Қазақ КСР-iнiң кейбiр заң актiлерiне толықтырулар мен өзгерiстер енгiзу туралы
Қазақстан Республикасының заңы 1996 жылғы 16 шiлдедегi N 33-I
"Авторлық құқық және сабақтас құқықтар туралы" Қазақстан Республикасы заңының күшiне енгiзiлуiне байланысты Қазақ КСР-iнiң мынадай заң актiлерiне өзгерiстер мен толықтырулар енгiзiлсiн:
1. Қазақ КСР Жоғарғы Кеңесi 1984 жылғы 22 наурызда қабылданған Қазақ КСР Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы кодексi (Қазақ КСР Жоғарғы Кеңесiнiң Жаршысы, 1984 ж., N 14, қосымша); N 41, 534-құжат; 1986 ж., N 25, 242-құжат; 1987 ж., N 2, 19-құжат; N 16, 201-құжат; N 29, 356-құжат; 1988 ж., N 35, 324-құжат; 1989 ж., N 27, 208-құжат; N 49, 444-құжат; N 50-51, 458-құжат; 1990 ж., N 12-13, 114-құжат; N 25, 318-құжат; N 44, 410-құжат; N 49, 461-құжат; 1991 ж., N 25, 318-құжат; Қазақ Республикасы Жоғарғы Кеңесiнiң Жаршысы, 1992 ж., N 4, 98, 100-құжаттар; N 7, 192-құжат; N 15, 380-құжат; N 16, 400-құжат; 1993 ж., N 4, 70-құжат; N 9, 222-құжат; N 20, 468, 469-құжаттар; 1994 ж., N 15, 207-құжат; 1995 ж., N 5, 41-құжат; N 8, 55-құжат; N 9-10, 64-құжат; N 15-16, 105-құжат; N 17-18, 110-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1996 ж., N 1, 177-құжат);
1) мынадай мазмұндағы 170-3, 170-4-баптармен толықтырылсын:
170-3-бап. Туындылардың немесе фонограммалардың даналарын
сату, жалға беру және өзге де түрде заңсыз
пайдалану
Туындылардың немесе фонограммалардың даналарын, егер:
Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес туындылардың немесе фонограммалардың даналары контрафактiлiк болған,-
туындылардың немесе фонограммалардың даналарында оларды пайдаланушылар және олардың жасалған жерлерi туралы жалған ақпарат, сондай-ақ тұтынушыларды шатастыруы мүмкiн өзге де ақпарат көрсетiлген,-
туындылардың немесе фонограммалардың даналарындағы авторлық немесе сабақтас құқықтардың иесi қойған авторлық құқықты қорғау белгiсi немесе сабақтас құқықтарды қорғау белгiсi жойылған не өзгертiлген жағдайларда сатса, жалға берсе және коммерциялық мақсаттарға өзге де түрде заңсыз пайдаланса,-
азаматтарға - Қазақстан Республикасының заңдарында белгiленген үштен беске дейiнгi ең төменгi жалақы мөлшерi сомасында, ал лауазымды адамдарға бестен онға дейiнгi ең төменгi жалақы мөлшерi сомасында айыппұл салынып, туындылардың немесе фонограммалардың контрафактiлiк даналары тәркiленедi.
Осы баптың бiрiншi бөлiгiнде көзделген құқық бұзушылықтардың бiрi үшiн бiр жыл iшiнде әкiмшiлiк жазаға тартылған адам нақ сондай әрекеттер жасаса,-
азаматтарға - Қазақстан Республикасының заңдарында белгiленген бестен онға дейiнгi ең төменгi жалақы мөлшерi сомасында, ал лауазымды адамдарға оннан жиырмаға дейiнгi ең төменгi жалақы мөлшерi сомасына айыппұл салынып, туындылардың немесе фонограммалардың контрафактiлiк даналары тәркiленедi.
Осы баптың бiрiншi және екiншi бөлiктерiне сәйкес тәркiленген туындылардың немесе фонограммалардың даналары жойылуға тиiс, бұған авторлық немесе сабақтас құқықтар иесiнiң өтiнiшi бойынша оның өзiне берiлген жағдайлар қосылмайды.

О внесении дополнений и изменений в некоторые законодательные акты Казахской ССР
ЗАКОН Республики Казахстан от 16 июля 1996 г. N 33-1
В связи с введением в действие Закона Республики Казахстан "Об авторском праве и смежных правах" внести дополнения и изменения в следующие законодательные акты Казахской ССР:
1. Кодекс Казахской ССР об административных правонарушениях, принятый Верховным Советом Казахской ССР 22 марта 1984 г. (Ведомости Верховного Совета Казахской ССР, 1984 г., N 14 (приложение); N 41, ст. 534; 1986 г., N 25, ст. 242; 1987 г., N 2, ст. 19; N 16, ст. 201; N 29, ст. 356; 1988 г., N 35, ст. 324; 1989 г., N 27, ст. 208; N 49, ст. 444; N 50-51, ст. 458; 1990 г. , N 12-13, ст. 114; N 25, ст. 318; N 44, ст. 410; N 49, ст. 461; 1991 г.. N 25, ст. 318; Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1992 г., N 4, ст. 98, 100; N 7, ст. 192; N 15. ст. 380; N 16, ст. 400; 1993 г., N 4, ст. 70; N 9, ст. 222; N 20, ст. 468, 469; 1994 г., N 15, ст. 207; 1995 г., N 5, ст. 41; N 8, ст. 55; N 9-10, ст.64; N 15-16, ст. 105; N 17-18, ст. 110; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1996 г., N 1, ст. 177):
1) дополнить статьями 170-3, 170-4 следующего содержания:
Статья 170-3. Продажа, сдача в прокат и иное незаконное использование экземпляров произведений или фонограмм
Продажа, сдача в прокат и иное незаконное использование в коммерческих целях экземпляров произведений или фонограмм в случаях, если:
экземпляры произведений или фонограмм являются контрафактными в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
на экземплярах произведений или фонограмм указана ложная информация об их изготовителях и о местах производства, а также иная информация, которая может ввести в заблуждение потребителей;
на экземплярах произведений или фонограмм уничтожен либо изменен знак охраны авторского права или знак охраны смежных прав, проставленные обладателем авторских или смежных прав, -
влечет штраф на граждан в сумме от трех до пяти минимальных размеров заработной платы, а на должностных лиц в сумме от пяти до десяти минимальных размеров заработной платы, установленной законодательством Республики Казахстан, с конфискацией контрафактных экземпляров произведений или фонограмм.
Те же действия, совершенные лицом, которое в течение года подвергалось административному взысканию за одно из нарушений, предусмотренных частью первой настоящей статьи,-
влекут штраф на граждан в сумме от пяти до десяти минимальных размеров заработной платы, а на должностных лиц - в сумме от десяти до двадцати минимальных размеров заработной платы, установленной законодательством Республики Казахстан, с конфискацией контрафактных экземпляров произведений или фонограмм.
Конфискованные в соответствии с частями первой и второй настоящей статьи экземпляры произведений или фонограмм подлежат уничтожению, за исключением случаев их передачи обладателю авторских или смежных прав по его просьбе.

170-4-бап. Табыстар туралы қажеттi деректер беруден бас
тарту, сондай-ақ авторлық және сабақтас құқықтар
объектiлерiн пайдалануға байланысты алынған
табыстар туралы жалған деректер беру
Уәкiлдiк берiлген органға табыстар туралы қажеттi деректер беруден бас тартса, сондай-ақ авторлық және сабақтас құқықтар объектiлерiн пайдалануға байланысты алынған табыстар туралы жалған деректер берсе,-
азаматтарға - құқық бұзушылық жасалған кезде Қазақстан Республикасының заңдарында белгiленген үштен беске дейiнгi ең төменгi жалақы мөлшерi сомасында, ал лауазымды адамдарға бестен онға дейiнгi ең төменгi жалақы мөлшерi сомасында айыппұл салынады.
Әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде нақ осындай әрекеттер қайталап жасалса,-
азаматтарға - Қазақстан Республикасының заңдарында белгiленген бестен онға дейiнгi ең төменгi жалақы мөлшерi сомасында, ал лауазымды адамдарға оннан жиырмаға дейiнгi ең төменгi жалақы мөлшерi сомасында айыппұл салынады:
2) 216-бап "170-1" деген цифрдан кейiн "170-3, 170-4" деген цифрлармен толықтырылсын;
3) 248-1-баптың 1-тармағы "Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi жанындағы Стандарттау және метрология жөнiндегi бас басқарма мен оның аумақтық органдарының (193-1-бап)" деген сөздерден кейiн мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"Қазақстан Республикасының Авторлық және сабақтас құқықтар жөнiндегi мемлекеттiк агенттiгiнiң (170-3, 170-4-баптар)".
2. 1959 жылғы 22 шiлдедегi Қазақ КСР Заңымен бекiтiлген Қазақ КСР-iнiң Қылмыстық кодексi (Қазақ КСР Жоғарғы Кеңесi мен Үкiметiнiң Жаршысы, 1959 ж., N 22-23, 177-құжат; Қазақ КСР Жоғарғы Кеңесiнiң Жаршысы, 1987 ж., N 6, 66-құжат; N 11, 120-құжат; N 18, 228-құжат; N 29, 356-құжат; N 32, 421-құжат; N 35, 445-құжат; N 35, 446-құжат; N 41, 504-құжат; N 43, 521-құжат; N 45, 542-құжат; 1988 ж., N 15, 149-құжат; N 16,159-құжат; N 22, 229-құжат; N 35, 324-құжат; 1989 ж., N 16,127-құжат; N 28, 212-құжат; N 37, 297-құжат; N 45, 364-құжат; 1990 ж., N 12-13, 114-құжат; N 22, 272-құжат; N 44, 410-құжат; N 48, 445-құжат; N 49, 461-құжат; 1991 ж., N 25, 318-құжат; N 26, 348-құжат; N 28, 373-құжат; Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесiнiң Жаршысы, 1992 ж., N 13-14, 323-құжат; N 15, 386-құжат; 1993 ж., N 17, 402-құжат; N 17, 403-құжат; N 17, 405-құжат; N 20, 469-құжат; 1994 ж., N 15, 207-құжат; 1995 ж., N 1-2, 17-құжат; N 5, 41-құжат; N 5, 42-құжат; N 8, 55-құжат; N 9-10, 64-құжат; N 12, 83-құжат);
мынадай мазмұндағы 121-1-баппен толықтырылсын:
"129-1-бап. Пайда табу мақсатымен авторлық және
сабақтас құқықтарды бұзу
Авторлық және сабақтас құқықтардың иелерiне iрi көлемде нұқсан келтiре отырып, пайда табу мақсатымен жасалып, авторлық құқық немесе сабақтас құқықтар объектiлерiн заңсыз көшiрмелеу, көбейту, тарату немесе өзге де заңсыз пайдалану арқылы авторлық және сабақтас құқықтарды бұзса,-
контрафактiлiк даналары, сондай-ақ оларды көшiрмелеуге арналған материалдары мен жабдықтары тәркiленiп, бiр жылдан үш жылға дейiнгi мерзiмге бас бостандығынан айыруға немесе заңдарда белгiленген бес жүзден бiр жарым мыңға дейiнгi ең төменгi жалақы мөлшерi сомасында айыппұл салуға жазаланады".

Статья 170-4. Отказ в предоставлении необходимых данных о доходах, а также предоставление недостоверных данных о доходах, полученных в связи с использованием объектов авторского и смежных прав
Отказ в предоставлении уполномоченному органу необходимых данных о доходах, а также предоставление недостоверных данных о доходах, полученных в связи с использованием объектов авторского и смежных прав, -
влечет штраф на граждан в сумме от трех до пяти минимальных размеров заработной платы , а на должностных лиц - в сумме от пяти до десяти минимальных размеров заработной платы, установленной законодательством Республики Казахстан на момент совершения правонарушения.
Те же действия, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влекут штраф на граждан в сумме от пяти до десяти минимальных размеров заработной платы, а на должностных лиц - в сумме от десяти до двадцати минимальных размеров заработной платы, установленной законодательством Республики Казахстан;
2) статью 216 после цифр "170-1" дополнить цифрами "170-3, 170-4";
3) пункт 1 статьи 248-1 после слов "Главного управления по стандартизации и метрологии при Кабинете Министров Республики Казахстан и его территориальных органов (статья 193-1);" дополнить абзацем следующего содержания:
"Государственного агентства Республики Казахстан по авторским и смежным правам (статьи 170-3, 170-4)".
2. Уголовный кодекс Казахской ССР, утвержденный законом Казахской ССР от 22 июля 1959 года (Ведомости Верховного Совета и Правительства Казахской ССР, 1959 г., N 22-23, ст. 177; Ведомости Верховного Совета Казахской ССР 1987 г., N 6, ст. 66: N 11, ст. 120; N 18, ст. 228; N 29, ст. 356: N 32, ст. 421; N 35, ст. 445: N 35, ст. 446; N 41, ст. 504; N 43, ст. 521;N 45, ст. 542; 1988 г., N 15, ст. 149; N 16, ст 159; N 22, ст. 229; N 35, ст. 324; 1989 г., N 16. ст.127; N 28. ст. 212; N 37, ст. 297; N 45, ст. 364; 1990 г., N 12-13, ст.114; N 22, ст. 272; N 44, ст. 410; N 48, ст. 445; N 49. ст. 461; 1991 г., N 25, ст.318; N 26. ст.348; N28, ст. 373; Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1992 г., N 13-14, ст. 323; N 15, ст. 386; 1993 г., N 17, ст. 402; N 17, ст.403, N 17, ст. 405; N 20, ст.469; 1994 г., N 15, ст. 207; 1995 г., N 1-2, ст.17; N 5, ст. 41; N 5, ст. 42; N 8, ст. 55; N 9-10, ст. 64; N 12, ст. 83):
дополнить статьей 129-1 следующего содержания:
"Статья 129-1. Нарушение авторских и смежных прав с целью извлечения прибыли
Нарушение авторских и смежных прав, выразившееся в незаконном воспроизведении, тиражировании, распространении или ином незаконном использовании объектов авторского права или смежных прав, совершенное с целью извлечения прибыли, причинившее крупный ущерб обладателям авторского и смежных прав, -
наказывается лишением свободы на срок от одного года до трех лет с конфискацией контрафактных экземпляров, а также материалов и оборудования для их воспроизведения или штрафом в сумме от пятисот до полутора тысячи минимальных размеров заработной платы, установленной законодательством .

3. 1963 жылғы 28 желтоқсандағы Қазақ КСР Заңымен бекiтiлген Қазақ КСР-iнiң Азаматтық кодексiндегi (Қазақ КСР Жоғарғы Кеңесi мен Үкiметiнiң Жаршысы, 1964 ж., N 2; Қазақ КСР Жоғарғы Кеңесiнiң Жаршысы, 1989 ж., N 3, 17-құжат; 1990 ж., N 22, 274-құжат; N 50, 467-құжат; 1991 ж., N 28, 373-құжат; Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесiнiң Жаршысы, 1994 ж., N 23-24, 282-құжат);
V бөлiмнен 478, 479, 481, 488, 490, 492, 494, 495, 500, 501,
503-508-баптар алынып тасталсын;
Кодекске былай деп жазылсын: "478-бап. Заңды тұлғалардың
авторлық құқығы (алынып тасталды);
479-бап. Ұйымдардың мезгiлдi және басқа шығармаларға авторлық
құқығы (алынып тасталды);
481-бап. Қызмет бабындағы тапсырманы орындай ретiнде жасалған
шығармаға авторлық құқық (алынып тасталды);
488-бап. Шығарманы автордың келiсiмiнсiз және авторға ақы
төлемей пайдалану (алынып тасталды);
490-бап. Шығарманы автордың келiсiмiнсiз және авторға ақы
төлемей пайдалану (алынып тасталды);
492-бап. Авторлық құқықтың күшiнде болу мерзiмi (алынып тасталды);
494-бап. Коллективтiк шығармаға авторлық құқықтың күшiнде болу
мерзiмi (алынып тасталды);
495-бап. Ұйымға тиесiлi авторлық құқықтың күшiнде болу мерзiмi
(алынып тасталды);
500-бап. Авторлық шарт және оның үлгiлерi (алынып тасталды);
501-бап. Шығарманы пайдалануға беру туралы авторлық шарттардың
түрлерi (алынып тасталды);
503-бап. Үлгi авторлық шарттар (алынып тасталды);
504-бап. Шығарманы тапсыру және мақұлдау (алынып тасталды);
505-бап. Шарт жасалған шығарманы үшiншi жақтың пайдалануына шек
қою (алынып тасталды);
506-бап. Ұйымның шығарманы пайдалану мiндетi (алынып тасталды);
507-бап. Автордың шартты бұзғаны үшiн жауаптылығы (алынып
тасталды);
508-бап. Ұйымның шартты бұзғаны үшiн жауаптылығы (алынып
тасталды)".
Қазақстан Республикасының
Президентi

3. Гражданский кодекс Казахской ССР, утвержденный законом Казахской ССР от 28 декабря 1963 г. (Ведомости Верховного Совета и Правительства Казахской ССР, 1964 г., N 2; Ведомости Верховного Совета Казахской ССР, 1989 г., N 3, ст. 17; 1990 г., N 22, ст. 274; N 50, ст. 467; 1991 г., N 28, ст. 373; Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1994 г., N 23-24, ст. 282):
из раздела V исключить статьи : 478, 479, 481 , 488 , 490, 492 , 494, 495, 500, 501, 503-508;
записать в Кодексе: "Статья 478. Авторское право юридических лиц" (исключена):
статья 479. Авторское право организации на периодические и другие издания (исключена);
статья 481. Авторское право на произведение, созданное в порядке выполнения служебного задания (исключена);
статья 488. Использование произведения без согласия автора и без уплаты авторского вознаграждения (исключена);
статья 490. Использование произведения без согласия автора с выплатой авторского вознаграждения (исключена);
статья 492. Срок действия авторского права (исключена);
статья 494. Срок действия авторского права на коллективное произведение (исключена);
статья 495. Срок действия авторского права, принадлежащего организации (исключена);
статья 500. Авторский договор и его типы (исключена);
статья 501. Виды авторских договоров о передаче произведения для использования (исключена);
статья 503. Типовые авторские договоры (исключена);
статья 504. Передача и одобрение произведения (исключена);
статья 505. Ограничение использования третьими лицами
произведения, на которое заключен договор (исключена);
статья 506. Обязанность организации использовать произведение
(исключена);
статья 507. Ответственность автора за нарушение договора
(исключена);
статья 508. Ответственность организаций за нарушение договора
(исключена)"
Президент
Республики Казахстан