Об утверждении Плана мероприятий по изучению и пропаганде Конституции Республики Казахстан
Распоряжение Государственного Секретаря Республики Казахстан от 13 июня 1996 г. N 4
1. Утвердить План мероприятий по изучению и пропаганде Конституции на 1996 год.
2. Соответствующим государственным органам и должностным лицам принять меры к своевременному и исчерпывающему исполнению мероприятий, предусмотренных Планом.
Государственный Секретарь
Республики Казахстан
Утверждено
Распоряжением
Государственного Секретаря
Республики Казахстан
N 4 от 13 июня 1996 г.
П Л А Н
мероприятий по изучению и пропаганде Конституции
Республики Казахстан на 1996 год
I. Мероприятия по случаю первой годовщины Конституции
1. Провести торжественные мероприятия, посвященные дню Конституции Республики Казахстан, в столице Республики Казахстан и в областных центрах республики (исполнители: акимы областей и г. Алматы, организационно-контрольный отдел Администрации Президента, срок - август 1996 г.).
2. Организовать выступления в средствах массовой информации официальных должностных лиц государства и ведущих юристов, посвященные положительным изменениям, произошедшим в стране спустя год после принятия Конституции и тому, что в законодательном плане сделано в ее исполнение (исполнители: Администрация Президента, Аппарат Правительства, Министерство юстиции, Министерство науки-Академия наук Республики Казахстан, срок - июль-август 1996 г.).
II. Мероприятия в государственных средствах массовой информации
1. Разработать и выпустить инструктивно-методические рекомендации по изучению Конституции Республики Казахстан и государственных символов (Флаг, Герб и Гимн) в государственных органах и организациях (исполнители: Министерство юстиции, Национальное агентство по делам печати и массовой информации, срок - до конца 1996 г.).
2. Организовать республиканские научно-практические конференции:
1) по вопросам строительства правового государства и развития демократических процессов в стране в свете новой Конституции (исполнитель: Министерство юстиции, срок - август 1996г.);
2) с участием правоохранительных органов и судов по вопросам обеспечения в соответствии с Конституцией прав и законных интересов граждан (исполнители: Генеральная прокуратура, Верховный Суд, Государственный следственный комитет, Министерство внутренних дел, срок - август 1996 г.).
3. Организовать в государственных средствах массовой информации рубрики, циклы материалов, посвященные разъяснению и реализации Конституции Республики Казахстан (исполнитель: Национальное агентство по делам печати и массовой информации, срок - в течение 1996 г.).
Казахскому информационному телеграфному агентству подготовить и распространить в республиканских, областных и районных газетах целевые подборки материалов, направленные на изучение и пропаганду Конституции (исполнитель: КазТАГ, срок - в течение года).

Қазақстан Республикасының Конституциясын зерделеу және насихаттау жөнiндегi iс-шаралар жоспарын бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Мемлекеттiк хатшысының 1996 жылғы 13 маусымдағы N 4 Өкiмi
1. Конституцияны зерделеу және насихаттау жөнiндегi 1996 жылға арналған iс-шаралар жоспары бекiтiлсiн.
2. Тиiстi мемлекеттiк органдар мен лауазымды адамдар Жоспарда көзделген iс-шараларды уақытылы әрi тыңғылықты атқару шараларын қолданатын болсын.
Қазақстан Республикасының
Мемлекеттiк хатшысы
Қазақстан Республикасы
Мемлекеттiк хатшысының
1996 жылғы 13 маусымдағы
N 4 өкiмiмен
Бекiтiлген
Қазақстан Республикасының Конституциясын зерделеу
мен насихаттау жөнiндегi iс-шаралар
Жоспары
I. Конституцияның бiрiншi жылдығына арналған iс-шаралар
1. Қазақстан Республикасының астанасы мен республикалық облыс орталықтарында Қазақстан Республикасы Конституциясының Күнiне арналған салтанатты шаралар өткiзiлсiн (атқарушылар: облыстар мен Алматы қаласының әкiмдерi, Қазақстан Республикасы Президентi Әкiмшiлiгiнiң ұйымдастыру-бақылау бөлiмi, мерзiмi - 1996 жылғы тамыз).
2. Бұқаралық ақпарат құралдарында мемлекеттiң ресми лауазымды адамдары мен жетекшi заңгерлердiң Конституция қабылданғаннан кейiнгi бiр жылда елде қандай оңды өзгерiстер болғанына және оны орындау үшiн заң тұрғысынан не iстегенiне арналған сөздерiн жариялау ұйымдастырылсын (атқарушылар: Қазақстан Респубикасы Президентi Әкiмшiлiгi, Үкiмет Аппараты, Әдiлет министрлiгi, Ғылым министрлiгi - Ғылым академиясы, мерзiмi - 1996 жығы шiлде-тамыз).
II. Мемлекеттiк бұқаралық ақпарат құралдарындағы
iс-шаралар
1. Мемлекеттiк органдар мен ұйымдарда Қазақстан Республикасының Конституциясы мен мемлекеттiк нышандарын (Туы, елтаңбасы, Гимнi) зерделеу жөнiнде нұсқаулық-әдiстемелiк ұсыныстар әзiрленiп, шығарылсын (атқарушылар: Әдiлет министрлiгi, Баспасөз және бұқаралық ақпарат iстерi жөнiндегi ұлттық агенттiк, мерзiмi - 1996 жылдың аяғына дейiн).
2. Мынадай:
1) жаңа Конституция аясында елде құқықтық мемлекет орнату мен демократиялық процестердi дамыту мәселелерi жөнiнде (атқарушы: Әдiлет министрлiгi, мерзiмi - 1996 жылғы тамыз);
2) Конституцияға сәйкес азаматтардың құқықтары мен заңды мүдделерiн қамтамасыз ету мәселелерi жөнiнде құқық қорғау органдары мен соттардың қатысуымен (атқарушылар: Бас прокуратура, Жоғарғы Сот, Мемлекеттiк тергеу комитетi, Iшкi iстер министрлiгi, мерзiмi - 1996 жылғы тамыз) республикалық ғылыми-практикалық конференциялар ұйымдастырылсын.
3. Мемлекеттiк ақпарат құралдарында Қазақстан Республикасының Конституциясын түсiндiруге және iске асыруға арналған рубрикалар, материалдар циклдерi ұйымдастырылсын (атқарушы: Баспасөз және бұқаралық ақпарат iстерi жөнiндегi ұлттық агенттiк, мерзiмi - 1996 жыл бойы).
Қазақ ақпараттық телеграф агенттiгi республикалық, облыстық және аудандық газеттерде Конституцияны зерделеуге және насихаттауға бағытталған нысаналы топтама матриалдар әзiрлеп, тарататын болсын (атқарушы: ҚазТАГ, мерзiмi - жыл бойы).

4. На государственном телевидении и радио:
1) подготовить и выпустить циклы бесед с учеными под рубрикой "Изучаем Конституцию" (срок - в течение 1996-1997 гг.);
2) провести заседание "Круглого стола" с участием разработчиков Конституции, видных государственных и общественных деятелей (исполнитель: Республиканская телерадиокорпорация, срок - в течение 1996-1997 гг.).
5. Продолжить издание Конституции Республики Казахстан массовым тиражом, дополнить планы государственных издательств на 1996-1997 гг. актуальными тематическими изданиями, организовать издание книг для детей и юношества, посвященных пропаганде Конституции и государственных символов Казахстана (исполнитель: Национальное агентство по делам печати и массовой информации, срок - в течение 1996-1997 гг.).
6. Организовать издание плакатов, наглядных пособий по Конституции, предназначенных для оформления улиц, площадей, помещений (исполнители: Национальное агентство по делам печати и массовой информации, акимы областей и г.Алматы, срок - до конца 1996 г.).
7. По согласованию с Национальным агентством по делам печати и массовой информации провести цикл выступлений представителей Администрации Президента, Аппарата Правительства, Министерства юстиции, Генеральной прокуратуры, иных заинтересованных государственных органов по разъяснению основных положений Конституции Республики Казахстан (исполнители: Администрация Президента, Аппарат Правительства, Министерство юстиции, Министерство науки - Академия наук, срок - июль-август 1996 г.).
III. Мероприятия в системе образования
1. Пересмотреть курсы Основ правовых знаний в учебных заведениях в соответствии с Конституцией Республики Казахстан (исполнители: Министерство образования, Министерство юстиции, срок - до конца 1996 г.).
2. Подготовить к изданию терминологический словарь по праву, русско-казахский юридический словарь , программу и учебник "Основы государства и права Республики Казахстан" для средних школ на основе Конституции Республики Казахстан (исполнители: Министерство образования, Министерство науки - Академия наук, Министерство юстиции, срок - в течение 1996-1997 гг.).
3. Во всех вузах и колледжах организовать изучение Конституции Казахстана в форме обязательного специального курса в рамках базовой дисциплины "Основы права" (исполнитель: Министерство образования, срок- до конца 1996 г.).
4. Разработать Положение о конкурсе на лучший учебник, учебное, учебно-методическое пособие по разъяснению основополагающих принципов Конституции на казахском и русском языках (исполнители: Министерство образовани,. Министерство финансов, срок - до конца 1996 г.).

4. Мемлекеттiк теледидар мен радиода:
1) "Конституцияны зерделеймiз" рубрикасымен ғалымдармен әңгiмелер циклдарын әзiрлеп, шығаратын болсын (мерзiмi - 1996-1997 жылдар бойы).
2) Конституцияны әзiрлеушiлердiң, көрнектi мемлекет және қоғам қайраткерлерiнiң қатысуымен "Дөңгелек үстел" отырысы өткiзiлсiн (атқарушы: Республикалық телерадиокорпорациясы, мерзiмi - 1996-1997 жылдар бойы).
5. Қазақстан Республикасының Конституциясын көп таралыммен шығару жалғастырылсын, мемлекеттiк баспалардың 1996-1997 жылдарға арналған жоспарлары көкейкестi тақырыптық басылымдармен толықтырылсын, балалар мен жасөспiрiмдер үшiн Қазақстан Конституциясы мен мемлекеттiк нышандарын насихаттауға арналған кiтаптар шығару ұйымдастырылсын (атқарушы: баспасөз және бұқаралық ақпарат iстерi жөнiндегi ұлттық агенттiк, мерзiмi - 1996-1997 жылдар бойы).
6. Конституция бойынша көшелердi, алаңдарды, үй-жайларды безендiруге арнап, плакаттар, көрнектi құралдар шығару ұйымдастырылсын (атқарушы: Баспасөз және бұқаралық ақпарат iстерi жөнiндегi ұлттық агенттiк, облыстар мен Алматы қаласының әкiмдерi, мерзiмi - 1996 жылдың аяғына дейiн).
7. Баспасөз және бұқаралық ақпарат iстерi жөнiндегi ұлттық агенттiкпен келiсе отырып, Қазақстан Республикасы Конституциясының негiзгi қағидаларын түсiндiру жөнiнде Президент Әкiмшiлiгi, Үкiмет Аппараты, Әдiлет министрлiгi, Бас прокуратура, өзге де мүдделi мемлекеттiк органдар өкiлдерi сөздерiнiң циклдерi өткiзiлсiн (атқарушылар: Президент Әкiмшiлiгi, Үкiмет Аппараты, Әдiлет министрлiгi, Ғылым министрлiгi - Ғылым академиясы, мерзiмi - 1996 жылғы шiлде-тамыз).
III. Бiлiм жүйесiндегi iс-шаралар
1. Қазақстан Республикасының Конституциясына сәйкес оқу орындарында құқықтық бiлiм негiздерiн оқыту курстары қайта қаралсын (атқарушылар: Бiлiм министрлiгi, Әдiлет министрлiгi, мерзiмi - 1996 жылдың аяғына дейiн).
2. Қазақстан Республикасының Конституциясы негiзiнде құқық жөнiндегi терминологиялық сөздiк, орысша-қазақша заң сөздiгi, орта мектептерге арналған "Қазақстан Республикасының мемлекетi мен құқығы негiздерi" бағдарламасы және оқулығы баспаға әзiрленетiн болсын (атқарушылар: Бiлiм министрлiгi, Ғылым министрлiгi - Ғылым академиясы, Әдiлет министрлiгi, мерзiмi - 1996-1997 жылдар бойы).
3. Барлық жоғары оқу орындары мен колледждерде "Құқық негiздерi" базалық пәнiнiң шеңберiнде мiндеттi арнайы курс нысанында Қазақстан Конституциясын оқып-үйрену ұйымдастырылсын (атқарушы: Бiлiм министрлiгi, мерзiмi - 1996 жылдың соңына дейiн).
4. Конституцияның негiзiн қалаушы принциптерiн түсiндiру жөнiндегi қазақ және орыс тiлдерiндегi үздiк оқулыққа, оқу-әдiстемелiк құралға өткiзiлетiн конкурс туралы ереже әзiрленсiн (атқарушылар: Бiлiм министрлiгi, Қаржы министрлiгi, мерзiмi - 1996 жылдың соңына дейiн).

5. Организовать в вузах и других образовательных учреждениях серию научно-практических конференций по государственному строительству, правовой политике государства с участием ведущих юристов страны, а также по вопросам внедрения учебно-методических разработок по Конституции Республики Казахстан в программу обучения средних школ, вузов, ссузов (исполнители: Министерство образования, Министерство науки - Академия наук, Министерство юстиции, срок - в течение 1996 г.).
6. Провести студенческие конференции и семинары по отдельным положениям Конституции, с участием ведущих специалистов в области права (исполнитель: Министерство образования, срок - в течение 1996 г.).
7. Включить в действующий ежегодный Республиканский конкурс на лучшую студенческую научную работу тематику, посвященную Конституции Республики Казахстан (исполнитель: Министерство образования, срок - до конца 1996 г.).
IV. Пропагандистская деятельность в регионах
1. Организовать при областных (городских, районных) аппаратах соответствующих акимов информационно-пропагандистские группы по разъяснению основополагающих норм и принципов Конституции среди широких слоев населения, в трудовых коллективах, по месту жительства (исполнители: акимы областей и г.Алматы, срок - июль-август 1996 г.).
2. Обеспечить в необходимом объеме текстами Конституции и специальной пропагандистской литературой все регионы республики (исполнители: Национальное агентство по делам печати и массовой информации, акимы областей и г.Алматы, срок - до конца августа 1996 г.).
3. Организовать в местных средствах массовой информации широкую кампанию по пропаганде основных положений Конституции (исполнители: акимы областей и г.Алматы, срок - в течение 1996 г.).
4. В областных (городских) средствах массовой информации организовать специальную рубрику по пропаганде Конституции, подбору откликов населения на Конституцию страны (исполнители: акимы областей и г.Алматы, срок - в течение 1996 г.).
5. В местных средствах массовой информации организовать публикацию материалов из республиканских средств массовой информации, посвященных вопросам конституционного строительства (исполнители: акимы областей и г.Алматы, срок - в течение 1996 г.).
V. Мероприятия по пропаганде Конституции Республики Казахстан
загранучреждениями Республики Казахстан
1. Посольствам Республики Казахстан продолжить работу по пропаганде Конституции Республики Казахстан в странах пребывания. В ходе встреч и бесед по различным вопросам внутренней и внешней политики Казахстана с политическими и деловыми кругами, дипломатическим корпусом страны пребывания делать ссылки на отдельные положения Конституции Республики Казахстан. В этих же целях использовать возможности ведущих средств массовой информации, в том числе телевидения страны пребывания (исполнитель: Министерство иностранных дел, срок - постоянно).

5. Жоғары оқу орындары және басқа бiлiм беру мекемелерiнде елдiң жетекшi заңгерлерiнiң қатысуымен мемлекеттiк құрылыс, мемлекеттiң құқықтық саясаты жөнiнде, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Конституциясы бойынша орта мектептердiң, жоғары оқу орындарының, арнаулы орта оқу орындарының оқыту бағдарламаларына оқу-әдiстемелiк әзiрлемелердi енгiзу мәселелерi жөнiнде ғылыми-практикалық конференциялар сериясы ұйымдасытырылсын (атқарушылар: Бiлiм министрлiгi, Ғылым министрлiгi - Ғылым академиясы, Әдiлет министрлiгi, мерзiмi - 1996 жыл бойы).
6. Конституцияның жекелеген қағидалары бойынша құқық саласындағы жетекшi мамандардың қатсуымен студенттiк конференциялар мен семинарлар өткiзiлсiн (атқарушы: Бiлiм министрлiгi, мерзiмi - 1996 жыл бойы).
7. Студенттiң үздiк ғылыми жұмысына арналған жыл сайын өткiзiлетiн Республикалық конкурсқа Қазақстан Республикасының Конституциясына арналған тақырыптама енгiзiлсiн (атқарушы: Бiлiм министрлiгi, мерзiмi - 1996 жылдың соңына дейiн).
IV. Аймақтардағы насихаттық қызмет
1. Тиiстi облыстық (қалалық, аудандық) әкiмдердiң аппараттары жанынан халықтың қалың топтары арасында, еңбек ұжымдарында, тұрғылықты жерлерiнде Конституцияның негiзiн қалаушы нормалары мен принциптерiн түсiндiру жөнiнде ақпараттық-насихаттық топтар ұйымдастырылсын (атқарушылар: облыстар мен Алматы қаласының әкiмдерi, мерзiмi - 1996 жылғы шiлде-тамыз).
2. Қазақстанның барлық аймақтары Конституция мәтiндерiмен және арнаулы насихаттық әдебиеттермен қажеттi көлемде қамтамасыз етiлсiн (атқарушылар: Баспасөз және бұқаралық ақпарат iстерi жөнiндегi ұлттық агенттiк, облыстар мен Алматы қаласының әкiмдерi, мерзiмi - 1996 жылғы тамыздың соңына дейiн).
3. Жергiлiктi бұқаралық ақпарат құралдарында Конституцияның негiзгi қағидаларын насихаттау жөнiнде кең науқан ұйымдастырылсын (атқарушылар: облыстар мен Алматы қаласының әкiмдерi, мерзiмi - 1996 жыл бойы).
4. Облыстық (қалалық) бұқаралық ақпарат құралдарында конституцияны насихаттау жөнiнде арнаулы рубрикалар, ел Конституциясына деген халық пiкiрлерiнiң топтамасы ұйымдастырылсын (атқарушылар: облыстар мен Алматы қаласының әкiмдерi, мерзiмi - 1996 жыл бойы).
5. Республикалық бұқаралық ақпарат құралдарындағы конституциялық құрылыс мәселелерiне арналған материалдарды жергiлiктi бұқаралық ақпарат құралдарында көшiрiп басу ұйымдастырылсын (атқарушылар: облыстар мен Алматы қаласының әкiмдерi, мерзiмi - 1996 жыл бойы).
V. Қазақстан Республикасының шетелдегi мекемелерiнiң
Қазақстан Республикасының Конституциясын
насихаттау жөнiндегi iс-шаралары
1. Қазақстан Республикасының елшiлiктерi тұрған елдерiнде Қазақстан Республикасының Конституциясын насихаттау жөнiндегi жұмысты жалғастырсын. Тұрған елдерiндегi саяси және iскер топтармен, дипломатиялық корпуспен Қазақстанның iшкi және сыртқы саясатының түрлi мәселелерi жөнiндегi кездесулер мен әңгiмелердiң барысында Қазақстан Республикасы Конституциясының жекелеген қағидаларына сiлтемелер жасасын. Нақ осы мақсатта тұрған елдердiң жетекшi бұқаралық ақпарат құралдарының, оның iшiнде теледидардың мүмкiндiгiн пайдаланатын болсын (атқарушы: Сыртқы iстер министрлiгi, мерзiмi - үнемi).

2. Увеличить тираж Конституции Республики Казахстан на иностранных языках в целях расширения возможностей ее распространения за рубежом (исполнители: Национальное агентство по делам печати и массовой информации, Министерство иностранных дел, срок - до конца 1996 г.).

2. Шетелдерде тарату мүмкiндiгiн кеңейту мақсатында Қазақстан Республикасы Конституциясының шет тiлдердегi таралымы ұлғайтылсын (атқарушылар: Баспасөз және бұқаралық ақпарат iстерi жөнiндегi ұлттық агенттiк, Сыртқы iстер министрлiгi, мерзiмi - 1996 жылдың соңына дейiн).