Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексіне өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасының Заңы 2023 жылғы 6 ақпандағы № 195-VII ҚРЗ
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы заңның қолданысқа енгізілу тәртібін 2-б. қараңыз.
1-бап. 2014 жылғы 5 шілдедегі Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексіне мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1) 62-баптың бесінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Әкiмшiлiк құқық бұзушылық үшiн әкiмшiлiк жаза қолдану мерзiмiнiң өтуі сараптама тағайындалған кезден бастап, прокурорлық қадағалау және ден қою актілерін қарау кезеңіне, өзіне қатысты іс бойынша іс жүргізіліп жатқан адамды күштеп әкелу туралы ұйғарым шығарылған, сондай-ақ iс сотқа немесе мемлекеттiк органның әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстердi қарауға уәкiлеттiк берілген лауазымды адамына жiберілген кезден бастап тоқтатыла тұрады.
Бұл мерзімдерді есептеу сараптама нәтижелері алынған кезден бастап, прокурорлық қадағалау және ден қою актісі бойынша шешім қабылданған күннен бастап, сондай-ақ әкімшілік жауаптылыққа тартылатын адам күштеп әкелу туралы ұйғарымды орындайтын органға (лауазымды адамға) іс жүзінде жеткізілген кезден бастап қайта басталады.
Күштеп әкелудің жалпы мерзімі бір айдан аспауға тиіс.";
2) 165-баптың бірінші бөлігінің бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Жүйелік оператор айқындайтын белгіленген квоталар шеңберінде цифрлық майнерлерге спот-сауда-саттықта (күнтізбелік айда осындай ұйымдар өндіретін электр энергиясы көлемінің он пайызынан аспайтын), теңгерімдеуші нарықта, экспортқа және электр энергиясының орталықтандырылған сауда-саттығында өткізу (сату) жағдайларын қоспағанда, энергия өндіруші ұйымның электр энергиясының босату бағасынан асатын электр энергиясын өткізуі (сатуы) –";
3) 693-баптың бірінші бөлігіндегі "89, 90" деген цифрлар "89 (мемлекеттік қызметшімен қарым-қатынастағы жұмыс берушілерді қоспағанда), 90" деген сөздермен ауыстырылсын;
4) 721-баптың бірінші бөлігіндегі "475-баптарында" деген сөздер "89 (мемлекеттік қызметшімен қарым-қатынастағы жұмыс беруші жасаған құқық бұзушылықтар бөлігінде) және 475-баптарында" деген сөздермен ауыстырылсын;
5) 743-баптың 4-1-бөлігінің 4) тармақшасындағы "мәтіндік хабар жеткізілген" деген сөздер ", сондай-ақ "электрондық үкімет" веб-порталында тіркелген ұялы байланыстың абоненттік нөміріне қысқа мәтіндік хабар жөнелте отырып, "электрондық үкімет" веб-порталындағы пайдаланушы кабинетіне мәтіндік хабар жіберілген" деген сөздермен ауыстырылсын;

О внесении изменений и дополнений в Кодекс Республики Казахстан об административных правонарушениях
Закон Республики Казахстан от 6 февраля 2023 года № 195-VII ЗРК
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие см. ст.2
Статья 1. Внести в Кодекс Республики Казахстан об административных правонарушениях от 5 июля 2014 года следующие изменения и дополнения:
1) часть пятую статьи 62 изложить в следующей редакции:
"5. Течение срока наложения административного взыскания за административное правонарушение приостанавливается с момента назначения экспертизы, на период рассмотрения актов прокурорского надзора и реагирования, вынесения определения о приводе лица, в отношении которого ведется производство по делу, а также направления дела в суд или должностному лицу государственного органа, уполномоченному рассматривать дела об административных правонарушениях.
Исчисление этих сроков возобновляется с момента получения результатов экспертизы, со дня принятия решения по акту прокурорского надзора и реагирования, а также фактического доставления лица, привлекаемого к административной ответственности, в орган (к должностному лицу), исполняющий определение о приводе.
Общий срок привода не может превышать более одного месяца.";
2) абзац первый части первой статьи 165 изложить в следующей редакции:
"1. Реализация (продажа) энергопроизводящей организацией электрической энергии, превышающей отпускную цену электрической энергии, за исключением случаев реализации (продажи) на спот-торгах (не более десяти процентов от объемов вырабатываемой такими организациями электрической энергии за календарный месяц), на балансирующем рынке, на экспорт и на централизованных торгах электрической энергией цифровым майнерам в рамках установленных квот, определяемых системным оператором, –";
3) в части первой статьи 693 цифры "89, 90" заменить словами "89 (за исключением работодателей, состоящих в отношениях с государственным служащим), 90";
4) в части первой статьи 721 слова "статьями 475" заменить словами "статьями 89 (в части правонарушений, совершенных работодателем, состоящим в отношениях с государственным служащим) и 475";
5) подпункт 4) части 4-1 статьи 743 после слов "специальных учетов," дополнить словами "а также в кабинет пользователя на веб-портале "электронного правительства" с отправлением короткого текстового сообщения на абонентский номер сотовой связи, зарегистрированный на веб-портале "электронного правительства",";

6) 919-1-бапта:
тақырып "Осы Кодекстің бабының" деген сөздерден кейін ", сондай-ақ оның жекелеген нормаларының" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы екінші абзацпен толықтырылсын:
"Осы Кодекстің 443-1-бабы бірінші және екінші бөліктерінің қолданысы 2024 жылғы 1 қаңтарға дейін тоқтатыла тұрсын.".
2-бап. Осы Заң 2021 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін 1-баптың 6) тармақшасын қоспағанда, 2023 жылғы 1 сәуірден бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Қ. ТОҚАЕВ

6) в статье 919-1:
заголовок дополнить словами ", а также его отдельных норм";
дополнить абзацем вторым следующего содержания:
"Действие частей первой и второй статьи 443-1 настоящего Кодекса приостановить до 1 января 2024 года.".
Статья 2. Настоящий Закон вводится в действие с 1 апреля 2023 года, за исключением подпункта 6) статьи 1, который вводится в действие с 1 января 2021 года.
Президент
Республики Казахстан
К. ТОКАЕВ