"Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (Салық кодексі) және "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексін (Салық кодексі) қолданысқа енгізу туралы" Қазақстан Республикасының Заңына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасының Заңы 2024 жылғы 1 шілдедегі № 105-VIII ҚРЗ
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы заңның қолданысқа енгізілу тәртібін 2-б. қараңыз.
1-бап. Қазақстан Республикасының мына заңнамалық актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1. 2017 жылғы 25 желтоқсандағы "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (Салық кодексі):
1) 1-баптың 1-тармағының 53) тармақшасы ", сондай-ақ Қазақстан Республикасының Әлеуметтік кодексінде айқындалған интернет-платформа операторы (бұдан әрі – интернет-платформа операторы)" деген сөздермен толықтырылсын;
2) 14-бап мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Салық агенті интернет-платформа операторы атынан Қазақстан Республикасының Әлеуметтік кодексіне сәйкес орындаушылар болып табылатын, арнаулы мобильдік қосымша пайдаланылатын арнаулы салық режимін қолданатын дара кәсіпкерлер үшін жеке табыс салығын және Қазақстан Республикасы Әлеуметтік кодексінің 102-1-бабының 1-тармағында көрсетілген әлеуметтік төлемдерді ұстап қалуды және аударуды жүргізеді.";
3) 24-баптың бірінші бөлігінде:
1) тармақшаның екінші бөлігі "әлеуметтік төлемдерді" деген сөздерден кейін ", Қазақстан Республикасы Әлеуметтік кодексінің 112-бабы 4-тармағының 1) тармақшасына сәйкес ұсынылатын материалдық көмекті" деген сөздермен толықтырылсын;
15) тармақшаның бірінші абзацы "әлеуметтік төлемдерді," деген сөздерден кейін "Қазақстан Республикасы Әлеуметтік кодексінің 112-бабы 4-тармағының 1) тармақшасына сәйкес ұсынылатын материалдық көмекті," деген сөздермен толықтырылсын;
4) 254-бапта:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"254-бап. Ғылыми-зерттеу жұмыстарына, ғылыми-техникалық және тәжірибелік-конструкторлық жұмыстарға арналған, зияткерлік меншік объектілеріне айрықша құқықтарды сатып алуға және ғылыми орталықтар құруға арналған шығыстар бойынша шегерім";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Тіркелген активтерді сатып алуға, оларды орнатуға арналған шығыстар мен күрделі сипаттағы басқа да шығыстардан бөлек, ғылыми-зерттеу жұмыстарына, ғылыми-техникалық және тәжірибелік-конструкторлық жұмыстарға арналған шығыстар Қазақстан Республикасының ғылым және технологиялық саясат туралы заңнамасына сәйкес ғылым саласындағы уәкілетті органның ғылыми-зерттеу жұмыстары, ғылыми-техникалық және (немесе) тәжірибелік-конструкторлық жұмыстар бойынша хабарламалары болған жағдайда шегерімге жатады.
Осындай шығыстарды шегерімге жатқызуға мыналар негіз болып табылады:
ғылыми-зерттеу жұмыстарын, ғылыми-техникалық және тәжірибелік-конструкторлық жұмыстарды жүзеге асыруға арналған шығыстар бойынша – ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет туралы есеп, сондай-ақ осындай қызметке байланысты шығыстарды растайтын құжаттар;
ғылыми-зерттеу жұмыстарын, ғылыми-техникалық және тәжірибелік-конструкторлық жұмыстарды сатып алуға арналған шығыстар бойынша – іс жүзінде орындалған техникалық тапсырма және осындай жұмыстардың аяқталған кезеңдерін қабылдап алу актілері.";
мынадай мазмұндағы 3-тармақпен толықтырылсын:

О внесении изменений и дополнений в Кодекс Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и Закон Республики Казахстан "О введении в действие Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс)"
Закон Республики Казахстан от 1 июля 2024 года № 105-VIII ЗРК
Статья 1. Внести изменения и дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В Кодекс Республики Казахстан от 25 декабря 2017 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс):
1) подпункт 53) пункта 1 статьи 1 дополнить словами ", а также оператор интернет-платформы, определенный Социальным кодексом Республики Казахстан (далее – оператор интернет-платформы)";
2) статью 14 дополнить частью второй следующего содержания:
"Налоговый агент в лице оператора интернет-платформы производит удержание и перечисление индивидуального подоходного налога и социальных платежей, указанных в пункте 1 статьи 102-1 Социального кодекса Республики Казахстан, за индивидуальных предпринимателей, применяющих специальный налоговый режим с использованием специального мобильного приложения, которые являются исполнителями в соответствии с Социальным кодексом Республики Казахстан.";
3) в части первой статьи 24:
часть вторую подпункта 1) после слов "(или) Государственного фонда социального страхования," дополнить словами "материальной помощи, предоставляемой в соответствии с подпунктом 1) пункта 4 статьи 112 Социального кодекса Республики Казахстан,";
абзац первый подпункта 15) после слов "Государственного фонда социального страхования," дополнить словами "материальной помощи, предоставляемой в соответствии с подпунктом 1) пункта 4 статьи 112 Социального кодекса Республики Казахстан,";
4) в статье 254:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Статья 254. Вычет по расходам на научно-исследовательские, научно-технические и опытно-конструкторские работы, приобретение исключительных прав на объекты интеллектуальной собственности и на создание научных центров";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Расходы на научно-исследовательские, научно-технические и опытно-конструкторские работы, кроме расходов на приобретение фиксированных активов, их установку и других расходов капитального характера, относятся на вычеты при наличии уведомлений уполномоченного органа в области науки по научно-исследовательским, научно-техническим и (или) опытно-конструкторским работам в соответствии с законодательством Республики Казахстан о науке и технологической политике.
Основанием для отнесения таких расходов на вычеты являются:
по расходам на осуществление научно-исследовательских, научно-технических и опытно-конструкторских работ – отчет о научной и (или) научно-технической деятельности, а также документы, подтверждающие расходы, связанные с такой деятельностью;
по расходам на приобретение научно-исследовательских, научно-технических и опытно-конструкторских работ – фактически исполненное техническое задание и акты приемки завершенных этапов таких работ.";
дополнить пунктом 3 следующего содержания:

"3. Егер осы Кодекстің 255-бабында өзгеше көзделмесе, зерттеу университеттері жанынан ғылыми орталықтар құруды қаржыландыру Қазақстан Республикасының ғылым және технологиялық саясат туралы заңнамасына сәйкес ғылым саласындағы уәкілетті органның ғылыми орталық құру туралы хабарламасы болған кезде шегерімге жатады.";
5) 288-баптың 1-тармағының бірінші бөлігі мынадай мазмұндағы 5-1) тармақшамен толықтырылсын:

"3. Если иное не предусмотрено статьей 255 настоящего Кодекса, финансирование создания научных центров при исследовательских университетах относится на вычеты при наличии уведомления уполномоченного органа в области науки о создании научного центра в соответствии с законодательством Республики Казахстан о науке и технологической политике.";
5) часть первую пункта 1 статьи 288 дополнить подпунктом 5-1) следующего содержания:

"5-1) мыналарға:
қорғау құжаты бар жұмысты қоса алғанда, өнеркәсіптік меншік объектісін құруға байланысты ғылыми-зерттеу жұмыстарына, ғылыми-техникалық және (немесе) тәжірибелік-конструкторлық жұмыстарға;
жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі ұйымдардан, ғылыми ұйымдардан және стартап-компаниялардан ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет нәтижелерін коммерцияландыру мақсатында лицензиялық шарт немесе айрықша құқықты басқаға беру шарты бойынша зияткерлік меншік объектілеріне айрықша құқықтарды сатып алуға арналған осы Кодекстің 254-бабына сәйкес шегерімге жатқызылған шығыстар (шығындар) сомасының 50 пайызы мөлшерінде азайтуға құқығы бар.
Осы тармақшаның ережелері Қазақстан Республикасының аумағында көрсетiлген жұмыстар жүргізілген және (немесе) ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет нәтижелері ендірiлген (пайдаланылған) жағдайда қолданылады.
Тиісті саланың уәкілетті органдарымен келісу бойынша ғылым саласындағы уәкілетті орган айқындайтын нысан бойынша жасалған және тәртіппен келісілген ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет нәтижелерін ендіру (пайдалану) актісі ғылыми-зерттеу жұмыстарын, ғылыми-техникалық және тәжірибелік-конструкторлық жұмыстарды жүргізуді және (немесе) көрсетілген жұмыстардың нәтижесін және (немесе) ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызметтің нәтижелерін ендіруді (пайдалануды) растау болып табылады.";

"5-1) в размере 50 процентов от суммы отнесенных на вычеты в соответствии со статьей 254 настоящего Кодекса расходов (затрат) на:
научно-исследовательские, научно-технические и (или) опытно-конструкторские работы в связи с созданием объекта промышленной собственности, включая работы, по которым имеется охранный документ;
приобретение исключительных прав на объекты интеллектуальной собственности у организаций высшего и (или) послевузовского образования, научных организаций и стартап-компаний по лицензионному договору или договору уступки исключительного права с целью коммерциализации результатов научной и (или) научно-технической деятельности.
Положения настоящего подпункта применяются в случае проведения указанных работ и (или) внедрения (использования) результатов научной и (или) научно-технической деятельности на территории Республики Казахстан.
Подтверждением проведения научно-исследовательских, научно-технических и опытно-конструкторских работ и (или) внедрения (использования) результата указанных работ и (или) результатов научной и (или) научно-технической деятельности является акт внедрения (использования) результатов научной и (или) научно-технической деятельности, составленный по форме и согласованный в порядке, которые определяются уполномоченным органом в области науки по согласованию с уполномоченными органами соответствующей отрасли.";

6) 290-баптың 2-тармағы екінші бөлігінің 3) тармақшасы мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Осы тармақшада көрсетілген кірістерге ғылым саласындағы уәкілетті орган аккредиттеген ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет субъектілерінің зерттеу университеттері жанынан ғылыми орталықтар құруға арналған қаржыландыру түріндегі кірістері де жатады.";
7) 521-бапта:
3-тармақ мынадай мазмұндағы 13) тармақшамен толықтырылсын:

6) подпункт 3) части второй пункта 2 статьи 290 дополнить частью второй следующего содержания:
"К доходам, указанным в настоящем подпункте, также относятся доходы субъектов научной и (или) научно-технической деятельности, аккредитованных уполномоченным органом в области науки, в виде финансирования на создание научных центров при исследовательских университетах.";
7) в статье 521:
пункт 3 дополнить подпунктом 13) следующего содержания:

"4) осы баптың 3-тармағының 13) тармақшасында айқындалған заңды тұлғаларды қоспағанда, осы баптың 1-тармағында белгіленген салық мөлшерлемесі бойынша мүлік салығын есептейді және төлейді.";
8) 553-баптың 7-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"7. Теле-, радиоарнаны, мерзiмдi баспасөз басылымын, интернет-басылымды есепке қойғаны үшiн алым мөлшерлемелері мыналарды құрайды:
Р/с
Тіркеу әрекеттерінің түрлері
Мөлшерлемелер (АЕК)
1
2
3
1.
Теле-, радиоарнаны, мерзiмдi баспасөз басылымын, интернет-басылымды есепке қою:
1.1.
балаларға арналған және ғылыми тақырыптағы
2
1.2.
өзге тақырыптағы
5
2.
Мерзiмдi баспасөз басылымының, интернет-басылымның есепке қойылғанын куәландыратын құжаттың телнұсқасын беру:
2.1.
балаларға арналған және ғылыми тақырыптағы
1,6
2.2.
өзге тақырыптағы
4
";
9) 678-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Дара кәсіпкерлер осы Кодекстің 686-2-бабының 4-тармағында және 703-бабының 4-тармағында белгіленген жағдайларда бір мезгілде екі арнаулы салық режимін қолдануға құқылы.";
10) 686-2-бап мынадай мазмұндағы 4-тармақпен толықтырылсын:
"4. Қазақстан Республикасының Әлеуметтік кодексіне сәйкес интернет-платформаларды пайдалана отырып, көрсетілген қызметтер немесе орындалған жұмыстар үшін алған кірістері бойынша дара кәсіпкерлер арнаулы мобильдік қосымша пайдаланылатын арнаулы салық режимін қолданады.
Бұл ретте мұндай дара кәсіпкер осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілмеген кірістер бойынша осы Кодекске сәйкес өзге де арнаулы салық режимдерін немесе жалпыға бірдей белгіленген салық салу тәртібін қолдануға құқылы.";
11) 686-3-бапта:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"686-3-бап. Арнаулы мобильдік қосымша пайдаланылатын арнаулы салық режимін қолдану кезінде жеке табыс салығы мен әлеуметтік төлемдерді есептеу тәртібі";
1-тармақтағы "қолдану арқылы" деген сөздер "қолдану жолымен арнаулы мобильдік қосымша арқылы" деген сөздермен ауыстырылсын;
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Арнаулы мобильдік қосымша әлеуметтік төлемдер сомаларын есептеуді Қазақстан Республикасының Әлеуметтік кодексіне және "Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жүргізеді.";
12) 746-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Егер осы бапта өзгеше көзделмесе, пайдалы қазбаларды өндіру салығының мөлшерлемелері мынадай мөлшерлерде белгіленеді:
1) осы бөліктің 2) тармақшасында көрсетілгенді қоспағанда, пайдалы қазбалар:
Р/с №
Пайдалы қазбалардың, минералды шикізаттың, оның ішінде бастапқы қайта өңдеуден ғана өткен минералды шикізаттың атауы
Мөлшерлемелер, пайызбен
1
2
3
4
1.
Қара, түстi және радиоактивтi металдар кенi
Хром кені (концентрат)

"4) подпунктом 13) пункта 3 настоящей статьи.";
8) пункт 7 статьи 553 изложить в следующей редакции:
"7. Ставки сбора за постановку на учет теле-, радиоканала, периодического печатного издания, интернет-издания составляют:
№ п/п
Виды регистрационных действий
Ставки
(МРП)
1
2
3
1.
Постановка на учет теле-, радиоканала, периодического печатного издания, интернет-издания:
1.1.
детской и научной тематики
2
1.2.
иной тематики
5
2.
Выдача дубликата документа, удостоверяющего постановку на учет периодического печатного издания, интернет-издания:
2.1.
детской и научной тематики
1,6
2.2.
иной тематики
4
";
9) пункт 2 статьи 678 изложить в следующей редакции:
"2. Индивидуальные предприниматели вправе применять два специальных налоговых режима одновременно в случаях, установленных в пункте 4 статьи 686-2 и пункте 4 статьи 703 настоящего Кодекса.";
10) статью 686-2 дополнить пунктом 4 следующего содержания:
"4. Индивидуальные предприниматели по доходам, полученным ими за оказанные услуги или выполненные работы с использованием интернет-платформ в соответствии с Социальным кодексом Республики Казахстан, применяют специальный налоговый режим с использованием специального мобильного приложения.
При этом такой индивидуальный предприниматель по доходам, не указанным в части первой настоящего пункта, вправе применять иные специальные налоговые режимы или общеустановленный порядок налогообложения в соответствии с настоящим Кодексом.";
11) в статье 686-3:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Статья 686-3. Порядок исчисления индивидуального подоходного налога и социальных платежей при применении специального налогового режима с использованием специального мобильного приложения";
пункт 1 после слова "производится" дополнить словами "специальным мобильным приложением";
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Специальное мобильное приложение производит исчисление сумм социальных платежей в соответствии с Социальным кодексом Республики Казахстан и Законом Республики Казахстан "Об обязательном социальном медицинском страховании".";
12) пункт 1 статьи 746 изложить в следующей редакции:
"1. Если иное не предусмотрено настоящей статьей, ставки налога на добычу полезных ископаемых устанавливаются в следующих размерах:
1) полезные ископаемые, за исключением указанного в подпункте 2) настоящей части:
№ п/п
Наименование полезных ископаемых, минерального сырья, в том числе прошедшего только первичную переработку
Ставки, в процентах
1
2
3
4
1.
Руды черных, цветных и радиоактивных металлов
Хромовая руда (концентрат)

1) табиғи монополия субъектісі болып табылатын жер қойнауын пайдаланушы осындай өндірілген тас көмірді, қоңыр көмірді, жанғыш тақтатастарды Қазақстан Республикасының табиғи монополиялар туралы заңнамасына сәйкес электр энергиясын беру, жылу энергиясын өндіру, беру, тарату және (немесе) онымен жабдықтау, сумен жабдықтау және (немесе) су бұру жөніндегі көрсетілетін қызметтерді ұсыну үшін пайдаланған;
2) жер қойнауын пайдаланушы өндірілген тас көмірді, қоңыр көмірді, жанғыш тақтатастарды осы тармақтың үшінші бөлігінің 1) тармақшасында көзделген қызметтерді көрсететін табиғи монополиялар субъектісіне өткізген;
3) жер қойнауын пайдаланушы өндірілген тас көмірді, қоңыр көмірді, жанғыш тақтатастарды білім беру, денсаулық сақтау ұйымдарына өткізген;
4) өндірілген тас көмір, қоңыр көмір, жанғыш тақтатастар осы Кодекстің 239-бабында айқындалған әлеуметтік сала объектілерін пайдалану кезінде пайдаланылған;
5) жер қойнауын пайдаланушы өндірілген тас көмірді, қоңыр көмірді, жанғыш тақтатастарды атаулы әлеуметтік көмекті алушыларға өткізген;
6) жер қойнауын пайдаланушы өндірілген тас көмірді, қоңыр көмірді, жанғыш тақтатастарды қайта өңдеген және (немесе) оларды өзінің өндірістік мұқтаждарына пайдаланған;
7) энергия өндіруші ұйым болып табылатын жер қойнауын пайдаланушы өндірілген тас көмірді, қоңыр көмірді, жанғыш тақтатастарды Қазақстан Республикасының электр энергетикасы туралы заңнамасына сәйкес өз мұқтаждары және (немесе) өткізу үшін электр және (немесе) жылу энергиясын өндіру үшін пайдаланған;
8) жер қойнауын пайдаланушы өндірілген тас көмірді, қоңыр көмірді, жанғыш тақтатастарды Қазақстан Республикасының электр энергетикасы туралы заңнамасына сәйкес өз мұқтаждары және (немесе) өткізу үшін электр және (немесе) жылу энергиясын өндіру үшін энергия өндіруші ұйымға өткізген;
9) жер қойнауын пайдаланушы өндірілген тас көмірді, қоңыр көмірді, жанғыш тақтатастарды тауарларды өндіру кезінде оларды қайта өңдеуді және (немесе) пайдалануды жүзеге асыратын ұйымдарға өткізген жағдайларда 0, 01 коэффициенті қолданылады.
Егер осы бапта өзгеше белгіленбесе, кен орны бойынша баланстан тыс запастардың құрамынан өндірілетін пайдалы қатты қазбалардың және минералды шикізаттың барлық түріне салынатын пайдалы қазбаларды өндіру салығы 0 пайыз мөлшерлеме бойынша төленеді.
Осы тараудың мақсаттарында баланстан тыс запастарға мыналар жатады:
KAZRC кодексі бойынша запастарды есепке алуға көшудің алдындағы күнгі жағдай бойынша Пайдалы қазбалар қорлары жөніндегі мемлекеттік комиссияның кен орны бойынша баланстан тыс запастар етіп бекітуі негізінде осындай запастарға жатқызылған пайдалы қатты қазбалар мен минералды шикізат;
KAZRC кодексі бойынша запастарды есепке алуға көшкеннен кейін алынған жер қойнауын пайдалануға арналған лицензиялар негізінде пайдалы қатты қазбаларды өндіру жүзеге асырылған жағдайда, баланстан тыс запастарға көлемдері болжанатын минералды ресурстар санатына енгізілген және тиісті салықтық кезеңде дәлелденген немесе ықтимал минералды запастар болып табылмайтын, минералды шикізат құрамындағы пайдалы қатты қазбалар жатады.
Бұл ретте баланстан тыс запастар құрамынан өндірілетін минералды шикізат және (немесе) пайдалы қатты қазбалар өткізілген жағдайда, пайдалы қазбаларды өндіру салығының 0 пайыз мөлшеріндегі мөлшерлемесі қолданылмайды.".

1) использования недропользователем, являющимся субъектом естественной монополии, такого добытого угля каменного, бурого угля, горючих сланцев для предоставления услуг по передаче электрической энергии, производству, передаче, распределению и (или) снабжению тепловой энергией, водоснабжению и (или) водоотведению в соответствии с законодательством Республики Казахстан о естественных монополиях;
2) реализации недропользователем добытого угля каменного, бурого угля, горючих сланцев субъекту естественных монополий, оказывающему услуги, предусмотренные подпунктом 1) части третьей настоящего пункта;
3) реализации недропользователем добытого угля каменного, бурого угля, горючих сланцев организациям образования, здравоохранения;
4) использования добытого угля каменного, бурого угля, горючих сланцев при эксплуатации объектов социальной сферы, определенных статьей 239 настоящего Кодекса;
5) реализации недропользователем добытого угля каменного, бурого угля, горючих сланцев получателям адресной социальной помощи;
6) переработки недропользователем добытого угля каменного, бурого угля, горючих сланцев и (или) их использования на собственные производственные нужды;
7) использования недропользователем, являющимся энергопроизводящей организацией, добытого угля каменного, бурого угля, горючих сланцев для производства электрической и (или) тепловой энергии для собственных нужд и (или) реализации в соответствии с законодательством Республики Казахстан об электроэнергетике;
8) реализации недропользователем добытого угля каменного, бурого угля, горючих сланцев энергопроизводящей организации для производства электрической и (или) тепловой энергии для собственных нужд и (или) реализации в соответствии с законодательством Республики Казахстан об электроэнергетике;
9) реализации недропользователем добытого угля каменного, бурого угля, горючих сланцев организациям, осуществляющим их переработку и (или) использование при производстве товаров.
Если иное не установлено настоящей статьей, налог на добычу полезных ископаемых на все виды твердых полезных ископаемых и минерального сырья, добываемых из состава забалансовых запасов по месторождению, уплачивается по ставке 0 процента.
В целях настоящей главы к забалансовым запасам относятся:
твердые полезные ископаемые и минеральное сырье, которые по состоянию на день, предшествующий переходу к учету запасов по Кодексу KAZRC, относились к забалансовым запасам по месторождению на основании утверждения их таковыми Государственной комиссией по запасам полезных ископаемых;
в случае осуществления добычи твердых полезных ископаемых на основании лицензий на недропользование, полученных после перехода к учету запасов по Кодексу KAZRC, к забалансовым запасам относятся твердые полезные ископаемые, содержащиеся в минеральном сырье, объемы которых включены в категорию предполагаемых минеральных ресурсов и не являются доказанными или вероятными минеральными запасами за соответствующий налоговый период.
При этом ставка налога на добычу полезных ископаемых в размере 0 процента не применяется в случае реализации минерального сырья и (или) твердых полезных ископаемых, добываемых из состава забалансовых запасов.".

2. "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексін (Салық кодексі) қолданысқа енгізу туралы" 2017 жылғы 25 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 45-1-бапта:
2) тармақша мынадай мазмұндағы тоғызыншы абзацпен толықтырылсын:
"Осы тармақтың 2) тармақшасының ережесі бейрезиденттерге қолданылмайды.";
3) тармақша мынадай мазмұндағы оныншы абзацпен толықтырылсын:
"Осы тармақтың 2) және 3) тармақшаларының ережелері бейрезиденттерге, сондай-ақ коммерциялық емес ұйымдардың құрылтайшыларына (қатысушыларына) және акционерлерге қолданылмайды.";
2) 45-3-баптың үшінші абзацындағы "декларацияны осы Кодекстің 630-бабының 1-тармағында аталған жеке тұлғалар", "ұсынады" деген сөздер тиісінше "декларация", "ұсынылады" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) мынадай мазмұндағы 57-19-баппен толықтырылсын:
"57-19-бап. 2025 жылғы 1 қаңтардан бастап 2026 жылғы 1 қаңтарға дейін Салық кодексінің 746-бабы 1-тармағының бірінші бөлігі кестесінің 1-жолы мынадай редакцияда қолданылады деп белгіленсін:
"
1.
Қара, түстi және радиоактивтi металдар кенi
Хром кені (концентрат)
21,06 %
Марганец, темір-марганец кенi (концентрат)
3,25 %
Темір кенi (концентрат)
3,64 %
Уран (өнімдік ерітінділерден алынған, шахталық әдіс)
9 %
".
2-бап. Осы Заң:
2024 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін және 2029 жылғы 1 қаңтарға дейін қолданыста болатын 1-баптың 1-тармағының 7) тармақшасын;
алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізілетін 1-баптың 1-тармағының 3) тармақшасын және 2-тармағының 1) және 2) тармақшаларын;
"Масс-медиа туралы" Қазақстан Республикасының Заңы қолданысқа енгізілген күннен кейін қолданысқа енгізілетін 1-баптың 1-тармағының 8) тармақшасын;
алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізілетін 1-баптың 1-тармағының 1), 2), 9), 10) және 11) тармақшаларын;
2026 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін 1-баптың 1-тармағының 12) тармақшасын қоспағанда, 2025 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Қ. ТОҚАЕВ

2. В Закон Республики Казахстан от 25 декабря 2017 года "О введении в действие Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс)":
1) в статье 45-1:
подпункт 2) дополнить абзацем девятым следующего содержания:
"Положение подпункта 2) настоящего пункта не распространяется на нерезидентов.";
подпункт 3) дополнить абзацем десятым следующего содержания:
"Положения подпунктов 2) и 3) настоящего пункта не распространяются на нерезидентов, а также учредителей (участников) некоммерческих организаций и акционеров.";
2) в абзаце третьем статьи 45-3 слова "физическими лицами, указанными в пункте 1 статьи 630 настоящего Кодекса" исключить;
3) дополнить статьей 57-19 следующего содержания:
"Статья 57-19. Установить, что с 1 января 2025 года до 1 января 2026 года строка 1. таблицы части первой пункта 1 статьи 746 Налогового кодекса действует в следующей редакции:
"
1.
Руды черных, цветных и радиоактивных металлов
Хромовая руда (концентрат)
21,06 %
Марганцевая, железо-марганцевая руда (концентрат)
3,25 %
Железная руда (концентрат)
3,64 %
Уран (извлеченный из продуктивных растворов, шахтный метод)
9 %
".
Статья 2. Настоящий Закон вводится в действие с 1 января 2025 года, за исключением:
подпункта 7) пункта 1 статьи 1, который вводится в действие с 1 января 2024 года и действует до 1 января 2029 года;
подпункта 3) пункта 1 и подпунктов 1) и 2) пункта 2 статьи 1, которые вводятся в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования;
подпункта 8) пункта 1 статьи 1, который вводится в действие после дня введения в действие Закона Республики Казахстан "О масс-медиа";
подпунктов 1), 2), 9), 10) и 11) пункта 1 статьи 1, которые вводятся в действие по истечении шестидесяти календарных дней со дня его первого официального опубликования;
подпункта 12) пункта 1 статьи 1, который вводится в действие с 1 января 2026 года.
Президент Республики Казахстан К. ТОКАЕВ