Об утверждении плана по управлению пастбищами и их использованию по городу Текели на 2022-2023 годы
Решение маслихата города Текели Алматинской области от 13 декабря 2021 года № 11-51. Утратило силу решением маслихата города Текели области Жетісу от 10 июля 2023 года № 6-33
Сноска. Утратило силу решением маслихата города Текели области Жетісу от 10.07.2023 № 6-33 (решение вводится в действие со дня его подписания).
Сноска. Вводится в действие с 01.01.2022 в соответствии с пунктом 3 настоящего решения.
В соответствии с подпунктом 1) статьи 8 Закона Республики Казахстан "О пастбищах", Текелийский городской маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить План по управлению пастбищами и их использованию по городу Текели на 2022-2023 годы согласно приложению к настоящему решению.
2. Контроль за исполнением настоящего решения возложить на заместителя акима города Е. Мырзабек.
3. Настоящее решение вводится в действие с 1 января 2022 года после первого официального опубликования.
Секретарь Текелийского городского маслихата Н. Калиновский
Приложение к решению Текелийского городского маслихата от 13 декабря 2021 года № 11-51
План по управлению пастбищами города Текели и их использованию на 2022-2023 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию по городу Текели на 2022-2023 годы (далее - План) разработан в соответствии с Законом Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан, Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года №3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ"(зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:
1. схему (карту) расположения пастбищ на территории административно-территориальной единицы в разрезе категории земель, собствеников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов, согласно приложению 1, 2 к настоящему Плану;
2. приемлемую схему пастбищеоборотов, согласно приложению приложению 3, 4 к настоящему Плану;

Текелі қаласы бойынша 2022-2023 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарды бекіту туралы
Алматы облысы Текелі қалалық мәслихатының 2021 жылғы 13 желтоқсандағы № 11-51 шешімі. Күші жойылды - Жетісу облысы Текелі қалалық мәслихатының 2023 жылғы 10 шілдедегі № 6-33 шешімімен
Ескерту. Күші жойылды - Жетісу облысы Текелі қалалық мәслихатының 10.07.2023 № 6-33 шешімімен (шешім қол қойылған күннен бастап қолданысқа енгізіледі).
Ескерту. 01.01.2022 бастап қолданысқа енгiзiледi - осы шешімінің 3-тармағымен.
"Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабының 1) тармақшасына сәйкес, Текелі қалалық мәслихаты ШЕШТІ:
1. Текелі қаласы бойынша 2022-2023 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар осы шешімнің қосымшасына сәйкес бекітілсін.
2. Осы шешімнің орындалуын бақылау қала әкімінің орынбасары Е. Мырзабекке жүктелсін.
3. Осы шешім оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін 2022 жылдың 1 қаңтарынан бастап қолданысқа енгізіледі.
Текелі қалалық мәслихатының хатшысы Н. Калиновский
Текелі қаласының мәслихатының 2021 жылғы 13 желтоқсандағы № 11-51 шешіміне қосымша
Текелі қаласы бойынша 2022-2023 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар
Осы Текелі қаласы бойынша 2022-2023 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар (бұдан әрі - Жоспар) "Жайылымдар туралы" 2017 жылғы 20 ақпандағы Қазақстан Республикасы Заңына, "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" 2017 жылғы 24 сәуірдегі Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің № 173 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15090 тіркелген), "Жайылымдардың жалпы алаңы түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №11064 тіркелген) бұйрығына сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жем шөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдарды тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданады.
Жоспар:
1. Осы жоспардың 1, 2-қосымшаларына сәйкес құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдалынушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасын (картасы);
2. Осы жоспардың 3, 4-қосымшаларына сәйкес жайылым айналымдарының қолайлы схемаларын;

3. карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры, согласно приложению 5, 6 к настоящему Плану;
4. схему доступа пастбищепользователей к водоистчникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводительными каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды, согласно приложению 7, 8 к настоящему Плану;
5. календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты и передвижения сельскохозяйственных животных, согласно приложению 9 к настоящему Плану.
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев – пастбище пользователей, физических и (или) юридических лиц, данных..о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прохода крупно рогатого скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
По административно-территориальному делению в городе Текели имеется 1сельский округ, 2 населенных пункта.
Общая площадь территории города Текели - 7008 гектаров, из них пастбищные земли - 1665 гектаров.
По категориям земли подразделяются на:
1. земли сельскохозяйственного назначения - 2460 гектаров;
2. земли населенных пунктов - 3497 гектаров;
3. земли промышленности, транспорта, связи, для нужд космической деятельности, обороны, национальной безопасности и иного не сельскохозяйственного назначения – 582 гектаров;
4. земли лесного фонда - 173 гектаров;
Климат города: холодно умеренный, средняя температура в январь - 11.3°C. Это самая низкая средняя температура в течение года. В течение года выпадает значительное количество осадков, около 384 мм осадков в год. Самый теплый месяц года - июль со средней температурой -20.9 °C.
В городе действует 1 ветеринарная станция, 2 пунктов для искусственного осеменения крупного рогатого скота.
Приложение 1 к Плану управления
пастбищами и их использованию
по городу Текели на 2022-2023 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории города Текели в разрезе категории земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов

3. Осы жоспардың 5, 6-қосымшаларына сәйкес жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым обьектілері белгіленген картасын;
4. Осы жоспардың 7, 8-қосымшаларына сәйкес жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасын;
5. Осы жоспардың 9-қосымшасына сәйкес ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигін қамтиды.
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтер, ветеринариялық-санитариялық обьектілер туралы мәліметтер, иелерін-жайылым пайдалынушылрды,жеке және (немесе) заңды тұлғаларды көрсете отырып, ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы деректер, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің,отарлардың, табындардың саны туралы деректер, шалғайдағы жайылымдарда жаю аридтік жайылымдардаауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшіліктері, малды айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер, мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген өзге де деректер ескеріле отырып қабылданды.
Әкімшілік-аумақтық бөлінісі бойынша Текелі қаласында 1 ауылдық округ, 2 елді мекен бар.
Текелі қаласының жалпы көлемі - 7008 гектар, оның ішінде жайылымдық жерлер-1665 гектар.
Санаттар бойынша жерлер бөлінісі:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 2460 гектар;
елді мекен жерлері – 3497 гектар;
өнеркәсіп, көлік, байланыс, ғарыш қызметі, қорғаныс, ұлттық қауіпсіздік мұқтажына арналған жерлер және ауыл шаруашылығына арналмаған өзге де жерлер – 582 гектар;
орман қорының жерлері -173 гектар.
Қаланың климаты: суық қалыпты, қаңтардағы орташа температура - 11,3° C. Бұл жыл ішінде ең төменгі орташа температура. Жыл бойы жауын-шашынның айтарлықтай көлемі төмендейді, жылына шамамен 384 мм жауын-шашын болады. Жылдың ең жылы айы – шілде орташа температура- 20,9° C құрайды.
Қалада 1 мал дәрігерлік пункті, 2 мүйізді ірі қара малды қолдан ұрықтандыру пункті бар.
Текелі қаласы бойынша 2022-2023 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарына 1 қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерін меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)

Приложение 2 к Плану управления пастбищами и их использованию по городу Текели на 2022-2023 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории сельского округа Рудничный города Текели в разрезе категории земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Приложение 3 к Плану управления пастбищами и их использованию по городу Текели на 2022-2023 годы
Приемлемые схемы пастбищеоборотов
Приложение 4 к Плану управления пастбищами и их использованию по городу Текели на 2022-2023 годы
Приемлемые схемы пастбищеоборотов
Приложение 5 к Плану управления пастбищами и их использованию по городу Текели на 2022-2023 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
Приложение 6 к Плану управления пастбищами и их использованию по городу Текели на 2022-2023 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
Приложение 7 к Плану управления пастбищами и их использованию по городу Текели на 2022-2023 годы
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, оросительным или обводительным каналам, трубчатых или шахтным) составленную согласно норме потребления воды
Приложение 8 к Плану управления пастбищами и их использованию по городу Текели на 2022-2023 годы
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, оросительным или обводительным каналам, трубчатых или шахтным) составленную согласно норме потребления воды
Приложение 9 к Плану управления пастбищами и их использованию по городу Текели на 2022-2023 годы
Календарный график по использованию пастбища, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных:
п/н
Населенный пункт
Летние пастбища
Весенние пастбища
Осенние пастбища
1
г. Текели
июнь, июль, август
март, апрель, май
сентябрь, октябрь, ноябрь
2
Рудничный с/о
июнь, июль, август
март, апрель, май
сентябрь, октябрь, ноябрь

Текелі қаласы бойынша 2022-2023 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарына 2 қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерін меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Текелі қаласы бойынша 2022-2023 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарына 3 қосымша
Жайылым айналымдарының схемалары
Текелі қаласы бойынша 2022-2023 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарына 4 қосымша
Жайылым айналымдарының схемалары
Текелі қаласы бойынша 2022-2023 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарына 5 қосымша
Жайылым, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралар мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы
Текелі қаласы бойынша 2022-2023 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарына 6 қосымша
Жайылым, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралар мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы
Текелі қаласы бойынша 2022-2023 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарына 7 қосымша
Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы
Текелі қаласы бойынша 2022-2023 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарына 8 қосымша
Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы
Текелі қаласы бойынша 2022-2023 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарына 9 қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кестесі:
п/п
Елді мекен
Жаздық жайылым
Көктемгі жайылым
Күзгі жайылым
1
Текелі қаласы
маусым, шілде, тамыз
наурыз, сәуір, мамыр
қыркүйек, қазан, қараша
2
Рудничный а/о
маусым, шілде, тамыз
наурыз, сәуір, мамыр
қыркүйек, қазан, қараша