Об утверждении Плана по управлению пастбищами и их использованию села Бозтал, села Новомарковка, Койтасского сельского округа, Еркиншиликского сельского округа, Тайбайского сельского округа, Тургайского сельского округа Ерейментауского района на 2021 год
Решение Ерейментауского районного маслихата Акмолинской области от 23 декабря 2021 года № 7С-19/5-21
В соответствии с Законом Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", статьей 8 Закона Республики Казахстан "О пастбищах", Ерейментауский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить План по управлению пастбищами и их использованию села Бозтал, села Новомарковка, Койтасского сельского округа, Еркиншиликского сельского округа, Тайбайского сельского округа, Тургайского сельского округа Ерейментауского района на 2021 год согласно приложениям 1, 2, 3, 4, 5, 6 к настоящему решению.
2. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Секретарь Ерейментауского
районного маслихата
М.Абжиков
Утвержден
Приложение 1 к решению
Ерейментауского районного
маслихата от "23" декабря
2021 года № 7С-19/5-21
План по управлению пастбищами и их использованию в селе Бозтал на 2021 год
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию селе Ерейментауского района на 2021 год (далее - План) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:
1) карту расположения пастбищ на территории селаБозтал в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов;
2) приемлемые схемы пастбищеоборотов;

"Ерейментау ауданы Бозтал ауылының, Новомарковка ауылының, Қойтас ауылдық округінің, Еркіншілік ауылдық округінің, Тайбай ауылдық округінің, Торғай ауылдық округінің 2021 жылға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарларын бекіту туралы
Ақмола облысы Ерейментау аудандық мәслихатының 2021 жылғы 23 желтоқсандағы № 7С-19/5-21 шешімі
Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңына, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 8-бабына сәйкес, Ерейментау аудандық мәслихаты ШЕШТІ:
1. "Ерейментау ауданы Бозтал ауылының, Новомарковка ауылының, Қойтас ауылдық округінің, Еркіншілік ауылдық округінің, Тайбай ауылдық округінің, Торғай ауылдық округінің 2021 жылға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарлары осы шешімнің 1, 2, 3, 4, 5, 6 қосымшаларына сәйкес бекітілсін.
2. Осы шешім оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Ерейментау аудандық
мәслихатының хатшысы
М.Әбжіков
Ерейментау аудандық мәслихатының
2021 жылғы "23" желтоқсандағы
№ 7С-19/5-21 шешіміне
1-қосымша
Бекітілді
Бозтал ауылы бойынша 2021 жылға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар
Бозтал ауылында 2021 жылға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі осы жоспар (бұдан әрі - жоспар) "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", "Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасының заңдарына, "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер - Министрінің Орынбасары-Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 173 бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15090 болып "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті жол берілетін нормасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 қаулысына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11064 болып тіркелген) және басқа да нормативтік-құқықтық актілерге сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, азыққа қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданады.
Жоспар құрамында:
1) Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Бозтал ауылы аумағында жайылымдардың орналасу картасы;
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемалары;

3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры;
4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды;
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища;
6) схему размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при поселке, селе, сельском округе;
7) схему (календарный график) по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных;
8) схема скотопрогона;
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ;
сведений о ветеринарно-санитарных объектах;
имеется ветеринарный пункт, расположенный в здании сельского округа по адресу -ул.Достык2;
одно сибиро-язвенное захоронение, находящееся в урочище Сарыколь и скотомогильник для утилизации животных, расположенный по адресу ул Тәуелсіздік 1 , кадастровый номер 01-006-060-322данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев - пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц;
данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных;
сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах;
особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах;
сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
По административно-территориальному делению в селе Бозтал имеется 1 сельский населенный пункт.
Общая площадь территории селаБозтал80100 гектар, из них , сенокосов 2230 га, пастбищные земли – 44126 гектар.
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения – 54099 гектар;
земли населенных пунктов – 16 560 гектар;
земли запаса – 9500 гектар.
Территория Бозтальского сельского округа расположена в зоне Казахского мелкосопочника, рельеф которого характеризуется чередованием значительных по высоте сопкообразных поднятий с межсопочными понижениями, плоскими, почти идеально ровными и слабоволнистыми водораздельными участками замкнутыми котловинами, нередко занятыми озерами. Рельеф данного округа сформировался в результате длительного континентального режима, протекающего в условиях чередования засушливых и влажных периодов.
Некогда высокая горная страна, в результате процесса денудации, была разрушена и приобрела современный вид.
Вся территория в рельефном отношении представляет собой:
1.низкогорье
2.мелкосопочник водоразделов и склонов
3.долина реки Оленты
Одним из наиболее важных факторов, влияющих на рост и развитие растений, является климат. Округ расположен в зоне, которая характеризуется резкой континентальностью и засушливостью, что выражается в крайне резкой смене суровой зимы жарким летом. Такая резкая континентальность климата обусловлена отдаленностью территории от значительных водных бассейнов и близостью полупустынных районов.
Климат данного округа характеризуется суровой продолжительной зимой с сильными ветрами и морозами, сравнительно коротким летом с высокими дневными и низкими ночными температурами, короткой, но довольно дружной весной с поздними заморозками и непродолжительным осенним периодом.
Сильно выраженная пестрота почвообразующих пород обусловила неоднородность почвенного покрова, которая проявляется в характере механического состава, физических и физико-химических свойствах.
Наибольшее распространение здесь получили неполноразвитые и малоразвитые каменистые почвы, по межсопочным равнинам, склонам сопок и речным долинам долинам часто встречаются солонцеватые и засоленные почвы, наличие которых обусловлено характером почвообразующих пород, климатичискими, гидрогеологическими условиями, бессточностью территории и пр.
Кроме того, на территории округа довольно часто встречаются гидроморфные и полугидроморфные почвы, приуроченные к различным пониженным элементам рельефа.
По природным условиям территория села Бозтал находится в пределах степной зоны и по агроклиматическим показателям в двух агроклиматических районах: незначительно засушливом умеренно теплом (центральная и южная часть) и засушливом умеренно теплом (северная часть), которые характеризуются всеми чертами континентальности: суровой продолжительной зимой, коротким умеренно жарким летом, резкими контрастами температур зимы и лета, малым количеством годовых осадков.
Почвы в основном темно-каштановые малогумусные тяжелосуглинистые и солонцеватые.

3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген карта;
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, копандарға, суару немесе суландыру арналарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға)қол жеткізу схемасы;
5) жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы;
6) Бозтал ауылы жанында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе)заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы;
7) Ауыл шаруашылығы жануарларын жаю мен жылжытудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі сызба (күнтізбелік кесте);
8) мал айдау схемасы;
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтерді;
ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтерді;
Достық көшесі, 2 мекенжайы бойынша орналасқан ауылдық округ ғимаратында орналасқан ветеринарлық пункт бар;
Сарыкөл шатқалындағы бір сібір-ойық жаралы жерлеу және Тәуелсіздік көшесі, 1 мекенжайы бойынша орналасқан, кадастрлық нөмірі 01-006-060-322 жануарларды кәдеге жаратуға арналған мал қорымы
иелері - жайылым пайдаланушылар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар көрсетілген ауыл шаруашылығы жануарлары басының саны туралы деректер;
ауыл шаруашылығы жануарлары бастарының саны туралы деректерді ескере отырып, олардың иелерін көрсете отырып қабылданды - түрлері мен жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректерді;
шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтерді;
ауыл шаруашылығы жануарларын мәдени және аридтік жайылымдарда жаю ерекшеліктерін;
мал айдауға арналған сервитуттар туралы мәліметтерді және мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар ұсынған өзге де деректерді қамтитын болады.
Әкімшілік-аумақтық бөлінісі бойынша Бозтал ауылында 1 ауылдық елді мекен бар.
Бозтал ауылының жалпы ауданы 80100 гектар, оның ішінде шабындық 2230 га, жайылымдық жер – 44126 гектар.
Жер санаттары бойынша:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер-54099 гектар;
елді мекендердің жерлері-16 560 гектар;
қордағы жерлер-9500гектар.
Табиғи жағдайлары бойынша Бозтал ауылы құрғақ дала аймағында орналасқан, онда аймақтық топырақтары қара қоңыр топырақ болып табылатын топырақ түзудің шым түрі таралған. Аймақтық топырақтардан басқа интразональды топырақтар кең таралды: сортаң, шалғынды-каштан шалғынды-каштан, шалғынды, шалғынды-батпақты топырақтар және сортаң топырақтар. Агроклиматтық көрсеткіштер бойынша күрт континентальды, бұл жылдық және тәуліктік температураның үлкен ауытқуларымен, буланудың жауын-шашын мөлшерінен едәуір артуымен көрінеді.
Бір кездері биік таулы ел денудация процесінің нәтижесінде жойылып, заманауи көрініске ие болды.
Рельефке қатысты бүкіл аумақ:
1. төмен тау
2. суайрықтар мен беткейлердің ұсақ шоқылары
3. Өлеңті өзенінің алқабы
Өсімдіктердің өсуіне және дамуына әсер ететін маңызды факторлардың бірі-климат. Аудан шұғыл континенталдылықпен және құрғақшылықпен сипатталатын аймақта орналасқан, бұл ыстық жазда қатал қыстың күрт өзгеруімен көрінеді. Климаттың мұндай күрт континенталдылығы аумақтың айтарлықтай су бассейндерінен алыстығына және шөлейт аудандардың жақындығына байланысты.
Бұл аймақтың климаты қатты жел мен аяздармен, салыстырмалы түрде қысқа жазмен, жоғары күндізгі және төмен түнгі температурамен, қысқа, бірақ өте мейірімді көктеммен, кеш аяздармен және қысқа күзгі кезеңмен сипатталады.
Топырақ түзетін тау жыныстарының айқын өзгеруі топырақ жамылғысының гетерогенділігіне әкелді, ол механикалық құрамның, физикалық және физика-химиялық қасиеттердің сипатында көрінеді.
Мұнда ең көп таралған тау жыныстары, Климаттық, гидрогеологиялық жағдайлар, аумақтың ағымсыздығы және т. б. сипатына байланысты сортаң және тұзды топырақтар көбінесе тау аралық жазықтарда, тау бөктері мен өзен аңғарларында кездеседі.
Сонымен қатар, рельефтің әртүрлі төмен элементтерімен шектелген гидроморфты және жартылай гидроморфты топырақтар округ аумағында жиі кездеседі.
Табиғи жағдайлары бойынша Бозтал ауылының аумағы дала аймағы шегінде және агроклиматтық көрсеткіштері бойынша екі агроклиматтық ауданда орналасқан: шамалы қуаң қоңыржай жылумен (орталық және оңтүстік бөлігі) және қуаң қоңыржай жылумен (солтүстік бөлігі), олар континенттіліктің барлық белгілерімен сипатталады: қатты ұзақ қыс, қысқа қоңыржай ыстық жаз, қыс және жаз температурасының күрт қарама-қайшылығы, жылдық жауын-шашынның аз мөлшерімен.
Топырақ негізінен қара каштан төмен гумусты ауыр сазды және сортаң.

На 1 июля 2021 годав селе Бозтал насчитывается (личное подворье населения и поголовье ТОО, КХ) крупного рогатого скота 3901голов,мелкого рогатого скота 6106голов, 2437 головы лошадей.
По результатам расчетов установлено, что потребность в выпасе скота населения составляет 31032 га. Излишек пастбищ составляет 4413га.
Поголовье в ТОО, крестьянских и фермерских хозяйствах селаБозтал составляет: крупного рогатого скота 2328 головы,мелкого рогатого скота 5929головы, 1575 голов лошадей. Площадь пастбищных земель, предоставленных ТОО, крестьянским и фермерским хозяйствам составляет 48411 гектар. По результатам расчетов установлено, что потребность составляет 32897 га. Излишек пастбищ в ТОО, крестьянских и фермерских хозяйствах селаБозтал составляет 15514 га.
Возникшие излишки пастбищ будут использованы для восполнения дефицита пастбищ и выпаса поголовья сельскохозяйственных животных населения села Бозтал.
В селеБозтал сервитуты для прогона скота установлены со следующими землепользователями (всего 6):
КХ "Айгыржал" Сеитов Ерболат Сеитович, КХ "Каир" Каирбеков Балтабек Атбайларович, ТОО "Бозтал-Агро", ТОО "Баянды-Санжар", ТОО "Агрофирма Сарадыр", ТОО "Маулен-тау" Секуов А
На основании вышеизложенного, согласно статьи 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" для нужд местного населения по содержанию сельскохозяйственных животных при имеющихся пастбищных угодьях населенных пунктов в размере 16560 га, потребность составляет 31302 га. Сложившуюся потребность пастбищных угодий необходимо восполнить за счет увеличения земель сельского округа путем изъятия для государственных нужд у прилегающих землепользователей.
Имеется потребность пастбищных угодий по выпасу сельскохозяйственных животных местного населения в размере 9790 га, при норме нагрузки на голову КРС – 10 га/гол, МРС – 2 га/гол., лошадей – 12 га/гол.
Потребность:
для КРС- 1546 гол. * 10,0 га/гол.=15460 га;
для МРС- 2614 гол. * 2 га/гол.=5228 га;
для лошадей- 862 гол. * 12 га/гол.=10344 га.
15460 + 5228 + 10344 = 31032 га.
Частично сложившуюся потребность населения в пастбищных угодьях в размере 9790 га, а также сельскохозяйственных товаропроизводителей необходимо восполнить за счет выпаса сельскохозяйственных животных населения на землях, принадлежащих
- КХ "Жаманкара", глава Кульжанов А – 688, га,
- КХ "Каир" - 26 га,
- КХ "Кордабай", глава Аубакиров – 526 га,
- ИП "Арман" КожахметовА– 454 га,
- Агрофирма Сарадыр - 6900 га
-Агрофирма Сарадыр - 10000 га
-ТОО "МТС-Ерейментау" - 51 га
ТОО "Баянды-Санжар" -3750 га
ТОО "Бозтал-агро"-2853га
Алимжанов Ж- 424 га
Секуов А- 264 га
Жумабеков Ж-9 га

2021 жылдың 1 қаңтарда өткізген аула бойынша аралау мәліметтеріне сай, Бозтал ауылында (халықтың жеке ауласы және ЖШС, ШҚ мал басы) 3901 бас ірі қара мал, ұсақ мал 6106 бас, жылқы 2437 бас.
Бозтал ауылының жайылым алаңы 16560 гектарды құрайды. Есептеулердің нәтижелері бойынша халықтың мал жаю қажеттілігі 31032 га құрайды, жайылым арттығы 4413 га құрайды.
Бозтал ауылындағы ЖШС, шаруа және фермер қожалықтарындағы мал басы: ірі қара мал 2328бас, ұсақ мал 5929 бас, жылқы 1575 бас. ЖШС, шаруа және фермер қожалықтарына берілген жайылымдық жерлердің ауданы 48411 гектарды құрайды. Есептеулердің нәтижелері бойынша Бозтал ауылындағы ЖШС, шаруа және фермер қожалықтарындағы қажеттілік 32897гектарды құрайды, жайылымдардың артығы 15514 гектарды құрайды.
Пайда болған жайылымдардың артықтығы Бозтал ауылы халқының жайылымдық тапшылығының орнын толтыру және ауыл шаруашылығы малдарының мал басын жаю үшін пайдаланылатын болады.
Бозтал ауылында мал айдауға арналған сервитуттар келесі жер пайдаланушылармен орнатылған (барлығы 6):
"Айғыржал" ШҚ Сейітов Ерболат Сейітұлы, "Каир" ШҚ Қайырбеков Балтабек Атбайларұлы, "Бозтал-Агро" ЖШС, "Баянды-Санжар" ЖШС, "Агрофирма Сарадыр" ЖШС, "Мәулен-тау" ЖШС Секуов А.
Жоғарыда баяндалғанның негізінде, "Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабына сәйкес елді мекендердің қолда бар жайылымдық алқаптары кезінде ауыл шаруашылығы жануарларын ұстау бойынша жергілікті халықтың мұқтажы үшін 16560 га мөлшерінде қажеттілік 31032 га құрайды. Жайылымдық алқаптарға қалыптасқан қажеттілікті іргелес жер пайдаланушылардан мемлекет мұқтажы үшін алып қою жолымен ауылдық округтің жерін ұлғайту есебінен толықтыру қажет.
Жергілікті халықтың ауыл шаруашылығы жануарларын жаю бойынша 9790 га көлемінде жайылымдық жерлерге қажеттілік бар, ІҚМ басына жүктеме нормасы-10 га/бас, ҰҚМ-2 га/бас., жылқы-12 га/бас.
Қажеттілік:
ІҚМ үшін- 1546 бас. * 10,0 га/бас.=15460 га;
ҰҚМ үшін- 2614 бас. * 2 га/бас.=5228 га;
Жылқылар үшін- 862 бас. * 12 га/бас.=10344 га.
15460 + 5228+ 10344= 31032га
Халықтың 11550 га мөлшеріндегі жайылымдық алқаптарға, сондай-ақ ауыл шаруашылығы тауарын өндірушілерге ішінара қалыптасқан қажеттілігін халықтың ауыл шаруашылығы жануарларын тиісті жерлерде жаю есебінен толықтыру қажет
- "Жаманқара" ШҚ, басшысы Құлжанов А - 688, га,
- "Каир" ШҚ- 26 га,
- "Аубакиров" ШҚ, басшысы Аубакиров – 526 га,
- Кожахметов А – 454 га,
Агрофирма Сарадыр - 6900 га
Агрофирма Сарадыр - 10000 га
"МТС-Ерейментау" ЖШС- 51 га
"Баянды-Санжар" ЖШС-3750 га
"Бозтал-агро" ЖШС-2853га
Алимжанов Ж- 424 га
Секуов А- 264 га
Жумабеков Ж-9 га

Итого 25945га+9790=35735
35735га-31032= 4703га
В общем по округу излишки пастбищ составляет 4703га.
Для определения границ и местонахождения вышеуказанных земельных участков используется Автоматизированная информационная система государственного земельного кадастра (АИС ГЗК). По кадастровым номерам определяются географические координаты, внутренние и внешние границы земельных участков и площади.
При использовании земель землепользователя с незагруженными землями землепользователем имеющего нехватки патбищ для поголовья скота, заключается договор между землепользователями. Так же, определяются границы земель для использования с уведомлением отдела земельных отношений Ерейментауского района.
Землепользователи села Бозтал и жители села для водопоя используют озеро Сасыксор, реку Уленты, урочище Кания и Сарыколь и безымянные плотины вблизи села Бозтал. Водопой в пастбищный период по гурту № 1,3 будет осуществляться из одного искусственного водоема до конца июля месяца и из русла реки Уленты, по гурту №2 в основном из реки Уленты протекающем рядом с населенным пунктом. Определены схемы доступа пастбищепользователей к водоисточникам.

Барлығы 25945га+9790=35735
35735га-31032га= 4703га
Қажет болған жағдайда жайылымдардың қосымша учаскелерінде Бозтал ауылының әкімдігімен, Өлеңті ауылдық округімен шектесетін жер пайдаланушылармен және әкімдіктермен шарттар жасалатын болады.
Жоғарыда көрсетілген жер учаскелерінің шекаралары мен орналасқан жерін айқындау үшін мемлекеттік жер кадастрының автоматтандырылған ақпараттық жүйесі (МЖК ААЖ) пайдаланылады. Кадастрлық нөмірлер бойынша жер учаскелерінің географиялық координаттары, ішкі және сыртқы шекаралары мен алаңдары айқындалады.
Жер пайдаланушының мал басы үшін жайылымдары жетіспейтін жер пайдаланушы тиелмеген жерлерімен жерлерін пайдаланған кезде жер пайдаланушылар арасында шарт жасалады. Сондай-ақ, Ерейментау ауданының жер қатынастары бөліміне хабарлай отырып, пайдалану үшін жер шекаралары анықталады.
Бозтал ауылының жер пайдаланушылары мен ауыл тұрғындары суару үшін Сасықсор көлін, Өлеңті өзенін, Кания және Сарыкөл шатқалын және Бозтал ауылының маңындағы атауы жоқ бөгеттерді пайдаланады. Жайылым пайдаланушылардың су көздеріне қол жеткізу схемалары.

284
КРС-98гол
МРС-64 гол
98КРС*10га=980 га
64МРС*2га=128га
980+128=1108га
-824
28.
КХ "Курес"
201
КРС-28гол
МРС-22гол
лошади-24 гол
28КРС*10га=280га
22МРС*2га=44га
Лошади24*12га=288га
-411га
29.
КХ "Нұғайбек"
533
КРС-101гол
101КРС*10га=1010га
-477га
Итого:
48411
-32897
Сведения о наличии скота и пастбищных угодий по селу Бозтал
Таблица 2
Населенный пункт
Площадь пастбища, га
Наличие скота
Потребность пастбищ
Нехватка/излишки пастбищ
1
с. Бозтал
16560
КРС – 1546 гол., маточное 677 гол.
МРС – 2614 гол.
Лошади 862 гол.
КРС – 1546 *10 га =15460 га
КРС(маточное)–677гол*10га=6770 га
МРС – 2614 гол.*2га=5228 га
Лошади–862гол.*12га=10344
15460+5228+10344га=31032га
на отгонно-пастбищное содержание животных 6770 га маточное погол.овье
16560га- 6770га= 9790 га
Сведения о перераспределении пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных населения
Таблица 3
Населенный пункт
Наличие скота
Потребность пастбищ
Наименование землепользователей земельных участков
Площадь, га
Нехватка /излишки пастбищ
1
с. Бозтал
Итого:
КРС 1546 гол.*10,0га = 15460га
МРС 2614гол.*2,0га= 5228га
Лошади 862гол.*12га= 10344 га
15460
5228
10344
31032 га
Земля запаса – 9500 га
Агрофирма Сарыадыр – 10000 га
Агрофирма Сарыадыр – 6900 га
КХ "Жаманкара" - 688 га
КХ "Каир" - 26 га
КХ "Кордабай" - 526 га
ТОО "МТС-Ерейментау" -51 га
ТОО "Бозтал-Агро" - 2853га
Алимжанов Жомарт Акжигитович – 424га
Секуов Асет Жанжигитович – 264га
Жумабеков Жанат Сагинович – 9 га
ИП "Арман"- 454га
ТОО Баянды-Санжар 3750га
35445га
35445-31032= 4413га
Схема пастбищеоборота в селе Бозтал
Схема пастбищеоборота населения с обозначением внешних и внутренних границ и с указанием периодов в селе Бозтал
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам села Бозтал
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища и перемещение его на предоставляемые пастбища в селе Бозтал
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенные в селе Бозтал
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Наименование села
Количество загонов в 2021 году
1
2
3
4
5
6
7
1
Бозтал
ВЛС
ЛС
ОС
ОЗ
ВЛС
ЛС
ОС
Схема скотопрогона
Кадастровый номер
Наименование ТОО,КХ
Фамилия Имя Отчество главы
площадь
1

284
ІКМ-98гол
ҰМ-64 гол
98КРС*10га=980 га
64МРС*2га=128га
980+128=1108га
-824
28.
КХ "Курес"
201
ІКМ-28гол
ҰМ-22гол
жыл-24 гол
28КРС*10га=280га
22МРС*2га=44га
Лошади24*12га=288га
-411га
29.
КХ "Нұғайбек"
533
ІКМ-101гол
101КРС*10га=1010га
-477га
Барлығы:
48411
-32897
Бозтал ауылы әкімдігі бойынша мал және жайылымдық жерлердің бары туралы мәліметтер
2 Кесте
Елді мекен
Жайылым алаңы, га
Малдың болуы
Жайылымдардың қажеттілігі
Жайылымдардың жетіспеуі / артық болуы
1
Бозтал ауылы
16560
ІҚМ – 1546 бас, аналық 677 бас.
ҰҚМ – 2614 бас
Жылқы 862 бас
ІҚМ – 1546 бас*100 га =15460 га
ІҚМ(аналық)–677бас*10 га=6770 га
ҰҚМ – 2614 бас*2га=5228 га
Жылқы – 862 бас*12га=10344
15460га+5228га+10344га=31032га малды жайылымда ұстауға 6770 га аналық мал басы
16560га-6770га=9790га
Халықтың ауыл шаруашылығы жануарларын бағу үшін жайылымдарды қайта бөлу туралы мәліметтер
3 Кесте
Елді мекен
Жайылым алаңы, га
Малдың болуы
Жер учаскелерінің жер пайдаланушыларының атауы
Ауданы, га
жайылымдардың жетіспеуі/артық болуы
1
Бозтал ауылы
ІҚМ 1546 бас*10,0га = 15460га
ҰҚМ 2614 бас*2,0га=5228га
Жылқы 862бас*12га= 10344
15460
5228
10344
31032 га
Қордағы жер – 9500 га
Агрофирма Сарыадыр – 10000 га
Агрофирма Сарыадыр – 6900 га
"Жаманкара" шқ - 688 га
"Горный" шқ - 26 га
"Аубакиров" шқ - 526 га
"МТС-Ерейментау" ЖШС -51 га
"Бозтал-Агро" ЖШС- 2853га
Алимжанов Жомарт Акжигитович – 424га
"Арман" ЖҚ Кожахметов А-454 га
Секуов Асет Жанжигитович – 264га
Жумабеков Жанат Сагинович – 9 га
Баянды-Санжар ЖШС-гі -3750
35445 га
35445га – 31032га= 4413га
Бозтал ауылындағы жайылым айналымының сызбасы
Бозтал ауылында сыртқы және ішкі шекаралары белгіленген және кезеңдері көрсетілген халықтың жайылым айналымының сызбасы
Жайылым пайдаланушылардың Бозтал ауылының су көздеріне қол жеткізу сызбасы
Бозтал ауылында жайылымы жоқ ауыл шаруашылығы жануарларының және (немесе) заңды тұлғалардың мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру сызбасы
Бозтал ауылында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру сызбасы
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаю мен жылжытудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кесте
Наименование села
Количество загонов в 2021 году
1
2
3
4
5
6
7
1
Бозтал
КЖМ
ЖМ
КМ
ДК
КЖМ
ЖМ
ЖМ
Бозтал ауылындағы мал айдау сызбасы
Кадастровый номер
Наименование ТОО,КХ
Фамилия Имя Отчество главы
площадь
1

01-006-022-632
КХ "Айгыржал"
Сеитов Ерболат Сеитович
1000
11
01-006-022-459
КХ "Айгыржал"
Сеитов Ерболат Сеитович
2373
12
01-006-022-148
ИП "Кожахметов"
Кожахметов Аман Канатович
694
Расшифровка аббревиатур :
КХ – крестьянское хозяйство;
КФХ – крестьянское фермерское хозяйство;
ТОО – товарищество с ограниченной ответственностью;
СПК – селькохозяйственный производственный кооператив;
КРС – крупный рогатый скот;
МРС – мелкий рогатый скот;
с.Бозтал – село Бозтал;
га – гектар;
гол. – головы.
ВЛС – весенне-летний сезон
ЛС – летний сезон
ОС – осенний сезон
ОЗ – отдыхающий сезон
Утвержден
Приложение 2 к решениию
Ерейментауского районного
маслихата от "23" декабря
2021 года № 7С-19/5-21
План по управлению пастбищами и их использованию в селе Новомарковка на 2021 год
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию в селе Новомарковка Ерейментауского района на 2021 год (далее - План) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:
1) схему (карту) расположения пастбищ на территории села Новомарковка в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов;
2) приемлемые схемы пастбищеоборотов;
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры;
4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды;
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища;

01-006-022-632
КХ "Айгыржал"
Сеитов Ерболат Сеитович
1000
11
01-006-022-459
КХ "Айгыржал"
Сеитов Ерболат Сеитович
2373
12
01-006-022-148
ИП "Кожахметов"
Кожахметов Аман Канатович
694
Аббревиатуралардың толық жазылуы:
ШҚ –шаруа қожалығы;
ШФҚ – шаруа фермер қожалығы;
ЖШС – жауапкершілігі шектеулі серіктестік;
АШӨК – ауыл шаруашылығы өндірістік кооперативі;
ЖЖП – жалпы жер пайдаланушылар;
ІҚМ – ірі қара мал;
ҰММ – ұсақ мүйізді мал;
Бозтал а. –Бозтал ауылы;
га – гектар.
КЖМ – көктем-жаз маусымы;
ЖМ – жазғы маусым;
КМ – күзгі маусым;
ДҚ – демалушы қалам.
Ерейментау аудандық мәслихатының
2021 жылғы "23" желтоқсандағы
№ 7С-19/5-21 шешіміне
2-қосымша
Бекітілді
2021 жылға Новомарковка ауылында жайылымдарды басқару және пайдалану жоспары
Ерейментау ауданы Новомарковка ауылының жайылымдарын басқару және оларды пайдаланудың 2021 жылға арналған жоспары (бұдан әрі – Жоспар) Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Жергілікті мемлекеттік басқару және жергілікті өзін-өзі басқару туралы" Заңдарына сәйкес әзірленген. Қазақстан Республикасындағы өзін-өзі басқару", 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы", Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі No 173 бұйрығымен. Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" (Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15090 болып тіркелген) Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі No 3- бұйрығымен. 3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына шекті рұқсат етілген жүктемені бекіту туралы" Заңымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11064 болып тіркелген).
Жоспар жайылымдық жерлерді ұтымды пайдалану, жемшөпке деген сұранысты тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерінің алдын алу мақсатында қабылданған.
Жоспар мыналарды қамтиды:
1) құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар тұрғысында Новомарковка ауылының аумағында жайылымдарды орналастыру схемасы (картасы);
2) жайылым айналымының рұқсат етілген схемалары;
3) маусымдық, жайылымдық инфрақұрылым объектілерін қоса алғанда, жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен аумақтарын көрсететін карта;
4) су тұтыну нормасына сәйкес ресімделген жайылым пайдаланушылардың су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, қазбаларға, суару немесе суару арналарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы;
5) жайылымдары жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының малдарын орналастыру және оларды берілген жайылымдарға көшіру үшін жайылымдарды қайта бөлу схемасы;

6) схему размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при поселке, селе, сельском округе;
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных;
8) схему скотопрогонов;
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ;
сведений о ветеринарно-санитарных объектах;
данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев - пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц;
данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных;
сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах;
особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах;
сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
По административно-территориальному делению в селе Новомарковка имеется 1 сельский населенный пункт.
Общая площадь в административных границах села Новомарковка составляет 66448 гектар, из них пашни – 35156 га, сенокосов 2949 га, пастбищные земли – 26486 гектар.
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения – 43907 гектар;
земли населенных пунктов – 10 860 гектар;
земли запаса – 3731,1 гектар.
По природным условиям территория села Новомарковка расположена в зоне сухих степей, где получил распространение дерновый тип почвообразования, где зональными почвами являются темно-каштановые. Кроме зональных почв получили широкое распространение интразональные почвы: солонцы, луговато-каштановые лугово-каштановые, луговые, лугово-болотные почвы и солончаки. По агроклиматическим показателям климат резко континентальный, это выражается большими колебаниями годовых и суточных температур, значительным превышением испаряемости над количеством выпадающих осадков.
По природным условиям территория села Новомарковка находится в пределах подзоны сухих ковыльно-типчаковых степей на темно-каштановых почвах. Характеризуются всеми чертами континентальности: суровой продолжительной зимой, коротким умеренно жарким летом, резкими контрастами температур зимы и лета, малым количеством годовых осадков.
На 1 июля 2021 года в селе Новомарковка зарегистрировано следующее поголовье сльскохозяйственных животных: крупного рогатого скота 2528 голов, мелкого рогатого скота 3308 голов, 1265 головы лошадей.
Площадь пастбищ села Новомарковка составляет 9812 гектар. По результатам расчетов установлено, что потребность в выпасе скота населения составляет 24 040 га. Дефицит пастбищ составляет 14 228,8 га.
Поголовье сельскохозяйственных товаропроизводителей села Новомарковка составляет: крупного рогатого скота 1128 головы, мелкого рогатого скота 546 головы, 666 голов лошадей. Площадь прдоставленных пастбищных земель составляет 22 828 гектар. По результатам расчетов установлено, что потребность составляет 18 327,6 га. Излишек пастбищ в ТОО, крестьянских и фермерских хозяйствах села Новомарковка составляет 4500,4 га.
Возникшие излишки пастбищ будут использованы для выпаса поголовья сельскохозяйственных животных населения села Новомарковка.
В селе Новомарковка сервитуты для прогона скота установлены со следующими землепользователями:
КХ "Хамзе" Биекенов Ержан Хамзинович, КХ "Мади" Боранбаев Сансызбай Набидуллаевич, КХ "Галина" Калинка Михаил Васильевич, КХ "Астык" Шадрин Александр Леонидович, КХ "Болашак" Уваисов Канат Кажибекович, КХ "Еркебулан" Жиеналин Марат Мендыгаринович, КХ "Колос" Марченко Андрей Николаевич, КХ "Айдар" Нигметов Айдар Сагадиевич, КХ "Нур-Даулет" Биекенов Кабибулла Хамитович, КХ "Лихтей" Лихтей Людмила Петровна, КХ "Виктория" Мельников Александр Викторович, КХ "Авангард" Кимышев Сансызбай Азнашевич, КХ "Юльян" Микша Александр Юльянович, КХ Тлепов Манат Калиевич, Нургазина Райхан Уалихановна, Микша Юльян Юльянович, Тулепбергенов Жанабек Касымбекович, КХ "Глория" Рыбалко Сергей Васильевич, Кадук Сергей Александрович, ОДЗ Мухатов Кажкен Ашимович, Мухатов Даурен Кажкенович, ТОО "Жалгас-Агро", ТОО "ЖОРҒАТАЙ".
На основании вышеизложенного, согласно статьи 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" потребность местного населения по содержанию маточного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных удовлетворена.
Потребность:

6) ауылда, ауылдық округте орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы;
7) ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және көшiрудiң маусымдық маршруттарын белгiлейтiн жайылымдарды пайдаланудың күнтiзбелiк кестесi;
8) ірі қара мал өткізу схемасы;
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттеудің жай-күйі туралы
ақпаратты ескере отырып қабылданды;
ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтер;
олардың иелері – жайылым пайдаланушылар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар көрсетіле отырып, ауыл шаруашылығы жануарларының мал басының саны туралы деректер;
ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жас-жыныстық топтары бойынша қалыптасқан табындардың, отарлардың, табындардың саны туралы деректер;
алыс жайылымдарда жаюға арналған ауылшаруашылық жануарларының мал басының қалыптасуы туралы мәліметтер
мәдени және құрғақ жайылымдарда мал жаю ерекшеліктері;
мал айдауға арналған сервитуттар туралы мәліметтер және мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар ұсынатын басқа да мәліметтер.
Әкімшілік-аумақтық бөлінісі бойынша Новомарковка ауылында 1 ауылдық елді мекен бар.
Новомарковка ауылының әкімшілік шекарасындағы жалпы жер көлемі 66448 га, оның ішінде егістік – 35156 га, шабындық – 2949 га, жайылымдық – 26486 га.
Санаты бойынша жер мынадай түрлерге бөлінеді:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жер – 43907 га;
елді мекендердің жері – 10 860 га;
босалқы жер – 3731,1 га.
Табиғат жағдайына сәйкес Новомарковка ауылының аумағы топырақ түзілудің шымтезек түрі таралған, зоналық қара каштан топырақты құрғақ дала аймағында орналасқан. Аймақтық топырақтардан басқа аймақішілік топырақтар: сортаң, шалғынды-шалғынды-шалғынды, шалғынды, шалғынды-батпақты топырақтар, сортаңдар кең таралған. Агроклиматтық көрсеткіштер бойынша климат күрт континенттік болып табылады, бұл жылдық және тәуліктік температураның үлкен ауытқуымен, жауын-шашын мөлшерінен буланудың айтарлықтай асып кетуімен көрінеді.
Табиғат жағдайларына сәйкес Новомарковка ауылының аумағы қара каштан топырақты құрғақ қауырсынды-бетегелі далалар зонасында орналасқан. Олар континенттіктің барлық белгілерімен сипатталады: қатал, ұзақ қыс, қысқа, орташа ыстық жаз, қыс пен жаздағы температураның күрт айырмашылығы және жылдық жауын-шашынның аздығы.
2021 жылдың 1 шілдесіне Новомарковка ауылында келесі ауылшаруашылық малдары тіркелген: 2528 ірі қара, 3308 уақ мал, 1265 жылқы.
Новомарковка ауылындағы жайылымдық жер көлемі 9812 га. Есептеулер нәтижесі бойынша халықтың жайылымдық малға қажеттілігі 24040 гектарды құрайтыны анықталды. Жайылым тапшылығы 14228,8 га.
Новомарковка ауылындағы ауылшаруашылық тауар өндірушілерінің мал басы: ірі қара 1128 бас, ұсақ мал 546 бас, жылқы 666 бас. Бөлінген жайылымдық жер көлемі 22828 га. Есептеулер нәтижесі бойынша қажеттілік 18 327,6 гектар екені анықталды. Новомарковка ауылының ЖШС, шаруа және шаруа қожалықтарында жайылымдық жердің артығы 4500,4 га.
Алынған артық жайылымдар Новомарковка ауылы тұрғындарының малдарын жаюға пайдаланылады.
Новомарковка ауылында мал айдау үшін келесі жер пайдаланушылармен сервитуттар белгіленген:
ШҚ "Хамзе" Биекенов Ержан Хамзинұлы, ШҚ "Мәди" Боранбаев Сансызбай Нәбидуллаұлы, ШҚ "Галина" Михаил Калинка, ШҚ "Астық" Шадрин Александр Леонидович, ШҚ "Болашақ" Увайсов Қанат Қажыбекұлы, ШҚ "Айдар" Нигметов Айдар Сағадиевич, ШҚ "Нұр-Дәулет" Биекенов Қабибулла Хамитович, ШҚ "Лихтей" Лихтей Людмила Петровна, ШҚ "Виктория" Мельников Александр Викторович, ШҚ "Авангард" Кимышев Сансызбай ШҚ "Юлиан" Микша Александр Юльянович ШҚ "Манат" Тлепов Манат Қалиевич, Нұрғазина Райхан Уәлиханқызы, Микша Юльян Юльянович, Төлепбергенов Жаңабек Қасымбекұлы, ШҚ "Глория" Рыбалко Сергей Васильевич, Кадук Сергей Александрович, ОДЗ Мухатов Кажкен Ашимович, Мухатов Даурен Кажкенович, ЖШС "Жалгас-Агро", ЖШС "ЖОРҒАТАЙ".
Жоғарыда айтылғандардың негізінде "Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабына сәйкес жергілікті халықтың ауыл шаруашылығы жануарларының аналық (сүтті) мал басын ұстауға қажеттілігі қанағаттандырылды.
Қажет:

для КРС- 1400 гол. * 9,0 га/гол.=12 600 га;
для МРС- 2762 гол. * 1,8 га/гол.=4 971,6 га;
для лошадей- 599 гол. * 10,8 га/гол.=6 469,2 га.
12 600 + 4 971,6 + 6 469,2 = 24 040,8 га.
Частично сложившуюся потребность населения в пастбищных угодьях в размере 4500,4 га необходимо восполнить за счет выпаса сельскохозяйственных животных населения на землях, принадлежащих
- КХ "Галина", глава Калинка М.В. – 80,2 га,
- КХ "Астык", глава Шадрин А.Л. – 379 га,
- КХ "Болашак", глава Уваисов К.К. – 167,8 га,
- КХ "Бек", глава Бахаев Е.К. – 187 га,
- КХ "Колос" Марченко А.Н. – 683 га,
- КХ "Оразалин" - 24 га,
- КХ "Нур-Даулет", Биекенов К.Х. – 268,8 га,
- КХ "Дильназ" Жиеналин М.Р. – 68 га,
- КХ "Борамбай", Камалиев – 91га,
- КХ "Артем", глава Герман Г.Г. – 27 га,
- КХ "Виктория", Мельников А.В. – 22 га,
- КХ "Заитов" Заитов А.Б. – 104 га,
- КХ "Авангард" Кимышев С.А. – 225,2 га,
- Шакаев Г. – 100 га,
- Романова Н.В. – 136 га,
- ТОО "Акмола-Бим" - 125 га,
- Кажигалиев Б.Е. – 63 га,
- Черезова Т.В. – 120 га,
-Жайлаубай Ш.Б. – 415 га
ТОО "Стаханово-Агро" - 151 га
ТОО "Новомарковка-2002" - 1903 га
ТОО "АФ-Новомарковка 2010" - 8398 га
ТОО "Kazakhstan Invest group" - 136 га
ТОО "Жалгас-Агро" - 2363,8 га
Всего сформировано два гурта, одна отара и один табун.

ірі қара малға – 1400 бас * 9,0 га / бас = 12 600 га;
ҰҚМ-2762 бастарына арналған. * 1,8 га / бас = 4 971,6 га;
жылқыларға – 599 бас. * 10,8 га / бас = 6 469,2 га.
12 600 + 4 971,6 + 6 469,2 = 24 040,8 га.
4500,4 га көлеміндегі жайылымдық жерге халықтың басым қажеттілігін ішінара тұрғындардың мал бағуымен толықтыру қажет.
- "Галина" ШҚ, Калинка басшысы М.В. - 80,2 га,
- "Астық" ШҚ, басшысы Шадрин А.Л. - 379 га,
- "Болашақ" ШҚ, басшысы Увайсов Қ.Қ. - 167,8 га,
- "Бек" ШҚ., басшысы Бахаев Е.Қ. - 187 га,
- "Колос" ШҚ. Марченко А.Н. - 683 га,
- "Оразалин" ШҚ – 24 га,
- "Нұр-Дәулет" ШҚ, Биекенов Қ.Х. - 268,8 га,
- "Дильназ" ШҚ Жиеналин М.Р. - 68 га,
- "Борамбай" ШҚ., Камалиев – 91 га,
- КХ "Артем", басшысы Герман Г.Г. - 27 га,
- "Виктория" ШҚ., Мельников А.В. - 22 га,
- ШҚ "Заитов" Заитов А.Б. - 104 га,
- "Авангард" ШҚ Кимышев С.А. - 225,2 га,
- Шақаев Ғ.- 100 га,
- Романова Н.В. - 136 га,
- "Ақмола-Бим" ЖШС – 125 га,
- Қажығалиев Б.Е. - 63 га,
- Т.В.Черезова - 120 га,
-Жайлаубай Ш.Б. - 415 га
"Стаханово-Агро" ЖШС – 151 га
"Новомарковка-2002" ЖШС – 1903 га
"АФ-Новомарковка 2010" ЖШС – 8398 га
"Kazakhstan Invest group" ЖШС – 136 га
"Жалғас-Агро" ЖШС – 2363,8 га
Барлығы екі отар, бір отар және бір табын қалыптасты.

В соответствии с приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332О "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" в Новомарковском сельском округе норме нагрузки составляет 9 га на одну голову КРС, 1,8 га на одну голову МРС и 10,8 га на одну голову лошади
В селе Новомарковка имеется скотомогильник площадью 0,1000 га кадастровый номер 01-006-004-316, ветеринарный пункт, расположенный в селе Новомарковка, ул.Калыкова.
Выпас сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах не планируется. Будут заключены договора с землепользователями и акиматами Акмырзинского, Тургайского, Бестогайского сельских округов.

"Жайылымдардың жалпы алаңына шекті рұқсат етілген жүктемені бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332О бұйрығына сәйкес Новомарков ауылдық округінде жүктеме нормасы ірі қара мал басына 9 га, бір бас ұсақ малға 1,8 га және бір бас жылқыға 10,8 га.
Новомарковка ауылында ауданы 0,1000 га мал қорымы, кадастрлық нөмірі 01-006-004-316, Новомарковка ауылы, Калыкова көшесінде орналасқан мал дәрігерлік пункті бар.
Ауыл шаруашылығы малдарын шалғай жайылымдарда жаю жоспарланбаған. Жер пайдаланушылармен және Ақмырзин, Торғай, Бестоғай ауылдық округтерінің әкімдіктерімен келісім-шарттар жасалады.

КРС 1400гол.*9га/гол.=12600 га
(КРС (мат.) 766гол.*9га/гол.= 6894 га)
МРС 2762гол.*1,8га/гол.=4971,6 га
Лошади 599гол.*10,8га/гол.=6469,2 га
5706га+4971га+6469га=
17146 га на отгонно-пастбищное содержание животных
6894 га маточное поголовье
12600-5706 гага= 6894га
Сведения о перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных населения.
Таблица № 3.
Наличие скота
Потребность пастбищ, га
Наименование землепользователей земельных участков
Площадь, га
Нехватка/излишки пастбищ, га
1
КРС 766 гол. Маточное поголовье (с.Новомарковка)
КРС 766 гол.*9га/гол.= 6 894 га
24040 га
Земли села Новомарковка
9812 га
9812га-6894га= 2918га
9812-24040га=
-14228 га=
Схема (карта) расположения пастбищ на территории села Новомарковка в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Схема пастбищеоборота в селе Новомарковка
Схема пастбищеоборота населения с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры в селе Новомарковка
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам села Новомарковка
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища и перемещение его на предоставляемые пастбища в селе Новомарковка
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенные в селе Новомарковка
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Наименование села
Количество загонов в 2021 году
1
2
3
4
1
Новомарковка
№1 (1000 га)
ВЛС
ЛС
ЛОС
ОЗ
№2 (1150 га)
ВЛС
ЛС
ЛОС
ОЗ
№3 (1680 га)
ВЛС
ЛС
ЛОС
ОЗ
№4 (1350 га)
ВЛС
ЛС
ЛОС
ОЗ
Схема скотопрогонов в селе Новомарковка
Расшифровка аббревиатур:
КХ – крестьянское хозяйство;
КХФ – крестьянское фермерское хозяйство;
ТОО – товарищество с ограниченной ответственностью;
СПК – селькохозяйственный производственный кооператив;
ОДЗ – общедолевые землепользователи;
КРС – крупный рогатый скот;
МРС – мелкий рогатый скот;
с.Новомарковка – село Новомарковка;
га – гектар;
гол. – головы.
ВЛС – весенне-летний сезон;
ЛОС – летне-осенний сезон;
ЛС – летний сезон;
ОЗ – отдыхающий загон.
Утвержден
Приложение 3 к решениию
Ерейментауского районного
маслихата от "23" декабря
2021 года № 7С-19/5-21
План по управлению пастбищами и их использованию в Койтасском сельском округе на 2021 год
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию в Койтасском сельском округе на 2021 год (далее - План) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11064) и иными нормативными правовыми актами .
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:

Ірі қара мал 1400 бас * 9 га/бас = 12600 га
(Ірі қара мал (мат.) 766 бас * 9 га / бас = 6894 га)
MRS 2762 бас * 1,8 га / бас = 4971,6 га
Жылқы 599 бас * 10,8 га / бас = 6469,2 га
5706 га + 4971 га + 6469 га =
Малды шалғайда ұстауға 17146 га
6894 га асыл тұқымды мал
12600-5706 аналық = 6894га
Халықтың ауыл шаруашылығы малдарын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу туралы ақпарат.
№ 3 кесте.
Мал
Жайылымдардың қажеттілігі, гектар
Жер учаскелерін пайдаланушылардың атауы
Аудан, га
Жайылымдардың тапшылығы/артығы, га
1
Ірі қара мал 766 бас. Асыл тұқымды мал (Новомарковка ауылы)
Ірі қара мал 766 бас * 9 га/бас = 6 894 га
24040 га
Новомарковка ауылы жері
9812 га
9812га-6894га= 2918га
9812-24040га=
-14228 га=
Новомарковка ауылы аумағындағы жайылымдық жерлерді жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер пайдаланушылар тұрғысынан орналастыру схемасы (картасы)
Новомарковка ауылындағы жайылым айналымының схемасы
Новомарковка ауылындағы маусымдық, жайылымдық инфрақұрылым объектілерін қоса алғанда, жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен аумақтарын белгілей отырып, халықтың жайылым айналымының схемасы
Новомарковка ауылындағы жайылым пайдаланушылардың су көздеріне қолжетімділік схемасы
Новомарковка ауылындағы жайылымдық жерлері жоқ ауыл шаруашылығы жануарларының және (немесе) заңды тұлғалардың малдарын орналастыру және оларды берілген жайылымдарға көшіру үшін жайылымдарды қайта бөлу схемасы
Новомарковка ауылында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың шалғайдағы жайылымдарындағы ауылшаруашылық жануарларының мал басының схемасы
Ауылшаруашылық жануарларының маусымдық жайылымдық және қозғалу бағыттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану кестесі
Ауыл атауы
2021 жылғы қоралар саны
1
2
3
4
1
Новомарковка
№1 (1000 га)
КЖМ
ЖМ
ЖКМ
КҚ
№2 (1150 га)
КЖМ
ЖМ
ЖКМ
КҚ
№3 (1680 га)
КЖМ
ЖМ
ЖКМ
КҚ
№4 (1350 га)
КЖМ
ЖМ
ЖКМ
КҚ
Новомарковка ауылындағы мал өткізу схемасы
Қысқартуларға түсініктеме:
КХ – шаруа қожалығы;
KHF - шаруа қожалығы;
ЖШС – жауапкершілігі шектеулі серіктестік;
СПК – ауыл шаруашылығы өндірістік кооперативі;
ОДЗ – ортақ үлестік жер пайдаланушылар;
Мал – мал;
MRS – ұсақ күйіс қайыратындар;
Новомарковка ауылы - Новомарковка ауылы;
га - гектар;
Мақсат. - бастар.
VLS - көктем-жаз маусымы;
VOC - жаз-күз маусымы;
LS - жаз маусымы;
OZ - демалыс алаңы.
Ерейментау аудандық мәслихатының
2021 жылғы "23" желтоқсандағы
№ 7С-19/5-21 шешіміне
3-қосымша
Бекітілді
Қойтас ауылдық округі бойынша 2021 жылға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар
Қойтас ауылдық округінде 2021 жылға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі осы жоспар (бұдан әрі - жоспар) "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", "Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасының заңдарына, "жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер - Министрінің Орынбасары-Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 173 бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15090 болып Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті жол берілетін нормасын бекіту туралы "Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 қаулысына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11064 болып тіркелген) және басқа да нормативтік-құқықтық актілерге сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, азыққа қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданады.
Жоспар құрамында:

1) схему (карту) расположения пастбищ на территории Койтасского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов;
2) приемлемые схемы пастбищеоборотов;
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры;
4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды;
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища;
6) схему размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при Койтасском сельском округе;
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных;
8) схема скотопрогона;
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев – пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
По административно-территориальному делению в Койтасском сельском округе имеются 2 сельских населенных пункта.
Общая площадь территории Койтасского сельского округа 34165,9 гектар, из них пашни – 0 га, пастбищные земли – 14254 гектар.
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения – 12301 гектар;
земли населенных пунктов – 209 гектар;
земли промышленности, транспорта, связи, для нужд космической деятельности, обороны, национальной безопасности и иного несельскохозяйственного назначения – 0 гектар;
земли запаса – 76061,3 гектар.
По природным условиям территория Койтасского сельского округа расположена в зоне сухих степей, где получил распространение дерновый тип почвообразования, где зональными почвами являются темно-каштановые. Кроме зональных почв получили широкое распространение интразональные почвы: солонцы, луговато-каштановые лугово-каштановые, луговые, лугово-болотные почвы и солончаки. По агроклиматическим показателям резко континентальный, это выражается большими колебаниями годовых и суточных температур, значительным превышением испаряемости над количеством выпадающих осадков.
По природным условиям территория Койтасского сельского округа находится в пределах степной зоны и по агроклиматическим показателям в двух агроклиматических районах: незначительно засушливом умеренно теплом (центральная и южная часть) и засушливом умеренно теплом (северная часть), которые характеризуются всеми чертами континентальности: суровой продолжительной зимой, коротким умеренно жарким летом, резкими контрастами температур зимы и лета, малым количеством годовых осадков.
Почвы в основном темно-каштановые малогумусные тяжелосуглинистые. Ветеренарные объекты отсутствуют.

1) Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Қойтас ауылдық округі аумағында жайылымдардың орналасу картасы;
2) жайылым айналымдарының схемалары;
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген карта;
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, копандарға, суару немесе суландыру арналарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға)қол жеткізу схемасы;
5) жайылымы жоқ жеке және (немесе)заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы;
6) Қойтас ауылдық округ жанында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе)заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы;
7) Ауыл шаруашылығы жануарларын жаю мен жылжытудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі сызба (Күнтізбелік кесте);
8) мал айдау сызбасы;
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтерді;
ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтерді;
ауыл шаруашылығы жануарлары бастарының саны туралы деректерді ескере отырып, олардың иелерін көрсете отырып қабылданды - түрлері мен жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректерді;
шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтерді;
ауыл шаруашылығы жануарларын мәдени және аридтік жайылымдарда жаю ерекшеліктерін;
мал айдауға арналған сервитуттар туралы мәліметтерді және мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар ұсынған өзге де деректерді қамтитын болады.
Әкімшілік-аумақтық бөлінісі бойынша Қойтас ауылдық округінде 2 ауылдық елді мекен бар.
Қойтас ауылдық округі аумағының жалпы ауданы 34165,9гектар, оның ішінде егістік – 0га, жайылымдық жер – 14254 гектар.
Жер санаттары бойынша:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер-12301 гектар;
елді мекендердің жерлері-209 гектар;
өнеркәсіп, көлік, байланыс, ғарыш қызметі, қорғаныс, ұлттық қауіпсіздік мұқтажына арналған жер және ауыл шаруашылығына арналмаған өзге де жер – 0 гектар;
қордағы жерлер-76061,3 гектар.
Табиғи жағдайлары бойынша Қойтас ауылдық округінің аумағы құрғақ дала аймағында орналасқан, онда аймақтық топырақтары қара қоңыр топырақ болып табылатын топырақ түзудің шым түрі таралған. Аймақтық топырақтардан басқа интразональды топырақтар кең таралды: сортаң, шалғынды-каштан шалғынды-каштан, шалғынды, шалғынды-батпақты топырақтар және сортаң топырақтар. Агроклиматтық көрсеткіштер бойынша күрт континентальды, бұл жылдық және тәуліктік температураның үлкен ауытқуларымен, буланудың жауын-шашын мөлшерінен едәуір артуымен көрінеді.
Табиғи жағдайлары бойынша Қойтас ауылдық округінің аумағы дала аймағының шегінде және агроклиматтық көрсеткіштері бойынша екі агроклиматтық ауданда орналасқан: шамалы қуаң қоңыржай жылумен (орталық және оңтүстік бөлігі) және қуаң қоңыржай жылумен (солтүстік бөлігі), олар континенттіліктің барлық белгілерімен сипатталады: қатты ұзақ қыс, қысқа қоңыржай ыстық жаз, қыс және жаз температурасының күрт қарама-қайшылығы, жылдық жауын-шашынның аз мөлшерімен.
Топырақ негізінен қара каштан төмен гумусты ауыр сазды.
Ветеринарлық нысандар жоқ.

На 1 июля 2021 года по данным подворного обхода в Койтасскому сельскому округу насчитывается (личное подворье населения и поголовье ТОО, КХ) крупного рогатого скота 4963 голов, из них маточное поголовье 2497 голов, мелкого рогатого скота 6081 голов, 3675 головы лошадей. Из них:
в селе Ажы:
крупного рогатого скота 794 головы, из них маточное поголовье 352 голова, мелкого рогатого скота 1358 голов, 470 голов лошадей.
Площадь пастбищ составляет 4048 гектар.
в селе Койтас:
крупного рогатого скота 207 головы, из них маточное поголовье 95 голов, мелкого рогатого скота 749 головы, 122 головы лошадей.
Площадь пастбищ составляет 8249 гектар.
Поголовье в ТОО, КФХКойтасского сельского округа составляет: крупного рогатого скота 3963 головы,мелкого рогатого скота 3974 головы, 3083 голов лошадей.
Для обеспечения сельскохозяйственных животных по Койтасскому сельскому округу имеются всего 174991 гектар пастбищных угодий. В черте населенных пунктов числится 12297 гектар пастбищ.
Имеется распоряжение акима о безвозмездном прогоне скота через земли сельского округа животнымКХ и ТОО: КХ "Алдибеков" Алдибеков Зейнилкабиден , КХ "Туйе-Тас" Альдибеков Госман, КХ "Береке-5" Канапьянов Асет, ТОО "Хамзе" Ахмет Аблайхан Сулейменұлы, КХ "Дам-Ал" Сейдахметова Гулнара, КХ "Аубакиров" Аубакиров Гибадолла, КХ "Абдрахманов" Абдрахманов Данияр, Нуртазин Искак, КХ "Ойнак" Сагимбаев Руслан, КХ "Катышев" Катышев Марат, КХ "Ашимов"Ашимов Зайкен, КХ "Анафин" Анафина Светлана , КХ "Ағайын" Байдильдинв Мирам, КХ "Ағайын" Жолдасов Куаныш,Орынғали Серик, КХ "Кайркожа" Калдарбеков Айдар Маратбекович, КХ "Братья Елешевы" Елешев Жакен Дюсенович, ТОО "Масакпай", ТОО "Корпорация ОН-Олжа", ТОО "ДСК Гранит -Е", ТОО "Акмол-Ереймен", ТОО "Көкшетау-Жылу", ТОО "Баеке", ТОО "Ерейментау Кулан" , ТОО "Азиз-ЛТД", ТОО "Инвест-Агро-2017", Айтжанов Жумажан, Байдильдинов Бейсембай, Елешова Карлыгаш, Кх "Абилов" Абилов Жаксылык, КХ "Абдилов" Абдилов Жомарт, КХ "Блялов" Блялов Кайрат, КХ "Абил" Абилов Мурат, КХ "Абишев" Абишев Ерхан, КХ Жумабеков Нурсултан, КХ "Каппасов" Каппасов Нажмиден, КХ Кусниденов Жомарт, КХ Тлеубеков Ардак Серикбаевич, КХ Абильдинов Сагат, Амангельдина Дана, Абдрахманов Данияр, ТОО "Олжа Іскер", ТОО "Жерхан", ТОО "Акниет Койтас".
На основании вышеизложенного, согласно статьи 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" для нужд местного населения (с.Ажы, с.Койтас) по содержанию маточного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных при имеющихся пастбищных угодьях населенных пунктов в размере 12510 га, потребности нет, при норме нагрузки 9,0 га на одну голову КРС, 1,8 га на одну голову МРС и 10,8 га на одну голову лошади.

2021 жылдың 1 шілдесіне үй-үйді аралау деректері бойынша Қойтас ауылдық округінде (халықтың жеке ауласы және ЖШС, ШҚ мал басы) 4963 ірі қара мал бар, оның ішінде аналық мал басы 2497 бас, ұсақ мал 6081 бас, жылқы 3675 бас. Оның ішінде:
Ажы ауылында:
ірі қара мал 794 бас, оның ішінде аналық мал басы 352 бас, ұсақ мал 1358 бас, жылқы 470 бас.
Жайылым алаңы 4048 гектарды құрайды.
Қойтас ауылында:
ірі қара мал 207 бас, оның ішінде аналық мал басы 95 бас, ұсақ мал 749 бас, жылқы 122 бас.
Жайылым алаңы 8249 гектарды құрайды.
Қойтас ауылдық округінің ЖШС, ШФҚ мал басын құрайды: ірі қара мал 3963 бас, ұсақ мал 3974 бас, жылқы 3083 бас.
Қойтас ауылдық округі бойынша ауыл шаруашылығы жануарларын қамтамасыз ету үшін барлығы 174991 гектар жайылымдық жер бар. Елді мекендер шегінде 12297 гектар жайылым бар.
Қойтас ауылдық округінде шаруа қожалықтарымен және жауапкершілігі шектеулі серіктестіктерімен малдарын округ жерлерімен айдап өту туралы әкімнің өкімі бар:ШҚ "Алдибеков" Алдибеков Зейнилкабиден , ШҚ "түйе-Тас" Альдибеков Госман, ШҚ "Береке-5" Канапьянов Асет, ЖШС "Хамзе" Ахмет Абылайхан Сүлейменұлы, ШҚ "Дам-Ал" Сейдахметова Гулнара, ШҚ "Аубакиров" Аубакиров Гибадолла, ШҚ "Абдрахманов" Абдрахманов Данияр, Нұртазин Ысқақ, ШҚ "ойнақ" Сағымбаев Руслан, "Катышев" ШҚ Катышев Марат, "Әшімов"ШҚ Әшімов Зайкен, "Анафин" ШҚ Анафина Светлана, "Ағайын" ШҚ Байділдинов Мирам, "Ағайын" ШҚ Жолдасов Қуаныш,Орынғали Серік, "Қайрқожа" ШҚ Калдарбеков Айдар Маратбекұлы, "Братья Елешев" ШҚ Елешев Жәкен Дүйсенұлы, "Масақпай" ЖШС, "ОН-Олжа корпорациясы" ЖШС, "ДСК Гранит-Е" ЖШС, "Акмол-Ереймен" ЖШС, "Көкшетау Жылу" ЖШС, "Баеке" ЖШС, "Ерейментау Құлан" ЖШС, "Азиз-ЛТД" ЖШС, "Инвест-Агро-2017" ЖШС, Айтжанов Жұмажан, Байдильдинов Бейсембай, Елешова Қарлығаш, ШҚ "Абилов" Әбілов Жақсылық, ШҚ "Абдилов" Абилов Жомарт, ШҚ "Блялов" Блялов Қайрат, ШҚ "Абил" Абилов Мұрат, ШҚ "Абишев" Абишев Ерхан, ШҚ Жұмабеков Нұрсұлтан, ШҚ "Қаппасов" Қаппасов Нажмиден, ШҚ Құсниденов Жомарт, ШҚ Тілеубеков Ардақ Серікбайұлы, ШҚ Абильдинов сағат, Амангельдина Дана, Абдрахманов Данияр, "Олжа Іскер" ЖШС, "Жерхан" ЖШС, "Ақниет Қойтас"ЖШС.
Жоғарыда баяндалғанның негізінде, "Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабына сәйкес елді мекендердің жайылымдық жерлеріндегі ауыл шаруашылығы жануарларының аналық (сауын) басын күтіп-ұстау бойынша жергілікті халықтың мұқтажы үшін (Ажы а., Қойтас А.) 12510 га мөлшерінде қажеттілік жоқ, жүктеме нормасы бір ІҚМ басына 9,0 га, бір ҰММ басына 1,8 га және бір жылқы басына 10,8 га.

Частично сложившуюся потребность пастбищных угодий в товариществах крестьянских и фермерских хозяйствах(далее КХ, КФХ) необходимо восполнить за счет выпаса сельскохозяйственных животных населения на землях в близлежащих незагруженных землях КХ, принадлежащих КХ "Алдибеков" Алдибеков Зейнилкабиден -7150га, КХ "Туйе-Тас" Альдибеков Госман- 1373га, КХ "Береке-5" Канапьянов Асет-11806, ТОО "Хамзе" Ахмет Аблайхан Сулейменұлы - 1458, КХ "Дам-Ал" Сейдахметова Гулнара - 3195га, КХ "Аубакиров" Аубакиров Гибадолла - 650 га КХ "Абдрахманов" Абдрахманов Данияр - 540га, Нуртазин Искак-378га, КХ "Ойнак" Сагимбаев Руслан-3400га, КХ "Катышев" Катышев Марат-2200га, КХ "Ашимов"Ашимов Зайкен-558га, КХ "Анафин" Анафина Светлана -1195га, КХ "Ағайын" Байдильдинов Мирам - 672га, КХ "Ағайын" Жолдасов Куаныш - 1550га,Орынғали Серик - 10910га, КХ "Кайркожа" Калдарбеков Айдар Маратбекович - 600га, КХ "Братья Елешевы" Елешев Жакен Дюсенович-4606га, ТОО "Масакпай" - 14000, ТОО "Фирма "ЕР-ЛТД"-5000га, ТОО "Корпорация ОН-Олжа" - 10000га , ТОО "ДСК Гранит -Е" - 2200га, ТОО "Акмол-Ереймен" - 150га , ТОО "Көкшетау-Жылу" - 500га, ТОО "Баеке" - 4000га, ТОО "Ерейментау Кулан"-27441га , ТОО "Азиз-ЛТД"-16000га, ТОО "Инвест-Агро-2017"-700га, Айтжанов Жумажан Жотаевич - 423га, Байдильдинов Бейсембай - 717га, Елешова Карлыгаш - 342га, Кх "Абилов" Абилов Жаксылык - 1800га, КХ "Абдилов" Абдилов Жомарт - 1706га, КХ "Блялов" Блялов Кайрат - 2956га, КХ "Абил" Абилов Мурат- 512га, КХ "Абишев" Абишев Ерхан - 1001,4га, КХ Жумабеков Нурсултан - 1118,4га, КХ "Каппасов" Каппасов Нажмиден 1000га, КХ Кусниденов Жомарт-2002,2га, КХ Тлеубеков Ардак Серикбаевич - 5002,3га, КХ Абильдинов Сагат- 2001,9га, Амангельдина Дана-796га, Абдрахманов Данияр-20га,ТОО "Agro Inпovа" - 20000га, ТОО "Олжа Іскер"-5027,5га, ТОО "Жерхан"-11306,1га, ТОО "Акниет Койтас"-3897га.
При необходимости в дополнительных участках пастбищ будут заключены договора с землепользователями и акиматами граничащими с Койтасским сельским округом.
Для определения границ и местонахождения вышеуказанных земельных участков используется Автоматизированная информационная система государственного земельного кадастра (АИС ГЗК). По кадастровым номерам определяются географические координаты, внутренние и внешние границы земельных участков и площади.
При использовании земель землепользователя с незагруженными землями землепользователем имеющего нехватки патбищ для поголовья скота, заключается договор между землепользователями. Так же, определяются границы земель для использования с уведомлением отдела земельных отношений Ерейментауского района.
Землепользователи села Койтас и жители села для водопоя используют реку Уленты и безымянные плотины вблизи села Койтас. Определены схемы доступа пастбищепользователей к водоисточникам.
Землепользователи села Ажы и жители села для водопоя используют реку Уленты и плотины вблизи села Ажы. Схемы доступа пастбище пользователей к водоисточникам.

Шаруа және фермер қожалықтары серіктестіктерінде(бұдан әрі ШҚ, ШФҚ) жайылымдық жерлердің ішінара қалыптасқан қажеттілігін "Алдибеков" ШҚ жататын ШҚ жүктелмеген жақын жердегі жерлерде халықтың ауыл шаруашылығы жануарларын жаю есебінен толтыру қажет Алдибеков Зейнилкабиден-7150га, "түйе-Тас" ШҚ Алдибеков Госман - 1373га, "Береке-5" ШҚ Қанапьянов Әсет-11806, "Хамзе" Ахмет ЖШС Абылайхан Сүлейменұлы - 1458, "дам-ал" ШҚ Сейдахметова Гүлнара - 3195га, "Әубәкіров" ШҚ Әубәкіров ГИБАДОЛЛА - 650 га ШҚ "Абдрахманов" Әбдірахманов Данияр - 540га, Нұртазин Ысқақ-378га, "ойнақ" ШҚ Сағымбаев Руслан-3400га, "Катышев" ШҚ Катышев Марат-2200га, "Әшімов"ШҚ Әшімов Зайкен-558га, "Анафин" ШҚ Анафина Светлана-1195га, "Ағайын" ШҚ Байділдинов Мирам - 672га, "Ағайын" ШҚ Жолдасов Қуаныш - 1550га,Орынғали Серік - 10910га, "қайрқожа" ШҚ Қалдарбеков Айдар Маратбекұлы - 600га, "братья Елешев" ШҚ Елешев Жәкен Дүйсенұлы-4606га, "Масақпай" ЖШС - 14000, "фирма "ер-ЛТД"ЖШС-5000га, "корпорация Он-Олжа" ЖШС - 10000га, "ДСК гранит-Е" ЖШС - 2200га, "Акмол-Ереймен" - 150ГА, "Көкшетау-Жылу" ЖШС - 500га, "Баеке"ЖШС - 4000га, "Ерейментау Құлан"ЖШС-27441га, "Азиз-ЛТД"ЖШС-16000га, "Инвест-Агро-2017"ЖШС-700га, Айтжанов Жұмажан Жотайұлы - 423га, Байдильдинов Бейсембай - 717га, Елешова Қарлығаш - 342га, "Абилов" ШҚ Әбілов Жақсылық - 1800га, "Абдилов" ШҚ Абдилов Жомарт - 1706га, ШҚ "Блялов" Блялов Қайрат - 2956га, ШҚ "Абил" Абилов Мұрат - 512га, ШҚ "Абишев" Абишев Ерхан - 1001,4 га, ШҚ Жұмабеков Нурсултан - 1118,4 га, ШҚ "Каппасов" Каппасов Нажмиден 1000га, ШҚ Кусниденов Жомарт-2002,2 га, ШҚ Тлеубеков Ардақ Серикбаевич - 5002,3 га, Абильдинов сағат ШҚ- 2001,9 га, Амангельдина Дана-796га,Абдрахманов Данияр-20га, "Agro Inpova" ЖШС - 20000га, "Олжа Іскер"ЖШС-5027,5 га, "Жерхан"ЖШС-11306,1 га, "Ақниет Қойтас"ЖШС-3897га.
Қажет болған жағдайда жайылымдардың қосымша учаскелерінде Қойтас ауылдық округімен шектесетін жер пайдаланушылармен және әкімдіктермен шарттар жасалатын болады.
Жоғарыда көрсетілген жер учаскелерінің шекаралары мен орналасқан жерін айқындау үшін мемлекеттік жер кадастрының автоматтандырылған ақпараттық жүйесі (МЖК ААЖ) пайдаланылады. Кадастрлық нөмірлер бойынша жер учаскелерінің географиялық координаттары, ішкі және сыртқы шекаралары мен алаңдары айқындалады.
Жер пайдаланушының мал басы үшін патбишалары жетіспейтін жер пайдаланушы тиелмеген жерлерімен жерлерін пайдаланған кезде жер пайдаланушылар арасында шарт жасалады. Сондай-ақ, Ерейментау ауданының жер қатынастары бөліміне хабарлай отырып, пайдалану үшін жер шекаралары анықталады.
Қойтас ауылының жер пайдаланушылары мен ауыл тұрғындары Қойтас ауылының маңындағы Өлеңті өзені мен атауы жоқ бөгеттерді суатқа пайдаланады. Жайылым пайдаланушылардың су көздеріне қол жеткізу схемалары айқындалған.
Ажы ауылының жер пайдаланушылары мен ауыл тұрғындары Ажы ауылының маңындағы Өлеңті өзені мен бөгетті суат үшін пайдаланады. Пайдаланушылардың жайылымдық су көздеріне қол жеткізу схемалары.

127л*10,8=1371,6га
1107+457,2+1371,6=2935,8га
259,2
6
КХ "Аубакиров" Аубакиров Гибадолла Хасенович
650
КРС-410
МРС-60
Лошади-1023
410крс*9=3690га
60мрс*1,8=108га
1023*10,8=11048,4
3690+108+11048,4=11048,4га
-10398,4
7
КХ "Абдрахманов"
Абдрахманов Данияр Толеубаевич
540
КРС-161
МРС-142
Лошади-21
161крс*9=1449га
142мрс*1,8=255,6га
21л*10,8=226,8га
1449+255,6+226,8=1931,4
-1391,4
8
Нуртазин Искак
Жансеитович
378
Нет данных
0
378
9
КХ "Ойнак"
Сагимбаев Руслан Жаманбаевич
3400
КРС-130
МРС-836
Лошади-70
130крс*9=1170га
836мрс*1,8=1504,8га
70л*10,8=756га
1170+1504,8+756=3430,8га

127ж*10,8=1371,6га
1107+457,2+1371,6=2935,8га
259,2
6
ШҚ "Аубакиров" Аубакиров Гибадолла Хасенович
650
ІҚМ-410
ҰММ-60
Жылқы-1023
410іқм*9=3690га
60ұмм*1,8=108га
1023ж*10,8=11048,4
3690+108+11048,4=11048,4га
-10398,4
7
ШҚ "Абдрахманов"
Абдрахманов Данияр Толеубаевич
540
ІҚМ-161
ҰММ-142
Жылқы-21
161іқм*9=1449га
142ұмм*1,8=255,6га
21ж*10,8=226,8га
1449+255,6+226,8=1931,4
-1391,4
8
Нуртазин Искак
Жансеитович
378
Деректер жоқ
0
378
9
ШҚ "Ойнак"
Сагимбаев Руслан Жаманбаевич
3400
ІҚМ-130
ҰММ-836
Жылқы-70
130іқм*9=1170га
836ұмм*1,8=1504,8га
70ж*10,8=756га
1170+1504,8+756=3430,8га

3897
Лош.-230
230л*10,8=2484
1413
Итого:
200631,3
92926,6
106831,4
Сведения о наличие скота и пастбищных угодий по Койтасскому сельскому округу в разрезе по населенным пунктам
Таблица 2
Населенный пункт
Площадь пастбищь, га
Наличие скота
Потребность пастбищ,га
Нехватка/излишки пастищ, га
1
Село Ажы населения
4048
КРС- 794 головы,
(Из них маточное поголовье -352 голов),
МРС – 1358 головы,
Лошади – 470 головы
КРС 794 гол.*9 га/гол.=7146га
(КРС (мат.) 352гол.*9га/гол.= 3168 га)
МРС 1358гол.*1,8 га/гол.=2444,4 га
Лошади 470гол.*10,8га/гол.=5076га
7146га+2444,4га+5076га=
14666,4 га на отгонно-пастбищное содержание животных
3168га маточное поголовье
4048-3168=880га
2
Село Койтас
8249
КРС- 207 головы
(из них маточное поголовье -95 голова)
МРС – 749 голов
Лощади -122 голов
КРС 207гол.*9га/гол.= 1863га
(КРС(мат.)95гол.*9га/гол.=855г)
МРС 749гол.*1,8га/гол.=1348,2га
Лошади 122гол.*10,8 га/гол=1317,6га
1863га+1348,2га+1317,6га=4528,8га на отгонно-пастбищное содержание животных
855 га маточное поголовье
8249га-855га=7394га
Сведения о перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных населения.
Таблица 3.
Наличие скота
Потребность пастбищ, га
Наименование землепользователей земельных участков
Площадь, га
Нехватка/излишки пастбищ, га
1
КРС-324гол. (с.Ажы)
МРС- 1000гол. (с.Ажы)
КРС 324гол.*9га/гол.=2916га, МРС1000 гол.*1,8=1800 га.
2916+1800=4716га.
4716га
КХ "Дам-Ал"- 693га
ТОО " Баеке"-4000га
КХ "Кайркожа"-600га
Итого:5293
5293га
5293га-4716га=577га
2
МРС-884гол. (с.Койтас)
МРС 884гол.*1,8га=1591,2га
1591,2га
КХ "Дина"-1949га
1949га
1949га-1591,2га=357,8га
Схема пастбищеоборота в селе Койтас
Схема пастбищеоборота в селе Ажы
Схема пастбищеоборота населения собозначением внешних и внутренних границ и суказанием периодов в селе Койтас
Схема пастбищеоборота населения собозначением внешних и внутренних границ и суказанием периодов в селе Ажы
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам села Койтас
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам села Ажы
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища в селе Койтас
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища в селе Аже
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенные в селе Койтас
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенные в селе Аже
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Наименование села
Количество загонов в 2021 году
1
2
3
4
5
6
1
Койтас
ВЛС
ЛС
ЛОС
ОЗ
ЛС
ЛС
2
Ажы
ЛС
ЛОС
ВЛС
ОЗ
-
-
Схема скотопрогона в селе Койтас
Схема скотопрогона в селе Ажы
Кадастровый номер
Наименование ТОО,КХ
Пастбища Гектар, -га
1

3897
Жылқы.-230
230ж*10,8=2484
1413
Итого:
200631,3
92926,6
106831,4
Қойтас ауылдық округі бойынша елді мекендер бөлінісінде мал мен жайылымдық жерлердің болуы туралы мәліметтер
2 кесте
Елді мекен
Жайылым алаңы, га
Мал саны
Жайылымдардың қажеттілігі
Жайылымдардың жетіспеушілігі/артық болуы, га
1
Ажы ауылы
4048
ІҚМ- 794 бас,
(олардың ішінде аналық -352 бас),
ҰММ – 1358 бас,
Жылқы – 470 бас
ІҚМ 794 б.*9 га/б.=7146га
(ІҚМ (аналық.) 352бас.*9га/бас.= 3168 га)
ҰММ 1358б.*1,8 га/б.=2444,4 га
Жылқы 470б.*10,8га/б.=5076га
7146га+2444,4га+5076га=
14666,4 га малдарды жайылымда ұстау
3168га аналық бас
4048-3168=880га
2
Қойтас ауылы
8249
ІҚМ- 207 бас
(оларың ішінле аналығы-95 бас)
ҰММ– 749 бас
Жылқы -122 бас
ІҚМ 207б.*9га/б.= 1863га
(ІҚМ(ана.)95б.*9га/б.=855га)
ҰММ 749б.*1,8га/б.=1348,2га
Жылқы 122б.*10,8 га/б.=1317,6га
1863га+1348,2га+1317,6га=4528,8га малдарды жайылымда ұстау
855 га аналық бас
8249га-855га=7394га
Халықтың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу туралы мәліметтер.
3 кесте.
Малдың болуы
Жайылымдардың қажеттілігі, га
Жеручаскелерінің жер пайдаланушыларының атауы
Ауданы, га
Жайылымдардың жетіспеуі / артық болуы, га
1
ІҚМ-324бас. (а.Ажы)
ҰҚМ- 1000бас. (а.Ажы)
ІҚМ 324бас.*9га/гол.=2916га, ҰҚМ1000 гол.*1,8=1800 га.
2916+1800=4716га.
4716га
ШҚ "Дам-Ал"- 693га
ЖШС " Баеке"-4000га
ШҚ "Кайркожа"-600га
Итого:5293
5293га
5293га-4716га=577га
2
ҰҚМ-884бас. (а.Койтас)
ҰҚМ 884бас.*1,8га=1591,2га
1591,2га
ШҚ "Дина"-1949га
1949га
1949га-1591,2га=357,8га
Қойтас ауылындағы жайылым айналымының сызбасы
Ажы ауылындағы жайылым айналымының сызбасы
Қойтас ауылының сыртқы және ішкі шекаралары белгіленген және кезеңдері көрсетілген халықтың жайылым айналымының схемасы
Ажы ауылының сыртқы және ішкі шекаралары белгіленген және кезеңдері көрсетілген халықтың жайылым айналымының схемасы
Қойтас ауылының су көздеріне жайылым пайдаланушылардың қол жеткізу схемасы
Ажы ауылының су көздеріне жайылым пайдаланушылардың қол жеткізу схемасы
Қойтас ауылында жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы
Ажы ауылында жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы
Қойтас ауылында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Ажы ауылында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаю мен жылжытудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кесте
Ауыл атауы
2021 жылғы қаламдар саны
1
2
3
4
5
6
1
Қойтас
КЖМ
ЖМ
ЖКМ
ДҚ
ЖМ
ЖМ
2
Ажы
ЖМ
ЖКМ
КЖМ
ЖКМ
-
-
Қойтас ауылындағы мал айдау сызбасы
Ажы ауылындағы мал айдау сызбасы
Кадастрлық нөмір
ЖШС,ШҚ атауы
Жайылымдар Гектар, -га
1

01-006-022-612;01-006-022-613,614,615
ТОО "Ақниет Қойтас"
1949
45
01-006-022-237, 238
Айтжанов Жумажан Жотаевич
423
46
01-006-010-286
Елешова Карлыгаш Тускеновна
342
Расшифровка аббревиатур:
КХ- крестьянское хозяйство;
КХФ- Крестьянское фермерское хозяйство;
ТОО- товарищество с ограниченной ответственностью;
СПК – селькохозяйственный производственный кооператив;
ОДЗ – общедолевые землепользователи;
КРС – крупный рогатый скот;
МРС - мелкий рогаты скот;
с.Койтас – село Койтас;
га - гектар;
гол. – головы;
ВЛС – весенне-летний сезон
ЛС – летний сезон
ОС – осенний сезон
ОЗ – отдыхающий сезон
Утвержден
Приложение 4 к решениию
Ерейментауского районного
маслихата от "23" декабря
2021 года № 7С-19/5-21
План по управлению пастбищами и их использованию в Еркиншиликском сельском округе на 2021 год
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию в Еркиншиликском сельском округе на 2021 год (далее - План) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", "О пастбищах", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11064) и иными нормативными правовыми актами.
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:
1) карту расположения пастбищ на территории Еркиншиликского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов;
2) приемлемые схемы пастбищеоборотов;
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры;
4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды;
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища;

01-006-022-612;01-006-022-613,614,615
ЖШС "Ақниет Қойтас"
1949
45
01-006-022-237, 238
АйтжановЖумажанЖотаевич
423
46
01-006-010-286
ЕлешоваКарлыгашТускеновна
342
Аббревиатуралардың толық жазылуы:
ШҚ –шаруа қожалығы;
ШФҚ – шаруа фермер қожалығы;
ЖШС – жауапкершілігі шектеулі серіктестік;
АШӨК – ауыл шаруашылығы өндірістік кооперативі;
ЖЖП – жалпы жер пайдаланушылар;
ІҚМ – ірі қара мал;
ҰММ – ұсақ мүйізді мал;
Тайбай а. –Тайбай ауылы;
га – гектар.
КЖМ – көктем-жаз маусымы;
ЖКМ – жазғы-күзгі маусым;
ЖМ – жазғы маусым;
ДҚ – демалушы қалам.
Ерейментау аудандық мәслихатының
2021 жылғы "23" желтоқсандағы
№ 7С-19/5-21 шешіміне
4-қосымша
Бекітілді
Жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар Еркіншілік ауылдық округінде 2021 жылға
Еркіншілік ауылдық округінде 2021 жылға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі Осы жоспар (бұдан әрі - жоспар) "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", "Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасының заңдарына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрі орынбасарының бұйрығына сәйкес әзірленді - Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы "Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің міндетін атқарушының 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 173 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15090 болып тіркелген)," Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті жол берілетін нормасын бекіту туралы "Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11064 болып тіркелген) және өзге де нормативтік құқықтық.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, азыққа қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданады.
Жоспар құрамында:
1) Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Еркіншілік ауылдық округі аумағында жайылымдардың орналасу картасы;
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемалары;
3)жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген карта;
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, копандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға)қол жеткізу схемасы;
5) жайылымы жоқ жеке және (немесе)заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы;

6) схему размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при Еркиншиликском сельском округе;
7) схему (календарный график) по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных;
8) схема скотопрогона;
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ;
сведений о ветеринарно-санитарных объектах;
имеется ветеринарный пункт, расположенный в здании сельского округа по адресу - ул.Құлыш Досмағамбетұлы №33;
скотомогильник для утилизации животных, расположенный по адресу ул Сағат Жәкішұлы№129А, кадастровый номер 01-006-010-538.
данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев – пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц;
данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных;
сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах;
особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах;
сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
По административно-территориальному делению в Еркиншиликском сельском округе имеются 2сельских населенных пункта.
Общая площадь территории Еркиншикского сельского округа 19 500 гектар, из них пашни – 3 488га, пастбищные земли –18 345 гектар.
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения – 18 393 гектар;
земли населенных пунктов – 19 500 гектар;
земли промышленности, транспорта, связи, для нужд космической деятельности, обороны, национальной безопасности и иного несельскохозяйственного назначения – 0 гектар;
земли запаса – 508,7 гектар.
По природным условиямтерриторияЕркиншиликского сельского округа расположена в зоне сухих степей, где получил распространение дерновый тип почвообразования, где зональными почвами являются темно-каштановые. Кроме зональных почв получили широкое распространение интразональные почвы: солонцы, луговато-каштановые лугово-каштановые, луговые,
Лугово-болотные почвы и солончаки. По агроклиматическим показателям резко континентальный, это выражается большими колебаниями годовых и суточных температур, значительным превышением испаряемости над количеством выпадающих осадков.
По природным условиям территория Еркиншиликского сельского округа находится в пределах степной зоны и по агроклиматическим показателям в двух агроклиматических районах: незначительно засушливом умеренно теплом (центральная и южная часть) и засушливом умеренно теплом (северная часть), которые характеризуются всеми чертами континентальной: суровой продолжительной зимой, коротким умеренно жарким летом, резкими контрастами температур зимы и лета, малым количеством годовых осадков.
Почвы в основном темно-каштановыемалогумусные тяжелосуглинистые.

6) ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын Еркіншілік ауылдық округінің жанында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың шалғайдағы жайылымдарында;
7) Ауыл шаруашылығы жануарларын жаю мен қозғалтудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі схеманы (күнтізбелік кестені) қамтиды.
8) мал айдау схемасы;
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтерді ескере отырып қабылданды;
Ветеринариялық-санитариялықобъектілертуралымәліметтер:
Құлыш Досмағамбетұлы көшесі №33 мекенжайдағы ауылдық округ ғимаратында орналасқан ветеринарлық пункт бар;
Мал қорымының орналасқан мекенжайы Сағат Жәкішұлы көшесі№129а бойынша, кадастрлық нөмірі 01-006-010-538.
Иелері - жайылым пайдаланушылар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар көрсетілген ауыл шаруашылығы жануарлары басының саны туралы деректер;
Ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық-жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер;
Шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтер;
Ауыл шаруашылығы жануарларын мәдени және аридтік жайылымдарда жаю ерекшеліктері;
Мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар ұсынған мал айдауға арналған сервитуттар туралы мәліметтер және өзге де деректер.
Әкімшілік-аумақтық бөлінісі бойынша Еркіншілік ауылдық округінде 2 ауылдық елді мекен бар.
Еркіншік ауылдық округі аумағының жалпы ауданы 19 500 гектар, оның ішінде егістік – 3 488 га, жайылымдық жер-18 345 гектар.
Жер санаттары бойынша:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер-18 393 гектар;
елді мекендердің жері – 19 500 гектар;
өнеркәсіп, көлік, байланыс, ғарыш қызметі, қорғаныс, ұлттық қауіпсіздік мұқтажына арналған жер және ауыл шаруашылығына арналмаған өзге де жер - 0 гектар;
қордағы жерлер-508,7 гектар.
Табиғи жағдайлары бойынша Еркіншілік ауылдық округінің аумағы құрғақ дала аймағында орналасқан, онда аймақтық топырағы қара-қызғылт болып табылатын топырақ түзудің шым түрі таралған. Аймақтық топырақтардан басқа интразональды топырақтар кең таралды: сортаң, шалғынды-каштан шалғынды-каштан, шалғынды.
Шалғын-батпақты топырақтар және сортаңдар қалады. Агроклиматтық көрсеткіштер бойынша күрт континентальды, бұл жылдық және тәуліктік температураның үлкен ауытқуларымен, буланудың жауын-шашын мөлшерінен едәуір артуымен көрінеді.
Еркіншілік ауылдық округінің табиғи жағдайлары бойынша аумағы ол дала аймағында және агроклиматтық көрсеткіштер бойынша екі агроклиматтық аймақта орналасқан: аздап құрғақ орташа жылу (орталық және оңтүстік бөлігі) және құрғақ орташа жылу (солтүстік бөлігі), олар континенталдылықтың барлық белгілерімен сипатталады: қатал ұзақ қыс, қысқа орташа ыстық жаз, қыс пен жаз температурасының күрт қарама-қайшылығы, жылдық жауын-шашынның аз мөлшері.
Топырақ негізінен қара каштан төмен гумусты ауыр сазды.

На 1 июля 2021 года по данным подворного обхода в Еркиншиликском сельском округенасчитывается (личное подворье населения и поголовье ТОО и КХ) крупного рогатого скота 5810 голов, из них маточное поголовье 3724 голов, мелкого рогатого скота 9337 голов, 1580 головы лошадей. Из них:
в селе Енбек:
крупного рогатого скота 1152 головы, из них маточное поголовье 224 голова, мелкого рогатого скота 1908 голов, 546 голов лошадей.
Площадь пастбищ составляет 858 гектар.
в селе Еркиншилик:
крупного рогатого скота 4658 головы, из них маточное поголовье 1814 голов, мелкого рогатого скота 7429 головы, 1034 головы лошадей.
Площадь пастбищ составляет 17487 гектар.
Поголовье в ТОО, КФХ Еркиншиликского сельского округа составляет: крупного рогатого скота 2873 головы, мелкого рогатого скота 369 головы, 695 голов лошадей.
Площадь пастбищ ТОО, КФХ составляет 46 796гектар.
Для обеспечения сельскохозяйственных животных по Еркиншиликскому сельскому округу имеются всего 18 345гектар пастбищных угодий. В черте населенных пунктов числится 18 393 гектар пастбищ.
Имеется распоряжение акима о безвозмездном прогоне скота через земли сельского округа животнымКХ и ТОО:
КХ "Жолымбет" Имансеитов К. А., КХ "Картбай" Кызыров Д. А.,КХ "Фаворит" Беззубец С. В., КХ "Мариям" Жамантаев Б. Н., КХ "Енбек" Ережеп Ж.
На основании вышеизложенного, согласно статьи 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" для нужд местного населения (с.Енбек, с. Еркиншилик) по содержанию маточного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных при имеющихся пастбищных угодьях населенных пунктов в размере 28034 га, потребности нет, при норме нагрузки9 га на одну голову КРС, 1,8 га на одну голову МРС и 10,8 га на одну голову лошади.
Частично сложившуюся потребность пастбищных угодий в товариществах крестьянских и фермерских хозяйствах(далее КХ, КФХ, ТОО, СПК) необходимо восполнить за счет выпаса сельскохозяйственных животных населения на землях вблизлежащих незагруженных землях КХ, принадлежащих КХ "Жолымбет" Имансеитов К. А. – 114 га, КХ "Картбай" Кызыров Д. А. – 1268,6 га, КХ "Д. А. Ерканат" Кизиров Е. Т. – 920,6, КХ "Ислам" Табулдин С. К. – 599,6 га, КХ "Дарига" Идрисов Г. К. – 71 га, КХ "Олжа" Омаров К. О. – 285,2 га, КХ "Темирбулат" Аубакиров Т. А. – 222,8 га, КХ "Алихан" Калиаскар А. – 532,6 га, КХ "Вик" Зайруллина К. Т. – 277,2 га, КХ "Туймебай" Туймебай К. – 99,2 га, КХ "Енбек" Ережеп Ж. – 1435,8 га, КХ "Ержан" Бектурсунов Е. Н. – 1416 га, КХ "Асыл" Бимжанов Т. Б. – 1301,8 га, КХ "Баеш" Досмагамбетов Б. К. – 171,4 га, КХ "Мариям" Жамантаев Б. Н. – 27,8 га, КХ "Фаворит" Беззубец С. В. – 105,4 га, КХ "Алибек" Байдельдинова Б. Ш. – 195,4 га, Байдельдинов А. Т. – 121,6 га,
При необходимости в дополнительныхучастках пастбищбудут заключены договора с землепользователями и акиматами граничащими с Еркиншиликским сельским округом, а именно,с акиматами сельский округ имени Олжабай батыра, Аксуаткского сельского округа и Акмырзинского сельского округа.
Для определения границ и местонахождения вышеуказанных земельных участков используетсяАвтоматизированная информационная система государственного земельного кадастра(АИС ГЗК). По кадастровым номерам определяются географические координаты, внутренние и внешние границы земельных участков и площади.
При использовании земель землепользователя с незагруженными землями землепользователем имеющего нехватки патбищ для поголовья скота, заключается договор между землепользователями. Так же, определяются границы земель для использования с уведомлением отдела земельных отношений Ерейментауского района.
Землепользователи села Еркиншилик и жители селадля водопоя используют рекаАкмырза и плотины Шакшабай вблизи села Еркиншилик. Определены схемы доступа пастбищепользователей к водоисточникам.
Землепользователи села Енбек и жители села для водопоя используют реку Жартас. Схемы доступа пастбищепользователей к водоисточникам.

2021 жылдың 1 шілдегіЕркіншілік ауылдық округінде (халықтың жеке ауласы және ЖШС және ШҚ мал басы) 5810 ірі қара мал бар, оның ішінде аналық мал басы 3724 бас, ұсақ мал 9337 бас, жылқы 1580 бас. Оныңішінде:
Еңбекауылында:
іріқара мал 1152 бас, оныңішіндеаналық мал 224 бас, ұсақ мал 1908 бас, жылқы 546 бас.
Жайылымалаңы 858 гектарды құрайды.
Еркіншілікауылында:
іріқара мал-4658 бас, оныңішіндеаналық мал-1814 бас, ұсақ мал-7429 бас, жылқы-1034 бас.
Жайылымалаңы 17 487 гектардықұрайды.
Еркіншілік ауылдық округінің ЖШС, ШФҚ мал басын құрайды: ірі қара мал 2873 бас, ұсақ мал 369 бас, жылқы 695 бас.
ЖШС, ШФҚ жайылым ауданы 46 796 гектарды құрайды.
Еркіншілік ауылдық округі бойынша ауыл шаруашылығы жануарларын қамтамасыз ету үшін 18 345 гектар жайылымдық жер бар. Елді мекендер шегінде 18 393 гектар жайылым бар.
ШҚ және ЖШС жануарларына ауылдық округ жерінен малды өтеусіз айдап өту туралы әкімнің өкімі бар:
"Жолымбет" ШҚ К. А. Имансеитов, "Қартбай" ШҚ Д. А. Қызыров, "Фаворит" ШҚ С. В. Беззубец, "Мәриям" ШҚ Б. Н. Жамантаев, "Еңбек" ШҚ Ережеп ж.
Жоғарыда баяндалғанның негізінде, "Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабына сәйкес елді мекендердің жайылымдық жерлеріндегі ауыл шаруашылығы жануарларының аналық (сауын) басын күтіп-ұстау бойынша жергілікті халықтың мұқтажы үшін (Еңбек ауылы, Еркіншілік ауылы) 28034 га мөлшерінде қажеттілік жоқ, бір бас ІҚМ-ға 9 га, бір бас ҰММ-ға 1,8 га және бір бас жылқыға 10,8 га жүктеме нормасында.
Шаруа және фермер қожалықтары серіктестіктерінде(бұдан әрі ШҚ, ШҚ, ЖШС) жайылымдық алқаптарға ішінара қалыптасқан қажеттілік,1416 га, "Асыл" ШҚ Бимжанов т. б. - 1301,8 га, "Баеш" ШҚ Досмағамбетов Б. К. - 171,4 га, "Мариям" ШҚ Жамантаев Б. Н. - 27,8 га – "Фаворит" ШҚ Беззубец С. В. – 105,4 га, "Әлібек" ШҚ Байдельдинова Б. Ш. - 195,4 га, Байдельдинов А. Т. – 121,6 га,
Қажет болған жағдайда жайылымдардың қосымша учаскелерінде жер пайдаланушылармен және Еркіншілік ауылдық округімен шектесетін әкімдіктермен, атап айтқанда Олжабай батыр атындағы ауылдық округ, Ақсуат ауылдық округі және Ақмырза ауылдық округінің әкімдіктерімен шарттар жасалатын болады.
Жоғарыда көрсетілген жер учаскелерінің шекаралары мен орналасқан жерін айқындау үшін мемлекеттік жер кадастрының автоматтандырылған ақпараттық жүйесі (МЖК ААЖ) пайдаланылады. Кадастрлық нөмірлер бойынша жер учаскелерінің географиялық координаттары, ішкі және сыртқы шекаралары мен алаңдары айқындалады.
Жер пайдаланушының мал басы үшін патбишалары жетіспейтін жер пайдаланушы тиелмеген жерлерімен жерлерін пайдаланған кезде жер пайдаланушылар арасында шарт жасалады. Сондай-ақ, Ерейментау ауданының жер қатынастары бөліміне хабарлай отырып, пайдалану үшін жер шекаралары анықталады.
Еркіншілік ауылының жер пайдаланушылары мен ауыл тұрғындары Ақмырза өзені мен Еркіншілік ауылының маңындағы Шақшабай бөгетін суатқа пайдаланады. Жайылым пайдаланушылардың су көздеріне қол жеткізу схемалары айқындалған.
Еңбек ауылының жер пайдаланушылары мен ауыл тұрғындары Жартас өзенін пайдаланады. Жайылым пайдаланушылардың су көздеріне қол жеткізу схемалары.

-169,6
Итого
43986,2
277 477,2
-232 799,4
Сведения о наличие скота и пастбищных угодий по Еркиншиликскомусельскому округу в разрезе по населенным пунктам
Таблица № 2
Населенный пункт
Площадь пастбищь, га
Наличие скота
Потребность пастбищ,га
Нехватка/излишки пастищ, га
1
Село Еркиншилик
16327
КРС- 4658 головы,
(Из них маточное поголовье -3115 голов),
МРС – 7429 головы,
Лошади – 1034 головы
КРС 4658*9=41922 га
(КРС (мат.) 1814*9=16326га)
МРС 7429*1,8=13372,2 га
Лошади 1034*10,8=11167,2 га
25596га+13372,2га+11167,2га=
50135,4 га на отгонно-пастбищное содержание животных
16326га маточное поголовье
16327-16326= 1га
2
Село Енбек
2018
КРС- 743 головы
(из них маточное поголовье -609 голова)
МРС – 1908 голов
Лощади -546 голов
КРС 743*9= 6687 га
(КРС (мат.) 224*9=2016га)
МРС 1908*1.8=3434.4 га
Лошади 546*10.8=5896.8
4617га+3434.4га+5896.8га=14002,2 га на отгонно-пастбищное содержание животных
2016 гаматочное поголовье
2018га-2016га=2га
Сведения о перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных населения.
Таблица 3.
Населенный пункт
Наличие скота
Потребность пастбищ, га
Наименование землепользователей земельных участков
Площадь, га
Нехватка/излишки пастбищ, га
1
Село Еркиншилик
КРС- 4658 головы,
(Из них маточное поголовье -3115 голов),
МРС – 7429 головы,
Лошади – 1034 головы
50135,4 га на отгонно-пастбищное содержание животных
16326га маточное поголовье
16327-16326= 1га
ТОО "Алиби-Павловка" 6926 га
АО "КазАгроФинанс"1220га,
ТОО "Агрофирма Ерейментау"1052га,
ТОО "Агрофирма Ерейментау"
6229га.
16327
25596га+13372,2га+11167,2га=
50135,4 га на отгонно-пастбищное содержание животных
16326га маточное поголовье
16327-16326= 1га
2
Село Енбек
КРС- 743 головы
(из них маточное поголовье -609 голова)
МРС – 1908 голов
Лощади -546 голов

-169,6
Итого
43986,2
277 477,2
-232 799,4
Еркіншілік ауылдық округі бойынша елді мекендер бөлінісінде мал мен жайылымдық жерлердің болуы туралы мәліметтер
№ 2 кесте
Елді мекен
Жайылым алаңы, га
Малдың болуы
Жайылымдардың қажеттілігі, га
Бақташылардың жетіспеушілігі/артық болуы, га
1
Еркіншілік ауылы
16327
ІҚМ- 4658бас ,
(Оның ішінде аналық мал басы -3115 бас),
ҰҚМ– 7429 бас,
Жылқы – 1034 бас.
ІҚМ4658*9=41922 га
( ІҚМ(ана.) 1814*9=16326га)
ҰҚМ7429*1,8=13372,2 га
Жылқы1034*10,8=11167,2 га
25596га+13372,2га+11167,2га=
50135,4 га жануарларды жайылымда ұстауға
16326га аналық бас
16327-16326= 1га
2
Еңбек ауылы
2018
ІҚМ- 743 головы
( Оның ішінде аналық мал басы -609 бас)
ҰҚМ– 1908 бас
Лощади -546 бас
ІҚМ743*9= 6687 га
( ІҚМ(ана.) 224*9=2016га)
ҰҚМ1908*1.8=3434.4 га
Жылқы546*10.8=5896.8
4617га+3434.4га+5896.8га=14002,2 га жануарларды жайылымда ұстауға
2016 аналық бас
2018га-2016га=-2га
Халықтың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу туралы мәліметтер.
3 кесте.
Елді мекен
Малдың болуы
Жайылымдардың
қажеттілігі, га
Жер учаскелерінің жер пайдаланушыларының атауы
Ауданы, га
Жайылымдардың жетіспеуі / артық болуы, га
1
Еркіншілік ауылы
ІҚМ- 4658бас ,
(Оның ішінде аналық мал басы -3115 бас),
ҰҚМ– 7429 бас,
Жылқы – 1034 бас.
50135,4 га жануарларды жайылымда ұстауға
16326га аналық бас
16327-16326= 1га
ЖШС "Алиби-Павловка" 6926 га
АҚ"КазАгроФинанс"1220га,
ЖШС "Агрофирма Ерейментау"1052га,
ЖШС "Агрофирма Ерейментау"
6229га.
16327
25596га+13372,2га+11167,2га=
50135,4 га жануарларды жайылымда ұстауға
16326га аналық бас
16327-16326= 1га
2
Еңбек ауылы
ІҚМ - 743 головы
( Оның ішінде аналық мал басы -609 бас)
ҰҚМ– 1908 бас
Лощади -546 бас

14002,2 га на отгонно-пастбищное содержание животных
2016 гаматочное поголовье
2018га-2016га=-2га
Земли КХ "Какишев" Какишев Дидар Серикович -432 га,ОДЗ 2 чел (Жолдыбаева Б.К., Жолдыбаев К.Т.)-127,2
2018
4617га+3434.4га+5896.8га=14002,2 га на отгонно-пастбищное содержание животных
2016 гаматочное поголовье
2018га-2016га=-2га
Схема пастбищеоборота в селе Еркиншилик
Схема пастбищеоборота в селе Енбек
Схема пастбищеоборота населения собозначением внешних и внутренних границ и с указанием периодов в селе Еркиншилик
Схема пастбищеоборота населения собозначением внешних и внутренних границ и с указанием периодов в селе Енбек
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам села Еркиншилик
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам села Енбек
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища в селе Еркиншилик
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища в селе Енбек
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенные в селе Еркиншилик
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенные в селе Енбек
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Наименование сельских округов
Количество загонов в 2021 году
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
1
Еркиншилик
ВЛС
ВЛС
ВЛС
ЛОС
ЛОС
ЛОС
ЛС
ЛС
ЛС
ОЗ
ОЗ
ОЗ
2
Енбек
ВЛС
ВЛС
ЛОС
ЛОС
-
-
-
-
-
-
-
-
Схема скотопрогона в Еркиншиликском сельском округе
Расшифровка аббревиатур :
КХ-крестьянское хозяйство;
КФХ-крестьянское фермерское хозяйство;
ТОО-товарищество с ограниченной ответственностью;
СПК – сельскохозяйственные производственные кооперативы;
ОДЗ - общий долевой земельный участок;
КРС-крупный рогатый скот;
МРС-мелкий рогатый скот;
с. Еркиншилик-село Еркиншилик;
га-гектар.
ВЛС – весенне-летний сезон
ЛС – летний сезон
ОС – осенний сезон
ОЗ – отдыхающий сезон
Утвержден
Приложение 5 к решениию
Ерейментауского районного
маслихата от "23" декабря
2021 года № 7С-19/5-21
План по управлению пастбищами и их использованию в Тайбайском сельском округе на 2021 год
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию в Тайбайском сельском округе на 2021 год (далее - План) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", "О пастбищах", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11064) и иными нормативными правовыми актами.
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:

14002,2 га жануарларды жайылымда ұстауға
2016 аналық бас
2018га-2016га=-2га
ШҚ "Какишев" Какишев Дидар Серикович-432 гаЖҮЖ 2 адам (Жолдыбаева Б.К., Жолдыбаев К.Т.)-127,2
2018
4617га+3434.4га+5896.8га=14002,2 га жануарларды жайылымда ұстауға
2016 аналық бас
2018га-2016га=-2га
Еркіншілік ауылындағы жайылым схемасы
Енбек ауылындағы жайылым схемасы
Еркіншілік ауылындағы кезеңдер көрсетілген халықтың жайылым айналымының схемасы
Енбек ауылындағы кезеңдер көрсетілген халықтың жайылым айналымының схемасы
Еркіншілік ауылының су көздеріне жайылым пайдаланушылардың қол жеткізу схемасы
Енбек ауылының су көздеріне жайылым пайдаланушылардың қол жеткізу схемасы
Еркіншілік ауылында жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы
Енбек ауылында жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы
Еркіншілік ауылында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Енбек ауылында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаю мен жылжытудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кесте
Ауыл атауы
2021 жылғы мал бағатын орындардын саны
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
1
Еркіншілік
КЖМ
ЖМ
ЖКМ
ДҚ
КЖМ
ЖМ
ЖКМ
ДҚ
КЖМ
ЖМ
ЖКМ
ДҚ
2
Енбек
КЖМ
ЖМ
ЖКМ
ДҚ
-
-
-
-
-
-
-
-
Еркіншілік ауылдық округіндегі мал айдау сызбасы
Аббревиатуралардың толық жазылуы:
ШҚ –шаруа қожалығы;
ШФҚ – шаруа фермер қожалығы;
ЖШС – жауапкершілігі шектеулі серіктестік;
АШӨК – ауыл шаруашылығы өндірістік кооперативі;
ЖЖП – жалпы жер пайдаланушылар;
ІҚМ – ірі қара мал;
ҰММ – ұсақ мүйізді мал;
Еркіншілік а. – Еркіншілік ауылы;
га – гектар.
КЖМ – көктем-жаз маусымы;
ЖМ – жазғы маусым;
КМ – күзгі маусым;
ДҚ – демалушы қалам.
Ерейментау аудандық мәслихатының
2021 жылғы "23" желтоқсандағы
№ 7С-19/5-21 шешіміне
5-қосымша
Бекітілді
Тайбай ауылдық округі бойынша 2021 жылға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар
Тайбай ауылдық округінде 2021 жылға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі осы жоспар (бұдан әрі - жоспар) "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", "Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасының заңдарына, "жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер - Министрінің Орынбасары-Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 173 бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15090 болып Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті жол берілетін нормасын бекіту туралы "Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 қаулысына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11064 болып тіркелген) және басқа да нормативтік-құқықтық актілерге сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, азыққа қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданады.
Жоспар құрамында:

1) карту расположения пастбищ на территории Тайбайского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов;
2) приемлемые схемы пастбищеоборотов;
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры;
4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды;
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища;
6) схему размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при Тайбайском сельском округе;
7) схему (календарный график) по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных;
8) схема скотопрогона;
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ;
сведений о ветеринарно-санитарных объектах;
данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев - пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц;
данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных;
сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах;
особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах;
сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
По административно-территориальному делению в Тайбайском сельском округе имеются 4 сельских населенных пункта.
Общая площадь территории Тайбайского сельского округа 73137 гектар, из них пашни – 7875 га, пастбищные земли – 55961,1 гектар.
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения – 63836,1 гектар;
земли населенных пунктов – 29230 гектар;
земли промышленности, транспорта, связи, для нужд космической деятельности, обороны, национальной безопасности и иного несельскохозяйственного назначения – 1097 гектар;
земли запаса – 3731,1 гектар.
По природным условиям территория Тайбайского сельского округа расположена в зоне сухих степей, где получил распространение дерновый тип почвообразования, где зональными почвами являются темно-каштановые. Кроме зональных почв получили широкое распространение интразональные почвы: солонцы, луговато-каштановые лугово-каштановые, луговые,
Лугово-болотные почвы и солончаки. По агроклиматическим показателям резко континентальный, это выражается большими колебаниями годовых и суточных температур, значительным превышением испаряемости над количеством выпадающих осадков.
По природным условиям территория Тайбайского сельского округа находится в пределах степной зоны и по агроклиматическим показателям в двух агроклиматических районах: незначительно засушливом умеренно теплом (центральная и южная часть) и засушливом умеренно теплом (северная часть), которые характеризуются всеми чертами континентальности: суровой продолжительной зимой, коротким умеренно жарким летом, резкими контрастами температур зимы и лета, малым количеством годовых осадков.
Почвы в основном темно-каштановые малогумусные тяжелосуглинистые.

1) Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Тайбай ауылдық округі аумағында жайылымдардың орналасу картасы;
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемалары;
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген карта;
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, копандарға, суару немесе суландыру арналарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға)қол жеткізу схемасы;
5) жайылымы жоқ жеке және (немесе)заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы ;
6) Тайбай ауылдық округ жанында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе)заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы;
7) Ауыл шаруашылығы жануарларын жаю мен жылжытудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі сызба (күнтізбелік кесте);
8) мал айдау сызбасы;
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтерді;
ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтерді;
ауыл шаруашылығы жануарлары бастарының саны туралы деректерді ескере отырып, олардың иелерін көрсете отырып қабылданды - түрлері мен жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректерді;
шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтерді;
ауыл шаруашылығы жануарларын мәдени және аридтік жайылымдарда жаю ерекшеліктерін;
мал айдауға арналған сервитуттар туралы мәліметтерді және мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар ұсынған өзге де деректерді қамтитын болады.
Әкімшілік-аумақтық бөлінісі бойынша Тайбай ауылдық округінде 4 ауылдық елді мекен бар.
Тайбай ауылдық округі аумағының жалпы ауданы 73137 гектар, оның ішінде егістік – 7875 га, жайылымдық жер – 55961,1 гектар.
Жер санаттары бойынша:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер-63836,1 гектар;
елді мекендердің жерлері-29230 гектар;
өнеркәсіп, көлік, байланыс, ғарыш қызметі, қорғаныс, ұлттық қауіпсіздік мұқтажына арналған жер және ауыл шаруашылығына арналмаған өзге де жер – 1097 гектар;
қордағы жерлер-3731,1 гектар.
Табиғи жағдайлары бойынша Тайбай ауылдық округінің аумағы құрғақ дала аймағында орналасқан, онда аймақтық топырақтары қара қоңыр топырақ болып табылатын топырақ түзудің шым түрі таралған. Аймақтық топырақтардан басқа интразональды топырақтар кең таралды: сортаң, шалғынды-каштан шалғынды-каштан, шалғынды, шалғынды-батпақты топырақтар және сортаң топырақтар. Агроклиматтық көрсеткіштер бойынша күрт континентальды, бұл жылдық және тәуліктік температураның үлкен ауытқуларымен, буланудың жауын-шашын мөлшерінен едәуір артуымен көрінеді.
Табиғи жағдайлары бойынша Тайбай ауылдық округінің аумағы дала аймағының шегінде және агроклиматтық көрсеткіштері бойынша екі агроклиматтық ауданда орналасқан: шамалы қуаң қоңыржай жылумен (орталық және оңтүстік бөлігі) және қуаң қоңыржай жылумен (солтүстік бөлігі), олар континенттіліктің барлық белгілерімен сипатталады: қатты ұзақ қыс, қысқа қоңыржай ыстық жаз, қыс және жаз температурасының күрт қарама-қайшылығы, жылдық жауын-шашынның аз мөлшерімен.
Топырақ негізінен қара каштан төмен гумусты ауыр сазды.

На 1 июля 2021 года по данным подворного обхода в Тайбайском сельском округе насчитывается (личное подворье населения и поголовье ТОО и КХ) крупного рогатого скота 3721 голов, из них маточное поголовье 2100 голов, мелкого рогатого скота 3250 голов, 1326 головы лошадей. Из них:
в селе Ельтай:
крупного рогатого скота 198 головы, из них маточное поголовье 117 голова, мелкого рогатого скота 252 голов, 96 голов лошадей.
Площадь пастбищ составляет 5890 гектар.
в селе Жарык:
крупного рогатого скота 203 головы, из них маточное поголовье 135 голов, мелкого рогатого скота 51 головы, 69 головы лошадей.
Площадь пастбищ составляет 5601 гектар.
в селе Малтабар:
крупного рогатого скота 421 головы, из них маточное поголовье 182 голов, мелкого рогатого скота 405 голов, 165 головы лошадей.
Площадь пастбищ составляет 5638 гектар.
в селе Тайбай:
крупного рогатого скота 1573 головы, из них маточное поголовье 905 голов, мелкого рогатого скота 945 голов, 283 головы лошадей.
Площадь пастбищ составляет 10905 гектар.
Поголовье в ТОО, КФХ Тайбайского сельского округа составляет: крупного рогатого скота 1326 головы, мелкого рогатого скота 1597 головы, 713 голов лошадей.
Площадь пастбищ ТОО, КФХ составляет 12741 гектар.
Для обеспечения сельскохозяйственных животных по Тайбайскому сельскому округу имеются всего 55951,1 гектар пастбищных угодий. В черте населенных пунктов числится 28034 гектар пастбищ.
Имеется распоряжение акима о безвозмездном прогоне скота через земли сельского округа животным КХ и ТОО:
КХ "Жунусов" Жунусов М.Т., КХ "Элита" Мамбур В.П., КХ "Никка" Соколов Н.В., Акимбаев Б.Е., Кияшев К.К., КХ "Сагандыков" Сагандыков Е.Г., КХ "Шалтыков" Шалтыков С.Т., КХ "Елтай" Блялов А.Ш., КХ "Жахин" Жакин Ж.К., ТОО "Агро Сим", КХ "Иманбаевых" Иманбаев С.М., КХ "Кусаинов" Кусаинов Е.И., КХ "Каратай" Блялов С.К., КХ "Заман" Кушербаев Д.Н., КХ "Карибай" Мамбеталина Н.С., КХ "Айдос" Тулейбергенов М.Ж., КХ "Нұрсат" Дюсембаев Ж.Ш., КХ "Талап" Мусин Т.К., Ныгметов С.К., Кульмагамбетов Ж.Е.
На основании вышеизложенного, согласно статьи 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" для нужд местного населения (с.Ельтай, с.Жарык, с.Малтабар, с. Тайбай) по содержанию маточного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных при имеющихся пастбищных угодьях населенных пунктов в размере 28034 га, потребности нет, при норме нагрузки 9 га на одну голову КРС, 1,8 га на одну голову МРС и 10,8 га на одну голову лошади.
Частично сложившуюся потребность пастбищных угодий в товариществах крестьянских и фермерских хозяйствах(далее КХ, КФХ, ТОО, СПК) необходимо восполнить за счет выпаса сельскохозяйственных животных населения на землях в близлежащих незагруженных землях КХ, принадлежащих Артеменко В.И. – 136,6 га, Панасюк С.С. – 169га, ОДЗ Абишевы – 43 га, ОДЗ Абишевы – 28,6 га, ОДЗ Поляковы – 25га, ОДЗ Друзик – 216 га, Мацебура А.С. – 22 га, Кияшев К.К. – 56,8 га, Ускенбаев Ж.Ж. – 40га, Жунусов С.Б. – 108га, КХ "Наби" Блялов А.Н. – 131га, КХ "Qazyna" Кияшев М.Б. – 71,6 га, КХ "Кызыл жар" Иманбаев А.С. – 131га, КХ "Кусаинов" Кусаинов Е.И. – 295,8га, КХ "Жарык" Кусаинов У.С. - 69га, КХ "Байжуманов" Байжуманов А.М. - 380га, КХ "Темир" Айнагельдинов К.Т. – 119,2га, КХ "Байербах" Баэрбах В.И.- 375,2га, КХ "Карибай" Мамбеталина Н.С. - 287га, КХ "Касен" Хасенов Суиндык - 306,4га, Имагамбетов К.А. - 163га, КХ "Талап" Мусин Тлеутай Куатович - 519га, КХ "Муратбек" Турегельдин К.М. - 478га, КХ "Роллан" Тулендинов К – 965,8га, Имагамбетов Н.А. - 80га, Рахимбекова А. – 841,4га, КХ "Кумая" Ульбашев С.В. – 40,8га, КХ "Берик" Рахимжанов Б. - 500га, Игылманова Ш. – 294га, Карапыш В.И. – 343 га, КХ "Жуманова" Командир Б. – 400га, КХ "Рустем" Сарсенбаева Г.О. – 170га, Сахария Х. – 123,3га, Сагандыкова М.К. – 166,1га, Кулимбаев С.М. – 108га, Каратаев Б.Ш. – 310га, Адайкин Ю.Ю. – 145га, ТОО "Ак Жар 2016" - 453га, ТОО "Султан-С" - 584га, ТОО "Сайран и Бразерс" - 12га, ТОО "Елікті 2020" - 71,6га, ТОО "Ереймен-тау 2005" - 452га, ТОО"Golden Energy corp." – 3,8га, СПК "Аксуат" - 86га.
При необходимости в дополнительных участках пастбищ будут заключены договора с землепользователями и акиматами граничащими с Тайбайским сельским округом, а именно, с акиматами сельский округ имени Олжабай батыра, Еркиншиликского сельского округа, Тургайского сельского округа и Улентинского сельского округа.

2021 жылдың 1 шілдедегі өткізген аула бойынша аралау мәліметтеріне сай, Тайбай ауылдық округінде (халықтың жеке ауласы және ЖШС, ШҚ мал басы) 3721 бас ірі қара мал, оның ішінде аналық мал басы 2100 бас, ұсақ мал 3250 бас, жылқы 1326 бас. Оның ішінде:
Елтай ауылында:
ірі қара мал 198 Бас, оның ішінде аналық мал басы 117 бас, ұсақ мал 252 бас, жылқы 96 бас.
Жайылым алаңы 5890 гектарды құрайды.
Жарық ауылында:
ірі қара мал 203 бас, оның ішінде аналық мал басы 135 бас, ұсақ мал 51 бас, жылқы 69 бас.
Жайылым алаңы 5601 гектарды құрайды.
Малтабар ауылында:
ірі қара мал-421 бас, оның ішінде аналық мал-182 бас, ұсақ мал-405 бас, жылқы-165 бас.
Жайылым алаңы 5638 гектарды құрайды.
Тайбай ауылында:
ірі қара мал 1573 бас, оның ішінде аналық мал 905 бас, ұсақ мал 945 бас, жылқы 283 бас.
Жайылым ауданы 10905 гектарды құрайды.
Тайбай ауылдық округінің ЖШС, шаруа және фермер қожалықтарындағы мал басы: ірі қара мал 1326 басты, ұсақ мал 1597 басты, жылқы 713 басты құрайды.
ЖШС, шаруа және фермер қожалықтарының жайылым ауданы 12741 гектарды құрайды.
Тайбай ауылдық округі бойынша ауыл шаруашылығы жануарларын қамтамасыз ету үшін барлығы 55951,1 гектар жайылымдық жер бар. Елді мекендер шегінде 28034 гектар жайылым бар.
Тайбай ауылдық округінде шаруа қожалықтарымен және жауапкершілігі шектеулі серіктестіктерімен малдарын округ жерлерімен айдап өтуге, жайылымдарды өтеусіз пайдалану бойынша 20 сервитут келісім-шарты бар:
"Жүнісов" ШҚ Жүнісов Мұхтар Теміртасұлы, "Элита" ШҚ Мамбур Валерий Петрович, "Никка" ШҚ Соколов Никита Владимирович, Әкімбаев Байқоңыр, Қияшев Қайрат Кәрібжанұлы, "Сағандықов" ШҚ Сағандықов Ерболат Ғаббасұлы, "Шалтықов" ШҚ Шалтықов Сүйіндік Төлеубайұлы, "Елтай" ШҚ Блялов Әубәкір Шайзадинұлы, "Жахин" ШҚ Жакин Жеңіс Қайыркенұлы, "Агро Сим" ЖШС, "Иманбаев" ШҚ Иманбаев Сағидат Мұхаметқалиұлы, "Құсайынов" ШҚ Құсайынов Ереймен Ильдебайұлы, "Қаратай" ШҚ Блялов Серікбол Қасымұлы, "заман" ШҚ Көшербаев Досхан Нұрланұлы, "Кәрібай" ШҚ Мамбеталина Несіп Сатуалдықызы, "Айдос" ШҚ Тулейбергенов Мирам Жумабаевич, "Нұрсат" ШҚ Дюсембаев Жанел Шайхимович, "Талап" ШҚ Мусин Тлеутай Куатович, Нығметов Сәрсенбай Кеңесұлы, Құлмағамбетов Жанбек Есильбайұлы.
Жоғарыда баяндалғанның негізінде, "Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабына сәйкес елді мекендердің жайылымдық алқаптары кезінде ауыл шаруашылығы жануарларының аналық (сауын) басын күтіп-ұстау бойынша жергілікті халықтың мұқтажы үшін (Елтай а., Жарық а., Малтабар а., Тайбай а.) 28034 га мөлшерінде қажеттілік жоқ, жүктеме нормасы ІҚМ бір басына 9 га, ҰММ бір басына 1,8 га және жылқының бір басына 10,8 га.
Шаруа және фермер қожалықтары қоғамдарында(бұдан әрі – ШҚ, ШФҚ, ЖШС, АШӨК) жайылымдық мәмілелердің ішінара қалыптасқан қажеттілігін В. И. Артеменкоға тиесілі ШҚ – ның тиелмеген жақын жатқан жерлерінде – 136,6 га, Панасюк С.С. – 169 га, ЖҮЖП Абишевтар – 43 га, ЖҮЖП Абишевтар – 28,6 га, ЖҮЖП Поляковалар – 25Га, ЖҮЖП Друзик – 216 га, Мацебура А. С. – 22 га, Қияшев К.К. – 56,8 га, Өскенбаев ж. ж. – 40га, Жунусов с. Б. – 108га, ШҚ "Наби" Блялов А.Ш. - 131га, ШҚ "Qazyna" Қияшев М. Б. - 71,6 га, ШҚ "Қызыл жар" Иманбаев А.С. – 131га, "Құсайынов" ШҚ е.и. Құсайынов – 295,8 га, "Жарық" ШҚ О. С. Құсайынов - 69га, "Байжұманов" ШҚ А. М. Байжұманов - 380га, "Темір" ШҚ К.Т. Айнагельдинов – 119,2 га, "Байербах" ШҚ В. И. Баэрбах - 375,2 га, "Кәрібай" ШҚ Н. Мамбеталина. с. - 287га, "Қасен" ШҚ Хасенов С. - 306,4 га, ИМАГАМБЕТОВ К. А. - 163га, ШҚ "Талап" Мусин Тлеутай Куатович - 519га, ШҚ "Мұратбек" ТУРЕГЕЛЬДИН К. М. - 478га, ШҚ "Роллан" Тулендинов к – 965,8 га, Имагамбетов Н.А. - 80га, Рахимбекова А. – 841,4 га, "Кумая" ШҚ С. В. Ульбашев – 40,8 га, "Берік" ШҚ Рахымжанов Б. - 500 га, Игылманова Ш. – 294 га, Карапыш В. И. – 343 га, "Жұманова" ШҚ. – 400 га, "Рүстем" ШҚ Сарсенбаева Г. А. – 170 га, Сахария х. – 123,3 га, Сағандықова М. К. – 166,1 га, Құлымбаев С. М. – 108 га, Қаратаев Б. Ш. – 310 га, Адайкин Ю. Ю. - 145 га, "Ақ Жар 2016"ЖШС-453 га, "Сұлтан - 2016" ЖШС С " - 584га," Сайран и Бразерс "ЖШС - 12га,"Эликти 2020 "ЖШС - 71,6 га," Эреймен - тау 2005"ЖШС-452га," Golden Energy Corp."- 3,8 га, "Ақсуат" ӘКК-86 га.
Қажет болған жағдайда қосымша жайылымдарда Тайбай ауылдық округтерімен шектесетін жер пайдаланушылармен және әкімдікпен шарттар жасалатын болады. Атап айтқанда, Олжабай батыр атындағы ауылдық округі, Еркіншілік ауылдық округі, Торғай ауылдық округі және Өлеңті ауылдық округі.

В общем по округу нехватка пастбищ составляет 4454,4га.
Для определения границ и местонахождения вышеуказанных земельных участков используется Автоматизированная информационная система государственного земельного кадастра (АИС ГЗК). По кадастровым номерам определяются географические координаты, внутренние и внешние границы земельных участков и площади.
При использовании земель землепользователя с незагруженными землями землепользователем имеющего нехватки патбищ для поголовья скота, заключается договор между землепользователями. Так же, определяются границы земель для использования с уведомлением отдела земельных отношений Ерейментауского района.
Землепользователи села Тайбай и жители села для водопоя используют озеро Тайбай, реку Кедей и безымянные плотины вблизи села Тайбай. Определены схемы доступа пастбищепользователей к водоисточникам в.
Землепользователи села Ельтай и жители села для водопоя используют реку Кедей и плотины вблизи села Ельтай. Схемы доступа пастбищепользователей к водоисточникам.
Землепользователи села Жарык и жители села для водопоя используют реку Кедей и безымянные плотины в близи села Жарык. Определены схемы доступа пастбищепользователей к водоисточникам.
Землепользователи села Малтабар и жители села для водопоя используют озеро Жарлыколь, озеро Шоптыколь и озеро Тамдыколь вблизи села Малтабар. Определены схемы доступа пастбищепользователей к водоисточникам.

Жалпы округ бойынша жайылым тапшылығы 4454,4 га құрайды.
Жоғарыда көрсетілген жер учаскелерінің шекаралары мен орналасқан жерін айқындау үшін мемлекеттік жер кадастрының автоматтандырылған ақпараттық жүйесі (МЖК ААЖ) пайдаланылады. Кадастрлық нөмірлер бойынша жер учаскелерінің географиялық координаттары, ішкі және сыртқы шекаралары мен алаңдары айқындалады.
Жер пайдаланушының мал басы үшін патбишалары жетіспейтін жер пайдаланушы тиелмеген жерлерімен жерлерін пайдаланған кезде жер пайдаланушылар арасында уақытша жер пайдалану туралы шарт жасалады. Сондай-ақ, пайдалану үшін жердің шекаралары анықталады.
Тайбай ауылының жер пайдаланушылары мен ауыл тұрғындары Тайбай көлін, Кедей өзенін және Тайбай ауылының жанындағы атаусыз бөгеттерді суару үшін пайдаланады. Жайылым пайдаланушылардың су көздеріне қол жеткізу схемалары айқындалған.
Елтай ауылының жер пайдаланушылары мен ауыл тұрғындары Елтай ауылының маңындағы Кедей өзені мен бөгетті суғару үшін пайдаланады. Жайылым пайдаланушылардың су көздеріне қол жеткізу схемалары.
Жарық ауылының жер пайдаланушылары мен ауыл тұрғындары суат үшін Жарық ауылының маңындағы Кедей өзені мен атауы жоқ бөгеттерді пайдаланады. Жайылым пайдаланушылардың су көздеріне қол жеткізу схемалары 3-қосымшада айқындалған.
Малтабар ауылының жер пайдаланушылары мен ауыл тұрғындары Малтабар ауылының маңында Жарлыкөл көлін, Шөптікөл көлін және Тамдыкөл көлін пайдаланады. Жайылым пайдаланушылардың су көздеріне қол жеткізу схемалары 3-қосымшада айқындалған.

КРС – 55 литров на коров, молодняк 30 литров, телята 20 литров.
МРС – 8 литров взрослые овцы, молодняк 3 литра в сутки.
Лошади – 50 литров кормящие матки, молодняк 40 литров, жеребята 10 литров в сутки.
Схемы пастбищеоборотов и календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных определяются КХ, КФХ, ТОО, СПК с учетом сведений указанных в настоящем плане самостоятельно землепользователями.
На территории сельского округа имеется ветеринарный пункт, другие ветеринарные объекты отсутствуют.
Список собственников и землепользователей земельных участков, прилагаемый к схеме (карте) расположения пастбищ на территории Тайбайского сельского округа
Таблица 1.
Наименование землепользователей земельных участков
Площадь пастбищ, га
Наличие скота
Потребность пастбищ,
га
Излишки пастбищ, га
1
Абилов Кусаин
22

Ірі қара мал-сиырға 55 литр, төлге 30 литр, бұзауларға 20 литр.
Ұсақ мал-8 литр ересек қой, төлі тәулігіне 3 литр.
Жылқылар-50 литр емізетін жатыр, жас жануарлар 40 литр, құлындар күніне 10 литр.
Жайылым айналымдарының схемаларын және ауыл шаруашылығы жануарларын жаю мен жылжытудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кестені ШҚ, ШФҚ, ЖШС, ӘКК осы жоспарда жер пайдаланушылардың өз бетінше көрсеткен мәліметтерін ескере отырып айқындайды.
Ауылдық округ аумағында ветеринарлық пункт бар, басқа ветеринарлық объектілер жоқ.
Тайбай ауылдық округі аумағында жайылымдардың орналасу схемасына (картасына) қоса берілетін жер учаскелерінің меншік иелері мен жер пайдаланушылардың тізімі
1 кесте
Жер учаскелерінің жер пайдаланушыларының атауы
Жайылым алаңы, га
Малдың болуы, саны
Жайылымдардың қажеттілігі,
га
Жайылымдардың артығы, га
1
Абилов Кусаинов
22

124,2
КРС-186
186крс*9=1674га
-1549,8
Итого
27927,1
29187,8
-1260,8
Сведения о наличие скота и пастбищных угодий по Тайбайскому сельскому округу в разрезе по населенным пунктам
Таблица 2.
Населенный пункт
Площадь пастбищь, га
Наличие скота
Потребность пастбищ,га
Нехватка/излишки пастищ, га
1
Село Тайбай населения
10905
КРС- 1573 головы,
(Из них маточное поголовье -904 голов),
МРС – 945 головы,
Лошади – 283 головы
КРС 1573гол.*9га/гол.=14157 га
(КРС (мат.) 904гол.*9га/гол.= 8136 га)
МРС 945гол.*1,8га/гол.=1701 га
Лошади 283гол.*10,8га/гол.=3056,4 га
6021га+1701га+3054,4га=
10776,4 га на отгонно-пастбищное содержание животных
8136га маточное поголовье
10905-8136га= 2769га
2
Село Ельтай
5890
КРС- 198 головы
(из них маточное поголовье -117 голова)
МРС – 252 голов
Лощади -96 голов
КРС 198 гол.*9га/гол.= 1782 га
(КРС (мат.) 117гол.* 9 га/гол.=1053га)
МРС 252 гол.*1,8га/гол.=453,6га
Лошади 96гол.*10,8га/гол=1036,8
729га+453,6га+1036,8га=2219,4га на отгонно-пастбищное содержание животных
1053 га маточное поголовье
5890га-1053га=4837га
3
Село Жарык
5601
КРС- 203 головы
(из них маточное поголовье -135 голова)
МРС – 51 голов
Лощади -69 голов
КРС 203 гол.*9га/гол.= 1827 га
(КРС (мат.) 135гол.* 9 га/гол.=1215га)
МРС 51 гол.*1,8га/гол.=91,8 га
Лошади 69гол.*10,8га/гол=745,2га
612га+91,8га+745,2га=1449га на отгонно-пастбищное содержание животных
1215га маточное поголовье
5601га-1215га=4386га
4
Село Малтабар
5638
КРС-421 гол,
(из них маточное поголовье -182 головы)
МРС- 405 головы
Лошади – 165 головы
КРС 421гол.*9га/гол.=3789га
(КРС (мат.) 182гол.*9га/гол.=1638га)
МРС 405гол.*1,8га/гол.=729га
Лошади 165гол.*10,8га/гол=1782га
2151га+729га +1782га= 4662 га на отгонно-пастбищное содержание животных
1638га маточное поголовье
5638га-1638га= 4000га
Сведения о перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных населения.
Таблица 3.
Наличие скота
Потребность пастбищ, га
Наименование землепользователей земельных участков
Площадь, га
Нехватка/излишки пастбищ, га
1
КРС 669 гол. (с.Тайбай)
Лошади 200 гол. (с.Тайбай)
КРС 669 гол.*9га/гол.=6021га, Лошади 185 гол.*10,8=1998 га.
6021+1998=8019
8019 га
с.Ельтай – 2617,6га
с.Жарык – 2937га
земли КХ "Пчелка" 895га
земли ТОО "ZHER ANA" 1203га
КХ "Элита" 309га
КХ "Никка" 117 га
Итого 8078,6 га
8078,6 га
8078,6га-8019га= 59,6га
2
Лошади 60 гол. (с.Малтабар)
Лошади 62 гол.*10,8= 669,6га
669,6
Земли Рахимбековой Алтын- 669,6га
669,6га
669,6-669,6=0 га
Схема пастбищеоборота в селе Тайбай
Схема пастбищеоборота в селе Ельтай
Схема пастбищеоборота в селе Жарык
Схема пастбищеоборота в селе Малтабар
Схема пастбищеоборота населения с обозначением внешних и внутренних границ и с указанием периодов в селе Тайбай
Схема пастбищеоборота населения с обозначением внешних и внутренних границ и с указанием периодов в селе Ельтай
Схема пастбищеоборота населения с обозначением внешних и внутренних границ и с указанием периодов в селе Жарык
Схема пастбищеоборота населения с обозначением внешних и внутренних границ и с указанием периодов в селе Малтабар
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам села Тайбай
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам села Ельтай
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам села Жарык
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам села Малтабар
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища в селе Тайбай
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища в селе Ельтай
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища в селе Жарык
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища в селе Малтабар
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенные в селе Тайбай
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенные в селе Ельтай
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенные в селе Жарык
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенные в селе Малтабар
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Наименование села
Количество загонов в 2021 году
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
1
Тайбай
ВЛС
ЛС
ЛОС
ОЗ
ВЛС
ЛС
ЛОС
ОЗ
ВЛС
ЛС
ЛОС
ОЗ
2
Ельтай
ВЛС
ЛС
ЛОС
ОЗ
-
-
-
-
-
-
-
-
3
Жарык
ВЛС
ЛС
ЛОС
ОЗ
-
-
-
-
-
-
-
-
4
Малтабар
ВЛС
ЛС
ЛОС
ОЗ
ВЛС
ЛС
ЛОС
ОЗ
-
-
-
-
Схема скотопрогона в Тайбайском сельском округе
1№
Кадастровый номер
Наименование землепользователя
Площадь, га
1

124,2
ІҚМ -186
186 іқм *9=1674га
-1549,8
Итого
27927,1
29187,8
-1260,8
Тайбай ауылдық округі бойынша елді мекендер бөлінісінде мал мен жайылымдық жерлердің болуы туралы мәліметтер
2 кесте.
Елді мекен
Жайылым алаңы, га
Малдың саны
Жайылымдардың қажеттілігі, га
Жайылымдардың жетіспеуі / артық болуы, га
1
Тайбай ауылы
10905
ІҚМ-1573 бас, (Оның ішінде аналық мал басы -904 бас), Ұсақ мал-945 бас, Жылқы-283 бас
ҚМ 1573 бас.*9га / гол.=14157 га (ІҚМ (мат.) 904гол.*9га / гол.= 8136 га) Ұсақ мал 945ГОЛ.* 1,8 га/бас.=1701 га Жылқы 283гол.* 10,8 га/бас.=3056,4 га
6021га+1701га+3054,4 га= Малды жайылымдық ұстауға 10776,4 га
8136га аналық мал басы 10905-8136га= 2769га
2
Елтай ауылы
5890
ІҚМ-198 Бас (оның ішінде аналық бас -117 бас) Ұсақ мал-252 бас Жылқы -96 бас
ІҚМ 198 Бас.*9га / гол.= 1782 га (ІҚМ (мат.) 117гол.* 9 га/бас.=1053га) Ұсақ мал 252 бас.* 1,8 га/бас.=453,6 га Жылқы 96гол.* 10,8 га/бас=1036,8
729га+453,6 га+1036,8 га=2219,4 га малды жайылымдық ұстауға
1053 га аналық мал басы 5890га-1053га=4837га
3
Жарық ауылы
5601
ІҚМ-203 бас (оның ішінде аналық бас -135 бас) Ұсақ мал-51 Бас Жылқы - 69 бас
ІҚМ 203 бас.*9га / гол.= 1827 га (ІҚМ (мат.) 135гол.* 9 га/бас.=1215га) Ұсақ мал 51 Бас.* 1,8 га/бас.=91,8 га Жылқы 69гол.* 10,8 га/бас=745,2 га
612га+91,8 га + 745,2 га=1449га малды жайылымдық ұстауға
1215га аналық мал басы 5601га-1215га=4386га
4
Малтабар ауылы
5638
ІҚМ-421 бас, (оның ішінде аналық бас -182 бас) Ұсақ мал-405 бас Жылқы-165 бас
ІҚМ 421ГОЛ.*9га / гол.=3789га (ІҚМ (мат.) 182гол.*9га / гол.=1638га) Ұсақ мал 405ГОЛ.* 1,8 га/бас.=729га Жылқы 165гол.* 10,8 га/гол=1782га
2151га + 729га + 1782га= 4662 га малды жайылымдық ұстауға
1638га аналық мал басы 5638га-1638га= 4000га
Халықтың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу туралы мәліметтер.
3 кесте.
Малдың болуы
Жайылымдардың қажеттілігі, га
Жер учаскелерінің жер пайдаланушыларының атауы
Ауданы, га
Жайылымдардың жетіспеуі / артық болуы, га
1
ІҚМ 669 бас. (с. Тайбай) Жылқылар 200 бас. (с. Тайбай)
ІҚМ 669 бас.*9га / бас.=6021га, жылқылар 185 бас.*10,8=1998 га. 6021+1998=8019
8019 га
Елтай а. – 2617,6га
Жарык а. – 2937га
"Пчелка" ШҚ жерлері 895га
"ZHER ANA" ЖШС жерлері 1203га
"Элита" ШҚ 309га
"Никка" ШҚ 117 га
Итого 8078,6 га
8078,6 га
8078,6га-8019га= 59,6га
2
Жылқы 60 бас. (с. Малтабар)
Жылқы 62 бас.*10,8= 669,6 га
669,6 га
Рахимбекова Алтын жерлері- 669,6га
669,6га
669,6-669,6=0 га
Тайбай ауылындағы жайылым айналымының схемасы
Елтай ауылындағы жайылым айналымының схемасы
Жарық ауылындағы жайылым айналымының схемасы
Малтабар ауылындағы жайылым айналымының схемасы
Тайбай ауылындағы кезеңдер көрсетілген халықтың жайылым айналымының схемасы
Елтай ауылындағы кезеңдер көрсетілген халықтың жайылым айналымының схемасы
Жарық ауылындағы кезеңдер көрсетілген халықтың жайылым айналымының схемасы
Малтабар ауылындағы кезеңдер көрсетілген халықтың жайылым айналымының схемасы
Тайбай ауылының су көздеріне жайылым пайдаланушылардың қол жеткізу схемасы
Елтай ауылының су көздеріне жайылым пайдаланушылардың қол жеткізу схемасы
Жарық ауылының су көздеріне жайылым пайдаланушылардың қол жеткізу схемасы
Малтабар ауылының су көздеріне жайылым пайдаланушылардың қол жеткізу схемасы
Тайбай ауылында жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы
Елтай ауылында жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы
Жарық ауылында жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы
Малтабар ауылында жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы
Тайбай ауылында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Елтай ауылында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Жарық ауылында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Малтабар ауылында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаю мен жылжытудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кесте
Ауыл атауы
2021 жылғы қаламдар саны
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
1
Тайбай
КЖМ
ЖМ
ЖКМ
ДҚ
КЖМ
ЖМ
ЖКМ
ДҚ
КЖМ
ЖМ
ЖКМ
ДҚ
2
Ельтай
КЖМ
ЖМ
ЖКМ
ДҚ
-
-
-
-
-
-
-
-
3
Жарык
КЖМ
ЖМ
ЖКМ
ДҚ
-
-
-
-
-
-
-
-
4
Малтабар
КЖМ
ЖМ
ЖКМ
ДҚ
КЖМ
ЖМ
ЖКМ
ДҚ
-
-
-
-
Тайбай ауылдық округіндегі мал айдау сызбасы
Кадастрлық нөмірі
Жер пайдаланушының атауы
Аланы, га
1

01-006-022-1230
СПК "Береке"
124,2
120
01-006-041-132
ТОО"Golden Energy corp."
3,8
121
01-006-022-1209
ТОО "Сайран и Бразерс"
7
Расшифровка аббревиатур:
КХ – крестьянское хозяйство;
КХФ – крестьянское фермерское хозяйство;
ТОО – товарищество с ограниченной ответственностью;
СПК – селькохозяйственный производственный кооператив;
ОДЗ – общедолевые землепользователи;
КРС – крупный рогатый скот;
МРС – мелкий рогатый скот;
с.Тайбай – село Тайбай;
га – гектар;
гол. – головы.
ВЛС – весенне-летний сезон;
ЛОС – летне-осенний сезон;
ЛС – летний сезон;
ОЗ – отдыхающий загон.
Утвержден
Приложение 6 к решениию
Ерейментауского районного
маслихата от "23" декабря
2021 года № 7С-19/5-21
План по управлению пастбищами и их использованию в Тургайском сельском округе на 2021 год
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию в Тургайском сельском округе на 2021 год (далее - План) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11064) и иными нормативными правовыми актами.
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:
1) карту расположения пастбищ на территории Тургайского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов;
2) приемлемые схемы пастбищеоборотов;
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры;
4) схему доступа пастбище пользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды;
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища;

01-006-022-1230
СПК "Береке"
124,2
120
01-006-041-132
ТОО"Golden Energy corp."
3,8
121
01-006-022-1209
ТОО "Сайран и Бразерс"
7
Аббревиатуралардың толық жазылуы:
ШҚ –шаруа қожалығы;
ШФҚ – шаруа фермер қожалығы;
ЖШС – жауапкершілігі шектеулі серіктестік;
АШӨК – ауыл шаруашылығы өндірістік кооперативі;
ЖЖП – жалпы жер пайдаланушылар;
ІҚМ – ірі қара мал;
ҰММ – ұсақ мүйізді мал;
Тайбай а. –Тайбай ауылы;
га – гектар.
КЖМ – көктем-жаз маусымы;
ЖКМ – жазғы-күзгі маусым;
ЖМ – жазғы маусым;
ДҚ – демалушы қалам.
Ерейментау аудандық мәслихатының
2021 жылғы "23" желтоқсандағы
№ 7С-19/5-21 шешіміне
6-қосымша
Бекітілді
Торғай ауылдық округі бойынша 2021 жылға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар
Торғай ауылдық округінде 2021 жылға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі осы жоспар (бұдан әрі - жоспар) 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасының заңдарына, "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер - Министрінің Орынбасары - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 173 бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15090 тіркелген), "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті жол берілетін нормасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 қаулысына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11064 болып тіркелген) және басқа да нормативтік-құқықтық актілерге сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, азыққа қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданады.
Жоспар құрамында:
1) Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Торғай ауылдық округі аумағында жайылымдардың орналасу картасы;
2) Жайылым айналымдарының қолайлы схемалары;
3) Жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген карта;
4) Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, копандарға, суару немесе суландыру арналарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға)қол жеткізу схемасы;
5) Жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы;

6) схему размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при Тургайском сельском округе;
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных;
8) схема скотопрогона;
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ;
сведений о ветеринарно-санитарных объектах;
имеется ветеринарный пункт, расположенный в здании акимата сельского округа по адресу - ул. К.Жанибекова, 21;
два сибиро-язвенных захоронений, находящихся в урочище Айдарлы и у села Балыкты;
в селах Тургай и Жана жол имеются скотомогильники для утилизации животных, расположенных по адресам – в селе Тургай, ул. Бейбитшилик 27/А, в селе Жана Жол, ул. М. Тайшык 16.
данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев – пастбище пользователей, физических и (или) юридических лиц;
данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных;
сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах;
особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах;
сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
По административно-территориальному делению в Тургайском сельском округе имеются 5 сельских населенных пунктов.
Общая площадь территории Тургайского сельского округа 104707,3 гектар, из них пашни – 2536,9 га, пастбищные земли – 88140,1 гектар.
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения – 90677 гектар;
земли населенных пунктов – 14030,3 гектар;
земли промышленности, транспорта, связи, для нужд космической деятельности, обороны, национальной безопасности и иного несельскохозяйственного назначения – 7 гектар;
земли запаса – 3588,9 гектар.
Рельеф округа представляет собой холмисто-волнистую денудационную равнину с многочисленными массивами холмисто-скалистого мелкосопочника и островных гор. Массивы холмисто-скалистого мелкосопочника представляют собой отдельные куполообразные сопки или группы сопок, по вершинам которых на дневную поверхность выходят кристаллические породы. Относительная высота сопок достигает 10-60 м, абсолютная – 250-400 м. Склоны сопок разной крутизны от 8 до 30º. Наиболее крутые сопки в северо-западной части в районе бывшего поселка Ишкульмес. Склоны сопок покрыты дресвяснистыми или щебнисто-суглинистыми отложениями, на которых образовались темно-каштановые малоразвитые почвы. Для них характерны петрофитные степи с кустарниками по склонам и разреженные сообщества петрофитного разнотравья и кустарников по вершинам. Холмисто-скалистый водораздельный мелкосопочник используется под выгон. Массивы мелкосопочника отделяются друг от друга глубокими балками и логами (Айдалинская балка, лог Тоскудук и др.). Эти понижения характерны наличием близкого залегания грунтовых вод, местами встречаются небольшие соленые озера. Здесь имеют распространение засоленные почвы, которые используются как пастбищные и сенокосные угодья. В юго-западной части округа резко выделяется островные Соколиные горы. Абсолютные высоты их достигают 464 м. Сложены горы из гранитов, которые имеют характерные формы выветривания – башни, грибы, отдельные гребки. Часто выходы гранитов принимают матрацевидные формы. Склоны гор покрыты дресвянистыми отложениями, на которых пятнами образовались темно-каштановые малоразвитые почвы. В юго-восточном направлении, в районе села Ржищево, горы переходят в гряды сопок. Характерной особенностью этой части является наличие густой сети узких межсопочных понижений. Центральная часть территории округа пересечена долинами речек Кедей и Тургайка. Пойменная терраса здесь не наблюдается, или она занимает небольшие площади, встречаясь прерывистыми участками. Холмисто-волнистые денудационные равнины занимают обширные межсопочные пространства. Эти равнины занимают в мелкосопочнике около 50% общей площади и располагаются на абсолютных высотах 160-300 м. Сложены они элювиально-делювиальными щебенисто-суглинистыми и озерно-аллювиальными песчано-глинистыми отложениями.
По природным условиям территория Тургайского сельского округа находится в пределах степной зоны и по агроклиматическим показателям в двух агроклиматических районах: незначительно засушливом умеренно теплом (центральная и южная часть) и засушливом умеренно теплом (северная часть), которые характеризуются всеми чертами континентальности: суровой продолжительной зимой, коротким умеренно жарким летом, резкими контрастами температур зимы и лета, малым количеством годовых осадков.
Территория Тургайского сельского округа расположена в зоне сухих степей, где получил распространение дерновый тип почвообразования, где зональными почвами являются темно-каштановые. Кроме зональных почв получили широкое распространение интразональные почвы: солонцы, луговато-каштановые лугово-каштановые, луговые, лугово-болотные почвы и солончаки. По агроклиматическим показателям резко континентальный, это выражается большими колебаниями годовых и суточных температур, значительным превышением испаряемости над количеством выпадающих осадков.

6) Торғай ауылдық округ жанында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе)заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы;
7) Ауыл шаруашылығы жануарларын жаю мен жылжытудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кесте;
8) Мал айдау сызбасы;
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтерді;
ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтерді;
К. Жәнібеков көшесі, 21 мекенжайында орналасқан ауылдық округ әкімдігінің ғимаратында ветеринарлық пункті бар;
Айдарлы шатқалында және Балықты ауылының жанында орналасқан екі сібір жарасы көміндісі;
Торғай және Жаңа жол ауылдарында малдарды кәдеге жаратуға арналған мал қорымдары бар, мекен – жайлары бойынша-Торғай ауылы, Бейбітшілік көшесі 27/а, Жаңа жол ауылы, М.Тайшық көшесі 16.
ауыл шаруашылығы жануарлары бастарының саны туралы деректерді ескере отырып, олардың иелерін көрсете отырып қабылданды - түрлері мен жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректерді;
шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтерді;
ауыл шаруашылығы жануарларын мәдени және аридтік жайылымдарда жаю ерекшеліктерін;
мал айдауға арналған сервитуттар туралы мәліметтерді және мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар ұсынған өзге де деректерді қамтитын болады.
Әкімшілік-аумақтық бөлінісі бойынша Торғай ауылдық округінде 5 ауылдық елді мекен бар.
Торғай ауылдық округі аумағының жалпы ауданы 104707,3 гектар, оның ішінде егістік – 2536,9 га, жайылымдық жер – 88140,1 гектар.
Жер санаттары бойынша:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер - 90677 гектар;
елді мекендердің жерлері – 14030,3 гектар;
өнеркәсіп, көлік, байланыс, ғарыш қызметі, қорғаныс, ұлттық қауіпсіздік мұқтажына арналған жер және ауыл шаруашылығына арналмаған өзге де жер – 7 гектар;
қордағы жерлер – 3588,9 гектар.
Округінің жер бедері - және арал тауларының көптеген массивтері бар денудационалық жазығы. Шағын төмен тау және ұсақ шоқыларының массивтері - жеке күмбез тәрізді төбешіктер немесе төбешіктер тобы, оның шыңдарында кристалды тау жыныстары шыңдардан тыс. Таулардың салыстырмалы биіктігі 10-60 м, абсолютті - 250-400 м құрайды. Әр түрлі тік ішектегі төбелердің беткейлері 8-ден 30º аралығында. Бұрынғы Ишкелмес ауылындағы солтүстік-батыс бөлігіндегі шағын таулар бар. Таулардың беткейлері жеңілдетілген және ұсақталған шөгінділермен жабылған, оларда қара қоңыр аз дамыған топырақтар пайда болды. Олар беткейлердегі бұталары бар петрофит далалары және шыңдардағы петрофит тарату және бұталар қауымдастығымен сипатталады. Судың аз мөлшерідегі төбелік, жайылым үшін қолданылады. Кішкентай шоқылықтар массивтері бір-бірінен терең жыра сайлармен және сайыдармен бөлінген (Айдарлы жыра сай, Торткудук сайы және т.б.). Бұл төмендеулер жер асты суларының жоғары болуы сипатталады, кейбір жерлерде кішкентай тұздалған көлдер кездеседі. Мұнда жайылым және шабындықтар ретінде қолданылатын тұзды топырақтардың таралуы көп. Округтің оңтүстік-батыс бөлігінде, аралдық Сұңқар таулары ерекше көрінеді. Олардың абсолютті биіктері 464 м құрайды. Таулар граниттерден бүктелген, желдің соқтығынан, мұнараларға, саңырауқұлақтарға, жекелеген соққыларға тән формаларына ие. Көбінесе граниттердің шығуы матрицалық формаларды алады.Таудың беткейлері ағаштың жерүсті түзілімдерімен қапталған, оларда дақтар түрінде, қара қоңыр азшылықтар топырағы құрылған. Оңтүстік-Шығыс бағыттағы, Ржищево ауылы аумағындағ таулар шөқылар тізбегіне аусады. Осы бөлімнің тән белгісі – бұл, шоқылар аралық, тар қиғаштардың қалың желісінің болуы. Округтің орталық аумақтың бөлігін Кедей және Тургайка өзенінің алқаптарымен қиып өтеді. Мұнда өзен террассасы байқалмайды, немесе ол аз аландарды алады, үзілілген учаскелерімен кездеседі. Шоқылық денудационндық жазығы кеңістіктердің кең кеңістігін алады. Бұл жазықтар, ұсақ шөқыдықтарда, жалпы алаңының 50% алады және 160-300 м абсолютті биіктерде орналасқан. Олар элювиалды-делювиальлық қиыршық тасты және көл-аллювиалды, құм-саз шөгінділерден құралған.
Табиғи жағдайлары бойынша Торғай ауылдық округінің аумағы дала аймағының шегінде және агроклиматтық көрсеткіштері бойынша екі агроклиматтық ауданда орналасқан: шамалы қуаң қоңыржай жылумен (орталық және оңтүстік бөлігі) және қуаң қоңыржай жылумен (солтүстік бөлігі), олар континенттіліктің барлық белгілерімен сипатталады: қатты ұзақ қыс, қысқа қоңыржай ыстық жаз, қыс және жаз температурасының күрт қарама-қайшылығы, жылдық жауын-шашынның аз мөлшерінде сипатталады.
Торғай ауылдық округінің аумағы құрғақ дала аймағында орналасқан, онда аймақтық топырақтары қара қоңыр топырақ болып табылатын топырақ түзудің шым түрі таралған. Аймақтық топырақтардан басқа интразональды топырақтар кең таралды: сортаң, шалғынды-каштан шалғынды-каштан, шалғынды, шалғынды-батпақты топырақтар және сортаң топырақтар. Агроклиматтық көрсеткіштер бойынша күрт континентальды, бұл жылдық және тәуліктік температураның үлкен ауытқуларымен, буланудың жауын-шашын мөлшерінен едәуір артуымен көрінеді.
Топырақ негізінен қара каштан төмен гумусты ауыр сазды.

На 1 декабря 2020 года по данным подворного обхода в Тургайском сельском округе насчитывается (личное подворье населения и поголовье ТОО, КХ) крупного рогатого скота 4035 голов, из них маточное поголовье 1926 голов, мелкого рогатого скота 7210 голов, 2559 головы лошадей. Из них:
в селе Тургай:
крупного рогатого скота 997 головы, из них маточное поголовье 498 голова, мелкого рогатого скота 3158 голов, 462 голов лошадей.
Площадь пастбищ составляет 9220 гектар.
в селе Нижний Тургай:
крупного рогатого скота 126 головы, из них маточное поголовье 40 голов, мелкого рогатого скота 326 головы, 39 головы лошадей.
Площадь пастбищ составляет 1122 гектар.
в селе Карагайлы:
крупного рогатого скота 61 головы, из них маточное поголовье 38 голов, мелкого рогатого скота 371 голов, 124 головы лошадей.
Площадь пастбищ составляет 1373 гектар.
в селе Балыкты:
крупного рогатого скота 157 головы, из них маточное поголовье 77 голов, мелкого рогатого скота 457 голов, 287 головы лошадей.
Площадь пастбищ составляет 2948 гектар.
в селе Жана жол:
крупного рогатого скота 759 головы, из них маточное поголовье 334 голов, мелкого рогатого скота 800 голов, 224 головы лошадей.
Площадь пастбищ составляет 9387 гектар.
Поголовье в ТОО, КФХ составляет: крупного рогатого скота 1935 головы, мелкого рогатого скота 2098 головы, 1423 голов лошадей.
Площадь пастбищ ТОО, КФХ составляет 60042,2 гектар.
Для обеспечения сельскохозяйственных животных по Тургайскому сельскому округу имеются всего 84092,2 гектар пастбищных угодий. В черте населенных пунктов числится 24050 гектар пастбищ.
Имеется распоряжение акима о безвозмездном прогоне скота через земли сельского округа животным КХ и ТОО:
КХ "Аубакиров К-17" Аубакиров К.К., КХ "Дуйсенбай" Абденов К.Д., КХ "Ташенов" Ташенов Т.С., КХ "Мухамеджан" Бекмагамбетов Ж.С., КХ "Бекулан" Ахметов М.Д., КХ Альжанов О.Е.
На основании вышеизложенного, согласно статьи 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" для нужд местного населения (с.Тургай, с.Нижний Тургай, с.Карагайлы, с.Балыкты, с.Жана жол.) по содержанию маточного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных при имеющихся пастбищных угодьях населенных пунктов с общей площадью 24050 га, потребности нет, при норме нагрузки 9 га на одну голову КРС, 1,8 га на одну голову МРС и 10,8 га на одну голову лошади.
В общем по округу нехватка пастбищ составляет 16320,8 га.
Сложившуюся потребность пастбищных угодий в товариществах крестьянских и фермерских хозяйствах (далее КХ, КФХ, ТОО, СПК) необходимо восполнить за счет выпаса сельскохозяйственных животных населения на землях в близлежащих незагруженных землях принадлежащих ТОО "Торгай" - 19774,9 га, ТОО "Майлыбай" - 181 га, СПК "Карагайлы – 275 га, КХ "Бекулан" - 124 га, КХ "Есим" - 1150 га.КХ "Мухамеджан" - 100 га, СПК "Торгай" - 111 га.
При необходимости в дополнительных участках пастбищ будут заключены договора с землепользователями и акиматами граничащими с Тургайским сельским округом, а именно, с акиматами Бестогайского сельского округа, Новомарковского сельского округа и Тайбайского сельского округа.
Для определения границ и местонахождения вышеуказанных земельных участков используется Автоматизированная информационная система государственного земельного кадастра (АИС ГЗК). По кадастровым номерам определяются географические координаты, внутренние и внешние границы земельных участков и площади.
При использовании земель землепользователя с незагруженными землями землепользователем имеющего нехватки патбищ для поголовья скота, заключается договор между землепользователями. Так же, определяются границы земель для использования с уведомлением отдела земельных отношений Ерейментауского района.
Землепользователи села Тургай и Нижний Тургай и жители села для водопоя используют озеро Доненколь, реки Тургайка и Кедей, безымянные плотины вблизи этих сел. Определены схемы доступа пастбищепользователей к водоисточникам.
Землепользователи села Карагайлы и жители села для водопоя используют реку Кедей. Схемы доступа пастбищепользователей к водоисточникам.
Землепользователи села Балыкты и жители села для водопоя используют реку Кедей и безымянные плотины в близи села Балыкты. Определены схемы доступа пастбищепользователей к водоисточникам.
Землепользователи села Жана жол и жители села для водопоя используют реку Тургайка и мелкие природные водоемы вблизи села Жана жол. Определены схемы доступа пастбищепользователей к водоисточникам.

2020 жылдың 1 желтоқсанында өткізген аула бойынша аралау мәліметтеріне сай, Торғай ауылдық округінде (халықтың жеке ауласы және ЖШС, ШҚ мал басы) 4035 бас ірі қара мал, оның ішінде аналық мал басы 1926 бас, ұсақ мал 7210 бас, жылқы 2559 бас. Оның ішінде:
Торғай ауылында:
ірі қара мал 997 бас, оның ішінде аналық мал басы 498 бас, ұсақ мал 3158 бас, жылқы 462 бас.
Жайылым алаңы 9220 гектарды құрайды.
Төменгі Торғай ауылында:
ірі қара мал 126 бас, оның ішінде аналық мал басы 40 бас, ұсақ мал 326 бас, жылқы 39 бас.
Жайылым алаңы 1122 гектарды құрайды.
Карағайлы ауылында:
ірі қара мал-61 бас, оның ішінде аналық мал-38 бас, ұсақ мал-371 бас, жылқы-124 бас.
Жайылым алаңы 1373 гектарды құрайды.
Балыкты ауылында:
ірі қара мал 157 бас, оның ішінде аналық мал 77 бас, ұсақ мал 457 бас, жылқы 287 бас.
Жайылым ауданы 2948 гектарды құрайды.
Жаңа жол ауылында:
ірі қара мал 759 бас, оның ішінде аналық мал 334 бас, ұсақ мал 800 бас, жылқы 224 бас.
Жайылым ауданы 9387 гектарды құрайды.
Торғай ауылдық округінің ЖШС, шаруа және фермер қожалықтарындағы мал басы: ірі қара мал 1935 басты, ұсақ мал 2098 басты, жылқы 1423 басты құрайды.
ЖШС, шаруа және фермер қожалықтарының жайылым ауданы 60042,2 гектарды құрайды.
Торғай ауылдық округі бойынша ауыл шаруашылығы жануарларын қамтамасыз ету үшін барлығы 84092,2 гектар жайылымдық жер бар. Елді мекендер шегінде 24050 гектар жайылым бар.
Торғай ауылдық округінде шаруа қожалықтарымен және жауапкершілігі шектеулі серіктестіктерімен малдарын округ жерлерімен айдап өтуге, жайылымдарды өтеусіз пайдалану бойынша сервитут келісім-шарттары бар:
"Аубакиров К-17" ШҚ Аубакиров К.К., "Дуйсенбай" ШҚ Абденов К.Д., "Ташенов" ШҚ Ташенов Т.С., "Мухамеджан" ШҚ Бекмагамбетов Ж.С., "Бекулан" ШҚ Ахметов М.Д., ШҚ Альжанов О.Е.
Жоғарыда баяндалғанның негізінде, "Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабына сәйкес елді мекендердің жайылымдық алқаптары кезінде ауыл шаруашылығы жануарларының аналық (сауын) басын күтіп-ұстау бойынша жергілікті халықтың мұқтажы үшін (Торғай а., Төменгі Торғай а., Карағайлы а., Балықты а., Жаңа жол а.) 24050 га мөлшерінде қажеттілік жоқ, жүктеме нормасы ІҚМ бір басына 9 га, ҰММ бір басына 1,8 га және жылқының бір басына 10,8 га.
Жалпы округ бойынша жайылым тапшылығы 16320,8 га құрайды.
Шаруа және фермер қожалықтары серіктестіктерінде (бұдан әрі – ШҚ, ШФҚ, , ЖШС, АШӨК) жайылымдық алқаптарға қалыптасқан қажеттілікті жақын маңдағы "Торгай" "ЖШС" - 19774,9 га, "Майлыбай" "ЖШС" - 181 га, "Карагайлы" АӨК – 275 га, "Бекулан" ШҚ - 124 га, "Есим" ШҚ - 1150 га. "Мухамеджан" ШҚ - 100 га, "Торғай" АӨК - 111 га тиесілі жерлерге есебінен, халықтың ауыл шаруашылығы жануарларын жаю қажет
Қажет болған жағдайда қосымша жайылымдарда Торғай ауылдық округтерімен шектесетін жер пайдаланушылармен және әкімдікпен шарттар жасалатын болады. Атап айтқанда, Бестогай ауылдық округі, Новомарковка ауылдық округі және Тайбай ауылдық округі.
Жоғарыда көрсетілген жер учаскелерінің шекаралары мен орналасқан жерін айқындау үшін мемлекеттік жер кадастрының автоматтандырылған ақпараттық жүйесі (МЖК ААЖ) пайдаланылады. Кадастрлық нөмірлер бойынша жер учаскелерінің географиялық координаттары, ішкі және сыртқы шекаралары мен алаңдары айқындалады.
Жер пайдаланушының мал басы үшін патбишалары жетіспейтін жер пайдаланушы тиелмеген жерлерімен жерлерін пайдаланған кезде жер пайдаланушылар арасында уақытша жер пайдалану туралы шарт жасалады. Сондай-ақ, пайдалану үшін жердің шекаралары анықталады.
Торғай және Төменгі Торғай ауылының жер пайдаланушылары мен ауыл тұрғындары Дөненкөл көлін, Торғай және Кедей өзендерін, осы ауылдардың жанындағы атаусыз бөгеттерді суару үшін пайдаланады. Жайылым пайдаланушылардың су көздеріне қол жеткізу схемалары айқындалған.
Қарағайлы ауылының жер пайдаланушылары мен ауыл тұрғындары маңындағы Кедей өзенінің мал суару үшін пайдаланады. Жайылым пайдаланушылардың су көздеріне қол жеткізу схемалары.
Балықты ауылының жер пайдаланушылары мен ауыл тұрғындары суат үшін Балықты ауылының маңындағы Кедей өзені мен атауы жоқ бөгеттерді пайдаланады. Жайылым пайдаланушылардың су көздеріне қол жеткізу схемалары айқындалған.
Жаңа жол ауылының жер пайдаланушылары мен ауыл тұрғындары Жаңа жол ауылының маңында Торғай өзені және ұсақ табиғи су айдындары пайдаланады. Жайылым пайдаланушылардың су көздеріне қол жеткізу схемалары айқындалған.

177
КРС-51г.,
МРС-8г.,
Лошади – 11г.
51крс*9=459га,
8 мрс*1,8=14,4га,
11л*10,8=118,8га. 459га+14,4га+118,8га=592,2га
-415,2
Итого
37597,5
27648,2
10625
Сведения о наличие скота и пастбищных угодий по Тургайскому сельскому округу в разрезе по населенным пунктам
Таблица № 2.
Населенный пункт
Площадь пастбищь, га
Наличие скота
Потребность пастбищ,га
Нехватка/излишки пастищ, га
1
Село Тургай
9220
КРС- 997 головы,
(Из них маточное поголовье -498 голов),
МРС – 3158 головы,
Лошади – 462 головы
КРС 997гол.*9га/гол.=8973 га
(КРС (мат.) 498гол.*9га/гол.= 4482 га)
МРС 3158гол.*1,8га/гол.=5684,4 га
Лошади 462гол.*10,8га/гол.=4989,6 га
4491га+5684,4га+4989,6га=
15164,4 га на отгонно-пастбищное содержание животных
4482 га маточное поголовье
9220-4482га= 4738га
2
Село Нижний Тургай
1122
КРС- 126 головы
(из них маточное поголовье -40 голова)
МРС – 326 голов
Лощади -39 голов
КРС 126 гол.*9га/гол.= 1134 га
(КРС (мат.) 40гол.*9 га/гол.=360га)
МРС 326 гол.*1,8га/гол.=586,8 га
Лошади 39гол.*10,8га/гол=421,2
774га+586,2га+421,2га=1781,4га на отгонно-пастбищное содержание животных
360 га маточное поголовье
1122га-320га=762га
3
Село Карагайлы
1373
КРС- 61 головы
(из них маточное поголовье -38 голова)
МРС – 371 голов
Лощади -124 голов
КРС 61 гол.*9га/гол.= 549 га
(КРС (мат.) 38гол.*9 га/гол.=342га)
МРС 371 гол.*1,8га/гол.=667,8 га
Лошади 124гол.*10,8га/гол=1339,2га
207га+667,8га+1339,2га=2214га на отгонно-пастбищное содержание животных
207га маточное поголовье
1373га-207га=1166га
4
Село Балыкты
2948
КРС-157 гол,
(из них маточное поголовье -77 головы)
МРС- 457 головы
Лошади – 287 головы
КРС 157гол.*9га/гол.=1413га
(КРС (мат.) 77гол.*9га/гол.=693га)
МРС 457гол.*1,8га/гол.=822,6га
Лошади 287гол.*10,8га/гол=3099,6га
720 га+822,6га +3099,6га= 4642,2 га на отгонно-пастбищное содержание животных
693га маточное поголовье
2948га-693га= 2255га
5
Село Жана жол
9387
КРС-759 гол,
(из них маточное поголовье -334 головы)
МРС- 800 головы
Лошади – 224 головы
КРС 759гол.*9га/гол.=6831га
(КРС (мат.) 334гол.*9га/гол.=3006га)
МРС 800гол.*1,8га/гол.=1440га
Лошади 224гол.*10,8га/гол=2419,2га
3825 га+1440га +2419,2га= 7684,2 га на отгонно-пастбищное содержание животных
3006га маточное поголовье
9387га-3006га= 6381га
Сведения о перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных населения.
Таблица № 3.
Поголовье сел
Наличие скота
Потребность пастбищ, га
Наименование землепользователей земельных участков
Площадь, га
Нехватка/излишки пастбищ, га
1
КРС 499 гол. (с.Тургай)
МРС 1058 гол. (с.Тургай)
Лошади 373 гол. (с.Тургай)
КРС 499 гол.*9га/гол.=4491 га,
МРС 1058 гол*1,8=1904,4 га,
Лошади 373 гол.*10,8=4028,4 га.
4491+1904,4+4028,4=10423,8
10423,8 га
с.Тургай
земли ТОО "Торгай" 10423,8 га
Итого 10423,8 га
10423,8 га

177
ІҚМ – 51,
ҰММ – 8,
Жылқы – 11.
51 іқм*9=459га,
8 ұмм *1,8=14,4га,
11 ж*10,8=118,8га.
459га+14,4га+118,8га=592,2га
-415,2
Итого
37597,5
27648,2
10625
Торғай ауылдық округі бойынша елді мекендер бөлінісінде мал мен жайылымдық жерлердің болуы туралы мәліметтер
2 кесте.
Елді мекен
Жайылым алаңы, га
Малдың саны
Жайылымдардың қажеттілігі, га
Жайылымдардың жетіспеуі / артық болуы, га
1
Торғай ауылы
9220
ІҚМ-997 бас,
(Оның ішінде аналық мал басы -498 бас),
Ұсақ мал-3158 бас,
Жылқы-462 бас
ІҚМ 997 бас.*9га / бас.=8973 га
(ІҚМ (мат.) 498.*9га / бас.= 4482 га)
Ұсақ мал 3158/бас.* 1,8 га/бас.=5684,4 га
Жылқы 462бас.* 10,8 га/бас.=4989,4 га
4491га+5684,4га+4989,6 га= Малды жайылымдық ұстауға 15164,4,4 га
4482га аналық мал басы
9220-4482га= 4738га
2
Төменгі Торғай ауылы
1122
ІҚМ-126 бас,
(Оның ішінде аналық мал басы -40 бас),
Ұсақ мал-326 бас,
Жылқы-39 бас
ІҚМ 126 бас.*9га / бас.=1134 га
(ІҚМ (мат.) 40.*9га / бас.= 360 га)
Ұсақ мал 326/бас.* 1,8 га/бас.=586,8 га
Жылқы 39 бас.* 10,8 га/бас.=421,2 га
774 га+586,2 га+421,2, га= Малды жайылымдық ұстауға 1781,4 га
360 га аналық мал басы
1122 га-320 га= 762 га
3
Қарағайлы ауылы
1373
ІҚМ-61 бас,
(Оның ішінде аналық мал басы -38 бас),
Ұсақ мал-371 бас,
Жылқы-124 бас
ІҚМ 61 бас.*9га / бас.=549 га
(ІҚМ (мат.) 38.*9га / бас.= 342 га)
Ұсақ мал 371/бас.* 1,8 га/бас.=667,8 га
Жылқы 124 бас.* 10,8 га/бас.=1339,2 га
207 га+667,8 га+1339,2 га= Малды жайылымдық ұстауға 2214 га
207 га аналық мал басы
1373 га-207 га= 1166 га
4
Балықты ауылы
2948
ІҚМ-157 бас,
(Оның ішінде аналық мал басы -77 бас),
Ұсақ мал-457 бас,
Жылқы-287 бас
ІҚМ 157 бас.*9га / бас.=1413 га
(ІҚМ (мат.) 77.*9га / бас.= 693 га)
Ұсақ мал 457/бас.* 1,8 га/бас.=822,6 га
Жылқы 287 бас.* 10,8 га/бас.=3099,6 га
720 га+822,6 га+3099,6, га= Малды жайылымдық ұстауға 4642,2 га
693 га аналық мал басы
2948 га-693 га= 2255 га
5
Жаңа жол ауылы
9387
ІҚМ-759 бас,
(Оның ішінде аналық мал басы -334 бас),
Ұсақ мал-800 бас,
Жылқы-224 бас
ІҚМ 759 бас.*9га / бас.=6831 га
(ІҚМ (мат.) 334.*9га / бас.= 3006 га)
Ұсақ мал 800/бас.* 1,8 га/бас.=1440 га
Жылқы 224 бас.* 10,8 га/бас.=2419,2 га
3825 га+1440 га+2419,2, га= Малды жайылымдық ұстауға 7684,2 га
3006 га аналық мал басы
9387 га-3006 га= 6381 га
Халықтың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу туралы мәліметтер.
3 кесте.
Малдың саны
Есеп
Жайылымдардың қажеттілігі, га
Жер учаскелерінің жер пайдаланушыларының атауы
Ауданы, га
Жайылымдардың жетіспеуі / артық болуы, га
1
ІҚМ - 499 бас. (Торғай а.)
ҰММ – 1058 бас (Торғай а.)
Жылқылар 373 бас (Торғай а.)
ІҚМ 499 бас*9га / бас=4491 га,
ҰММ 1058 бас*1,8/бас=1904,4 га,
жылқылар 373 бас*10,8=4028,4 га. 4491+1904,4+4028,4=10423,8
10423,8 га
Торғай а."Торгай" ЖШС жерлерінің 10423,8 га
барлығы: 10423,8 га
10423,8 га

10423,8-10423,8га= 0 га
2
КРС 86 гол. (с.Нижний Тургай)
МРС 59 гол. (с.Нижний Тургай)
Лошади 13 гол. (с. Нижний Тургай)
КРС 86 гол.*9га/гол.=774 га,
МРС 59 гол*1,8=106,2 га,
Лошади 13 гол.*10,8=140,4 га.
774+106,2+140,4=1020,6
1020,6 га
земли ТОО "SataІ-2017" -695 г,
земли ТОО "Торгай" 325,6 га
Итого 1020,6 га
1020,6 га
1020,6-1020,6=0 га
3
КРС 23 гол. (с.Карагайлы)
МРС 74 гол. (с.Карагайлы)
Лошади 78 гол. (с.Карагайлы)
КРС 23 гол.*9га/гол.=207 га,
МРС 74 гол*1,8.=133,2 га,
Лошади 78 гол.*10,8=842,4 га.
207+133,2+842,4=1182,6
1183 га
земли ТОО "Стаханово-Агро"1183 га
Итого 1183 га
1183 га
1183-1183=0 га
4
КРС 80 гол. (с.Балыкты)
Лошади 154 гол. (с.Балыкты)
КРС 80 гол.*9га/гол.=720 га,
Лошади 154 гол.*10,8=1663,2 га.
720+1663,2=2383,2
2387 га
земли ТОО "ABC-АГРО" 445,1 га
земли ТОО "Торгай" 2105,9 га
Итого 2551 га
2551 га
2551-2387=164 га
5
Лошади 121 гол. (с. Жана жол)
Лошади 121 гол.*10,8=1306,8 га.
1306,8=1306,8
1303,2 га
земли ТОО "Жана Жол - А" 1330 га
Итого 1330 га
1330 га
1330-1306,8=23,2 га
Схема пастбищеоборота населения с указанием периодов в селе Тургай
Схема пастбищеоборота населения с указанием периодов в селе Нижний Тургай
Схема пастбищеоборота населения с указанием периодов в селе Карағайлы
Схема пастбищеоборота населения с указанием периодов в селе Балыкты
Схема пастбищеоборота населения с указанием периодов в селе Жана жол
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сеззонных, объектов пастбищной инфраструктуры в селе Тургай
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сеззонных, объектов пастбищной инфраструктуры в селе Нижний Тургай
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сеззонных, объектов пастбищной инфраструктуры в селе Карагайлы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сеззонных, объектов пастбищной инфраструктуры в селе Балыкты
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сеззонных, объектов пастбищной инфраструктуры в селе Жана жол
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам села Тургай
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам села Нижний Тургай
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам села Карагайлы
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам села Балыкты
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам села Жана жол
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища в селе Тургай
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища в селе Нижний Тургай
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища в селе Карагайлы
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища в селе Балыкты
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища в селе Жана жол
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенные в селе Тургай
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенные в селе Нижний Тургай
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенные в селе Карагайлы
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенные в селе Балыкты
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенные в селе Жана жол
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Наименование села
Количество загонов в 2021 году
1
2
3
4
1
Тургай
ВЛС
ЛС
ЛОС
ОЗ
2
Нижний Тургай
ВЛС
ЛС
ЛОС
ОЗ
3
Карагайлы
ВЛС
ЛС
ЛОС
ОЗ
4
Балыкты
ВЛС
ЛС
ЛОС
ОЗ
5
Жана жол
ВЛС
ЛС
ЛОС
ОЗ
Схема скотопрогона в Тургайском сельском округе
Кадастровый номер
Наименование сельхозяйственного предприятия
площадь участка, га
итого
Тургай

10423,8-10423,8га= 0 га
2
ІҚМ - 86 бас. (Төменгі Торғай а.)
ҰММ – 59 бас (Төменгі Торғай а.)
Жылқылар 13 бас (Төменгі Торғай а.)
ІҚМ 86 бас*9га / бас=774 га,
ҰММ 59 бас*1,8/бас=106,2 га,
жылқылар 13 бас*10,8=140,4 га. 774+106,2+140,4=1020,6
1020,6 га
Төменгі Торғай а.
"SataІ-2017" ЖШС жерлерінің 695 га
"Торгай" ЖШС жерлерінің 325,6 га
барлығы: 1020,6 га
1020,6 га
1020,6-1020,6=0 га
3
ІҚМ - 23 бас. (Қарағайлы а.)
ҰММ – 74 (Қарағайлы а.)
Жылқылар 78 (Қарағайлы а.)
ІҚМ 23 бас*9га / бас=207 га,
ҰММ 74 бас*1,8/бас=133,2 га,
жылқылар 78 бас*10,8=842,4 га. 207+133,2+842,4=1182,6
1183 га
" Стаханово-Агро " ЖШС жерлерінің 1183 га
барлығы: 1183 га
1183 га
1183-1183=0 га
4
ІҚМ - 80 бас. (Балықты а.)
Жылқылар154 (Балықты а.)
ІҚМ 80 бас*9га / бас=720 га,
жылқылар 154 бас*10,8=1663,2 га.
720+1663,2=2383,2
2387 га
" ABC-АГРО " ЖШС жерлерінің 445,1 га
"Торгай" ЖШС жерлерінің 2105,9 га
барлығы: 2551 га
2551 га
2551-2387=164 га
5
Жылқылар121 (Жаңа жол а.)
жылқылар 121 бас*10,8=1306,8 га.
1306,8=1306,8
1303,2 га
" Жана Жол - А " ЖШС жерлерінің 1330 га
барлығы: 1330 га
1330 га
1330-1306,8=23,2 га
Торғай ауылындағы кезеңдер көрсетілген халықтың жайылым айналымының схемасы
Төменгі Торғай ауылындағы кезеңдер көрсетілген халықтың жайылым айналымының схемасы
Қарағайлы ауылындағы кезеңдер көрсетілген халықтың жайылым айналымының схемасы
Балыкты ауылындағы кезеңдер көрсетілген халықтың жайылым айналымының схемасы
Жаңа жол ауылындағы кезеңдер көрсетілген халықтың жайылым айналымының схемасы
Торғай ауылында жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген карта
Төменгі Торғай ауылында жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген карта
Қарағайлы ауылында жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген карта
Балықты ауылында жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген карта
Жаңа жол ауылында жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген карта
Торғай ауылының су көздеріне жайылым пайдаланушылардың қол жеткізу схемасы
Томенгі Торғай ауылының су көздеріне жайылым пайдаланушылардың қол жеткізу схемасы
Қарағайлы ауылының су көздеріне жайылым пайдаланушылардың қол жеткізу схемасы
Балықты ауылының су көздеріне жайылым пайдаланушылардың қол жеткізу схемасы
Жаңа жол ауылының су көздеріне жайылым пайдаланушылардың қол жеткізу схемасы
Торғай ауылында жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы
Төменгі Торғай ауылында жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы
Қарағайлы ауылында жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы
Балықты ауылында жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы
Жаңа жол ауылында жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы
Торғай ауылында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Төменгі Торғай ауылында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Қарағайлы ауылында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Балыкты ауылында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Жаңа жол ауылында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаю мен жылжытудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кесте
Ауыл атауы
2021 жылғы қаламдар саны
1
2
3
4
1
Торғай
КЖМ
ЖМ
ЖКМ
ДҚ
2
Төменгі Торғай
КЖМ
ЖМ
ЖКМ
ДҚ
3
Қарағайлы
КЖМ
ЖМ
ЖКМ
ДҚ
4
Балықты
КЖМ
ЖМ
ЖКМ
ДҚ
5
Жаңа жол
КЖМ
ЖМ
ЖКМ
ДҚ
Торғай ауылдық округіндегі мал айдау сызбасы
Кадастырлық нөмер
Ауыл шаруашылық кәсіпорын
Участок кқлемі, га
барлығы
Торғай

01-006-010-455
КХ "Роман" Косяк Евгений Николаевич
277 га
277 га
01-006-010-440
КХ "Айдархан" Тлеубердинов Айдархан Кабылдинович
153 га
153 га
01-006-010-422
КХ "Каржасбаев" Каржасбаев Мурат Кабылшарипович
629 га
629 га
01-006-010-126
КХ "Кумая" Ульбашев Виктор Сергеевич
435 га
535 га
01-006-010-360
100 га
Жана жол
01-006-010-394, 395
ТОО "Жана Жол - А"
2740 га
2740 га
01-006-010-327
КХ "Айдархан" Тлеубердинов Айдархан Кабылдинович
612 га
1500 га
01-006-010-328
32 га
01-006-010-329
856 га
01-006-010-448
КХ Бидалов Ержан Токенович
420 га
420 га
01-006-010-355
КХ Ныгметов Сарсенбай Кенесович
300 га
300 га
Расшифровка аббревиатур:
ВЛС – весенне-летний сезон;
ЛС – летний сезон;
ЛОС – летне-осенний сезон;
ОЗ – отдыхающий загон.
КХ – крестьянское хозяйство;
КХФ – крестьянское фермерское хозяйство;
ТОО – товарищество с ограниченной ответственностью;
СПК – селькохозяйственный производственный кооператив;
ОДЗ – общедолевые землепользователи;
КРС – крупный рогатый скот;
МРС – мелкий рогатый скот;
га – гектар;

01-006-010-455
ШҚ "Роман" Косяк Евгений Николаевич
277 га
277 га
01-006-010-440
ШҚ "Айдархан" Тлеубердинов Айдархан Кабылдинович
153 га
153 га
01-006-010-422
ШҚ "Каржасбаев" Каржасбаев Мурат Кабылшарипович
629 га
629 га
01-006-010-126
ШҚ "Кумая" Ульбашев Виктор Сергеевич
435 га
535 га
01-006-010-360
100 га
Жаңа жол
01-006-010-394, 395
ЖШС "Жана Жол - А"
2740 га
2740 га
01-006-010-327
ШҚ "Айдархан" Тлеубердинов Айдархан Кабылдинович
612 га
1500 га
01-006-010-328
32 га
01-006-010-329
856 га
01-006-010-448
ШҚ Бидалов Ержан Токенович
420 га
420 га
01-006-010-355
ШҚ Ныгметов Сарсенбай Кенесович
300 га
300 га
Аббревиатуралардың толық жазылуы:
КЖМ – көктем-жаз маусымы;
ЖМ – жазғы маусым;
ЖКМ – жазғы-күзгі маусым;
ДҚ – демалушы қамал.
ШҚ –шаруа қожалығы;
ШФҚ – шаруа фермер қожалығы;
ЖШС – жауапкершілігі шектеулі серіктестік;
АШӨК – ауыл шаруашылығы өндірістік кооперативі;
ЖЖП – жалпы жер пайдаланушылар;
ІҚМ – ірі қара мал;
ҰММ – ұсақ мүйізді мал;
га – гектар.