Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне дене шынықтыру және спорт, сондай-ақ артық заңнамалық регламенттеуді болғызбау мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасының Заңы 2025 жылғы 15 сәуірдегі № 183-VIII ҚРЗ
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы Заңның қолданысқа енгізілу тәртібін 2-б. қараңыз.
1-бап. Қазақстан Республикасының мына заңнамалық актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1. 2015 жылғы 23 қарашадағы Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне:
16-баптың 23) тармақшасы "педагогін" деген сөзден кейін ", сондай-ақ мемлекеттік дене шынықтыру-спорт ұйымының бірінші басшысын" деген сөздермен толықтырылсын.
2. 2020 жылғы 7 шілдедегі "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне:
1-баптың 1-тармағының 235) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"235) спорттық медицина – спортшыларды даярлауды медициналық-биологиялық қамтамасыз етуге жауап беретін, спортта дәрігерлік және функционалдық бақылауды, оның ішінде спортшыларға жоғары жетістіктер спортымен айналысуға рұқсат беруді, спортшыларды функционалдық және медициналық оңалтуды, денсаулық жағдайының ауытқуын ерте анықтауды, спорттық жұмыс қабілетін арттыруды, спортшылардың соматикалық аурулары мен жарақатының терапиясы мен профилактикасын, психологиялық дайындықты, спорттағы кезек күттірмейтін нысандағы медициналық көмекті және спорт гигиенасын қамтитын медицина саласы;".
3. "Қазақстан Республикасындағы туристік қызмет туралы" 2001 жылғы 13 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 8 және 9-баптар мынадай редакцияда жазылсын:
"8-бап. Осы Заңның негізгі қағидаттары
Осы Заңның негізгі қағидаттары мыналар болып табылады:
1) туристік қызметке жәрдемдесу және оны дамыту үшін қолайлы жағдайлар жасау;
2) туристік қызметтің басым бағыттарын қолдау;
3) Қазақстан Республикасы туралы туризм үшін қолайлы ел деген түсiнiктi қалыптастыру;
4) туристер мен туристік қызметті жүзеге асыратын тұлғалардың және олардың бірлестіктерінің қауіпсіздігі, құқықтарын қорғау, сондай-ақ олардың заңды мүдделері мен мүлкін қорғау.
9-бап. Осы Заңның негізгі мақсаттары мен міндеттері
1. Осы Заңның негiзгi мақсаттары мыналар болып табылады:
1) азаматтардың туристiк қызмет саласында демалу, еркiн жүрiп-тұру құқықтарын қамтамасыз ету;
2) қоршаған ортаны қорғау;
3) туристерге тәрбие, бiлiм беруге және оларды сауықтыруға бағытталған қызмет үшiн жағдайлар жасау;
4) саяхат жасау кезiнде азаматтардың қажеттіліктерiн қамтамасыз ететiн, оның ішінде мүгедектігі бар адамдарды және халықтың жүріп-тұруы шектеулі топтарын (инклюзивті туризмді) қоса алғанда, барлық туристер үшін туризм инфрақұрылымына тең (кедергісіз) қолжетімділікті қамтамасыз етуге бағытталған туристiк индустрияны дамыту;

О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам физической культуры и спорта, а также исключения излишней законодательной регламентации
Закон Республики Казахстан от 15 апреля 2025 года № 183-VIII ЗРК.
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие см. ст. 2 настоящего Закона.
Статья 1. Внести изменения и дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В Трудовой кодекс Республики Казахстан от 23 ноября 2015 года:
подпункт 23) статьи 16 дополнить словами ", а также первого руководителя государственной физкультурно-спортивной организации".
2. В Кодекс Республики Казахстан от 7 июля 2020 года "О здоровье народа и системе здравоохранения":
подпункт 235) пункта 1 статьи 1 изложить в следующей редакции:
"235) спортивная медицина – область медицины, отвечающая за медико-биологическое обеспечение подготовки спортсменов, включающая врачебный и функциональный контроль в спорте, в том числе допуск спортсменов к занятию спортом высших достижений, функциональную и медицинскую реабилитацию спортсменов, раннее выявление отклонения состояния здоровья, повышение спортивной работоспособности, терапию и профилактику соматических заболеваний и травм спортсменов, психологическую подготовку, медицинскую помощь в неотложной форме в спорте и гигиену спорта;".
3. В Закон Республики Казахстан от 13 июня 2001 года "О туристской деятельности в Республике Казахстан":
1) статьи 8 и 9 изложить в следующей редакции:
"Статья 8. Основные принципы настоящего Закона
Основными принципами настоящего Закона являются:
1) содействие туристской деятельности и создание благоприятных условий для ее развития;
2) поддержка приоритетных направлений туристской деятельности;
3) формирование представления о Республике Казахстан как о стране, благоприятной для туризма;
4) безопасность, защита прав туристов и лиц, осуществляющих туристскую деятельность, и их объединений, а также защита их законных интересов и имущества.
Статья 9. Основные цели и задачи настоящего Закона
1. Основными целями настоящего Закона являются:
1) обеспечение прав граждан на отдых, свободу передвижения в области туристской деятельности;
2) охрана окружающей среды;
3) создание условий для деятельности, направленной на воспитание, образование и оздоровление туристов;
4) развитие туристской индустрии, обеспечивающей потребности граждан при совершении путешествий, в том числе направленной на обеспечение равного (безбарьерного) доступа к инфраструктуре туризма для всех туристов, включая лиц с инвалидностью и маломобильные группы населения (инклюзивный туризм);

5) туристік индустрияны дамыту есебiнен жаңа жұмыс орындарын ашу, мемлекеттiң және Қазақстан Республикасы азаматтарының кірістерін ұлғайту;
6) халықаралық туристiк байланыстарды дамыту;
7) туризмдi Қазақстан Республикасы экономикасының жоғары рентабельдi саласы ретiнде қалыптастыру;
8) туристiк ресурстарды пайдаланған кезде Қазақстан Республикасының мемлекеттiк мүддесiн ескеру, табиғи және тарихи-мәдени мұраларын қорғау;
9) туристiк индустрияға инвестициялау үшiн қолайлы жағдайлар жасау.
2. Осы Заңның негізгі міндеттері мыналар болып табылады:
1) ішкі туризм мен келу туризмін қолдау және дамыту;
2) iшкi және халықаралық туризм қажеттіліктерiн қамтамасыз ету үшiн туристiк қызметтiң тиiмдi жүйесiн құру;
3) балалар, жасөспірімдер, жастар, мүгедектігі бар адамдар мен халықтың аз қамтылған топтары арасында туристік және экскурсиялық жұмысты ұйымдастыру үшін жеңілдікті жағдайлар енгізу;
4) жаңа жұмыс орындарын ашуға және халықты жұмыспен қамтуға жәрдемдесу;
5) туристік қызметті жүзеге асыратын тұлғалардың және олардың бірлестіктерінің халықаралық туристік бағдарламаларға қатысуы;
6) iшкi және әлемдік туристiк нарықтарда туристiк өнiмдi ілгерілету;
7) елдiң туристiк ресурстарын ұтымды және тиiмдi пайдалануды, есепке алу мен қорғауды қамтамасыз ету.";
2) 11-бапта:
4), 11), 12), 13), 14), 15), 20-1), 20-6), 20-10), 20-21), 20-24) және 20-25) тармақшалар алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 20-26) тармақшамен толықтырылсын:
"20-26) осы Заңның мақсаттары мен міндеттеріне және Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес туристік қызметті реттеу саласындағы нормативтік құқықтық актілерді әзірлейді және бекітеді;".
4. "Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы" 2001 жылғы 16 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына:
24-баптың 1-тармағының 17-1) тармақшасындағы және 25-баптың 1-тармағының 18-1) тармақшасындағы "аккредиттелген республикалық" деген сөздер "аккредиттелген ұлттық" деген сөздермен ауыстырылсын.
5. "Туристі міндетті сақтандыру туралы" 2003 жылғы 31 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына:
3-бапта:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"3-бап. Осы Заңның негізгі мақсаты, міндеттері және қағидаты";
1-тармақтағы "Туристі мiндеттi сақтандырудың" деген сөздер "Осы Заңның негізгі" деген сөздермен ауыстырылсын;
2-тармақтың бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Осы Заңның негізгі міндеттері:";
мынадай мазмұндағы 3-тармақпен толықтырылсын:
"3. Осы Заңның негізгі қағидаты сақтандырылушының мүліктік мүдделері мен құқықтарын қорғауды қамтамасыз ету болып табылады.".

5) создание новых рабочих мест, увеличение доходов государства и граждан Республики Казахстан за счет развития туристской индустрии;
6) развитие международных туристских контактов;
7) становление туризма как высокорентабельной отрасли экономики Республики Казахстан;
8) учет государственных интересов, защита природного и историко-культурного наследия Республики Казахстан при использовании туристских ресурсов;
9) создание благоприятных условий для инвестирования туристской индустрии.
2. Основными задачами настоящего Закона являются:
1) поддержка и развитие внутреннего и въездного туризма;
2) создание эффективной системы туристской деятельности для обеспечения потребностей внутреннего и международного туризма;
3) введение льготных условий для организации туристской и экскурсионной работы среди детей, подростков, молодежи, лиц с инвалидностью и малообеспеченных слоев населения;
4) содействие созданию новых рабочих мест и занятости населения;
5) участие лиц, осуществляющих туристскую деятельность, и их объединений в международных туристских программах;
6) продвижение туристского продукта на внутреннем и мировом туристских рынках;
7) обеспечение рационального и эффективного использования, учета и защиты туристских ресурсов страны.";
2) в статье 11:
подпункты 4), 11), 12), 13), 14), 15), 20-1), 20-6), 20-10), 20-21), 20-24) и 20-25) исключить;
дополнить подпунктом 20-26) следующего содержания:
"20-26) разрабатывает и утверждает нормативные правовые акты в области регулирования туристской деятельности в соответствии с целями и задачами настоящего Закона и законодательством Республики Казахстан;".
4. В Закон Республики Казахстан от 16 июля 2001 года "Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан":
в подпункте 17-1) пункта 1 статьи 24 и подпункте 18-1) пункта 1 статьи 25 слова "аккредитованными республиканскими" заменить словами "национальными аккредитованными".
5. В Закон Республики Казахстан от 31 декабря 2003 года "Об обязательном страховании туриста":
в статье 3:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Статья 3. Основные цель, задачи и принцип настоящего Закона";
в пункте 1 слова "Целью обязательного страхования туриста" заменить словами "Основной целью настоящего Закона";
абзац первый пункта 2 изложить в следующей редакции:
"2. Основными задачами настоящего Закона являются:";
дополнить пунктом 3 следующего содержания:
"3. Основным принципом настоящего Закона является обеспечение защиты имущественных интересов и прав застрахованного.".

6. "Білім туралы" 2007 жылғы 27 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына:
5-баптың бірінші бөлігінің 63) тармақшасындағы "бастауыш" деген сөз "олимпиадалық резервтің республикалық, облыстық, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың мамандандырылған мектеп-интернат-колледждерін және спорттағы дарынды балаларға арналған облыстық, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың мектеп-интернаттарын қоспағанда, бастауыш" деген сөздермен ауыстырылсын.
7. "Дене шынықтыру және спорт туралы" 2014 жылғы 3 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 1-бапта:
5-2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"5-2) бірінші топтағы мүгедектігі бар спортшыны бірге алып жүретін адам – тірек-қимыл аппараты зақымданған, көру органдары бұзылған, интеллектуалдық дамуы бұзылған, өзінің негізгі өмірлік қажеттіліктерін өз бетінше қанағаттандыру мүмкіндігін, өзіне-өзі күтім жасау және (немесе) жүріп-тұру қабілетін ішінара немесе толық жоғалтуына байланысты бөгде адамның күтіміне және көмегіне мұқтаж бірінші топтағы мүгедектігі бар спортшыларды бірге алып жүру және оларға көмек көрсету жөніндегі қызметтерді спорттық іс-шараларға (аудандық, облыстық, республикалық және халықаралық) бару кезінде шарт негізінде көрсететін жеке адам;";
17) тармақшадағы "республикалық (өңірлік)" деген сөздер "ұлттық" деген сөзбен ауыстырылсын;
17-1) тармақшада:
"құрама командасынан" деген сөздер "ұлттық командасынан" деген сөздермен ауыстырылсын;
"(спорт түрі бойынша ұлттық құрама командадан)" деген сөздер алып тасталсын;
18) және 19) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"18) жоғары дәрежелі спортшы – спорт түрі бойынша Қазақстан Республикасы ұлттық командасының мүшесі болып табылатын спортшы;
19) жоғары жетістіктер спорты – Олимпиадалық, Паралимпиадалық, Сурдлимпиадалық, Азия, Параазиялық ойындардың бағдарламаларына енгізілген ұлттық спорт түрлері мен спорт түрлері;";
22) тармақшадағы "Қазақстан Республикасы Тұңғыш Президентінің – Елбасының тестілері" деген сөздер "Қазақстан Республикасы халқының дене шынықтыру даярлығына президенттік тестілер" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 24-1) тармақшамен толықтырылсын:
"24-1) мемлекеттік дене шынықтыру-спорт ұйымдарының бірінші басшыларын ротациялау – облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың жергілікті атқарушы органдарының қарамағындағы республикалық мемлекеттік дене шынықтыру-спорт ұйымдары мен мемлекеттік дене шынықтыру-спорт ұйымдарының бірінші басшылары арасындағы лауазымдық орын ауыстыру;";
25) тармақшадағы "спорт түрін" деген сөздер "спорттың басым түрін" деген сөздермен ауыстырылсын;
29-2), 29-3), 30) және 30-1) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:

6. В Закон Республики Казахстан от 27 июля 2007 года "Об образовании":
подпункт 63) части первой статьи 5 дополнить словами ", за исключением республиканских, областных, городов республиканского значения и столицы специализированных школ-интернатов-колледжей олимпийского резерва и областных, городов республиканского значения и столицы школ-интернатов для одаренных в спорте детей".
7. В Закон Республики Казахстан от 3 июля 2014 года "О физической культуре и спорте":
1) в статье 1:
подпункт 5-2) изложить в следующей редакции:
"5-2) сопровождающий спортсмена с инвалидностью первой группы – физическое лицо, оказывающее на основании договора услуги по сопровождению и оказанию помощи спортсменам с инвалидностью первой группы, имеющим поражение опорно-двигательного аппарата, нарушение органов зрения, нарушение интеллектуального развития, нуждающимся в постороннем уходе и помощи в связи с частичной или полной утратой возможности самостоятельно удовлетворять свои основные жизненные потребности, способности к самообслуживанию и (или) передвижению, при выезде на спортивные мероприятия (районные, областные, республиканские и международные);";
в подпункте 17) слова "республиканскими (региональными)" заменить словом "национальными";
в подпункте 17-1):
слова "вне сборной" заменить словами "вне национальной";
слова "(национальной сборной команды по виду спорта)" исключить;
подпункты 18) и 19) изложить в следующей редакции:
"18) спортсмен высокого класса – спортсмен, являющийся членом национальной команды Республики Казахстан по виду спорта;
19) спорт высших достижений – национальные виды спорта и виды спорта, включенные в программы Олимпийских, Паралимпийских, Сурдлимпийских, Азиатских, Параазиатских игр;";
в подпункте 22) слова "тесты Первого Президента Республики Казахстан – Елбасы" заменить словами "президентские тесты физической подготовленности населения Республики Казахстан";
дополнить подпунктом 24-1) следующего содержания:
"24-1) ротация первых руководителей государственных физкультурно-спортивных организаций – должностное перемещение между первыми руководителями республиканских государственных физкультурно-спортивных организаций и государственных физкультурно-спортивных организаций, находящихся в ведении местных исполнительных органов областей, городов республиканского значения и столицы;";
подпункт 25) после слов "по развитию" дополнить словами "приоритетного (приоритетных)";
подпункты 29-2), 29-3), 30) и 30-1) изложить в следующей редакции:

"29-2) олимпиадалық спорт түрлері – Олимпиадалық ойындар бағдарламасына кірген спорт түрлері;
29-3) паралимпиадалық емес спорт түрлері – Паралимпиадалық ойындар бағдарламасына кірмеген, Халықаралық паралимпиада комитеті немесе халықаралық спорт федерациялары дамытатын спорт түрлері;
30) Паралимпиадалық ойындар – Халықаралық паралимпиада комитеті ұйымдастыратын, тірек-қимыл аппараты зақымданған, көру органдары бұзылған мүгедектігі бар спортшылар арасында, сондай-ақ интеллектуалдық дамуы бұзылған спортшы адамдар арасында өткізілетін халықаралық қысқы және жазғы жарыстар;
30-1) паралимпиадалық спорт түрлері – Паралимпиадалық ойындар бағдарламасына кірген спорт түрлері;";
33) тармақшада:
"жоғары спорттық нәтижелерге" деген сөздер "жоғары жетістіктер спортында жоғары нәтижелерге" деген сөздермен ауыстырылсын;
"жас және жасөспірім жастағы" деген сөздер "жасөспірім жастағы, юниор және жас" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 33-1) және 34-1) тармақшалармен толықтырылсын:
"33-1) спортта тыйым салынған субстанциялар және (немесе) әдістер (бұдан әрі – допинг) – Допингке қарсы дүниежүзілік ұйымның және Допингке қарсы дүниежүзілік ұйымның халықаралық стандартының тыйым салынған тізіміне енгізілген химиялық қоспалар (заттар, дәрілер) мен әдістер, оның ішінде спортта пайдалануға тыйым салынған субстанциялар және (немесе) әдістер тізбелеріне енгізілген субстанцияларды және (немесе) әдісті пайдалану немесе пайдалануға әрекеттену;";
"34-1) спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасының командалары – халықаралық спорттық жарыстарға қатысатын, жоғары жетістіктер спортына жатпайтын спорт түрлері бойынша спортшылар, жаттықтырушылар, отандық және шетелдік мамандар ұжымдары;";
35), 35-1), 35-2), 36), 37) және 38) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"35) спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасының ұлттық командалары – жоғары жетістіктер спорты бойынша халықаралық спорттық жарыстарға даярлықты жүзеге асыратын және Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Туын көтеріп қатысатын спортшылар, жаттықтырушылар, отандық және шетелдік мамандар ұжымдары;
35-1) спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасының штаттық ұлттық командалары – Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасында көзделген қаржылық шарттармен спорттық қызметті жүзеге асыратын және Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Туын көтеріп халықаралық спорттық жарыстарға қатысатын спортшылар, жаттықтырушылар, отандық және шетелдік мамандар ұжымдары;
35-2) спорт түрлері бойынша облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың командалары – жоғары жетістіктер спорты бойынша республикалық және халықаралық спорттық жарыстарға даярлауды жүзеге асыратын және қатысатын спортшылар, жаттықтырушылар, мамандар ұжымдары;

"29-2) олимпийские виды спорта – виды спорта, вошедшие в программу Олимпийских игр;
29-3) непаралимпийские виды спорта – виды спорта, не вошедшие в программу Паралимпийских игр, которые развиваются Международным паралимпийским комитетом или международными спортивными федерациями;
30) Паралимпийские игры – международные зимние и летние соревнования, организуемые Международным паралимпийским комитетом, проводимые среди спортсменов с инвалидностью, имеющих поражение опорно-двигательного аппарата, нарушение органов зрения, а также среди спортсменов – лиц с нарушением интеллектуального развития;
30-1) паралимпийские виды спорта – виды спорта, вошедшие в программу Паралимпийских игр;";
в подпункте 33):
слова "молодежного и юношеского" заменить словами "юношеского, юниорского и молодежного";
слова "спортивных результатов" заменить словами "результатов в спорте высших достижений";
дополнить подпунктами 33-1) и 34-1) следующего содержания:
"33-1) запрещенные субстанции и (или) методы в спорте (далее – допинг) – химические соединения (вещества, лекарства) и методы, включенные в запрещенный список Всемирной антидопинговой организации и Международного стандарта Всемирной антидопинговой организации, в том числе использование или попытка использования субстанции и (или) метода, включенных в перечни субстанций и (или) методов, запрещенных для использования в спорте;";
"34-1) команды Республики Казахстан по видам спорта – коллективы спортсменов, тренеров, отечественных и иностранных специалистов по видам спорта, не относящимся к спорту высших достижений, принимающих участие в международных спортивных соревнованиях;";
подпункты 35), 35-1), 35-2), 36), 37) и 38) изложить в следующей редакции:
"35) национальные команды Республики Казахстан по видам спорта – коллективы спортсменов, тренеров, отечественных и иностранных специалистов, осуществляющих подготовку и принимающих участие в международных спортивных соревнованиях под Государственным Флагом Республики Казахстан по спорту высших достижений;
35-1) штатные национальные команды Республики Казахстан по видам спорта – коллективы спортсменов, тренеров, отечественных и иностранных специалистов, осуществляющих спортивную деятельность на финансовых условиях, предусмотренных бюджетным законодательством Республики Казахстан, и принимающих участие в международных спортивных соревнованиях под Государственным Флагом Республики Казахстан;
35-2) команды областей, городов республиканского значения и столицы по видам спорта – коллективы спортсменов, тренеров, специалистов, осуществляющих подготовку и принимающих участие в республиканских и международных спортивных соревнованиях по спорту высших достижений;

36) спорт түрлерінің тізілімі – Қазақстан Республикасының аумағында дамып отырған спорт түрлері мен спорт салалары туралы қағаз және электрондық жеткізгіштерде тіркелген мәліметтерді қамтитын тізілім;
37) спорт түрi – жаттығу ортасы, сайысу әрекетіндегі дене шынықтыру жаттығуларының немесе интеллектуалдық қабілеттердің жиынтығы және бір спорт федерациясының спорт түрлері қағидаларының ұқсастық белгілері бойынша біріктірілген жарыстар қағидалары айырым белгiлерi болып табылатын спорттың құрамдас бөлiгi;
38) спорт түрі бойынша Қазақстан Республикасы ұлттық командасының бас жаттықтырушысы – спорт түрi бойынша Қазақстан Республикасының ұлттық командасына басшылық жасауға, оның даярлығына, қалыптастырылуына және әлем чемпионаттарына, Олимпиадалық, Паралимпиадалық, Сурдлимпиадалық ойындарға және басқа да халықаралық жарыстарға қатысуына жауап беретiн жаттықтырушы;";
39) тармақша алып тасталсын;
40) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"40) спорттық әдеп – спортшылар, жаттықтырушылар, жаттықтырушы-оқытушылар және спорт төрешілері үшін белгіленген мінез-құлық қағидалары;";
мынадай мазмұндағы 41-4), 43-1) және 43-2) тармақшалармен толықтырылсын:
"41-4) спорттық даярлықтың ұлттық стандарттары – дене шынықтыру және спорт саласындағы уәкілетті орган дене шынықтыру-спорт ұйымдары үшін әзірлеген және бекіткен спорт түрі (түрлері) бойынша спорттық даярлыққа қойылатын ең төмен талаптардың жиынтығы;";
"43-1) спорттық медицина – спортшыларды даярлауды медициналық-биологиялық қамтамасыз етуге жауап беретін, спортта дәрігерлік және функционалдық бақылауды, оның ішінде спортшыларға жоғары жетістіктер спортымен айналысуға рұқсат беруді, спортшыларды функционалдық және медициналық оңалтуды, денсаулық жағдайының ауытқуын ерте анықтауды, спорттық жұмыс қабілетін арттыруды, спортшылардың соматикалық аурулары мен жарақатының терапиясы мен профилактикасын, психологиялық дайындықты, спорттағы кезек күттірмейтін нысандағы медициналық көмекті және спорт гигиенасын қамтитын медицина саласы;
43-2) спорттық медицина және оңалту ұйымы – спортта дәрігерлік және функционалдық бақылауды, оның ішінде спортшыларға жоғары жетістіктер спортымен айналысуға рұқсат беруді, спортшыларды функционалдық және медициналық оңалтуды, денсаулық жағдайының ауытқуын ерте анықтауды, спорттық жұмыс қабілетін арттыруды, спортшылардың соматикалық аурулары мен жарақатының терапиясы мен профилактикасын, психологиялық дайындықты, спорттағы кезек күттірмейтін нысандағы медициналық көмекті және спорт гигиенасын қоса алғанда, спортшыларды даярлауды медициналық-биологиялық қамтамасыз етуге жауап беретін ұйым;";
44-1) және 47) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:

36) реестр видов спорта – реестр, содержащий зафиксированные на бумажном и электронном носителях сведения о видах спорта и спортивных дисциплинах, получивших развитие на территории Республики Казахстан;
37) вид спорта – составная часть спорта, отличительными признаками которой являются среда занятий, совокупность физических упражнений или интеллектуальных способностей в состязательной деятельности и правила соревнований, объединенные по признакам схожести правил видов спорта одной спортивной федерации;
38) главный тренер национальной команды Республики Казахстан по виду спорта – тренер, отвечающий за руководство, подготовку, формирование и выступление национальной команды Республики Казахстан по виду спорта в чемпионатах мира, Олимпийских, Паралимпийских, Сурдлимпийских играх и других международных соревнованиях;";
подпункт 39) исключить;
подпункт 40) изложить в следующей редакции:
"40) спортивная этика – правила поведения, установленные для спортсменов, тренеров, тренеров-преподавателей и спортивных судей;";
дополнить подпунктами 41-4), 43-1) и 43-2) следующего содержания:
"41-4) национальные стандарты спортивной подготовки – совокупность минимальных требований к спортивной подготовке по виду (видам) спорта, разработанных и утвержденных уполномоченным органом в области физической культуры и спорта для физкультурно-спортивных организаций;";
"43-1) спортивная медицина – область медицины, отвечающая за медико-биологическое обеспечение подготовки спортсменов, включающая врачебный и функциональный контроль в спорте, в том числе допуск спортсменов к занятию спортом высших достижений, функциональную и медицинскую реабилитацию спортсменов, раннее выявление отклонения состояния здоровья, повышение спортивной работоспособности, терапию и профилактику соматических заболеваний и травм спортсменов, психологическую подготовку, медицинскую помощь в неотложной форме в спорте и гигиену спорта;
43-2) организация спортивной медицины и реабилитации – организация, отвечающая за медико-биологическое обеспечение подготовки спортсменов, включая врачебный и функциональный контроль в спорте, в том числе допуск спортсменов к занятию спортом высших достижений, функциональную и медицинскую реабилитацию спортсменов, раннее выявление отклонения состояния здоровья, повышение спортивной работоспособности, терапию и профилактику соматических заболеваний и травм спортсменов, психологическую подготовку, медицинскую помощь в неотложной форме в спорте и гигиену спорта;";
подпункты 44-1) и 47) изложить в следующей редакции:

"44-1) спорттың басым түрлері – Олимпиадалық, Паралимпиадалық, Сурдлимпиадалық, Азиялық, Параазиялық ойындардың бағдарламаларына енгізілген және оларда жоғары спорттық нәтижелері бар спорт түрлері және ұлттық спорт түрлері;";
"47) спортшы – таңдаған спорт түрімен (түрлерімен) айналысатын және спорттық жарыстарға қатысатын жеке адам;";
48) тармақшадағы "республикалық (өңірлік)" деген сөздер "ұлттық" деген сөзбен ауыстырылсын;
2) 2-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"2-бап. Осы Заңның негізгі мақсаттары, міндеттері және қағидаттары
1. Осы Заңның негізгі мақсаттары дене шынықтыру мен спортты дамыту, спортпен айналысатын салауатты және бәсекеге қабілетті ұлт қалыптастыру болып табылады.
2. Осы Заңның негізгі міндеттері мыналар болып табылады:
1) дене шынықтырумен және спортпен айналысатын адамдардың, сондай-ақ дене шынықтыру-сауықтыру және спорттық іс-шаралардың қатысушылары мен көрермендерінің өмірі мен денсаулығының қауіпсіздігін қамтамасыз ету және спорттық-бұқаралық іс-шараларды өткізу орындарында қоғамдық тәртіпті сақтау;
2) дене шынықтыру мен бұқаралық спортты дамыту;
3) ұлттық, олимпиадалық, олимпиадалық емес, паралимпиадалық, паралимпиадалық емес және сурдлимпиадалық спорт түрлерін дамыту;
4) дене шынықтыру мен спортты, бейімдік дене шынықтыру мен спортты, спорттық медицинаны қолдау және ынталандыру;
5) дене шынықтыру мен спорт саласындағы жеке және заңды тұлғалармен өзара іс-қимылды қамтамасыз ету;
6) дене шынықтыру мен спортты дамыту үшін ұйымдық-құқықтық жағдайлар жасау;
7) дене шынықтыру, спорт және спорттық медицина саласындағы зерттеулер үшін ғылыми базаны дамыту;
8) мектеп спортын, студенттік спортты және еңбек ұжымдарында дене шынықтыруды дамыту.
3. Осы Заңның негізгі қағидаттары мыналар болып табылады:
1) барлық жеке адамдар үшін дене шынықтырумен және спортпен айналысудың теңдігі мен жалпыға бірдей қолжетімділігі;
2) халықтың әртүрлі жас топтарына дене тәрбиесін берудің үзіліссіздігі мен сабақтастығы;
3) дене шынықтырумен және спортпен айналысудың еріктілігі;
4) дене шынықтыру-спорттық іс-шаралардың сауықтыруға бағытталуы;
5) дене шынықтырумен және спортпен айналысуға тең құрмет көрсету;
6) кемсітушілікке тыйым салу және қатігездікті, зорлық-зомбылықты және адамның қадір-қасиетін қорлауды насихаттауға жол бермеу;
7) халықаралық спорттық жарыстарда Қазақстан Республикасының намысын қорғайтын жоғары жетістіктер спортының басымдығы;
8) бейімдік дене шынықтыру мен спортты дамытуға жәрдемдесу.";
3) 4-баптың 1-тармағының 1) тармақшасы "саласындағы" деген сөзден кейін "қоғамдық" деген сөзбен толықтырылсын;

"44-1) приоритетные виды спорта – виды спорта, включенные в программы и имеющие высокие спортивные результаты на Олимпийских, Паралимпийских, Сурдлимпийских, Азиатских, Параазиатских играх, и национальные виды спорта;";
"47) спортсмен – физическое лицо, занимающееся выбранным (выбранными) видом (видами) спорта и выступающее на спортивных соревнованиях;";
в подпункте 48) слова "республиканскими (региональными)" заменить словом "национальными";
2) статью 2 изложить в следующей редакции:
"Статья 2. Основные цели, задачи и принципы настоящего Закона
1. Основными целями настоящего Закона являются развитие физической культуры и спорта, формирование здоровой и конкурентоспособной спортивной нации.
2. Основными задачами настоящего Закона являются:
1) обеспечение безопасности жизни и здоровья лиц, занимающихся физической культурой и спортом, а также участников и зрителей физкультурно-оздоровительных и спортивных мероприятий и соблюдение общественного порядка в местах проведения спортивно-массовых мероприятий;
2) развитие физической культуры и массового спорта;
3) развитие национальных, олимпийских, неолимпийских, паралимпийских, непаралимпийских и сурдлимпийских видов спорта;
4) поддержка и стимулирование физической культуры и спорта, адаптивной физической культуры и спорта, спортивной медицины;
5) обеспечение взаимодействия с физическими и юридическими лицами в области физической культуры и спорта;
6) создание организационно-правовых условий для развития физической культуры и спорта;
7) развитие научной базы для исследований в области физической культуры, спорта и спортивной медицины;
8) развитие школьного, студенческого спорта и физической культуры в трудовых коллективах.
3. Основными принципами настоящего Закона являются:
1) равенство и общедоступность занятий физической культурой и спортом для всех физических лиц;
2) непрерывность и преемственность физического воспитания различных возрастных групп населения;
3) добровольность занятия физической культурой и спортом;
4) оздоровительная направленность физкультурно-спортивных мероприятий;
5) равное уважение к занятию физической культурой и спортом;
6) запрет на дискриминацию и недопущение пропаганды культа жестокости, насилия и унижения человеческого достоинства;
7) приоритетность спорта высших достижений, отстаивающего честь Республики Казахстан на международных спортивных соревнованиях;
8) содействие развитию адаптивной физической культуры и спорта.";
3) в подпункте 1) пункта 1 статьи 4 слова "отношений в сфере" заменить словами "общественных отношений в области";

4) 7-бапта:
1) және 1-1) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"1) өз құзыреті шегінде стратегиялық, реттеушілік және іске асыру функцияларын жүзеге асырады;
1-1) мемлекеттің ішкі және сыртқы саясатының Қазақстан Республикасының Президенті айқындаған негізгі бағыттары мен мемлекеттің әлеуметтік-экономикалық саясатының, оның қорғаныс қабілетінің, қауіпсіздігінің, қоғамдық тәртіпті қамтамасыз етудің Қазақстан Республикасының Үкіметі әзірлеген негізгі бағыттары негізінде және оларды орындау үшін Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес дене шынықтыру және спорт саласындағы мемлекеттік саясатты қалыптастырады және іске асырады;";
1-2) тармақшада:
"құрама командаларының" деген сөздер "ұлттық командаларының" деген сөздермен ауыстырылсын;
"(спорт түрлері бойынша ұлттық құрама командалардың)" деген сөздер алып тасталсын;
1-4) тармақшадағы "ақша қаражатын" деген сөздер "ақшаны" деген сөзбен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 1-5) тармақшамен толықтырылсын:
"1-5) халықаралық спорттық жарыстардың чемпиондары мен жүлдегерлеріне, спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасы ұлттық командаларының жаттықтырушылары мен мүшелеріне ақшалай көтермелеу мөлшерін бекітеді;";
4) тармақша алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 5-1) тармақшамен толықтырылсын:
"5-1) спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасының ұлттық және штаттық ұлттық командаларының мүшелерін халықаралық спорттық жарыстарға даярлауды және олардың қатысуын ұйымдастырады және жүзеге асырады;";
6) тармақшадағы "кадрларды" деген сөз "мамандарды" деген сөзбен ауыстырылсын;
7) тармақшада:
"аккредиттелген республикалық" деген сөздер "аккредиттелген ұлттық" деген сөздермен ауыстырылсын;
", оның ішінде ардагер спортшылар арасында" деген сөздер алып тасталсын;
8) тармақшада:
"құрама командаларының" деген сөздер "ұлттық командаларының" деген сөздермен ауыстырылсын;
"(спорт түрлері бойынша ұлттық құрама командалардың)" деген сөздер алып тасталсын;
14) тармақшадағы "республикалық және өңірлік" деген сөздер "ұлттық" деген сөзбен ауыстырылсын;
15) тармақшадағы "Қазақстан Республикасы Тұңғыш Президентінің – Елбасының тестілерін" деген сөздер "Қазақстан Республикасы халқының дене шынықтыру даярлығына президенттік тестілерді" деген сөздермен ауыстырылсын;
18-1), 18-2) және 19) тармақшалар алып тасталсын;
22) тармақшада:
"құрама командаларының" деген сөздер "ұлттық командаларының" деген сөздермен ауыстырылсын;
"(спорт түрлері бойынша ұлттық құрама командалардың)" деген сөздер алып тасталсын;
23) тармақшадағы "аккредиттелген республикалық федерациялардың" деген сөздер "аккредиттелген ұлттық спорт федерацияларының" деген сөздермен ауыстырылсын;
30) тармақшада:
"аккредиттелген республикалық" деген сөздер "аккредиттелген ұлттық" деген сөздермен ауыстырылсын;
"құрама және штаттық құрама" деген сөздер "ұлттық және штаттық ұлттық" деген сөздермен ауыстырылсын;
"(спорт түрлері бойынша ұлттық құрама командалардың)" деген сөздер алып тасталсын;
31) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"31) спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасының ұлттық және штаттық ұлттық командаларының, Қазақстан Республикасы командаларының және облыстар, республикалық маңызы бар қалалар және астана командаларының құрамдарын қалыптастыру қағидаларын бекітеді;";
32) тармақшада:
"дене шынықтыру-спорт ұйымдарында" деген сөздер "дене шынықтыру-спорт ұйымдарына қабылдау үшін" деген сөздермен ауыстырылсын;
"шамасын" деген сөзден кейін ", сондай-ақ спорт түрлері бойынша спорттық жарыстарға қатысу үшін ең төменгі жас шамасын денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті органмен келісу бойынша" деген сөздермен толықтырылсын;
33) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"33) аккредиттелген ұлттық спорт федерацияларының ұсынуымен спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасы ұлттық командаларының бас жаттықтырушыларын және спорт түрлері бойынша мемлекеттік жаттықтырушыларды лауазымға тағайындайды және лауазымнан босатады;";
34) және 35) тармақшаларда:
"құрама командаларының" деген сөздер "ұлттық командаларының" деген сөздермен ауыстырылсын;
"(спорт түрлері бойынша ұлттық құрама командалардың)" деген сөздер алып тасталсын;
36) тармақшада:
"құрама командаларының" деген сөздер "ұлттық командаларының" деген сөздермен ауыстырылсын;
"(спорт түрлері бойынша ұлттық құрама командалардың)" деген сөздер алып тасталсын;
39) тармақшадағы "республикалық аккредиттелген" деген сөздер "аккредиттелген ұлттық" деген сөздермен ауыстырылсын;
44) тармақша алып тасталсын;
44-1) тармақшадағы "ақша қаражатын" деген сөздер "ақшаны" деген сөзбен ауыстырылсын;
49-1) тармақша алып тасталсын;
52) тармақша "төлемінің" деген сөзден кейін "өлшемшарттары мен" деген сөздермен толықтырылсын;
56) тармақшада:
"құрама командаларын" деген сөздер "ұлттық командаларын" деген сөздермен ауыстырылсын;
"(спорт түрлері бойынша ұлттық құрама командаларды)" деген сөздер алып тасталсын;
62) тармақша "тізбесін" деген сөзден кейін "және өңірлер бөлінісінде спорттың басым түрлерінің өңірлік тізбесін, сондай-ақ оларды бюджет қаражаты есебінен қаржыландыру тәртібін" деген сөздермен толықтырылсын;

4) в статье 7:
подпункты 1) и 1-1) изложить в следующей редакции:
"1) осуществляет стратегические, регулятивные и реализационные функции в пределах своей компетенции;
1-1) на основе и во исполнение основных направлений внутренней и внешней политики государства, определенных Президентом Республики Казахстан, и основных направлений социально-экономической политики государства, его обороноспособности, безопасности, обеспечения общественного порядка, разработанных Правительством Республики Казахстан, формирует и реализует государственную политику в области физической культуры и спорта в соответствии с законодательством Республики Казахстан;";
в подпункте 1-2):
слова "членам сборных" заменить словами "членам национальных";
слова "(национальных сборных команд по видам спорта)" исключить;
в подпункте 1-4) слова "денежных средств" заменить словом "денег";
дополнить подпунктом 1-5) следующего содержания:
"1-5) утверждает размеры денежных поощрений чемпионам и призерам международных спортивных соревнований, тренерам и членам национальных команд Республики Казахстан по видам спорта;";
подпункт 4) исключить;
дополнить подпунктом 5-1) следующего содержания:
"5-1) организует и осуществляет подготовку и участие членов национальных и штатных национальных команд Республики Казахстан по видам спорта в международных спортивных соревнованиях;";
в подпункте 6) слово "кадров" заменить словом "специалистов";
в подпункте 7):
слова ", в том числе среди спортсменов-ветеранов," исключить;
слова "аккредитованными республиканскими" заменить словами "национальными аккредитованными";
в подпункте 8):
слова "членов сборных" заменить словами "членов национальных";
слова "(национальных сборных команд по видам спорта)" исключить;
в подпункте 14) слова "республиканских и региональных" заменить словом "национальных";
в подпункте 15) слова "тестов Первого Президента Республики Казахстан – Елбасы" заменить словами "президентских тестов физической подготовленности населения Республики Казахстан";
подпункты 18-1), 18-2) и 19) исключить;
в подпункте 22):
слова "спортсменов сборных" заменить словами "спортсменов национальных";
слова "(национальных сборных команд по видам спорта)" исключить;
в подпункте 23) слова "республиканских аккредитованных" заменить словами "национальных аккредитованных спортивных";
в подпункте 30):
слова "сборных и штатных сборных" заменить словами "национальных и штатных национальных";
слова "(национальных сборных команд по видам спорта)" исключить;
слова "аккредитованных республиканских" заменить словами "национальных аккредитованных";
подпункт 31) изложить в следующей редакции:
"31) утверждает правила формирования составов национальных и штатных национальных команд Республики Казахстан, команд Республики Казахстан и команд областей, городов республиканского значения и столицы по видам спорта;";
в подпункте 32):
слова "в физкультурно-спортивных организациях" заменить словами "для зачисления в физкультурно-спортивные организации";
дополнить словами ", а также минимальный возраст для участия в спортивных соревнованиях по видам спорта по согласованию с уполномоченным органом в области здравоохранения";
подпункт 33) изложить в следующей редакции:
"33) назначает и освобождает от должностей главных тренеров национальных команд Республики Казахстан по видам спорта и государственных тренеров по видам спорта по представлению национальных аккредитованных спортивных федераций;";
в подпунктах 34) и 35):
слова "членам сборных" заменить словами "членам национальных";
слова "(национальных сборных команд по видам спорта)" исключить;
в подпункте 36):
слова "членов сборных" заменить словами "членов национальных";
слова "(национальных сборных команд по видам спорта)" исключить;
в подпункте 39) слово "республиканских" заменить словом "национальных";
подпункт 44) исключить;
в подпункте 44-1) слова "денежных средств" заменить словом "денег";
подпункт 49-1) исключить;
подпункт 52) после слова "утверждает" дополнить словами "критерии и";
в подпункте 56):
слова "подготовке сборных" заменить словами "подготовке национальных";
слова "(национальных сборных команд по видам спорта)" исключить;
подпункт 62) дополнить словами "и региональный перечень приоритетных видов спорта в разрезе регионов, а также порядок их финансирования за счет бюджетных средств";

мынадай мазмұндағы 62-1) тармақшамен толықтырылсын:
"62-1) жоғары жетістіктер спорты түрлерінің тізбесін және оларды бюджет қаражаты есебінен қаржыландыру тәртібін айқындайды;";
63) және 64) тармақшалар алып тасталсын;
65-4) және 65-7) тармақшалардағы "ақша қаражатын" деген сөздер "ақшаны" деген сөзбен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 65-12), 65-13), 65-14), 65-15), 65-16), 65-17), 65-18), 65-19), 65-20), 65-21), 65-22), 65-23), 65-24) және 65-25) тармақшалармен толықтырылсын:
"65-12) спорттың ойналатын түрлері бойынша кәсіби спорт клубтарын күтіп-ұстауға бөлінетін бюджет қаражатының лимиттерін бекітеді;
65-13) спорт аттарын тіркеу, есептен шығару және пайдалану қағидаларын бекітеді;
65-14) әскери-қолданбалы және қызметтік-қолданбалы, техникалық және басқа да спорт түрлерін дамытуға басшылықты жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының қорғаныс саласындағы уәкілетті органымен, құқық қорғау және арнаулы мемлекеттік органдарымен келісу бойынша әскери-қолданбалы және қызметтік-қолданбалы, техникалық және басқа да спорт түрлерінің тізбесін бекітеді;
65-15) дене шынықтыру және спорт саласындағы мамандарды даярлауды, қайта даярлауды, олардың біліктілігін арттыруды және аттестаттауды жүзеге асырады;
65-16) спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасы ұлттық командаларының құрамына кіретін спортшыларға, олардың жаттықтырушыларына ай сайынғы ақшалай қамтылым төлемдерінің мөлшерін әзірлейді және бекітеді;
65-17) спорт резервін және жоғары дәрежелі спортшыларды даярлау жөніндегі оқу-жаттығу процесін жүзеге асыратын республикалық спорт объектілерін, дене шынықтыру-спорт ұйымдарын салуды және реконструкциялауды ұйымдастырады;
65-18) осы Заңның 44-2-бабы 1-тармағының 2), 3), 4) және 5) тармақшаларында және 2-тармағының 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген шараларды қабылдайды;
65-19) еңбек жөніндегі уәкілетті органмен бірлесіп, мемлекеттік дене шынықтыру-спорт ұйымдарының бірінші басшыларын лауазымға тағайындау, лауазымнан босату қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
65-20) мемлекеттік дене шынықтыру-спорт ұйымдарының бірінші басшыларын ротациялауды жүргізу қағидаларын бекітеді;
65-21) республикалық мемлекеттік дене шынықтыру-спорт ұйымдарының бірінші басшыларын ротациялауды жүргізеді;
65-22) білім беру саласындағы уәкілетті органмен келісу бойынша олимпиадалық резервтің республикалық, облыстық, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың мамандандырылған мектеп-интернат-колледждеріне және спорттағы дарынды балаларға арналған облыстық, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың мектеп-интернаттарына оқуға қабылдау қағидаларын бекітеді;

дополнить подпунктом 62-1) следующего содержания:
"62-1) определяет перечень видов спорта высших достижений и порядок их финансирования за счет бюджетных средств;";
подпункты 63) и 64) исключить;
в подпунктах 65-4) и 65-7) слова "денежных средств" заменить словом "денег";
дополнить подпунктами 65-12), 65-13), 65-14), 65-15), 65-16), 65-17), 65-18), 65-19), 65-20), 65-21), 65-22), 65-23), 65-24) и 65-25) следующего содержания:
"65-12) утверждает лимиты бюджетных средств, выделяемых на содержание профессиональных спортивных клубов по игровым видам спорта;
65-13) утверждает правила регистрации, снятия с учета и использования спортивных лошадей;
65-14) утверждает перечень военно-прикладных и служебно-прикладных, технических и других видов спорта по согласованию с уполномоченным органом в области обороны, правоохранительными и специальными государственными органами Республики Казахстан, осуществляющими руководство развитием военно-прикладных и служебно-прикладных, технических и других видов спорта;
65-15) осуществляет подготовку, переподготовку, повышение квалификации и аттестацию специалистов в области физической культуры и спорта;
65-16) разрабатывает и утверждает размеры выплат ежемесячного денежного содержания спортсменам, входящим в состав национальных команд Республики Казахстан по видам спорта, их тренерам;
65-17) организует строительство и реконструкцию республиканских объектов спорта, физкультурно-спортивных организаций, осуществляющих учебно-тренировочный процесс по подготовке спортивного резерва и спортсменов высокого класса;
65-18) принимает меры, предусмотренные подпунктами 2), 3), 4) и 5) пункта 1 и подпунктами 1), 2) и 3) пункта 2 статьи 44-2 настоящего Закона;
65-19) разрабатывает и утверждает совместно с уполномоченным органом по труду правила назначения на должности, освобождения от должностей первых руководителей государственных физкультурно-спортивных организаций;
65-20) утверждает правила проведения ротации первых руководителей государственных физкультурно-спортивных организаций;
65-21) проводит ротацию первых руководителей республиканских государственных физкультурно-спортивных организаций;
65-22) утверждает правила приема на обучение в республиканские, областные, городов республиканского значения и столицы специализированные школы-интернаты-колледжи олимпийского резерва и областные, городов республиканского значения и столицы школы-интернаты для одаренных в спорте детей по согласованию с уполномоченным органом в области образования;

65-23) дене шынықтыру және спорт саласындағы нысаналы индикаторлардың тізбесін бекітеді;
65-24) дене шынықтыру және спорт саласындағы нысаналы индикаторлардың көрсеткіштерін жыл сайын жергілікті атқарушы органдардың назарына жеткізеді;
65-25) осы Заңның мақсаттары мен міндеттеріне және Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес дене шынықтыру және спорт саласындағы нормативтік құқықтық актілерді әзірлейді және бекітеді;";
5) 8-бапта:
1-тармақта:
2) тармақшада:
"республикалық және (немесе) жергілікті аккредиттелген" деген сөздер "аккредиттелген ұлттық және (немесе) жергілікті" деген сөздермен ауыстырылсын;
", оның ішінде ардагер спортшылар арасында" деген сөздер алып тасталсын;
2-1) тармақшада:
"аккредиттелген республикалық" деген сөздер "аккредиттелген ұлттық" деген сөздермен ауыстырылсын;
", оның ішінде ардагер спортшылар арасында" деген сөздер алып тасталсын;
3) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"3) спорт түрлері бойынша облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың командаларын даярлауды және олардың жоғары жетістіктер спорты бойынша республикалық және халықаралық спорттық жарыстарға қатысуын қамтамасыз етеді;";
10) тармақшадағы "өңірлік және" деген сөздер алып тасталсын;
16) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"16) аккредиттелген жергілікті спорт федерацияларының ұсыныстарымен спорт түрлері бойынша облыстар, республикалық маңызы бар қалалар және астана командаларының құрамдарын қалыптастырады және бекітеді;";
мынадай мазмұндағы 16-1), 16-2) және 17-1) тармақшалармен толықтырылсын:
"16-1) спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасы ұлттық командаларының, сондай-ақ облыстар, республикалық маңызы бар қалалар және астана командаларының спортшыларын даярлаудың жеке жоспарларын бекітеді;
16-2) дене шынықтыру және спорт саласындағы уәкілетті орган бекіткен, өңірлер бөлінісіндегі спорттың басым түрлерінің өңірлік тізбесін іске асыруды қамтамасыз етеді;";
"17-1) осы Заңның 44-2-бабы 2-тармағының 4) тармақшасында көзделген шараларды қабылдайды;";
20-3) тармақшадағы "республикалық аккредиттелген" деген сөздер "аккредиттелген ұлттық" деген сөздермен ауыстырылсын;
20-4) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"20-4) спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасы ұлттық командаларының құрамына кіретін спортшыларға, олардың жаттықтырушыларына ай сайынғы ақшалай қамтылым төлеуді жүзеге асырады;";
20-5) тармақша алып тасталсын;
20-6) тармақшадағы "дәрігерлік-дене шынықтыру диспансерлерінің" деген сөздер "спорттық медицина және оңалту ұйымдарының" деген сөздермен ауыстырылсын;

65-23) утверждает перечень целевых индикаторов в области физической культуры и спорта;
65-24) ежегодно доводит до местных исполнительных органов показатели целевых индикаторов в области физической культуры и спорта;
65-25) разрабатывает и утверждает нормативные правовые акты в области физической культуры и спорта в соответствии с целями и задачами настоящего Закона и законодательством Республики Казахстан;";
5) в статье 8:
в пункте 1:
в подпункте 2):
слова ", в том числе среди спортсменов-ветеранов," исключить;
слово "республиканскими" заменить словом "национальными";
в подпункте 2-1):
слова "в том числе среди спортсменов-ветеранов," исключить;
слова "аккредитованными республиканскими" заменить словами "национальными аккредитованными";
подпункт 3) изложить в следующей редакции:
"3) обеспечивает подготовку команд областей, городов республиканского значения и столицы по видам спорта и их участие в республиканских и международных спортивных соревнованиях по спорту высших достижений;";
в подпункте 10) слова "региональных и" исключить;
подпункт 16) изложить в следующей редакции:
"16) формирует и утверждает составы команд областей, городов республиканского значения и столицы по видам спорта по предложениям местных аккредитованных спортивных федераций;";
дополнить подпунктами 16-1), 16-2) и 17-1) следующего содержания:
"16-1) утверждает индивидуальные планы подготовки спортсменов национальных команд Республики Казахстан, а также команд областей, городов республиканского значения и столицы по видам спорта;
16-2) обеспечивает реализацию регионального перечня приоритетных видов спорта в разрезе регионов, утвержденного уполномоченным органом в области физической культуры и спорта;";
"17-1) принимает меры, предусмотренные подпунктом 4) пункта 2 статьи 44-2 настоящего Закона;";
в подпункте 20-3) слово "республиканскими" заменить словом "национальными";
подпункт 20-4) изложить в следующей редакции:
"20-4) осуществляет выплату ежемесячного денежного содержания спортсменам, входящим в состав национальных команд Республики Казахстан по видам спорта, их тренерам;";
подпункт 20-5) исключить;
в подпункте 20-6) слова "врачебно-физкультурных диспансеров" заменить словами "организаций спортивной медицины и реабилитации";

мынадай мазмұндағы 20-10), 20-11) және 20-12) тармақшалармен толықтырылсын:
"20-10) дене шынықтыру және спорт саласындағы мемлекеттік мекемелер өткізетін тауарларға (жұмыстарға, көрсетілетін қызметтерге) бағаларды белгілейді;
20-11) мемлекеттік дене шынықтыру-спорт ұйымдарының бірінші басшыларын ротациялауды жүргізу қағидаларына сәйкес тиісті әкімшілік-аумақтық бірлікте мемлекеттік дене шынықтыру-спорт ұйымдарының бірінші басшыларын ротациялауды жүргізеді;
20-12) тиісті әкімшілік-аумақтық бірлікте дене шынықтыру және спорт саласындағы нысаналы индикаторларға қол жеткізуді қамтамасыз етеді;";
2-тармақта:
мынадай мазмұндағы 2-1) тармақшамен толықтырылсын:
"2-1) мемлекеттік дене шынықтыру-спорт ұйымдарының бірінші басшыларын ротациялауды жүргізу қағидаларына сәйкес тиісті әкімшілік-аумақтық бірлікте мемлекеттік дене шынықтыру-спорт ұйымдарының бірінші басшыларын ротациялауды жүргізеді;";
11) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"11) аккредиттелген жергілікті спорт федерацияларының ұсыныстары бойынша спорт түрлері бойынша аудандық, облыстық маңызы бар қалалар командаларының құрамдарын қалыптастырады және бекітеді;";
6) 10-бапта:
1-тармақта:
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"1) дене шынықтыру-спорт ұйымдары: олимпиадалық даярлау орталықтары, олимпиада резервін даярлау орталықтары, спорт федерациялары, спорт мектептері мен спорт клубтарының барлық түрлері, жаттығу орталықтары, спорттық даярлау орталықтары, спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасының ұлттық және штаттық ұлттық командаларын даярлауды жүзеге асыратын ұйымдар, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың командаларын даярлауды жүзеге асыратын ұйымдар, спорт лигалары, спорт секциялары, әскери-қолданбалы және қызметтік-қолданбалы спорт түрлері бойынша жарыстарды ұйымдастыратын ұйымдар, дене шынықтыру мен спортты дамытуды жүзеге асыратын ведомстволық спорт қоғамдары мен қоғамдық бірлестіктер, дене шынықтыру орталықтары;";
6) тармақшадағы "өзге де мамандар жатады." деген сөздер "өзге де мамандар;" деген сөздермен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 7), 8), 9), 10) және 11) тармақшалармен толықтырылсын:
"7) Қазақстан Республикасының Ұлттық олимпиада комитеті;
8) Қазақстан Республикасының Ұлттық паралимпиада комитеті;
9) Қазақстан Республикасының Ұлттық сурдлимпиада комитеті;
10) Қазақстанның Арнаулы олимпиадасы;
11) допингке қарсы ұйымдар жатады.";
мынадай мазмұндағы 4-тармақпен толықтырылсын:
"4. Дене шынықтыру-спорт ұйымдары спорттық даярлықтың ұлттық стандарттарына сәйкес спорт резервін және жоғары дәрежелі спортшыларды даярлау бойынша оқу-жаттығу процесін жүзеге асырады.";

дополнить подпунктами 20-10), 20-11) и 20-12) следующего содержания:
"20-10) устанавливает цены на товары (работы, услуги), реализуемые государственными учреждениями в области физической культуры и спорта;
20-11) проводит ротацию первых руководителей государственных физкультурно-спортивных организаций в соответствии с правилами проведения ротации первых руководителей государственных физкультурно-спортивных организаций на соответствующей административно-территориальной единице;
20-12) обеспечивает достижение целевых индикаторов в области физической культуры и спорта на соответствующей административно-территориальной единице;";
в пункте 2:
дополнить подпунктом 2-1) следующего содержания:
"2-1) проводит ротацию первых руководителей государственных физкультурно-спортивных организаций в соответствии с правилами проведения ротации первых руководителей государственных физкультурно-спортивных организаций на соответствующей административно-территориальной единице;";
подпункт 11) изложить в следующей редакции:
"11) формирует и утверждает районные, городов областного значения составы команд по видам спорта по предложениям местных аккредитованных спортивных федераций;";
6) в статье 10:
в пункте 1:
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) физкультурно-спортивные организации: центры олимпийской подготовки, центры подготовки олимпийского резерва, спортивные федерации, спортивные школы и спортивные клубы всех видов, тренировочные центры, центры спортивной подготовки, организации, осуществляющие подготовку национальных и штатных национальных команд Республики Казахстан, организации, осуществляющие подготовку команд областей, городов республиканского значения и столицы по видам спорта, спортивные лиги, спортивные секции, организации, организующие соревнования по военно-прикладным и служебно-прикладным видам спорта, ведомственные спортивные общества и общественные объединения, центры физической культуры, осуществляющие развитие физической культуры и спорта;";
дополнить подпунктами 7), 8), 9), 10) и 11) следующего содержания:
"7) Национальный олимпийский комитет Республики Казахстан;
8) Национальный паралимпийский комитет Республики Казахстан;
9) Национальный сурдлимпийский комитет Республики Казахстан;
10) Специальная олимпиада Казахстана;
11) антидопинговые организации.";
дополнить пунктом 4 следующего содержания:
"4. Физкультурно-спортивные организации осуществляют учебно-тренировочный процесс по подготовке спортивного резерва и спортсменов высокого класса в соответствии с национальными стандартами спортивной подготовки.";

7) 11-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"11-бап. Спорт федерацияларын аккредиттеу
1. Ұлттық және жергілікті спорт федерациялары аккредиттелуге жатады.
2. Аккредиттелген тиісті ұлттық спорт федерациясы жоқ бір спорт түрі бойынша бір ұлттық спорт федерациясы Қазақстан Республикасының аумағында аккредиттелуге жатады.
3. Олимпиадалық және олимпиадалық емес спорт түрлері бойынша аккредиттелген ұлттық спорт федерациясы Қазақстан Республикасы атынан Халықаралық олимпиада комитеті таныған халықаралық спорт федерациясының мүшесі болып табылуға және (немесе) оны Қазақстан Республикасының Ұлттық олимпиада комитеті тануға тиіс.
4. Ұлттық спорт түрлері бойынша аккредиттелген ұлттық спорт федерациясы Қазақстан Республикасы атынан тиісті спорт түрі бойынша халықаралық спорт ұйымының мүшесі болып табылуға тиіс.
5. Паралимпиадалық және паралимпиадалық емес спорт түрлері бойынша аккредиттелген ұлттық спорт федерациясы Қазақстан Республикасы атынан Халықаралық паралимпиада комитеті таныған халықаралық спорт федерациясының мүшесі болып табылуға және (немесе) оны Қазақстан Республикасының Ұлттық паралимпиада комитеті тануға тиіс.
6. Сурдлимпиадалық спорт түрлері бойынша аккредиттелген ұлттық спорт федерациясы Қазақстан Республикасы атынан Саңыраулардың халықаралық спорт комитеті таныған халықаралық спорт ұйымының мүшесі болып табылуға және (немесе) оны Қазақстан Республикасының Ұлттық сурдлимпиада комитеті тануға тиіс.
7. Спорт федерациясы облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың жартысынан астамының аумағында спорт түрін (түрлерін) дамытқан жағдайда федерация "ұлттық" деген мәртебемен аккредиттеледі.
8. Дене шынықтыру және спорт саласындағы уәкілетті органда аккредитация алған күннен бастап спорт түрі бойынша спорт федерациясына "ұлттық" деген мәртебе беріледі.
9. Аккредиттелген жергілікті спорт федерациясы спорт түрі (түрлері) бойынша аккредиттелген ұлттық спорт федерациясының мүшесі болып табылуға тиіс.
10. Жергілікті атқарушы органда аккредитация алған күннен бастап спорт түрі бойынша спорт федерациясына "жергілікті" деген мәртебе беріледі.";
8) 12-бапта:
1-тармақта:
бірінші абзацтағы "республикалық және өңірлік" деген сөздер "ұлттық" деген сөзбен ауыстырылсын;
4) және 5) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"4) тиісті халықаралық жарыстарды өткізетін халықаралық спорт ұйымдарының нормаларына сәйкес спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасының ұлттық командалары немесе Қазақстан Республикасының командалары үшін өнер көрсетуге құқығы жоқ спортшылардың тиісті спорт түрлері бойынша халықаралық спорттық жарыстарға қатысуына шектеулер белгілеуге;

7) статью 11 изложить в следующей редакции:
"Статья 11. Аккредитация спортивных федераций
1. Аккредитации подлежат национальные и местные спортивные федерации.
2. На территории Республики Казахстан подлежит аккредитации одна национальная спортивная федерация по одному виду спорта, по которому отсутствует соответствующая национальная аккредитованная спортивная федерация.
3. Национальная аккредитованная спортивная федерация по олимпийским и неолимпийским видам спорта должна являться от имени Республики Казахстан членом международной спортивной федерации, признанной Международным олимпийским комитетом, и (или) быть признанной Национальным олимпийским комитетом Республики Казахстан.
4. Национальная аккредитованная спортивная федерация по национальным видам спорта должна являться от имени Республики Казахстан членом международной спортивной организации по соответствующему виду спорта.
5. Национальная аккредитованная спортивная федерация по паралимпийским и непаралимпийским видам спорта должна являться от имени Республики Казахстан членом международной спортивной федерации, признанной Международным паралимпийским комитетом, и (или) быть признанной Национальным паралимпийским комитетом Республики Казахстан.
6. Национальная аккредитованная спортивная федерация по сурдлимпийским видам спорта должна являться от имени Республики Казахстан членом международной спортивной организации, признанной Международным комитетом спорта глухих, и (или) быть признанной Национальным сурдлимпийским комитетом Республики Казахстан.
7. В случае развития спортивной федерацией вида (видов) спорта на территории более половины областей, городов республиканского значения и столицы федерация аккредитовывается со статусом "национальная".
8. Спортивной федерации по виду спорта присваивается статус "национальная" со дня получения аккредитации в уполномоченном органе в области физической культуры и спорта.
9. Местная аккредитованная спортивная федерация должна являться членом национальной аккредитованной спортивной федерации по виду (видам) спорта.
10. Спортивной федерации по виду спорта присваивается статус "местная" со дня получения аккредитации в местном исполнительном органе.";
8) в статье 12:
в пункте 1:
в абзаце первом слова "Республиканские и региональные" заменить словом "Национальные";
подпункты 4) и 5) изложить в следующей редакции:
"4) устанавливать ограничения на участие в международных спортивных соревнованиях по соответствующим видам спорта спортсменов, не имеющих права выступать за национальные команды Республики Казахстан или команды Республики Казахстан по видам спорта, в соответствии с нормами международных спортивных организаций, проводящих соответствующие международные соревнования;

5) спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасы ұлттық командаларының немесе Қазақстан Республикасы командаларының нышандарын пайдалануға барлық құқықтарды иеленуге;";
2-тармақта:
бірінші абзацтағы "республикалық және өңірлік" деген сөздер "ұлттық" деген сөзбен ауыстырылсын;
3) және 4) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"3) спорт түрлері бойынша кешенді нысаналы бағдарламаларды әзірлеуге және дене шынықтыру және спорт саласындағы уәкілетті органға бекітуге ұсынуға;
4) аккредиттелген ұлттық спорт федерациялары өткізетін спорттық жарыстар туралы ережелерді (регламенттерді) әзірлеуге және бекітуге;";
5) тармақшада:
"құрама командаларының" деген сөздер "ұлттық командаларының" деген сөздермен ауыстырылсын;
"(спорт түрлері бойынша ұлттық құрама командалардың)" деген сөздер алып тасталсын;
6) тармақша алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 8-1) тармақшамен толықтырылсын:
"8-1) діни экстремизм мен терроризмнің профилактикасы жөнінде шаралар қабылдауға;";
21) тармақшадағы "республикалық (өңірлік)" деген сөздер "ұлттық" деген сөзбен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 24-1) тармақшамен толықтырылсын:
"24-1) спорт түрлері бойынша спортшылардың әрбір жас тобы үшін оқу-жаттығу процесінің әдістемелік құралдарын дене шынықтыру және спорт саласындағы уәкілетті органмен келісу бойынша әзірлеуге;";
4-тармақта:
мынадай мазмұндағы 6-1) тармақшамен толықтырылсын:
"6-1) діни экстремизм мен терроризмнің профилактикасы жөнінде шаралар қабылдауға;";
13) тармақшадағы "республикалық (өңірлік)" деген сөздер "ұлттық" деген сөзбен ауыстырылсын;
9) 13-бапта:
3-тармақта:
6) тармақшадағы "облыстың" деген сөз "дене шынықтыру және спорт саласындағы уәкілетті органмен және облыстың" деген сөздермен ауыстырылсын;
7) тармақша алып тасталсын;
5-тармақта:
"құрама командаларының" деген сөздер "ұлттық командаларының" деген сөздермен ауыстырылсын;
"(спорт түрлері бойынша ұлттық құрама командалардың)" деген сөздер алып тасталсын;
6-тармақтағы "республикалық" деген сөз "аккредиттелген ұлттық" деген сөздермен ауыстырылсын;
7-тармақтағы ", сондай-ақ белгіленген тәртіппен бөлінетін бюджет қаражаты" деген сөздер алып тасталсын;
10) 13-1-бапта:
3-тармақта:
6) тармақшадағы "облыстың" деген сөз "дене шынықтыру және спорт саласындағы уәкілетті органмен және облыстың" деген сөздермен ауыстырылсын;
7) тармақша алып тасталсын;
5-тармақта:
"құрама командаларының" деген сөздер "ұлттық командаларының" деген сөздермен ауыстырылсын;
"(спорт түрлері бойынша ұлттық құрама командалардың)" деген сөздер алып тасталсын;
6-тармақтағы "республикалық" деген сөз "аккредиттелген ұлттық" деген сөздермен ауыстырылсын;
7-тармақтағы ", сондай-ақ белгіленген тәртіппен бөлінетін бюджет қаражаты есебінен" деген сөздер алып тасталсын;

5) обладать всеми правами на использование символики национальных команд Республики Казахстан или команд Республики Казахстан по видам спорта;";
в пункте 2:
в абзаце первом слова "Республиканские и региональные" заменить словом "Национальные";
подпункты 3) и 4) изложить в следующей редакции:
"3) разрабатывать и представлять на утверждение в уполномоченный орган в области физической культуры и спорта комплексные целевые программы по видам спорта;
4) разрабатывать и утверждать положения (регламенты) о спортивных соревнованиях, проводимых национальными аккредитованными спортивными федерациями;";
в подпункте 5):
слова "участие сборных" заменить словами "участие национальных";
слова "(национальных сборных команд по видам спорта)" исключить;
подпункт 6) исключить;
дополнить подпунктом 8-1) следующего содержания:
"8-1) принимать меры по профилактике религиозного экстремизма и терроризма;";
в подпункте 21) слова "республиканскими (региональными)" заменить словом "национальными";
дополнить подпунктом 24-1) следующего содержания:
"24-1) разрабатывать методические пособия учебно-тренировочного процесса для каждой возрастной группы спортсменов по видам спорта по согласованию с уполномоченным органом в области физической культуры и спорта;";
в пункте 4:
дополнить подпунктом 6-1) следующего содержания:
"6-1) принимать меры по профилактике религиозного экстремизма и терроризма;";
в подпункте 13) слова "республиканскими (региональными)" заменить словом "национальными";
9) в статье 13:
в пункте 3:
подпункт 6) после слов "по согласованию с" дополнить словами "уполномоченным органом в области физической культуры и спорта и";
подпункт 7) исключить;
в пункте 5:
слова "Выступления сборных" заменить словами "Выступления национальных";
слова "(национальных сборных команд по видам спорта)" исключить;
в пункте 6 слово "республиканскими" заменить словами "национальными аккредитованными";
в пункте 7 слова ", а также за счет бюджетных средств, выделяемых в установленном порядке" исключить;
10) в статье 13-1:
в пункте 3:
подпункт 6) после слов "по согласованию с" дополнить словами "уполномоченным органом в области физической культуры и спорта и";
подпункт 7) исключить;
в пункте 5:
слова "Выступления сборных" заменить словами "Выступления национальных";
слова "(национальных сборных команд по видам спорта)" исключить;
в пункте 6 слово "республиканскими" заменить словами "национальными аккредитованными";
в пункте 7 слова ", а также за счет бюджетных средств, выделяемых в установленном порядке" исключить;

11) 13-2-бапта:
3-тармақта:
6) тармақшадағы "облыстың" деген сөз "дене шынықтыру және спорт саласындағы уәкілетті органмен және облыстың" деген сөздермен ауыстырылсын;
7) тармақша алып тасталсын;
5-тармақта:
"құрама командаларының" деген сөздер "ұлттық командаларының" деген сөздермен ауыстырылсын;
"(спорт түрлері бойынша ұлттық құрама командалардың)" деген сөздер алып тасталсын;
6-тармақтағы "республикалық (өңірлік)" деген сөздер "ұлттық" деген сөзбен ауыстырылсын;
7-тармақтағы ", сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен бөлінетін бюджет қаражаты" деген сөздер алып тасталсын;
12) 14-баптың 3-тармағында:
"құрама командаларынан" деген сөздер "ұлттық командаларынан" деген сөздермен ауыстырылсын;
"(спорт түрлері бойынша ұлттық құрама командалардан)" деген сөздер алып тасталсын;
13) 15-бапта:
2-тармақта:
екінші бөліктегі "нашар" деген сөздер "уақытша әлсіреген" деген сөздермен ауыстырылсын;
үшінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Мүгедектігі бар (тәндік немесе психикалық денсаулық жағдайында тұрақты ауытқулары бар) білім алушылар мен тәрбиеленушілер бейімдік дене шынықтыру және спорт әдістері мен құралдарын пайдалана отырып, бейімдік дене шынықтыру және спорт топтарында немесе жалпы топта айналысады.";
алтыншы бөлік "мектеп-интернат-колледждерінің" деген сөздерден кейін "және спорт саласындағы техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарының" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 2-1-тармақпен толықтырылсын:
"2-1. Спорттағы дарынды балаларға арналған мектеп-интернаттарда, олимпиадалық резервтің мамандандырылған мектеп-интернат-колледждерінде және спорт саласындағы техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарында дене тәрбиесі сабақтары оған бөлінген оқу сағаттары шеңберінде таңдалған спорт түрі (түрлері) бойынша оқу-жаттығу процесі нысанында өткізіледі және мемлекеттік үлгідегі білім туралы құжатта дене тәрбиесі пәні ретінде көрсетіледі.";
5-тармақ "мектептер базасында" деген сөздерден кейін "білім беру саласындағы уәкілетті органмен келісу бойынша дене шынықтыру және спорт саласындағы уәкілетті орган әзірлеген және бекіткен мамандандырылған спорт сыныптарының жұмыс істеу қағидаларына сәйкес" деген сөздермен толықтырылсын;
14) 19-бапта:
мынадай мазмұндағы 5-1-тармақпен толықтырылсын:
"5-1. Тірек-қимыл аппараты зақымданған, көру органдары бұзылған, интеллектуалдық дамуы бұзылған бірінші топтағы мүгедектігі бар спортшылар оқу-жаттығу жиындарына, спорттық іс-шараларға және халықаралық спорттық жарыстарға бірінші топтағы мүгедектігі бар спортшыны бірге алып жүретін адаммен бірге барады.
Тірек-қимыл аппараты зақымданған, көру органдары бұзылған, интеллектуалдық дамуы бұзылған бірінші топтағы мүгедектігі бар спортшыларды оқу-жаттығу жиындарына, спорттық іс-шараларға және халықаралық спорттық жарыстарға жіберу кезінде дене шынықтыру-спорт ұйымдары бірінші топтағы мүгедектігі бар спортшыны бірге алып жүретін адамға Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген шығыстарды өтейді.";
6-тармақтың екінші бөлігінде:
"құрама командаларын" деген сөздер "ұлттық командаларын" деген сөздермен ауыстырылсын;
"(спорт түрлері бойынша ұлттық құрама командаларды)" деген сөздер алып тасталсын;

11) в статье 13-2:
в пункте 3:
подпункт 6) после слов "по согласованию с" дополнить словами "уполномоченным органом в области физической культуры и спорта и";
подпункт 7) исключить;
в пункте 5:
слова "Выступления сборных" заменить словами "Выступления национальных";
слова "(национальных сборных команд по видам спорта)" исключить;
в пункте 6 слова "республиканскими (региональными)" заменить словом "национальными";
в пункте 7 слова ", а также бюджетных средств, выделяемых в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан" исключить;
12) в пункте 3 статьи 14:
слова "представляет сборные" заменить словами "представляет национальные";
слова "(национальные сборные команды по видам спорта)" исключить;
13) в статье 15:
в пункте 2:
часть вторую после слов "воспитанники с" дополнить словом "временным";
часть третью изложить в следующей редакции:
"Обучающиеся и воспитанники с инвалидностью (с устойчивыми отклонениями в состоянии физического или психического здоровья) занимаются в группах адаптивной физической культуры и спорта или общей группе с использованием методов и средств адаптивной физической культуры и спорта.";
часть шестую после слова "резерва" дополнить словами "и организаций технического и профессионального, послесреднего образования в области спорта";
дополнить пунктом 2-1 следующего содержания:
"2-1. Занятия по физическому воспитанию в школах-интернатах для одаренных в спорте детей, специализированных школах-интернатах-колледжах олимпийского резерва и организациях технического и профессионального, послесреднего образования в области спорта проводятся в форме учебно-тренировочного процесса по выбранному (выбранным) виду (видам) спорта в рамках выделенных на это учебных часов и указываются в документе об образовании государственного образца в качестве предмета по физическому воспитанию.";
пункт 5 дополнить словами "в соответствии с правилами функционирования специализированных спортивных классов, разработанными и утвержденными уполномоченным органом в области физической культуры и спорта по согласованию с уполномоченным органом в области образования";
14) в статье 19:
дополнить пунктом 5-1 следующего содержания:
"5-1. Спортсмены с инвалидностью первой группы, имеющие поражение опорно-двигательного аппарата, нарушение органов зрения, нарушение интеллектуального развития, выезжают на учебно-тренировочные сборы, спортивные мероприятия и международные спортивные соревнования с сопровождающим спортсмена с инвалидностью первой группы.
Физкультурно-спортивные организации при направлении спортсменов с инвалидностью первой группы, имеющих поражение опорно-двигательного аппарата, нарушение органов зрения, нарушение интеллектуального развития, на учебно-тренировочные сборы, спортивные мероприятия и международные спортивные соревнования возмещают сопровождающему спортсмена с инвалидностью первой группы расходы, предусмотренные законодательством Республики Казахстан.";
в части второй пункта 6:
слова "подготовку сборных" заменить словами "подготовку национальных";
слова "(национальных сборных команд по видам спорта)" исключить;

15) 21-баптың 4-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Дене шынықтыру және спорт саласындағы уәкілетті орган ұлттық спорт түрлері бойынша аккредиттелген ұлттық спорт федерацияларымен бірлесіп, халықаралық және республикалық жарыстар өткізуді, спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасының ұлттық командаларын халықаралық спорттық жарыстарға даярлауды және олардың қатысуын ұйымдастырады.";
16) 24-баптың 1-тармағындағы "аккредиттелген республикалық федерациялар әзірлейтін және дене шынықтыру және спорт саласындағы уәкілетті орган бекітетін дене шынықтыру-спорт ұйымдарына арналған спорт түрлері бойынша бағдарламаларға сәйкес" деген сөздер "спорттық даярлықтың ұлттық стандарттары негізінде оқу-жаттығу процесін қамтамасыз ететін" деген сөздермен ауыстырылсын;
17) 25-баптың 1-тармағындағы "спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасы құрама командаларының (спорт түрлері бойынша ұлттық құрама командалардың) спортшыларын даярлаудың жеке жоспарларына" деген сөздер "спорт түрлері бойынша кешенді нысаналы бағдарламаларға" деген сөздермен ауыстырылсын;
18) 26-бапта:
тақырыптағы "құрама" деген сөз "ұлттық" деген сөзбен ауыстырылсын;
1-тармақта:
"құрама және штаттық құрама" деген сөздер "ұлттық және штаттық ұлттық" деген сөздермен ауыстырылсын;
"(спорт түрлері бойынша ұлттық құрама командалар), спорт түрлері бойынша облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың құрама командалары" деген сөздер алып тасталсын;
"іс-шараларға" деген сөз "жарыстарға" деген сөзбен ауыстырылсын;
2-тармақта:
"құрама командаларының" деген сөздер "ұлттық командаларының" деген сөздермен ауыстырылсын;
"(спорт түрлері бойынша ұлттық құрама командалардың)" деген сөздер алып тасталсын;
"құрама командаларына" деген сөздер "ұлттық командаларына" деген сөздермен ауыстырылсын;
"(спорт түрлері бойынша ұлттық құрама командаларға)" деген сөздер алып тасталсын;
3-тармақта:
"штаттық құрама" деген сөздер "штаттық ұлттық" деген сөздермен ауыстырылсын;
"Қазақстан Республикасы құрама" деген сөздер "Қазақстан Республикасы ұлттық" деген сөздермен ауыстырылсын;
"(спорт түрлері бойынша ұлттық құрама командалардың)" деген сөздер алып тасталсын;
4-тармақта:
орыс тіліндегі мәтінге түзету енгізілді, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді;
"облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың" деген сөздер "облыстар, республикалық маңызы бар қалалар және астана" деген сөздермен ауыстырылсын;
орыс тіліндегі мәтінге түзету енгізілді, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді;
"құрама" деген сөз алып тасталсын;
5-тармақта:
"құрама командаларының" деген сөздер "ұлттық және штаттық ұлттық командаларының" деген сөздермен ауыстырылсын;
"(спорт түрлері бойынша ұлттық құрама командалардың)" деген сөздер алып тасталсын;
"спорт түрлері бойынша облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың құрама командалары" деген сөздер "облыстар, республикалық маңызы бар қалалар және астана командаларының" деген сөздермен ауыстырылсын;

15) пункт 4 статьи 21 изложить в следующей редакции:
"4. Уполномоченный орган в области физической культуры и спорта совместно с национальными аккредитованными спортивными федерациями по национальным видам спорта организует проведение международных и республиканских соревнований, подготовку и участие национальных команд Республики Казахстан по видам спорта в международных спортивных соревнованиях.";
16) в пункте 1 статьи 24 слова "в соответствии с программами по видам спорта для физкультурно-спортивных организаций, разрабатываемыми аккредитованными республиканскими федерациями и утверждаемыми уполномоченным органом в области физической культуры и спорта" заменить словами ", обеспечивающими учебно-тренировочный процесс на основании национальных стандартов спортивной подготовки";
17) в пункте 1 статьи 25 слова "индивидуальными планами подготовки спортсменов сборных команд Республики Казахстан по видам спорта (национальных сборных команд по видам спорта)" заменить словами "комплексными целевыми программами по видам спорта";
18) в статье 26:
в заголовке слова "Сборные и штатные сборные" заменить словами "Национальные и штатные национальные";
в пункте 1:
слова "Сборные и штатные сборные" заменить словами "Национальные и штатные национальные";
слова "(национальные сборные команды по видам спорта), сборные команды по видам спорта областей, городов республиканского значения и столицы" исключить;
слово "мероприятиях" заменить словом "соревнованиях";
в пункте 2:
слова "Состав сборных" заменить словами "Состав национальных";
слова "(национальных сборных команд по видам спорта)" исключить;
слово "сборные" заменить словом "национальные";
слова "(национальные сборные команды по видам спорта)" исключить;
в пункте 3:
слова "штатных сборных" заменить словами "штатных национальных";
слова "членов сборных" заменить словами "членов национальных";
слова "(национальных сборных команд по видам спорта)" исключить;
в пункте 4:
слова "сборных команд по видам спорта" заменить словом "команд";
слово "формируется" заменить словами "по видам спорта формируется";
слова "сборные команды по видам спорта" заменить словом "команды";
дополнить словами "по видам спорта";
в пункте 5:
слова "членов сборных" заменить словами "членов национальных и штатных национальных";
слова "по видам спорта (национальных сборных команд по видам спорта), сборных команд по видам спорта" заменить словом ", команд";
после слова "столицы" дополнить словами "по видам спорта";

19) 29-баптың 2-тармағының 3) тармақшасы алып тасталсын;
20) 31-бапта:
тақырыптағы және 1-тармақтағы "Қазақстан Республикасы Тұңғыш Президентінің – Елбасының тестілері" деген сөздер "Қазақстан Республикасы халқының дене шынықтыру даярлығына президенттік тестілер" деген сөздермен ауыстырылсын;
2-тармақтағы "Қазақстан Республикасы Тұңғыш Президентінің – Елбасының тестілеріне" деген сөздер "Қазақстан Республикасы халқының дене шынықтыру даярлығына президенттік тестілерге" деген сөздермен ауыстырылсын;
3 және 4-тармақтардағы "Қазақстан Республикасы Тұңғыш Президентінің – Елбасының тестілерін" деген сөздер "Қазақстан Республикасы халқының дене шынықтыру даярлығына президенттік тестілерді" деген сөздермен ауыстырылсын;
21) 36-бап мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Спорттық іс-шаралар дене шынықтыру және спорт саласындағы уәкілетті орган бекіткен жарыстар, оқу-жаттығу жиындары түрлерінің тізбесіне және олардың сыныптамасына сәйкес спорттық-бұқаралық іс-шаралардың бірыңғай республикалық және өңірлік күнтізбелеріне енгізіледі.";
22) 37-баптың 1-тармағындағы "республикалық" деген сөз "ұлттық" деген сөзбен ауыстырылсын;
23) 38-бапта:
1-тармақтағы "аккредиттелген республикалық" деген сөздер "аккредиттелген ұлттық" деген сөздермен ауыстырылсын;
5-тармақтағы "республикалық және (немесе) өңірлік" деген сөздер "ұлттық" деген сөзбен ауыстырылсын;
10-тармақтағы "Спорт" деген сөз "Аккредиттелген спорт" деген сөздермен ауыстырылсын;
24) 42-баптың 2-тармағында:
"Қазақстан Республикасы құрама" деген сөздер "Қазақстан Республикасының ұлттық" деген сөздермен ауыстырылсын;
"(спорт түрлері бойынша ұлттық құрама командалар)" деген сөздер алып тасталсын;
25) 43-баптың 1-тармағы 4) тармақшадағы "қалпына келтіруді қамтиды." деген сөздер "қалпына келтіруді;" деген сөздермен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 5), 6), 7), 8) және 9) тармақшалармен толықтырылсын:
"5) спортшыны оқу-жаттығу процесіне және жарыстарға жіберу туралы шешімді;
6) спортшының дене шынығуы және функционалдық қасиеттерін және спорттық нәтижесін арттыруды;
7) спорт гигиенасын;
8) оқу-жаттығу процесі мен жарыс кезінде алғашқы медициналық көмек көрсетуді;
9) спортшының психологиялық дайындығын қамтиды.";
26) мынадай мазмұндағы 43-1-баппен толықтырылсын:
"43-1-бап. Ұлттық спорттық медицина және оңалту ұйымы
Ұлттық спорттық медицина және оңалту ұйымы спортшыларды мамандандырылған медициналық көмекпен қамтамасыз ету, сондай-ақ спорттық медицина мен оңалту саласындағы заманауи технологияларды енгізу және тарату мақсатында мемлекеттік кәсіпорын нысанында құрылады.
Ұлттық спорттық медицина және оңалту ұйымы:

19) подпункт 3) пункта 2 статьи 29 исключить;
20) в статье 31:
в заголовке и пункте 1 слова "Тесты Первого Президента Республики Казахстан – Елбасы" заменить словами "Президентские тесты физической подготовленности населения Республики Казахстан";
в пункте 2 слова "тестах Первого Президента Республики Казахстан – Елбасы" заменить словами "президентских тестах физической подготовленности населения Республики Казахстан";
в пунктах 3 и 4 слова "тестов Первого Президента Республики Казахстан – Елбасы" заменить словами "президентских тестов физической подготовленности населения Республики Казахстан";
21) статью 36 дополнить частью второй следующего содержания:
"Спортивные мероприятия включаются в единый республиканский и региональный календари спортивно-массовых мероприятий в соответствии с перечнем видов соревнований, учебно-тренировочных сборов и их классификаций, утвержденным уполномоченным органом в области физической культуры и спорта.";
22) в пункте 1 статьи 37 слово "республиканскими" заменить словом "национальными";
23) в статье 38:
в пункте 1 слово "республиканскими" заменить словом "национальными";
в пункте 5 слова "республиканскими и (или) региональными" заменить словом "национальными";
в пункте 10 слово "Спортивные" заменить словами "Аккредитованные спортивные";
24) в пункте 2 статьи 42:
слова "при сборных" заменить словами "при национальных";
слова "(национальных сборных команд по видам спорта)" исключить;
25) пункт 1 статьи 43 дополнить подпунктами 5), 6), 7), 8) и 9) следующего содержания:
"5) решение о допуске спортсмена к учебно-тренировочному процессу и соревнованиям;
6) повышение физических и функциональных качеств спортсмена и спортивного результата;
7) гигиену спорта;
8) оказание первой медицинской помощи во время учебно-тренировочного процесса и соревнования;
9) психологическую подготовку спортсмена.";
26) дополнить статьей 43-1 следующего содержания:
"Статья 43-1. Национальная организация спортивной медицины и реабилитации
Национальная организация спортивной медицины и реабилитации создается в форме государственного предприятия в целях обеспечения специализированной медицинской помощью спортсменов, а также внедрения и распространения современных технологий в области спортивной медицины и реабилитации.
Национальная организация спортивной медицины и реабилитации:

1) Қазақстан Республикасының аумағында өткізілетін спорттық іс-шараларды медициналық қамтамасыз етуді жүзеге асырады;
2) спорттық іс-шараларға қатысқан уақытта спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасының ұлттық және штаттық ұлттық командаларының спортшыларын спорт дәрігерлерімен, массаж жасаушылармен және спорттық медицина және оңалту саласындағы өзге де мамандармен қамтамасыз етеді;
3) спортшыларды, оның ішінде спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасының ұлттық және штаттық ұлттық командаларының спортшыларын медициналық зерттеп қарауды, кешенді функционалдық тестілеуді жүргізеді;
4) спортшыларды жоғары жетістіктер спортымен айналысуға жіберуді жүзеге асырады;
5) спорттық медицина және оңалту, емдік дене шынықтыру саласында мамандар даярлауды жүзеге асырады және олардың біліктілігін арттыруды ұйымдастырады;
6) спортшыларға консультация беруді, оларды диагностикалауды, емдеуді, оңалтуды және қалпына келтіруді жүзеге асырады;
7) спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасының ұлттық және штаттық ұлттық командаларының спортшыларын дәрілік заттармен, биологиялық белсенді қоспалармен, фармакологиялық заттармен қамтамасыз етеді;
8) спортшылардың тиімділігін, физикалық тұрғыдан жұмыс қабілетін арттыруға және жылдам қалпына келуіне ықпал ететін диагностикалау және емдеу, алғашқы көмек, оңалту әдістерін әзірлейді, енгізеді және жетілдіреді;
9) спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасының ұлттық және штаттық ұлттық командалары спортшыларының дене шынықтыру даярлығын талдау бойынша кешенді ғылыми топтарды, сондай-ақ олардың қызметін бақылауды ұйымдастырады;
10) спорттық жарақат алған және ауырған спортшыларды емдеуді және медициналық көмекпен қамтамасыз етуді ұйымдастырады;
11) осы Заңға сәйкес өзге де функцияларды орындайды.";
27) 44-1-баптың екінші бөлігінде:
3) тармақшадағы "республикалық және өңірлік" деген сөздер "ұлттық" деген сөзбен ауыстырылсын;
8) тармақшадағы "республикалық немесе өңірлік" деген сөздер "ұлттық" деген сөзбен ауыстырылсын;
28) 44-2-бапта:
1-тармақтың 5) тармақшасындағы "спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасының құрама және штаттық құрама командаларының (спорт түрлері бойынша ұлттық құрама командалардың), облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың спорт түрлері бойынша құрама командаларының" деген сөздер "спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасы ұлттық командаларының немесе Қазақстан Республикасы командаларының, облыстар, республикалық маңызы бар қалалар және астана командаларының" деген сөздермен ауыстырылсын;
2-тармақтың 2) тармақшасындағы "спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасы құрама командаларының (спорт түрлері бойынша ұлттық құрама командаларының)" деген сөздер "спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасы ұлттық командаларының немесе Қазақстан Республикасы командаларының" деген сөздермен ауыстырылсын;

1) осуществляет медицинское обеспечение спортивных мероприятий, проводимых на территории Республики Казахстан;
2) обеспечивает спортсменов национальных и штатных национальных команд Республики Казахстан по видам спорта спортивными врачами, массажистами и иными специалистами в области спортивной медицины и реабилитации во время участия в спортивных мероприятиях;
3) проводит медицинское обследование, комплексное функциональное тестирование спортсменов, в том числе спортсменов национальных и штатных национальных команд Республики Казахстан по видам спорта;
4) осуществляет допуск спортсменов к занятию спортом высших достижений;
5) осуществляет подготовку и организует повышение квалификации специалистов в области спортивной медицины и реабилитации, лечебной физической культуры;
6) осуществляет консультации, диагностику, лечение, реабилитацию и восстановление спортсменов;
7) обеспечивает лекарственными средствами, биологически активными добавками, фармакологическими средствами спортсменов национальных и штатных национальных команд Республики Казахстан по видам спорта;
8) разрабатывает, внедряет и совершенствует методы диагностики и лечения, первой помощи, реабилитации, способствующие повышению эффективности, физической работоспособности и быстрому восстановлению спортсменов;
9) организовывает комплексные научные группы по анализу физической подготовленности спортсменов национальных и штатных национальных команд Республики Казахстан по видам спорта, а также контроль за их деятельностью;
10) организовывает лечение и обеспечение медицинской помощью спортсменов, получивших спортивные травмы и заболевания;
11) выполняет иные функции в соответствии с настоящим Законом.";
27) в части второй статьи 44-1:
в подпункте 3) слова "республиканские и региональные" заменить словом "национальные";
в подпункте 8) слова "республиканскую или региональную" заменить словом "национальную";
28) в статье 44-2:
в подпункте 5) пункта 1 слова "сборных и штатных сборных команд Республики Казахстан по видам спорта (национальных сборных команд по видам спорта), сборных команд по видам спорта областей, городов республиканского значения и столицы" заменить словами "национальных команд Республики Казахстан или команд Республики Казахстан, команд областей, городов республиканского значения и столицы по видам спорта";
в подпункте 2) пункта 2 слова "сборных команд Республики Казахстан по видам спорта (национальных сборных команд по видам спорта)" заменить словами "национальных команд Республики Казахстан или команд Республики Казахстан по видам спорта";

29) 45-бапта:
тақырыпта:
"құрама командалары" деген сөздер "ұлттық командалары" деген сөздермен ауыстырылсын;
"(спорт түрлері бойынша ұлттық құрама командалар)" деген сөздер алып тасталсын;
1-тармақта:
"құрама командаларының" деген сөздер "ұлттық командаларының" деген сөздермен ауыстырылсын;
"(спорт түрлері бойынша ұлттық құрама командалардың)" деген сөздер алып тасталсын;
2-тармақта:
"құрама командаларының" деген сөздер "ұлттық командаларының" деген сөздермен ауыстырылсын;
"(спорт түрлері бойынша ұлттық құрама командалардың)" деген сөздер алып тасталсын;
", сондай-ақ спорттың ойналатын түрлері бойынша Қазақстан Республикасы құрама командаларының (ұлттық құрама командалардың) құрамында ойнайтын спортшыларға, олардың жаттықтырушыларына және клубтық командалардың жетекшілеріне" деген сөздер алып тасталсын;
3, 4 және 5-тармақтарда:
"құрама командаларының" деген сөздер "ұлттық командаларының" деген сөздермен ауыстырылсын;
"(спорт түрлері бойынша ұлттық құрама командалардың)" деген сөздер алып тасталсын;
30) 46-баптың 2 және 3-тармақтары мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Қазақстан Республикасының азаматтары болып табылатын және Қазақстан Республикасының аумағында дене шынықтыру және спорт саласында кемінде жиырма жыл еңбек өтілі бар, Олимпиадалық, Паралимпиадалық, Сурдлимпиадалық ойындардың чемпиондары мен жүлдегерлері және (немесе) олимпиадалық спорт түрлері бойынша әлем чемпиондары атақтарын жеңіп алған спортшылардың материалдық қамтамасыз етуді алуға құқығы бар.
3. Қазақстан Республикасының азаматтары болып табылатын және Қазақстан Республикасының аумағында дене шынықтыру және спорт саласында кемінде жиырма жыл еңбек өтілі бар, Олимпиадалық, Паралимпиадалық, Сурдлимпиадалық ойындардың чемпиондары мен жүлдегерлері және (немесе) олимпиадалық спорт түрлері бойынша әлем чемпиондары атақтарын жеңіп алған спортшыларды даярлаған жаттықтырушылардың материалдық қамтамасыз етуді алуға құқығы бар.";
31) 49-бап мынадай мазмұндағы екінші, үшінші және төртінші бөліктермен толықтырылсын:
"Қазақстан Республикасының азаматтары болып табылмайтын спортшыларды бюджет қаражаты есебінен қаржыландыруды жүзеге асыруға тыйым салынады.
Қазақстан Республикасының азаматтары болып табылмайтын спортшыларды квазимемлекеттік сектор субъектілерінің қаражаты есебінен қаржыландыруға жол берілмейді.
Бюджет қаражаты есебінен қаржыландыру мынадай бағыттар бойынша жүзеге асырылады:
1) жоғары жетістіктер спорты, оның ішінде спорттың басым түрлері;
2) мемлекеттік дене шынықтыру-спорт ұйымдарының жұмыс істеуі;
3) бұқаралық спорт;

29) в статье 45:
в заголовке:
слова "членов сборных" заменить словами "членов национальных";
слова "(национальных сборных команд по видам спорта)" исключить;
в пункте 1:
слова "состав сборных" заменить словами "состав национальных";
слова "(национальных сборных команд по видам спорта)" исключить;
в пункте 2:
слова "состав сборных" заменить словами "состав национальных";
слова "(национальных сборных команд по видам спорта)" исключить;
слова ", а также спортсменам, выступающим в составах сборных команд Республики Казахстан (национальных сборных команд) по игровым видам спорта, их тренерам и руководителям клубных команд" исключить;
в пунктах 3, 4 и 5:
слова "членам сборных" заменить словами "членам национальных";
слова "(национальных сборных команд по видам спорта)" исключить;
30) пункты 2 и 3 статьи 46 изложить в следующей редакции:
"2. Право на получение материального обеспечения имеют спортсмены, являющиеся гражданами Республики Казахстан и имеющие трудовой стаж не менее двадцати лет в области физической культуры и спорта на территории Республики Казахстан, завоевавшие звания чемпионов и призеров Олимпийских, Паралимпийских, Сурдлимпийских игр и (или) чемпионов мира по олимпийским видам спорта.
3. Право на получение материального обеспечения имеют тренеры, являющиеся гражданами Республики Казахстан и имеющие трудовой стаж не менее двадцати лет в области физической культуры и спорта на территории Республики Казахстан, подготовившие спортсменов, завоевавших звания чемпионов и призеров Олимпийских, Паралимпийских, Сурдлимпийских игр и (или) чемпионов мира по олимпийским видам спорта.";
31) статью 49 дополнить частями второй, третьей и четвертой следующего содержания:
"Запрещается осуществлять финансирование за счет бюджетных средств спортсменов, не являющихся гражданами Республики Казахстан.
Финансирование за счет средств субъектов квазигосударственного сектора спортсменов, не являющихся гражданами Республики Казахстан, не допускается.
Финансирование за счет бюджетных средств осуществляется по следующим направлениям:
1) спорт высших достижений, в том числе приоритетные виды спорта;
2) функционирование государственных физкультурно-спортивных организаций;
3) массовый спорт;

4) спорттық инфрақұрылымды дамыту.";
32) мынадай мазмұндағы 49-1-баппен толықтырылсын:
"49-1-бап. Дене шынықтыру және спорт саласындағы мемлекеттік мекемелердің тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) ақылы негізде ұсынуы
1. Дене шынықтыру және спорт саласындағы мемлекеттік мекемелер тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) ақылы негізде өткізуге құқылы.
Дене шынықтыру және спорт саласындағы мемлекеттік мекемелер өткізетін тауарлардың (жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің) ақылы түрлеріне мыналар жатады:
1) халыққа арнаулы спорттық мүкәммалды, спорттық мүкәммалды, дене шынықтыру-сауықтыру және спорт құрылысжайларын ұсыну, іс-шаралар, оның ішінде спортшылар, жаттықтырушылар, дене шынықтыру және спорт саласындағы өзге де мамандар, ересек тұрғындар арасында спорттық жарыстар, семинарлар, кеңестер, конференциялар ұйымдастыру және өткізу жөнінде көрсетілетін қызметтер;
2) спорттық медицина саласында қызметтер көрсету;
3) іс-шаралар: спортшылар, жаттықтырушылар, дене шынықтыру және спорт саласындағы өзге де мамандар, ересек тұрғындар арасында спорттық жарыстар, семинарлар, кеңестер, конференциялар ұйымдастыру және өткізу.
Тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізуден түсетін кірістер Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасына сәйкес пайдаланылады.";
33) 50-1-баптың 3-тармағында:
1) және 2) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"1) жоғары жетістіктер спортын дамыту;
2) жоғары жетістіктер спортын, сондай-ақ дене шынықтыру мен спортты қолдау және ынталандыру;";
4) тармақша "әлеуметтік салада" деген сөздерден кейін ", оның ішінде спорттық инфрақұрылымды дамыту үшін" деген сөздермен толықтырылсын;
34) 51-баптың 3-тармағындағы "айқындау, сондай-ақ дене шынықтыру-сауықтыру және спорт ғимараттарын орналастыру" деген сөздер "айқындауды, сондай-ақ дене шынықтыру-сауықтыру және спорт ғимараттарын орналастыруды жергілікті атқарушы органдар" деген сөздермен ауыстырылсын;
35) 55-бапта:
"құрама командалары" деген сөздер "ұлттық командалары" деген сөздермен ауыстырылсын;
"(спорт түрлері бойынша ұлттық құрама командалар)" деген сөздер алып тасталсын.
2-бап.
1. Осы Заң қолданысқа енгізілген күннен бастап бір жыл өткен соң қолданысқа енгізілетін 1-баптың 7-тармағы 4) тармақшасының алпыс бесінші абзацын және 5) тармақшасының он жетінші абзацын қоспағанда, осы Заң алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
2. Аккредиттелген спорт федерациялары 2026 жылғы 1 қаңтарға дейін өз қызметін осы Заңның талаптарына сәйкес келтіруге тиіс.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Қ. ТОҚАЕВ

4) развитие спортивной инфраструктуры.";
32) дополнить статьей 49-1 следующего содержания:
"Статья 49-1. Предоставление государственными учреждениями в области физической культуры и спорта товаров (работ, услуг) на платной основе
1. Государственные учреждения в области физической культуры и спорта вправе реализовывать товары (работы, услуги) на платной основе.
К платным видам товаров (работ, услуг), реализуемых государственными учреждениями в области физической культуры и спорта, относятся:
1) услуги по предоставлению специального спортивного инвентаря, спортивного инвентаря, физкультурно-оздоровительных и спортивных сооружений для населения, организации и проведению мероприятий, в том числе спортивных соревнований, семинаров, совещаний, конференций среди спортсменов, тренеров, иных специалистов в области физической культуры и спорта, взрослого населения;
2) предоставление услуг в области спортивной медицины;
3) организация и проведение мероприятий: спортивных соревнований, семинаров, совещаний, конференций среди спортсменов, тренеров, иных специалистов в области физической культуры и спорта, взрослого населения.
Доходы от реализации товаров (работ, услуг) используются в соответствии с бюджетным законодательством Республики Казахстан.";
33) в пункте 3 статьи 50-1:
подпункты 1) и 2) изложить в следующей редакции:
"1) развитие спорта высших достижений;
2) поддержка и стимулирование спорта высших достижений, а также физической культуры и спорта;";
подпункт 4) дополнить словами ", в том числе для развития спортивной инфраструктуры";
34) пункт 3 статьи 51 после слова "осуществляются" дополнить словами "местными исполнительными органами";
35) в статье 55:
слова "составе сборных" заменить словами "составе национальных";
слова "(национальных сборных команд по видам спорта)" исключить.
Статья 2.
1. Настоящий Закон вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования, за исключением абзаца шестьдесят пятого подпункта 4) и абзаца семнадцатого подпункта 5) пункта 7 статьи 1, которые вводятся в действие по истечении одного года со дня введения в действие настоящего Закона.
2. Аккредитованные спортивные федерации до 1 января 2026 года должны привести свою деятельность в соответствие с требованиями настоящего Закона.
Президент
Республики Казахстан
К. ТОКАЕВ