Экспорттық бақылау туралы
Қазақстан Республикасының 1996 жылғы 18 маусымдағы N 9 Заңы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 21 шілдедегі N 300 Заңымен
МАЗМҰНЫ
Ескерту. Күші жойылды - Қазақстан Республикасының 2007.07.21.  N 300 (ресми жарияланған күнінен бастап алты ай өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі) Заңымен.
Ескерту. Тақырыпқа өзгеріс енгізілді - Қазақстан Республикасының 2000.11.24. N 105  Заңымен .
Осы Заң Қазақстан Республикасының халықаралық, сондай-ақ ұлттық қауiпсiздiгi мүддесiне, қару-жараққа, әскери техникаға, ядролық және арнайы ядролық емес материалдарға, әскери мақсаттағы өнiмге, екi ұдай қолданылатын тауарлар мен технологияларға, оларды өндiру мен пайдалануға байланысты шикiзатқа, материалдарға, жабдықтарға, технологияларға, ғылыми-техникалық ақпарат пен көрсетiлетiн қызметке экспорттық бақылауды жүзеге асырудың және жаппай қырып-жоятын қаруды таратпау режимiн нығайтудың негiздерi мен тәртiбiн белгiлейдi.
Ескерту. Кіріспеге өзгеріс енгізілді - Қазақстан Республикасының 2000.11.24. N 105  Заңымен .
1-бап. Осы Заңда пайдаланылатын негiзгi ұғымдар
Осы Заңның мақсаттары үшiн мынадай ұғымдар пайдаланылады:
өнiм - экспорттық бақылауға жататын тауарлар, технологиялар, жабдық, жұмыстар, көрсетiлетiн қызметтер, ақпарат;
екi ұдай қолданылатын (мақсаттағы) тауарлар мен технологиялар - азаматтық мақсаттарда пайдаланылатын, бiрақ қару-жарақ, әскери техника және оқ-дәрiлер, оның iшiнде жаппай қырып-жоятын қару мен оларды жеткiзу құралдарын өндiру үшiн қолданылуы мүмкiн жабдық, материалдар, шикiзат, технологиялар мен ғылыми-техникалық ақпарат;
жаппай қырып-жоятын қару - химиялық, бактериологиялық (биологиялық), радиологиялық және ядролық қару;
жеткiзу құралдары - жаппай қырып-жоятын қаруды жеткiзе алатын кез келген техникалық құралдар;
қарудың өзге де қауiптi түрлерi - жаппай қырып-жоятын қарудың дәстүрлi емес (әдеттегiге жатпайтын) түрлерi;
экспорттық бақылауға жататын өнiм номенклатурасы - қару-жарақ пен әскери техниканың, ядролық және арнайы ядролық емес материалдардың бақылау тiзiмдерi, тiзбелерi, екi ұдай қолданылатын тауарлар мен технологиялар, шикiзаттың, материалдардың, жабдықтардың жекелеген түрлерi, жаппай қырып-жоятын қаруды, қарудың өзге де қауiптi түрлерi мен оларды жеткiзу құралдарын жасау кезiнде қолданылатын немесе қолданылуы мүмкiн техникалық, ғылыми-техникалық ақпарат, жұмыстар мен көрсетiлетiн қызметтер;
зияткерлiк қызмет нәтижелерiне құқықтар - қару-жарақпен, әскери техникамен, екi ұдай мақсаттағы өнiммен, арнаулы жабдықпен және жаппай қырып-жоятын қаруды жасауға арналған технологиямен байланысты ғылыми еңбектерге, электрондық есептеу машиналарына арналған бағдарламалар мен деректер базасына авторлық құқықтар, өнеркәсiптiк меншiкке құқықтар, өнертабысқа құқықтар, жеке және заңды тұлғалар өндiрген (оларға тиесiлi) өнiмге, өнеркәсiптiк үлгiлердi, "ноу-хауды" қоса, олар атқаратын қызметке құқықтар;
экспорт - Қазақстан Республикасының кеден аумағынан өнiмдi осы аумақтан тыс жерде тұрақты орналастыру немесе тұтыну мақсатымен әкету, шетелдiктерге қару-жарақпен және әскери техникамен, екi ұдай мақсаттағы өнiммен байланысты қызметтер көрсету және санаткерлiк қызмет нәтижелерiне құқықтар беру;
керi экспорт - Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде өндiрiлген өнiмдi (бұрын әкелiнген және кедендiк ресiмдеуден өткен) оның кеден аумағынан экспорттау, не Қазақстан Республикасында өндiрiлген өнiмдi басқа мемлекеттiң кеден аумағынан үшiншi елдерге экспорттау;
импорт - тұрақты орналастыру немесе тұтыну мақсатымен Қазақстан Республикасының кеден аумағына өнiм әкелу;
керi импорт - шет елдерден оларда өңделмеген отандық тауарлардың Қазақстан Республикасының кеден аумағына қайта әкелiнуi;
экспорттық бақылауға жататын өнiмдердi Қазақстан Республикасының кеден аумағынан тыс жерде өңдеу - қазақстандық тауарларды өңдеу және өңделген өнiмдердi кейiннен Қазақстан Республикасының кеден аумағына еркiн айналысқа шығару мақсатымен Қазақстан Республикасының кеден аумағынан тыс жерге әкету және пайдалану;
транзит - өнiмге кедендiк бақылау жасай отырып оны Қазақстан Республикасының кеден аумағы арқылы өткiзу;
сыртқы экономикалық қызметке қатысушы (мәлiмдеушi) - өнiмнiң экспортын, керi экспортын, импортын, керi импортын және транзитiн жүзеге асырушы Қазақстан Республикасының заңды немесе жеке тұлғалары, шетелдiк заңды немесе жеке тұлғалар;
ядролық және арнайы ядролық емес материалдар - ядролық қаруды таратпау жөнiндегi халықаралық режимнiң талаптарына сәйкес осындай деп белгiленген материалдар;
кепiлдiк мiндеттеме (түпкi пайдаланушының сертификаты) - экспорттық бақылауға жататын импортталатын өнiмдi мәлiмделген мақсатта пайдалану және оны сатушы елдiң келiсiмiнсiз үшiншi елдерге керi экспорттауға жол бермеу туралы Қазақстан Республикасының экспорттық бақылау жөнiндегi уәкiлеттi мемлекеттiк органы берген, алушы елдiң ресми сендiруi;
фирма iшiндегi экспорттық бақылау жүйесi - экспорттық бақылау ережелерiн сақтау мақсатында сыртқы экономикалық қызметке қатысушылар жүзеге асыратын ұйымдастырушылық, әкiмшiлiк, ақпараттық және өзге де сипаттағы iс-шаралар кешенi;
экспорттық бақылау - экспорттық бақылауға жататын өнiм экспортының, керi экспортының, импортының, керi импортының және транзитiнiң осы Заңда және Қазақстан Республикасының экспорттық бақылау саласындағы өзге де нормативтiк құқықтық актiлерiнде белгiленген тәртiбiн Қазақстан Республикасының экспорттық бақылау жүйесi мемлекеттiк органдарының iске асыруы жөнiндегi шаралар жиынтығы;
тұтастай қамтитын бақылау - бақылау тiзiмiне кiрмейтiн өнiмдердi бақылау;
Қазақстан Республикасы экспорттық бақылау жүйесiнiң мемлекеттiк органдары - экспорттық бақылауға жататын қару-жарақ пен әскери техниканың, ядролық және арнаулы ядролық емес материалдардың, екi ұдай қолданылатын (мақсаттағы) тауарлар мен технологиялардың, жекелеген шикiзат түрлерiнiң, материалдардың, жабдықтардың, техникалық, ғылыми-техникалық ақпараттың, жұмыстар мен көрсетiлетiн қызметтердiң экспортын, керi экспортын, импортын, керi импортын және транзитiн бақылауды жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының орталық атқарушы органдары.
Ескерту. 1-бап жаңа редакцияда - Қазақстан Республикасының 2000.11.24.  N 105 , өзгеріс енгізілді - 2004.12.20.   N 13 (2005 жылғы 1 қаңтардан бастап күшіне енеді) Заңдарымен.

Об экспортном контроле
Закон Республики Казахстан от 18 июня 1996 года N 9. Утратил силу Законом Республики Казахстан от 21 июля 2007 года N 300 (вводится в действие по истечении 6 месяцев со дня его официального опубликования)
Сноска. Закон РК от 18 июня 1996 года N 9 утратил силу Законом РК от 21 июля 2007 года  N 300 (вводится в действие по истечении 6 месяцев со дня его официального опубликования)
ОГЛАВЛЕНИЕ
Сноска. В заголовок и преамбулу внесены изменения - Законом РК от 24 ноября 2000 г.  N 105 .
Настоящий Закон устанавливает основы и порядок осуществления экспортного контроля вооружений, военной техники, ядерных и специальных неядерных материалов, продукции военного назначения, товаров и технологий двойного применения, сырья, материалов, оборудования, технологий, научно-технической информации и услуг, связанных с их производством и использованием в интересах как международной, так и национальной безопасности Республики Казахстан, и укрепления режима нераспространения оружия массового поражения.
Статья 1. Основные понятия, используемые в настоящем
Законе
Для целей настоящего Закона используются следующие понятия:
продукция - товары, технологии, оборудование, работы, услуги, информация, подпадающие под действие экспортного контроля;
товары и технологии двойного применения (назначения) - оборудование, материалы, сырье, технологии и научно-техническая информация, которые используются в гражданских целях, но могут быть применены для производства вооружения, военной техники и боеприпасов, в том числе оружия массового поражения и средств их доставки;
оружие массового поражения - химическое, бактериологическое (биологическое), радиологическое и ядерное оружие;
средства доставки - любые технические средства, способные доставлять оружие массового поражения;
иные опасные виды оружия - нетрадиционные (не относящиеся к обычным) виды оружия массового поражения;
номенклатура продукции, подпадающей под экспортный контроль, - контрольные списки, перечни вооружений и военной техники, ядерных и специальных неядерных материалов, товары и технологии двойного применения, отдельные виды сырья, материалов, оборудования, техническая, научно-техническая информация, работы и услуги, которые применяются или могут быть применены при создании оружия массового поражения, иных опасных видов оружия и средств их доставки;
права на результаты интеллектуальной деятельности - авторские права на научные труды, программы для электронных вычислительных машин и базы данных, права на промышленную собственность, права на изобретения, права на продукцию, произведенную (принадлежащую) физическими и юридическими лицами, выполняемые ими услуги, включая промышленные образцы, "ноу-хау", связанные с вооружением, военной техникой, продукцией двойного назначения, специальным оборудованием и технологией для создания оружия массового поражения;
экспорт - вывоз продукции с таможенной территории Республики Казахстан с целью постоянного нахождения или потребления вне этой территории, предоставление иностранцам услуг и прав на результаты интеллектуальной деятельности, связанных с вооружением и военной техникой, продукцией двойного назначения;
реэкспорт - экспорт продукции (ранее ввезенной и прошедшей таможенное оформление) с таможенной территории Республики Казахстан, произведенной за ее пределами, либо экспорт продукции, произведенной в Республике Казахстан, с таможенной территории другого государства в третьи страны;
импорт - ввоз продукции на таможенную территорию Республики Казахстан с целью постоянного нахождения или потребления;
реимпорт - обратный ввоз на таможенную территорию Республики Казахстан из-за границы отечественных товаров, не подвергшихся там переработке;
переработка продукции, подлежащей экспортному контролю вне таможенной территории Республики Казахстан, - вывоз и использование казахстанских товаров вне таможенной территории Республики Казахстан с целью их переработки и последующего выпуска продуктов переработки в свободное обращение на таможенной территории Республики Казахстан;
транзит - перемещение продукции под таможенным контролем через таможенную территорию Республики Казахстан;
участник внешнеэкономической деятельности (заявитель) юридические или физические лица Республики Казахстан, иностранные юридические или физические лица, осуществляющие экспорт, реэкспорт, импорт, реимпорт и транзит продукции;
ядерные и специальные неядерные материалы - материалы, определяемые как таковые в соответствии с требованиями международного режима нераспространения ядерного оружия;
гарантийное обязательство (сертификат конечного пользователя) - официальное заверение страны-получателя, выданное уполномоченным государственным органом Республики Казахстан по экспортному контролю, об использовании импортируемой продукции, подлежащей экспортному контролю, в заявленных целях и недопущение ее реэкспорта в третьи страны без согласия страны-продавца;
внутрифирменная система экспортного контроля - комплекс мероприятий организационного, административного, информационного и иного характера, осуществляемых участниками внешнеэкономической деятельности с целью соблюдения правил экспортного контроля;
экспортный контроль - совокупность мер, установленных настоящим Законом и иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан в области экспортного контроля, по реализации государственными органами Республики Казахстан системы экспортного контроля порядка экспорта, реэкспорта, импорта, реимпорта и транзита продукции, подлежащей экспортному контролю;
всеобъемлющий контроль - контроль продукции, не входящей в контрольный список;
государственные органы Республики Казахстан системы экспортного контроля - центральные исполнительные органы Республики Казахстан, осуществляющие контроль за экспортом, реэкспортом, импортом, реимпортом и транзитом вооружений и военной техники, ядерных и специальных неядерных материалов, товаров и технологии двойного применения (назначения), отдельных видов сырья, материалов, оборудования, технической, научно-технической информации, работ и услуг, подпадающих под действие экспортного контроля.
Сноска. Статья 1 - в редакции Закона РК от 24 ноября 2000 г. N 105   Z000105_   .   Внесены изменения - Законом РК от 20 декабря 2004 г.  N 13 (вводится в действие с 1 января 2005 г.).

2-бап. Экспорттық бақылау саласында мемлекеттiк саясатты
жүзеге асырудың принциптерi
Экспорттық бақылау саласында мемлекеттiк саясатты жүзеге асырудың негiзгi принциптерi:
- жаппай қырып-жоятын қаруды, қарудың өзге де қауiптi түрлерi мен оларды жеткiзу құралдарын таратпау жөнiндегi халықаралық мiндеттемелердi сақтау;
- экспорттық бақылауды жүзеге асыру iсiнде саяси мүдделердiң басым болуы;
- халықаралық мiндеттемелерге сәйкес қаруды таратпау режимi ауқымында бақылауға жататын өнiмнiң түпкi пайдаланылуын тексеру;
- экспорттық бақылау туралы заңдар жөнiндегi ақпаратты оңай алу мүмкiндiгi;
халықаралық терроршылдықты қолдауға жол берiлмеуi;
экспорттық бақылау саласында халықаралық ұйымдармен және шет мемлекеттермен күш-жiгердi үйлестiру және өзара iс-қимыл жасау;
экспорттық бақылау рәсімдері мен ережелерінің жалпыға бiрдей танылған практикаға сәйкестiгi.
Ескерту. 2-бапқа өзгеріс енгізілді - Қазақстан  Республикасының 2000.11.24. N 105  Заңымен .
3-бап. Қазақстан Республикасының экспорттық бақылау
жөнiндегi заңдары
Қазақстан Республикасының экспорттық бақылау жөнiндегi заңдары Қазақстан Республикасының Конституциясына негiзделедi, осы Заңнан және Қазақстан Республикасының өзге де нормативтiк құқықтық актiлерiнен тұрады.
Егер Қазақстан Республикасы бекiткен халықаралық шарттарда осы Заңда көзделгендерден өзгеше нормалар белгiленген болса, онда халықаралық шарттардың нормалары қолданылады.
Ескерту. 3-бапқа өзгеріс енгізілді - Қазақстан Республикасының 2000.11.24. N 105  Заңымен .
4-бап. Экспорттық бақылау жөнiндегi заңдардың қолданылу
аясы
Осы Заңның күшi осы Заңның 6-бабында аталған өнiмнiң экспортына, керi экспортына, импортына, керi импортына және транзитiне, сондай-ақ сыртқы экономикалық қызметке қатысушылардың (мәлiмдеушiлердiң) қызметiне де қолданылады.
Ескерту. 4-бап жаңа редакцияда - Қазақстан Республикасының 2000.11.24. N 105  Заңымен .
5-бап. Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң экспорттық
бақылау саласындағы өкiлеттiгi
Қазақстан Республикасының Yкiметi:
экспорттық бақылау саласында мемлекеттiк саясаттың негiзгi бағыттарын әзiрлейдi;
Қазақстан Республикасында экспорттық бақылау жүйесiн жасап, дамытады;
экспорттық бақылау жөнiндегi ведомствоаралық консультациялық-кеңесшi органды құрады және Экспорттық бақылау жөнiндегi ведомствоаралық консультациялық-кеңесшi орган туралы ереженi бекiтедi;
экспорттық бақылау саласында қаулылар шығарады;
экспорттық бақылауға жататын тауарлар мен өнiмдердiң бақылау тiзiмдерiн, тiзбелерiн бекiтедi;
экспорттық бақылау жөнiндегi уәкiлеттi мемлекеттiк органды және Қазақстан Республикасының экспорттық бақылау жүйесiнiң басқа да мемлекеттiк органдары мен олардың өкiлеттiгiн белгiлейдi;
осы Заңға сәйкес экспорттық бақылауға жататын өнiмнiң экспортына, импортына және транзитiне саны жөнiнен шектеулер енгiзедi;
Ескерту. 5-бап жаңа редакцияда - Қазақстан Республикасының 2000.11.24.  N 105 , 5-бапқа өзгеріс енгізілді - Қазақстан Республикасының 2003.09.26.  N 485 , 2004.12.20.   N 13 (2005 жылғы 1 қаңтардан бастап күшіне енеді) Заңдарымен.

Статья 2. Принципы осуществления государственной
политики в области экспортного контроля
Основные принципы осуществления государственной политики в области экспортного контроля:
- соблюдение международных обязательств по нераспространению оружия массового поражения, иных опасных видов оружия и средств их доставки;
- приоритетность политических интересов в осуществлении экспортного контроля;
- проверка конечного использования продукции, подлежащей контролю в рамках режима нераспространения в соответствии с международными обязательствами;
- доступность информации по законодательству об экспортном контроле;
- недопустимость поддержки международного терроризма;
- координация усилий и взаимодействие с международными организациями и иностранными государствами в области экспортного контроля;
- соответствие процедур и правил экспортного контроля с общепризнанными международными нормами и практикой.
Сноска. В статью 2 внесены изменения - Законом РК от 24 ноября 2000 г. N 105   Z000105_   .
Статья 3. Законодательство Республики Казахстан
по экспортному контролю
Законодательство Республики Казахстан по экспортному контролю основывается на  K951000_ Конституции Республики Казахстан, состоит из настоящего Закона и иных нормативных правовых актов Республики Казахстан.
Если международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан, установлены иные нормы, чем те, которые предусмотрены настоящим Законом, то применяются нормы международных договоров.
Сноска. В статью 3 внесены изменения - Законом РК от 24 ноября 2000 г. N 105   Z000105_   .
Статья 4. Сфера применения законодательства по
экспортному контролю
Действие настоящего Закона распространяется на экспорт, реэкспорт, импорт, реимпорт и транзит продукции, указанной в статье 6 настоящего Закона, а также и на деятельность участников внешнеэкономической деятельности (заявителей).
Сноска. Статья 4 - в редакции Закона РК от 24 ноября 2000 г. N 105   Z000105_   .
Статья 5. Полномочия Правительства Республики Казахстан
в области экспортного контроля
Правительство Республики Казахстан:
разрабатывает основные направления государственной политики в области экспортного контроля;
создает и развивает систему экспортного контроля в Республике Казахстан;
образует межведомственный консультативно-совещательный орган по экспортному контролю и утверждает Положение о межведомственном консультативно-совещательном органе по экспортному контролю;
издает постановления в области экспортного контроля;
утверждает контрольные списки, перечни товаров и продукции, подлежащих экспортному контролю;
определяет уполномоченный государственный орган по экспортному контролю и другие государственные органы Республики Казахстан системы экспортного контроля и их полномочия;
вводит количественные ограничения экспорта, импорта и транзита продукции, подлежащей экспортному контролю, в соответствии с настоящим Законом.
Сноска. Статья 5 - в редакции Закона РК от 24 ноября 2000 г. N 105   Z000105_   . Внесены изменения - Законом РК от 26 сентября 2003 г.  N 485 ; от 20 декабря 2004 г.  N 13 (вводится в действие с 1 января 2005 г.).

5-1-бап. Қазақстан Республикасының экспорттық бақылау
жөнiндегi уәкiлеттi мемлекеттiк органы
Қазақстан Республикасының экспорттық бақылау жөнiндегi уәкiлеттi мемлекеттiк органы:
мемлекеттiк саясатты iске асыруды қамтамасыз етедi және Қазақстан Республикасының экспорттық бақылау жүйесiнiң мемлекеттiк органдарының қызметiн үйлестiредi;
экспорттық бақылау жүйесiн iске асыруға, ережелер мен рәсiмдердi бiр iзге түсiруге байланысты шараларды әзiрлейдi және жүзеге асырады, Қазақстан Республикасының экспорттық бақылау жүйесiнiң мемлекеттiк органдарының ұсыныстары бойынша оларға түзету енгiзедi;
экспорттық бақылауға жататын тауарлармен өнiмдердiң бақылау тiзiмдерiн, тiзбелерiн әзiрлейдi;
экспорттық бақылауға жататын өнiмнiң экспортын, керi экспортын, импортын, керi импортын, транзитiн және кеден аумағынан тыс жерде өңделуiн бақылайды;
экспорттық бақылауға жататын өнiмнiң экспорты мен импортын лицензиялауды жүзеге асырады;
халықаралық ұйымдармен және шет мемлекеттермен экспорттық бақылау саласында шаралар әзiрлейдi және ынтымақтастықты жүзеге асырады;
Қазақстан Республикасының экспорттық бақылау жүйесiнiң мемлекеттiк органдарымен бiрлесе отырып, қажет болған кезде экспорттық бақылауға жататын өнiмдi жөнелту алдындағы кезеңде және оның түпкi пайдаланылуын тексерудi жүзеге асырады;
Қазақстан Республикасында экспорттық бақылау жүйесiн жетiлдiредi;
Қазақстан Республикасының Yкiметi белгiлеген номенклатура бойынша кепiлдiк мiндеттеме (түпкi пайдаланушының сертификатын) бередi;
Қазақстан Республикасының Yкiметi белгiлеген номенклатура бойынша экспорттық бақылауға жататын өнiмнiң транзитiне рұқсат бередi;
мәлiмдеушiлер мен мүдделi мемлекеттiк органдарға экспортталатын өнiмдi экспорттық бақылауға жататын өнiмге жатқызу туралы қорытынды бередi;
осы Заңға сәйкес сыртқы экономикалық қызметке қатысушыларға (өтiнiм берушiлерге) сыртқы экономикалық мәмiлелердi жүзеге асыруға рұқсат бередi.
Ескерту. 5-1-баппен толықтырылды - Қазақстан Республикасының 2000.11.24.  N 105 , өзгеріс енгізілді - 2004.12.20.   N 13 (2005 жылғы 1 қаңтардан бастап күшіне енеді) Заңдарымен.
5-2-бап. Қазақстан Республикасының экспорттық бақылау
жүйесiнiң мемлекеттiк органдары
Қазақстан Республикасының экспорттық бақылау жүйесiнiң мемлекеттiк органдары:
экспорттық бақылау саласында нормативтiк құқықтық базаны қалыптастыруға қатысады;
экспорттық бақылауға жататын өнiмнiң Қазақстан Республикасының кеден шекарасы арқылы заңсыз өткiзiлуiнiң алдын алады және оның жолын кеседi;
Қазақстан Республикасының Yкiметi белгiлеген номенклатура бойынша халықаралық мiндеттемелерге сәйкес кепiлдi мiндеттемелер бередi.
Ескерту. 5-2-баппен толықтырылды - Қазақстан Республикасының 2000.11.24. N 105  Заңымен .

Статья 5-1. Уполномоченный государственный орган
Республики Казахстан по экспортному
контролю
Уполномоченный государственный орган Республики Казахстан по экспортному контролю:
обеспечивает реализацию государственной политики и координирует деятельность государственных органов Республики Казахстан системы экспортного контроля;
разрабатывает и осуществляет меры, связанные с реализацией системы экспортного контроля, унификацией правил и процедур, проводит их корректировку по предложениям государственных органов Республики Казахстан системы экспортного контроля;
разрабатывает контрольные списки, перечни товаров и продукции, подлежащих экспортному контролю;
контролирует экспорт, реэкспорт, импорт, реимпорт, транзит и переработку продукции вне таможенной территории, подлежащей экспортному контролю;
осуществляет лицензирование экспорта и импорта продукции, подлежащей экспортному контролю;
разрабатывает меры и осуществляет сотрудничество в области экспортного контроля с международными организациями и иностранными государствами;
осуществляет при необходимости проверку на предотгрузочном этапе и конечном использовании продукции, подлежащей экспортному контролю, совместно с государственными органами Республики Казахстан системы экспортного контроля;
совершенствует систему экспортного контроля в Республике Казахстан;
выдает гарантийное обязательство (сертификат конечного пользователя) по определенной Правительством Республики Казахстан номенклатуре;
выдает разрешения на транзит продукции, подлежащей экспортному контролю, по определенной Правительством Республики Казахстан номенклатуре;
выдает заявителям и заинтересованным государственным органам заключения об отнесении экспортируемой продукции к продукции, подлежащей экспортному контролю;
выдает разрешения на осуществление внешнеэкономических сделок участникам внешнеэкономической деятельности (заявителям) в соответствии с настоящим Законом.
Сноска. Дополнен статьей 5-1 - Законом РК от 24 ноября 2000 г. N 105   Z000105_   .   Внесены изменения - Законом РК от 20 декабря 2004 г.  N 13 (вводится в действие с 1 января 2005 г.).
Статья 5-2. Государственные органы Республики Казахстан
системы экспортного контроля
Государственные органы Республики Казахстан системы экспортного контроля:
участвуют в формировании нормативной правовой базы в области экспортного контроля;
предупреждают и пресекают незаконное перемещение через таможенную границу Республики Казахстан продукции, подлежащей экспортному контролю;
выдают гарантийные обязательства по определенной Правительством Республики Казахстан номенклатуре в соответствии с международными обязательствами.
Сноска. Дополнен статьей 5-2 - Законом РК от 24 ноября 2000 г. N 105   Z000105_   .

6-бап. Экспорттық бақылауға жататын өнiм
Қазақстан Республикасының ұлттық мүдделерi мен халықаралық мiндеттемелерiн негiзге ала отырып, Қазақстан Республикасының Yкiметi экспорттық бақылауға жататын тауарлар мен өнiмнiң бақылау тiзiмдерiн, тiзбелерiн белгiлейдi және бекiтедi.
Оларға мыналар жатады:
жай қару-жарақ пен әскери техника, шикiзат, материалдар, арнаулы жабдық пен технологиялар, оларды өндiруге байланысты жұмыстар мен көрсетiлетiн қызметтер;
ядролық және арнайы ядролық емес материалдар, жабдық, қондырғылар, технологиялар, иондық сәуле шығаратын көздер, өнiм, екi ұдай қолданылатын жабдық пен тиiстi технологиялар, оларды өндiруге байланысты жұмыстар мен көрсетiлетiн қызметтер;
таратпаудың халықаралық режимдерiмен белгiленетiн тiзiмдер, тiзбелер бойынша химиялық қару жасау кезiнде пайдаланылуы мүмкiн екi ұдай қолданылатын химикаттар мен технологиялар;
тiзiмдерi, тiзбелерi таратпаудың халықаралық режимдерiмен белгiленетiн бактериологиялық (биологиялық) және улы қару жасау кезiнде пайдаланылуы мүмкiн ауру қоздырғыштар, олардың генетикалық жағынан өзгерген нысандары мен генетикалық материалдың бөлшектерi;
тiзiмдерi, тiзбелерi таратпаудың халықаралық режимдерiмен белгiленетiн ракеталық техника, двигательдер, олардың компоненттерi, жабдығы, ракеталық техника жасау кезiнде қолданылатын материалдар мен технологиялар;
қарудың өзге де қауіпті түрлерi;
ғылыми-техникалық ақпарат, әскери мақсаттағы өнiмге және екi ұдай қолданылатын технологияларға байланысты көрсетiлетiн қызметтер мен санаткерлiк қызметтiң нәтижелерi.
Ескерту. 6-бап жаңа редакцияда - Қазақстан Республикасының 2000.11.24. N 105  Заңымен .
7-бап. Экспорттық бақылау және оны жүзеге асыру
тәртiбi
Экспорттық бақылау Қазақстан Республикасының заңдарына, Қазақстан Республикасының жаппай қырып-жоятын қаруды, өзге де қару түрлерi мен оларды жасау технологияларын таратпау жөнiндегi халықаралық мiндеттемелерiне, сондай-ақ Қазақстан Республикасы бекiткен басқа да халықаралық шарттарға сәйкес жүзеге асырылады.
Экспорттық бақылауды жүзеге асыру тәртiбiн Қазақстан Республикасының Үкiметi белгiлейдi.
Мәлiмдеушi лицензияны алу үшiн Қазақстан Республикасының заңдарында белгiленген тәртiпке сәйкес құжаттар бередi.
Лицензияны алу үшiн берiлген мәлiметтердiң дұрыстығына мәлiмдеушi жауапты болады.
Сыртқы экономикалық операцияларды жүзеге асыру кезiнде мәлiмдеушi келiсiм-шарт жағдайында Қазақстан Республикасының экспорттық бақылау жүйесi мемлекеттiк органдарының экспорттық бақылауға жататын өнiмнiң түпкi пайдаланылуын тексеруiне қол жеткiзуiн қамтамасыз етуге мiндеттi.
Лицензия берген Қазақстан Республикасының экспорттық бақылау жөнiндегi уәкiлеттi мемлекеттiк органы, сыртқы экономикалық қызметке қатысушы (мәлiмдеушi) экспорттық операцияларды жүргiзу тәртiбiн бұзған жағдайда, оның күшiн тоқтата тұруға құқылы.
Қазақстан Республикасы экспорттық бақылау жүйесiнiң мемлекеттiк органдары қажет болған жағдайларда экспорттық бақылауға жататын өнiмдi тиеп жiберу алдындағы кезеңде қарап шығуды және халықаралық мiндеттемелерiне сәйкес оның түпкi пайдаланылуын тексерудi жүзеге асыра алады.
Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерi, басқа да әскерлер мен әскери құралымдар немесе басқа мемлекеттердiң Қазақстан Республикасы аумағында уақытша орналасқан әскери құралымдары қаруланған (жарақтанған) экспорттық бақылауға жататын жарақтарды, өнiмдердi жөндеу (жаңғырту) мақсатында Қазақстан Республикасының кеден шекарасы арқылы өткiзу, сондай-ақ экспорттық бақылауға жататын өнiмдердi Қазақстан Республикасының кеден аумағынан тыс жерде өңдеу Қазақстан Республикасының экспорттық бақылау жөнiндегi уәкiлеттi мемлекеттiк органының шешiмi бойынша жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикасының кеден шекарасы арқылы экспорттық бақылауға жататын өнiмдi әкету мен әкелуге бақылау жасауды Қазақстан Республикасының кеден органдары жүзеге асырады.
Ескерту. 7-бап жаңа редакцияда - Қазақстан Республикасының 2000.11.24.  N 105 , өзгерту енгізілді - 2004.12.20.   N 13 (2005 жылғы 1 қаңтардан бастап күшіне енеді), 2007.01.12. N  222 (ресми жарияланған күнінен бастап алты ай өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі) Заңдарымен.

Статья 6. Продукция, подлежащая экспортному контролю
Исходя из национальных интересов и международных обязательств Республики Казахстан, Правительство Республики Казахстан определяет и утверждает контрольные списки, перечни товаров и продукции, подлежащие экспортному контролю.
К ним относятся:
обычное вооружение и военная техника, сырье, материалы, специальное оборудование и технологии, работы и услуги, связанные с их производством;
ядерные и специальные неядерные материалы, оборудование, установки, технологии, источники ионизирующего излучения, продукция, оборудование и соответствующие технологии двойного применения, работы и услуги, связанные с их производством;
химикаты и технологии двойного применения, которые могут быть использованы при создании химического оружия, по спискам, перечням, устанавливаемым международными режимами нераспространения;
возбудители заболеваний, их генетически измененные формы и фрагменты генетического материала, которые могут быть использованы при создании бактериологического (биологического) и токсинного оружия, списки, перечни которых устанавливаются международными режимами нераспространения;
ракетная техника, двигатели, их компоненты, оборудование, материалы и технологии, применяющиеся при создании ракетной техники, списки, перечни которых устанавливаются международными режимами нераспространения;
иные опасные виды оружия;
научно-техническая информация, услуги и результаты интеллектуальной деятельности, связанные с продукцией военного назначения и технологиями двойного применения.
Сноска. Статья 6 - в редакции Закона РК от 24 ноября 2000 г. N 105   Z000105_   .
Статья 7. Экспортный контроль и порядок его
осуществления
Экспортный контроль осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан, международными обязательствами Республики Казахстан по нераспространению оружия массового поражения, иных опасных видов оружия и технологий их создания, а также международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан.
Порядок осуществления экспортного контроля устанавливается Правительством Республики Казахстан.
Заявитель для получения лицензии предоставляет документы в соответствии с порядком, установленным законодательством Республики Казахстан.
Ответственность за достоверность сведений, предоставленных для получения лицензии, несет заявитель.
При осуществлении внешнеэкономических операций заявитель в условиях контракта обязан обеспечить доступ государственных органов Республики Казахстан системы экспортного контроля к проверке конечного использования продукции, подлежащей экспортному контролю.
Уполномоченный государственный орган Республики Казахстан по экспортному контролю, выдавший лицензию, вправе приостановить ее действие в случае нарушения участником внешнеэкономической деятельности (заявителем) порядка проведения экспортных операций.
Государственные органы Республики Казахстан системы экспортного контроля в необходимых случаях могут осуществлять досмотр продукции, подлежащей экспортному контролю, на предотгрузочном этапе и проверку ее конечного использования в соответствии с международными обязательствами.
Перемещение через таможенную границу Республики Казахстан в целях ремонта (модернизации) снаряжения, продукции, подлежащих экспортному контролю, состоящих на вооружении (оснащении) Вооруженных Сил Республики Казахстан, других войск и воинских формирований или воинских формирований других государств, временно расположенных на территории Республики Казахстан, а также переработка продукции, подлежащей экспортному контролю вне таможенной территории Республики Казахстан, осуществляется по решению уполномоченного государственного органа Республики Казахстан по экспортному контролю.
Контроль за вывозом и ввозом продукции, подпадающей под экспортный контроль, через таможенную границу Республики Казахстан осуществляют таможенные органы Республики Казахстан.
Сноска. Статья 7 - в редакции Закона РК от 24 ноября 2000 г. N 105   Z000105_   .   Внесены изменения - Законами РК от 20 декабря 2004 г.  N 13 (вводится в действие с 1 января 2005 г.); от 12 января 2007 года N  222 (вводится в действие по истечении 6 месяцев со дня его официального опубликования).

8-бап. Керi экспорт және транзит
Экспорттық бақылауға жататын өнiмнiң керi экспорты осы Заңда экспорт үшiн белгiленген тәртiп бойынша жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикасынан шығарылатын және экспорттық бақылауға жататын өнiмнiң керi экспорты Қазақстан Республикасының экспорттық бақылау жөнiндегi уәкiлеттi мемлекеттiк органының рұқсаты бойынша жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикасының кедендiк аумағына әкелiнген және экспорттық бақылауға жататын өнiмнiң керi экспорты өнiм өндiрiлген елдiң құзыреттi орталық атқарушы органының рұқсаты бойынша жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикасының экспорттық бақылау жөнiндегi уәкiлеттi мемлекеттiк органы өнiм өндiрiлген елдiң құзыреттi мемлекеттiк органы берген рұқсаттың заңдық күшiн анықтауға құқылы.
Экспорттық бақылауға жататын өнiмнiң транзитi Қазақстан Республикасының Үкiметi белгілеген тәртіппен жүзеге асырылады.
Ескерту. 8-бапқа өзгеріс енгізілді - Қазақстан Республикасының 2000.11.24. N 105  Заңымен .
8-1-бап. Тұтастай қамтитын бақылау
Тұтастай қамтитын бақылау талаптарын қамтамасыз ету мақсатында, егер сыртқы экономикалық қызметке қатысушыларға (өтiнiм берушiлерге) тауарлар, ақпарат, жұмыстар, көрсетiлетiн қызметтер, санаткерлiк қызмет нәтижелерi шет мемлекеттiң немесе шетелдiктiң жаппай қырып-жоятын қару мен оны жеткiзу құралдарын жасау мақсатына пайдаланылатыны анық белгiлi болса, оларға бұл тауарлармен, ақпаратпен, жұмыстармен, қызмет көрсетулермен, санаткерлiк қызмет нәтижелерiмен сыртқы экономикалық мәмiлелер жасасуға немесе оған өзге де кез келген түрде қатысуға тыйым салынады.
Сыртқы экономикалық қызметке қатысушылар (өтiнiм берушiлер) Қазақстан Республикасының нормативтiк құқықтық актiлерiнде белгiленген тәртiппен осы Заңның 6-бабында көрсетiлген тiзбелердiң қолданылу аясына жатпайтын тауарлармен, ақпаратпен, жұмыстармен, қызмет көрсетулермен, санаткерлiк қызмет нәтижелерiмен сыртқы экономикалық мәмiлелердi жүзеге асыруға Қазақстан Республикасының экспорттық бақылау жөнiндегi уәкiлеттi мемлекеттiк органынан мына жағдайларда:
олар Қазақстан Республикасының экспорттық бақылау жөнiндегi уәкiлеттi мемлекеттiк органы немесе өзге де құзыреттi мемлекеттiк орган арқылы осы тауарлар, ақпарат, жұмыстар, қызмет көрсетулер, санаткерлiк қызмет нәтижелерi осы баптың бiрiншi бөлiгiнде аталған мақсаттарда пайдаланылуы мүмкiн екендiгi туралы хабардар етiлгенде;
осы тауарлар, ақпарат, жұмыстар, қызмет көрсетулер, санаткерлiк қызмет нәтижелерi осы баптың бiрiншi бөлiгiнде аталған мақсаттарда пайдаланылуы мүмкiн екендiгiне олар негiз бар деп санағанда рұқсат алуға мiндеттi.
Ескерту. 8-1-баппен толықтырылды - Қазақстан Республикасының 2000.11.24.  N 105 , 8-1-бапқа өзгеріс енгізілді - 2004.12.20.   N 13 (2005 жылғы 1 қаңтардан бастап күшіне енеді) Заңдарымен.

Статья 8. Реэкспорт и транзит
Реэкспорт продукции, подлежащей экспортному контролю, осуществляется в порядке, установленном настоящим Законом для экспорта.
Реэкспорт продукции, происходящей из Республики Казахстан и подлежащей экспортному контролю, осуществляется по разрешению уполномоченного государственного органа Республики Казахстан по экспортному контролю.
Реэкспорт продукции, завезенной на таможенную территорию Республики Казахстан и подлежащей экспортному контролю, осуществляется по разрешению компетентного центрального исполнительного органа страны происхождения.
Уполномоченный государственный орган Республики Казахстан по экспортному контролю вправе определять юридическую силу представляемого разрешения компетентного государственного органа страны происхождения.
Транзит продукции, подлежащей экспортному контролю, осуществляется в порядке, определенном Правительством Республики Казахстан.
Сноска. В статью 8 внесены изменения - Законом РК от 24 ноября 2000 г. N 105   Z000105_   .
Статья 8-1. Всеобъемлющий контроль
В целях обеспечения требований всеобъемлющего контроля участникам внешнеэкономической деятельности (заявителям) запрещается заключение внешнеэкономических сделок с товарами, информацией, работами, услугами, результатами интеллектуальной деятельности или участвовать в них любым иным образом в случае, если им достоверно известно, что данные товары, информация, работы, услуги, результаты интеллектуальной деятельности будут использованы иностранным государством или иностранцем для целей создания оружия массового поражения и средств его доставки.
Участники внешнеэкономической деятельности (заявители) обязаны получить в порядке, установленном нормативными правовыми актами Республики Казахстан, разрешение уполномоченного государственного органа Республики Казахстан по экспортному контролю на осуществление внешнеэкономических сделок с товарами, информацией, работами, услугами, результатами интеллектуальной деятельности, не подпадающими под действие перечней, указанных в статье 6 настоящего Закона, в тех случаях, когда:
они были информированы уполномоченным государственным органом Республики Казахстан по экспортному контролю или иным компетентным государственным органом о том, что данные товары, информация, работы, услуги, результаты интеллектуальной деятельности могут быть использованы в целях, указанных в части первой настоящей статьи;
они имеют основание предполагать, что данные товары, информация, работы, услуги, результаты интеллектуальной деятельности могут быть использованы в целях, указанных в части первой настоящей статьи.
Сноска. Дополнен статьей 8-1 - Законом РК от 24 ноября 2000 г. N 105   Z000105_   .   Внесены изменения - Законом РК от 20 декабря 2004 г.  N 13 (вводится в действие с 1 января 2005 г.).

8-2-бап. Ұйымдардағы фирма iшiндегi экспорттық бақылау
жүйесi
Сыртқы экономикалық қызметтi жүзеге асыру кезiнде осы Заңда және Қазақстан Республикасының өзге де нормативтiк құқықтық актiлерiнде белгiленген экспорттық бақылау ережелерiнiң орындалуын қамтамасыз ету, аталған салада құқық бұзушылықты болдырмау мақсатында Қазақстан Республикасының экспорттық бақылау жөнiндегi уәкiлеттi мемлекеттiк органы ұйымдарға фирма iшiндегi экспорттық бақылау жүйесiн құруға жәрдемдеседi және оларға қажеттi ақпараттық- әдiстемелiк қолдау көрсетедi.
Ескерту. 8-2-баппен толықтырылды - Қазақстан Республикасының 2000.11.24.  N 105 , өзгеріс енгізілді - 2004.12.20.   N 13 (2005 жылғы 1 қаңтардан бастап күшіне енеді) Заңдарымен.
9-бап. Қазақстан Республикасының экспорттық бақылауға
байланысты халықаралық санкцияларға қатысуы
Қазақстан Республикасының бiр мемлекетке немесе бiрқатар мемлекеттерге қатысты экспорттық бақылауға байланысты халықаралық санкцияларға қатысуы және бұл санкциялардың күшiне енгiзiлуi Бiрiккен Ұлттар Ұйымы немесе басқа да халықаралық ұйымдар шешiмдерiнiң негiзiнде Қазақстан Республикасының заңдарымен белгiленедi. Жекелеген жағдайларда мұндай санкцияларды Қазақстан Республикасы бiржақты қолдана алады.
Халықаралық экономикалық санкциялар жарияланған жағдайда экспорттаушыларға шығындарды өтеу тәртiбiн Қазақстан Республикасының Үкiметi белгiлейдi.
10-бап. Экспортты шектеу
Қазақстан Республикасы шет мемлекеттер Қазақстан Республикасы алдында алған мiндеттемелерiн бұзған жағдайда, сондай-ақ Қазақстан Республикасы қатысушысы болып табылатын халықаралық ұйымдардың шешiмдерi бойынша экспорттық бақылауға жатқызылатын өнiм экспорты, импорты және транзиті жөнiнде оларға қатысты шектеулер енгiзуге, тiптi оған тыйым салуға құқылы.
Қазақстан Республикасының Үкiметi ұлттық қауiпсiздiктi қамтамасыз ету және Қазақстан Республикасының халықаралық мiндеттемелерiн орындау мүдделерiн негiзге ала отырып, экспорттық бақылауға жататын өнiмнiң Қазақстан Республикасының кедендiк аумағынан экспортталуына және импортталуына шектеулер енгiзiлуi мүмкiн мемлекеттердiң тiзбесiн белгiлейдi.
Ескерту. 10-бапқа өзгеріс енгізілді - Қазақстан Республикасының 2000.11.24. N 105  Заңымен .
11-бап. Ақпаратты қорғау
Қазақстан Республикасы экспорттық бақылау жүйесiнiң мемлекеттік органдары сыртқы экономикалық қызметке қатысушылардан (өтiнiм берушiлерден) өздерi алған ақпараттың құпиялылығын сақтауға мiндеттi.
Ақпараттың құпиялылық режимi ұлттық қауiпсіздiктi қамтамасыз ету мүдделерiне терiс ықпал етуi мүмкiн болатын жағдайларда осы баптың бiрiншi бөлiгiнiң ережелерi қолданылмайды.
Ескерту. 11-бапқа өзгеріс енгізілді - Қазақстан Республикасының 2000.11.24.  N 105 , 2004.12.20.   N 13 (2005 жылғы 1 қаңтардан бастап күшіне енеді) Заңдарымен.

Статья 8-2. Внутрифирменная система экспортного
контроля в организациях
В целях обеспечения выполнения установленных настоящим Законом и иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан правил экспортного контроля при осуществлении внешнеэкономической деятельности, предотвращения правонарушений в указанной сфере уполномоченный государственный орган Республики Казахстан по экспортному контролю содействует организациям в создании внутрифирменных систем экспортного контроля и оказывают им необходимую информационно-методическую поддержку.
Сноска. Дополнен статьей 8-2 - Законом РК от 24 ноября 2000 г. N 105   Z000105_   .   Внесены изменения - Законом РК от 20 декабря 2004 г.  N 13 (вводится в действие с 1 января 2005 г.).
Статья 9. Участие Республики Казахстан в международных
санкциях, связанных с экспортным контролем
Участие Республики Казахстан в международных санкциях, связанных с экспортным контролем, в отношении одного государства или ряда государств и введение этих санкций в действие определяется законодательством Республики Казахстан на основании решений Организации Объединенных Наций или других международных организаций. В отдельных случаях такие санкции могут применяться Республикой Казахстан в одностороннем порядке.
Порядок возмещения убытков экспортерам в случае объявления международных экономических санкций определяется Правительством Республики Казахстан.
Статья 10. Ограничения экспорта
Республика Казахстан имеет право вводить ограничения по экспорту, импорту и транзиту продукции, подлежащей экспортному контролю, вплоть до эмбарго, в отношении иностранных государств в случае нарушения ими обязательств, принятых перед Республикой Казахстан, а также по решениям международных организаций, участником которых является Республика Казахстан.
Правительство Республики Казахстан, исходя из интересов обеспечения национальной безопасности и выполнения международных обязательств Республики Казахстан, определяет перечень государств, в отношении которых могут вводиться ограничения экспорта и импорта продукции, подлежащей экспортному контролю, с таможенной территории Республики Казахстан.
Сноска. В статью 10 внесены изменения - Законом РК от 24 ноября 2000 г. N 105  Z000105_   .
Статья 11. Защита информации
Государственные органы Республики Казахстан системы экспортного контроля, обязаны соблюдать конфиденциальность информации, полученной ими от участников внешнеэкономической деятельности (заявителей).
Положения части 1 настоящей статьи не распространяются на случаи, когда режим конфиденциальности информации может отрицательно повлиять на интересы обеспечения национальной безопасности.
Сноска. В статью 11 внесены изменения - Законом РК от 24 ноября 2000 г. N 105   Z000105_   ;   от 20 декабря 2004 г.  N 13 (вводится в действие с 1 января 2005 г.).

12-бап. Халықаралық ынтымақтастық
Қазақстан Республикасы экспорттық бақылау және жаппай қырып-жоятын қаруды таратпау режимдерiн нығайту саласында халықаралық ұйымдармен және шет мемлекеттермен ынтымақтастық жасайды.
Ескерту. 12-бап жаңа редакцияда - Қазақстан Республикасының 2000.11.24. N 105  Заңымен .
13-бап. Экспорттық бақылау туралы Қазақстан
Республикасының заңдарын бұзғаны үшiн жауаптылық
Қазақстан Республикасының заңды және жеке тұлғалары, сондай-ақ шетелдiк заңды және жеке тұлғалар, азаматтығы жоқ адамдар Қазақстан Республикасының экспорттық бақылау туралы заңдарын бұзған жағдайда олар Қазақстан Республикасының қолданылып жүрген заңдарына сәйкес жауапты болады.
Қазақстан Республикасының
Президентi

Статья 12. Международное сотрудничество
Республика Казахстан сотрудничает с международными организациями и иностранными государствами в области экспортного контроля и укрепления режимов нераспространения оружия массового поражения.
Сноска. Статья 12 - в редакции Закона РК от 24 ноября 2000 г. N 105   Z000105_   .
Статья 13. Ответственность за нарушение
законодательства Республики Казахстан
об экспортном контроле
Юридические и физические лица Республики Казахстан, а также иностранные юридические и физические лица и лица без гражданства в случае нарушения ими законодательства Республики Казахстан об экспортном контроле несут ответственность в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
Президент
Республики Казахстан