Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне органикалық өнім өндірісі және айналымы мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасының Заңы 2024 жылғы 10 маусымдағы № 90-VIII ҚРЗ
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы заңның қолданысқа енгізілу тәртібін 2-б. қараңыз.
1-бап. Қазақстан Республикасының мына заңнамалық актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1. 2015 жылғы 29 қазандағы Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне:
138-баптың 111) тармақшасындағы "өндіру" деген сөз "өндірісі және айналымы" деген сөздермен ауыстырылсын.
2. 2021 жылғы 2 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Экология кодексіне:
47-бапта:
2-тармақтағы "Осы баптың 3-тармағында көрсетілген жағдайларды қоспағанда, экологиялық" деген сөздер "Экологиялық" деген сөзбен ауыстырылсын;
3-тармақ алып тасталсын.
3. "Агроөнеркәсiптiк кешендi және ауылдық аумақтарды дамытуды мемлекеттiк реттеу туралы" 2005 жылғы 8 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 3-баптың 1-тармағының 5) тармақшасындағы "өндіруді" деген сөз "өндірісін және айналымын" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 5-баптың 2-1) тармақшасындағы "өндіру" деген сөз "өндірісі және айналымы" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) 6-баптың 1-тармағында:
2-1) тармақшадағы "өндіру саласындағы мемлекеттік саясатты қалыптастыру мен іске асыру және олардың жүзеге асырылуын ұйымдастыру" деген сөздер "өндірісі және айналымы саласындағы мемлекеттік саясатты қалыптастыру мен іске асыру" деген сөздермен ауыстырылсын;
41) тармақшада:
тоғызыншы абзац алып тасталсын;
он екінші абзацтағы "құнын субсидиялау қағидаларын әзірлеу және бекіту" деген сөздер "құнын" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы он үшінші абзацпен толықтырылсын:
"органикалық өнім өндірудің сәйкестігін растау кезінде жұмсалған шығыстардың бір бөлігін субсидиялау қағидаларын әзірлеу және бекіту;";
4) 7-баптың 2-тармағында:
12-9) тармақшадағы "(органикалық тыңайтқыштарды қоспағанда)" деген сөздер алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 17-16) тармақшамен толықтырылсын:
"17-16) органикалық өнім өндіру сәйкестігін растау кезінде жұмсалған шығыстардың бір бөлігін субсидиялауды жүзеге асыру;";
5) 11-баптың 2-тармағында:
5-1) тармақшадағы "(органикалық тыңайтқыштарды қоспағанда)" деген сөздер алып тасталсын;
6) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"6) органикалық өнім өндірудің сәйкестігін растау кезінде жұмсалған шығыстардың бір бөлігін субсидиялау;".
2-бап. Осы Заң:
1) 2025 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін 1-баптың 3-тармағы 3) тармақшасының үшінші – алтыншы абзацтарын, 4) тармақшасының үшінші және төртінші абзацтарын, 5) тармақшасының үшінші және төртінші абзацтарын;

О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам производства и оборота органической продукции
Закон Республики Казахстан от 10 июня 2024 года № 90-VIII ЗРК
Статья 1. Внести изменения и дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В Предпринимательский кодекс Республики Казахстан от 29 октября 2015 года:
подпункт 111) статьи 138 после слова "производства" дополнить словами "и оборота".
2. В Экологический кодекс Республики Казахстан от 2 января 2021 года:
в статье 47:
в пункте 2 слова ", за исключением случаев, указанных в пункте 3 настоящей статьи," исключить;
пункт 3 исключить.
3. В Закон Республики Казахстан от 8 июля 2005 года "О государственном регулировании развития агропромышленного комплекса и сельских территорий":
1) подпункт 5) пункта 1 статьи 3 после слова "производства" дополнить словами "и оборота";
2) подпункт 2-1) статьи 5 после слова "производства" дополнить словами "и оборота";
3) в пункте 1 статьи 6:
в подпункте 2-1) слова "органической продукции и организация ее осуществления" заменить словами "и оборота органической продукции";
в подпункте 41):
абзац девятый исключить;
дополнить абзацем тринадцатым следующего содержания:
"части расходов, понесенных при подтверждении соответствия производства органической продукции;";
4) в пункте 2 статьи 7:
в подпункте 12-9) слова "(за исключением органических)" исключить;
дополнить подпунктом 17-16) следующего содержания:
"17-16) осуществление субсидирования части расходов, понесенных при подтверждении соответствия производства органической продукции;";
5) в пункте 2 статьи 11:
в подпункте 5-1) слова "(за исключением органических)" исключить;
подпункт 6) изложить в следующей редакции:
"6) субсидирование части расходов, понесенных при подтверждении соответствия производства органической продукции;".
Статья 2. Настоящий Закон вводится в действие по истечении шести месяцев после дня его первого официального опубликования, за исключением:
1) абзацев третьего – шестого подпункта 3), абзацев третьего и четвертого подпункта 4), абзацев третьего и четвертого подпункта 5) пункта 3 статьи 1, которые вводятся в действие с 1 января 2025 года;

2) 2028 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін 1-баптың 3-тармағы 4) тармақшасының екінші абзацын және 5) тармақшасының екінші абзацын қоспағанда, алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін алты ай өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Қ. ТОҚАЕВ

2) абзаца второго подпункта 4) и абзаца второго подпункта 5) пункта 3 статьи 1, которые вводятся в действие с 1 января 2028 года.
Президент Республики Казахстан К. ТОКАЕВ