Қазақстан Республикасындағы Сәулет және қала құрылысы туралы
Қазақстан Республикасының Заңы 1993 жылғы 22 қазан N 3200. Күші жойылды - Қазақстан Республикасының 2001.07.16. N 243 Заңымен. ~Z010243
Осы заң Қазақстан Республикасында адам мекендейтiн жайлы
ортаны жасауға, сәулет-қала құрылысы қатынастары субъектiлерi
құқығын қорғауға және олардың жауапкершiлiгiне бағытталған
сәулет-қала құрылысы қызметiн құқылық реттеу негiздерiн
белгiлейдi.
I ТАРАУ
Жалпы  Ережелер
1-бап. Осы Заңда қолданылатын негiзгi
ұғымдар мен терминдер
1. Сәулет-қала құрылысы қызметi - өндiргiш күштердi қоныстандыру, орналастыру жүйесiн кеңiнен ұйымдастыру, қалаларды, кенттердi, селолық және басқа елдi мекендер мен аумақтарды, өндiрiстiк, әлеуметтiк, инженерлiк және көлiк инфрақұрылымын дамыту, үйлердi, ғимараттарды және олардың кешендерiн көркейту және көгалдандыру объектiлерiн жобалау, салу, қайта құру, жаңғырту, қалпына келтiру, күрделi жөндеуден өткiзу арқылы адам мекендейтiн жайлы ортаны нысаналы түрде қалыптастыру.
Шегiнде қандай да бiр сәулет-қала құрылысы қызметi жүзеге
асырылатын аумақтар қала құрылысы реттелетiн аумақтарға жатады.
2. Қоныстандырылатын аумақ - елдi мекен аумағының тұрғын үй
қорын, қоғамдық үйлер мен ғимараттарды, сондай-ақ
санитариялық-қорғаныш аймақтарын жасауды талап етпейтiн жекелеген
коммуналдық және өндiрiстiк объектiлердi орналастыруға арналған
бөлiгi.
3. Сәулет-қала құрылысы қызметi саласындағы мемлекеттiк
нормативтер - мынадай категориядағы нормативтiк құжаттар жүйесi:
мемлекетаралық қала құрылысы нормативтерi;
мемлекеттiк қала құрылысы нормативтерi;
мемлекетаралық құрылыс нормалары ережелерi;
мемлекеттiк құрылыс нормалары мен ережелерi;
құрылыстағы мемлекетаралық стандарттар;
құрылыстағы мемлекеттiк стандарттар;
құрылыстағы техникалық шарттар.
4. Сәулет-қала құрылысы құжаттамасы - ғылыми негiздемелердi, болжамдарды, бағдармаларды, қала құрылысы жобасын, сәулеттiк жобаны, құрылыс жобасын, жобалаудың басқа да түрлерi мен сатыларын және оларға сай инженерлiк iздестiрулердi қамтитын өзара байланысты құжаттар жүйесi.
5. Мемлекеттiк қала құрылысының жиынтық мәлiметi (кадастры) - қала құрылысы реттелетiн аумақты пайдаланудың әлеуметтiк-құқылық режимi, белгiлерi, инженерлiк-техникалық жарақаттандырылу, ресурспен қамтамасыз етiлу деңгейi және айналадағы ортаның жай-күйi бойынша сол аумақты сипаттайтын картографиялық, статистикалық және текстiк ақпаратты қамтитын сандық және сапалық көрсеткiштердiң бiрiңғай жүйесi.

Об архитектуре и градостроительстве в Республике Казахстан
Закон Республики Казахстан от 22 октября 1993 года. Утратил силу - Законом РК от 16 июля 2001 г. N 243 ~Z010243.
Сноска. Утратил силу Законом РК от 16.07.2001 № 243.
Настоящий Закон устанавливает основы правового регулирования архитектурно-градостроительной деятельности, направленной на создание полноценной среды обитания человека, защиту прав и ответственность субъектов архитектурно-градостроительных отношений в Республике Казахстан.
Глава I.
Общие положения
Статья 1. Основные понятия и термины, применяемые
в настоящем Законе
1. Архитектурно-градостроительная деятельность - целенаправленное формирование благоприятной среды обитания человека путем пространственной организации систем расселения, размещения производственных сил, развития городов, поселков, сельских и других населенных пунктов и территорий, производственной, социальной, инженерной и транспортной инфраструктур, проектирования, строительства, реконструкции, модернизации, реставрации, капитального ремонта зданий, сооружений и их комплексов, объектов благоустройства и озеленения.
Территории, в пределах которых осуществляется какая-либо архитектурно-градостроительная деятельность, относятся к территориям градостроительного регулирования.
2. Селитебная территория - часть территории населенного пункта, предназначенная для размещения жилищного фонда, общественных зданий и сооружений, а также отдельных коммунальных и производственных объектов, не требующих устройства санитарно-защитных зон.
3. Государственные нормативы в сфере архитектурно-градостроительной деятельности - система нормативных документов следующих категорий:
межгосударственные градостроительные нормативы;
государственные градостроительные нормативы;
межгосударственные строительные нормы и правила;
государственные строительные нормы и правила (СНиП, СН);
межгосударственные стандарты в строительстве;
государственные стандарты в строительстве (СТсРК);
технические условия в строительстве.
4. Архитектурно-градостроительная документация - система взаимоувязанных документов, включающая научные обоснования, прогнозы, программы, градостроительный проект, архитектурный проект, строительный проект, другие виды и стадии проектирования и соответствующие им инженерные изыскания.
5. Государственный градостроительный кадастр - единая система количественных и качественных показателей, включающих картографическую, статистическую и текстовую информацию, характеризующую территорию градостроительного регулирования по признакам социально-правового режима ее использования, уровню инженерно-технической оснащенности, ресурсообеспеченности и состоянию окружающей среды.

6. Қала құрылысы тәртiбi - аумақты жоспарлап, құрылыс салу кезiнде заңды ұйымдар мен нақты адамдар қызметiнiң жұмыс жүргiзудiң заңмен белгiленген тәртiбiне, сәулет және қала құрылысы саласындағы мемлекеттiк нормативтерге, бекiтiлген сәулет-қала құрылысы құжаттамаларына сай болуы.
2-бап. Сәулет-қала құрылысы қызметiнiң негiзгi бағыттары
Сәулет-қала құрылысы қызметiнiң негiзгi бағыттары:
өндiргiш күштердi қоныстандыру мен орналастыруды кеңiнен ұйымдастыру;
қалаларды, кенттердi, селолық және басқа елдi мекендердi және олардың жүйелерiн, функционалды аймақтар мен аумақтарды жоспарлау, құрылыс салу және қайта құру;
"тарихи-мәдени мұраны қорғау және пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес тарихи-мәдени мұраны, қала құрылысы, сәулет пен монументтiк өнер ескерткiштерiн, ландшафты және сәулет-қала құрылысы тұрғысынан бағалы басқа да аумақтарды сақтау қалпына келтiру және қорғау;
санаторий-курорттық және басқа демалыс аумақтарын жоспарлы ұйымдастыру;
қала құрылысы бағдармаларын әзiрлеп жүзеге асыру, объектiлер мен көшендердi жобалау, салу, қайта құру, қалпына келтiру, жаңғырту, күрделi жөндеуден өткiзу және көркейту, әлеуметтiк, инженерлiк және көлiк инфрақұрылымдарын қалыптастырып дамыту, аумақты табиғи және қауiптi техногендiк үрдiстерден қорғау;
жобалау-iздестiру жұмыстары сапасының сараптамасы мен сертификатталуы;
аумақтық қала құрылысына арнап игерiлуiн, құрылыс жұмыстарының, құрылыс материалдары, бұйымдары мен конструкциялары өнiрiсiнiң сапасын бақылау қызметiн атқару;
сәулет-қала құрылысы қызметi саласындағы лицензиялау;
сәулет-қала құрылысы қызметi саласында ғылыми зерттеулер жүргiзу, мемлекеттiк нормативтердi әзiрлеп, бекiту және енгiзу;
сәулет және қала құрылысы саласында бiлiктi кадрларды даярлау;
сәулет және қала құрылысы құралдарымен мекендеу ортасын
жасауға немесе оны қайта байланысты өзге де қызметпен айналысу
болып табылады.
3-бап. Сәулет-қала құрылысы қызметiнiң объектiлерi
Сәулет-қала құрылысы қызметiнiң объектiлерi:
тұтасы қала құрылысы жүйесi ретiнде Қазақстан
Республикасының аумағы;
аумақтық-өндiрiстiк, қала құрылысы мен ландшафты кешендер,
демалыс, табиғат қорғау және басқа аймақтар;
қалалар, кенттер, селолық және басқа елдi мекендер мен
олардың жүйелерi;
елдi мекендер аумағының бiр бөлiгi;
үйлер мен ғимараттар, сәулеттiк ансамбльдер, саябақтар, тарих пен мәдениеттiң тұрақты қойылған ескерткiштерi, инженерлiк жабдықтар, коммуникациялар, көркейту мен көгалдандыру элементтерi, мекендеу ортасының өзге де кеңістiктiк бөлшектерi
болып табылады.

6. Градостроительная дисциплина - соответствие деятельности юридических и физических лиц установленному законодательством порядку ведения работ, государственным нормативам в сфере архитектуры и градостроительства, утвержденной архитектурно-градостроительной документации при осуществлении ими планировки и застройки территорий.
Статья 2. Основные направления архитектурно-градостроительной
деятельности
Основными направлениями архитектурно-градостроительной деятельности являются:
пространственная организация расселения и размещения производительных сил;
планировка, застройка и реконструкция городов, поселков, сельских и других населенных пунктов и их систем, функциональных зон и территорий;
сохранение, восстановление и защита историко-культурного наследия, памятников градостроительства, архитектуры и монументального искусства, ландшафтов и других ценных в архитектурно-градостроительном отношении территорий в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об охране и использовании историко-культурного наследия";
планировочная организация санаторно-курортных и других рекреационных территорий;
разработка и реализация градостроительных программ, проектирование, строительство, реконструкция, реставрация, модернизация, капитальный ремонт и благоустройство объектов и комплексов, формирование и развитие социальных, инженерных и транспортных инфраструктур, защита территорий от опасных природных и техногенных процессов;
экспертиза и сертификация качества проектно-изыскательских работ;
выполнение контрольных функций за градостроительным освоением
территорий, качеством строительных работ, производством строительных
материалов, изделий и конструкций;
лицензирование в сфере архитектурно-градостроительной деятельности;
проведение научных исследований, разработка, утверждение и
введение в действие государственных нормативов в сфере
архитектурно-градостроительной деятельности;
подготовка профессиональных кадров в сфере архитектуры и
градостроительства;
иная деятельность, связанная с созданием или преобразованием
среды обитания средствами архитектуры и градостроительства.
Статья 3. Объекты архитектурно-градостроительной
деятельности
Объектами архитектурно-градостроительной деятельности являются:
территория Республики Казахстан, как целостная градостроительная
система;
территориально-производственные, градостроительные и
ландшафтные комплексы, рекреационные, природоохранные и другие зоны;
города, поселки, сельские и другие населенные пункты и их системы;
части территории населенных пунктов;
здания и сооружения, архитектурные ансамбли, парки, недвижимые памятники истории и культуры, инженерное оборудование, коммуникации, элементы благоустройства и озеленения, иные пространственные компоненты среды обитания.

4-бап. Сәулет-қала құрылысы қызметiнiң субъектiлерi
Өкiлдi және атқарушы өкiметтiң жоғарғы органдары, мемлекеттiк
басқару органдары, жергiлiктi өкiлдi және атқарушы органдар, осы
қызмет нәтижесiнде мүддесi қозғалатын заңды ұйымдар мен нақты
адамдар сәулет-қала құрылысы қызметiнiң субъектiлерi болып
табылады.
5-бап. Сәулет-қала құрылысы қызметiнiң
негiзгi қағидаттары
Сәулет-қала құрылысы қызметi;
аймақтық, ұлттық, табиғи-климат және өзге де ерекшелiктердi, экологиялық, техникалық, санитариялық-гигиеналық және эстетикалық талаптарды ескере отырып адамның мекендеу ортасын iзгiлiктi ету;
азаматтардың және сәулет-қала құрылысы қызметiнiң басқа да субъектiлерiнiң мүдделерiн ескерiп, құқығын құрметтеу;
аумақтық және басқа сәулет-қала құрылысы ресурстарын ұтымды пайдалану, халықты қауiптi техногендiк және геологиялық ықтимал құбылыстардан, өзге де дүлей апаттардан қорғау және олар келтiретiн залалды азайту;
құнды сәулет-қала құрылысы мұрасын сақтау, сәулет пен қала құрылысында ұлттық және мәдени дәстүрлердi дамыту қағидаттары негiзiнде жүзеге асрылады.
6-бап. Сәулет-қала құрылысы қатынастарын
заңмен реттеу
Сәулет-қала құрылысы қатынастары осы Заңмен, Қазақстан Республикасының басқа да заң құжаттарымен және сәулет-қала құрылысы қызметi саласындағы мемлекеттiк нормативтермен реттеледi.
7-бап. Сәулет және қала құрылысы саласындағы
халықаралық ынтымақтастық
Қазақстан Республикасының заңды ұйымдары мен азаматтары шет елдерде тиiстi мемлекеттердiң заңдарын ескере отырып халықаралық шарттар негiзiнде сәулет-қала құрылысы қызметiн жүзеге асыруға құқылы.
Шет елдiк заңды ұйымдар мен азаматтар, сондай-ақ азаматтығы жоқ адамдар Қазақстан Республикасы аумағында сәулет-қала құрылысы қызметiн жүзеге асырған кезде, егер заң құжаттарында өзгеше көзделмесе, Қазақстан Республикасының заңды ұйымдары мен
азаматтары сияқты құқыққа ие болып, дәл сондай мiндеттер мен
жауапкершiлiктi көтередi.
Егер халықаралық шартта Қазақстан Республикасының сәулет-қала
құрылысы заңдарында баяндалғаннан өзгеше ережелер белгiленсе, онда
халықаралық шарт ережелерi қолданылады.
II ТАРАУ
Сәулет-қала құрылысы қызметi субъектiлерiнiң
құқықтары мен мiндеттерi
8-бап. Азаматтардың және сәулет-қала құрылысы қызметi
саласындағы басқа да субъектiлердiң құқықтары
Азаматтардың және сәулет-қала құрылысы қызметi саласындағы
басқа субъектiлердiң:
сәулет-қала құрылысы қызметi нәтижесiнде нормативтiк әлеуметтiк-экологиялық және инженерлiк-техникалық талаптарға, эстетикалық сапаларға, ұлттық және мәдени дәстүрлерге, табиғи-климаттық және өзге жағдайларға сай келетiн қолайлы әрi қауiпсiз мекендеу ортасын сақтау және дамыту;
жергiлiктi өкiлдi және атқарушы органдардан елдi мекендердi, олардың жүйелерi мен аумақтарын жоспарлауға, құрылыс салуға және қайта құруға байланысты шешiмдердi әзiрлеп, қабылдау, мекендеу ортасының экологиялық және санитариялық-гигиеналық жай-күйi туралы сенiмдi ақпарат алу;
өздерiнiң иеленуiне немесе пайдалануына берiлген жер учаскесiн нысаналы мақсатта және қолданылып жүрген заңдарға, сәулет-қала құрылысы қызметi саласындағы басқа да мемлекеттiк нормативтерге, осы аумақты жоспарлап, құрылыс салу жағдайларына қайшы келмейтiн шекте пайдалану;
сәулет-қала құрылысы қызметi саласында өздерiнiң құқығына және заңды мүдделерiне заңды қысым жасаушы лауазымды адамдардың, заңды ұйымдар мен нақты адамдардың iс-әрекетiне қатысты сотқа шағым беру құқығы бар.

Статья 4. Субъекты архитектурно-градостроительной
деятельности
Субъектами архитектурно-градостроительной деятельности являются высшие органы представительной и исполнительной власти, органы государственного управления, местные представительные и исполнительные органы, юридические и физические лица, чьи интересы затрагиваются в результате этой деятельности.
Статья 5. Основные принципы архитектурно-градостроительной
деятельности
Архитектурно-градостроительная деятельность осуществляется на основе следующих принципов:
гуманизация среды обитания человека с учетом региональных, национальных, природно-климатических и иных особенностей, экологических, технических, санитарно-гигиенических и эстетических требований;
учет интересов и уважение прав граждан и других субъектов архитектурно-градостроительной деятельности;
рациональное использование территориальных и других архитектурно-градостроительных ресурсов, защита населения и снижение ущерба от возможного проявления опасных техногенных и геологических процессов, иных стихийных бедствий;
сохранение ценного архитектурно-градостроительного наследия, развитие национальных и культурных традиций в архитектуре и градостроительстве.
Статья 6. Законодательное регулирование
архитектурно-градостроительных отношений
Архитектурно-градостроительные отношения регулируются настоящим Законом, другими законодательными актами Республики Казахстан и государственными нормативами в сфере архитектурно-градостроительной деятельности.
Статья 7. Международное сотрудничество в области
архитектуры и градостроительства
Юридические лица и граждане Республики Казахстан вправе осуществлять архитектурно-градостроительную деятельность за рубежом на основе международных договоров с учетом законодательства соответствующих государств.
Иностранные юридические лица и граждане, а также лица без гражданства при осуществлении архитектурно-градостроительной деятельности на территории Республики Казахстан имеют такие же права и несут такие же обязанности и ответственность, что и юридические лица и граждане Республики Казахстан, если законодательными актами не предусмотрено иное.
Если международным договором установлены иные правила, чем те, которые содержатся в архитектурно-градостроительном законодательстве Республики Казахстан, то применяются правила международного договора.
Глава II.
Права и обязанности
субъектов архитектурно-градостроительной деятельности
Статья 8. Права граждан и других субъектов в сфере
архитектурно-градостроительной деятельности
Граждане и другие субъекты в сфере архитектурно-градостроительной деятельности имеют право на:
сохранение и развитие в результате архитектурно-градостроительной деятельности благоприятной и безопасной среды обитания, отвечающей нормативным социально-экологическим и инженерно-техническим требованиям, эстетическим качествам, национальным и культурным традициям, природно-климатическим и иным условиям;
получение от местных представительных и исполнительных органов достоверной информации о подготовке и принятии решений, связанных с планировкой, застройкой и реконструкцией населенных пунктов, их систем и территорий, об экологическом и санитарно-гигиеническом состоянии среды обитания;
использование предоставленного им во владение или пользование земельного участка по целевому назначению и в пределах, не противоречащих действующему законодательству, другим государственным нормативам в сфере архитектурно-градостроительной деятельности, условиям планировки и застройки данной территории;
обжалование в суд действий должностных, юридических и физических лиц, ущемляющих их права и законные интересы в сфере архитектурно-градостроительной деятельности.

9-бап. Азаматтардың және сәулет-қала құрылысы қызметiнiң
басқа да субъектiлерiнiң мiндеттерi
Азаматтар және сәулет-қала құрылысы қызметiнiң басқа да субъектiлерi:
сәулет-қала құрылысы қызметiн жүзеге асырған кезде осы Заң мен басқа да заң құжаттарының талаптарын ескерiп, сәулет-қала құрылысы қызметi саласындағы мемлекеттiк нормативтер мен бекiтiлген сәулет-қала құрылысы құжаттамасын сақтауға;
сәулет-қала құрылысы қызметi саласындағы мемлекеттiк басқару
мен бақылау органдарының өз құзыретi шегiнде қоятын нұсқамаларын
орындауға мiндеттi.
10-бап. Сәулет туындысына авторлық құқық
Сәулет туындысына авторлық құқық Қазақстан Республикасының
Азаматтық кодексiмен және авторлық құқық туралы басқа заңдық және
қалыптық құжаттармен реттеледi.
III ТАРАУ
Сәулет-қала құрылысы қызметi
саласындағы мемлекеттiк реттеу
11-бап. Сәулет-қала құрылысы қызметi саласындағы
мемлекеттiк басқару органдары мен олардың
құрылымы
1. Сәулет-қала құрылысы қызметi саласындағы мемлкеттiк реттеудi Қазақстан Республикасының Жоғарғы Кеңесi, Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi, жергiлiктi өкiлдi және атқарушы өкiмет органдары, Сәулет-қала құрылысы қызметiн басқарудың республикалық мемлекеттiк органы мен оның құрылымдық бөлiмшелерi, жергiлiктi сәулет және қала құрлысы органдары жүзеге асырады.
2. Сәулет-қала құрылысы қызметiн басқарудың республикалық мемлекеттiк органының өз құрамында Жобалардың мемлекеттiк сараптамасының, Мемлекеттiк сәулет-құрылыс инспекциясы мен Сәулет-қала құрылысы қызметi саласындағы мемлекеттiк лицензиялаудың республикалық және жергiлiктi органдары, сәулет және қала құрылысының облыстық органдары болады.
3. Сәулет-қала құрылысы қызметiн басқарудың республикалық мемлекеттiк органы мен оның құрылымдық бөлiмшелерi жергiлiктi атқарушы өкiмет органдарына бағынатын сәулет және қала құрылысы органдарымен бiрге сәулет-қала құрылысы қызметiн басқарудың бiртұтас жүйесiн құрайды.
12-бап. Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң
сәулет-қала құрылысы қызметi саласындағы құзыретi
Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң сәулет-қала құрылысы қызметi саласындағы құзыретiне:
жергiлiктi атқару органдарының, Сәулет-қала құрлысы қызметiн басқарудың республикалық мемлекеттiк органының, мемлекеттiк сәулет-қала құрылысы саясатын, соның iшiнде қала құрылысы ерекше реттелетiн аймақтарда жүзеге асыруымен айналысатын басқа да мемлекеттiк басқару органдарының қызметтерiн үйлестiру;
сәулет-қала құрылысы қызметi саласындағы дамудың басым бағыттары бойынша мемлекеттiк бағдарламаларды, республикалық бағыныстағы қалалар мен облыс орталықтарының бас жоспарларын, жалпы мемлекеттiк, мемлекетаралық, аймақаралық мәнi бар өзге сәулет-қала құрылысы құжаттамаларын бекiту, оларға өзгерiстер енгiзу;
сәулет-қала құрылысы құжаттамаларының мемлекеттiк сараптамасын, мемлекеттiк сәулет-қала құрылысы бақылауын, сәулет-қала құрылысы қызметi саласындағы мемлекеттiк лицензиялауды жүзеге асыру, Мемлекеттiк қала құрылысы жиынтық мәлiметiн (кадастрын) жүргiзу тәртiбiн анықтау;
сәулет-қала құрылысы қызметiн экономикалық тұрғыдан ынталандыру шараларын қамтамасыз ету жатады.

Статья 9. Обязанности граждан и других субъектов
архитектурно-градостроительной деятельности
Граждане и другие субъекты архитектурно-градостроительной деятельности обязаны:
при осуществлении архитектурно-градостроительной деятельности исходить из требований настоящего Закона и других законодательных актов, соблюдать государственные нормативы в сфере архитектурно-градостроительной деятельности и утвержденную архитектурно-градостроительную документацию;
выполнять предписания органов государственного управления и
контроля в сфере архитектурно-градостроительной деятельности,
предъявляемые в пределах их компетенции.
Статья 10. Авторское право на архитектурное
произведение
Авторское право на архитектурное произведение регулируется
Гражданским кодексом Республики Казахстан и другими законодательными
и нормативными актами об авторском праве.
Глава III.
Государственное регулирование в сфере
архитектурно-градостроительной деятельности
Статья 11. Органы государственного регулирования в
сфере архитектурно-градостроительной
деятельности и их структура
1. Государственное регулирование в сфере архитектурно-градостроительной деятельности осуществляется Верховным Советом Республики Казахстан, Кабинетом Министров Республики Казахстан, местными представительными и исполнительными органами власти, республиканским Государственным органом управления архитектурно-градостроительной деятельностью и его структурными подразделениями, местными органами архитектуры и градостроительства.
2. Республиканский Государственный орган управления архитектурно-градостроительной деятельностью имеет в своем составе республиканские и местные органы Государственной экспертизы проектов, Государственной архитектурно-строительной инспекции и Государственного лицензирования в сфере архитектурно-градостроительной деятельности, областные органы архитектуры и градостроительства.
3. Республиканский Государственный орган управления архитектурно-градостроительной деятельностью и его структурные подразделения вместе с органами архитектуры и градостроительства, подчиненными местным исполнительным органам власти образуют единую систему управления архитектурно-градостроительной деятельностью.
Статья 12. Компетенция Кабинета Министров Республики
Казахстан в сфере архитектурно-градостроительной
деятельности
К компетенции Кабинета Министров Республики Казахстан в сфере архитектурно-градостроительной деятельности относится:
координация деятельности местных исполнительных органов, республиканского Государственного органа управления архитектурно-градостроительной деятельностью, других государственных органов управления в части реализации государственной архитектурно-градостроительной политики, в том числе в зонах особого градостроительного регулирования;
утверждение государственных национальных программ по приоритетным направлениям развития в сфере архитектурно-градостроительной деятельности, генеральных планов городов республиканского подчинения и областных центров, другой архитектурно-градостроительной документации, имеющей общегосударственное, межгосударственное, межрегиональное значение, внесение в них изменений;
определение порядка осуществления государственной экспертизы архитектурно-градостроительной документации, государственного архитектурно-строительного контроля, государственного лицензирования в сфере архитектурно-градостроительной деятельности, ведения Государственного градостроительного кадастра;
обеспечение мер экономического стимулирования архитектурно-градостроительной деятельности.

13-бап. Облыстық өкiлдi өкiмет органдарының сәулет-
қала құрылысы қызметi саласындағы құзыретi
Облыстық өкiлдi өкiмет органдарының тиiстi аумақтардағы
сәулет-қала құрылысы қызметi саласындағы құзыретiне:
қалалар (осы Заңның 12-бабында аталған қалалардан басқасы)
мен кенттердiң, Қазақстан Республикасының Жер кодексiне сәйкес
қала құрылысы айрықша реттелетiн аймақтардың шекарасын белгiлеу
және өзгерту;
кенттер құрылысын салу ережесiн бекiту;
аймақтық қала құрылысы бағдармаларын, әкiмшiлiк аудандарының
аудандық жоспарлау жобаларын, қалалар (осы Заңның 12-бабында
аталған қалалардан басқасы) мен кенттердiң бас жоспарларын
бекiту, оларға өзгерiстер енгiзу жатады.
14-бап. Аудандық өкiлдi өкiмет органдарының сәулет-
қала құрылысы қызметi саласындағы құзыретi
Аудандық өкiлдi өкiмет органдарының тиiстi аумақтағы
сәулет-қала құрылысы қызметi саласындағы құзыретiне:
селолық елдi мекендер шекарасын белгiлеу және өзгерту;
селолық елдi мекендер құрылысын салу ережесiн бекiту;
селолық елдi мекендердiң бас жоспарларын (жоспарлау
жобаларын) бекiту, оларға өзгерiстер енгiзу жатады.
15-бап. Қалалық өкiлдi өкiмет органдарының сәулет-
қала құрлысы қызметi саласындағы құзыретi
Қалалық өкiлдi өкiмет органдарының сәулет-қала құрылысы
қызметi саласындағы құзыретiне:
қаланың бас жоспарын қарау және келiсу;
қала құрылысын салу ережесiн бекiту жатады.
16-бап. Жергiлiктi атқарушы өкiмет органдарының
сәулет-қала құрылысы қызметi саласындағы
құзыретi
Жергiлiктi атқарушы өкiмет органдарының тиiстi аумақтағы сәулет-қала құрылысы қызметi саласындағы құзыретiне:
елдi мекендердi, олардың жүйелерi мен аумақтарын кешендi дамыту жөнiндегi қызметтi үйлестiру;
аймақтық қала құрылысы бағдарламалары мен жобаларын, елдi мекендердiң бас жоспарларын (жоспарлау жобаларын), елдi мекендер мен аумақтарда құрылыс салу ережелерiн сәулет-қала құрылысы қызметiн басқарудың республикалық мемлекеттiк органы белгiлеген тәртiпке сәйкес дайындауды сараптамадан өткiзу мен бекiтуге ұсынуды ұйымдастыру;
сәулет-қала құрылысы қызметiн басқарудың республикалық мемлекеттiк органы белгiлейтiн тәртiпке сәйкес елдi мекеннiң бекiтiлген бас жоспарын (жоспарлау жобасын), дамыту үшiн дайындалып жатқан қала құрылысы жобаларын бекiту;
бекiтiлген қала құрылысы бағдармалары мен жобаларын орындау, сәулет-қала құрылысы қызметiн ынталандыру жөнiндегi шараларды жүзеге асыру;
Қазақстан Республикасының Жер кодексiне сәкес қала құрылысы мақсатына арналған жер учаскелерiн таңдау, қайтарып алу және беру жөнiнде шешiмдер қабылдау;
пайдалануға берiлетiн объектiлер мен кешендердiң құрылысы, оларды қайта құру, қалпына келтiру, жаңғырту, күрделi жөндеу және көркейту аяқталған соң қабылдау және тiркеу жөнiндегi жұмыстарды ұйымдастыру;
қолданылып жүрген заңдарға сәкес сәулет пен қала құрылысы
ескерткiштерiн, табиғи ландшафты қорғауды және пайдаланылуын
бақылауды ұйымдастыру;
сәулет-қала құрылысы қызметiнiң жоспарлары туралы халықты
хабардар ету;
өз өкiлдiгi шегiнде сәулет-қала құрылысы қызметi саласындағы
басқа мәселелердi шешу жатады.

Статья 13. Компетенция областных представительных органов
власти в сфере архитектурно-градостроительной
деятельности
К компетенции областных представительных органов власти в сфере архитектурно-градостроительной деятельности на соответствующих территориях относится:
установление и изменение границ городов (кроме городов, указанных в статье 12 настоящего Закона) и поселков, зон особого градостроительного регулирования в соответствии с Земельным кодексом Республики Казахстан;
утверждение правил застройки поселков;
утверждение региональных градостроительных программ, проектов
районной планировки административных районов, генеральных планов
городов (кроме городов, указанных в статье 12 настоящего Закона) и
поселков, внесение в них изменений.
Статья 14. Компетенция районных представительных органов
власти в сфере архитектурно-градостроительной
деятельности
К компетенции районных представительных органов власти в сфере
архитектурно-градостроительной деятельности на соответствующих
территориях относится:
установление и изменение границ сельских населенных пунктов;
утверждение правил застройки сельских населенных пунктов;
утверждение генеральных планов (проектов планировки) сельских
населенных пунктов, внесение в них изменений.
Статья 15. Компетенция городских представительных органов
власти в сфере архитектурно-градостроительной
деятельности
К компетенции городских представительных органов власти в сфере
архитектурно-градостроительной деятельности относится:
рассмотрение и согласование генерального плана города;
утверждение правил застройки города.
Статья 16. Компетенция местных исполнительных органов
власти в сфере архитектурно-градостроительной
деятельности
К компетенции местных исполнительных органов власти в сфере архитектурно-градостроительной деятельности на соответствующих территориях относится:
координация деятельности по комплексному развитию населенных пунктов, их систем и территорий;
организация разработки, экспертизы и представление на утверждение региональных градостроительных программ и проектов, проектов генеральных планов (проектов планировки) населенных пунктов, правил застройки населенных пунктов и территорий, в соответствии с порядком, определяемым республиканским Государственным органом управления архитектурно-градостроительной деятельностью;
утверждение градостроительных проектов, разрабатываемых в развитие утвержденного генерального плана (проекта планировки) населенного пункта в соответствии с порядком, определяемым республиканским Государственным органом управления архитектурно-градостроительной деятельностью;
осуществление мер по реализации утвержденных градостроительных программ и проектов, стимулированию архитектурно-градостроительной деятельности;
принятие решений по выбору, изъятию и предоставлению земельных участков для градостроительных целей в соответствии с Земельным кодексом Республики Казахстан;
организация работ по приемке и регистрации в установленном порядке объектов и комплексов, вводимых в эксплуатацию, после завершения их строительства, реконструкции, реставрации, модернизации, капитального ремонта и благоустройства;
организация охраны и контроль за использованием памятников архитектуры и градостроительства, природного ландшафта в соответствии с действующим законодательством;
информирование населения о планах архитектурно-градостроительной деятельности;
решение других вопросов в сфере архитектурно-градостроительной деятельности в пределах своих полномочий.

17-бап. Сәулет-қала құрылысы қызметiн басқарудың
республикалық мемлекеттiк органының құзыретi
Сәулет-қала құрылысы қызметiн басқарудың республикалық мемлекеттiк
органының құзыретiне:
мемлекеттiк сәулет-қала құрылысы саясатын қалыптастыру және
жүргiзу;
сәулет-қала құрылысы қызметi саласындағы мемлекеттiк нормативтердi (құрылыстағы мемлекетаралық және мемлекеттiк стандарттардан басқа) әзiрлеп, бекiту мен iске қосу және олардың дұрыс қолданылуына бақылау жасау;
стандарттау, метрология және сертификаттау жөнiндегi мемлекеттiк органмен келiсу арқылы құрылыстағы мемлекетаралық және мемлекеттiк стандарттарды әзiрлеу, бекiту мен iске қосу және олардың дұрыс қолданылуына бақылау жасау;
сәулет-қала құрылысы қызметiнiң мемлекеттiк бағдармаларын, ғылыми зерттеулерiн және болжамдарын әзiрлеп, жүзеге асыруды ұйымдастыру;
сәулет-қала құрылысы қызметi саласындағы жұмыс түрлерiн орындау құқығына мемлекеттiк лицензия беру, не оның қолданылуын тоқтату немесе күшiн жою;
облыстық, жергiлiктi сәулет және қала құрлысы органдарының құзыретiн белгiлеу;
сәулет-қала құрылысы қызметi саласындағы Жобалардың мемлекеттiк сараптамасы, Мемлекеттiк сәулет-құрылыс инспекциясы, Мемлекеттiк лицензиялау органдарына, облыстық және жергiлiктi сәулет және қала құрылысының органдарына басшылық жасау;
сәулет-қала құрылысы қызметiн бақылауды жүзеге асыру, Қазақстан Республикасы аумағы бойынша Мемлекеттiк қала құрылысы жиынтық мәлiметiн жүргiзу жатады.
18-бап. Сәулет-қала құрылысының облыстық
органдарының құзыретi
1. Сәулет және қала құрылысының облыстық органдарының тиiстi аумақтағы құзыретiне:
сәулет және қала құрылысының жергiлiктi органдарының (республикалық бағыныстағы қалалардан басқа) қызметiн үйлестiру;
сәулет-қала құрылысы қызметi саласындағы Жобалардың мемлекеттiк сараптамасының, Мемлекеттiк сәулет-құрылыс инспекциясының, Мемлекеттiк лицензиялаудың жергiлiктi органдары қызметiн ұйымдастыру және басшылық жасау;
сәулет-қала құрылысы қызметi саласында қолданылып жүрген мемлекеттiк нормативтердiң жергiлiктi жерде дұрыс қолданылуын, аумақтардың қала құрылысын дамытуды айқындайтын аймақтық және аймақаралық мемлекеттiк бекiтiлген бағдармалары мен жобаларының жүзеге асырылуын қадағалау;
облыс аумағы бойынша мемлекеттiк қала құрылысы жиынтық
мәлiметiн жүргiзу;
қала құрылысы тәртiбiнiң бұзылуына кiнәлi адамдарға
әкiмшiлiк ықпал жасау шараларын қолдану;
осы органдар туралы ережемен белгiленген басқа да мiндеттi
қызметтердi атқару жатады.

Статья 17. Компетенция республиканского Государственного
органа управления архитектурно-градостроительной
деятельностью
К компетенции республиканского Государственного органа управления архитектурно-градостроительной деятельностью относится:
формирование и проведение государственной архитектурно-градостроительной политики;
разработка, утверждение и введение в действие государственных нормативов в сфере архитектурно-градостроительной деятельности (кроме межгосударственных и государственных стандартов в строительстве) и осуществление контроля за правильностью их применения;
разработка, утверждение и введение в действие по согласованию с Государственным органом по стандартизации, метрологии и сертификации межгосударственных и государственных стандартов в строительстве и осуществление контроля за правильностью их применения;
организация разработки и проведение государственных программ, научных исследований и прогнозов архитектурно-градостроительной деятельности;
выдача, приостановление либо аннулирование действия государственной лицензии на право выполнения видов работ в сфере архитектурно-градостроительной деятельности;
определение компетенции областных и местных органов архитектуры и градостроительства;
руководство органами Государственной экспертизы проектов, Государственной архитектурно-строительной инспекции, Государственного лицензирования в сфере архитектурно-градостроительной деятельности, областными органами архитектуры и градостроительства;
осуществление контроля за архитектурно-градостроительной деятельностью, ведение Государственного градостроительного кадастра по территории Республики Казахстан.
Статья 18. Компетенция областных органов архитектуры
и градостроительства
1. К компетенции областных органов архитектуры и градостроительства на соответствующей территории относится:
координация деятельности местных органов архитектуры и градостроительства (кроме городов республиканского подчинения);
организация и руководство деятельностью местных органов Государственной экспертизы проектов, Государственной архитектурно-строительной инспекции, Государственного лицензирования в сфере архитектурно-градостроительной деятельности;
надзор за правильностью применения на местах действующих государственных нормативов в сфере архитектурно-градостроительной деятельности, реализацией утвержденных региональных и межрегиональных государственных программ и проектов, определяющих градостроительное развитие территорий;
ведение Государственного градостроительного кадастра по территории области;
применение мер административного воздействия к лицам, виновным в нарушении градостроительной дисциплины;
исполнение иных функций, определенных положением об этих органах.

2. Облыстық сәулет пен қала құрылысы органының жетекшiсi
лауазымына қарай облыстың Бас сәулетшiсi болып табылады.
19-бап. Сәулет және қала құрылысының жергiлiктi
органдарының құзыретi
1. Сәулет және қала құрылысының жергiлiктi органдарының
құзыретiне:
аумақты қала құрылысын, игеру кезiнде заңдардың, бекiтiлген сәулет-қала құрылысы құжаттамалары мен қалыптық құжаттарының сақталуына мемлекеттiк бақылау жасауды жүзеге асыру;
объектiлер мен кешендердi орналастыру жөнiнен ұсыныс әзiрлеу, жерге орналастыру қызметi органдарымен бiрлесiп, қала құрылысы мақсатына арналған жер учаскелерiн таңдау, қайтарып алу және беру мәселелерi бойынша жұмысты ұйымдастыру;
жобалау-iздестiру жұмыстарын орындау және объектiлер мен кешендердi салу барысында техникалық шарттарды, сәулет және қала құрылысы талаптарын анықтау;
әкiмшiлiк ауданның, елдi мекеннiң аумағы бойынша мемлекеттiк қала құрылысы жиынтық мәлiметiн жүргiзу;
осы органдар туралы ережелерде белгiленген өзге мiндеттердi атқару жатады.
2. Жергiлiктi сәулет және қала құрылысы органдарының,
сәулет-қала құрылысы қызметi субъектiлерiнiң  Сәулет және қала
құрылысы туралы Заңды, сәулет-қала құрылысы қызметi саласындағы
мемлекеттiк нормативтер талабын бұзғаны және бекiтiлген сәулет-қала
құрылысы құжаттамасын сақтамағаны үшiн:
бұзушылықты жоюға нұсқама беру;
объектiлер мен кешендер құрылысын тоқтата тұру;
олардың бұзылуына жауапты адамдарға әкiмшiлiк ықпал жасау
шараларын қолдану құқығы бар.
3. Сәулет және қала құрылысы жергiлiктi органдарын тиiсiнше
қаланың, ауданның және басқа елдi мекендердiң Бас сәулетшiсi
басқарады.
IV ТАРАУ
Сәулет-қала құрылысы қызметi
20-бап. Сәулет-қала құрылысы қызметi саласындағы
мемлекеттiк нормативтер
Сәулет-қала құрылысы қызметi саласындағы мемлекеттiк нормативтер Қазақстан Республикасы аумағында инженерлiк iздестiрудi жүргiзу, объектiлер мен кешендердi жобалау, салу, қалпына келтiру, жаңғырту, күрделi жөндеу мен жайлы ету, көлiктiк және инженерлiк инфрақұрылымды қалыптастыру барысында сәулет-қала құрылысы қызметiнiң барлық субъектiлерi үшiн мiндеттi болып табылады.
Сәулет-қала құрылысы қызметi саласындағы мемлекеттiк нормативтердi бекiткен органдар олардың техникалық, экономикалық, экологиялық және әлеуметтiк негiзделуi мен қолданылып жүрген заңдарға сәйкес келуiне жауапты болады.
21-бап. Мемлекеттiк қала құрылысының жиынтық мәлiметi
Мемлекеттiк қала құрылысының жиынтық мәлiметi сәулет-қала құрылысы құжаттамаларын әзiрлеуге, қала құрылысы реттелетiн аумақты және оның шегiнде тұрған тапжылмайтын мүлiктi кешендi экономикалық және әлеуметтiк-эколологиялық тұрғыдан бағалауға, елдi мекендер жерiне жер салығының нақты ставкаларын анықтауға, өзге де қала құрылысы мақсаттарын жүзеге асыруға арналған мiндеттi ақпараттық негiз болып табылады.
Мемлекеттiк қала құрылысының жиынтық мәлiметiн жүргiзу аумақтардың ведомстволық бағыныстылығына қарай облыстық жергiлiктi сәулет және қала құрылысы органдары мен Қазақстан Республикасы аумағы бойынша сәулет-қала құрылысы қызметiн басқарудың республикалық Мемлекеттiк органына жүктеледi.
Мемлекеттiк қала құрылысының жиынтық мәлiметiн жүргiзу Министрлер Кабинетi анықтайтын тәртiппен жүзеге асырылады.

2. Руководитель областного органа архитектуры и градостроительства по должности является Главным архитектором области.
Статья 19. Компетенция местных органов архитектуры и
градостроительства
1. К компетенции местных органов архитектуры и градостроительства относится:
осуществление государственного контроля за соблюдением законодательства, утвержденной архитектурно-градостроительной документации и нормативных актов при градостроительном освоении территорий;
подготовка предложений по размещению объектов и комплексов, организация совместно с органами землеустроительной службы работ по вопросам выбора, изъятия и предоставления земельных участков для градостроительных целей;
определение технических условий, архитектурных и градостроительных требований при выполнении проектно-изыскательских работ и строительстве объектов и комплексов;
ведение Государственного градостроительного кадастра по территории административного района, населенного пункта;
исполнение иных функций, определенных положениями об этих органах.
2. Местные органы архитектуры и градостроительства за нарушение субъектами архитектурно-градостроительной деятельности законодательства об архитектуре и градостроительстве, требований государственных нормативов в сфере архитектурно-градостроительной деятельности и несоблюдение утвержденной архитектурно-градостроительной документации имеют право:
давать предписание на устранение нарушения;
приостанавливать строительство объектов и комплексов;
применять меры административного воздействия к лицам, ответственным за нарушение.
3. Местные органы архитектуры и градостроительства возглавляет соответственно Главный архитектор города, района и других населенных пунктов.
Глава IV.
Архитектурно-градостроительная деятельность
Статья 20. Государственные нормативы в сфере
архитектурно-градостроительной деятельности
Государственные нормативы в сфере архитектурно-градостроительной деятельности являются обязательными для всех субъектов архитектурно-градостроительной деятельности при проведении инженерных изысканий, проектировании, строительстве, реконструкции, реставрации, модернизации, капитальном ремонте и благоустройстве объектов и комплексов, формировании транспортной и инженерной инфраструктуры на территории Республики Казахстан.
Органы, утвердившие государственные нормативы в сфере архитектурно-градостроительной деятельности несут ответственность за их техническую, экономическую, экологическую и социальную обоснованность и соответствие действующему законодательству.
Статья 21. Государственный градостроительный кадастр
Государственный градостроительный кадастр является обязательной информационной основой для разработки архитектурно-градостроительной документации, комплексной экономической и социально-экологической оценки территории градостроительного регулирования и находящейся в ее пределах недвижимости, определения конкретных ставок земельного налога на земли населенных пунктов, осуществления иных градостроительных целей.
Ведение Государственного градостроительного кадастра возлагается на областные и местные органы архитектуры и градостроительства по подведомственным территориям и на республиканский Государственный орган управления архитектурно-градостроительной деятельностью по территории Республики Казахстан.
Ведение Государственного градостроительного кадастра осуществляется в порядке, определяемом Кабинетом Министров.

22-бап. Қала құрылысы ресурстары
1. Қала құрылысы ресурстары тиiсiнше сәулет-қала құрылысы құжаттамасы құрамында анықталып, бекiтiледi.
2. Сәулет-жоспарлау құжаттамасымен елдi мекендер мен олардың жүйелерiн перспективалы дамыту үшiн белгiленген аумақтар, демалыс және басқа функционалды аймақтар қала құрылысы ресурсы ретiнде резервте қалдырылады, оларды пайдалануға елдi мекендердiң даму жағдайына қарай нысанасына сәйкес жол берiледi.
Резервтiк аумақтарды бекiтiлген сәулет-жоспарлау құжаттамасында көзделмеген мақсаттарда пайдалануға жол берiлмейдi, осы аумақтық ресурстарды пайдалану әдiстерi мен режимi елдi мекендер мен олардың жүйелерiн перспективалы дамытуға кедергi болмайтын реттер бұған кiрмейдi.
Қала құрылысы айрықша реттелетiн аймақ шекарасындағы резервтiк аумақты осындай аймақты белгiлеген орган анықтайтын құқылық режимге сәйкес пайдалану жүзеге асырылады.
3. Жергiлiктi атқарушы органдар құрылыс салу немесе қала құрылысының өзге мақсаттары үшiн әзiрленген жер учаскелерiнiң қажеттi резервiн жасау жөнiндегi шараларды жүзеге асырады, қоныстандырылатын аумақтарды өнеркәсiп, көлiк, энергетика және басқа объектiлер қызметi келтiретiн экологиялық зиян қаупiнен сақтандыруға жәрдемдеседi.
4. Қала құрылысы ресурстарын пайдалану ақылы негiзде, Министрлер Кабинетi анықтайтын тәртiппен жүзеге асырылады.
23-бап. Қала құрылысы жобасы
1. Бекiтiлген қала құрылысы жобасы аумақты сәулеттiк-жоспарлауды ұйымдастыру принципiн анықтайды және жер ресурстарын ұтымды пайдалану, құрылыстың барлық түрiн қоныстандыруды, орналастыруды реттеу мәселелерiн шешу, нақты объектiлер мен кешендердiң сәулет және құрылыс жобаларын әзiрлеу үшiн мiндеттi негiз болып табылады.
2. Сәулет-қала құрылысы қызметiн басқарудың республикалық мелекеттiк органы қала құрылысы жобасын әзiрлеу, келiсу және бекiту тәртiбiн қолданылып жүрген заңдарды ескере отырып анықтайды.
24-бап. Сәулет жобасы
1. Бекiтiлген сәулет жобасы жоспарланып жатқан объектi мен кешендi сәулеттiк жоспарлау мен көлемдi-кеңiстiктi орналастыру шешiмiн, эстетикалық мазмұнын анықтайды және осы объектi мен кешен, оның жекелеген бөлiктерi мен элементтерi құрылысының жобасын әзiрлеуге арналған мiндеттi негiз болып табылады.
2. Сәулет қала құрлысы қызметiн басқарудың республикалық мемлекеттiк органы сәулет жобасын әзiрлеу, келiсу және бекiту тәртiбiн анықтайды.

Статья 22. Градостроительные ресурсы
1. Градостроительные ресурсы определяются и утверждаются в составе соответствующей архитектурно-градостроительной документации.
2. Территории, определенные архитектурно-планировочной документацией для перспективного развития населенных пунктов и их систем, рекреационных и других функциональных зон, подлежат резервированию как градостроительные ресурсы и их использование допускается по мере развития населенных пунктов в соответствии с назначением.
Использование резервных территорий в целях, не предусмотренных утвержденной архитектурно-планировочной документацией не допускается, кроме случаев, когда способ и режим использования этих территориальных ресурсов не препятствует перспективному развитию населенных пунктов и их систем.
Использование резервных территорий в границах зон особого градостроительного регулирования осуществляется в соответствии с правовым режимом, определяемым органом, установившим такую зону.
3. Местные исполнительные органы осуществляют меры по созданию необходимого резерва земельных участков, подготовленных для застройки или иных целей градостроительства, содействуют страхованию селитебных территорий от риска причинения им экологического ущерба деятельностью промышленных, транспортных, энергетических и других объектов.
4. Пользование градостроительными ресурсами осуществляется на платной основе, в порядке, определяемом Кабинетом Министров.
Статья 23. Градостроительный проект
1. Утвержденный градостроительный проект определяет принцип архитектурно-планировочной организации территории и является обязательной основой для решения вопросов рационального использования земельных ресурсов, регулирования расселения, размещения всех видов строительства, разработки архитектурного и строительного проектов конкретных объектов и комплексов.
2. Порядок разработки, согласования и утверждения градостроительного проекта определяет республиканский Государственный орган управления архитектурно-градостроительной деятельностью с учетом действующего законодательства.
Статья 24. Архитектурный проект
1. Утвержденный архитектурный проект определяет архитектурно-планировочное и объемно-пространственное решение, эстетическое содержание проектируемого объекта и комплекса и является обязательной основой для разработки строительного проекта этого объекта и комплекса, его отдельных частей и элементов.
2. Порядок разработки, согласования и утверждения архитектурного проекта определяет республиканский Государственный орган управления архитектурно-градостроительной деятельностью.

25-бап. Құрылыс жобасы
1. Бекiтiлген құрылысы жобасы объектiлер мен кешендер құрылысында (қайта құруда, қалпына келтiруде, жаңғыртуда, күрделi жөндеу мен жайлы етуде) инвестицияны тiкелей жүзеге асыруға арналған мiндеттi негiз болып табылады.
2. Сәулет қала құрылысы қызметiн басқарудың республикалық мемлекеттiк органы құрылыс жобасын әзiрлеу, келiсу және бекiту тәртiбiн анықтайды.
26-бап. Сәулет-қала құрылысы құжаттамасының сараптамасы
1. Мемлекеттiк инвестиция есебiнен толық немесе iшiнара қаржыландырылатын объектiлер мен кешендердiң сәулет-қала құрылысы құжаттамасы ол бекiтiлгенге дейiн мемлекеттiк сараптамадан өтуге тиiс.
Объектiлер мен кешендердiң сәулет-қала құрылысы құжаттамасы, оларды қаржыландыру көздерiне қарамастан, конструкциялардың өрт-жарылыс қауiпсiздiгi, берiктiгi және жұмыс iстеу тұрақтылығы нормалары тұрғысынан мемлекеттiк сараптамадан өтуге тиiс.
2. Мемлекеттiк инвестицияның қатысуынсыз қаржыландырылатын объектiлер мен кешендердiң сәулет-құрылыс құжаттамасы тиiсiнше мемлекеттiк лицензиясы бар заңды ұйымдар мен нақты адамдардың мiндеттi сараптамасынан өтуге тиiс.
3. Жасалдған сараптамалық бағамдаудың мәнi тұрғысынан жобалар сараптамасы органы мен мүдделi адам арасындағы келiспеушiлiк сәулет-қала құрылысы қызметiн басқарудың республикалық мемлекеттiк органы анықтайтын тәртiппен шешiледi.
27-бап. Елдi мекендерде жер учаскелерiн беру
1.Елдi мекендерде қала құрылысы мақсатына жер учаскелерiн беру бекiтiлген сәулет-қала құрылысы құжаттамасына сәйкес, сәулет-қала құрылысы қызметi саласындағы мемлекеттiк нормативтердi сақтау арқылы, жер заңдарында белгiленген тәртiппен жүзеге асырылады.
Сәулет-қала құрылысының тиiстi жергiлiктi органы жерге орналастыру, табиғат қорғау және басқа органдардың келiсiмi бойынша қала құрылысы мақсатындағы жер учаскесiн таңдау iсiн жүзеге асырады.
2. Министрлер Кабинетi елдi мекендер шекарасында жер учаскелерiн беру туралы ұсыныстарды қозғау және қарау тәртiбiн белгiлейдi.
3. Жергiлiктi атқарушы өкiмет органдары қоғамдық мүдделердi және аумақтың қала құрылысы үшiн құндылығын ескерiп, объектiлер мен кешендер құрылысына жер учаскелерiн беру, соның iшiнде конкурстық негiзде беру артықшылығын белгiлейдi.
4. Қала құрылысы мақсаты үшiн берiлетiн жер учаскесi шегiнде тұрған тапжылмайтын мүлiктi иелену, пайдалану және жұмсау құқығына қатысты қатынастар "Қазақстан Республикасындағы меншiк туралы" Заңмен және басқа заң құжаттарымен реттеледi.

Статья 25. Строительный проект
1. Утвержденный строительный проект является обязательной основой для непосредственной реализации инвестиций в строительство (реконструкцию, реставрацию, модернизацию, капитальный ремонт и благоустройство) объектов и комплексов.
2. Порядок разработки, согласования и утверждения строительного проекта определяет республиканский Государственный орган управления архитектурно-градостроительной деятельностью.
Статья 26. Экспертиза архитектурно-градостроительной
документации
1. Архитектурно-градостроительная документация на объекты и комплексы, финансируемые полностью или частично за счет государственных инвестиций, до ее утверждения подлежит государственной экспертизе.
Государственной экспертизе в части соблюдения норм пожаро-взрыво-безопасности, надежности конструкций и устойчивости функционирования подлежит архитектурно-градостроительная документация на объекты и комплексы, независимо от источников их финансирования.
2. Архитектурно-градостроительная документация на объекты и комплексы, финансируемые без участия государственных инвестиций, подлежит обязательной экспертизе юридическими и физическими лицами, имеющими соответствующую государственную лицензию.
3. Разногласия между органом экспертизы проектов и заинтересованным лицом в части существа произведенной экспертной оценки разрешаются в порядке, определяемом республиканским Государственным органом управления архитектурно-градостроительной деятельностью.
Статья 27. Предоставление земельных участков в
населенных пунктах
1. Предоставление земельных участков для градостроительных целей в населенных пунктах осуществляется в соответствии с утвержденной архитектурно-градостроительной документацией, с соблюдением государственных нормативов в сфере архитектурно-градостроительной деятельности, в порядке, определяемом земельным законодательством.
Выбор земельного участка для градостроительных целей осуществляется соответствующим местным органом архитектуры и градостроительства по согласованию с землеустроительными, природоохранными и другими органами.
2. Порядок возбуждения и рассмотрения ходатайств о предоставлении земельных участков в границах населенных пунктов устанавливается Кабинетом Министров.
3. Местные исполнительные органы власти устанавливают приоритетность предоставления земельных участков под строительство объектов и комплексов, в том числе на конкурсной основе, исходя из общественных интересов и градостроительной ценности территории.
4. Отношения, касающиеся права владения, пользования и распоряжения недвижимостью, находящейся в границах предоставляемого для градостроительных целей земельного участка, регулируются Законом "О собственности в Республике Казахстан" (У.с. пост. ВС от 21.12.94) и другими законодательными актами.

28-бап. Объектiлер мен кешендердi тұрғызу (салу)
1. Объектiлер мен кешендердi (соның iшiнде уақытша объектiлер мен кешендердi) тұрғызу (салу), сондай-ақ оларды қайта құру, қалпына келтiру, жаңғырту, күрделi жөндеу және жайлы ету жергiлiктi атқарушы органдардың заңды ұйымдар немесе нақты адамдар өтiнiшi бойынша қабылдайтын тиiстi шешiмдерi негiзiнде жүзеге асырылады.
2. Тапсырыс берушiде (құрылыс салушыда) жердi пайдалану (иелену) құқығына тиiстi мемлекеттiк актiсi болған жағдайда құрылыс жұмыстарын бастау құқығы тиiсiнше сәулет-қала құрылысы құжаттамасы белгiленген тәртiппен бекiтiлiп, сәулет және қала құрылысының жергiлiктi органдарынан осы қызметпен шұғылдануына рұқсат алған кезден бастап туындайды.
3. Осы баптың 1 және 2-тармақтарында аталған құжаттарсыз объектiлер мен кешендердi (соның iшiнде уақытша объектiлер мен кешендердi) тұрғызуға, сондай-ақ оларды қайта құруға, қалпына келтiруге, жаңғыртуға, күрделi жөндеу мен жайлы етуге жол берiлмейдi және қолданылып жүрген заңда белгiленген тәртiппен қудаланады.
4. Iргелес орналасқан бұрынғы объектiлер мен кешендердiң қалыпты жұмыс iстеу (пайдалануға беру) жағдайларын нашарлатуы ықтимал объектiлер мен кешендердi тұрғызуға жол берiлмейдi.
29-бап. Объектiлер мен кешендердi пайдалануға беру
Объектiлер мен кешендердi пайдалануға беру сәулет-қала құрылысы қызметiн басқарудың республикалық мемлекеттiк органы анықтайтын тәртiппен жүзеге асырылады.
Объектi мен кешеннiң пайдалануға берiлуiн куәләндыратын құжат заңды ұйым мен нақты адамның пайдалануға берiлген объектi мен кешенге, не оның бiр бөлiгiне меншiк құқығын растайтын құжат болып табылады.
30-бап. Объектiлер мен кешендердi пайдаланудың
кепiлдi мерзiмi
Құрылыстың аяқталуына қарай объектiлер мен кешендердi пайдаланудың кепiлдi мерзiмi тапсырыс берушi мен мердiгер арасында объектiлер мен кешендер құрылысына шарт жасасу кезiнде белгiленедi.
Объектiлер мен кешндердi пайдаланудың кепiлдi мерзiмi объектiлер мен кешендер берiлген күннен бастап кемiнде 5 жыл болуға тиiс. Аталған тәртiп уақытша тұрғызылған объектiлер мен кешендерге қолданылмайды.
Сәулет-қала құрылысы қызметi саласындағы мемлекеттiк нормативтермен үй-жайлар мен ғимараттардың жекелеген түрлерi үшiн тым ұзақ мерзiмнiң ең қысқа кепiлдi мерзiмi белгiленуi мүмкiн.
Объектi мен кешендi пайдаланудың кепiлдi мерзiмi iшiнде анықталған құқық бұзушылықтар үшiн жауаптылық объектi мен кешендi салған мердiгерге жүктеледi, құқық бұзушылықтар салынған объектi мен кешендi пайдалану ережелерi мен шарттарын бұзудан, не өзiне тәуелдi емес басқа себептерден болғанын мердiгер дәлелдеген реттер бұған кiрмейдi.
Егер объектiнi пайдаланудың кепiлдi мерзiмi iшiнде анықталған кемшiлiктер басқа адамдардың сапасыз жұмысынан болса, объектi мен кешендi салған мердiгер жауаптылықты кiнәлi адамға толығынан немесе iшiнара жүктеуге құқылы.

Статья 28. Возведение (строительство) объектов
и комплексов
1. Возведение (строительство) объектов и комплексов (в том числе временных), а равно как их реконструкция, реставрация, модернизация, капитальный ремонт и благоустройство осуществляется на основе соответствующего решения местных исполнительных органов, принимаемого по заявлению юридического или физического лица.
2. Право на начало производства строительных работ возникает с момента утверждения в установленном порядке соответствующей архитектурно-градостроительной документации и получения разрешения на эту деятельность от местных органов архитектуры и градостроительства, при наличии у заказчика (застройщика) соответствующего государственного акта на право пользования (владения) землей.
3. Возведение объектов и комплексов (в том числе временных), а равно как их реконструкция, реставрация, модернизация, капитальный ремонт и благоустройство без указанных в пунктах 1 и 2 настоящей статьи документов не допускается и преследуется в порядке, установленном действующим законодательством.
4. Возведение объекта и комплекса, вследствие которого могут быть ухудшены условия нормального функционирования (эксплуатации) вблизи расположенных существующих объектов и комплексов, не допускается.
Статья 29. Ввод объектов и комплексов в эксплуатацию
Ввод объектов и комплексов в эксплуатацию осуществляется в порядке, определяемом республиканским Государственным органом управления архитектурно-градостроительной деятельностью.
Документ, удостоверяющий ввод объекта и комплекса в эксплуатацию является документом, подтверждающим право собственности юридического и физического лица на введенный в эксплуатацию объект и комплекс, либо его часть.
Статья 30. Гарантийный срок эксплуатации объектов
и комплексов
Гарантийный срок эксплуатации объектов и комплексов по завершении строительства устанавливается при заключении договора между заказчиком и подрядчиком на строительство объектов и комплексов.
Гарантийный срок эксплуатации объектов и комплексов не должен быть меньше 5 лет со дня приемки объекта и комплекса в эксплуатацию. Указанный порядок не распространяется на временно возведенные объекты и комплексы.
Для отдельных типов зданий и сооружений государственными нормативами в сфере архитектурно-градостроительной деятельности могут быть установлены минимальные гарантийные сроки большей продолжительности.
Ответственность по выявленным в течении гарантийного срока эксплуатации объекта и комплекса нарушениям возлагается на подрядчика, осуществившего строительство объекта и комплекса, кроме случаев, когда подрядчик докажет, что они вызваны нарушением правил и условий эксплуатации построенного объекта и комплекса, либо другими обстоятельствами, не зависящими от него.
Если обнаруженные в течение гарантийного срока эксплуатации объекта нарушения вызваны недоброкачественной работой других лиц, то подрядчик, осуществивший строительство объекта и комплекса, вправе полностью или частично переложить ответственность за них на виновное лицо.

31-бап. Әлеуметтiк сала объектiлерi
Жергiлiктi атқарушы өкiмет органы сәулет-қала құрылысының тиiстi органдарының ұсынысы бойынша бекiтiлген сәулет-қала құрылысы құжаттамасы негiзiнде халыққа қызмет көрсетуге қатысы бар әлеуметтiк саланың мемлекеттiк және коммуналдық объектiлерiн орналастыру мен олардың қызметiнiң профилiн, сондай-ақ оларды көшiрiп орналастыру мен қайта профильдеудi анықтайды.
32-бап. Объектiлер мен кешендердi, елдi мекендер
аумағы мен олардың жүйелерiн күтiп ұстауға
(пайдалануға) қойылатын талаптар
Сәулет-қала құрылысының объектiлерi мен кешендерi, елдi
мекендер мен олардың жүйелерiнiң аумағы пайдалану барысында
олардың тұрақты жұмыс iстеуiн қамтамасыз ететiндей күйде,
санитариялық-гигиеналық және басқа нормативтiк, әрi эстетикалық
талаптарға сай ұсталуға тиiс.
Объектiлер мен кешендердi, оларға iргелес аумақтарды
пайдалану жөнiнде белгiленген талаптарды бұзғаны үшiн жауаптылық
объектi мен кешеннiң иесiне жүктеледi.
V ТАРАУ
Сәулет-қала құрылысы бақылауы
33-бап. Сәулет-қала құрылысының бақылау жүйесi
Сәулет-қала құрылысы бақылауы сәулет-қала құрылысы объектiлерi мен кешендерiн иеленушiлер мен пайдаланушылар құқықтары мен мүдделерiн қорғауға, сәулет-қала құрлысы құжаттамасын талдап жасау, аумақты қала құрлысына игеру, объектiлер мен кешендердi салу, қайта құру, қалпына келтiру, жаңғырту, күрделi жөндеу және жайлы ету, құрылыс материалдарын, бұйымдары мен конструкцияларын өндiру кезiнде сәулет-қала құрылысы қызметi саласындағы заң құжаттары, мемлекеттiк нормативтер талаптарын сақтауды қамтамасыз етуге бағытталған.
Сәулет-қала құрылысы бақылауының жүйесi сәулет-қала құрылысы қызметiн басқарудың республикалық мемлекеттiк органын, сәулет-қала құрылысы қызметi саласындағы Жобалардың мемлекеттiк сараптамасы органдарын, Мемлекеттiк сәулет-құрылыс инспекциясы органдарын, Мемлекеттiк лицензиялау органдарын, сәулет және қала құрылысының облыстық және жергiлiктi органдарын, тапсырыс берушiнiң (құрылыс салушының) бақылауын, сәулет-қала құрылысы құжаттамасының әзiрлеушiнiң авторлық қадағалауын қамтиды.
Сәулет-қала құрлысы қызметiн басқарудың республикалық Мемлекеттiк органы, сәулет және қала құрылысының облыстық және жергiлiктi органдары өздерiнiң құзыретiне сәйкес қала құрылысы тәртiбiнiң сақталуына бақылау жасайды.
34-бап. Жобалар сараптамасының органдары
1. Жобалардың мемлекеттiк сараптамасының арнаулы өкiлеттi органдары, сондай-ақ Министрлер Кабинетi анықтайтын тәртiппен тиiстi мемлекеттiк лицензиясы бар заңды ұйымдар мен нақты адамдар сәулет-қала құрылысы құжаттамалары сараптамасын жүзеге асырады.

Статья 31. Объекты социальной сферы
Размещение и профиль деятельности государственных и коммунальных объектов социальной сферы, связанных с обслуживанием населения, а равно как их перемещение и перепрофилирование, определяются местными исполнительными органами власти на основе утвержденной архитектурно-градостроительной документации по представлению соответствующих органов архитектуры и градостроительства.
Статья 32. Требования к содержанию (эксплуатации)
объектов и комплексов, территорий населенных
пунктов и их систем
Архитектурно-градостроительные объекты и комплексы, территории населенных пунктов и их систем в процессе эксплуатации должны поддерживаться в состоянии, обеспечивающем их устойчивое функционирование, в соответствии с санитарно-гигиеническими и другими нормативными и эстетическими требованиями.
Ответственность за нарушение установленных требований по эксплуатации объектов и комплексов и прилегающих к ним территорий возлагается на собственника объекта и комплекса.
Глава V.
Архитектурно-градостроительный контроль
Статья 33. Система архитектурно-градостроительного контроля
Архитектурно-градостроительный контроль направлен на защиту прав и интересов собственников и пользователей архитектурно-градостроительных объектов и комплексов, обеспечение соблюдения требований законодательных актов, государственных нормативов в сфере архитектурно-градостроительной деятельности при разработке архитектурно-градостроительной документации, градостроительном освоении территорий, строительстве, реконструкции, реставрации, модернизации, капитальном ремонте и благоустройстве объектов и комплексов, производстве строительных материалов, изделий и конструкций.
Система архитектурно-градостроительного контроля включает республиканский Государственный орган управления архитектурно-градостроительной деятельностью, органы Государственной экспертизы проектов, органы Государственной архитектурно-строительной инспекции, органы Государственного лицензирования в сфере архитектурно-градостроительной деятельности, областные и местные органы архитектуры и градостроительства, контроль заказчика (застройщика), авторский надзор разработчика архитектурно-градостроительной документации.
Республиканский Государственный орган управления архитектурно-градостроительной деятельностью, областные и местные органы архитектуры и градостроительства осуществляют контроль за соблюдением градостроительной дисциплины в соответствии с их компетенцией.
Статья 34. Органы экспертизы проектов
1. Экспертиза архитектурно-градостроительной документации осуществляется специально уполномоченными органами Государственной экспертизы проектов, а также юридическими и физическими лицами, имеющими соответствующую государственную лицензию, в порядке, определяемом Кабинетом Министров.

2. Жобалар сараптамасы органдары өздерiнiң кәсiптiк қызметiн жүзеге асыруда тапсырыс берушiден (құрылыс салушыдан), жоба авторынан (әзiрлеушiден) және сәулет-қала құрылысы қызметiнiң басқа субъектiлерiнен тәуелсiз болады.
Жобалар сараптамасы органдарының кәсiптiк қызметiне өкiметтiң өкiлдi және атқарушы органдары мен мемлекеттiк басқару органдарының араласуға құқығы жоқ.
35-бап. Мемлекеттiк сәулет-құрылысы инспекциясы
1. Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк сәулет-құрылыс инспекциясы мен оның жергiлiктi жердегi органдары:
объектiлер мен кешендер құрылысының бекiтiлген сәулет-қала құрылысы құжаттамасына сәйкес келуiн;
объектiлер мен кешендер құрылысының сапасын;
объектiлер мен кешендердi салу кезiнде қолданылатын құрылыс материалдарының, бұйымдары мен конструкцияларының сапасын;
объектiлер мен кешендердi пайдалануға қабылдау нормасы мен ережелерiнiң сақталуын бақылауды жүзеге асырады.
2. Мемлекеттiк сәулет-құрылыс инспекциясы мен оның жергiлiктi жердегi органдары, салынып жатқан объектiлер мен кешендердiң ведомстволық бағыныстылығы мен меншiк түрлерiне қарамастан, егер қолданылып жүрген заңда өзге жағдай көзделмесе, оларға бақылау жасайды.
3. Мемлекеттiк сәулет құрылыс инспекциясы мен оның жергiлiктi жердегi органдары сәулет-қала құрылысы қызметi саласындағы заң құжаттарының, сәулет-қала құрылысы құжаттамасы, мемлекеттiк нормативтер талаптарының бұзылуы фактiлерi анықталса;
анықталған құқық бұзушылықтарды айтылған мерзiмiнде жою қажеттiгi туралы жауапты адамдарды ескертуге;
объектiлер мен кешендер құрылысын тоқтата тұруға;
сапасыз құрылыс материалдарының, бұйымдары мен конструкцияларының қолданылуына тыйым салуға;
жұмысты жүргiзудiң белгiленген талаптарының бұзылуына кiнәлi адамдарға әкiмшiлiк ықпал жасау шараларын қолдануға құқылы.
4. Мемлекеттiк сәулет-құрылыс инспекциясы мен оның жергiлiктi жердегi органдары өз қызметiн Министрлер Кабинетi анықтайтын тәртiпке сәйкес жүзеге асырады.
36-бап. Сәулет-қала құрылысы қызметi саласындағы
мемлекеттiк лицензиялау
1. Өндiрiлген өнiмдер сапасы мен өмiр сүру ортасының қауiпсiздiгi өзiне байланысты болатын жұмыс учаскелерi жетекшiлерiнде тиiстi мемлекеттiк лицензия болғанда ғана заңды ұйымдар мен нақты адамдардың жобалау-iздестiру, сараптама, құрылысы жұмыстарын орындауына, құрылыс материалдарын, бұйымдары мен конструкцияларын өндiруiне жол берiледi.
Сәулет-қала құрылысы қызметiн басқарудың республикалық Мемлекеттiк органы мен оның облыстық сәулет және қала құрылысы органдары сәулет-қала құрылысы қызметi саласындағы мемлекеттiк лицензияны бередi, тоқтатып қояды және қайтарып алады.
Мемлекеттiк лицензиялауға жататын сәулет-қала құрылысы қызметi саласындағы жұмыс түрлерi тiзбесiн, сондай-ақ оларды орындау құқығын беретiн мемлекеттiк лицензияны тоқтата тұру, не одан айыру тәртiбiн Министрлер Кабинетi анықтайды.

2. Органы экспертизы проектов в осуществлении своей профессиональной деятельности независимы от заказчика (застройщика), автора (разработчика) проекта и других субъектов архитектурно-градостроительной деятельности.
Представительные и исполнительные органы власти и органы государственного управления не вправе вмешиваться в профессиональную деятельность органов экспертизы проектов.
Статья 35. Государственная архитектурно-строительная
инспекция
1. Государственная архитектурно-строительная инспекция Республики Казахстан и ее органы на местах осуществляют контроль за:
соответствием строительства объектов и комплексов утвержденной архитектурно-градостроительной документации;
качеством строительства объектов и комплексов;
качеством строительных материалов, изделий и конструкций, применяемых при строительстве объекта и комплекса;
соблюдением норм и правил приемки объектов и комплексов в эксплуатацию.
2. Государственная архитектурно-строительная инспекция и ее органы на местах осуществляют контроль за строящимися объектами и комплексами, независимо от их ведомственной принадлежности и форм собственности, если иное не предусмотрено действующим законодательством.
3. Государственная архитектурно-строительная инспекция и ее органы на местах при установлении фактов нарушения законодательных актов, требований архитектурно-градостроительной документации, государственных нормативов в сфере архитектурно-градостроительной деятельности вправе:
предупреждать ответственных лиц о необходимости устранения выявленных нарушений в предписанные сроки;
приостанавливать строительство объектов и комплексов;
запрещать применение недоброкачественных строительных материалов, изделий и конструкций;
применять меры административного воздействия к лицам, виновным в нарушении установленных требований ведения работ.
4. Государственная архитектурно-строительная инспекция и ее органы на местах осуществляют свою деятельность в соответствии с порядком, определяемым Кабинетом Министров.
Статья 36. Государственное лицензирование в сфере
архитектурно-градостроительной
деятельности
1. Выполнение юридическими и физическими лицами проектно-изыскательских, экспертных, строительных работ, работ по производству строительных материалов, изделий и конструкций допускается только при наличии у руководителей участков работ, от которых зависит качество произведенной продукции и безопасность среды обитания, соответствующей государственной лицензии.
Государственные лицензии в сфере архитектурно-градостроительной деятельности выдаются, приостанавливаются и отзываются республиканским Государственным органом управления архитектурно-градостроительной деятельностью и его областными органами архитектуры и градостроительства.
Перечень видов работ в сфере архитектурно-градостроительной деятельности, подлежащих государственному лицензированию, а также порядок приостановления либо лишения государственной лицензии на право их выполнения определяется Кабинетом Министров.

2. Лицензия беруге негiз болған, анықталған дүдәмал
мәлiметтер, сәулет-қала құрылысы қызметi саласындағы заңдар мен
мемлекеттiк нормативтердiң өрескел бұзылуы, сәулет-қала құрылысы
қызметi саласындағы құзыреттi органдар нұсқамасының сақталмауы,
жұмысты сапасыз орындау сәулет-қала құрлысы қызметi саласындағы
мемлекеттiк лицензияның қолданылуы тоқтату не күшiн жою үшiн
негiз болып табылады.
VI ТАРАУ
Сәулет-қала құрылысы заңдарын
бұзғаны үшiн жауаптылық
37-бап. Сәулет-қала құрылысы заңдарын
бұзғаны үшiн жауаптылық
Сәулет-қала құрылысы заңдарын бұзу, соның iшiнде:
сәулет-қала құрылысы құжаттамасын әзiрлеп, келiсудiң және бекiтудiң белгiленген тәртiбiн бұзу, сондай-ақ оны бекiткен органның рұқсатынсыз оған өзгерiстер енгiзу;
тиiстi лицензия куәлiгiнсiз сәулет-қала құрылысы қызметiн жүзеге асыру;
елдi мекендердi, олардың жүйелерi мен аумақтарын жоспарлап, құрылыс салуға және қайта құруға байланысты әзiрлiк пен шешiм қабылдау, өмiр сүру ортасының экологиялық және санитариялық-гигиеналық жайы туралы жергiлiктi өкiлдi және атқарушы органдардың ақпарат беруден бас тартуы, не дүдәмал ақпарат беруi;
мемлекеттiк сәулет-қала құрылысы нормативтерiнiң талаптарын бұзу;
бекiтiлген сәулет-қала құрылысы құжаттамасын сақтамау;
объектiлер мен кешендердi өз бетiмен салу, қайта құру, қалпына келтiру, жаңғырту, күрделi жөндеу және жайлы өту, олардың сәулеттiк бейнесiн өзгерту;
елдi мекендердi жоспарлап, салу кезiнде құрылыс салудың белгiленген қызыл сызығы мен сызығын, жер сiлкiнiсi тым жоғары аймақтарда - сары сызықты бұзу;
объектiлер мен кешендердi орналастырып, салу кезiнде белгiленген экологиялық және санитариялық-гигиеналық талаптарды сақтамау;
аумақтың жұмысқа пайдалануы мақсатын, қала құрылысы айрықша реттелетiн аймақтардағы қызметтiң белгiленген режимiн сақтамау;
қала құрылысы мақсаты үшiн жер учаскесiн таңдау мен берудiң (қайтарып алудың) белгiленген тәртiбiн бұзу;
объектiлер мен кешендердi пайдалануға берудiң белгiленген тәртiбiн бұзу;
объектiлер мен кешендердi, елдi мекендер аумағы мен олардың жүйелерiн күтiп ұстау (пайдалану) жөнiнде белгiленген талаптарды бұзу;
тарих, мәдениет және сәулет ескерткiштерiн қорғау жөнiндегi заңдарды бұзу;
басқадай тәртiп бұзу және өмiр сүру ортасының жайын нашарлатып, азаматтар мен сәулет-қала құрылысы қызметiнiң басқа субъектiлерiнiң құқықтары мен заңды мүдделерiне нұқсан келтiретiн әрекеттер заңмен белгiленген тәртiптiк, материалдық, әкiмшiлiк және қылмыстық жауаптылыққа тартуға әкеп соқтырады.

2. Основанием для приостановления либо аннулирования государственной лицензии в сфере архитектурно-градостроительной деятельности является обнаружение недостоверности сведений, на основании которых выдана лицензия, грубое нарушение законодательства и государственных нормативов в сфере архитектурно-градостроительной деятельности, нарушение предписаний органов архитектуры и градостроительства, недоброкачественное выполнение работ.
Глава VI.
Ответственность за нарушение
архитектурно-градостроительного законодательства
Статья 37. Ответственность за нарушение
архитектурно-градостроительного законодательства
Нарушения архитектурно-градостроительного законодательства, включающие:
нарушение установленного порядка разработки, согласования и утверждения архитектурно-градостроительной документации, равно как и внесения в нее изменений без разрешения утвердившего ее органа;
осуществление архитектурно-градостроительной деятельности без соответствующего лицензионного свидетельства;
отказ от предоставления либо предоставление местными представительными и исполнительными органами недостоверной информации о подготовке и принятии решений, связанных с планировкой, застройкой и реконструкцией населенных пунктов, их систем и территорий, об экологическом и санитарно-гигиеническом состоянии среды обитания;
нарушение требований государственных архитектурно-градостроительных нормативов;
несоблюдение утвержденной архитектурно-градостроительной документации;
самовольное строительство, реконструкция, реставрация, модернизация, капитальный ремонт и благоустройство объектов и комплексов, изменение их архитектурного облика;
нарушение установленных красных линий и линий застройки, желтых линий в зонах высокой сейсмической активности при планировке и застройке населенных пунктов;
несоблюдение установленных экологических и санитарно-гигиенических требований при размещении и строительстве объектов и комплексов;
несоблюдение функционального назначения территории, установленного режима деятельности в зонах особого градостроительного регулирования;
нарушение установленного порядка выбора и предоставления (изъятия) земельного участка для градостроительных целей;
нарушение установленного порядка ввода объектов и комплексов в эксплуатацию;
нарушение установленных требований по содержанию (эксплуатации) объектов и комплексов, территорий населенных пунктов и их систем;
нарушение законодательства по охране памятников истории, культуры и архитектуры;
другие нарушения и действия, вследствие которых ухудшается состояние среды обитания, ущемляются права и законные интересы граждан и других субъектов архитектурно-градостроительной деятельности, влекут за собой установленную законом материальную, административную и уголовную ответственность.

38-бап. Сәулет-қала құрылысы заңдарын бұзудан
келтiрiлген зиянды өтеу
Сәулет-қала құрылысы қызметi саласындағы мемлекеттiк
нормативтердi бұзудан келтiрiлген мүлiктiк зиян шартпен, не
қолданылып жүрген заң құжатымен белгiленген мөлшерде және
тәртiпте кiнәлi адамнан өндiрiлiп алуға жатады.
Сәулет-қала құрылысы қызметi саласындағы мемлекеттiк
нормативтердi бұзу салдарынан келтiрiлген моральдық зиянды
қолданылып жүрген заңдарда көзделген тәртiппен кiнәлi адам өтеуге
тиiс.
Қазақстан Республикасының
Президентi

Статья 38. Возмещение ущерба, причиненного нарушением
архитектурно-градостроительного законодательства
Имущественный ущерб, причиненный нарушением государственных нормативов в сфере архитектурно-градостроительной деятельности, подлежит возмещению виновными лицами в объеме и в порядке, определяемом договором, либо действующими законодательными актами.
Моральный ущерб, причиненный вследствие нарушения государственных нормативов в сфере архитектурно-градостроительной деятельности, подлежит возмещению виновными лицами в порядке, предусмотренном действующим законодательством.
Президент
Республики Казахстан