Қазақстан Республикасының кейбiр заң актiлерiне өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы (атқарушылық iс жүргiзу мәселелерi бойынша)
Қазақстан Республикасының Заңы 1998 жылғы 30 маусымдағы N 252
Қазақстан Республикасының мынадай заң актiлерiне өзгерiстер мен толықтырулар енгiзiлсiн:
1. 1963 жылғы 28 желтоқсандағы Қазақ КСР Заңы бекiткен Қазақ КСР Азаматтық iстер жүргiзу кодексiне (Қазақ КСР Жоғарғы Кеңесi мен Үкiметiнiң Жаршысы, 1964 ж., N 2; Қазақ КСР Жоғарғы Кеңесiнiң Жаршысы, 1980 ж., N 50, 215-құжат; 1981 ж., N 36, 612-құжат, 1982 ж., N 2, 23-құжат; N 4, 53-құжат; 1983 ж., N 41, 435-құжат; 1984 ж., N 36, 447-құжат; 1985 ж.,N 19, 192, 193-құжаттар; N 49, 514-құжат; 1988 ж., N 2, 19-құжат; N 15, 148-құжат; N 16, 159-құжат; 1990 ж., N 11, 110-құжат; 1991 ж., N 28, 373-құжат; Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесiнiң Жаршысы, 1992 ж., N 11-12, 294-құжат; N 24, 597-құжат; 1993 ж., N 8, 161-құжат; N 17, 419, 424-құжаттар; 1995 ж., N 23, 140-құжат; Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң Жаршысы, 1997 ж., N 1-2, 8-құжат; N 11, 152-құжат):
86-бапта:
4) тармақша алып тасталсын;
5) тармақша 4) тармақша болып есептелсiн;
194-баптың бесiншi бөлiгi "сондай-ақ осы Кодекстiң 206-бабының талаптарын түсiндiру" деген сөздермен толықтырылсын;
203-баптың бiрiншi бөлiгi "iске қатысушы" деген сөздерден кейiн
"сондай-ақ сот орындаушысының ұсынуы бойынша" деген сөздермен
толықтырылсын;
206-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"206-бап. Шешiмдi орындау
1. Сот шешiмi ол заңды күшiне енген соң немесе сот шешiмiмен
белгiленген мерзiм басталған соң он күннен кешiктiрiлмей, ал шұғыл
орындау қажет болған жағдайларда - сот шешiмi жария етiлген күннен
кейiнгi күннен кешiктiрiлмей ерiктi түрде орындалуға тиiс.
2. Сот шешiмi ерiктi түрде орындалмаған жағдайда, ол заңдарда
көзделген тәртiппен мәжбүрлеп орындатылуға тиiс.
207-бапта:
3) тармақша алып тасталсын;
4) тармақша 3) болып есептелсiн;
209-бап алып тасталсын;
338-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"338-бап. Мәжбүрлеп орындатылуға тиiстi сот қаулылары
Мәжбүрлеп орындатылуға тиiстi сот қаулылары:
1) азаматтық және шаруашылық iстер бойынша сот шешiмдерi,
ұйғарымдары мен қаулылары;
2) мүлiктiк өндiрiп алу бөлiгiндегi қылмыстық iстер бойынша сот
үкiмдерi мен қаулылары;
3) әкiмшiлiк құқық бұзушылық жөнiндегi iстер бойынша мүлiктiк
өндiрiп алу бөлiгiндегi соттардың қаулылары;
4) сот бекiткен мүлiктiк өндiрiп алу бойынша бiтiм келiсiмдерi;
5) заңдарда көзделген жағдайларда шетел соттарының шешiмдерi";
340-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"340-бап. Атқару құжаттары
Атқару құжаттары мыналар болып табылады:

О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан ( по вопросам исполнительного производства)
Закон Республики Казахстан от 30 июня 1998 года № 252
Внести изменения и дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В Гражданский процессуальный кодекс Казахской ССР, утвержденный Законом Казахской ССР от 28 декабря 1963 г. K632000Bедомости ,(Ведомости Верховного Совета и Правительства Казахской ССР, 1964 г., № 2; Ведомости Верховного Совета Казахской ССР, 1980 г., № 50, ст. 215; 1981 г., № 36, ст.612; 1982 г., № 2, ст. 23; № 4, ст.53; 1983 г., № 41, ст.435; 1984 г., № 36, ст. 447; 1985 г., № 19, ст. 192, 193; № 49, ст. 514; 1988 г., № 2, ст. 19; № 15, ст. 148; № 16, ст. 159; 1990 г., № 11, ст. 110; 1991 г., № 28, ст. 373; Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1992 г., № 11-12, ст. 294; № 24, ст. 597; 1993 г., № 8, ст. 161; № 17, ст. 419, 424; 1995 г., № 23, ст. 140; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., № 1-2,
ст. 8; № 11, ст. 152):
в статье 86:
подпункт 4) исключить;
подпункт 5)  считать  подпунктом 4);
часть пятую  статьи 194 дополнить словами "а также разъяснение
требований  статьи 206 настоящего Кодекса.";
часть первую статьи 203  после слов "участвующих  в  деле" дополнить
словами "а  также по представлению судебного исполнителя" ;
статью 206 изложить в следующей редакции:
"Статья 206. Исполнение решения
1. Судебное  решение должно быть исполнено добровольно не позднее
десяти дней после вступления его в законную  силу  или наступления срока,
установленного решением суда,  а в случаях немедленного исполнения - не
позднее  следующего  дня   после объявления решения суда.
2. При неисполнении решения суда добровольно   оно подлежит
принудительному исполнению в порядке, предусмотренном законодательством.";
в статье 207:
подпункт 3) исключить;
подпункт 4) считать подпунктом 3);
статью 209 исключить;
статью 338 изложить в следующей редакции:
"Статья 338. Постановления судов, подлежащие принудительному исполнению
Постановления судов,  подлежащие принудительному исполнению:
1) решения,  определения  и  постановления судов по гражданским и
хозяйственным делам;
2) приговоры  и  постановления судов по уголовным делам в части
имущественных взысканий;
3) постановления судов в части имущественных взысканий по делам об
административных правонарушениях;
4) мировые соглашения по имущественным взысканиям, утвержденным судом;
5) решения иностранных судов  в предусмотренных законодательством
случаях.";
статью 340 изложить в следующей редакции:
"Статья 340. Исполнительные документы
Исполнительными документами являются:

1) сот қаулылары негiзiнде берiлетiн атқару парақтары;
2) халықаралық коммерциялық төрелiк және өзге де соттардың шешiмi, ұйғарымы, қаулысы негiзiнде берiлетiн атқару парақтары;
3) мемлекеттiк нотариустардың атқару жазбалары;
4) әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстердi қарауға уәкiлеттi органдар (лауазымды адамдар) шығарған қаулылар;
5) халықаралық және шетелдiк соттар мен төрелiк соттар шешiмдерi негiзiнде берілетін атқару парақтары;
6) мерзiмiнде төленбеген, төлем төлеушi акцептеген төлем тапсырмалары;
7) заңмен көзделген жағдайларда өзге де органдардың қаулылары";
341-бапта:
бiрiншi бөлiгi "заңды күшiне" сөзден кейiн "және ерiктi түрде орындау мерзiмi аяқталған соң" деген сөздермен толықтырылсын;
екiншi бөлiк "сот орындаушысына" деген сөзбен толықтырылсын;
үшiншi бөлiктегi "мемлекеттiк, кооперативтiк немесе басқа қоғамдық ұйымдардың" деген сөздер "қоғамдық бiрлестiктердiң, сондай-ақ меншiк түрiне қарамастан, ұйымдардың" деген сөздермен ауыстырылсын;
348-352-баптар алып тасталсын.
353-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"353-бап. Борышкерге iздеу салу
1. Алименттер өндiрiп алу, мертiгумен немесе денсаулықтың өзгедей зақымдануымен, асыраушысының қаза болуымен келтiрiлген зиянды өтеу туралы iстер бойынша, сондай-ақ борышкердiң тұратын жерi белгiсiз болған өзге де жағдайларда, судья сот орындаушысының ұсынуы бойынша iшкi iстер органдары арқылы борышкерге iздеу салу туралы ұйғарым шығарады.
2. Алименттер өндiрiп алу туралы iстер бойынша, iздеу салу кезеңiнде кәмелетке толмаған балаларға жәрдемақы төлеген жағдайда, судья алимент бойынша берешектiң пайда болғандығы туралы сот атқарушысының ұсынысы негiзiнде, төленген жәрдемақылар сомасын осы сомаларға он процент қоса есептей отырып, борышкерден өндiрiп алуға атқару парағын беру туралы ұйғарым шығарады.
354, 367, 368-баптар, 39-41-тараулар және 369-427-баптар алып
тасталсын;
428-баптың бiрiншi бөлiгi мынадай редакцияда жазылсын:
"Өндiрiп алушы немесе борышкер сот орындаушысының атқару iсiн
жүргiзу процесiндегi әрекеттерiне немесе осындай әрекеттер жасаудан
бас тартуына сотқа шағым жасауға құқылы."
2. 1984 жылғы 22 наурызда Қазақ КСР Жоғарғы Кеңесi қабылдаған
Қазақ КСР Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы кодексiне (Қазақ КСР
Жоғарғы Кеңесiнiң Жаршысы, 1984 ж., N 14, (қосымша); N 41,
534-құжат; 1985 ж.,N 19, 190, 191-құжаттар; N 32, 325-құжат; N 45,
457-құжат; 49, 513-құжат; 1986 ж., N 13, 122-құжат; N 25, 242-құжат;
N 31, 320-құжат; N 49, 506-құжат; 1987 ж., N 2, 19-құжат; N 16,
201-құжат; 29, 356-құжат; N 32, 421-құжат; N 41, 503-құжат; N 46,
560-құжат; 1988 ж., N 35, 324-құжат; 1989 ж., N 16, 129-құжат; N 27,
208-құжат; N 45, 364-құжат; N 49, 444-құжат; N 50-51, 458-құжат;
1990 ж., N N 12-13, 114-құжат; N 44, 410-құжат; N 48, 445-құжат; N
49, 461-құжат; 1991 ж., N 25, 318-құжат; N 26, 348-құжат; N 28,
373-құжат; Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесiнiң Жаршысы, 1992
ж., N 4, 96, 98, 100-құжаттар; N 13-14, 323-құжат; N 15, 380-құжат;
N 16, 400-құжат; 1993 ж., N 3, 42-құжат; N 4, 70-құжат; N 8, 159,
161-құжаттар; N 9, 220, 222-құжаттар; N 20, 468, 469-құжаттар; 1994
ж., N 4-5, 60-құжат; N 8, 134-құжат; N 15, 207-құжат; N 21-22,
272-құжат; 1995 ж., N 1-2, 17-құжат; N 5, 41-құжат; N 8, 55-құжат; N
9-10, 64-құжат; N 15-16, 105-құжат; N 17-18, 110-құжат; Қазақстан
Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1996 ж., N 1, 177-құжат; N 14, 274, 277-құжаттар; N 15, 281-құжат; 1997 ж., N 6, 66-құжат; N 11, 146, 152-құжаттар; N 12, 184-құжат; N 13-14, 208-құжат; N 22, 333-құжат):
185-2-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"185-2-бап. Соттар мен басқа органдардың қаулыларын
орындауда сот орындаушысына кедергi келтiру
Азаматтардың немесе лауазымды адамдардың қажеттi құжаттар, материалдар, мәлiметтер беруден, қолма-қол ақша сомаларын немесе мүлiктi тексеруге жiберуден бас тартуынан, шақыру бойынша келуден, атқару құжаты бойынша өзге де әрекеттердi орындаудан бас тартуынан көрiнетiн сот орындаушысының заңды әрекеттерiне кедергi жасауы -
азаматтарға айлық есептiк көрсеткiштiң бес еседен жиырма есеге
дейiнгi, ал лауазымды адамдарға - он бес еседен елу есеге дейiнгi
мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";

1) исполнительные листы, выдаваемые на основании судебных
постановлений;
2) исполнительные листы, выдаваемые на основании решения, определения,
постановления международного коммерческого арбитража и иных судов;
3) исполнительные надписи нотариусов;
4) постановления,  вынесенные  органами  (должностными лицами),
уполномоченными  рассматривать дела об административных правонарушениях;
5) исполнительные листы, выдаваемые на основании решений
международных и иностранных судов и арбитражей;
6) неоплаченные в срок платежные поручения, акцептованные плательщиком;
7) постановления иных органов в случаях,  предусмотренных законом. ";
в статье 341:
часть первую после слов "в законную силу" дополнить  словами "и
истечения срока добровольного исполнения";
часть вторую дополнить словами "судебному исполнителю.";
в части третьей слова "государственных, кооперативных или других
общественных организаций" заменить словами  "общественных объединений, а
также организаций, независимо от форм собственности";
статьи 348-352 исключить;
статью 353 изложить в следующей редакции:
"Статья 353. Розыск должника
1. По делам о  взыскании  алиментов,  возмещении   вреда, причиненного
увечьем  или иным повреждением здоровья,  смертью кормильца,  а также в
иных  случаях,  когда  место  пребывания должника неизвестно, судья по
представлению судебного исполнителя выносит определение о розыске должника
через органы внутренних дел.
2. По делам о взыскании алиментов, в случае выплаты пособий  на
несовершеннолетних детей в период розыска, судья, на основании представления судебного исполнителя об образовании задолженности по алиментам, выносит определение о выдаче исполнительного листа на взыскание с должника сумм выплаченных пособии с начислением на эти суммы десяти процентов.";
статьи 354, 367, 368, главы 39-41 и статьи 369-427 исключить;
часть первую статьи 428 изложить в следующей редакции:
"Взыскатель или должник вправе обжаловать в суд действия судебного исполнителя в процессе исполнительного производства или отказ в совершении таких действий.".
2. В Кодекс Казахской ССР об административных правонарушениях K841000_ , принятый Верховным Советом Казахской ССР 22 марта 1984 г., (Ведомости Верховного Совета Казахской ССР, 1984 г., № 14 (приложение); № 41, ст. 534; 1985 г., № 19, ст. 190, 191; № 32, ст. 325; № 45, ст. 457; № 49, ст. 513; 1986 г.,№ 13, ст.122; № 25, ст. 242; № 31, ст. 320; № 49, ст.506; 1987 г., № 2, ст. 19; № 16, ст. 201; № 29, ст. 356; № 32, ст. 421; № 41, ст. 503; № 46, ст. 560; 1988 г., № 35, ст. 324; 1989 г., № 16, ст. 129; № 27, ст. 208; № 45, ст. 364; № 49, ст. 444; № 50-51, ст. 458; 1990 г., № 12-13, ст. 114; № 44. ст. 410; № 48, ст. 445; № 49, ст. 461; 1991 г., № 25, ст.318; № 26, ст. 348; № 28, ст. 373; Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1992 г., № 4, ст. 96, 98, 100; № 13-14, ст. 323; № 15, ст. 380; № 16, ст. 400; 1993 Г., № 3, ст.42; № 4, ст.70, № 8, ст.159, 161; № 9, ст. 220, 222; № 20, ст.468, 469; 1994 г., № 4-5, ст. 60; № 8, ст. 134; № 15, ст.207; № 21-22, ст. 272; 1995 г., № 1-2, ст. 17; № 5, ст. 41; № 8, ст.55; № 9-10, ст. 64; № 15-16, ст. 105; № 17-18, ст. 110; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1996 г., № 1, ст. 177; № 14, ст. 274, 277; № 15, ст. 281; 1997 г., № 6, ст.66; № 11, ст. 146, 152; № 12, ст. 184; № 13-14, ст. 208; № 22, ст. 333):
статью 185-2 изложить в следующей редакции:
"Статья 185-2. Воспрепятствование судебному исполнителю в исполнении
постановлений судов и других органов
Воспрепятствование гражданами или должностными лицами законным действиям судебного исполнителя, выразившееся в отказе от представления необходимых документов, материалов, сведений, в допуске к проверке наличия денежных сумм или имущества, в отказе от явки по вызову, в выполнении иных действий по исполнительному документу,
- влечет штраф на граждан от пяти до двадцати, а на должностных лиц
- от пятнадцати до пятидесяти размеров месячного расчетного показателя.";

мынадай мазмұндағы 185-6-баппен толықтырылсын:
"185-6-бап. Атқару құжатын жоғалтқаны үшiн
лауазымды адамның жауапкершiлiгi
Меншiк нысанына қарамастан ұйымның лауазымды адамының өзiне
орындау үшiн берiлген атқару парағын немесе басқа атқару құжатын
жоғалтуы -
айлық есептiк көрсеткiштiң бес еседен жиырма есеге дейiнгi
мөлшерде айыппұл салуға әкеп соғады."
248-1-баптың бiрiншi бөлiгiнiң 4)тармақшасы "185-6" деген
цифрмен толықтырылсын.
Қазақстан Республикасының
Президентi
оқығандар:
Багарова Ж.
Икебаева А.

дополнить статьей 185-6 следующего содержания:
"Статья 185-6. Ответственность должностного лица за утрату
исполнительного документа
Утрата должностным лицом организации,  независимо от форм
собственности, переданного ему для исполнения  исполнительного листа или
другого исполнительного документа,
- влечет  штраф  от  пяти  до двадцати размеров месячного расчетного
показателя.";
подпункт 4) части первой  статьи  248-1 дополнить цифрами "185-6".
Президент
Республики Казахстан