Об утверждении плана по управлению пастбищами и их использованию на 2021 – 2022 годы
Решение Сарканского районного маслихата Алматинской области от 13 декабря 2021 года № 13-58
В соответствии с подпунктом 1) статьи 8 Закона Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года "О пастбищах" и статьей 27 Закона Республики Казахстан от 6 апреля 2016 года "О правовых актах" Сарканский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить планы по управлению пастбищами и их использованию в городе Саркан и сельских округах Алмалы, Аманбоктер, Амангельды, Бакалы, Екиаша, Карабогет, Карашаган, Койлык, Коктерек, Лепсы, Черкасск, Шатырбай на 2021 – 2022 год согласно приложениям 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13 настоящего решения.
2. Контроль за исполнением настоящего решения возложить на заместителя акима района А. Калиаскарова.
3. Настоящее решение вводится в действие со дня его первого официального опубликования.
Секретарь Сарканского районного маслихата М. Разбеков
Приложение 1 к решению Сарканского районного маслихата от 13 декабря 2021 года № 13-58
План по управлению пастбищами и их использованию в Алмалинском сельском округе на 2021-2022 год
1)Схема (карта) размещения пастбищ на территории административно-территориальной единицы в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов;
2)приемлемые схемы пастбищеоборотов;
3)карта с обозначением объектов пастбищной инфраструктуры, в том числе сезонных, внешних и внутренних границ и площадей пастбищ;
4)схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам) составленную согласно норме потребления воды;
5) схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения их на предоставляемые пастбища;
6) схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными в сельском округе;
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных;
Земля Алмалинского сельского округа состоит из двух участков: основного и Талтал, зарегистрированных под кадастровыми номерами 03-263-038, 03-263-088.
Административным центром Алмалинского сельского округа является село Алмалы.
Основная часть Алмалинского сельского округа граничит с землями Аксуского района и Амангельдинского сельского округа на севере, Бакалинского, Койлыкского, Шатырбайского и Екиашинского сельских округов на востоке, Койлыкского и Аманбоктерского сельских округов на юге, Сарканского сельского округа на западе и северо-западе.
В северной части участок Талтал граничит с землями Черкасского сельского округа, на северо-востоке – с землями Коктерекского сельского округа, на востоке – с землями Амангельдинского сельского округа, на юге, юго-востоке – земли Аксуского района, на западе – с землями Екиашинского и Амангельдинского сельских округов.
Территория Алмалинского сельского округа расположена в предгорьях Джунгарского Алатау.
Большая часть основного участка находится в предгорьях. Он начинается у подножия Джунгарского Алатау, простирается на север и разделяется глубокими, постепенно убывающими речными руслами, вытекающими из хребтов.
Рельеф волнистый и ровный.
Участок Талтал расположен к юго-востоку от озера Балхаш, где находится несколько небольших песчаных массивов, в том числе Аракум и Кушукжал.
Основными водныим источниками являются река Баскан и множество небольших рек (это реки Желісай, Аманбұлақ, Алатау, Дауеталы, Кулчансай, Узынбулақ, Букпан).

Жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2021 - 2022 жылдарға арналған жоспарды бекіту туралы
Алматы облысы Сарқан аудандық мәслихатының 2021 жылғы 13 желтоқсандағы № 13-58 шешімі
"Жайылымдар туралы" 2017 жылғы 20 ақпандағы Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабының 1) тармақшасына және "құқықтық актілер туралы" 2016 жылғы 6 сәуірдегі Қазақстан Республикасы Заңының 27-бабына сәйкес Сарқан аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Сарқан қаласы мен Алмалы, Аманбөктер, Амангелді, Бақалы, Екіаша, Қарабөгет, Қарашаған, Қойлық, Көктерек, Лепсі, Черкасск, Шатырбай ауылдық округтерінде 2021 - 2022 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарлар 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13 осы шешімнің қосымшаларына сәйкес бекітілсін.
2. Осы шешімнің орындалуын бақылау аудан әкімінің орынбасары А. Қалиасқаровқа жүктелсін.
3. Осы шешім алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Сарқан аудандық мәслихат хатшысы М. Разбеков
Сарқан аудандық мәслихатының 2021 жылғы 13 желтоқсандағы № 13-58 шешіміне 1 қосымша
Алмалы ауылдық округіндегі жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2021-2022 жылдарға арналған жоспар
1)Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы;
2)жайылым айналымдарының қолайлы схемасы;
3)жайылымдардың, оның ішінде маусымдық, жайылымдық сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы;
4)жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахта құдықтарға) қол жеткізу схемасы;
5)жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайлымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы;
6)ауылдық округ маңында орналасқан жайлымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы;
7)ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі;
Алмалы ауылдық округінің жері екі учаскеден тұрады: негізгі және Талтал.
Кадастрлық нөмірі бойынша 03-263-038, 03-263-088 тіркелген.
Алмалы ауылдық округінің әкімшілік орталығы Алмалы ауылы.
Алмалы ауылдық округінің негізгі учаскесінің солтүстік Ақсу ауданы мен Амангельді ауылдық округінің жерлерімен, шығысында Бақалы, Қойлық, Шатырбай мен Екіаша ауылдық округінің жерлерімен, оңтүстігінде Қойлық ауылдық округінің жерлерімен, оңтүстікте Аманбөктер ауылдық округінің жерлерімен, батыс пен солтүстік-батысында Сарқан ауылдық округінің жерлерімен шектеседі.
Талтал учаскесінің солтүстік бөлігіндегі жерлері Черкасск ауылдық округінің жерлерімен; солтүстік-шығысында Көктерек ауылдық округінің жерлерімен; шығысында - Амангелді ауылдық округінің жерлерімен, оңтүстік, оңтүстік-шығысында Ақсу ауданының жерлерімен, батысында Екіаша мен Амангелді ауылдық округінің жерлерімен шектеседі.
Алмалы ауылдық округінің аумағы Жонғар Алатау тау бөктерінде оған қосылған тау етегі жазығында орналасқан.
Негізгі учаскесінің көп бөлігі тау бөктерінде орналасқан. Ол Жоңғар Алатауының етегінен басталып, солтүстікке қарай созылып, тау жоталарынан ағып жатқан терең, біртіндеп өліп жатқан өзен арналары арқылы бөлінген.
Аумақтың бедері - толқынды-жазықты.
Талтал учаскесі Балқаш көлінің оңтүстік-шығысында орналасқан, онда бірнеше ұсақ құм массивтері орналасқан, соның ішінде Аракум мен Кушукжал.
Учаскенің рельефі төбедегі құмның болуымен анықталады. Олардың арасында көкшіл депрессиялар бар. Бұл жерді кең алқабы бар Баскан өзені кесіп өтеді.
Негізгі учаскені су басу көзі - Баскан өзені және көптеген кіші өзендер (Желісай, Аманбұлақ, Алатау, Дауеталы, Кулчансай, Ұзынбұлақ, Бұқпан).
Негізгі учаскесінде Тәуке, Қонақпай, Тасарық, Қаражырық, Бұқпан каналдар орналасқан.

На основном участке имеется 4 зимовочных участка и 14 родников.
Распределение водных источников на участке Талтал неравномерно. Восточная часть омывается рекой Баскан и озерами. Западная часть участка –зимними шахтными колодцами. Вода в них пресная, хорошего качества.
На участке Талтал имеется 21 зимовочный участок и 5 шахтных колодцев.
В общем территория водопотребления покрыта поверхностными водами и в тоже время богата подземными водами. Недостатка воды нет.
Растительность участка формируется в предгорьях пустынно-степной зоны и характеризуется распространением элементов полупустынной и степной флоры.
Ведущие сообщества (типы пастбищ) сохранились во всех элементах местности и у подножия гор на равнинах с небольшим колебанием высот.
Пастбищные запасы используются в период выпаса длительностью 180-200 дней.
По административно-территориальному делению в Алмалинском сельском округе имеется 2 населенных пункта: село Алмалы и село Абай.
По состоянию на 1 января 2021 года в селе Алмалы (частный двор, ТОО, к/х) поголовье крупного рогатого скота составляет 5549 голов, в том числе маточное поголовье – 2946 голов, мелкий рогатый скот – 17313 голов, в том числе маточное поголовье – 7515 голов, лошади – 1661 голов, в том числе 507 кобыл.
В селе Абая поголовье крупного рогатого скота составляет 1279 голов, в том числе маточное поголовье – 675 голов, овцы – 5242 голов, в том числе маточное поголовье – 2929 голов, лошади – 293 голов, в том числе 104 голов кобыл.
Пастбища в селах Алмалы и Абай составляют 4195,9 га. Село Алмалы – 2032 га, село Абай – 2163,9 га.
Для выпаса скота для населения необходимо 26% пастбищных земель.
По Алмалинскому сельскому округу имеется 8 табунов для содержания крупного рогатого скота, в том числе 7 табунов в селе Алмалы, 1 табун в селе Абая. Также в селе Абая имеется 1 стадо мелкого рогатого скота.
В Алмалинском сельском округе нет мест сервитутов для прогона или разведения скота.
Исходя из вышеизложенного, в соответствии со статьей 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" для нужд местного населения (с. Алмалы, с. Абай) для разведения сельскохозяйственных животных (маточного поголовья) – 1526 голов скота требуются пастбищные земли в количестве 16023 га, при норме загрузки 10,5 га/на голову.
Общая площадь округа составляет 70157 га, в том числе площадь основного участка 25752 га, площадь участка Taлтал 44405 га.
В том числе в округе 8 крестьянских хозяйств имеют 323 га собственных пастбищ.

Негізгі учаскесінде 4 мал қыстауы орналасқан, 14 бұлақ бар.
Талтал учаскесінің аумағы біркелкі емес суланған. Шығыс бөлігі Басқан өзені мен көлдердің есебінен су басқан. Учаскенің батыс бөлігі-қыстағы шахталық құдықтар есебінен. Оларда су тұщы, жақсы сапалы.
Талтал учаскесінде 21 мал қыстауы орналасқан, 5 шахталық құдық бар.
Жалпы, суды тұтыну ауданы жер үсті суларымен қамтылған, бірақ сипатталған аймақта жер асты сулары мол. Суға тапшылығы жоқ.
Жетекші қауымдар (жайылым түрлері) рельефтің барлық элементтерінде және тау етегіндегі әлсіз толқынды жазықта сақталған.
Табиғи өсімдік жамылғысының Талтал бөлігінде айтарлықтай өзгерістер байқалмайды. Малды жайып салу салдарынан қыста шөптің көп өсуі сақталып отыр.
Жайылымдық азықтардың қоры жайылымдық кезеніңде 180-200 күн ұзақтығымен пайдаланады.
Әкімшілік-аумақтық бөлінісі бойынша Алмалы ауылдық округінде 2 елді мекен бар-бұл Алмалы ауылы, Абай ауылы.
2021 жылғы 1 қаңтардағы Алмалы ауылында (халықтың жеке ауласы және ЖШС, ШҚ) ірі қара мал саны - 5549 бас, оның ішінде аналық мал - 2946 бас, ұсақ мал - 17313 бас, оның ішінде саулық мал - 7515 бас, жылқы саны -1661 бас, оның ішінде биелер 507 бас.
Абай ауылында: Ірі қара мал саны – 1279 бас, оның ішінде аналық мал саны - 675 бас, ұсақ мал басы - 5242 бас, оның ішінде саулық мал - 2929 бас, жылқы саны - 293 бас, оның ішінде биелер 104 бас.
Алмалы, Абай ауылында жайылым жер 4195,9 гектарды құрайды. Алмалы-2032 га, Абай ауылы-2163,9 га.
Жайылым жердің қажеттілік қамтамасыз етілуі 26% құрайды.
Алмалы ауылдық округі бойынша ірі қара мал ұстайтын 8 табын бар, оның ішінде Алмалы ауылында 7 табын, Абай ауылында 1 табын бар. Сондай-ақ Абай ауылында ұсақ мал ұстайтын 1 отар бар.
Жоғарыда баяндалғанның негізінде, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 15 бабына сәйкес жергілікті халықтың мұқтаждығы үшін (Алмалы ауылы, Абай ауылы) ауыл шаруашылығы жануарларының аналық (сауын сиырлар) – 1526 мал басын ұстау үшін 16023 га көлемінде қажеттілік жайылым жер құрайды, жүктеме нормасы 10,5 га/бас.
Іздестіру округінің жалпы ауданы 70157 га құрады, оның ішінде негізгі учаскенің ауданы 25752 га, Талтал учаскесінің ауданы 44405 га.
Оның ішінде округі бойынша 8 шаруа қожалықтарының жекеменшік жайылым алаңы – 323 гектарды құрайды.

На основном земельном участке Алмалинского сельского округа насчитывается 186 га собственных пастбищ, принадлежащих 6 хозяйствам. Всего на этих фермах 66 голов крупного рогатого скота, 258 голов мелкого рогатого скота, 69 голов лошадей. Требуемое количество собственных пастбищ на душу населения составляет 2104 га. Площадь дополнительных пастбищ составляет 1901 га.
На земельном участке Талтал имеется 137 га пастбищ, принадлежащих 2 хозяйствам. Всего на этих фермах 10 голов крупного рогатого скота, 20 голов мелкого рогатого скота, 28 голов лошадей. Требуемое количество собственных пастбищ на душу населения составляет 500 га. Излишки пастбищ составляет 1432 га.
Всего на основном земельном участке и земельном участке Талтал 323 га собственных пастбищных земель, которые принадлежат 8 крестьянским хозяйствам, имеющих в наличии КРС – 76 голов, МРС – 278 голов, лошадей – 97 голов имеют 8 крестьянских хозяйств.
Требуемое количество собственных пастбищ составляет 2604 га.
Площадь необходимых дополнительных пастбищ составляет 1901 га.

Алмалы ауылдық округінің негізгі жер учаскесінде 6 шаруа қожалығына тиесілі 186 га жекеменшік жайылым жері бар. Осы шаруа қожалықтарда барлығы: 66 бас ірі қара малы, 258 бас ұсақ мүйізді мал, 69 бас жылқы бар. Мал басына шаққанда қажетті жекеменшік жайылым көлемі – 2104 га құрайды. Қосымша керек жайылым жер көлемі –1901 га.
Талтал жер учаскесінде 2 шаруа қожалығына тиесілі 137 га жекеменшік жайылым жері бар. Осы шаруа қожалықтарда барлығы: 10 бас ірі қара малы, 20 бас ұсақ мүйізді мал, 28 бас жылқы. Мал басына шаққанда қажетті жекеменшік жайылым көлемі – 500 га құрайды. Артық жайылым жер көлемі – 363 га.
Барлығы негізгі, талтал жер учаскесінде 8 шаруа қожалықтарында 323 га жекеменшік жайылым жері бар. Түрлері бойынша малдардың саны: 76 бас ірі қара малы, 278 бас ұсақ мүйізді мал, 97 бас жылқы бар. Мал басына шаққанда қажетті жекеменшік жайылым көлемі – 2604 га құрайды. Қосымша керек жайылым жер көлемі – 1901 га.

В Алмалинском сельском округе имеются ветеринарно-санитарные учреждения. Среди них 1 скотомогильник, 1 ветеринарный пункт, 1 очаг сибирской язвы, 2 пункта искусственного осеменения маточного поголовья крупного рогатого скота.
В сельском округе не установлены сервитуты для прогона скота.
Собственники земельных участков пастбищ Алмалинского сельского округа
Собственники земельных участков
Общая площадь пастбищ, га
Из них собственных пастбищ, га
Наличие скота по видам
Норма потребности в пастбищах 1 гол, (га)
КРС
МРС
Лошади
КРС
МРС
Лошади
Основной участок
1
Бейсембаев Темир
32

Алмалы ауылдық округінде ветеринариялық–санитарлық объектілер әрекет етеді. Оның ішінде 1 мал қорымы, 1 ветеринариялық пункт, 1 сібір ошағы, 2 ірі қара малын қолдан ұрықтандыру пункті бар.
Алмалы ауылдық округінде мал айдауға арналған сервитуттар орындар орнатылмаған.
Алмалы округі бойынша жекеменшік жер учаскелерінің меншік иелері
Жер учаскелерінің меншік иелері
Жайылым жалпы алаңы, га
Жекеменшік жайылым алаңы, га
Түрлері бойынша малдың болуы, бас
Жайылымға қажеттілік нормасы 1 бас, (га)
МІМ
МҰМ
Жылқы
МІМ
МҰМ
Жылқы
Негізгі учаскесі
1
Бейсембаев Темир
32

2022
от ІІ-декады марта
до ІІ-декады мая
от ІІ-декады мая
до ІІ-декады октября
от ІІ-декады октября
до ІІІ-декады ноября
от ІІІ-декады ноября
до ІІ-декады марта
Приложение 2 к решению Сарканского районного маслихата от 13 декабря 2021 года № 13-58
План по управлению пастбищами и их использованию в Аманбоктерском сельском округе на 2021-2022 год
1) Схема (карта) размещения пастбищ на территории административно-территориальной единицы в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов;
2) приемлемые схемы пастбищеоборотов;
3) карта с обозначением объектов пастбищной инфраструктуры, в том числе сезонных, внешних и внутренних границ и площадей пастбищ;
4) схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная согласно норме потребления воды;
5) схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещение его на предоставляемые пастбища;
6) схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенных в сельском округе;
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных;
Земля Аманбоктерского сельского округа состоит из трех участков: основного, Мушанбайского и Косагашского.
Административный центр Аманбоктерского сельского округа – село Аманбоктер.
На севере и востоке основной части Аманбоктерского сельского округа граничит с землями Алмалы, Екиаша и Саркан, на юго-востоке с землями Джунгарского Алатау, на юге с землями Аксуского района.
Мушанбай граничит на севере и юге с землями города Саркан, а на западе – с землями Аксуского района.
Земли участка Косагаш граничат к северу и югу с землями г.Саркан, а на западе – с землями Аксуского района.
На основной территории есть река Саркан, большие и малые притоки и множество других источников. Главный источник водности является река Саркан, которая берет начало в горах Джунгарского Алатау. Наибольший поток приходится на весенне-летний период. Горные реки являются основным источником обеспечения населения пресной водой и водопоя скота. Большая часть сухих русел имеющих уклон с юга на север представляют собой равнину.
Территория участка Мушанбай орошается рекой Саркан, вода которой пригодна для людей и животных. Вода пресная, питьевая. В целом территория основного участка хорошо орошена, участок Мушанбай находится на удовлетворительном уровне. В настоящее время земли этой территории – пашни и сенокосы.
Территория участка Косагаш орошается рекой Саркан, вода которой подходит для людей и животных. Вода пресная, питьевая. В целом территория основного участка хорошо орошена, а участок Косагаш находится на удовлетворительном уровне. В настоящее время земли этого участка – пашни и сенокосы.
По итогам исследования пастбищ, общая площадь участка составила 59481 га, в том числе площадь основного участка – 57244 га, площадь участка Мушанбай – 1095 га, площадь участка Косагаш – 1142 га. Кадастровые кварталы 03-263-034, 03-263-089.
Площадь Аманбоктерского сельского округа составляет 59481 га, в том числе земли сельскохозяйственного назначения – 50802 га, прочие земли – 8679 га, пастбища – 47879 га, луга – 1828 га, пашни – 1095 га.
В ходе обследования пастбищ Аманбоктерского сельского округа выявлено 47879 га пастбищ пригодных для выпаса скота. В частности, площадь пастбищ фермерских хозяйств в Аманбоктерском сельском округе составляет 18808 га. Остальные 29071га находятся в районном земельном фонде.

2022
Наурыз
айының IІ-ші
он күндігі
Мамыр
айының II-ші
он күндігі
Мамыр
айының II-ші
он күндігі
Қазан
айының II-ші
он күндігі
Қазан
айының II-ші
он күндігі
Қараша
айының III –ші
он күндігі
Қараша
айының III-ші
он күндігі
Наурыз
айының II-ші
он күндігі
Сарқан аудандық мәслихатының 2021 жылғы 13 желтоқсандағы № 13-58 шешіміне 2 қосымша
Аманбөктер ауылдық округіндегі жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2021-2022 жылдарға арналған жоспар
1)Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы;
2)жайылым айналымдарының қолайлы схемасы;
3)жайылымдардың, оның ішінде маусымдық, жайылымдық сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы;
4)жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахта құдықтарға) қол жеткізу схемасы;
5)жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайлымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы;
6)ауылдық округ маңында орналасқан жайлымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы;
7)ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі;
Аманбөктер ауылдық округінің жері үш учаскеден тұрады: негізгі, Мұшымбай және Қосағаш. Аманбөктер ауылдық округінің әкімшілік орталығы Аманбөктер ауылы.
Аманбөктер ауылдық округінің негізгі учаскесінің солтүстігі мен шығысында Алмалы, Екіаша және Сарқан жерлерімен, оңтүстік - шығысында Мемлекет құзырындағы жер Жонғар Алатауы жерлерімен, оңтүстігінде Ақсу ауданының жерлерімен шектеседі.
Мұшымбай учаскесінің солтүстігінде және оңтүстігінде Сарқан қаласының жерлерімен батысында Ақсу ауданының жерлерімен шектеседі. Қосағаш учаскесінің солтүстігінде және оңтүстігінде Сарқан қаласының жерлерімен, батысында Ақсу ауданының жерлерімен шектеседі.
Аманбөктер ауылдық округінің аумағы тау бөктерінде орналасқан.
Негізгі учаскеде Сарқан өзені, үлкен және кіші Басқан өзендері және тағы да басқа көптеген бұлақтар бар. Су басудың негізгі көзі Сарқан өзені болып табылады. Ол Жоңғар Алатауының тауларында бастау алады және Сарқан өзенінің ағыны болып табылады. Тауларда жарылған жер асты сулары басым. Ең көп ағын көктемгі-жазғы кезеңге келеді. Тау өзендеріндегі су тұщы, халықты сумен қамтамасыз ету және мал суару негізгі көзі болып табылады. Мұнда оңтүстіктен солтүстікке қарай еңіске бағытталған құрғақ арналардың көп бөлігі жазықтар.
Негізгі учаскесінде 27 мал қыстауы орналасқан, 80 бұлақ бар.
Мұшымбай учаскесінің аумағы Сарқан өзенінің есебінен суланған, су адам мен жануарлар үшін өте жарамды. Сарқан өзені осы өзеннен бастау алады, сондықтан су оның арнасында үнемі ағады. Су тұщы, ішуге жарамды. Жалпы негізгі учаскенің аумағы жақсы суланған, ал Мұшымбай учаскесі қанағаттанарлық деңгейде. Қазіргі уақытта осы аумақтың жерлері егістік және шабындық жерлер.
Қосағаш учаскесінің аумағы Сарқан өзенінің есебінен суланған, су адам мен жануарлар үшін өте жарамды. Сарқан өзені осы өзеннен бастау алады, сондықтан су оның арнасында үнемі ағады. Су тұщы, ішуге жарамды. Жалпы негізгі учаскенің аумағы жақсы суланған, ал Қосағаш учаскесі қанағаттанарлық деңгейде. Қазіргі уақытта осы аумақтың жерлері егістік және шабындық жерлер.
Жайылымдық қорытынды бойынша іздестіру аумағының жалпы ауданы 59 481 га құрады, оның ішінде негізгі учаскенің ауданы 57 244 га, Мұшымбай учаскесінің ауданы 1095 га, Қосағаш учаскесінің ауданы 1142 га. Кадастрлық кварталдар 03-263-034, 03-263-089.
Зерттеу шегінде Аманбөктер ауылдық округінің аумағы 59 481 га. оның ішінде: ауыл шаруашылығы алқаптары – 50 802 га,
-басқа алқаптары – 8679 га,
-жайылымдар – 47 879 га,
-шабындықтар - 1828 га,
-егістік жерлер – 1095 га.
Аманбөктер ауылдық округі бойынша жайылым жерлерді тексеру кезінде ауыл шаруашылығы малдарын қамтамасыз ету үшін барлығы 47 879 гектар жайылым жер бар. Оның ішінде Аманбөктер ауылдық округі бойынша шаруа қожалықтарының жайылым алаңы – 18 808 гектарды құрайды. Ал қалған - 29 071 га аудан қорындағы жерлер есебінде.

312
10,0
3120
1313,8
57,8
0
Приемлемые схемы пастбищеоборотов
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ,в том числе сезонных, обьектов пастбищной инфрастурктуры
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными в Аманбоктерском сельском округе
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных в Аманбоктерском сельском округе
Год
Пастбище - 1
Пастбище 2
Пастбище 3
Пастбище 4

312
10,0
3120
1313,8
57,8
0
Жайылым айналымдарының қолайлы схемасы
Жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы
Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы
Ауыл, ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауылшаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Жайылымы жоқ жеке жəне (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу жəне оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы
Аманбөктер ауылдық округі бойынша ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі
Жыл
1 -жайылым
2 -жайылым
3 -жайылым
4 -жайылым

2021
Весеннее пастбище
Веснне-летнее
пастбище
Летне-осеннее пастбище
Зимнее пастбище
2022
Весеннее пастбище
Веснне-летнее
пастбище
Летне-осеннее пастбище
Зимнее пастбище
Приложение 3 к решению Сарканского районного маслихата от 13 декабря 2021 года № 13-58
План по управлению пастбищами и их использованию в Амангельдинском сельском округе на 2021-2022 год
1)Схема (карта) размещения пастбищ на территории административно-территориальной единицы в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов;
2)приемлемые схемы пастбищеоборотов;
3)карта с обозначением объектов пастбищной инфраструктуры, в том числе сезонных, внешних и внутренних границ и площадей пастбищ;
4)схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам) составленная согласно норме потребления воды;
5)схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения их на предоставляемые пастбища;
6)схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенных в сельском округе;
7)календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных;
Земля Амангельдинского сельского округа состоит из двух участков: основной участок, участки Талтал и Жас Казак, зарегистрированных под кадастровыми номерами 03-263-016, 03-263-003, 03-263-088, 03-263-089.
Административным центром Амангельдинского сельского округа является село Пограничник.
Основная часть Амангельдинского сельского округа граничит с севера с землями Черкасского и Карабогетского сельских округов, на востоке с Бакалинским, Черкасским сельскими округами, с юга с Алмалинским сельским округом, с запада с Аксуским районом.
В северной части участок Талтал граничит с землями Коктерекского сельского округа, на северо-востоке с землями Алмалинского сельского округа, на востоке – с землями Екиашинского сельского округа, на юге, юго-востоке – с землями Аксуского района.
В северной части участок Жас Казак граничит с землями Екиашинского сельского округа, на западе с землями Аксуского района, на востоке – с землями Черкасского сельского округа, на юге, юго-востоке – с землями Екиашинского сельского округа.
Площадь Амангельдинского сельского округа составляет 92890 га, в том числе 61667 га (пастбища и сенокосы). Территория Амангельдинского сельского округа расположена в степях.
Участок Талтал расположен к юго-востоку от озера Балхаш, где находится несколько небольших песчаных массивов, в том числе Аракум и Кушукжал.
Основной источник водоснабжения – малые реки (Букпан).
На основном участке расположен канал Букпан.

2021
Көктемгі
жайылым
Көктемгі - жазғы
жайылым
Жазғы-күзгі жайылым
Қысқы жайылым
2022
Көктемгі жайылым
Көктемгі - жазғы
жайылым
Жазғы-күзгіжайылым
Қысқы жайылым
Сарқан аудандық мәслихатының 2021 жылғы 13 желтоқсандағы № 13-58 шешіміне 3 қосымша
Амангелді ауылдық округіндегі жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2021-2022 жылдарға арналған жоспар
1)Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы;
2)жайылым айналымдарының қолайлы схемасы;
3)жайылымдардың, оның ішінде маусымдық, жайылымдық сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы;
4)жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахта құдықтарға) қол жеткізу схемасы;
5)жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайлымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы;
6)ауылдық округ маңында орналасқан жайлымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы;
7)ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі;
Амангелді ауылдық округінің жері үш учаскеден тұрады: негізгі және Талтал, Жас Қазақ. Кадастрлық нөмірі бойынша 03-263-016, 03-263-003, 03-263-088, 03-263-089 тіркелген.
Амангелді ауылдық округінің әкімшілік орталығы Пограничник ауылы.
Амангелді ауылдық округінің негізгі учаскесінің батысында Ақсу ауданы жерлерімен, шығысында Бақалы мен Черкасск ауылдық округінің жерлерімен, оңтүстігінде Алмалы ауылдық округінің жерлерімен, солтүстігінде Черкасск, Қарабогет ауылдық округінің жерлерімен шектеседі.
Талтал учаскесінің солтүстік бөлігіндегі жерлері солтүстігінде Көктерек ауылдық округінің жерлерімен; батысында Алмалы ауылдық округінің жерлерімен; шығысында - Екіаша ауылдық округінің жерлерімен, оңтүстік, оңтүстік-шығысында Ақсу ауданының жерлерімен шектеседі.
Жас-Қазақ учаскесінің солтүстік бөлігіндегі жерлері солтүстігінде Екіаша ауылдық округінің жерлерімен; батысында Ақсу ауданы, Лепсі ауылдық округінің жерлерімен; шығысында - Черкасск ауылдық округінің жерлерімен, оңтүстік Екіаша ауылдық округінің жерлерімен шектеседі.
Амангелді ауылдық округінің зерттелген аумағы 92890 га құрайды, оның ішінде 61667 га (жайылым) 4204 га (шабындық) Амангелді ауылдық округінің аумағы негізінен жазықта орналасқан.
Негізгі учаскесінің көп бөлігі жазықтықта орналасқан.
Аумақтың бедері - толқынды-жазықты.
Талтал учаскесі Балқаш көлінің оңтүстік-шығысында орналасқан, онда бірнеше ұсақ құм массивтері орналасқан, соның ішінде Аралкұм мен Күшікжал.
Учаскенің рельефі төбедегі құмның болуымен анықталады. Олардың арасында көкшілде прессиялар бар. Бұл жерді кеңалқабы бар Баскан өзені кесіп өтеді.
Негізгіучаскені су басу көзі – кіші өзендер (Бұқпан).
Негізгі учаскесінде Бұқпан каналы орналасқан.

На основном участке имеется 15 зимовьев для скота, 6 родников.
Площадь участка Талтал обеспечена водой неравномерно. Восточная часть участка – за счет реки Баскан и озер. Западная часть участка – зимними шахтовыми колодцами. В них пресная вода хорошего качества.
На участке Талтал имеется 5 зимовочных участка и 5 шахтных колодцев.
На участке Жас Казак расположено 4 зимовочных участка, 6 шахтных колодцев. В общем, территория покрыта поверхностными водами, но вместе с тем богата и подземными водами. Недостатка воды нет.
Растительность участка формируется в предгорьях пустынно-степной зоны и характеризуется распространением элементов полупустынной и степной флоры.
Ведущие сообщества (типы пастбищ) сохранились во всех элементах местности и у подножия гор на равнинах с небольшим колебанием высот.
По административно-территориальному делению в Амангельдинском сельском округе имеется 3 населенных пункта: с.Пограничник, с.Карауылтобе, с.Кокозек.
Общая площадь исследованных земель составила 92890 га, в том числе площадь основного участка 67996 га, площадь участка Taлтал 9688 га, площадь участка Taлтал 15206.
В рамках исследования, площадь Амангельдинского сельского округа составляет 92890 га, в том числе сельскохозяйственные угодья – 92234 га, пашни – 21834 га, пастбища – 62857 га, сенокосы – 4204 га, залежи – 3236 га, многолетние насаждения – 103 га, другие прочие угодия – 656 га.
Площадь пастбищ крестьянских фермерских хозяйств Амангельдинского сельского округа составляет – 31179,4 га. Остальные 25532,6 га находятся в районном земельном фонде.
По состоянию на 1 января 2021 года в с. Пограничник (частный двор, ТОО, к/х) поголовье крупного рогатого скота составляет 1236 голов, в том числе маточное поголовье – 641 голов, мелкий рогатый скот – 5401 голов, лошади – 226 голов.
По состоянию на 1 января 2021 года в селе Карауылтобе (частный двор, ТОО, к/х) поголовье крупного рогатого скота составляет 1061 голов, в том числе маточное поголовье – 708 голов, мелкий рогатый скот – 2897 голов, лошади – 208 голов.
По состоянию на 1 января 2021 года в с. Кокозек (частный двор, ТОО, к/х) поголовье крупного рогатого скота составляет 1061 голов, в том числе маточное поголовье – 918 голов, мелкий рогатый скот – 5938 голов, лошади – 696 голов. Пастбища в селах Пограничник, Карауылтобе, Кокозек составляют 4150,1 га

Негізгі учаскесінде 15 мал қыстауы орналасқан, 6 бұлақ бар.
Талтал учаскесінің аумағы біркелкі емес суланған. Шығыс бөлігі Басқан өзені мен көлдердің есебінен су басқан. Учаскенің батыс бөлігі-қыстағы шахталық құдықтар есебінен. Оларда су тұщы, жақсы сапалы.
Талтал учаскесінде 5 мал қыстауы орналасқан, 5 шахталық құдық бар.
Жас-Қазақ учаскесінде 4 мал қыстауы орналасқан, 6 шахталық құдық бар. Жалпы, суды тұтыну ауданы жер үсті суларымен қамтылған, бірақ сипатталған аймақта жер асты сулары мол. Суға тапшылығы жоқ.
Зерттеу аймағының өсімдік жамылғысы тау етегі-шөлді-дала зонасында құрылды және жартылай шөлді және дала флорасы элементтерінің кең таралуымен сипатталады.
Жетекші қауымдар (жайылым түрлері) рельефтің барлық элементтерінде және тау етегіндегі әлсіз толқынды жазықта сақталған.
Табиғи өсімдік жамылғысының Талтал бөлігінде айтарлықтай өзгерістер байқалмайды. Малды жайып салу салдарынан қыста шөптің көп өсуі сақталып отыр.
Деградациялық процестердің жалпы бағыты қауымдастықтардың түр құрамының өзгеруіне және кейіннен кейбір қауымдастықтардың басқа, құнды емес және өнімді түрлерге ауысуына дейін азаяды.
Әкімшілік-аумақтық бөлінісі бойынша Амангелді ауылдық округінде 3 елді мекен бар-бұл Пограничник ауылы, Қарауылтөбе ауылы, Көкөзек ауылы.
Іздестіру аумағының жалпы ауданы 92890 га құрады, оның ішінде негізгі учаскенің ауданы 67966 га, Талтал учаскесінің ауданы 9688 га, Жас-Қазақ учаскесінің ауданы 15206.
Зерттеу шегінде Амангелді ауылдық округінің аумағы 92 890 га құрайды, оның ішінде ауыл шаруашылығы алқаптары – 92 234 га, басқа алқаптары - 656 га, жайылымдар – 62 857 га, шабындықтар - 4204 га, егістік жерлер - 21834 га, көпжылдық екпелер – 103 га, басқа да тыңайған жерлер - 3236 га.
Амангелді ауылдық округі бойынша ауыл шаруашылығы малдарын қамтамасыз ету үшін барлығы 62 857 гектар жайылым жер бар. Оның ішінде Амангелді ауылдық округі бойынша шаруа қожалықтарының жайылым алаңы – 31 179,4 гектарды құрайды. Ал қалған -31 677,6 га аудан қорындағы жерлер есебінде.
Жайылымдық азықтардың қоры жайылымдық кезеніңде 180-200 күн ұзақтығымен пайдаланады.
2021 жылғы 1 қаңтардағы Пограничник ауылында (халықтың жеке ауласы және ЖШС, ШҚ) ірі қара мал саны - 1236 бас, оның ішінде аналық мал - 641 бас, ұсақ мал - 5401 бас, жылқы саны -226 бас.
Қарауылтөбе ауылында (халықтың жеке ауласы және ЖШС, ШҚ) ірі қара мал саны - 1061 бас, оның ішінде аналық мал - 708 бас, ұсақ мал - 2897 бас, жылқы саны -208 бас.
Көкөзек ауылында (халықтың жеке ауласы және ЖШС, ШҚ) ірі қара мал саны - 1061 бас, оның ішінде аналық мал - 618 бас, ұсақ мал - 5938 бас, жылқы саны -696 бас.
Пограничник, Қарауылтөбе, Көкөзек ауылында жайылым жер 4195,9 га құрайды.

На основном земельном участке Амангельдинского сельского округа насчитывается 52376,8 га пастбищ, принадлежащих 98 хозяйствам. Всего на этих фермах 1421 голов крупного рогатого скота, 6298 голов мелкого рогатого скота, 467 голов лошадей. Требуемое количество пастбищ на душу населения составляет 37271,5 га. Площадь дополнительных пастбищ составляет 29227,1 га.
На земельном участке Талтал имеется 10170,6 га пастбищ, принадлежащих 5 хозяйствам (на этих фермах сельскохозяйственных животных не зарегистрировано).
На земельном участке Жас Казак имеется 4000 га пастбищ, принадлежащих 4 хозяйствам (на этих фермах сельскохозяйственных животных не зарегистрировано).

Амангелді ауылдық округінің негізгі жер учаскесінде 98 шаруа қожалығына тиесілі 52376,8 га жайылым жері бар. Осы шаруа қожалықтарда барлығы: 1421 бас ірі қара малы, 6298 бас ұсақ мүйізді мал, 467 бас жылқы. Мал басына шаққанда қажетті жайылым көлемі – 37271,5 га құрайды. Қосымша керек жайылым жер көлемі –29227,1га.
Талтал жер учаскесінде 5 шаруа қожалығына тиесілі 10170,6 га жайылым жері бар. Осы шаруа қожалықтарда мал тіркелмеген. Артық жайылым - 10170,6 га.
Жас қазақ жер учаскесінде 4 шаруа қожалығына тиесілі 4000 га жайылым жері бар. Осы шаруа қожалықтарда мал тіркелмеген. Артық жайылым - 4000 га.

- 8343
22,6
Всего
4150,1
1967
28 521,5
14,5
Приемлемые схемы пастбищеоборотов
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных по Амангельдинскому сельскому округу
Годы
Сроки перегона скота на пастбища и возврата скота от пастбища
Весна
Лето
Осень
Зима
2021
от ІІ-декады марта
до ІІ-декады мая
от ІІ-декады мая
до ІІ-декады октября
от ІІ-декады октября
до ІІІ-декады ноября
от ІІІ-декады ноября
до ІІ-декады марта
2022
от ІІ-декады марта
до ІІ-декады мая
от ІІ-декады мая
до ІІ-декады октября
от ІІ-декады октября
до ІІІ-декады ноября
от ІІІ-декады ноября
до ІІ-декады марта
Приложение 4 к решению Сарканского районного маслихата от 13 декабря 2021 года № 13-58
План по управлению пастбищами и их использованию в Бакалинском сельском округе на 2021-2022 год
1) Схема (карта) размещения пастбищ на территории административно-территориальной единицы в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов;
2) приемлемые схемы пастбищеоборотов;
3) карта с обозначением объектов пастбищной инфраструктуры, в том числе сезонных, внешних и внутренних границ и площадей пастбищ;
схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копанем, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная согласно норме потребления воды;
4)схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения их на предоставляемые пастбища;
5)схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенных в сельском округе:
6)календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных по Бакалинскому сельскому округу.
Административный центр Бакалинского сельского округа – село Бакалы. Земля Бакалинского сельского округа состоит из одного основного участка.
На данном основном участке расположены 33 зимовья скота, которые обеспечиваются водой из реки Кокиирим, 17 шахтных колодцев и 1 родника.
Бакалинский сельский округ на северо-западе граничит с Черкасским сельским округом, на севере – с Алакольским районом, на востоке – с Карабогетским сельским округом, на юго-востоке с Койлыкским сельским округом, на юге с Алмалинским сельским округом, на западе с Амангельдинским сельским округом.

-8343
22,6
Барлығы
4150,1
1967
14,5
28 521,5
14,5
Жайылым айналымдарының қолайлы схемасы
Жайлым айналымының қолайлы схемасы
Жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы
Амангелді ауылдық округі бойыша ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі
Жылдар
Жайылымдардарға малдарды айдап шығару және жайылымдардан
қайтару мерзімдері
Көктем
Жаз
Күз
Қыс
2021
Көктемгі жайылым
Көктемгі - жазғы жайылым
Жазғы-күзгі жайылым
Қысқы жайылым
2022
Көктемгі жайылым
Көктемгі -жазғы жайылым
Жазғы-күзгі жайылым
Қысқы жайылым
Сарқан аудандық мәслихатының 2021 жылғы 13 желтоқсандағы № 13-58 шешіміне 4 қосымша
Бақалы ауылдық округіндегі жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2021-2022 жылдарға арналған жоспар
1)Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Бақалы ауылдық округі аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картаcы);
2)жайылымдық айналымдардың қолайлы схемасы;
3)жайылымдар, маусымдық жайылымның сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңы, оның ішінде маусымдық, жайылымдық инфрақұрылым объектілері көрсетілген картасы;
4)жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормативіне сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, қопандарға, суару немесе суландыру каналына немесе құбырлы немесе шахта құдықтарына) қол жеткізу схемасы;
5)жайылымы жоқ жеке және заңды тұлғалалардың ауыл шаруашылық жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы;
6)Бақалы ауылдық округте орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы;
7)ауыл шаруашылығы жануарларын жаю мен айдаудың маусымдық бағыттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кестесі;
Бақалы ауылдық округінің әкімшілік орталығы Бақалы ауылы. Бақалы ауылдық округінің жері бір негізгі учаскеден тұрады.
Оcы негізгі учаскеде 33 мал қыстауы орналасқан, олар су көздерін Көкиірім өзенінен, 17 шахталық құдықтан және 1 бұлақтан алып отыр.
Бақалы ауылдық округі солтүстік батысында - Черкаск ауылдық округімен, солтүстігінде - Алакөл ауданымен, шығысында - Қарабөгет ауылдық округімен, оңтүстік шығысында Қойлық ауылдық округімен, оңтүстігінде - Алмалы ауылдық округімен, батысында - Амангелді ауылдық округімен шекараласады.

Общая площадь территории округа составила 38814 га, в том числе площадь основного участка 18393 га. Кадастровые кварталы 02-263-004, 02-263-005, 02-263-006, 02-263-007.
В пределах обследования территория Бакалинского сельского округа составляет – 38814 га, из них сельскохозяйственные угодья – 37924 га,
пашня – 16324 га
прочие площади – 890 га,
пастбища – 18393 га,
сенокосы – 2235 га,
залежи – 959 га,
многолетние насаждения – 13 га
Среди пастбищ по сезонности использования преобладают весенне-летние культуры – 25357 га (98,2%). Кормовой запас весенне-летне-осенних пастбищ составляет 157806 ц сухой массы или 101371 ц кормовой единицы.
Осенние пастбища занимают 454 га (1,8%). Кормовой запас осенних пастбищ составляет 2127 ц сухой массы или 1387 ц кормовых единиц.
Общая площадь пастбищ 18393 га приходится на чистые пастбища 14032 га (54,4%), заросшие кустарником 1156 га (4,5%), пробитые 5689 га (22,0%), деградированные (сломанные) - 4934 га (19,1%).
Всего в Бакалинском сельском округе зарегистрировано 110 крестьянских хозяйств. Из них 13250,9 га пастбищ, принадлежащие 43 крестьянским хозяйствам. Всего в данных крестьянских хозяйствах 1418 голов крупного рогатого скота, 2597 голов мелкого рогатого скота, 1269 голов лошадей. По Бакалинскому сельскому округу необходимая площадь пастбищ на голову составляет – 50172,9 га, площадь имеющихся земель в крестьянских хозяйствах составляет 13250,9 га, дополнительно необходимая площадь пастбища составляет 37870,8 га.
Для нужд местного населения (с. Бакалы, с. Таскудук, с. К. Казыбаев) в маточном (дойном) сельском стаде сельскохозяйственных животных – 1366 голов на 12631,4 га. в объеме составляет потребность. Норма нагрузки на один КРС – 14,5 га/голов, МРС – 2,9 га/голов, лошади – 17,4 га/голов.

Округ аумағының жалпы ауданы 38814 га құрады, оның ішінде негізгі учаскенің ауданы 18393 га. Кадастрлық кварталдар 02-263-004, 02-263-005, 02-263-006, 02-263-007.
Зерттеу шегінде Бақалы ауылдық округінің аумағы 38814 га.
оның ішінде: ауыл шаруашылығы алқаптары - 37924 га,
-егістік жер – 16324 га;
-басқа алқаптары - 890 га;
-жайылымдар - 18393 га;
-шабындықтар - 2235 га;
-тыңайған жерлер-959га;
-көпжылдық екпелер-13га.
Жайылымдардың ішінде пайдалану маусымдылығы бойынша көктемгі-жазғы дақылдар - 25357 га (98,2%) басым. Көктемгі – жазғы - күзгі жайылымдардың азықтық қоры 157806 ц құрғақ массаны немесе 101371 ц азықтық бірлікті құрайды.
Күзгі жайылымдар 454 га (1,8%) жерді алып жатыр. Күзгі жайылымдардың азықтық қоры 2127 ц құрғақ массаны немесе 1387 ц азықтық бірлікті құрайды.
Бақалы ауылдық округінде жалпы 110 шаруа қожалығы тіркелген. Оның ішінде 43 шаруа қожалығына тиесілі 13250,9 га жайылым жері бар. Осы шаруа қожалықтарда барлығы: 1418 бас ірі қара малы, 2597 бас мүйізді ұсақ мал, 1269 бас жылқы. Бақалы ауылдық округі бойынша мал басына шаққанда қажетті жайылым көлемі – 50172,9 га құрайды, шаруа қожлықтардағы бар жер көлемі 13250,9 га, қосымша қажетті жайылым көлемі – 37870,8 га.
Жоғарыда баяндалғанның негізінде, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 15 бабына сәйкес жергілікті халықтың мұқтаждығы үшін (Бақалы ауылы, Тасқұдық ауылы, К. Қазыбаев ауылы) ауыл шаруашылығы жануарларының аналық (сауын) ауылдық табындағы – 1366 мал басын ұстау үшін 12631,4га. көлемінде қажеттілік құрайды. Жүктеме нормасы ІҚМ – 14,5 га/бас, ҰММ – 2,9 га/бас, жылқы – 17,4 га/бас.

На 1 января 2021 года в селе Бакалы (личное подворье населения и ТОО, КХ) поголовье крупного рогатого скота – 3397 голов, (в том числе маточного поголовья – 1752 голов), мелкого рогатого скота – 8318 голов, лошадей – 1617 голов.
В селе Таскудык (личное подворье населения и ТОО, КХ) поголовье крупного рогатого скота – 170 голов, (в том числе маточного поголовья – 109 голов), мелкого рогатого скота – 739 голов, лошадей – 148 голов.
В селе К. Казыбаева (личное подворье населения и ТОО, КХ) поголовье крупного рогатого скота – 379 голов, (в том числе маточного поголовья – 265 голов), мелкого рогатого скота – 887 голов, лошадей – 144 голов.
Обеспеченность пастбищными угодьями составляет 30%.

2021 жылдың 1 қаңтарына Бақалы ауылында: (халықтың жеке ауласы және ЖШС, ШҚ) ірі қара мал саны – 3397 бас, (оның ішінде аналық мал - 1752 бас), ұсақ мал - 8318 бас, жылқы саны -1617 бас.
Тасқұдық ауылында: (халықтың жеке ауласы және ЖШС, ШҚ) ірі қара мал саны - 170 бас, (оның ішінде аналық мал саны - 109 бас), ұсақ мал басы - 739 бас, жылқы саны - 148 бас.
К. Қазыбаев ауылында: (халықтың жеке ауласы және ЖШС, ШҚ) ірі қара мал саны - 379 бас, (оның ішінде аналық мал саны - 265 бас), ұсақ мал басы - 887 бас, жылқы саны - 144 бас.
Бақалы ауылдық округінің негізгі жер учаскесінде 4 шаруа қожалығына тиесілі 26 га жекеменшік жайылым жері бар. Осы шаруа қожалықтарда барлығы 104 бас- ІҚМ, 50 бас- МҰМ, 78 бас- жылқы бар. Мал басына шаққанда қажетті жеке меншік жайылым көлемі - 3010,2 га құрайды. Қосымша керек жайылым жер көлемі – -1120,2 га.
Жайылым жердің қажеттілік қамтамасыз етілуі 29% құрайды.

По Бакалинскому сельскому округу имеется 5 стад крупного рогатого скота, в том числе 1 стадо в с. Таскудук, 1 стадо в с. К. Казыбаева. Также в селе Бакалы 5 отар, в с. Таскудук 1 отара, в селе К.Казыбаева 2 отары. В селе Бакалы имеется 4 табуна лошадей, в том числе 1 табун лошадей в с. К. Казыбаева.
В Бакалинском сельском округе действуют ветеринарно-санитарные объекты. Из них 1 скотомогильник, 1 ветеринарный пункт, 1 пункт искусственного осеменения крупного рогатого скота.
В сельском округе не установлены сервитуты для прогона скота.
Собственники земельных участков пастбищ Бакалинского сельского округа
Собственники земельных участков
Площадь пастбищ, (га)
Из них собственных пастбищ (га)
Наличие скота по видам, (голов)
Норма потребности в пастбищах в голова, (га)
КРС
МРС
Лошадь
КРС
МРС
Лошадь
1
Мусалимова Ракимаш

Бақалы ауылдық округі бойынша ірі қара мал ұстайтын 5 табын бар, оның ішінде Тасқұдық ауылында 1 табын, К.Қазыбаев ауылында 1 табын бар. Сондай-ақ Бақалы ауылында 5 отар, Тасқұдық ауылында 1 отар, К. Қазыбаев ауылында 2 отар бар. Бақалы ауылында 4 үйір жылқы бар, оның ішінде К.Қазыбаев ауылында 1 үйір жылқы бар.
Бақалы ауылдық округінде ветеринариялық –санитарлық объектілер әрекет етеді. Оның ішінде 1 мал қорымы, 1 ветеринариялық пункт, 1 ірі қара малын қолдан ұрықтандыру пункті бар.
Бақалы ауылдық округ бойынша мал айдауға арналған сервитуттар қарастырылмаған.
Жер учаскелерінің меншік иелері
Жер участкелерінің меншік иелері
Жайылым алаңы,(га)
Оның ішінде жеке меншік жайылым алаңы, (га)
Түрлері бойынша малдың болуы, (бас)
Жайылымға қажеттілік нормасы 1 бас,(га)
ІҚМ
МҰМ
Жылқы
ІҚМ
МҰМ
Жылқы
1
Мусалимова Ракимаш

5831
1366
14,5
19807
30
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных по Бакалинскому сельскому округу
Годы
Сроки перегона скота на пастбища и возврата скота от пастбища
Весна
Лето
Осень
Зима
2021
от ІІ-декады марта
до ІІ-декады мая
от ІІ-декады мая
до ІІ-декады октября
от ІІ-декады октября
до ІІІ-декады ноября
от ІІІ-декады ноября
до ІІ-декады марта
2022
от ІІ-декады марта
до ІІ-декады мая
от ІІ-декады мая
до ІІ-декады октября
от ІІ-декады октября
до ІІІ-декады ноября
от ІІІ-декады ноября
до ІІ-декады марта
Приложение 5 к решению Сарканского районного маслихата от 13 декабря 2021 года № 13-58
План по управлению пастбищами и их использованию в Екашинском сельском округе на 2021-2022 год
1)Схема (карта) размещения пастбищ на территории административно-территориальной единицы в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов;
2)приемлемые схемы пастбищеоборотов;
3)карта с обозначением объектов пастбищной инфраструктуры, в том числе сезонных, внешних и внутренних границ и площадей пастбищ;
схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтовым колодцам) составленная согласно норме потребления воды; 5) схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения их на предоставляемые пастбища;
схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными в сельском округе;
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных;
Территория Екиашинского сельского округа расположена в восточной части Сарканского района Алматинской области кадастровый кварталы 03-263-053-101,03-26-31-39-119.
Административный центр расположен в с. Екиаша.
Территория сельского округа состоит из нескольких разрозненных участков "Основной" – 35995 га, участок Матай – 29395 га и участок Тал-Тал – 15895 га.
Земли участка "Основной" граничат на севере и западе с землями Алмалинского сельского округа, на юге г. Саркан, на юго-востоке с землями Аманбоктерского сельского округа, на востоке с Шатырбайским сельским округом, на севере с Алакольским районом.
Земли участка "Тал-Тал" на севере-востоке граничит с Карабогетским сельским округом, на юго-западе с Аксуским районом, на юге с землями Бакалинского сельского округа, на севере и востоке граничит с землями Алакольского района.
Участок Тал-Тал находится на предгорной равнине, в пределах ее самой нижней ступени. Поверхность равнины слабоволнистая или плоская, слабо изрезана речными руслами.
Гидрографическая сеть на территории Основного участка представлена рекой Баскан и более мелкими ручьями и речками. Воды используются для полива пахотных земель и для водопоя скота.
Участки Тал-Тал лежат на равнине. По территории протекает река Баскан, имеются колодцы.
Рельеф участка Талтал определяется наличием песка, растительность формируется в предгорьях пустынно-степной зоны.
По природным условиям территория Екиашинский сельского округа находится в пределах предгорной зоны. В двух агроклиматических районах незначительно остепененным пустынном (центральная и северная часть) и умеренно предгорным теплом районом (южная часть), которые характеризуются всеми чертами - континентальное: суровой зимой, умеренно жарким летом, резкими контрастами температур зимы и лета, со средним количеством годовых осадков.
В рамках исследования по административно-территориальному делению в Екиашинский сельском округе имеются 2 сельских населенных пункта. Общая площадь территории Екиашинского сельского округа 81050 га.
- пашни 12357 га;
- сенокос 1570 га ;

5831
1366
14,5
19807
29
0,0
Бақалы ауылдық округі бойыша ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі
Жылдар
Жайылымдардарға малдарды айдап шығару және жайылымдардан
қайтару мерзімдері
Көктем
Жаз
Күз
Қыс
2021
Наурыз
айының ІI-ші
он күндігі
Мамыр
айының II –ші
он күндігі
Мамыр
айының II-ші
он күндігі
Қазан
айының II-ші
он күндігі
Қазан
айының II-ші
он күндігі
Қараша
айының III-ші
он күндігі
Қараша
айының III-ші
он күндігі
Наурыз
айының II-ші
он күндігі
2022
Наурыз
айының IІ-ші
он күндігі
Мамыр
айының II-ші
он күндігі
Мамыр
айының II-ші
он күндігі
Қазан
айының II-ші
он күндігі
Қазан
айының II-ші
он күндігі
Қараша
айының III –ші
он күндігі
Қараша
айының III-ші
он күндігі
Наурыз
айының II-ші
он күндігі
Сарқан аудандық мәслихатының 2021 жылғы 13 желтоқсандағы № 13-58 шешіміне 5 қосымша
Екіаша ауылдық округіндегі жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2021-2022 жылдарға арналған жоспар
1)Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы);
2)жайылым айналымдарының қолайлы схемасы;
3)жайылымдардың, оның ішінде маусымдық, жайылымдық сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы;
4)жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахта құдықтарға) қол жеткізу схемасы;
5)жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы;
6)Екіаша ауылдық округінің (бұдан әрі – ауыл) маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы;
7)ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі.
Ауыл аумағы ылғалды таулы, даласы бетеге-селеулі белдем тармағына жатады. Дала өсімдігі басым болуы анықталды, оның негізгі түрлері: бетеге, селеулер, сұлыбас және шамалы даланың түрлі шөптерінің қатысуымен әр түрлі жусанның түрлері.
Жайылымды суландыру табиғи апандар, шахталы құдықтармен қамтамасыз етіледі.
Жайылымдық алқаптардың орташа өнімділігі – 15 центнер/гектарды құрайды.
Жайылымдар жемдерінің қоры ұзақтығы 170-180 күн болатын жайылым кезеңінде пайдаланылады.
Екіаша ауылдық округі ауданының шығысы жағында орналасқан. Әкімшілік-аумақтық бөлінісі Екіаша, Тополевка ауылынан тұрады.
Табиғи ауа-райының жағдайлары бойынша: дала аймағының шегінде және агроклиматтық көрсеткіштер бойынша, олар үшін тән қасиет: қатал ұзақ қыста, қысқа қалыпты жазда салқын, қыстың және жаз температураларының күрт қарама-қайшылықтарымен, жылдық жауын-шашынның көп мөлшерімен сипатталады.
Ауылдың жалпы жер көлемі 81050 га (бұдан әрі –), соның ішінде жайылымдар – 64 301 га .
оның ішінде: ауыл шаруашылығы алқаптары – 78 228 га,
-егістік жер – 12 357 га
-басқа алқаптары - 2639 га,

942
-
9891
8576,5
13,3
-
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных по Карабогетскому сельского округа
Годы
Сроки перегона скота на пастбища и возврата скота от пастбища
Весна
Лето
Осень
Зима
2021
от ІІ-декады марта
до ІІ-декады мая
от ІІ-декады мая
до ІІ-декады октября
от ІІ-декады октября
до ІІІ-декады ноября
от ІІІ-декады ноября
до ІІ-декады марта
2022
от ІІ-декады марта
до ІІ-декады мая
от ІІ-декады мая
до ІІ-декады октября
от ІІ-декады октября
до ІІІ-декады ноября
от ІІІ-декады ноября
до ІІ-декады марта
Приложение 7 к решению Сарканского районного маслихата от 13 декабря 2021 года № 13-58
План по управлению пастбищами и их использованию в Карашыганском сельском округе на 2021-2022 год
1)Схема (карта) размещения пастбищ на территории административно-территориальной единицы в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов;
2)приемлемые схемы пастбищеоборотов;
3)карта с обозначением объектов пастбищной инфраструктуры, в том числе сезонных, внешних и внутренних границ и площадей пастбищ;
4)схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам) составленную согласно норме потребления; воды;
5) схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения их на предоставляемые пастбища;
6) схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенных в сельском округе;
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных по Карашыганскому сельскому округу.
Административный центр Карашыганского сельского округа – село М.Толебаев. Земля Карашыганского сельского округа состоит из двух основных участков Карашыган и Саяк.
На этих основных участках расположены 3 зимовки скота, в которых 13 шахтных колодца, 5 водопойных пунктов и 2 канала. В округе нет недостатка с водой для животноводства.
Карашыганский сельский округ граничит с южной стороны с Аксуским районам, на западе с Каратальским районом на востоке с Лепсинским сельским округом и с северной стороны с землями государственного запаса.
Общая площадь Карашыганского сельского округа составила 739334 га. Кадастровые кварталы 03-263-091, 03-263-092, 03-263-093, 03-263-094,03-263-095,03-263-096,03-263-097,03-263-098,03-263-099,03-263-100,03-363-144,03-263-145.
Территория Карашыганского сельского округа в рамках исследования составляет – 739334 га.
в том числе сельскохозяйственные угодья – 84 346 га;
другие площади – 7988 га;
пастбища – 91592 га;
земельный фонд – 639720 га;
многолетние насаждения – 34 га.

942
10,5
9891
8576,5
13,3
Қарабөгет ауылдық округ бойынша елдімекендер бөлінісінде мүйізді ірі қара аналық (сауын) мал басын орналастыру үшін жайылымдарды бөлу
Қарабөгет ауылдық округі бойыша ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі
Жылдар
Жайылымдардарға малдарды айдап шығару және жайылымдардан
қайтару мерзімдері
Көктем
Жаз
Күз
Қыс
2021
Наурыз
айының ІI-ші
он күндігі
Мамыр
айының II –ші
он күндігі
Мамыр
айының II-ші
он күндігі
Қазан
айының II-ші
он күндігі
Қазан
айының II-ші
он күндігі
Қараша
айының III-ші
он күндігі
Қараша
айының III-ші
он күндігі
Наурыз
айының II-ші
он күндігі
2022
Наурыз
айының IІ-ші
он күндігі
Мамыр
айының II-ші
он күндігі
Мамыр
айының II-ші
он күндігі
Қазан
айының II-ші
он күндігі
Қазан
айының II-ші
он күндігі
Қараша
айының III –ші
он күндігі
Қараша
айының III-ші
он күндігі
Наурыз
айының II-ші
он күндігі
Сарқан аудандық мәслихатының 2021 жылғы 13 желтоқсандағы № 13-58 шешіміне 7 қосымша
Қарашыған ауылдық округіндегі жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2021-2022 жылдарға арналған жоспар
1) Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы);
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемасы;
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық, жайылымдық сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы;
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахта құдықтарға) қол жеткізу схемасы;
5)жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы;
6) Көктерек ауылдық округінің (бұдан әрі – ауыл) маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы;
7) ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі;
Қарашыған ауылдық округінің әкімшілік орталығы - М.Төлебаев ауылы. Қарашыған ауылдық округінің жері Қарашыған мен Саяқ учаскесінің екі негізгі учаскесінен тұрады.
Бұл негізгі учаскесі Қарашыған ауылдық округі оңтүстігінде Ақсу аудандарымен, батысында Қаратал аудандарымен, шығысында Лепсі ауылдық округтерімен және солтүстігінде мемлекеттік қорық жерлерімен шектеседі.
Іздестіру алаңының жалпы ауданы 92 334 гектарды құрайды. Кадастрлық кварталдар кварталы 03-263-091, 03-263-092, 03-263-093, 03-263-094,03-263-095,03-263-096,03-263-097, 03-263-098, 03-263-099, 03-263-100, 03-363-144, 03-263-145.
Қарашыған ауылдық округінің аумағы 739 334 га құрайды. Оның ішінде: ауыл шаруашылығы жерлері - 84346 га,
-басқа аудандар - 7988 га,
-жайылымдар - 91 592 га,
-жер қоры - 639 720 га,
-көпжылдық екпелер - 34 га.

Граница Карашыганского сельского округа расположена в Балхаш-Алакольской впадине, простирающейся с востока на запад на расстояние 450 км, с юга на север на 300 км. Земли землепользования можно разделить на 3 района:
повышенная волнистая равнина:
грядово - бугристая повышенная равнина:
долины рек Аксу и Лепсы.
Повышенная волнистая равнина занимает северо-восточную равнину, с юга она ограничена ясно выраженной долиной реки Лепсы, с севера – озером Балхаш. Используется как пастбища.
Повышенная грядово-бугристая равнина занимает значительную площадь с западной части округа.
Открытыми водоисточниками на территории Карашыганского сельского округа является озера Балхаш, которое расположено в Балхаш-Алакольской впадине рек Лепсы и Аксу. Значительная часть дельты занята песчаными массивами.
Реки берут начало в горах Джунгарского Алатау, покрытых вечными снегами и ледниками. До выхода на предгорную равнину обе реки текут в глубоких ущельях. На территории округа течение рек замедляется, русла в долине становятся широкими, а в дельтах разветвляются на ряд протоков.
Максимальное количество воды реки Лепсы и Аксу несут весной, когда в горах наиболее интенсивно идет таяние снега и льда.
Обе реки являются основными источниками водоснабжения для нужд населения и хозяйств.
Согласно существующему агроклиматическому районированию территория обследования расположена во II - сухом умеренно жарком агроклиматическом районе.
Карашыганский сельский округ имеет в общей сложности 91592 га пастбищ для обеспечения выпаса скота. В том числе пастбищная площадь фермерских хозяйств Карашыганского сельского округа – 35,734 га.
Запас пастбищного корма используется в период выпаса на 180-200 дней.
Осенние пастбища занимают площадь 82 га. Кормовой запас весеннее-летне-осенних пастбищ составляет 282 ц сухой массы или 112 ц кормовых единиц.
Карашыганский сельский округ имеет 35734,5 га пастбищ, принадлежащих 29 фермерским хозяйствам и 5 ТОО. Всего на этих фермах 967 голов крупного рогатого скота, 2168 голов мелкого рогатого скота, 838 голов лошадей и 109 верблюдов. Требуемое количество пастбищ для скота в Карашыганском сельском округе составляет 35 907 га, площадь свободных земель в хозяйствах – 23329,3 га, количество дополнительных необходимых пастбищ – 37870,8га.
Для нужд местного населения (село М. Толебаева, село Ульга, с. Шубартубек) потребность в маточном (дойном) сельском стаде сельскохозяйственных животных для содержания 1141 голов составляет 7191,8 га. Норма нагрузки составляет на 1 голову КРС – 14 га, на 1 голову МРС – 2,8 га, на 1 голову лошади – 16,9 га, на 1 верблюда – 19,6 га.

Қарашыған ауылдық округінің шекарасы Балқаш-Алакөл ойысында орналасқан, шығыстан батысқа қарай 450 км, оңтүстіктен солтүстікке қарай 300 км. Жерді геоморфологиялық тұрғыдан алғанда 3 аймаққа бөлуге болады:
Жоғары толқынды жазық:
Жотасы - таулы биік жазық:
Ақсу мен Лепсі өзендерінің аңғарлары.
Биік толқынды жазық солтүстік -шығыс жазықты алып жатыр, оңтүстіктен Лепсі өзенінің айқын аңғарымен шектеседі, солтүстіктен Балқаш көлімен шектеледі. Жайылым ретінде пайдаланылады.
Биік жотасы - төбелі жазық округтің батыс бөлігінен едәуір аумақты алып жатыр.
Балқаш көлі Қарашыган ауылдық округіндегі ашық су көзі болып табылады. Сонымен қатар округ аумағында Лепсі және Ақсу өзендері ағып жатыр. Өзендер Жоңғар Алатауының тауларынан бастау алады, мәңгілік қар мен мұздықтармен жабылған. Тау етегіндегі жазыққа жетпей екі өзен де терең шатқалдарда ағып жатыр. Округ аумағында өзен ағыны баяулайды, аңғарларға арналар кеңейеді, ал олар бірнеше каналдарға таралады.
Лепсі мен Ақсу өзендері судың максималды мөлшерін көктемде, қар мен мұз бұршақ ең қарқынды еритінде тасымалдайды.
Екі өзен де халықтың қажеттілігі мен экономиканың негізгі көзі болып табылады. Округте мал қыстайтын 3 қыстақ бар, 13 құдық, 5 суару пункті және 2 канал бар.Округтің малдарына су тапшылығы жоқ.
Қолданыстағы агроклиматтық аудандастыру бойынша зерттелетін аумақ II - құрғақ, орташа ыстық агроклиматтық аймақта орналасқан.
Қарашыған ауылдық округінде малға жайылым беру үшін барлығы - 91 592 га жайылым бар. Қолданыстағы агроклиматтық аудандастыру бойынша зерттелетін аумақ II - құрғақ, орташа ыстық агроклиматтық аймақта орналасқан.
Қарашыған ауылдық округінде малға жайылым беру үшін барлығы 91 592 га жайылым бар. Соның ішінде Қарашыған ауылдық округіндегі шаруа қожалықтарының жайылымдық алаңы - 35,734 га.
Оның ішінде Қарашыған ауылдық округіндегі шаруа қожалықтарының жайылымдық алаңы - 35,734 га.
Қарашыған ауылдық округінде малға жайылым беру үшін барлығы - 91 592 га жайылым бар. Соның ішінде Қарашыған ауылдық округіндегі шаруа қожалықтарының жайылымдық алаңы – 35 734 га.
Жайылымдық жем-шөп қоры жайылым кезінде 180 - 200 күнге пайдаланылады. Күзгі жайылымдар 82 гектар аумақты алып жатыр.
Көктемгі-жазғы-күзгі жайылымдардың жемшөп қоры 282 центнер құрғақ салмақ немесе 112 центнер жемшөп бірлігін құрайды.
Қарашыған ауылдық округінде 25 шаруа қожалығы мен 5 ЖШС -не тиесілі 35 734,5 га жайылымдық жер бар. Бұл шаруашылықтарда барлығы: 967 бас ірі қара, 2168 бас ұсақ мал, 838 бас жылқы және 109 түйе. Қарашыған ауылдық округінде мал басына шаққанда мал басына шаққандағы жайылымның қажетті көлемі 35907 га құрайды - шаруа қожалықтарындағы бос жер көлемі 23329,3 га, қосымша қажетті жайылымдар саны 37870,8 га.

По округу 7 отар овец, 37 табунов лошадей, 5 табунов крупно рогатого скота.
По состоянию на 1 января 2021 года в селе М. Толебаев (частный двор и КХ) поголовье крупного рогатого скота – 1978 голов (в том числе маточного поголовья – 788), мелкий рогатый скот – 2477 голов, численность лошадей – 705 голов.
В селе Ульга (частный двор и КХ) поголовье крупного рогатого скота – 999 голов (в том числе маточное поголовье – 491 голов), мелкий рогатый скот – 2603 голов, количество лошадей – 918 голов.
В селе Шубартубек (частный двор и ТОО, колхоз) поголовье крупного рогатого скота – 255 голов (в том числе маточное поголовье – 127 голов), мелкий рогатый скот – 648 голов, количество лошадей – 42 головы.

Округте 7 қой отары, 37 үйір жылқы, 5 ІҚМ табыны бар.
2021 жылдың 1 қаңтарына М.Төлебаев ауылында: (жеке ауласы мен шаруа қожалығы) ірі қара малы - 1978 бас (оның ішінде аналық - 788), ұсақ мал - 2477 бас, жылқы саны - 705 бас.
Улгі ауылында: (жеке үй шаруашылығы мен шаруа қожалығы) ірі қара саны - 999 бас (оның ішінде аналық - 491 бас), ұсақ мал - 2603 бас, жылқы саны - 918 бас.
Шұбартүбек ауылында: (жеке аулаларда) ірі қара саны - 255 бас, ұсақ мал - 648 бас, жылқы саны - 42 бас. Қарашыған округінде малдарға арналған сервитуттар жоқ.

1124
14
15694
7031,5
56
119,7
Приемлемые схемы пастбищеоборотов
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
Схема доступа пастбище пользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам) составленную согласно норме потребления воды
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными в Карашыганском сельском округе
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных по Карашыганскому сельскому округу
Годы
Сроки перегона скота на пастбища и возврата скота от пастбища
Весна
Лето
Осень
Зима

1124
15694
7031,5
56
119,7
Жайылым айналымдарының қолайлы схемасы
Жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы
Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге,тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы
Жайылымы жоқ жеке жəне (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу жəне оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы
Ауыл, ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке жəне (немесе) заңды тұлғалардың ауылшаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Қарашыған ауылдық округі бойыша ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі
Жылдар
Жайылымдардарға малдарды айдап шығару және жайылымдардан
қайтару мерзімдері
Көктем
Жаз
Күз
Қыс

2021
от ІІ-декады марта
до ІІ-декады мая
от ІІ-декады мая
до ІІ-декады октября
от ІІ-декады октября
до ІІІ-декады ноября
от ІІІ-декады ноября
до ІІ-декады марта
2022
от ІІ-декады марта
до ІІ-декады мая
от ІІ-декады мая
до ІІ-декады октября
от ІІ-декады октября
до ІІІ-декады ноября
от ІІІ-декады ноября
до ІІ-декады марта
Приложение 8 к решению Сарканского районного маслихата от 13 декабря 2021 года № 13-58
План по управлению пастбищами и их использованию в Койлыкском сельском округе на 2021-2022 год
1) Схема расположения пастбищ на территории Койлыкского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей;
2) приемлемые схемы пастбищеоборотов;
3) карта с обозначением объектов пастбищной инфраструктуры, в том числе сезонных, внешних и внутренних границ и площадей пастбищ;
4) схема доступа пастбищепользователей к видеоисточникам (озерам, рекам, прудам, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная в соответствии с нормативом;
5) схема перераспределения пасбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствует пастбища, и перемещение их на предаставляемые пастбища;
6) схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенных в сельском округе;
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и перегона сельскохозяйственных животных по Койлыкскому селькому округу;
Койлыкский сельский округ состоит из трех участков: Основной, Жаланаш и Отгон. Кадастровые кварталы: 03-263-019;03-263-020.
Земли основного участка на севере граничат с землями Карабогетского сельского округа, на востоке с землями Черкасского сельского округа, на юго-востоке с землями Шатырбайского сельского округа, на юго-западе с землями Алмалинского сельского округа. На основном участке земли сидят 44 крестьянских хозяйств и 3 ТОО.
Земли участка Жаланаш на северо-западе граничат с землями Черкасского сельского округа и Алакольского района, на юго востоке и юге с землями государственного земельного фонда, на юго-западе с землями Екиашинского сельского округа. В этом районе 40 фермерских хозяйств и 1 ТОО. А также 30864,68 га земли принадлежат Джунгарско-Алатаускому национальному парку.
Общая площадь участка Отгон составляет 55 600 га, в том числе 10 500 га арендует два крестьянских хозяйства, 2914 га предоставлены для лесничества Борлитобе, остальные 42186 га находятся в земельном фонде района.

2021
Наурыз
айының ІI-ші
он күндігі
Мамыр
айының II –ші
он күндігі
Мамыр
айының II-ші
он күндігі
Қазан
айының II-ші
он күндігі
Қазан
айының II-ші
он күндігі
Қараша
айының III-ші
он күндігі
Қараша
айының III-ші
он күндігі
Наурыз
айының II-ші
он күндігі
2022
Наурыз
айының IІ-ші
он күндігі
Мамыр
айының II-ші
он күндігі
Мамыр
айының II-ші
он күндігі
Қазан
айының II-ші
он күндігі
Қазан
айының II-ші
он күндігі
Қараша
айының III –ші
он күндігі
Қараша
айының III-ші
он күндігі
Наурыз
айының II-ші
он күндігі
Сарқан аудандық мәслихатының 2021 жылғы 13 желтоқсандағы № 13-58 шешіміне 8 қосымша
Қойлық ауылдық округіндегі жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2021-2022 жылдарға арналған жоспар
1)Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Қойлық ауылдық округі аумағында жайылымдардың орналасу схемасы;
2)жайылымдық айналымдардың қолайлы схемалары;
3)жайылымдар,оның ішінде маусымдық жайылымның сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңы, жайылымдық инфрақұрылым объектілері көрсетілген картасы;
4)жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормативіне сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналына немесе құбырлы немесе шахта құдықтарына) қол жеткізу схемасы;
5)жайылымы жоқ жеке және заңды тұлғалалардың ауыл шаруашылық жануарларының мал басы орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы;
6)ауылдық округте орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және(немсе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы;
7)ауыл шаруашылығы жануарларын жаю мен айдаудың маусымдық бағыттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кесте;
Қойлық ауылдық округінің жерлері Негізгі,Жалаңаш және Адгоннан яғни үш учаскеден тұрады. Жалпы ауданы 89232 га жер көлемін құрайды. Кадастырлық кварталы (03-263-019;03-263-020).
Негізгі учаскенің жерлері солтүстігінде Қарабөгет ауылдық округінің жерлерімен, шығысында Черкасск ауылдық округінің жерлерімен, оңтүстік-шығысында Шатырбай ауылдық округінің жерлерімен, оңтүстік -батысында Алмалы ауылдық округінің жерлерімен шектеседі. Негізгі учаскіде 44-шаруа қожалығы және 3-ЖШС тиесілі жерлер бар.
Жалаңаш учаскесінің жерлері солтүстік-батысында Черкасск ауылдық округінің және Алакөл ауданының жерлерімен, оңтүстік-шығысында және оңтүстігінде мемлекеттік орман қорының жерлерімен, оңтүстік-батысында Екіаша ауылдық округінің жерлерімен шектеседі. Осы учаскіде 40 шаруа қожалығынын жерлері және 1-ЖШС-ға тиесілі жер бар. Жоңғар-Алатау Ұлттық паркіне тиесілі 30864,68 га жері бар.
Адгон учаскесінің жалпы алып жатқан көлемі 55600 га, оның ішінде екі шаруа қожалғына 10500 га жер тиесілі және Бөрілтөбе орман шаруашылығына 2914га жер тиесілі.Ал қалған 42186 га жер, аудандық жер қорында.

Территория Койлыкского сельского округа составляет 89232 га, в том числе: земли сельскохозяйственного назначения – 87638 га;
- прочие земли – 1594 га;
- сенакос – 89 га;
- пастбища – 74594 га;
- пашня – 11446 га;
- залежи – 1316 га;
- многолетние насаждения – 193 га.
Участки Койлыкского сельского округа расположены во всех 3 агроклиматических зонах. Территория относится к горной зоне, субальпийскому, субальпийскому торфяному, субальпийскому степному подзонам, черноземам обыкновенным, черно-каштановым почвам. Основные типы рельефа – высокие горы, средние горы, низина речных долин.
По строению земной поверхности территория делится на следующие геоморфологические зоны: среднегорье, невысокие горы, низкогорные понижения, предгорные равнины. Средние и низкие горы занимают Жаланашский район. Основную территорию занимают невысокие горы и предгорья с понижениями в долинах рек.
Район исследования расположен на северных склонах хребта Джунгарского Алатау и прилегающих к нему предгорьях.
Большая часть основной собственности находится в предгорьях. Он начинается у подножья Джунгарского Алатау, пологого к северу и разделенного глубокими, постепенно увлажняющими речными руслами, текущими с хребта, отсюда и рельеф. Территория холмистая и равнинная.
Гидрографическая сеть исследуемой территории представлена ​​реками Жаланаш, Теректы, Карбушка, Лепсы, Ащибулак и многими другими источниками. Все реки, протекающие по его территории, берут начало с горных вершин, которые являются конденсаторами водных ресурсов в виде ледников. Вода горных рек прозрачная и слабоминерализованная. Глубина рек небольшая, редко до метра.
Койлыкский сельский округ имеет в общей сложности 74594 га пастбищ для поголовья скота. В том числе 25560 га пастбищ фермерских хозяйств Койлыкского сельского округа. Пастбищные угодья скота сельского населения составлают 1531 га. Остальные 42186 га находятся в районном земельном фонде.

Қойлық ауылдық округінің аумағы 89232 га. оның ішінде: ауыл шаруашылығы жерлері -87638 га,
-басқа жер – 1594 га,
-шабындықтар – 89 га,
-жайылымдар – 74594 га,
-егістік жерле-11446 га,
-тыңайған жерлер – 1316 га,
-көп жылдық екпелер-193га.
Қойлық ауылдық округінің учаскелері барлық 3 агроклиматтық аймақта орналасқан. Зерттелетін аумақтың аумағы таулы аймаққа, шымтезек, кәдімгі қара топырақты, қара каштан топырақтарына жатады. Рельефтің негізгі түрлеріне биік таулар, орта таулар, өзен-су аңғарларының ойыстары жатады.
Жер бетінің құрылымы бойынша аумақ келесі геоморфологиялық аймақтарға бөлінеді: орта таулар, аласа таулар, аласа таулардың ойыстары, тау етегіндегі жазық және тау етегіндегі жазықтар ойыстары. Орта және аласа тауларды Жалаңаш ауданы алып жатыр. Негізгі ауданды аласа таулар мен өзен аңғарларындағы ойыстары бар тау етегіндегі жазықтар алып жатыр.
Зерттелетін шаруашылықтың аумағы Жоңғар Алатауы жотасының солтүстік беткейінде және оған іргелес тау етегіндегі жазықта орналасқан.
Меншіктің негізгі учаскесінің көп бөлігі тау етегіндегі жазықта орналасқан. Ол Жоңғар Алатауының етегінен басталады, солтүстікке қарай еңкейіп, тау жотасынан ағып жатқан терең, бірте-бірте ылғалдандыратын өзен арналарымен бөлінген, сондықтан жер бедері территориясы қыратты-қырлы жазық.
Зерттелетін аумақтың гидрографиялық желісі Жалаңаш, Теректі, Қарбушка, Лепсі, Ащыбұлақ өзендері және басқа да көптеген бұлақтар ұсынылған. Аумағы арқылы ағып жатқан барлық өзендер мұздықтар түріндегі су қорларының конденсаторлары болып табылатын тау шыңдарынан бастау алады. Тау өзендерінің суы мөлдір, аздап минералданған. Өзендердің тереңдігі шамалы, сирек бір метрге жетеді.
Қойлық ауылдық округінде геоботаникалық зерттеу жұмыстарын жүргізу үшін мал басын қамтамасыз ету үшін барлығы 27191 га жайылым бар. Оның ішінде Қойлық ауылдық округі шаруа қожалықтарының жайылымдық жері 25660 га. Қалғаны 1531 га ауыл жері.

Пастбищный запас кормов в пастбищный период составляет 180-200 дней.
Койлыкский сельский округ имеет 74594 га пастбищ, принадлежащих 67 фермерским хозяйствам и 4 ТОО. Всего в хозяйствах 791 гола крупного рогатого скота, 1030 голов мелкого рогатого скота, 140 голов лошадей. Необходимое количество пастбищ на душу населения в Койлыкском сельском округе составляет 11600 га. Имеется 14060 га свободных земель для фермерских хозяйств.
Для нужд местного населения в стаде сельскохозяйственных животных (маточного поголовье) – 3289 га. Норма пастбищ на 1 голову составляет для КРС – 10 га, для МРС – 2 га, для лошадей – 12 га.
По состоянию на 1 января 2021 года в селе Койлык (частный двор и товарищества с ограниченной ответственностью) поголовье крупного рогатого скота – 482 головы, мелкого рогатого скота – 993 головы, лошади – 349 голов.

Жайылымдық жем-шөп қоры жайылымдық кезеңде 180-200 күн
Қойлық ауылдық округінде 67 шаруа қожалығына және 4-ЖШС тиесілі 25660 га жайылым бар. Бұл шаруашылықтарда барлығы: 791 бас ірі қара, 1030 бас мүйізді ұсақ мал, 140 бас жылқы. Қойлық ауылдық округі бойынша жан басына шаққандағы жайылымдық жердің қажетті көлемі 11600 га құрайды - шаруа қожалықтары бойынша бос жер көлемі 14060 га.
Жергілікті халықтың мұқтажы үшін ауыл шаруашылығы жануарларының (сауын) табынына - мал шаруашылығына –3289 га. сұраныс мөлшері. Жіктеу нормасы ірі қараға 10 га/бас, мүйізді ұсақ малға 2 га/бас, жылқыға 12 га/бас.
2021 жылдың 1 қаңтарына Қойлық ауылы бойынша: (жеке аула және жауапкершілігі шектеулі серіктестік, колхоз) ірі қара мал саны – 482 бас, ұсақ мүйізді мал – 4993 бас, жылқы саны - 349 бас.

В Койлыкском сельском округе есть ветеринарно-санитарные сооружения. Среди них 1 скотомагильник, 1 ветеринарная станция, 1 очаг сибирской язвы, 1 станция искусственного осеменения крупного рогатого скота.
По Койлыкскому сельскому округу нет сервитутов для прогона скота.
Собственники земельных участков пастбищ Койлыкского сельского округа
Собственники земельных участков
Площадь пастбищ,(га)
Наличия скота по видам,(голов)
Норма потребности в пастбищах по видам скота(голов)
КРС
МРС
Лошадь
КРС
МРС
Лошадь
1
Тастемиров Жакыпбек Тастемирович
52

Қойлық ауылдық округінде ветеринарлық-санитарлық нысандар бар. Оның ішінде 1 мал қорым, 1 ветеринарлық пункт, 1 сібір ошағы, 1 ірі қара малды қолдан ұрықтандыру бекеті бар.
Қойлық ауылдық округінде малды айдап өтуге арналған сервитуттар белгіленбеген.
Жер учаскелерінің меншік иелері
Жер учаскелерінің меншік иелері
Жайылым алаңы, (га)
Түрлері бойынша малдың болуы, (бас)
Жайылымға қажеттілік нормасы 1 бас, (га)
ІҚМ
ҰММ
Жылқы
ІҚМ
ҰММ
жылқы
1
Тастемиров Жакыпбек Тастемирович
52

2021
Вторая декада марта
Вторая декада мая
Вторая декада мая
Вторая декада октября
Вторая декада октября
Третья декада ноября
Третья декада ноября
Вторая декада марта
2022
Вторая декада марта
Вторая декада мая
Вторая декада мая
Вторая декада октября
Вторая декада октября
Третья декада ноября
Третья декада ноября
Вторая декада марта
Приложение 9 к решению Сарканского районного маслихата от 13 декабря 2021 года № 13-58
План по управлению пастбищами и их использованию в Коктерекском сельском округе на 2021-2022 год
1)Схема (карта) расположения пастбищ на территории административно-территориальной единицы в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов;
2)приемлемая схема пастбищеоборотов;
3)карта с обозначением объектов пастбищной инфраструктуры, в том числе сезонных, внешних и внутренних границ и площадей пастбищ;
4)схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная согласно норме потребления воды;
5)схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения их на предоставляемые пастбища;
6)схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенных в Коктерекском сельском округе;
7)календарный график по использованию пастбищ, устанавливающие сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных;
Административно-территориальное деление состоит из села Коктерек.
Административный центр Коктерекского сельского округа – село Коктерек. На востоке основная часть Коктерекского сельского округа граничит с землями Алакольского района, на юге с землями Амангельдинского сельского округа, на севере с землями Койлыкского сельского округа, в западной части с землями Лепсинского сельского округа.
Из степных растений растут чингил серебристый, гребешник многоветвистый, одуванчик обыкновенный, лапчатка азиатская, полынь белоземельная, тростник обыкновенный, осока джунгарская, камыш. Качество пастбищ по продуктивности ниже среднего, а качество корма по питательности хорошее.
Река Лепсы питается атмосферными осадками и грунтовыми водами. Обводнение пастбищ обеспечивается из природных озер, каналов, трубчатых и шахтных колодцев.
Общая земельная площадь сельского округа составляет 161 204 га. В том числе пастбищ – 156 290 га.
По категориям земля распределяется следующим образом:
земли сельскохозяйственного назначения – 156 290 га.
всего прочих угодий – 4914 га.
Количество поголовья сельскохозяйственных животных на территории сельского округа 2118 голов крупного рогатого скота, 4559 голов мелкого рогатого скота, 703 голов лошадей и 125 голов верблюда.
По видам сельскохозяйственных животных распределено следующим образом:
крупный рогатый скот – 26 стад;
мелкий рогатый скот – 8 стад;
лошади – 25 стад.
верблюды – 1 стадо.
В Коктерекском сельском округе 4 источника, воду которых используют крестьянские хозяйства (Темирханов, Алдекенов, Смагулов, Жангушупова). Имеется девять источников водопоя.
В Коктерекском сельском округе южнее расположен канал Тлеули. Пять хозяйств (Мухамадиев, Жаманбаев, Меиров, Калимолдинов и Нурмухамбет) пользуются водой из канала Тлеули.
Для нужд местного населения села Коктерек потребность в разведении сельскохозяйственных животных – 1010 голов скота, площадь пастбищ 14140 га, норма нагрузки 14,0 га / на голову.

2021
Наурыз айының ІІ-ші он күндігі
Мамыр айының ІІ-ші он күндігі
Мамыр айының
ІІ-ші он күндігі
Қазан айының
ІІ-ші он күндігі
Қазан айының
ІІ-ші он күндігі
Қараша айының
ІІІ-ші он күндігі
Қараша айының
ІІІ-ші он күнді
Наурыз айының
ІІ-ші он күнді
2022
Наурыз айының ІІ-ші он күндігі
Мамыр айының ІІ-ші он күндігі
Мамыр айының
ІІ-ші он күндігі
Қазан айының
ІІ-ші он күндігі
Қазан айының
ІІ-ші он күндігі
Қараша айының
ІІІ-ші он күндігі
Қараша айының
ІІІ-ші он күнді
Наурыз айының
ІІ-ші он күнді
Сарқан аудандық мәслихатының 2021 жылғы 13 желтоқсандағы № 13-58 шешіміне 9 қосымша
Көктерек ауылдық округіндегі жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2021-2022 жылдарға арналған жоспар
1)Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Черкасск ауылдық округі аумағында жайылымдардың орналасу схемасы;
2)жайылымдық айналымдардың қолайлы схемалары;
3)жайылымдар, маусымдық жайылымның сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңы, оның ішінде маусымдық, жайылымдық инфрақұрылым объектілері көрсетілген карта;
4)жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормативіне сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге,өзендерге, тоғандарға, қопандарға, суару немесе суландыру каналына немесе құбырлы немесе шахта құдықтарына) қол жеткізу схемасы;
5)Жайылымы жоқ жеке және заңды тұлғалалардың ауыл шаруашылық жануарларының мал басы орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы;
6)Черкасск ауылдық округінде орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы;
7)ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық бағыттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кесте графигі;
Көктерек ауылдық округінің әкімшілік орталығы Көктерек ауылы.
Көктерек ауылдық округінің негізгі учаскесінің шығысында Алакөл ауданының жерлерімен, оңтүстік бөлігінде Амангелді ауылдық округінің жерлерімен, солтүстігінде Қойлық ауылдық округінің жерлерімен, батыс бөлігінде Лепсі ауылдық округінің жерлерімен шектеседі.
Ауыл аумағы құрғақ, даласы бетеге-селеулі белдем тармағына жатады. Дала өсімдігі басым болуы анықталды, оның негізгі түрлері: бетеге, селеулер, сұлыбас және шамалы даланың түрлі шөптерінің қатысуымен әр түрлі жусанның түрлері.
Жайылымды суландыру табиғи апандар, шахталы құдықтармен қамтамасыз етіледі.
Көктерек ауылдық округі ауданының солтүстік-батыс жағында орналасқан.
Әкімшілік-аумақтық бөлінісі Көктерек ауылынан тұрады.
Көктерек ауылдық округінің жалпы жер көлемі 157 578 гектар (бұдан әрі), соның ішінде жайылымдар – 156 290 га .
Санаттары бойынша жерлер келесідей бөлінеді:
-ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер –150505,4 ;
-елді мекендердің жерлері- 5784,6
Көктерек ауылдық округі аумағындағы ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны: 2118 бас ірі қара мал, оның ішінде 1010 бас аналық мал, 703 бас жылқы және ұсақ мал – 4559 бас, түйе – 125 бас.
Ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері бойынша келесідей бөлінген:
-ірі қара мал - 26 табын;
-мүйізді ұсақ мал - 8 отар;
-жылқылар – үйір;
-түйе – 1 табын.
Жоғарыда баяндалғанның негізінде, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 15 бабына сәйкес жергілікті халықтың мұқтаждығы үшін (Көктерек ауылы) ауыл шаруашылығы жануарларының аналық (сауын) –1010 мал басын ұстау үшін 14140 га көлемінде қажеттілік құрайды, жүктеме нормасы 14,0 га/бас.

Крупный рогатый скот - 14,0 га / голову, НММ - 2,8 га / голову, лошади - 16,9 га / голову, верблюды - 19,6 га / голову для обеспечения пастбищ для прочего скота местного населения в размере 44470,6 га пастбищ.
На основном земельном участке Коктерекского сельского округа 50 фермерских хозяйств, которым принадлежит 54 044 га пастбищ. Всего в этих хозяйствах 1771 голов крупного рогатого скота, 2637 голов мелкого рогатого скота, 514 голов лошадей, 184 головы верблюдов. Необходимое количество пастбищ на голову скота составляет 44470,6 га.
Справочно: 507 голов крупного рогатого скота, 1534 голов мелкого рогатого скота, 263 головы лошадей и 59 голов верблюдов зарегистрированы в Лепсинском и Карабогетском сельских округах, земли принадлежат Коктерекскому сельскому округу.
На территории сельского округа действует 1 ветеринарный пункт, 1 скотомогильник и 1 ванна для купки скота.
В сельском округе не установлены сервитуты для прогона скота.
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Коктерекского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Собственники земельных участков пастбищ Коктерекского сельского округа
Собственники земельных участков
Площадь пастбищ, (га)
Наличие скота по видам, (голов)
Норма потребности в пастбищах в голова, (га)
Потребность пастбищ,(га)
Излишки пастбищ, (га)
КРС
МРС
Лошадь
КРС
МРС
Лошадь
КРС
МРС
Лошадь
Итого
1
Танирбергенов Борантай
225,0
-
-
-
14
2,8
16,9
225,0
+225,0
2
Акыпбеков Нурлан Таиырович
10,0
-
-
-
14
2,8
16,9
10,0
+10,0
Итого
335,0
+335,0
Расшифровка аббревиатур:КРС- крупный рогатый скот, МРС- мелкий рогатый скот, к\х- крестьянское хозяйство
Распределение пастбищ для размещения маточного поголовья крупного рогатого скота (дойного) по Коктерекскому сельскому округу
Наименование населенного пункта
Площадь пастбищ, га
Наличие дойных коров (голов)
Норма потребности в пастбищах 1 голов, (га)
Потребность пастбищ, га
Не обеспеченные
пастбищами, га
Обеспеченность
потребности, %
Излишки, га
1
с.Коктерек
5784,6
500
14
7000
-1215,4
82,6
Всего
5784,6
500
14
7000
-1215,4
82,6
Приемлемые схемы пастбищеоборотов
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам) составленная согласно норме потребления воды
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными в Коктерекском сельском округе
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных по Коктерекскому сельскому округу
Годы
Сроки перегона скота на пастбища и возврата скота от пастбища
Весна
Лето
Осень
Зима

ІҚМ – 14,0 га/бас, ҰММ – 2,8 га/бас, жылқы – 16,9 га/бас, түйе -19,6га /бас жүктеме бойынша жергілікті халықтың басқа ауылшаруашылық малдарын жайылыммен қамтамасыз ету үшін 44470,6 га мөлшерінде жайылымдық жер қажет.
Көктерек ауылдық округінің негізгі жер учаскесінде 50 шаруа қожалығына және т.б. тиесілі 54044 га жайылым жері бар. Осы шаруа қожалықтарда барлығы: 1771 бас ірі қара малы, 2637 бас ұсақ мүйізді мал, 514 бас жылқы, түйе-184 бас. Мал басына шаққанда қажетті жайылым көлемі –44470,6га құрайды.
Ескертпе: ИСЖ бойынша мал басы ірі қара 507 бас, мүйізді ұсақ мал –1534 бас, жылқы 263 бас және түйе 59 бас Лепсі, Қарабөгет ауылдық округтерінде тіркеуде, ал жерлері Көктерек ауылдық округіне тиесілі.
Жайылымдық жерлерге деген қажеттілік жерді мемлекет мұқтажы үшін сатып алу арқылы қанағаттандырылуы керек.
Жайылымдар ауылдың табиғи-климаттық ерекшелігіне байланысты табиғи жайылымдарға жатады және көбінесе малды бағу үшін пайдаланылады.
Табиғи ауа-райының жағдайлары бойынша: дала аймағының шегінде және агроклиматтық көрсеткіштер бойынша, олар үшін тән қасиет: қатал ұзақ қыста, қысқа қалыпты ыстық жазда, қыстың және жаз температураларының күрт қарама-қайшылықтарымен, жылдық жауын-шашынның аз мөлшерімен сипатталады.
Жайылымдарды негізгі пайдаланушылар ауыл тұрғындары болып табылады.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жем-шөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданды.
Ауылдық округ аумағында 1 ветеринарлық пункт және 1 мал қорымы қызмет істейді.
Ауылдық округте малды айдап өтуге арналған сервитуттар белгіленбеген.
Жер учаскелерінің меншік иелері
Жер участкелерінің меншік иелері
Жайылым алаңы,(га)
Түрлері бойынша малдың болуы, (бас)
Жайылымға қажеттілік нормасы 1 бас,(га)
МІҚ
МҰМ
Жылқы
Түйе
МІҚ
МҰМ
Жылқы
Түйе
1
Танирбергенов Борантай
225,0
-
-
-
-
14
2,8
16,9
19,6
2
Акыпбеков Нурлан Таиырович
10,0
-
-
-
-
14
2,8
16,9
19,6
Барлығы
235
Кестенің жалғасы
Жайылымдардың қажеттілігі, (га)
Артық жайылым, (га)
МІҚ
МҰМ
Жылқы
Түйе
Жиыны (га)
+225,0
+10,0
+235
Аббревиатуралардың таратылып жазылуы: МІҚ – мүйізді іріқара мал; МҰМ – мүйізді ұсақ мал, ш/қ- шаруа қожалық
Көктерек ауылдық округ бойынша елдімекендер бөлінісінде мүйізді ірі қара аналық (сауын)мал басын орналастыру үшін жайылымдарды бөлу
Елді мекен атауы
Жайылым алаңы, га
Сауын сиырлардың болуы (бас)
Жайылымға қажеттілік нормасы 1 бас, га
Жайылымдардың қажеттілігі, га
Жайылымдармен қамтамасыз етілмеген, га
Қажеттіліктің қамтамасыз етілуі, %
Артықшылық, га
1
Көктерек ауылы
5784,6
500
14
7000
-1215,4
82,6
Барлығы
5784,6
500
14
7000
-1215,4
82,6
Жайылым айналымдарының қолайлы схемасы
Жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы
Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы
Жайылымы жоқ жеке жəне (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу жəне оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы
Ауыл,ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке жəне (немесе) заңды тұлғалардың ауылшаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Көктерек ауылдық округі бойыша ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі
Жылдар
Жайылымдардарға малдарды айдап шығару және жайылымдардан
қайтару мерзімдері
Көктем
Жаз
Күз
Қыс

2021
от ІІ-декады марта
до ІІ-декады мая
от ІІ-декады мая
до ІІ-декады октября
от ІІ-декады октября
до ІІІ-декады ноября
от ІІІ-декады ноября
до ІІ-декады марта
2022
от ІІ-декады марта
до ІІ-декады мая
от ІІ-декады мая
до ІІ-декады октября
от ІІ-декады октября
до ІІІ-декады ноября
от ІІІ-декады ноября
до ІІ-декады марта
Приложение 10 к решению Сарканского районного маслихата от 13 декабря 2021 года № 13-58
План по управлению пастбищами и их использованию в Лепсинском сельском округе на 2021-2022 год
1)Схема (карта) расположения пастбищ на территории административно-территориальной единицы в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов;
2)приемлемая схема пастбищеоборотов;
3)карта с обозначением объектов пастбищной инфраструктуры, в том числе сезонных, внешних и внутренних границ и площадей пастбищ;
4)схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копанем, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная согласно норме потребления воды;
5)схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения их на предоставляемые пастбища;
6)схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенных в Лепсинском сельском округе;
7)календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных;
Административный центр Лепсинского сельского округа – село Лепсы. Земля Лепсинского сельского округа состоит из восьми участков: Лепсы, село Кокжиде, Керегетас, Каратас, Сарыкурак, Кокшалгын, Арганаты, перекресток Акбалык.
На севере основной части Лепсинского сельского округа находятся земли Актогайского сельского округа Аягозского района, на юге – земли Аксуского района, на северо-востоке – Алакольского района, на востоке – земли Коктерекского сельского округа, на западе Карашыганского сельского округа.
Река Лепсы течет с востока на запад от основного участка.
В районе нет частных землевладельцев.
На основном участке 20 зимовок, питьевая вода из 6 шахтных колодцев и реки Лепсы. У них есть пресная вода. Недостатка в качественной воде нет.

2021
Наурыз
айының ІI-ші
он күндігі
Мамыр
айының II –ші
он күндігі
Мамыр
айының II-ші
он күндігі
Қазан
айының II-ші
он күндігі
Қазан
айының II-ші
он күндігі
Қараша
айының III-ші
он күндігі
Қараша
айының III-ші
он күндігі
Наурыз
айының II-ші
он күндігі
2022
Наурыз
айының IІ-ші
он күндігі
Мамыр
айының II-ші
он күндігі
Мамыр
айының II-ші
он күндігі
Қазан
айының II-ші
он күндігі
Қазан
айының II-ші
он күндігі
Қараша
айының III –ші
он күндігі
Қараша
айының III-ші
он күндігі
Наурыз
айының II-ші
он күндігі
Сарқан аудандық мәслихатының 2021 жылғы 13 желтоқсандағы № 13-58 шешіміне 10 қосымша
Лепсі ауылдық округіндегі жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2021-2022 жылдарға арналған жоспар
1)Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы);
2)жайылым айналымдарының қолайлы схемасы;
3)жайылымдардың, оның ішінде маусымдық, жайылымдық сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы;
4)жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахта құдықтарға) қол жеткізу схемасы;
5)жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы;
6)Лепсі ауылдық округінің (бұдан әрі – ауыл) маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы;
7)ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі;
Лепсі ауылдық округінің әкімшілік орталығы Лепсі ауылы. Лепсі ауылдық округінің жері 8 (сегіз) учаскеден тұрады: Лепсі, Көкжиде ауылы және Керегетас, Қаратас, Сарықұрақ, Көкшалғын, Арғанаты, Ақбалық айрығы.
Лепсі ауылдық округінің негізгі учаскесінің солтүстігі Аягөз ауданымен шектеседі, солтүстік шығысында Алакөл ауданымен шектеседі, шығысында Көктерек ауылдық округінің жерлерімен, оңтүстігінде Ақсу ауданының жерлерімен, батысында Қарашыған ауылдық округінің жерлерімен шектеседі
Негізгі учаскенің шығыстан батысқа қарай Лепсі өзені өтеді.
Округте жеке меншік жер иелері жоқ.
Негізгі учаскесінде 20 мал қыстаулары орналасқан,6 шахталық құдықтан және Лепсі өзенінен су ішеді. Оларда су тұщы, сапалы су тапшылығы жоқ.

Запас пастбищных кормов используется в пастбищный период длительностью 180-200 дней.
В Лепсинском сельском округе есть ветеринарно-санитарные сооружения. В том числе 1 скотное кладбище, 1 ветеринарная станция.
По состоянию на 1 января 2021 года в Лепсинском сельском округе (частный двор и ферма) поголовье крупного рогатого скота – 6064 голов, в том числе маточное поголовье – 2791 голов, мелкого рогатого скота – 16732 головы, лошадей – 1200 голов, верблюдов – 132 головы.
Территория Лепсинского сельского округа составляет 56 605 га.
В том числе: пастбища – 55 382 га, прочие угодия – 1223 га.
В административном отношении в Лепсинском сельском округе 8 населенных пунктов. Общая площадь земель в собственности населенных пунктов составляет 7131,4 га. В селе Лепсы – 3230,4 га, в селе Кокжиде – 1568 га, в Керегетасе – 1174 га, в Кокшалгыне – 174 га, в Сарыкураке – 230 га, в Каратасе – 254 га, в Акбалыке – 379 га, в Арганаты – 122 га.
В округе 6 стад крупного рогатого скота, 19 стад мелкого рогатого скота, 45 стад лошадей. Из них в село Кокжиде 1 крупное стадо.
Для нужд местного населения (8 населенных пунктов) потребность в пастбищах для разведения маток (дойных коров) в количестве 1349 голов составляет 18826 га, норма загрузки 14 га/голову.

Жайылымдық азықтардың қоры жайылымдық кезеңінде 180-200 күн ұзақтығымен пайдаланады.
2021 жылдың 1 қаңтарына Лепсі ауылдық округінде (халықтың жеке ауласы және ШҚ) ірі қара мал саны - 6064 бас, оның ішінде аналық мал – 2791 бас, ұсақ мал – 16732 бас, жылқы саны – 1200 бас, түйе – 132 бас.
Лепсі ауылдық округінің аумағы 56 605 га. оның ішінде:
-жайылымдар – 55 382 га,
-басқа жерлер – 1223 га.
Әкімшілік – аумақтың бөлінісі бойынша Лепсі ауылдық округінде 8 елді мекен бар. Жалпы елді мекендерге тиесілі жер көлемі 7131,4 га құрайды. Лепсі ауылында -3230,4 га, Көкжиде ауылында – 1568 га, Керегетаста -1174 га, Көкшалғында – 174 га, Сарықұрақта – 230 га, Қаратаста – 254 га, Ақбалықта – 379 га, Арғанатыда – 122 га жер бар.
Округ бойынша 6 ірі мал табыны, 19 отар ұсақ мал, 45 үйір жылқы бар, оның ішінде Көкжиде ауылында 1 ірі қара мал табыны бар.
Жоғарыда баяндалғанның негізінде, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 15 бабына сәйкес жергілікті халықтың мұқтаждығы үшін (8 елді мекенде)ауыл шаруашылығы жануарларының аналық (сауын сиырлар) - 1349 мал басын ұстау үшін 18826 га көлемінде қажеттілік жайылым құрайды, жүктеме нормасы 14 га/бас.

Потребность в пастбищах 62,1%.
Площадь земель, находящихся в собственности фермерских хозяйств, составляет 35410,4 га.
Запас пастбищных кормов используется в пастбищный период длительностью 180-200 дней.
Норма нагрузки составляет 14 га / голову для КРС, 2,8 га / голову для МРС, 16,9 га / голову для лошадей, 19,6 га / голову для верблюдов.
В Лепсинском сельском округе есть ветеринарно-санитарные сооружения. Имеется 1 скотомогильник, 1 ветеринарная станция.
Сервитутов на животноводство в сельской местности нет.
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Лепсинского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Распределение пастбищ для размещения маточного поголовья крупного рогатого скота (дойного) по Лепсинскому сельскому округу
Наименование населенного пункта
Площадь пастбищ, га
Наличие дойных коров, голов
Норма потребности в пастбищах 1 голов, (га)
Потребность пастбищ, га
Не обеспеченные
пастбищами, га
Обеспеченность
потребности, %
Излишки, га
1
С.Лепсы

Жайылым жердің қажеттілік қамтамасыз етілуі 62,1% құрайды.
Шаруа қожалықтарға тиесілі жер көлемі – 35410,4 га.
Жүктеме нормасы ІҚМ – 14 га/бас, ҰММ - 2,8 га/бас, жылқы – 16,9 га/бас, түйе – 19,6 га/бас.
Лепсі ауылдық округінде ветеринариялық - санитарлық объектілер әрекет етеді. Оның ішінде 1 мал қорымы, 1 ветеринариялық пункт бар.
Ауылдық округте малды айдап өтуге арналған сервитуттар белгіленбеген.
Жер учаскелерінің меншік иелері
Жер участкелерінің меншік иелері
-Жайылымалаңы,(га)
Түрлері бойынша малдың болуы, (бас)
Жайылымғақажеттілікнормасы 1 бас,(га)
МІҚ
МҰМ
Жылқы
Түйе
МІҚ
МҰМ
Жылқы
Түйе
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
Кестенің жалғасы
Жайылымдардыңқажеттілігі, (га)
Артықжайылым, (га)
МІҚ
МҰМ
Жылқы
Түйе
Жиыны(га)
-
-
-
-
-
-
Аббревиатуралардың таратылып жазылуы: МІҚ – мүйізді іріқара мал; МҰМ –мүйізді ұсақ мал, ш/қ- шаруа қожалық
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы
Лепсі ауылдық округ бойынша елдімекендер бөлінісінде мүйізді ірі қара аналық (сауын) мал басын орналастыру үшін жайылымдарды бөлу
Елді мекен атауы
Жайылым алаңы, га
Сауын сиырлардың болуы (бас)
Жайылымға қажеттілік нормасы 1 бас, га
Жайылымдардың қажеттілігі, га
Жайылымдармен қамтамасыз етілмеген, га
Қажеттіліктің қамтамасыз етілуі, %
Артықшылық, га
1
Лепсі ауылы

2021
от ІІ-декады марта
до ІІ-декады мая
от ІІ-декады мая
до ІІ-декады октября
от ІІ-декады октября
до ІІІ-декады ноября
от ІІІ-декады ноября
до ІІ-декады марта
2022
от ІІ-декады марта
до ІІ-декады мая
от ІІ-декады мая
до ІІ-декады октября
от ІІ-декады октября
до ІІІ-декады ноября
от ІІІ-декады ноября
до ІІ-декады марта
Приложение 11 к решению Сарканского районного маслихата от 13 декабря 2021 года № 13-58
План по управлению пастбищами и их использованию в Черкасском сельском округе на 2021-2022 годы
1) Схема (карта) размещения пастбищ на территории административно-территориальной единицы в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов;
2) приемлемые схемы пастбищеоборотов;
3) карта с обозначением объектов пастбищной инфраструктуры, в том числе сезонных, внешних и внутренних границ и площадей пастбищ;
4) схема доступа пастбище пользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам) составленная согласно норме потребления воды;
5) схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения их на предоставляемые пастбища;
6) схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенных в сельском округе;
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных по Черкасскому сельскому округу;
Территория Черкасского сельского округа расположена в юго-восточной части Сарканского района Алматинской области кадастровыt кварталы 03-263-103,021,023,024,025,027,028,029,030,031,032,080,088
Административный центр расположен в с. Черкасск
Территория сельского округа состоит из нескольких разрозненных участков "Основной" – 43070 га, "Каражиде и Скотоимпорт" – 5500 га, "Бакрай и Тусунук" – 15500 га, "Сарыбулак (Талтал)" – 31000 га, " Каракум" 117000 га = 212070 га.
Земли участка "Каражиде и Скотоимпорт" граничат на севере и западе с землями Екиашинского сельского округа, на юге с Аксуским районом, на юго-востоке с Амангельдийским сельским округом, на востоке с Карабогетским сельским округом, на севере с Алакольским районом.
Земли участка "Бакрай и Тусунук" на севере-востоке граничит с Карабогетским сельским округом, на юго-западе с Амангельдинским сельским округом, на юге с землями Бакалинским сельским округом, на севере и востоке граничит с землями Алакольского района.
Земли Основного участка на севере и востоке граничат с землями Алакольского района, на юге с землями Койлыкского сельского округа, на западе с землями Шатырбайского сельского округа.
Земли участка Каракум граничат с землями запаса и о. Балхаш на северо-востоке, на юге с Койлыкским сельским округом и землями запаса, на востоке с Алакольским районом и на севере с ВКО.
Земли участка Талтал граничат с востока с Коктерекским сельским округом, в южной части с Алмалинским сельским округом, с востока с Амангельдинским сельским округом, с севера востока с Шатырбайским сельским округом.
Территория округа располагается на северо-западном склоне Джунгарского Алатау. По условиям рельефа территория хозяйства можно разделить на три района

2021
Наурыз
айының ІI-ші
он күндігі
Мамыр
айының II –ші
он күндігі
Мамыр
айының II-ші
он күндігі
Қазан
айының II-ші
он күндігі
Қазан
айының II-ші
он күндігі
Қараша
айының III-ші
он күндігі
Қараша
айының III-ші
он күндігі
Наурыз
айының II-ші
он күндігі
2022
Наурыз
айының IІ-ші
он күндігі
Мамыр
айының II-ші
он күндігі
Мамыр
айының II-ші
он күндігі
Қазан
айының II-ші
он күндігі
Қазан
айының II-ші
он күндігі
Қараша
айының III –ші
он күндігі
Қараша
айының III-ші
он күндігі
Наурыз
айының II-ші
он күндігі
Сарқан аудандық мәслихатының 2021 жылғы 13 желтоқсандағы № 13-58 шешіміне 11 қосымша
Черкасск ауылдық округіндегі жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2021-2022 жылдарға арналған жоспар
1)Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Черкасск ауылдық округі аумағында жайылымдардың орналасу схемасы;
2)жайылымдық айналымдардың қолайлы схемалары;
3)жайылымдар, маусымдық жайылымның сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңы, оның ішінде маусымдық, жайылымдық инфрақұрылым объектілері көрсетілген карта;
4)жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормативіне сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге,өзендерге, тоғандарға, қопандарға, суару немесе суландыру каналына немесе құбырлы немесе шахта құдықтарына) қол жеткізу схемасы;
5)жайылымы жоқ жеке және заңды тұлғалалардың ауыл шаруашылық жануарларының мал басы орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы;
6)Черкасск ауылдық округінде орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы;
7)ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық бағыттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кесте графигі;
Черкасск ауылдық округінің аумағы Алматы облысы Сарқан ауданының оңтүстік-шығыс бөлігінде орналасқан.
-Кадастрлық кварталдар 03-263-103, 021, 023, 024, 025, 027, 028, 029, 030, 031, 032, 080, 088 әкімшілік орталығы Черкасск ауылында орналасқан.
Ауылдық округтің аумағы бірнеше бөлінген учаскелерден тұрады "Основной" - 43070 га, "Қаражиде және Скотоипорты" - 5500 га, "Бакрай және Тусунук" - 15500 га, "Сарыбұлақ (Талтал)" 31000 га, "Қарақұм" 117000 га = 212070 га.
"Қаражиде және Скотоимпорт" учаскесінің жерлері солтүстікте және батыста Екіаша ауылдық округ жерлерімен, Оңтүстікте Ақсу ауданымен, оңтүстік-шығыста Амангелді ауылдық округ жерлерімен шектеседі, шығысында Қарабөгет ауылдық округ солтүстігінде Алакөл ауданымен шекараласқан.
"Бакрай және Тусунук" учаскесінің жері солтүстік-шығыста Қарабөгет ауылдық округ оңтүстік-батыста Амангелді ауылдық округімен, оңтүстікте Бақалы ауылдық округі жерлерімен, Солтүстік пен шығыста Алакөл ауданының жерлерімен шектеседі.
"Основной" учаскенің жерлері солтүстігінде және шығысында Алакөл ауданының жерлерімен, оңтүстігінде Қойлық округінің жерлерімен, батысында Шатырбай ауылдық округінің жерлерімен шектеседі.
"Қарақұм" учаскесінің жері солтүстік-шығысында қор жерлерімен және Балқаш көлі, оңтүстігінде Қойлық ауылдық округі және қор жерлерімен, шығысында Алакөл ауданымен және солтүстігінде ШҚО-мен шектеседі.
"Талтал" учаскесінің жері шығыстан Көктерек округімен, оңтүстік бөлігінен Алмалы округімен, шығыстан Амангелді округімен, солтүстік шығыстан Шатырбай округімен шектеседі.
Округ аумағы Жоңғар Алатауының солтүстік-батыс макро баурайында орналасқан. Жер бедерінің жағдайына сәйкес шаруашылық аумағын үш ауданға бөлуге болады:

1)Горный, включающий в себя среднегорье и низкогорье,
2)Слабоволнистую предгорную равнину,
3)Долины рек и ручьев, низины
На территории Основного участка расмещены горы, высокие скалистые вершины, глубокие ущелья. Породы подходят близко к поверхности, образуя сплошные массивы.
Участки "Каражиде и Скотоимпорт" и "Бакрай и Тусунук" находятся на предгорной равнине, в пределах ее самой нижней ступени. Поверхность равнины слабоволнистая или плоская, слабо изрезана речными руслами.
Гидрографическая сеть на территории Основного участка представлена рекой Лепсы и более мелкими ручьями и речками. Используется воды для полива пахотных земель и для водопоя скота.
Участки "Каражиде и Скотоимпорт" и "Бакрай и Тусунук" лежат в предпесковой равнине. По территории протекает река Лепсы, имеются колодцы.
Рельеф участка Талтал определяется наличием песка, растительность формируется в предгорьях пустынно-степной зоны.
Территория Черкасского сельского округа находится в пределах предгорной зоны, в двух агроклиматических районах: незначительно степном пустынном (центральная и северная часть) и умеренно предгорном теплом (южная часть), которые характеризуются всеми чертами континентального климата: суровой зимой, умеренно жарким летом, резкими контрастами температур зимы и лето, со средним количеством годовых осадков.
В рамках исследования по административно-территориальному делению в Черкасском сельском округе имеются 6 сельских населенных пунктов.
Общая площадь территории Черкасского сельского округа – 212 070 га.
- земли населенных пунктов 16232,38 га (из них пашня 308 га, 15188,4 га пастбища, под водой 37 га, под дорогами/ улицы -557 га, прочие-17,6 га, нарушенные земли -5 га, постройки -119,38 га),
- земли сельхоз назначения 61241 га, (из них пашни – 15617 га, пастбищные земли – 41350га, сенокосы - 4172 га, другие угодья -102га),
- земли запаса 134596,62 га (из них 63 га многолетние насаждения, 262,4 га залежь, 5697 га сенокос, 128574,22 га пастбища)
В округе 15 колодцев, 65 родников, 37 зимовок и загонов.
В крестьянских хозяйствах установлено 4 шт солнечных панелей (в целях обеспечения электроосвещения)
На 01.01.2021года в Черкасском сельском округе насчитывается (личное подворье населения и поголовье КХ) крупного рогатого скота - 4189 голов, из них маточное поголовье - 2106 голов, мелкого рогатого скота - 12129 голов, лошадей - 898 головы
В Черкасском округе, в крестьянских хозяйствах используемая площадь пастбищных угодий составляет - 40942,8 га и 15188,4 га пастбищ вокруг 6 населенных пунктов округа, что составляет общую площадь -56131,2 га.
В округе 123 крестьянских хозяйств.

1) Тау, оған Орта тау мен төмен тау кіреді;
2) сәл толқынды тау етегі жазығы;
3) өзендер мен бұлақтардың аңғарлары, ойпаттар;
"Основной" аумағы таулар, биік жартасты шыңдар, терең шатқалдар алып жатыр. Жергілікті жыныстар қатты массивтер түзіп, бетіне жақын орналасады.
"Қаражиде және Скотоимпорт" және "Бақрай және Түсінік" учаскелері тау бөктеріндегі жазықта, оның ең төменгі сатысында орналасқан. Жазықтың беті сәл толқынды немесе тегіс, өзен арналарымен сәл кесілген.
"Основной" учаскедегі гидрографиялық желі Лепсі өзенімен және кішігірім ағындар мен өзендермен ұсынылған. Су егістік жерлерді суаруға және мал суаруға пайдаланылады.
"Қаражиде және Скотимпорт" және "Бақрай және Түсінік" учаскелері балық аулау алдындағы жазықта орналасқан. Аумағы бойынша Лепсі өзені ағып өтеді, құдықтар бар.
"Талтал" учаскесінің бедері құмның болуымен анықталады, шөл-дала аймағының тау бөктерінде өсімдіктер қалыптасады.
Табиғи жағдайлары бойынша Черкасск ауылдық округінің аумағы тау бөктеріндегі аймақ шегінде және агроклиматтық көрсеткіштері бойынша екі агроклиматтық ауданда орналасқан: болмашы қуысты шөл (орталық және солтүстік бөлігі) және бірқалыпты тау етегіндегі жылы аудан (оңтүстік бөлігі), олар барлық ерекшеліктерімен сипатталады континенталды: қатал қыста, орташа ыстық жазда, қыс пен жаз температурасының күрт қарама-қайшылығы, жылдық жауын-шашынның мөлшері орташа.
Әкімшілік-аумақтық бөліну бойынша зерттеу шеңберінде Черкасск ауылдық округінде 6 ауылдық елді мекені бар. Черкасск ауылдық округі аумағының жалпы ауданы 212070 га.
- елді мекендердің жерлері 16232,38 га (о.і. егістік 308 га, 15188 га, 4 га жайылым, су астында 37 га, жол/ көше астында - 557 га, басқалары-17,6 га, бұзылған жерлер -5 га, құрылыстар астында - 119,38 га),
- ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер 61241 га (о.і. егістік – 15617 га, жайылымдық жерлер - 41350 га, шабындық-4172 га, басқа жерлер -102 га),
- округ қордағы жерлер 134 596,62 га (о.і. 63 га көпжылдық екпелер, 262,4 га тыңайған жерлер, 5697 га шабындық, 128 574,22 га жайылым)
Округте 15 құдық, 65 бұлақ, 37 қыстақтар қора бар. Шалғай елді мекендердегі шаруа қожалықтарында 4 дана күн тақталары (электр жарығымен қамтамтамасыз ету мақсатында) орнатылған.
2021 жылғы 01 қаңтарға Черкасск ауылдық округінде (аймақ ауласында және ШҚ мал басы) Ірі қара мал - 4189 бас, оның ішінде аналық - 2106 бас, ұсақ мал - 12129 бас, жылқы - 898 басты құрайды.
Черкасск округінде шаруа қожалықтарында пайдаланылатын жайылымдық алқаптар ауданы - 40 942,8 га және округтің 6 елді мекенінің айналасы – 15 188,4 га жайым, оның жалпы ауданы – 56 131,2 га құрайды.
Округте 123 шаруа қожалығы бар.

У населения округа КРС – 2870 (из них маточное поголовье – 1430), МРС- 9082 голов, лошадей – 320 голов.
- с. Аккайын крупного рогатого скота - 139 головы, из них маточное поголовье - 70 головы, мелкого рогатого скота - 185 голов, лошадей 8 голов. Площадь пастбищ составляет 355,6 гектар.
- в селе Каргалы крупного рогатого скота - 854 головы, из них маточное поголовье 417 голов, мелкого рогатого скота - 2058 голов, лошадей -96 голов. Площадь пастбищ составляет -1385 гектар.
- в селе Актума крупного рогатого скота - 600 головы, из них маточное поголовье 286 голов, мелкого рогатого скота - 2810 голов, лошадей - 47голов. Площадь пастбищ составляет -1092,9 гектар.

Округ бойынша халқының ІҚМ - 2870 бас, о.і. - 1430 аналығы, ұсақ мал – 9082 бас, жылқы – 320 бас.
- Аққайын ауылында: ірі қара мал - 139 бас, о.і. аналық мал басы - 70 бас, ұсақ мал - 185 бас, жылқы - 8 бас. Жайылым ауданы - 355,6 гектарды құрайды.
- Қарғалы ауылында: ірі қара мал - 854 бас, о.і. аналық мал басы - 417 бас, ұсақ мал -2058 бас, жылқы - 96 бас. Жайылым алаңы -1385 гектарды құрайды.
- Ақтұма ауылында - 600 бас ірі қара мал бар, о.і. аналық мал - 286 бас, ұсақ мал - 2810 бас, жылқы - . 47 бас. Жайылым ауданы - 1092,9 гектарды құрайды.

- в селе Теректы крупного рогатого скота- 3 головы, из них маточное поголовье-1 голова, мелкого рогатого скота-167голов, лошадей-3головы. Площадь пастбищ составляет- 448,4 гектар.
- в селе Ешкиолмес крупного рогатого скота - 219 головы, из них маточное поголовье - 130 голов, мелкого рогатого скота - 984 голов, лошадей - 82 головы. Площадь пастбищ составляет - 691,7 гектар.
- в селе Черкасск крупного рогатого скота - 1055 головы, из них маточное поголовье 526, мелкого рогатого скота - 2878 голов, лошадей -424 головы. Площадь пастбищ составляет - 11214,8 га

- Теректі ауылында ірі қара мал – 3 бас, о.і. аналық малы - 1 бас, ұсақ мал басы - 167 бас, жылқы – 3 бас. Жайылым алаңы - 448,4 гектарды құрайды.
- Ешкіөлмес ауылында 219 бас ірі қара мал, о.і. - 130 бас аналық мал, ұсақ мал -984 бас, 82 бас жылқы бар. Жайылым ауданы - 691,7 гектарды құрайды.
- Черкасск ауылында - 1055 бас ірі қара мал, о.і. аналық мал 526 бас, ұсақ мал- 2878 бас, жылқы - 424 бас, жайлым алаңы - 11214,8 га құрайды.

В округе есть 8 табунов КРС, 3 отары МРС.
Исходя из вышеизложенного, для нужд местного населения (с. Аккайын, с. Каргалы, с. Актума, с. Ешкиолмес) по содержанию маточного поголовья КРС потребность пастбищ составляет - 6859,3 га, при этом в (с. Черкасск и с. Теректы) излишки пастбищных угодий составляет 5602,7га.
В Черкасском сельском округе находятся 1 ветеринарный пункт, 1 скотомогильник, 2 пункта искуственного оосеменения КРС.
В сельском округе не установлены сервитуты для прогона скота.
Собственники земельных участков пастбищ Черкасского сельского округа
Собственники земельных участков
Площадь пастбищ, (га)
Из них част.собст.площадь (га)
Наличие скота по видам, (голов)
Норма потребности в пастбищах в голова, (га)
КРС
МРС
Лошадь
КРС
МРС
Лошадь
1
Ботинев Петр к\х " Ботинев П И"
15
15
2
42
2

Округте ІҚМ – на 8 табын бар, МҰМ -ның 3 отары бар.
Жоғарыда баяндалғанның негізінде елді мекендердің жерлерінде ІҚМ аналық басқа ұстауға (Аққайын а., Қарғалы а., Ақтума а., Теректі а., Ешкіөлмес а. Черкасск а.) барлығы қажетті жайлым - 6859,3 га құрайды. Бұл ретте (Черкасск а. және Теректі а.) артық жайлым көлемі бар екенің - 5602,7 га анықталды.
Черкасск ауылдық округінде 1 ветеринарлық пункт,1 мал қорымы, 2 ІҚМ жасанды ұрықтандыру пунктітер бар.
Ауылдық округте малды айдап өтуге арналған сервитуттар белгіленбеген.
Жер учаскелерінің меншік иелері
Жер участкелерінің меншік иелері
Жайылым алаңы,(га)
Түрлері бойынша малдың болуы, (бас)
Жайылымға қажеттілік нормасы 1 бас,(га)
МІҚ
МҰМ
Жылқы
МІҚ
МҰМ
Жылқы
1
Ботинев Петр к\х " Ботинев П И"
15
15
2
42
2

2022
от ІІ-декады марта
до ІІ-декады мая
от ІІ-декады мая
до ІІ-декады октября
от ІІ-декады октября
до ІІІ-декады ноября
от ІІІ-декады ноября
до ІІ-декады марта
Приложение 12 к решению Сарканского районного маслихата от 13 декабря 2021 года № 13-58
План по управлению пастбищами и их использованию в Шатырбайском сельском округе на 2021-2022 годы
1) Схема (карта) размещения пастбищ на территории административно-территориальной единицы в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов;
2) приемлемые схемы пастбище оборотов;
3) карта с обозначением объектов пастбищной инфраструктуры, в том числе сезонных, внешних и внутренних границ и площадей пастбищ;
4) схема доступа пастбище пользователей к водо источникам (озерам, рекам, прудам, копанем, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам) составленная согласно норме потребления воды;
5) схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения их на предоставляемые пастбища;
6) схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенных в сельском округе;
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных по Шатырбайскому сельскому округу;
Земля Шатырбайского сельского округа состоит из двух участков: основного и Лепсы.
Административный центр Шатырбайского сельского округа – село Шатырбай.
Граничит с землями Алмалы и Койлык на севере и востоке основного участка Шатырбайского сельского округа, на юго - востоке с землями Черкасского сельского округа, на юге с землями Койлык и Екиаша сельского округа.
На севере и юге Лепсинского участка граничит с землями государственного земельного фонда, а на Западе - с полосой отвода железной дороги.
Территория Шатырбайского сельского округа расположена в предгорьях.
На основном участке река Теректы, 19 небольших родников. Река Теректы берет свое начало в горах Джунгарского Алатау и является притоком реки Лепсы. В горах преобладают треснувшие грунтовые воды.
Наибольший поток приходится на весенне-летний период. Вода в горных реках пресная, основной источник водоснабжения населения и водопоя скота. Здесь большая часть сухих каналов, ориентированных на уклон с юга на север равнины.
Территория участка Лепсы обводнена за счет колодцев, всего 17 колодцев, вода очень пригодна для человека и животных. Северная граница участка-река Лепсы, Восточная - река Сарыбулак. Река Сарыбулак берет свое начало от этой реки, поэтому вода постоянно течет по ее руслу. Вода пресная, пригодная для питья. В целом территория основного участка хорошо обводнена, а участок Лепсы находится на удовлетворительном уровне. В настоящее время Земли этой территории являются пастбищными и сенокосными угодьями.

2022
Наурыз
айының IІ-ші
он күндігі
Мамыр
айының II-ші
он күндігі
Мамыр
айының II-ші
он күндігі
Қазан
айының II-ші
он күндігі
Қазан
айының II-ші
он күндігі
Қараша
айының III –ші
он күндігі
Қараша
айының III-ші
он күндігі
Наурыз
айының II-ші
он күндігі
Сарқан аудандық мәслихатының 2021 жылғы 13 желтоқсандағы № 13-58 шешіміне 12 қосымша
Шатырбай ауылдық округіндегі жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2021-2022 жылдарға арналған жоспар
1)Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Черкасск ауылдық округі аумағында жайылымдардың орналасу схемасы;
2)жайылымдық айналымдардың қолайлы схемалары;
3)жайылымдар, маусымдық жайылымның сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңы, оның ішінде маусымдық, жайылымдық инфрақұрылым объектілері көрсетілген карта;
4)жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормативіне сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге,өзендерге, тоғандарға, қопандарға, суару немесе суландыру каналына немесе құбырлы немесе шахта құдықтарына) қол жеткізу схемасы;
5)Жайылымы жоқ жеке және заңды тұлғалалардың ауыл шаруашылық жануарларының мал басы орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы;
6)Черкасск ауылдық округінде орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы;
7)ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық бағыттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кесте графигі;
Шатырбай ауылдық округі Шатырбай колхозының базасында ұйымдастырылған. Шатырбай ауылдық округінің жері екі учаскеден тұрады: негізгі және Лепсы.
Шатырбай ауылдық округінің әкімшілік орталығы Шатырбай ауылы.
Шатырбай ауылдық округінің негізгі учаскесінің солтүстігі мен шығысында Алмалы және Қойлық жерлерімен, оңтүстік - шығысында Черкасск ауылдық округінің жерлерімен, оңтүстігінде Қойлық және Екіаша ауылдық округінің жерлерімен шектеседі.
Лепсы учаскесінің солтүстігінде және оңтүстігінде мемлекеттік жер қоры жерлерімен, ал батысында - темір жолға бөлінген белдеумен шектеседі.
Шатырбай ауылдық округінің аумағы тау бөктерінде орналасқан.
Негізгі учаскеде Теректі өзені, 19 кішігірім бұлақтар бар. Теректі өзені Жоңғар Алатауының тауларында бастау алады және Лепсі өзенінің ағыны болып табылады. Тауларда жарылған жер асты сулары басым. Ең көп ағын көктемгі-жазғы кезеңге келеді. Тау өзендеріндегі су тұщы, халықты сумен қамтамасыз ету және мал суару негізгі көзі болып табылады. Мұнда оңтүстіктен солтүстікке қарай еңіске бағытталған құрғақ арналардың көп бөлігі жазықтар.
Лепсы учаскесінің аумағы құдықтар есебінен суланған, барлығы 17 құдық бар, су адам мен жануарлар үшін өте жарамды. Солтүстік учаскенің шекарасы Лепсі өзені, ал шығыс шекарасы – Сарыбұлақ өзені. Сарыбұлақ өзені осы өзеннен бастау алады, сондықтан су оның арнасында үнемі ағады. Су тұщы, ішуге жарамды. Жалпы негізгі учаскенің аумағы жақсы суланған, ал Лепсы учаскесі қанағаттанарлық деңгейде. Қазіргі уақытта осы аумақтың жерлері жайылымдық және шабындық жерлер.

Общая площадь территории Шатырбайского сельского округа составила 32 474 га, в том числе площадь основного участка 14 724 га, площадь Лепсинского участка 17 750 га. Кадастровые кварталы 03-263-034, 03-263-089.
В пределах обследования территория Шатырбайского сельского округа составляет 32 474 га.
из них: сельскохозяйственные угодья - 32 090 га,
прочие угодья-384 га,
пастбища-25 987 га,
сенокосы-643 га,
пашни-5 460 га.
Всего по Шатырбайскому сельскому округу имеется 25 987 гектаров пастбищ для обеспечения сельскохозяйственных животных. Из них по Шатырбайскому сельскому округу площадь пастбищ крестьянских хозяйств составляет – 10534,04 га и пастбищные угодья ТОО "Адал Агро" – 19 га. Пастбищные угодья скота сельского населения составляют - 1411,4 га. Остальные-14022,56 га в расчете на земли районного фонда.
Запасы пастбищных кормов используются в пастбищный период продолжительностью 190-200 дней.
В Шатырбайском сельском округе поголовье крупного рогатого скота составляет 3 стада, в том числе лошадей и коров. По мелкому рогатому скоту 4 стада.
На 1 января 2021 года в селе Шатырбай (личный подворье населения и ТОО, КХ) поголовье крупного рогатого скота - 1898 голов, в том числе маточного поголовья - 1021 голов, мелкого рогатого скота - 8008 голов, лошадей - 571 голов.
На основном земельном участке Шатырбайского сельского округа имеются пастбища площадью 4336,51 га, принадлежащие 41 крестьянскому хозяйству, ТОО "Адал Агро" – 19 га. Всего в крестьянских хозяйствах 613 голов крупного рогатого скота, 2280 голов мелкого рогатого скота, 307 голов лошадей.
На Лепсинском земельном участке имеется 6197,53 га пастбищ, принадлежащих 8 крестьянским хозяйствам. Всего в крестьянских хозяйствах 670 голов крупного рогатого скота. По Шатырбайскому сельскому округу необходимая площадь пастбищ на голову составляет - 24235,1 га. Площадь дополнительных пастбищ - 13682,06 га.
Для нужд местного населения с. Шатырбай составляет 2625,1 га, норма нагрузки КРС – 11,5 га/голов, МРС - 2,3 га/голов, лошади - 13,8 га/голов.На 1 января 2021 года в селе Шатырбай (личный подворье населения и ТОО, КХ) поголовье крупного рогатого скота - 1228 голов, в том числе маточного поголовья - 351 голов, мелкого рогатого скота - 8008 голов, лошадей-571 голов. На лепсинском участке поголовье крупного рогатого скота - 670 голов, в том числе маточного поголовья - 670 голов.
Для размещения сельскохозяйственных животных сельского населения необходимо перераспределить пастбища. Передела крестьянских хозяйств на 7128,98 га пастбища необходимые для скота сельского населения, составляют 12724,62 га

Шатырбай ауылдық округінің аумағының жалпы ауданы 32 474 га құрады, оның ішінде негізгі учаскенің ауданы 14 724 га, Лепсі учаскесінің ауданы 17 750 га. Кадастрлық кварталдар 03-263-034, 03-263-089.
Зерттеу шегінде Шатырбай ауылдық округінің аумағы 32 474 га.
оның ішінде: ауыл шаруашылығы алқаптары – 32 090 га,
-басқа алқаптары – 384 га,
-жайылымдар – 25 987 га,
-шабындықтар - 643 га,
-егістікжерлер – 5 460 га.
Шатырбай ауылдық округі бойынша ауыл шаруашылығы малдарын қамтамасыз ету үшін барлығы 25 987 гектар жайылым жер бар. Оның ішінде Шатырбай ауылдық округі бойынша шаруа қожалықтарының жайылым алаңы - 10534,04 га және "Адал Агро" ЖШС жайылым жері - 19 га құрайды. Ауыл тұрғындарының малдарының жайылымдық жері - 1411,4 га құрайды. Ал қалған -14022,56 га аудан қорындағы жерлер есебінде.
Жайылымдық азықтардың қоры жайылымдық кезеніңде 190 - 200 күн ұзақтығымен пайдаланады.
Шатырбай ауылдық округінде ірі қара малынын табын саны 3 оның ішінде жылқы мен сиырлар бірге жайылады. Ұсақ мүйізді малдар бойынша 4 отар бар.
2021 жылдың 1 қаңтарына Шатырбай ауылында (халықтың жеке ауласы және ЖШС, ШҚ) ірі қара мал саны - 1898 бас, оның ішінде аналық мал - 1021 бас, ұсақ мал - 8008 бас, жылқы саны -571 бас.
Шатырбай ауылдық округінің негізгі жер учаскесінде 41 шаруа қожалығына тиесілі 4336,51 га және "Адал Агро" ЖШС – 19 га жайылым жері бар. Осы шаруа қожалықтарда барлығы: 613 бас ірі қара малы, 2280 бас ұсақ мүйізді мал, 307 бас жылқы.
Лепсы жер учаскесінде 8 шаруа қожалығына тиесілі 6197,53 га жайылым жері бар. Осы шаруа қожалықтарда барлығы: 670 бас ірі қара малы. Шатырбай ауылдық округі бойынша мал басына шаққанда қажетті жайылым көлемі – 24235,1 га құрайды. Қосымша керек жайылым жер көлемі – 13682,06 га.
Жоғарыда баяндалғанның негізінде, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 15 бабына сәйкес жергілікті халықтың мұқтаждығы үшін (Шатырбай ауылы) ауыл шаруашылығы жануарларының аналық (сауын) – 351 мал басын ұстау үшін 2625,1 га көлемінде қажеттілік құрайды, Жүктеме нормасы ІҚМ - 11,5 га/бас, ҰММ - 2,3 га/бас, жылқы - 13,8 га/бас.2021 жылдың 1 қаңтарына Шатырбай ауылында (халықтың жеке ауласы және ЖШС, ШҚ) ірі қара мал саны - 1228 бас, оның ішінде аналық мал - 351 бас, ұсақ мал - 8008 бас, жылқы саны -571 бас. Лепсы учаскесінде: Ірі қара мал саны - 670 бас, оның ішінде аналық мал саны - 670 бас.
Ауыл тұрғындарының ауыл шаруашылығы жануарларын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу керек. Шаруа қожалықтардың артық жайлымдары 7128,98 га жеріне қайта бөлу қарастырылып, ауыл тұрғындарының малдарына қажетті жайылым 12724,62 га құрап отыр.

В Шатырбайском сельском округе действуют ветеринарно –санитарные объекты. Из них 1 скотомогильник, 1 ветеринарный пункт, 1 пункт искусственного осеменения крупного рогатого скота.
В Шатырбайском сельском округе не установлены сервитуты для выгона скота.
Схема(карта) расположения пастбищ на территории Шатырбайского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Собственники земельных участков пастбищ Шатырбайского сельского округа
Собственники земельных участков
Площадь пастбищ, (га)
Из них пастбища в частной собственности (га)
Наличие скота по видам, (голов)
Норма потребности в пастбищах в голова, (га)
Потребность пастбищ,(га)
Нехватка/ Излишки пастбищ, (га)
КРС
МРС
Лошадь
КРС
МРС
Лошадь
КРС
МРС
Лошадь
Итого
1
СадбаевТаттегалий

Шатырбай ауылдық округінде ветеринариялық –санитарлық объектілер әрекет етеді. Оның ішінде 1 мал қорымы, 1 ветеринариялық пункт, 1 ірі қара малын қолдан ұрықтандыру пункті бар.
Шатырбай ауылдық округінде мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Жер учаскелерінің меншік иелері
Жер участкелерінің меншік иелері
Жайылым алаңы,(га)
Оның ішінде жеке меншіктегі жайылымалаңы,(га)
Түрлері бойынша малдың болуы, (бас)
Жайылымға қажеттілік нормасы 1 бас,(га)
МІҚ
МҰМ
Жылқы
МІҚ
МҰМ
Жылқы
1
Садбаев Таттегалий

4)схема доступа пастбище пользователей к водо источникам (озерам, рекам, прудам, копанем, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам) составленная согласно норме потребления воды;
5)схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища;
6)схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенных на территории города Саркан;
7)календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных по г. Саркан.
Земля города Саркан состоит из двух участков: с основным кадастровым номером 03-263-042, 03-263-081, 03-263-072.
Административный центр города – город Саркан.
Основной участок города Саркан граничит на севере с землями Аксуского района и Алмалинского сельского округа, на востоке с землями Алмалинского, Екашинского сельских округов, на юге с землями Аманбоктерского сельского округа, на Западе с землями Аксуского района.
Территория города Саркан составляет 28848 га. Территория города Саркан расположена в предгорьях Джунгарского Алатау на присоединенной к нему предгорной равнине.
Большая часть основного участка находится в предгорьях. Он начинается у подножия Джунгарского Алатау и простирается на север, разделенный глубокими, постепенно умирающими речными руслами, вытекающими из горных хребтов.
Рельеф территории волнисто-равнинный.
Основным источником воды является река Саркан и имеет множество малых рек и 24 небольших ручья.
На основном участке расположены каналы Сасыккемер, Общественные, Богенбай, Объединитель, левобережный.
По административно-территориальному делению город Саркан имеет 2 населенных пункта – город Саркан и село Бирлик.
Общая площадь территории изысканий составила 28 848 га, в том числе территория села Бирлик - 6504 га.
В пределах обследования территория города Саркан составляет 28 848 га, в том числе сельскохозяйственные угодья – 18 505 га, прочие угодья - 381 га, пастбища – 15 105 га, сенокосы - 410 га, пашни – 10 143 га, многолетние насаждения – 314 га, прочие залежи - 371 га, прочие земли - 2505 га.
Всего по городу Саркан имеется 15105 гектаров пастбищ для обеспечения выпаса сельскохозяйственных животных. Из них по городу Саркан пастбищная площадь крестьянских хозяйств составляет – 7788,9 га.

4)жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормативіне сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге,өзендерге, тоғандарға, қопандарға, суару немесе суландыру каналына немесе құбырлы немесе шахта құдықтарына) қол жеткізу схемасы;
5)жайылымы жоқ жеке және заңды тұлғалалардың ауыл шаруашылық жануарларының мал басы орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы;
6)жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы;
7)ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық бағыттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кесте графигі;
Сарқан қаласының жері жері екі учаскеден тұрады: негізгі Кадастрлық нөмірі бойынша 03-263-042, 03-263-081, 03-263-072 тіркелген.
Сарқан қаласының әкімшілік орталығы Сарқан қаласы.
Сарқан қаласының негізгі учаскесінің солтүстік Ақсу ауданы мен Алмалы ауылдық округінің жерлерімен, шығысында Алмалы, Екіаша округінің жерлерімен, оңтүстігінде Аманбөктер ауылдық округінің жерлерімен, батысында Ақсу ауданы жерлерімен шектеседі.
Сарқан қаласының зерттелген аумағы 28848 га құрайды. Сарқан қаласының аумағы Жоңғар Алатау тау бөктерінде оған қосылған тау етегі жазығында орналасқан.
Негізгі учаскесінің көп бөлігі тау бөктерінде орналасқан. Ол Жоңғар Алатауының етегінен басталып, солтүстікке қарай созылып, тау жоталарынан ағып жатқан терең, біртіндеп өліп жатқан өзен арналары арқылы бөлінген.
Аумақтың бедері - толқынды-жазықты.
Негізгі учаскені су басу көзі – Сарқан өзені және көптеген кіші өзендер және 24 кішігірім бұлақтар бар.
Негізгі учаскесінде Сасық кемер, Общественные, Бөгенбай, Объеденитель, левый бережный каналдары орналасқан.
Әкімшілік-аумақтық бөлінісі бойынша Сарқан қаласында 2 елді мекен бар-бұл Сарқан қаласы, Бірлік ауылы.
Іздестіру аумағының жалпы ауданы 28848 га құрады, оның ішінде Бірлік ауылының аумағы 6504 га.
Зерттеу шегінде Сарқан қаласының аумағы 28848 га құрайды, оның ішінде ауыл шаруашылығы алқаптары -18505 га, басқа алқаптары - 381 га, жайылымдар - 15105га, шабындықтар 410 га, егістік жерлер - 10143 га, көпжылдық екпелер - 314га, басқа да тыңайған жерлер - 371 га, басқа да жерлер - 2505 га.
Сарқан қаласы бойынша ауыл шаруашылығы малдарын қамтамасыз ету үшін барлығы 15105 гектар жайылым жер бар. Оның ішінде Сарқан қаласы бойынша шаруа қожалықтарының жайылым алаңы - 7788,9 гектарды құрайды.

Запасы пастбищных кормов используются в пастбищный период продолжительностью 180-200 дней.
В городе Сарканском поголовье крупного рогатого скота составляет 6 голов, в том числе лошадей и коров. По мелкому рогатому скоту 8 стад.
Численность крупного рогатого скота на 1 января 2021 года в городе Сарканде (личный подворье населения и ТОО, КХ) составляет 8135 голов, в том числе маточного поголовья - 4664 голов, мелкого рогатого скота - 8282, лошадей-1855 голов.
Для нужд местного населения (по городу Саркан) составляет 3281 поголовье на площади 34450,5 га, норма нагрузки 10,5 га/гол.

Жайылымдық азықтардың қоры жайылымдық кезеніңде 180-200 күн ұзақтығымен пайдаланады.
Сарқан қалалық округінде ірі қара малының табын саны 6 оның ішінде жылқы мен сиырлар бірге жайылады. Ұсақ мүйізді малдар бойынша 8 отар бар.
2021 жылғы 1 қаңтардағы Сарқан қаласында (халықтың жеке ауласы және ЖШС, ШҚ) ірі қара мал саны - 8135 бас, оның ішінде аналық мал - 4664 бас, ұсақ мүйізді мал 8282, жылқы 1855 басты құрайды.
Жоғарыда баяндалғанның негізінде, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 15 бабына сәйкес жергілікті халықтың мұқтаждығы үшін (Сарқан қаласы бойынша) ауыл шаруашылығы жануарларының аналық (сауын) – 3281 мал басын ұстау үшін 34450,5 га көлемінде қажеттілік құрайды, жүктеме нормасы 10,5 га/бас.

На основном земельном участке города Саркан имеется 7788,9 га пастбищ, принадлежащих 122 крестьянским хозяйствам. Всего в этих крестьянских хозяйствах 2366 голов крупного рогатого скота, 1591 голов мелкого рогатого скота, 562 головы лошадей. Необходимая площадь пастбищ на поголовье составляет 35265,3 га. Площадь дополнительных пастбищ - 27476,4 га.
В городе Саркан действуют ветеринарно–санитарные объекты. Из них 2 скотомогильника, 1 ветеринарный пункт, 2 пункта искусственного осеменения крупного рогатого скота.
В городе Саркан сервитуты для выгона скота не установлены.
Собственники земельных участков пастбищ Сарканского городского округа
Собственники земельных участков
Площадь пастбищ, (га)
Из них пастбища в частной собственности (га)
Наличие скота по видам, (голов)
Норма потребности в пастбищах в голова, (га)
КРС
МРС
Лошадь
КРС
МРС
Лошадь
1
Лю Вивиен

Сарқан қаласының негізгі жер учаскесінде 122 шаруа қожалығына тиесілі 7788,9 га жайылым жері бар. Осы шаруа қожалықтарда барлығы: 2366 бас ірі қара малы, 1591 бас ұсақ мүйізді мал, 562 бас жылқы. Мал басына шаққанда қажетті жайылым көлемі – 35265,3га құрайды. Қосымша керек жайылым жер көлемі – 27476,4 га .
Сарқан қаласында ветеринариялық–санитарлық объектілер әрекет етеді. Оның ішінде 2 мал қорымы, 1 ветеринариялық пункт, 1 сібір ошағы, 2 ірі қара малын қолдан ұрықтандыру пункті бар.
Сарқан қалалық округінде мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған..
Жер учаскелерінің меншік иелері
Жер участкелерінің меншік иелері
Жайылым алаңы,(га)
Оның ішінде жеке меншіктегі жайылымалаңы,(га)
Түрлері бойынша малдың болуы, (бас)
Жайылымға қажеттілік нормасы
1 бас,(га)
МІҚ
МҰМ
Жылқы
МІҚ
МҰМ
Жылқы
1
Лю Вивиен