Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексіне әйелдердің құқықтары мен балалардың қауіпсіздігін қамтамасыз ету мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасының Заңы 2024 жылғы 15 сәуірдегі № 73-VIII ҚРЗ
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы заңның қолданысқа енгізілу тәртібін 2-б. қараңыз.
1-бап. 2014 жылғы 5 шілдедегі Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексіне мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1) 54-бапта:
бірінші бөліктегі "73-1, 73-2," деген цифрлар алып тасталсын;
екінші бөліктегі "ерекше жағдайларда тұрмыстық зорлық-зомбылық жасаған адамға осы адамның басқа да тұрғынжайы болған жағдайда, жәбiрленушiмен бiрге жеке тұрғын үйде, пәтерде немесе өзге де тұрғынжайда" деген сөздер "айрықша жағдайларда, тұрмыстық зорлық-зомбылық жасаған адамға тұрғын үйде жәбiрленушiмен бірге" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 2-1-бөлікпен толықтырылсын:
"2-1. Отбасы-тұрмыстық қатынастар аясында әкімшілік құқық бұзушылық жасаған адамның жүріс-тұрысына ерекше талаптар белгіленген кезде сот психологиялық көмек көрсету бойынша шаралар белгілеуге құқылы.";
2) 64-бапта:
бірінші бөлікте:
"73-1 (бірінші бөлігінде), 73-2 (бірінші бөлігінде)," деген сөздер алып тасталсын;
"79 (бірінші бөлігінде)," деген сөздерден кейін "127-2," деген цифрлармен толықтырылсын;
1-1-бөлікте:
бірінші абзацтағы "73, 73-1 (1-1-бөлігінде), 73-2 (1-1-бөлігінде) және 73-3-баптарда" деген сөздер "73 және 73-3-баптарында" деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші абзацтағы ", 73-1-бабының 1-1-бөлігі және 73-2-бабының 1-1-бөлігі" деген сөздер алып тасталсын;
3) 73-баптың бірінші бөлігіндегі "жеке тұрғын үйде, пәтерде немесе өзге де тұрғынжайда" деген сөздер "тұрғын үйде" деген сөздермен ауыстырылсын;
4) 73-1 және 73-2-баптар алып тасталсын;
5) 127-бапта:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"127-бап. Кәмелетке толмаған адамды тәрбиелеу және (немесе) оған білім беру, оның құқықтарын және (немесе) мүдделерін қорғау жөніндегі міндеттерді, қауіпсіздігін қамтамасыз ету жөніндегі шараларды орындамау";
бірінші бөліктің бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Ата-аналардың немесе басқа да заңды өкілдердің кәмелетке толмаған балаларды тәрбиелеу және (немесе) оларға білім беру, олардың құқықтарын және (немесе) мүдделерін қорғау жөніндегі міндеттерді, қауіпсіздігін қамтамасыз ету, сондай-ақ оларға күтім жасау және оларды күтіп-бағу жөніндегі шараларды орындамауы –";
6) мынадай мазмұндағы 127-2-баппен толықтырылсын:
"127-2-бап. Кәмелетке толмаған адамды жәбірлеу (буллинг, кибербуллинг)
1. Кәмелетке толмаған адамды жәбірлеу (буллинг, кибербуллинг) –
ескерту жасауға немесе он айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға алып келеді.

О внесении изменений и дополнений в Кодекс Республики Казахстан об административных правонарушениях по вопросам обеспечения прав женщин и безопасности детей
Закон Республики Казахстан от 15 апреля 2024 года № 73-VIII ЗРК
Статья 1. Внести в Кодекс Республики Казахстан об административных правонарушениях от 5 июля 2014 года следующие изменения и дополнения:
1) в статье 54:
в части первой цифры "73-1, 73-2," исключить;
в части второй слова "в индивидуальном жилом доме, квартире или ином жилище с потерпевшим в случае наличия у этого лица другого жилища" заменить словами "в жилище с потерпевшим";
дополнить частью 2-1 следующего содержания:
"2-1. При установлении особых требований к поведению лица, совершившего административное правонарушение в сфере семейно-бытовых отношений, суд вправе установить меры по оказанию психологической помощи.";
2) в статье 64:
в части первой:
слова "73-1 (частью первой), 73-2 (частью первой)," исключить;
после слов "79 (частью первой)," дополнить цифрами "127-2,";
в части 1-1:
в абзаце первом слова ", 73-1 (частью 1-1), 73-2 (частью 1-1)" исключить;
в абзаце втором слова ", части 1-1 статьи 73-1 и части 1-1 статьи 73-2" исключить;
3) в части первой статьи 73 слова "индивидуальном жилом доме, квартире или ином" исключить;
4) статьи 73-1 и 73-2 исключить;
5) в статье 127:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Статья 127. Неисполнение обязанностей по воспитанию и (или) образованию, защите прав и (или) интересов, мер по обеспечению безопасности несовершеннолетнего";
абзац первый части первой изложить в следующей редакции:
"1. Неисполнение родителями или другими законными представителями обязанностей по воспитанию и (или) образованию, защите прав и (или) интересов, мер по обеспечению безопасности несовершеннолетних детей, а также по уходу за ними и содержанию –";
6) дополнить статьей 127-2 следующего содержания:
"Статья 127-2. Травля (буллинг, кибербуллинг) несовершеннолетнего
1. Травля (буллинг, кибербуллинг) несовершеннолетнего –
влечет предупреждение или штраф в размере десяти месячных расчетных показателей.

2. Осы баптың бірінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған әрекет –
отыз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға алып келеді.
3. Осы баптың бірінші немесе екінші бөліктерінде көзделген, он екі жастан он алты жасқа дейінгі кәмелетке толмаған адам жасаған әрекет –
ата-аналарына немесе оларды алмастыратын адамдарға ескерту жасауға немесе он айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға алып келеді.";
7) 461-бапта:
мынадай мазмұндағы 1-1-бөлікпен толықтырылсын:
"1-1. Осы баптың бірінші бөлігінде көзделген, әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған әрекет –
жиырма тәулік мерзімге әкімшілік қамаққа алуға алып келеді.";
екінші бөліктің бірінші абзацындағы "бірінші бөлігінде" деген сөздер "бірінші және 1-1-бөліктерінде" деген сөздермен ауыстырылсын;
8) 593-бап мынадай мазмұндағы 1-1-бөлікпен толықтырылсын:
"1-1. Он алты жасқа толмаған, ата-анасы және (немесе) өзінің заңды өкілі ертіп жүрмеген адамды қоғамдық көліктен мәжбүрлеп түсіріп кету –
бес айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға алып келеді.";
9) 684-баптың бірінші бөлігінде:
"73-1, 73-2," деген цифрлар алып тасталсын;
"126," деген цифрлардан кейін "127-2," деген цифрлармен толықтырылсын;
10) 804-баптың бірінші бөлігінде:
1) тармақшада:
"73-1, 73-2," деген цифрлар алып тасталсын;
"127," деген цифрлардан кейін "127-2," деген цифрлармен толықтырылсын;
4) тармақшадағы "73-1, 73-2," деген цифрлар алып тасталсын;
5) тармақшадағы "73-1 (бірінші бөлігі), 73-2 (бірінші бөлігі)," деген сөздер алып тасталсын;
49) тармақшадағы "127-1," деген цифрлар "127, 127-1, 127-2," деген цифрлармен ауыстырылсын;
65) тармақшадағы "135-бап" деген сөздер "127, 127-1, 127-2, 135-баптар" деген сөздермен ауыстырылсын.
2-бап. Осы Заң алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Қ. ТОҚАЕВ

2. Действие, предусмотренное частью первой настоящей статьи, совершенное повторно в течение года после наложения административного взыскания, –
влечет штраф в размере тридцати месячных расчетных показателей.
3. Действие, предусмотренное частями первой или второй настоящей статьи, совершенное несовершеннолетним лицом в возрасте от двенадцати до шестнадцати лет, –
влечет предупреждение или штраф на родителей или лиц, их заменяющих, в размере десяти месячных расчетных показателей.";
7) в статье 461:
дополнить частью 1-1 следующего содержания:
"1-1. Действие, предусмотренное частью первой настоящей статьи, совершенное повторно в течение года после наложения административного взыскания, –
влечет административный арест сроком на двадцать суток.";
в абзаце первом части второй слова "частью первой" заменить словами "частями первой и 1-1";
8) статью 593 дополнить частью 1-1 следующего содержания:
"1-1. Принудительная высадка из общественного транспорта лица, не достигшего шестнадцатилетнего возраста, следующего без сопровождения родителей и (или) его законного представителя, –
влечет штраф в размере пяти месячных расчетных показателей.";
9) в части первой статьи 684:
цифры "73-1, 73-2," исключить;
после цифр "126," дополнить цифрами "127-2,";
10) в части первой статьи 804:
в подпункте 1):
цифры "73-1, 73-2," исключить;
после цифр "127," дополнить цифрами "127-2,";
в подпункте 4) цифры "73-1, 73-2," исключить;
в подпункте 5) слова "73-1 (часть первая), 73-2 (часть первая)," исключить;
в подпункте 49) цифры "127-1," заменить цифрами "127, 127-1, 127-2,";
в подпункте 65) слово "статья" заменить словами "статьи 127, 127-1, 127-2,".
Статья 2. Настоящий Закон вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Президент Республики Казахстан К. ТОКАЕВ