РЕКОМЕНДАЦИИ ПО ПРИМЕНЕНИЮ МОДИФИЦИРОВАННОЙ СЕРЫ В ДОРОЖНОМ СТРОИТЕЛЬСТВЕ (ДЛЯ ОПЫТНОГО СТРОИТЕЛЬСТВА)
Приказ Председателя Комитета автомобильных дорог Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 22 января 2019 года № 20
Предисловие
1
РАЗРАБОТАН И ВНЕСЕН
Акционерным обществом " "Казахстанский дорожный научно-исследовательский институт" (АО "КаздорНИИ")
2
УТВЕРЖДЕН И ВВЕДЕН В ДЕЙСТВИЕ
Приказом Председателя Комитета автомобильных дорог Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан № 20 от "22" января 2019 г.
3
СОГЛАСОВАН
Акционерным обществом "НК "КазАвтоЖол" № 03/14-2-2669-И от "21" декабря 2018 г.
4
СРОК ПЕРВОЙ ПРОВЕРКИ
2024 г.
ПЕРИОДИЧНОСТЬ ПРОВЕРКИ
5 лет
5
ВВЕДЕН ВПЕРВЫЕ
Содержание
Введение
В Казахстане запасы серы встречаются в виде сульфидных руд, прежде всего, свинцовых, цинковых, медных и железных. При извлечении металлов от серы освобождаются обычно обжигом в присутствии кислорода, при этом образуется диоксид серы. Кроме сульфидных руд достаточно много серы встречается в виде сульфатов, например, сульфата кальция (гипс), сульфата бария (барит).
В последние годы основным источником серы становятся отходящие газы нефтегазовой промышленности, цветной металлургии и коксовых батарей, содержащие заметное количество диоксида серы. При этом сера, получаемая как ассоциированный продукт, при меньшей себестоимости производства вытесняет с рынка серу, получаемую как основной продукт, и еҰ производство зависит, в первую очередь, от программ выпуска газа, нефти и т.д.
Большая часть запасов казахстанских углеводородов является высокосернистыми. Основной особенностью углеводородов казахстанского месторождения Кашаган и других подсолевых структур КСКМ (Казахстанского сектора Каспийского моря) является высокое (до 19%) содержание сероводорода.
Исследования модифицированной серы и еҰ применение в дорожном строительстве в лаборатории АО "КаздорНИИ" за последние годы и результаты опытно-экспериментальных работ, проведенных в 2016 - 2018 гг. в г. Астана и Алматы, а также анализ зарубежного опыта явились основой для разработки " Рекомендаций по применению модифицированной серы в дорожном строительстве".
В настоящих "Рекомендациях" приведены общие сведения о сере, используемой в виде "частичного и полного замещения" вяжущего на серу, для повышения качества асфальтобетонов, бетонов и требований к ним, принцип проектирования состава получаемых сероасфальтобетонов, щебҰночно – мастичных серосфальтобетонов и серобетоннов технологические способы приготовления смесей, особенности технологии строительства, техники безопасности при работе с серой.
1 Область применения
Настоящие Рекомендации распространяются на смеси сероасфальтобетонные, и щебеночно - мастичные сероасфальтобетонные, предназначенные для строительства верхних слоев сероасфальтобетонных покрытий проезжей части автомобильных дорог вне населенных пунктов и ремонта покрытий из сероасфальтобетона и асфальтобетона, и устанавливают требования к выполнению комплекса работ по устройству покрытия комплектом машин.
Так же, настоящие рекомендации распространяются на серобетонные смеси и серобетоны, применяемые в транспортной, гидротехнической, и других областях строительства. Рекомендации устанавливают общие технические требования показателей качества серотобетонных смесей и серобетонов, правила приемки и методы испытаний. Требования настоящих рекомендаций должны соблюдаться при разработке проектной и технологической документации на серобетонные смеси, для серобетонных конструкций и изделий.
2 Нормативные ссылки
Для применения настоящих рекомендаций необходимы следующие ссылочные нормативные документы:

ЖОЛ ҚҰРЫЛЫСЫНДА МОДИФИЦИРЛЕНГЕН КҮКІРТТІ ҚОЛДАНУ БОЙЫНША ҰСЫНЫМДАР (ТӘЖІРИБЕЛІ ҚҰРЫЛЫС ҮШІН)
Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігі Автомобиль жолдары комитеті Төрағасының 2019 жылғы 22 қаңтардағы № 20 бұйрығымен бекітілген.
Алғысөз
1
"Қазақстан жол ғылыми-зерттеу институты" акционерлік қоғамы ("ҚазжолҒЗИ" АҚ) ДАЙЫНДАП ЕНГІЗДІ
2
Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігі Автомобиль жолдары комитеті Төрағасының 2019 жылғы
"22" қаңтардағы № 20 бұйрығымен БЕКІТІЛІП, ҚОЛДАНЫСҚА ЕНГІЗІЛДІ
3
"ҚазАвтоЖол" ҰК" Акционерлік қоғамының 2018 жылғы
"21" желтоқсандағы № 03/14-2-2669-И хатымен КЕЛІСІЛДІ
4
БІРІНШІ ТЕКСЕРУ МЕРЗІМІ
2024 жыл
ТЕКСЕРУ КЕЗЕҢДІЛІГІ
5 жыл
5
АЛҒАШ РЕТ ЕНГІЗІЛДІ
Құжат Қазақстан Республикасы нормативтiк – құқықтық актiлерiнiң "Әдiлет" ақпараттық – құқықтық жүйесiнде және "InfoZhol –http://infozhol.kad.org.kz" электронды мәлiметтер базасында қол жетiмдi
Осы Нұсқаулықты Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігі Автомобиль жолдары комитетінің рұқсатынсыз толықтай немесе ішінара қайта басып шығаруға, көбейтуге және таратуға болмайды
Мазмұны
Кіріспе
Қазақстанда күкірт қорлары сульфид кендері ретінде, ең алдымен қорғасын, мырыш, мыс және темір кендері ретінде кездеседі. Металлдарды күкірттен шығарғанда оттектің қатысуымен күйдіру арқылы алынады, сонымен бірге күкірттің еселенген тотығы қалыптасады. Сульфид кендерінен бөлек көптігін күкірттер сульфаттар түрінде, мысалы кальций сульфаты (гипс), барий сульфаты (барит) түрінде де кездеседі.
Соңғы жылдары күкірттің негізгі көздері болып мұнайгаз өнеркәсібінің, түсті металлаургияның және кокс батареяларынан шығатын газдар саналуда, олардың құрамында күкірттің еселенген тотығы бар. Сонымен бірге, қауымдастырылған өнім ретінде алынатын күкірт негізгі өнім ретінде алынатын күкіртті өндірудің өзіндік құнының аздығымен нарықтан ығыстыруда, оны шығару ең алдымен газды, мұнайды және т.б. шығару бағдарламаларына тәуелді.
Қазақстандағы көмірсутек қорларының көп білігі күкірттілігі жоғары болып табылады. Қазақстан Қашаған және ҚКТС (Қазақстан Каспий теңізі секторы) тұзды құрылымдары көмірсутектерінің негізгі ерекшелігі олардың құрамында күкіртті сутектің көп (19 %-ға дейін) болуы.
Соңғы жылдары "ҚазжолҒЗИ" АҚ зертханасында модифицерленген күкірт пен оны қолдануды зерттеу және 2016-2018 жылдары Астана мен Алматы қалаларында жүргізілген тәжірибелік-эксперименттік жұмыстардың нәтижелері, сондай-ақ шетел тәжірибесін талдау "Жол құрылысында модифицирленген күкіртті қолдану бойынша ұсынымдарды" әзірлеуге негіз болды.
Осы "Ұсынымдарда" асфальтбетондар мен бетондардың сапасын арттыру үшін тұтқырғышты күкіртке "ішінара және толық ауыстыру" түрінде қолданылған күкірт туралы мәліметтер, оларға қойылатын талаптар, алынатын күкіртасфальтбетондардың, шағыл тасты-мастикалық күкіртасфальт-бетондардың және күкіртбетондардың құрамын жобалау, қоспаларды дайындаудың технологиялық әдістері, салу технологиясының ерекшеліктері, күкіртпен жұмыс істеген кездегі қауіпсіздік техникасы келтірілген.
1 Қолдану саласы
Осы Ұсынымдар елді мекендерден тыс жерлердегі көшелер мен жолдардың жүру бөліктерінің күкіртасфальтбетонды жамылғыларының жоғарғы қабаттарын салуға және күкіртасфальтбетон мен асфальтбетоннан салынған жамылғыларды жөндеуге арналған күкіртасфальтбетон және шағыл тасты-мастикалық күкіртасфальтбетон қоспаларына таралады және машиналар жиынтығымен жамылғыларды салу бойынша жұмыстар кешенін орындауға қойылатын талаптарды орнатады.
Сондай-ақ, осы ұсынымдар көлік, гидротехника және құрылыстың басқа да салаларында қолданылатын күкіртбетон қоспалары мен күкіртбетонға да таралады. Ұсынымдар күкіртбетон қоспалары мен күкіртбетондар сапаларының көрсеткіштеріне, қабылдау ережелеріне және сынау әдістеріне қойылатын талаптарды орнатады. Осы ұсынымдардың талаптары күкіртбетон құрылымдары мен бұйымдарына арналған жобалық және технологиялық құжаттамаларды әзірлеуде сақталуы тиіс.
2 Нормативтік сілтемелер
Осы ұсынымдарды қолдану үшін келесі сілтемелі нормативтік құжаттар қажет:

СТ РК 1210-2003 Битумы и битумные вяжущие. Метод определения кинематической вязкости.
СТ РК 1211-2003 Битумы и битумные вяжущие. Метод определения динамической вязкости.
СТ РК 1212-2003 Битумы и битумные вяжущие. Термины и определения.
СТ РК 1213-2003 Щебень и гравий из плотных горных пород и отходов промышленного производства для строительных работ. Методы физико-механических испытаний.
СТ РК 1218-2003 Материалы на основе органических вяжущих для дорожного и аэродромного строительства. Методы испытаний.
СТ РК 1221-2003 Порошок минеральный для асфальтобетонных смесей. Методы испытаний.
СТ РК 1224-2003 Битумы и битумные вяжущие. Методы определения устойчивости к старению под воздействием прогрева и воздушной среды.
СТ РК 1225-2013 Смеси асфальтобетонные дорожные, аэродромные и асфальтобетон. Технические условия.
СТ РК 1226 - 2003 Битумы и битумные вяжущие. Метод определения глубины проникания иглы.
СТ РК 1227 - 2003 Битумы и битумные вяжущие. Определение точки размягчения методом кольца и шара.
СТ РК 1228-2003 Битумы и битумные вяжущие. Метод определения растворимости.
СТ РК 1229 - 2003 Битумы и битумные вяжущие. Метод определения температуры хрупкости по Фраасу.
СТ РК 1230-2003 Битумы нефтяные. Методы определения содержания парафина.
СТ РК 1276-2004 Порошок минеральный для асфальтобетонных и органических минеральных смесей. Технические условия.
СТ РК 1284-2004 Щебень и гравий из плотных горных пород для строительных работ. Технические условия.
СТ РК 1288-2004 Битумы и битумные вяжущие. Методы отбора проб и приготовления образцов для испытаний.
СТ РК 1373-2013 Битумы и битумные вяжущие. Битумы нефтяные дорожные вязкие. Технические условия.
ГОСТ 127.1-93 Сера техническая. Технические условия.
ГОСТ 127.2-93 Сера техническая. Методы испытания.
ГОСТ 3344-83 Щебень и песок шлаковые для дорожного строительства. Технические условия.
ГОСТ 8736-93 Песок для строительных работ. Технические условия.
ГОСТ 9533-81  Кельмы, лопатки и отрезовки. Технические условия.
ГОСТ 10060-2012 Бетоны. Методы определения морозостойкости.
ГОСТ 10180-2012 Бетоны. Методы определения прочности по контрольным образцам.
ГОСТ 10181-2014 Смеси бетонные. Методы испытаний.
ГОСТ 12730.1-84 Бетоны. Методы определения плотности.
ГОСТ 12730.3-84 Бетоны. Метод определения водопоглощения.
ГОСТ 12730.5-84 Бетоны. Методы определения водонепроницаемости.
ГОСТ 12801-98 Материалы на основе органических вяжущих для дорожного и аэродромного строительства. Методы испытаний.

ҚР СТ 1210-2003 Битумдар және битум тұтқырғыштар. Кинематикалық тұтқырлығын аңыктау әдісі.
ҚР СТ 1211-2003 Битумдар және битум тұтқырғыштар. Динамикалық тұтқырлығын аңыктау әдісі.
ҚР СТ 1212-2003 Битумдар және битум тұтқырғыштар. Терминдер және аңықтамалар.
ҚР СТ 1213-2003 Құрылыс жұмыстарына арналған тығыс тау жыныстарынан және өнеркәсіп өндірісі қалдықтарынан жасалған қиыршықтас пен малтатас.Физика-механикалық сынау әдістері.
ҚР СТ 1218-2003 Органиқалық тұтқырғыштар негізіндеғі жолдық және ауеайлақтық құрылысқа арналған материалдар. Сынақ әдістері.
ҚР СТ 1221-2003Асфальт-бетон қоспаларға арналған минералды ұнтақ. Сынақ әдістері.
ҚР СТ 1224-2003 Битумдар және битум тұтқырғыштар. Қызу және ау ортасының әсерінен тозуға тұрақтылығын анықтау әдістері.
ҚР СТ 1225-2003 Жол, аэродром асфальтбетон қоспалары және асфальтбетон. Техникалық шарттар.
ҚР СТ 1226-2003 Битумдар және битум тұтқырғыштар. Иненің өту терендігің аңықтау әдісі.
ҚР СТ 1227-2003 Битумдар және битум тұтқырғыштар. Сақина және шар әдісімен жұмсару нүктесін аңықтау.
ҚР СТ 1228-2003 Битумдар және битум тұтқырғыштар. Ерігіштігін аңықтау әдісі.
ҚР СТ 1229-2003 Битумдар және битум тұтқырғыштар. Фраас бойынша сынғыштық температурасын аңықтау әдісі.
ҚР СТ 1230-2003 Мұнай битумдері. Парафиннің болыун аңықтау әдістері.
ҚР СТ 1276-2004 Асфальтбетонды және органикалық минералды қоспаларға арналған минералды ұнтақ. Техникалық шарттар.
ҚР СТ 1284-2004 Құрылыс жұмыстарына арналған тығыз тау жыныстарынан алынған қиыршықтас және ұсақ тас. Техникалық шарттар.
ҚР СТ 1288-2004 Битумдар мен битумды тұтқырлар. Сынақтарды іріктеу және сынақтарға арналған үлгілерді дайындау әдістері.
ҚР СТ 1373-2013 Битумдар және битумды тұтқырлар. Жолдық тұтқыр мұнай битумдар. Техникалық шарттар.
МЕМСТ 127.1-93 Техникалық күкірт. Техникалық шарттар.
МЕМСТ 127.2-93 Техникалық күкірт. Сынау әдістері.
МЕМСТ 3344-83 Жол құрылысына арналған шағыл тас пен қожды құм. Техникалық шарттар.
МЕМСТ 8736-93 Құрылыс жұмыстарына арналған құм. Техникалық шарттар.
МЕМСТ 9533-81 Күрекшелер, күректер және үшкір қалақтар. Техникалық шарттар.
МЕМСТ 10060-2012 Бетондар. Аязға төзімділігін анықтау әдістері.
МЕМСТ 10180-2012 Бетондар. Бақылау сынамалары арқылы беріктігін анықтау әдістері.
МЕМСТ 10181-2014 Бетон қоспалары. Сынау әдістері.
МЕМСТ 12730.1-84 Бетондар. Тығыздығын анықтау әдістері.
МЕМСТ 12730.3-84 Бетондар. Су сіңіргіштігін анықтау әдістері.
МЕМСТ 12730.5-84 Бетондар. Су өткізбеушілігін анықтау әдістері.
МЕМСТ 12801-98 Жол және аэродром құрылысына арналған органикалық тұтқырғыштар негізіндегі материалдар. Сынау әдістері.

ГОСТ 13087-81 Бетоны Методы определения истираемости.
ГОСТ 18105-2010 Бетоны. Правила контроля и оценки прочности.
ГОСТ 22685-89 Формы для изготовления контрольных образцов бетона. Технические условия
ГОСТ 25192-2012. Бетоны. Классификация и общие технические требования.
ГОСТ 26633-2012. Бетоны тяжҰлые и мелкозернистые. Технические условия.
ГОСТ 27006-86. Бетоны. Правила подбора состава.
ГОСТ 31015-2002 Смеси асфальтобетонные и асфальтобетон  щебеночно-мастичные. Технические условия.
ГОСТ 31383-2008 Защита бетонных и железобетонных конструкций от коррозии. Методы испытаний.
ГОСТ 31424-2010. Материалы строительные нерудные из отсевов дробления плотных горных пород при производстве щебня. Технические условия.
ГОСТ 32703-2014 Щебень и гравий из горных пород. Технические требования.
ГОСТ 32724-2014 Песок дробленый Технические требования.
ГОСТ 32761 Порошок минеральный Технические требования.
ГОСТ 32824-2014 Песок природный Техничесие условия.
ГОСТ 21790-2005  Ткани хлопчатобумажные и смешанные одежные. Общие технические условия.
ГОСТ 12.1.005-88 Общие санитарно-гигиенические требования к воздуху рабочей зоны.
ГОСТ 17.2.4.02-81 Охрана природы. Атмосфера. Общие требования к методам определения загрязняющих веществ.
ГОСТ 12.4.137-2001 Обувь специальная с верхом из кожи для защиты от нефти, нефтепродуктов, кислот, щелочей, нетоксичной и взрывоопасной пыли. Технические условия.
ГОСТ 12.4.253-2013 Система стандартов безопасности труда. Средства индивидуальной защиты глаз. Общие технические требования.
ГОСТ 12.4.028-76 Система стандартов безопасности труда. Респираторы ШБ-1 "Лепесток". Технические условия.
Г. 12.1.005-88 Система стандартов безопасности труда. Общие санитарно-гигиенические требования к воздуху рабочей зоны.
ГОСТ 12.4.011-89 (СТ СЭВ 1086-88) Система стандартов безопасности труда. Средства защиты работающих. Общие требования и классификация.
ГОСТ 17.2.3.02-2014 Охрана природы. Атмосфера. Правила установления допустимых выбросов вредных веществ промышленными предприятиями.
Примечание - При пользовании настоящими рекомендациями целесообразно проверить действие ссылочных стандартов по указателю "Нормативные документы по стандартизации", составленному по состоянию на 1 января текущего года, и по соответствующим информационным указателям, опубликованным в текущем году. Если ссылочный документ заменен (изменен), то при пользовании настоящими рекомендациями следует руководствоваться замененным (измененным) стандартом. Если ссылочный документ отменен без замены, то положение, в котором дана ссылка на него, применяется в части, не затрагивающей эту ссылку.
3 Термины и определения
В настоящих рекомендациях применяются следующие термины, с соответствующими определениями:

МЕМСТ 13087-81 Бетондар. Желінуін анықтау әдістері.
МЕМСТ 18105-2010 Бетондар. Бақылау және беріктігін бағалау ережелері.
МЕМСТ 22685-89 Бетонның бақылау сынамаларын дайындауға арналған пішіндер. Техникалық шарттар.
МЕМСТ 25192-2012 Бетондар. Жіктелуі және жалпы техникалық талаптар.
МЕМСТ 26633-2012 Ауыр және ұсақ түйірлі бетондар. Техникалық шарттар.
МЕМСТ 27006-86 Бетондар. Құрамын іріктеу ережелері.
МЕМСТ 31015-2002 Асфальтбетон қоспалары және шағыл тасты-мастикалық асфальтбетон. Техникалық шарттар.
МЕМСТ 31383-2008 Бетон және темірбетон құрылымдарын тоттан қорғау. Сынау әдістері.
МЕМСТ 31424-2010 Шағыл тасты өндіруде тығыз тау жыныстарын уақтау қалдықтарынан алынған кенсіз құрылыс материалдары. Техникалық шарттар.
МЕМСТ 32703-2014 Тау жыныстарынан алынған шағыл тас пен қиыршық тас. Техникалық талаптар.
МЕМСТ 32724-2014 Уақталған құм. Техникалық талаптар.
МЕМСТ 32761 Минералды ұнтақ. Техникалық талаптар.
МЕМСТ 32824-2014 Табиғи құм. Техникалық шарттар.
МЕМСТ 21790-2005 Киім мақтасы және аралас маталар.
МЕМСТ 12.1005-88 Жұмыс аймағының ауасыны қойылатын жалпы санитарлық-гигиеналық талаптар.
МЕМСТ 17.2.4-02-81 Табиғатты қорғау. Атмосфера. Ластаушы заттарды анықтау әдістеріне қойылатын жалпы талаптар.
МЕМСТ 12.4.137-2001 Мұнайдан, мұнай өнімдерінен, қышқылдан, сілтіден, улы емес және жарылысқа қауіпті шаңдардан қорғайтын беті былғарыдан жасалған арнайы аяқ киім. Техникалық шарттар.
МЕМСТ 12.4.253-2013 Еңбек қауіпсіздігі стандарттарының жүйесі. Көзді жеке қорғау құралдары. Жалпы техникалық талаптар.
МЕМСТ 12.4.028-76 Еңбек қауіпсіздігі стандарттарының жүйесі. ШБ-1 "Лепесток" респираторлары. Техникалық шарттар.
МЕМСТ 12.1.005-88 Еңбек қауіпсіздігі стандарттарының жүйесі. Жұмыс аймағының ауасы. Жалпы санитарлық-гигиеналық талаптар.
МЕМСТ 12.4.011-89 (ХСҰ СТ 1086-88) Еңбек қауіпсіздігі стандарттарының жүйесі. Жұмысшыларды қорғау құралдары. Жалпы талаптар мен жіктелуі.
МЕМСТ 17.2.3.02-2014 Табиғатты қорғау. Атмосфера. Өнеркәсіп кәсіпорындарынан зиянды заттардың ұйғарынды шығарылуын орнату ережелері.
Ескерту – Осы ұсынымдарды қолдану кезінде ағымдағы жылдың 1-қаңтардағы күйі бойынша жасалған "Стандарттау бойынша нормативтік құжаттар" көрсеткіші бойынша, және де ағымдағы жылда жарияланған тиісті ақпараттық көрсеткіштер бойынша сілтемелік стандарттардың әрекет етуін тексеру қажет. Егер сілтемелік құжат ауыстырылған (өзгертілген) болса, онда осы ұсынымдарды пайдалану кезінде ауыстырылған (өзгертілген) стандартты нұсқау етіп қолдану қажет. Егер сілтемелік құжат ауыстырылмай күші жойылған болса, онда оған сілтеме берілген ереже осы сілтемені қозғамай қатысты қолданылады.
3 Терминдер мен анықтамалар
Осы ұсынымдарда тиісті анықтамалары бар келесі терминдер қолданылады:

3.1 Сероасфальтобетонная смесь: Рационально подобранная смесь из минерального заполнителя, природного или дробленого песка, минерального порошка, модифицированной серы и модифицированного битума , взятых в определенных пропорциях и перемешанных в смесительных установках принудительного действия.
3.2 Сероасфальтобетон (САБ): Уплотненная сероасфальтобетонная смесь.
3.3 Энергосберегающая добавка: Комплексная химическая добавка класса полиаминов типа "Сулфотекс-Т", энергосберегающая, адгезионная, повышающая сцепления между вяжущим и минеральным материалом, сцепление меду слоями покрытия, а также между основанием, позволяющая снизить температуру укладки и уплотнения смесей без снижения качества.
3.4 Щебеночно-мастичная сероасфальтобетонная смесь (ЩМСАС): Рационально подобранная смесь из щебня, песок из отсевов дробления горных пород, минерального порошка с комплексным вяжущим, состоящим из битума и модифицированной технической серы, выполняющей в том числе роль стабилизирующей добавки, и при необходимости, с добавлением иных стабилизирующих компонентов.
3.5 Щебеночно-мастичный сероасфальтобетон (ЩМСА): Материал, получаемый в результате уплотнения щебеночно-мастичной сероасфальтобетонной смеси.
3.6 Модифицированная техническая сера: Комплексный материал, получаемый из технической серы путем ее модификации и стабилизации с превращением в сополимерную серу.
3.7 Серобетонная смесь (СБС): Рационально подобранная смесь заполнителей (щебня или гравия, песка, тонкого наполнителя), и технической модифицированной серы.
3.8 Серобетон:  Твердый композиционный строительный материал, в состав которого входит серное вяжущее, инертные заполнители и наполнители.
3.9 Проектный возраст: Время, в течение которого должно быть обеспечено достижение серобетоном заданных требований по прочности.
4 Общие положения
При проектировании дорожных конструкций с применением модифицированной серы в составе асфальтобетона и цементабетона должны соблюдаться следующие требования.
4.1 Состав смеси подбирается специализированной лабораторией любым методом, принятым в практике дорожного строительства, при условии получения смеси требуемого качества.
4.2    Смеси должны быть однородными. Однородность смесей оценивают по коэффициенту вариации не более 0,18 показателей предела прочности при сжатии при температуре 50⁰ С.
4.3 В качестве "энергосберегающих" добавок могут применяться комплексные химические добавки типа "Сулфотекст-Т" повышающие сцепление между вяжущим и минеральным материалом, позволяющие снизить температуру укладки и уплотнения смесей без снижения качества.

3.1 Күкіртасфальтбетон қоспасы: минералды толтырғыштан, табиғи немесе уақталған құмнан, минералды ұнтақтан, модифицирленген күкірттен және модифицирленген битумнан белгілі бір сәйкестікте алынған және мәжбүрлемелі істейтін араластырғыш қондырғыларда араластырылған рационалды іріктелген қоспа.
3.2 Күкіртасфальтбетон (КАБ): Тығыздалған күкіртасфальтбетон қоспасы.
3.3 Энергия үнемдегіш қоспалар: "Сулфотекс-Т" типіндегі полиамидтер тобына жататын, энергия үнемдегіш, адгезиялық, тұтқырғыш пен минералды материал арасындағы ілінісуді, қабаттар арасындағы, сондай-ақ негіздер арасындағы ілінісуді арттыратын, төсеу температурасын төмендетуге және сапасын төмендетпей қоспаларды тығыздауға мүмкіндік беретін кешенді химиялық қоспа.
3.4 Шағыл тасты-мастикалық күкіртасфальтбетон қоспасы (ШМКАҚ): шағыл тастан, тау жыныстарын уақтау қалдықтарынан алынған құмнан, кешенді тұтқырғыштары бар минералды ұнтақтан іріктелген, битум мен модифицирленген техникалық күкірттен тұратын, қажет болған жағдайда басқа да тұрақтандырғыш компоненттерді қосып, тұрақтандырғыш қоспаның рөлін атқаратын рационалды іріктелген қоспа.
3.5 Шағыл тасты-мастикалық күкіртасфальтбетон (ШМКА): шағыл тасты-мастикалық күкіртасфальтбетон қоспасын тығыздау нәтижесінде алынатын материал.
3.6 Модифицирленген техникалық күкірт: күкіртті модифицирлеу және тұрақтандыру тәсілімен оны сополимерлі күкіртке айландырып алынатын кешенді материал.
3.7 Күкіртбетонды қоспа (КБҚ): толтырғыштар (шағыл тас немесе қиыршық тас, құм, жұқа толтырғыш) пен техникалық модифицирленген күкірттің рационалды іріктелген қоспасы.
3.8 Күкіртбетон: құрамына күкірт тұтқырғышы, инертті толтырғыштар мен толтырмалар кіретін қатты композициялық құрылыс материалы.
3.9 Жобалық жас: күкіртбетонның беріктігі бойынша белгіленген талаптарға жетуін қамтамасыз ететін уақыт.
4 Жалпы ережелер
Жол құрылымдарын модифицирленген күкіртті асфальтбетон мен цементбетон құрамында қолданып, жобалауда келесілер ескерілуі қажет.
4.1 Қоспаның құрамы жол құрылысы тәжірибесінде қабылданған кез келген әдіс арқылы қоспаны қажетті сапада алу шартымен арнайы зертханаларда іріктелінеді.
4.2 Қоспалар біркелкі болуы қажет. Қоспаның біркелкілігі түрлендірме коэффициенті бойынша бағаланады, талап бойынша 50⁰С температурада қысу кезіндегі беріктік шегі 0.18-ден аспауы қажет.
4.3 "Энергия үнемдеуші" қоспалар ретінде "Сулфотекс-Т" типіндегі тұтқырғыш пен минералды материал арасындағы ілінісуді жақсартатын, төсеу температурасын төмендетуге және сапасын төмендетпей қоспаларды тығыздауға мүмкіндік беретін кешенді химиялық қоспалар қолданылуы мүмкін.

4.4 Температура при выпуске смеси из смесителя не более 160° С, запрещается нагревать смесь свыше 160° С.
4.5 При строительстве автомобильных дорог с применениям сероасфальтобетоных смесей протяженность дороги не должно превышать 60 километров.
4.6 В ходе эксплуатации сероасфальтобетонной дороги необходимо проводить мониторинг с замером вредных выбросов в атмосферном воздухе с остро направленным механизмом действия, требующие автоматического контроля за их содержанием в воздухе;
5 Технические требования
5.1 Технические требования к сероасфальтобетонным смесям и сероасфальтобетону
5.1.1 Смеси сероасфальтобетона всех типов, должны соответствовать требованиям и изготавливаться по технологическому регламенту.
5.1.2 Смеси сероасфальтобетона всех типов должны изготавливаться в соответствии с требованиями настоящих рекомендаций и по технологической документации, утвержденной в установленном порядке предприятием-изготовителем.
5.1.3 Зерновые составы минеральной части смесей и сероасфальтобетона должны соответствовать требованиям СТ РК 1225.
5.1.4 Температура смеси при выпуске из смесителя, в зависимости от температуры воздуха, принимается по таблице 1.
Таблица 1 - Температура смеси при выпуске
Наименование
Температура выпускаемой смеси в зависимости от температуры воздуха
Температура воздуха, °С
менее +10
От +10
до +15
От +15
до +20
Более +20
Температура смеси, °С без энергосберегающей добавки/с добавкой
160/140
150/130
145/125
140/125
5.1.5 Для понижения температуры смеси при выпуске и уплотнении рекомендуется применение энергосберегающей добавки позволяющий снизить температуру укладки и уплотнения смеси без снижения качества, а так же повысить сцепление битума с каменным материалом.
5.1.6 Смеси должны быть однородными. Однородность смесей оценивают коэффициентом вариации предела прочности при температуре 50° С для горячих асфальтобетонных смесей по СТ РК 1225.
5.1.7 Показатели физико-механических свойств сероасфальтобетонов должны соответствовать требованиям, предусмотренным в таблице 2.
Таблица 2 - Физико-механические свойства сероасфальтобетона
Показатели свойств смеси
Нормы для смеси
Методика проведения испытания
Пористость минеральной части, % не более
18
СТ РК 1218
Остаточная пористость, %
св. 2,5 до 5,0
СТ РК 1218
Водонасыщение, % по объему:
образцов отформованных из смесей
Вырубок и кернов отобранных из покрытий, не более
От 1,5 до 4,0
От 1,0 до 4,5
СТ РК 1218
Предел прочности при сжатии при температуре, МПа, не менее:
при температуре 20⁰ С
при температуре 50⁰ С
2,7
1,6
СТ РК 1218
Сдвигоустойчивость:
Коэффициент внутреннего трения, не менее
Сцепление при сдвиге при температуре 50º С, МПа, не менее

4.4 Араластырғыштан қоспаны шығару кезіндегі температура 160°С аспауы қажет, 160°С жоғары қыздыруға тиым салынады.
4.5 Күкіртасфальтбетон қоспаларын қолданып автомобиль жолдарын салуда жолдың ұзындығы 60 шақырымнан аспауы қажет.
4.6 Күкіртасфальтбетон жолдарын пайдалануда ауадағы зияынды заттардың мөлшерін автоматты бақылауды талап етуге қатаң бағытталған механизмдермен атмосфера ауасындағы зиынды заттарды өлшеп, бақылау жүргізу қажет.
5 Техникалық талаптар
5.1 Күкіртасфальтбетон қоспалары мен күкіртасфальтбетонға қойылатын техникалық талаптар
5.1.1 Барлық типтегі күкіртасфальтбетон қоспалары талаптарға сәйкес келуі және технологиялық регламент бойынша дайындалуы қажет.
5.1.2 Барлық типтегі күкіртасфальтбетон қоспалары осы ұсынымдардың талаптарына сәйкес және өндіруші кәсіпорнының белгіленген тәртіпте бекітілген технологиялық құжаттамалары бойынша дайындалуы қажет.
5.1.3 Қоспалар мен күкіртасфальтбетонның минералды бөлігінің түйіршіктік құрамы ҚР СТ 1225 талаптарына сәйкес келуі қажет.
5.1.4 Араластырғыштан шығару кезіндегі қоспаның температурасы ауа температурасына байланысты 1-кестеге сәйкес қабылданады.
1-кесте - Шығару кезіндегі қоспаның температурасы
Атауы
Шығарылатын қоспаның ауа температурасына байланысты температурасы
Ауа температурасы, °С
+10 аз
+10-нан
+15-ке дейін
+15-тен
+20-ға дейін
+20 көп
Энергия үнемдегіш қоспамен/қоспасыз қоспа-ның температурасы, °С
160/140
150/130
145/125
140/125
5.1.5 Қоспаны шығару мен төсеу кезінде оның температурасын төмендету үшін төсеу температурасын төмендетуге және сапасын төмендетпей тығыздауға мүмкіндік беретін, сондай-ақ битумның тас материалмен ілінісуін жақсартатын энергия үнемдегіш қоспаларды қолдану ұсынылады.
5.1.6 Қоспалар біркелкі болуы қажет. Қоспаның біркелкілігі ыстық асфальтбетон қоспаларына арналған 50⁰ С температурада қысу кезіндегі беріктік шегі бойынша түрлендірме коэффициентімен ҚР СТ 1225 сәйкес бағаланады.
5.1.7 Күкіртасфальтбетондардың физика-механикалық қасиеттері 2-кестеде қарастырылған талаптарға сәйкес келуі қажет.
2-кесте - Күкіртасфальтбетонның физика-механикалық қасиеттері
Қоспа қасиеттерінің көрсеткіштері
Қоспа нормалары
Сынақ жүргізу әдістемесі
Минералды бөлігінің кеуектілігі, % не более
18
ҚР СТ 1218
Қалдықтық кеуектілік, %
2,5-тен жоғары
5,0-ке дейін
ҚР СТ 1218
Суға қанығуы, % көлемі бойынша:
қоспалардан қалыпталған сынамалардың
Жамылғыдан алынған кесінділер мен керндердің, көп емес
1,5-тен 4,0-ке дейін
1,0-ден 4,5-ке дейін
ҚР СТ 1218
2-кестенің жалғасы
Температураларда қысу кезіндегі беріктік шегі, МПа, аз емес:
20⁰С температурада
50⁰С температурада
2,7
1,6
ҚР СТ 1218
Ығысуға тұрақтылығы:
Ішкі үйкеліс коэффициенті, аз емес
50ºС температурада ығысу кезіндегі ілінісуі, МПа,
аз емес

0,83
0,41
СТ РК 1218
Трещиностойкость- предел прочности на растяжение при расколе при температуре 0º С, МПа,
не менее
не более
3,5
6,0
СТ РК 1218
Водостойкость при длительном водонасыщении, не менее
0,75
СТ РК 1218
Стойкость к колееобразованию, мм
3,5
СТ РК EN 12697
5.2 Требования к исходным материалам, применяемым в сероасфальтобетонной смеси
5.2.1 Щебень
При приготовлении смесей следует использовать щебень из природного камня, получаемый дроблением изверженных горных пород, соответствующий требованиям СТ РК 1284 ГОСТ 8267, ГОСТ 32703 и значениям показателей указанных в таблице 3 настоящих рекомендаций.
Таблица 3- Физико-механические свойства щебня
Наименование показателя
Нормативное значение
Методика проведения испытания
Марка по дробимости горной породы,
не ниже
1000
СТ РК 1213
ГОСТ 33030
Марка по истираемости горной породы
И I
СТ РК 1213
ГОСТ 33057
Морозостойкость
F 50
СТ РК 1213
ГОСТ 33109
Содержание зерен пластинчатой (лещадной) и игловатой формы, не более, %
15
СТ РК 1213
ГОСТ 33053
Содержание зерен слабых пород, не более, %
5
СТ РК 1213
ГОСТ 33054
Содержание пылеватых, илистых и глинистых частиц не более, %
1,0
СТ РК 1213
ГОСТ 33055
5.2.2 Песок
Песок - из отсевов дробления и обогащенный из отсевов дробления; природный и обогащенный по зерновому составу не ниже средней группы, отвечающий требованиям ГОСТ 8736, ГОСТ 31424, ГОСТ 32824. Для смесей типа II рекомендуется использование смеси природного и дробленого песков в соотношении от 1:1 до 1:2.
5.2.3 Минеральный порошок
Минеральный порошок - неактивированный и активированный, отвечающий требованиям СТ РК 1276, ГОСТ 32761.

0,83
0,41
ҚР СТ 1218
0ºС температурада жарылу кезіндегі созылуға беріктігінің шегі, МПа,
аз емес
көп емес
3,5
6,0
ҚР СТ 1218
Ұзақ уақыт суға қаныққандағы суға төзімділігі, аз емес
0,75
ҚР СТ 1218
Сораптардың пайда болуына төзімділігі, мм
3,5
ҚР СТ EN 12697
5.2 Күкіртасфальтбетон қоспасында қолданылатын бастапқы материалдарға қойылатын талаптар
5.2.1 Шағыл тас
Қоспаларды дайындау үшін ҚР СТ 1284, МЕМСТ 8267, МЕМСТ 32703 талаптарына сәйкес атпалы тау жыныстарын уақтау жолымен алынатын табиғи тастардан алынған шағыл тасты қолдану қажет және ол осы ұсынымдардың
3-кестесінде көрсетілген мәндерге сәйкес келуі қажет.
3-кесте – Шағыл тастың физика-механикалық қасиеттері
Көрсеткіштің атауы
Нормативтік мәні
Сынақ жүргізу әдістемесі
Тау жынысының уатылғыштығы бойынша маркасы, аз емес
1000
ҚР СТ 1213
МЕМСТ 33030
Тау жынысының желінушілігі бойынша маркасы
И I
ҚР СТ 1213
МЕМСТ 33057
Аязға төзімділігі
F 50
ҚР СТ 1213
МЕМСТ 33109
Қатпарлы (жалпақ) және тікенді пішіндер мөлшері, көп емес, %
15
ҚР СТ 1213
МЕМСТ 33053
Әлсіз жынысты түйірлер мөлшері көп емес, %
5
ҚР СТ 1213
МЕМСТ 33054
Тозаңды, лайлы және сазды бөлшектер мөлшері, көп емес, %
1,0
ҚР СТ 1213
МЕМСТ 33055
5.2.2 Құм
Құм – уақтау қалдықтарынан алынған және уақтау қалдықтарынан алынған байытылған; табиғи және түйіршіктік құрамы бойынша орташа топтан төмен емес, байытылған, МЕМСТ 8736, МЕМСТ 31424, МЕМСТ 32824 талаптарына сәйкес келетін II типтегі қоспалар үшін табиғи және уақталған құмдар қоспаларын 1:1-ден 1:2-ге дейінгі сәйкестікте қолдану ұсынылады.
5.2.3 Минералды ұнтақ
Минералды ұнтақ – белсендірілген және белсендірілмеген, ҚР СТ 1276, МЕМСТ 32761 талаптарнына сәйкес келуі қажет.

5.2.5 Сера
При производстве сероасфальтобетонной смеси в соответствии с настоящими рекомендациями используют техническую серу по ГОСТ 127.1. Физико-механические показатели модифицированной серы используемой при выпуске данной смеси приведены в таблице 5.
Таблица 5 - Физико-механические показатели модифицированной серы
Наименование показателя
Значение
Методика
проведения
испытания
Внешний вид
Гранулы сферической, полусферической и других  геометрических форм. Не допускается присутствие механических загрязнений  (бумага, дерево, песок и др.)
Визуально
Массовая доля серы. %, не менее
90.0
ГОСТ 127.2
Модифицирующих веществ, %, не более
10.0
ГОСТ 127.2
Влажность, %, не более
0.3
ГОСТ 127.2
Примечание – Значения показателей 2 и 3 даны в пересчете на сухое вещество.
В таблице 6 приведены предельно допустимые концентрации вредных веществ.
Таблица 6 - Предельно допустимая концентрация вредных веществ
Наименование
вещества
Величина ПДК, мг/м3
ОБУВ, мг/м3
[10]
Класс

5.2.5 Күкірт
Күкіртасфальтбетон қоспаларын шығарғанда осы ұсынымдарға сәйкес МЕМСТ 127.1 бойынша техникалық күкірт қолданылады. Осы қоспаны шығаруда қолданылатын модифицирленген күкірттің физика-механикалық көрсеткіштері 5-кестеде келтірілген.
5-кесте - Модифицирленген күкірттің физика-механикалық қасиеттері
Көрсеткіштің атауы
Мәні
Сынақ жүргізу
әдістемесі
Сыртқы түрі
Сфералық, жартылай сфералық және басқа да геометриялық пішіндердегі түйірлер. Механикалық ластануларға (қағаз, ағаш, құм және т.б.) жол берілмейді
Көзбен шолу
Күкірттің салмақтық үлесі, %, аз емес
90.0
МЕМСТ127.2
Модифицирлеуіш зат, %, көп емес
10.0
МЕМСТ 127.2
Ылғалдылық, %, көп емес
0.3
МЕМСТ 127.2
Ескерту – 2 және 3 көрсеткіштер мәндері құрғақ затқа қайта есептеуде берілген.
6-кестеде зиянды заттардың шекті ұйғарынды концентрациясы келтірілген.
6-кесте - Зиянды заттардың шекті ұйғарынды концентрациясы
Заттың атауы
ШҰК шамасы, мг/м3
ӘБҚД, мг/м3
[10]

5.3 Приготовление сероасфальтобетонной смеси
Предлагается два способа приготовления серобитумного вязущего по рекомендации разработчика.
5.3.1 Введение модифицированной серы в битум.
5.3.2 Модифицированная сера, может вводиться как в битум, так и напрямую в смесительную установку. Модифицированную серу в гранулированном виде вводят в нагретый битум, в резервуар, где она плавится и вместе с битумом поступает в рабочую емкость, после чего дозируется и поступает в смеситель для перемешивания с каменным материалом.
5.3.3 Недостатком такого способа является следующее:
смесь не подлежит хранению и должна быть уложена сразу после приготовления.
5.3.4 Приготовление серобитумного вяжущего по мокрому способу, т.е. предварительное растворение в битуме серы ограничивает время "жизни" вяжущего. При хранении подобной смеси в Ұмкости через 1,5-2 часа начинается процесс вулканизации смеси с обильным выделением сероводорода, что категорически не допустимо.
5.3.5 Количество вводимой модифицированной серы соответствует требованиям нормативной и (или) технической документации, согласованной в установленном порядке, и уточняется в процессе лабораторных испытаний.
5.3.6 Введение модифицированной серы на каменные материалы.
5.3.7 Отдозированная весовым способом модифицированная сера вводятся в смесительную установку на разогретые до температуры от 155° С до 165° С каменные материалы. Смесь перемешивается в течение от 40 с до 60 с ("сухое" перемешивание).
Далее в смесительную установку подается минеральный порошок, стабилизирующая добавка и битум согласно технологическому регламенту,
утвержденному в установленном порядке предприятием-изготовителем.
5.3.8 Продолжительность перемешивания смесей устанавливают в соответствии с техническими характеристиками используемой смесительной установки.
5.3.9 Допускаемая погрешность дозирования компонентов смеси не должна превышать ±2 % по массе каждого компонента минеральной части и +1 % по массе для битума и серы.
5.3.10 Температура смеси при выпуске из смесителя должны соответствовать требованиям таблицы 1.
5.3.11 Уплотнениесероасфальтобетонной смеси может быть проведено при температуре 100⁰С.
5.4 Методы контроля (испытаний)
5.4.1 Испытания сероасфальтобетонной смеси и сероасфальтобетона осуществляются по СТ РК 1218.
5.5 Правила приемки
5.5.1 Готовая смесь принимается отделом технического контроля (лабораторией) предприятия-изготовителя.
5.5.2 Приемку смеси производят партиями. Размер партии устанавливается в количестве сменной выработки одной смесительной установки при постоянном составе, из одних и тех же материалов и по одной и той же технологии.

5.3 Күкіртасфальтбетон қоспасын дайындау
Әзірлеуші ұсынымдары бойынша күкіртбитум тұтқырғышын дайындаудың екі тәсілі бар.
5.3.1 Битумға модифицирленген күкіртті қосу.
5.3.2 Модифицирленген күкірт битумға да, тікелей араластырғыш қондырғыға да қосылуы мүмкін. Түйіршікті модифицирленген күкіртті қыздырылған битумға, сұйыққоймаға қосады, онда ол битуммен бірге еріп, жұмыс ыдысына түседі, одан кейін мөлшерленіп, тас материалмен араластыру үшін араластырғышқа келіп түседі.
5.3.3 Бұл тәсілдің келесіндей кемшілігі бар:
қоспаны сақтауға болмайды және оны дайындағаннан кейін бірден төсеу қажет.
5.3.4 Күкіртбетон тұтқырғышын дымқыл тәсілмен дайындау, яғни күкіртті алдын ала еріту битумдағы тұтқырғыштың "өмір" уақытын шектейді. Бұл қоспаны ыдыста сақтау кезінде 1,5-2 сағаттан кейін күкіртті сутекті көптеп бөлу арқылы қоспаның вулканизациялану үдерісі басталады. Мұндайға мүлдем жол берілмейді.
5.3.5 Енгізілетін модифицирленген күкірттің мөлшері белгіленген тәртіпте бекітілген нормативтік талаптарға және (немесе) техникалық құжаттарға сәйкес келеді, зертханалық сынау үдерістерінде нақтыланады.
5.3.6 Модифицирленген күкіртті тас материалдарға қосу.
5.3.7 Салмақтық әдіс арқылы мөлшерленген модифицирленген күкірт араластырғыш қондырғыға 155°С-ден 165°С-ге дейінгі температурада қыздырылған тас материалға енгізіледі. Қоспа 40 с-тан 60 с-қа дейін аралықта араластырылады ("құрғақ" араластыру).
Одан кейін араластырғыш қондырғыға өндіруші кәсіпорынмен белгіленген тәртіпте бекітілген техникалық регламентке сәйкес минералды ұнтақ, тұрақтандырғыш қоспа және битум салынады.
5.3.8 Қоспаларды араластырудың ұзақтығы араластырғыш қоспаны пайдаланудың техникалық сипаттамаларына сәйкес белгіленеді.
5.3.9 Қоспа компонеттерін мөлшерлеудің шектік қателіктері минералды бөліктің әрбір компоненті бойынша ±2 %, битум және күкірт үшін массадан
+1 % аспауы қажет.
5.3.10 Қоспаның араластырғыштан шығарғандағы температурасы
1-кестенің талаптарына сәйкес келуі қажет.
5.3.11 Күкіртасфальтбетон қоспасын тығыздау 100⁰С температурада жүзеге асырылады.
5.4 Бақылау (сынау) әдістері
5.4.1 Күкіртасфальтбетон қоспасы мен күкіртасфальтбетонды сынау
ҚР СТ 1218 сәйкес жүзеге асырылады.
5.5 Қабылдау ережелері
5.5.1. Дайын қоспаны өндіруші кәсіпорынның техникалық бақылау бөлімі (зертхана) қабылдап алады.
5.5.2 Қоспа топтамалармен қабылданады. Топтаманың мөлшері бір араластырғыш қондырғының бір материалдан және бір әдіспен тұрақты құрамда ауысымдық өндірімінің мөлшерінде белгіленеді.

5.5.3 Для проверки соответствия физико-механических свойств сероасфальтобетона, требованиям настоящих рекомендаций пробы отбирают в момент выгрузки смеси из смесителя в транспортные средства. Отбор проб осуществляется в соответствии с СТ РК 1218. Испытания осуществляют в соответствии с п. 5.4.1 настоящих рекомендаций.
5.5.4 Потребитель имеет право проводить контрольную проверку качества смеси, применяя для этой цели правила отбора и отбраковки в соответствии с СТ РК 1218 и методы испытаний, предусмотренные настоящими рекомендациями.
5.6 Маркировка
При отгрузке потребителю предприятие-изготовитель обязано каждую транспортную единицу, обеспечить накладной (паспортом), где указываются:
- наименование предприятия-изготовителя;
- обозначение продукции и температура смеси;
- номер, дата и время выдачи накладной (паспорта);
- наименование и адрес потребителя.
5.7 Транспортирование и хранение
5.7.1 Смеси транспортируют к месту укладки автомобилями, сопровождая каждый автомобиль транспортной документацией. Котлами термосами (Кохерами) доставляют только литые смеси.
5.7.2 При транспортировании уплотняемой смеси на заднюю часть кузова автомобиля дополнительно наносятся знаки опасности по ГОСТ 19433 (класс 9, подкласс 9.2, категория 1, классификационный шифр 9.2.1) и согласно СТ РК ГОСТ Р 12.4.026 "Запрещается пользоваться открытым огнем и курить" (код знака Г02) и "Осторожно. Горячая поверхность" (код знака Д25).
5.7.3 Продолжительность транспортирования допускается:
- литые сероасфальтобетонные смеси 3 часа,
- уплотняемые смеси в зависимости от температуры окружающего воздуха. При 20⁰С до суток при использовании добавки "Сулфотекс-Т" и (или) уточняется предприятием изготовителем.
6 Технические требования к щебеночно-мастичным сероасфальтобе-
тонным смесям и щебҰночно-мастичному сероасфальтобетону
6.1 Смеси должны соответствовать требованиям настоящих рекомендаций и изготавливаться по технологическому регламенту, утвержденному организацией-изготовителем и настоящих рекомендаций.
6.2 Зерновой состав минеральной части смеси подбирается на ситах с круглыми отверстиями и должен соответствовать требованиям ГОСТ 31015.
6.3 Для понижения температуры при выпуске и уплотнении щебеночно-мастичных сероасфальтобетонных смесей необходимо обязательное применение энергосберегающей добавки позволяющей снизить температуру укладки и уплотнения смеси без снижения качества, а так же повысить сцепление битума с каменным материалом.
6.4 Температура смеси при выпуске из смесителя, в зависимости от температуры воздуха, принимается по таблице 7.
Таблица 7 - Температура смеси при выпуске из смесителя, в зависимости от температуры воздуха
Наименование
Температура выпускаемой смеси в зависимости от температуры воздуха
Температура воздуха, °С
менее +10
От +10
до +15
От +15
до +20
Более +20
Температура смеси, °С
150
150

5.5.3 Күкіртасфальтбетоның физика-механикалық қасиеттерінің осы ұсынымдар талаптарына сәйкес келуін тексеру үшін сынамалар қоспаны араластырғыштан көлік құралына басу кезінде іріктелінеді. Сынмаларды іріктеу ҚР СТ 1218 сәйкес жүргізіледі. Сынау жұмыстары осы ұсынымдардың 5.4.1-тармағына сәйкес жүзеге асырылады.
5.5.4 Тұтынушы ҚР СТ 1218 сәйкес іріктеу және сұрыптау ережелерін, осы ұсынымдарда қарастырылған сынау әдістерін қолдана отырып, қоспаның сапасына бақылау тексерісін жүргізуге құқылы.
5.6 Таңбалау
Тұтынушыға өндіруші кәсіпорын жібергенде әрбір көлікті келесі мәліметтер көрсетілген жүкқұжатпен (паспортпен) қатамасыз етуге міндетті:
- өндіруші кәсіпорынның атауы;
- өнімнің мақсаты және қоспаның температурасы;
- жүкқұжаттың (паспорттың) берілген нөмірі, күні және уақыты;
- тұтынушының атауы және мекенжайы.
5.7 Тасымалдау және сақтау
5.7.1 Қоспа төсеу орнына автомобильдермен жеткізіледі, әрбір автомобиль көлік құжаттамасымен сүйемелденеді. Қазандарда, темостарда (Кохерлер) тек қана сұйық қоспалар жеткізіледі.
5.7.2 Тығыздалатын қоспаны тасымалдағанда автомобиль шанағының артына МЕМСТ 19433 (9-топ, 9.2-ішкі топ, 1-санат, жіктелу шифрі 9.2.1) және ҚР СТ Р МЕМСТ 12.4.026 "Ашық отты қолдануға және шылым шегуге тиым салынады" (белгі коды Г02) және "Абайлаңыз. Ыстық бет" (белгі коды Д25) қауіпсіздік белгілері қоса салынады.
5.7.3 Тасымалдау ұзақтығы:
- құйылмалы күкіртасфальтебон қоспалары 3 сағат,
- тығыздалатын қоспалар қорғашан ауа температурасына байланысты. 20⁰С температурада "Сулфотекс-Т" қоспасын қолданғанда бір тәулікке дейін сақталады және (немесе) дайындаушымен нақтыланады.
6 Шағыл тасты-матикалық күкіртасфальтбетон қоспалары мен шағыл тасты-мастикалық күкіртасфальтбетонға қойылатын техникалық талаптар
6.1 Қоспалар осы ұсынымдардың талаптарына сәйкес келуі және өндіруші кәсіпорынмен және осы ұсынымдармен бекітілетін техникалық регламентке сәйкес дайындалуы қажет.
6.2 Минералды бөлігінің түйіршіктік құрамы домалақ тесіктері бар електерде іріктелінеді және МЕМСТ 31015 талаптарына сәйкес келуі қажет.
6.3 Шағыл тасты-мастикалық күкіртасфальтбетон қоспасын шығару және төсеу кезінде температураны төмендету үшін сапасын төмендетпей қоспаны төсеу және тығыздау температурасын төмендетуге мүмкіндік беретін энергия үнемдегіш қоспаларды міндетті түрде қолдану қажет.
6.4 Ауа температурасына байланысты қоспаның араластырғыштан шығарған кездегі температурасы 7-кестеге сәйкес қабылданады.
7-кесте - Ауа температурасына байланысты қоспаның араластырғыштан шығарған кездегі температурасы
Атауы
Ауа температурасына байланысты шығарылатын қоспаның температурасы
Ауа температурасы, °С
+10-нан аз
+10-нан
+15-ке дейін
+15-тен
+20-ға дейін
+20-дан көп
Қоспа температурасы, °С
150
150

140
130
6.5 Показатели физико-механических свойств щебеночно-мастичных сероасфальтобетоных смесей применяемых в конкретных дорожно-климатических зонах, должны соответствовать требованиям, указанным в таблице 8.
Таблица 8 - Физико-механические свойства щебеночно-мастичной сероасфальтобетоной смеси
Показатели свойств смеси
Нормы для смеси с учетом дорожно-климатических зон
Методика
проведения
испытания
IV
V
Пористость минеральной части, % не более
15-19
15-19
СТ РК 1218
Остаточная пористость, % не более:
образцов отформованных из смесей,
вырубок и кернов отобранных из покрытий
св.1,5 до 4,5
4,5
св.2,0 до 4,5
4,5
СТ РК 1218
Продолжение таблицы 8
Водонасыщение, % по объему не более:
образцов отформованных из смесей,
вырубок и кернов отобранных из покрытий

140
130
6.5 Нақты бір жол-климаттық аймақтарда қолданылатын шағыл тасты-мастикалық күкіртасфальтбетон қоспасының физика-механикалық қасиеттерінің көрсеткіштері 8-кестеде келтірілген талаптарға сәйкес келуі қажет.
8-кесте - Шағыл тасты-мастикалық күкіртасфальтбетон қоспасының физика-механикалық қасиеттері
Қоспа қасиеттерінің көрсеткіштері
Жол-климаттық аймақтар ескерілген қоспалардың нормалары
Сынақ жүргізу әдістемесі
IV
V
Минералды бөлігінің кеуектілігі, % көп емес
15-19
15-19
ҚР СТ 1218
Қалдықтық кеуектілігі, % көп емес:
қоспалардан пішінделген сынама-лардың,
жамылғылардан іріктелген кесінділер мен керндердің
1,5-тен жоғары 4,5-ке дейін
4,5
2,0-ден жоғары 4,5-ке дейін
4,5
ҚР СТ 1218
Суға қанығуы, % көлемі бойынша көп емес:
қоспалардан пішінделген сынамалардың
жамылғылардан іріктелген кесінділер мен керндердің

6.1 Требования к материалам для производства щебеночно-мастичных сероасфальтобетонных смесей
6.1.1 Для приготовления щебеночно-мастичной сероасфальтобетонной смеси применяют щебень в соответствии с требованиями СТ РК 1284 и настоящих рекомендаций. Для приготовления смесей применяют щебень следующих фракций от 5 мм до 10 мм; от 10мм до 15 мм: свыше 10 мм до 20 мм; свыше 15 мм до 20 мм, а также смеси этих фракций. В щебне не должно быть посторонних засоряющих примесей. Марка щебня по дробимости из изверженных и метаморфических горных пород должна быть не менее 1200, из осадочных горных пород, щебня из гравия и металлургических шлаков не менее 1000; марка щебня по истираемости в полочном барабане — И1; марка по морозостойкости — не ниже F50. Содержание зерен пластинчатой (лещадной) и игловатой формы в щебне не должно превышать 15 % по массе. Содержание пылевидных и глинистых частиц — не более 2 % по массе.
6.1.2 Пески из отсевов дробления горных пород должны соответствовать тре6ованиям ГОСТ 31424; марка по прочности песка должна быть не ниже 1000: содержание глинистых частиц, определяемых методом набухания – не более 0,5 %, при этом содержание зерен мельче 0,16 мм (в том числе пылевидных и глинистых частиц в этой фракции) не нормируется.
6.1.3 Для приготовления ШМСАС применяют минеральный порошок активированный и неактивированный, соответствующий требованиям СТ РК 1221 и СТ РК 1225. Допускается применение технической пыли уноса из системы пылеулавливания смесительных установок в количестве не более 20 % общей массы минерального порошка. Значения показателей пыли уноса должны соответствовать требованиям СТ РК 1221 для порошка марки МП-2.
6.1.4 Для приготовления смеси в качестве вяжущего применяют битумы по СТ РК 1373, а также по иной нормативной и технической документации, согласованной с заказчиком в установленном порядке при условии обеспечения показателей качества сероасфальтобетона из этих смесей не ниже, чем установленные настоящими рекомендациями.
6.1.5 При производстве смеси в соответствии с настоящими рекомендациями используют модифицированную техническую серу по ГОСТ 127.1. Физико-механические показатели модифицированной серы приведены в таблице 9, а предельно допустимые концентрации вредных веществ в атмосферном воздухе населенных мест [9] и в воздухе рабочей зоны (ГОСТ 12.1.005) приведены в таблице 10.
Таблица 9 - Физико-механические показатели модифицированной серы
Наименование показателя
Значение
Методика
проведения испытания
Внешний вид
Гранулы сферической, полусферической и других  геометрических форм.
Не допускается присутствие механических загрязнений
(бумага, дерево, песок и др.)
Визуально
Массовая доля серы, %,
не менее

6.1 Шағыл тасты-мастикалық күкіртасфальтбетон қоспаларын шығаруға арналған материалдарға қойылатын талаптар
6.1.1 Шағыл тасты-мастикалық күкіртасфальтбетон қоспасын дайындау үшін ҚР СТ 1284 және осы ұсынымдарға сәйкес шағыл тас қолданылады. Қоспаны әзірлеу үшін түйірлері 5 мм-ден 10 мм-ге дейінгі; 10 мм-ден 15 мм-ге дейінгі; 10 мм-ден жоғары 20 мм-ге дейінгі; 15 мм-ден жоғары 20 мм-ге дейінгі шағыл тас пен осындай түйірлердегі қоспалар қолданылады. Шағыл таста бөгде ластайтын қоспалар болмауы қажет. Атқылама және метаморфтық тау жыныстарынан алынған шағыл тастың уақталу бойынша маркасы 1200-ден, шөкпе тау жыныстарынан, қиыршық тастан алынған шағыл тастан және металлургия қождарынан алынған шағыл тастың маркасы 1000-нан; сөрелік атанақтағы желінуі бойынша шағыл тастың маркасы – И1; аязға төзімділігі бойынша маркасы F 50 төмен болмауы қажет. Қатпарлы (жалпақ) және тікенді пішіндегі түйірлер мөлшері массасы бойынша 15 %-дан аспауы қажет. Тозаңды және сазды бөлшектерінің мөлшері массасы бойынша 2%-дан аспауы қажет.
6.1.2 Тау жыныстарын уақтаудан алынған құмдар МЕМСТ 31424 талаптарына сәйкес келуі қажет; құмның беріктік бойынша маркасы 1000-нан төмен болмауы қажет; ісіну әдісімен анықталатын сазды бөлшектерінің мөлшері - 0,5 %, сонымен бірге, түйірлері 0,16 мм-ден ұсақ түйірлер (осы түйірдегі тозаңды және сазды бөлшектер) нормаланбайды.
6.1.3 ШМКАҚ дайындау үшін ҚР СТ 1221 және ҚР СТ 1225 талаптарына сәйкес келетін белсендірілген және белсендірілмеген минералды ұнтақ қолданылады. Минералды ұнтақтың жалпы массасының 20 %-нан аспайтын араластырғыш қондырғылардағы тозаңтұтқыш жүйелерінен алынған техникалық ұшпа тозаңдарды қолдануға рұқсат етіледі. Ұшпа тозаңдар көрсеткіштерінің мәндері ҚР СТ 1221 талаптарына МП-2 маркасы бойынша сәйкес келуі қажет.
6.1.4 Қосыпаларды тұтқырғыш ретінде дайындау үшін ҚР СТ 1373 бойынша, сондай-ақ осы ұсынымдарды бекітілген қоспалардан күкіртасфальтбетонның сапа көрсетіштерін қамтамасыз етуде тапсырыс берушімен бекітілген тәртіпте келісілген басқа да нормативтік және техникалық құжаттамаларға сәйкес битумдар қолданылады.
6.1.5 Осы ұсынымдарға сәйкес қоспаларды шығаруда МЕМСТ 127.1 бойынша модифицирленген техникалық күкірт қолданылады. Модифицирленген күкірттің физика-механикалық көрсеткіштері 9-кестеде, елді мекеннің атмосфералық ауасындағы [9] және жұмыс аймағының ауасындағы
(МЕМСТ 12.1.005) зиянды заттардың шектік ұйғарынды концентрациясы 10-кестеде келтірілген.
9-кесте - Модифицирленген күкірттің физика-механикалық көрсеткіштері
Көрсеткіштің атауы
Мәні
Сынақ жүргізу әдістемесі
Сыртқы түрі
Сфералық, жартылай сфералық және басқа да геометриялық пішіндердегі түйірлер. Механикалық ластануларға (қағаз, ағаш, құм және т.б.) жол берілмейді
Көзбен шолу
Күкірттің салмақтық үлесі, %, аз емес

6.2.2 Способ введения модифицированной серы при производстве может быть реализован по двум схемам:
-модифицированную серу вводят в смеситель после введения щебня и песка затем добавляется минеральный порошок перед подачей битума;
-модифицированную серу вводят в нагретый битум, в результате чего она плавится и вместе с битумом поступает в рабочую емкость, после чего дозируется и поступает в смеситель. Щебеночно- мастичная сероасфальтобетонная смесь, приготовленная по этому способу хранению не подлежит и укладывается сразу после приготовления.
6.2.3 В соответствии с технологическим регламентом температура минеральных материалов на момент подачи модифицированной серы не должна превышать 155 ⁰С.
6.2.4 Температура готовой смеси при выпуске из смесителя должна соответствовать температуре приведенной в таблице 7.
6.3 Методы контроля
6.3.1 ЩМСАС испытывают по СТ РК 1218, ГОСТ 31015, а также соблюдая нижеследующие положения настоящих рекомендаций.
6.3.2 Среднюю глубину колеи определяют по СТ РК EN12697. При этом испытания осуществляют на образцах, изготовленных на любом уплотняющем оборудовании при условии обеспечения параметров водонасыщения, приготовленных по СТ РК 1218.
6.3.3 Предел прочности на растяжение при изгибе и предельную относительную деформацию растяжения определяют по СТ РК 1218.
6.4 Правила приемки
6.4.1 Приемку щебеночно-мастичных сероасфальтобетонных смесей производят партиями.
6.4.2 Выпущенной партией считается любое количество смеси произведенной по одному проектному составу (рецепту) на одной смесительной установке в течение одной смены, с использованием сырья одной поставки, направляемой в один адрес и сопровождаемой одним документом о качестве, но весом не более 1200 т.
6.4.3 Количество поставляемой смеси определяют по массе. Смесь при отгрузке в автомобили взвешивают на автомобильных весах.
6.4.4 Для оценки соответствия смесей требованиям настоящих рекомендаций проводят приемо-сдаточный периодический и операционный контроль качества.
6.4.5 При приемо-сдаточных испытаниях отбирают одну объединенную пробу в соответствии с ГОСТ 10181от партии и определяют:
- температуру отгружаемой смеси при выгрузке из смесителя или накопительного бункера;
- зерновой состав минеральной части смеси;
- водонасыщение;
- предел прочности при сжатии при температурах 50 ⁰С и 20 ⁰С;
- устойчивость к расслаиванию по показателю стекания вяжущего для щебеночно-мастичной смеси.
6.4.6 При периодическом контроле качества смесей определяют;
- остаточную пористость;
- состав смеси;
- водостойкость при длительном водонасыщении;
- сцепление битума с минеральной частью;
- однородность смеси;
- водонасыщение;
- остаточную пористость и пористость минеральной части;
- устойчивость к расслаиванию по показателю стекания вяжущего для щебеночно-мастичной смеси;

6.2.2 Шығару кезінде модифицирленген күкіртті қосу тәсілдері екі сұлба бойынша жүзеге асырылуы мүмкін:
- модифицирленген күкірт шағыл тас пен құм салынғаннан кейін қондырғыға енгізіледі, одан кейін битум салынғанға дейін минералды ұнтақ қосылады.
- модифицирленген күкірт қыздырылған битумға енгізіледі, нәтижесінде битуммен бірге еріп, жұмыс ыдысына түседі, одан кейін мөлшерленіп, араластырғышқа түседі. Бұл тәсілмен дайындалған шағыл тасты-мастикалық күкіртасфальтбетон қоспасын сақтауға болмайды және дайындалғаннан кейін бірден төсеу қажет.
6.2.3 Технологиялық регламентке сәйкес минералды материалдың температурасы модифицирленген күкіртті беру кезінде 155 С аспауы қажет.
6.2.4 Дайын қоспаның араластырғыштан шығару кезіндегі температурасы
7-кестеде келтірілген температураға сәйкес келуі қажет.
6.3 Бақылау әдістері
6.3.1 ШМКАҚ ҚР СТ 1218, МЕМСТ 31015 бойынша және осы ұсынымдардың төмендегі ережелерін сақтай отырып сыналады.
6.3.2 Сораптың орташа тереңдігі ҚР СТ EN 12697 бойынша анықталады. Сонымен бірге, сынау ҚР СТ 1218 бойынша дайындалған су сіңіргіштігінің параметрлері қамтамасыз етіліп, кез келген тығыздау жабдығында әзірленген сынамаларда жүргізіледі.
6.3.3 Иілу кезіндегі созылуға беріктігі мен созылудың шектік қатынасты деформациясы ҚР СТ 1218 бойынша анықталады.
6.4 Қабылдау ережелері
6.4.1 Шағыл тасты-мастикалық күкіртасфальтбетон қоспалары томтапамалармен қабылданады.
6.4.2 Араластырғыш қондырғыда бір жобалық құрам (рецепт) бойынша бір ауысымда, бір жеткізілімнің шикізаттары қолданылап шығарылған, бір мекенжайға жөнелтілетін, сапасы туралы бір құжатпен сүйемелденетін, салмағы 1200 тоннадан көп емес кез келген қоспа мөлшері топтама болып саналады.
6.4.3 Жеткізілетін қоспаның мөлшері массасы бойынша анықталады. Қоспа автомобильдерге тиелу кезінде автомобиль таразыларында өлшенеді.
6.4.4 Қоспа сапасының осы ұсынымдар талаптарына сәйкес келуін бағалау үшін мерзімді қабылдап алу-тапсыру және операциялық бақылау жүргізіледі.
6.4.5 Қабылдап алу-тапсыру сынауларында МЕМСТ 10181 сәйкес топтамадан алынған біріктірілген сынаманы іріктейді және келесілерді анықтайды:
- тиелетін қоспаның араластырғыштан немесе жинақтау бункерінен түсіру кезіндегі температурасы;
- қоспаның минералды бөлігінің түйіршіктік құрамы;
- суға қанығуы;
- 50⁰С және 20 ⁰С температураларда қысқан кездегі беріктік шегі;
- шағыл тасты-мастикалық қоспа үшін тұтқырғыштың ағып кету көрсеткіші бойынша қатпарлануға төзімділігі.
6.4.6 Қоспа сапасын кезеңдік бақылауда анықталады:
- қалдықтық кеуектілік;
- қоспа құрамы;
- ұзақ уақыт суға қаныққандағы суға төзімділігі;
- битумның минералды бөлікпен ілінісуі;
- қоспаның біркелкілігі;
- суға қанығуы;
- қалдықтық кеуектілік және минералды бөлігінің кеуектілігі;
- шағыл тасты-мастикалық қоспа үшін тұтқырғыштың ағып кету көрсеткіші бойынша қатпарлануға төзімділігі.

6.4.7 Периодический контроль осуществляют не реже одного раза в 2 дня, а также при каждом изменении видов материалов, применяемых при их приготовлении.
6.5 Маркировка
Маркировка щебеночно-мастичной сероасфальтобетонной смеси осуществляется по п.5.5 настоящих рекомендаций.
6.6 Транспортирование и хранение
6.6.1 Хранение ЩМСАС в накопительном бункере допускается до 18 часов при использовании добавки "Сулфотекс-Т". Хранение ЩМСАС в бункере-накопителе при использовании других добавок регламентируется заводом изготовителем.
6.6.2 Продолжительность транспортирования смеси следует устанавливать исходя из условия обеспечения требуемой температуры при укладке ЩМСАС в соответствии п. 6.6 "Транспортирование и хранение" настоящих рекомендаций.
6.6.3 ЩМСАС транспортируют автомобилями-самосвалами, снабженными специальными защитными тентами.
6.6.4 Температура при уплотнении щебеночно-мастичной сероасфальтобетонной смеси должно быть ниже не более чем на 30 ⁰С от температуры при выпуске смеси, приведенной в таблице 7.
7 Технические требования к серобетону и изделиям из серобетона
7.1 Требования к серобетонным смесям
7.1.1 Серобетонные смеси приготовляют на технологическом оборудовании асфальтобетонного завода в соответствии с требованиями настоящих рекомендаций по технологическому регламенту, утвержденному в установленном порядке производителем, и условиями договора на поставку.
7.1.2 Серобетонные смеси характеризуются следующими технологическими показателями качества:
- удобоукладываемость;
- температура.
7.1.3 Удобоукладываемость серобетонных смесей определяют по осадке конуса, приведенной в таблице 11.
Таблица 11 - Удобоукладываемость серобетонных смесей
Группа серобетонной смеси
Осадка конуса, см
Ж
Не менее 1
П
1-16
7.1.4 Температура серобетонной смеси при выпуске из смесителя или накопительного бункера не должна превышать 155 °С.
7.2 Требования к серобетонам
7.2.1 Основные требования к показателям качества серобетонных смесей и серобетонов должны устанавливаться в соответствии с требованиями настоящих рекомендаций в зависимости от их назначения и условий работы в конструкциях:
7.2.2 Основные физико-механические показатели серобетонов приведены в таблице 12.
Таблица 12- Физико-механические показатели серобетонов
Наименование показателя
Среднее значение показателя для серобетона
Методика
проведения
испытания
Средняя плотность, кг/м3
2000—3000
ГОСТ 12730.1
Прочность на сжатие, МПа
10—100
ГОСТ 10180
Продолжение таблицы 12
Прочность на растяжение при изгибе, МПа
2—20
ГОСТ 10180
Водопоглощения, %, не более
0,8
ГОСТ 12730.3
Водостойкость, не менее
0,9
По приложению А
Изменение прочности на сжатие при температуре 80 °С, %, не более
10
По приложению Б
Марка по морозостойкости (по второму базовому методу), не ниже

6.4.7 Кезеңдік бақылау 2 күнде кемінде бір рет, сондай-ақ қоспаны дайындауда қолданылатын материалдың түрлері өзгерген сайын жүргізіледі.
6.5 Таңбалау
Шағыл тасты-мастикалық күкіртасфальтбетон қоспасын таңбалау осы ұсынымдардың 5.5-тармағына сәйкес жүргізіледі.
6.6 Тасымалдау және сақтау
6.6.1       ШМКАҚ "Сулфотекс-Т" қоспасы қолданылғанда қоспаны жинақтау бункерінде 18 сағатқа дейін сақтауға болады. ШМКАҚ басқа қоспалар қолданылғанда қоспаны жинақтау бункерінде сақтау мерзімі өндіруші зауытпен регламенттеледі.
6.6.2 Қоспаны тасымалдау ұзақтығы осы ұсынымдардың 6.6-т. "Тасымалдау және сақтау" тармағына сәйкес ШМКАҚ төсеуде қажетті температураны қамтамасыз ету жағдайларына байланысты анықтау қажет.
6.6.3 ШМКАҚ арнайы қорғаныс тенттермен жабдықталған жүкті өзі түсіретін автомобильдермен тасымалданады.
6.6.4 Шағыл тасты-мастикалық күкіртасфальтбетон қоспасын тығыздау кезіндегі температура 7-кестеде келтірілген қоспаны шығару кезіндегі температурадан 30 ⁰С артық болмауы қажет.
7 Күкіртбетон мен күкіртбетоннан жасалатын бұйымдарға қойылатын техникалық талаптар
7.1 Күкіртбетон қоспаларына қойылатын талаптар
7.1.1 Күкіртбетон қоспалары белгіленген тәртіпте бекітілген технологиялық регламент пен жеткізу келісім-шартының шарттары бойынша осы ұсынымдардың талаптарына сәйкес асфальтбетон зауытының технологиялық жабдықтарында дайындалады.
7.1.2 Күкіртбетон қоспалары келесі технологиялық сапа көрсеткіштерімен сипатталады:
- төсеудің ыңғайлылығы;
- температура.
7.1.3 Күкіртбетонның төселу ыңғайлылығы 11-кестеде келтірілген конустың шөгуі бойынша анықталады.
11-кесте – Күкіртбетон қоспаларын төсеудің ыңғайлылығы
Күкіртбетон қоспасының тобы
Конустың шөгуі, см
Ж
1-ден кем емес
П
1-16
7.1.4 Күкіртбетон қоспасының араластырғыштан немесе жинақтау бункерінен шығарғандағы температурасы 155 °С аспауы қажет.
7.2 Күкіртбетондарға қойылатын талаптар
7.2.1 Күкіртбетон қоспалары мен күкіртбетонның сапа көрсеткіштеріне қойылатын негізгі талаптар олардың тағайындаулы мен құрылымдардағы жұмыс істеуіне байланысты осы ұсынымдарың талаптарына сәйкес орнатылуы қажет.
7.2.2 Күкіртбетондардың негізгі физика-механикалық көрсеткіштері
12-кестеде келтірілген.
12-кесте - Күкіртбетондардың физика-механикалық көрсеткіштері
Көрсеткіштің атауы
Күкіртбетонға арналған көрсеткіштің орташа мәні
Сынақ жүргізу әдістемесі
Орташа тығыздығы, кг/м3
2000—3000
МЕМСТ 12730.1
Қысуға беріктігі, МПа
10—100
МЕМСТ 10180
Иілу кезіндегі созылуға беріктігі, МПа
2—20
МЕМСТ 10180
Су сіңіргіштігі, %, көп емес
0,8
МЕМСТ 12730.3
Суға төзімділігі, аз емес
0,9
А қосымшасы бойынша
80 °С температурада қысу кезінде беріктіктің өзгеруі, %, көп емес
10
Б қосымшасы бойынша
Аязға төзімділігі бойынша маркасы (екінші базалық әдіс бойынша), төмен емес

F2 500
ГОСТ 10060
Истираемость, г/см2, не более
0,40
ГОСТ 13087
Марка по водонепроницаемости, не ниже
W20
ГОСТ12730.5
Примечание: Срок набора марочной прочности: 80% заданных свойств по мере остывания материала до 50⁰С и 100% по истечении 11 суток.
7.2.3 Серобетон должен обладать стойкостью к воздействию агрессивных сред. Стойкость к кислотным и щелочным воздействиям определяется типом модификатора с помощью которого сера переводится в сополимерное состояние.
7.3 Требования к исходным материалам, применяемым в серобетоне
7.3.1 Требования к материалам для приготовления серобетонных смесей (заполнителям, тонким наполнителям, модифицированной сере) и к составу смеси должны устанавливаться в нормативных или технических документах, а также в технологической документации на изготовление изделий и конструкций из серобетона конкретного вида.
7.3.2 Для приготовления серобетонных смесей применяют: - модифицированную серу; - заполнители (плотные, пористые); - мелкодисперсный наполнитель.
7.3.3 Требования к модифицированной сере приведены в таблице 13, а значения предельно допустимой концентрации вредных веществ приведены в таблице 14.
Для изготовления серобетонных смесей, предназначенных для производства не армированных и армированных серобетонных изделий и конструкций.
Таблица 13 - Требования к модифицированной сере
Наименование показателя
Значение
Методика
проведения
испытания
Внешний вид
Гранулы сферической, полусферической и других  геометрических форм.
Не допускается присутствие механических загрязнений  (бумага, дерево, песок и др.)
Визуально
Массовая доля серы, %, не менее
75
ГОСТ 127.2
Модифицирующих веществ, %, не более
25
ГОСТ 127.2
Влажность, %, не более
0.3
ГОСТ 127.2
Таблица 14 - Предельно допустимые концентрации вредных веществ
Наименование
вещества
Величина ПДК, мг/м3
ОБУВ, мг/м3
[10]
Класс

F2 500
МЕМСТ 10060
Желінуі, г/см2, көп емес
0,40
МЕМСТ 13087
Су өткізбеушілігі бойынша маркасы, төмен емес
W20
МЕМСТ 12730.5
Ескерту: Маркалық беріктікке жету мерзімі: материалдың 50⁰С дейін сууы кезінде 80% және 11 тәулік ішінде 100 %.
7.2.3 Күкіртбетон агрессивті ортаның әсерлеріне төзімді болуы қажет. Қышқыл және сілті әсерлеріне төзімділігі күкірт сополимер күйіне дейін ауыстыратын модификатордың көмегімен анықталады.
7.3 Күкіртбетонда қолданылатын бастапқы материалдарға қойылатын талаптар
7.3.1 Күкіртбетон қоспасын дайындауға арналған материалдар (толтырғыш, жұқа толтырғыш, модифицирленген күкірт) мен қоспаның құрамына қойылатын талаптар нормативтік немесе техникалық құжаттармен, сондай-ақ күкіртбетонның нақты бір түрімен дайындалатын бұйымдар мен құрылымдарға арналған технологиялық құжаттамалармен орнатылуы қажет.
7.3.2 Күкіртбетонды дайындау үшін мыналар қолданылады:
- модифицирленген күкір; - толтырғыштар (тығыз, кеуекті); - майда ыдыранды толтырғыштар.
7.3.3 Модифицирленген күкіртке қойылатын талаптар 13-кестеде, ал зиянды заттардың шектік ұйғарынды концентрациясына қойылатын талаптар 14-кестеде келтірілген.
Арматураланған және арматураланбаған күкіртбетон бұйымдары мен құрылымдарын шығаруға арналған күкіртбетон қоспаларын дайындауға арналған.
13-кесте - Модифицирленген күкіртке қойылатын талаптар
Көрсеткіштің атауы
Мәні
Сынақ жүргізу әдістемесі
Сыртқы түрі
Сфералық, жартылай сфералық және басқа да геометриялық пішіндердегі түйірлер. Механикалық ластануларға (қағаз, ағаш, құм және т.б.) жол берілмейді
Көзбен шолу
Күкірттің салмақтық үлесі, %, аз емес
75
МЕМСТ 127.2
Модифицирлеуіш зат, %, көп емес
25
МЕМСТ 127.2
Ылғалдылық, %, көп емес
0.3
МЕМСТ 127.2
14-кесте - Зиянды заттардың шектік ұйғарынды концентрациясы
Заттың атауы
ШҰК шамасы, мг/м3
ӘБҚД, мг/м3
[10]

7.3.4 В качестве крупного заполнителя для тяжелых серобетонов применяют щебень из горных пород или щебень из гравия по СТ РК 1284, шлаковый щебень по ГОСТ 3344. Максимальная крупность зерен заполнителя должна быть не более 40 мм. Применение щебня из осадочных горных пород допускается в случае отсутствия в нормативных документах и технической документации на конкретный вид изделий и конструкций из серобетона требований по коррозионной стойкости.
7.3.5 В качестве мелкого заполнителя для серобетонов следует применять песок по ГОСТ 8736. Кислотостойкость песка не регламентируется.
7.3.6 В качестве тонкого наполнителя для приготовления серобетонов следует применять продукты, получаемые измельчением горных пород или твердых отходов промышленного производства. Кислотостойкость тонкого наполнителя не регламентируется.
7.4 Приготовление серобетонной смеси
7.4.1 Серобетонные смеси приготавливают на технологическом оборудовании асфальтобетонного завода в соответствии с требованиями настоящих рекомендаций по технологическому регламенту, утвержденному в установленном порядке производителем, и условиями договора на поставку.
7.4.2 Серобетонные смеси характеризуют следующими технологическими показателями качества:
- удобоукладываемость;
- температура.
7.4.3 Температура серобетонной смеси при выпуске из смесителя или накопительного бункера не должна превышать 155 °С.
7.4.4 Серобетонная смесь приготавливается при температуре 145-155 ⁰С.
7.5 Методы контроля серобетонной смеси и испытаний серобетона
7.5.1 При отборе проб следует соблюдать требования ГОСТ 10181.
7.5.2 При изготовлении контрольных образцов объем пробы должен превышать требуемый в 2 раза.
7.5.3 Температура пробы серобетонной смеси от момента ее отбора до момента начала изготовления образцов должна поддерживаться в диапазоне от 145 °С до 155 °С.
7.5.4 При контроле на производстве пробу серобетонной смеси отбирают непосредственно из выгрузочного устройства смесителя после окончания замеса.
7.5.5 Формы и формование контрольных образцов следует применять в соответствии с требованиями ГОСТ 10180. Металлические формы для изготовления образцов серобетона должны быть предварительно разогреты до температуры (125 ± 5) °С в сушильном шкафу и смазаны тонким слоем машинного масла.
7.5.6 При производственном контроле формование контрольных образцов следует проводить по той же технологии и с теми же параметрами уплотнения, что и при изготовлении изделий и конструкций из серобетона.
7.5.7 При проведении испытаний все образцы следует изготавливать в одинаковых условиях из одной пробы серобетонной смеси. Средняя плотность образцов одной серии, изготовленных из одной пробы серобетонной смеси, не должна отличаться более чем на 50 кг/м3.

7.3.4 Ауыр күкіртбетондарға арналған ірі толтырғыш ретінде ҚР СТ 1284 бойынша тау жыныстарынан алынған шағыл тас немесе қиыршық тастан алынған шағыл тас, МЕМСТ 3344 бойынша қожды шағыл тас қолданылады. Толтырғыш түйірлерінің максималды ірілігі 40 мм-ден артық болмауы қажет. Шөкпелі тау жыныстарынан алынған шағыл тасты қолдану нормативтік құжат пен техникалық құжаттамада күкіртбетоннан жасалатын бұйымдар мен құрылымдардың нақты түрі, тотқа төзімділіне қойыталын талаптар қарастырылмаған жағдайда ғана рұқсат етіледі.
7.3.5 Күкіртбетондарға арналған ұсақ толтырғыш ретінде МЕМСТ 8736 бойынша құм қолданылады. Құмның қышқылға төзімділігі регламенттелмейді.
7.3.6 Күкіртбетондарды дайындау үшін жұқа толтырғыш ретінде тау жыныстарын немесе өнеркәсіп өндірісінің қатты қалдықтарын уақтау тәсілімен алынатын өнімдерді қолдану қажет. Жұқа толтырғыштың қышқылға төзімділігі регламенттелмейді.
7.4 Күкіртбетон қоспасын дайындау
7.4.1 Күкіртбетон қоспалары белгіленген тәртіпте бекітілген технологиялық регламент пен жеткізу келісім-шартының шарттары бойынша осы ұсынымдардың талаптарына сәйкес асфальтбетон зауытының технологиялық жабдықтарында дайындалады.
7.4.2 Күкіртбетон қоспалары келесі технологиялық сапа көрсеткіштерімен сипатталады:
- төсеудің ыңғайлылығы;
- температура.
7.4.3 Күкіртбетон қоспасын араластырғыштан немесе жинақтау бункерінен шығару кезіндегі температурасы 155 °С аспауы қажет.
7.4.4 Күкіртбетон қоспасы 145-155⁰С температурада дайындалады.
7.5 Күкіртбетон қоспасын бақылау және күкіртбетонды сынау әдістері
7.5.1 Сынамаларды іріктегенде МЕМСТ 10181талаптарын сақтау қажет.
7.5.2 Бақылау сынамаларын дайындағанда сынаманың көлемі талап етілетін көлемнен 2 есеге үлкен болмуы қажет.
7.5.3 Күкіртбетон қоспасы сынамасының температурасы оны іріктегеннен бастап сынамаларды дайындағанға дейінгі аралықта 145 °С -ден 155 °С-ға дейінгі алықта сақталуы тиіс.
7.5.4 Күкіртбетон қоспасының сынамасын өндірісте бақылау кезінде қоспа араластыру аяқталғаннан кейін араластырғыштың түсіру қондырғысынан тікелей іріктіленеді.
7.5.5 Бақылау сынамаларының пішіндерін және оларды пішіндеуді
МЕМСТ 10180 талаптарына сәйкес қолдану қажет. Күкіртбетон сынамаларын дайындауға арналған пішіндер (125 ± 5) °С дейінгі температурада кептіргіш шкафта қыздырылуы және көлік майымен жұқа етіп майлануы қажет.
7.5.6 Бақылау сынамаларын пішіндеуді өндірістік бақылауда күкіртбетоннан жасалған бұйымдар және құрылымдар жасау кезінде қолданылған параметрлер мен технологияларды қолданып жүзеге асыру қажет.
7.5.7 Сынау жүргізу кезінде барлық сынамаларды күкіртбетон қоспасының бір сынамасынан бірдей жағдайларда дайындау қажет. Күкіртбетон қоспасының бір сынмасынан дайындалған сынамалар топтамасының орташа тығыздығы бір-бірінен 50 кг/м3 артық ерекшеленбеуі қажет.

7.5.8 Образцы из тяжелого серобетона при лабораторных исследованиях, а также при производственном контроле в случаях, когда условия в 7.5.6 не могут быть выполнены, формуют следующим образом: формы заполняют серобетонной смесью слоями высотой не более 100 мм. Каждый слой уплотняют штыкованием, стержнем из композитного материала диаметром 16 мм с закругленным концом. Число нажимов стержня рассчитывают из условия, чтобы один нажим приходился на 10 см2 верхней открытой поверхности образца, штыкование выполняют равномерно по спирали от краев формы к ее середине.
При изготовлении образцов из подвижных серобетонных смесей форму с уложенной смесью жестко закрепляют на лабораторной виброплощадке и дополнительно уплотняют.
При изготовлении образцов из жестких серобетонных смесей на форме закрепляют насадку. Форму с насадкой жестко закрепляют на лабораторной виброплощадке, устанавливают на поверхность смеси пригруз, обеспечивающий давление (4 + 0,5) кПа, и вибрируют до прекращения оседания пригруза плюс дополнительно 5 – 10 с.
7.5.9 По окончании уплотнения верхние поверхности образцов заглаживают нагретой кельмой по ГОСТ 9533 вровень с краями формы.
При остывании утепляют только верхнюю, открытую часть формы, для обеспечения направленного процесса кристаллизации. Нижнюю и боковые части формы утеплять не требуется.
7.5.10 После остывания образцы распалубливают, маркируют и дополнительно выдерживают в условиях окружающей среды не менее 4 ч до начала испытания.
До момента остывания 50 ⁰С образец набирает 80 % прочности. Испытания серобетонных образцов необходимо проводить после 11 суток, до момента окончания полного процесса перекристаллизации.
8 Правила приемки
8.1 Приемку серобетонных смесей проводят партиями.
8.2 Партией считают любое количество серобетонной смеси одного вида
и состава, произведенной на предприятии на одной смесительной установке в течение одной смены, с использованием сырья одной поставки.
8.3 Количество поставляемой серобетонной смеси определяют по массе. Смесь при отгрузке в автомобили взвешивают на автомобильных весах.
8.4 Для оценки соответствия серобетонных смесей требованиям настоящих рекомендаций проводят приемо-сдаточный и операционный контроль.
8.5 Приемо-сдаточные испытания проводят для каждой партии серобетонной смеси. При приемо-сдаточных испытаниях серобетонных смесей отбирают по ГОСТ 12801 одну объединенную пробу от партии и определяют:
- температуру отгружаемой смеси при выпуске из смесителя или накопительного бункера;

7.5.8 Ауыр күкіртбетоннан жасалған сынамалар зертханалық сынау кезінде, сондай-ақ өндірістік бақылау кезінде 7.5.6-тармақтың шарттарын орындау мүмкін болмағанда келесі тәсілмен пішінделеді: пішіндер күкіртбетон қоспасымен биіктігі 100 мм-ден аспайтындай етіп толтырылады. Әрбір қабат түйреу арқылы, домалақ ұшы бар диаметрі 16 мм композитті материалдан жасалған білікпен тығыздалады. Білікті басу саны жоғарғы ашық бетті сынаманың 10 см2 тура келу шартымен есептелінеді, түйреу пішіннің шетінен бастап ортасына қарай серіппе бойымен біркелкі етіп орындалады.
Жылжымалы күкіртбетон қоспасынан сынамаларды әзірлеу кезінде ішіне қоспа салынған пішіндер зертханалық діріл алаңына қатты етіп бекітіледі және қосымша тығыздалады.
Қатты күкіртбетон қоспасынан сынамаларды дайындау кезінде пішінге саптама бекітіледі. Саптамасы бар пішін зертханалық діріл алаңына қатты етіліп орнатылады, қоспаның бетіне (4 + 0,5) кПа қысымын қамтамасыз ететін қосымша жүк орнатылады және қосымша жүктің шөгуі тоқтағанға дейін қосымша 5-10 с дірілдетіледі.
7.5.9 Тығыздалу аяқталғанға дейін сынамалардың жоғарғы беті МЕМСТ 9533 бойынша пішіннің шеттерімен бірдей етіліп қыздырылған күрекшемен тегістеледі.
Сууы барысында пішіннің тек қана ашық бөлігін, бетін ғана бағытталған кристалдау үдерісін қамтамасыз ету үшін қыздырады. Пішіннің төменгі және бүйірлі бөліктерін қыздыру талап етілмейді.
7.5.10 Сынамалар суығаннан кейін қалыптан алынады, таңбаланады және сынау басталғанға дейін қоршаған орта жағдайларында қосымша кемінде 4 сағат ұсталады.
50⁰С суу кезінде сынама 80% беріктікке ие болады. Күкіртбетон сынамаларын қайта кристалдау үдерісі толық аяқталғанға дейін
11 тәуліктен кейін сынау қажет.
8 Қабылдау ережелері
8.1 Күкіртбетон қоспалары топтамалармен қабылданады.
8.2 Кәсіпорында бір араластырғыш қондырғыда, бір ауысымда, бір жеткізілім шикізатын қолданып өндірілген, түрі мен құрамы бір күкіртбетон қоспанысының кез келген мөлшері топтама болып саналады.
8.3 Жеткізілетін күкіртбетон қоспасының көлемі массасы бойынша анықталады. Қоспаны автомобильге тиеу кезінде автомобиль таразыларымен өлшенеді.
8.4 Күкіртбетон қоспаларының осы ұсынымдар талаптарына сәйкес келуін бағалау үшін қабылдап алу-тапсыру және операциялық бақылау жүргізіледі.
8.5 Қабылдап алу-тапсыру сынаулары күкіртбетон қоспасының әрбір топтамасына жүргізіледі. Қабылдап алу-тапсыру сынаулары кезінде күкіртбетон қоспаларын МЕМСТ 12801 бойынша топтамадан бір біріктірілген сынама алынады және келесілер анықталады:
- тиелетін қоспаның араластырғыштан немесе жинақтау бункерінен шығару кезіндегі температурасы;

- предел прочности при сжатии серобетона при температуре (20 ± 5) °С;
- изменение прочности при сжатии серобетона при температуре 80 °С.
8.6 Приемку серобетона по прочности проводят для каждой партии сборных изделий и монолитных конструкций по ГОСТ 18105.
8.7 Приемку серобетона по нормируемым показателям качества проводят при подборе нового номинального состава серобетона, (морозостойкости, водонепроницаемости, водостойкости, истираемости, водопоглощению, химической и коррозионной стойкости) далее периодически в соответствии с техническими условиями.
8.8 Приемку сборных серобетонных изделий и конструкций по всем нормируемым показателям качества проводят по ГОСТ 13015 на месте их изготовления
8.9 На каждую партию отгруженной серобетонной смеси потребителю выдают документ о качестве, в котором указывают:
- наименование предприятия-изготовителя и его адрес;
- номер и дату выдачи документа;
- наименование и адрес потребителя;
- номер заказа (партии) и количество (массу) смеси
- обозначение настоящих рекомендаций;
- предел прочности серобетона при сжатии при температуре (20 + 5) °С;
- изменение прочности при сжатии серобетона при температуре 80 °С;
8.10 При отгрузке изделий из серобетона потребителю выдают документ о качестве в соответствии с требованиями нормативных документов на конкретный вид изделий.
8.11 Потребитель имеет право проводить контрольную проверку соответствия серобетонных смесей требованиям настоящих рекомендаций, с учетом соблюдения правил отбора проб и изготовления образцов, установленных настоящими рекомендациями.
9 Транспортирование и хранение
9.1 Серобетонные смеси транспортируют в специализированных термосах-бункерах типа "Кохер".
9.2 Температура серобетонной смеси не должна превышать 155⁰С.
9.3 Бункер накопитель для серобетона должен быть теплоизолирован и оборудован перемешивающим устройством во избежание расслоения смеси и обеспечивать равномерность температур по всему объҰму. Предпочтительно данную смесь выгрузить из АБЗ в автомобиль Кохер и отправить потребителю.
9.4 Время хранения серобетонных смесей в бункере-накопителе не должно превышать 2 ч.
10 Техника безопасности при работе с серой
10.1 При использовании серы необходимо руководствоваться положениями СНиП РК 1.03–05–2001.
10.2 В твердом виде сера - горючее вещество, нетоксична, четвҰртый класс опасности. Жидкая сера токсична IV класс опасности. Серная пыль взрывоопасна. Нижний предел взрываемости серной пыли фракции 850 мкм при плотности - 2,05 г/см3, температура самовоспламенения 575 °С.
Контроль за ПДК осуществляется территориальными подразделениями охраны общественного здоровья.

- (20 ± 5) °С температураларда күкіртбетонды қысу кезіндегі беріктік шегі;
- 80 °С температурада күкіртбетонды қысу кезіндегі беріктігінің өзгеруі.
8.6 Күкіртбетонды беріктігі бойынша қабылдау МЕМСТ 18105 бойынша құрама бұйымдар мен монолитті құрылымдардың әрбір топтамасына жүргізіледі.
8.7 Күкіртбетонды нормаланатын көрсеткіштері бойынша қабылдау күкіртбетонның жаңа нақты құрамын (аязға төзімділігі, су өткізбеушілігі, суға төзімділігі, желінуі, су сіңіргіштігі, химиялық және тотқа төзімділі) іріктеу кезінде, одан кейін техникалық шарттарға сәйкес кезеңінен жүргізіледі.
8.8 Құрама күкіртбетон бұйымдары мен құрылымдарын барлық нормаланатын сапа көрсеткіштері бойынша қабылдау жұмыстары
МЕМСТ 13015 сәйкес дайындау орнында жүргізіледі.
8.9 Тиелген әрбір топтама үшін тұтынушыға келесілер көрсетілген сапасы туралы құжат беріледі:
- өндіруші кәсіпорынның атауы мен мекенжайы;
- құжаттың нөмірі және берілген күні;
- тұтынушының атауы және мекенжайы;
- тапсырыстың (топтаманың) нөмірі және қоспаның мөлшері (массасы);
- осы ұсынымдарды белгілеу;
- (20 + 5) °С температурада қысу кезіндегі күкіртбетонның беріктік шегі;
- 80 °С температурада күкіртбетонды қысу кезінде беріктігінің өзгеруі;
8.10 Күкіртбетоннан жасалған бұйымдарды түсіру кезінде нақты бұйым түрінің нормативтік талаптарға сәйкес келуі туралы құжат беріледі.
8.11 Тұтынушы осы ұсынымдарда қарастырылған сынамаларды іріктеу және сынамаларды дайындау ережелерін ескере отырып, күкіртбетон қоспаларының осы ұсынымдар талаптарына сәйкес келуіне бақылау тексеру жүргізуге құқылы.
9 Тасымалдау және сақтау
9.1 Күкіртбетон қоспалары "Кохер" түріндегі арнайы термос-бункерлерде тасымалданады.
9.2 Күкіртбетон қоспасының температурасы 155⁰С аспауы қажет.
9.3 Күкіртбетонға арналған жинақтау бункері қоспаның қатпарлануына жол бермеу үшін жылу оқшауланған және араластырғыш қондырғымен жабдықталған және барлық көлемі бойынша біркелкі температураны қамтамасыз етуі қажет. Осы қоспа түрін АБЗ-нан Кохер автомобильдеріне тиеп, тұтынушыға жіберген дұрыс.
9.4 Күкіртбетон қоспаларын жинақтау бункерлерінде сақтау мерзімі
2 сағаттан аспауы қажет.
10 Күкіртпен жүмыс істеу кезіндегі қауіпсіздік техникасы
10.1 Күкіртті пайдаланғанда ҚР ҚНжЕ 1.03-05-2001 ережелерін басшылыққа алу қажет.
10.2 Күкірт қатты күйінде – жанғыш зат, улы емес, қауіптіліктің төртінші тобына жатады. Сұйық күкірт улы, қауіптіліктің IV тобына жатады. Күкірт тозаңының жарылыс қауіпі бар. Түйірлері 850 мкм, тығыздығы 2,05 г/см3 күкірт тозаңы жарылу қауіптілігінің төменгі шегіне ие, өздігінен тұтану температурасы 575 °С.
ШҰҚ бақылауды қоғамдық денсаулықты сақтаудың өңірлік бөлімшелері жүзеге асырады.

10.3 Производственные помещения и лаборатории, где ведутся работы с серой, должны быть оборудованы приточно-вытяжной механической вентиляцией, обеспечивающей соблюдение в воздухе рабочей зоны ПДК вредных веществ.
10.4 Складские площадки и склады должны быть оснащены стационарными системами пожаротушения. Запрещается применение всех видов открытого огня. Тушение горячей серы производится распыленной водой.
10.5 При работе с серой рабочий персонал должен быть обеспечен специальной одеждой и средствами индивидуальной защиты:
- халатами или комбинезонами по ГОСТ 21790;
- хлопчатобумажными рукавицами;
- спецобувью по ГОСТ 12.4.137;
- средствами для защиты глаз по ГОСТ 12.4.253;
- респираторами ШБ-1 типа "Лепесток" по ГОСТ 12.4.028.
10.6 Лица моложе 18 лет к работе с серой не допускаются.
10.7 Использование серы в качестве добавки в асфальтобетонные смеси всех видов и типов в условиях строительства дорожных покрытий вне населенных пунктов.
10.8 Удельная эффективная активность естественных радионуклидов в применяемых минеральных материалах для смесей и асфальтобетонов согласно [2] не должна превышать значений, предусмотренных в таблице 15.
10.9 При приготовлении смесей и устройстве из них дорожных покрытий необходимо обеспечение требований техники безопасности, предусмотренных ГОСТ 12.1.005 [1], [2], [3], [4], [5], [6], [7].
10.10 При приготовлении и использовании смесей необходимо соблюдать требования по предотвращению пожара, противопожарной защите и организационно-технических мероприятий по обеспечению пожарной безопасности в соответствии с [1] и ГОСТ 12.1.004.
10.11 В радиусе 50 м от установки по приготовлению смесей не допускается ведение работ с использованием открытого источника огня или вызывающих искрообразование.
Таблица 15 - Удельная эффективная активность естественных радионуклидов
Класс радиационной опасности материалов
Удельная эффективная активность (Аэфф.), Бк/кг, не более
Область применения
II
740
Строительство дорог и аэродромов в пределах населенных пунктов и зон перспективной застройки
III
1500
Строительство дорог вне населенных пунктов и зон перспективной застройки.
10.12 Производственные помещения, в которых производится работа с со смесями, должны соответствовать требованиям [8] и быть оборудованы приточно-вытяжной вентиляцией в соответствии с ГОСТ 12.4.021 и знаками безопасности и цветами сигнальными.
10.13 Лица, занятые в производстве и укладке смесей, должны быть обеспечены средствами индивидуальной защиты.
10.14 Обслуживающий персонал должен быть обеспечен необходимыми санитарно-бытовыми условиями.
10.17 Все лица, занятые в производстве и укладке смесей должны проходить предварительный, при поступлении на работу, и периодические медицинские осмотры в установленном порядке.
11 Требования к охране окружающей среды

10.3 Күкіртпен жұмыс жүргізілетін өндірістік ғимараттар мен зертханалар жұмыс аймағында зиянды заттардың ШРҚ сақталуын қамтамасыз ететін механикалық ағынды-сорғылы желдету жабдығымен жабдықталуы қажет.
10.4 Қойма алаңдары мен қоймалар тұрақты өрт сөндіру жүйелерімен жабдықталуы қажет. Ашық оттың кез келген түрін қолдануға тиым салынады. Жанып жатқан күкіртті шашыраңқы сумен өшіру қажет.
10.5 Күкіртпен жұмыс істеген кезде жұмысшылар арнайы киіммен және жеке қорғану құралдарымен қамтамасыз етілуі қажет:
- МЕМСТ 21790 бойынша халат және комбинезондармен;
- мақтадан тігілген қолғаптармен;
- МЕМСТ 12.4.137 бойынша арнайы аяқ киіммен;
- МЕМСТ 12.4.253 бойынша көзді қорғау құралдарымен;
-МЕМСТ 12.4.028 бойынша "Лепесток" типіндегі ШБ-1
респираторларымен
10.6 18 жасқа толмаған тұлғаларға күкіртпен жұмыс істеуге болмайды.
10.7 Күкіртті барлық асфальтбетон қоспасының түрлері мен типтерінде қоспа ретінде қолдану елді мекендерден тыс жол жамылғыларын салуда рұқсат етіледі.
10.8 Қоспалар мен асфальтбетондарға арналған минералды материалдарда табиғи радионуклидтердің меншікті тиімді белсенділігі [2] сәйкес
15-кестеде қарастырылған мәндерден аспауы қажет.
10.9 Қоспаларды дайындағанда және олардан жол жамылғыларын салғанда МЕМСТ 12.1.005, [1], [2], [3], [4], [5], [6], [7] қарастырылған қауіпсіздік техникасының талаптарын қамтамасыз ету қажет.
10.10 Қоспаларды дайындағанда және қолданғанда өрттің алдын алу, өрттен қарсы қорғаныс және өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ету бойынша ұйымдастыру-техникалық шараларын [1] және МЕМСТ 12.1.004 сәйкес сақтау қажет.
10.11 Қоспаны дайындауға арналған қондырғы орналасқан 50 м радиуста ашық отпен немесе ұшқын шығаратын жұмыстарды жүргізуге тиым салынады.
15-кесте - Табиғи радионуклидтердің меншікті тиімді белсенділігі
Материалдардың радиациялық қауіптілігінің тобы
Салыстырмалы тиімді белсенділік (Аэфф.), Бк/кг, көп емес
Қолдану саласы
II
740
Елді мекендерден және перспективалық құрылыс аймақтарынан тыс жерлерде жолдар мен аэродромдарды салу
III
1500
Елді мекендерден және перспективалық құрылыс аймақтарынан тыс жерлерде жолдар салу
10.12 Қоспамен жұмыстар жүргізілетін өндірістік ғимараттар [8] талаптарына сәйкес келуі қажет және МЕМСТ 12.4.021 сәйкес ағынды-сорғылы желдету жүйесімен, қауіпсіздік белгілерімен және сигнал түстерімен жабдықталған болуы қажет.
10.13 Қоспаны шығару және оны төсеумен айналысатын тұлғалар жеке қорғау құралдарымен қамтамасыз етілген болуы қажет.
10.14 Қызмет көрсететін қызметкерлер санитарлық-тұрмыстық жағдайлармен қамтамасыз етілуі қажет.
10.15 Қоспаны шағыратын және оны төсеумен айналысатын барлық тұлғалар алдын ала, жұмысқа орналасқан кезде кезеңдік медициналық тексеруден өтуі қажет.
11 Қоршаған ортаны қорғау талаптары

11.1 При проведении работ по производству смесей и изделий из серы следует соблюдать весь комплекс природоохранительных мероприятий в соответствии с ГОСТ 12.1.005, а также [3] и [4].
11.2 ПДК загрязняющих веществ в атмосферном воздухе населенных мест по гигиеническим нормативам [5] не должны превышать требований приведенных в таблицах 6, 10, 14.
11.3 Россыпи технической и модифицированной технической серы смачивают водой, собирают в закрытые металлические емкости или другую герметичную тару и направляют на утилизацию.
11.4 С целью охраны атмосферного воздуха от загрязнения выбросами вредных веществ должен быть организован контроль содержания предельно допустимых выбросов. Правила установления содержания вредных веществ в воздухе рабочей зоны определяется по ГОСТ 12.1.014. Периодичность проверки ПДК вредных веществ по ГОСТ 12.1.005 - не реже 1 раза в квартал.
11.5 Контроль содержания вредных веществ в атмосферном воздухе проводят периодически в соответствии с утвержденным графиком по ГОСТ 17.2.3.02. Согласно [12] расстояние точек отбора не должно быть менее 0,5 м от источника выделения.
12 Экономическая эффективность
12.1 Экономическая эффективность применения сероасфальтобетонных, щебеночно-мастичных сероасфальтобетонных смесей значительно превышает аналогичные асфальтобетонные, щебеночно-мастичных асфальтобетонные по ряду причин.
Во-первых, дает возможность на основе имеющихся отечественных минеральных материалов и промышленных нефтяных битумов среднего класса качества получать сероасфальтобетоны, щебеночно-мастичные сероасфальтобетоны превосходящие по своим эксплуатационным и техническим характеристикам традиционные по составу асфальтобетоны.
Во-вторых, сероасфальтобетонные, щебеночно-мастичные сероасфальтобетонные смеси позволяют достичь улучшения физико-механических и эксплуатационных свойств:
- понизить водонасыщение в среднем на 15 %;
- увеличить предел прочности при сжатии при 20 °С на 20 %, при 50 °С на 45 %;
- увеличить прочность при сдвиге при 50 °С от 10 % до 30 %;
- увеличить прочность при расколе при 0 °С на 10 %;
- увеличить устойчивость к колееобразованию от 1,5 до 8 раз;
- увеличить устойчивость к трещинообразованию в два раза;
- увеличить предел прочности при сжатии на 10 %,
Проведенный сравнительный анализ зарубежных и отечественных достижений исследований позволяет сделать следующие выводы:
- для производства работ по приготовлению и применению серобитумных вяжущих, сероасфальтобетонов, щебеночно-мастичных сероасфальтобетонов используется широко распространенное недорогое отечественное оборудование, которое имеется на всех асфальтобетонных заводах;
- сероасфальтобетонные, щебеночно-мастичные сероасфальтобетонные смеси прекрасно укладываются всеми имеющимися в распоряжении дорожников укладчиками, как отечественных, так и зарубежных производителей;
- не требуют использования специального транспортного и укладочного оборудования, а перевозятся обычными самосвалами и укладываются стандартными укладчиками, предназначенными для обычного асфальтобетона. Тем самым в несколько раз повышается производительность труда;
- кроме того, решаются экологические проблемы загрязнения окружающей среды.
Количество вводимых добавок приведено для приготовления сероасфальтобетонной и щебеночно – мастичной сероасфальтобетонной смесей приведен в таблице 16.
Таблица 16 - Количество вводимых добавок
Наименование добавки
Стоимость
1 кг добавки в смеси, тг
Расход адгезионных добавок и резиновой крошки
Стоимость на
1 т смеси, тг
Сероас
фальто
бетон, % от массы битума (кг на 1 тн смеси)
Шебеночно-мастичный сероа сфальто бетон % от массы смеси (кг на 1 тн смеси)
Сероас
Фальто
бетон, % от массы битума (кг на 1 тн смеси)
Шебеночно-мастичный сероас
фальто
бетон % от массы смеси (кг на 1 тн смеси)
Модифицированная сера
42

11.1 Қоспалар мен күкірттен жасалатын бұйымдарды шығару жұмыстарын жүргізуде МЕМСТ 12.1.005, сондай-ақ [3] және [4] сәйкес барлық табиғатты қорғау шаралар кешенін сақтау қажет.
11.2 Гигиеналық нормативтерге [5] сәйкес елді мекендердің атмосфералық ауасындағы ластаушы заттардың ШРК 6, 10, 14 кестелерінде келтірілген талаптардан аспауы қажет.
11.3 Техникалық және модифицирленген күкірт шашырандыларын сумен сулайды, жабық металл ыдыстарға немесе басқа герметикалық тарыларға жинайды және жоюға жібереді.
11.4 Атмосфера ауасын зиянды заттармен ластанудан сақтау мақсатында шығарудың ұйғарынды шегін қадағалау ұйымдастырылуы қажет. Жұмыс аймағының ауасындағы зиянды заттардың мөлшерін анықтау ережелері МЕМСТ 12.1.014 белгіленеді. МЕМСТ 12.1.005 бойынша зиянды заттардығ ШРК тексеру кезеңділігі тоқсанда кемінде 1 рет жүргізіледі.
11.5 Атмосфера ауасындағы зиянды заттардың мөлшерін бақылау МЕМСТ 17.2.3.02 бойынша бекітілген кестеге сәйкес мерзімді жүргізіледі. [12] сәйкес іріктеу нүктесі шығарылу орнынан 0,5 м аз болмуы қажет.
12 Экономикалық тиімділігі
12.1 Күкіртасфальтбетон, шағыл тасты-мастикалық күкіртасфальтбетон қоспаларын қолдану соған ұқсас асфальтбетон, шағыл тасты-мастикалық асфальтбетон қоспаларын қолдануға қарағанда бір қатар себептерге байланысты экономикалық тұрғыдан тиімді.
Біріншіден, қолда бар отандық минералды материалдар мен сапасы орта топқа жататын өнеркәсіптік мұнай битумдары негізінде күкіртасфальтбетонды, шағыл тасты-мастикалық күкіртасфальтбетонды алуға мүмкіндік береді, олар пайдалану және құрамы бойынша дәстүрлі асфальтбетондардан техникалық сипаттамалары бойынша басым келеді.
Екіншіден, күкіртасфальтбетонды, шағыл тасты-мастикалық күкіртасфальтбетонды қоспалар физика-мехаикалық және пайдалану қасиеттерін жақсартуға мүмкіндік береді:
- суға қанығуды орташа 15 %-а төмендетуге;
- 20 °С температурада қысу кезіндегі беріктік шегін 20 %-ға, 50 °С температурада 45 %-ға арттыруға;
- 50 °С температурада ығысу кезіндегі беріктігін 10 %-дан 30 %-ға дейін арттыруға;
- 0 °С температурада жарылу кезіндегі беріктігін 10 %-ға арттыруға;
- сораптарға төзімділігін 1,5-тен 8 есеге дейін арттыруға;
- жарықшақтарға төзімділігі екі есеге арттыруға;
- қысу кезіндегі беріктік шегін 10 %-ға арттыруға.
Зерттеулердің шетелдік және отандық жетістіктерін салыстырмалы талдау келесіндей қорытындылар жасауға мүмкіндік береді:
- күкіртбетон тұтқырғыштарын, күкіртасфальтбетондарды, шағыл тасты-мастикалық күкіртасфальтбетондарды дайындау және қолдану жұмыстарын жүргізгенде асфальтбетон, күкіртасфальтбетон, шағыл тасты-мастикалық күкіртасфальтбетон қоспаларын төсеуде кеңінен таралған құны қымбат емес отандық жабдық қолданылады,олар барлық асфальтбетон зауыттарында бар;
- арнайы көлік және төсеу құрылғысын қажет етпейді, кәдімгі жүкті өзі түсіретін автомобильдермен тасымалданады және әдеттегі асфальтбетондарға арналған қалыпты төсегіштермен төселеді. Сол арқылы еңбек өнімділігін бірнеше есеге арттырады;
- одан басқа, қоршаған ортаны ластаудың экологиялық мәселелерін шешеді.
Күкіртасфальтбетон және шағыл тасты-мастикалық күкіртасфальтбетон қоспаларын дайындау үшін енгізілетін қоспалар мөлшері 16-кестеде келтірілген.
16-кесте - Енгізілетін қоспалар мөлшері
Қоспаның атауы
Қоспадағы
1 кг қоспаның құны, тг
Адгезиялық қоспалар мен резеңке үгіндісінің шығыны
1 т қоспаның құны, тг
Күкірт-асфальтбе-тон, % битум массасынана
(кг 1 тн қоспаға)
Шағыл тасты-мастикалық күкіртасфальт-бетон % қоспа массасынан
(кг 1 тн қоспаға)
Күкірт-асфальт-бетон, % битум массасынан (кг 1 тн қоспаға)
Шағыл тасты-мастикалық күкірт-асфальт-бетон % қоспа массасынан
(кг 1 тн қоспаға)
Модифицирленген күкірт
42

39,71
41,57
1668
1746
Энергосберегающая добавка
2307
0,35
0,35
807
807
Итого:
2349
2529
2553
Примечания
1 В таблице представлены стоимости и потребность материала без учета транспортных расходов.
2 При современных мощностях асфальтосмесительных установок нет удорожания стоимости энергозатрат (или они не значительны).
По предоставленным данным ТОО "АДСК" традиционная асфальтобетонная смесь типа Б имела стоимость 12900 тг за 1 тонну, стоимость щебеночно – мастичной асфальтобетонной смеси 16400 тг за 1 тонну, стоимость модифицированной серы (производства РФ) составляла 42 тг за 1 кг. и стоимость адгезионной добавки для серы 2357тг за 1кг (стоимость по курсу Нацианального Банка на состояние 15.10.2018г. )
Расчет затрат на применение добавок приведен в таблице 17, соответственно стоимость сероасфальтобетонной смеси составила 13711 тг., (с учетом НДС) удорожание составило 6,3 %, а щебеночно – мастичной сероасфальтобетонной смеси 15751 тг. (с учетом НДС) по сравнению с традиционной. Удешевление составило 4 %.
Экономическая эффективность покрытий при прочих равных условиях достигается так же сокращением межремонтных сроков службы сероасфальтобетонного покрытия, которые по рекомендациям разработчика составляют 3-7 лет эксплуатации, щебеночно – мастичной сероасфальтобетонной смеси по рекомендациям разработчика 7-12 лет эксплуатации.
Пример сравнения устройства слоя из асфальтлбетонных, щебеночно – мастичных асфальтобетонных горячих смесей толщиной 5 см (ед.изм.1 м2) и сероасфальтобетонных, щебеночно – мастичных сероасфальтобетонных смесей толщиной 5 см (ед.изм.1 м2) представлен в таблице 16 (стоимость дана без учета НДС, в ценах на 01.09.2018.)
Таблица 17 - Расчет затрат на применение добавок
Наименование показателей
Наименование материала
А/б
тип Б
ЩМА 20
САБ
тип Б
ЩМСАС
Затраты на приготовление смесей и их укладку, тг
Стоимость одной тонны смеси, тг
13262
15903
12242
14063
Стоимость работ, с учетом стоимости материалов, тг/м2
1952
2297

39,71
41,57
1668
1746
Энергия үнемдегіш қоспа
2307
0,35
0,35
807
807
Барлығы
2349
2529
2553
Ескерту
1 Кестеде көлік шығындары ескерілмей материалдық құны мен қажеттілігі көрсетілген
2 Асфальтараластырғыш қондырғылардың заманауи қуаттатылығында энергия шығыны құны қымбаттамайды (немесе олар болмашы).
"АДСК" ЖШС берген мәліметтері бойынша Б типіндегі дәстүрлі асфальтбетонның 1 тоннасы 12900 тг, шағыл тасты-мастикалық асфальтбетон қоспасының 1 тоннасы 16400 тг, модифицирленген күкірттің (РФ өндірілген)
1 кг 42 тг және күкіртке аналған 1 кг адгезиялық қоспаның құны 2357 тг (бағалары Ұлттық Банктің 15.10.2018 жылғы бағамында көрсетілген).
Қоспаларды қолдану шығындарының есебі 17-кестеде келтірілген, осыған сәйкес күкіртасфальтбетон қоспасының құны 13711 тг құрады (ҚҚС есептегенде), қымбаттау 6,3 % құрады, ал дәстүрлі асфальтбетонмен салыстырғанда шағыл тасты-мастикалық асфальтбетон қоспасының құны
15751 тг құрады (ҚҚС есептегенде). Арзандау құны 4 % құрады.
Осыған ұқсас жағдайлардағы жамылғылардың экономикалық тиімділігі күкіртасфальтбетон жамылғыларының жөндеу аралық қызмет ету мерзімдерін қысқартады, оларға әзірлеушінің ұсынымдары бойынша 3-7 жыл пайдалануды құрайды, шағыл тасты-мастикалық күкіртасфальтбетон қоспаларында әзірлеушінің ұсынымдары бойынша 7-12 жыл пайдаланылғаннан кейін жөндеу жұмыстары жүргізіледі.
Қалыңдығы 5 см (өлшем бірлігі 1 м2) шағыл тасты-мастикалық асфальтбетонды ыстық қоспалардан және қалыңдығы 5 см (өлшем бірлігі 1 м2) күкіртасфальтбетон, шағыл тасты-мастикалық күкіртасфальтбетонды қоспалардан қабаттарды салуды салыстыру үлгісі 17-кестеде келтірілген (құны 01.09.2018 жылдың бағаларында ҚҚС есептемей берілген).
17-кесте – Қоспаларды қолдану шығынының есебі
Көрсіеткіштер атауы
Материалдың атауы
А/б тип Б
ШМА 20
КАБ тип Б
ШМКАБ
Қоспаларды дайындау және оларды төсеу шығындары, тг
Бір тонна қоспаның құны, тг
13262
15903
12242
14063
Жұмыстар құны,материалдар құнын ескере отырып, тг/м2
1952
2297

1822
2060
Удорожание (+), удешевление (-), тг/м2
-130
-237
Межремонтные сроки, год
1-5
5-10
5-10
8-14
Экономическая эффективность обоих видов смеси (САБ тип Б и ЩМСАС) наблюдается при укладке смеси и при межремонтных сроках, которые продляются от 3 до 5 лет.
12.2 Экономическая эффективность применения серобетонных смесей значительно превышает аналогичные цементобетонные по ряду причин.
Во-первых, дает возможность на основе имеющихся отечественных минеральных материалов среднего класса качества получать серобетоны превосходящие по своим эксплуатационным и техническим характеристикам.
Во-вторых, серобетонные смеси позволяют достичь улучшения физико-механических и эксплуатационных свойств:
- водостойкость - на 15 %;
- водонепроницаемость – 50 %;

1822
2060
Қымбаттау (+),
арзандау(-), тг/м2
-130
-237
Жөндеуаралық мерзімдер, жыл
1-5
5-10
5-10
8-14
Екі қоспаның да (КАБ Б типі және ШМКАҚ) экономикалық тиімділігі қоспаны төсеу кезінде және 3 жылдан 5 жылға дейін ұзаратын жөндеу аралық мерзімдерде байқалады.
12.2 Күкіртбетон қоспаларын пайдалану соған ұқсас цементбетондарды пайдалануға қарағанда бір қатар себептерге байланысты экономикалық тұрғыдан тиімді.
Біріншіден, сапасы орта топқа жататын қолда бар отандық минералды материалдары негізінде пайдалану және техникалық сипаттамалары бойынша басым келетін күкіртасфальтбетонды алуға мүмкіндік береді.
Екіншіден, күкіртбетон қоспалары физика-механикалық және пайдалану қаситеттерді жақсартуға мүмкіндік береді:
- суға төзімділігін 15 %-ға
- су өткізбеушілігін 50%-ға

- предел прочности при сжатии, МПа - от 30 % до 60 %;
- предел прочности при растяжении, МПа – в 1,3 раза;
- истираемость, г/см2 - уменьшается на 50 %;
- морозостойкость - увеличивается на 57 %.
Проведенный сравнительный анализ зарубежных и отечественных достижений и исследований позволяет сделать следующие выводы:
-для производства работ по приготовлению и применению серобетонов используется широко распространенное недорогое отечественное оборудование, которое имеется на всех асфальтобетонных заводах;
- серобетонные смеси прекрасно укладываются всеми имеющимися в распоряжении дорожников укладчиками, как отечественных, так и зарубежных производителей;
- не требуют использования специального укладочного оборудования, а укладываются стандартными укладчиками, предназначенными для обычного асфальтобетона. Тем самым в несколько раз повышается производительность труда;
-кроме того, решаются экологические проблемы загрязнения окружающей среды.
Расчет затрат на применение добавок для приготовления серобетонной смеси приведен в таблице 18.
Таблица 18 - Расчет затрат на применение добавок для приготовления серобетонной смеси
Наименование добавки
Стоимость
1 кг добавки в смеси, тг
Расход адгезионных
добавок и серы модифицированной
Стоимость
на1 т смеси, тг
Серобетон, % от массы инертных материалов
(кг на 1 м3 смеси)
Серобетон, % от массы инертных материалов (кг на 1 м3 смеси)
Модифицированная сера
42

- қысу кезіндегі беріктік шегін, МПа 30%-дан 60%-ға дейін
- созу кезіндегі беріктік шегін, МПа 1,3 есе
- желінуі, г/см2 50%-ға төмендейді
- аязға төзімділігі 57%-ға артады
Шетел және одандық жетістіктер мен зерттеулерді салыстырып талдау келесі қорытындыларды жасауға мүмкіндік береді:
- күкіртбетондарды шығару және қолдану жұмыстарын жүргізуде кеңінен таралған құны қымбат емес отандық жабдық қолданылады, ол барлық асфальтбетон зауыттараныда бар;
- күкіртбетон жолшыларда бар отандық және шетелдік барлық төсегіштермен өте жақсы төселеді;
- арнайы төсеу жабдығын қажет етпейді, әдеттегі асфальтбетонға арналған төсегіштермен төселеді. Сол арқылы еңбек өнімділігін бірнеше есеге арттырады;
- одан басқа, қоршаған ортаны ластаудың экологиялық мәселелері шешіледі.
Күкіртбетон қоспасын дайындауға арналған қоспаларды қолдану шығындарының есебі 18-кестеде келтірілген.
18-кесте - Күкіртбетон қоспасын дайындауға арналған қоспаларды қолдану шығындарының есебі
Қоспаның атауы
Қоспадағы 1 кг қоспаның құны, тг
Адгезиялық қоспа мен модифицирленген күкірттің шығыны
1 т қоспаның құны, тг
Күкіртбетон, % инертті материалдар массасынан
(1 м3 кг қоспа)
Күкіртбетон, % инертті материалдар массасынан
(1 м3 кг қоспа)
Модифицирленген күкірт
42

311
13062
Энергосберегающая добавка
2307
0,47
1084
Итого:
2399
14146
По предоставленным данным ТОО "Асфальтобетон 1" традиционная цементобетонная смесь имела стоимость 20055 тг за 1м3, стоимость модифицированной серы (производства РФ) составляла 42 тг за 1 кг. и стоимость адгезионной добавки для серы 2357тг за 1кг (стоимость по курсу Национального банка на состояние 15.10.2018г.), соответственно стоимость серобетонной смеси составила 20965 тг. (с учетом НДС).
Экономическая эффективность покрытий при прочих равных условиях достигается при межремонтном сроке службы серобетонного покрытия, который по рекомендациям разработчика проводиться после 15 лет эксплуатации.
Пример сравнения устройство слоя из цементобетонных смесей толщиной 20 см (ед.изм.1 м3) и серобетонных смесей толщиной 20 см (ед.изм.1 м2) приведены в таблице 19 (стоимость дана без учета НДС, в ценах на 01.09.2018.).
Таблица 19- Затраты на приготовление смесей
Наименование показателей
Наименование материала
Цементобетон
Серобетон
Затраты на приготовление смесей и их укладка, тг

311
13062
Энергия үнемдегіш қоспа
2307
0,47
1084
Барлығы:
2399
14146
"Асфальтобетон 1" ЖШС берген мәліметтер бойынша 1м3 дәстүрлі цементбетон қоспасының құны 20055 тг болатын, 1 кг модифицирленген күкірттің (РФ өндірілген) құны 42 тг және күкіртке арналған 1 кг адгезиялық қоспаның құны 2357 тг (бағалары Ұлттық Банктің 15.10.2018 жылғы бағамында көрсетілген), енгізілетін қоспалардың мөлшері 15-кестеде келтірілген, осыған сәйкес күкіртбетон қоспасының құны 20965 тг құрады (ҚҚС есептегенде).
Осыған ұқсас жағдайлардағы жамылғылардың экономикалық тиімділігі күкіртасфальтбетон жамылғыларының жөндеу аралық қызмет ету мерзімдерінде де сондай, оларға әзірлеушінің ұсынымдары бойынша 15 жыл пайдаланылғаннан кейін жөндеу жұмыстары жүргізіледі.
Қалыңдығы 20 см (өлшем бірлігі 1 м2) цементбетон қоспаларынан және қалыңдығы 20 см (өлшем бірлігі 1 м2) күкіртбетон қоспаларынан қабаттарды салуды салыстыру үлгісі 19-кестеде келтірілген (құны 01.09.2018 жылдың бағаларында ҚҚС есептемей берілген).
19-кесте - Қоспаларды дайындау шығындары
Көрсіеткіштер атауы
Материалдың атауы
Цементбетон
Күкіртбетон
Қоспаларды дайындау және оларды төсеу шығындары, тг

Стоимость 1м3 смеси, тг
20055
20965
Стоимость работ, с учетом стоимости материалов толщиной 20 см, тг/м3
4651
4356
Удорожание (+), удешевление (-), тг/м2
+ 295
Межремонтные сроки, год
5-10
10-15
Экономическая эффективность серобетона наблюдается при укладке смеси и при межремонтных сроках, которые продляются до 5 лет.
Приложение А
(обязательное)
Метод определения водостойкости серобетона
А.1 Для определения водостойкости серобетона изготовляют две серии образцов в соответствии с 7.5 настоящих рекомендаций в количестве не менее 3 шт. в каждой серии. Образцы перед испытанием выдерживают при комнатной температуре (20 ± 5) °С в течение (24 ± 0,5) ч, после чего образцы первой серии (контрольные образцы) испытывают на сжатие по ГОСТ 10180, образцы второй серии — на водопоглощение по ГОСТ 12730.3.

1 м3 қоспаның құны, тг
20055
20965
Жұмыстар құны,20 см қалыңдықтағы материалдар құнын ескере отырып, тг/м2
4651
4356
Қымбаттау (+),
арзандау(-), тг/м2
+295
Жөндеу аралық мерзімдер, жыл
5-10
10-15
Күкіртбетонның экономикалық тиімділігі қоспаны төсеу кезінде және
5 жылға дейін ұзаратын жөндеу аралық мерзімдерде байқалады және 5 жылға дейін ұзарады.
А қосымшасы (міндетті) Күкіртбетонның суға төзімділігін анықтау әдісі
А.1 Күкіртбетонның суға төзімділігін анықтау үшін осы ұсынымдардың
7.5-тармағына сәйкес әрбір сериядан кемінде 3 данадан екі серия сынама дайындалады. Сынамалар сынақ алдында бөлме температурасында (20 ± 5) °С (24 ± 0,5) сағат ұсталады, одан кейін бірінші серияның сынамалары (бақылау сынамалар) МЕМСТ 10180 бойынша қысуға сыналады, екінші серияның сынамалары – МЕМСТ 12730.3 бойынша су сіңіргіштігіне сыналады.

А.2 После извлечения из воды образцы второй серии выдерживают при комнатной температуре в течение (1 ± 0,1) ч и подвергают испытанию на сжатие в соответствии с ГОСТ 10180.
А.З Прочность серобетона на сжатие вычисляют с точностью до 0,1 МПа по формуле:
R= aF/A (А.1)
где a – масштабный коэффициент для приведения прочности серобетона к прочности серобетона в образцах базовых размеров и формы, определяют по ГОСТ 10180;
F – разрушающая нагрузка, H;
А – площадь рабочего сечения образца, мм2.
А.4 Прочность серобетона в каждой серии образцов определяют как среднеарифметическое значение прочности испытанных образцов.
А.5 Водостойкость серобетона W, %, определяют по формуле:
W=(R20w\R20)*100      (А.2)
где R20w – прочность серобетона в серии образцов, насыщенных водой в соответствии с ГОСТ 12730.3 и испытан ных по ГОСТ 10180, МПа;
R20 – прочность серобетона в серии контрольных образцов, испытанных по ГОСТ 10180, МПа.
Приложение Б
(обязательное)
Метод определения изменения прочности
на сжатие серобетона при температуре 80 °С
Б.1 Для определения изменения прочности на сжатие серобетона при температуре 80 °С изготовливают две серии образцов в соответствии с 7.5 настоящих рекомендаций в количестве не менее 3 шт. в каждой серии. Образцы первой серии (контрольные образцы) испытывают на прочность при сжатии по ГОСТ 10180. Образцы второй серии через 24 ч после изготовления помещают в термошкаф, в котором выдерживают при температуре (80 ± 1)°С в течение (3 ± 0,5) ч, после чего не позднее чем через 5 мин после извлечения из термошкафа испытывают на прочность при сжатии по ГОСТ 10180.
Б.2 Прочность серобетона на сжатие R, МПА, вычисляют с точностью до 0,1 МПа по формуле:
R = aF/A,      (Б.1)
где a — масштабный коэффициент для приведения прочности серобетона к прочности серобетона в образцах базовых размеров и формы, определяют по ГОСТ 10180;
F — разрушающая нагрузка, H;
А — площадь рабочего сечения образца, мм2.
Б.З Прочность серобетона в серии образцов определяют как среднеарифметическое значение прочности испытанных образцов в серии.
Б.4 Изменение прочности серобетона при температуре 80 °CAR, %, определяют по формуле:
D R = (R80 / R20)*100      (Б.2)
где R80 – прочность серобетона образцов, нагретых до температуры 80 °С, МПА;
R20 — прочность серобетона контрольных образцов, МПа.
Библиография
[1] Технического регламента Таможенного союза: ТС 014/2011 "Безопасность автомобильных дорог" от 18.10.2011 года № 827.
[2] ГН "Санитарно – эпидемиологические требования к обеспечению радиационной безопасности", утвержденные приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 27.02.2015 г. № 155

А.2 Екінші серияның сынамалары судан шығарылғаннан кейін (1 ± 0,1) сағат бойы бөлме температурасында ұсталады және МЕМСТ 10180 бойынша қысуға сыналады.
А.З Күкіртбетонның қысуға беріктігі төмендегі формула бойынша
0,1 МПа дейінгі дәлтікпен анықталады:
мұнда, a – күкіртбетонның беріктігін базалық өлшемдер мен пішіндердегі сынамалардағы күкіртбетонның беріктігіне келтіруге арналған масштабтық коэффициент, МЕМСТ 10180 бойынша анықталады;
F – бұзу жүктемесі, H;
А – сынаманың жұмыс қимасының алаңы, мм2.
А.4 Күкіртбетонның әрбір сериясындағы беріктігі сыналған сынамалардың орташа арифметикалық мәні ретінде анықталады.
А.5 Күкіртбетонның суға төзімділігі W, %, келесі формула бойынша анықталады:
мұнда, R20w – МЕМСТ 12730.3 бойынша суға қаныққан және МЕМСТ 10180 бойынша сыналған сериялар сынамаларындағы күкіртбетонның беріктігі, МПа;
R20 – МЕМСТ 10180 бойынша бақылау сынамалары сериясындағы күкіртбетонның беріктігі, МПа.
Б қосымшасы (міндетті) Күкіртбетонды 80 °С температурада қысу кезіндегі беріктігінің өзгеруін анықтау әдісі
Б.1 Күкіртбетонды 80 °С температурада қысу кезіндегі беріктігінң өзгеруін анықтау үшін осы ұсынымдардың 7.5-тармағына сәйкес әрбір сериядан кемінде
3 данадан екі серия сынама дайындалады. Бірінші серияның сынамалары (бақылау сынамалар) МЕМСТ 10180 бойынша қысуға сыналады. Екінші серияның сынамалары дайындалғаннан 24 сағат өткеннен кейін термошкафқа салынып, (3 ± 0,5) сағат бойы (80 ± 1)°С температурада ұсталады, одан кейін термошкафтан алынғаннан кейін кемінде 5 минуттан кейін МЕМСТ 10180 бойынша қысуға сыналады.
Б.2 Күкіртбетонның қысуға беріктігі R, МПа төмендегі формула бойынша 0,1 МПа дейінгі дәлтікпен анықталады:
мұнда, a – күкіртбетонның беріктігін базалық өлшемдер мен пішіндердегі сынамалардағы күкіртбетонның беріктігіне келтіруге арналған масштабтық коэффициент, МЕМСТ 10180 бойынша анықталады;
F – бұзу жүктемесі, H;
А – сынаманың жұмыс қимасының алаңы, мм2.
Б.З Сериялар сынамаларындағы күкіртбетонның беріктігі сериядағы сыналған сынамалардың орташа арифметикалық мәні ретінде анықталады
Б.4 80 °CAR, %, температурада күкіртбетон беріктігінің өзгеруін келесі формуламен анықтайды.
мұнда, R80 - 80 °С температураға дейін сыналған күкіртбетон сынамаларының беріктігі, МПА;
R - бақылау сынамаларындағы күкіртбетонның беріктігі, МПА.
Библиография
[1] Кеден одағының Техникалық регламенті: КО ТР 014/2011 "Автомобиль жолдарының қауіпсіздігі" 18.10.2011 жылғы № 827.
[2] ГН "Радиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз етуге қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" Қазақстан Республикасының Ұлттыө экономика министрінің 27.02.2015 ж. №155 бұйрығымен бекітілген.

[3] Санитарные правила "Санитарно-эпидемиологические требования по установлению санитарно-защитной зоны производственных объектов". утвержденные приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан № 237 от 20.03.2015 г.
[4] "Гигиенические нормативы к атмосферному воздуху в городских и сельских населенных пунктах, утвержденные приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 28. 02. 2015 года № 168
[5] Экологический кодекс Республики Казахстан № 212-III от 09.01.2007 г.(с изменениями и дополнениямипо состоянию на 05.10.2018 г.)
[6] СН РК 3.03-101-2013, СН РК3.03-01-2013 Автомобильные дороги
[7] СН РК 3.03-19-2013, СП РК 3.03-117-2013 Аэродромы.
[8] СН РК 3.03-03-14, СП РК 3.03-103-2014 Проектирование жестких дорожных одежд.
[9] СН РК 1.03–05–2011, СП РК 1.03-106-2012 Охрана труда и техника безопасности в строительстве.
[10] СНиП РК 1.03–05-2001 Охрана труда и техника безопасности в строительстве
[11] ПР РК 218–21–02 Инструкция по охране окружающей среды при строительстве, ремонте и содержании автомобильных дорог в Республике Казахстан. Утверждены Министерством транспорта и коммуникаций Республики Казахстан.
[12] Отраслевой стандарт СССР ОСТ 51.140—86 Система стандартов безопасности труда. Организация и проведение контроля воздуха рабочей зоны на объектах газовой промышленности. Общие требования безопасности.
Ключевые слова: щебеночно-мастичная сероасфальтобетонная смесь, щебеночно-мастичный сероасфальтбетон, модифицированная техническая сера, технические условия
Серобетонные смеси, серобетоны, транспортное строительство, гидротехническое строительство, гидромелиоративное строительство, классификация; общие технические требования, правила приемки, методы испытаний
Исполнители:
Руководитель разработки:
Г.Г. Измаилова
Ответственный исполнитель:
к.т.н.
Д.К. Саканов
Исполнители
Н.М. Борщова
А.А. Кирнозаров
Генеральный директор
ООО МИП "МАДИ-ДТ" (Россия)
Ю.Э. Васильев

[3] "Өндірістік объектілердің санитариялық-қорғаныш аймағын белгілеу бойынша санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидалары. Қазақстан Республикасы Үкіметінің 20.03.2015 ж. №237 Қаулысымен бекітілген.
[4] "Қалалық және ауылдық елді мекендердегі атмосфералық ауасына арналған гигиеналық нормативтер" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 28.02.2015 ж. №168 бұйрығымен бекітілген.
[5] Қазақстан Республикасының Экологиялық Кодексі 09.01.2007 ж. № 212-III (05.10.2018 ж. күйі бойынша өзгертулер мен толықтырулар бар).
[6] ҚР ҚН 3.03-101-2013, ҚР ҚН 3.03-01-2013 Автомобиль жолдары.
[7] ҚР ҚН 3.03-19-2013, ҚР ЕЖ 3.03-17-2013 Аэродромдар.
[8] ҚР ҚН 3.03-03-14, ҚР ЕЖ 3.03-103-2014 Қатты жол төсемдерін жобалау.
[9] ҚР ҚН 1.03-05-2011, ҚР ЕЖ 1.03-106-2012 Еңбекті қорғау және құрылыстағы қауіпсіздігі техникасы.
[10] ҚР ҚНжЕ 1.03-05-2001 Еңбекті қорғау және құрылыстағы қауіпсіздігі техникасы.
[11] ҚР ЕР 218-21-02 Қазақстан Республикасында автомобиль жолдарын салу, қайта салу, жөндеу және күтіп ұстау кезінде қоршаған ортаны қорғау бойынша нұсқаулық. Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникациялар министрлігі тарапынан бекітілген.
[12] КСРО ҰСТ 51.140-86 салалық стандарты Еңбек қауіпсіздігі жүйесінің стандарттары. Газ өнеркәсібі нысандарында жұмыс айтағының ауасын бақылауды ұйымдастыру және жүзеге асыру. Қауіпсіздікке қойылатын жалпы талаптар.