О внесении изменений в решение Каракиянского районного маслихата от 24.12.2020 года № 46/463 "Об утверждении плана по управлению пастбищами и их использованию по Каракиянскому району на 2021-2022 годы"
Решение Каракиянского районного маслихата Мангистауской области от 24 августа 2021 года № 7/51
Каракиянский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Внести в решение Каракиянского районного маслихата "Об утверждении плана по управлению пастбищами и их использованию по Каракиянскому району на 2021-2022 годы" от 24.12.2020 года № 46/463 (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 4428) следующие изменения:
приложение решения изложить в новой редакции согласно приложению настоящего решения;
1-9 приложения изложить в новой редакции согласно приложениям 1-9 настоящего решения.
2. Государственному учреждению "Аппарат Каракиянского районного маслихата" в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего решения в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего решения на интернет-ресурсе Каракиянского районного маслихата после его официального опубликования.
3. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Секретарь Каракиянского районного маслихата Ж.Калаубай
Приложение к решению
Каракиянского районного маслихата
от 24 августа 2021 года № 7/51
План по управлению пастбищами и их использованию по Каракиянскому району на 2021-2022 годы
1. Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию по Каракиянскому району на 2021-2022 годы (далее - План) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" и от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", приказами Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года №3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под №11064) и заместителя Премьер – Министра Республики Казахстан – Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года №173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15090).
2. План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно – санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев – пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота, иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.

Қарақия аудандық мәслихатының 2020 жылғы 24 желтоқсандағы № 46/463 "Қарақия ауданы бойынша 2021-2022 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарды бекіту туралы" шешіміне өзгерістер енгізу туралы
Маңғыстау облысы Қарақия аудандық мәслихатының 2021 жылғы 24 тамыздағы № 7/51 шешімі
Қарақия аудандық мәслихаты ШЕШТІ:
1. Қарақия аудандық мәслихатының 2020 жылғы 24 желтоқсандағы № 46/463 "Қарақия ауданы бойынша 2021-2022 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарды бекіту туралы" (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу Тізілімінде № 4428 болып тіркелген) шешіміне келесідей өзгерістер енгізілсін:
шешімнің қосымшасы осы шешімнің қосымшасына сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
1-9 қосымшалар осы шешімнің 1-9 қосымшаларына сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. "Қарақия аудандық мәслихатының аппараты" мемлекеттік мекемесі Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы шешімді Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы шешімді оны ресми жариялағаннан кейін Қарақия аудандық мәслихатының интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы шешім алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қарақия аудандық мәслихаттың хатшысы Ж. Қалаубай
Қарақия аудандық мәслихатының
2021 жылғы 24 тамыздағы № 7/51
шешіміне қосымша
Қарақия ауданы бойынша 2021-2022 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар
1. Қарақия ауданы бойынша 2021-2022 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар (бұдан әрі - Жоспар) Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" және Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңдарына, Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" № 3-3/332 (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу Тізілімінде №11064 болып тіркелген) және Қазақстан Республикасы Премьер – Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" № 173 (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу Тізілімінде № 15090 болып тіркелген) бұйрықтарына сәйкес әзірленді.
2. Жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтер, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтер, иелерін - жайылым пайдаланушыларды, жеке және (немесе) заңды тұлғаларды көрсете отырып, ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы деректер, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтер, екпе және аридтік жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері, малды айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер, мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген өзге де деректер ескеріле отырып қабылданды.

3. План по управлению пастбищами и их использованию принят в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
4. План содержит:
1) схему (карту) расположения пастбищ на территории Каракиянского района в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов, согласно приложению 1 к настоящему Плану;
2) приемлемые схемы пастбищеоборотов на территории Каракиянского района, согласно приложению 2 к настоящему Плану;
3) карту Каракиянского района с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры, согласно приложению 3 к настоящему Плану;
4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды на территории Каракиянского района, согласно приложению 4 к настоящему Плану;
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища на территории Каракиянского района, согласно приложению 5 к настоящему Плану;
6) схему размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при селах, сельских округах Каракиянского района, согласно приложению 6 к настоящему Плану;
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных, согласно приложению 7 к настоящему Плану;
5. Каракиянский район расположен на южной части Мангистауской области. Рельеф земли района в основном равнинный, северо – восточная часть расположена на территории Устюрт. Здесь расположены все углубления Казахстана находящиеся ниже уровня моря. Зона землепользования расположена в сухой зоне. На большей части территории растут такие растения как полынь, верблюжья колючка, болотная трава и другие виды растений. Площадь естественной растительности для выпаса скота распределена по всей территории района.
По административно – территориальному делению Каракиянский район состоит из 4 села (Курык, Жетыбай, Мунайшы, Сенек,) и 3 сельских округов (Болашак, Бостан, Куланды).
6. Климат Каракиянского района континентальный. Каспийское море влияет только на климат прибрежного региона. В зимние месяцы средняя температура района составляет -5ᴼ-10ᴼС градусов по Цельсию, а в летние месяцы +25ᴼ +35ᴼС градусов. Зимой снег не лежит долго. Среднее количество осадков - 10-12 мм, а годовое - 100-150 мм. Погода в течение года ветреная.

3. Жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жемшөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданды.
4. Жоспар құрамында:
1) осы Жоспардың 1-қосымшасына сәйкес құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Қарақия ауданы аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы);
2) осы Жоспардың 2-қосымшасына сәйкес Қарақия ауданы аумағында жайылым айналымдарының қолайлы схемалары;
3) осы Жоспардың 3-қосымшасына сәйкес Қарақия ауданы жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы;
4) осы Жоспардың 4-қосымшасына сәйкес Қарақия ауданы аумағында жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы;
5) осы Жоспардың 5-қосымшасына сәйкес Қарақия ауданы аумағында жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы;
6) осы Жоспардың 6-қосымшасына сәйкес Қарақия ауданының ауылдар, ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы;
7) осы Жоспардың 7-қосымшасына сәйкес ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кестесі.
5. Қарақия ауданы Маңғыстау облысының оңтүстік бөлігінде орналасқан. Ауданның жер бедері негізінен жазық, солтүстік-шығыс бөлігі Үстірт аумағында орналасқан. Мұнда теңіз деңгейінен төмен жатқан Қазақстандағы барлық ойпаттары орналасқан. Жерді пайдалану аймағы құрғақ аймақта орналасқан. Аумақтың басым бөлігінде жусан, жантақ, сораң шөп сияқты шөптер және басқа да шөптердің түрлері өседі. Мал жаюға арналған табиғи өсімдіктер ауданы бүкіл аудан аумағы бойынша бөлінген.
Әкімшілік-аумақтық бөлінісі бойынша Қарақия ауданында 4 ауыл (Құрық, Жетібай, Мұнайшы, Сенек) және 3 ауылдық округтен (Болашақ, Бостан, Құланды) тұрады.
6. Қарақия ауданының климаты континенттік. Каспий теңізі тек қана ауданның жағалық өңірі климатына ғана әсері бар. Қыс айларында ауданның орташа температурасы Цельсий бойынша -5ᴼ-10ᴼС градус, ал жаз айларында +25ᴼ +35ᴼС градус. Қыста қар ұзақ жатпайды. Жауын-шашынның орташа мөлшері – 10-12 мм, ал жылдық – 100-150 мм. Жыл бойы ауа райы желді болып тұрады.

7. Поверхностные воды состоят из восточного склона Каспийского моря и летом отделенных из солончаковых водных рек (река Ашыагар в впадине Каракия) и соленного озера Карачек. В районе для водоснабжения сельского хозяйства используются подземные воды.
8. Основной отраслью сельского хозяйства в районе является животноводство, растениеводство, выращивание бахчевых культур.
9. Численность поголовья сельскохозяйственных животных на территории района составляет: 11 515 голов верблюдов, 2 496 голов крупного рогатого скота, 51 748 голов мелкого рогатого скота, 14 006 голов лошадей, 4 121 голов птицы.
10. На территории района действует 1 скотомогильник и 7 ветеринарных пунктов.
11. Общая площадь территории Каракиянского района - 6 429 700, 9 га (далее – га), в том числе пастбищные угодья – 5 012 636, 1 га.
12. По категории земли подразделяются на:
1) земли сельскохозяйственного назначения – 1 079 555,5 га;
2) земли населенных пунктов – 372 315,3 га;
3) земли промышленности, транспорта, связи, космической деятельности, обороны, национальной безопасности и иного несельскохозяйственного назначения – 63 039,9 га;
4) земли особо охраняемых природных территорий, земли оздоровительного, рекреационного и историко–культурного назначения – 223 364,7 га;
5) земли лесного фонда – 0 га;
6) земли водного фонда – 825,83 га;
7) земли запаса – 4 744 535,7 га.
13. Для определения продуктивности пастбищ использовались данные геоботанических исследований. Средняя урожайность пастбищ в сухой массе составляет 1,5–2,0 центнеров/га. Запасные корма из скошенной травы и искусственной скошенной травы используются в период зимовки.
14. Определение пастбищного потенциала, основано на данных о его производительности в пастбищный период. Ориентировочно для скота были получены следующие нормы кормов (в среднем для одного скота): крупно рогатый скот – 4 кг, мелко рогатый скот – 2 кг, лошадь и верблюд – 6 кг. Продолжительность пастбищного периода составляет 180-200 дней. В этом контексте, зная продуктивность пастбищ, объем потребности в кормах для животных за день, продолжительность пастбищного периода, можно определить емкость пастбищ.
15. Особенности выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах:
календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и перегона сельскохозяйственных животных, а также продолжительность пастбищеоборота;
почва зависит от климатической зоны, видов сельскохозяйственных животных, а также от пастбищного оборота;
степной – 160-180 дней;
пустынный – 160-180 дней.
Продолжительность выпаса скота: минимальная для молочного крупного рогатого скота, максимальная для мясного крупного рогатого скота, овец, лошадей, верблюдов и зависит от глубины и плотности снежного покрова и других факторов.

7. Жер беті сулары Каспий теңізінің шығыс айдынынан және жазда қарасуларға бөлініп қалатын сортаң сулы өзеннен (Қарақия ойысындағы Ащыағар өзені) және тұзды Қарашек көлінен тұрады. Ауданда ауыл шаруашылығын сумен қамтамасыз етуге жер асты сулары пайдаланылады.
8. Ауданда ауыл шаруашылықтың негізгі саласы мал шаруашылығы, өсімдік шаруашылығы, бау-бақша дақылдарын өсіру болып табылады.
9. Ауданы аумағындағы ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны: 11 515 бас түйе, 2 496 бас ірі қара мал, 51 748 бас ұсақ мал, 14 006 бас жылқы, 4 121 бас құс бар.
10. Аудан аумағында 1 мал қорымы және 7 ветеринариялық пункттер қызмет істейді.
11. Қарақия ауданы аумағының жалпы көлемі – 6 429 700, 9 га, оның ішінде жайылымдық жерлер – 5 012 636, 1 га.
12. Жер санаттары бойынша бөлінеді:
1) ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 1 079 555, 5 га;
2) елді мекендердің жерлері – 372 315, 3 га;
3) өнеркәсіп, көлік, байланыс, ғарыш қызметі, қорғаныс, ұлттық қауіпсіздік мұқтажына арналған және ауыл шаруашылығына арналмаған өзге де жерлер – 63 039, 9 га;
4) ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың жерлері, сауықтыру, рекреациялық және тарихи-мәдени мақсаттағы жерлер – 223 364, 7 га;
5) орман қорының жерлері – 0 га;
6) су қорының жерлері – 825, 83 га;
7) босалқы жерлер – 4 744 535,7 га.
13. Жайылым өнімділігін анықтау үшін геоботаникалық зерттеулердің деректері қолданылды. Жайылымдардың құрғақ массада орташа өнімділігі 1,5 – 2,0 центнер/га құрайды. Шабылған шөп пен жасанды шабылған шөптің қосалқы азығы қыстау кезеңінде қолданылады.
14. Жайылым сыйымдылығын анықтау, жайылым кезеңінде оның өнімділігі туралы деректер негізінде құрылған. Шамамен алғанда, малдар үшін азықтардың келесі нормалары алынды (орта есеппен бір мал үшін): ірі қара мал – 4 кг, ұсақ мал – 2 кг, жылқы және түйе – 6 кг. Жайылым кезеңінің ұзақтылығы 180-200 күнді құрайды. Бұл тұрғыда, жайылым өнімін, жануарлар үшін азықты бір күнде қажет ету көлемін, жайылым кезеңінің ұзақтылығын біле отырып, жайылымның сыйымдылығын анықтауға болады.
15. Ауыл шаруашылығы жануарларын екпе және аридті жайылымдарда жаю ерекшеліктері:
ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын, сондай-ақ жайылым айналымының ұзақтығын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кесте;
топырақ климаттық аймаққа, ауылшаруашылық жануарларларының түрлеріне, сондай-ақ жайылым айналымына байланысты;
далалы – 160-180 күн;
шөлейтті – 160-180 күн.
Мал жаю ұзақтығы: сүтті ірі қара мал үшін минималды, етті ірі қара мал, қой, жылқы, түйелер үшін – максималды және қар жамылғысының тереңдігі мен тығыздығына және басқа да факторларға байланысты.