Об утверждении Правил расчета норм образования и накопления коммунальных отходов по Житикаринскому району Костанайской области
Постановление акимата Житикаринского района Костанайской области от 30 ноября 2021 года № 275.
В соответствии с подпунктом 6) пункта 4 статьи 365 Экологического Кодекса Республики Казахстан, акимат Житикаринского района ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила расчета норм образования и накопления коммунальных отходов по Житикаринскому району согласно приложению к настоящему постановлению.
2. Государственному учреждению "Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта, автомобильных дорог и жилищной инспекции акимата Житикаринского района" в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) в течение двадцати календарных дней со дня подписания настоящего постановления направление его копии в электронном виде на казахском и русском языках в филиал Республиканского государственного предприятия на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан по Костанайской области для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
2) размещение настоящего постановления на интернет-ресурсе акимата Житикаринского района после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на курирующего заместителя акима района.
4. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Аким Житикаринского района Н. Утегенов
Утверждено
постановлением акимата
от 30 ноября 2021 года
№ 275
Правила расчета норм образования и накопления коммунальных отходов по Житикаринскому району
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие правила расчета норм образования и накопления коммунальных отходов (далее – Правила), разработаны в соответствии с подпунктом 6) пункта 4 статьи 365 Экологического кодекса Республики Казахстан, Типовыми правилами расчета норм образования и накопления коммунальных отходов, утвержденными Приказом Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 1 сентября 2021 года № 347 и определяют порядок расчета норм образования и накопления коммунальных отходов.
2. Под коммунальными отходами понимаются следующие отходы потребления:
1) смешанные отходы и раздельно собранные отходы домашних хозяйств, включая, помимо прочего, бумагу и картон, стекло, металлы, пластмассы, органические отходы, древесину, текстиль, упаковку, использованные электрическое и электронное оборудование, батареи и аккумуляторы;

Қостанай облысының Жітіқара ауданы бойынша коммуналдық қалдықтардың түзілу және жинақталу нормаларын есептеудің қағидаларын бекіту туралы
Қостанай облысы Жітіқара ауданы әкімдігінің 2021 жылғы 30 қарашадағы № 275 қаулысы.
Қазақстан Республикасы Экология Кодексінің 365-бабы 4-тармағының 6) тармақшасына сәйкес Жітіқара ауданының әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Осы қаулының қосымшасына сәйкес қоса беріліп отырған Жітіқара ауданы бойынша коммуналдық қалдықтардың түзілу және жинақталу нормаларын есептеудің қағидалары бекітілсін.
2. "Жітіқара ауданы әкімдігінің тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық, жолаушылар көлігі, автомобиль жолдары және тұрғын үй инспекциясы бөлімі" мемлекеттік мекемесі Қазақстан Республикасы заңнамасында белгіленген тәртіпте:
1) осы қаулыға қол қойылған күнінен бастап күнтізбелік жиырма күн ішінде оның қазақ және орыс тілдеріндегі электрондық түрдегі көшірмесін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнының Қостанай облысы бойынша филиалына ресми жариялау және Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін жіберілуін;
2) осы қаулыны ресми жарияланғаннан кейін оның Жітіқара ауданы әкімдігінің интернет–ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы қаулының орындалуын бақылау аудан әкімінің жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
4. Осы қаулы оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Жітіқара ауданының әкімі Н. Өтегенов
Әкімдіктің
2021 жылғы 30 қарашадағы
№ 275 қаулысымен
бекітілді
Жітіқара ауданы бойынша коммуналдық қалдықтардың түзілу және жинақталу нормаларын есептеудің қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы коммуналдық қалдықтардың түзілу және жинақтау нормаларын есептеу қағидалары (бұдан әрі – қағидалар) Қазақстан Республикасы Экология кодексінің 365-бабы 4-тармағының 6) тармақшасына, Қазақстан Республикасы экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 2021 жылғы 1 қыркүйектегі № 347 бұйрығымен бекітілген коммуналдық қалдықтардың түзілу және жинақтау нормаларын есептеудің үлгілік қағидаларына сәйкес әзірленді және коммуналдық қалдықтардың түзілу және жинақтау нормаларын есептеу тәртібін айқындайды.
2. Коммуналдық қалдықтар деп тұтынудың мынадай қалдықтары түсініледі:
1) үй шаруашылықтарының аралас қалдықтары мен бөлек жиналған қалдықтары, соның ішінде қағаз бен картон, шыны, металдар, пластмассалар, органикалық қалдықтар, ағаш, тоқыма, орамалар, пайдаланылған электр және электрондық жабдықтар, батареялар мен аккумуляторлар;

2) смешанные отходы и раздельно собранные отходы из других источников, если такие отходы по своему характеру и составу сходны с отходами домашних хозяйств.
Коммунальные отходы не включают отходы производства, сельского хозяйства, лесного хозяйства, рыболовства, септиков и канализационной сети, а также от очистных сооружений, включая осадок сточных вод, вышедшие из эксплуатации транспортные средства или отходы строительства.
К отходам потребления относятся отходы, образующиеся в результате жизнедеятельности человека, полностью или частично утратившие свои потребительские свойства продукты и (или) изделия, их упаковка и иные вещества или их остатки, срок годности либо эксплуатации которых истек независимо от их агрегатного состояния, а также от которых собственник самостоятельно физически избавился либо документально перевел в разряд отходов потребления.
3. Опасные составляющие коммунальных отходов (электронное и электрическое оборудование, ртутьсодержащие отходы, батареи, аккумуляторы и прочие опасные компоненты) должны собираться раздельно и передаваться на восстановление специализированным предприятиям.
Глава 2. Порядок расчета норм образования и накопления коммунальных отходов
4. Нормы образования и накопления коммунальных отходов устанавливаются отдельно для всех объектов жилищного фонда, для нежилых помещений.
5. Нормы образования и накопления коммунальных отходов определяются для всех видов объектов жилищного фонда и по нежилым помещениям согласно приложению 1 к Правилам.
6. Определение норм образования и накопления коммунальных отходов производится путем проведения натурных замеров с последующим расчетом объема накопления на расчетную единицу.
7. Для проведения натурных замеров выделяются объекты жилого фонда двух типов с различным уровнем благоустройства:
1) благоустроенное жилище, имеющие внутридомовые инженерные коммуникации и оборудования, используемых для предоставления потребителям коммунальных услуг;
2) неблагоустроенное жилище, не имеющие внутридомовых инженерных коммуникаций и оборудования, используемых для предоставления потребителям коммунальных услуг.
8. Для определения норм образования и накопления коммунальных отходов, образующихся от населения, выделяются участки со следующим количеством проживающего населения:
в населенных пунктах с численностью до 300 тысяч человек участки выбираются с охватом 2% населения общего числа жителей по каждому виду благоустройства;
в населенных пунктах с численностью от 300 до 500 тысяч человек – 1 %;
в населенных пунктах с численностью более 500 тысяч человек – 0,5 % (из них не менее 500 человек по неблагоустроенному сектору).

2) аралас қалдықтар және басқа көздерден бөлек жиналған қалдықтар, егер мұндай қалдықтар өзінің сипаты мен құрамы бойынша үй шаруашылықтарының қалдықтарына ұқсас болса.
Коммуналдық қалдықтарға өндіріс, ауыл шаруашылығы, орман шаруашылығы, балық аулау, септиктер мен кәріз желілерінің қалдықтары, сондай-ақ сарқынды сулардың тұнбасын, пайдаланудан шыққан көлік құралдарын немесе құрылыс қалдықтарын қоса алғанда, тазарту құрылыстарынан қалған қалдықтар кірмейді.
Тұтыну қалдықтарына адамның тіршілік әрекеті нәтижесінде пайда болған, өзінің тұтыну қасиеттерін толық немесе ішінара жоғалтқан, жарамдылық не пайдалану мерзімі агрегаттық жай-күйіне қарамастан өткен, сондай-ақ меншік иесі оларды жеке-дара жойған не тұтыну қалдықтары разрядына құжатпен ауыстырған өнімдер және (немесе) бұйымдар, олардың орамалары және өзге де заттар немесе олардың қалдықтары жатады.
3. Коммуналдық қалдықтардың қауіпті құрамдас бөліктері (электрондық және электр жабдықтары, құрамында сынабы бар қалдықтар, батареялар, аккумуляторлар және өзге де қауіпті компоненттер) бөлек жиналып, мамандандырылған кәсіпорындарға қалпына келтіруге берілуі тиіс.
2-тарау. Коммуналдық қалдықтардың түзілу және жинақталу нормаларын есептеу тәртібі
4. Коммуналдық қалдықтардың түзілу және жинақталу нормалары тұрғын үй қорының барлық объектілері, тұрғын емес үй-жайлар үшін жеке белгіленеді.
5. Коммуналдық қалдықтардың түзілу және жинақталу нормалары осы қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес тұрғын үй қоры объектілерініңбарлық түрлері үшін және тұрғын емес үй-жайлар бойынша анықталады.
6. Коммуналдық қалдықтардың түзілу және жинақталу нормаларын айқындау кейіннен есептік бірлікке жинақталу көлемін кейін есептей отырып, заттай өлшеулер жүргізу жолымен жүргізіледі.
7. Заттай өлшеулер жүргізу үшін абаттандырудың әртүрлі деңгейі барекі үлгідегі тұрғын үй қорының объектілері бөлінеді:
1) тұтынушыларға коммуналдық қызметтерді ұсыну үшін пайдаланылатын үйішілік инженерлік коммуникациялары мен жабдықтары бар жайлы тұрғын үй;
2) тұтынушыларға коммуналдық қызметтер көрсету үшін пайдаланылатын үйішілік инженерлік коммуникациялары мен жабдықтары жоқ жайлы емес тұрғын үй.
8. Халықтан түзілетін коммуналдық қалдықтардың түзілу және жинақталу нормаларын айқындау үшін тұрғын халықтың мынадай саны бар учаскелер бөлінеді:
тұрғындарының саны – 300 мың адамға дейінгі елді мекендерде учаскелер абаттандырудың әрбір түрі бойынша тұрғындардың жалпы санының 2%-ын қамти отырып таңдалады;
халқының саны – 300-ден 500 мың адамға дейінгі елді мекендерде – 1 %;
тұрғындарының саны – 500 мың адамнан асатын елді мекендерде – 0,5% (оның ішінде жайлы емес сектор бойынша кемінде 500 адам).

9. На выбранные объекты перед проведением замеров местными исполнительными органами совместно с организацией, осуществляющей сбор и вывоз коммунальных отходов, составляются коммунальные паспорта жилищного фонда и нежилых помещений по формам согласно приложению 2 к Правилам.
10. Для определения объема и массы образованных и накопленных коммунальных отходов применяют мерную линейку и весовое оборудование.
11. Перед началом замера отходы в контейнере разравниваются организацией, осуществляющей сбор и вывоз коммунальных отходов и с помощью мерной линейки определяется объем отходов.
12. Масса накапливающихся отходов определяется путем взвешивания заполненных контейнеров и последующего вычитания массы порожнего контейнера организацией, осуществляющей сбор и вывоз коммунальных отходов.
13. При полном заполнении кузова специальной техники (мусоровоза) общим объемом образованных и накопленных коммунальных отходов одного участка и невозможности дальнейшей загрузки с других участков, допускается определение массы отходов проводить путем взвешивания загруженной и порожней машины на автомобильных весах.
14. Данные по массе и объему образованных и накопленных коммунальных отходах вносятся местным исполнительным органом в бланк первичных записей по форме согласно приложению 3 к Правилам.
15. После обработки первичных материалов, по замерам полученные данные (масса, объем) каждого объекта суммируются по дням недели и заносятся местным исполнительным органом в сводную сезонную ведомость образования и накопления коммунальных отходов по форме согласно приложению 4 к Правилам.
16. После проведения сезонных замеров, местным исполнительным орган вносит данные (масса, объем) в сводную годовую ведомость образования и накопления коммунальных отходов по форме согласно приложению 5 к Правилам.
17. Сбор коммунальных отходов, предполагаемых к замеру по определенному объекту, должен исключать смешивание коммунальных отходов от других объектов.
18. При определении накопления коммунальных отходов используются стандартные контейнеры одинаковой емкости. Для полного учета отходов и определения коэффициента неравномерности образования и накопления предусматривается установка дополнительных контейнеров, необходимость установки которых и их количество уточняется при обследовании выбранных участков.
Все контейнеры должны быть полностью очищены:
1) при ежедневном вывозе – за сутки до начала замеров;
2) при вывозе по графику реже ежедневного – в последний день вывоза по графику перед неделей замеров.

9. Таңдап алынған объектілерде өлшеу жүргізу алдында жергілікті атқарушы органдар коммуналдық қалдықтарды жинау мен шығаруды жүзеге асыратын ұйыммен бірлесіп, осы қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысандар бойынша тұрғын қорыныңжәне тұрғын емес үй-жайлардың коммуналдық паспортын жасайды.
10. Түзілген және жинақталған коммуналдық қалдықтардың көлемі мен массасын анықтау үшін өлшеу сызғышы мен салмақ өлшеу жабдығы қолданылады.
11. Өлшеуді бастамас бұрын контейнердегі қалдықтар коммуналдық қалдықтарды жинау мен шығаруды жүзеге асыратын ұйыммен теңестіріледі және өлшеу сызғышының көмегімен қалдықтардың көлемі анықталады.
12. Жинақталған қалдықтардың массасы толтырылған контейнерлерді өлшеу және коммуналдық қалдықтарды жинау мен шығаруды жүзеге асыратын ұйымның бос контейнердің массасын одан әрі шегеру жолымен айқындалады.
13. Арнайы техниканың (қоқыс тасығыштың) шанағы бір учаскенің түзілген және жинақталған коммуналдық қалдықтарының жалпы көлемімен толық толған және басқа учаскелерден одан әрі тиеу мүмкін болмаған кезде қалдықтардың массасын автомобиль таразыларында тиелген және бос Машиналарды өлшеу арқылы анықтауға жол беріледі.
14. Түзілген және жинақталған қалдықтардың массасы мен көлемі жөніндегі деректерді Жергілікті атқарушы орган қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша бастапқы жазба бланкісіне енгізеді.
15. Өлшеу бойынша бастапқы материалдарды өңдегеннен кейін әрбір объектінің алынған деректері (массасы, көлемі) аптаның күндері бойынша қосылады және жергілікті атқарушы орган қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша коммуналдық қалдықтардың түзілуі мен жинақталуының жиынтық маусымдық ведомосына енгізеді.
16. Маусымдық өлшеулер жүргізілгеннен кейін жергілікті атқарушы орган деректерді (масса, көлем) қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша коммуналдық қалдықтардың түзілуі мен жинақталуының жиынтық жылдық ведомосіне енгізеді.
17. Белгілі бір объект бойынша өлшеу болжанатын коммуналдық қалдықтарды жинау басқа объектілерден коммуналдық қалдықтардың араласуын болдырмауы тиіс.
18. Коммуналдық қалдықтардың жинақталуын анықтау кезінде бірдей сыйымдылықтағы стандартты контейнерлер пайдаланылады. Қалдықтарды толық есепке алу және біркелкі емес түзілу мен жинақталу коэффициентін анықтау үшін қосымша контейнерлер орнату көзделеді, оларды орнату қажеттілігі мен олардың саны таңдап алынған учаскелерді тексеру кезінде нақтыланады.
Барлық контейнерлер толығымен тазалануы керек:
1) күн сайын әкету кезінде - өлшеу басталғанға дейін бір тәулік бұрын;
2) кесте бойынша әкету кезінде күн сайын – кесте бойынша әкетудің соңғы күні өлшеу аптасының алдында жүргізіледі.

19. За сутки до начала замеров все контейнеры должны быть полностью очищены организацией, осуществляющей сбор и вывоз коммунальных отходов.
20. Обработка первичных материалов по замерам производится не позднее, чем на следующий день после их проведения.
Глава 3. Расчет норм образования и накопления коммунальных отходов
21. Расчет норм образования и накопления коммунальных отходов производится следующим образом:
1) определение объема образованных и накопленных коммунальных отходов в одном контейнере для сбора коммунальных отходов на объекте в сутки (Vконт, м3):
Vконт = h*S
где, h – высота от основания контейнера до верхней точки накопленных коммунальных отходов, м;
S – площадь основания контейнера, м2;
2) определение общего объема образования и накопления коммунальных отходов на контейнерной площадке (Vсут, м3) при количестве контейнеров для сбора коммунальных отходов на контейнерной площадке объекта более одного:
Vсут = Vконт1 + Vконт2 + Vконт3….
где, Vконт1, Vконт2, Vконт3– суточные объемы образования и накопления коммунальных отходов по каждому контейнеру, расположенному на контейнерной площадке. Расчет производится в зависимости от количества контейнеров, расположенных на контейнерной площадке;
3) определение суточной массы коммунальных отходов, накопленных в контейнере для сбора коммунальных отходов (mконт, кг), производят по формуле:
mконт = m3 - mп
где m3– масса загруженного контейнера с отходами, кг;
mп – масса порожнего контейнера с отходами, кг;
4) определение суточной массы коммунальных отходов, образовавшихся на объекте (mсут, кг) производят по формуле:
mсут = mконт1 + mконт2 + mконт3….
где mконт1, mконт2, mконт3– суточная масса коммунальных отходов по каждому контейнеру, расположенному на контейнерной площадке. Расчет производится в зависимости от количества контейнеров, расположенных на контейнерной площадке;
5) замеры проводятся в одно и то же время суток до вывоза отходов с контейнерной площадки. Период проведения замеров: семь дней (без перерыва).
Сроки проведения замеров: зима-декабрь, январь, февраль; весна-март, апрель, май; лето-июнь, июль, август; осень-сентябрь, октябрь, ноябрь.
Определение объема коммунальных отходов (Vсез, м3) на объекте в течение сезонного периода наблюдений проводят по формуле:
Vсез = Vсут1 + Vсут2 +…. + Vсут7
где Vсут1, Vсут2– объем образования коммунальных отходов на объекте за каждые сутки в определенный сезон;
6) определение массы коммунальных отходов, образовавшихся на объекте в течение сезонного периода (mсез, кг) производят по формуле:

19. Өлшеу басталғанға дейін бір тәулік бұрын коммуналдық қалдықтарды жинау мен шығаруды жүзеге асыратын ұйым барлық контейнерлерді толық тазартуы тиіс.
20. Өлшеу бойынша бастапқы материалдарды өңдеу олар жүргізілгеннен кейін келесі күннен кешіктірілмей жүргізіледі.
3-тарау. Коммуналдық қалдықтардың түзілу және жинақталу нормаларын есептеу
21. Коммуналдық қалдықтардың түзілу және жинақталу нормаларын есептеу мынадай түрде жүргізіледі:
1) бір тәулікте объектіде коммуналдық қалдықтарды жинауға арналған бір контейнерде түзілген және жинақталған коммуналдық қалдықтардың көлемін айқындау (Vконт, м3):
Vконт = h * S
мұндағы, h-контейнер негізінен жинақталған коммуналдық қалдықтардың жоғарғы нүктесіне дейінгі биіктігі, м;
S-контейнер негізінің ауданы, м2;
2) объектінің контейнерлік алаңында коммуналдық қалдықтарды жинауға арналған контейнерлер саны біреуден артық болған кезде контейнерлік алаңда коммуналдық қалдықтардың түзілуі мен жинақталуының жалпы көлемін (Vтәу, м3) айқындау:
Vсут = Vконт1 + Vконт2 + Vконт3....
мұндағы, Vконт1, Vконт2, Vконт3– контейнерлік алаңда орналасқан әрбір контейнер бойынша коммуналдық қалдықтардың түзілуі мен жинақталуының тәуліктік көлемі. Есептеу контейнерлік алаңда орналасқан контейнерлердің санына байланысты жүргізіледі;
3) коммуналдық қалдықтарды жинауға арналған контейнерде жинақталған коммуналдық қалдықтардың тәуліктік массасын анықтау (мконт, кг) мынадай формула бойынша жүргізіледі::
mcont = m3-MP
мұндағы m3-қалдықтары бар тиелген контейнердің массасы, кг;
мп-қалдықтары бар бос контейнердің салмағы, кг;
4) объектілерде пайда болған коммуналдық қалдықтардың тәуліктік массасын анықтау (мсут, кг) мынадай формула бойынша жүргізіледі:
msut = mkont1 + mkont2 + mkont3....
мұнда mkont1, mkont2, mkont3-контейнерлік алаңда орналасқан көрсетілген контейнер бойынша коммуналдық қонақ үйлердің тәуліктік массасы. Есептеу контейнерлік алаңда бапталған контейнерлер санына байланысты жүргізілетін болады;
5) реніш контейнерлік алаңнан қалдықтарды шығарғанға дейін тәуліктің бір уақытында өткізіледі. Өлшеулерді жүргізу кезеңі: жеті күн (үзіліссіз).
қырық өлшеу: қыс-желтоқсан, қаңтар, ақпан; көктем-наурыз, сәуір, мамыр; жаз-маусым, шілде, тамыз; күз-қыркүйек, қазан, қараша.
маусымдық бақылау кезеңі ішінде объектілер бойынша коммуналдық қалдықтардың көлемін (всез, м3) анықтау мынадай формула бойынша жүргізіледі:
Vsez = Vsut1 + Vsut2 +.... + Vsut7
мұндағы Vту1, Vту2-белгілі бір маусымда әрбір тәулік үшін объектілер бойынша коммуналдық қонақ үйлердің түзілу көлемі;
6) маусымдық кезең ішінде объектіде пайда болған коммуналдық қалдықтардың массасын анықтау (мсез, кг) мынадай формула бойынша жүргізіледі::

mсез= mсут1 + mсут2 +…. + mсут7
где mсут1, mсут2 – масса коммунальных отходов на объекте за сутки в определенный сезон;
7) определение суточной среднесезонной нормы коммунальных отходов на количество источников образования коммунальных отходов на объекте (расчетная единица) производят по формуле:
по объему (Vсс, м3):
Vcc = Vсез/(nxa)
по массе (mсс, кг):
mсс = mсез / (nxa)
где n – количество суток наблюдений в течение сезонного периода; а – количество расчетных единиц;
8) определение суточной среднегодовой нормы коммунальных отходов на расчетную единицу на объекте производят по формуле:
по объему (Vсс, м3):
Vссг = (VЗсс + VВсс + VЛсс + VОсс)/n
по массе (mсс, кг):
mссг = (mЗсс + mВсс + mЛсс + mОсс)/n,
где индексы "З", "В", "Л", "О" – обозначают суточный среднесезонный норматив образования отходов на расчетную единицу зимой – "З", весной – "В", летом – "Л", осенью – "О" соответственно;
n – число сезонов образования отходов (n = 4);
9) определение годовой нормы образования и накопления коммунальных отходов на расчетную единицу на объекте производят по формуле:
по объему (Vг, м3):
Vг = Vссг x nд,
по массе (mг, кг):
mг = mссг х nд,
где nд - число дней в году;
22. Дополнительно, для определения средней плотности коммунальных отходов, коэффициента сезонной и суточной сезонной неравномерности образования и накопления коммунальных отходов проводится следующий расчет:
1) определение средней плотности коммунальных отходов (ср, кг/м3) производят по формуле:
ср = m/V,
где m и V – годовые или среднесезонные нормативы образования и накопления отходов соответственно по массе и объему на расчетную единицу;
2) определение коэффициента сезонной неравномерности образования и накопления коммунальных отходов (kн) производят по формуле:
по объему:
kн = Vсс/Vг
по массе:
kн = mсс/mг
3) определение коэффициента суточной сезонной неравномерности образования и накопления коммунальных отходов производят по формуле:
по объему:
kсн = Vmax.сут/Vсс,
где Vmax.сут– максимальный суточный объем образования и накопления коммунальных отходов на объекте в сезон, м3.
по массе:
kсн = mmax.сут/mсс,
где mmax.сут – максимальная суточная масса образования и накопления коммунальных отходов на объекте в сезон, кг.
23. Для проведения сравнения фактического и расчетного годового объема, установленные годовые нормы образования и накопления коммунальных отходов на одну расчетную единицу объекта умножаются на количество расчетных единиц. Полученный расчетный годовой объем образования коммунальных отходов не должен отличаться от фактического их накопления от того же объекта за год более чем на пять процентов. При расхождении расчетных и фактических данных более чем на пять процентов, дифференцированные нормативы образования коммунальных отходов корректируются по основным объектам их образования до результата с требуемой погрешностью.
Приложение 1
к правилам расчета норм
образования и накопления
коммунальных отходов
Виды объектов жилищного фонда и нежилые помещения

msez= msut1 + msut2+.... + msut7
мұнда msut1, msut2-белгілі бір маусымда ертеңге арналған объектілер үшін коммуналдық қонақ үйлер массасы
7) объект бойынша коммуналдық қалдықтардың түзілу шығысының саны бойынша коммуналдық қалдықтардың тәуліктік орташа маусымдық нормасын айқындау (есептеу бірлігі) мынадай формула бойынша жүргізіледі:
көлемі бойынша (VSS, M3) :
Vcc = Vsez/(nxa)
массасы бойынша (MSS, kg):
MSS = msez / (nxa)
мұндағы n-маусымдық кезең ішіндегі бақылау тәуліктерінің саны; а - есептік бірліктердің саны;
8) объект бойынша есептік бірлікке коммуналдық қалдықтардың тәуліктік орташа жылдық нормасын айқындау мынадай формула бойынша жүргізіледі:
көлемі бойынша (VSS, M3) :
Vssg = (Vzss + VVSS + Vlss + Voss)/n
массасы бойынша (MSS, kg):
mssg = (mzss + mwss + mlss + Moss) / n,
мұндағы "З", "В", "Л", "О" индекстері - есепті бірлікке арналған қалдықтардың пайда болуының тәуліктік орташа маусымдық нормативін қыста - "З", көктемде - "В", жазда - "Л", күзде - " О " қанағаттанарлық деп белгілейді;
n-жыл мезгілдерінің саны қалдықтардың пайда болуы (n = 4);
9) объект бойынша есептік бірлікке коммуналдық қонақ үйлердің пайда болуы мен жинақталуының жылдық нормасын анықтау мынадай формула бойынша жүргізіледі:
көлемі бойынша (VG, M3):
VG = Vssg x PD,
салмағы бойынша (мг, кг):
MG = mssg H PD,
мұндағы пд-жылдағы күндер саны;
22. Коммуналдық қалдықтардың орташа тығыздығын, коммуналдық қалдықтардың түзілуі мен жинақталуының маусымдық және тәуліктік маусымдық біркелкі емес коэффициентін анықтау үшін қосымша мынадай есеп жүргізіледі:
1) коммуналдық қалдықтардың орташа тығыздығын анықтау (ср, кг/м3) мынадай формула бойынша жүргізіледі:
ср = m / V,
мұндағы m және V-есептік бірлікке тиісінше массасы мен көлемі бойынша қалдықтардың түзілуі мен жинақталуының жылдық немесе орташа маусымдық нормативтері;
2) Коммуналдық қалдықтардың түзілуі мен жинақталуының маусымдық әркелкілік коэффициентін (кн) анықтау мына формула бойынша жүргізіледі:
көлемі бойынша:
кн = Vсс / Vг
массасы бойынша:
кн = мсс / мг
3) коммуналдық қалдықтардың түзілуі мен жинақталуының тәуліктік маусымдық біркелкі емес коэффициентін анықтау мынадай формула бойынша жүргізіледі:
көлемі бойынша:
ксн = Vmax.күн / Vсс,
қайда Vmax.тәу-маусымда объектіде коммуналдық қалдықтардың түзілуі мен жинақталуының ең жоғары тәуліктік көлемі, м3.
массасы бойынша:
ксн = mmax.тәулік / мсс,
mmax қайда.тәулік-маусымда объектіде коммуналдық қалдықтардың түзілуі мен жинақталуының ең жоғары тәуліктік массасы, кг.
23. Нақты және есептік жылдық көлемді салыстыруды жүргізу үшін коммуналдық қалдықтардың түзілуі мен жинақталуының белгіленген жылдық нормалары объектінің бір есептік бірлігіне есептік бірлік санына көбейтіледі. Коммуналдық қалдықтардың пайда болуының алынған есептік жылдық көлемі олардың сол объектіден нақты жинақталуынан бір жыл ішінде бес пайыздан артық ерекшеленбеуге тиіс. Есептік және нақты деректер бес пайыздан астам айырмашылық болған кезде коммуналдық қалдықтардың пайда болуының сараланған нормативтері олардың пайда болуының негізгі объектілері бойынша талап етілетін қателікпен нәтижеге дейін түзетіледі.
Коммуналдық
қалдықтардың түзілу
және жинақталу нормаларын
есептеудің қағидаларына
1-қосымша
Тұрғын үй қоры мен тұрғын емес үй-жайлар объектілерінің түрлері

Сноска. Приложение 1 к Правилам расчета норм образования и накопления коммунальных отходов в редакции постановления акимата Житикаринского района Костанайской области от 22.09.2022 № 225 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
№ п.п.
Объект накопления коммунальных отходов
Расчетная единица
1.
Домовладения благоустроенные
1 житель
Домовладения неблагоустроенные
1 житель
2.
Общежития, интернаты, детские дома, дома престарелых и другие подобные объекты
1 место
3.
Гостиницы, санатории, дома отдыха
1 место
4.
Детские сады, ясли и другие дошкольные учреждения
1 место
5.
Учреждения, организации, офисы, конторы, банки, отделения связи
1 сотрудник
6.
Поликлиники, медицинские центры
1 посещение
7.
Больницы, прочие лечебно-профилактические учреждения
1 койко-место
8.
Школы и другие учебные заведения
1 учащийся
9.
Рестораны, кафе, прочие увеселительные заведения и учреждения общественного питания
1 посадочное место
10.
Театры, кинотеатры, концертные залы, ночные клубы, казино, залы игровых автоматов, интернет-кафе, компьютерные клубы
1 посадочное место
11.
Музеи, выставки
1 м2 общей площади
12.
Стадионы, спортивные площадки
1 место по проекту
13.
Спортивные танцевальные и игровые залы
1 м2 общей площади
14.
Продовольственные и промышленно-товарные магазины, смешанные магазины
1 м2 торговой площади
15.
Торговля с машин
1 м2 торгового места
16.
Рынки, торговые павильоны, киоски, лотки
1 м2 торговой площади
17.
Оптовые базы, склады промышленных, продовольственных товаров
1 м2 общей площади
18.
Дома быта: обслуживание населения
1 м2 общей площади
19.
Вокзалы, автовокзалы, аэропорты
1 м2 общей площади
20.
Пляжи, уличные сметы с дорог
1 м2 общей площади
21.
Аптеки
1 м2 торговой площади
22.
Автостоянки, автомойки, АЗС
1 машино-место
23.
Автомастерские
1 работник
24.
Гаражные кооперативы, гаражи, паркинги
на 1 гараж
25.
Парикмахерские, косметические салоны
1 рабочее место
26
Прачечные, химчистки, ремонт бытовой техники, швейные ателье
1 м2 общей площади
27
Мастерские ювелирные, по ремонту обуви, часов
1 м2 общей площади
28
Мелкий ремонт и услуги (изготовление ключей и т.д.)
1 рабочее место
29
Бани, сауны
1 м2 общей площади
30
Юридические, организующие массовые мероприятия на территории города, парковые отходы
1000 участников
31
Садоводческие кооперативы
1 участок
Приложение 2
к правилам расчета норм
образования и накопления
коммунальных отходов
Форма
Коммунальный паспорт объекта жилищного фонда
Населенный пункт, район, область__________________________________

Ескерту. Коммуналдық қалдықтардың түзілу және жинақталу нормаларын есептеудің қағидаларының 1-қосымшасы жаңа редакцияда - Қостанай облысы Жітіқара ауданы әкімдігінің 22.09.2022 № 225 қаулысымен (алғаш рет ресми жарияланғаннан кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
№ р.т.
Коммуналдық қалдықтар жинақталатын объектілер
Есептік бірлігі
1.
Жайлы үйлер
1 тұрғын
Жайлы емес үйлер
1 тұрғын
2.
Жатақханалар, интернаттар, балалар үйлері, қарттар үйлері және сол сияқтылар
1 орын
3.
Қонақ үйлер, санаторийлер, демалыс үйлері
1 орын
4.
Балабақшалар, бөбекжай және басқа да мектепке дейінгі мекемелер
1 орын
5.
Мекемелер, ұйымдар, офистер, кеңселер, банктер, байланыс бөлімшелері
1 қызметкер
6.
Емханалар, медициналық орталықтар
1 келіп кету
7.
Ауруханалар, өзге де емдеу-сауықтыру мекемелері
1 төсек-орын
8.
Мектептер және өзге де оқу орындары
1 оқушы
9.
Мейрамханалар, дәмханалар, басқа да көніл көтеретін ғимараттар және қоғамдық тамақтану мекемелері
1 отыратын орын
10.
Театрлар, кинотеатрлар, концерт залдары, түнгіклубтар, ойынханалар, ойын автоматтарының залы, интернет-кафелер, компьютерлік клубтар
1 отыратын орын
11.
Мұражайлар, көрмелер
Жалпы алаңы 1 м2
12.
Стадиондар, спорт алаңдары
Жоба бойынша 1 орын
13.
Спорт, би және ойын залдары
Жалпы алаңы 1 м2
14.
Азық-түлік, өнер кәсіптік тауар дүкендері, супермаркеттер
Сауда алаңы 1 м2
15.
Машиналардан сату
Сауда орнының 1 м2
16.
Базарлар, сауда павильондары, дүңгіршектер, сөрелер
Сауда алаңы 1 м2
17.
Өнер кәсіптік, азық-түлік тауарларының көтерме базалары, қоймалары
Жалпы алаңы 1 м2
18.
Тұрмыстық қызмет корсету үйі: халыққа қызмет көрсету
Жалпы алаңы 1 м2
19.
Вокзалдар, автовокзалдар, әуежайлар
Жалпы алаңы 1 м2
20.
Жағажайлар, жолдардан көше сметалары
Жалпы алаңы 1 м2
21.
Дәріханалар
Сауда алаңы 1 м2
22.
Автотұрақтар, автомобильді жуу орындары, АЖС
1 машина-орын
23.
Автомобиль шеберханалары
1 жұмысшы
24.
Гараж кооперативтері, гараждар, паркингтер
1 гаражға
25.
Шаштараздар, косметикалық салондар
1 жұмыс орны
26
Кіржуатын орындар, химиялық тазалау орындары, тұрмыстық техниканы жөндеу орындары, тігін ательесі
Жалпы алаңы 1 м2
27
Зергерлік, аяқ киімді, сағаттарды жөндеу шеберханалары
Жалпы алаңы 1 м2
28
Кішігірім жөндеу және қызмет көрсету орындары (кілттер жасау және сол сияқтылар)
1 жұмыс орны
29
Моншалар, сауналар
Жалпы алаңы 1 м2
30
Қала аумағында жаппай іс-шаралар ұйымдастыратын заңды, саябақ қалдықтары
1000 қатысушы
31
Бау-бақша кооперативтері
1 учаске
Коммуналдық
қалдықтардың түзілу
және жинақталу нормаларын
есептеудің қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Тұрғын үй қоры объектісінің коммуналдық паспорты
Елді мекен, аудан, облыс______________________________________

1. Адрес_________________________________________________________
2. Этажность ____________________________________________________
3. Номер домовладения___________________________________________
4. Количество проживающих, чел. __________________________________
5. Уровень благоустройства: _______________________________________
а) наличие водопровода, канализации, газа___________________________
б) вид отопления (центральное, печное, местное)______________________
в) вид топлива – уголь (каменный, бурый), дрова, газ _________________
г) наличие мусоропровода________________________________________
д) площадь дворовой территории, м2_________________________________
под зелеными насаждениями_______________________________________
под твердым покрытием___________________________________________
из них тротуары__________________________________________________
6. Тип контейнеров, их количество и емкость_________________________
7. Периодичность вывоза отходов___________________________________
8. Производится ли раздельный сбор пищевых отходов и вторсырья (каких и сколько) _____________________________________________________
9. Периодичность вывоза вторсырья_________________________________
10. Периодичность вывоза пищевых отходов________________________
11. Производится ли раздельный сбор опасных отходов (каких и сколько фракций)____________________________________________________________
Подписи:
Ф.И.О. (при его наличии), должность
Коммунальный паспорт объектов нежилых помещений
Населенный пункт, район, область _________________________________
1. Наименование объекта ________________________________________
2. Адрес________________________________________________________
3. Встроенные или отдельно стоящие (для последнего указать этажность)___________________________________________________________
4. Количество расчетных единиц (работников и т.д.) __________________
5. Пропускная способность в сутки:
для зрелищных предприятий (число мест) ____________________________
для предприятий общественного питания (число блюд)_________________
6. Количество обслуживающего персонала, чел. ______________________
7. Общая площадь помещений, м2 ___________________________________
торговая____________________________________________________________
складская и подсобная _______________________________________________
8. Площадь дворовой территории, м2 _______________________________
под зелеными насаждениями _________________________________________
под твердым покрытием ______________________________________________

1. Мекенжайы________________________________________________
2. Қабаттылығы______________________________________________
3. Үй иелігі нөмірі _______________________________________________
4. Тұрғындардың саны, адам___________________________________
5. Абаттандыру деңгейі:
а) су құбырының, газдың, кәріздің болуы ___________________________
б) жылыту түрі (орталық, пеш, жергілікті)_________________________
в) отын түрі - көмір (тас көмір, қоңыр темір), ағаш отын, газ
_______________________________________________________________
г) қоқыс құбырының болуы_______________________________________
д) аула аумағының алаңы, м²______________________________________
жасыл екпелер астында_____________________________________________
жабын астында __________________________________________________
оның ішінде жаяусоқпақтар_______________________________________
6. Контейнерлердің түрі, олардың саны және сыйымдылығы ___________
7. Қалдықтарды шығару кезеңділігі_________________________________
8. Тамақ қалдықтары мен қайталама шикізатты бөлек жинау жүргізіле ме
(қандай және қанша) _______________________________________________
9. Қайталама шикізатты шығару кезеңділігі__________________________
10. Тамақ қалдықтарын шығару кезеңділігі__________________________
11. Қауіпті қалдықтарды бөлек жинау жүргізіле ме (қандай және қанша
фракция) _________________________________________________________
Қолдары:
Т.А.Ә. (болған жағдайда), лауазымы
Тұрғын емес үй-жайлар объектілерінің коммуналдық паспорты
Елді мекен, аудан, облыс ____________________________________________
1. Объектінің атауы ______________________________________________
2. Мекенжайы ___________________________________________________
3. Жапсарлас салынған немесе жеке тұрған (соңғысының қабатын көрсету қажет)
_____________________________________________________________
4. Есеп айырысу бірліктерінің саны (қызметкерлер және т. б.) ___________
5. Тәулігіне өткізу қабілеті: ________________________________________
ойын-сауық кәсіпорындары үшін (орын саны) ________________________
қоғамдық тамақтану кәсіпорындары үшін (тағам түрі) __________________
6. Қызмет көрсететін персоналдың саны, адам ________________________
7. Үй-жайдың жалпы алаңы, м² _____________________________________
сауда алаңы _____________________________________________________
қоймалық және қосалқы алаң _______________________________________
8. Аула аумағының алаңы, м² _______________________________________
жасыл екпелер бар ________________________________________________
жабын қатты _____________________________________________________

9. Тип контейнеров, их количество и емкость _________________________
10. Периодичность вывоза отходов _________________________________
11. Производится ли раздельный сбор пищевых отходов и вторсырья (каких и сколько) _____________________________________________________
12. Периодичность вывоза вторсырья _______________________________
13. Периодичность вывоза пищевых отходов _________________________
14. Производится ли раздельный сбор опасных отходов (каких и сколько фракций)__________________________________________
Подписи:
Ф.И.О. (при его наличии), должность
Приложение 3
к правилам расчета норм
образования и накопления
коммунальных отходов
Форма
Бланк первичных записей
_________________
(дата)
по объекту _________________________________________________________
(наименование, адрес)
№ п/п контейнера
Высота слоя собранных отходов, h, м
Площадь основания контейнер, S, м2
Объем отходов в контейнер V, hS, м3
Масса загруженного контейнера (мусоровоза) с отходами, m3, кг
Масса порожнего контейнера (мусоровоза), mП, кг
Масса отходов в контейнере, mконт, m3 - mП
1
2
....
Итого за сутки
Vсут
mсут
Приложение 4
к правилам расчета норм
образования и накопления
коммунальных отходов
Форма
Сводная месячная (сезонная) ведомость образования и накопления коммунальных отходов по группам объектов
Период с "____" по "____" ________________ месяца 20_____ года
Тип благоустройства ________________________________________
День недели
Наименование объекта
Вид деятельности объекта
Количество расчетных единиц
Объем/масса накопленных коммунальных отходов
Средняя плотность кг/м3
Всего отобрано втор. сырья (при раздельном сборе)
общее
на 1 расчетную единицу
кг
м3
кг
м3
кг
м3
Понедельник
Вторник
Среда
Четверг
Пятница
Суббота
Воскресенье
Подписи
Ф.И.О. (при его наличии), должность
Приложение 5
к правилам расчета норм
образования и накопления
коммунальных отходов
Форма
Сводная годовая ведомость образования и накопления коммунальных отходов
Тип благоустройства _____________________________________________
Объект
Месяц
Количество измеряемых единиц
Накопление отходов
Коэффициент неравномерности
Раздельный сбор, кг
общее
на 1 измеряемую единицу
общее
на 1 измеряемую единицу
м3
кг
м3
кг
м3
кг
м3
кг
м3
кг
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
Всего ___________
Среднее за сутки_______________
Подписи_____________
Ф.И.О. (при его наличии), должность

9. Контейнерлердің типі, олардың саны және сыйымдылығы ____________
10. Қалдықтарды шығару кезеңділігі_________________________________
11. Тамақ қалдықтары мен қайталама шикізатты бөлек жинау жүргізіле ме
(қандай және қанша) ________________________________________________
12. Қайталама шикізатты шығару кезеңділігі _________________________
13. Тамақ қалдықтарын шығару езеңділігі____________________________
________________________________________________________________
14. Қауіпті қалдықтарды бөлек жинау жүргізіле ме (қандай және қанша
фракция) _________________________________________________________
Қолдары:
Т.А.Ә. (болған жағдайда), лауазымы
Коммуналдық
қалдықтардың түзілу
және жинақталу нормаларын
есептеудің қағидаларына
3--қосымша
Нысан
Бастапқы жазбалар бланкісі
_____________
(күні)
объектісі бойынша_______________________________________________
(атауы, мекенжайы)
Контейнердің р/с №
Жиналған қалдықтар қабатының биіктігі, һ, м
Контейнер негізінің алаңы, S, м²
Контейнердегі қалдықтардың көлемі, V, h*S, м³
Қалдықтар тиелген контейнердің массасы (қоқыс тасығыш), m³, кг
Бос контейнердің массасы (қоқыс тасығыш), mп, кг
Контейнердегі қалдықтардың массасы, mконт, m³ - mп
1
2
...
Тәулік ішіндегі жиыны
Vтәу
Мтәу
Коммуналдық
қалдықтардың түзілу
және жинақталу нормаларын
есептеудің қағидаларына
4-қосымша
Нысан
Объектілердің топтары бойынша коммуналдық қалдықтардың түзілу мен жиналуының жиынтық айлық (маусымдық) ведомосы
20__жылғы "___" ___________бастап "____" _______________ дейін
Абаттандыру түрі ___________________________________________
Аптаның күндері
Объектінің атауы
Объектінің қызмет түрі
Есептік бірліктің саны
Жинақталған коммуналдық қалдықтардың көлемі/массасы
Орташа тығызды-ғы, кг/м³
Барлық іріктеп алынған қайталама шикізат (бөлек жинау кезінде)
жалпы
1 есептік бірлікке
кг
м³
кг
м³
кг
м³
Дүйсенбі
Сейсенбі
Сәрсенбі
Бейсенбі
Жұма
Сенбі
Жексенбі
Қолдары
Т.А.Ә. (болған жағдайда), лауазымы
Коммуналдық
қалдықтардың түзілу
және жинақталу нормаларын
есептеудің қағидаларына
5-қосымша
Нысан
Коммуналдық қалдықтардың түзілуі мен жинақталуының жиынтық жылдық ведомосы
Абаттандыру түрі ______________________________________________
Объект
Ай
Өлшенетін бірліктің саны
Қалдықтардың жиналуы
Біртекті емес коэффициент
Бөлек жинау, кг
жалпы
өлшенетін 1 бірлікке
жалпы
1 өлшенетін бірлікке
м³
кг
м³
кг
м³
кг
м³
кг
м³
кг
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
Барлығы ____________
Тәулігіне орташа _______________
Қолдары ______________
Т.А.Ә. (болған жағдайда), лауазымы