокращение выбросов парниковых газов
265 638
039
Развитие гидрометеорологического и экологического мониторинга
12 234 172
044
Содействие ускоренному переходу Казахстана к "зеленой экономике" путем продвижения технологий и лучших практик, развития бизнеса и инвестиций
883 406
256
Управление, обеспечение сохранения и развития лесных ресурсов и животного мира
56 996 277
267
Повышение доступности знаний и научных исследований
1 057 582
212
Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан
119 556 079
001
Услуги по планированию, регулированию, управлению в сфере сельского хозяйства и использования земельных ресурсов
35 467 264
016
Взносы в Продовольственную и сельскохозяйственную организацию Объединенных Наций
940 000
021
Управление, обеспечение сохранения и развития рыбных ресурсов
1 938 650
249
Создание условий для развития животноводства и производства, реализации продукции животноводства
44 086 065
255
Создание условий для развития производства, реализации продукции растениеводства
13 256 303
259
Повышение доступности информации о земельных ресурсах
13 558 959
267
Повышение доступности знаний и научных исследований
10 308 838
223
Министерство цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан

260 081
082
Облыс орталықтарында, моно-, шағын қалалар мен ауылдық аумақтарда инженерлік, көліктік және әлеуметтік инфрақұрылымды дамыту жөніндегі іс-шараларды іске асыру
140 551 096
087
Кәсіпкерлік субъектілерін мемлекеттік қолдау шараларын іске асыру
267 207 198
160
Ақмола облысының бюджетіне, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың бюджеттеріне қалалардың шеткі аумақтарындағы әлеуметтік және инженерлік инфрақұрылымды дамытуға берілетін нысаналы даму трансферттері
25 344 647
202
Құжаттамалардың сақтандыру қорын құру және сақтау бойынша іс-шараларды іске асыру
583 058
210
"Астана" халықаралық форумын ұйымдастыру және өткізу үшін "QazExpoCongress" ҰК" АҚ-ға нысаналы аударым
1 440 619
694
Қазақстан Республикасы Президентiнiң Іс Басқармасы
88 338 649
008
Қазақстан Республикасы Президенті Іс Басқармасының объектілерін салу және реконструкциялау
85 662 435
120
Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалар бойынша мемлекеттік міндеттемелерді орындау
2 676 214
14
Борышқа қызмет көрсету
2 022 608 817
217
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгi
2 022 608 817
013
Үкіметтік борышқа қызмет көрсету
2 022 608 817
15
Трансферттер
5 265 026 806
217
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгi
5 265 026 806
400
Субвенциялар
5 265 026 806
Функционалдық топ
Атауы
Cомасы, мың теңге
Әкімші
Бағдарлама
III. Таза бюджеттік кредит беру
363 477 575
Бюджеттік кредиттер
617 804 497
6
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамсыздандыру
28 980 000
213
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтiк қорғау министрлiгi
28 980 000
073
Облыстық бюджеттерге, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың бюджеттеріне жастардың кәсiпкерлiк бастамашылығына жәрдемдесуге кредит беру
28 980 000
7
Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық
13 824 497
229
Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігі
13 824 497
008
Облыстық бюджеттерге, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың бюджеттеріне кондоминиум объектілерінің ортақ мүлкіне күрделі жөндеу жүргізуге кредит беру
13 824 497
8
Мәдениет, спорт, туризм және ақпараттық кеңістiк
85 000 000
650
Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрлігі
85 000 000
055
Қазақстан Республикасының туристік саласының жобаларын қаржыландыру үшін кейіннен "Қазақстанның Даму Банкі" АҚ-ға кредит бере отырып, "Бәйтерек" ұлттық басқарушы холдингі" АҚ-ға кредит беру
85 000 000
10
Ауыл, су, орман, балық шаруашылығы, ерекше қорғалатын табиғи аумақтар, қоршаған ортаны және жануарлар дүниесін қорғау, жер қатынастары
370 000 000
212
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлiгi
340 000 000
014
Ауыл халқының кірістерін арттыру жөніндегі жобаны ауқымды түрде қолдану үшін ауыл халқына микрокредиттер беруге облыстық бюджеттерге кредит беру

260 081
082
Реализация мероприятий по развитию инженерной, транспортной и социальной инфраструктуры в областных центрах, моно-, малых городах и сельских территориях
140 551 096
087
Реализация мер государственной поддержки субъектов предпринимательства
267 207 198
160
Целевые трансферты на развитие бюджету Акмолинской области, бюджетам городов республиканского значения, столицы на развитие социальной и инженерной инфраструктуры окраин городов
25 344 647
202
Реализация мероприятий по созданию и сохранению страхового фонда документации
583 058
210
Целевое перечисление в АО "НК "QazExpoCongress" для организации и проведения Международного форума "Астана"
1 440 619
694
Управление Делами Президента Республики Казахстан
88 338 649
008
Строительство и реконструкция объектов Управления Делами Президента Республики Казахстан
85 662 435
120
Выполнение государственных обязательств по проектам государственно-частного партнерства
2 676 214
14
Обслуживание долга
2 022 608 817
217
Министерство финансов Республики Казахстан
2 022 608 817
013
Обслуживание правительственного долга
2 022 608 817
15
Трансферты
5 265 026 806
217
Министерство финансов Республики Казахстан
5 265 026 806
400
Субвенции
5 265 026 806
III. Чистое бюджетное кредитование
363 477 575
Бюджетные кредиты
617 804 497
6
Социальная помощь и социальное обеспечение
28 980 000
213
Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан
28 980 000
073
Кредитование областных бюджетов, бюджетов городов республиканского значения, столицы на содействие предпринимательской инициативе молодежи
28 980 000
7
Жилищно-коммунальное хозяйство
13 824 497
229
Министерство промышленности и строительства Республики Казахстан
13 824 497
008
Кредитование областных бюджетов, бюджетов городов республиканского значения, столицы на проведение капитального ремонта общего имущества объектов кондоминиумов
13 824 497
8
Культура, спорт, туризм и информационное пространство
85 000 000
650
Министерство туризма и спорта Республики Казахстан
85 000 000
055
Кредитование АО "Национальный управляющий холдинг "Байтерек" с последующим кредитованием АО "Банк Развития Казахстана" для финансирования проектов туристской отрасли Республики Казахстан
85 000 000
10
Сельское, водное, лесное, рыбное хозяйство, особо охраняемые природные территории, охрана окружающей среды и животного мира, земельные отношения
370 000 000
212
Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан
340 000 000
014
Кредитование областных бюджетов на предоставление микрокредитов сельскому населению для масштабирования проекта по повышению доходов сельского населения

56 649 793
009
Қазақстан Республикасы Президенттік орталығының қызметін қамтамасыз ету жөніндегі көрсетілетін қызметтер
1 533 069
2
Қорғаныс
1 090 281 764
202
Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлiгi
152 616 308
001
Табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлардың алдын алу және оларды жою, өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы мемлекеттік саясатты айқындау және оның іске асырылуын ұйымдастыру, мемлекеттік материалдық резервті қалыптастыру және іске асыру жөніндегі көрсетілетін қызметтер
25 537 264
002
Табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлардың алдын алу және оларды жою саласындағы қызметті ұйымдастыру
113 527 263
007
Төтенше жағдайлар жөніндегі органдар мен мекемелердің күрделі шығыстары
13 551 781
208
Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлiгi
552 457 519
001
Қорғанысты және Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерін ұйымдастыру саласындағы мемлекеттік саясатты айқындау және іске асыру жөніндегі көрсетілетін қызметтер
3 774 835
047
Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің жауынгерлік, жұмылдыру дайындығын қамтамасыз ету
548 682 684
229
Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігі
385 207 937
004
Мемлекеттік қорғаныстық тапсырысты орындауды қамтамасыз ету
385 207 937
3
Қоғамдық тәртіп, қауіпсіздік, құқықтық, сот, қылмыстық-атқару қызметі
1 184 903 139
109
Қазақстан Республикасы Үкіметінің Аппараты
1 823 675
002
Мемлекеттік мекемелерді фельдъегерлік байланыспен қамтамасыз ету жөніндегі көрсетілетін қызметтер
1 823 675
201
Қазақстан Республикасы Iшкi iстер министрлiгi
328 041 629
015
Халықты жеке басты куәландыратын құжаттармен, жүргізуші куәліктерімен, көлік құралдарын мемлекеттік тіркеу үшін құжаттармен, нөмірлік белгілермен қамтамасыз ету
23 439 696
076
Қоғамдық тәртіпті сақтау және қоғамдық қауіпсіздікті қамтамасыз ету
214 219 251
077
Қылмыстық-атқару жүйесінің қызметін ұйымдастыру
69 758 789
078
Ішкі істер органдарының жедел-іздестіру қызметтерін жүзеге асыру
20 623 893
221
Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгi
47 129 955
001
Мемлекет қызметін құқықтық жағынан қамтамасыз ету
14 773 810
005
Адвокаттардың және заң консультанттарының заң көмегін көрсетуі
3 111 077
006
Мемлекеттік органдардың заң шығару қызметін ғылыми жағынан сүйемелдеу
407 819
009
Халықты құқықтық ақпаратпен қамтамасыз ету және Бірыңғай құқықтық ақпарат жүйесін жүргізу
977 714
047
Төреліктерде, шетелдік төреліктерде, шетелдік мемлекеттік және сот органдарында, сондай-ақ төрелікке дейінгі және сотқа дейінгі дауларды реттеу процесінде мемлекеттің мүдделерін қорғау және білдіру, Қазақстан Республикасы Үкіметінің қатысуымен шетелде өткізілетін сот немесе төрелік талқылаулардың перспективаларын бағалау

56 649 793
009
Услуги по обеспечению деятельности Президентского центра Республики Казахстан
1 533 069
2
Оборона
1 090 281 764
202
Министерство по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан
152 616 308
001
Услуги по определению и организации реализации государственной политики в области предупреждения и ликвидации чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера, промышленной безопасности, формированию и реализации государственного материального резерва
25 537 264
002
Организация деятельности в области предупреждения и ликвидации чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера
113 527 263
007
Капитальные расходы органов и учреждений по чрезвычайным ситуациям
13 551 781
208
Министерство обороны Республики Казахстан
552 457 519
001
Услуги по определению и реализации государственной политики в области организации обороны и Вооруженных Сил Республики Казахстан
3 774 835
047
Обеспечение боевой, мобилизационной готовности Вооруженных Сил Республики Казахстан
548 682 684
229
Министерство промышленности и строительства Республики Казахстан
385 207 937
004
Обеспечение исполнения государственного оборонного заказа
385 207 937
3
Общественный порядок, безопасность, правовая, судебная, уголовно-исполнительная деятельность
1 184 903 139
109
Аппарат Правительства Республики Казахстан
1 823 675
002
Услуги по обеспечению фельдъегерской связью государственных учреждений
1 823 675
201
Министерство внутренних дел Республики Казахстан
328 041 629
015
Обеспечение населения документами, удостоверяющими личность, водительскими удостоверениями, документами, номерными знаками для государственной регистрации транспортных средств
23 439 696
076
Охрана общественного порядка и обеспечение общественной безопасности
214 219 251
077
Организация деятельности уголовно-исполнительной системы
69 758 789
078
Осуществление оперативно-розыскной деятельности органов внутренних дел
20 623 893
221
Министерство юстиции Республики Казахстан
47 129 955
001
Правовое обеспечение деятельности государства
14 773 810
005
Оказание юридической помощи адвокатами и юридическими консультантами
3 111 077
006
Научное сопровождение законотворческой деятельности государственных органов
407 819
009
Обеспечение населения правовой информацией и ведение Единой системы правовой информации
977 714
047
Защита и представление интересов государства в арбитражах, иностранных арбитражах, иностранных государственных и судебных органах, а также в процессе доарбитражного и досудебного урегулирования споров, оценка перспектив судебных или арбитражных разбирательств, проводимых за рубежом с участием Правительства Республики Казахстан

101
Назарбаев Зияткерлік мектептерінде мемлекеттік білім беру тапсырысын іске асыру
110
Жеке орта білім беру ұйымдарында мемлекеттік білім беру тапсырысын орналастыру
120
Жалпы білім беретін пәндер бойынша халықаралық олимпиадалардың жеңімпаздары мен жүлдегерлеріне және оларды дайындаған педагогтерге біржолғы сыйақы төлеу
125
Облыстық бюджеттерге мемлекеттік күндізгі жалпы білім беретін ауылдық толық жинақталған мектептерде жан басына шаққандағы нормативтік қаржыландыруды іске асыруға берілетін ағымдағы нысаналы трансферттері
006
Техникалық және кәсіптік білімі бар кадрлармен қамтамасыз ету
112
Колледж студенттерін жатақханаларда жаңа енгізілетін орындармен қамтамасыз ету
227
Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігі
204
Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білімі бар кадрлармен қамтамасыз ету
105
Студенттерді, магистранттарды және докторанттарды жатақханаларда жаңа енгізілетін орындармен қамтамасыз ету
650
Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрлігі
038
Спорт саласында дарынды балаларды оқыту және тәрбиелеу
100
Спорт саласында дарынды балаларды оқытуды және тәрбиелеуді қамтамасыз ету
651
Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігі
005
Мәдениеттегі және өнердегі дарынды балаларды оқыту және тәрбиелеу
101
Мәдениеттегі және өнердегі дарынды балаларды оқытуды және тәрбиелеуді қамтамасыз ету
5
Денсаулық сақтау
226
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігі
002
Әлеуметтік медициналық сақтандыру қорына нысаналы жарна
100
Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде көрсетілген қызметтерге ақы төлеу
067
Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемін қамтамасыз ету
106
Әлеуметтік медициналық сақтандыру қоры арқылы қаржыландырылатын бағыттарды қоспағанда, әлеуметтік мәні бар аурулармен ауырған науқастарға медициналық көмек көрсету
107
Санитариялық авиация нысанында медициналық көмек көрсету

101
Реализация государственного образовательного заказа в Назарбаев Интеллектуальных школах
110
Размещение государственного образовательного заказа в частных организациях среднего образования
120
Выплата единовременного вознаграждения победителям и призерам международных олимпиад по общеобразовательным предметам и подготовившим их педагогам
125
Целевые текущие трансферты областным бюджетам на реализацию подушевого нормативного финансирования в государственных дневных общеобразовательных сельских полнокомплектных школах
006
Обеспечение кадрами с техническим и профессиональным образованием
112
Обеспечение студентов колледжей вновь вводимыми местами в общежитиях
227
Министерство науки и высшего образования Республики Казахстан
204
Обеспечение кадрами с высшим и послевузовским образованием
105
Обеспечение студентов, магистрантов и докторантов вновь вводимыми местами в общежитиях
650
Министерство туризма и спорта Республики Казахстан
038
Обучение и воспитание одаренных в спорте детей
100
Обеспечение обучения и воспитания одаренных в спорте детей
651
Министерство культуры и информации Республики Казахстан
005
101
Обучение и воспитание одаренных в культуре и искусстве детей
Обеспечение обучения и воспитания одаренных в культуре и искусстве детей
5
Здравоохранение
226
Министерство здравоохранения Республики Казахстан
002
Целевой взнос в Фонд социального медицинского страхования
100
Оплата услуг, оказанных в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи
067
Обеспечение гарантированного объема бесплатной медицинской помощи
106
Оказание медицинской помощи больным социально значимыми заболеваниями, за исключением направлений, финансируемых через Фонд социального медицинского страхования
107
Оказание медицинской помощи в форме санитарной авиации

070
Қоғамдық денсаулықты сақтау
100
Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығын қамтамасыз ету
104
Саламатты өмір салтын насихаттау
105
ЖИТС профилактикасы және оған қарсы күрес жөніндегі іс-шараларды іске асыру іске асыру
6
Әлеуметтік көмек және әлеуметтiк қамсыздандыру
213
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі
027
Азаматтардың жекелеген санаттарын әлеуметтік қамсыздандыру және олардың төлемдерін жүргізу
142
Зейнетақылар мен жәрдемақылар төлеу
________________________________________
"2024 – 2026 жылдарға арналған
республикалық бюджет туралы"
2023 жылғы 5 желтоқсандағы
Қазақстан Республикасының
№ 43-VIII ҚРЗ Заңына
6-ҚОСЫМША
2024 жылға арналған жергілікті бюджеттерді атқару процесінде секвестрлеуге жатпайтын жергілікті бюджеттік бағдарламалардың тізбесі
Атауы
Білім беру
Жалпы білім беру
Арнайы білім беретін оқу бағдарламалары бойынша жалпы білім беру
Мамандандырылған білім беру ұйымдарында дарынды балаларға жалпы білім беру Мемлекеттік бастауыш, негізгі және жалпы орта білім беру ұйымдарында жалпы білім беру
Мемлекеттік орта білім беру ұйымдарында жан басына шаққандағы қаржыландыруды іске асыру
Денсаулық сақтау
Ана мен баланы қорғау жөніндегі көрсетілетін қызметтер
Саламатты өмір салтын насихаттау
Халыққа иммундық профилактика жүргізу үшін вакциналарды және басқа медициналық иммундық биологиялық препараттарды орталықтандырылған сатып алу және сақтау
Шұғыл жағдайларда сырқаты ауыр адамдарды дәрігерлік көмек көрсететін ең жақын денсаулық сақтау ұйымына дейін жеткізуді ұйымдастыру
Жергілікті өкілді органдардың шешімі бойынша тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемімен қосымша қамтамасыз ету
Қазақстан Республикасында ЖИТС профилактикасы және оған қарсы күрес жөніндегі іс-шараларды іске асыру
Денсаулық сақтау субъектілерінің медициналық көмегін қамтитын қосымша медициналық көмектің көлемін көрсету, Call-орталықтардың қызметтер көрсетуі және өзге де шығыстар
_________________________
"2024 – 2026 жылдарға арналған
республикалық бюджет туралы"
2023 жылғы 5 желтоқсандағы
Қазақстан Республикасының
№ 43-VIII ҚРЗ Заңына
7-ҚОСЫМША
Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорының және Әлеуметтік медициналық сақтандыру қорының түсімдері мен шығыстарының болжамы
Атауы
Болжам
2024 жыл
2025 жыл
2026 жыл
Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қоры
Түсімдер

070
Охрана общественного здоровья
100
Обеспечение санитарно-эпидемиологического благополучия населения
104
Пропаганда здорового образа жизни
105
Реализация мероприятий по профилактике и борьбе со СПИД
6
Социальная помощь и социальное обеспечение
213
Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан
027
Социальное обеспечение отдельных категорий граждан и их сопровождение по выплатам
142
Выплата пенсий и пособий
ПРИЛОЖЕНИЕ 6
к Закону Республики Казахстан
"О республиканском бюджете
на 2024 – 2026 годы"
от 5 декабря 2023 года № 43-VIII ЗРК
Перечень местных бюджетных программ, не подлежащих секвестру в процессе исполнения местных бюджетов на 2024 год
Наименование
Образование
Общеобразовательное обучение
Общеобразовательное обучение по специальным образовательным учебным программам
Общеобразовательное обучение одаренных детей в специализированных организациях образования
Общеобразовательное обучение в государственных организациях начального, основного и общего среднего образования
Реализация подушевого финансирования в государственных организациях среднего образования
Здравоохранение
Услуги по охране материнства и детства
Пропаганда здорового образа жизни
Централизованный закуп и хранение вакцин и других медицинских иммунобиологических препаратов для проведения иммунопрофилактики населения
Организация в экстренных случаях доставки тяжелобольных людей до ближайшей организации здравоохранения, оказывающей врачебную помощь
Дополнительное обеспечение гарантированного объема бесплатной медицинской помощи по решению местных представительных органов
Реализация мероприятий по профилактике и борьбе со СПИД в Республике Казахстан
Оказание дополнительного объема медицинской помощи, включающий медицинскую помощь субъектами здравоохранения, оказание услуг Call-центрами и прочие расходы
ПРИЛОЖЕНИЕ 7
к Закону Республики Казахстан
"О республиканском бюджете
на 2024 – 2026 годы"
от 5 декабря 2023 года № 43-VIII ЗРК
Прогноз поступлений и расходов Государственного фонда социального страхования и Фонда социального медицинского страхования
Наименование
Прогноз
2024 год
2025 год
2026 год
Государственный фонд социального страхования
Поступления