Об утверждении Плана по управлению пастбищами и их использованию по Мартукскому району на 2021-2022 годы
Решение Мартукского районного маслихата Актюбинской области от 26 июля 2021 года № 47. Прекращено действие в связи с истечением срока
В соответствии со статьей 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" и подпунктом 1) статьи 8 Закона Республики Казахстан "О пастбищах", Мартукский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить прилагаемый План по управлению пастбищами и их использованию по Мартукскому району на 2021-2022 годы согласно приложению.
2. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Секретарь Мартукского
районного маслихата
Т. Көлкебаев
Утвержден решением Мартукского районного маслихата от 26 июля 2021 года № 47
План по управлению пастбищами и их использованию по Мартукскому району на 2021-2022 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию по Мартукскому району на 2021-2022 годы (далее – План) разработан в соответствии с Законом Республики Казахстан "О пастбищах", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрированный в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15090) и в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ в Мартукском районе.
План содержит:
1) схему (карту) расположения пастбищ на территории Мартукского района в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов, согласно приложению 1 к настоящему Плану;
2) приемлемые схемы пастбищеоборотов, согласно приложению 2 к настоящему Плану;
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры, согласно приложению 3 к настоящему Плану;
4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды, согласно приложению 4 к настоящему Плану;
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища, согласно приложению 5 к настоящему Плану;

Мәртөк ауданы бойынша 2021-2022 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарын бекіту туралы
Ақтөбе облысы Мәртөк аудандық мәслихатының 2021 жылғы 26 шілдедегі № 47 шешімі. Мерзімі өткендіктен қолданыс тоқтатылды
Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 6 бабына және Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 8 бабының 1) тармақшасына сәйкес, Мәртөк аудандық мәслихаты ШЕШТІ:
1. Қоса беріліп отырған қосымшаға сәйкес Мәртөк ауданы бойынша 2021-2022 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар бекітілсін.
2. Осы шешім оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Мәртөк аудандық
мәслихатының хатшысы
Т. Көлкебаев
Мәртөк аудандық мәслихатының 2021 жылғы 26 шілдедегі № 47 шешімімен бекітілген
Мәртөк ауданы бойынша 2021-2022 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар
Осы, Мәртөк ауданы бойынша 2021-2022 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар (бұдан әрі – Жоспар) Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15090 болып тіркелген) бұйрығына сәйкес және Мәртөк ауданында жайылымдарды ұтымды пайдалану, жемшөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында әзірленді.
Жоспар мазмұны:
1) құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Мәртөк ауданы аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы) осы жоспардың 1 қосымшасына сәйкес;
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемалары осы жоспардың 2 қосымшасына сәйкес;
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы осы жоспардың 3 қосымшасына сәйкес;
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы осы жоспардың 4 қосымшасына сәйкес;
5) жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы осы жоспардың 5 қосымшасына сәйкес;

6) схему размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при сельском округе, согласно приложению 6 к настоящему Плану;
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных, согласно приложению 7 к настоящему Плану;
8) План мероприятий для рационального использования пастбищ на территории Мартукского района, согласно приложению 8 к настоящему Плану.
По административно-территориальному делению в Мартукском районе имеются 13 сельских округов, 32 сельских населенных пунктов.
Общая площадь территории Мартукского района 660532 гектар. Для обеспечения сельскохозяйственных животных по району имеются всего 249792 гектар пастбищных угодий. В черте населенного пункта числится 24972 гектар пастбищ, в землях запаса имеются 96484 гектар пастбищных угодий.
Приложение 1 к Плану по управлению пастбищами и их использованию по Мартукскому району на 2021-2022 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Мартукского района в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Приложение 2 к Плану по управлению пастбищами и их использованию по Мартукскому району на 2021-2022 годы
Приемлемые схемы пастбищеоборотов
Приложение 3 к Плану по управлению пастбищами и их использованию по Мартукскому району на 2021-2022 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных обьектов пастбищной инфраструктуры
Приложение 4 к Плану по управлению пастбищами и их использованию по Мартукскому району на 2021-2022 годы
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оростилеьным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), сотавленная согласно норме потребления воды
Приложение 5 к Плану по управлению пастбищами и их использованию по Мартукскому району на 2021-2022 годы
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища
Приложение 6 к Плану по управлению пастбищами и их использованию по Мартукскому району на 2021-2022 годы
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при сельском округе

6) ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы осы жоспардың 6 қосымшасына сәйкес;
7) ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі осы жоспардың 7 қосымшасына сәйкес;
8) Мәртөк ауданы аумағында жайылымдарды ұтымды пайдалану жөніндегі іс-шаралар жоспары осы жоспардың 8 қосымшасына сәйкес.
Әкімшілік-аумақтық бөлініс бойынша Мәртөк ауданда 13 ауылдық округтер, 32 ауылдық елді-мекендер орналасқан.
Мәртөк ауданының жалпы көлемі 660532 гектар. Ауыл шаруашылығы жануарларын қамтамасыз ету үшін аудан бойынша барлығы 249792 гектар жайылымдық алқаптары бар. Елді-мекен шегіндегі жайылымдары 24972 гектар жайылым саналады, қордағы жерлерде 96484 гектар жайылымдық алқаптар бар.
Мәртөк ауданы бойынша 2021-2022 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарға 1 қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Мәртөк ауданы аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Мәртөк ауданы бойынша 2021-2022 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарға 2 қосымша
Жайылым айналымдарының қолайлы схемалары
Мәртөк ауданы бойынша 2021-2022 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарға 3 қосымша
Жайылымдардың, соның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым обьектілері белгіленген карта
Мәртөк ауданы бойынша 2021-2022 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарға 4 қосымша
Жайылым пайдалнушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы
Мәртөк ауданы бойынша 2021-2022 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарға 5 қосымша
Жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы
Мәртөк ауданы бойынша 2021-2022 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарға 6 қосымша
Ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы

Приложение 7 к Плану по управлению пастбищами и их использованию по Мартукскому району на 2021-2022 годы
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и отгона сельскохозяйственных животных
Наименование сельского округа
Период отгона животных на отдаленные пастбища
Период отгона животных с отдаленных пастбищ
Примечание
1
Аккудыкский сельский округ
Вторая половина апреля
Вторая декада октября
Длительность пастбищного периода связана с почвенно-климатической зоной, видами сельскохозяйственных животных, а также урожайностью пастбищ в умеренно сухих на ковыльно-типчаково-полынных степях составляет 180-200 дней.
В данном случае продолжительность выпаса для крупного рогатого скота, мелкого рогатого скота, лошадей и верблюдов связана с максимальной глубиной снежного покрова, плотностью снега и другими факторами.
2
Байнассайский сельский округ
Первая половина апреля
Вторая декада октября
3
Родниковкский сельский округ
Вторая половина апреля
Вторая декада октября
4
Танирбергенский сельский округ
Первая половина апреля
Вторая декада октября
5
Курмансайский сельский округ
Первая половина апреля
Вторая декада октября
6
Каратогайский сельский округ
Первая половина апреля
Вторая декада октября
7
Байтурасайский сельский округ
Вторая половина апреля
Вторая декада октября
8
Карачаевский сельский округ
Вторая половина апреля
Вторая декада октября
9
Кызылжарский сельский округ
Вторая половина апреля
Вторая декада октября
10
Жайсанский сельский округ
Первая половина апреля
Вторая декада октября
11
Сарыжарский сельский округ
Первая половина апреля
Вторая декада октября
12
Хазретовский сельский округ
Вторая половина апреля
Вторая декада октября
13
Мартукский сельский округ
Вторая половина апреля
Вторая декада октября
Приложение 8 к Плану по управлению пастбищами и их использованию по Мартукскому району на 2021-2022 годы
План мероприятий для рационального использования пастбищ на территории Мартукского района
Мероприятия
Этапы
Результат
Уровень реализации
Краткосрочный (до года)
Долгосрочный (до двух лет)
1. Сбор данных, анализ и мониторинг
1.1. Проведение комплексного научного обследования пастбищ (геоботаническое, почвоведческое, водный режим, животноводческая нагрузка):
+
Служит основой для разработки долгосрочного и рационального использования пастбищ
За счет республиканского бюджета
1.1.1. Пастбища в населенных пунктах по Мартукскому району на площади 122,1 тысяч гектар;
+
Сведения о состоянии геоботанического обследования пастбищ
За счет республиканского бюджета
1.1.2. Пастбища из земель запаса по Мартукскому району на площади 48,4 тысяч гектар;
+
Сведения о состоянии геоботанического обследования пастбищ
За счет республиканского бюджета

Мәртөк ауданы бойынша 2021-2022 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарға 7 қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі
Ауылдық округ атауы
Шалғай жайылымға малдардың айдап шығарылу мерзімі
Шалғай жайылымнан малдардың қайтарылу мерзімі
Ескерту
1
Аққудық ауылдық округі
Сәуірдің екінші жартысы
Қазан екінші онкүндігі
Сонымен қатар жайылымның кезеңінің ұзақтығы топырақтық-климаттық аймақ зонасына байланысты, ауыл шаруашылығы жануарлар түріне, сондай-ақ жайылым өнімділігіне байланысты біркелкі құрғақ - селеулі - бетегелі - жусанды далада 180-200 күнді құрайды.
Бұл жағдайда жайылымның ұзақтығы мүйізді ірі қара, ұзақ мүйізді малдар, жылқы және түйелер үшін максималды қар жамылғысың қалыңдыңымен тереңдігіне және басқада факторларға байланысты.
2
Байнассай ауылдық округі
Сәуірдің бірінші жартысы
Қазан екінші онкүндігі
3
Родников ауылдық округі
Сәуірдің екінші жартысы
Қазан екінші онкүндігі
4
Тәңірберген ауылдық округі
Сәуірдің бірінші жартысы
Қазан екінші онкүндігі
5
Құрмансай ауылдық округі
Сәуірдің бірінші жартысы
Қазан екінші онкүндігі
6
Қаратоғай ауылдық округі
Сәуірдің бірінші жартысы
Қазан екінші онкүндігі
7
Байторысай ауылдық округі
Сәуірдің екінші жартысы
Қазан екінші онкүндігі
8
Қарашай ауылдық округі
Сәуірдің екінші жартысы
Қазан екінші онкүндігі
9
Қызылжар ауылдық округі
Сәуірдің екінші жартысы
Қазан екінші онкүндігі
10
Жайсан ауылдық округі
Сәуірдің бірінші жартысы
Қазан екінші онкүндігі
11
Сарыжар ауылдық округі
Сәуірдің бірінші жартысы
Қазан екінші онкүндігі
12
Хазірет ауылдық округі
Сәуірдің екінші жартысы
Қазан екінші онкүндігі
13
Мәртөк ауылдық округі
Сәуірдің екінші жартысы
Қазан екінші онкүндігі
Мәртөк ауданы бойынша 2021-2022 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарға 8 қосымша
Мәртөк ауданы аумағында жайылымдарды ұтымды пайдалану жөніндегі іс-шаралар жоспары
Іс-шаралар
Кезеңдер
Нәтиже
Деңгей іске асыру
Қысқа мерзімді (бір жылға дейін)
Ұзақ мерзімді (екі жылға дейін)
1. Мәліметтерді жинау, талдау және мониторинг
1.1. Жайылымдарға кешенді ғылыми зерттеу жүргізу (геоботаникалық, топырақтану, су режимі, малдың жүктемесі):
+
Жайылымдарды ұзақ мерзімді және ұтымды пайдалануды дамытудың негізі ретінде қызмет етеді
Республикалық бюджет есебінен
1.1.1. Мәртөк ауданындағы елді мекендердегі жайылымдар 122,1 мың гектар алқапта;
+
Жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтер
Республикалық бюджет есебінен
1.1.2. Мәртөк ауданындағы 48,4 мың гектар алаңдағы босалқы жерлерден жайылымдар;
+
Жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтер
Республикалық бюджет есебінен

1.1.3. Пастбища из земель лесного фонда по Мартукскому району на площади 0,35 тысяч гектар;
+
Сведения о состоянии геоботанического обследования пастбищ
За счет республиканского бюджета
1.1.4. Пастбища, находящиеся в землепользовании по Мартукскому району на площади 252,9 тысяч гектар.
+
Сведения о состоянии геоботанического обследования пастбищ
Собственные средства СХТП
1.2. Составление карт кормоемкости пастбищ и перераспределения пастбищных угодий с учетом их кормоемкости.
+
Основа для составления карт
Республиканский бюджет
1.3. Составление карт расположения пастбищ на территории административно-территориальной единицы в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов.
+
Карты – основа для управления пастбищами
Республиканский бюджет
1.4. Осуществление мониторинга пастбищ, изучение продуктивности различных типов пастбищ и определение их емкости.
+
Обеспечение ответственности за использование пастбищ и выполнение обязательств
МИО, ОЗО
1.5. Соблюдение предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ в черте населенных пунктов.
+
Рациональное использование пастбищ
МИО (акимы сельских округов)
1.6. Предоставление сведений по численности сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев.
+
Учет сельскохозяйственных животных по административно территориальным единицам
Акимы сельских округов
1.7. Предоставление данных о численности населения и домохозяйств, имеющих сельскохозяйственных животных в сельских населенных пунктах.
+
Учет сельскохозяйственных животных по административно-территориальным единицам
Акимы сельских округов
1.8. Предоставление данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных.
+
Учет сельскохозяйственных животных по административно-территориальным единицам
Акимы сельских округов, ОСХ
1.9. Предоставление плана выпаса сельскохозяйственных животных в сельских населенных пунктах.
+
Обеспечение рационального использования пастбищ землепользователями
Акимы сельских округов
1.10. Предоставление сведений о ветеринарно-санитарных объектах.
+
Обеспечение ветеринарно-санитарным оборудованием
Акимы сельских округов
1.11. Предоставление сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах.
+
Учет сельскохозяйственных животных
ОСХ, ОЗО, СХТП
1.12. Предоставление сведений о сервитутах для прогона скота.
+
Беспрепятственный доступ на отгонные пастбища
ОЗО, ОСХ, СХТП
2. Укрепление информационного и образовательного потенциала

1.1.3. Мәртөк ауданындағы орман қорынан 0,35 мың гектар алқаптағы жайылымдар;
+
Жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтер
Республикалық бюджет есебінен
1.1.4. Мәртөк ауданындағы жерді пайдаланудағы жайылымдар 252,9 мың гектар.
+
Жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтер
АШТӨ меншікті қаражаттары
1.2. Жайылымдардың оты-суының молдығын картаға түсіру және оты-суының молдығын ескере отырып, жайылымдық жерлерді қайта бөлу.
+
Картаға түсіру негіздері
Республикалық бюджет
1.3. Әкімшілік-аумақтық бірліктің аумағындағы жайылымдардың орналасу картасын жер санаттары, жер меншік иелері мен жер пайдаланушылар контекстінде құқық белгілейтін құжаттар негізінде құру.
+
Карталар – жайылымдарды басқарудың негізі болып табылады
Республикалық бюджет
1.4. Жайылымдардың мониторингін жүргізу, әр түрлі жайылымдардың өнімділігін зерттеу және олардың сыйымдылығын анықтау.
+
Жайылымдарды пайдалану жауапкершілігін және міндеттемелердің орындалуын қамтамасыз ету
ЖАО, ЖҚБ
1.5. Елді мекендер шекарасындағы жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын сақтау.
+
Жайылымдарды ұтымды пайдалану
ЖАО (ауылдық округ әкімдері)
1.6. Ауыл шаруашылығы жануарларының саны туралы олардың иелерін көрсете отырып ақпарат беру.
+
Әкімшілік-аумақтық бірліктер бойынша ауыл шаруашылығы жануарларын есепке алу
Ауылдық округ әкімдері
1.7. Ауылдық елді мекендерде тұрғындар мен ауыл шаруашылығы жануарлары бар үй шаруашылықтарының саны туралы мәліметтер беру.
+
Әкімшілік-аумақтық бірліктер бойынша ауыл шаруашылығы жануарларын есепке алу
Ауылдық округ әкімдері
1.8. Ауылшаруашылық жануарларының түрлері мен жыныстық және жастық топтары бойынша қалыптасқан табын, отар, үйір саны туралы мәліметтер беру.
+
Әкімшілік-аумақтық бірліктер бойынша ауыл шаруашылығы жануарларын есепке алу
Ауылдық округ әкімдері, АШБ
1.9. Ауылдық елді мекендерде ауылшаруашылық жануарларын жаю жоспарын ұсыну.
+
Жер пайдаланушылардың жайылымдарды ұтымды пайдалануын қамтамасыз ету
Ауылдық округ әкімдері
1.10. Ветеринариялық-санитарлық мекемелер туралы ақпарат беру.
+
Ветеринариялық-санитарлық құралдармен қамтамасыз ету
Ауылдық округ әкімдері
1.11. Алыстағы жайылымдарда жайылымға шығатын ауыл шаруашылығы жануарларының малының құрылуы туралы ақпарат беру.
+
Ауыл шаруашылығы жануарларының есебі
АШБ, ЖҚБ, АШТӨ
1.12. Мал айдауға арналған сервитуттар туралы ақпарат беру.
+
Алыстағы жайылымдарға кедергісіз шығу
ЖҚБ, АШБ, АШТӨ
2. Ақпараттық және білім беру әлеуетін күшейту

2.1. Проведение разъяснительной работы среди пастбищепользователей о проведении мероприятий по рациональному использованию пастбищ.
+
Обеспечение рационального использования пастбищ землепользователями
МИО, ОЗО
2.2. Повышение осведомленности местного населения по вопросам использования пастбищ путем проведения семинар–совещаний, публикаций и выступлений специалистов в средствах массовой информации (далее – СМИ).
+
Повышение уровня осведомленности населения
МИО, ОЗО, ОСХ
2.3. Размещение на интернет-сайте района Плана по управлению пастбищами и их использованию.
+
Прозрачный доступ
МИО
2.4. Публикация в СМИ района ежегодных отчетов об итогах реализации Плана по управлению пастбищами и их использованию.
+
Обеспечение реализации плана
МИО
3. Развитие инфраструктуры пастбищ и совершенствование технологического обеспечения
3.1. Инвентаризация пастбищ.
+
Точный учет площадей пастбищ, в том числе естественных сенокосов
МИО, ОЗО, ОСХ
3.2. Составление схем пастбищеоборотов.
+
Учет пастбищеоборотов
МИО, ОЗО, ОСХ
3.3. Организация племенных хозяйств по выращиванию сельскохозяйственных животных в сельскохозяйственных производственных кооперативах.
+
Улучшение использования пастбищ и их обводнение
МИО, ОСХ
3.4. Разработка и утверждение схемы пастбищеоборотов на основании геоботанического обследования пастбищ.
+
Управление и улучшение использования пастбищ
МИО, ОСХ, ОЗО
3.5. Ежегодный отчет об итогах реализации Плана по управлению пастбищами и их использованию.
+
Отчет об итогах реализации Плана
МИО, ОСХ, ОЗО
3.6. Информировать местный исполнительный орган области о сбитых и деградированных пастбищах.
+
С целью дальнейшего улучшения качественных характеристик пастбищ
МИО
Расшифровка аббревиатуры:
МИО – Местный исполнительный орган;
ОСХ – Отдел сельского хозяйства;
ОЗО – Отдел земельных отношений;
СХТП – Сельхозтоваропроизводители.

2.1. Жайылымдарды ұтымды пайдалану шараларын жүзеге асыру бойынша жайылым пайдаланушылар арасында түсіндіру жұмыстарын жүргізу.
+
Жер пайдаланушылардың жайылымдарды ұтымды пайдалануын қамтамасыз ету
ЖАО, ЖҚБ
2.2. Бұқаралық ақпарат құралдарында (бұдан әрі – БАҚ) семинар-кеңестер, жарияланымдар мен мамандардың сөз сөйлеуін өткізу арқылы жергілікті тұрғындардың жайылымды пайдалану туралы хабардарлығын арттыру.
+
Халықтың хабардарлығын арттыру
ЖАО, ЖҚБ, АШБ
2.3. Жайылымдарды басқару және пайдалану жоспарын аудандық сайтқа орналастыру.
+
Мөлдір қол жетімділік
ЖАО
2.4. Аудандық БАҚ -та жайылымдарды басқару және пайдалану жоспарының орындалу нәтижелері туралы жыл сайынғы есептерді жариялау.
+
Жоспардың орындалуын қамтамасыз ету
ЖАО
3. Жайылымдық инфрақұрылымды дамыту және технологиялық қамтамасыз етуді жетілдіру
3.1. Жайылымдарды түгендеу.
+
Жайылымдық алқаптарды, оның ішінде табиғи шабындықтарды нақты есепке алу
ЖАО, ЖҚБ, АШБ
3.2. Жайылымдардың ауыспалы сызбаларын құру.
+
Жайылым айналымдарының есебі
ЖАО, ЖҚБ, АШБ
3.3. Ауыл шаруашылығы өндірістік кооперативтерінде ауыл шаруашылығы жануарларын өсіру бойынша асыл тұқымды шаруашылықтарды ұйымдастыру.
+
Жайылымдарды пайдалану мен оларды суаруды жақсартуға ықпал етеді
ЖАО, АШБ
3.4. Жайылымдарды геоботаникалық зерттеу негізінде жайылымдардың ауыспалы схемасын әзірлеу және бекіту.
+
Жайылымдарды пайдалануды басқару және жақсарту
ЖАО, АШБ, ЖҚБ
3.5. Жайылымдарды басқару және пайдалану Жоспарының орындалу нәтижелері туралы жылдық есеп.
+
Жоспардың орындалу нәтижелері туралы есеп
ЖАО, АШБ, ЖҚБ
3.6. Өңірдің жергілікті атқарушы органына бұзылған және тозған жайылымдар туралы хабарлау.
+
Жайылымдардың сапалық сипаттамаларын одан әрі жақсарту мақсатында
ЖАО
Аббревиатураның шешуі:
ЖАО – Жергілікті атқарушы орган;
АШБ – Ауыл шаруашылығы бөлімі;
ЖҚБ – Жер қатынастары бөлімі;
АШТӨ – Ауыл шаруашылығы тауар өндірушілері.