"Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (Салық кодексі) және "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексін (Салық кодексі) қолданысқа енгізу туралы" Қазақстан Республикасының Заңына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасының Заңы 2023 жылғы 12 желтоқсандағы № 45-VIII ҚРЗ
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы заңның қолданысқа енгізілу тәртібін 2-б. қараңыз.
1-бап. Қазақстан Республикасының мына заңнамалық актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1. 2017 жылғы 25 желтоқсандағы "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (Салық кодексі):
1) бүкіл мәтін бойынша "зейнетақымен қамсыздандыру, міндетті әлеуметтік сақтандыру", "зейнетақымен қамсыздандыру туралы, міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы", "Мiндеттi әлеуметтiк сақтандыру туралы", "Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы" және "Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру туралы" Қазақстан Республикасының заңдарында", "Мiндеттi әлеуметтiк сақтандыру туралы" және "Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы", "Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру туралы" Қазақстан Республикасының заңдарында", "Қазақстан Республикасының зейнетақымен қамсыздандыру туралы заңнамасына", "Қазақстан Республикасының зейнетақымен қамсыздандыру туралы заңнамасында", "Қазақстан Республикасының міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы заңнамасына", "Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы", "Міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы" және "Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру туралы" Қазақстан Республикасының заңдарына", "Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы", "Міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы", "Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру туралы" Қазақстан Республикасының заңдарына", "Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы" Қазақстан Республикасының Заңына", "Міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы" Қазақстан Республикасының Заңына" деген сөздер тиісінше "әлеуметтік қорғау,", "әлеуметтік қорғау туралы", "Қазақстан Республикасының Әлеуметтік кодексінде және "Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру туралы" Қазақстан Республикасының Заңында, "Қазақстан Республикасының Әлеуметтік кодексінде және "Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру туралы" Қазақстан Республикасының Заңында, "Қазақстан Республикасының әлеуметтік қорғау туралы заңнамасына", "Қазақстан Республикасының әлеуметтік қорғау туралы заңнамасында", "Қазақстан Республикасының Әлеуметтік кодексіне және "Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру туралы" Қазақстан Республикасының Заңына, "Қазақстан Республикасының Әлеуметтік кодексіне және "Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру туралы" Қазақстан Республикасының Заңына", "Қазақстан Республикасының Әлеуметтік кодексіне", "Қазақстан Республикасының Әлеуметтік кодексіне" деген сөздермен ауыстырылсын;

О внесении изменений и дополнений в Кодекс Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и Закон Республики Казахстан "О введении в действие Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс)"
Закон Республики Казахстан от 12 декабря 2023 года № 45-VIII ЗРК
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие настоящего Закона см. ст. 2
Статья 1. Внести изменения и дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В Кодекс Республики Казахстан от 25 декабря 2017 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс):
1) по всему тексту слова "о пенсионном обеспечении, об обязательном социальном страховании", "законами Республики Казахстан "Об обязательном социальном страховании", "О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан" и "Об обязательном социальном медицинском страховании", "законами Республики Казахстан "Об обязательном социальном страховании" и "О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан", "Об обязательном социальном медицинском страховании", "законодательством Республики Казахстан о пенсионном обеспечении", "законодательством Республики Казахстан об обязательном социальном страховании", "законами Республики Казахстан "О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан", "Об обязательном социальном страховании" и "Об обязательном социальном медицинском страховании", "законами Республики Казахстан "О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан", "Об обязательном социальном страховании", "Об обязательном социальном медицинском страховании", "Законом Республики Казахстан "О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан", "Законом Республики Казахстан "Об обязательном социальном страховании" заменить соответственно словами "о социальной защите", "Социальным кодексом Республики Казахстан и Законом Республики Казахстан "Об обязательном социальном медицинском страховании", "Социальным кодексом Республики Казахстан и Законом Республики Казахстан "Об обязательном социальном медицинском страховании", "законодательством Республики Казахстан о социальной защите", "законодательством Республики Казахстан о социальной защите", "Социальным кодексом Республики Казахстан и Законом Республики Казахстан "Об обязательном социальном медицинском страховании", "Социальным кодексом Республики Казахстан и Законом Республики Казахстан "Об обязательном социальном медицинском страховании", "Социальным кодексом Республики Казахстан", "Социальным кодексом Республики Казахстан";

2) 1-баптың 1-тармағының 3) тармақшасындағы "Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес төленетін міндетті зейнетақы жарналары, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары, жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналары, "Міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес төленетін" деген сөздер "Қазақстан Республикасының Әлеуметтік кодексіне сәйкес төленетін міндетті зейнетақы жарналары, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары, жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналары," деген сөздермен ауыстырылсын;
3) 13-баптың 3-тармағының 5) тармақшасы мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Осы тармақшаның ережелері деректерді тіркеу және (немесе) беру функциясы бар бақылау-касса машиналарын қолданатын салық төлеушіге қолданылмайды.";
4) 20-баптың 5-тармағының 2) тармақшасындағы "Қазақстан Республикасында мүгедектігі бойынша, асыраушысынан айырылу жағдайы бойынша және жасына байланысты мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақылар туралы Қазақстан Республикасының заңнамасында" деген сөздер "Қазақстан Республикасының әлеуметтік қорғау туралы заңнамасында" деген сөздермен ауыстырылсын;
5) 24-баптың бірінші бөлігінің 13) тармақшасы он үшінші абзацтағы "адамның банктік шоттарының бар-жоғы және олардың нөмірлері туралы, осы шоттардағы ақша қалдықтары және қозғалысы туралы мәліметтер ұсынуға міндетті." деген сөздер "адамның;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы он төртінші абзацпен толықтырылсын:
"қызметі құмар ойындарын және (немесе) бәс тігуді ұйымдастыру және өткізу болып табылатын заңды тұлғаның банктік шоттарының бар-жоғы және олардың нөмірлері туралы, осы шоттардағы ақша қалдықтары және қозғалысы туралы мәліметтер ұсынуға міндетті.";
6) 26-бап мынадай мазмұндағы 28-тармақпен толықтырылсын:
"28. Букмекерлік кеңсенің және (немесе) тотализатордың қызметін жүзеге асыратын ойын бизнесін ұйымдастырушылар мәліметтерді беру бойынша автоматтандырылған өзара іс-қимылды қамтамасыз ету мақсатында аппараттық-бағдарламалық кешендердің салық органының ақпараттық жүйелерімен интеграциялануын қамтамасыз етуге міндетті.
Букмекерлік кеңсенің және (немесе) тотализатордың қызметін жүзеге асыратын ойын бизнесін ұйымдастырушылардың аппараттық-бағдарламалық кешендерін салық органының ақпараттық жүйелерімен интеграциялау арқылы беруге жататын мәліметтердің тәртібін, тізбесін және нысанын уәкілетті орган айқындайды.";
7) 30-бапта:
3-тармақтың 4) тармақшасының бірінші бөлігі "халықты әлеуметтік қорғау" деген сөздерден кейін ", ақпараттандыру" деген сөзбен толықтырылсын;
7-тармақ 5) тармақшадағы "беру салықтық құпияны жария ету болып табылмайды." деген сөздер "беру;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 6) тармақшамен толықтырылсын:
"6) ақпараттандыру саласындағы орталық мемлекеттік органның "электрондық үкімет" ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылым операторына тәуекелдерді бағалау жүйесін қалыптастыру үшін алынған мәліметтерді мемлекеттік бақылауды және қадағалауды жүргізу мақсатында беруі салықтық құпияны жария ету болып табылмайды.";
8) 6-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"6-тарау. Салықтарды, мемлекеттік бажды және (немесе) төлемақыларды төлеу бойынша салықтық міндеттемені орындау мерзімдерін өзгерту. Салықтық міндеттемені тоқтату негізі. Инвестициялық салық кредиті";
9) мынадай мазмұндағы 51-2-баппен толықтырылсын:
"51-2-бап. Соттарда мемлекеттік баж төлеу бойынша кейінге қалдыруды беру тәртібі мен шарттары

2) в подпункте 3) пункта 1 статьи 1 слова "уплачиваемые в соответствии с Законом Республики Казахстан "О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан", социальные отчисления, уплачиваемые в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об обязательном социальном страховании" заменить словами "социальные отчисления, уплачиваемые в соответствии с Социальным кодексом Республики Казахстан";
3) подпункт 5) пункта 3 статьи 13 дополнить частью второй следующего содержания:
"Положение настоящего подпункта не распространяется на налогоплательщика, применяющего контрольно-кассовые машины с функцией фиксации и (или) передачи данных.";
4) в подпункте 2) пункта 5 статьи 20 слова "законодательством Республики Казахстан о государственных социальных пособиях по инвалидности, по случаю потери кормильца и по возрасту в Республике Казахстан" заменить словами "законодательством Республики Казахстан о социальной защите";
5) подпункт 13) части первой статьи 24 дополнить абзацем четырнадцатым следующего содержания:
"юридического лица, деятельностью которого является организация и проведение азартных игр и (или) пари.";
6) статью 26 дополнить пунктом 28 следующего содержания:
"28. Организаторы игорного бизнеса, осуществляющие деятельность букмекерской конторы и (или) тотализатора, обязаны обеспечить интеграцию аппаратно-программных комплексов с информационными системами налогового органа в целях обеспечения автоматизированного взаимодействия по передаче сведений.
Порядок, перечень и форма сведений, подлежащих передаче посредством интеграции аппаратно-программных комплексов организаторов игорного бизнеса, осуществляющих деятельность букмекерской конторы и (или) тотализатора, с информационными системами налогового органа, определяются уполномоченным органом.";
7) в статье 30:
часть первую подпункта 4) пункта 3 после слов "защиты населения," дополнить словом "информатизации,";
пункт 7 дополнить подпунктом 6) следующего содержания:
"6) передача центральным государственным органом в сфере информатизации оператору информационно-коммуникационной инфраструктуры "электронного правительства" сведений, полученных для формирования системы оценки рисков, в целях проведения государственного контроля и надзора.";
8) заголовок главы 6 изложить в следующей редакции:
"Глава 6. Изменение сроков исполнения налогового обязательства по уплате налогов, государственной пошлины и (или) плат. Основание прекращения налогового обязательства. Инвестиционный налоговый кредит";
9) дополнить статьей 51-2 следующего содержания:
"Статья 51-2. Порядок и условия предоставления отсрочки по уплате государственной пошлины в судах

1. Мемлекеттік баж төлеу бойынша мерзімдерді өзгерту сот мемлекеттік баж төлеу бойынша кейінге қалдыру туралы ұйғарым шығарған кезде мемлекеттік баж төлеу бойынша кейінге қалдыру нысанында жүзеге асырылады.
2. Соттарда мемлекеттік баж төлеу бойынша кейінге қалдыру жеке тұлғаның мүліктік жағдайы немесе ірі кәсіпкерлік субъектісін қоспағанда, заңды тұлғаның қаржылық жағдайы негізге алына отырып, мемлекеттік баж төлеу мерзімінің өзгеруін білдіреді.
3. Кейінге қалдыру осы бапта көзделген негіздер болған кезде сот мемлекеттік баж төлеу бойынша кейінге қалдыру туралы ұйғарым шығарған күннен бастап бір жылдан аспайтын мерзімге беріледі.
Бұл ретте жеке немесе заңды тұлғаның мемлекеттік баж сомасын кейінге қалдыру мерзімі аяқталғанға дейін ішінара және (немесе) мерзімінен бұрын төлеуге құқығы бар.
4. Кейінге қалдыру мүліктік жағдайы негізге алына отырып, жеке тұлғаға немесе ірі кәсіпкерлік субъектісін қоспағанда, қаржылық жағдайы негізге алына отырып, заңды тұлғаға осындай жағдайы талап қоюды беру кезінде мемлекеттік баж төлеуге мүмкіндік бермейтін болса, алайда оны төлеу мүмкіндігі мынадай негіздердің бірі:
1) дүлей зілзаланың, технологиялық апаттың салдарынан нұқсан келтіру;
2) жеке тұлғаға жалақыны уақтылы төлемеу;
3) жұмыссыз адам ретінде есепке қою;
4) жеке тұлғаның ауыр сырқатының болуы және үш айдан артық емдеуде болуы;
5) заңды тұлғаға берілген тауар, орындалған жұмыстар, ол көрсеткен қызметтер үшін ақша төлемеу;
6) заңды тұлғаның тауарларды, жұмыстарды немесе көрсетілетін қызметтерді өндірудің және (немесе) өткізудің маусымдық сипаты;
7) атаулы әлеуметтік көмек беру болған кезде кейінге қалдыру берілетін мерзім ішінде туындайды деп пайымдауға жеткілікті негіздер болғанда берілуі мүмкін.
5. Соттар мемлекеттік баж төлеу бойынша кейінге қалдыру туралы ұйғарым шығарылғаннан кейін істерді қарау орны бойынша салық органдарына мемлекеттік баж төлеу бойынша кейінге қалдыру туралы ұйғарымның көшірмесін жібереді.";
10) 70-баптың 5-тармағының бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Салық органы осы баптың 4-тармағында көрсетілген хабарламаны жіберген күннен бастап жиырма жұмыс күні ішінде салық төлеуші салық органына өзі келу тәртібімен салық төлеушінің орналасқан жерін растайтын құжаттардың көшірмелерін және түпнұсқасын (салыстырып тексеру үшін) немесе құжаттардың нотариат куәландырған көшірмелерін қоса бере отырып, салықтық зерттеп-қарау кезінде болмау себептері туралы жазбаша түсінік ұсынуға міндетті.";

1. Изменение сроков по уплате государственной пошлины осуществляется в форме отсрочки по уплате государственной пошлины при вынесении судом определения об отсрочке по уплате государственной пошлины.
2. Отсрочка по уплате государственной пошлины в судах представляет собой изменение срока уплаты государственной пошлины исходя из имущественного положения физического лица или финансового положения юридического лица, за исключением субъекта крупного предпринимательства.
3. Отсрочка предоставляется при наличии оснований, предусмотренных настоящей статьей, на срок, не превышающий одного года со дня вынесения судом определения об отсрочке по уплате государственной пошлины.
При этом физическое или юридическое лицо имеет право уплачивать сумму государственной пошлины частично и (или) досрочно до окончания срока отсрочки.
4. Отсрочка может быть предоставлена физическому лицу исходя из его имущественного положения, или юридическому лицу, за исключением субъекта крупного предпринимательства, исходя из финансового положения, которое не позволяет уплатить государственную пошлину при подаче иска, однако имеются достаточные основания полагать, что возможность ее уплаты возникнет в течение срока, на который предоставляется отсрочка при наличии одного из следующих оснований:
1) причинение ущерба в результате стихийного бедствия, технологической катастрофы;
2) несвоевременная выплата заработной платы физическому лицу;
3) постановка на учет в качестве безработного лица;
4) наличие тяжелой болезни физического лица и нахождение на лечении более трех месяцев;
5) неуплата юридическому лицу денег за поставленный товар, выполненные работы, оказанные им услуги;
6) сезонный характер производства и (или) реализации товаров, работ или услуг юридическим лицом;
7) предоставление адресной социальной помощи.
5. Суды после вынесения определения об отсрочке по уплате государственной пошлины направляют в налоговые органы по месту рассмотрения дел копию определения об отсрочке по уплате государственной пошлины.";
10) часть первую пункта 5 статьи 70 изложить в следующей редакции:
"5. В течение двадцати рабочих дней с даты направления налоговым органом уведомления, указанного в пункте 4 настоящей статьи, налогоплательщик обязан в явочном порядке представить в налоговый орган письменное пояснение о причинах отсутствия в момент налогового обследования с приложением копий документов и оригинала (для сверки) или нотариально засвидетельствованных копий документов, подтверждающих место нахождения налогоплательщика.";

11) 96-бапта:
2-тармақтың екінші бөлігінде:
2) тармақшадағы "осы баптың 3-тармағында көзделген жағдайларды қоспағанда, салық төлеушінің (салық агентінің) камералдық бақылау нәтижелері бойынша салық органдары анықтаған бұзушылықтарды жою туралы хабарламаны жіберген салық органына салықтық есептілікке енгізілген деректердің анықтығын растайтын салықтық және (немесе) бухгалтерлік есепке алулар (есепке алу) тіркелімдерінен үзінді көшірмелерді және (немесе) көрсетілген бұзушылықтарға қатысты құжаттарды қоса бере отырып," деген сөздер "салық төлеушінің (салық агентінің) камералдық бақылау нәтижелері бойынша салық органдары анықтаған бұзушылықтарды жою туралы хабарламаны жіберген салық органына" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) тармақшадағы "бұзушылықтарда көрсетілген операцияларды (мәмілелерді) жүзеге асыру фактісін растайтын құжаттардың көшірмелерін қоса бере отырып" деген сөздер "хабарламада көрсетілген операцияларды (мәмілелерді) жүзеге асыру жөніндегі құжаттармен расталған мән-жайларды көрсете отырып" деген сөздермен ауыстырылсын;
2-1 және 4-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"2-1. Осы баптың 2-тармағы екінші бөлігінің 2) және 3) тармақшаларында көзделген түсініктерде:
салық төлеушінің (салық агентінің) түсінікке қол қойған күні;
түсінікті ұсынған тұлғаның тегі, аты және әкесінің аты (егер ол жеке басты куәландыратын құжатта көрсетілсе) не толық атауы, оның тұрғылықты жері (тұрған жері);
салық төлеушінің (салық агентінің) сәйкестендіру нөмірі;
камералдық бақылау нәтижелері бойынша салық органдары анықтаған бұзушылықтарды жою туралы хабарламаны жіберген салық органының атауы;
түсінік ұсынылатын хабарламаның нөмірі мен күні;
осы баптың 2-тармағы екінші бөлігінің 3) тармақшасында көзделген түсінікті ұсынған кезде адамның келіспеу мән-жайлары бұзушылықтарда көрсетілген операцияларды (мәмілелерді) жүзеге асыру фактісін растайтын құжаттардың көшірмелерін міндетті түрде қоса бере отырып көрсетілуге тиіс.
Осы баптың 2-тармағы екінші бөлігінің 2) тармақшасында көзделген түсінікті ұсынған кезде салық төлеуші (салық агенті) салық және (немесе) бухгалтерлік есепке алулар (есепке алу) тіркелімдерінен үзінді көшірмелерді және (немесе) растайтын құжаттарды ұсынуға және (немесе) келіспеу мән-жайларын көрсетуге құқылы.
Камералдық бақылау нәтижелері бойынша салық органдары анықтаған бұзушылықтарды жою туралы хабарламаны орындау шеңберінде хабарламада сипатталған бұзушылықтарға жатпайтын құжаттарды талап етіп алдыруға жол берілмейді.";
"4. Камералдық бақылау нәтижелері бойынша салық органдары анықтаған бұзушылықтарды жою туралы хабарлама, егер салық төлеуші (салық агенті) оны осы баптың 2-тармағында белгіленген тәртіппен және мерзімдерде орындамаса, орындалмады деп танылады.
Бұл ретте салық органы мұндай жағдайлар бойынша шешім шығармайды.
Камералдық бақылау нәтижелері бойынша салық органдары анықтаған тәуекел дәрежесі жоғары бұзушылықтарды жою туралы хабарламаны салық органы мынадай:
осы баптың 2-1-тармағының талаптары бұзылған;

11) в статье 96:
в части второй пункта 2:
в подпункте 2) слова "с приложением выписок из регистров налогового и (или) бухгалтерского учетов (учета) и (или) документов, относящихся к указанным нарушениям, подтверждающих достоверность данных, внесенных в налоговую отчетность, за исключением случаев, предусмотренных пунктом 3 настоящей статьи" исключить;
в подпункте 3) слова "приложением копий документов, подтверждающих факт осуществления операций (сделок), указанных в нарушениях" заменить словами "указанием обстоятельств, подтвержденных документами по осуществлению операций (сделок), указанных в уведомлении";
пункты 2-1 и 4 изложить в следующей редакции:
"2-1. В пояснениях, предусмотренных подпунктами 2) и 3) части второй пункта 2 настоящей статьи, должны быть указаны:
дата подписания пояснения налогоплательщиком (налоговым агентом);
фамилия, имя и отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность) либо полное наименование лица, представившего пояснение, его место жительства (место нахождения);
идентификационный номер налогоплательщика (налогового агента);
наименование налогового органа, направившего уведомление об устранении нарушений, выявленных налоговыми органами по результатам камерального контроля;
номер и дата уведомления, на которое представляется пояснение;
обстоятельства несогласия лица при представлении пояснения, предусмотренного подпунктом 3) части второй пункта 2 настоящей статьи, с обязательным приложением копий документов, подтверждающих факт осуществления операций (сделок), указанных в нарушениях.
При представлении пояснения, предусмотренного подпунктом 2) части второй пункта 2 настоящей статьи, налогоплательщик (налоговый агент) вправе представить выписки из регистров налогового и (или) бухгалтерского учетов (учета) и (или) подтверждающие документы и (или) указать обстоятельства несогласия.
В рамках исполнения уведомления об устранении нарушений, выявленных налоговыми органами по результатам камерального контроля, истребование документов, не относящихся к описанным в уведомлении нарушениям, не допускается.";
"4. Уведомление об устранении нарушений, выявленных налоговыми органами по результатам камерального контроля, признается неисполненным, если налогоплательщик (налоговый агент) не исполнил его в порядке и сроки, которые установлены пунктом 2 настоящей статьи.
При этом решение налоговым органом по таким случаям не выносится.

түсінікте көрсетілген мән-жайлармен келіспеген жағдайларда, осы баптың 2-тармағы екінші бөлігінің 3) тармақшасында көрсетілген түсінік ұсынылғанда орындалмады деп таниды.
Камералдық бақылау нәтижелері бойынша салық органдары анықтаған тәуекел дәрежесі жоғары бұзушылықтарды жою туралы хабарлама орындалмады деп танылған кезде камералдық бақылау нәтижелері бойынша салық органдары анықтаған бұзушылықтарды жою туралы хабарламаны орындалмады деп тану туралы шешім шығарылады.
Камералдық бақылау нәтижелері бойынша салық органдары анықтаған бұзушылықтарды жою туралы хабарламаны орындалмады деп тану туралы шешім салық төлеушіге (салық агентіне) мынадай тәсілдердің бірімен:
1) хабарламасы бар тапсырысты хатпен пошта арқылы – салық төлеуші (салық агенті) пошта немесе өзге де байланыс ұйымының хабарламасында белгі қойған күннен бастап жіберіледі. Бұл ретте мұндай шешімді пошта немесе өзге байланыс ұйымы пошта немесе өзге байланыс ұйымының қабылдағаны туралы белгі қойылған күннен бастап он жұмыс күнінен кешіктірілмейтін мерзімде жеткізуге тиіс;
2) электрондық тәсілмен:
салық органы шешімді веб-қосымшаға жеткізген күннен бастап жіберіледі.
Бұл әдіс Қазақстан Республикасының электрондық құжат және электрондық цифрлық қолтаңба туралы заңнамасына сәйкес салық органдарымен электрондық тәсілмен өзара іс-қимыл жасайтын салық төлеушіге қолданылады;
шешім пайдаланушының "электрондық үкімет" веб-порталындағы жеке кабинетіне жеткізілген күннен бастап жіберіледі.
Бұл әдіс "электрондық үкімет" веб-порталында тіркелген салық төлеушіге қолданылады;
3) "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы арқылы – оны өзі келу тәртібімен алған күннен бастап жіберіледі.
Камералдық бақылау нәтижелері бойынша салық органдары анықтаған бұзушылықтарды жою туралы хабарламаны орындалмады деп тану туралы шешім шығару нысаны мен мерзімдерін уәкілетті орган белгілейді.";
4-3-тармақ алып тасталсын;
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Камералдық бақылау нәтижелері бойынша салық органдары анықтаған бұзушылықтарды жою туралы хабарламаның осы баптың 2-тармағының бірінші бөлігінде белгіленген мерзімде орындалмауы осы Кодекстің 118-бабына сәйкес салық төлеушінің банктік шоттары бойынша шығыс операцияларын тоқтата тұруға алып келеді.";
12) 114-баптың 2-тармағының 6) тармақшасы алып тасталсын;

Уведомление об устранении нарушений с высокой степенью риска, выявленных налоговыми органами по результатам камерального контроля, признается налоговым органом неисполненным при представлении пояснения, указанного в подпункте 3) части второй пункта 2 настоящей статьи, в случаях:
нарушения требования пункта 2-1 настоящей статьи;
несогласия с обстоятельствами, указанными в пояснении.
При признании уведомления об устранении нарушений с высокой степенью риска, выявленных налоговыми органами по результатам камерального контроля, неисполненным выносится решение о признании уведомления об устранении нарушений, выявленных налоговыми органами по результатам камерального контроля, неисполненным.
Решение о признании уведомления об устранении нарушений, выявленных налоговыми органами по результатам камерального контроля, неисполненным направляется налогоплательщику (налоговому агенту) одним из следующих способов:
1) по почте заказным письмом с уведомлением – с даты отметки налогоплательщиком (налоговым агентом) в уведомлении почтовой или иной организации связи. При этом такое решение должно быть доставлено почтовой или иной организацией связи в срок не позднее десяти рабочих дней с даты отметки о приеме почтовой или иной организацией связи;
2) электронным способом:
с даты доставки решения налоговым органом в веб-приложение.
Данный способ распространяется на налогоплательщика, взаимодействующего с налоговыми органами электронным способом в соответствии с законодательством Республики Казахстан об электронном документе и электронной цифровой подписи;
с даты доставки решения в личный кабинет пользователя на веб-портале "электронного правительства".
Данный способ распространяется на налогоплательщика, зарегистрированного на веб-портале "электронного правительства";
3) через Государственную корпорацию "Правительство для граждан" – с даты его получения в явочном порядке.
Форма и сроки вынесения решения о признании уведомления об устранении нарушений, выявленных налоговыми органами по результатам камерального контроля, неисполненным устанавливаются уполномоченным органом.";
пункт 4-3 исключить;
пункт 6 изложить в следующей редакции:
"6. Неисполнение уведомления об устранении нарушений, выявленных налоговыми органами по результатам камерального контроля, в срок, установленный частью первой пункта 2 настоящей статьи, влечет приостановление расходных операций по банковским счетам налогоплательщика в соответствии со статьей 118 настоящего Кодекса.";
12) подпункт 6) пункта 2 статьи 114 исключить;

13) 115-бапта:
4-тармақтағы "6)," деген цифр алып тасталсын;
5-тармақтағы "6)" деген цифр "5)" деген цифрмен ауыстырылсын;
14) 118-бапта:
1-тармақтың 7) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"7) камералдық бақылау нәтижелері бойынша салық органдары анықтаған бұзушылықтарды жою туралы хабарлама орындалмаған жағдайда – осы Кодекстің 96-бабы 2-тармағының бірінші бөлігінде белгіленген мерзім өткен соң келесі жұмыс күні жүргізіледі.
Бұл ретте камералдық бақылау нәтижелері бойынша салық органдары анықтаған бұзушылықтарды жою туралы хабарламаны салық органының орындалмады деп тануы салық төлеушінің (салық агентінің) банктік шоттары бойынша шығыс операцияларын тоқтата тұру үшін негіз болып табылмайды.";
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Банктік шоттар бойынша шығыс операцияларын тоқтата тұру себептері жойылған күннен кейінгі бір жұмыс күнінен кешіктірілмей банктік шоттар бойынша шығыс операцияларын тоқтата тұру туралы өкімнің күші жойылады.";
15) 120-1-баптың 3-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Электрондық шот-фактураларды жазып беруді шектеу туралы шешім осы баптың 2-тармағында көрсетілген шешім қабылданған күннен кейінгі бір жұмыс күні ішінде мынадай тәсілдердің бірімен:
1) хабарламасы бар тапсырысты хатпен пошта арқылы;
2) веб-қосымшаға және (немесе) пайдаланушының "электрондық үкімет" веб-порталындағы жеке кабинетіне және (немесе) электрондық шот-фактуралардың ақпараттық жүйесіне электрондық тәсілмен;
3) салық төлеушіге қолын қойдыра отырып жіберіледі.";
16) 142-баптың 1-тармағында:
мынадай мазмұндағы 3-2) тармақшамен толықтырылсын:
"3-2) салық органы өзіне қатысты осы Кодекстің 120-1-бабында көзделген шектеулерді қолданған салық төлеушімен (салық төлеушілермен) өзара есеп айырысулар бойынша салықтық міндеттемені айқындау;";
9) тармақшадағы "хабарламасын салық төлеушiнiң (салық агентінің) орындамауы" деген сөздер "хабарламасында көрсетілген бұзушылықтардың бар-жоғын растауы" деген сөздермен ауыстырылсын;
17) 178-баптың 1-тармағының үшінші бөлігі 2) тармақшадағы "қойылған күн болып табылады." деген сөздер "қойылған күн;" деген сөздермен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 3) тармақшамен толықтырылсын:
"3) электрондық тәсілмен – "электрондық үкімет" веб-порталы арқылы жіберілген күн болып табылады.
Бұл тәсіл Қазақстан Республикасының электрондық құжат және электрондық цифрлық қолтаңба туралы заңнамасына сәйкес салық органдарымен электрондық тәсілмен өзара іс-қимыл жасайтын салық төлеушіге (салық агентіне) қолданылады.";
18) 182-баптың 3-тармағындағы "салық төлеушiге (салық агентіне) хабарламасы бар тапсырыс хатпен пошта арқылы жiберіледi немесе қолын қойғызып" деген сөздер "шағым берген тұлғаға жiберіледi немесе" деген сөздермен ауыстырылсын;

13) в статье 115:
в пункте 4 цифру "6)," исключить;
в пункте 5 цифру "6)" заменить цифрой "5)";
14) в статье 118:
подпункт 7) пункта 1 изложить в следующей редакции:
"7) неисполнения уведомления об устранении нарушений, выявленных налоговыми органами по результатам камерального контроля, – на следующий рабочий день по истечении срока, установленного в части первой пункта 2 статьи 96 настоящего Кодекса.
При этом признание налоговым органом уведомления об устранении нарушений, выявленных налоговыми органами по результатам камерального контроля, неисполненным не является основанием для приостановления расходных операций по банковским счетам налогоплательщика (налогового агента).";
пункт 5 изложить в следующей редакции:
"5. Распоряжение о приостановлении расходных операций по банковским счетам отменяется не позднее одного рабочего дня, следующего за днем устранения причин приостановления расходных операций по банковским счетам.";
15) пункт 3 статьи 120-1 изложить в следующей редакции:
"3. Решение об ограничении выписки электронных счетов-фактур направляется в течение одного рабочего дня, следующего за днем принятия решения, указанного в пункте 2 настоящей статьи, одним из следующих способов:
1) по почте заказным письмом с уведомлением;
2) электронным способом в веб-приложение и (или) личный кабинет пользователя на веб-портале "электронного правительства" и (или) информационную систему электронных счетов-фактур;
3) налогоплательщику под роспись.";
16) в пункте 1 статьи 142:
дополнить подпунктом 3-2) следующего содержания:
"3-2) определения налогового обязательства по взаиморасчетам с налогоплательщиком (налогоплательщиками), в отношении которого (которых) налоговым органом применены ограничения, предусмотренные статьей 120-1 настоящего Кодекса;";
в подпункте 9) слова "неисполнения налогоплательщиком (налоговым агентом) уведомления" заменить словами "подтверждения наличия нарушений, указанных в уведомлении";
17) часть третью пункта 1 статьи 178 дополнить подпунктом 3) следующего содержания:
"3) электронным способом – дата отправки через веб-портал "электронного правительства".
Данный способ распространяется на налогоплательщика (налогового агента), взаимодействующего с налоговыми органами электронным способом в соответствии с законодательством Республики Казахстан об электронном документе и электронной цифровой подписи.";
18) в пункте 3 статьи 182 слова "по почте заказным письмом с уведомлением или вручается налогоплательщику (налоговому агенту) под роспись" заменить словами "или вручается лицу, подавшему жалобу";

19) 225-баптың 2-тармағының 18) тармақшасы ", оның ішінде мемлекет атынан алушының осындай іске асырумен байланысты туындаған міндеттемелерін есептен шығарудан түскен кіріс" деген сөздермен толықтырылсын;
20) 227-1-баптың 4-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Осы баптың мақсаттарында цифрлық активтердің құнын және олардың түрлерінің тізбесін айқындау, жариялау тәртібін уәкілетті орган айқындайды.";
21) 232-баптың 5-тармағы мынадай мазмұндағы 9-1) тармақшамен толықтырылсын:
"9-1) осы Кодекстің 250-бабының 6-тармағына сәйкес провизиялар (резервтер) құру бойынша шығыстар сомасын шегеруге құқығы бар салық төлеушінің, микрокредит бойынша үмітсіз берешекті және ол бойынша сыйақыны кешіруіне байланысты борышкерге қойылатын талап ету мөлшерін микрокредиттер бойынша үмітсіз берешектің және олар бойынша сыйақының салықтық кезеңде кешірілген жалпы сомасын салықтық кезеңнің басындағы микрокредиттер бойынша негізгі борыш сомасына және олар бойынша сыйақыларға арақатынасының ең жоғары мөлшері шегінде азайту. Бұл ретте мұндай арақатынастың ең жоғары мөлшері 0,2 коэффициентке тең;";
22) 241-баптың 2-тармағының 4) тармақшасы алып тасталсын;
23) 243-бап мынадай мазмұндағы 18-тармақпен толықтырылсын:
"18. Жолаушыларды, багажды, жүк-багажды, пошта жөнелтілімдерін тасымалдау жөніндегі қызметті жүзеге асыратын теміржол тасымалдаушысына теміржол көлігімен жолаушыларды тасымалдау кезінде магистральдық теміржол желісінің қызметтерін өтеусіз негізде, оның ішінде Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес теміржол көлігімен жолаушыларды тасымалдау кезінде магистральдық теміржол желісінің реттеліп көрсетілетін қызметтеріне арналған тарифке 0 мөлшеріндегі уақытша төмендету коэффициентін қолдана отырып көрсетуге байланысты Ұлттық инфрақұрылым операторы шеккен шығыстар шегерімге жатады.";
24) 255-бапта:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"255-бап. Жер қойнауын пайдаланушының және жүк тасымалдаушының шығыстарын Қазақстан Республикасының жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы және теміржол көлігі туралы заңнамасына сәйкес шегеру";
2-тармақтың бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Осы баптың 1-тармағында көрсетілген шығыстарды шегеру мынадай:";
мынадай мазмұндағы 7 және 8-тармақтармен толықтырылсын:
"7. Жүк тасымалдаушының Қазақстан Республикасының теміржол көлігі туралы заңнамасына сәйкес жолаушылар қозғалысындағы локомотивтік тартқыш операторына төленген уақытша теңгерімдеу төлемақысы бойынша шығыстарды шегеруге құқығы бар.
8. Осы баптың 7-тармағында көрсетілген шығыстарды шегеру табиғи монополиялар саласында басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік орган белгілеген мөлшерлер шегінде жүзеге асырылады.";

19) подпункт 18) пункта 2 статьи 225 дополнить словами ", в том числе доход от списания обязательств получателя от имени государства, возникших в связи с такой реализацией";
20) пункт 4 статьи 227-1 изложить в следующей редакции:
"4. В целях настоящей статьи порядок определения, опубликования стоимости цифровых активов и перечень их видов определяются уполномоченным органом.";
21) пункт 5 статьи 232 дополнить подпунктом 9-1) следующего содержания:
"9-1) уменьшения размера требования к должнику в связи с прощением налогоплательщиком, имеющим право на вычет суммы расходов по созданию провизий (резервов) в соответствии с пунктом 6 статьи 250 настоящего Кодекса, безнадежной задолженности по микрокредиту и вознаграждения по нему в пределах максимального размера соотношения общей суммы прощенных за налоговый период безнадежной задолженности по микрокредитам и вознаграждения по ним к сумме основного долга по микрокредитам и вознаграждениям по ним на начало налогового периода. При этом максимальный размер такого соотношения равен коэффициенту 0,2;";
22) подпункт 4) пункта 2 статьи 241 исключить;
23) статью 243 дополнить пунктом 18 следующего содержания:
"18. Вычету подлежат расходы, понесенные Национальным оператором инфраструктуры в связи с оказанием услуг магистральной железнодорожной сети при перевозке пассажиров железнодорожным транспортом железнодорожному перевозчику, осуществляющему деятельность по перевозке пассажиров, багажа, грузобагажа, почтовых отправлений, на безвозмездной основе, в том числе с применением временного понижающего коэффициента в размере 0 к тарифу на регулируемые услуги магистральной железнодорожной сети при перевозке пассажиров железнодорожным транспортом в соответствии с законодательством Республики Казахстан.";
24) в статье 255:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Статья 255. Вычет расходов недропользователя и перевозчика грузов в соответствии с законодательством Республики Казахстан о недрах и недропользовании и о железнодорожном транспорте";
абзац первый пункта 2 изложить в следующей редакции:
"2. Вычет расходов, указанных в пункте 1 настоящей статьи, не должен превышать размер положительной разницы, определенной в следующем порядке:";
дополнить пунктами 7 и 8 следующего содержания:
"7. Перевозчик грузов имеет право на вычет расходов по временной балансирующей плате, уплаченной в соответствии с законодательством Республики Казахстан о железнодорожном транспорте оператору локомотивной тяги в пассажирском движении.
8. Вычет расходов, указанных в пункте 7 настоящей статьи, осуществляется в пределах размеров, установленных государственным органом, осуществляющим руководство в сфере естественных монополий.";

25) 257-баптың 2-тармағы "9)," деген цифрдан кейін "9-1)," деген цифрлармен толықтырылсын;
26) 264-бапта:
1-1) тармақша алып тасталсын;
23) тармақшаның бірінші бөлігі "бейрезидент –" деген сөзден кейін "жеңілдікті салық салынатын мемлекетте тіркелген" деген сөздермен толықтырылсын;
27) 288-бапта:
1-тармақтың бірінші бөлігі 3-2) тармақшасының бірінші бөлігі "бейрезидент –" деген сөзден кейін "жеңілдікті салық салынатын мемлекетте тіркелген" деген сөздермен толықтырылсын;
2-тармақта:
3) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"3) агенттік облигациялар бойынша сыйақы;";
4) тармақша алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Осы тармақтың бірінші бөлігінің 2) және 9) тармақшаларының ережелері мемлекеттік эмиссиялық бағалы қағаздар бойынша кірістерге қатысты қолданылмайды.";
28) 291-баптың 1-тармағының 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) осы тармақтың 2), 3), 4) және 5) тармақшаларында айқындалған дербес білім беру ұйымдарын қаржыландыруды қамтамасыз ету үшін құрылған, жоғары басқару органы Жоғары қамқоршылық кеңес болып табылатын коммерциялық емес ұйым;";
29) 307-баптың 1-тармағының 5) тармақшасы алып тасталсын;
30) 319-баптың 2-тармағында:
мынадай мазмұндағы 9-1) тармақшамен толықтырылсын:
"9-1) Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес жұмыс берушінің қаражаты есебінен кәсіптік төлем;";
24) тармақшада:
төртінші абзац алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Осы тармақшаның ережелері "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" және "Микроқаржылық қызмет туралы" Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес кредит (қарыз, микрокредит) бойынша талап ету құқығы берілген тұлға міндеттемені кешірген жағдайда да қолданылады;";
мынадай мазмұндағы 24-1) тармақшамен толықтырылсын:
"24-1) қарыз алушы үшін банктің, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның, сондай-ақ коллекторлық агенттіктің сотқа берілетін талап қою арызынан алынатын мемлекеттік бажды төлеуі нәтижесінде ол алған кіріс;";
25) тармақшаның жетінші абзацындағы, 31) және 32) тармақшалардағы "Қазақстан Республикасының мүгедектігі бар адамдарды әлеуметтiк қорғау туралы заңнамасына" деген сөздер "Қазақстан Республикасының әлеуметтік қорғау туралы заңнамасына" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 45) және 46) тармақшалармен толықтырылсын:
"45) "Қазақстан Республикасындағы бала құқықтары туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорынан төленетін төлем түріндегі, сондай-ақ ерікті зейнетақы жарналарын есепке алу үшін жеке зейнетақы шотына бағытталған нысаналы жинақтар;

25) пункт 2 статьи 257 после цифры "9)," дополнить цифрами "9-1),";
26) в статье 264:
подпункт 1-1) исключить;
часть первую подпункта 23) после слова "стороны" дополнить словами ", зарегистрированной в государстве с льготным налогообложением,";
27) в статье 288:
часть первую подпункта 3-2) части первой пункта 1 после слова "стороны" дополнить словами ", зарегистрированной в государстве с льготным налогообложением,";
в пункте 2:
подпункт 3) изложить в следующей редакции:
"3) вознаграждение по агентским облигациям;";
подпункт 4) исключить;
дополнить частью второй следующего содержания:
"Положения подпунктов 2) и 9) части первой настоящего пункта не применяются в отношении доходов по государственным эмиссионным ценным бумагам.";
28) подпункт 1) пункта 1 статьи 291 изложить в следующей редакции:
"1) некоммерческая организация, созданная для обеспечения финансирования автономных организаций образования, определенных подпунктами 2), 3), 4) и 5) настоящего пункта, высшим органом управления которой является Высший попечительский совет;";
29) подпункт 5) пункта 1 статьи 307 исключить;
30) в пункте 2 статьи 319:
дополнить подпунктом 9-1) следующего содержания:
"9-1) профессиональная выплата за счет средств работодателя в соответствии с Трудовым кодексом Республики Казахстан;";
в подпункте 24):
абзац четвертый исключить;
дополнить частью второй следующего содержания:
"Положения настоящего подпункта применяются также в случае прощения обязательства лицом, которому уступлено право требования по кредиту (займу, микрокредиту), в соответствии с законами Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан" и "О микрофинансовой деятельности";";
дополнить подпунктом 24-1) следующего содержания:
"24-1) доход, полученный заемщиком в результате оплаты за него банком, организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций, а также коллекторским агентством государственной пошлины, взимаемой с подаваемого в суд искового заявления;";
в абзаце седьмом подпункта 25), подпунктах 31) и 32) слова "законодательством Республики Казахстан о социальной защите лиц с инвалидностью" заменить словами "законодательством Республики Казахстан о социальной защите";
дополнить подпунктами 45) и 46) следующего содержания:
"45) целевые накопления в соответствии с Законом Республики Казахстан "О правах ребенка в Республике Казахстан" в виде выплаты из единого накопительного пенсионного фонда, а также направленные на индивидуальный пенсионный счет для учета добровольных пенсионных взносов;

46) бұрын жүзеге асырылған сатып алу немесе алынған жұмыстар, көрсетілген қызметтер үшін есепке жазылған сома есебінен тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді сатып алу кезінде олардың құнын үнемдеуден түсетін материалдық пайда;";
31) 353-1-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"353-1-бап. Қазақстан Республикасының әлеуметтік қорғау туралы заңнамасына сәйкес біржолғы зейнетақы төлемінен жеке табыс салығын есептеу, ұстап қалу және төлеу ерекшеліктері
1. Қазақстан Республикасының әлеуметтік қорғау туралы заңнамасына сәйкес біржолғы зейнетақы төлемі кезінде бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры зейнетақы төлемдерін алушының және (немесе) уәкілетті оператордың банктік шотына аударған кезде салық агенті жеке табыс салығын есептеуді жүргізеді.
Жеке табыс салығы осы Кодекстің 320-бабында белгіленген мөлшерлемелерді осы Кодекстің 356-бабының 1-2-тармағына сәйкес айқындалатын төлем көзінен салық салынатын кіріс сомасына қолдану арқылы есептеледі.
2. Егер осы баптың 4, 5, 6 және 7-тармақтарында өзгеше көзделмесе, жеке табыс салығы сомасын ұстап қалуды салық агенті жеке тұлғаның таңдауына қарай мына тәсілдердің бірі бойынша:
1) осы Кодекстің 353-бабында көзделген тәртіппен;
2) бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры зейнетақы төлемдері үшін белгілеген график бойынша ай сайын тең үлестермен он алты жылдан аспайтын мерзім ішінде жүргізеді.
Осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген ұстап қалу халықты әлеуметтік қорғау саласындағы уәкілетті органмен келісу бойынша уәкілетті орган белгілеген нысанда салық агентіне ұсынылған жеке табыс салығын ұстап қалу туралы өтініш негізінде жүргізіледі.
3. Салық агенті ұстап қалынған жеке табыс салығының сомасын аударуды:
1) осы баптың 2-тармағы бірінші бөлігінің 1) тармақшасында көрсетілген жағдайда – біржолғы зейнетақы төлемі жүзеге асырылған келесі айдың;
2) осы баптың 2-тармағы бірінші бөлігінің 2) тармақшасында көрсетілген жағдайда – бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры зейнетақы төлемдері үшін белгілеген графикке сәйкес зейнетақы төлемін аудару басталған және жүзеге асырылатын келесі айдың;
3) осы баптың 4, 5, 6 және 7-тармақтарында белгіленген жағдайларда жеке табыс салығының сомасы біржолғы ұстап қалынған келесі айдың күнтізбелік жиырма бес күнінен кешіктірмей жүзеге асырады.
4. Жеке тұлға Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерге тұрақты тұруға кеткен кезде салық агенті біржолғы зейнетақы төлемінен ұстап қалмаған және аудармаған жеке табыс салығының сомасы осы Кодекстің 353-бабында көзделген тәртіппен зейнетақы төлемінің сомасынан біржолғы ұстап қалуға жатады.

46) материальная выгода от экономии на стоимости товаров, работ, услуг при их приобретении за счет суммы, начисленной за ранее осуществленные покупки или полученные работы, услуги;";
31) статью 353-1 изложить в следующей редакции:
"Статья 353-1. Особенности исчисления, удержания и уплаты индивидуального подоходного налога с единовременной пенсионной выплаты в соответствии с законодательством Республики Казахстан о социальной защите
1. При единовременной пенсионной выплате в соответствии с законодательством Республики Казахстан о социальной защите налоговый агент производит исчисление индивидуального подоходного налога при переводе единым накопительным пенсионным фондом на банковский счет получателя пенсионных выплат и (или) уполномоченного оператора.
Индивидуальный подоходный налог исчисляется путем применения ставок, установленных статьей 320 настоящего Кодекса, к сумме облагаемого дохода у источника выплаты, определяемого в соответствии с пунктом 1-2 статьи 356 настоящего Кодекса.
2. Если иное не предусмотрено пунктами 4, 5, 6 и 7 настоящей статьи, удержание суммы индивидуального подходного налога производится налоговым агентом по одному из следующих способов по выбору физического лица:
1) в порядке, предусмотренном статьей 353 настоящего Кодекса;
2) ежемесячно равными долями в течение не более шестнадцати лет по установленному единым накопительным пенсионным фондом графику для пенсионных выплат.
Удержание, указанное в части первой настоящего пункта, производится на основании заявления об удержании индивидуального подоходного налога, представленного налоговому агенту по форме, установленной уполномоченным органом по согласованию с уполномоченным органом в сфере социальной защиты населения.
3. Налоговый агент осуществляет перечисление удержанной суммы индивидуального подоходного налога не позднее двадцати пяти календарных дней:
1) следующего месяца, в котором осуществлена единовременная пенсионная выплата, – в случае, указанном в подпункте 1) части первой пункта 2 настоящей статьи;
2) следующего месяца, в котором начато и осуществляется перечисление пенсионной выплаты согласно установленному единым накопительным пенсионным фондом графику для пенсионных выплат, – в случае, указанном в подпункте 2) части первой пункта 2 настоящей статьи;
3) следующего месяца, в котором единовременно удержана сумма индивидуального подоходного налога, – в случаях, установленных пунктами 4, 5, 6 и 7 настоящей статьи.
4. При выезде физического лица на постоянное место жительства за пределы Республики Казахстан сумма индивидуального подоходного налога, не удержанного и не перечисленного налоговым агентом с единовременной пенсионной выплаты, подлежит удержанию единовременно в порядке, предусмотренном статьей 353 настоящего Кодекса, с суммы пенсионной выплаты.

5. Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен зейнетақы жинақтары мұраға қалдырылған адамға төлеу кезінде салық агенті біржолғы зейнетақы төлемінен ұстап қалмаған және аудармаған жеке табыс салығының сомасы осы Кодекстің 353-бабында көзделген тәртіппен зейнетақы төлемінің сомасынан біржолғы ұстап қалуға жатады.
6. Жеке тұлғаның сақтандыру ұйымымен жасалған зейнетақы аннуитеті шарты болған кезде біржолғы зейнетақы төлемі сомасынан жеке табыс салығын салық агентінің осы Кодекстің 353-бабында көзделген тәртіппен мынадай жағдайларда:
1) зейнетақы жинақтарын сақтандыру ұйымына аударған кезде – зейнетақы жинақтарының сомасынан;
2) осы баптың 2-тармағы бірінші бөлігі 2) тармақшасының ережелері біржолғы зейнетақы төлемі түріндегі кіріске бұрын қолданылған кезде – зейнетақы жинақтарының сомасынан;
3) біржолғы зейнетақы төлемін жеке тұлғаның бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорындағы жеке зейнетақы шотында қалған сомадан біржолғы ұстап қалуына жатады.
7. Еңбек сіңірген жылдары үшін зейнетақы төлемдерін алушы болып табылатын жеке тұлғаға біржолғы зейнетақы төлемі кезінде жеке табыс салығын ұстап қалуды салық агенті осы Кодекстің 353-бабында көзделген тәртіппен біржолғы ретпен жүргізеді.
Осы тармақтың ережелері зейнетақы жинақтарының сомасынан жеке табыс салығын ұстап қалу арқылы осы баптың 2-тармағы бірінші бөлігінің 2) тармақшасында көзделген жеке табыс салығын ұстап қалу тәсілін жеке тұлғаның кірістеріне бұрын қолданылған жағдайда да қолданылады.
8. Осы баптың мақсатында бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры салық агенті деп танылады.";
32) 356-бап мынадай мазмұндағы 1-2-тармақпен толықтырылсын:
"1-2. Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорынан төленетін біржолғы зейнетақы төлемдері түріндегі салық салынатын кірістің сомасы мынадай тәртіппен айқындалады:
біржолғы зейнетақы төлемдері түріндегі кіріс сомасы
алу
осы Кодекстің 346-бабы 1-тармағының 2) және (немесе) 3) тармақшаларында көрсетілген салықтық шегерімдердің сомасы.";
33) 372-бапта:
2-тармақ 10) тармақшадағы "алуын білдіреді." деген сөздер "алуын;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 11) тармақшамен толықтырылсын:
"11) Қазақстан Республикасының теміржол көлігі туралы заңнамасына сәйкес жолаушылар қозғалысындағы локомотивтік тартқыш операторының уақытша теңгерімдеу төлемақысын алуын білдіреді.";
5-тармақ мынадай мазмұндағы 40) тармақшамен толықтырылсын:
"40) Ұлттық инфрақұрылым операторының жолаушыларды, багажды, жүк-багажды, пошта жөнелтілімдерін тасымалдау жөніндегі қызметті жүзеге асыратын теміржол тасымалдаушысына теміржол көлігімен жолаушыларды тасымалдау кезінде магистральдық теміржол желісінің көрсетілетін қызметтерін өтеусіз негізде, оның ішінде Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес теміржол көлігімен жолаушыларды тасымалдау кезінде магистральдық теміржол желісінің реттеліп көрсетілетін қызметтеріне арналған тарифке 0 мөлшеріндегі уақытша төмендету коэффициентін қолдана отырып көрсетуі.";

5. При выплате лицу, унаследовавшему пенсионные накопления, в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, сумма индивидуального подоходного налога, не удержанного и не перечисленного налоговым агентом с единовременной пенсионной выплаты, подлежит удержанию единовременно в порядке, предусмотренном статьей 353 настоящего Кодекса, с суммы пенсионной выплаты.
6. При наличии у физического лица договора пенсионного аннуитета, заключенного со страховой организацией, индивидуальный подоходный налог с суммы единовременной пенсионной выплаты подлежит удержанию налоговым агентом единовременно в порядке, предусмотренном статьей 353 настоящего Кодекса, в следующих случаях:
1) при переводе пенсионных накоплений в страховую организацию – с суммы пенсионных накоплений;
2) при применении ранее к доходу в виде единовременной пенсионной выплаты положения подпункта 2) части первой пункта 2 настоящей статьи – с суммы пенсионных накоплений;
3) единовременной пенсионной выплаты – с оставшейся суммы на индивидуальном пенсионном счете физического лица в едином накопительном пенсионном фонде.
7. При единовременной пенсионной выплате физическому лицу, являющемуся получателем пенсионных выплат за выслугу лет, удержание индивидуального подоходного налога производится налоговым агентом единовременно в порядке, предусмотренном статьей 353 настоящего Кодекса.
Положения настоящего пункта применяются также в случае применения ранее к доходам физического лица способа удержания индивидуального подходного налога, предусмотренного подпунктом 2) части первой пункта 2 настоящей статьи, с удержанием индивидуального подходного налога с суммы пенсионных накоплений.
8. В целях настоящей статьи налоговым агентом признается единый накопительный пенсионный фонд.";
32) статью 356 дополнить пунктом 1-2 следующего содержания:
"1-2. Сумма облагаемого дохода в виде единовременных пенсионных выплат из единого накопительного пенсионного фонда определяется в следующем порядке:
сумма дохода в виде единовременных пенсионных выплат
минус
сумма налоговых вычетов, указанных в подпунктах 2) и (или) 3) пункта 1 статьи 346 настоящего Кодекса.";
33) в статье 372:
пункт 2 дополнить подпунктом 11) следующего содержания:
"11) получение временной балансирующей платы в соответствии с законодательством Республики Казахстан о железнодорожном транспорте оператором локомотивной тяги в пассажирском движении.";
пункт 5 дополнить подпунктом 40) следующего содержания:
"40) оказание Национальным оператором инфраструктуры услуг магистральной железнодорожной сети при перевозке пассажиров железнодорожным транспортом железнодорожному перевозчику, осуществляющему деятельность по перевозке пассажиров, багажа, грузобагажа, почтовых отправлений, на безвозмездной основе, в том числе с применением временного понижающего коэффициента в размере 0 к тарифу на регулируемые услуги магистральной железнодорожной сети при перевозке пассажиров железнодорожным транспортом в соответствии с законодательством Республики Казахстан.";

34) 394-баптың бірінші бөлігінің 22) тармақшасындағы "Қазақстан Республикасының арнаулы әлеуметтік қызметтер туралы заңнамасына" деген сөздер "Қазақстан Республикасының әлеуметтік қорғау туралы заңнамасына" деген сөздермен ауыстырылсын;
35) 397-бап мынадай мазмұндағы 4-тармақпен толықтырылсын:
"4. Цифрлық активтерді өткізу жөніндегі айналым қосылған құн салығынан босатылады.";
36) 400-бапта:
6-тармақтағы "Осы" деген сөз "Осы баптың 9-тармағында көзделген жағдайды қоспағанда, осы" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 9-тармақпен толықтырылсын:
"9. Жолаушыларды, багажды, жүк-багажды, пошта жөнелтілімдерін тасымалдау жөніндегі қызметті жүзеге асыратын теміржол тасымалдаушысына теміржол көлігімен жолаушыларды тасымалдау кезінде магистральдық теміржол желісінің қызметтерін өтеусіз негізде, оның ішінде Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес теміржол көлігімен жолаушыларды тасымалдау кезінде магистральдық теміржол желісінің реттеліп көрсетілетін қызметтеріне арналған тарифке 0 мөлшеріндегі уақытша төмендету коэффициентін қолдана отырып көрсету үшін Ұлттық инфрақұрылым операторы пайдаланған немесе пайдаланатын тауарлар, жұмыстар, көрсетілетін қызметтер бойынша қосылған құн салығының сомасы осы баптың 1-тармағында белгіленген шарттар сақталған кезде есепке жатқызылуға жатады.";
37) 463-баптың 4-тармағы 1) тармақшасы кестесінің 12-жолы мынадай редакцияда жазылсын:
"
12.
2203 00
Сыра қайнату өнімі
90 теңге/литр
";
38) 492-баптың 4-тармағы 1) тармақшасының үшінші абзацындағы "жеңіл автомобиль шассиіндегі" деген сөздер алып тасталсын;
39) 493-баптың 6-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Ішкі істер органдары салық органдарына ұсынатын көлік құралын айдап әкету (ұрлау) туралы арыздың Сотқа дейінгі тергеп-тексерулердің бірыңғай тізілімінде тіркелу фактісін (күнін) растайтын мәліметтер иелерінен айдап әкетілген және (немесе) ұрланған деп саналған көлік құралын іздестіру кезеңінде салық төлеуден босату үшін негіз болып табылады.
Бұл ретте мұндай салықты есептеу (есепке жазу) көлік құралын айдап әкету (ұрлау) туралы арыз Сотқа дейінгі тергеп-тексерулердің бірыңғай тізілімінде тіркелген күннен бастап тоқтатылады.
Салықты есептеу (есепке жазу) ішкі істер органдары салық органдарына ұсынған мәліметтер негізінде көлік құралын айдап әкету (ұрлау) және оны қайтару туралы қылмыстық іс тоқтатылған күннен бастап қайта басталады.";
40) 509-бапта:
4-тармақтың бірінші бөлігіндегі "жазбаша ескертуді" деген сөздер "жазбаша нұсқаманы" деген сөздермен ауыстырылсын;
5-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:

34) в подпункте 22) части первой статьи 394 слова "законодательством Республики Казахстан о специальных социальных услугах" заменить словами "законодательством Республики Казахстан о социальной защите";
35) статью 397 дополнить пунктом 4 следующего содержания:
"4. Освобождается от налога на добавленную стоимость оборот по реализации цифровых активов.";
36) в статье 400:
пункт 6 дополнить словами ", за исключением случая, предусмотренного пунктом 9 настоящей статьи.";
дополнить пунктом 9 следующего содержания:
"9. Сумма налога на добавленную стоимость по товарам, работам, услугам, использованным или которые будут использоваться Национальным оператором инфраструктуры для оказания железнодорожному перевозчику, осуществляющему деятельность по перевозке пассажиров, багажа, грузобагажа, почтовых отправлений, услуг магистральной железнодорожной сети при перевозке пассажиров железнодорожным транспортом на безвозмездной основе, в том числе с применением временного понижающего коэффициента в размере 0 к тарифу на регулируемые услуги магистральной железнодорожной сети при перевозке пассажиров железнодорожным транспортом в соответствии с законодательством Республики Казахстан, подлежит отнесению в зачет при соблюдении условий, установленных пунктом 1 настоящей статьи.";
37) строку 12 таблицы подпункта 1) пункта 4 статьи 463 изложить в следующей редакции:
"
12.
2203 00
Пивоваренная продукция
90 тенге/литр
";
38) в абзаце третьем подпункта 1) пункта 4 статьи 492 слова "на шасси легкового автомобиля" исключить;
39) пункт 6 статьи 493 изложить в следующей редакции:
"6. Основанием для освобождения от уплаты налога на период розыска транспортного средства, числящегося угнанным и (или) похищенным у владельцев, являются сведения, подтверждающие факт (дату) регистрации заявления в Едином реестре досудебных расследований об угоне (похищении) транспортного средства, представляемые в налоговые органы органами внутренних дел.
При этом исчисление (начисление) такого налога прекращается с даты регистрации заявления в Едином реестре досудебных расследований об угоне (похищении) транспортного средства.
Исчисление (начисление) налога возобновляется с даты прекращения уголовного дела об угоне (похищении) транспортного средства и его возврате на основании сведений, представленных в налоговые органы органами внутренних дел.";
40) в статье 509:
в части первой пункта 4 слова "письменного предупреждения" заменить словами "письменного предписания";
часть первую пункта 5 изложить в следующей редакции:

"5. Мақсаты бойынша пайдаланылмайтын немесе Қазақстан Республикасының заңнамасы бұзыла отырып пайдаланылатын ауыл шаруашылығы мақсатындағы жер учаскелері бойынша осы Кодекстің 503-бабында белгіленген базалық салық мөлшерлемелері меншік иесіне немесе жер пайдаланушыға облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жердің пайдаланылуы мен қорғалуын мемлекеттік бақылауды жүзеге асыратын жер ресурстарын басқару жөніндегі аумақтық бөлімшесі Қазақстан Республикасы жер заңнамасының талаптарын бұзушылықтарды жою туралы жазбаша нұсқаманы табыс еткен күннен бастап жиырма есеге ұлғайтылады.";
7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"7. Мәліметтерін облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жердің пайдаланылуы мен қорғалуын мемлекеттік бақылауды жүзеге асыратын жер ресурстарын басқару жөніндегі аумақтық бөлімшесі ұсынатын осы баптың 4 және 5-тармақтарында көрсетілген жер учаскелері бойынша жер салығын салық органдары салық төлеушіге есепке жазылған жер салығының сомасы туралы хабарлама жібере отырып, жер салығының белгіленген мөлшерлемелерін және жер учаскесінің алаңын негізге ала отырып есептейді.";
41) 511-баптың 9-тармағы екінші бөлігінің 1) тармақшасындағы "осы Кодекстің 505-бабында келтірілген кестенің 4-бағанында белгіленген" деген сөздер "осы Кодекстің 531-бабының 2-тармағында келтірілген кестенің 3-бағанында белгіленген" деген сөздермен ауыстырылсын;
42) 551-баптың 2-тармағындағы және 552-баптың 4-тармағындағы "Қазақстан Республикасының халықты жұмыспен қамту туралы" деген сөздер "Қазақстан Республикасының әлеуметтік қорғау туралы" деген сөздермен ауыстырылсын;
43) 564-бапта:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"564-бап. Уақытша өтеулі жер пайдалануға (жалға) алынған, сондай-ақ тиісті мақсаттарда пайдаланылмайтын немесе Қазақстан Республикасының заңнамасы бұзыла отырып пайдаланылатын жер учаскелері бойынша төлемақыны есептеу және төлеу тәртібі";
4-тармақтың бірінші бөлігіндегі "5, 6, 9, 10 және 12" деген сөздер "5 және 6" деген сөздермен ауыстырылсын;
7, 9, 10, 11 және 12-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"7. Төлемақы сомасы жер учаскесiнiң орналасқан жерi бойынша – уақытша өтеулі жер пайдалануға (жалға) берілген жер учаскесі бойынша есептелген төлемақы бойынша бюджетке төленеді.";
"9. Объектілерді салуға арналған және тиісті мақсаттарда пайдаланылмайтын немесе Қазақстан Республикасының заңнамасы бұзыла отырып пайдаланылатын жер учаскелері бойынша уақытша өтеулі жер пайдалануға (жалға) алынған жер учаскелері бойынша жер қатынастары жөнiндегi уәкiлеттi органмен, ал арнайы экономикалық аймақтың аумағында – жергiлiктi атқарушы органмен немесе арнайы экономикалық аймақтың басқарушы компаниясымен жасалған уақытша өтеулi жер пайдалану шарттары негізінде есептелген төлемақы сомасы жердің пайдаланылуы мен қорғалуын бақылау жөніндегі уәкілетті орган жер пайдаланушыға жер учаскесін мақсаты бойынша пайдалану және (немесе) Қазақстан Республикасының заңнамасын бұзушылықты жою қажеттігі туралы жазбаша нұсқаманы табыс еткен күннен бастап он есеге ұлғайтылады.
Осы тармақтың бірінші бөлігінің және осы баптың 3-тармағының мақсаттары үшін тиісті мақсаттарда пайдаланылмайтын немесе Қазақстан Республикасының заңнамасы бұзыла отырып пайдаланылатын жер учаскелерін анықтау тәртібін жер ресурстарын басқару жөніндегі орталық уәкілетті орган уәкілетті органмен келісу бойынша айқындайды.
Осы тармақтың ережелері екінші деңгейдегі банктердің кредиттік портфельдерінің сапасын жақсартуға маманданатын, Қазақстан Республикасының Үкіметі жалғыз акционері болып табылатын ұйымға және оның еншілес компанияларына қолданылмайды.

"5. По земельным участкам сельскохозяйственного назначения, не используемым по назначению или используемым с нарушением законодательства Республики Казахстан, базовые ставки налога, установленные статьей 503 настоящего Кодекса, увеличиваются в двадцать раз с даты вручения собственнику или землепользователю письменного предписания об устранении нарушений требований земельного законодательства Республики Казахстан территориальным подразделением по управлению земельными ресурсами областей, городов республиканского значения, столицы, осуществляющим государственный контроль за использованием и охраной земель.";
пункт 7 изложить в следующей редакции:
"7. По земельным участкам, указанным в пунктах 4 и 5 настоящей статьи, сведения по которым представляются территориальным подразделением по управлению земельными ресурсами областей, городов республиканского значения, столицы, осуществляющим государственный контроль за использованием и охраной земель, земельный налог исчисляется налоговыми органами исходя из установленных ставок земельного налога и площади земельного участка с направлением налогоплательщику уведомления о начисленной сумме земельного налога.";
41) в подпункте 1) части второй пункта 9 статьи 511 слова "установленным в графе 4 таблицы, приведенной в статье 505 настоящего Кодекса" заменить словами "установленным в графе 3 таблицы, приведенной в пункте 2 статьи 531 настоящего Кодекса";
42) в пункте 2 статьи 551 и пункте 4 статьи 552 слова "законодательством Республики Казахстан о занятости населения" заменить словами "законодательством Республики Казахстан о социальной защите";
43) в статье 564:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Статья 564. Порядок исчисления и уплаты платы по земельным участкам, полученным во временное возмездное землепользование (аренду), а также по не используемым в соответствующих целях или используемым с нарушением законодательства Республики Казахстан";
в части первой пункта 4 слова "5, 6, 9, 10 и 12" заменить словами "5 и 6";
пункты 7, 9, 10, 11 и 12 изложить в следующей редакции:
"7. Сумма платы уплачивается в бюджет по месту нахождения земельного участка – по плате, исчисленной по земельному участку, предоставленному во временное возмездное землепользование (аренду).";
"9. По земельным участкам, предназначенным для строительства объектов и не используемым в соответствующих целях или используемым с нарушением законодательства Республики Казахстан, сумма платы по земельным участкам, полученным во временное возмездное землепользование (аренду), исчисленная на основании договоров временного возмездного землепользования, заключенных с уполномоченным органом по земельным отношениям, а на территории специальной экономической зоны – с местным исполнительным органом или управляющей компанией специальной экономической зоны, увеличивается в десять раз с даты вручения уполномоченным органом по контролю за использованием и охраной земель письменного предписания землепользователю о необходимости использования земельного участка по назначению и (или) устранения нарушения законодательства Республики Казахстан.
Порядок выявления земельных участков, не используемых в соответствующих целях или используемых с нарушением законодательства Республики Казахстан, для целей части первой настоящего пункта и пункта 3 настоящей статьи определяется центральным уполномоченным органом по управлению земельными ресурсами по согласованию с уполномоченным органом.
Положения настоящего пункта не распространяются на организацию, специализирующуюся на улучшении качества кредитных портфелей банков второго уровня, единственным акционером которой является Правительство Республики Казахстан, и на ее дочерние компании.

10. Мақсаты бойынша пайдаланылмайтын немесе Қазақстан Республикасының заңнамасы бұзыла отырып пайдаланылатын ауыл шаруашылығы мақсатындағы жер учаскелері бойынша уақытша өтеулі жер пайдалануға (жалға) алынған жер учаскелері бойынша жер қатынастары жөнiндегi уәкiлеттi органмен, ал арнайы экономикалық аймақтың аумағында – жергiлiктi атқарушы органмен немесе арнайы экономикалық аймақтың басқарушы компаниясымен жасалған уақытша өтеулi жер пайдалану шарттары негізінде есептелген төлемақы сомасы облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жердің пайдаланылуы мен қорғалуын мемлекеттік бақылауды жүзеге асыратын жер ресурстарын басқару жөніндегі аумақтық бөлімшесі жер пайдаланушыға Қазақстан Республикасы жер заңнамасының талаптарын бұзушылықтарды жою туралы жазбаша нұсқаманы табыс еткен күннен бастап жиырма есеге ұлғайтылады.
Осы тармақтың ережелері екінші деңгейдегі банктердің кредиттік портфельдерінің сапасын жақсартуға маманданатын, Қазақстан Республикасының Үкіметі жалғыз акционері болып табылатын ұйымға және оның еншілес компанияларына қолданылмайды.
11. Осы баптың 9 және 10-тармақтарында көрсетілген жер учаскелері бойынша мәліметтерді жердің пайдаланылуы мен қорғалуын бақылау жөніндегі уәкілетті органның салық органдарына ұсыну тәртібін уәкілетті орган айқындайды.
12. Осы баптың 9 және 10-тармақтарында көрсетілген, мәліметтерін облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жердің пайдаланылуы мен қорғалуын мемлекеттік бақылауды жүзеге асыратын жер ресурстарын басқару жөніндегі аумақтық бөлімшесі ұсынатын жер учаскелері бойынша төлемақыны салық органдары салық төлеушіге есепке жазылған төлемақы сомасы туралы хабарлама жібере отырып, есептелген төлемақы сомасын және жер учаскесінің алаңын негізге ала отырып есептейді.";
44) мынадай мазмұндағы 564-1-баппен толықтырылсын:
"564-1-бап. Пайдалы қатты қазбаларды барлауға немесе өндіруге арналған лицензия негізінде Қазақстан Республикасының жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы заңнамасына сәйкес жер қойнауы учаскелері үшін төлемақыны есептеу және төлеу тәртібі
1. Жер қойнауын пайдаланушылар пайдалы қатты қазбаларды барлауға немесе өндіруге арналған лицензия негізінде берілген жер қойнауы учаскесі бойынша төлемақының жылдық сомасын есепті жылдың 1 қаңтарындағы жағдай бойынша лицензия қолданылған жағдайда және оның қолданылуы аяқталғанға дейін – есепті салықтық кезеңнің 25 ақпанынан кешіктірмей немесе лицензияны есепті жылдың 1 ақпанын қоса алғанға дейін алған кезде – осы Кодекстің 563-бабының 1-тармағында белгіленген мөлшерлемелер бойынша айқындалатын төлемақының жылдық сомасы мөлшерінде төлейді.

10. По земельным участкам сельскохозяйственного назначения, не используемым по назначению или используемым с нарушением законодательства Республики Казахстан, сумма платы по земельным участкам, полученным во временное возмездное землепользование (аренду), исчисленная на основании договоров временного возмездного землепользования, заключенных с уполномоченным органом по земельным отношениям, а на территории специальной экономической зоны – с местным исполнительным органом или управляющей компанией специальной экономической зоны, увеличивается в двадцать раз с даты вручения землепользователю письменного предписания об устранении нарушений требований земельного законодательства Республики Казахстан территориальным подразделением по управлению земельными ресурсами областей, городов республиканского значения, столицы, осуществляющим государственный контроль за использованием и охраной земель.
Положения настоящего пункта не распространяются на организацию, специализирующуюся на улучшении качества кредитных портфелей банков второго уровня, единственным акционером которой является Правительство Республики Казахстан, и на ее дочерние компании.
11. Порядок представления в налоговые органы сведений по земельным участкам, указанным в пунктах 9 и 10 настоящей статьи, уполномоченным органом по контролю за использованием и охраной земель определяется уполномоченным органом.
12. По земельным участкам, указанным в пунктах 9 и 10 настоящей статьи, сведения по которым представляются территориальным подразделением по управлению земельными ресурсами областей, городов республиканского значения, столицы, осуществляющим государственный контроль за использованием и охраной земель, плата исчисляется налоговыми органами исходя из исчисленной суммы платы и площади земельного участка с направлением налогоплательщику уведомления о начисленной сумме платы.";
44) дополнить статьей 564-1 следующего содержания:
"Статья 564-1. Порядок исчисления и уплаты платы за участки недр в соответствии с законодательством Республики Казахстан о недрах и недропользовании на основании лицензии на разведку или добычу твердых полезных ископаемых
1. Недропользователи по участку недр, предоставленному на основании лицензии на разведку или добычу твердых полезных ископаемых, уплачивают годовую сумму платы не позднее 25 февраля отчетного налогового периода – в случае действия лицензии по состоянию на 1 января отчетного года и до его окончания или при получении лицензии до 1 февраля отчетного года включительно – в размере годовой суммы платы, определяемой по ставкам, установленным пунктом 1 статьи 563 настоящего Кодекса.

2. Егер есепті салықтық кезеңнің 1 ақпанындағы жағдай бойынша пайдалы қатты қазбаларды барлауға немесе өндіруге арналған лицензияның қолданылу мерзімі ағымдағы салықтық кезеңде өтетіні белгілі болса, онда есепті салықтық кезеңнің 25 ақпанынан кешіктірілмейтін мерзімде мұндай лицензияның нақты қолданылу кезеңі үшін осы баптың 3-тармағына сәйкес есептелген төлемақы төленуге тиіс.
3. Пайдалы қатты қазбаларды барлауға немесе өндіруге арналған лицензия есепті салықтық кезеңнің 1 ақпанынан кейін алынған немесе есепті салықтық кезең ішінде лицензияның қолданылуы тоқтатылған жағдайда жер қойнауын пайдаланушы төлемақы сомасын осы Кодекстің 563-бабының 1-тармағында белгіленген төлемақы мөлшерлемелерін және осындай лицензияның есепті салықтық кезеңде нақты қолданылу кезеңін негізге ала отырып айқындайды.
Бұл ретте лицензияның нақты қолданылу кезеңі салықтық кезеңнің басынан бастап (егер мұндай лицензия салықтық кезең басталатын күнге қолданыста болса) немесе мұндай лицензия қолданыла бастаған айдың 1-күнінен бастап мұндай лицензияның қолданылуы тоқтатылған айдың 1-күніне дейін немесе салықтық кезеңнің соңына дейін (егер мұндай лицензия салықтық кезең аяқталатын күнге қолданыста болса) айқындалады.
4. Пайдалы қатты қазбаларды барлауға немесе өндіруге арналған лицензия есепті салықтық кезеңнің 1 ақпанынан кейін алынған немесе оның қолданылуы тоқтатылған жағдайларда осындай лицензияның нақты қолданылу кезеңі үшін төлемақы сомасы лицензияның қолданылу мерзімі өткен тоқсаннан кейінгі тоқсанның екінші айының 25-күнінен кешіктірілмейтін мерзімде бюджетке енгізілуге жатады.
5. Төлемақы сомасы жер қойнауы учаскесінің орналасқан жері бойынша – пайдалы қатты қазбаларды барлауға немесе өндіруге арналған лицензия негізінде берілген жер қойнауы учаскесінің төлемақысы бойынша бюджетке төленеді.";
45) 606-1-баптың 2-тармағы алып тасталсын;
46) 606-3-бапта:
1 және 2-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Егер осы бапта өзгеше көзделмесе, цифрлық майнинг мақсатында төлемақыны есептеу есепті кезеңде тұтынылған электр энергиясының 1 киловатт-сағаты үшін 2 теңге мөлшеріндегі мөлшерлеме бойынша жүргізіледі.
2. Цифрлық майнинг мақсатында төлемақы Қазақстан Республикасының аумағындағы меншікті электр станцияларында жаңартылатын электр энергиясы көздерінен немесе Қазақстан Республикасының біртұтас электр энергетикалық жүйесіне қосылмаған генерациялайтын қондырғылардан өндірілген электр энергиясын пайдаланған кезде тұтынылған электр энергиясының 1 киловатт-сағаты үшін 1 теңге мөлшерлемесі бойынша есептеледі.";
4-тармақ алып тасталсын;

2. В случае если по состоянию на 1 февраля отчетного налогового периода известно, что срок действия лицензии на разведку или добычу твердых полезных ископаемых истекает в текущем налоговом периоде, то в срок не позднее 25 февраля отчетного налогового периода должна быть произведена уплата платы за фактический период действия такой лицензии, исчисленной в соответствии с пунктом 3 настоящей статьи.
3. В случае получения лицензии на разведку или добычу твердых полезных ископаемых после 1 февраля отчетного налогового периода или прекращения действия лицензии в течение отчетного налогового периода сумма платы определяется недропользователем исходя из ставок платы, установленных пунктом 1 статьи 563 настоящего Кодекса, и фактического периода действия в отчетном налоговом периоде такой лицензии.
При этом фактический период действия лицензии определяется с начала налогового периода (в случае, если такая лицензия действовала на дату начала налогового периода) или с 1 числа месяца, в котором начала действовать такая лицензия, до 1 числа месяца, в котором было прекращено действие такой лицензии, или до конца налогового периода (в случае, если такая лицензия действовала на дату окончания налогового периода).
4. В случаях получения или прекращения действия лицензии на разведку или добычу твердых полезных ископаемых после 1 февраля отчетного налогового периода сумма платы за фактический период действия такой лицензии подлежит внесению в бюджет в срок не позднее 25 числа второго месяца квартала, следующего за кварталом, в котором истек срок действия лицензии.
5. Сумма платы уплачивается в бюджет по месту нахождения участка недр – по плате по участку недр, предоставленному на основании лицензии на разведку или добычу твердых полезных ископаемых.";
45) пункт 2 статьи 606-1 исключить;
46) в статье 606-3:
пункты 1 и 2 изложить в следующей редакции:
"1. Если иное не предусмотрено настоящей статьей, в целях цифрового майнинга исчисление платы производится по ставке в размере 2 тенге за 1 киловатт-час потребленной электрической энергии за отчетный период.
2. В целях цифрового майнинга плата исчисляется по ставке 1 тенге за 1 киловатт-час потребленной электрической энергии при использовании электрической энергии, произведенной из возобновляемых источников электрической энергии на собственных электростанциях на территории Республики Казахстан или из генерирующих установок, не подключенных к единой электроэнергетической системе Республики Казахстан.";
пункт 4 исключить;

47) 610-баптың 1-1-тармағындағы "1 АЕК" деген сөздер "нөлдік мөлшерлеме" деген сөздермен ауыстырылсын;
48) 616-бапта:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"616-бап. Соттарда мемлекеттік баж төлеуден босату";
бірінші бөліктің 15) тармақшасының тоғызыншы абзацы алып тасталсын;
үшінші бөлік алып тасталсын;
49) 623-баптың 1-тармағының 1) тармақшасы:
"істер бойынша –" деген сөздерден кейін "осы Кодекстің 51-2-бабында көзделген жағдайларды," деген сөздермен толықтырылсын;
"тиісті" деген сөзден кейін "талап қою," деген сөздермен толықтырылсын;
50) 624-бап "консулдық мекемелері" деген сөздерден кейін ", Қазақстан Республикасының Сыртқы істер министрлігі" деген сөздермен толықтырылсын;
51) 627 және 632-баптар мынадай редакцияда жазылсын:
"627-бап. Консулдық алым мөлшерлемелері
Қазақстан Республикасының Сыртқы істер министрлігі уәкілетті органмен және салық саясаты саласындағы уәкілетті органмен келісу бойынша:
1) Қазақстан Республикасының аумағында алынатын;
2) шет мемлекеттің аумағында консулдық әрекеттер жасағаны үшін алынатын консулдық алым мөлшерлемелерін әзірлейді және бекітеді.
Қазақстан Республикасының Сыртқы істер министрлігі осы баптың бірінші бөлігінің 2) тармақшасына сәйкес бекітілген мөлшерлемелерге қосымша өзара түсіністік қағидаты негізінде жеделдеткені үшін консулдық алым мөлшерлемелерін белгілеуге құқылы.";
"632-бап. Активтер мен міндеттемелер туралы декларацияны тапсыру мерзімдері
Активтер мен міндеттемелер туралы декларация декларацияны тапсыру бойынша міндеттеме туындаған ағымдағы жылдың 15 қыркүйегінен кешіктірілмей тұрғылықты (болу) жері бойынша тапсырылады.
Активтер мен міндеттемелер туралы декларацияны тапсыру мерзімдері бөлігінде осы баптың бірінші бөлігінің ережелері:
"Қазақстан Республикасындағы сайлау туралы" Қазақстан Республикасының Конституциялық заңына және "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес сайланбалы лауазымдарға, мемлекеттік лауазымға не мемлекеттік немесе оларға теңестірілген функцияларды орындауға байланысты лауазымға кандидаттар мен олардың жұбайлары;
"Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы", "Сақтандыру қызметі туралы", "Бағалы қағаздар рыногы туралы" Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, инвестициялық портфельді басқарушының ірі қатысушылары болуға ниет білдірген тұлғалар ретінде активтер мен міндеттемелер туралы декларацияны тапсыратын тұлғаларға қолданылмайды.";
52) 634-бапта:
2-тармақта:
1) және 3) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:

47) в пункте 1-1 статьи 610 слова "1 МРП" заменить словами "нулевой ставки";
48) в статье 616:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Статья 616. Освобождение от уплаты государственной пошлины в судах";
абзац девятый подпункта 15) части первой исключить;
часть третью исключить;
49) подпункт 1) пункта 1 статьи 623:
после слова "соответствующего" дополнить словом "иска,";
после слова "исключением" дополнить словами "случаев, предусмотренных статьей 51-2 настоящего Кодекса,";
50) статью 624 после слов "консульскими учреждениями Республики Казахстан" дополнить словами ", Министерством иностранных дел Республики Казахстан";
51) статьи 627 и 632 изложить в следующей редакции:
"Статья 627. Ставки консульского сбора
Министерство иностранных дел Республики Казахстан по согласованию с уполномоченным органом и уполномоченным органом в области налоговой политики разрабатывает и утверждает ставки консульского сбора:
1) взимаемого на территории Республики Казахстан;
2) за совершение консульских действий на территории иностранного государства.
Министерство иностранных дел Республики Казахстан вправе устанавливать дополнительно к ставкам, утвержденным в соответствии с подпунктом 2) части первой настоящей статьи, ставки консульского сбора за срочность на основе принципа взаимности.";
"Статья 632. Сроки представления декларации об активах и обязательствах
Декларация об активах и обязательствах представляется по месту жительства (пребывания) не позднее 15 сентября текущего года, в котором возникло обязательство по представлению декларации.
Положения части первой настоящей статьи в части сроков представления декларации об активах и обязательствах не распространяются на лиц, которые представляют декларацию об активах и обязательствах в качестве:
кандидатов на выборные должности, на государственную должность либо должность, связанную с выполнением государственных или приравненных к ним функций, в соответствии с Конституционным законом Республики Казахстан "О выборах в Республике Казахстан" и Законом Республики Казахстан "О противодействии коррупции" и их супругов;
лиц, желающих стать крупными участниками банка, страховой (перестраховочной) организации, управляющим инвестиционным портфелем в соответствии с законами Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан", "О страховой деятельности", "О рынке ценных бумаг".";
52) в статье 634:
в пункте 2:
подпункты 1) и 3) изложить в следующей редакции:

"1) дара кәсіпкердің кәсіпкерлік қызметтен түсетін, декларациялауға жататын кірістерін қоспағанда, жеке тұлға өз бетінше салық салуға жататын кірістер;";
"3) мүлікті Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерде алу және (немесе) иеліктен шығару, оның ішінде өтеусіз негізде алу және (немесе) иеліктен шығару;";
5) тармақшаның екінші бөлігі алып тасталсын;
6) тармақша мынадай мазмұндағы төртінші абзацпен толықтырылсын:
"инвестициялық алтын;";
4-тармақта:
бірінші бөлікте:
бірінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"4. "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жеке тұлғалардың декларацияларын тапсыру міндеті жүктелген жеке тұлғалар кірістер мен мүлік туралы декларацияда мүлікті алу және (немесе) иеліктен шығару туралы, сондай-ақ есепті салықтық кезең ішінде мынадай мүлікті, оның ішінде Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерде сатып алуға арналған шығыстарды жабу көздері туралы мәліметтерді де көрсетеді:";
4) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"4) бағалы қағаздар, цифрлық активтер;";
мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерде орналасқан шетелдік банктерде шоттарды (салымдарды) ашу және иелену, Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерде орналасқан шетелдік банктерде қолма-қол ақша мен құндылықтарды сақтау бойынша сыбайлас жемқорлыққа қарсы шектеуді қабылдайтын жеке тұлғалар кірістер мен мүлік туралы декларацияда банктік салым сомасына қарамастан, Қазақстан Республикасының шегінен тыс жердегі шетелдік банктерде ақшасының бар-жоғы туралы ақпаратты көрсетеді.";
53) 635-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Кірістер мен мүлік туралы декларация тұрғылықты (болу) жері бойынша есепті күнтізбелік жылдан кейінгі жылдың 15 қыркүйегінен кешіктірілмей тапсырылады.";
2-тармақ алып тасталсын;
54) 645-баптың 9-тармағында:
3) тармақшаның екінші бөлігі "дивидендтерге" деген сөзден кейін "және сыйақыларға" деген сөздермен толықтырылсын;
6) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"6) агенттік облигациялар бойынша сыйақылар және агенттік облигацияларды өткізу кезінде құн өсімінен түсетін кірістер;";
55) 654-бапта:
3) тармақшаның екінші бөлігі "дивидендтерге" деген сөзден кейін "және сыйақыларға" деген сөздермен толықтырылсын;
5) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"5) агенттік облигациялар бойынша сыйақылар және агенттік облигацияларды өткізу кезінде құн өсімінен түсетін кірістер;";
56) 683-баптың 2-тармағы 3) тармақшасының жетінші абзацы алып тасталсын;

"1) доходах, подлежащих налогообложению физическим лицом самостоятельно, за исключением подлежащих декларированию доходов индивидуального предпринимателя от предпринимательской деятельности;";
"3) приобретении и (или) отчуждении имущества за пределами Республики Казахстан, в том числе на безвозмездной основе;";
часть вторую подпункта 5) исключить;
подпункт 6) дополнить абзацем четвертым следующего содержания:
"инвестиционном золоте;";
в пункте 4:
в части первой:
абзац первый изложить в следующей редакции:
"4. Физические лица, на которых в соответствии с Законом Республики Казахстан "О противодействии коррупции" возложена обязанность по представлению деклараций физических лиц, также отражают в декларации о доходах и имуществе сведения о приобретении и (или) отчуждении имущества, а также об источниках покрытия расходов на приобретение в течение отчетного налогового периода следующего имущества, в том числе за пределами Республики Казахстан:";
подпункт 4) изложить в следующей редакции:
"4) ценных бумаг, цифровых активов;";
дополнить частью второй следующего содержания:
"Физические лица, принимающие в соответствии с Законом Республики Казахстан "О противодействии коррупции" антикоррупционное ограничение по открытию и владению счетами (вкладами) в иностранных банках, расположенных за пределами Республики Казахстан, хранению наличных денег и ценностей в иностранных банках, расположенных за пределами Республики Казахстан, в декларации о доходах и имуществе отражают информацию о наличии денег в иностранных банках, находящихся за пределами Республики Казахстан, вне зависимости от суммы банковского вклада.";
53) в статье 635:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Декларация о доходах и имуществе представляется по месту жительства (пребывания) не позднее 15 сентября года, следующего за отчетным календарным годом.";
пункт 2 исключить;
54) в пункте 9 статьи 645:
часть вторую подпункта 3) после слов "к дивидендам" дополнить словами "и вознаграждениям";
подпункт 6) изложить в следующей редакции:
"6) вознаграждения по агентским облигациям и доходы от прироста стоимости при реализации агентских облигаций;";
55) в статье 654:
часть вторую подпункта 3) после слов "к дивидендам" дополнить словами "и вознаграждениям";
подпункт 5) изложить в следующей редакции:
"5) вознаграждения по агентским облигациям и доходы от прироста стоимости при реализации агентских облигаций;";
56) абзац седьмой подпункта 3) пункта 2 статьи 683 исключить;

57) 696-3-бапта:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Құрылтайшысы немесе қатысушысы бір мезгілде арнаулы салық режимін қолданатын басқа заңды тұлғаның құрылтайшысы немесе қатысушысы болып табылатын заңды тұлғалар бөлшек салықтың арнаулы салық режимін қолдануға құқылы емес.";
7-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"7. Бөлшек салықтың арнаулы салық режимін қолданатын салық төлеуші үшін Қазақстан Республикасында және оның шегінен тыс жерлерде алынған (алынуға жататын) және салықтық кезеңде жиынтығында осы Кодекстің 681-бабында белгіленген кірістерді айқындау тәртібіне ұқсас тәртіппен айқындалатын кіріс салық салу объектісі болып табылады.";
58) 708-баптың 1, 2 және 3-тармақтарының екінші бөліктері алып тасталсын;
59) 709-бап мынадай мазмұндағы 11-тармақпен толықтырылсын:
"11. Осы баптың 1, 4, 5 және 9-тармақтарында көзделген салықтар және (немесе) төлемақы сомаларын 100 пайызға азайтуды қолдану мерзімі Қазақстан Республикасының арнайы экономикалық және индустриялық аймақтар туралы заңнамасында белгіленген санаттарға қарай, бірақ қызметті жүзеге асыру туралы шарттың қолданылу мерзімінен және арнайы экономикалық аймақтың жұмыс істеу мерзімінен аспай:
А санаты – 7 жыл ішінде;
В санаты – 15 жыл ішінде;
С санаты 25 жыл ішінде жүзеге асырылады.
Осы тармақтың бірінші бөлігінің ережелерін арнайы экономикалық аймақ аумағында қызметін жүзеге асыратын ұйым және дара кәсіпкер Қазақстан Республикасының арнайы экономикалық және индустриялық аймақтар туралы заңнамасына сәйкес қызметті жүзеге асыру туралы шартты 2024 жылғы 1 қаңтардан кейін жасасқан кезде қолданады.";
60) 776-1-баптың 3-тармағындағы "Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес төленетін міндетті зейнетақы жарналары және жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналары, "Міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес төленетін" деген сөздер "Қазақстан Республикасының Әлеуметтік кодесіне сәйкес төленетін міндетті зейнетақы жарналары және жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналары," деген сөздермен ауыстырылсын.
2. "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексін (Салық кодексі) қолданысқа енгізу туралы" 2017 жылғы 25 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 2-баптың 6) тармақшасы "232-бабының 2-тармағы," деген сөздерден кейін "5-тармағының 9-1) тармақшасы," деген сөздермен толықтырылсын;
2) 30-2-баптың екінші абзацы "9)," деген цифрдан кейін "9-1)," деген цифрлармен толықтырылсын;

57) в статье 696-3:
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Не вправе применять специальный налоговый режим розничного налога юридические лица, у которых учредитель или участник одновременно является учредителем или участником другого юридического лица, применяющего специальный налоговый режим.";
часть первую пункта 7 изложить в следующей редакции:
"7. Объектом налогообложения для налогоплательщика, применяющего специальный налоговый режим розничного налога, является доход, полученный (подлежащий получению) в Республике Казахстан и за ее пределами и определяемый совокупно за налоговый период в порядке, аналогичном порядку определения доходов, установленному статьей 681 настоящего Кодекса.";
58) части вторые пунктов 1, 2 и 3 статьи 708 исключить;
59) статью 709 дополнить пунктом 11 следующего содержания:
"11. Срок применения уменьшений сумм налогов и (или) платы на 100 процентов, предусмотренных пунктами 1, 4, 5 и 9 настоящей статьи, осуществляется в зависимости от категорий, установленных законодательством Республики Казахстан о специальных экономических и индустриальных зонах, но не более срока действия договора об осуществлении деятельности и срока функционирования специальной экономической зоны:
категории А – в течение 7 лет;
категории В – в течение 15 лет;
категории С – в течение 25 лет.
Положения части первой настоящего пункта применяются организацией и индивидуальным предпринимателем, осуществляющим деятельность на территории специальной экономической зоны, при заключении договора об осуществлении деятельности после 1 января 2024 года в соответствии с законодательством Республики Казахстан о специальных экономических и индустриальных зонах.";
60) в пункте 3 статьи 776-1 слова "уплачиваемые в соответствии с Законом Республики Казахстан "О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан", социальные отчисления, уплачиваемые в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об обязательном социальном страховании" заменить словами "социальные отчисления, уплачиваемые в соответствии с Социальным кодексом Республики Казахстан".
2. В Закон Республики Казахстан "О введении в действие Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс)" от 25 декабря 2017 года:
1) в подпункте 6) статьи 2 слова "пункт 2 статьи 232" заменить словами "пункт 2, подпункт 9-1) пункта 5 статьи 232";
2) абзац второй статьи 30-2 после цифры "9)," дополнить цифрами "9-1),";

3) 33-баптың 2) тармақшасында:
бүкіл мәтін бойынша "Міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы" Қазақстан Республикасының Заңына", "Қазақстан Республикасының міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы заңнамасына", "Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы" Қазақстан Республикасының Заңына", "Қазақстан Республикасының зейнетақымен қамсыздандыру туралы заңнамасына", "Қазақстан Республикасының зейнетақымен қамсыздандыру туралы заңнамасында", "Қазақстан Республикасының мүгедектігі бар адамдарды әлеуметтік қорғау туралы заңнамасына" деген сөздер тиісінше "Қазақстан Республикасының Әлеуметтік кодексіне", "Қазақстан Республикасының әлеуметтік қорғау туралы заңнамасына", "Қазақстан Республикасының Әлеуметтік кодексіне", "Қазақстан Республикасының әлеуметтік қорғау туралы заңнамасына", "Қазақстан Республикасының әлеуметтік қорғау туралы заңнамасында", "Қазақстан Республикасының әлеуметтік қорғау туралы заңнамасына" деген сөздермен ауыстырылсын;
жиырма сегізінші абзацтағы "және 3-тармағының 1), 2) және 4) тармақшаларында" деген сөздер алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы қырқыншы абзацпен толықтырылсын:
"9-1) Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес жұмыс берушінің қаражаты есебінен кәсіптік төлем;";
қырық алтыншы абзацтағы "гараждарды," деген сөз "гараждарды, орынтұрақ орындарын," деген сөздермен ауыстырылсын;
жетпісінші абзац алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы жетпіс бірінші, жетпіс екінші, бір жүз елу алтыншы және бір жүз елу жетінші абзацтармен толықтырылсын:
"Осы тармақшаның ережелері "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" және "Микроқаржылық қызмет туралы" Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес кредит (қарыз, микрокредит) бойынша талап ету құқығы берілген тұлға міндеттемені кешірген жағдайда да қолданылады;
24-1) қарыз алушы үшін банктің, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның, сондай-ақ коллекторлық агенттіктің сотқа берілетін талап қою арызынан алынатын мемлекеттік бажды төлеуі нәтижесінде ол алған кіріс;";
"52) "Қазақстан Республикасындағы бала құқықтары туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорынан төленетін төлем түріндегі, сондай-ақ ерікті зейнетақы жарналарын есепке алу үшін жеке зейнетақы шотына бағытталған нысаналы жинақтар;
53) бұрын жүзеге асырылған сатып алу немесе алынған жұмыстар, көрсетілген қызметтер үшін есепке жазылған сома есебінен тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді сатып алу кезінде олардың құнын үнемдеуден түсетін материалдық пайда.";
екі жүз алпысыншы абзац "гараждар," деген сөзден кейін "орынтұрақ орындары," деген сөздермен толықтырылсын;
екі жүз сексен бесінші абзац "баға (құн) мен" деген сөздерден кейін "кедендік және кәдеге жарату төлемдері, сондай-ақ" деген сөздермен толықтырылсын;
алты жүз жетпіс жетінші абзац "зейнетақы қоры" деген сөздерден кейін "зейнетақы төлемдерін" деген сөздермен толықтырылсын;
алты жүз жетпіс сегізінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:

3) в подпункте 2) статьи 33:
по всему тексту слова "Законом Республики Казахстан "Об обязательном социальном страховании", "законодательством Республики Казахстан об обязательном социальном страховании", "Законом Республики Казахстан "О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан", "законодательством Республики Казахстан о пенсионном обеспечении", "законодательством Республики Казахстан о социальной защите лиц с инвалидностью" заменить соответственно словами "Социальным кодексом Республики Казахстан", "законодательством Республики Казахстан о социальной защите", "Социальным кодексом Республики Казахстан", "законодательством Республики Казахстан о социальной защите", "законодательством Республики Казахстан о социальной защите";
в абзаце двадцать восьмом слова "и подпунктах 1), 2) и 4) пункта 3" исключить;
дополнить абзацем сороковым следующего содержания:
"9-1) профессиональная выплата за счет средств работодателя в соответствии с Трудовым кодексом Республики Казахстан;";
в абзаце сорок шестом слово "гаражей," заменить словами "гаражей, парковочных мест,";
абзац семидесятый исключить;
дополнить абзацами семьдесят первым, семьдесят вторым, сто пятьдесят шестым и сто пятьдесят седьмым следующего содержания:
"Положения настоящего подпункта применяются также в случае прощения обязательства лицом, которому уступлено право требования по кредиту (займу, микрокредиту), в соответствии с законами Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан" и "О микрофинансовой деятельности";
24-1) доход, полученный заемщиком в результате оплаты за него банком, организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций, а также коллекторским агентством государственной пошлины, взимаемой с подаваемого в суд искового заявления;";
"52) целевые накопления в соответствии с Законом Республики Казахстан "О правах ребенка в Республике Казахстан" в виде выплаты из единого накопительного пенсионного фонда, а также направленные на индивидуальный пенсионный счет для учета добровольных пенсионных взносов;
53) материальная выгода от экономии на стоимости товаров, работ, услуг при их приобретении за счет суммы, начисленной за ранее осуществленные покупки или полученные работы, услуги.";
абзац двести шестидесятый после слова "гаражей," дополнить словами "парковочных мест,";
абзац двести восемьдесят пятый после слов "Евразийского экономического союза, и" дополнить словами "таможенные и утилизационные платежи, а также";
абзац шестьсот семьдесят седьмой после слова "получателя" дополнить словами "пенсионных выплат";
абзац шестьсот семьдесят восьмой изложить в следующей редакции:

"Жеке табыс салығы осы Кодекстің 320-бабында белгіленген мөлшерлемелерді осы Кодекстің 353-бабының 3-1-тармағына сәйкес айқындалатын төлем көзінен салық салынатын кіріс сомасына қолдану арқылы есептеледі.";
алты жүз жетпіс тоғызыншы абзацтағы "Жеке табыс салығының сомасын ұстап қалуды және аударуды" деген сөздер "Егер осы баптың 4, 5, 6 және 6-1-тармақтарында өзгеше көзделмесе, жеке табыс салығының сомасын ұстап қалуды" деген сөздермен ауыстырылсын;
алты жүз сексен бесінші абзац "басталған" деген сөзден кейін "және жүзеге асырылатын" деген сөздермен толықтырылсын;
алты жүз сексен бесінші абзацтағы "келесі айдың күнтізбелік жиырма бес күнінен кешіктірмей жүзеге асырады." деген сөздер "келесі айдың;" деген сөздермен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы алты жүз сексен алтыншы абзацпен толықтырылсын:
"3) осы баптың 4, 5, 6 және 6-1-тармақтарында белгіленген жағдайларда жеке табыс салығының сомасы біржолғы ұсталған келесі айдың күнтізбелік жиырма бес күнінен кешіктірмей жүзеге асырады.";
алты жүз сексен алтыншы абзацтағы "және аударуға" деген сөздер алып тасталсын;
алты жүз сексен жетінші абзацта:
"адамнан" деген сөз "адамға төленген кезде" деген сөздермен ауыстырылсын;
"және аударуға" деген сөздер алып тасталсын;
алты жүз сексен сегізінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Жеке тұлғаның сақтандыру ұйымымен жасалған зейнетақы аннуитеті шарты болған кезде біржолғы зейнетақы төлемі сомасынан жеке табыс салығын салық агентінің осы Кодекстің 351-бабында көзделген тәртіппен мынадай жағдайларда:";
мынадай мазмұндағы алты жүз сексен тоғызыншы – алты жүз тоқсан үшінші абзацтармен толықтырылсын:
"1) зейнетақы жинақтарын сақтандыру ұйымына аударған кезде – зейнетақы жинақтарының сомасынан;
2) осы баптың 2-тармағы бірінші бөлігі 2) тармақшасының ережелері біржолғы зейнетақы төлемі түріндегі кіріске бұрын қолданылған кезде – зейнетақы жинақтарының сомасынан;
3) біржолғы зейнетақы төлемін жүзеге асырған кезде жеке тұлғаның бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорындағы жеке зейнетақы шотында қалған сомадан біржолғы ұстап қалуына жатады.
6-1. Еңбек сіңірген жылдары үшін зейнетақы төлемдерін алушы болып табылатын жеке тұлғаға біржолғы зейнетақы төлемі кезінде салық агенті осы Кодекстің 351-бабында көзделген тәртіппен жеке табыс салығын ұстап қалуды жүргізеді.
Осы тармақтың ережелері зейнетақы жинақтарының сомасынан жеке табыс салығын ұстап қалу арқылы осы баптың 2-тармағы бірінші бөлігінің 2) тармақшасында көзделген жеке табыс салығын ұстап қалу тәсілі жеке тұлғаның кірістеріне бұрын қолданылған жағдайда да қолданылады.";
мынадай мазмұндағы жеті жүз он тоғызыншы – жеті жүз жиырма екінші абзацтармен толықтырылсын:

"Индивидуальный подоходный налог исчисляется путем применения ставок, установленных статьей 320 настоящего Кодекса, к сумме облагаемого дохода у источника выплаты, определяемого в соответствии с пунктом 3-1 статьи 353 настоящего Кодекса.";
в абзаце шестьсот семьдесят девятом слова "Удержание и перечисление" и "производятся" заменить соответственно словами "Если иное не предусмотрено пунктами 4, 5, 6 и 6-1 настоящей статьи, удержание" и "производится";
абзац шестьсот восемьдесят пятый после слова "начато" дополнить словами "и осуществляется";
дополнить абзацем шестьсот восемьдесят шестым следующего содержания:
"3) следующего месяца, в котором единовременно удержана сумма индивидуального подоходного налога в случаях, установленных пунктами 4, 5, 6 и 6-1 настоящей статьи.";
в абзаце шестьсот восемьдесят шестом слова "и перечислению" исключить;
в абзаце шестьсот восемьдесят седьмом:
слово "Лицу" заменить словами "При выплате лицу";
слова "и перечислению" исключить;
абзац шестьсот восемьдесят восьмой изложить в следующей редакции:
"6. При наличии у физического лица договора пенсионного аннуитета, заключенного со страховой организацией, индивидуальный подоходный налог с суммы единовременной пенсионной выплаты подлежит удержанию налоговым агентом единовременно в порядке, предусмотренном статьей 351 настоящего Кодекса в следующих случаях:";
дополнить абзацами шестьсот восемьдесят девятым – шестьсот девяносто третьим следующего содержания:
"1) при переводе пенсионных накоплений в страховую организацию – с суммы пенсионных накоплений;
2) при применении ранее к доходу в виде единовременной пенсионной выплаты положения подпункта 2) части первой пункта 2 настоящей статьи – с суммы пенсионных накоплений;
3) при осуществлении единовременной пенсионной выплаты – с оставшейся суммы на индивидуальном пенсионном счете физического лица в едином накопительном пенсионном фонде.
6-1. При единовременной пенсионной выплате физическому лицу, являющемуся получателем пенсионных выплат за выслугу лет, удержание индивидуального подоходного налога производится налоговым агентом в порядке, предусмотренном статьей 351 настоящего Кодекса.
Положения настоящего пункта применяются также в случае применения ранее к доходам физического лица способа удержания индивидуального подходного налога, предусмотренного подпунктом 2) части первой пункта 2 настоящей статьи, с удержанием индивидуального подходного налога с суммы пенсионных накоплений.";
дополнить абзацами семьсот девятнадцатым – семьсот двадцать вторым следующего содержания:

"3-1. Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорынан төленетін біржолғы зейнетақы төлемдері түріндегі салық салынатын кірістің мөлшері мынадай тәртіппен айқындалады:
біржолғы зейнетақы төлемдері түріндегі кіріс сомасы
алу
осы Кодекстің 346-бабы 1-тармағының 2) және (немесе) 3) тармақшаларында көрсетілген салықтық шегерімдердің сомасы.";
4) 57-17-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"57-17-бап. Салық кодексінің 696-3-бабы 5-тармағы үшінші абзацының қолданысы 2023 жылғы 1 қаңтардан бастап 2024 жылғы 31 наурызға дейін тоқтатыла тұрсын, тоқтатыла тұру кезеңінде осы абзац мынадай редакцияда қолданылады деп белгіленсін:
1) 2023 жылғы 1 қаңтардан бастап 2024 жылғы 1 қаңтарға дейін:
"Мөлшерлеме мөлшерін төмендету туралы мұндай шешімді жергілікті өкілді орган ағымдағы жылдың 1 шілдесінен кешіктірмей қабылдайды, ол қабылданған жылдың 1 қаңтарынан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.";
2) 2024 жылғы 1 қаңтардан бастап 2024 жылғы 31 наурызға дейін:
"Мөлшерлеме мөлшерін төмендету туралы мұндай шешімді жергілікті өкілді орган ағымдағы жылдың 31 наурызынан кешіктірмей қабылдайды, ол қабылданған жылдың 1 қаңтарынан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.".";
5) мынадай мазмұндағы 57-18-баппен толықтырылсын:
"57-18-бап. Салық кодексінің 3-бабы 2-тармағының күші 2024 жылғы 1 наурыздан бастап 2025 жылғы 1 қаңтарға дейін тоқтатыла тұрсын, тоқтатыла тұру кезеңінде бұл тармақ мынадай редакцияда қолданылады деп белгiленсін:
"2. Жаңа салықты және (немесе) бюджетке төленетін төлемді белгілеу, мөлшерлемені арттыру, салық салу объектісін және (немесе) салық базасын өзгерту, салық төлеушілердің (салық агенттерінің) санаттарын ұлғайту, салықтарды және бюджетке төленетін төлемдерді төлеу бойынша шегерімнің немесе жеңілдіктің күшін жою немесе оларды азайту бөлігінде осы Кодекске өзгерістер мен толықтырулар енгізетін Қазақстан Республикасының заңдары ағымдағы жылғы 1 шілдеден кешіктірілмей қабылдануы және олар қабылданған жылдан кейінгі жылдың 1 қаңтарынан кейін қолданысқа енгізілуі мүмкін.
Бұл ретте осы тармақтың күші осы Кодекстің бағалы қағаздар бойынша, оның ішінде мемлекеттік эмиссиялық бағалы қағаздар бойынша сыйақыларға салық салуға байланысты баптарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу жағдайларына қолданылмайды.".".
2-бап.
1. Осы Заң:
1) 2018 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін 1-баптың 2-тармағы 3) тармақшасының он екінші абзацын;
2) 2021 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін 1-баптың 1-тармағының 19) және 41) тармақшаларын, 2-тармағы 3) тармақшасының он алтыншы, он жетінші, отыз төртінші – отыз сегізінші абзацтарын;

"3-1. Размер облагаемого дохода в виде единовременных пенсионных выплат из единого накопительного пенсионного фонда определяется в следующем порядке:
сумма дохода в виде единовременных пенсионных выплат
минус
сумма налоговых вычетов, указанных в подпунктах 2) и (или) 3) пункта 1 статьи 346 настоящего Кодекса.";
4) статью 57-17 изложить в следующей редакции:
"Статья 57-17. Приостановить с 1 января 2023 года до 31 марта 2024 года действие абзаца третьего пункта 5 статьи 696-3 Налогового кодекса, установив, что в период приостановления данный абзац действует в следующей редакции:
1) с 1 января 2023 года до 1 января 2024 года:
"Такое решение о понижении размера ставки принимается местным представительным органом не позднее 1 июля текущего года, вводится в действие с 1 января года его принятия и подлежит официальному опубликованию.";
2) с 1 января 2024 года до 31 марта 2024 года:
"Такое решение о понижении размера ставки принимается местным представительным органом не позднее 31 марта текущего года, вводится в действие с 1 января года его принятия и подлежит официальному опубликованию.".";
5) дополнить статьей 57-18 следующего содержания:
"Статья 57-18. Приостановить с 1 марта 2024 года до 1 января 2025 года действие пункта 2 статьи 3 Налогового кодекса, установив, что в период приостановления данный пункт действует в следующей редакции:
"2. Законы Республики Казахстан, вносящие изменения и дополнения в настоящий Кодекс в части установления нового налога и (или) платежа в бюджет, повышения ставки, изменения объекта налогообложения и (или) налоговой базы, увеличения категорий налогоплательщиков (налоговых агентов), отмены или уменьшения вычета или льготы по уплате налогов и платежей в бюджет, могут быть приняты не позднее 1 июля текущего года и введены в действие не ранее 1 января года, следующего за годом их принятия.
При этом действие настоящего пункта не распространяется на случаи внесения изменений и дополнений в статьи настоящего Кодекса, связанные с налогообложением вознаграждений по ценным бумагам, в том числе по государственным эмиссионным ценным бумагам.".".
Статья 2.
1. Настоящий Закон вводится в действие с 1 января 2024 года, за исключением:
1) абзаца двенадцатого подпункта 3) пункта 2 статьи 1, который вводится в действие с 1 января 2018 года;
2) подпунктов 19) и 41) пункта 1, абзацев шестнадцатого, семнадцатого, тридцать четвертого – тридцать восьмого подпункта 3) пункта 2 статьи 1, которые вводятся в действие с 1 января 2021 года;

3) 2022 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін 1-баптың 1-тармағының 40) тармақшасын, 2-тармағы 3) тармақшасының үшінші, алтыншы, он үшінші абзацтарын;
4) 2023 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін 1-баптың 1-тармағының 22) тармақшасын, 26) тармақшасының үшінші абзацын, 27) тармақшасының екінші абзацын және 29) тармақшасын, 2-тармағы 3) тармақшасының он төртінші абзацын, 4) тармақшасын;
5) 2023 жылғы 1 шілдеден бастап қолданысқа енгізілетін 1-баптың 1-тармағының 1), 2) және 4) тармақшаларын, 30) тармақшасының оныншы абзацын, 34), 42) және 60) тармақшаларын, 2-тармағы 3) тармақшасының екінші, он бесінші, он сегізінші – отыз үшінші абзацтарын;
6) алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізілетін 1-баптың 1-тармағының 5), 6), 11), 14), 15), 16), 20) және 57) тармақшаларын;
7) 2024 жылғы 1 наурыздан бастап қолданысқа енгізілетін 1-баптың 2-тармағының 5) тармақшасын;
8) 2025 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін 1-баптың 1-тармағының 37) тармақшасын;
9) 2030 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін 1-баптың 1-тармағы 27) тармақшасының үшінші – сегізінші абзацтарын, 54) тармақшасының үшінші және төртінші абзацтарын, 55) тармақшасының үшінші және төртінші абзацтарын қоспағанда, 2024 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі.
2. Мыналар:
1) камералдық бақылау нәтижелері бойынша салық органдары анықтаған бұзушылықтарды жою туралы 2024 жылғы 1 қаңтарға дейін жіберілген, салық төлеушінің (салық агентінің) банктік шоттары бойынша шығыс операциялары олардың орындалмауына байланысты тоқтатыла тұрған хабарламалар бойынша аталған хабарламалар 2024 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданылатын "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 96-бабының талаптарына сәйкес орындалған жағдайда банктік шоттар бойынша шығыс операцияларын тоқтата тұру себептері жойылған күннен кейінгі бір жұмыс күнінен кешіктірілмей банктік шоттар бойынша шығыс операцияларын тоқтата тұру туралы өкімдердің күші жойылады.
2) "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 142-бабы 1-тармағының 9) тармақшасында көрсетілген мәселе бойынша тақырыптық тексеру жүргізу "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 96-бабының 4-тармағына сәйкес салық органының шешімі бойынша орындалмады деп танылған, камералдық бақылау нәтижелері бойынша салық органдары анықтаған бұзушылықтарды жою туралы хабарламаларды қоспағанда, "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 96-бабының 2-тармағына сәйкес орындалды деп танылған, камералдық бақылау нәтижелері бойынша салық органдары анықтаған бұзушылықтарды жою туралы хабарламалар бойынша, 2024 жылғы 1 қаңтарға дейін туындаған салықтық кезеңдер үшін салықтық міндеттемелер бойынша қолданылмайды;

3) подпункта 40) пункта 1, абзацев третьего, шестого, тринадцатого подпункта 3) пункта 2 статьи 1, которые вводятся в действие с 1 января 2022 года;
4) подпункта 22), абзаца третьего подпункта 26), абзаца второго подпункта 27) и подпункта 29) пункта 1, абзаца четырнадцатого подпункта 3), подпункта 4) пункта 2 статьи 1, которые вводятся в действие с 1 января 2023 года;
5) подпунктов 1), 2) и 4), абзаца десятого подпункта 30), подпунктов 34), 42) и 60) пункта 1, абзацев второго, пятнадцатого, восемнадцатого – тридцать третьего подпункта 3) пункта 2 статьи 1, которые вводятся в действие с 1 июля 2023 года;
6) подпунктов 5), 6), 11), 14), 15), 16), 20) и 57) пункта 1 статьи 1, которые вводятся в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования;
7) подпункта 5) пункта 2 статьи 1, который вводится в действие с 1 марта 2024 года;
8) подпункта 37) пункта 1 статьи 1, который вводится в действие с 1 января 2025 года;
9) абзацев третьего – восьмого подпункта 27), абзацев третьего и четвертого подпункта 54), абзацев третьего и четвертого подпункта 55) пункта 1 статьи 1, которые вводятся в действие с 1 января 2030 года.
2. Установить, что:
1) по уведомлениям об устранении нарушений, выявленных налоговыми органами по результатам камерального контроля, направленным до 1 января 2024 года, по которым приостановлены расходные операции по банковским счетам налогоплательщика (налогового агента) в связи с их неисполнением, в случае исполнения указанных уведомлений в соответствии с требованиями статьи 96 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс), действующей с 1 января 2024 года, распоряжения о приостановлении расходных операций по банковским счетам отменяются не позднее одного рабочего дня, следующего за днем устранения причин приостановления расходных операций по банковским счетам;
2) проведение тематической проверки по вопросу, указанному в подпункте 9) пункта 1 статьи 142 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс), не применяется по уведомлениям об устранении нарушений, выявленных налоговыми органами по результатам камерального контроля, по налоговым обязательствам за налоговые периоды, возникшие до 1 января 2024 года, которые признаны исполненными в соответствии с пунктом 2 статьи 96 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс), за исключением уведомлений об устранении нарушений, выявленных налоговыми органами по результатам камерального контроля, признанных не исполненными по решению налогового органа в соответствии с пунктом 4 статьи 96 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс);

3) "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 288-бабы 2-тармағы 2), 3), 4) және 9) тармақшаларының ережелері Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі шығарған мемлекеттік эмиссиялық бағалы қағаздар бойынша екінші деңгейдегі банктер алған кірістерге қатысты 2024 жылғы 1 наурыздан бастап қолданылмайды деп белгіленсін.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Қ. ТОҚАЕВ

3) положения подпунктов 2), 3), 4) и 9) пункта 2 статьи 288 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) не применяются с 1 марта 2024 года в отношении доходов, полученных банками второго уровня по государственным эмиссионным ценным бумагам, выпущенным Национальным Банком Республики Казахстан.
Президент Республики Казахстан К. ТОКАЕВ