Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексіне өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасының Заңы 2024 жылғы 18 шілдедегі № 127-VIII ҚРЗ
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз
1-бап. 2014 жылғы 5 шілдедегі Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексіне мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1) 18-тарау мынадай мазмұндағы 309-1-баппен толықтырылсын:
"309-1-бап. Электр желілеріне өз бетінше қосылу
1. Электр желілеріне өз бетінше қосылу –
жеке тұлғаларға – елу, шағын кәсіпкерлік субъектілеріне немесе коммерциялық емес ұйымдарға – бір жүз, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – екі жүз, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне бес жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға алып келеді.
2. Осы баптың бірінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған әрекет –
жеке тұлғаларға – бір жүз, шағын кәсіпкерлік субъектілеріне немесе коммерциялық емес ұйымдарға – екі жүз, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – төрт жүз, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне бір мың айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға алып келеді.";
2) 597-баптың бірінші бөлігінің бірінші абзацы "көлік құралдарының" деген сөздерден кейін ", оның ішінде электрқуаттау станцияларымен жабдықталған орындарда" деген сөздермен толықтырылсын;
3) 690-баптың бірінші бөлігі "305 (күзет аймақтарындағы жылу желілерін қоспағанда)" деген сөздерден кейін ", 309-1" деген цифрлармен толықтырылсын;
4) 741-баптың бірінші бөлігі мынадай мазмұндағы 13) тармақшамен толықтырылсын:
"13) жол-көлік оқиғасы оңайлатылып ресімделген жағдайда.";
5) 896-баптың бірінші бөлігінде:
бірінші абзацтағы "мемлекеттік сот орындаушыларына" деген сөздер "әділет органдарына" деген сөздермен ауыстырылсын;
үшінші абзацтағы "мемлекеттік сот орындаушыларына және" деген сөздер "әділет органдарына," деген сөздермен ауыстырылсын.
2-бап. Осы Заң, 2024 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін 1-баптың 4) тармақшасын қоспағанда, алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Қ. ТОҚАЕВ

О внесении изменений и дополнений в Кодекс Республики Казахстан об административных правонарушениях
Закон Республики Казахстан от 18 июля 2024 года № 127-VIII ЗРК
Статья 1. Внести в Кодекс Республики Казахстан об административных правонарушениях от 5 июля 2014 года следующие изменения и дополнения:
1) главу 18 дополнить статьей 309-1 следующего содержания:
"Статья 309-1. Самовольное подключение к электрическим сетям
1. Самовольное подключение к электрическим сетям –
влечет штраф на физических лиц в размере пятидесяти, на субъектов малого предпринимательства или некоммерческие организации – в размере ста, на субъектов среднего предпринимательства – в размере двухсот, на субъектов крупного предпринимательства – в размере пятисот месячных расчетных показателей.
2. Действие, предусмотренное частью первой настоящей статьи, совершенное повторно в течение года после наложения административного взыскания, –
влечет штраф на физических лиц в размере ста, на субъектов малого предпринимательства или некоммерческие организации – в размере двухсот, на субъектов среднего предпринимательства – в размере четырехсот, на субъектов крупного предпринимательства – в размере одной тысячи месячных расчетных показателей.";
2) абзац первый части первой статьи 597 после слов "транспортных средств," дополнить словами "в том числе в местах, оборудованных электрозарядными станциями,";
3) часть первую статьи 690 после слов "305 (за исключением в охранных зонах тепловых сетей)" дополнить цифрами ", 309-1";
4) часть первую статьи 741 дополнить подпунктом 13) следующего содержания:
"13) в случае упрощенного оформления дорожно-транспортного происшествия.";
5) в части первой статьи 896:
в абзаце первом слова "государственным судебным исполнителям, региональным палатам" заменить словами "в органы юстиции, региональные палаты";
в абзаце третьем слова "государственным судебным исполнителям и региональным палатам" заменить словами "в органы юстиции, региональные палаты".
Статья 2. Настоящий Закон вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования, за исключением подпункта 4) статьи 1, который вводится в действие с 1 января 2024 года.
Президент Республики Казахстан К. ТОКАЕВ