О внесении изменений и дополнений в приказ Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 1 июня 2017 года № 221 "Об утверждении Положения о Комитете государственной инспекции в агропромышленном комплексе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан"
Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 2 июня 2020 года № 195
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 1 июня 2017 года № 221 "Об утверждении Положения о Комитете государственной инспекции в агропромышленном комплексе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан" (опубликован 13 июня 2017 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан) следующие изменения и дополнения:
в Положении о Комитете государственной инспекции в агропромышленном комплексе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан, утвержденном указанным приказом:
в пункте 15:
подпункт 6) изложить в следующей редакции:
"6) распределяет по территории Республики Казахстан пестициды, приобретенные за счет бюджетных средств, для проведения мероприятий по карантину растений;";
подпункты 8) и 9) изложить в следующей редакции:
"8) осуществляет государственные закупки пестицидов, работ и услуг по их хранению, транспортировке, применению для проведения мероприятий по карантину растений в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан о государственных закупках;
9) создает запас пестицидов для проведения мероприятий по карантину растений в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;";
подпункты 14), 15) и 16) изложить в следующей редакции:
"14) проводит на фитосанитарных контрольных постах первичный карантинный фитосанитарный контроль и надзор за ввозимой, вывозимой и транзитной подкарантинной продукцией, при необходимости – ее карантинную фитосанитарную экспертизу и (или) лабораторную экспертизу с отбором образцов, за транспортными средствами и приспособлениями для перевозки (в том числе кабинами, салонами, багажными и грузовыми отделениями транспортных средств, контейнерами), ручной кладью и багажом физических лиц, составляет акт карантинного фитосанитарного контроля и надзора, проставляет на сопроводительных товаротранспортных документах соответствующий штамп установленного образца о прохождении государственного карантинного фитосанитарного контроля и надзора;

"Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Агроөнеркәсіптік кешендегі мемлекеттік инспекция комитетінің ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 1 маусымдағы № 221 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2020 жылғы 2 маусымдағы № 195 бұйрығы
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Агроөнеркәсіптік кешендегі мемлекеттік инспекция комитетінің ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 1 маусымдағы № 221 бұйрығына (Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде 2017 жылғы 13 маусымда жарияланған) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Агроөнеркәсіптік кешендегі мемлекеттік инспекция комитеті туралы ережеде:
15-тармақта:
6) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"6) өсімдіктер карантині жөніндегі іс-шараларды жүргізу үшін бюджет қаражаты есебінен сатып алынған пестицидтерді Қазақстан Республикасының аумағы бойынша бөледі;";
8) және 9) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"8) Қазақстан Республикасының мемлекеттік сатып алу туралы заңнамасында белгіленген тәртіппен өсімдіктер карантині жөніндегі іс-шараларды жүргізу үшін пестицидтерді, оларды сақтау, тасымалдау, қолдану жөніндегі жұмыстар мен қызметтерді мемлекеттік сатып алуды жүзеге асырады;
9) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен өсімдіктер карантині жөніндегі іс-шараларды жүргізу үшін пестицидтер запасын құрады;";
14), 15) және 16) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"14) фитосанитариялық бақылау бекеттерінде әкелінетін, әкетілетін және транзиттік карантинге жатқызылған өнімге, көлік құралдарына және тасымалдауға арналған бейімдемелерге (оның ішінде көлік құралдарының кабиналарына, салондарына, багаж және жүк бөлімшелеріне, контейнерлерге), жеке тұлғалардың қол жүгі мен багажына бастапқы карантиндік фитосанитариялық бақылауды және қадағалауды, қажет болған кезде үлгілерді іріктей отырып, оған карантиндік фитосанитариялық сараптама және (немесе) зертханалық сараптама жүргізеді, карантиндік фитосанитариялық бақылау және қадағалау актісін жасайды, ілеспе тауар-көлік құжаттарына мемлекеттік карантиндік фитосанитариялық бақылаудан және қадағалаудан өткені туралы белгіленген үлгідегі тиісті мөртабан басады;

15) проводит в пункте назначения подкарантинной продукции вторичный карантинный фитосанитарный контроль и надзор, отбор образцов, при необходимости – ее карантинную фитосанитарную экспертизу и (или) лабораторную экспертизу с учетом фитосанитарной характеристики территории и места ее происхождения, пункта назначения, а также зон, мест, участков производства, свободных или имеющих ограниченное распространение карантинных объектов и (или) чужеродных видов, за транспортными средствами и приспособлениями для перевозки (в том числе кабинами, салонами, багажными и грузовыми отделениями транспортных средств, контейнерами), ручной кладью и багажом физических лиц, составляет акт карантинного фитосанитарного контроля и надзора, проставляет на сопроводительных товаротранспортных документах соответствующий штамп установленного образца о прохождении государственного карантинного фитосанитарного контроля и надзора;
16) проводит в местах отгрузки вывозимой подкарантинной продукции постоянный карантинный досмотр, при необходимости – ее карантинную фитосанитарную экспертизу и (или) лабораторную экспертизу с отбором образцов и фитосанитарную сертификацию;";
подпункт 20) изложить в следующей редакции:
"20) проводит постоянный досмотр подкарантинной продукции, при необходимости - ее карантинную фитосанитарную экспертизу и (или) лабораторную экспертизу с отбором образцов и рассматривает карантинные документы на объектах внутренней торговли и в организациях Республики Казахстан;";
подпункты 23) и 24) изложить в следующей редакции:
"23) вносит представление в местные исполнительные органы об установлении карантинной зоны с введением карантинного режима или его отмене;
24) принимает решение об установлении карантинной зоны с введением карантинного режима или его отмене на территории двух или более областей (за исключением случаев локального распространения карантинного объекта на территории областей);";
подпункт 26) изложить в следующей редакции:
"26) разрабатывает совместно с научно-исследовательскими организациями карантинные фитосанитарные меры на основе научных принципов оценки фитосанитарного риска с учетом требований международных норм и рекомендаций;";
дополнить подпунктами 27-1), 27-2) и 27-3) следующего содержания:
"27-1) выдает, приостанавливает действие и отзывает учетные номера;
27-2) определяет подкарантинные объекты, зоны, места, участки производства, свободные или имеющие ограниченное распространение карантинных объектов и (или) чужеродных видов, предоставляет подтверждение стране-импортеру и обеспечивает доступ представителям страны-импортера для проведения инспектирования в случаях, предусмотренных международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан;

15) карантинге жатқызылған өнімнің межелі пунктінде көлік құралдарын және тасымалдауға арналған бейімдемелерді (оның ішінде көлік құралдарының кабиналарын, салондарын, багаж және жүк бөлімшелерін, контейнерлерді), жеке тұлғалардың қол жүгі мен багажын қайталама карантиндік фитосанитариялық бақылауды және қадағалауды, үлгілерді іріктеуді, қажет болған кезде аумақтың фитосанитариялық сипаттамасын және оның шыққан жерін, межелі пунктін, сондай-ақ карантинді объектілер және (немесе) бөтен текті түрлер таралмаған немесе шектеулі таралған аймақтарды орындарды, өндіріс учаскелерін есепке ала отырып, карантиндік фитосанитариялық сараптама және (немесе) зертханалық сараптама жүргізеді, карантиндік фитосанитариялық бақылау және қадағалау актісін жасайды, ілеспе тауар-көлік құжаттарына мемлекеттік карантиндік фитосанитариялық бақылаудан және қадағалаудан өткені туралы белгіленген үлгідегі тиісті мөртабан басады;";
16) әкетілетін карантинге жатқызылған өнімді тиеп-жөнелту орындарында тұрақты карантиндік тексеруді, қажет болғанда – үлгілерін алу арқылы карантиндік фитосанитариялық сараптаманы және (немесе) зертханалық сараптаманы және фитосанитариялық сертификаттауды жүргізеді;";
20) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"20) Қазақстан Республикасының ішкі сауда объектілерінде және ұйымдарында карантинге жатқызылған өнімді тұрақты тексеруді, қажет болғанда үлгілерін алу арқылы оған карантиндік фитосанитариялық сараптаманы және (немесе) зертханалық сараптаманы жүргізеді және карантиндік құжаттарды қарайды;";
23) және 24) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"23) карантиндік режимді енгізе отырып, карантиндік аймақты белгілеу немесе оның күшін жою туралы жергілікті атқарушы органдарға ұсыныстар енгізеді;";
24) екі немесе одан көп облыс аумағында (облыстардың аумағында карантинді объектінің жергілікті таралу жағдайларын қоспағанда) карантиндік режим енгізе отырып, карантиндік аймақты белгілеу немесе оның күшін жою туралы шешім қабылдайды;";
26) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"26) ғылыми-зерттеу ұйымдарымен бірлесіп халықаралық нормалар мен ұсынымдардың талаптарын ескере отырып, фитосанитариялық тәуекелді бағалаудың ғылыми қағидаттары негізінде карантиндік фитосанитариялық шараларды әзірлейді;";
мынадай мазмұндағы 27-1), 27-2), және 27-3) тармақшалармен толықтырылсын:
"27-1) есепке алу нөмірлерін береді, қолданылуын тоқтата тұрады және кері қайтарып алады;
27-2) карантиндік объектілер және (немесе) бөтен текті түрлер таралмаған немесе шектеулі таралған карантинге жатқызылған объектілерді, аймақтарды, орындарды, өндіріс учаскелерін айқындайды, импорттаушы елге растауды береді және Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттарда көзделген жағдайларда импорттаушы елдің өкілдеріне инспекциялау жүргізу үшін қолжетімділікті қамтамасыз етеді;

27-3) вводит и отменяет временные карантинные фитосанитарные меры в соответствии с правилами по охране территории Республики Казахстан от карантинных объектов и чужеродных видов;";
в пункте16:
подпункт 2) исключить;
подпункты 3), 4), 5) и 6) изложить в следующей редакции:
"3) организует регистрационные (мелкоделяночные и производственные) испытания и государственную регистрацию пестицидов;
4) выдает заключение (разрешительный документ) на ввоз образцов незарегистрированных средств защиты растений (пестицидов) для проведения регистрационных (мелкоделяночных и производственных) испытаний и (или) научных исследований в соответствии с решениями Коллегии Евразийской экономической комиссии;
5) осуществляет государственную регистрацию пестицидов и выдачу регистрационных удостоверений на пестициды;
6) разрабатывает, утверждает и ведет список пестицидов;";
подпункт 11) изложить в следующей редакции:
"11) организует и проводит государственные закупки пестицидов, работ и услуг по их хранению, транспортировке, применению, а также создание запаса пестицидов в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;";
подпункты 13) и 14) изложить в следующей редакции:
"13) распределяет пестициды, приобретенные за счет бюджетных средств, по территории Республики Казахстан в зависимости от данных фитосанитарного мониторинга и складывающейся фитосанитарной обстановки;
14) устанавливает нормативы запаса по видам пестицидов и порядок их использования;";
подпункт 16) изложить в следующей редакции:
"16) организует и осуществляет государственный фитосанитарный контроль за соблюдением требований законодательства Республики Казахстан о защите растений на территории Республики Казахстан;";
подпункт 21) изложить в следующей редакции:
"21) выносит физическим и юридическим лицам предписания об устранении выявленных нарушений законодательства Республики Казахстан о защите растений и контроль за их исполнением;";
подпункты 22) и 23) исключить;
в пункте 17:
подпункт 5) изложить в следующей редакции:
"5) выдает хлебоприемным предприятиям и местным исполнительным органам предписания в случае выявления нарушений законодательства Республики Казахстан о зерне;";
в пункте 20:
подпункт 2) изложить в следующей редакции:
"2) разрабатывает и утверждает перечень информации и услуг, подлежащих предоставлению субъектам агропромышленного комплекса на безвозмездной основе специализированными организациями;";
подпункт 5) изложить в следующей редакции:
"5) осуществляет карантинный фитосанитарный контроль и надзор, фитосанитарный контроль в соответствии с законодательством Республики Казахстан;";
подпункт 7) исключить;
в пункте 26:
подпункт 10) изложить в следующей редакции:
"10) в установленном законодательством порядке согласовывает вопросы командирования (за пределы соответствующей области и заграницу), оказания материальной помощи, выплаты надбавок и премирования руководителям и заместителям руководителей территориальных подразделений Комитета;";

27-3) Қазақстан Республикасының аумағын карантиндік объектілер мен бөтен текті түрлерден қорғау жөніндегі қағидаларға сәйкес уақытша карантиндік фитосанитариялық шараларды енгізеді және олардың күшін жояды;";
16-тармақта:
2) тармақша алып тасталсын;
3), 4), 5) және 6) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"3) пестицидтерді тіркеу (ұсақмөлдекті және өндірістік) сынақтарын және мемлекеттік тіркеуді ұйымдастырады;
4) Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының шешімдеріне сәйкес тіркеу (ұсақмөлдекті және өндірістік) сынақтарынан өткізу және (немесе) ғылыми зерттеулерді жүргізу үшін өсімдіктерді қорғаудың тіркелмеген құралдарының (пестицидтердің) үлгілерін әкелуге қорытынды (рұқсат беру құжатын) береді;
5) пестицидтерді мемлекеттік тіркеу және пестицидтерге тіркеу куәліктерін беруді жүзеге асырады;
6) пестицидтер тізімін әзірлейді, бекітеді және жүргізеді;";
11) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"11) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртiппен пестицидтердi, оларды сақтау, тасымалдау, қолдану жөнiндегi жұмыстар мен көрсетiлетiн қызметтердi мемлекеттiк сатып алуды ұйымдастыру мен өткiзу, сондай-ақ пестицидтердiң қорын жасайды;";
13) және 14) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"13) бюджет қаражаты есебінен сатып алынған пестицидтерді фитосанитариялық мониторинг деректеріне және қалыптасқан фитосанитариялық жағдайға қарай Қазақстан Республикасының аумағы бойынша бөледі;
14) пестицидтердің түрлері бойынша запас нормативтерін және оларды пайдалану тәртібін белгілейді;";
16) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"16) Қазақстан Республикасының аумағында Қазақстан Республикасының өсімдіктерді қорғау туралы заңнамасы талаптарының сақталуына мемлекеттік фитосанитариялық бақылауды ұйымдастырады және жүзеге асырады;";
21) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"21) жеке және заңды тұлғаларға Қазақстан Республикасының өсімдіктерді қорғау туралы заңнамасын анықталған бұзушылықтарды жою туралы нұсқамалар шығарады және олардың орындалуын бақылайды;";
22) және 23) тармақшалар алып тасталсын;
17-тармақта:
5) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"5) Қазақстан Республикасының астық туралы заңнамасын бұзушылықтар анықталған жағдайда астық қабылдау кәсіпорындарына және жергілікті атқарушы органдарға нұсқамалар береді;";
20-тармақта:
2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"2) мамандандырылған ұйымдардың агроөнеркәсіптік кешен субъектілеріне ақысыз негізде ұсынуға жататын ақпараты мен көрсетілетін қызметтерінің тізбесін әзірлейді және бекітеді;";
5) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"5) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес карантиндік фитосанитариялық бақылау мен қадағалауды, фитосанитариялық бақылауды жүзеге асырады;";
7) тармақша алып тасталсын.
26-тармақта:
10) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"10) белгіленген заңнамалық тәртіппен Комитеттің аумақтық бөлімшелері басшылары мен басшы орынбасарларын іссапарға жіберу (тиісті облыс аумағынан тыс және шетелдерге), материалдық көмек көрсету, ынталандыру, үстемақы мен сыйақы төлеу мәселелеріне келісім береді;";

дополнить подпунктами 10-1) и 10-2) следующего содержания:
"10-1) в установленном законодательством порядке согласовывает вопросы командирования (за пределы соответствующей области и заграницу), руководителям подведомственных организаций и их заместителей;
10-2) в установленном законодательством порядке решает вопросы оказания материальной помощи, выплаты надбавок и премирования руководителям подведомственных организаций и их заместителей;";
в Перечне территориальных подразделений, находящихся в ведении Комитета государственной инспекции в агропромышленном комплексе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Перечень территориальных подразделений, находящихся в ведении Комитета государственной инспекции в агропромышленном комплексе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан, а также перечень районных (городских) территориальных подразделений, находящихся в ведении областных территориальных подразделений";
пункт 143 изложить в следующей редакции:
"143. Государственное учреждение "Территориальная инспекция района Беимбета Майлина Комитета государственной инспекции в агропромышленном комплексе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан".";
пункт 213 изложить в следующей редакции:
"213. Государственное учреждение "Территориальная инспекция Комитета государственной инспекции в агропромышленном комплексе по городу Нур-Султану Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан".".
2. Комитету государственной инспекции в агропромышленном комплексе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) направление копии настоящего приказа в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" для включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан;
3) принятие иных мер, вытекающих из настоящего приказа.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра сельского хозяйства Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие со дня его подписания.
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
С. Омаров

мынадай мазмұндағы 10-1) және 10-2) тармақшалармен толықтырылсын:
"10-1) белгіленген заңнамалық тәртіпте ведомстволық бағынысты ұйымдардың басшылары мен олардың орынбасарларын іссапарға жіберу (тиісті облыс аумағынан тыс және шетелдерге) мәселесіне келісім береді;
10-2) белгіленген заңнамалық тәртіпте ведомстволық бағынысты ұйымдардың басшылары мен олардың орынбасарларына материалдық көмек көрсету, үстемақы мен сыйақы төлеу мәселелерін шешеді;";
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Агроөнеркәсіптік кешендегі мемлекеттік инспекция комитетінің қарамағындағы аумақтық бөлімшелерінің тізбесінде:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Агроөнеркәсіптік кешендегі мемлекеттік инспекция комитетінің қарамағындағы аумақтық бөлімшелерінің тізбесі, сондай-ақ облыстық аумақтық бөлімшелердің қарамағындағы аудандық (қалалық) аумақтық бөлімшелердің тізбесі";
143-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"143. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Агроөнеркәсіптік кешендегі мемлекеттік инспекция комитетінің Бейімбет Майлин аудандық аумақтық инспекциясы" мемлекеттік мекемесі.";
213-тармақтың орыс тіліндегі мәтінге өзгеріс енгізілді, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді.
2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Агроөнеркәсіптік кешендегі мемлекеттік инспекция комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың көшірмесінің Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберілуін;
2) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
3) осы бұйрықтан туындайтын өзге де шаралардың қабылдануын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі С. Омаров