Об утверждении Плана по управлению пастбищами и их использованию по городу Талдыкорган на 2022-2023 годы
Решение маслихата города Талдыкорган Алматинской области от 11 ноября 2021 года № 89. Утратило силу решением маслихата города Талдыкорган области Жетісу от 3 августа 2023 года № 7-45
Сноска. Утратило силу решением маслихата города Талдыкорган области Жетісу от 03.08.2023 № 7-45 (вводится в действие после его первого официального опубликования).
Сноска. Вводится в действие с 01.01.2022 в соответствии с пунктом 3 настоящего решения.
В соответствии с подпунктом 1) статьи 8 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" Талдыкорганский городской маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить План по управлению пастбищами и их использованию по городу Талдыкорган на 2022-2023 годы согласно приложению к настоящему решению.
2. Контроль за исполнением настоящего решения возложить на заместителя акима города К. Булдыбаева.
3. Настоящее решение вводится в действие с 1 января 2022 года после его первого официального опубликования.
Секретарь Талдыкорганского городского маслихата Т. Ахажан
Приложение к решению Талдыкорганского городского маслихата от 11 ноября 2021 года № 89 "Об утверждении Плана по управлению пастбищами и их использованию по городу Талдыкорган на 2022-2023 годы"
План по управлению пастбищами и их использованию по городу Талдыкорган на 2022-2023 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию по городу Талдыкорган на 2022-2023 годы (далее – План) разработан в соответствии с Законом Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов №11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:
1. Схему (карту) расположения пастбищ на территории города Талдыкорган в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов, согласно приложению 1 к настоящему Плану;

Талдықорған қаласы бойынша 2022-2023 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарды бекіту туралы
Алматы облысы Талдықорған қалалық мәслихатының 2021 жылғы 11 қарашадағы № 89 шешімі. Күші жойылды - Жетісу облысы Талдықорған қалалық мәслихатының 2023 жылғы 3 тамыздағы № 7-45 шешімімен
Ескерту. Күші жойылды - Жетісу облысы Талдықорған қалалық мәслихатының 03.08.2023 № 7-45 шешімімен (алғашқы ресми жарияланғаннан кейін қолданысқа енгізіледі).
Ескерту. 01.01.2022 бастап қолданысқа енгiзiледi - осы шешімінің 3-тармағымен.
"Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабының 1) тармақшасына сәйкес, Талдықорған қаласының мәслихаты ШЕШТІ:
1. Талдықорған қаласы бойынша 2022-2023 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар осы шешімнің қосымшасына сәйкес бекітілсін.
2. Осы шешімнің орындалуын бақылау қала әкімінің орынбасары Қ. Бұлдыбаевқа жүктелсін.
3. Осы шешім оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін 2022 жылдың 1 қаңтарынан бастап қолданысқа енгізіледі.
Талдықорған қалалық маслихатының хатшысы Т. Ахажан
Талдықорған қалалық мәслихатының 2021жылғы 11 қарашадағы "Талдықорған қаласы бойынша
2022-2023 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарды бекіту туралы" № 89 шешіміне қосымша
Талдықорған қаласы бойынша 2022-2023 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар
Осы Талдықорған қаласы бойынша 2022-2023 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар (бұдан әрі - Жоспар) "Жайылымдар туралы" 2017 жылғы 20 ақпандағы, Қазақстан Республикасының Заңына, "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" 2017 жылғы 24 сәуірдегі Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің №173 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15090 тіркелген), "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" 2015 жылғы 14 сәуірдегі Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің № 3-3/332 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11064 тіркелген) сәйкесәзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жем-шөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болдырмау мақсатында қабылданды.
Жоспар:
1. Осы жоспардың 1-қосымшасына сәйкес, құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Талдықорған қаласы аумағында жайылымдардың орналасу схемасын (картасын);

2. Приемлемые схемы пастбищеоборотов, согласно приложению 2 к настоящему Плану;
3. Карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры, согласно приложению 3 к настоящему Плану;
4. Схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, ручьям, родникам, оросительным или обводнительным каналам, к наливным водопунктам), составленную согласно норме потребления воды, согласно приложению 4 к настоящему Плану;
5. Схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища, согласно приложению 5 к настоящему Плану;
6. Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных, согласно приложению 6 к настоящему Плану.
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев – пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах.
Согласно административно-территориальному делению в городе Талдыкорган имеются 2 сельских округа. В сельских округах действуют 2 скотомогильника.
Общая площадь города Талдыкорган – 38 311 гектар. По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения – 21 266 гектар;
земли населенных пунктов – 8 098 гектар;
земли промышленности, транспорта, связи, для нужд космической деятельности, обороны, национальной безопасности и иного несельскохозяйственного назначения – 1 176 гектар;
земли особо охраняемых природных территорий – 28 гектар;
земли лесного фонда – 106 гектар;
земли водного фонда – 121 гектар;
земли запаса – 7 516 гектар.
Климат города континентальный. Средняя температура января − 11-13° С, июля 22-24° С. Среднее годовое количество осадков 350-400 мм. Основное их количество приходится на март – май и ноябрь – декабрь. Ветер в основном преобладает северо – восточном (34 %), северном (16 %) направлении.
Город Талдыкорган по природным условиям относится к предгорно-пустынно-степной зоне. Растения в основном полынно-типчаково-ковыльные.
Приложение 1 к Плану по управлению пастбищами и их использованию по городу Талдыкорган на 2022-2023 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории города Талдыкорган в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов

2. Осы жоспардың 2-қосымшасына сәйкес, жайылым айналымдарының қолайлы схемаларын;
3. Осы жоспардың 3-қосымшасына сәйкес, жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасын;
4. Осы жоспардың 4-қосымшасына сәйкес, жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (өзендер, ағындар, бұлақтарға, су жинау орындарына) қол жеткізу схемасын;
5. Осы жоспардың 5-қосымшасына сәйкес, жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасын;
6. Осы жоспардың 6-қосымшасына сәйкес, ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигін қамтиды.
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтер, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтер, иелерін – жайылым пайдаланушыларды, жеке және (немесе) заңды тұлғаларды көрсете отырып, ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы деректер, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер, екпе және аридтік жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктерін ескере отырып қабылданды.
Әкімшілік-аумақтық бөлініске сәйкес Талдықорған қаласында 2 ауылдық округ бар. Ауылдық округтерде 2 мал қорымы жұмыс істейді.
Талдықорған қаласының жалпы көлемі – 38 311 гектар. Санаттар бойынша жерлер бөлінісі:
Ауылшаруашылығы мақсатындағы жерлер – 21 266 гектар;
Елді мекен жерлері – 8 098 гектар;
өнеркәсiп, көлiк, байланыс, ғарыш қызметі, қорғаныс, ұлттық қауіпсіздік мұқтажына арналған жерлер және ауылшаруашылығына арналмаған өзге де жерлер – 1 176 гектар;
ерекше қорғалатын табиғи аумақтар – 28 гектар;
орман қорының жерлері – 106 гектар;
су қорының жерлері – 121 гектар;
босалқы жерлер – 7 516 гектар.
Қаланың климаты континенттік. Қаңтар айының орташа температурасы –11-13° С, шілдеде 22-24° С. Жауын – шашынның жылдық орташа мөлшері 350-400 мм. Оның басым бөлігі наурыз – мамыр және қараша – желтоқсанда түседі. Жел негізінен солтүстік – шығыс (34%), солтүстік (16%) бағытта басым.
Талдықорған қаласы табиғи жағдайлары бойынша тау етегi-шөлдi-далалық зонаға жатады. Өсімдіктер негізінен жусан-бетегелі-шалғынды.
Талдықорған қаласы бойынша 2022-2023 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарына
1-қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Талдықорған қаласы аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)

Приложение 2 к Плану по управлению пастбищами и их использованию по городу Талдыкорган на 2022-2023 годы
Приемлемые схемы пастбищеоборотов
Годы
Загон 1
Загон 2
Загон 3
Загон 4
2022
весенне-летний
летний
осенний
Отдыхающий загон
2023
Отдыхающий загон
весенне-летний
летний
осенний
Приложение 3 к Плану по управлению пастбищами и их использованию по городу Талдыкорган на 2022-2023 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
Приложение 4 к Плану по управлению пастбищами и их использованию по городу Талдыкорган на 2022-2023 годы
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (рекам, ручьям, родникам, к наливным водопунктам), составленная согласно норме потребления воды

Талдықорған қаласы бойынша 2022-2023 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарына 2-қосымша
Жайылым айналымдарының қолайлы схемалары
Жылдар
1 қаша
2 қаша
3 қаша
4 қаша
2022
көктемгі-жазғы
жазғы
күзгі
Демалатын қаша
2023
Демалатын қаша
көктемгі-жазғы
жазғы
күзгі
Талдықорған қаласы бойынша 2022-2023 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарына 3-қосымша
Жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекараларымен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы
Талдықорған қаласы бойынша 2022-2023 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарына 4-қосымша
Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (өзендер, ағындар, бұлақтарға, су жинау орындарына) қолжеткізу схемасы

Приложение 5 к Плану по управлению пастбищами и их использованию по городу Талдыкорган на 2022-2023 годы
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища
Приложение 6 к Плану по управлению пастбищами и их использованию по городу Талдыкорган на 2022-2023 годы
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Наименование сельских округов
Количество загонов в 2022 году
1
2
3
4
1
Еркинский сельский округ
весенне-летний (март-июнь)
летний
(июль-август)
осенний (сентябрь-ноябрь)
Отдыхающий загон
2
Отенайский сельский округ
весенне-летний (март-июнь)
летний
(июль-август)
осенний (сентябрь-ноябрь)
Отдыхающий загон
Наименование сельских округов
Количество загонов в 2023 году
1
2
3
4
1
Еркинский сельский округ
Отдыхающий загон
весенне-летний (март-июнь)
летний
(июль-август)
осенний (сентябрь-ноябрь)
2
Отенайский сельский округ
Отдыхающий загон
весенне-летний (март-июнь)
летний
(июль-август)
осенний (сентябрь-ноябрь)

Талдықорған қаласы бойынша 2022-2023 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарына 5-қосымша
Жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауылшаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы
Талдықорған қаласы бойынша 2022-2023 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарына 6-қосымша
Ауылшаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі
Ауылдық округтің атауы
2022 жылғы қашалар саны
1
2
3
4
1
Еркін ауылдық округі
көктемгі-жазғы (наурыз-маусым)
жазғы
(шілде-тамыз)
Күзгі
(қыркүйек-қараша)
Демалатын қаша
2
Өтенай ауылдық округі
көктемгі-жазғы
(наурыз-маусым)
жазғы
(шілде-тамыз)
күзгі
(қыркүйек-қараша)
Демалатын қаша
Ауылдық округтің атауы
2023 жылғы қашалар саны
1
2
3
4
1
Еркін ауылдық округі
көктемгі-жазғы
(наурыз-маусым)
жазғы
(шілде-тамыз)
Күзгі
(қыркүйек-қараша)
Демалатын қаша
2
Өтенай ауылдық округі
көктемгі-жазғы
(наурыз-маусым)
жазғы
(шілде-тамыз)
күзгі
(қыркүйек-қараша)
Демалатын қаша