Об утверждении Плана по управлению пастбищами и их использованию по городу Степногорску на 2021-2022 годы
Решение Степногорского городского маслихата Акмолинской области от 10 ноября 2021 года № 7С-9/5
В соответствии со статьями 8, 13 Закона Республики Казахстан "О пастбищах", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15090), Степногорский городской маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить прилагаемый План по управлению пастбищами и их использованию по городу Степногорску на 2021-2022 годы.
2. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого офицального опубликования.
Секретарь городского маслихата Х.Кабар
Утвержден
решением Степногорского
городского маслихата
от 10 ноября 2021 года
№ 7С-9/5
План по управлению пастбищами и их использованию по городу Степногорску 2021-2022 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию по городу Степногорску на 2021-2022 годы (далее – План) разработан в соответствии с Законом Республики Казахстан "О пастбищах".
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:
1) схему (карту) расположения пастбищ на территории города Степногорска в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов, согласно приложению 1 к настоящему Плану;
2) приемлемые схемы пастбищеоборотов, согласно приложению 2;
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры согласно приложению 3;
4) схему доступа пастбище пользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаньям, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды, согласно приложению 4;
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища, согласно приложению 5;
6) схему размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, согласно приложению 6;
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных, согласно приложению 7.

Степногорск қаласы бойынша 2021-2022 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және пайдалану жоспарын бекіту туралы
Ақмола облысы Степногорск қалалық мәслихатының 2021 жылғы 10 қарашадағы № 7С-9/5 шешімі
"Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8, 13-баптарына, "Жайылымдарды ұтымды пайдалану ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 173 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15090 болып тіркелген) бұйрығына сәйкес, Степногорск қалалық мәслихаты ШЕШТІ:
1. Степногорск қаласы бойынша 2021-2022 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және пайдалану жоспары бекітілсін.
2. Осы шешім оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қалалық мәслихаттың хатшысы Х.Кабар
Степногорск қалалық мәслихатының
2021 жылғы 10 қарашадағы
№ 7С-9/5 шешімімен
бекітілген
Степногорск қаласы бойынша 2021-2022 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және пайдалану жоспары
Степногорск қаласы бойынша 2021-2022 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі осы Жоспар (бұдан әрі – Жоспар) "Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, азыққа қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданады.
Жоспар:
1) осы Жоспарға 1-қосымшаға сәйкес құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Степногорск қаласы аумағында жайылымдардың орналасу схемасын (картасын);
2) 2-қосымшаға сәйкес жайылым айналымдарының қолайлы схемаларын;
3) 3-қосымшаға сәйкес жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картаны;
4) 4-қосымшаға сәйкес су тұтыну нормасына сәйкес жасалған жайылым пайдаланушылардың су көздеріне (көлдерге, өзендерге, әуіттерге, тоғандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасын;
5) 5-қосымшаға сәйкес жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасын;
6) 6-қосымшаға сәйкес жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасын;
7) 7-қосымшаға сәйкес ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кестені;

8) иные требования, необходимые для рационального использования пастбищ на соответствующей административно-территориальной единице, согласно приложению 8.
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев-пастбище пользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
Общая площадь территории города Степногорска 290 540 гектар, в том числе пашни – 24 818,1 гектар, многолетние насаждения – 305 гектар, залежи – 12 317 гектар, сенокосов – 55,5 гектар, пастбищные земли – 119 240,3 гектар, из них улучшенных – 38 087,8 гектар.
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения – 158 721,9 гектар сельскохозяйственных угодий, в том числе пашни – 24 818,1 гектар, залежи – 12 317 гектар, сенокосов – 55,5 гектар, пастбищ – 119 240 гектар, из них улучшенных – 38 087,8 гектар;
крестьянских хозяйств по городу Степногорску числится 42, занимают общую площадь сельскохозяйственных угодий – 101 819,7 гектар, в том числе пашни – 11 912,3 гектар, сенокосы – 51 гектар, пастбищ – 85 302 гектар, из них улучшенных – 27 248,3 гектар;
негосударственных юридических лиц по городу Степногорску числится 8, занимают общую площадь сельскохозяйственных угодий – 55 786,1 гектар, в том числе пашни – 12 905,8 гектар, сенокосы – 4,5 гектар, пастбищ – 33 938 гектар, из них улучшенных – 10 839,5 гектар;
государственных юридических лиц по городу Степногорску числится 0, занимает общую площадь сельскохозяйственных угодий – 0 гектар; земли населенных пунктов – 75 975,9 гектар;
земли промышленности, транспорта, связи, для нужд космической деятельности, обороны, национальной безопасности и иного несельскохозяйственного назначения – 4 143,3 гектар, земли лесного фонда – 5 512 гектар, земли водного фонда – 0 гектар, земли запаса – 46 186,9 гектар.
Рельеф территории города Степногорска разнообразен: большую часть занимают степи, мелкосопочники, равнинные и речные долины.
Растительность представлена степными видами разнотравья и соответственно ландшафтом, березовыми лесами. Почвы в основном черноземные и растительные, ассоциации пестры и разнообразны, засухоустойчивы. Климат резко континентальный и крайне засушливый.

8) 8-қосымшаға сәйкес тиісті әкімшілік-аумақтық бірлікте жайылымдарды ұтымды пайдалану үшін қажетті өзге де талаптарды қамтиды.
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттеудің жай-күйі туралы ақпаратты, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы, ақпаратты ауыл шаруашылық жануарларының саны туралы деректерді олардың иелері-жайылым пайдаланушылар, жеке және (немесе) заңды тұлғаларды көрсете отырып нысандар, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жынысы мен жас топтары бойынша құрылған табындар, отарлар саны туралы мәліметтер, ауылшаруашылық жануарларының алыс жайылымдарда жайылымға шығуы туралы, ауылшаруашылық жануарларын мәдени және құрғақ жайылымдарда жаю ерекшеліктері туралы мәліметтер, малды айдау сервитуттары туралы мәліметтер және мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар ұсынатын өзге де мәліметтерді есепке ала отырып қабылданды.
Степногорск қаласының жалпы ауданы 290 540 гектар құрайды, оның ішінде егістік – 24 818,1 гектар, көпжылдық екпелер – 305 гектар, тыңайған жерлер – 12 317 гектар, шабындықтар – 55,5 гектар, жайылымдық жерлер – 119 240,3 гектар, оның ішінде жақсартылған – 38 087,8 гектар.
Санаттар бойынша жерлер мыналарға бөлінеді:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 158 721,9 гектар ауыл шаруашылығы алқаптары, оның ішінде егістік – 24 818,1 гектар, тыңайған жерлер – 12 317 гектар, шабындықтар – 55,5 гектар, жайылымдар – 119 240 гектар, оның ішінде жақсартылғаны – 38 087,8 гектар;
Степногорск қаласы бойынша 42 шаруа қожалығы бар, жалпы алып жатқан ауыл шаруашылығы алқаптарының алаңы – 101 819,7 гектар, оның ішінде егістік – 11 912,3 гектар, шабындық – 51 гектар, жайылым – 85 302 гектар, оның ішінде жақсартылғаны – 27 248,3 гектар;
Степногорск қаласы бойынша мемлекеттік емес заңды тұлғалардың саны 8, жалпы алып жатқан ауыл шаруашылығы алқаптарының алаңы – 55 786,1 гектар, оның ішінде егістік – 12 905,8 гектар, шабындық – 4,5 гектар, жайылым – 33 938 гектар, оның ішінде жақсартылғаны – 10 839,5 гектар;
Степногорск қаласы бойынша мемлекеттік заңды тұлғалардың саны 0, жалпы алып жатқан ауыл шаруашылығы алқаптарының алаңы – 0 гектар; елді мекендердің жерлері – 75 975,9 гектар;
өнеркәсіп, көлік, байланыс, ғарыш қызметі, қорғаныс, ұлттық қауіпсіздік мұқтажына арналған және ауыл шаруашылығына арналмаған өзге де жерлер – 4 143,3 гектар, орман қорының жерлері – 5 512 гектар, су қорының жерлері – 0 гектар, босалқы жерлер – 46 186,9 гектар.
Степногорск қаласы аумағының рельефі әр түрлі: көп бөлігін дала, ұсақ шоқылар, жазық және өзен аңғарлары алып жатыр.
Өсімдіктері әр түрлі дала шөптерінің түрлерінен және сәйкесінше ландшафттан, қайың ормандарынан турады. Топырағы негізінен қара топырақ және өсімдік бірлестіктері түрлі-түсті және әр түрлі, құрғақшылыққа төзімді. Климаты шұғыл континентті және өте қуаң.

2021
весеннее-летний сезон
летний сезон 2
осенний сезон
отдыхающий загон
2022
отдыхающий загон
весеннее-летний сезон
летний сезон
осенний сезон
Примечание: 1, 2, 3, 4 – ежегодное использование загонов по очереди
Приложение 3
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по городу Степногорску
на 2021-2022 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
Внутренние границы: 105 149,5 га
Внешние границы: 123 694,7 га
Внутренние границы: 5140,0 га
Внешние границы: 5140,0 га
Внутренние границы: 85 697,51 га
Внешние границы: 127 232,3 га
Внутренние границы: 21045,0 га
Внешние границы: 22468,0 га
Внутренние границы: 12005,0 га
Внешние границы: 12005,0 га
Приложение 4
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по городу Степногорску
на 2021-2022 годы
Схема доступа пастбище пользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаньям, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды
Среднесуточная норма потребления воды на одно сельскохозяйственное животное определяется в соответствии с пунктом 9 Правил рационального использования пастбищ, утвержденных приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 15090).
Среднесуточная норма потребления воды на одно сельскохозяйственное животное составляет 45 л в сутки.
Приложение 5
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по городу Степногорску
на 2021-2022 годы
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища
Приложение 6
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по городу Степногорску
на 2021-2022 годы
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами
Приложение 7
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по городу Степногорску
на 2021-2022 годы
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Наименование населенных пунктов
Количество загонов в 2021 году
1
2
3
4
1
Город Степногорск
отдыхающий загон
весенне-летний сезон
летний сезон
летне-осенний сезон
2
Богенбайский сельский округ
весенне-летний сезон
летний сезон
летне-осенний сезон
отдыхающий загон
3
Поселок Аксу
весенне-летний сезон
летний сезон
отдыхающий загон
летне-осенний сезон
4
Поселок Бестобе
весенне-летний сезон
отдыхающий загон
летний сезон
летне-осенний сезон
5
Село Карабулак
отдыхающий загон
весенне-летний сезон
летний сезон
летне-осенний сезон
6
Село Кырык кудык
весенне-летний сезон
летний сезон
летне-осенний сезон
отдыхающий загон
7
Село Изобильное
весенне-летний сезон
отдыхающий загон
летний сезон
летне-осенний сезон
продолжение таблицы
Количество загонов в 2022 году
1
2
3
4
весенне-летний сезон
отдыхающий загон
летний сезон
летне-осени й сезон
отдыхающий загон
весенне-летний сезон
летний сезон
летне-осенний сезон
весенне-летний сезон
летний сезон
летне-осенний сезон
отдыхающий загон
весенне-летний сезон
летний сезон
отдыхающий загон
летне-осенний сезон
весенне-летний сезон
отдыхающий загон
летний сезон
летне-осенний сезон
весенне-летний сезон
летний сезон
отдыхающий загон
летне-осенний сезон
весенне-летний сезон
летний сезон
отдыхающий загон
летне-осенний сезон
Приложение 8
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по городу Степногорску
на 2021-2022 годы
Данные о численности поголовья сельскохозяйственных животных
Наименование
КРС, голов
МРС, голов
Лошади, голов
1
Город Степногорск

2021
Көктемгі-жазғы мезгіл
Жазғы мезгіл 2
Күзгі мезгіл
Демалушы қалам
2022
Демалушы қалам
Көктемгі-жазғы мезгіл
Жазғы мезгіл
Күзгі мезгіл
Ескерту: 1, 2, 3, 4 – жыл сайын кезек бойынша қаламдарды пайдалану
2021-2022 жылдарға арналған
Степногорск қаласы бойынша
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану
жөніндегі жоспарына
3-қосымша
Жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген карта
Ішкі шекаралары: 105 149,5 га
Сыртқы шекаралары: 123 694,7 га
Ішкі шекаралры: 5140,0 га
Сыртқы шекаралары: 5140,0 га
Ішкі шекаралары: 85 697,51 га
Сыртқы шекаралары: 127 232,3 га
Ішкі шекаралары: 21045,0 га
Сыртқы шекаралары: 22468,0 га
Ішкі шекаралары: 12005,0 га
Сыртқы шекаралары: 12005,0 га
2021-2022 жылдарға арналған
Степногорск қаласы бойынша
жайылымдарды басқару
және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарына
4-қосымша
Су тұтыну нормасына сәйкес жасалған жайылым пайдаланушылардың су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, копаньяларға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы
Бір ауыл шаруашылығы жануарына су тұтынудың орташа тәуліктік нормасы Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Орынбасары - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 173 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15090 болып тіркелген) бекітілген жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларының 9-тармағына сәйкес айқындалады.
Бір ауыл шаруашылығы жануарына суды тұтынудың орташа тәуліктік нормасы тәулігіне 45 литрді құрайды.
2021-2022 жылдарға арналған
Степногорск қаласы бойынша
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану
жөніндегі жоспарына
5-қосымша
Жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы
2021-2022 жылдарға арналған
Степногорск қаласы бойынша
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану
жөніндегі жоспарына
6-қосымша
Жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
2021-2022 жылдарға арналған
Степногорск қаласы бойынша
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарына 7-қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаю мен жылжытудың маусымдық бағыттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кесте
№ р/с
Қала, ауыл, ауылдықокруг атауы
2021 жылғы қаламдар саны
1
2
3
4
1
Степногорск қаласы
Демалушы калам
Көктемгі-жазғы маусым
Жазғы маусым
Жазғы-күзгі маусым
2
Бөгенбай ауылдық округі
Көктемгі-жазғы маусым
Жазғы маусым
Жазғы-күзгі маусым
Демалушы калам
3
Ақсу кенті
Көктемгі-жазғы маусым
Жазғы маусым
Демалушы калам
Жазғы-күзгі маусым
4
Бестөбе кенті
Көктемгі-жазғы маусым
Демалушы калам
Жазғы маусым
Жазғы-күзгі маусым
5
Қарабұлақ ауылы
Демалушы калам
Көктемгі-жазғы маусым
Жазғы маусым
Жазғы-күзгі маусым
6
Қырық құдық ауылы
Көктемгі-жазғы маусым
Жазғы маусым
Жазғы-күзгі маусым
Демалушы калам
7
Изобильное ауылы
Көктемгі-жазғы маусым
Демалушы калам
Жазғы маусым
Жазғы-күзгі маусым
кестенің жалғасы
2022 жылғы қаламдар саны
1
2
3
4
Көктемгі-жазғы маусым
Демалушы калам
Жазғы маусым
Жазғы-күзгі маусым
Демалушы калам
Көктемгі-жазғы маусым
Жазғы маусым
Жазғы-күзгі маусым
Көктемгі-жазғы маусым
Жазғы маусым
Жазғы-күзгі маусым
Демалушы калам
Көктемгі-жазғы маусым
Жазғы маусым
Демалушы калам
Жазғы-күзгі маусым
Көктемгі-жазғы маусым
Демалушы калам
Жазғы маусым
Жазғы-күзгі маусым
Көктемгі-жазғы маусым
Жазғы маусым
Демалушы калам
Жазғы-күзгі маусым
Көктемгі-жазғы маусым
Жазғы маусым
Демалушы калам
Жазғы-күзгі маусым
2021-2022 жылдарға арналған
Степногорск қаласы бойынша
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарына 8-қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарлары басының саны туралы деректер
№ р/с
Ауылдық округ, қала және ауыл-шаруашылық өндірістік кооператив атауы
Ірі қара мал. бас
Ұсақ қара мал, бас
Жылқылар, бас
1
Степногорск қаласы