"Тауарлар импорты жағдайында ішкі рынокты қорғау шаралары туралы" Қазақстан Республикасының Заңына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасының Заңы 1999 жылғы 20 шілде N 443
1-бап. "Тауарлар импорты жағдайында ішкі рынокты қорғау шаралары туралы" 1998 жылғы 28 желтоқсандағы Z980337_ Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1998 ж., N 24, 446-құжат) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1. Аталған түзету Заңның қазақша мәтініндегі сөздерді өзгертуді қажет етпейді.
2. 1-баптың 3)-5), 10) және 11) тармақшаларында, 3-баптың 1 және 2-тармақтарында, 4-бапта, 10-баптың 4 және 5-тармақтарында "кеден" деген сөз алып тасталсын.
3. 1-бапта:
1) 11) тармақшада "және басқа да көрсеткіштерге" деген сөздер алып тасталсын;
2) 12) және 13) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"12) елеулі залал келтіру қаупі - Қазақстан Республикасының аумағына ұқсас немесе тікелей бәсекелес тауар жеткізіп беру көлемінің ұлғая түсу салдарынан болашақта отандық өндіріс саласындағы ахуалдың болмай қоймайтын едәуір нашарлауы;
13) уәкілетті орган - Қазақстан Республикасының сауда және өндірістік қызмет мониторингін жүзеге асыратын, елеулі залалдың бар екендігін немесе оның келтірілу қаупін және қорғау шараларын енгізу қажеттігін анықтау жөнінде іс қарауды жүргізетін мемлекеттік органы.".
4. 6-бапта:
1) 2-тармақта "отандық өндірушілердің" деген сөздер "отандық өндірушінің немесе өндірушілер бірлестігінің" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 3-тармақта:
"коммерциялық ұйымдар" деген сөздер "және өзге де ұйымдар" деген сөздермен ауыстырылсын;
"көрсетуге және" деген сөздерден кейін "қайтарымдық негізде" деген сөздермен толықтырылсын.
5. 7-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Қорғау шараларын қолданудың алдындағы іс қарауды жүргізу жөніндегі өтініш, егер осы өтініш бойынша өз пікірін білдірген отандық тауар өндірушілердің үлесіне Қазақстан Республикасындағы ұқсас немесе тікелей бәсекелес тауар өндірісі жалпы көлемінің елу проценттен астамы келетін болса қарауға қабылданылуы мүмкін.
Бұл ретте өтінішті қолдайтын отандық өндірушілер үлесіне отандық өндірушілер өндірген ұқсас немесе тікелей бәсекелес тауардың көлемінің жиырма бес проценттен астамы келуге тиіс."
6. 8-бапта:
1-тармақтың 3) тармақшасында "көрсететін" деген сөзден кейін "және осы саладағы жағдайға әсер ететін сандық көрініспен берілуге болатын" деген сөздермен, "деректер" деген сөзден кейін үтір қойылып, "атап айтқанда:" деген сөздермен толықтырылсын;
7. 9-бапта:
1) 1-тармақта "отыз" деген сөз "қырық бес" деген сөздермен ауыстырылсын;

О внесении изменений и дополнений в Закон Республики Казахстан "О мерах защиты внутреннего рынка при импорте товаров"
Закон Республики Казахстан от 20 июля 1999 г. № 443-1
Статья 1. Внести в Закон Республики Казахстан от 28 декабря 1998 г. Z980337_ "О мерах защиты внутреннего рынка при импорте товаров" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1998 г., № 24, ст.446) следующие изменения и дополнения:
1. По всему тексту слова "причинение", "причинения", "причиненным", "причиняющие" заменить соответственно словами "нанесение", "нанесения", "нанесенным", "наносящие".
2. В подпунктах 3)-5), 10) и 11) статьи 1, пунктах 1 и 2 статьи 3, статье 4, пунктах 4 и 5 статьи 10 слово "таможенную" исключить.
3. В статье 1:
1) в подпункте 11) слова "другие показатели" исключить;
2) подпункты 12) и 13) изложить в следующей редакции:
"12) угроза серьезного ущерба - неизбежное существенное ухудшение ситуации в отрасли отечественного производства в будущем вследствие возросшего объема поставок подобного или непосредственного конкурирующего товара на территорию Республики Казахстан;
13) уполномоченный орган - государственный орган Республики Казахстан, осуществляющий мониторинг торговой и производственной деятельности, проводящий разбирательство по установлению наличия серьезного ущерба или угрозы его нанесения и необходимости введения защитных мер.".
4. В статье 6:
1) в пункте 2 слова "отечественных производителей" заменить словами "отечественного производителя или объединения производителей";
2) в пункте 3:
слова ", коммерческие организации" заменить словами "и иные организации";
после слова "товаров" дополнить словами "на возвратной основе".
5. Пункт 2 статьи 7 изложить в следующей редакции:
"2. Заявление о проведении разбирательства, предшествующего применению защитных мер, может быть принято к рассмотрению, если на долю отечественных производителей товара, выразивших свое мнение по этому заявлению, приходится более пятидесяти процентов общего объема производства подобного или непосредственно конкурирующего товара в Республике Казахстан.
При этом на долю отечественных производителей, поддерживающих заявление, должно приходиться более двадцати пяти процентов объема произведенного отечественными производителями подобного или непосредственно конкурирующего товара.".
6. В статье 8:
в подпункте 3) пункта 1 после слова "характера" дополнить словами "и поддающиеся количественному выражению, которые оказывают влияние на положение в этой отрасли, в частности".
7. В статье 9:
1) в пункте 1 слово "тридцати" заменить словами "сорока пяти";

2) 2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Егер уәкілетті орган мәліметтерді жеткіліксіз деп тапса, ол өтініш алынған күннен бастап он күндік мерзімде бұл туралы өтініш берушіге хабарлауға және оған өзінің өтінішін өзгертуге немесе толықтыруға мүмкіндік беруге тиіс.
Өтініш беруші бұрын берілген өтінішті толықтыратын немесе өзгертетін ақпарат жіберген жағдайда, уәкілетті органда осындай толықтырулар немесе өзгерістер тіркелген күн өтініш қарауға қабылданған күн болып саналады.";
3) 3-тармақ "жеткілікті дәлелдер болмаса" деген сөздерден кейін ",
сондай-ақ осы Заңның 7-бабының 2-тармағындағы шарттар орындалмаса" деген
сөздермен толықтырылсын.
4) 4-тармақта:
"қабылданғаннан кейін" деген сөздер "қабылданған күннен бастап" деген
сөздермен ауыстырылсын;
"көрсете отырып" деген сөздерден кейін "он күндік мерзімде" деген
сөздермен толықтырылсын.
8. 10-бапта:
1) 3-тармақта "отыз күнтізбелік күн ішінде" деген сөздер алып
тасталсын.
2) 6-тармақ алып тасталсын;
9. 12-бапта:
1) 1-тармақта "мүдделі тұлғаларға сауалдар жіберуге" деген сөздер "мүдделі тұлғалардан қосымша ақпарат сұратуға" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 2-тармақта:
"мүдделі тұлғаның" деген сөздерден кейін ", ақпарат жіберген кезде," деген сөздермен толықтырылсын;
"уәкілетті органның хабарлауында көрсетілген" деген сөздер "уәкілетті орган көрсеткен" деген сөздермен ауыстырылсын;
10. 13-баптың 3-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Құпия ақпаратты, Қазақстан Республикасының заң актілерінде көзделген жағдайларды қоспағанда, жариялауға, уәкілетті органның лауазымды адамдарының жеке мүдделерінде пайдалануға, үшінші тұлғаларға, сондай-ақ өзге мемлекеттік органдарға беруге болмайды.".
11. 14-баптың 3-тармағындағы "баспасөз органдарында" деген сөздер "басылымдарда" деген сөздермен ауыстырылсын;
12. 16-бапта:
1) баптың атауындағы "залалды" деген сөзден кейін "немесе оның келтірілу қаупін" деген сөздермен толықтырылсын;
2) 2-тармақта "себеп-салдарлы байланыстарды анықтау үшін" деген сөздерден кейін "немесе оның келтірілу қаупінің болуын анықтау үшін" деген сөздермен толықтырылсын;
3) 3-тармақта "елеулі залал келтіретін" деген сөздер "елеулі залал
келтіретін немесе залал келтіру қаупі бар" деген сөздермен ауыстырылсын;
4) 4-тармақта "ұйғарым шығаруға" деген сөздер "қорытынды беруге" деген
сөздермен ауыстырылсын.
13. 1-тармақта:
"уәкілетті орган шығарған" деген сөздер "уәкілетті орган" деген
сөздермен ауыстырылсын;
"жүргізу" деген сөз "жалғастыру" деген сөзбен ауыстырылсын;
2) 4-тармақта "төлеушінің" деген сөз "импорттаушының" деген сөзбен
ауыстырылсын.

2) пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Если уполномоченный орган сочтет сведения недостаточными, он должен в десятидневный срок со дня получения заявления сообщить об этом заявителю и предоставить ему возможность изменить или дополнить свое заявление.
В случае, если заявитель направляет информацию, дополняющую или
изменяющую представленное ранее заявление, датой принятия заявления к
рассмотрению считается дата регистрации таких дополнений или изменений в
уполномоченном органе.";
3) пункт 3 дополнить словами ", а также при выполнении условия пункта
2 статьи 7 настоящего Закона.";
4) в пункте 4:
слово "После" заменить словом "Со дня";
после слова "орган" дополнить словами "в десятидневный срок".
8. В статье 10:
1) в пункте 3 слова "в течение тридцати календарных дней" исключить;
2) пункт 6 исключить.
9. В статье 12:
1) в пункте 1 слова "посылать запросы заинтересованным лицам" заменить
словами "запрашивать дополнительную информацию у заинтересованных лиц";
2) в пункте 2:
после слова "право" дополнить словами "при направлении  информации";
слова "в уведомлении" исключить.
10. Пункт 3 статьи 13 изложить в следующей редакции:
"3. Конфиденциальная информация не может разглашаться, использоваться
должностными лицами уполномоченного органа в личных целях, передаваться
третьим лицам, а также иным государственным органам, за исключением случаев,
предусмотренных законодательными актами Республики Казахстан.".
11. В пункте 3 статьи 14 слова "органах печати" заменить словом
"изданиях".
12. В статье 16:
1) заголовок дополнить словами "или угрозы его нанесения";
2) в пункте 2 после слов "и серьезным ущербом отечественным
производителям" дополнить словами "или для установления наличия угрозы его
нанесения";
3) в пункте 3 слова "причиняющие серьезный ущерб" заменить словами
"наносящие серьезный ущерб или угрожающие нанести ущерб";
4) в пункте 4 слова "выносить", "определение" заменить соответственно
словами "давать", "заключение".
13. В статье 17:
1) в пункте 1:
слова "вынесенного уполномоченным органом" заменить словами
"уполномоченного органа";
слово "проведения" заменить словом "продолжение";
2) в пункте 4 слово "плательщик" заменить словом "импортер";

3) 5-тармақта "төлеушіден" деген сөз "импорттаушыдан" деген сөзбен
ауыстырылсын;
14. 18-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"18-бап. Қазақстан Республикасы Үкіметінің уақытша қорғау
шараларын енгізу туралы қаулысын жариялау
Қазақстан Республикасы Үкіметінің уақытша қорғау шараларын енгізу
туралы қаулысы ресми басылымдарда жарияланады.
Жарияланымда уақытша қорғау шараларын енгізудің мерзімдері мен
негіздемесі болуы тиіс.".
15. 21-баптың 1-тармағында:
1) "шешім" деген сөз "Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы" деген
сөздермен ауыстырылсын;
2) "баспасөз органдарында" деген сөздер "басылымдарда" деген сөзбен
ауыстырылсын.
16. 22-баптың 3-тармағында "тоқтатылуы" деген сөзден кейін
", өзгертілуі" деген сөзбен толықтырылсын.
17. 24-бапта:
1) 2-тармақта "өтініш" деген сөз "уәкілетті органның өтінімі" деген
сөздермен ауыстырылсын;
2) 3-тармақтың қазақша мәтіні дұрыс.
18. 26-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"26-бап. Қазақстан Республикасы Үкіметінің қорғау шараларын
қолдану туралы қаулысын жариялау
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қорғау шараларын енгізу туралы қаулысы ресми басылымдарда жарияланады. Жарияланымда сондай-ақ мүдделі тұлғалардың дәлелдерін немесе талаптарын қабылдау немесе қабылдамаудың себептері мен негіздемелері болуы тиіс.".
19. 27-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"27-бап. Шешімдерге шағымдану тәртібі
Мүдделі тұлғалар қорғау шараларын қолдану жөніндегі істі қарау
кезеңінде қабылданған уәкілетті органның шешімі мен іс-әрекетіне Қазақстан
Республикасының заңдарына сәйкес сот арқылы шағымдануға құқылы."
20. Мынадай мазмұндағы 28-баппен толықтырылсын:
"28-бап. Тауарлар импорты кезінде ішкі рынокты қорғау
шаралары туралы заңдарды бұзғаны үшін жауаптылық
Тауарлар импорты кезінде ішкі рынокты қорғау шаралары туралы заңдарды
бұзғаны үшін жауаптылық Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жүзеге
асырылады.".
2-бап. Осы Заң жарияланған күнінен бастап күшіне енеді.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Оқығандар:
Қасымбеков Б.А.
Омарбекова А.Т.

3) в пункте 5 слово "плательщика" заменить словом "импортера".
14. Статью 18 изложить в следующей редакции:
"Статья 18. Опубликование постановления Правительства Республики
Казахстан о введении временных защитных мер
Постановление Правительства Республики Казахстан о введении временных
защитных мер публикуется в официальных изданиях.
Публикация должна содержать сроки и обоснование введения временных
защитных мер.".
15. В пункте 1 статьи 21:
1) слово "Решение" заменить словами "Постановление Правительства
Республики Казахстан";
2) слова "органа печати" заменить словом "изданиях".
16. В пункте 3 статьи 22 после слова "отмены" дополнить словом
", изменены".
17. В статье 24:
1) в пункте 2 слово "заявления" заменить словами "ходатайство
уполномоченного органа";
2) в пункте 3 слова ", как правило," исключить.
18. Статью 26 изложить в следующей редакции:
"Статья 26. Опубликование постановления Правительства Республики
Казахстан о применении защитных мер
Постановление Правительства Республики Казахстан о введении защитных мер публикуется в официальных изданиях. Публикация должна содержать также причины и обоснования принятия или отклонения доводов или требований заинтересованных лиц.".
19. Статью 27 изложить в следующей редакции:
"Статья 27. Порядок обжалования решений
Заинтересованные лица вправе обжаловать решения и действия уполномоченного органа, принятые в период разбирательства по применению защитных мер, в соответствии с законодательством Республики Казахстан в судебном порядке.".
20. Дополнить статьей 28 следующего содержания:
"Статья 28. Ответственность за нарушение законодательства о мерах
защиты внутреннего рынка при импорте товаров
Ответственность за нарушение законодательства о мерах защиты внутреннего рынка при импорте товаров осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан.".
Статья 2. Настоящий Закон вводится в действие со дня опубликования.
Президент
Республики Казахстан