"Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы" Қазақстан Республикасының Заңына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасының Заңы 1999 жылғы 5 сәуір N 364-I
1-бап. "Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы" 1997 жылғы 20 маусымдағы Z970136_ Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1997 ж., N 12, 186-құжат; 1998 жылы 26 желтоқсанда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы" Қазақстан Республикасының Заңына өзгерістер енгізу туралы" 1998 жылғы 22 желтоқсандағы Z980328_ Қазақстан Республикасының Заңы) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1. 1-бапта:
1) екінші азатжол мынадай редакцияда жазылсын:
"осы тұлғаның аффилиирленген тұлғасы(аффилиирленген тұлға) - шешім белгілеуге және (немесе) осы тұлға қабылдайтын шешімге, соның ішінде шарт күшіне, ауызша шартты немесе өзге мәмілені қоса алғанда, ықпал етуге тікелей және (немесе) жанама құқығы бар жеке немесе заңды тұлға (өздеріне берілген өкілеттіктер шегінде осы тұлғаның қызметіне бақылауды жүзеге асыратын мемлекеттік органдарды қоспағанда), сондай-ақ осы тұлғаға қатысты осындай құқыққа ие болған кез келген жеке немесе заңды тұлға. Акционерлік қоғамының лауазымды адамы, оның дауыс беретін акцияларының он және одан да көп процентін (ашық халықтық акционерлік қоғамдар үшін - бес және одан да көп процентін) иеленуші акционері міндетті түрде оны аффилиирленген тұлғалары деп танылады;";
2) үшінші, сегізінші, оныншы, он екінші, он алтыншы, жиырма екінші, жиырма үшінші және жиырма төртінші азатжолдардағы "ақша қаражаттарын", "ақша қаражаттары", "ақша қаражаты", "ақша қаражатын" деген сөздер тиісінше "ақшаны", "ақша" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) бесінші азатжолда:
"мемлекеттік" деген сөз алып тасталсын;
4) алтыншы азатжолда:
"(ресми трансферттер)" деген сөздер алып тасталсын;
"жүзеге асыратын" деген сөздерден кейін үтір қойылып, "міндетті зейнетақы жарналарын есепке алатын және оларды төлеушілерден жинақтаушы зейнетақы қорларына аударатын, сондай-ақ азаматтарға әлеуметтік жеке кодтар тағайындайтын" деген сөздермен толықтырылсын;
5) он бірінші азатжол "түседі" деген сөзден кейін "және есептеледі" деген сөздермен толықтырылсын;
6) он үшінші азатжолдағы "мемлекеттік емес" деген сөздерден кейінгі "жинақтаушы", деген сөз алып тасталсын;
7) он бесінші азатжол "зейнетақы жарналарын" деген сөздерден кейін үтір қойылып, "заңдарға сәйкес түсетін өзге де қаражатты" деген сөздермен толықтырылсын;

О внесении изменений и дополнений в Закон Республики Казахстан "О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан"
Закон Республики Казахстан от 5 апреля 1999 года № 364-1
Статья 1. Внести в Закон Республики Казахстан от 20 июня 1997 г. Z970136_ "О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., № 12, ст.186; Закон Республики Казахстан от 22 декабря 1998 г. Z980328_ "О внесении изменений в Закон Республики Казахстан "О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан", опубликованный в газетах "Егемен Казакстан" и "Казахстанская правда" 26 декабря 1998 г.) следующие изменения и дополнения:
1. В статье 1:
1) абзац второй изложить в следующей редакции:
"аффилиированное лицо данного лица (аффилиированное лицо) - любое физическое или юридическое лицо (за исключением государственных органов, осуществляющих контроль за деятельностью данного лица в рамках предоставленных им полномочий), которое имеет право прямо и (или) косвенно определять решения и (или) оказывать влияние на принимаемые данным лицом решения, в том числе в силу договора, включая устный договор, или иной сделки, а также любое физическое или юридическое лицо, в отношении которого данное лицо имеет такое право. В обязательном порядке аффилиированными лицами акционерного общества признаются его должностные лица, акционер, владеющий десятью и более процентами его голосующих акций (для открытых народных акционерных обществ - пятью и более процентами);";
2) в абзацах третьем, восьмом, десятом, двенадцатом, шестнадцатом, двадцать втором, двадцать третьем и двадцать четвертом слова "денежных средств", "денежные средства" заменить соответственно словами "денег", "деньги";
3) в абзаце пятом:
слово "государственных" исключить;
4) в абзаце шестом:
слова "(официальных трансфертов)" исключить;
дополнить словами ", производящее учет обязательных пенсионных взносов и их перевод от плательщиков в накопительные пенсионные фонды, а также присваивающее социальные индивидуальные коды гражданам;";
5) абзац одиннадцатый после слова "поступают" дополнить словами "и учитываются";
6) в абзаце тринадцатом слово "накопительных" исключить;
7) абзац пятнадцатый после слов "вкладчиков и" дополнить словами "иных средств, поступающих в соответствии с законодательством и осуществляющее";

8) он тоғызыншы азатжолдағы ", ал әскери қызметшілер, Қазақстан Республикасының ішкі істер органдары мен Мемлекеттік тергеу комитетінің қызметкерлері үшін тиісті қызметтерді ұстауға көзделген қаражат есебінен" деген сөздер алып тасталсын;
9) жиырма алтыншы азатжол "төленетін және" деген сөздержен кейін "(немесе)" деген сөзбен толықтырылсын;
10) мынадай мазмұндағы азатжолдармен толықтырылсын:
"әлеуметтік жеке код - жеке зейнетақы шоттарын енгізу мен оған бақылау жасау және азаматтарды бірегейлендіру бойынша басқа да әлеуметтік рәсімдер мүмкіндігін қамтамасыз ету үшін осы заңның 2-бабына сәйкес зейнетақымен қамсыздандырылуға құқығы бар әрбір азаматқа тағайындалатын тұрақты жеке код;";
бөлектеп есеп жүргізу - заңды тұлға ретінде жинақтаушы зейнетақы қорының бухгалтерлік балансына зейнетақы активтерін енгізбеу".
2. 2-баптың 2-тармағы "республикасының аумағында" деген сөздерден кейін "тұрақты" деген сөзбен толықтырылсын:
3. 4-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Осы Заңның 9 және 60-баптарына сәйкес зейнет жасына жеткен адамдар жинақтаушы зейнетақы қорларына міндетті зейнетақы жарнасын төлеуден босатылады.".
4. 5-бапта:
1) 1-тармақта:
"бұрын" деген сөз алып тасталсын;
"сақтай отырып," деген сөздерден кейін "1999 жылғы 1 сәуірге дейін," деген сөздермен толықтырылсын, "кепілдік береді" деген сөздерден кейін үтір қойылып, "одан кейінгі кезеңдерде зейнетақы төлемдері осы Заңның 13-бабының 4-тармағына сәйкес жүзеге асырылатын болады." деген сөздермен толықтырылсын;
2) 3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Орталықтан берілетін зейнетақы төлемдерін индекстеу Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілейтін тәртіппен тоқсан сайын жүргізіледі.";
3) 4-тармақта "осы баптың 3-тармағының" деген сөздер "осы баптың 1 және 3-тармақтарының және осы Заңның 13-бабының 4-тармағының" деген сөздермен ауыстырылсын.
5. 6-баптың 2-тармағында:
1) 2) тармақшадағы "жинақтаушы" деген сөз алып тасталсын;
2) мынадай мазмұндағы 2-1) және 3-1) тармақшалармен толықтырылсын:
"2-1) екінші деңгейдегі банктердің кастодиандық қызметін лицензиялау;
3-1) олардың қаржылық тұрақтылығын қамтамасыз ететін тиісті нормалар мен лимиттер белгілеу жолымен жинақтаушы зейнетақы қорларының қызметін реттеу;";
3) 5) және 6) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"5) қорлардың ақша мен бағалы қағаздарды жинақтаушы зейнетақы қорларымен және зейнетақы активтерін басқару компанияларымен (Мемлекеттік жинақтаушы зейнетақы қорынан басқа) аффилиирленбеген кастодиан-банкте ғана сақтау талабын белгілеу;
6) зейнетақы активтерін бір-біріне және кастодиан-банкке қатысы жағынан аффилиирленбеген тұлға болып табылмайтын банктерге депозиттерге орналастыру;";

8) в абзаце девятнадцатом слова "а для военнослужащих, сотрудников органов внутренних дел и Государственного следственного комитета Республики Казахстан - за счет средств, предусмотренных на содержание соответствующих служб" исключить;
9) абзац двадцать шестой после слов "пенсионные взносы и" дополнить словом "(или)";
10) дополнить абзацами следующего содержания:
"социальный индивидуальный код - постоянный индивидуальный код, присваиваемый каждому гражданину, на которого распространяется право на пенсионное обеспечение в соответствии со статьей 2 настоящего Закона, для обеспечения возможности ведения и контроля индивидуальных пенсионных счетов и других социальных процедур по идентификации граждан;
ведение раздельного учета - невключение пенсионных активов в
бухгалтерский баланс накопительного пенсионного фонда как юридического лица.".
2. Пункт 2 статьи 2 после слов "без гражданства" дополнить словом
"постоянно".
3. Пункт 1 статьи 4 дополнить частью второй следующего содержания:
"От уплаты обязательных пенсионных взносов в накопительные пенсионные
фонды освобождаются лица, достигшие пенсионного возраста, в соответствии со
статьями 9 и 60 настоящего Закона.".
4. В статье 5:
1) в пункте 1:
исключить слово "ранее";
дополнить словами "до 1 апреля 1999 года, в последующие периоды
пенсионные выплаты будут осуществляться в соответствии с пунктом 4 статьи
13 настоящего Закона.";
2) пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Индексация пенсионных выплат из Центра производится
ежеквартально, в порядке, определяемом Правительством Республики Казахстан.";
3) в пункте 4 слова "пункта 3 настоящей статьи" заменить словами
"пунктов 1 и 3 настоящей статьи и пункта 4 статьи 13 настоящего Закона".
5. В пункте 2 статьи 6:
1) в подпункте 2) слово "накопительными" исключить;
2) дополнить подпунктами 2-1) и 3-1) следующего содержания:
"2-1) лицензирования кастодиальной деятельности банков второго уровня;
3-1) регулирования деятельности накопительных пенсионных фондов путем установления соответствующих норм и лимитов, обеспечивающих их финансовую устойчивость;";
3) подпункты 5) и 6) изложить в следующей редакции:
"5) установления требования хранения фондами денег и ценных бумаг исключительно в банке-кастодиане, не аффилиированном с накопительным пенсионным фондом и компанией по управлению пенсионными активами (кроме Государственного накопительного пенсионного фонда);
6) размещения пенсионных активов на депозиты в банках, не являющихся аффилиированными лицами по отношению друг к другу и банку-кастодиану;";

4) 10) тармақшада:
"қорларына және зейнетақы активтерін басқару жөніндегі компанияларға төленетін" деген сөздер "қорлары алатын" деген сөздермен ауыстырылсын;
"және зейнетақы активтерін басқару жөніндегі компанияларға" деген сөздер алып тасталсын;
5) 11) тармақшада "қорларының" және "есептеріне" деген сөздерден кейін "зейнетақы активтерін басқару жөніндегі компаниялардың" және "жыл сайын" деген сөздермен толықтырылсын.
6. 12-баптың 2-тармағында:
1) ", сондай-ақ азаматтардың өтініштерімен" деген сөздер алып тасталсын.
2) "негізінде" деген сөзден кейін "не сот шешімінің негізінде" деген сөздермен толықтырылсын;
7. 13-бап мынадай мазмұндағы 4-тармақпен толықтырылсын.
"4. Ұлы Отан соғысының қатысушылары мен мүгедектерінің, әскери қызметшілердің, Қазақстан Республикасының ішкі істер органдарының, бұрынғы Мемлекеттік тергеу комитеті қызметкерлерінің және зейнетақы 1998 жылдың 1 қаңтарына дейін, Қазақстан Республикасының Үкіметі бекіткен, өндірістердің, жұмыстардың, кәсіптердің, лауазымдардың және көрсеткіштердің N 1 тізімі бойынша және жұмыс орындарын аттестаттау нәтижелері бойынша жеңілдікті шарттарда тағайындалған адамдардың зейнетақы төлемдері мөлшерін қоспағанда, 1998 жылғы 1 қатарға дейін тағайындалған зейнетақы төлемдерінің ең жоғары мөлшері тиісті жылға арналған республикалық бюджет туралы заңмен белгіленген 25 еселенген айлық есептік көрсеткіштің 75 процентінен аса алмайды.".
8. 15, 16 және 17-баптардағы "халықты әлеуметтік қорғау органына,", "халықты әлеуметтік қорғау органы,", "халықты әлеуметтік қорғау органына" деген сөздер тиісінше "зейнетақы төлемдерін тағайындаушы органға,", "зейнетақы төлемдерін тағайындаушы орган,", "зейнетақы төлемдерін тағайындаушы органына" деген сөздермен ауыстырылсын.
9. 19-баптың 2-тармағы "осы Заңның 13-бабының 4-тармағымен және
60-бабымен көзделген шектеулер мен жағдайларды ескере отырып" деген
сөздермен толықтырылсын;
10. 21-баптың 1-тармағы "зейнетақы тағайындау кезіндегі
қателіктер салдарынан артық төленген сомаларды зейнетақы төлемдерін
алушының өтініші негізінде ұстап қалатын жағдайлардан басқа," деген
сөздермен толықтырылсын.
11. 22-баптың 3-тармағында:
1) бірінші азатжол "жарналарының" деген сөзден кейін "және
заңдарға сәйкес түсетін өзге де қаражаттардың" деген сөздермен
толықтырылсын.
2) мыныдай мазмұндағы 2-1) тармақшамен толықтырылсын:
"2-1) асыраушысынан, зейнетақы төлемдерін алушыдан айырылғанда;".
12. 23-баптың 5-тармағында:
1) "тиісті тапсырмасы" деген сөздер "зейнетақы шарты" деген сөздермен
ауыстырылсын;
2) "салымшының" деген сөзден кейін "мемлекеттік емес жинақтаушы
зейнетақы қорымен" деген сөздермен толықтырылсын;

4) в подпункте 10):
слова "выплачиваемых накопительным пенсионным фондам" заменить словами "получаемых накопительными пенсионными фондами";
слова "и компаниям по управлению пенсионными активами" исключить;
5) подпункт 11) после слов "обязательности" и "фондов" дополнить соответственно словами "ежегодного" и "и компаний по управлению пенсионными активами".
6. В пункте 2 статьи 12:
1) слова "а также заявлениями граждан" исключить;
2) дополнить словами "либо на основании решения суда".
7. Статью 13 дополнить пунктом 4 следующего содержания:
"4. Максимальный размер пенсионных выплат, назначенных до 1 января 1998 года, за исключением размеров пенсионных выплат участникам и инвалидам Великой Отечественной войны, военнослужащим, сотрудникам органов внутренних дел, бывшего Государственного следственного комитета Республики Казахстан и лицам, пенсия которым назначена до 1 января 1998 года на льготных условиях по списку № 1 производств, работ, профессий, должностей и показателей, утвержденных Правительством Республики Казахстан, и по результатам аттестации рабочих мест, не может превышать 75 процентов от 25-кратного месячного расчетного показателя, устанавливаемого законом о республиканском бюджете на соответствующий год.".
8. В статьях 15, 16 и 17 слова "орган социальной защиты населения", "органом социальной защиты населения", "органа социальной защиты населения" заменить соответственно словами "орган, назначающий пенсионные выплаты", "органом, назначающим пенсионные выплаты", "органа, назначающего пенсионные выплаты".
9. Пункт 2 статьи 19 дополнить словами "с учетом ограничений и случаев, предусмотренных пунктом 4 статьи 13 и статьей 60 настоящего Закона.".
10. Пункт 1 статьи 21 дополнить словами ", кроме случаев излишне выплаченных сумм пенсий вследствие ошибок при назначении пенсий, когда удержания производятся на основании заявления получателя пенсионных выплат.".
11. В пункте 3 статьи 22:
1) абзац первый после слова "взносов" дополнить словами "и иных поступлений в соответствии с законодательством";
2) дополнить подпунктом 2-1) следующего содержания:
"2-1) потери кормильца, получателя пенсионных выплат;
12. В пункте 5 статьи 23:
1) слова "соответствующего поручения" заменить словами "пенсионного договора";
2) после слова "вкладчика" дополнить словами "с негосударственным накопительным пенсионным фондом".

13. 25-бапта:
1) мынадай мазмұндағы 1-1-тармақпен толықтырылсын:
"1-1). Заңды және жеке тұлғалардың зейнетақы активтеріне құқығы осы Заңмен көзделген заттық құқықтар разрядына жатады.";
2) 2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Салымшының, алушының зейнетақы қорының, кастодиан-банктің және зейнетақы активтерін басқару жөніндегі компаниялардың қарыздары бойынша зейнетақы активтері осы аталған субъектілер таратылғанда және банкротқа ұшырағанда өндіріліп алуға жатпайды.";
3) мынадай мазмұндағы 2-1-тармақпен толықтырылсын:
"2-1. Жинақтаушы зейнетақы қорының зейнетақы активтері тек мына мақсаттарға ғана жұмсалуы мүмкін:
1) тізбесін бағалы қағаздар рыногын реттеу жөніндегі уәкілетті органдар белгілейтін қаржы құралдарына орналастыруға;
2) зейнетақы төлемдерін заңдарға сәйкес жүзеге асыруға;
3) заңдарға сәйкес зейнетақы жинақтарын басқа жинақтаушы зейнетақы қорына аударуға;
4) қате есептелген зейнетақы жарналарын және өзге де қате есептелген ақшаны қайтаруға;
14. 26-бапта:
1) 1-тармақта:
"сақталады" деген сөзден кейін "және шоттарда ескеріледі" деген сөдермен толықтырылсын;
"кастодиандық шот режиміне" деген сөздер алып тасталсын;
2) мынадай мазмұндағы 2-1-тармақпен толықтырылсын:
"2-1. Үлгілік кастодиандық шарттың нысанын уәкілетті орган бағалы қағаздарды реттеу жөніндегі уәкілетті органмен және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкімен келісім бойынша әзірлейді және бекітеді.";
3) 3-тармақ мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Жинақтаушы зейнетақы қорының зейнетақы активтерін нысаналы орналастырылуына кастодиан-банктің бақылау жасауды жүзеге асыру тәртібін бағалы қағаздар рыногын реттеу жөніндегі уәкілетті орган белгілейді.".
15. 27-бапта:
1) 1-тармақта:
бірінші азатжол "қорлары" деген сөз "қорларының" деген сөзбен ауыстырылсын, "зейнетақы жарналарын өз пайдасына жүзеге асыратын" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 1-1) тармақшамен толықтырылсын:
"1-1) уәкілетті орган белгілеген көлемде жинақтаушы зейнетақы қорының құрылтайшылары (акционерлері), зейнетақы активтерін басқару жөніндегі компания және кастодиан - банк туралы ақпарат алуға;";
4) тармақшадағы "өз пайдасына да, сондай-ақ" деген сөздер алып тасталсын;
2) 2-тармақта:
бірінші азатжол "жинақтаушы" деген сөздің алдынан "Зейнетақы жарнаарын өз пайдасына жүзеге асыратын" деген сөздермен толықтырылсын;
1) тармақша "зейнетақы жарналарын" деген сөздерден кейін "жинақтаушы зейнетақы қорларының тек біреуіне ғана" деген сөздермен толықтырылсын.
16. 28-баптың 1-тармағында:
1) бірінші азатжолдағы "салымшының пайдасына жүзеге асырылған зейнетақы жарналарына қатысты" деген сөздер "зейнетақы жарналарын өз пайдасына жүзеге асыратын салымшының" деген сөздермен ауыстырылсын;

13. В статье 25:
1) дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:
"1-1. Права юридических и физических лиц на пенсионные активы относятся к разряду вещных прав, предусмотренных настоящим Законом.";
2) пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Обращение взысканий на пенсионные активы по долгам вкладчика, получателя, пенсионного фонда, банка-кастодиана и компании по управлению пенсионными активами не допускается, в том числе в случаях ликвидации и банкротства перечисленных субъектов.";
3) дополнить пунктом 2-1 следующего содержания:
"2-1. Пенсионные активы накопительного пенсионного фонда могут быть использованы исключительно на следующие цели:
1) размещение в финансовые инструменты, перечень которых определяется уполномоченным органом по регулированию рынка ценных бумаг;
2) осуществление пенсионных выплат в соответствии с законодательством;
3) перевод пенсионных накоплений в другой накопительный пенсионный фонд в соответствии с законодательством;
4) возврат ошибочно зачисленных пенсионных взносов и иных ошибочно зачисленных денег.".
14. В статье 26:
1) в пункте 1:
после слова "хранятся" дополнить словами "и учитываются на счетах";
слова "в режиме кастодиального счета" исключить;
2) дополнить пунктом 2-1 следующего содержания:
"2-1. Форма типового кастодиального договора разрабатывается и утверждается уполномоченным органом по согласованию с уполномоченным органом по регулированию рынка ценных бумаг и Национальным банком Республики Казахстан.";
3) пункт 3 дополнить частью второй следующего содержания:
"Порядок осуществления банком-кастодианом контроля за целевым размещением пенсионных активов накопительного пенсионного фонда определяется уполномоченным органом по регулированию рынка ценных бумаг.".
15. В статье 27:
1) в пункте 1:
абзац первый после слова "фондов" дополнить словами ", осуществляющих пенсионные взносы в свою пользу";
дополнить подпунктом 1-1) следующего содержания:
"1-1) получать информацию об учредителях (акционерах) накопительного пенсионного фонда, компании по управлению пенсионными активами и банка-кастодиана в объеме, определяемом уполномоченным органом;";
в подпункте 4) слова "как в свою пользу, так и" исключить;
2) в пункте 2:
абзац первый после слова "фондов" дополнить словами ", осуществляющих пенсионные взносы в свою пользу";
подпункт 1) после слов "пенсионные взносы" дополнить словами "только в один из накопительных пенсионных фондов".
16. В пункте 1 статьи 28:
1) в абзаце первом слова "в отношении осуществленных в его пользу пенсионных взносов" заменить словами ", осуществляющего пенсионные взносы в свою пользу";

2) 2) тармақшадағы "жылына" деген сөз "күнтізбелік жылына" деген сөздермен ауыстырылсын.
17. 29-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы 5-1) тармақшамен толықтырылсын:
"5-1) салымшыларға жинақтаушы зейнетақы қорының құрылтайшылары (акционерлері), зейнетақы активтерін басқару жөніндегі компаниялар мен кастодиан-банк туралы мәліметтер беруді;".
18. 30-баптың 2-тармағының 2) тармақшасы "(ол болған жағдайда)" деген сөздерден кейін "әлеуметтік жеке коды" деген сөздермен толықтырылсын.
19. 32-баптың 2-тармағындағы "мемлекеттік" деген сөз алып тасталсын.
20. 36-бапта:
1) 1-тармақ мынадай редакциядан жазылсын:
"1. Қазақстан Республикасының резиденттері болып табылатын заңды және жеке тұлғалар ашық жинақтаушы зейнетақы қорының құрылтайшылары және акционерлері бола алады. Қазақстан Республикасының заңды тұлғалары корпоративтік жинақтаушы зейнетақы қорының құрылтайшылары және акционерлері бола алады.";
2) мынадай мазмұндағы 5-тармақпен толықтырылсын:
"5. Жинақтаушы зейнетақы қоры басқа жинақтаушы зейнетақы қорының құрылтайшысы бола алмайды.".
21. 38-бап мынадай мазмұндағы 3-тармақпен толықтырылсын:
"3. Зейнетақы жарналарын тарту және зейнетақы төлемдерін жүзеге асыру жөніндегі қызметті жүзеге асыруға құқығы жоқ ешбір заңды тұлға жинақтаушы зейнетақы қоры болып атала алмайды және (немесе) өзін зейнетақы жарналарын тарту және зейнетақы төлемдерін жүзеге асыру жөніндегі қызметпен айналысушы ретінде сипаттай алмайды.".
22. 39-бапта:
1) 3-тармақта:
3) тармашада "қордың" деген сөз "жинақтаушы зейнетақы қорының" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 3-1) тармақшамен толықтырылсын:
"3-1) лицензиар белгілеген нормативтерді және жинақтаушы зейнетақы қорлары орындауға міндетті басқа да нормалар мен лимиттерді ұдайы бұзғанда (12 жүйелі күнтізбелік айдың ішінде үш және одан көп жағдайларда);";
2) мынадай мазмұндағы 3-1 тармақпен толықтырылсын:
"3-1. Лицензияның қолданылуын тоқтата тұру жинақтаушы зейнетақы қорының бұрынырақ тартылған салымшылар бойынша зейнетақы жарналарын тарту және зейнетақы төлемдерін жүзеге асыру жөніндегі қызметті жүзеге асыру, сондай-ақ олардың зейнетақы жинақтарын зейнетақы активтерін басқару жөніндегі компания арқылы инвестициялау құқығын сақтай отырып, жаңа салымшыларды тартуына тыйым салуға әкеп соғады.";
3) 4-тармақта:
"қолданылуын тоқтата тұру" деген сөздер "қолданылуы тоқтатыла тұру" деген сөздермен ауыстырылсын;
"сондай-ақ бұқаралық ақпарат баспа құралдарында жарияланады." деген сөздермен толықтырылсын;
4) мынадай мазмұндағы 5-тармақпен толықтырылсын:
"5. Лицензияның қолданылуын тоқтата тұруға түрткі болған себептердің уәкілетті орган белгілеген мерзімде жойылмауы оны кері қайтып алуға негіз болып табылады.".

2) в подпункте 2) слово "год" заменить словами "календарном году".
17. Пункт 1 статьи 29 дополнить подпунктом 5-1) следующего содержания:
"5-1) предоставление сведений вкладчикам об учредителях (акционерах) накопительного пенсионного фонда, компании по управлению пенсионными активами и банка-кастодиана;".
18. Подпункт 2) пункта 2 статьи 30 после слов "(при его наличии)" дополнить словами "социальный индивидуальный код".
19. В пункте 2 статьи 32 слово "государственных" исключить.
20. В статье 36:
1) пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Учредителями и акционерами открытого накопительного пенсионного фонда могут быть юридические и физические лица, являющиеся резидентами Республики Казахстан. Учредителями и акционерами корпоративного накопительного пенсионного фонда могут быть юридические лица Республики Казахстан.";
2) дополнить пунктом 5 следующего содержания:
"5. Накопительный пенсионный фонд не может выступать в качестве учредителя другого накопительного пенсионного фонда.".
21. Статью 38 дополнить пунктом 3 следующего содержания:
"3. Ни одно юридическое лицо, не имеющее право на осуществление деятельности по привлечению пенсионных взносов и осуществлению пенсионных выплат, не может именоваться накопительным пенсионным фондом и (или) характеризовать себя как занимающееся деятельностью по привлечению пенсионных взносов и осуществлению пенсионных выплат.".
22. В статье 39:
1) в пункте 3:
подпункт 3) после слова "выполнения" дополнить словами "накопительным пенсионным";
дополнить подпунктом 3-1) следующего содержания:
"3-1) систематического (три и более случаев в течение 12 последовательных календарных месяцев) нарушения, установленных лицензиаром нормативов и других обязательных к исполнению накопительным пенсионным фондом норм и лимитов;";
2) дополнить пунктом 3-1 следующего содержания:
"3-1. Приостановление действия лицензии влечет запрет на привлечение новых вкладчиков с сохранением за накопительным пенсионным фондом права осуществления деятельности по привлечению пенсионных взносов и осуществлению пенсионных выплат по ранее привлеченным вкладчикам, а также
инвестирования их пенсионных накоплений через компанию по управлению
пенсионными активами.";
3) в пункте 4:
слово "приостановке" заменить словом "приостановлении";
дополнить словами "а также публикуется в печатных средствах массовой
информации";
4) дополнить пунктом 5 следующего содержания:
"5. Неустранение в установленный срок уполномоченным органом причин,
по которым приостановлено действие лицензии, является основанием для ее
отзыва.".

23. 40-баптың 2-тармағының үшінші азатжолында "өтелмеген немесе" деген сөздер алып тасталсын.
24. 41-баптың 2-тармағында:
1) 7) тармақшада "(мемлекеттік жинақтау қорын қоспағанда)" деген сөздер алып тасталсын;
2) 8) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"8) бұқаралық ақпарат құралдарында уәкілетті орган белгілеген тәртіппен қаржы есебін және өз қызметі туралы өзге де ақпаратты жариялау, бұл ретте жинақтаушы зейнетақы қорларына салымдар бойынша табысы жөнінде кепілдіктер немесе уәделер орын алатын ақпараттарды, сондай-ақ заңдармен жариялануға тыйым салынған өзге де мәліметтерді жариялауға рұқсат етілмейді;".
25. 43-баптың 1-тармағының бірінші бөлігі "қордың корпоративтік түрінен ашық түрге қайта құрылуы, өзгеруі" деген сөздермен толықтырылсын.
26. 45-бапта:
1) мынадай мазмұндағы 1-1-тармақпен толықтырылсын:
"1-1. Уәкілетті орган жинақтаушы зейнетақы қорын тарату туралы сотқа талап қоя алады.";
2) 5-тармақтың бірінші бөлігінде "басқа" деген сөзден кейін "мемлекеттік емес" деген сөздер алып тасталсын.
27. 47-бапта:
1) 2-тармақ мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Мемлекеттік емес жинақтаушы зейнетақы қорының ең төмен жарғылық капиталының мөлшеріне талаптар өскен жағдайларда, зиянның болғанына қарамастан қор акцияларды қосымша шығаруды жүзеге асырады.";
2) 3-тармақтағы "ақша қаражатымен" деген сөздер "ақшамен" деген сөзбен ауыстырылсын.
28. 48-баптың 1-тармағындағы екінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Жинақтаушы зейнетақы қоры зейнетақы активтерін басқару жөніндегі компаниялар мен кастодиан-банкке комиссиялық сыйақыны шарттардың ережелеріне сәйкес төлеуді жүргізеді.".
29. 49-бапта:
1) 1-тармақ "жүргізіп" деген сөзден кейін "жеке қаражаты және зейнетақы активтері бойынша бөлек" деген сөздермен толықтырылсын;
2) 2-тармақ мынадай мазмұндағы сөйлеммен толықтырылсын:
"Зейнетақы жарналары есебінің дұрыс жүргізілуіне және инвестициялық кірістің алушылардың жеке зейнетақы шотына есептелуіне уәкілетті орган бақылау жасайды.";
3) мынадай мазмұндағы 3-тармақпен толықтырылсын:
"3. Жинақтаушы зейнетақы қорлары бухгалтерлік есепте және есеп
беруді жасау кезінде пайдаланылатын құжаттардың есепке алынуы мен
сақталуын қамтамасыз етуге міндетті. Сақталуға жататын негізгі
құжаттардың тізбесі мен олардың сақталу мерзімін уәкілетті орган
белгілейді.".
30. 50-бапта:
1) 1-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Алушының зейнетақы жианақтарының құпиясы алушылар туралы,
алушылардың жеке зейнетақы шоттарындағы қалдықтар және ақша қозғалысы
туралы мәліметтерді қамтиды.";
2) 4-тармақ мынадай мазмұндағы 4) тармақшамен толықтырылсын:

23. В абзаце третьем пункта 2 статьи 40 слова "непогашенную или"
исключить.
24. В пункте 2 статьи 41:
1) в подпункте 7) слова "(кроме государственного накопительного
фонда)"  исключить;
2) подпункт 8) изложить в следующей редакции:
"8) публиковать в средствах массовой информации финансовую отчетность и иную информацию о своей деятельности в порядке, установленном уполномоченным органом, при этом не допускается публикация информации, содержащей гарантии или обещания доходов по вкладам в накопительные пенсионные фонды, а также иных сведений, запрещенных законодательством к опубликованию;".
25. Часть первую пункта 1 статьи 43 дополнить словами "преобразования, изменения вида фонда из корпоративного в открытый".
26. В статье 45:
1) дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:
"1-1. Требование о ликвидации накопительного пенсионного фонда может быть предъявлено в суд уполномоченным органом.";
2) в части первой пункта 5 слово "негосударственному" исключить.
27. В статье 47:
1) пункт 2 дополнить частью второй следующего содержания:
"В случаях увеличения требования к минимальному размеру уставного капитала негосударственного накопительного пенсионного фонда дополнительная эмиссия акций осуществляется фондом независимо от наличия убытков.";
2) в пункте 3 слова "денежными средствами" заменить словом "деньгами".
28. В пункте 1 статьи 48 часть вторую изложить в следующей редакции:
"Уплата накопительным пенсионным фондом комиссионного вознаграждения компании по управлению пенсионными активами и банку-кастодиану производится в соответствии с условиями договоров.".
29. В статье 49:
1) пункт 1 после слова "отчетность" дополнить словами "раздельно по собственным средствам и пенсионным активам";
2) пункт 2 дополнить предложением следующего содержания:
"Контроль за правильностью ведения учета пенсионных взносов и начислением инвестиционного дохода на индивидуальных пенсионных счетах получателей осуществляется уполномоченным органом.";
3) дополнить пунктом 3 следующего содержания:
"3. Накопительные пенсионные фонды обязаны обеспечить учет и хранение документов, используемых в бухгалтерском учете и при составлении отчетности. Перечень основных документов, подлежащих хранению, и сроки их хранения устанавливаются уполномоченным органом.".
30. В статье 50:
1) часть первую пункта 1 изложить в следующей редакции:
"1. Тайна пенсионных накоплений получателя включает в себя
сведения о получателях, об остатках и движении денег на индивидуальных
пенсионных счетах получателей.";
2) пункт 4 дополнить подпунктом 4) следующего содержания:

"4) уәкілетті органға - алушының өтінішіне байланысты туындаған
мәселелер бойынша".
3) 4 және 5-тармақтардағы "ақша қаражатының" деген сөздер
"ақшаның" деген сөзбен ауыстырылсын;
31. 52-баптың 5-тармағы алынып тасталсын;
32. 55-бапта:
1) 1-тармақтың 3) тармақшасы алып тасталсын;
2) 2-тармақтың 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) ұйымдастырылған рыноктардағы мәмілелер мен зейнетақы
активтерін басқаруға шарттарды қоспағанда, аффилиирлендірілген
тұлғалармен зейнетақы активтері есебнен мәмілелер жасау;".
33. 58-бапта:
1) "мемлекеттік емес" деген сөздер алып тасталсын;
2) мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Зейнетақы активтерін басқару жөніндегі компания тиісті лицензиялары болған жағдайда бағалы қағаздар рыногын реттеу жөніндегі уәкілетті орган белгілеген тәртіппен бағалы қағаздар портфелін басқару жөніндегі қызметті және брокерлік-дилерлік қызметті жүзеге асыруға құқылы.".
34. 59-бап мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Зейнетақы активтерін басқару жөніндегі компания өз міндеттемелері бойынша өзіне тиесілі бүкіл мүлкімен жинақтаушы зейнетақы қоры алдында жауап береді.".
35. 60-бап мынадай мазмұндағы 3-тармақпен толықтырылсын:
"3. Әскери қызметшілер, Қазақстан Республикасының ішкі істер органдарының, бұрынғы Мемлекеттік тергеу комитетінің, прокуратураның, салық полициясының, кеден комитетінің, Төтенше жағдайлар жөніндегі комитетінің қызметкерлері арасынан зейнеткерлер қайтадан мемлекеттік қызметке арнаулы атақ, сыныптық шен, сыныптық біліктілік беріле отырып қабылданған жағдайда, зейнетақы төлеу қызметке тағайындалған күннен бастап тоқтатылады.".
36. 64-бап мынадай мазмұндағы 4-тармақпен толықтырылсын:
"4. Әскери қызметшілер, Қазақстан Республикасының ішкі істер органдарының, бұрынғы Мемлекеттік тергеу комитетінің, прокуратураның, салық полициясының, кеден комитетінің, Төтенше жағдайлар жөніндегі комитетінің қызметкерлері арасынан зейнеткерлерге бұрын тағайындалған зейнетақы төлемдері жаңартылған кезде немесе еңбек сіңірген жылдары үшін зейнетақыға Орталықтан зейнетақы қайта тағайындалған жағдайда зейнетақы еңбек сіңірген жылдары үшін берілетін зейнетақыны төлеу тоқтатылған кезде белгіленген мөлшерде, зейнетақы төлеу тоқтатылған
кезең үшін заңдарда белгіленген тәртіппен жүргізілген индекстеу
ескеріле отырып төленеді."
37. 66-баптың 1-тармағында "және жергілікті бюджеттердің" деген
сөздер "бюджеттің" деген сөзбен ауыстырылсын.
2-бап. Осы Заң 1999 жылғы 1 сәуірден бастап күшіне енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Оқығандар:
(Қасымбеков Б.А.)
(Үмбетова А.М.)

"4) уполномоченному органу - по вопросу, возникшему в связи с
заявлением получателя.";
3) в пунктах 4 и 5 слова "денежных средств" заменить словом "денег".
31. Пункт 5 статьи 52 исключить.
32. В статье 55:
1) подпункт 3) пункта 1 исключить;
2) подпункт 3) пункта 2 изложить в следующей редакции:
"3) совершать за счет пенсионных активов сделки с аффилиированными
лицами, за исключением сделок на организованных рынках и договоров на
управление пенсионными активами;".
33. В статье 58:
1) слово "негосударственных" исключить;
2) дополнить частью второй следующего содержания:
"При наличии соответствующих лицензий компания по управлению пенсионными активами вправе осуществлять деятельность по управлению портфелем ценных бумаг и брокерско-дилерскую деятельность на рынке ценных бумаг в порядке, определенном уполномоченным органом по регулированию рынка ценных бумаг.".
34. Статью 59 дополнить частью второй следующего содержания:
"Компания по управлению пенсионными активами несет ответственность по своим обязательствам перед накопительным пенсионным фондом всем принадлежащим ей имуществом.".
35. Статью 60 дополнить пунктом 3 следующего содержания:
"3. При повторном зачислении пенсионеров из числа военнослужащих, сотрудников органов внутренних дел, бывшего Государственного следственного комитета, прокуратуры, налоговой полиции, таможенного комитета, Комитета по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан на государственную службу с присвоением специального звания, классного чина, классной квалификации выплата пенсии прекращается со дня назначения на должность.".
36. Статью 64 дополнить пунктом 4 следующего содержания:
"4. При возобновлении ранее назначенных пенсионных выплат пенсионерам из числа военнослужащих, сотрудников органов внутренних дел, бывшего Государственного следственного комитета, прокуратуры, налоговой полиции, таможенного комитета, Комитета по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан или в случае переназначения пенсии из Центра на пенсию за выслугу лет пенсии выплачиваются в размере, определенном на момент прекращения выплаты пенсии за выслугу лет, с учетом индексации, произведенной в установленном законодательством порядке за период, на который была приостановлена выплата пенсии.".
37. В пункте 1 статьи 66 слова "и местных бюджетов" заменить словом "бюджета".
Статья 2. Настоящий Закон вводится в действие с 1 апреля 1999 года.
Президент
Республики Казахстан