Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне мемлекеттік наградалар, білім беру және баланың құқықтарын қорғау мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасының Заңы 2024 жылғы 30 желтоқсандағы № 148-VIII ҚРЗ
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы заңның қолданысқа енгізілу тіртібін 2-б. қараңыз.
1-бап. Қазақстан Республикасының мына заңнамалық актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1. 2011 жылғы 26 желтоқсандағы "Неке (ерлі-зайыптылық) және отбасы туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне:
1) 1-баптың 1-тармағында:
11-1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"11-1) баланы қабылдайтын кәсіби отбасы – ағалы-інілілер мен апалы-сіңлілілерді (қарындастарды) қоспағанда, Қазақстан Республикасы Әлеуметтік кодексінің 133-бабы 1-тармағының 1), 2) 3) және 9) тармақшаларында көзделген негіздер бойынша арнаулы әлеуметтік көрсетілетін қызметтерге мұқтаж төртеуден аспайтын баланы алдын ала таңдамай тәрбиелеуге қабылдайтын отбасына уақытша орналастыру нысаны;";
мынадай мазмұндағы 11-2) тармақшамен толықтырылсын:
"11-2) баланы қабылдайтын отбасы – ағалы-інілілер мен апалы-сіңлілілерді (қарындастарды) қоспағанда, жетім балаларға, ата-аналарының қамқорлығынсыз қалған балаларға арналған білім беру ұйымдарындағы кемінде төрт және оннан аспайтын жетім баланы, ата-аналарының қамқорлығынсыз қалған баланы тәрбиелеуге қабылдайтын отбасына орналастыру нысаны;";
12) тармақша "(баланы қабылдайтын ата-аналар)," деген сөздерден кейін "баланы қабылдайтын кәсіби тәрбиеші (баланы қабылдайтын кәсіби тәрбиешілер)," деген сөздермен толықтырылсын;
18) тармақша "Үкіметі айқындайтын" деген сөздерден кейін ", балалардың құқықтарын қорғау саласында басшылықты және салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын" деген сөздермен толықтырылсын;
2) 22-бапта:
1-тармақтың екінші сөйлемі "тектері" деген сөзден кейін ", сондай-ақ қол жеткізілген келісімнің шарттары" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 2-1-тармақпен толықтырылсын:
"2-1. Ата-ананың баламен араласу тәртібін айқындау кезінде сот ата-аналардың құқықтары мен міндеттерінің теңдігін, сондай-ақ баланың заңды мүдделерін ескереді.";
3) 48-бап "айғақтарды" деген сөзден кейін ", оның ішінде молекулалық-генетикалық сараптама қорытындысын" деген сөздермен толықтырылсын;
4) 66-баптың 2-1-тармағындағы "алименттерді алушының немесе оның өкілінің талабы бойынша" деген сөздер алып тасталсын;
5) 11-тараудың тақырыбы "Ата-аналардың" деген сөзден кейін ", аталардың, әжелердің, аға-iнiлер мен апа-сiңлiлердің (қарындастардың)" деген сөздермен толықтырылсын;

О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам государственных наград, образования и защиты прав ребенка
Закон Республики Казахстан от 30 декабря 2024 года № 148-VIII ЗРК.
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие настоящего Закона см. ст. 2.
Статья 1. Внести изменения и дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В Кодекс Республики Казахстан от 26 декабря 2011 года "О браке (супружестве) и семье":
1) в пункте 1 статьи 1:
подпункт 11-1) изложить в следующей редакции:
"11-1) приемная профессиональная семья – форма временного устройства в семью, принявшую на воспитание без предварительного выбора не более четырех детей, нуждающихся в специальных социальных услугах по основаниям, предусмотренным подпунктами 1), 2), 3) и 9) пункта 1 статьи 133 Социального кодекса Республики Казахстан, за исключением братьев и сестер;";
дополнить подпунктом 11-2) следующего содержания:
"11-2) приемная семья – форма устройства в семью, принявшую на воспитание не менее четырех и не более десяти детей-сирот, детей, оставшихся без попечения родителей, находящихся в организациях образования для детей-сирот, детей, оставшихся без попечения родителей, за исключением братьев и сестер;";
подпункт 12) после слов "(приемные родители)" дополнить словами ", приемный профессиональный воспитатель (приемные профессиональные воспитатели)";
подпункт 18) дополнить словами ", осуществляющий руководство и межотраслевую координацию в области защиты прав детей";
2) в статье 22:
предложение второе пункта 1 дополнить словами ", а также условия достигнутого соглашения";
дополнить пунктом 2-1 следующего содержания:
"2-1. При определении порядка общения родителя с ребенком суд учитывает равенство прав и обязанностей родителей, а также законные интересы ребенка.";
3) статью 48 дополнить словами ", в том числе заключение молекулярно-генетической экспертизы";
4) в пункте 2-1 статьи 66 слова "по требованию получателя алиментов или его представителя" исключить;
5) заголовок главы 11 дополнить словами ", дедушек, бабушек, братьев и сестер";

6) 73-баптың 3-тармағының екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Егер ата-аналар келісімге келе алмаса, дауды қорғаншылық немесе қамқоршылық жөніндегі функцияларды жүзеге асыратын орган Қазақстан Республикасының балалардың құқықтарын қорғау саласындағы уәкілетті органы айқындаған тәртіппен шешеді, ал оның шешімімен келіспеген жағдайда – дау қорғаншылық немесе қамқоршылық жөніндегі функцияларды жүзеге асыратын органның және баланың ата-аналарының қатысуымен медиация тәртібімен шешіледі немесе оны сот шешеді.";
7) мынадай мазмұндағы 73-1-баппен толықтырылсын:
"73-1-бап. Аталарының, әжелерінің, аға-iнiлері мен апа-сiңлiлерінің (қарындастарының) баламен араласуға құқығы
1. Аталарының, әжелерінің, аға-iнiлері мен апа-сiңлiлерінің (қарындастарының) баламен араласуға құқығы бар.
2. Ата-аналар (олардың біреуі) баланың аталарына, әжелеріне, аға-iнiлері мен апа-сiңлiлеріне (қарындастарына) онымен араласуға мүмкіндік беруден бас тартқан жағдайда, дауды қорғаншылық немесе қамқоршылық жөніндегі функцияларды жүзеге асыратын орган Қазақстан Республикасының балалардың құқықтарын қорғау саласындағы уәкілетті органы айқындайтын тәртіппен шешеді.
Қорғаншылық немесе қамқоршылық жөніндегі функцияларды жүзеге асыратын органның шешімімен келіспеген жағдайда, дау қорғаншылық немесе қамқоршылық жөніндегі функцияларды жүзеге асыратын органның қатысуымен медиация тәртібімен шешіледі немесе оны сот шешеді.";
8) 85-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Өтініш берушінің жұбайы балаға қатысты әке болуды анықтаған баланы асырап алу кезінде баланы асырап алуға ниет білдіргені туралы өтінішке асырап алынатын балаға қатысты әке болуды растайтын молекулалық-генетикалық сараптама қорытындысы қоса беріледі.";
9) 89-баптың 1-тармағындағы "5 және 6-тармақтарында" деген сөздер "5-тармағында" деген сөздермен ауыстырылсын;
10) 114-1-баптың 1-тармағының 2) тармақшасындағы "қабылдаушы отбасыға" деген сөздер "баланы қабылдайтын отбасына, баланы қабылдайтын кәсіби отбасына" деген сөздермен ауыстырылсын;
11) 4-бөлімнің тақырыбы "қабылдайтын" деген сөзден кейін ", баланы қабылдайтын кәсіби" деген сөздермен толықтырылсын;
12) 116-баптың 1-тармағы:
"қабылдайтын отбасына" деген сөздерден кейін ", баланы қабылдайтын кәсіби отбасына" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Жетім балалардың, ата-аналарының қамқорлығынсыз қалған балалардың туыстары оларды тәрбиелеуге басым құқықты иеленеді.";
13) 117-бапта:
4 және 5-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:

6) часть вторую пункта 3 статьи 73 изложить в следующей редакции:
"Если родители не могут прийти к соглашению, спор разрешается органом, осуществляющим функции по опеке или попечительству, в порядке, определенном уполномоченным органом в области защиты прав детей Республики Казахстан, а в случае несогласия с его решением – в порядке медиации или судом с участием органа, осуществляющего функции по опеке или попечительству, и родителей ребенка.";
7) дополнить статьей 73-1 следующего содержания:
"Статья 73-1. Право дедушек, бабушек, братьев и сестер на общение с ребенком
1. Дедушки, бабушки, братья и сестры имеют право на общение с ребенком.
2. В случае отказа родителей (одного из них) от предоставления дедушкам, бабушкам, братьям и сестрам ребенка возможности общаться с ними спор разрешается органом, осуществляющим функции по опеке или попечительству, в порядке, определяемом уполномоченным органом в области защиты прав детей Республики Казахстан.
В случае несогласия с решением органа, осуществляющего функции по опеке или попечительству, спор разрешается в порядке медиации или судом с участием органа, осуществляющего функции по опеке или попечительству.";
8) пункт 1 статьи 85 дополнить частью второй следующего содержания:
"При усыновлении ребенка, в отношении которого супругом заявителя установлено отцовство, к заявлению о желании усыновить ребенка прилагается заключение молекулярно-генетической экспертизы, подтверждающей отцовство в отношении усыновляемого ребенка.";
9) в пункте 1 статьи 89 слова "пунктами 5 и 6" заменить словами "пунктом 5";
10) подпункт 2) пункта 1 статьи 114-1 дополнить словами ", приемная профессиональная семья";
11) заголовок раздела 4 после слова "приемная" дополнить словами ", приемная профессиональная";
12) пункт 1 статьи 116:
после слов "приемная семья" дополнить словами ", приемная профессиональная семья";
дополнить частью второй следующего содержания:
"Преимущественным правом на воспитание детей-сирот, детей, оставшихся без попечения родителей, обладают их родственники.";
13) в статье 117:
пункты 4 и 5 изложить в следующей редакции:

"4. Қорғаншылық немесе қамқоршылық жөніндегі функцияларды жүзеге асыратын орган ата-аналарының немесе өзге де заңды өкілдерінің тарапынан қамқорлықтың болмау фактісі анықталған кезде мәліметтер келіп түскен күннен бастап үш жұмыс күні ішінде баланың тұрмыс жағдайын зерттеп-қарауды жүргізуге және баланы орналастыру туралы мәселе шешілгенге дейін оның құқықтары мен заңды мүдделерін қорғауды қамтамасыз етуге міндетті.
5. Қорғаншылық немесе қамқоршылық жөніндегі функцияларды жүзеге асыратын орган жетім балалар, ата-аналарының қамқорлығынсыз қалған балалар туралы мәліметтерді Республикалық деректер банкіне (бастапқы, орталықтандырылған есепке алу) енгізеді және оларды отбасына (асырап алу, қорғаншылық немесе қамқоршылық, патронат, баланы қабылдайтын отбасы) орналастыруды қамтамасыз етеді.
Жетім балалар мен ата-аналарының қамқорлығынсыз қалған балаларды есепке алуды ұйымдастыру және олар туралы ақпаратқа қол жеткізу тәртібін Қазақстан Республикасының балалардың құқықтарын қорғау саласындағы уәкілетті органы айқындайды.";
6-тармақ алып тасталсын;
14) 118-баптың 1-тармағы "баланы қабылдайтын" деген сөздерден кейін ", баланы қабылдайтын кәсіби" деген сөздермен толықтырылсын;
15) 120-баптың 3-тармағы мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Кәмелетке толмағандарға қатысты қорғаншылық немесе қамқоршылық жөніндегі функцияларды жүзеге асыратын орган мамандарының штат санының нормативі аудандағы, облыстық маңызы бар қаладағы, республикалық маңызы бар қаладағы, астанадағы балалар саны негізге алына отырып, бес мың балаға кемінде бір маман арақатынасында айқындалады.";
16) 123-баптың 5) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"5) тұрғынжайға және өзге де мүлікке меншік құқығын және (немесе) тұрғынжайды және өзге де мүлікті пайдалану құқығын сақтауға;";
17) 124-баптың 1-тармағында:
3) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"3) тұрғынжайға және өзге де мүлікке меншік құқығын және (немесе) тұрғынжайды және өзге де мүлікті пайдалану құқығын сақтауға;";
мынадай мазмұндағы 3-1) тармақшамен толықтырылсын:
"3-1) тұрғынжайы болмаған жағдайда оны Қазақстан Республикасының тұрғын үй заңнамасына сәйкес алуға;";
18) 126-баптың 5-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Қазақстан Республикасының аумағында тұрақты тұратын, сондай-ақ Қазақстан Республикасынан тыс жерде тұрақты тұратын Қазақстан Республикасының азаматтары немесе шетел азаматтары болып табылатын қорғаншылар немесе қамқоршылар кемінде алты айда бір рет қорғаншылық немесе қамқоршылық жөніндегі функцияларды жүзеге асыратын органға денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган бекіткен нысан бойынша баланың денсаулық паспортының көшірмесін және оны тәрбиелеу туралы, оны күтіп-бағуға бөлінген ақшаны жұмсау және оның мүлкін басқару туралы есептерді ұсынуға міндетті.";

"4. Орган, осуществляющий функции по опеке или попечительству, при установлении факта отсутствия попечения со стороны родителей или иных законных представителей в течение трех рабочих дней со дня поступления сведений обязан провести обследование условий жизни ребенка и обеспечить защиту прав и законных интересов ребенка до решения вопроса о его устройстве.
5. Орган, осуществляющий функции по опеке или попечительству, вносит сведения о детях-сиротах, детях, оставшихся без попечения родителей, в Республиканский банк данных (первичный, централизованный учет) и обеспечивает их устройство в семью (усыновление, опека или попечительство, патронат, приемная семья).
Порядок организации учета детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, и доступа к информации о них определяется уполномоченным органом в области защиты прав детей Республики Казахстан.";
пункт 6 исключить;
14) пункт 1 статьи 118 после слова "приемную" дополнить словами ", приемную профессиональную";
15) пункт 3 статьи 120 дополнить частью второй следующего содержания:
"Норматив штатной численности специалистов органа, осуществляющего функции по опеке или попечительству в отношении несовершеннолетних, определяется исходя из численности детского населения района, города областного значения, города республиканского значения, столицы в соотношении не менее одного специалиста к пяти тысячам детей.";
16) подпункт 5) статьи 123 изложить в следующей редакции:
"5) сохранение права собственности на жилище и иное имущество и (или) права пользования жилищем и иным имуществом;";
17) в пункте 1 статьи 124:
подпункт 3) изложить в следующей редакции:
"3) сохранение права собственности на жилище и иное имущество и (или) права пользования жилищем и иным имуществом;";
дополнить подпунктом 3-1) следующего содержания:
"3-1) получение жилища в случае его отсутствия в соответствии с жилищным законодательством Республики Казахстан;";
18) пункт 5 статьи 126 изложить в следующей редакции:
"5. Опекуны или попечители, являющиеся гражданами Республики Казахстан, постоянно проживающие на территории Республики Казахстан, а также постоянно проживающие за пределами Республики Казахстан, или иностранными гражданами, обязаны не реже одного раза в шесть месяцев представлять органу, осуществляющему функции по опеке или попечительству, копию паспорта здоровья ребенка по форме, утвержденной уполномоченным органом в области здравоохранения, и отчеты о работе по его воспитанию, расходовании денег, выделенных на его содержание, и об управлении его имуществом.";

19) 132-2-баптың 3-тармағының 3) тармақшасындағы "бала ата-аналарына қайтарылған, туыстарына берілген" деген сөздер "қорғаншылық немесе қамқоршылық жөніндегі функцияларды жүзеге асыратын органмен келісу бойынша бала ата-аналарына, өзге де заңды өкілдеріне қайтарылған" деген сөздермен ауыстырылсын;
20) 132-3-баптың 3-тармағындағы "алты айдан бір реттен сиретпей", "жетім балалардың, ата-аналарының қамқорлығынсыз қалған балалардың денсаулық жағдайы туралы және оларды тәрбилеу жөніндегі жұмыс туралы есептерді, қорғаншылық немесе қамқоршылық жөніндегі функцияларды жүзеге асыратын органдарға жетім балаларды, ата-аналарының қамқорлығынсыз қалған балаларды күтіп-бағуға бөлінген қаражатты жұмсау туралы, сондай-ақ олардың мүлкін басқару жөніндегі есепті" деген сөздер тиісінше "кемінде алты айда бір рет", "денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган бекіткен нысан бойынша баланың денсаулық паспортының көшірмесін және қорғаншылық немесе қамқоршылық жөніндегі функцияларды жүзеге асыратын органдарға оларды тәрбиелеу жөніндегі жұмыс туралы, оларды күтіп-бағуға бөлінген ақшаны жұмсау және олардың мүлкін басқару туралы есептерді" деген сөздермен ауыстырылсын;
21) 132-4-баптың 4-тармағының бірінші бөлігіндегі "меншік құқығын немесе тұрғынжайды" деген сөздер "және өзге де мүлікке меншік құқығын және (немесе) тұрғынжайды және өзге де мүлікті" деген сөздермен ауыстырылсын;
22) мынадай мазмұндағы 17-2-тараумен толықтырылсын:
"17-2-тарау. Баланы қабылдайтын кәсіби отбасы
132-6-бап. Баланы қабылдайтын кәсіби отбасы
1. Баланы қабылдайтын кәсіби тәрбиешілер мен қорғаншылық немесе қамқоршылық жөніндегі функцияларды жүзеге асыратын орган арасында жасалған, баланы қабылдайтын кәсіби отбасына Қазақстан Республикасы Әлеуметтік кодексінің 133-бабы 1-тармағының 1), 2) 3) және 9) тармақшаларында көзделген негіздер бойынша арнаулы әлеуметтік көрсетілетін қызметтерге мұқтаж балаларды беру туралы шарт баланы қабылдайтын кәсіби отбасына Қазақстан Республикасы Әлеуметтік кодексінің 133-бабы 1-тармағының 1), 2) 3) және 9) тармақшаларында көзделген негіздер бойынша арнаулы әлеуметтік көрсетілетін қызметтерге мұқтаж балаларды беруге негіз болып табылады.
Баланы қабылдайтын кәсіби отбасы ағалы-інілілер мен апалы-сіңлілілерді (қарындастарды) қоспағанда, Қазақстан Республикасы Әлеуметтік кодексінің 133-бабы 1-тармағының 1), 2) 3) және 9) тармақшаларында көзделген негіздер бойынша арнаулы әлеуметтік көрсетілетін қызметтерге мұқтаж төртеуден аспайтын баланы тәрбиелеуге қабылдайды.
2. Баланы қабылдайтын кәсіби отбасы туралы ережені Қазақстан Республикасының балалардың құқықтарын қорғау саласындағы уәкілетті органы бекітеді.

19) в подпункте 3) пункта 3 статьи 132-2 слова "передачи родственникам" заменить словами "иным законным представителям по согласованию с органом, осуществляющим функции по опеке или попечительству,";
20) в пункте 3 статьи 132-3 слова "отчеты о состоянии здоровья детей-сирот, детей, оставшихся без попечения родителей, и о работе по их воспитанию в органы, осуществляющие функции по опеке или попечительству, отчет о расходовании средств, выделенных на содержание детей-сирот, детей, оставшихся без попечения родителей, а также по управлению их имуществом" заменить словами "копию паспорта здоровья ребенка по форме, утвержденной уполномоченным органом в области здравоохранения, и в органы, осуществляющие функции по опеке или попечительству, отчеты о работе по их воспитанию, расходовании денег, выделенных на их содержание, и об управлении их имуществом";
21) в части первой пункта 4 статьи 132-4 слова "на жилище или право пользования жилищем" заменить словами "на жилище и иное имущество и (или) право пользования жилищем и иным имуществом";
22) дополнить главой 17-2 следующего содержания:
"Глава 17-2. Приемная профессиональная семья
Статья 132-6. Приемная профессиональная семья
1. Основанием передачи детей, нуждающихся в специальных социальных услугах по основаниям, предусмотренным подпунктами 1), 2), 3) и 9) пункта 1 статьи 133 Социального кодекса Республики Казахстан, в приемную профессиональную семью является договор о передаче детей, нуждающихся в специальных социальных услугах по основаниям, предусмотренным подпунктами 1), 2), 3) и 9) пункта 1 статьи 133 Социального кодекса Республики Казахстан, в приемную профессиональную семью, заключенный между приемными профессиональными воспитателями и органом, осуществляющим функции по опеке или попечительству.
Приемная профессиональная семья принимает на воспитание не более четырех детей, нуждающихся в специальных социальных услугах по основаниям, предусмотренным подпунктами 1), 2), 3) и 9) пункта 1 статьи 133 Социального кодекса Республики Казахстан, за исключением братьев и сестер.
2. Положение о приемных профессиональных семьях утверждается уполномоченным органом в области защиты прав детей Республики Казахстан.

3. Қорғаншылық немесе қамқоршылық жөніндегі функцияларды жүзеге асыратын органның баланы қабылдайтын кәсіби отбасыларға олардың тұрғылықты жері бойынша алдын ала хабарламай баруға құқығы бар.
4. Қорғаншылық немесе қамқоршылық жөніндегі функцияларды жүзеге асыратын орган Қазақстан Республикасы Әлеуметтік кодексінің 133-бабы 1-тармағының 2) 3) және 9) тармақшаларында көзделген негіздер бойынша арнаулы әлеуметтік көрсетілетін қызметтерге мұқтаж балаларды ата-аналарына қайтару жөніндегі, ал Қазақстан Республикасы Әлеуметтік кодексінің 133-бабы 1-тармағының 1) және 2) тармақшаларында көзделген негіздер бойынша арнаулы әлеуметтік көрсетілетін қызметтерге мұқтаж балаларды ата-аналарына қайтару мүмкін болмаған кезде – оларды отбасына (асырап алу, қорғаншылық немесе қамқоршылық, патронат, баланы қабылдайтын отбасы) тәрбиелеуге беру жөніндегі шараларды басым тәртіппен қабылдауға міндетті.
132-7-бап. Баланы қабылдайтын кәсіби отбасына Қазақстан Республикасы Әлеуметтік кодексінің 133-бабы 1-тармағының 1), 2) 3) және 9) тармақшаларында көзделген негіздер бойынша арнаулы әлеуметтік көрсетілетін қызметтерге мұқтаж балаларды беру туралы шарт
1. Баланы қабылдайтын кәсіби отбасына Қазақстан Республикасы Әлеуметтік кодексінің 133-бабы 1-тармағының 1), 2) 3) және 9) тармақшаларында көзделген негіздер бойынша арнаулы әлеуметтік көрсетілетін қызметтерге мұқтаж балаларды беру туралы шартта (бұдан әрі – баланы қабылдайтын кәсіби отбасына балаларды беру туралы шарт) балаларды күтіп-бағу, тәрбиелеу және оларға білім беру жағдайлары, баланы қабылдайтын кәсіби тәрбиешілердің құқықтары, міндеттері мен жауапкершілігі, қорғаншылық немесе қамқоршылық жөніндегі функцияларды жүзеге асыратын органның құқықтары мен міндеттері, сондай-ақ осындай шартты тоқтатудың негіздері мен салдарлары көзделуге тиіс.
Баланы қабылдайтын кәсіби отбасына балаларды беру туралы шарт алты ай мерзімге, бір реттен асырмай сол мерзімге ұзарту құқығымен жасалады.
Қазақстан Республикасы Әлеуметтік кодексінің 133-бабы 1-тармағының 1), 2) 3) және 9) тармақшаларында көзделген негіздер бойынша арнаулы әлеуметтік көрсетілетін қызметтерге мұқтаж, баланы қабылдайтын кәсіби отбасына берілген әрбір балаға, баланы қабылдайтын кәсіби отбасына балаларды беру туралы жеке шарт жасалады.
2. Баланы қабылдайтын кәсіби отбасына балаларды беру туралы шарт:
1) дәлелді себептері (науқастануы, отбасылық немесе материалдық жағдайының өзгеруі, баламен өзара түсіністіктің болмауы, балалар арасындағы жанжалдар және басқалар) болған кезде баланы қабылдайтын кәсіби тәрбиешілердің бастамасы бойынша;

3. Орган, осуществляющий функции по опеке или попечительству, имеет право без предварительного уведомления посещать приемные профессиональные семьи по месту их проживания.
4. Орган, осуществляющий функции по опеке или попечительству, обязан в приоритетном порядке принять меры по возвращению родителям детей, нуждающихся в специальных социальных услугах по основаниям, предусмотренным подпунктами 2), 3) и 9) пункта 1 статьи 133 Социального кодекса Республики Казахстан, а при невозможности возвращения родителям детей, нуждающихся в специальных социальных услугах по основаниям, предусмотренным подпунктами 1) и 2) пункта 1 статьи 133 Социального кодекса Республики Казахстан, – по передаче их на воспитание в семью (усыновление, опека или попечительство, патронат, приемная семья).
Статья 132-7. Договор о передаче детей, нуждающихся в специальных социальных услугах по основаниям, предусмотренным подпунктами 1), 2), 3) и 9) пункта 1 статьи 133 Социального кодекса Республики Казахстан, в приемную профессиональную семью
1. Договор о передаче детей, нуждающихся в специальных социальных услугах по основаниям, предусмотренным подпунктами 1), 2), 3) и 9) пункта 1 статьи 133 Социального кодекса Республики Казахстан, в приемную профессиональную семью (далее – договор о передаче детей в приемную профессиональную семью) должен предусматривать условия содержания, воспитания и образования детей, права, обязанности и ответственность приемных профессиональных воспитателей, права и обязанности органа, осуществляющего функции по опеке или попечительству, а также основания и последствия прекращения такого договора.
Договор о передаче детей в приемную профессиональную семью заключается сроком на шесть месяцев с правом продления на тот же срок не более одного раза.
На каждого ребенка, нуждающегося в специальных социальных услугах по основаниям, предусмотренным подпунктами 1), 2), 3) и 9) пункта 1 статьи 133 Социального кодекса Республики Казахстан, переданного в приемную профессиональную семью, составляется отдельный договор о передаче детей в приемную профессиональную семью.
2. Досрочное расторжение договора о передаче детей в приемную профессиональную семью возможно:
1) по инициативе приемных профессиональных воспитателей при наличии уважительных причин (болезни, изменении семейного или материального положения, отсутствии взаимопонимания с ребенком, конфликтных отношений между детьми и других);

2) балаларды күтіп-бағу, тәрбиелеу және оларға білім беру үшін қолайсыз жағдайлар туындаған кезде қорғаншылық немесе қамқоршылық жөніндегі функцияларды жүзеге асыратын органның бастамасы бойынша;
3) қорғаншылық немесе қамқоршылық жөніндегі функцияларды жүзеге асыратын органмен келісу бойынша бала ата-аналарына, өзге де заңды өкілдеріне қайтарылған немесе бала асырап алынған жағдайларда мерзімінен бұрын бұзылуы мүмкін.
132-8-бап. Баланы қабылдайтын кәсіби тәрбиешілер
1. Отыз жасқа толған, бірақ алпыс үш жастан аспаған, осы Кодекстің 122-бабының 1-тармағында көзделген талаптарға сай келетін, баланы қабылдайтын кәсіби отбасы туралы ережеде айқындалған тәртіппен баланы қабылдайтын кәсіби тәрбиеші деп танылған Қазақстан Республикасының азаматтары баланы қабылдайтын кәсіби тәрбиешілер бола алады.
Баланы қабылдайтын кәсіби тәрбиешілер Қазақстан Республикасы Әлеуметтік кодексінің 133-бабы 1-тармағының 1), 2) 3) және 9) тармақшаларында көзделген негіздер бойынша арнаулы әлеуметтік көрсетілетін қызметтерге мұқтаж, тәрбиелеуге қабылданған балаларға қатысты қорғаншылар мен қамқоршылар сияқты дәл сондай құқықтар мен міндеттерді иеленеді.
2. Қазақстан Республикасы Әлеуметтік кодексінің 133-бабы 1-тармағының 1), 2) 3) және 9) тармақшаларында көзделген негіздер бойынша арнаулы әлеуметтік көрсетілетін қызметтерге мұқтаж балаларды күтіп-бағуға, тәрбиелеуге және оларға білім беруге қолайлы жағдайлар жасау үшін баланы қабылдайтын кәсіби тәрбиешілердің меншік немесе пайдалану құқығында әрбір адамға кемінде он бес шаршы метр мөлшерінде тұрғынжайы болуға тиіс.
3. Баланы қабылдайтын кәсіби тәрбиешілер қорғаншылық немесе қамқоршылық жөніндегі функцияларды жүзеге асыратын органға Қазақстан Республикасы Әлеуметтік кодексінің 133-бабы 1-тармағының 2), 3) және 9) тармақшаларында көзделген негіздер бойынша арнаулы әлеуметтік көрсетілетін қызметтерге мұқтаж балаларды ата-аналарына қайтаруға, ал Қазақстан Республикасы Әлеуметтік кодексінің 133-бабы 1-тармағының 1) және 2) тармақшаларында көзделген негіздер бойынша арнаулы әлеуметтік көрсетілетін қызметтерге мұқтаж балаларды ата-аналарына қайтару мүмкін болмаған кезде – оларды отбасына (асырап алу, қорғаншылық немесе қамқоршылық, патронат, баланы қабылдайтын отбасы) тәрбиелеуге беруге жәрдемдеседі.
4. Баланы қабылдайтын кәсіби тәрбиешілерді іріктеу, оқыту, баланы қабылдайтын кәсіби тәрбиеші деп тану туралы қорытынды беру, сондай-ақ баланы қабылдайтын кәсіби тәрбиешілердің еңбегіне ақы төлеу тәртібі баланы қабылдайтын кәсіби отбасы туралы ережеде айқындалады.

2) по инициативе органа, осуществляющего функции по опеке или попечительству, при возникновении неблагоприятных условий для содержания, воспитания и образования детей;
3) в случаях возвращения ребенка родителям, иным законным представителям по согласованию с органом, осуществляющим функции по опеке или попечительству, или усыновления ребенка.
Статья 132-8. Приемные профессиональные воспитатели
1. Приемными профессиональными воспитателями могут быть граждане Республики Казахстан, достигшие тридцатилетнего возраста, но не старше шестидесяти трех лет, соответствующие требованиям, предусмотренным пунктом 1 статьи 122 настоящего Кодекса, признанные приемными профессиональными воспитателями в порядке, определенном положением о приемных профессиональных семьях.
Приемные профессиональные воспитатели по отношению к принятым на воспитание детям, нуждающимся в специальных социальных услугах по основаниям, предусмотренным подпунктами 1), 2), 3) и 9) пункта 1 статьи 133 Социального кодекса Республики Казахстан, обладают теми же правами и обязанностями, что опекуны и попечители.
2. Приемные профессиональные воспитатели должны иметь на праве собственности или пользования жилище для создания благоприятных условий для содержания, воспитания и образования детей, нуждающихся в специальных социальных услугах по основаниям, предусмотренным подпунктами 1), 2), 3) и 9) пункта 1 статьи 133 Социального кодекса Республики Казахстан, в размере не менее пятнадцати квадратных метров на человека.
3. Приемные профессиональные воспитатели оказывают содействие органу, осуществляющему функции по опеке или попечительству, в возврате родителям детей, нуждающихся в специальных социальных услугах по основаниям, предусмотренным подпунктами 2), 3) и 9) пункта 1 статьи 133 Социального кодекса Республики Казахстан, а при невозможности возвращения родителям детей, нуждающихся в специальных социальных услугах по основаниям, предусмотренным подпунктами 1) и 2) пункта 1 статьи 133 Социального кодекса Республики Казахстан, – в передаче их на воспитание в семью (усыновление, опека или попечительство, патронат, приемная семья).
4. Порядок подбора, обучения, выдачи заключения о признании приемными профессиональными воспитателями, а также оплаты труда приемных профессиональных воспитателей определяется положением о приемных профессиональных семьях.

5. Баланы қабылдайтын кәсіби тәрбиешілер қорғаншылық немесе қамқоршылық жөніндегі функцияларды жүзеге асыратын органдарға Қазақстан Республикасы Әлеуметтік кодексінің 133-бабы 1-тармағының 1), 2), 3) және 9) тармақшаларында көзделген негіздер бойынша арнаулы әлеуметтік көрсетілетін қызметтерге мұқтаж балалардың денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган бекіткен нысан бойынша денсаулық паспортының көшірмесін және оларды тәрбиелеу жөніндегі жұмыс туралы, оларды күтіп-бағуға бөлінген ақшаның жұмсалғаны және олардың мүлкін басқару туралы есептерді тоқсан сайын ұсынуға міндетті.
Баланы қабылдайтын кәсіби тәрбиешілердің Қазақстан Республикасы Әлеуметтік кодексінің 133-бабы 1-тармағының 1), 2), 3) және 9) тармақшаларында көзделген негіздер бойынша арнаулы әлеуметтік көрсетілетін қызметтерге мұқтаж балалардың банк шоттарынан ақша алуға құқығы жоқ.
132-9-бап. Баланы қабылдайтын кәсіби отбасына берілетін, Қазақстан Республикасы Әлеуметтік кодексінің 133-бабы 1-тармағының 1), 2), 3) және 9) тармақшаларында көзделген негіздер бойынша арнаулы әлеуметтік көрсетілетін қызметтерге мұқтаж балалар
1. Қазақстан Республикасы Әлеуметтік кодексінің 133-бабы 1-тармағының 1), 2), 3) және 9) тармақшаларында көзделген негіздер бойынша арнаулы әлеуметтік көрсетілетін қызметтерге мұқтаж балаларды баланы қабылдайтын кәсіби отбасына беруді қорғаншылық немесе қамқоршылық жөніндегі функцияларды жүзеге асыратын органдар баланы қабылдайтын кәсіби отбасы туралы ережеде белгіленген тәртіппен жүзеге асырады.
Баланы қабылдайтын кәсіби отбасына Қазақстан Республикасы Әлеуметтік кодексінің 133-бабы 1-тармағының 1), 2), 3) және 9) тармақшаларында көзделген негіздер бойынша арнаулы әлеуметтік көрсетілетін қызметтерге мұқтаж балаларды беру үшін баланы қабылдайтын кәсіби тәрбиешілер оларды алдын ала таңдауды жүзеге асырмайды.
2. Балалардың заңды мүдделеріне сай келетін және балалар өздерінің туыстығы туралы білмейтін, бірге тұрмаған және тәрбиеленбеген жағдайларды қоспағанда, ағалы-інілілер мен апалы-сіңлілілерді (қарындастарды) ажыратуға жол берілмейді.
3. Қазақстан Республикасы Әлеуметтік кодексінің 133-бабы 1-тармағының 1), 2), 3) және 9) тармақшаларында көзделген негіздер бойынша арнаулы әлеуметтік көрсетілетін қызметтерге мұқтаж балаларды баланы қабылдайтын кәсіби тәрбиешілерге беру олардың пікірлері ескеріліп жүзеге асырылады. Он жасқа толған балалар өзінің келісімімен ғана берілуі мүмкін.
4. Қазақстан Республикасы Әлеуметтік кодексінің 133-бабы 1-тармағының 1), 2), 3) және 9) тармақшаларында көзделген негіздер бойынша арнаулы әлеуметтік көрсетілетін қызметтерге мұқтаж балаларды беру кезінде баланы қабылдайтын кәсіби тәрбиешілердің адамгершілік және өзге де жеке қасиеттері, олардың баланы қабылдайтын кәсіби тәрбиеші міндеттерін орындау қабілеті ескеріледі.

5. Приемные профессиональные воспитатели обязаны ежеквартально представлять в органы, осуществляющие функции по опеке или попечительству, копию паспорта здоровья детей, нуждающихся в специальных социальных услугах по основаниям, предусмотренным подпунктами 1), 2), 3) и 9) пункта 1 статьи 133 Социального кодекса Республики Казахстан, по форме, утвержденной уполномоченным органом в области здравоохранения, и отчеты о работе по их воспитанию, расходовании денег, выделенных на их содержание, и об управлении их имуществом.
Приемные профессиональные воспитатели не имеют права снимать деньги с банковских счетов детей, нуждающихся в специальных социальных услугах по основаниям, предусмотренным подпунктами 1), 2), 3) и 9) пункта 1 статьи 133 Социального кодекса Республики Казахстан.
Статья 132-9. Дети, нуждающиеся в специальных социальных услугах по основаниям, предусмотренным подпунктами 1), 2), 3) и 9) пункта 1 статьи 133 Социального кодекса Республики Казахстан, которые передаются в приемную профессиональную семью
1. Передача детей, нуждающихся в специальных социальных услугах по основаниям, предусмотренным подпунктами 1), 2), 3) и 9) пункта 1 статьи 133 Социального кодекса Республики Казахстан, в приемную профессиональную семью осуществляется органами, осуществляющими функции по опеке или попечительству, в порядке, установленном положением о приемных профессиональных семьях.
Предварительный выбор детей, нуждающихся в специальных социальных услугах по основаниям, предусмотренным подпунктами 1), 2), 3) и 9) пункта 1 статьи 133 Социального кодекса Республики Казахстан, для передачи их в приемную профессиональную семью приемными профессиональными воспитателями не осуществляется.
2. Разъединение братьев и сестер не допускается, за исключением случаев, когда это отвечает законным интересам детей и дети не знают о своем родстве, не проживали и не воспитывались совместно.
3. Передача детей, нуждающихся в специальных социальных услугах по основаниям, предусмотренным подпунктами 1), 2), 3) и 9) пункта 1 статьи 133 Социального кодекса Республики Казахстан, приемным профессиональным воспитателям осуществляется с учетом их мнения. Дети, достигшие десятилетнего возраста, могут быть переданы только с их согласия.
4. При передаче детей, нуждающихся в специальных социальных услугах по основаниям, предусмотренным подпунктами 1), 2), 3) и 9) пункта 1 статьи 133 Социального кодекса Республики Казахстан, учитываются нравственные и иные личные качества приемных профессиональных воспитателей, способность их к выполнению обязанностей приемных профессиональных воспитателей.

5. Қазақстан Республикасы Әлеуметтік кодексінің 133-бабы 1-тармағының 1), 2), 3) және 9) тармақшаларында көзделген негіздер бойынша арнаулы әлеуметтік көрсетілетін қызметтерге мұқтаж, баланы қабылдайтын кәсіби тәрбиешілерге берілген балалар өздеріне тиесілі алименттерге, бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорынан және ерікті жинақтаушы зейнетақы қорларынан төленетін ата-аналарының зейнетақы төлемдеріне, жәрдемақыларға және басқа да әлеуметтік төлемдерге құқығын, сондай-ақ тұрғынжайға және өзге де мүлікке меншік құқығын және (немесе) тұрғынжайды және өзге де мүлікті пайдалану құқығын сақтайды. Тұрғынжайы болмаған кезде баланы қабылдайтын кәсіби тәрбиешілерге берілген жетім балалардың, ата-аналарының қамқорлығынсыз қалған балалардың Қазақстан Республикасының тұрғын үй заңнамасына сәйкес оларға тұрғынжай берілуіне құқығы бар.
Қазақстан Республикасы Әлеуметтік кодексінің 133-бабы 1-тармағының 1), 2), 3) және 9) тармақшаларында көзделген негіздер бойынша арнаулы әлеуметтік көрсетілетін қызметтерге мұқтаж балаларға тиесілі ақша мен өзге де мүліктің сақталуы қорғаншылық немесе қамқоршылық жөніндегі функцияларды жүзеге асыратын органға жүктеледі.
Қазақстан Республикасы Әлеуметтік кодексінің 133-бабы 1-тармағының 1), 2), 3) және 9) тармақшаларында көзделген негіздер бойынша арнаулы әлеуметтік көрсетілетін қызметтерге мұқтаж, баланы қабылдайтын кәсіби тәрбиешілерге берілген балалардың тұрғынжайын иеліктен шығару, оның ішінде айырбастау немесе сыйға тарту бойынша мәмілелер жасасуға немесе олардың атынан кепілгерлік шартын, тұрғынжайды өтеусіз пайдалануға беру немесе кепілге салу бойынша мәмілелерді, заң жүзінде, өсиет бойынша оларға тиесілі мұрагерлік құқықтардан бас тартуына, олардың тұрғынжайын бөлуге немесе одан үлесті бөліп алуға әкеп соқтыратын мәмілелерді жасасуға жол берілмейді.
Қазақстан Республикасы Әлеуметтік кодексінің 133-бабы 1-тармағының 1), 2), 3) және 9) тармақшаларында көзделген негіздер бойынша арнаулы әлеуметтік көрсетілетін қызметтерге мұқтаж, баланы қабылдайтын кәсіби тәрбиешілерге берілген балалар осы Кодекстің 60, 61, 62 және 67-баптарында көзделген құқықтарды да иеленеді.
132-10-бап. Қазақстан Республикасы Әлеуметтік кодексінің 133-бабы 1-тармағының 1), 2), 3) және 9) тармақшаларында көзделген негіздер бойынша арнаулы әлеуметтік көрсетілетін қызметтерге мұқтаж, баланы қабылдайтын кәсіби тәрбиешілерге берілген балаларды күтіп-бағу
Қазақстан Республикасы Әлеуметтік кодексінің 133-бабы 1-тармағының 1), 2), 3) және 9) тармақшаларында көзделген негіздер бойынша арнаулы әлеуметтік көрсетілетін қызметтерге мұқтаж, баланы қабылдайтын кәсіби тәрбиешілерге берілген әрбір баланы күтіп-бағуға баланы қабылдайтын кәсіби отбасы туралы ережеге сәйкес ай сайын ақша төленеді.";

5. Дети, нуждающиеся в специальных социальных услугах по основаниям, предусмотренным подпунктами 1), 2), 3) и 9) пункта 1 статьи 133 Социального кодекса Республики Казахстан, переданные приемным профессиональным воспитателям, сохраняют право на причитающиеся им алименты, пенсионные выплаты родителей из единого накопительного пенсионного фонда и добровольных накопительных пенсионных фондов, пособия и другие социальные выплаты, а также право собственности на жилище и иное имущество и (или) право пользования жилищем и иным имуществом. При отсутствии жилища дети-сироты, дети, оставшиеся без попечения родителей, переданные приемным профессиональным воспитателям, имеют право на предоставление им жилища в соответствии с жилищным законодательством Республики Казахстан.
Сохранность денег и иного имущества, которые принадлежат детям, нуждающимся в специальных социальных услугах по основаниям, предусмотренным подпунктами 1), 2), 3) и 9) пункта 1 статьи 133 Социального кодекса Республики Казахстан, возлагается на орган, осуществляющий функции по опеке или попечительству.
Не допускается совершение сделок по отчуждению, в том числе обмену или дарению, жилища детей, нуждающихся в специальных социальных услугах по основаниям, предусмотренным подпунктами 1), 2), 3) и 9) пункта 1 статьи 133 Социального кодекса Республики Казахстан, переданных приемным профессиональным воспитателям, или заключение от их имени договора поручительства, сделок по сдаче жилища в безвозмездное пользование или в залог, сделок, влекущих отказ от принадлежащих им прав на наследство по закону, завещанию, раздел их жилища или выдел из него доли.
Дети, нуждающиеся в специальных социальных услугах по основаниям, предусмотренным подпунктами 1), 2), 3) и 9) пункта 1 статьи 133 Социального кодекса Республики Казахстан, переданные приемным профессиональным воспитателям, обладают также правами, предусмотренными статьями 60, 61, 62 и 67 настоящего Кодекса.
Статья 132-10. Содержание детей, нуждающихся в специальных социальных услугах по основаниям, предусмотренным подпунктами 1), 2), 3) и 9) пункта 1 статьи 133 Социального кодекса Республики Казахстан, переданных приемным профессиональным воспитателям
На содержание каждого ребенка, нуждающегося в специальных социальных услугах по основаниям, предусмотренным подпунктами 1), 2), 3) и 9) пункта 1 статьи 133 Социального кодекса Республики Казахстан, переданного приемным профессиональным воспитателям, ежемесячно выплачиваются деньги в соответствии с положением о приемных профессиональных семьях.";

4. "Отбасы үлгiсiндегi балалар ауылы және жасөспiрiмдер үйлерi туралы" 2000 жылғы 13 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) бүкіл мәтін бойынша "тәрбиеленушi-балалардың", "тәрбиеленушi балалар", "тәрбиеленуші балалар (тәрбиеленушiлер)", "тәрбиеленушi балалардың", "тәрбиеленушi балаға", "Тәрбиеленушi-балалардың", "тәрбиеленушi-балаларына", "Тәрбиеленушi-балаларға", "Тәрбиеленушi-балалар", "Тәрбиеленушi-балаларды", "тәрбиеленушi-балалар" деген сөздер тиісінше "тәрбиеленушiлердің", "тәрбиеленушілер", "тәрбиеленушiлер", "тәрбиеленушiлердің", "тәрбиеленушiге", "Тәрбиеленушiлердің", "тәрбиеленушiлеріне", "Тәрбиеленушiлерге", "Тәрбиеленушiлер", "Тәрбиеленушiлерді", "тәрбиеленушiлер" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 3-бапта:
тақырып және 1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3-бап. Осы Заңның негізгі мақсаттары, қағидаттары мен міндеттері
1. Осы Заңның негізгі мақсаттары жетім балалар мен ата-аналарының қамқорлығынсыз қалған балалардың отбасындай ортада тұруы және тәрбиеленуі үшін жағдай жасауға бағытталған отбасы үлгісіндегі балалар ауылы мен жасөспірімдер үйлерінің құқықтық жағдайын айқындау, сондай-ақ олардың мәртебесін бекіту болып табылады.";
мынадай мазмұндағы 1-1-тармақпен толықтырылсын:
"1-1. Осы Заң мынадай негізгі қағидаттарға негізделеді:
1) ізгілік;
2) әділеттілік;
3) жеке адамның еркін дамуы;
4) тәрбиеленушілердің құқықтары мен заңды мүдделерін басымдылықпен қорғау;
5) балалар ауылы мен жасөспірімдер үйлері отбасы мүшелерінің өзара көмек және қолдау көрсетуі.";
2-тармақтың бірінші абзацындағы "міндеттердің" деген сөз "негізгі міндеттердің" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) 19-баптың 3-тармағындағы "тәрбиеленушiлердiң денсаулық жағдайы туралы, оны тәрбиелеу жөнiндегi, сондай-ақ тәрбиеленушiнiң мүлкiн басқару жөнiндегi жұмысы туралы қорғаншы және қамқоршы органға кем дегенде жылына бiр рет есеп берiп отыруға" деген сөздер "баланың денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган бекіткен нысан бойынша денсаулық паспортының көшірмесін, оны тәрбиелеу жөніндегі жұмыс туралы және оның мүлкін басқару туралы есептерді қорғаншы және қамқоршы органға кем дегенде жылына бiр рет ұсынуға" деген сөздермен ауыстырылсын.
5. "Қазақстан Республикасындағы баланың құқықтары туралы" 2002 жылғы 8 тамыздағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) кіріспедегі "балаларды қоғамдағы толымды өмiрге даярлау, олардың қоғамдық мәнi бар және шығармашылық белсендiлiгiн дамыту, әлемдiк өркениеттiң жалпы адамзатқа тән құндылықтары негiзiнде оларды жоғары имандылық қасиеттерге, елжандылық пен азаматтыққа тәрбиелеу, олардың бойында ұлттық сана-сезiмдi қалыптастыру принциптерінің басымдығына сүйенiп," деген сөздер алып тасталсын;
2) 1-бапта:
5) тармақшадағы "өмірде қиын ахуалға тап болған" деген сөздер "арнаулы әлеуметтік көрсетілетін қызметтерге мұқтаж" деген сөздермен ауыстырылсын;
6) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"6) баланың заңды өкілдері – ата-аналар (ата-ана), бала асырап алушылар, қорғаншы немесе қамқоршы, баланы қабылдайтын ата-ана (баланы қабылдайтын ата-аналар), баланы қабылдайтын кәсіби тәрбиеші (баланы қабылдайтын кәсіби тәрбиешілер), патронат тәрбиеші және Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес балаға қамқорлық жасауды, білім, тәрбие беруді, оның құқықтары мен заңды мүдделерін қорғауды жүзеге асыратын олардың орнындағы басқа да адамдар;";

4. В Закон Республики Казахстан от 13 декабря 2000 года "О детских деревнях семейного типа и домах юношества":
1) по всему тексту слова "детей-воспитанников", "Дети-воспитанники" и "Дети-воспитанники (воспитанники)" заменить соответственно словами "воспитанников", "Воспитанники";
2) в статье 3:
заголовок и пункт 1 изложить в следующей редакции:
"Статья 3. Основные цели, принципы и задачи настоящего Закона
1. Основными целями настоящего Закона являются определение правового положения детских деревень семейного типа и домов юношества, которое направлено на создание условий для проживания и воспитания детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, в среде, приближенной к семье, а также закрепление их статуса.";
дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:
"1-1. Настоящий Закон основывается на основных принципах:
1) гуманизма;
2) справедливости;
3) свободного развития личности;
4) приоритетной защиты прав и законных интересов воспитанников;
5) взаимной помощи и поддержки членов семьи детской деревни и домов юношества.";
в абзаце первом пункта 2 слова "следующих задач" заменить словами "следующих основных задач";
3) в пункте 3 статьи 19 слова "отчеты о состоянии здоровья воспитанника, о работе по его воспитанию, а также по управлению имуществом воспитанника" заменить словами "копию паспорта здоровья ребенка по форме, утвержденной уполномоченным органом в области здравоохранения, отчеты о работе по его воспитанию и об управлении его имуществом".
5. В Закон Республики Казахстан от 8 августа 2002 года "О правах ребенка в Республике Казахстан":
1) в преамбуле слова ", исходя из принципов приоритетности подготовки детей к полноценной жизни в обществе, развития у них общественно значимой и творческой активности, воспитания в них высоких нравственных качеств, патриотизма и гражданственности, формирования национального самосознания на основе общечеловеческих ценностей мировой цивилизации" исключить;
2) в статье 1:
в подпункте 5) слова "находящегося в трудной жизненной ситуации" заменить словами "нуждающегося в специальных социальных услугах";
подпункт 6) изложить в следующей редакции:
"6) законные представители ребенка – родители (родитель), усыновители (удочерители), опекун или попечитель, приемный родитель (приемные родители), приемный профессиональный воспитатель (приемные профессиональные воспитатели), патронатный воспитатель и другие заменяющие их лица, осуществляющие в соответствии с законодательством Республики Казахстан заботу, образование, воспитание, защиту прав и законных интересов ребенка;";

мынадай мазмұндағы 8-3 және 8-4) тармақшалармен толықтырылсын:
"8-3) Қазақстан Республикасындағы баланың құқықтары жөніндегі уәкіл – Қазақстан Республикасының Президенті тағайындайтын, өзіне балалардың құқықтары мен заңды мүдделерінің негізгі кепілдіктерін қамтамасыз ету, сондай-ақ мемлекеттік және қоғамдық институттармен өзара іс-қимыл жасай отырып, балалардың бұзылған құқықтары мен бостандықтарын қалпына келтіру жөніндегі функциялар жүктелетін адам;
8-4) Қазақстан Республикасының балалардың құқықтарын қорғау саласындағы уәкілетті органы – Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын, балалардың құқықтарын қорғау саласында басшылықты және салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;";
13) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"13) патронат – жетім балаларды, ата-аналарының (ата-анасының) қамқорлығынсыз қалған балаларды қорғаншылық немесе қамқоршылық жөніндегі функцияларды жүзеге асыратын орган мен баланы (балаларды) тәрбиелеуге алуға ниет білдірген адам жасасатын шарт бойынша отбасына патронаттық тәрбиелеуге берген кездегі тәрбие нысаны;";
15) тармақша алып тасталсын;
3) мынадай мазмұндағы 3-1-баппен толықтырылсын:
"3-1-бап. Осы Заңның негізгі мақсаттары, қағидаттары мен міндеттері
1. Осы Заңның негізгі мақсаттары балалардың құқықтары мен заңды мүдделерін қамтамасыз ету, баланың құқықтарының негізгі кепілдіктерін нығайту және құқықтары бұзылған жағдайларда оларды қалпына келтіру болып табылады.
2. Осы Заңның негізгі қағидаттары мыналар болып танылады:
1) балаларды қоғамдағы толымды өмірге даярлау басымдығы;
2) балалардың қоғамдық мәні бар және шығармашылық белсенділігін дамыту;
3) әлемдік өркениеттің жалпы адамзатқа тән құндылықтары негізінде жоғары адамгершілік қасиеттерді, патриотизм мен азаматтық қасиеттерін дамыту, ұлттық сана-сезімді қалыптастыру.
3. Осы Заңның негізгі міндеттері мыналар болып табылады:
1) балалардың құқықтары мен заңды мүдделерін заңнамалық тұрғыдан қамтамасыз ету, сондай-ақ баланың құқықтары кепілдіктерінің құқықтық негіздерін қалыптастыру;
2) балалардың құқықтарын қамтамасыз ету шараларын әзірлеу және іске асыру;
3) балалардың дене бiтiмi, зияткерлік, рухани және адамгершілік тұрғысынан дамуына, олардың құқықтық санасы мен құқықтық мәдениетін қалыптастыруға, олардың бойында патриотизм, азаматтық және бейбiтшiл сезiмдердi тәрбиелеуге, сондай-ақ баланың жеке адами тұлғасының қоғам мүддесі, Қазақстан халқының дәстүрлерi, ұлттық және әлемдiк мәдениет жетiстiктерiне қол жеткізуі үшін мүмкіндіктерін ашуға жәрдемдесу;
4) баланың құқықтары мен заңды мүдделерін қорғау жөніндегі тиісті органдар мен ұйымдарды құру;

дополнить подпунктами 8-3) и 8-4) следующего содержания:
"8-3) Уполномоченный по правам ребенка в Республике Казахстан – лицо, назначаемое Президентом Республики Казахстан, на которого возлагаются функции по обеспечению основных гарантий прав и законных интересов детей, а также восстановлению их нарушенных прав и свобод во взаимодействии с государственными и общественными институтами;
8-4) уполномоченный орган в области защиты прав детей Республики Казахстан – центральный исполнительный орган, определяемый Правительством Республики Казахстан, осуществляющий руководство и межотраслевую координацию в области защиты прав детей;";
подпункт 13) изложить в следующей редакции:
"13) патронат – форма воспитания, при которой дети-сироты, дети, оставшиеся без попечения родителей (родителя), передаются на патронатное воспитание в семьи по договору, заключаемому органом, осуществляющим функции по опеке или попечительству, и лицом, выразившим желание взять ребенка (детей) на воспитание;";
подпункт 15) исключить;
3) дополнить статьей 3-1 следующего содержания:
"Статья 3-1. Основные цели, принципы и задачи настоящего Закона
1. Основными целями настоящего Закона являются обеспечение прав и законных интересов детей, упрочение основных гарантий прав ребенка и восстановление прав в случаях их нарушений.
2. Основными принципами настоящего Закона признаются:
1) приоритетность подготовки детей к полноценной жизни в обществе;
2) развитие у детей общественно значимой и творческой активности;
3) развитие высоких нравственных качеств, патриотизма и гражданственности, формирование национального самосознания на основе общечеловеческих ценностей мировой цивилизации.
3. Основными задачами настоящего Закона являются:
1) законодательное обеспечение прав и законных интересов детей, а также формирование правовых основ гарантий прав ребенка;
2) разработка и реализация мер обеспечения прав детей;
3) содействие физическому, интеллектуальному, духовному и нравственному развитию детей, формированию их правосознания и правовой культуры, воспитанию в них патриотизма, гражданственности и миролюбия, а также реализации личности ребенка в интересах общества, традиций народа Казахстана, достижений национальной и мировой культуры;
4) создание соответствующих органов и организаций по защите прав и законных интересов ребенка;

5) балалардың құқықтарын қорғау жүйесін қалыптастыру және оның тиімді жұмыс істеуін және оны жетілдіруді қамтамасыз ету;
6) балалардың өмірін жақсартуға бағытталған мемлекеттік ең төмен әлеуметтік стандарттарды белгілеу.";
4) 6-бап алып тасталсын;
5) 7-бапта:
тақырып және 1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"7-бап. Қазақстан Республикасының балалардың құқықтарын қорғау саласындағы уәкілетті органының, Қазақстан Республикасының орталық және жергілікті атқарушы органдарының мемлекетте баланың құқықтарын қорғау мәселелері жөніндегі өкілеттіктері
1. Қазақстан Республикасының балалардың құқықтарын қорғау саласындағы уәкілетті органының өкілеттіктеріне:
1) өз құзыреті шегінде стратегиялық, реттеушілік, іске асыру және бақылау функцияларын жүзеге асыру;
2) мемлекеттің ішкі және сыртқы саясатының Қазақстан Республикасының Президенті айқындаған негізгі бағыттары және мемлекеттің әлеуметтік-экономикалық саясатының, оның қорғаныс қабілетінің, қауіпсіздігінің, қоғамдық тәртіпті қамтамасыз етудің Қазақстан Республикасының Үкіметі әзірлеген негізгі бағыттары негізінде және оларды орындау үшін Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес балалардың құқықтарын қорғау саласындағы мемлекеттік саясатты қалыптастыру;
3) балалардың құқықтарын қорғау саласында халықаралық ынтымақтастықты жүзеге асыру;
4) баланың құқықтарын қорғау саласындағы басқа да мүдделі уәкілетті органдардың қызметін, оның ішінде халықаралық ынтымақтастық саласында үйлестіру;
5) баланың құқықтарын қорғау саласында жергілікті атқарушы органдарды үйлестіруді және оларға әдістемелік басшылық жасауды жүзеге асыру;
6) балалардың өмірін жақсартуға бағытталған мемлекеттік ең төмен әлеуметтік стандарттарды белгілеу;
7) осы Заңның негізгі мақсаттары мен міндеттеріне және Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес балалардың құқықтарын қорғау саласындағы нормативтік құқықтық актілерді әзірлеу және бекіту;
8) осы Заңда, Қазақстан Республикасының өзге де заңдарында, Қазақстан Республикасы Президентінің және Қазақстан Республикасы Үкіметінің актілерінде көзделген өзге де өкілеттіктерді жүзеге асыру жатады.";
мынадай мазмұндағы 1-1-тармақпен толықтырылсын:
"1-1. Орталық атқарушы органдардың баланың құқықтарын қорғау мәселелері жөніндегі өкілеттіктеріне:
1) балалардың құқықтарын қорғау саласында халықаралық ынтымақтастықты жүзеге асыру;
2) осы Заңның негізгі мақсаттары мен міндеттеріне және Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес балалардың құқықтарын қорғау саласындағы нормативтік құқықтық актілерді әзірлеу және бекіту;
3) осы Заңда, Қазақстан Республикасының өзге де заңдарында, Қазақстан Республикасы Президентінің және Қазақстан Республикасы Үкіметінің актілерінде көзделген өзге де өкілеттіктерді жүзеге асыру жатады.";
3-тармақта:
бірінші абзацтағы "құқықтары кепiлдiктерiн жүзеге асырудағы" деген сөздер "құқықтарын қорғау мәселелері жөніндегі" деген сөздермен ауыстырылсын;
4) тармақша "мүдделеріне орай" деген сөздерден кейін "Қазақстан Республикасының балалардың құқықтарын қорғау саласындағы уәкілетті органы," деген сөздермен толықтырылсын;

5) формирование и обеспечение эффективного функционирования и совершенствования системы защиты прав детей;
6) установление государственных минимальных социальных стандартов, направленных на улучшение жизни детей.";
4) статью 6 исключить;
5) в статье 7:
заголовок и пункт 1 изложить в следующей редакции:
"Статья 7. Полномочия уполномоченного органа в области защиты прав детей Республики Казахстан, центральных и местных исполнительных органов Республики Казахстан по вопросам защиты прав ребенка в государстве
1. К полномочиям уполномоченного органа в области защиты прав детей Республики Казахстан относятся:
1) осуществление стратегических, регулятивных, реализационных и контрольных функций в пределах своей компетенции;
2) на основе и во исполнение основных направлений внутренней и внешней политики государства, определенных Президентом Республики Казахстан, и основных направлений социально-экономической политики государства, его обороноспособности, безопасности, обеспечения общественного порядка, разработанных Правительством Республики Казахстан, формирование государственной политики в области защиты прав детей в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
3) осуществление международного сотрудничества в области защиты прав детей;
4) координация деятельности других заинтересованных уполномоченных органов в области защиты прав ребенка, в том числе в области международного сотрудничества;
5) осуществление координации и методическое руководство местных исполнительных органов в области защиты прав ребенка;
6) установление государственных минимальных социальных стандартов, направленных на улучшение жизни детей;
7) разработка и утверждение нормативных правовых актов в области защиты прав детей в соответствии с основными целями и задачами настоящего Закона и законодательством Республики Казахстан;
8) осуществление иных полномочий, предусмотренных настоящим Законом, иными законами Республики Казахстан, актами Президента Республики Казахстан и Правительства Республики Казахстан.";
дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:
"1-1. К полномочиям центральных исполнительных органов по вопросам защиты прав ребенка относятся:
1) осуществление международного сотрудничества в области защиты прав детей;
2) разработка и утверждение нормативных правовых актов в области защиты прав детей в соответствии с основными целями и задачами настоящего Закона и законодательством Республики Казахстан;
3) осуществление иных полномочий, предусмотренных настоящим Законом, иными законами Республики Казахстан, актами Президента Республики Казахстан и Правительства Республики Казахстан.";
в пункте 3:
в абзаце первом слова "осуществлению гарантий" заменить словами "вопросам защиты";
подпункт 4) после слова "определенных" дополнить словами "уполномоченным органом в области защиты прав детей Республики Казахстан,";

6) 27-бапта:
тақырыптағы, 1 және 5-тармақтардағы "және баланы қабылдайтын отбасы", "баланы қабылдайтын отбасына" деген сөздер тиісінше "баланы қабылдайтын және баланы қабылдайтын кәсіби отбасы", "баланы қабылдайтын және баланы қабылдайтын кәсіби отбасына" деген сөздермен ауыстырылсын;
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Бір отбасында тәрбиеленген туған ағалы-інілілер мен апалы-сіңлілілерді (қарындастарды) әртүрлі адамдардың қорғаншылыққа немесе қамқоршылыққа алуына, осы мән-жайлар балалардың заңды мүдделеріне сай келетін жағдайларды қоспағанда, жол берілмейді.";
7) 30-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы он екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Арнаулы әлеуметтік көрсетілетін қызметтерге мұқтаж балаларды қолдау орталықтары Қазақстан Республикасы Әлеуметтік кодексінің 133-бабы 1-тармағының 1), 2), 3) және 9) тармақшаларында көзделген негіздер бойынша арнаулы әлеуметтік көрсетілетін қызметтерге мұқтаж балаларды тәрбиелеуге қабылдаған отбасыларға жетім балаларға, ата-аналарының қамқорлығынсыз қалған балаларға арналған білім беру ұйымдары қызметінің үлгілік қағидаларына сәйкес әлеуметтік, құқықтық, психологиялық, педагогикалық көмек көрсетуге бағытталған шаралар кешенін жүзеге асырады.";
8) 43-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Баланың заңды өкілдерi барлық мемлекеттiк органдарда және меншік нысанына қарамастан, барлық ұйымдарда, оның iшiнде соттарда кез келген тұлғамен қарым-қатынаста, арнаулы өкiлеттiксiз баланың туу туралы куәлiгi, заңды өкілінің жеке басын куәландыратын құжаты негiзiнде балаларға өкілдiк етудi және олардың құқықтарын және заңмен қорғалатын мүдделерiн қорғауды жүзеге асырады.";
9) 51-бап алып тасталсын.
6. "Кәмелетке толмағандар арасындағы құқық бұзушылықтардың профилактикасы мен балалардың қадағалаусыз және панасыз қалуының алдын алу туралы" 2004 жылғы 9 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына:
7-баптың 4) және 4-1) тармақшалары алып тасталсын.
7. "Білім туралы" 2007 жылғы 27 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 1-бапта:
2-2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"2-2) академиялық ұтқырлық – білім алушыларды немесе оқытушы-зерттеушілерді, педагогтерді оқыту, тағылымдамадан өту немесе зерттеулер жүргізу үшін белгілі бір академиялық кезеңге (семестрге немесе оқу жылына) өзінің техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымында немесе оқуды жалғастыру үшін басқа техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымында академиялық кредиттер түрінде меңгерген оқыту нәтижелерін (модульдерін), оқу бағдарламаларын, пәндерін міндетті түрде қайта есепке ала отырып, басқа техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымына (ел ішінде немесе шет елге) ауыстыру;";
13-1) тармақша "жүз пайыз қатысатын," деген сөздерден кейін "ғылым және жоғары білім саласындағы уәкілетті органмен келісу бойынша" деген сөздермен толықтырылсын;
37-2) тармақшадағы "білім беру" деген сөздер "ғылым және жоғары білім" деген сөздермен ауыстырылсын;
48-4) тармақшадағы "жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білімді алатын кадрлар даярлаудың нақты" деген сөздер "техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білімді алатын кадрлар даярлаудың нақты мамандықтары (біліктіліктері) немесе" деген сөздермен ауыстырылсын;

6) в статье 27:
в заголовке, пунктах 1 и 5 слова "и приемная семья", "приемную семью" заменить соответственно словами ", приемная и приемная профессиональная семьи", "приемную и приемную профессиональную семьи";
пункт 6 изложить в следующей редакции:
"6. Опека или попечительство родных братьев и сестер, воспитывавшихся в одной семье, разными лицами не допускается, за исключением случаев, когда данные обстоятельства отвечают законным интересам детей.";
7) пункт 1 статьи 30 дополнить частью двенадцатой следующего содержания:
"Центры поддержки детей, нуждающихся в специальных социальных услугах, осуществляют комплекс мер, направленных на оказание социальной, правовой, психологической, педагогической помощи семьям, принявшим на воспитание детей, нуждающихся в специальных социальных услугах по основаниям, предусмотренным подпунктами 1), 2), 3) и 9) пункта 1 статьи 133 Социального кодекса Республики Казахстан, в соответствии с типовыми правилами деятельности организаций образования для детей-сирот, детей, оставшихся без попечения родителей.";
8) пункт 1 статьи 43 изложить в следующей редакции:
"1. Законные представители ребенка осуществляют представительство детей и защиту их прав и охраняемых законом интересов в отношениях с любыми лицами во всех государственных органах и организациях независимо от форм собственности, в том числе в судах, без специального полномочия на основании свидетельства о рождении ребенка, документа, удостоверяющего личность законного представителя.";
9) статью 51 исключить.
6. В Закон Республики Казахстан от 9 июля 2004 года "О профилактике правонарушений среди несовершеннолетних и предупреждении детской безнадзорности и беспризорности":
подпункты 4) и 4-1) статьи 7 исключить.
7. В Закон Республики Казахстан от 27 июля 2007 года "Об образовании":
1) в статье 1:
подпункт 2-2) изложить в следующей редакции:
"2-2) академическая мобильность – перемещение обучающихся или преподавателей-исследователей, педагогов для обучения, стажировки или проведения исследований на определенный академический период (семестр или учебный год) в другую организацию технического и профессионального, послесреднего, высшего и (или) послевузовского образования (внутри страны или за рубежом) с обязательным перезачетом освоенных результатов обучения (модулей), учебных программ, дисциплин в виде академических кредитов в своей организации технического и профессионального, послесреднего, высшего и (или) послевузовского образования или для продолжения учебы в другой организации технического и профессионального, послесреднего, высшего и (или) послевузовского образования;";
подпункт 13-1) после слов "уполномоченным органом в области образования" дополнить словами "по согласованию с уполномоченным органом в области науки и высшего образования";
в подпункте 37-2) слово "образования" заменить словами "науки и высшего образования";
в подпункте 48-4) слова "направлениям подготовки кадров, при которой обучающийся получает" заменить словами "специальностям (квалификациям) или направлениям подготовки кадров, при которой обучающийся получает техническое и профессиональное, послесреднее,";

2) 2-баптың 3-тармағының 3) тармақшасы "уәкілетті орган" деген сөздерден кейін ", ғылым және жоғары білім саласындағы уәкілетті орган" деген сөздермен толықтырылсын;
3) 3-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"3-бап. Осы Заңның негізгі мақсаты, міндеттері мен қағидаттары
1. Осы Заңның негізгі мақсаты сапалы білім алу құқығын қамтамасыз ету болып табылады.
2. Осы Заңның негізгі міндеттері мыналар болып табылады:
1) ұлттық және жалпы адамзатқа тән құндылықтар, ғылым мен практика жетістіктері негізінде жеке адамды қалыптастыруға, дамытуға және кәсіптік шыңдауға бағытталған сапалы білім алу үшін қажетті жағдайлар жасау;
2) жеке адамның шығармашылық, рухани және күш-қуат мүмкіндіктерін дамыту, адамгершілік пен салауатты өмір салтының берік негіздерін қалыптастыру, даралықты дамыту үшін жағдай жасау арқылы ой-өрісін байыту;
3) азаматтық пен патриотизмге, өз Отаны – Қазақстан Республикасына сүйіспеншілікке, мемлекеттік рәміздер мен мемлекеттік тілді құрметтеуге, халық дәстүрлерін қастерлеуге, Конституцияға қайшы және қоғамға жат кез келген көріністерге төзбеуге тәрбиелеу;
4) белсенді азаматтық ұстанымы бар жеке адамды тәрбиелеу, республиканың қоғамдық-саяси, экономикалық және мәдени өміріне қатысу қажеттігін, жеке адамның өз құқықтары мен міндеттеріне саналы көзқарасын қалыптастыру;
5) отандық және әлемдік мәдениеттің жетістіктеріне баулу, Қазақстан халқының тарихын, әдет-ғұрпы мен дәстүрлерін зерделеу;
6) педагогтердің әлеуметтік мәртебесін арттыруды қамтамасыз ету;
7) білім беру ұйымдарының еріктілігін, дербестігін кеңейту, білім беру ісін басқаруды демократияландыру;
8) қоғам мен экономиканың қажеттіліктеріне жауап беретін білім беру сапасын бағалаудың ұлттық жүйесінің жұмыс істеуі;
9) оқытудың жаңа технологияларын, оның ішінде кәсіптік білім беру бағдарламаларының қоғам мен еңбек нарығының өзгеріп отыратын қажеттіліктеріне тез бейімделуіне ықпал ететін кредиттік, ақпараттық-коммуникациялық технологияларды енгізу және тиімді пайдалану;
10) жалпы оқытудың, жұмыс орны бойынша оқытудың және еңбек нарығының қажеттіліктері арасындағы өзара байланысты қамтамасыз ететін және әркімге өзінің білім мен біліктілікке негізделген жеке әлеуетін қоғамда барынша пайдалануға көмектесетін оқыту жүйесін өмір бойы дамыту;
11) білімнің, ғылымның және өндірістің интеграциясы;
12) білім алушылардың кәсіптік ұмтылысын қамтамасыз ету;
13) жұмыс берушілермен және басқа да әлеуметтік әріптестермен белсенді өзара іс-қимыл арқылы техникалық және кәсіптік білім беруді озық қарқынмен дамытуды қамтамасыз ету;
14) білім алушылар мен тәрбиеленушілердің жеке ерекшеліктерін ескере отырып, білім алуы үшін арнаулы жағдайлар жасау.

2) подпункт 3) пункта 3 статьи 2 дополнить словами ", уполномоченным органом в области науки и высшего образования";
3) статью 3 изложить в следующей редакции:
"Статья 3. Основные цель, задачи и принципы настоящего Закона
1. Основной целью настоящего Закона является обеспечение права на получение качественного образования.
2. Основными задачами настоящего Закона являются:
1) создание необходимых условий для получения качественного образования, направленного на формирование, развитие и профессиональное становление личности на основе национальных и общечеловеческих ценностей, достижений науки и практики;
2) развитие творческих, духовных и физических возможностей личности, формирование прочных основ нравственности и здорового образа жизни, обогащение интеллекта путем создания условий для развития индивидуальности;
3) воспитание гражданственности и патриотизма, любви к своей Родине – Республике Казахстан, уважения к государственным символам и государственному языку, почитания народных традиций, нетерпимости к любым антиконституционным и антиобщественным проявлениям;
4) воспитание личности с активной гражданской позицией, формирование потребностей участвовать в общественно-политической, экономической и культурной жизни республики, осознанного отношения личности к своим правам и обязанностям;
5) приобщение к достижениям отечественной и мировой культуры, изучение истории, обычаев и традиций народа Казахстана;
6) обеспечение повышения социального статуса педагогов;
7) расширение автономности, самостоятельности организаций образования, демократизация управления образованием;
8) функционирование национальной системы оценки качества образования, отвечающей потребностям общества и экономики;
9) внедрение и эффективное использование новых технологий обучения, в том числе кредитной, информационно-коммуникационных, способствующих быстрой адаптации профессионального образования к изменяющимся потребностям общества и рынка труда;
10) развитие систем обучения в течение жизни, обеспечивающих взаимосвязь между общим обучением, обучением по месту работы и потребностями рынка труда и помогающих каждому максимально использовать свой личный потенциал в обществе, основанный на знании и компетентности;
11) интеграция образования, науки и производства;
12) обеспечение профессиональной мотивации обучающихся;
13) обеспечение опережающего развития технического и профессионального образования путем активного взаимодействия с работодателями и другими социальными партнерами;
14) создание специальных условий для получения образования с учетом индивидуальных особенностей обучающихся и воспитанников.

3. Осы Заңның негізгі қағидаттары мыналар болып табылады:
1) баршаның сапалы білім алуға құқықтарының теңдігі;
2) білім беру жүйесін дамытудың басымдығы;
3) әрбір адамның зияткерлік дамуы, психикалық-физиологиялық және жеке ерекшеліктері ескеріле отырып, халықтың барлық деңгейдегі білімге қолжетімділігі;
4) білім берудің зайырлы, гуманистік және дамытушылық сипаты, азаматтық және ұлттық құндылықтардың, адам өмірі мен денсаулығының, жеке адамның еркін дамуының басымдығы;
5) адамның құқықтары мен бостандықтарын құрметтеу;
6) жеке адамның білімдарлығын ынталандыру және дарындылығын дамыту;
7) білім беру деңгейлерінің сабақтастығын қамтамасыз ететін білім беру процесінің үздіксіздігі;
8) оқытудың, тәрбиенің және дамытудың бірлігі;
9) білім беруді басқарудың демократиялық сипаты, білім беру жүйесі қызметінің ашықтығы;
10) білім беру ұйымдарының меншік нысандары, оқыту мен тәрбиенің нысандары, білім беру бағыттары бойынша алуан түрлі болуы.
4. Білім беру ұйымдарында саяси партиялар мен діни ұйымдардың (бірлестіктердің) ұйымдық құрылымдарын құруға және олардың қызметіне тыйым салынады.";
4) 4-баптың 21) тармақшасында:
"мемлекеттік білім беру ұйымдарының", "бөлінетін қаражатты қалыптастыру, жұмсау бағыты мен оларды есепке алу" деген сөздер тиісінше "білім беру ұйымдарының", "арналған қаражатты қалыптастыру, бағыттау және бөлу" деген сөздермен ауыстырылсын;
"шаруашылық жүргізу құқығындағы мемлекеттік кәсіпорындарда" деген сөздер алып тасталсын;
5) 5-баптың бірінші бөлігінде:
мынадай мазмұндағы 11-1) тармақшамен толықтырылсын:
"11-1) жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беруді қоспағанда, білім берудің барлық деңгейлерінің мемлекеттік жалпыға міндетті білім беру стандарттарын әзірлейді және бекітеді;";
19) тармақшада:
мынадай мазмұндағы екінші абзацпен толықтырылсын:
"мектепке дейінгі тәрбие беру мен оқыту;";
екінші және үшінші абзацтардағы "мамандықтар бойынша" деген сөздер "білім беру бағдарламаларының тізіліміне енгізілген мамандықтар бойынша" деген сөздермен ауыстырылсын;
төртінші абзацтағы "беру үшін білім беру қызметімен айналысуға лицензия және (немесе) лицензияға қосымша береді;" деген сөздер "беру;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы бесінші абзацпен толықтырылсын:
"кәмелетке толмағандарға білім беру-сауықтыру қызметтерін көрсету үшін білім беру қызметімен айналысуға лицензия және (немесе) лицензияға қосымша береді;";
21) және 23) тармақшалардағы "мектепке дейінгі тәрбие мен оқыту және" деген сөздер алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 27-1), 117) және 118) тармақшалармен толықтырылсын:

3. Основными принципами настоящего Закона являются:
1) равенство прав всех на получение качественного образования;
2) приоритетность развития системы образования;
3) доступность образования всех уровней для населения с учетом интеллектуального развития, психофизиологических и индивидуальных особенностей каждого лица;
4) светский, гуманистический и развивающий характер образования, приоритет гражданских и национальных ценностей, жизни и здоровья человека, свободного развития личности;
5) уважение прав и свобод человека;
6) стимулирование образованности личности и развитие одаренности;
7) непрерывность процесса образования, обеспечивающего преемственность его уровней;
8) единство обучения, воспитания и развития;
9) демократический характер управления образованием, прозрачность деятельности системы образования;
10) разнообразие организаций образования по формам собственности, формам обучения и воспитания, направлениям образования.
4. Запрещаются создание и деятельность организационных структур политических партий и религиозных организаций (объединений) в организациях образования.";
4) в подпункте 21) статьи 4:
слова "расходования и учета средств, выделяемых на оказание финансовой и материальной помощи обучающимся и воспитанникам государственных" заменить словами "и распределения средств на оказание финансовой и материальной помощи обучающимся и воспитанникам";
слова "в государственных предприятиях на праве хозяйственного ведения" исключить;
5) в части первой статьи 5:
дополнить подпунктом 11-1) следующего содержания:
"11-1) разрабатывает и утверждает государственные общеобязательные стандарты образования всех уровней образования, за исключением высшего и послевузовского образования;";
в подпункте 19):
дополнить абзацем вторым следующего содержания:
"дошкольного воспитания и обучения;";
абзацы второй и третий после слов "по специальностям," дополнить словами "включенным в реестр образовательных программ,";
дополнить абзацем пятым следующего содержания:
"образовательно-оздоровительных услуг несовершеннолетним;";
в подпунктах 21) и 23) слова "дошкольному воспитанию и обучению и" исключить;
дополнить подпунктами 27-1), 117) и 118) следующего содержания:

"27-1) еңбек жөніндегі уәкілетті органмен бірлесіп мемлекеттік білім беру ұйымдарының бірінші басшылары мен педагогтерін лауазымға тағайындау, лауазымнан босату қағидаларын әзірлейді және бекітеді;";
"117) осы Заңның негізгі мақсаты мен міндеттеріне және Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес білім беру саласындағы нормативтік құқықтық актілерді әзірлейді және бекітеді;
118) осы Заңда, Қазақстан Республикасының өзге де заңдарында, Қазақстан Республикасы Президентінің және Қазақстан Республикасы Үкіметінің актілерінде көзделген өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.";
6) 5-3-бапта:
бірінші бөліктің 16) тармақшасы алып тасталсын;
екінші бөліктегі "16)," деген цифрлар алып тасталсын;
7) 6-бапта:
2-тармақта:
6) тармақшадағы ", мамандандырылған жалпы білім беретін және арнайы оқу бағдарламаларын іске асыратын мемлекеттік білім беру ұйымдарын қоспағанда," деген сөздер алып тасталсын;
11) тармақшадағы "мемлекеттік білім беру ұйымдарының" деген сөздер "білім беру ұйымдарының" деген сөздермен ауыстырылсын, "шаруашылық жүргізу құқығындағы мемлекеттік кәсіпорындарда" деген сөздер алып тасталсын;
3-тармақта:
5) тармақшадағы ", техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білімнің, балаларға қосымша білім берудің жалпы білім беретін оқу бағдарламаларын іске асыратын мемлекеттік білім беру ұйымдарын, сондай-ақ мамандандырылған жалпы білім беретін және арнайы оқу бағдарламаларын іске асыратын мемлекеттік білім беру ұйымдарын" деген сөздер "білімнің жалпы білім беретін оқу бағдарламаларын және балаларға қосымша білім беру бағдарламаларын іске асыратын мемлекеттік білім беру ұйымдарын, сондай-ақ білім беру саласындағы уәкілетті органмен келісу бойынша техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білімнің білім беру бағдарламаларын, мамандандырылған жалпы білім беретін және арнаулы оқу бағдарламаларын іске асыратын мемлекеттік білім беру ұйымдарын, балалар-жасөспірімдер спорт мектептерін" деген сөздермен ауыстырылсын;
"мынадай мазмұндағы 7-6) тармақшамен толықтырылсын:
"7-6) өңірлік кәсіпкерлер палаталарының және мүдделі ұйымдардың ұсыныстарын ескере отырып, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білімі бар кадрларды даярлауға арналған мемлекеттік білім беру тапсырысын орналастырады;";
11) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"11) білім беру ұйымдарының мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек алуға құқығы бар отбасылардан, сондай-ақ мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек алмайтын, жан басына шаққандағы табысы ең төменгі күнкөріс деңгейінің шамасынан төмен отбасылардан шыққан білім алушылары мен тәрбиеленушілеріне және жетім балаларға, ата-аналарының қамқорлығынсыз қалып, отбасыларда тұратын балаларға, төтенше жағдайлардың салдарынан шұғыл жәрдемді талап ететін отбасылардан шыққан балаларға және білім беру ұйымының алқалы басқару органы айқындайтын өзге де санаттағы білім алушылар мен тәрбиеленушілерге жалпы білім беретін мектептерді ағымдағы күтіп-ұстауға және орта білім беруге мемлекеттік білім беру тапсырысын орналастыруға бөлінетін бюджет қаражатының кемінде екі пайызы мөлшерінде қаржылай және материалдық көмек көрсетуге қаражат жұмсайды;";

"27-1) разрабатывает и утверждает совместно с уполномоченным органом по труду правила назначения на должности, освобождения от должностей первых руководителей и педагогов государственных организаций образования;";
"117) разрабатывает и утверждает нормативные правовые акты в области образования в соответствии с основными целью и задачами настоящего Закона и законодательством Республики Казахстан;
118) осуществляет иные полномочия, предусмотренные настоящим Законом, иными законами Республики Казахстан, актами Президента Республики Казахстан и Правительства Республики Казахстан.";
6) в статье 5-3:
подпункт 16) части первой исключить;
в части второй цифры "16)," исключить;
7) в статье 6:
в пункте 2:
в подпункте 6) слова ", за исключением государственных организаций образования, реализующих специализированные общеобразовательные и специальные учебные программы" исключить;
в подпункте 11) слова "государственных", "в государственных предприятиях на праве хозяйственного ведения" исключить;
в пункте 3:
в подпункте 5) слова ", технического и профессионального, послесреднего образования, дополнительного образования детей, а также государственные организации образования, реализующие специализированные общеобразовательные и специальные учебные программы" заменить словами "образования и дополнительные образовательные программы для детей, а также по согласованию с уполномоченным органом в области образования государственные организации образования, реализующие образовательные программы технического и профессионального, послесреднего образования, специализированные общеобразовательные и специальные учебные программы, детско-юношеские спортивные школы";
дополнить подпунктом 7-6) следующего содержания:
"7-6) размещает государственный образовательный заказ на подготовку кадров с техническим и профессиональным, послесредним, высшим и послевузовским образованием с учетом предложений региональных палат предпринимателей и заинтересованных организаций;";
подпункт 11) изложить в следующей редакции:
"11) направляет средства на оказание финансовой и материальной помощи обучающимся и воспитанникам организаций образования из семей, имеющих право на получение государственной адресной социальной помощи, а также из семей, не получающих государственную адресную социальную помощь, в которых среднедушевой доход ниже величины прожиточного минимума, и детям-сиротам, детям, оставшимся без попечения родителей, проживающим в семьях, детям из семей, требующих экстренной помощи в результате чрезвычайных ситуаций, и иным категориям обучающихся и воспитанников, определяемым коллегиальным органом управления организации образования, в размере не менее двух процентов от бюджетных средств, выделяемых на текущее содержание общеобразовательных школ и размещение государственного образовательного заказа на среднее образование;";

8) 8-баптың 2-2-тармағында:
бірінші бөліктегі "Жатақханаларда тұру" деген сөздер "Студенттерді, магистранттар мен докторанттарды жатақханалардағы орындармен қамтамасыз етуге арналған мемлекеттік тапсырыс құрамында жатақханада тұру шығыстарын мемлекет субсидиялаған жағдайларды қоспағанда, жатақханаларда тұру" деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші бөліктегі "білім беру саласындағы уәкілетті орган, білім беру саласындағы уәкілетті органның операторы және жатақхананың меншік иесі арасында үш жылдан асатын мерзімге жасалады және бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органның аумақтық бөлімшелерінде міндетті тіркелгенінен кейін күшіне енеді" деген сөздер "білім беру саласындағы уәкілетті органның операторы мен жатақхананың меншік иесі арасында жасалады" деген сөздермен ауыстырылсын;
9) 8-2-бап:
"білім беру жүйесі мен білім беру" деген сөздерден кейін ", оның ішінде мүмкіндіктері шектеулі балаларға білім беру" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Білім беру саласындағы мемлекеттік монополия субъектісі өндіретін және өткізетін, осы баптың бірінші бөлігінде көрсетілген тауарлардың (жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің) бағаларын білім беру саласындағы уәкілетті орган монополияға қарсы органмен келісу бойынша айқындайды.";
10) 11-бап алып тасталсын;
11) 14-баптың 8 және 8-1-тармақтарындағы "білім беру саласындағы уәкілетті органмен және (немесе)" деген сөздер алып тасталсын;
12) 17-баптың 2-тармағының екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Техникалық және кәсіптік білімнің білім беру бағдарламалары білім беру бағдарламаларының тізілімінде қамтылады.";
13) 20-баптың 2-тармағының екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Орта білімнен кейінгі білімнің білім беру бағдарламалары білім беру бағдарламаларының тізілімінде қамтылады.";
14) 21-баптың 2-тармағының бесінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Жоғары білімнің білім беру бағдарламалары білім беру бағдарламаларының тізілімінде қамтылады.";
15) 22-баптың 2-тармағының екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Жоғары оқу орнынан кейінгі білімнің білім беру бағдарламалары білім беру бағдарламаларының тізілімінде қамтылады.";
16) 26-бапта:
мынадай мазмұндағы 2-2-тармақпен толықтырылсын:
"2-2. Мектепке дейінгі ұйымдарға, оның ішінде ерекше білім беруді қажет ететін адамдарды (балаларды) оқуға қабылдау ата-аналарының немесе өзге де заңды өкілдерінің өтініші бойынша жүзеге асырылады және тиісті үлгідегі білім беру ұйымдарына қабылдаудың үлгілік қағидаларында айқындалады.";
8-1-тармақта:
"жоғары білімнің" деген сөздер "техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі және жоғары білімнің" деген сөздермен ауыстырылсын;
"оқуға қабылдау" деген сөздерден кейін "мемлекеттік білім беру тапсырысы беріліп және (немесе)" деген сөздермен толықтырылсын;

8) в пункте 2-2 статьи 8:
часть первую дополнить словами ", за исключением случаев субсидирования государством расходов за проживание в составе государственного заказа на обеспечение студентов, магистрантов и докторантов местами в общежитиях";
в части второй слова "уполномоченным органом в области образования,", "на срок, превышающий три года, и вступает в силу после его обязательной регистрации в территориальных подразделениях центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета" исключить;
9) статью 8-2:
после слов "типовые учебные программы)" дополнить словами ", в том числе для детей с ограниченными возможностями,";
дополнить частью второй следующего содержания:
"Цены на указанные в части первой настоящей статьи товары (работы, услуги), производимые и реализуемые субъектом государственной монополии в области образования, определяются уполномоченным органом в области образования по согласованию с антимонопольным органом.";
10) статью 11 исключить;
11) в пунктах 8 и 8-1 статьи 14 слова "уполномоченным органом в области образования и (или)" исключить;
12) часть вторую пункта 2 статьи 17 изложить в следующей редакции:
"Образовательные программы технического и профессионального образования содержатся в реестре образовательных программ.";
13) часть вторую пункта 2 статьи 20 изложить в следующей редакции:
"Образовательные программы послесреднего образования содержатся в реестре образовательных программ.";
14) часть пятую пункта 2 статьи 21 изложить в следующей редакции:
"Образовательные программы высшего образования содержатся в реестре образовательных программ.";
15) часть вторую пункта 2 статьи 22 изложить в следующей редакции:
"Образовательные программы послевузовского образования содержатся в реестре образовательных программ.";
16) в статье 26:
дополнить пунктом 2-2 следующего содержания:
"2-2. Прием на обучение в дошкольные организации, в том числе лиц (детей) с особыми образовательными потребностями, осуществляется по заявлению родителей или иных законных представителей и определяется типовыми правилами приема в организации образования соответствующего типа.";
в пункте 8-1:
после слова "программы" дополнить словами "технического и профессионального, послесреднего и";
после слов "заявления с" дополнить словами "предоставлением государственного образовательного заказа и (или)";

17) 28-баптың 10-тармағындағы "білім беру саласындағы" деген сөздер "ғылым және жоғары білім саласындағы" деген сөздермен ауыстырылсын;
18) 30-бапта:
1-тармақтың бірінші бөлігінде:
"тәрбиелеу" деген сөз "тәрбие беру мен оқыту" деген сөздермен ауыстырылсын;
орыс тіліндегі мәтінге өзгеріс енгізілді, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді;
2-тармақтың бірінші бөлігінде:
"Мектепке дейінгі" деген сөздерден кейін "тәрбие беру мен" деген сөздермен толықтырылсын;
орыс тіліндегі мәтінге өзгеріс енгізілді, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді;
19) 32-баптың 1-тармағының үшінші бөлігіндегі "және сырттай оқу" деген сөздер ", сырттай оқу және (немесе) онлайн-оқыту" деген сөздермен ауыстырылсын;
20) 33-баптың үшінші бөлігіндегі "және сырттай оқу" деген сөздер ", сырттай оқу және (немесе) онлайн-оқыту" деген сөздермен ауыстырылсын;
21) 37-2-баптың 1 және 2-тармақтары "уәкілетті орган" деген сөздерден кейін ", ғылым және жоғары білім саласындағы уәкілетті орган" деген сөздермен толықтырылсын;
22) 40-баптың 2-1-тармағының екінші бөлігі "уәкілетті орган" деген сөздерден кейін ", ғылым және жоғары білім саласындағы уәкілетті орган" деген сөздермен толықтырылсын;
23) 43-1-баптың 4-тармағының 2) тармақшасындағы "білім беру" деген сөздер "ғылым және жоғары білім" деген сөздермен ауыстырылсын;
24) 44-баптың 9-тармағының екінші бөлігі "уәкілетті орган" деген сөздерден кейін ", ғылым және жоғары білім саласындағы уәкілетті орган" деген сөздермен толықтырылсын;
25) 47-бапта:
9-тармақта:
"Білім алушыларды" деген сөздер "Мемлекеттік білім беру тапсырысына сәйкес оқуға қабылданған білім алушыларды" деген сөздермен ауыстырылсын;
"уәкілетті орган" деген сөздерден кейін ", ғылым және жоғары білім саласындағы уәкілетті орган" деген сөздермен ауыстырылсын;
17-тармақта:
бүкіл мәтін бойынша "Қазақстан Республикасының Үкіметі" деген сөздер "ғылым және жоғары білім саласындағы уәкілетті орган" деген сөздермен ауыстырылсын;
бірінші бөлікте:
"оқуға түскен" деген сөздер "білім алған" деген сөздермен ауыстырылсын;
орыс тіліндегі мәтінге өзгеріс енгізілді, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді;
екінші бөліктегі "педагогикалық және медициналық мамандықтарға оқуға түскен" деген сөздер "педагогикалық және медициналық мамандықтар бойынша білім алған" деген сөздермен ауыстырылсын;
төртінші бөліктегі "докторантураға оқуға түскен" деген сөздер "докторантурада білім алған" деген сөздермен ауыстырылсын;
жетінші бөлікте:
"оқуға түскен" деген сөздер "білім алған" деген сөздермен ауыстырылсын;
орыс тіліндегі мәтінге өзгеріс енгізілді, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді;
сегізінші бөліктің бірінші және төртінші абзацтары "жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымын", "жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымынан" деген сөздерден кейін тиісінше "немесе денсаулық сақтау саласындағы ғылыми ұйымды", "немесе денсаулық сақтау саласындағы ғылыми ұйымнан" деген сөздермен толықтырылсын;
26) 57-бапта:
1-тармақтағы "Заңды тұлғалардың" деген сөздер "Заңды тұлға құрмай, мектепке дейінгі тәрбие беру мен оқытудың жалпы білім беретін оқу бағдарламаларын іске асыратын дара кәсіпкерлердің, заңды тұлғалардың" деген сөздермен ауыстырылсын;

17) пункт 10 статьи 28 после слова "области" дополнить словами "науки и высшего";
18) в статье 30:
в части первой пункта 1:
после слова "воспитание" дополнить словами "и обучение";
слово "осуществляется" заменить словом "осуществляются";
в части первой пункта 2:
после слова "Дошкольное" дополнить словами "воспитание и";
слово "осуществляется" заменить словом "осуществляются";
19) в части третьей пункта 1 статьи 32 слова "и заочного обучения" заменить словами ", заочного обучения и (или) онлайн-обучения";
20) в части третьей статьи 33 слова "и заочного обучения" заменить словами ", заочного обучения и (или) онлайн-обучения";
21) пункты 1 и 2 статьи 37-2 дополнить словами ", уполномоченным органом в области науки и высшего образования";
22) часть вторую пункта 2-1 статьи 40 после слов "в области образования" дополнить словами ", уполномоченным органом в области науки и высшего образования";
23) в подпункте 2) пункта 4 статьи 43-1 слово "образования" заменить словами "науки и высшего образования";
24) часть вторую пункта 9 статьи 44 дополнить словами ", уполномоченным органом в области науки и высшего образования";
25) в статье 47:
пункт 9:
после слова "Обучающиеся" дополнить словами ", принятые на обучение в соответствии с государственным образовательным заказом,";
дополнить словами ", уполномоченным органом в области науки и высшего образования";
в пункте 17:
по всему тексту слова "Правительством Республики Казахстан" заменить словами "уполномоченным органом в области науки и высшего образования";
в части первой:
слово "поступившие" заменить словом "обучившиеся";
слова "на обучение" исключить;
в части второй слова "поступившие на педагогические и медицинские специальности" заменить словами "обучившиеся по педагогическим и медицинским специальностям";
в части четвертой слова "поступившие на обучение в докторантуру" заменить словами "обучившиеся в докторантуре";
в части седьмой:
слово "поступившие" заменить словом "обучившиеся";
слова "на обучение" исключить;
абзацы первый и четвертый части восьмой после слов "послевузовского образования" дополнить словами "или научной организации в области здравоохранения";
26) в статье 57:
пункт 1 после слова "деятельность" дополнить словами "индивидуальных предпринимателей без образования юридического лица, реализующих общеобразовательные учебные программы дошкольного воспитания и обучения,";

3-1-тармақтың бірінші бөлігіндегі "бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білімнің білім беру бағдарламаларын" деген сөздер "мектепке дейінгі тәрбие беру мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта және жалпы орта білімнің жалпы білім беретін оқу бағдарламаларын, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білімнің білім беру бағдарламаларын" деген сөздермен ауыстырылсын;
6-тармақтың төртінші бөлігінің бірінші абзацы "уәкілетті орган" деген сөздерден кейін ", ғылым және жоғары білім саласындағы уәкілетті орган" деген сөздермен толықтырылсын;
27) 57-1-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"57-1-бап. Балаларға арналған қосымша білім беру саласындағы қызметті жүзеге асырудың басталғаны немесе тоқтатылғаны туралы хабарлама
1. Балаларға арналған қосымша білім берудің білім беру бағдарламаларын іске асыратын мемлекеттік білім беру ұйымдарының және мемлекеттік білім беру тапсырысы орналастырылған білім беру ұйымдарының қызметі "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес хабарлама жасау тәртібімен жүзеге асырылады.
2. Балаларға арналған қосымша білім беру саласындағы қызметті жүзеге асырудың басталғаны немесе тоқтатылғаны туралы хабарламаларды қабылдауды білім беру саласындағы уәкілетті орган ведомствосының аумақтық бөлімшелері жүзеге асырады.
3. Балаларға арналған қосымша білім берудің білім беру бағдарламаларын іске асыратын мемлекеттік білім беру ұйымдарының және мен мемлекеттік білім беру тапсырысы орналастырылған білім беру ұйымдарының қызметі тоқтатыла тұрған кезде білім беру ұйымдары:
1) мемлекеттік білім беру тапсырысын орналастыруға арналған конкурсқа қатысуға;
2) бұзушылықтар жойылғанға және білім беру саласындағы уәкілетті орган ведомствосының аумақтық бөлімшесі қызметті қайта бастағанға дейін қызметін жүзеге асыруға құқылы емес.
4. Балаларға арналған қосымша білім берудің білім беру бағдарламаларын іске асыратын мемлекеттік білім беру ұйымдары және мемлекеттік білім беру тапсырысы орналастырылған білім беру ұйымдары тексеру нәтижесінде анықталған бұзушылықтарды жоймаған кезде білім беру саласындағы уәкілетті орган ведомствосының аумақтық бөлімшесі білім беру ұйымдарын балаларға арналған қосымша білім беру бойынша рұқсаттар мен хабарламалардың мемлекеттік электрондық тізілімінен алып тастайды.";
28) 59-баптың 1-тармағының бірінші бөлігі "аумақтық бөлімшелері" деген сөздерден кейін ", ғылым және жоғары білім саласындағы уәкілетті орган, оның ведомствосы, жергілікті атқарушы органдар" деген сөздермен толықтырылсын;

в части первой пункта 3-1 слова "образовательные программы начального, основного среднего, общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования," заменить словами "общеобразовательные учебные программы дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего образования, образовательные программы технического и профессионального, послесреднего образования,";
абзац первый части четвертой пункта 6 после слов "в области образования" дополнить словами ", уполномоченным органом в области науки и высшего образования";
27) статью 57-1 изложить в следующей редакции:
"Статья 57-1. Уведомление о начале или прекращении осуществления деятельности в сфере дополнительного образования для детей
1. Деятельность государственных организаций образования и организаций образования с размещенным государственным образовательным заказом, реализующих образовательные программы дополнительного образования для детей, осуществляется в уведомительном порядке в соответствии с Законом Республики Казахстан "О разрешениях и уведомлениях".
2. Прием уведомлений о начале или прекращении осуществления деятельности в сфере дополнительного образования для детей осуществляется территориальными подразделениями ведомства уполномоченного органа в области образования.
3. При приостановлении деятельности государственных организаций образования и организаций образования с размещенным государственным образовательным заказом, реализующих образовательные программы дополнительного образования для детей, организации образования не вправе:
1) участвовать в конкурсе на размещение государственного образовательного заказа;
2) осуществлять деятельность до устранения нарушений и возобновления деятельности территориальным подразделением ведомства уполномоченного органа в области образования.
4. При неустранении нарушений, выявленных в результате проверки государственными организациями образования и организациями образования с размещенным государственным образовательным заказом, реализующими образовательные программы дополнительного образования для детей, территориальное подразделение ведомства уполномоченного органа в области образования исключает организации образования из государственного электронного реестра разрешений и уведомлений по дополнительному образованию для детей.";
28) часть первую пункта 1 статьи 59 после слов "подразделениями ведомства," дополнить словами "уполномоченным органом в области науки и высшего образования, его ведомством,";

29) 62-баптың 4-тармағының үшінші бөлігі "уәкілетті орган" деген сөздерден кейін ", ғылым және жоғары білім саласындағы уәкілетті орган" деген сөздермен толықтырылсын;
30) 64-баптың 3-тармағы "уәкілетті органмен" деген сөздерден кейін ", ғылым және жоғары білім саласындағы уәкілетті органмен" деген сөздермен толықтырылсын;
31) 65-баптың 3-тармағы "уәкілетті орган" деген сөздерден кейін ", ғылым және жоғары білім саласындағы уәкілетті орган" деген сөздермен толықтырылсын;
32) 68-бап мынадай мазмұндағы 2-1-тармақпен толықтырылсын:
"2-1. Осы Заңның 57-1-бабы 2027 жылғы 1 қаңтарға дейін мынадай редакцияда қолданылады деп белгіленсін:
"57-1-бап. Мектепке дейiнгi тәрбие беру мен оқыту және балаларға арналған қосымша білім беру саласындағы қызметті жүзеге асырудың басталғаны немесе тоқтатылғаны туралы хабарлама
1. Мектепке дейінгі тәрбие беру мен оқытудың жалпы білім беретін оқу бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымының қызметі "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес хабарлама жасау тәртібімен жүзеге асырылады.
Балаларға арналған қосымша білім берудің білім беру бағдарламаларын іске асыратын мемлекеттік білім беру ұйымдарының және мемлекеттік білім беру тапсырысы орналастырылған білім беру ұйымдарының қызметі "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес хабарлама жасау тәртібімен жүзеге асырылады.
2. Мектепке дейiнгi тәрбие беру мен оқыту және балаларға арналған қосымша білім беру саласындағы қызметті жүзеге асырудың басталғаны немесе тоқтатылғаны туралы хабарламаларды қабылдауды білім беру саласындағы уәкілетті орган ведомствосының аумақтық бөлімшелері жүзеге асырады.
3. Мектепке дейінгі тәрбие беру мен оқытудың жалпы білім беретін оқу бағдарламаларын iске асыратын білім беру ұйымдарының, балаларға арналған қосымша білім берудің білім беру бағдарламаларын іске асыратын мемлекеттік білім беру ұйымдарының және мемлекеттік білім беру тапсырысы орналастырылған білім беру ұйымдарының қызметі тоқтатыла тұрған кезде білім беру ұйымдары:
1) мемлекеттік білім беру тапсырысын орналастыруға арналған конкурсқа қатысуға;
2) бұзушылықтар жойылғанға және білім беру саласындағы уәкілетті орган ведомствосының аумақтық бөлімшесі қызметті қайта бастағанға дейін қызметін жүзеге асыруға құқылы емес.
4. Мектепке дейінгі тәрбие беру мен оқытудың жалпы білім беретін оқу бағдарламаларын iске асыратын білім беру ұйымдары, балаларға арналған қосымша білім берудің білім беру бағдарламаларын іске асыратын мемлекеттік білім беру ұйымдары және мемлекеттік білім беру тапсырысы орналастырылған білім беру ұйымдары тексеру және (немесе) мемлекеттік аттестаттау нәтижесінде анықталған бұзушылықтарды жоймаған кезде білім беру саласындағы уәкілетті орган ведомствосының аумақтық бөлімшесі білім беру ұйымдарын мектепке дейінгі тәрбие беру мен оқыту және балаларға қосымша білім беру бойынша рұқсаттар мен хабарламалардың мемлекеттік электрондық тізілімінен алып тастайды.".

29) часть третью пункта 4 статьи 62 дополнить словами ", уполномоченным органом в области науки и высшего образования";
30) пункт 3 статьи 64 дополнить словами ", уполномоченным органом в области науки и высшего образования";
31) пункт 3 статьи 65 дополнить словами ", уполномоченным органом в области науки и высшего образования";
32) статью 68 дополнить пунктом 2-1 следующего содержания:
"2-1. Установить, что статья 57-1 настоящего Закона до 1 января 2027 года действует в следующей редакции:
"Статья 57-1. Уведомление о начале или прекращении осуществления деятельности в сфере дошкольного воспитания и обучения и дополнительного образования для детей
1. Деятельность организации образования, реализующей общеобразовательные учебные программы дошкольного воспитания и обучения, осуществляется в уведомительном порядке в соответствии с Законом Республики Казахстан "О разрешениях и уведомлениях".
Деятельность государственных организаций образования и организаций образования с размещенным государственным образовательным заказом, реализующих образовательные программы дополнительного образования для детей, осуществляется в уведомительном порядке в соответствии с Законом Республики Казахстан "О разрешениях и уведомлениях".
2. Прием уведомлений о начале или прекращении осуществления деятельности в сфере дошкольного воспитания и обучения и дополнительного образования для детей осуществляется территориальными подразделениями ведомства уполномоченного органа в области образования.
3. При приостановлении деятельности организаций образования, реализующих общеобразовательные учебные программы дошкольного воспитания и обучения, государственных организаций образования и организаций образования с размещенным государственным образовательным заказом, реализующих образовательные программы дополнительного образования для детей, организации образования не вправе:
1) участвовать в конкурсе на размещение государственного образовательного заказа;
2) осуществлять деятельность до устранения нарушений и возобновления деятельности территориальным подразделением ведомства уполномоченного органа в области образования.
4. При неустранении нарушений, выявленных в результате проверки и (или) государственной аттестации, организациями образования, реализующими общеобразовательные учебные программы дошкольного воспитания и обучения, государственными организациями образования и организациями образования с размещенным государственным образовательным заказом, реализующими образовательные программы дополнительного образования для детей, территориальное подразделение ведомства уполномоченного органа в области образования исключает организации образования из государственного электронного реестра разрешений и уведомлений по дошкольному воспитанию и обучению и дополнительному образованию для детей.".

8. "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" 2014 жылғы 16 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 1-қосымшада:
3-жолда:
3-баған мынадай мазмұндағы 10-тармақпен толықтырылсын:
"10. Мектепке дейінгі тәрбие беру мен оқыту.";
4-баған "Иеліктен шығарылмайтын; 1-сынып" деген сөздермен толықтырылсын;
88-жолдағы "88. Денсаулық сақтау саласындағы" деген сөздер "87-1. Денсаулық сақтау саласындағы" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 3-қосымшада:
12-тармақ алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 12-1-тармақпен толықтырылсын:
"12-1. Балаларға арналған қосымша білім беру саласындағы қызметтің басталғаны немесе тоқтатылғаны туралы хабарлама".
9. "Педагог мәртебесі туралы" 2019 жылғы 27 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) мынадай мазмұндағы 3-1-баппен толықтырылсын:
"3-1-бап. Осы Заңның негізгі мақсаттары, қағидаттары мен міндеттері
1. Осы Заңның негізгі мақсаттары педагогтердің ерекше жағдайына қол жеткізу және оны сақтап-тұру, олардың мәртебесін бекіту, сондай-ақ құқықтық жағдайын арттыру болып табылады.
2. Осы Заң ізгілік, әділеттілік, педагогтердің кәсіптік қасиеттерін еркін дамыту, педагогтердің кәсіптік қызметпен айналысу құқықтарының теңдігі, олардың құқықтары мен заңды мүдделерін қорғау қағидаттарына негізделеді.
3. Осы Заң мынадай негізгі міндеттерді орындауға бағытталған:
1) педагогтерге әлеуметтік кепілдіктерді қамтамасыз ету;
2) педагогтердің өздеріне тән емес функцияларды жүзеге асыруына шектеу қою;
3) педагогтердің ғылымның, техниканың және мәдениеттің жаңа жетістіктері негізінде өз білімін жетілдіруі;
4) педагогтердің педагогтік әдеп ережелерін сақтауы.";
2) 10-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Педагогтік қайта даярлау тәртібін ғылым және жоғары білім саласындағы уәкілетті орган айқындайды.".
2-бап. Осы Заң:
2024 жылғы 31 желтоқсаннан бастап қолданысқа енгізілетін 1-баптың 8-тармағы 1) тармақшасының алтыншы абзацын;
алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізілетін 1-баптың 7-тармағының 32) тармақшасын, 8-тармағы 2) тармақшасының үшінші және төртінші абзацтарын;
2025 жылғы 1 шілдеден бастап қолданысқа енгізілетін 1-баптың 1-тармағы 1) тармақшасының екінші, үшінші, төртінші, бесінші және алтыншы абзацтарын, 10) және 11) тармақшаларын, 12) тармақшасының екінші абзацын, 14) және 22) тармақшаларын, 5-тармағы 2) тармақшасының үшінші және төртінші абзацтарын, 6) тармақшасының екінші абзацын;
2027 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін 1-баптың 7-тармағы 5) тармақшасының бесінші, алтыншы және оныншы абзацтарын, 26) тармақшасының екінші және үшінші абзацтарын, 27) тармақшасын, 8-тармағы 1) тармақшасының екінші, үшінші, төртінші және бесінші абзацтарын, 2) тармақшасының екінші абзацын қоспағанда, алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Қ. ТОҚАЕВ

8. В Закон Республики Казахстан от 16 мая 2014 года "О разрешениях и уведомлениях":
1) в приложении 1:
в строке 3:
графу 3 дополнить пунктом 10 следующего содержания:
"10. Предоставление дошкольного воспитания и обучения.";
графу 4 дополнить словами "Неотчуждаемая; класс 1";
в строке 88 слова "88. Лицензия на оказание услуг" заменить словами "87-1. Лицензия на оказание услуг";
2) в приложении 3:
пункт 12 исключить;
дополнить пунктом 12-1 следующего содержания:
"12-1. Уведомление о начале или прекращении деятельности в сфере дополнительного образования для детей".
9. В Закон Республики Казахстан от 27 декабря 2019 года "О статусе педагога":
1) дополнить статьей 3-1 следующего содержания:
"Статья 3-1. Основные цели, принципы и задачи настоящего Закона
1. Основными целями настоящего Закона являются достижение и поддержание особых условий педагогов, закрепление их статуса, а также повышение правового положения.
2. Настоящий Закон основывается на принципах гуманизма, справедливости, свободного развития профессиональных качеств педагогов, равенства прав педагогов на занятие профессиональной деятельностью, защиты их прав и законных интересов.
3. Настоящий Закон направлен на выполнение следующих основных задач:
1) обеспечение социальных гарантий педагогам;
2) установление ограничения на осуществление педагогами несвойственных функций;
3) совершенствование педагогами своих знаний на основе новейших достижений науки, техники и культуры;
4) соблюдение педагогами положений педагогической этики.";
2) пункт 2 статьи 10 изложить в следующей редакции:
"2. Порядок педагогической переподготовки определяется уполномоченным органом в области науки и высшего образования.".
Статья 2. Настоящий Закон вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования, за исключением:
абзаца шестого подпункта 1) пункта 8 статьи 1, который вводится в действие с 31 декабря 2024 года;
подпункта 32) пункта 7, абзацев третьего и четвертого подпункта 2) пункта 8 статьи 1, которые вводятся в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования;
абзацев второго, третьего, четвертого, пятого и шестого подпункта 1), подпунктов 10) и 11), абзаца второго подпункта 12), подпунктов 14) и 22) пункта 1, абзацев третьего и четвертого подпункта 2), абзаца второго подпункта 6) пункта 5 статьи 1, которые вводятся в действие с 1 июля 2025 года;
абзацев пятого, шестого и десятого подпункта 5), абзацев второго и третьего подпункта 26), подпункта 27) пункта 7, абзацев второго, третьего, четвертого и пятого подпункта 1), абзаца второго подпункта 2) пункта 8 статьи 1, которые вводятся в действие с 1 января 2027 года.
Президент
Республики Казахстан
К. ТОКАЕВ