"Қазақстан Республикасындағы көлік туралы" Қазақстан Республикасының Заңына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасының Заңы 1998 жылғы 28 желтоқсан N 338-I
"Қазақстан Республикасындағы көлік туралы" 1994 жылғы 21 қыркүйектегі Z947000_ Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесінің Жаршысы, 1994 ж., N 15, 201-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1996 ж., N 2, 186-құжат) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1. Заңның мәтініндегі "Министрлер Кабинеті", "Министрлер Кабинетінің" деген сөздер тиісінше "Үкіметі", "Үкіметінің" деген сөздермен ауыстырылсын;
"Қазақстан Республикасының Жоғарғы Кеңесі" деген сөздер алып тасталсын;
"Қазақ КСР" деген сөздер "Қазақстан Республикасының" деген сөздермен ауыстырылсын;
2. 1-бапта:
баптың атауындағы "қабылданған" деген сөз "пайдаланылатын" деген сөзбен ауыстырылсын;
үшінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Тасымалдаушы - ақыға немесе жалданып жолаушыларды, теңдеме жүкті, жүктерді және почтаны тасымалдау жөнінде қызмет көрсететін әрі осыған белгіленген тәртіппен берілген лицензиясы немесе тиісті рұқсаты бар, меншік құқығымен немесе өзге де заңды негіздерде көлік құралдарын иеленуші заңды немесе жеке тұлға.";
төртінші бөліктегі "кемемен ақылы жүк тасушы" деген сөздер алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы бесінші, алтыншы және жетінші бөліктермен толықтырылсын:
"Темір жолдардың қызметі аз учаскелері - темір жолдардың тұйықталған немесе жүк тасымалы сирек желілерінің біршама қысқа жалғау желілері. Темір жолдар учаскелерін қызметі аз учаскелерге жатқызу тәртібін Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілейді.
Тікелей аралас қатынас - бірыңғай көлік құжаты бойынша әртүрлі көлік түрімен жүктерді, жолаушылар мен теңдеме жүктерді тасымалдау.
Уәкілетті мемлекеттік орган - көлік саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыруды, Қазақстан Республикасы көлік кешенінің қызметін үйлестіру мен реттеуді жүзеге асыратын орталық атқарушы орган.";
3. 2-баптың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Көлік туралы заңдар Қазақстан Республикасы Азаматтық кодексінің, осы Заңның, Қазақстан Республикасы бекіткен халықаралық шарттардың нормаларынан, өзге де нормативтік құқықтық актілерден тұрады.".
4. 3-бапта:
үшінші бөліктегі "Жалпы пайдаланымдағы темір жолдар мен автомобиль жолдары" деген сөздер "Мемлекеттік халықаралық маршруттар желісіне белгіленген тәртіппен енгізілген, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Үкіметі бекітетін тізбеге сәйкес қорғаныстық маңызы бар жалпы пайдаланымдағы магистралдық темір жолдар, республикалық автомобиль жолдары" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы төртінші және бесінші бөліктермен толықтырылсын:
"Осы баптың үшінші бөлігінде аталғандарды қоспағанда, темір жолдардың қызметі аз учаскелері мен тар табанды желілері, сондай-ақ автомобиль жолдары мемлекеттік меншікте де, жеке меншікте де болуы мүмкін.
Қорғаныстық маңызы бар жүктерді тасымалдау кезінде режимдік талаптарды қамтамасыз етудің тәртібі көлік құралдары мен жол учаскелерінің меншік нысанына қарамастан Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленеді.".

О внесении изменений и дополнений в Закон Республики Казахстан "О транспорте в Республике Казахстан"
Закон Республики Казахстан от 28 декабря 1998 года № 338-1
Внести в Закон Республики Казахстан от 21 сентября 1994 года Z947000_ "О транспорте в Республике Казахстан" (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1994 г., № 15, ст. 201; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1996 г., № 2, ст. 186) следующие изменения и дополнения:
1. В тексте Закона слова "Кабинетом Министров", "Кабинета Министров" заменить соответственно словами "Правительством", "Правительства";
слова "Верховным Советом Республики Казахстан" исключить;
слова "Казахской ССР" заменить словами "Республики Казахстан".
2. В статье 1:
в названии статьи слово "принятые" заменить словом "используемые";
часть третью изложить в следующей редакции:
"Перевозчик - это юридическое или физическое лицо, владеющее транспортным средством на праве собственности или на иных законных основаниях, предоставляющее услуги по перевозке пассажиров, багажа, грузов и почты за плату или по найму и имеющее на это лицензию или соответствующее разрешение, выданное в установленном порядке.";
в части четвертой слово "фрахтовщик" исключить;
дополнить частями пятой, шестой и седьмой следующего содержания:
"Малодеятельные участки железных дорог - тупиковые или относительно короткие соединительные линии железных дорог с низкой густотой грузовых перевозок. Порядок отнесения участков железных дорог к малодеятельным определяется Правительством Республики Казахстан.
Прямое смешанное сообщение - перевозка грузов, пассажиров и багажа разными видами транспорта по единому транспортному документу.
Уполномоченный государственный орган - центральный исполнительный орган, осуществляющий реализацию государственной политики в области транспорта, координацию и регулирование деятельности транспортного комплекса Республики Казахстан.".
3. Часть первую статьи 2 изложить в следующей редакции:
"Законодательство о транспорте состоит из норм Гражданского кодекса Республики Казахстан, настоящего Закона, международных договоров, ратифицированных Республикой Казахстан, иных нормативных правовых актов.".
4. В статье 3:
в части третьей слова "Железные и автомобильные дороги общего пользования" заменить словами "Магистральные железные дороги, республиканские автомобильные дороги общего пользования, включенные в установленном порядке в сеть государственных международных маршрутов, а также имеющие оборонное значение согласно перечню, утверждаемому Правительством Республики Казахстан.";
дополнить частями четвертой и пятой следующего содержания:
"Малодеятельные участки железных дорог и узкоколейные линии, а также автомобильные дороги, за исключением указанных в части третьей настоящей статьи, могут находиться как в государственной так и в частной собственности.
Порядок обеспечения режимных требований при перевозке грузов оборонного значения определяется законодательством Республики Казахстан, независимо от формы собственности средств транспорта и участков дорог.".

5. 4-бапта:
екінші бөліктегі "Қазақстан Республикасының Жер және Су кодекстерімен, Қазақстан Республикасының соларға сәйкес шығарылған басқа да заң және қалыптық құжаттарымен" деген сөздер "жер, су және көлік заңдарымен" деген сөздермен ауыстырылсын;
үшінші бөліктегі "белгіленуі мүмкін" деген сөздер "белгіленеді" деген сөзбен ауыстырылсын;
төртінші бөлік алып тасталсын;
6. 6-бапта:
бірінші бөліктегі "мемлекеттік басқару органы" деген сөздер "уәкілетті мемлекеттік орган" деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші бөліктегі:
бірінші абзацтағы "мемлекеттік басқару органының" деген сөздер "уәкілетті мемлекеттік органның" деген сөздермен ауыстырылсын;
бесінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"көліктің барлық түрлерін дамытудың мемлекеттік ұлттық бағдарламалары мен тұжырымдамаларын әзірлеу, инвестициялық, ғылыми-техникалық және әлеуметтік саясатты қалыптастыру және жүргізу, сондай-ақ кадрлар даярлау;";
7. 7-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"7. 7-бап. Көлік қызметін лицензиялау
Көліктегі лицензиялануға тиіс қызмет түрлерінің тізбесі заң актілерімен белгіленеді.
Екі және одан көп көлік құралының иелері- жеке және заңды тұлғаларға лицензия беру кезінде әрбір жеке көлікке лицензияның бар екенін растайтын құжат ресімделеді.".
8. 8-бап мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Қалалық жолаушылар таситын көліктің тұрақты маршруттарында жолаушылар тасымалдауды ұйымдастыру кезінде тасымалдаушылар жергілікті атқарушы органдармен немесе олар осы маршруттарға қызмет көрсетуге уәкілеттік берген органдармен шарт жасасуға тиіс.".
9. 9-бапта:
төртінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Тиімділігі қолданылып жүрген реттелетін тарифтермен қамтамасыз
етілмейтін жолаушылар тасымалдарын ұйымдастыру жөніндегі шешім қабылдаған
басқару органдары тиісті бюджеттен:
қала ішіндегі, аудандық маршруттар кезінде - қалалық, аудандық
бюджеттерден;
ауданаралық қатынас кезінде - облыстық бюджеттен;
облысаралық қатынас кезінде - республикалық бюджеттен демеуақы беруді
қамтамасыз етеді.";
бесінші бөлік алып тасталсын;
жетінші бөліктегі "Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинеті мен
үкіметаралық келісімдерде" деген сөздер "Қазақстан Республикасының
заңдарында" деген сөздермен ауыстырылсын;
10. 10-баптың екінші бөлігіндегі "Министрлер Кабинеті" деген сөздер
"заңдары" деген сөзбен ауыстырылсын;
11. 11-бапта:
бірінші бөлік мынадай мазмұндағы үшінші абзацпен толықтырылсын:
" - клиентпен белгіленген нысанда шарт (келісім-шарт) жасасуға";
үшінші бөліктегі "көлік кодекстерінде" деген сөздер "көлік туралы заң
актілерінде" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы алтыншы бөлікпен толықтырылсын:
"Клиент пен тасымалдаушының жекелеген құқықтары мен міндеттері тараптардың келісімімен тасымалдау шартында белгіленеді.".
жетінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Жүктерді, жолаушыларды, теңдеме жүкті, почтаны тасымалдау, көлік- экспедициялық операцияларды жүзеге асыру шарттары, тараптардың тасымалдау және көлік-экспедициялық операциялар жөніндегі жауапкершілігі нормативтік құқықтық актілермен, сондай-ақ тасымалдау шарттарымен белгіленеді.";

5. В статье 4:
в части второй слова "Земельным и Водным кодексами Республики Казахстан и издаваемыми в соответствии с ними другими законодательными и нормативными актами Республики Казахстан" заменить словами "земельным, водным и транспортным законодательством";
в части третьей слова "могут устанавливаться" заменить словом "устанавливаются";
часть четвертую исключить.
6. В статье 6:
в части первой слова "органом государственного управления" заменить словами "уполномоченным государственным органом";
в части второй:
в абзаце первом слова "органа государственного управления" заменить словами "уполномоченного государственного органа";
абзац пятый изложить в следующей редакции:
"разработка государственных национальных программ и концепций развития всех видов транспорта, формирование и проведение инвестиционной, научно- технической и социальной политики, а также подготовка кадров;".
7. Статью 7 изложить в следующей редакции:
"Статья 7. Лицензирование транспортной деятельности
Перечень видов деятельности на транспорте, подлежащий лицензированию, устанавливается законодательными актами.
Физическим и юридическим лицам - владельцам двух и более транспортных средств при выдаче лицензии оформляется на каждую транспортную единицу документ, подтверждающий наличие лицензии.".
8. Статью 8 дополнить частью второй следующего содержания:
"При организации перевозок пассажиров на регулярных маршрутах
городского пассажирского транспорта перевозчики должны заключать договоры с
местными исполнительными органами или уполномоченными ими органами на
обслуживание данных маршрутов.".
9. В статье 9:
часть четвертую изложить в следующей редакции:
"Органы управления, принявшие решения по организации пассажирских
перевозок, рентабельность которых не обеспечивается действующими
регулируемыми тарифами, обеспечивают дотацию из соответствующего бюджета:
- при внутригородском, районном маршрутах - из городского, районного
бюджетов;
- при межрайонном сообщении - из областного бюджета;
- при межобластном - из республиканского бюджета.";
часть пятую исключить;
в части седьмой слова "Кабинетом Министров Республики Казахстан и
межправительственными соглашениями" заменить словами "законодательством
Республики Казахстан".
10. В части второй статьи 10 слова "Кабинетом Министров" заменить
словом "законодательством".
11. В статье 11:
часть первую дополнить абзацем третьим следующего содержания:
"заключать договор (контракт) с клиентом в установленной форме";
в части третьей слова "транспортными кодексами" заменить словами
"законодательными актами о транспорте";
дополнить частью шестой следующего содержания:
"Отдельные права и обязанности клиента и перевозчика определяются
соглашением сторон в договоре перевозки.";
часть седьмую изложить в следующей редакции:
"Условия перевозки грузов, пассажиров, багажа, почты, осуществления транспортно-экспедиционных операций и ответственность сторон по перевозкам и транспортно-экспедиционным операциям определяются нормативными правовыми актами, а также договорами перевозки.".

12. 12-баптың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Тікелей аралас қатынас кезіндегі көлік ұйымдарының өзара қатынастары, сондай-ақ осы тасымалдауды ұйымдастырудың тәртібі тиісті көлік түрлерінің ұйымдары арасындағы тікелей аралас тасымалдау туралы уәкілетті мемлекеттік орган бекітетін ережелерге сәйкес жасалатын келісімдерде белгіленеді.".
13. 13-бапта:
екінші бөліктің үшінші абзацындағы екінші сөйлем мынадай редакцияда жазылсын:
"Қайтару тәртібін уәкілетті мемлекеттік орган белгілейді";
бесінші бөлік "салмағын арттыруға" деген сөздерден кейін "және басқа жеңілдіктер белгілеуге" деген сөздермен толықтырылсын;
жетінші бөліктегі "Министрлер Кабинетінің шешімдерімен" деген сөздер "Үкімет қаулыларымен" деген сөздермен ауыстырылсын, "сондай-ақ" деген сөз алып тасталсын;
сегізінші бөлік "және бұл орайда атқарушы органдар тасымалдаушымен шарт жасасады" деген сөздермен толықтырылсын;
14. 16-бапта:
екінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Көлік құралдарын басқару жөніндегі біліктілік талаптары және олардың басқаруға денсаулық жағдайының жарамдылығын бағалау өлшемдері Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінде белгіленген тәртіппен анықталады.";
үшінші бөлік алып тасталсын;
15. 17-бапта:
бірінші бөліктегі "көлік кодекстері мен ережелерінде" деген сөздер "заң актілерінде" деген сөздермен ауыстырылсын;
үшінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Егер тасымалдаушы жүктің немесе теңдеме жүктің жоғалуы, жетіспеуі немесе бүлінуі өз кінәсінен болмағанын дәлелдей алмаса, ол жүктің немесе теңдеме жүктің жоғалғаны, жетіспегені немесе бүлінгені үшін жауап береді.";
мынадай мазмұндағы төртінші, бесінші, алтыншы бөліктермен толықтырылсын:
"Тасымалдаушы жүкті немесе теңдеме жүкті тасымалдау кезінде келтірілген нұқсанды:
- жүк немесе теңдеме жүк жоғалған немесе жетіспеген жағдайда - жоғалған немесе жетіспеген жүктің немесе теңдеме жүктің құны мөлшерінде;
- жүк немесе теңдеме жүк зақымданған (бүлінген) жағдайда - оның құны төмендеген сома мөлшерінде, ал зақымданған жүкті немесе теңдеме жүкті қалпына келтіру мүмкін болмаған жағдайда - оның құны мөлшерінде;
- құндылығы жарияланып, тасымалдауға тапсырылған жүк немесе теңдеме жүк жоғалған жағдайда - жүктің немесе теңдеме жүктің жарияланған құны мөлшерінде өтейді.
Жүктің немесе теңдеме жүктің құны уәкілетті мемлекеттік орган бекітетін ережелер (әдістеме) бойынша тасымалдау және көлік түрлеріне байланысты немесе Қазақстан Республикасы қосылған тиісті халықаралық конвенциялардың принциптері негізінде белгіленетін бағасы негізге алына отырып айқындалады.
Жүктің немесе теңдеме жүктің (коммерциялық акт, жалпы нысандағы акт және с.с.) сақталмауының себептері туралы тасымалдаушы біржақты тәртіппен жасаған құжаттарды, дау туған жағдайда, жүк немесе теңдеме жүк тасымалдаушының, жөнелтушінің не алушының жауапкершілігіне негіз болуы мүмкін мән-жайларды куәландыратын басқа құжаттармен бірге сот бағалауға тиіс.";
сегізінші бөліктегі "Көлік кодекстерімен және басқа" деген сөздер алып тасталсын;

12. Часть вторую статьи 12 изложить в следующей редакции:
"Взаимоотношения транспортных организаций при прямом смешанном сообщении, а также порядок организации этих перевозок определяются соглашениями между организациями соответствующих видов транспорта, заключаемыми в соответствии с утверждаемыми уполномоченным государственным органом правилами о прямых смешанных перевозках.".
13. В статье 13:
в абзаце третьем части второй второе предложение изложить в следующей редакции:
"Порядок возврата определяется уполномоченным государственным органом.";
часть пятую дополнить словами "и устанавливать другие льготы";
в части седьмой слова "решениями Кабинета Министров" заменить словами "постановлениями Правительства", слова "а также" исключить;
часть восьмую дополнить словами "и при этом исполнительными органами заключается договор с перевозчиком".
14. В статье 16:
часть вторую изложить в следующей редакции:
"Квалификационные требования по управлению транспортным средством и критерии оценки пригодности состояния здоровья для управления им определяются в порядке, установленном нормативными правовыми актами Республики Казахстан.";
часть третью исключить.
15. В статье 17:
в части первой слова "транспортными кодексами и правилами" заменить словами "законодательными актами";
часть третью изложить в следующей редакции:
"Перевозчик отвечает за утрату, недостачу или повреждение груза или багажа, если не докажет, что утрата, недостача или повреждение груза или багажа произошли не по его вине.";
дополнить частями четвертой, пятой и шестой следующего содержания:
"Ущерб, причиненный при перевозке груза или багажа, возмещается перевозчиком:
- в случае утраты или недостачи - в размере стоимости утраченного или недостающего груза или багажа;
- в случае повреждения (порчи) груза или багажа - в размере суммы, на которую понизилась его стоимость, а при невозможности восстановления поврежденного груза или багажа - в размере его стоимости;
- в случае утраты груза или багажа, сданного к перевозке с объявлением его ценности, - в размере объявленной стоимости груза или багажа.
Стоимость груза или багажа определяется исходя из его цены, которая устанавливается в зависимости от видов перевозки и транспорта по правилам (методике), утверждаемым уполномоченным государственным органом или на основании принципов соответствующих международных конвенций, к которым присоединилась Республика Казахстан.
Документы о причинах несохранности груза или багажа (коммерческий акт, акт общей формы и т.п.), составленные перевозчиком в одностороннем порядке, в случае спора, подлежат оценке судом наряду с другими документами, удостоверяющими обстоятельства, которые могут служить основанием для ответственности перевозчика, отправителя либо получателя груза или багажа.";
в части восьмой слова "Транспортными кодексами и другими" исключить.

16. IV бөлім мынадай мазмұндағы 17-1-баппен толықтырылсын:
"17-1-бап. Жүктерді және жолаушыларды тасымалдау бойынша талап қою мен талап-арыз беру
Тасымалдаушыға тасымалға байланысты дау жөнінде талап-арыз бергенге дейін оған міндетті түрде талап қойылады.
Талап үш айдың ішінде, ал айыппұлдар мен өсім төлеу туралы талап бір айдың ішінде қойылуы мүмкін.
Тасымалдаушы өзіне мәлімделген талапты қарауға және мәлімдеушіге оның қанағаттандырылатыны немесе қабылданбайтыны туралы бір айдың ішінде, ал бір құжат бойынша әртүрлі тасымалдаушылар жүзеге асыратын тасымал бойынша қойылған талапқа қатысты үш айдың ішінде және айыппұлдар мен өсім төлеу туралы қойылған талапқа қатысты бір айдың ішінде хабарлауға міндетті.
Егер қойылған талап қабылданбаса немесе жауап осы бапта белгіленген мерзімде алынбаса, мәлімдеушінің талап-арыз беру құқығы пайда болады.
Жүкті және (немесе) жолаушыларды тасымалдаудан туындайтын талаптар бойынша талап-арыз беру мерзімі заңдарда белгіленген тәртіппен реттеледі.
Халықаралық тасымалдауға байланысты даулар бойынша талап-арыз мерзімі
және талап-арыз беру тәртібі халықаралық шарттарда, келісімдерде немесе
конвенцияларда белгіленеді.".
17. 18-бапта:
бірінші бөліктегі "көлік кодекстерімен немесе белгіленген тәртіпте
шығарылған ережелермен" деген сөздер "уәкілетті мемлекеттік орган
бекітетін Жүк және теңдеме жүк тасымалдау ережелерімен" деген сөздермен
ауыстырылсын;
сегізінші бөлік алып тасталсын;
он бірінші бөліктегі "көлік кодекстерімен және белгіленген тәртіпте
шығарылған ережелермен" деген сөздер "уәкілетті мемлекеттік орган
бекітетін Жүк және теңдеме жүк тасымалдау ережелерімен" деген сөздермен
ауыстырылсын;
18. 21-бапта:
бірінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Көлік жүктері мен объектілерін күзетуді, сондай-ақ темір жол, әуе көлігінде өртке қарсы алдын алу жұмыстарын жүргізуді және өрт зардаптарын жоюды Қазақстан Республикасы Үкіметі белгілеген тәртіппен әскерилендірілген күзет қызметтері мен өртке қарсы қызмет бөлімшелері жүзеге асырады.";
үшінші бөлікте "қолданылып жүрген" деген сөздер алып тасталсын;
төртінші бөліктегі "Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинеті белгілейді" деген сөздер "Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінде белгіленеді" деген сөздермен ауыстырылсын;
19. 22-баптың орысша атауындағы өзгеріс қазақшасында дұрыс алынған;
20. 23-баптың бесінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Көлік, оның ішінде Қазақстан аумағында орналасқан немесе оны кесіп
өтетін шетел көліктері мен көлік құралдары қызметі процесінде экологиялық
қауіпсіздікке және халықтың денсаулығын қорғауға кепілдік беретін,
қоршаған ортаның ластануына жол бермеуді, табиғи ресурстарды молайту мен
ұтымды пайдалануды қамтамасыз ететін қоршаған орта сапасының нормативтері
сақталуға тиіс.".
Қазақстан Республикасының
Президенті
Оқығандар:
(Қасымбеков Б.А.)
(Қобдалиева Н.М.)

16. Раздел IV дополнить статьей 17-1 следующего содержания:
"Статья 17-1. Претензии и иски по перевозкам грузов и пассажиров
До предъявления к перевозчику иска по спорам, связанным с перевозкой, обязательно предъявление ему претензии.
Претензии могут предъявляться в течение трех месяцев, а претензии об уплате штрафов и пени - в течение одного месяца.
Перевозчик обязан рассмотреть заявленную претензию и уведомить заявителя об удовлетворении или отклонении ее в течение одного месяца, а в отношении претензий по перевозке, осуществляемой перевозчиками разных видов по одному документу, - в течение трех месяцев и претензии об уплате штрафов и пени - в течение одного месяца.
Если претензия отклонена или ответ не получен в срок, установленный настоящей статьей, у заявителя возникает право на предъявление иска.
Срок исковой давности по требованиям, вытекающим из перевозки груза и (или) пассажиров, регулируется в порядке, установленном законодательством.
Сроки исковой давности и порядок предъявления исков по спорам, связанным с международными перевозками, устанавливаются международными договорами, соглашениями или конвенциями.".
17. В статье 18:
в части первой слова "транспортными кодексами или изданными в установленном порядке правилами" заменить словами "Правилами перевозки грузов и багажа, утверждаемыми уполномоченным государственным органом";
часть восьмую исключить;
в части одиннадцатой слова "транспортными кодексами и изданными в установленном порядке правилами" заменить словами "Правилами перевозки грузов и багажа, утверждаемыми уполномоченным государственным органом".
18. В статье 21:
часть первую изложить в следующей редакции:
"Охрана грузов и объектов транспорта, а также проведение профилактических работ по пожарной безопасности и ликвидация последствий пожаров на железнодорожном, воздушном транспорте осуществляется службами военизированной охраны и подразделениями противопожарной службы в порядке, установленном Правительством Республики Казахстан.";
в части третьей слово "действующим" исключить;
в части четвертой слова "Кабинетом Министров Республики Казахстан"
заменить словами "нормативными правовыми актами Республики Казахстан".
19. В названии статьи 22 слово "обстоятельствах" заменить словом
"ситуациях".
20. Часть пятую статьи 23 изложить в следующей редакции:
"В процессе деятельности транспорта, в том числе транспорта и
транспортных средств зарубежных стран, дислоцирующихся на территории
Республики Казахстан или пересекающих ее, должны соблюдаться нормативы
качества окружающей среды, гарантирующие экологическую безопасность и охрану
здоровья населения, обеспечивающие предотвращение загрязнения окружающей
среды, воспроизводство и рациональное использование природных ресурсов.".
Президент
Республики Казахстан
(специалист: Р.Жантасова
корректор:  И.Склярова)