Об утверждении Плана по управлению пастбищами и их использованию по городу Сарани и поселку Актас на 2022-2023 годы
Решение Саранского городского маслихата Карагандинской области от 23 декабря 2021 года № 86
В соответствии со статьей 6 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", со статьями 8, 13 Закона Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", Саранский городской маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить прилагаемый План по управлению пастбищами и их использованию по городу Сарани и поселку Актас на 2022-2023 годы.
2. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Секретарь маслихата О. Баймаганбетов
Утвержден решением
Саранского городского маслихата
от 23 декабря 2021 года
№ 86
План по управлению пастбищами и их использованию по городу Сарани и поселку Актас на 2022-2023 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию по городу Сарани и поселку Актас на 2022 - 2023 годы (далее – план) разработан в соответствии со статьей 6 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", статьями 8, 13 Закона Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", Приказом заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года №173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
По состоянию на 1 сентября 2021 года земельный фонд города Сарани составляет 16104 га, из которых 3647 гектаров - земли сельскохозяйственных угодий, из них пастбища составляют 3181 гектар.
Содержание скота в основном полустойловое. Пастбищный период начинается в конце апреля - начале мая и заканчивается в конце октября-начале ноября. Зимнее содержание скота стойловое. Корма на стойловый период частично заготавливаются с природных сенокосов, с участков коренного улучшения.
План содержит:

Саран қаласы және Ақтас кенті бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2022-2023 жылдарға арналған жоспарды бекіту туралы
Қарағанды облысы Саран қалалық мәслихатының 2021 жылғы 23 желтоқсандағы № 86 шешімі
"Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы Заңының 6-бабына, "Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 20 ақпандағы Заңының 8, 13-баптарына сәйкес, Саран қалалық мәслихаты ШЕШТІ:
1. Қоса беріліп отырған Саран қаласы және Ақтас кенті бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2022-2023 жылдарға арналған жоспар бекітілсін.
2. Осы шешім алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Мәслихат хатшысы О. Баймаганбетов
Саран қалалық мәслихатының
2021 жылғы 23 желтоқсандағы
№ 86 шешімімен бекітілген
Саран қаласы және Ақтас кенті бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2022-2023 жылдарға арналған жоспар
Осы Саран қаласы және Ақтас кенті бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2022 - 2023 жылдарға арналған жоспар (бұдан әрі – жоспар) "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы Заңының 6-бабына, "Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 20 ақпандағы Заңының 8, 13-баптарына, "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі №173 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15090 болып тіркелген), "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті жол берілетін нормасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11064 болып тіркелген) сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, азыққа қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданады.
2021 жылғы 1 қыркүйектегі жағдай бойынша Саран қаласының жер қоры 16104 га құрайды, оның 3647 гектар - ауыл шаруашылығы алқаптарының жерлері, оның ішінде жайылымдар 3181 гектар құрайды.
Мал жартылай қорада ұсталады. Жайылым кезеңі сәуір айының соңы – мамыр айының басында басталып, қазан айының соңы – қараша айының басында аяқталады. Қыста мал қорада ұсталады. Қорада ұстау кезеңіне жем-шөп ішінара табиғи шабындықтардан, түбегейлі жақсартылған учаскелерден дайындалады.
Жоспар келесілерден тұрады:

1) схему (карту) расположения пастбищ на территории административно-территориальной единицы в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов, согласно приложению 1 к настоящему плану;
2) схемы пастбищеоборотов, согласно приложению 2 к настоящему плану;
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, объектов пастбищной инфраструктуры, согласно приложению 3 к настоящему плану;
4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды, согласно приложению 4 к настоящему плану;
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища, согласно приложению 5 к настоящему плану;
6) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных, согласно приложению 6 к настоящему плану.
Приложение 1 к Плану по управлению
пастбищами и их использованию по городу
Сарани и поселку Актас на 2022-2023 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории административно-территориальной единицы в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Приложение 2 к Плану по управлению
пастбищами и их использованию по городу
Сарани и поселку Актас на 2022-2023 годы
Схемы пастбищеоборотов
Приложение 3 к Плану по управлению
пастбищами и их использованию по городу
Сарани и поселку Актас на 2022-2023 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
Приложение 4 к Плану по управлению
пастбищами и их использованию по городу
Сарани и поселку Актас на 2022-2023 годы
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды
Приложение 5 к Плану по управлению
пастбищами и их использованию по городу
Сарани и поселку Актас на 2022-2023 годы
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища
Приложение 6 к Плану по управлению
пастбищами и их использованию по городу
Сарани и поселку Актас на 2022-2023 годы
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Населенный пункт
Начало сезона
Окончание сезона
1
город Сарань и поселок Актас
конец апреля - начало мая
конец октября - начало ноября

1) осы жоспардың 1-қосымшасына сәйкес құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу сызбасы (картасы);
2) осы жоспардың 2-қосымшаға сәйкес жайылым айналымдарының сызбалары;
3) осы жоспардың 3-қосымшасына сәйкес жайылымдардың, жайылым инфрақұрылымы объектілерінің сыртқы және ішкі шекаралары мен аумақтары белгіленген карта;
4) осы жоспардың 4-қосымшасына сәйкес су тұтыну нормасына сәйкес жасалған жайылым пайдаланушылардың су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу сызбасы;
5) осы жоспардың 5-қосымшасына сәйкес жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру сызбасы;
6) осы жоспардың 6-қосымшасына сәйкес ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кестесі.
Саран қаласы және Ақтас кенті бойынша
жайылымдарды басқару және оларды пайдалану
жөніндегі 2022-2023 жылдарға арналған жоспарға
1-қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Саран қаласы және Ақтас кенті бойынша
жайылымдарды басқару және оларды пайдалану
жөніндегі 2022-2023 жылдарға арналған жоспарға
2-қосымша
Жайылым айналымдарының схемалары
Саран қаласы және Ақтас кенті бойынша
жайылымдарды басқару және оларды пайдалану
жөніндегі 2022-2023 жылдарға арналған жоспарға
3-қосымша
Жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген карта
Саран қаласы және Ақтас кенті бойынша
жайылымдарды басқару және оларды пайдалану
жөніндегі 2022-2023 жылдарға арналған жоспарға
4-қосымша
Су тұтыну нормасына сәйкес жасалған жайылым пайдаланушылардың су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы
Саран қаласы және Ақтас кенті бойынша
жайылымдарды басқару және оларды пайдалану
жөніндегі 2022-2023 жылдарға арналған жоспарға
5-қосымша
Жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы
Саран қаласы және Ақтас кенті бойынша
жайылымдарды басқару және оларды пайдалану
жөніндегі 2022-2023 жылдарға арналған жоспарға
6-қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаю мен көшірудің маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кесте
Елді мекен
Маусымның басталуы
Маусымның аяқталуы
1
Саран қаласы және Ақтас кенті
сәуір айының соңы – мамыр айының басы
қазан айының соңы – қараша айының басы