Об утверждении Регламента проектного управления Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан
Приказ Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 23 июля 2021 года № 269-п.
В соответствии с пунктом 13 Правил осуществления проектного управления, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 31 мая 2021 года № 358, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемый Регламент проектного управления Министерства Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан (далее – Регламент).
2. Утвердить прилагаемое Закрепление проектных ролей в рамках организационной структуры проектного управления Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан.
3. Департаменту стратегического планирования и анализа Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) направление копии настоящего приказа в республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан;
3) принятие иных мер, вытекающих из настоящего приказа.
4. Руководителям структурных подразделений и подведомственных организаций Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан принять необходимые меры, вытекающие из настоящего приказа, а также обеспечить надлежащее и своевременное исполнение функций согласно Регламенту.
5. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на руководителя аппарата Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан Утемисова Ш.А.
6. Настоящий приказ вступает в силу со дня его подписания.
Министр М. Мирзагалиев
Утвержден приказом
Министра экологии,
геологии и природных ресурсов
Республики Казахстан
от 23 июля 2021 года № 269-п
Регламент проектного управления Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан
Глава 1. Общие положения
1. Настоящий Регламент проектного управления Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан (далее –Регламент) разработан в соответствии с пунктом 13 Правил осуществления проектного управления, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 31 мая 2021 года № 358 и предусматривает взаимодействие участников проектной деятельности, включая политических и административных государственных служащих, работников подведомственных организаций, представителей неправительственных организаций и других заинтересованных сторон.

Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің жобалық басқару регламентін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 2021 жылғы 23 шiлдедегi № 269-п бұйрығы.
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2021 жылғы 31 мамырдағы № 358 қаулысымен бекітілген Жобалық басқаруды жүзеге асыру қағидаларының 13-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің жобалық басқару регламенті (бұдан әрі – Регламент) бекітілсін.
2. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің жобалық басқарудың ұйымдық құрылымы шеңберіндегі жобалық рөлдерді бекіту бекітілсін.
3. Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің Стратегиялық жоспарлау және талдау департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың көшірмелерін Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде ресми жариялау және енгізу үшін "Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберілуін;
2) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
3) осы бұйрықтан туындайтын өзге де шараларды қабылдауды қамтамасыз етсін.
4. Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің құрылымдық бөлімшелерінің және ведомстволық бағыныстағы ұйымдарының басшылары осы бұйрықтан туындайтын қажетті шараларды қабылдасын, сондай-ақ регламентке сәйкес функциялардың тиісінше және уақтылы орындалуын қамтамасыз етсін.
5. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің Аппарат басшысы Ш.Ә. Өтемісовке жүктелсін.
6. Осы бұйрық қол қойылған күнінен бастап күшіне енеді.
Министр М. Мырзағалиев
Қазақстан Республикасы
Экология, геологи және табиғи
ресурстар министрінің
2021 жылғы 23 шілдедегі
№ 269-ө бұйрығымен бекітілген
Қазақстан Республикасы Экология, геологи және табиғи ресурстар министрлігінің жобалық басқару регламенті
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасы Экология, геологи және табиғи ресурстар министрлігінің жобалық басқару регламенті (бұдан әрі – Регламент) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2021 жылғы 31 мамырдағы №358 қаулысымен бекітілген жобалық басқаруды жүзеге асыру қағидаларының 13-тармағына сәйкес әзірленді және мемлекеттік саяси және әкімшілік қызметшілерді, ведомстволық бағынысты ұйымдардың жұмыскерлерін, үкіметтік емес ұйымдардың өкілдерін және басқа да мүдделі тараптарды қоса алғанда, жобалау қызметіне қатысушылардың өзара іс-қимылын көздейді.

2. Настоящий Регламент разработан в целях обеспечения внедрения современных подходов проектного управления в деятельности Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан (далее – Министерство) и подведомственных организации.
3. В настоящем Регламенте используются следующие основные понятия:
1) группа акселерации – группа сотрудников проектного офиса Министерства, которая осуществляет координацию, консультационно-методологическую, информационно-аналитическую и организационную поддержку проектного персонала и участников проектов, требующих ускоренной реализации и оперативной концентрации ресурсов, в том числе организацию совместной работы проектного офиса Министерства с группами реализации общенациональных приоритетов, группами реализации базовых направлений, руководителями групп проектов, руководителями и участниками проектов по ежедневному скрам-графику по методологии аджайл;
2) информационное табло – электронный документ, размещаемый в информационной системе проектного управления для оперативного представления руководителям, выполняющим соответствующие проектные роли кураторов общенациональных приоритетов, руководителей программ, руководителей базовых направлений, руководителей групп проектов;
3) ситуационно-аналитический центр – организационная структура, формируемая при проектном офисе Министерства в целях определения статуса реализации проектов/программ/портфелей общенациональных приоритетов, мониторинга достижения целевых показателей и выработки предложений по дальнейшей реализации проектов/программ/ портфелей общенациональных приоритетов;
4) программа – компонент портфеля общенационального приоритета, представляющая собой совокупность последовательно декомпозируемых групп проектов, проектов и мероприятий (действий), сгруппированных в базовые направления, управление которыми координируется для получения преимуществ, недоступных при управлении проектами и мероприятиями (действиями) по отдельности;
5) базовое направление программы – компонент программы, включающий в себя совокупность последовательно декомпозируемых групп проектов, проектов и мероприятий (действий), сгруппированных по признакам межсферного, межотраслевого, межведомственного характера;
6) план управления программой – это совокупность результатов всех процессов планирования компонентов программы для создания последовательного, связанного набора документов, который используется для управления программой и контроля за ее реализацией, и формируется в информационной системе проектного управления;

2. Осы Регламент Қазақстан Республикасы Экология, геологи және табиғи ресурстар министрлігінің (бұдан әрі – Министрлік) және ведомстволық бағыныстағы ұйымдардың өзара іс-қимыл тиімділігін арттыру үшін жобалық басқарудың қазіргі заманғы тәсілдерін енгізуді қамтамасыз ету мақсатында әзірленді.
3. Осы Регламентте мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) акселерация тобы – жеделдетіп іске асыруды және ресурстарды жедел шоғырландыруды талап ететін жобалық персонал мен жобалардың қатысушыларын үйлестіруді, консультациялық-әдіснамалық, ақпараттық-талдамалық және ұйымдастырушылық қолдауды, оның ішінде Министрліктің жобалық офисінің жалпыұлттық басымдықтарды іске асыру топтарымен, базалық бағыттарды іске асыру топтарымен, жобалар топтарының жетекшілерімен, жобалардың жетекшілерімен және қатысушыларымен аджайл әдіснамасы бойынша күнделікті скрам-кесте бойынша бірлескен жұмысын ұйымдастыруды жүзеге асыратын Министрліктің Жобалық офисі қызметкерлерінің тобы;
2) ақпараттық табло – жалпыұлттық басымдықтар кураторларының, бағдарламалар жетекшілерінің, базалық бағыттар жетекшілерінің, жобалар топтары жетекшілерінің тиісті жобалау рөлдерін орындайтын жетекшілерге жедел ұсыну үшін жобалық басқарудың ақпараттық жүйесінде орналастырылатын электрондық құжат;
3) ахуалдық-талдамалық орталық – жалпыұлттық басымдықтардың жобаларын/бағдарламаларын/портфельдерін іске асыру мәртебесін айқындау, нысаналы көрсеткіштерге қол жеткізуді мониторингтеу және жалпыұлттық басымдықтардың жобаларын/бағдарламаларын/портфельдерін одан әрі іске асыру жөнінде ұсыныстар әзірлеу мақсатында Министрліктің Жобалық офисі жанынан қалыптастырылатын ұйымдық құрылым;
4) бағдарлама – жобаларды және іс-шараларды (іс-қимылдарды) жеке-жеке басқару кезінде қол жетпейтін артықшылықтарды алу үшін басқарылуы үйлестірілетін, базалық бағыттарға топтастырылған, дәйекті түрде декомпозицияланатын жобалар топтарының, жобалардың және іс-шаралардың (іс-қимылдардың) жиынтығын білдіретін жалпыұлттық басымдық портфелінің құрамдауышы;
5) бағдарламаның базалық бағыты – салааралық, аяаралық, ведомствоаралық сипаттағы белгілер бойынша топтастырылған, дәйекті түрде декомпозицияланатын жобалар топтарының, жобалардың және іс-шаралардың (іс-қимылдардың) жиынтығын қамтитын бағдарлама құрамдауышы;
6) бағдарламаны басқару жоспары – бұл бағдарламаны басқару және оның іске асырылуын бақылау үшін пайдаланылатын және жобалық басқарудың ақпараттық жүйесінде қалыптастырылатын дәйекті, байланысты құжаттар жиынтығын құруға арналған бағдарлама құрамдауыштарын жоспарлаудың барлық процестерінің нәтижелер жиынтығы;

7) управляющий комитет программы – коллегиальный орган, осуществляющий функции центра принятия решений в рамках программы, реализуемой Министерством, обеспечивающий практическое решение проблемных вопросов и задач, которые не решены на уровне проектного офиса Министерства и руководителей базовых направлений программы;
8) управляющие документы – документы, регламентирующие основные вопросы реализации проектов/программ;
9) экспертный совет программы – коллегиальный орган, формируемый для обеспечения экспертно-аналитической поддержки реализации программы;
10) руководитель программы – первый руководитель Министерства, который ответственен за состояние дел в отраслях (сферах) государственного управления, находящихся в ведении Министерства, в том числе за достижение целей и результатов программы;
11) руководитель базового направления - заместитель первого руководителя Министерства, который в рамках базового направления ответственен за состояние дел в отраслях (сферах) государственного управления, находящихся в ведении Министерства, и обеспечивает достижение целей и результатов соответствующего базового направления программы;
12) инициатива (мера) – совокупность новых целей и задач, направленных на развитие сферы/отрасли/региона, не включенных ранее в документы Системы государственного планирования (далее – Система) и/или другие программные документы;
13) паспорт инициативы – управляющий документ, содержащий основную информацию об инициативе;
14) дашборд – информационная панель в информационной системе проектного управления, на которой указываются сведения о результатах реализации проектов/программ/общенациональных приоритетов;
15) декомпозиция – разделение и распределение работ на более мелкие элементы;
16) общенациональные приоритеты – совокупность системных изменений в определенной сфере и (или) отрасли, которые необходимо реализовать до конца периода реализации Национального плана развития Республики Казахстан;
17) управляющий совет общенационального приоритета – консультативно–совещательный орган, обеспечивающий реализацию портфеля общенационального приоритета;
18) куратор общенационального приоритета – должностное лицо, курирующее реализацию приоритета Национального плана развития Республики Казахстан;
19) портфель общенационального приоритета – совокупность программ, проектов, мероприятий (действий), инициатив (мер), направленных на практическую реализацию общенационального приоритета для достижения целей и индикаторов карты целей общенациональных приоритетов первого и второго уровня в соответствующих сферах/отраслях/регионах, предусмотренных документами Системы, Общенациональными планами мероприятий по реализации посланий Главы государства, а также иных инициатив портфельного уровня, одобренных Высшим советом при Президенте Республики Казахстан по реформам;

7) бағдарламаның басқарушы комитеті – Министрлік іске асыратын бағдарлама шеңберінде шешімдер қабылдау орталығының функцияларын жүзеге асыратын, Министрліктің Жобалық офисі және бағдарламаның базалық бағыттарының жетекшілері деңгейінде шешілмеген проблемалық мәселелер мен міндеттерді іс жүзінде шешуді қамтамасыз ететін алқалы орган;
8) басқару құжаттары – жобаларды/бағдарламаларды іске асырудың негізгі мәселелерін регламенттейтін құжаттар;
9) бағдарламаның сараптамалық кеңесі – бағдарламаны іске асыруды сараптамалық-талдамалық қолдауды қамтамасыз ету үшін қалыптастырылатын алқалы орган;
10) бағдарлама жетекшісі – Министрліктің қарауындағы мемлекеттік басқару салаларындағы (аяларындағы) істердің жай-күйі, оның ішінде бағдарламаның мақсаттары мен нәтижелеріне қол жеткізу үшін жауапты Министрліктің бірінші басшысы;
11) базалық бағыттың жетекшісі – базалық бағыт шеңберінде Министрліктің қарауындағы мемлекеттік басқару салаларындағы (аяларындағы) істердің жай-күйіне жауапты және бағдарламаның тиісті базалық бағытының мақсаттары мен нәтижелеріне қол жеткізуді қамтамасыз ететін Министрліктің бірінші басшысының орынбасары;
12) бастама (шара) – саланы/аяны/өңірді дамытуға бағытталған, Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің (бұдан әрі – Жүйе ) құжаттарына және/немесе басқа бағдарламалық құжаттарға бұдан бұрын енгізілмеген жаңа мақсаттар мен міндеттер жиынтығы;
13) бастаманың паспорты – бастама туралы негізгі ақпаратты қамтитын басқару құжаты;
14) дашборд – жобаларды/бағдарламаларды/жалпыұлттық басымдықтарды іске асыру нәтижелері туралы мәліметтер көрсетілетін жобалық басқарудың ақпараттық жүйесіндегі ақпараттық панель;
15) декомпозиция – жұмыстарды анағұрлым ұсақ элементтерге бөлу және бөліп беру;
16) жалпыұлттық басымдықтар – Қазақстан Республикасының Ұлттық даму жоспарының іске асырылу кезеңінің соңына дейін іске асырылуы қажет белгілі бір саладағы және (немесе) аядағы жүйелі өзгерістер жиынтығы;
17) жалпыұлттық басымдықтың басқарушы кеңесі – жалпыұлттық басымдықтың портфелін іске асыруды қамтамасыз ететін консультативтік-кеңесші орган;
18) жалпыұлттық басымдықтың кураторы – Қазақстан Республикасының Ұлттық даму жоспары басымдығының іске асырылуына жетекшілік ететін лауазымды адам;
19) жалпыұлттық басымдық портфелі – Жүйенің құжаттарында, Мемлекет басшысының жолдауларын іске асыру жөніндегі іс-шаралардың жалпыұлттық жоспарларында көзделген тиісті салалардағы/ аялардағы/өңірлердегі мақсаттар мен бірінші және екінші деңгейдегі жалпыұлттық басымдықтар мақсаттары картасының индикаторларына қол жеткізу үшін жалпыұлттық басымдықтарды іс жүзінде іске асыруға бағытталған бағдарламалардың, жобалардың, іс-шаралардың (іс-қимылдардың), бастамалардың (шаралардың), сондай-ақ Қазақстан Республикасы Президентінің жанындағы Реформалар жөніндегі жоғары кеңес мақұлдаған портфельдік деңгейдегі өзге де бастамалардың жиынтығы;

20) матрица проектных ролей и ответственности – управляющий документ, устанавливающий степень ответственности каждого участника проектной деятельности за выполнение отдельных этапов и задач проекта/программы/портфеля общенационального приоритета;
21) проект – комплекс взаимосвязанных мероприятий, направленных на достижение поставленной цели, результатов в условиях временных и ресурсных ограничений;
22) журнал извлеченных уроков проекта – управляющий документ, содержащий обзор управления проектом, а также любую полезную информацию для учета и применения в будущих проектах;
23) проектная архитектура – совокупность элементов программы, реализуемая путем проектного управления, состоящая из базовых направлений программы, а также проектов, сгруппированных в группы, консолидируемые в соответствующие базовые направления программы;
24) контрольная точка проекта (вехи) – момент принятия решения по переходу на следующую стадию проекта при его разделении на несколько стадий;
25) план управления проектом – управляющий документ, содержащий информацию о реализации, мониторинге и управлении проектом;
26) проектное управление – метод управления проектами/программами/портфелями в условиях временных и ресурсных ограничений для достижения заявленных результатов и поставленных целей;
27) информационная система проектного управления – единая информационная автоматизированная платформа, используемая для создания, хранения, передачи актуальной и достоверной информации об инициативах, проектах, группах проектов, базовых направлениях программ, программах, портфелях общенациональных приоритетов, обеспечивающая осуществление проектной деятельности всеми участниками, а также предоставляющая заинтересованным сторонам доступ к информации для принятия управленческих решений;
28) инициатор проекта – физическое лицо, гражданин Республики Казахстан, являющийся автором идеи проекта, его предварительного обоснования и предложений по осуществлению проекта, в том числе, когда данное лицо является руководителем юридического лица;
29) руководитель проекта – проектная роль, закрепляемая руководителем группы проектов за лицом, имеющим необходимый уровень компетенций в соответствующей сфере;
30) бюджет проекта – план потребности проекта в ресурсах в денежном выражении, необходимый для получения запланированных результатов;
31) устав проекта – управляющий документ, содержащий информацию, характеризующую проект: содержание, бюджет проекта, сроки реализации проекта, расписание проекта и другую информацию, предусмотренную для реализации проекта;

20) жобалық рөлдері мен жауапкершілік матрицасы – жобаның/бағдарламаның/жалпыұлттық басымдық портфелінің жекелеген кезеңдері мен міндеттерін орындау үшін жобалау қызметіне әрбір қатысушының жауапкершілік дәрежесін белгілейтін басқарушы құжат;
21) жоба – уақыт пен ресурстық шектеулер жағдайында алға қойылған мақсатқа, нәтижелерге қол жеткізуге бағытталған өзара байланысты іс-шаралар кешені;
22) жобадан алынған сабақтар журналы – жобаны басқаруға шолуды, сондай-ақ болашақ жобаларда есепке алу және пайдалану үшін кез келген пайдалы ақпаратты қамтитын басқарушы құжат;
23) жобалық архитектура – жобалық басқару жолымен іске асырылатын, бағдарламаның базалық бағыттарынан, сондай-ақ бағдарламаның тиісті базалық бағыттарына шоғырландырылатын топтарға топтастырылған жобалардан тұратын бағдарлама элементтерінің жиынтығы;
24) жобаның бақылау нүктесі (кезеңі) – жобаны бірнеше сатыға бөлген кезде оның келесі сатысына көшу жөнінде шешім қабылдау сәті;
25) жобаны басқару жоспары – жобаны іске асыру, мониторингтеу мен оны басқару туралы ақпаратты қамтитын басқарушы құжат;
26) жобалық басқару – мәлімделген нәтижелерге және алға қойылған мақсаттарға қол жеткізу үшін уақыт пен ресурстық шектеулер жағдайында жобаларды/бағдарламаларды/портфельдерді басқару әдісі;
27) жобалық басқарудың ақпараттық жүйесі – жалпыұлттық басымдықтардың бастамалары, жобалары, жобалар топтары, бағдарламалардың базалық бағыттары, бағдарламалары, портфельдері туралы өзекті және анық ақпаратты жасау, сақтау, беру үшін пайдаланылатын, барлық қатысушылардың жобалық қызметті жүзеге асыруын қамтамасыз ететін, сондай-ақ мүдделі тараптарға басқарушылық шешімдер қабылдау үшін ақпаратқа қолжетімділік беретін бірыңғай автоматтандырылған ақпараттық платформа;
28) жобаның бастамашысы – жоба идеясының, оның алдын ала негізделуінің және жобаны жүзеге асыру жөніндегі ұсыныстардың авторы болып табылатын, оның ішінде осы тұлға заңды тұлғаның басшысы болып табылатын жеке тұлға, Қазақстан Республикасының азаматы;
29) жобаның жетекшісі – жобалар тобының жетекшісі тиісті салада қажетті құзырет деңгейіне ие адамға бекітетін жобалау рөлі;
30) жоба бюджеті – жобаның жоспарланған нәтижелерді алу үшін қажетті ақшалай мәндегі ресурстарға қажеттілік жоспары;
31) жоба жарғысы – жобаны сипаттайтын ақпаратты қамтитын басқарушы құжат: жобаның мазмұны, бюджеті, жобаны іске асыру мерзімдері, жобаның кестесі және жобаны іске асыру үшін көзделген басқа да ақпарат;

32) расписание проекта – календарный график, отражающий плановые сроки выполнения этапов, задач и контрольных точек проекта;
33) проектная команда – участники проекта, включающие руководителя проекта, менеджера и других членов, в проектные роли которых входит непосредственное исполнение задач в рамках проекта;
34) календарный план-график проекта – управляющий документ, содержащий перечень работ проекта, связанных между собой и отраженных на календаре;
35) проектная деятельность – деятельность, осуществляемая с применением знаний, навыков, методов и инструментов проектного управления;
36) содержание проекта – совокупность работ и вех проекта, выполнение (достижение) которых требуется для достижения цели проекта;
37) архив проекта – хранилище комплекта проектной документации в электронном виде, включая документы с печатями и подписями в формате Adobe PDF;
38) проектный персонал – совокупность участников проектной деятельности, включающая проектный персонал Проектного офиса, создаваемого по решению Премьер-Министра, проектный персонал проектных офисов государственных органов, участников проектных команд, исполнителей проектных заданий и других участников проектной деятельности, за которыми закреплены проектные роли;
39) ресурсы проекта – ресурсы, используемые для достижения целей проекта, в том числе: человеческие, финансовые, материально-технические, информационные и временные;
40) план управления ресурсами проекта – это управляющий документ, в котором описываются конкретные ресурсы (включая человеческие, финансовые, технические и физические) и действия по управлению ими, необходимые для реализации проекта;
41) проектная роль – набор определенных полномочий, функциональных обязанностей и персональной ответственности, закрепляемых за участником проектной деятельности в управляющих документах;
42) проектное задание – задача, формируемая участниками проектной деятельности, выполнение которой возлагается на государственные органы, их структурные подразделения/иные (третьи) лица, участие которых необходимо для реализации соответствующих проектов/программ/портфелей;
43) заказчик проекта – проектная роль, обеспечивающая формирование требований к проекту и принимающая результаты проекта;
44) риск проекта – неопределенное событие или условие, которое в случае возникновения имеет воздействие (позитивное или негативное) на одну из целей проекта;
45) группа проектов – компонент базового направления программы в виде совокупности проектов и мероприятий (действий), сгруппированных по определенным признакам для обеспечения достижения целевых индикаторов и показателей, включенных в зону ответственности соответствующего структурного подразделения или подведомственной организации Министерства;

32) жоба кестесі – жобаның кезеңдерін, міндеттерін және бақылау нүктелерін орындаудың жоспарлы мерзімдерін көрсететін күнтізбелік кесте;
33) жобалық команда – жоба жетекшісін, менеджерді және жобалау рөлдеріне жоба шеңберіндегі міндеттерді тікелей орындау кіретін басқа мүшелерді қамтитын жобаға қатысушылар;
34) жобаның күнтізбелік жоспар-кестесі – бір-бірімен байланысты және күнтізбеде көрсетілген жоба жұмыстарының тізбесін қамтитын басқарушы құжат;
35) жобалық қызмет – білімді, дағдыларды, жобалық басқару әдістері мен құралдарын қолдана отырып жүзеге асырылатын қызмет;
36) жобаның мазмұны – орындалуы (қол жеткізілуі) жобаның мақсатына қол жеткізу үшін талап етілетін жобаның жұмыстары мен кезеңдерінің жиынтығы;
37) жоба архиві – Adobe PDF форматында мөрлері мен қолдары бар құжаттарды қоса алғанда, электронды түрдегі жобалау құжаттамасы жиынтығының қоймасы;
38) жобалық персонал – Премьер-Министрдің шешімі бойынша құрылатын Жобалық офистің жобалық персоналын, мемлекеттік органдардың жобалық офистерінің жобалық персоналын, жобалық командаларға қатысушыларды, жобалық тапсырмаларды орындаушылар мен жобалау рөлдері бекітілген жобалық қызметке басқа да қатысушыларды қамтитын жобалық қызметке қатысушылардың жиынтығы;
39) жоба ресурстары – жобаның мақсаттарына қол жеткізу үшін пайдаланылатын ресурстар, оның ішінде: адами, қаржылық, материалдық-техникалық, ақпараттық және уақыт ресурстары;
40) жоба ресурстарын басқару жоспары – бұл нақты ресурстарды (адами, қаржылық, техникалық және физикалық) және жобаны іске асыру үшін қажет ресурстарды басқару бойынша іс-қимылды сипаттайтын басқару құжаты;
41) жобалау рөлі – басқару құжаттарында жобалық қызмет қатысушыларына бекітілетін белгілі бір өкілеттіктер, функционалдық міндеттер және дербес жауапкершілік жиынтығы;
42) жобалық тапсырма – орындалуы тиісті жобаларды/бағдарламаларды/портфельдерді іске асыру үшін қатысуы қажет мемлекеттік органдарға, олардың құрылымдық бөлімшелеріне/өзге де (үшінші) тұлғаларға жүктелетін жобалық қызметке қатысушылар қалыптастыратын міндет;
43) жобаға тапсырыс беруші – жобаға қойылатын талаптарды қалыптастыруды қамтамасыз ететін және жобаның нәтижелерін қабылдайтын жобалау рөлі;
44) жоба тәуекелі – туындаған жағдайда жоба мақсаттарының біріне әсер ететін (оң немесе теріс) белгісіз оқиға немесе жағдай;
45) жобалар тобы – Министрліктің тиісті құрылымдық бөлімшесінің немесе ведомстволық бағынысты ұйымының жауапкершілік аймағына енгізілген нысаналы индикаторлар мен көрсеткіштерге қол жеткізуді қамтамасыз ету үшін белгілі бір белгілер бойынша топтастырылған жобалар мен іс-шаралардың (іс-қимылдардың) жиынтығы түріндегі бағдарламаның базалық бағытының құрамдауышы;

46) куратор группы проектов – заместитель первого руководителя Министерства, курирующий руководителя группы проектов в базовом направлении;
47) иерархическая структура работ (далее – ИСР) – управляющий документ, содержащий соответствующие работы, включая распределение (декомпозицию) работ на более мелкие элементы;
48) метод "освоенного объема" - система методик, объединенных под общим названием, использующихся для измерения и контроля эффективности выполнения проектов;
49) план управления коммуникациями – управляющий документ, определяющий требования и ожидания от коммуникаций для проекта;
50) матричная структура — организационная структура управления, основанная на принципе двойного подчинения проектного персонала, членов проектной команды, при которой сотрудник при частичной/полной занятости в проекте/программе/портфеле общенационального приоритета подчиняется руководителю своего структурного подразделения и другому руководителю в рамках проектной деятельности;
51) эскалация задачи/ проблемного вопроса – поднять вверх проблемный вопрос для принятия решения;
52) проектный офис Министерства – организационная структура, формируемая Министерством с участием заинтересованных сторон, на основе принципов матричной структуры управления, обеспечивающая взаимодействие и координацию проектной деятельности всех участников проектной деятельности;
53) коммуникационный центр проектного офиса Министерства – организационная структура, формируемая Министерством при проектном офисе Министерства, для организации работ по формированию общественного мнения о ходе реализации программ, по внедрению и развитию проектно-ориентированной организационной культуры, по развитию внутренних и внешних коммуникаций участников проектной деятельности на основе внедрения современных моделей и инструментов трансформации организаций;
54) заинтересованные стороны – любые лица, заинтересованные в достижении/не достижении цели проекта;
55) план развития областей, городов республиканского значения, столицы (далее – план развития региона) – совокупность планов, проектов и программ, реализуемых на территории области, городов республиканского значения, столицы, в рамках портфелей общенациональных приоритетов, включая план развития региона, и другие группы проектов, проекты, мероприятия (действия), инициативы (меры), направленные на развитие региона;
56) Проектный офис, создаваемый по решению Премьер-Министра (далее – Офис) – коллегиальный рабочий орган, созданный и действующий в форме матричной организационной структуры, обеспечивающий реализацию портфелей общенациональных приоритетов, внедрение и развитие проектного управления в государственном секторе;

46) жобалар тобының кураторы – базалық бағыттағы жобалар тобының жетекшісіне жетекшілік ететін Министрліктің басшысының орынбасары;
47) жұмыстардың иерархиялық құрылымы (бұдан әрі – ЖИҚ) – жұмыстарды неғұрлым ұсақ элементтерге бөлуді (декомпозициялауды) қоса алғанда, тиісті жұмыстарды қамтитын басқарушы құжат;
48) "игерілген көлем" әдісі – жобалардың орындалу тиімділігін өлшеу және бақылау үшін пайдаланылатын, жалпы атаумен біріктірілген әдістемелер жүйесі;
49) коммуникацияларды басқару жоспары – жоба үшін коммуникациялардың талаптары мен күтулерін айқындайтын басқарушы құжат;
50) матрицалық құрылым – жобалық персоналдың, жобалық команда мүшелерінің қосарланған бағыну қағидатына негізделген ұйымдық басқару құрылымы, мұнда қызметкер жалпыұлттық басымдықтың жобасында/бағдарламасында/портфелінде ішінара/толық жұмыспен қамтылған кезде өзінің құрылымдық бөлімшесінің басшысына және жобалық қызмет шеңберінде басқа басшыға бағынады;
51) міндеттің/проблемалық мәселенің эскалациясы – шешім қабылдау үшін проблемалық мәселені көтеру;
52) Министрліктің жобалық офисі – Министрліктің мүдделі тараптардың қатысуымен матрицалық басқару құрылымы қағидаттарының негізінде қалыптастыратын, жобалық қызметке барлық қатысушылардың өзара іс-қимылын және жобалық қызметін үйлестіруді қамтамасыз ететін ұйымдық құрылым;
53) Министрліктің Жобалық офисінің коммуникациялық орталығы – бағдарламалардың іске асырылу барысы туралы қоғамдық пікірді қалыптастыру жөніндегі, жобаға бағдарланған ұйымдық мәдениетті енгізу және дамыту жөніндегі, ұйымдарды трансформациялаудың қазіргі заманғы модельдері мен құралдарын енгізу негізінде жобалық қызметке қатысушылардың ішкі және сыртқы коммуникацияларын дамыту жөніндегі жұмыстарды ұйымдастыру үшін Министрлік Министрліктің Жобалық офисінің жанынан қалыптастыратын ұйымдық құрылым;
54) мүдделі тараптар – жобаның мақсатына қол жеткізуге/қол жеткізбеуге мүдделі кез келген адамдар;
55) облыстарды, республикалық маңызы бар қалаларды, астананы дамыту жоспары (бұдан әрі – өңірді дамыту жоспары) – өңірді дамыту бағдарламасын қоса алғанда, жалпыұлттық басымдықтар портфельдері шеңберінде облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың аумағында іске асырылатын жоспарлар, жобалар мен бағдарламалар жиынтығы және өңірді дамытуға бағытталған басқа жобалар топтары, жобалар, іс-шаралар (іс-қимылдар), бастамалар (шаралар);
56) Премьер-Министрдің шешімі бойынша құрылатын жобалық офис (бұдан әрі – Офис) – жалпыұлттық басымдықтар портфельдерін іске асыруды, мемлекеттік секторда жобалық басқаруды енгізуді және дамытуды қамтамасыз ететін матрицалық ұйымдық құрылым нысанында құрылған және жұмыс істейтін алқалы жұмыс органы;

57) руководитель типового базового направления – руководитель аппарата Министерства;
58) коллаборация – процесс совместной деятельности при реализации проекта двух и более людей и/или организаций для достижения общих целей, при которой происходит обмен знаниями, обучение и достижение согласия;
59) аджайл (аgile) – обобщенный термин в проектном управлении, определяющий ценности и принципы "гибкой" методологии управления;
60) анализ разрывов (GAP-анализ) – метод стратегического анализа, с помощью которого осуществляется поиск шагов для достижения заданной цели, выявляется разница (разрыв) между планом и фактом для выработки мер по полному или частичному устранению выявленной разницы;
61) скрам-метод (скрам) – метод проектного управления, позволяющий в оперативном режиме управлять задачами проекта/программы/портфеля в рамках повторяющихся фиксированных интервалов времени;
62) скрам-встреча – рабочее совещание для оперативного решения проблем и (или) устранения препятствий, возникших при выполнении задач проектов/программы/портфеля для обсуждения и выработки управленческих решений, а также мониторинга и контроля работы, выполненной за определенный интервал времени с корректировкой задач, необходимых к исполнению на следующий интервал времени;
63) скрам-график – расписание скрам-встреч.
4. В рамках деятельности Министерства проектный офис Министерства обеспечивает реализацию следующих программ:
Национальный проект "Управление водными ресурсами и "Жасыл Казахстан";
"3-направление Национального проекта "3-направление Национального проекта "Устойчивый экономический рост, направленный на благосостояние казахстанцев".
5. Структура проектного офиса Министерства определяется в соответствии с Типовой организационной структурой проектного управления государственного органа, определенной в приложении 1 к Правилам осуществления проектного управления, утвержденным постановлением Правительства Республики Казахстан от 31 мая 2021 года № 358 (далее – Правила осуществления проектного управления).
6. Закрепление проектных ролей в рамках организационной структуры проектного управления Министерства осуществляется в соответствии с Правилами осуществления проектного управления и по форме, согласно приложению 1 Типового регламента.
7. Ситуационно-аналитический центр проектного офиса Министерства осуществляет сбор, обработку, анализ и представление информации о ходе реализации портфелей общенациональных приоритетов, программ, национальных проектов, базовых направлений, групп проектов, проектов и задач и обеспечивает оперативное реагирование и поддержку принятия управленческих решений при внештатных ситуациях, требующих своевременного вмешательства государственных органов и (или) их подведомственных организаций.

57) үлгілік базалық бағыттың жетекшісі – Министрлік аппаратының басшысы;
58) коллаборация – ортақ мақсаттарға қол жеткізу үшін екі және одан да көп адамдардың және/немесе ұйымдардың жобаны іске асыру кезіндегі бірлескен қызмет процесі, онда білім алмасу, оқыту және келісімге қол жеткізу жүзеге асырылады;
59) аджайл (аgile) – "икемді" басқару әдіснамасының құндылықтары мен қағидаттарын айқындайтын жобалық басқарудағы жалпыланған термин;
60) алшақтықтарды талдау (GAP-талдау) – стратегиялық талдау әдісі, оның көмегімен белгіленген мақсатқа қол жеткізуге арналған қадамдарды іздеу жүзеге асыралады, анықталған айырмашылықты толық немесе ішінара жою бойынша шараларды әзірлеу үшін жоспар мен факт арасындағы айырмашылық (алшақтық) анықталады;
61) скрам-әдіс (скрам) – қайталанатын белгіленген уақыт аралықтары шеңберінде жоба/бағдарлама/портфель міндеттерін жедел режимде басқаруға мүмкіндік беретін жобалық басқару әдісі;
62) скрам-кездесу – басқарушылық шешімдерді талқылау және әзірлеу үшін жобалардың/бағдарламаның/портфельдің міндеттерін орындау кезінде туындаған проблемаларды жедел шешуге және/немесе кедергілерді жоюға, сондай-ақ келесі уақыт аралығында орындалуға тиіс міндеттерді түзете отырып, белгілі бір уақыт аралығында орындалған жұмысты мониторингтеуге және бақылауға арналған жұмыс кеңесі;
63) скрам-кесте – скрам-кездесулердің кестесі.
4. Министрліктің қызметінің шеңберінде Министрліктің Жобалық офисі келесі бағдарламалардың іске асырылуын қамтамасыз етеді:
Су ресурстарын басқару және "Жасыл Қазақстан" ұлттық жобасы;
"Қазақстандықтардың әл-ауқатына бағытталған тұрақты экономикалық өсу" ұлттық жобасының 3-бағыты";
5. Министрліктің Жобалық офисінің құрылымы Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2021 жылғы 31 мамырдағы № 358 қаулысымен бекітілген Жобалық басқаруды жүзеге асыру қағидаларына (бұдан әрі – Жобалық басқаруды жүзеге асыру қағидалары) 1-қосымшада айқындалған Мемлекеттік органның жобалық басқаруының үлгілік ұйымдық құрылымына сәйкес айқындалады.
6. Министрліктің жобалық басқаруының ұйымдық құрылымы шеңберінде жобалау рөлдерін бекіту Жобалық басқаруды жүзеге асыру қағидаларына сәйкес және осы Үлгілік регламентке 1-қосымшаға сәйкес жүзеге асырылады.
7. Министрліктің Жобалық офисінің ахуалдық-талдамалық орталығы жалпыұлттық басымдықтар, бағдарламалар, ұлттық жобалар, базалық бағыттар портфельдерінің, жобалар топтарының, жобалар мен міндеттердің іске асырылу барысы туралы ақпарат жинауды, өңдеуді, талдауды және ұсынуды жүзеге асырады және мемлекеттік органдардың және (немесе) олардың ведомстволық бағынысты ұйымдарының уақтылы араласуын талап ететін штаттан тыс жағдайлар кезінде жедел ден қоюды және басқарушылық шешімдер қабылдауды қолдауды қамтамасыз етеді.

8. Коммуникационный центр проектного офиса Министерства осуществляет формирование общественного мнения о ходе реализации программы/программ, организацию внутренних и внешних коммуникаций участников проектной деятельности.
9. Министерство и его подведомственные организации, при необходимости, в соответствии с подпунктом 2) пункта 78 Правил осуществления проектного управления, привлекает к проектной деятельности, включая управление программами/проектами, руководителей проектов и (или) консультантов по проектному управлению или организации, имеющие в штате специалистов по проектному управлению, на условиях возмездного оказания услуг.
В целях привлечения руководителя проекта и (или) консультанта по проектному управлению к проектной деятельности на уровне отдельного проекта Министерство или подведомственная организация направляет объявление через средства массовой информации и на официальном сайте Министерства в произвольной форме о привлечении руководителя проекта и (или) консультанта по проектному управлению в проект с указанием наименования проекта, заказчика проекта, целей проекта, планируемых сроков реализации проекта и следующих требований к потенциальному кандидату:
1) наличие послевузовского или высшего образования по сфере проекта;
2) наличие практического опыта работы в сфере проекта не менее 3 (трех) лет (при привлечении для реализации программы не менее 5 (пяти) лет;
3) наличие стажа практической проектной деятельности не менее 1 (одного) года для реализации проекта, не менее 3 (трех) лет, для реализации программы;
4) наличие сертификата в сфере проектного управления.
Кандидатуры руководителя проекта и (или) консультанта по проектному управлению принимаются в течение 10 (десяти) календарных дней с даты опубликования объявления в средствах массовой информации.
Группа реализации базового направления в течение 3 (трех) рабочих дней с даты истечения срока принятия заявок кандидатур руководителя проекта и (или) консультанта по проектному управлению рассматривает заявки на соответствие потенциальных кандидатов предъявляемым требованиям. Решение о допуске потенциальных кандидатов и дате собеседования опубликовывается на официальном сайте Министерства.
Привлечение руководителя проекта и (или) консультанта по проектному управлению в проект осуществляется по итогам собеседования, проведенного группой реализации базового направления под председательством руководителя базового направления.
Собеседования с кандидатами проводятся с осуществлением видео- и аудиосъемки или в форме видеоконференции с обеспечением видеозаписи. Заключение о привлечении руководителя проекта и (или) консультанта по проектному управлению в проект подписывается руководителем базового направления и членами группы базового направления, принимавшими участие в собеседовании, на основании которого кандидат назначается решением управляющего комитета программы. Заключение о привлечении консультанта по проектному управлению размещается на официальном сайте Министерства в течение 3 (трех) рабочих дней со дня проведения собеседования.
При наличии заявки только от 1 (одного) потенциального кандидата, то решение принимается по итогам собеседования с кандидатом.
Решение о привлечении руководителя проекта и (или) консультанта по проектному управлению в проект принимается, исходя из практического опыта кандидата, его профессионального уровня, подтвержденного соответствующими документами, рекомендациями, а также размера гонорара, запрашиваемого потенциальным кандидатом.
По итогам собеседования, при равенстве голосов, голос руководителя базовым направлением является решающим.
На основании заключения о привлечении руководителя проекта и (или) консультанта по проектному управлению в проект, с руководителем проекта и (или) консультантом заключается договор на реализацию проекта и (или) на осуществление консультационных услуг по проекту.
Привлечение проектной организации в проект/программу осуществляется в соответствии с законодательством о государственных закупках.
При привлечении руководителей проектов и (или) консультантов по проектному управлению в проекты, реализация которых осуществляется с применением механизмов государственных закупок или государственных заданий, в конкурсной документации указываются требования к потенциальным руководителям проектов и (или) консультантам проекта в части их профессиональной компетенции, в том числе сертификации.

8. Министрліктің Жобалық офисінің коммуникациялық орталығы бағдарламаның/бағдарламалардың іске асырылу барысы туралы қоғамның пікірін қалыптастыруды, жобалық қызмет қатысушыларының ішкі және сыртқы коммуникацияларын ұйымдастыруды жүзеге асырады.
9. Министрлік және оның ведомстволық бағынысты ұйымдары қажет болған кезде Жобалық басқаруды жүзеге асыру қағидаларының 78-тармағының 2) тармақшасына сәйкес бағдарламаларды/жобаларды басқаруды қоса алғанда, жобалық қызметке жобалар жетекшілерін және (немесе) жобалық басқару жөніндегі консультанттарды немесе штатында жобалық басқару жөніндегі мамандары бар ұйымдарды ақылы қызметтер көрсету шартымен тартады.
Жекелеген жоба деңгейінде жобалық қызметке жоба жетекшісін және (немесе) жобалық басқару жөніндегі консультантты тарту мақсатында Министрлік немесе ведомстволық бағынысты ұйым бұқаралық ақпарат құралдары арқылы және Министрліктің ресми сайтында жобаның атауын, жобаның тапсырыс берушісін, жобаның мақсаттарын, жобаны іске асырудың жоспарланатын мерзімдерін және әлеуетті кандидатқа қойылатын мынадай:
1) жоба саласы бойынша жоғары оқу орнынан кейінгі немесе жоғары білімнің болуы;
2) жоба саласында кемінде 3 (үш) жыл практикалық жұмыс тәжірибесінің болуы (бағдарламаны іске асыру үшін тартылған кезде кемінде 5 (бес) жыл);
3) жобаны іске асыру үшін кемінде 1 (бір) жыл, бағдарламаны іске асыру үшін кемінде 3 (үш) жыл практикалық жобалық қызмет өтілінің болуы;
4) жобалық басқару саласындағы сертификаттың болуы сияқты талаптарды көрсете отырып, жобаға жоба жетекшісін және (немесе) жобалық басқару жөніндегі консультантты тарту туралы еркін нысанда хабарландыру жібереді.
Жоба жетекшісінің және (немесе) жобалық басқару жөніндегі консультанттың кандидатуралары бұқаралық ақпарат құралдарында хабарландыру жарияланған күннен бастап күнтізбелік 10 (он) күн ішінде қабылданады.
Базалық бағытты іске асыру тобы жоба жетекшісі және (немесе) жобалық басқару жөніндегі консультант кандидатураларының өтінімдерін қабылдау мерзімі өткен күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде өтінімдерді әлеуетті кандидаттардың қойылатын талаптарға сәйкестігі тұрғысынан қарайды. Әлеуетті кандидаттарды жіберу және әңгімелесу күні туралы шешім Министрліктің ресми сайтында жарияланады.
Жоба жетекшісін және (немесе) жобалық басқару жөніндегі консультантты жобаға тарту базалық бағытты іске асыру тобы жүргізген әңгімелесудің қорытындылары бойынша базалық бағыт жетекшісінің төрағалық етуімен жүзеге асырылады.
Кандидаттармен әңгімелесу бейне және аудио түсірілімдерді жүзеге асыра отырып немесе бейнежазбаны қамтамасыз ете отырып, бейнеконференция нысанында өткізіледі. Жоба жетекшісін және (немесе) жобалық басқару жөніндегі консультантты жобаға тарту туралы қорытындыға базалық бағыттың жетекшісі және әңгімелесуге қатысқан базалық бағыт тобының мүшелері қол қояды, оның негізінде кандидат бағдарламаның басқарушы комитетінің шешімімен тағайындалады. Жобалық басқару жөніндегі консультантты тарту туралы қорытынды әңгімелесу өткізілген күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде Министрліктің ресми сайтында орналастырылады.
Өтінім 1 (бір) әлеуетті кандидаттан ғана келіп түскен жағдайда, онда шешім кандидатпен әңгімелесу қорытындысы бойынша қабылданады.
Жоба жетекшісін және (немесе) жобалық басқару жөніндегі консультантты жобаға тарту туралы шешім кандидаттың практикалық тәжірибесі, тиісті құжаттармен, ұсынымдармен расталған оның кәсіби деңгейі, сондай-ақ әлеуетті кандидат сұраған қаламақының мөлшері негізге алына отырып қабылданады.
Әңгімелесу қорытындысы бойынша дауыстар тең болған жағдайда базалық бағыт жетекшісінің даусы шешуші дауыс болып табылады.
Жоба жетекшісін және (немесе) жобалық басқару жөніндегі консультантты жобаға тарту туралы қорытындының негізінде жоба жетекшісімен және (немесе) консультантпен жобаны іске асыруға және (немесе) жоба бойынша консультациялық қызметтерді жүзеге асыруға шарт жасалады.
Жобалау ұйымын жобаға/бағдарламаға тарту мемлекеттік сатып алу туралы заңнамаға сәйкес жүзеге асырылады.
Жобалар жетекшілері және (немесе) жобалық басқару жөніндегі консультанттар мемлекеттік сатып алулар немесе мемлекеттік тапсырмалар тетіктерін қолдану арқылы жүзеге асырылатын жобаларға тартылған кезде конкурстық құжаттамада жобаның әлеуетті жетекшілеріне және (немесе) жобаның консультанттарына олардың кәсіптік құзыреттілігі, оның ішінде сертификатталуы бөлігінде қойылатын талаптар көрсетіледі.

10. График еженедельных скрам-встреч проектного офиса Министерства разрабатывается с учетом скрам-встреч групп реализации общенациональных приоритетов Офиса, а также с учетом:
графиков скрам-встреч руководителей групп реализации базовых направлений с руководителями групп проектов базовых направлений;
графиков скрам-встреч руководителей групп проектов с руководителями проектов группы.
Глава 2. Управление программой
11. Руководитель программы, управляющий комитет программы и проектный офис Министерства выполняют функции, указанные в пунктах 66, 67 и 68 Правил осуществления проектного управления, в рамках 10-общенационального приоритета "Сбалансированное территориальное развитие".
12. Руководитель проектного офиса Министерства осуществляет управление проектным офисом Министерства, подотчетен Руководителю программы, управляющему комитету программы, обеспечивает эффективное взаимодействие и координацию проектной деятельности всех участников программы на всех этапах ее реализации.
13. Главный менеджер проектного офиса Министерства подотчетен руководителю проектного офиса Министерства и обеспечивает методологическую поддержку, коммуникации и оперативное взаимодействие между группами реализации базовых направлений, руководителями групп проектов, координаторами проектов, руководителями проектов, консультантами по проектному управлению, проектными командами, исполнителями проектных заданий.
14. Главный менеджер проектного офиса Министерства обеспечивает:
1) подготовку и актуализацию плана управления программой (планов управления программами), формируемого в соответствии с пунктами 60, 61 и 62 Правил осуществления проектного управления;
2) подготовку на еженедельной основе отчета по проблемным вопросам, неразрешенным на уровне руководителя соответствующего базового направления путем заполнения информационного табло по проблемным вопросам в электронном формате в информационной системе проектного управления по форме согласно приложению 2 к Типовому регламенту для рассмотрения на уровне руководителя программы/ управляющего комитета программы;
3) внесение предложений руководителю проектного офиса Министерства по поощрению за качественное и своевременное исполнение задач и проектных заданий исполнителей соответствующих проектных ролей либо привлечению их к ответственности за несвоевременное и (или) некачественное исполнение соответствующих проектных ролей.
15. Главный менеджер проектного офиса Министерства обеспечивает своевременное принятие управленческих решений на уровне проектного офиса Министерства в процессе управления программой.

10. Министрліктің Жобалық офисінің апта сайынғы скрам-кездесулерінің кестесі Офистің жалпыұлттық басымдықтарын іске асыру топтарының скрам-кездесулері ескеріле отырып, сондай-ақ:
базалық бағыттарды іске асыру топтары жетекшілерінің базалық бағыттар жобалары топтарының жетекшілерімен скрам-кездесулерінің кестелері;
жобалар топтары жетекшілерінің топ жобалары жетекшілерімен скрам-кездесулерінің кестесі есепке алына отырып әзірленеді.
2-тарау. Бағдарламаны басқару
11. Бағдарлама жетекшісі, бағдарламаның басқарушы комитеті және Министрліктің жобалық офисі "Теңгерімді аумақтық даму" 10-жалпыұлттық басымдығы шеңберінде Жобалық басқаруды жүзеге асыру қағидаларының 66, 67 және 68-тармақтарында көрсетілген функцияларды орындайды.
12. Министрліктің жобалық офисінің жетекшісі Министрліктің жобалық офисін басқаруды жүзеге асырады, Бағдарламаның жетекшісіне, бағдарламаның басқарушы комитетіне есеп береді, бағдарламаны іске асырудың барлық кезеңдерінде бағдарламаның барлық қатысушыларының жобалық қызметінің тиімді өзара іс-қимылын және үйлестірілуін қамтамасыз етеді.
13. Министрліктің жобалық офисінің бас менеджері Министрліктің жобалық офисінің жетекшісіне есеп береді және базалық бағыттарды іске асыру топтары, жоба топтарының жетекшілері, жобалар үйлестірушілері, жобалар жетекшілері, жобалық басқару жөніндегі консультанттар, жобалық командалар, жобалық тапсырмаларды орындаушылар арасында әдіснамалық қолдауды, коммуникацияларды және жедел өзара іс-қимылды қамтамасыз етеді.
14. Министрліктің Жобалық офисінің бас менеджері:
1) Жобалық басқаруды жүзеге асыру қағидаларының 60, 61 және 62-тармақтарына сәйкес қалыптастырылатын бағдарламаны басқару жоспарын (бағдарламаларды басқару жоспарларын) дайындауды және өзектілендіруді;
2) бағдарлама жетекшісі/бағдарламаның басқарушы комитеті деңгейінде қарау үшін осы Үлгілік регламентке 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жобалық басқарудың ақпараттық жүйесінде проблемалық мәлелелер бойынша ақпараттық таблоны электрондық форматта толтыру арқылы тиісті базалық бағыттың жетекшісі деңгейінде шешілмеген проблемалық мәселелер бойынша есепті апта сайынғы негізде дайындауды;
3) Министрліктің Жобалық офисінің жетекшісіне тиісті жобалау рөлдерін орындаушылардың міндеттері мен жобалық тапсырмаларын сапалы және уақтылы орындағаны үшін көтермелеу не оларды тиісті жобалау рөлдерін уақтылы және (немесе) сапалы орындамағаны үшін жауапкершілікке тарту жөнінде ұсыныстар енгізуді қамтамасыз етеді.
15. Министрліктің Жобалық офисінің бас менеджері бағдарламаны басқару процесінде Министрліктің Жобалық офисі деңгейінде басқарушылық шешімдердің уақтылы қабылдануын қамтамасыз етеді.

16. Администратор проектного офиса Министерства подотчетен руководителю проектного офиса Министерства, организует работу администраторов групп реализации базовых направлений, в том числе обеспечивает:
1) ведение проектной документации, сбор информации и подготовку отчетности;
2) подготовку совещаний и выполнение графика рабочих скрам-встреч заинтересованных сторон с ведением учета участников встреч;
3) своевременный ввод и контроль внесения данных в информационную систему проектного управления администраторами групп реализации базовых направлений, руководителей групп проектов, руководителями проектов, участниками проектных команд.
17. Администратор проектного офиса Министерства вносит предложения руководителю проектного офиса Министерства по привлечению к ответственности исполнителей соответствующих проектных ролей за срыв графика скрам-встреч.
18. Администратор проектного офиса Министерства совместно с администраторами групп реализации базовых направлений обеспечивает внесение и (или) своевременность внесения данных по проектам программы в информационную систему проектного управления.
19. Группа акселерации (при ее создании) по поручению руководителя программы/руководителей базовых направлений/руководителя проектного офиса Министерства оказывает организационную поддержку проектного персонала и участников проектов, а также проектов, требующих ускоренной реализации и оперативной концентрации ресурсов по ежедневному скрам-графику в аджайл-формате.
20. Экспертный совет программы или сформированные при нем экспертно-аналитические группы вносят на рассмотрение управляющего комитета программы и (или) проектного офиса Министерства предложения по:
актуализации перечня наиболее существенных проблем сферы/отрасли с практическими рекомендациями по их решению;
корректировке целей, индикаторов и показателей программы;
корректировке целей, индикаторов и показателей базовых направлений программы;
корректировке целей, индикаторов и показателей групп проектов;
инициации, приостановке, прекращении проектов;
корректировке целей, индикаторов и сроков проектов.
21. График еженедельных скрам-встреч группы реализации базового направления программы с руководителями групп проектов разрабатывается руководителем группы реализации базового направления с учетом графика скрам-встреч группы реализации общенациональных приоритетов Офиса.
22. График еженедельных скрам-встреч группы реализации базового направления программы с руководителями групп проектов согласовывается с руководителем проектного офиса Министерства и руководителем базового направления в течение 5 (пяти) рабочих дней с даты принятия решения о создании проектного офиса Министерства с актуализацией при его изменениях и (или) принятия/утверждения программы.

16. Министрліктің Жобалық офисінің әкімшісі Министрліктің жобалық офисінің жетекшісіне есеп береді, базалық бағыттарды іске асыру топтары әкімшілерінің жұмысын ұйымдастырады, оның ішінде:
1) жобалау құжаттамасын жүргізуді, ақпарат жинауды және есептілік дайындауды;
2) кездесулерге қатысушылардың есебін жүргізе отырып, мүдделі тараптардың кеңестерін дайындауды және скрам-жұмыс кездесулері кестесін орындауды;
3) базалық бағыттарды іске асыру топтары әкімшілерінің, жобалар топтары жетекшілерінің, жобалар жетекшілерінің, жобалық командаларға қатысушылардың деректерді жобалық басқарудың ақпараттық жүйесіне уақтылы енгізуін және енгізілуін бақылауды қамтамасыз етеді.
17. Министрліктің Жобалық офисінің әкімшісі Министрліктің жобалық офисінің жетекшісіне скрам-кездесулердің кестесін бұзғаны үшін тиісті жобалау рөлдерінің орындаушыларын жауапкершілікке тарту жөнінде ұсыныстар енгізеді.
18. Министрліктің Жобалық офисінің әкімшісі базалық бағыттарды іске асыру топтарының әкімшілерімен бірлесіп бағдарлама жобалары бойынша деректерді жобалық басқарудың ақпараттық жүйесіне енгізуді және (немесе) уақтылы енгізуді қамтамасыз етеді.
19. Акселерация тобы (ол құрылған кезде) бағдарлама жетекшісінің/базалық бағыттар жетекшілерінің/ Министрліктің Жобалық офисі жетекшісінің тапсырмасы бойынша жобалық персоналға және жобалардың, сондай-ақ ресурстардың жедел іске асырылуы мен жедел шоғырландырылуын талап ететін жобалардың мүдделі қатысушыларына күнделікті скрам-кесте бойынша аджайл-форматында ұйымдастырушылық қолдау көрсетеді.
20. Бағдарламаның сараптамалық кеңесі немесе оның жанында қалыптастырылған сараптамалық-талдамалық топтар бағдарламаның басқарушы комитетінің және (немесе) Министрліктің Жобалық офисінің қарауына мыналар:
саланың/аяның неғұрлым елеулі проблемаларының тізбесін оларды шешу жөніндегі практикалық ұсынымдарымен өзектілендіру;
бағдарламаның мақсаттарын, индикаторларын және көрсеткіштерін түзету;
бағдарламаның базалық бағыттарының мақсаттарын, индикаторларын және көрсеткіштерін түзету;
жобалар топтарының мақсаттарын, индикаторларын және көрсеткіштерін түзету;
жобаларға бастамашылық ету, тоқтата тұру, тоқтату;
жобалардың мақсаттарын, индикаторларын және мерзімдерін түзету бойынша ұсыныстар енгізеді.
21. Бағдарламаның базалық бағытын іске асыру тобының жобалар топтарының жетекшілерімен апта сайынғы скрам-кездесулерінің кестесін Офистің жалпыұлттық басымдықтарын іске асыру тобының скрам-кездесулерінің кестесін ескере отырып, базалық бағытты іске асыру тобының жетекшісі әзірлейді.
22. Бағдарламаның базалық бағытын іске асыру тобының жобалар топтарының жетекшілерімен апта сайынғы скрам-кездесулерінің кестесі Министрліктің Жобалық офисінің жетекшісімен және базалық бағыт жетекшісімен Министрліктің жобалық офисін құру туралы шешім қабылданған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде өзгерген және (немесе) бағдарлама қабылданған/бекітілген кезде өзектілендіріле отырып келісіледі.

23. Скрам-встречи проводятся непосредственно в помещении проектного офиса Министерства а либо дистанционно в формате видеоконференции с ведением учета посещения участников встречи.
24. При отсутствии руководителя группы проектов на скрам-встречах более 3 (трех) раз подряд, руководитель проектного офиса Министерства вносит соответствующему должностному лицу представление о наложении дисциплинарного взыскания.
25. Процесс актуализации планов управления программой/программами осуществляется в соответствии с пунктом 62 Правил осуществления проектного управления.
26. Проектный офис Министерства обеспечивает деятельность группы по проведению общественного мониторинга путем:
1) представления информации о реализуемых программах и проектах, в том числе посредством предоставления членам группы общественного мониторинга соответствующего уровня доступа в информационную систему проектного управления;
2) организации возможности физического доступа членов группы общественного мониторинга к соответствующим объектам, в том числе с участием экспертов и иных уполномоченных лиц;
3) организации консультаций и рассмотрения рекомендаций и замечаний группы общественного мониторинга соответствующими группами базовых направлений, руководителями групп проектов, руководителями проектов;
4) представления информации о принятых мерах по результатам консультаций и рассмотрения рекомендаций и замечаний группы общественного мониторинга, в том числе с указанием и обоснованием причин при их отклонении.
Глава 3. Управление базовыми направлениями, а также типовым базовым направлением
27. Руководители базовых направлений, а также типового базового направления обеспечивают эффективное участие подотчетных им сотрудников структурных подразделений и подведомственных организаций в выполнении целей, ключевых национальных индикаторов, достижение которых предусмотрены программой в рамках базовых направлений.
28. Руководители базовых направлений, а также типового базового направления выполняют функции, указанные в пункте 70 Правил осуществления проектного управления.
29. По усмотрению руководителей базовых направлений, а также типового базового направления определяются и закрепляются проектные роли их ассистентов (помощников) для обеспечения оперативного взаимодействия с группами реализации базовых направлений и руководителем проектного офиса Министерства.
30. Группы реализации базовых направлений, а также типового базового направления путем декомпозиции целей, ключевых национальных индикаторов, достижение которых предусмотрено программой в рамках соответствующих базовых направлений разрабатывают на соответствующий период цель, целевые индикаторы и показатели конечных результатов по курируемым базовым направлениям, а также согласовывают с руководителями базовых направлений пути и механизмы их достижения.

23. Скрам-кездесулер тікелей Министрліктің Жобалық офисі үй-жайында не кездесуге қатысушылардың келуін есепке ала отырып, бейнеконференция форматында қашықтықтан өткізіледі.
24. Скрам-кездесулерде жобалар тобының жетекшісі 3 (үш) реттен көп қатарынан болмаған жағдайда, Министрліктің Жобалық офисінің басшысы тиісті лауазымды тұлғаға тәртіптік жаза қолдану туралы ұсыным енгізеді.
25. Бағдарламаны/бағдарламаларды басқару жоспарларын өзектілендіру процесі Жобалық басқаруды жүзеге асыру қағидаларының 62-тармағына сәйкес жүзеге асырылады.
26. Министрліктің Жобалық офисі қоғамдық мониторинг жүргізу жөніндегі сараптама тобының қызметін:
1) іске асырылатын бағдарламалар мен жобалар туралы, оның ішінде қоғамдық мониторинг тобының мүшелеріне жобалық басқарудың ақпараттық жүйесіне тиісті қол жеткізу деңгейін беру арқылы ақпарат беру;
2) қоғамдық мониторинг тобы мүшелерінің тиісті объектілерге, оның ішінде сарапшылар мен өзге де уәкілетті адамдардың қатысуымен физикалық қол жеткізу мүмкіндігін ұйымдастыру;
3) тиісті базалық бағыттар топтарының, жобалар топтары басшыларының, жобалар жетекшілерінің консультациялар ұйымдастыруы және қоғамдық мониторинг тобының ұсынымдары мен ескертулерін қарауы;
4) консультациялар мен қоғамдық мониторинг тобының ұсынымдары мен ескертулерін қарау нәтижелері бойынша, олар қабылданбаған жағдайда себептерін көрсете және негіздей отырып, қабылданған шаралар туралы ақпарат ұсыну арқылы қамтамасыз етеді.
3-тарау. Базалық бағыттарды, сондай-ақ үлгілік базалық бағытты басқару
27. Базалық бағыттардың жетекшілері, сондай-ақ үлгілік базалық бағыттың жетекшісі оларға есеп беретін құрылымдық бөлімшелер мен ведомстволық бағынысты ұйымдар қызметкерлерінің мақсаттарды, қол жеткізілуі базалық бағыттар шеңберіндегі бағдарламада көзделген ұлттық түйінді индикаторларды орындауға тиімді қатысуын қамтамасыз етеді.
28. Базалық бағыттардың жетекшілері, сондай-ақ үлгілік базалық бағыттың жетекшісі Жобалық басқаруды жүзеге асыру қағидаларының 70-тармағында көрсетілген функцияларды орындайды.
29. Базалық бағыттар жетекшілерінің, сондай-ақ үлгілік базалық бағыт жетекшісінің қалауы бойынша базалық бағыттарды іске асыру топтарымен және Министрліктің жобалық офистерінің басшыларымен жедел өзара іс-қимылды қамтамасыз ету үшін олардың ассистенттерінің (көмекшілерінің) жобалық рөлдері айқындалады және бекітіледі.
30. Базалық бағыттарды іске асыру топтары, сондай-ақ үлгілік базалық бағытты іске асыру тобы бағдарламаның мақсаттарын, қол жеткізілуі базалық бағыт шеңберіндегі бағдарламада көзделген ұлттық түйінді индикаторларды декомпозициялау жолымен жетекшілік ететін тиісті базалық бағыттар бойынша тиісті кезеңге мақсатты, нысаналы индикаторлар мен түпкілікті нәтижелер көрсеткіштерін әзірлейді, сондай-ақ базалық бағыттар жетекшілерімен оларға қол жеткізу жолдары мен тетіктерін келіседі.

31. Руководитель базового направления, а также руководитель типового базового направления обеспечивает участие руководителей групп проектов курируемого базового направления не реже 1 (одного) раза в неделю согласно графику скрам-встреч с группой реализации соответствующего базового направления, в помещении проектного офиса Министерства или посредством видеоконференции.
32. Руководитель группы реализации базового направления, а также руководитель группы реализации типового базового направления подотчетен руководителю соответствующего базового направления и руководителю проектного офиса Министерства и обеспечивает эффективное взаимодействие между исполнителями проектных ролей, как между собой, так и с другими государственными органами, а также иными заинтересованными сторонами.
33. Исполнитель проектной роли руководителя группы реализации базового направления, а также руководителя группы реализации типового базового направления освобождается от выполнения иных, не связанных с данной ролью обязанностей, и осуществляет свою деятельность непосредственно в помещении проектного офиса Министерства либо в дистанционном формате.
34. Руководитель группы реализации базового направления, а также руководитель группы реализации типового базового направления осуществляет функции, указанные в пункте 72 Правил осуществления проектного управления, также обеспечивает привлечение руководителей проектов, консультантов по проектному управлению или организации, имеющие в штате специалистов по проектному управлению, на условиях возмездного оказания услуг, в соответствии с пунктом 9 настоящего Типового регламента.
35. Руководитель группы реализации базового направления, а также руководитель типового базового направления проводит скрам-встречи в рамках соответствующего базового направления с руководителями групп проектов и руководителями проектов непосредственно в помещении проектного офиса Министерства либо в формате видеоконференции.
36. Руководитель группы реализации базового направления, а также руководитель типового базового направления обеспечивает качество и эффективность организации процессов управления проектами программы в рамках курируемого базового направления.
37. Главный менеджер группы реализации базового направления, а также главный менеджер группы реализации типового базового направления подотчетен руководителю группы реализации соответствующего базового направления и обеспечивает методологическую поддержку, коммуникации и оперативное взаимодействие между руководителями групп проектов, руководителями проектов, консультантами по проектному управлению, исполнителями проектных заданий, проектными командами в рамках соответствующего базового направления.

31. Базалық бағыттың жетекшісі, сондай-ақ үлгілік базалық бағыттың жетекшісі жетекшілік ететін базалық бағыттың жобалар топтары жетекшілерінің тиісті базалық бағытты іске асыру тобымен скрам-кездесулер кестесіне сәйкес Министрліктің Жобалық офисінің үй-жайында немесе бейнеконференция арқылы аптасына кемінде 1 (бір) рет қатысуын қамтамасыз етеді.
32. Базалық бағытты іске асыру тобының жетекшісі, сондай-ақ үлгілік базалық бағытты іске асыру тобының жетекшісі тиісті базалық бағыттың жетекшісіне және Министрліктің жобалық офисінің басшысына есеп береді және жобалық рөлдерді орындаушылар арасындағы өзара, сол сияқты басқа да мемлекеттік органдармен, сондай-ақ өзге де мүдделі тараптармен тиімді өзара іс-қимылды қамтамасыз етеді.
33. Базалық бағытты іске асыру тобы жетекшісінің, сондай-ақ үлгілік базалық бағытты іске асыру тобы жетекшісінің жобалық рөлін орындаушы осы рөлге байланысты емес өзге де міндеттерді орындаудан босатылады және өз қызметін тікелей Министрліктің Жобалық офисінің үй-жайында не қашықтық форматында жүзеге асырады.
34. Базалық бағытты іске асыру тобының жетекшісі, сондай-ақ үлгілік базалық бағытты іске асыру тобының жетекшісі Жобалық басқаруды жүзеге асыру қағидаларының 72-тармағында көрсетілген функцияларды жүзеге асырады, сондай-ақ өтеулі қызмет көрсету шарттарында осы Үлгілік регламенттің 9-тармағына сәйкес жобалар жетекшілерін, штатында жобалық басқару бойынша мамандары бар жобалық басқару немесе ұйымдастыру жөніндегі консультанттарды тартуды қамтамасыз етеді.
35. Базалық бағытты іске асыру тобының жетекшісі, сондай-ақ үлгілік базалық бағытты іске асыру тобының жетекшісі скрам-кездесулерін тиісті базалық бағыт шеңберінде жобалар топтарының жетекшілерімен және жобалар жетекшілерімен тікелей Министрліктің Жобалық офисінің үй-жайында не бейнеконференция форматында өткізеді.
36. Базалық бағытты іске асыру тобының жетекшісі, сондай-ақ үлгілік базалық бағытты іске асыру тобының жетекшісі жетекшілік ететін базалық бағыт шеңберінде бағдарлама жобаларын басқару процестерін ұйымдастырудың сапасы мен тиімділігін қамтамасыз етеді.
37. Базалық бағытты іске асыру тобының бас менеджері, сондай-ақ үлгілік базалық бағытты іске асыру тобының бас менеджері тиісті базалық бағытты іске асыру тобының жетекшісіне есеп береді және тиісті базалық бағыт шеңберінде жобалар топтарының жетекшілері, жобалар жетекшілері, жобалық басқару жөніндегі консультанттар, жобалық тапсырмаларды орындаушылар, жобалық командалар арасындағы әдіснамалық қолдауды, коммуникацияларды және жедел өзара іс-қимылды қамтамасыз етеді.

38. Главный менеджер группы реализации базового направления, а также главный менеджер группы реализации типового базового направления обеспечивает:
1) подготовку на еженедельной основе письменного отчета управляющему комитету программы в виде информационного табло по проблемным вопросам, не разрешенным на уровне руководителя соответствующего базового направления по форме согласно приложению 2 к Типовому регламенту;
2) внесение предложений руководителю группы реализации соответствующего базового направления по поощрению за качественное и своевременное исполнение задач и проектных заданий исполнителей соответствующих проектных ролей либо привлечению их к ответственности за несвоевременное и (или) некачественное исполнение соответствующих проектных ролей.
39. Главный менеджер группы реализации базового направления, а также главный менеджер группы реализации типового базового направления обеспечивает принятие и (или) своевременность принятия управленческих решений в ходе управления проектами программы в рамках соответствующего базового направления.
40. Администратор группы реализации базового направления, а также администратор группы реализации типового базового направления подотчетен руководителю группы реализации соответствующего базового направления и обеспечивает в рамках курируемого базового направления:
1) ведение документации, сбор информации и подготовку отчетности;
2) подготовку совещаний и выполнение графика скрам-встреч заинтересованных сторон;
3) внесение и (или) своевременность внесения данных по проектам программы в информационную систему проектного управления в рамках соответствующего базового направления;
3) контроль внесения данных в информационную систему проектного управления руководителями проектов, участниками проектных команд.
41. Администратор группы реализации базового направления, а также администратор группы реализации типового базового направления вносит предложения руководителю группы реализации соответствующего базового направления по привлечению к ответственности исполнителей соответствующих проектных ролей за срыв графика скрам-встреч в рамках базового направления.
42. Управление типовым базовым направлением осуществляется в соответствии с Правилами осуществления проектного управления и Регламентом.
При этом методологическая поддержка, обеспечение координации, мониторинг и взаимодействие Министерства по группам проектов типового базового направления осуществляется проектными офисами следующих государственных органов:
по модернизации государственного управления – проектным офисом уполномоченного органа по государственному планированию и проектному управлению;
по повышению профессионализма и квалификации государственного аппарата – проектным офисом уполномоченного органа по делам государственной службы;
по работе с обращениями физических и юридических лиц –соответствующей группой реализации проекта или офисом реализации программы Администрации Президента Республики Казахстан в соответствии с пунктом 19 Правил осуществления проектного управления;
по предупреждению и противодействию коррупции – проектным офисом уполномоченного органа по противодействию коррупции;
по модернизации общественного сознания – проектным офисом уполномоченного органа по информации и общественному развитию;
по цифровизации государственных услуг и сферы/отрасли деятельности Министерства – проектным офисом уполномоченного органа по цифровизации.

38. Базалық бағытты іске асыру тобының бас менеджері, сондай-ақ үлгілік базалық бағытты іске асыру тобының бас менеджері:
1) тиісті базалық бағыт жетекшісі деңгейінде шешілмеген проблемалық мәселелер бойынша осы Үлгілік регламентке 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ақпараттық табло түрінде Бағдарламаның басқарушы комитетіне апта сайынғы негізде жазбаша есеп дайындауды;
2) тиісті базалық бағытты іске асыру тобының жетекшісіне тиісті жобалық рөлдерді орындаушыларды міндеттері мен жобалық тапсырмаларын сапалы және уақтылы орындағаны үшін көтермелеу не оларды тиісті жобалық рөлдерді уақтылы орындамағаны және (немесе) сапасыз орындағаны үшін жауаптылыққа тарту бойынша ұсыныстар енгізуді қамтамасыз етеді.
39. Базалық бағытты іске асыру тобының бас менеджері, сондай-ақ үлгілік базалық бағытты іске асыру тобының бас менеджері тиісті базалық бағыт шеңберінде бағдарлама жобаларын басқару барысында басқарушылық шешімдердің қабылдануын және (немесе) уақтылы қабылдануын қамтамасыз етеді.
40. Базалық бағытты іске асыру тобының әкімшісі, сондай-ақ үлгілік базалық бағытты іске асыру тобының әкімшісі тиісті базалық бағытты іске асыру тобының жетекшісіне есеп береді және жетекшілік ететін базалық бағыт шеңберінде:
1) құжаттама жүргізуді, қажетті ақпаратты жинауды және есептілік дайындауды;
2) кеңестер дайындауды және мүдделі тараптардың скрам-кездесулері кестесінің орындалуын;
3) тиісті базалық бағыт шеңберінде бағдарлама жобалары бойынша деректерді жобалық басқарудың ақпараттық жүйесіне енгізуді және (немесе) уақтылы енгізілуін;
4) жоба жетекшілерінің, жоба командалары қатысушыларының жобалық басқарудың ақпараттық жүйесіне деректерді енгізуін бақылауды қамтамасыз етеді.
41. Базалық бағытты іске асыру тобының әкімшісі, сондай-ақ үлігілік базалық бағытты іске асыру тобының әкімшісі базалық бағыт шеңберінде скрам-кездесулер кестесін бұзғаны үшін тиісті жобалық рөлдердің орындаушыларын жауапкершілікке тарту бойынша тиісті базалық бағытты іске асыру тобының жетекшісіне ұсыныстар енгізеді.
42. Үлгілік базалық бағытты басқару Жобалық басқаруды жүзеге асыру қағидаларына және осы Регламентке сәйкес жүзеге асырылады.
Бұл ретте, үлгілік базалық бағыттағы жобалардың топтары бойынша Министрлікті әдіснамалық қолдауды, үйлестіруді қамтамасыз етуді, мониторингілеуді және өзара іс-қимылды мынадай мемлекеттік органдардың жобалық офистері:
мемлекеттік басқаруды жаңғырту бойынша – мемлекеттік жоспарлау және жобалық басқару жөніндегі уәкілетті органның жобалық офисі;
мемлекеттік аппараттың кәсібилігін және біліктілігін арттыру бойынша – мемлекеттік қызмет істері жөніндегі уәкілетті органның жобалық офисі;
жеке және заңды тұлғалардың өтініштерімен жұмыс бойынша – Жобалық басқаруды жүзеге асыру қағидаларының 19-тармағына сәйкес жобаны іске асырудың тиісті тобы немесе Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігінің бағдарламаны іске асыру офисі;
сыбайлас жемқорлықтың алдын алу және оған қарсы іс-қимыл бойынша – сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл жөніндегі уәкілетті органның жобалық офисі;
қоғамдық сананы жаңғырту бойынша – ақпарат және қоғамдық даму жөніндегі уәкілетті органның жобалық офисі;
мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді және Министрліктің қызметінің аясын/саласын/өңірін цифрландыру бойынша – цифрландыру жөніндегі уәкілетті органның жобалық офисі жүзеге асырады.

Глава 4. Управление группами проектов
43. Руководитель группы проектов обеспечивает взаимодействие и координацию деятельности руководителей проектов и проектных команд, входящих в группу проектов.
Деятельность руководителя групп проектов осуществляется в соответствии с пунктами 58, 59, 73 и 74 Правил осуществления проектного управления, а также пунктами 44, 45, 46 и 47 настоящего Регламента.
44. Руководитель группы проектов организует согласование запросов на изменение проектной документации, корректировку проектной документации по утвержденным запросам на изменения, предоставленным руководителями проектов, курируемой группы проектов.
45. Руководитель группы проектов принимает личное участие не реже 1 (одного) раза в неделю согласно графику в рабочих скрам-встречах с проектным офисом Министерства и группой реализации базового направления для оперативного решения проблем и устранения препятствий, возникших при выполнении задач проектов, входящих в возглавляемую им группу проектов, для обсуждения и выработки решений, а также мониторинга и контроля работы, выполненной за неделю с корректировкой задач на следующую неделю.
46. Руководитель группы проектов в рамках текущей деятельности структурного подразделения обеспечивает всестороннюю организационную, методологическую и экспертную поддержку, а также содействие руководителям проектов в решении проблемных вопросов и устранении препятствий, возникающих в ходе реализации проектов, в том числе путем закрепления участников проектов из числа сотрудников структурного подразделения и (или) сотрудников подведомственных организаций по согласованию с руководством данных подведомственных организаций.
47. Руководитель группы проектов обеспечивает качество и эффективность организации процессов управления проектами программы, а также достижение целей проектов в рамках курируемой группы проектов.
Глава 5. Управление инициативами (мерами)
48. Проектный офис Министерства обеспечивает сбор и обобщение поручений руководства, в том числе новых инициатив (мер), а также предложений структурных подразделений по инициации новых базовых направлений, групп проектов, проектов и присвоения статуса инициативе (меры) в соответствии с пунктом 68 Правил осуществления проектного управления.
49. С учетом присвоенного статуса инициатива (мера) вводится в информационную систему проектного управления для обеспечения ее реализации в соответствии с настоящим Регламентом.
До принятия решения о дальнейшей реализации инициативы (меры) в соответствующем статусе, она регистрируется в информационной системе проектного управления в виде компонента "Инициатива".

4-тарау. Жобалар топтарын басқару
43. Жобалар тобының жетекшісі жобалар тобына кіретін жобалар жетекшілері мен жобалық командалардың өзара іс-қимылын және қызметін үйлестіруді қамтамасыз етеді.
Жобалар тобы жетекшісінің қызметі Жобалық басқаруды жүзеге асыру қағидаларының 58, 59, 73 және 74-тармақтарына, сондай-ақ осы Үлгілік регламенттің 44, 45, 46 және 47-тармақтарына сәйкес жүзеге асырылады.
44. Жобалар тобының жетекшісі жетекшілік ететін жобалар тобының жобалар жетекшілері ұсынған өзгерістерге бекітілген сұрау салулар бойынша жобалау құжаттамасын өзгертуге сұрау салуларды келісуді, жобалау құжаттамасын түзетуді ұйымдастырады.
45. Жобалар тобының жетекшісі кестеге сәйкес аптасына кемінде 1 (бір) рет, өзі басқаратын жобалар тобына кіретін жобалардың міндеттерін орындау кезінде туындаған проблемаларды жедел шешу және кедергілерді жою үшін, шешімдерді талқылау және әзірлеу, сондай-ақ келесі аптадағы міндеттерді түзете отырып, апта ішінде орындалған жұмысты мониторингілеу және бақылау үшін Министрліктің Жобалық офисінің және базалық бағытты іске асыру тобымен скрам-жұмыс кездесулеріне жеке қатысады.
46. Жобалар тобының жетекшісі құрылымдық бөлімшенің ағымдағы қызметі шеңберінде жан-жақты ұйымдастырушылық, әдіснамалық және сараптамалық қолдауды, сондай-ақ проблемалық мәселелерді шешуде және жобаларды іске асыру барысында туындайтын кедергілерді жоюда, оның ішінде осы ведомстволық бағынысты ұйымдардың басшылығымен келісу бойынша құрылымдық бөлімшенің қызметкерлері және/немесе ведомстволық бағынысты ұйымдардың қызметкерлері қатарынан жобаларға қатысушыларды бекіту арқылы жобалар басшыларына жәрдемдесуді қамтамасыз етеді.
47. Жобалар тобының жетекшісі бағдарлама жобаларын басқару процестерін ұйымдастырудың сапасы мен тиімділігін, сондай-ақ жетекшілік ететін жобалар тобы шеңберінде жобалардың мақсаттарына қол жеткізуді қамтамасыз етеді.
5-тарау. Бастамаларды (шараларды) басқару
48. Министрліктің жобалық офисі басшылықтың тапсырмаларын, оның ішінде жаңа бастамаларды (шараларды), сондай-ақ құрылымдық бөлімшелердің жаңа базалық бағыттарға, жобалар топтарына, жобаларға бастамашылық ету және Жобалық басқаруды жүзеге асыру қағидаларының 68-тармағына сәйкес бастама (шара) мәртебесін беру жөніндегі ұсыныстарын жинауды және қорытуды қамтамасыз етеді.
49. Берілген мәртебені ескере отырып, бастама (шара) осы Үлгілік регламентке сәйкес оны іске асыруды қамтамасыз ету үшін жобалық басқарудың ақпараттық жүйесіне енгізіледі.
Бастаманы (шараны) тиісті мәртебеде одан әрі іске асыру туралы шешім қабылданғанға дейін ол жобалық басқарудың ақпараттық жүйесінде "Бастама" құрамдауышы түрінде тіркеледі.

50. Процесс управления инициативами (мерами) включает в себя этапы планирования, построения дерева решений, определение ключевых факторов, влияющих на достижение инициативы, разработку информационного бюллетеня, выявление ключевых проблем и потенциальных решений, оценку влияния и разработку решения для последующей реализации:
Этап 1. Формирование/актуализация перечня приоритетных инициатив (мер) осуществляется согласно следующим критериям:
соответствие целям Национального плана развития Республики Казахстан; высокий экономический эффект;
высокий социальный эффект;
результат для конечных бенефициаров (население и бизнес), оказывающий положительное влияние на повышение социально-экономических условий, благополучие и качество жизни;
минимизация ресурсов (временные, финансовые, человеческие).
Этап 2. Разработка информационного бюллетеня.
Информационный бюллетень содержит информацию, которая позволит определить направления развития отрасли/сферы/региона с учетом инициативы (меры):
результаты анализа развития отрасли/сферы/региона за прошедшие три года с учетом реализации документов Системы государственного планирования, а также результаты сравнительного анализа с соответствующими отраслями/сферами развитых стран;
результаты анализа последствий принятия инициативы (меры), включая изменение (корректировку) существующих документов Системы государственного планирования.
Этап 3. Построение дерева решений:
при помощи метода "дерево решений" определяются ключевые факторы, влияющие на реализацию инициативы (меры), в отношении которых далее выявляются риски и разрабатываются альтернативные варианты потенциальных решений проблемных вопросов.
Этап 4. Выявление ключевых проблем и потенциальных решений осуществляется в соответствии со следующим алгоритмом:
определение проблемной сферы;
обоснование путей решения проблемных вопросов;
приведение (презентация) примеров решений;
вовлечение стейкхолдеров в обсуждение.
Этап 5. Оценка влияния инициативы (меры) включает в себя:
определение показателей, по которым будет оцениваться влияние инициативы (меры) при ее реализации (рост валового внутреннего продукта, количество созданных рабочих мест, рост заработной платы и других социально-экономических индикаторов);
прогноз потенциального эффекта от реализации инициативы (меры);
оценка регулятивного воздействия инициативы (меры), если она связана с внесением изменений и дополнений в нормативные правовые акты.
Этап 6. Разработка потенциального решения для последующего рассмотрения в рамках соответствующего портфеля общенационального приоритета.
Для внесения инициативы (меры) на рассмотрение соответствующего управляющего совета общенационального приоритета или управляющего комитета программы оформляется паспорт инициативы (меры), состоящий из следующих разделов:
наименование инициативы (меры);
инициатор (фамилия, имя, отчество (при наличии), индивидуальный идентификационный номер, должность (при наличии);
куратор инициативы (меры) – заместитель первого руководителя Министерства, ответственный за проработку инициативы (меры);
направление инициативы (меры);
ключевые показатели результативности и эффективности предлагаемой инициативы (меры);
влияние на основные экономические показатели (рост внутреннего валового продукта, количество созданных рабочих мест, рост заработной платы.);
действия и предполагаемые сроки исполнения инициативы (меры) – даты завершения планируемых действий.

50. Бастамаларды (шараларды) басқару процесі жоспарлау, шешімдер ағашын құру кезеңдерін, бастамаға қол жеткізуге әсер ететін түйінді факторларды айқындауды, ақпараттық бюллетень әзірлеуді, түйінді проблемалар мен ықтимал шешімдерді анықтауды, кейіннен іске асыру үшін әсерді бағалауды және шешім әзірлеуді қамтиды:
1-кезең. Басым бастамалар (шаралар) тізбесін қалыптастыру/өзектілендіру мынадай өлшемшарттарға сәйкес жүзеге асырылады:
Қазақстан Республикасының Ұлттық даму жоспарының мақсаттарына сәйкестігі;
жоғары экономикалық тиімділік;
жоғары әлеуметтік әсер;
әлеуметтік-экономикалық жағдайларды арттыруға, әл-ауқатқа және өмір сүру сапасына оң әсер ететін түпкілікті бенефициарлар (халық және бизнес) үшін нәтиже;
ресурстарды (уақытша, қаржылық, адами) азайту.
2-кезең. Ақпараттық бюллетень әзірлеу.
Ақпараттық бюллетень бастаманы (шараларды) ескере отырып, саланы/аяны/өңірді дамыту бағыттарын айқындауға мүмкіндік беретін ақпаратты қамтиды:
Мемлекеттік жоспарлау жүйесі құжаттарының іске асырылуын ескере отырып, өткен үш жылдағы саланың/аяның/өңірдің дамуын талдау нәтижелері, сондай-ақ дамыған елдердің тиісті салаларымен/аяларымен салыстырмалы талдау нәтижелері;
қолданыстағы Мемлекеттік жоспарлау жүйесі құжаттарын өзгерту (түзету) қажеттігін қоса алғанда, бастаманы (шараларды) қабылдау салдарын талдау нәтижелері.
3-кезең. Шешімдер ағашын құру:
"шешімдер ағашы" әдісінің көмегімен бастамаларды (шараларды) іске асыруға ықпал ететін негізгі факторлар айқындалады, оларға қатысты тәуекелдер одан әрі айқындалады және проблемалық мәселелерді әлеуетті шешудің баламалы нұсқалары әзірленеді.
4-кезең. Түйінді проблемалар мен ықтимал шешімдерді анықтау келесі алгоритмге сәйкес жүзеге асырылады:
проблемалық саланы айқындау;
проблемалық мәселелерді шешу жолдарын негіздеу;
шешімдердің мысалдарын келтіру (таныстыру);
стейкхолдерлерді талқылауға тарту.
5-кезең. Бастаманың (шараның) әсерін бағалау мыналарды қамтиды:
бастамашылық (шаралар) іске асырылған жағдайда оның әсері бағаланатын көрсеткіштерді (жалпы ішкі өнімнің өсуі, құрылған жұмыс орындарының саны, жалақының өсуі және басқа да әлеуметтік-экономикалық индикаторлар) айқындау;
бастаманы (шараны) іске асырудан болатын әлеуетті әсердің болжамы;
егер бастама (шара) нормативтік құқықтық актілерге өзгерістер мен толықтырулар енгізумен байланысты болса, оның реттеуші әсерін бағалау.
6-кезең. Жалпыұлттық басымдықтың тиісті портфелі шеңберінде кейіннен қарау үшін әлеуетті шешім әзірлеу.
Бастаманы (шараны) жалпыұлттық басымдықтың тиісті Басқарушы кеңесінің немесе Бағдарламаның басқарушы комитетінің қарауына енгізу үшін мынадай бөлімдерден тұратын бастама (шара) паспорты ресімделеді:
бастаманың (шараның) атауы;
бастамашы (тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда), жеке сәйкестендіру нөмірі, лауазымы (болған жағдайда);
бастама (шара) кураторы – бастаманы (шараны) пысықтауға жауапты Министрліктің бірінші басшысының орынбасары;
бастаманың (шараның) бағыты;
ұсынылатын бастаманың (шараның) нәтижелілігі мен тиімділігінің түйінді көрсеткіштері;
негізгі экономикалық көрсеткіштерге әсері (жалпы ішкі өнімнің өсуі, құрылған жұмыс орындарының саны, жалақының өсуі және басқалар);
бастаманы (шараларды) орындаудың іс-қимылдары мен болжамды мерзімдері – жоспарланатын іс-қимылдардың аяқталу күні.

Решение о присвоении инициативе (мере) соответствующего статуса принимается в соответствии с пунктами 24 и 25 Правил осуществления проектного управления.
Дальнейшая реализация инициатив (мер) проводится в соответствии с Правилами осуществления проектного управления и настоящим Регламентом согласно присвоенному статусу.
Глава 6. Управление проектами
Параграф 1. Организация управления проектом
51. В проектной деятельности применяются различные стандарты, методы и инструменты управления проектами, включая гибридные технологии управления и аджайл-методы по своему выбору в целях расширения преимуществ от использования лучших практик проектного менеджмента:
СТ РК ISО 21500-2014 "Руководство по управлению проектами";
СТ РК ISO 21503-2018 "Руководство по управлению программой", Система знаний о процессах управления проектами PRINCE2 (Великобритания);
Руководство к своду знаний по управлению проектами со стороны правительств – PMI PMBOK Government extension (Соединенные Штаты Америки);
Международные требования к компетенциям специалистов по управлению проектами, программами и портфелями проектов IPMA Individual Competence Baseline (IPMA ICB);
Стандарт по обеспечению устойчивого развития в управлении проектами GPM P5™.
При этом обеспечивается соблюдение базовых требований к управлению проектами, изложенные в настоящем Регламенте.
Дополнительные требования к управлению проектами предусматриваются в соответствии с пунктом 78 Правил осуществления проектного управления.
52. Руководитель проекта, помимо функций, указанных в пункте 84 Правил осуществления проектного управления:
1) обеспечивает ежедневное управление проектом, проектной командой и исполнителями проектных заданий, в разрезе основных управленческих функций и организацию документооборота по проекту;
2) организует работы по планированию и реализации проекта;
3) обеспечивает контроль хода реализации проекта;
4) организует работу проектной команды и распределение задач между исполнителями;
5) организует сбор отчетности о статусе проекта, включая прогноз исполнения контрольных событий;
6) обеспечивает ведение архива проекта;
7) организует подготовку и согласование запросов на изменение проектной документации, корректировку проектной документации по утвержденным запросам на изменения.
53. В целях повышения оперативности и эффективности выполнения задач проекта руководитель проекта организует работу проектной команды непосредственно в информационной системе проектного управления.

Бастамаға (шараға) тиісті мәртебе беру туралы шешім Жобалық басқаруды жүзеге асыру қағидаларының 24 және 25-тармақтарына сәйкес қабылданады.
Бастамаларды (шараларды) одан әрі іске асыру берілген мәртебеге сәйкес Жобалық басқаруды жүзеге асыру қағидаларына және осы Үлгілік регламентке сәйкес жүргізіледі.
6-тарау. Жобаларды басқару
1-параграф. Жобаны басқаруды ұйымдастыру
51. Жобалық қызметте жобалық менеджменттің үздік практикаларын пайдаланудың артықшылықтарын кеңейту мақсатында өз таңдауы бойынша гибридті басқару технологиялары мен аджайл-әдістерді қоса алғанда, жобаларды басқарудың әртүрлі стандарттары, әдістері мен құралдары қолданылады:
ҚР СТ ІЅО 21500-2014 "Жобаларды басқару бойынша нұсқаулық";
ҚР СТ ISO 21503-2018 "Бағдарламаны басқару бойынша нұсқаулық"; PRINCE2 жобаларды басқару процестері туралы білімдер жүйесі (Ұлыбритания);
Үкімет тарапынан жобаларды басқару бойынша білімдер жиынтығына нұсқаулық – PMI PMBOK Government extension (Америка Құрама Штаттары);
IPMA Individual Competence Baseline (IPMA ICB) жобаларының жобаларын, бағдарламаларын және портфельдерін басқару жөніндегі мамандардың құзыреттеріне қойылатын халықаралық талаптар;
GPM P5™ жобаларын басқаруда тұрақты дамуды қамтамасыз ету стандарты.
Бұл ретте осы Үлгілік регламентте жазылған жобаларды басқаруға қойылатын базалық талаптардың сақталуы қамтамасыз етіледі.
Жобаларды басқаруға Жобалық басқаруды жүзеге асыру қағидаларының 78-тармағына сәйкес қосымша талаптар белгіленеді.
52. Жоба жетекшісі Жобалық басқаруды жүзеге асыру қағидаларының 84-тармағында көрсетілген функциялардан басқа:
1) негізгі басқару функциялары бөлінісінде жобаны, жобалық команданы және жобалау тапсырмаларын орындаушыларды күнделікті басқаруды (мерзімдері, шығындары, тәуекелдері және басқалар бойынша басқару) және жоба бойынша құжат айналымын ұйымдастыруды қамтамасыз етеді;
2) жобаны жоспарлау және іске асыру бойынша жұмыстарды ұйымдастырады;
3) жобаның іске асырылу барысын бақылауды қамтамасыз етеді;
4) жобалық команданың жұмысын және орындаушылар арасында міндеттерді бөлуді ұйымдастырады;
5) бақылау оқиғаларының орындалу болжамын қоса алғанда, жобаның мәртебесі туралы есептілікті жинауды ұйымдастырады;
6) жоба архивінің жүргізілуін қамтамасыз етеді;
7) жобалық құжаттаманы өзгертуге сұрау салуларды дайындау мен келісуді, өзгерістерге бекітілген сұрау салулар бойынша жобалық құжаттаманы түзетуді ұйымдастырады.
53. Жобаның міндеттерін орындаудың жеделдігі мен тиімділігін арттыру мақсатында жоба жетекшісі жобалық команданың жұмысын тікелей жобалық басқарудың ақпараттық жүйесінде ұйымдастырады.

54. Управление проектом осуществляется руководителем проекта на основе устава проекта и плана управления проектом.
55. В зависимости от масштаба, сложности и механизма реализации проекта в рамках проектной команды определяются дополнительные проектные роли (куратор проекта, координатор проекта, консультант по проектному управлению, администратор проекта, эксперт проекта, консультант проекта, менеджер по планированию, менеджер по бизнес-процессам, менеджер по маркетингу, руководитель проектной группы исполнителя (поставщик/подрядчик/партнер) объема работ/этапа/стадии проекта).
Закрепление указанных проектных ролей и описание их функций, полномочий и ответственности осуществляется руководителем проекта совместно с главным менеджером группы реализации базового направления в уставе проекта и оформляется в виде матрицы проектных ролей и ответственности по форме, определенной Офисом.
56. Участник проектной команды обеспечивает качественное и (или) своевременное исполнение закрепленных за ним функций и задач.
57. Управление проектом рекомендуется осуществлять в соответствии с группами процессов в рамках следующих этапов: инициация, планирование, исполнение (реализация), мониторинг и корректировка, завершение.
Параграф 2. Инициация проекта
58. На этапе инициации проекта осуществляется запуск нового проекта или стадии проекта.
Этап инициации включает идентификацию и анализ заинтересованных сторон в целях уравновешивания их ожиданий от проекта.
На этапе инициации:
создается общее видение проекта с точки зрения реализации стратегических целей развития сферы/отрасли, достижению которых будет способствовать инициируемый проект в рамках соответствующей группы проектов;
описывается высокоуровневое содержание и все известные ограничения;
определяется руководитель проекта;
в информационной системе проектного управления создается проект в виде компонента "Инициатива" и заполняется устав проекта с указанием исполнителей проектных ролей и приложением к проекту соответствующих документов и материалов в электронном виде с учетом требований пункта 78 Правил осуществления проектного управления.
Итогом этапа инициации проекта является принятие решения о реализации проекта в рамках соответствующего плана управления программой, либо о доработке, либо о его закрытии.
59. Мероприятия, проводимые в рамках этапа инициации:
в течение первого квартала текущего года, а также по мере запроса от внешних источников в течение года (но не более 1 (одного) раза в квартал) руководители структурных подразделений (руководители групп проектов) вносят предложения по инициируемым проектам на рассмотрение руководителя базового направления в целях рассмотрения целесообразности реализации проектов на соответствующий (текущий) год в рамках актуализации плана управления программой, осуществляемой в соответствии с пунктом 62 Правил осуществления проектного управления;
для инвестиционных проектов, реализуемых за счет средств бюджета (бюджетные инвестиционные проекты), проводятся мероприятия, предусмотренные бюджетным законодательством;
представляется обоснование возможности реализации проекта без привлечения третьих сторон либо с привлечением третьих лиц;
представляется обоснование финансирования проекта за счет бюджета с указанием процедур/этапов/видов государственных закупок либо обоснование целесообразности использования механизмов государственно-частного партнерства.

54. Жобаны басқаруды жоба жетекшісі жоба жарғысы және жобаны басқару жоспары негізінде жүзеге асырады.
55. Жобаның ауқымына, күрделілігіне және іске асыру тетігіне байланысты жобалық команда шеңберінде қосымша жобалау рөлдері (жоба кураторы, жоба үйлестірушісі, жобаны басқару жөніндегі консультант, жоба әкімшісі, жоба сарапшысы, жоба консультанты, жоспарлау жөніндегі менеджер, бизнес-процестер жөніндегі менеджер, маркетинг жөніндегі менеджер, орындаушының (өнім беруші/мердігер/әріптес) жобалау тобының жетекшісі, жұмыстар көлемі/кезеңі/сатысы) айқындалады.
Көрсетілген жобалық рөлдерді бекітуді және олардың функцияларын, өкілеттіктері мен жауапкершілігін сипаттауды Жоба жетекшісі Жоба жарғысында негізгі бағытты іске асыру тобының бас менеджерімен бірлесіп жүзеге асырады және Офис айқындаған нысан бойынша жобалық рөлдер мен жауапкершілік матрицасы түрінде ресімделеді.
56. Жобалық командаға қатысушы өзіне бекітілген функциялар мен міндеттердің сапалы және (немесе) уақтылы орындалуын қамтамасыз етеді.
57. Жобаны басқаруды мынадай кезеңдер шеңберінде процестер топтарына сәйкес жүзеге асыру ұсынылады: бастамашылық ету, жоспарлау, орындау (іске асыру), мониторинг және түзету, аяқтау.
2-параграф. Жобаға бастамашылық ету
58. Жобаға бастамашылық ету кезеңінде жаңа жобаны немесе жоба сатысын іске қосу жүзеге асырылады.
Бастамашылық ету кезеңі жобадан күткен үміттерін теңестіру мақсатында мүдделі тараптарды сәйкестендіруді және талдауды қамтиды.
Бастамашылық ету кезеңінде:
тиісті жобалар тобы шеңберінде бастамашылық жасалатын жоба қол жеткізуге ықпал ететін саланы/аяны/өңірді дамытудың стратегиялық мақсаттарын іске асыру тұрғысынан жобаның жалпы пайымы құрылады,
жоғары деңгейлі мазмұн және барлық белгілі шектеулер сипатталады;
Жоба жетекшісі айқындалады;
жобалық басқарудың ақпараттық жүйесінде "Бастама" құрамдауышы түрінде жоба құрылады және жобалық рөлдердің орындаушыларын көрсете отырып және жобаға Жобалық басқаруды жүзеге асыру қағидаларының 78-тармағының талаптарын ескере отырып, электрондық түрдегі тиісті құжаттар мен материалдарды қоса бере отырып, Жоба жарғысы толтырылады.
Жобаға бастамашылық ету кезеңінің қорытындысы тиісті Бағдарламаны басқару жоспары шеңберінде жобаны іске асыру туралы не пысықтау не жабу туралы шешім қабылдау болып табылады.
59. Бастамашылық ету кезеңі шеңберінде жүргізілетін іс-шаралар:
ағымдағы жылдың бірінші тоқсаны ішінде, сондай-ақ жыл ішінде сыртқы көздерден сұрау салудың шамасына қарай (бірақ тоқсанына 1 реттен артық емес) құрылымдық бөлімшелердің басшылары (жобалар топтарының жетекшілері) базалық бағыт жетекшісінің қарауына Жобалық басқаруды жүзеге асыру қағидаларының 62-тармағына сәйкес жүзеге асырылатын Бағдарламаны басқару жоспарын өзектілендіру шеңберінде тиісті (ағымдағы) жылға арналған жобаларды іске асырудың орындылығын қарау мақсатында бастамашылық етілетін жобалар бойынша ұсыныстар енгізеді;
бюджет қаражаты есебінен іске асырылатын инвестициялық жобалар (бюджеттік инвестициялық жобалар) үшін бюджет заңнамасында көзделген іс-шаралар жргізіледі;
жобаны үшінші тараптарды тартпай не үшінші тұлғаларды тарта отырып іске асыру мүмкіндігінің негіздемесі ұсынылады;
мемлекеттік сатып алудың рәсімдерін/кезеңдерін/ түрлерін көрсете отырып, жобаны бюджет есебінен қаржыландырудың негіздемесі не мемлекеттік-жекешелік әріптестік тетіктерін пайдалану орындылығының негіздемесі ұсынылады.

60. Предложения по инициации проекта оформляются и сохраняются в архиве документов проекта в информационной системе проектного управления и содержат следующую информацию:
цель проекта;
масштаб проекта;
ожидаемые результаты проекта;
перспективы проекта (краткосрочные, долгосрочные)
планируемые затраты проекта;
фамилию, имя, отчество (при наличии) инициатора проекта;
фамилию, имя, отчество (при наличии) руководителя проекта.
По инициативам (мерам), получившим статус "нового проекта" в результате процесса "Управление инициативами", указанная информация вносится в информационную систему проектного управления в соответствии с настоящим Регламентом.
61. По проекту готовятся верхнеуровневые (примерные, прогнозные) расчеты по расходам и предполагаемый (прогнозируемый) доход от реализации проекта, а также перечень основных работ.
62. Проект идентифицируется. Идентификация проекта позволяет зафиксировать индивидуальные параметры проекта, в том числе: сферу/отрасль/регион реализации проекта, государственный орган, структурное подразделение, ответственное за реализацию проекта, дату инициации фамилия, имя, отчество (при наличии) инициатора/сроки реализации.
Для правильной идентификации проекта, проект размещается в соответствующем компоненте портфеля общенационального приоритета/программе/базовом направлении/группе проектов непосредственно в информационной системе проектного управления.
Также осуществляется связывание проекта с другими компонентами портфелей общенациональных приоритетов (общенациональный приоритет/программа/базовое направление/группа проектов/проект).
В процессе создания проекта информационная система проектного управления автоматически создает и присваивает проекту уникальный идентификационный номер, который позволяет использовать совместные базы данных для эффективного управления проектами на основе интеграции различных информационных систем.
63. Устав проекта формируется руководителем проекта совместно с координатором проекта (при наличии), руководителем группы проектов и руководителем группы реализации базового направления в процессе рабочих скрам-встреч.
64. При формировании устава проекта в целях определения содержания проекта уточняется цель и задачи проекта, формулируются критерии успеха проекта, закрепляется перечень ключевых заинтересованных сторон, формируется персональный состав проектной команды с закреплением проектных ролей, осуществляется сбор требований (ожиданий) к результатам и (или) продуктам проекта, определяются риски проекта, а также основные этапы/стадии реализации проекта.

60. Жобаға бастамашылық ету жөніндегі ұсыныстар жобалық басқарудың ақпараттық жүйесінде жоба құжаттарының архивінде ресімделеді және сақталады және мынадай ақпаратты қамтиды:
жобаның мақсаты;
жобаның ауқымы;
жобадан күтілетін нәтижелер;
жобаның болашағы (қысқа мерзімді, ұзақ мерзімді);
жобаның жоспарланатын шығындары;
жоба бастамашысының аты, әкесінің аты (болған жағдайда), тегі;
жоба жетекшісінің аты, әкесінің аты (болған жағдайда), тегі.
"Бастамаларды басқару" процесінің нәтижесінде "жаңа жоба" мәртебесін алған бастамалар (шаралар) бойынша көрсетілген ақпарат осы Үлгілік регламентке сәйкес жобалық басқарудың ақпараттық жүйесіне енгізіледі.
61. Жоба бойынша шығыстар бойынша жоғарғы деңгейдегі (шамамен, болжамды) есеп айырысулар және жобаны іске асырудан түсетін болжамды (болжалды) кіріс, сондай-ақ негізгі жұмыстардың тізбесі дайындалады.
62. Жоба сәйкестендіріледі. Жобаны сәйкестендіру жобаның жеке параметрлерін, оның ішінде: жобаны іске асыру саласын/аясын/өңірін, жобаны іске асыруға жауапты мемлекеттік органды, құрылымдық бөлімшені, бастамашылық етілген күнді, бастамашының атын, әкесінің атын (болған жағдайда), тегін/ іске асыру мерзімдерін тіркеуге мүмкіндік береді.
Жобаны дұрыс сәйкестендіру үшін ол жалпыұлттық басымдық портфелінің тиісті компонентіне/бағдарламаға/базалық бағытқа/жобалар тобына тікелей жобаны басқарудың ақпараттық жүйесіне орналастырылады.
Сондай-ақ, жобаны жалпыұлттық басымдықтар портфельдерінің басқа компоненттерімен (жалпыұлттық басымдық/ бағдарлама/базалық бағыт/жобалар тобы/жоба) байланыстыру жүзеге асырылады.
Жобаны жасау процесінде жобаны басқарудың ақпараттық жүйесі автоматты түрде жобаға бірегей сәйкестендіру нөмірін жасайды және береді, бұл әртүрлі ақпараттық жүйелерді біріктіру негізінде жобаларды тиімді басқару үшін бірлескен дерекқорларды пайдалануға мүмкіндік береді.
63. Жоба жарғысын жоба жетекшісі жобаның үйлестірушісімен (болған жағдайда), жобалар тобының жетекшісімен және скрам-жұмыс кездесулері процесінде базалық бағытты іске асыру тобының жетекшісімен бірлесіп қалыптастырады.
64. Жобаның жарғысын қалыптастыру кезінде жобаның мазмұнын айқындау мақсатында жобаның мақсаты мен міндеттері нақтыланады, жоба жетістігінің өлшемшарттары қалыптастырылады, негізгі мүдделі тараптардың тізбесі бекітіледі, жобалық рөлдер бекітіле отырып, жобалық команданың дербес құрамы қалыптастырылады, жобаның нәтижелеріне және/немесе өнімдеріне қойылатын талаптарды (күтулерді) жинау жүзеге асырылады, жобаның тәуекелдері, сондай-ақ жобаны іске асырудың негізгі кезеңдері/сатылары айқындалады.

Параграф 3. Планирование проекта
65. В ходе этапа планирования проекта осуществляется уточнение параметров нового проекта, а также разрабатывается иерархическая структура работ проекта, формируется календарный график и расписание проекта.
На этапе планирования разрабатывается план работы с заинтересованными сторонами проекта.
На этапе планирования:
в информационной системе проектного управления статус "Инициатива" по проекту меняется на статус "Проект";
проектная команда во главе с руководителем проекта проводит детальный анализ достижимости целей проекта;
на основании устава проекта руководитель проекта непосредственно в информационной системе проектного управления разрабатывает и согласовывает с руководителем группы проектов план управления проектом, в том числе:
руководитель проекта согласовывает персональный состав проектной команды с руководителями соответствующих структурных подразделений и другими заинтересованными сторонами на предмет срока, формата занятости (полная/частичная, дистанционный/не дистанционный формат) и компетенций привлекаемого ресурса в проекте, а также вопросы материально-технического обеспечения деятельности проектной команды; по проектам, соответствующим требованиям, установленным в пункте 78 Правил осуществления проектного управления, решение о создании проектной команды принимается руководителем базового направления и оформляется протоколом стартового совещания по проекту;
уточняется устав проекта, который содержит: измеримые проектные цели, исходный бюджет проекта, идентифицированные риски;
разрабатывается высокоуровневая иерархическая структура работ и календарный план-график работ проекта;
формируется реестр заинтересованных сторон проекта по форме, определяемой Офисом. Реестр содержит фамилии, имена, отчества (при наличии), должности заинтересованных сторон проекта, контакты, а также степень их заинтересованности в результатах проекта и возможности влияния на проект (очень сильное, сильное, умеренное, слабое);
разрабатывается матрица проектных ролей и ответственности по форме, определяемой Офисом;
разрабатывается план управления коммуникациями по форме, определяемой Офисом;
разрабатывается карта рисков по форме, определяемой Офисом;
определяется перечень документов, обязательных для хранения в бумажном виде после завершения проекта;
корректируется и обосновывается бюджет проекта с определением источников финансирования проекта с разработкой плана управления бюджетом (стоимостью) проекта;
определяется потребность осуществления закупок (работ/услуг/товаров) в рамках проекта и формируется план закупок по проекту.
Итогом этапа планирования проекта является принятие плана управления проектом.

3-параграф. Жобаны жоспарлау
65. Жобаны жоспарлау кезеңі барысында жаңа жобаның параметрлерін нақтылау жүзеге асырылады, сондай-ақ жоба жұмысының иерархиялық құрылымы әзірленеді, күнтізбелік кесте мен жоба кестесі жасалады.
Жоспарлау кезеңінде жобаның мүдделі тараптарымен жұмыс жоспары әзірленеді.
Жоспарлау кезеңінде:
жобалық басқарудың ақпараттық жүйесінде жоба бойынша "Бастама" мәртебесі "Жоба" мәртебесіне ауысады;
Жоба жетекшісі бастаған Жобалық команда командасы жобаның мақсаттарына қол жеткізуге болатынына егжей-тегжейлі талдау жүргізеді;
Жоба жарғысының негізінде жоба жетекшісі жобалық басқарудың ақпараттық жүйесінде Жобаны басқару жоспарын әзірлейді және жобалар тобының жетекшісімен келіседі, оның ішінде:
Жоба жетекшісі тиісті құрылымдық бөлімшелердің басшыларымен және басқа да мүдделі тараптармен жобаға тартылатын ресурстың мерзімі, жұмыспен қамту форматы (толық/ішінара, қашықтан/қашықтан емес формат) және құзыреті тұрғысынан жобалық команданың дербес құрамын, сондай-ақ жобалық команданың қызметін материалдық-техникалық қамтамасыз ету мәселелерін жобалық команданың келіседі; Жобалық басқаруды жүзеге асыру қағидаларының 78-тармағында белгіленген талаптарға сәйкес келетін жобалар бойынша жобалық команданы құру туралы шешімді базалық бағыттың жетекшісі қабылдайды және жоба бойынша бастапқы кеңестің хаттамасымен ресімделеді;
мыналар: өлшенетін жобалық мақсаттар, жобаның бастапқы бюджеті, сәйкестендірілген тәуекелдер қамтылған Жобаның жарғысы нақтыланады;
жұмыстың жоғары деңгейлі иерархиялық құрылымы мен жобаның күнтізбелік жоспары-жұмыстар кестесі әзірленеді;
жобаның мүдделі тараптарының тізілімі Офис айқындайтын нысан бойынша қалыптастырылады. Тізілімде жобаның мүдделі тараптарының аты, әкесінің аты (болса), тегі, лауазымы, байланыс деректері, сондай-ақ олардың жоба нәтижелеріне қызығушылық дәрежесі және жобаға әсер ету мүмкіндіктері (өте күшті, күшті, орташа, әлсіз) қамтылады;
Офис айқындайтын нысан бойынша жобалық рөлдер мен жауапкершілік матрицасы әзірленеді;
Офис айқындайтын нысан бойынша коммуникацияларды басқару жоспары әзірленеді;
Офис айқындайтын нысан бойынша тәуекелдер картасы әзірленеді;
жоба аяқталғаннан кейін қағаз түрінде сақталуы міндетті құжаттардың тізбесі айқындалады;
Жобаның бюджетін (құнын) басқару жоспарын әзірлей отырып, жобаны қаржыландыру көздерін айқындаумен жобаның бюджеті түзетіледі және негізделеді;
Жоба шеңберінде сатып алуды (жұмыстарды/қызметтерді/тауарларды) жүзеге асыру қажеттілігі айқындалады және жоба бойынша Сатып алу жоспары қалыптастырылады.
Жобаны жоспарлау кезеңінің қорытындысы Жобаны басқару жоспарын қабылдау болып табылады.

66. Календарный план-график проекта представляет собой список задач для достижения цели, с учетом расстановки этих задач в нужной последовательности, в определенное для решения каждой задачи время и содержит: стадии/этапы работ или задач, их контрольные точки (вехи), через которые принимается решение о переходе к следующей стадии/этапу работ или задач.
67. Планирование основано на принципе деления крупных задач на более мелкие (декомпозиция).
Декомпозиция продолжается до формирования полного списка работ/задач, которые следует выполнить для успешного завершения проекта.
Оптимальным уровнем декомпозиции задач считается недельный шаг планирования, при котором планируемая длительность выполнения одной задачи составляет порядка 7 (семи) календарных дней (не менее 4 (четырех) задач на ближайшие 30 (тридцать) дней).
68. Декомпозиция работ прекращается при соответствии работ нижнего уровня следующим условиям:
работы ясны и понятны руководителю проекта и проектной команде;
понятен конечный результат работы и способы его достижения;
временные характеристики и ответственность за выполнение работ однозначно определены.
69. В процессе декомпозиции работ руководитель проекта обеспечивает разработку иерархической структуры работ в информационной системе проектного управления.
70. На основании иерархической структуры работ актуализируется состав проектной команды с учетом графика отпусков. На основании данной информации формируется план управления ресурсами проекта по форме, определяемой Офисом.
Руководитель проекта осуществляет оценку трудозатрат для выполнения работ, в целях планирования загрузки рабочего времени, отводимого каждому из участников проектной команды на участие в проекте.
71. Методологическую поддержку проектной команде при планировании проекта оказывает главный менеджер группы реализации базового направления.
72. В процессе формирования плана управления проектом проектная команда определяет:
логические и (или) технологические взаимосвязи между работами, которые позволят построить последовательность выполнения работ проекта;
длительность работ, которые суммируются в общую длительность проекта. При этом дается оценка продолжительности выполнения каждой работы с учетом планируемого объема выделения ресурсов;
критический путь проекта.
73. Руководитель проекта обеспечивает актуальность устава проекта и плана управления проектом.
74. Руководитель проекта обеспечивает соблюдение срока, порядка подготовки и требований к содержанию устава проекта и календарного плана-графика работ, а также согласование и утверждение указанных управленческих документов по проекту.

66. Жобаның күнтізбелік жоспар-кестесі әрбір міндетті шешуге арналған белгілі бір уақытта осы міндеттердің қажетті ретпен орналастырылуын ескере отырып, мақсатқа қол жеткізуге арналған міндеттер тізімін білдіреді және: жұмыстардың немесе міндеттердің сатыларын/кезеңдерін, олар арқылы жұмыстардың немесе міндеттердің келесі сатысына/кезеңіне өту туралы шешім қабылданатын, олардың бақылау нүктелерін (кезеңдерін) қамтиды.
67. Жоспарлау үлкен міндеттерді неғұрлым кішкентай міндеттерге бөлу (декомпозициялау) қағидатына негізделген.
Декомпозициялау жобаны сәтті аяқтау үшін орындалатын жұмыстардың/міндеттердің толық тізімін қалыптастырғанға дейін жалғасуы мүмкін.
Міндеттерді декомпозициялаудың оңтайлы деңгейі бір міндетті орындаудың жоспарланған ұзақтығы шамамен күнтізбелік 7 (жеті) күнді (таяудағы 30 (отыз) күнге кемінде 4 (төрт) міндетті) құрайтын бір апталық жоспарлау қадамы болып саналады.
68. Жұмыстарды декомпозициялау төменгі деңгейдегі жұмыстар мынадай шарттарға сәйкес келген:
жұмыстар жоба жетекшісі мен жобалық командаға айқын әрі түсінікті;
жұмыстың түпкі нәтижесі және оған қол жеткізу тәсілдері түсінікті;
уақытша сипаттамалар және жұмыстарды орындау үшін жауапкершілік нақты айқындалған кезде тоқтатылады.
69. Жұмысты декомпозициялау процесінде жоба жетекшісі жобаны басқарудың ақпараттық жүйесінде жұмыстардың иерархиялық құрылымын әзірлеуді қамтамасыз етеді.
70. Жұмыстың иерархиялық құрылымы негізінде, демалыс кестесін ескере отырып, жобалық топтың құрамы өзектілендіріледі. Осы ақпараттың негізінде Офис айқындайтын нысан бойынша жобаның ресурстарын басқару жоспары қалыптастырылады.
Жоба жетекшісі жоба командасының әрбір қатысушысына жобаға қатысуға бөлінген жұмыс уақытын жүктеуді жоспарлау мақсатында жұмыстарды орындау үшін қажетті еңбек шығындарын бағалауды жүзеге асырады.
71. Жобаны жоспарлау кезінде жобалық командаға әдіснамалық қолдауды базалық бағытты іске асыру тобының бас менеджері көрсетеді.
72. Жобаны басқару жоспарын қалыптастыру процесінде жобалық команда:
жоба жұмыстарын орындаудың бірізділігін құруға мүмкіндік беретін жұмыстар арасындағы логикалық және (немесе) технологиялық өзара байланыстарды;
жобаның жалпы ұзақтығына қосылатын жұмыстардың ұзақтығы. Бұл ретте ресурстарды бөлудің жоспарланған көлемін ескере отырып, әрбір жұмыстың орындалу ұзақтығына баға беріледі;
жобаның сыни жолын айқындайды.
73. Жоба жетекшісі жоба жарғысының және Жобаны басқару жоспарының өзектілігін қамтамасыз етеді.
74. Жоба жетекшісі жоба жарғысын және жұмыстардың күнтізбелік жоспар-кестесін дайындаудың мерзімі мен тәртібінің және мазмұнына қойылатын талаптардың сақталуын, сондай-ақ Жоба бойынша көрсетілген басқару құжаттарын келісуді және бекітуді қамтамасыз етеді.

75. Руководитель проекта разрабатывает график еженедельных скрам–встреч с участниками проектной команды (скрам-график работы проектной команды).
76. Календарный план-график проекта и план управления проектом согласовываются координатором проекта (при наличии), руководителем группы проектов и другими заинтересованными сторонами и утверждается в формате "Базового плана" в информационной системе проектного управления руководителем группы реализации базового направления.
77. Цель проекта, утвержденная в уставе проекта, изменяется только при положительном влиянии данного изменения на достижение целей группы проектов/базового направления/программы.
78. При разработке плана управления проектом руководитель проекта учитывает требования заказчика, опыт реализации аналогичных проектов и извлеченные уроки, применяемые шаблоны (материалы хранятся в базе знаний в информационной системе проектного управления).
79. Бюджет проекта на предстоящий период корректируется с учетом расходов на оплату услуг консультанта по проектному управлению или проектной организации по итогам собеседования.
80. Роль руководителя проекта закрепляется соответствующим решением руководителя группы проектов по согласованию с руководителем группы реализации базового направления за лицом, определенным в соответствии с пунктом 9 Регламента, либо за одним из сотрудников Министерства, участвующих в реализации проекта.
Параграф 4. Исполнение (реализация) проекта
81. На этапе исполнения (реализации) проекта проводятся работы, включенные в план управления проектом, для достижения целей проекта в рамках запланированного бюджета, графиков и качества (ожиданий заинтересованных сторон).
В ходе данного этапа осуществляется управление процессами:
управление проектной командой;
управление заинтересованными сторонами (стейкхолдерами);
управление коммуникациями;
управление бюджетом (стоимостью) и закупками проекта;
управление рисками проекта;
управление изменениями в проекте;
управление качеством и содержанием проекта;
и иными процессами согласно календарному плану-графику проекта.
Базовыми управляющими документами проекта являются устав проекта и план управления проектом.
Офисом или проектными офисами Министерства в зависимости от масштаба, сложности, специфики сферы/отрасли/региона устанавливаются обязательные требования к реализации указанных процессов и ведению соответствующих документов по проекту.
82. Процесс управления проектной командой осуществляется посредством использования информационной системы проектного управления и включает:

75. Жоба жетекшісі жобалық команданың қатысушыларымен апта сайынғы скрам-кездесулердің кестесін (жобалық команда жұмысының скрам-кестесі) әзірлейді.
76. Жұмыстардың күнтізбелік жоспар-кестесі мен Жобаны басқару жоспарын жоба үйлестірушісі (болса), жобалар тобының жетекшісі және басқа да мүдделі тараптар келіседі және базалық бағытты іске асыру тобының жетекшісі жобалық басқарудың ақпараттық жүйесіндегі "Базалық жоспар" форматында бекітеді.
77. Жоба жарғысында бекітілген жобаның мақсаты, егер оны өзгерту жобалар тобының/базалық бағыттың/бағдарламаның мақсаттарына қол жеткізуге оң ықпал етсе ғана өзгертілуі мүмкін.
78. Жобаны басқару жоспарын әзірлеу кезінде жоба жетекшісі тапсырыс берушінің талаптарын, ұқсас жобаларды іске асыру тәжірибесін және алынған сабақтарды ескереді, қолданылатын шаблондарды (материалдар жобалық басқарудың ақпараттық жүйесіндегі білімдер базасында сақталады) пайдаланады.
79. Әңгімелесудің қорытындысы бойынша жобаны басқару жөніндегі консультанттың немесе жобалау ұйымының көрсетілетін қызметтеріне ақы төлеуге арналған шығыстарды ескере отырып, жобаның алдағы кезеңге арналған бюджеті түзетіледі.
80. Жоба басшысының рөлі Регламенттің 9-тармағына сәйкес айқындалған тұлғаға не жобаны іске асыруға қатысатын Министрлік қызметкерлерінің біріне базалық бағытты іске асыру тобы басшысының келісімі бойынша жобалар тобы басшысының тиісті шешімімен бекітіледі.
4-параграф. Жобаны орындау (іске асыру)
81. Жобаны орындау (іске асыру) кезеңінде жоспарланған бюджет, кестелер және сапа (мүдделі тараптардың күтулері) шеңберінде жобаның мақсаттарына қол жеткізу үшін Жобаны басқару жоспарына енгізілген жұмыстар жүргізіледі.
Бұл кезең барысында процестерді басқару:
жобалық топты басқару;
мүдделі тараптарды (стейкхолдерлерді) басқару;
коммуникацияларды басқару;
жобаның бюджетін (құнын) және сатып алуды басқару;
жобаның тәуекелдерін басқару;
жобадағы өзгерістерді басқару;
жобаның сапасы мен мазмұнын басқару;
және жобаның күнтізбелік жоспар-кестесіне сәйкес өзге де процестерді басқару жүзеге асырылады.
Жобаның негізгі басқарушы құжаттары жоба жарғысы және Жобаны басқару жоспары болып табылады.
Офис немесе Министрліктің Жобалық офистері ауқымына, күрделілігіне, аяның/саланың/өңірдің ерекшелігіне қарай көрсетілген процестерді іске асыруға және жоба бойынша тиісті құжаттарды жүргізуге қойылатын міндетті талаптарды белгілейді.
82. Жобалық команданы басқару процесі жобалық басқарудың ақпараттық жүйесін пайдалану арқылы жүзеге асырылады және мыналарды:

1) формирование руководителем проекта персонального состава проектной команды из представителей государственных органов (соисполнителей) и других заинтересованных сторон с одновременным предоставлением соответствующего уровня доступа в информационную систему проектного управления всем участникам проектной команды;
2) распределение задач между участниками проекта, в том числе с использованием методологии и инструментов аджайл для обеспечения требуемого уровня декомпозиции задач;
3) обеспечение выполнения задач членами проектной команды, в том числе оказание им содействия и осуществление оперативной эскалации проблемных вопросов на соответствующий уровень принятия решений;
4) создание условий для постоянного повышения уровня компетенций участниками проектной команды, как в проектном управлении, так и в соответствующей отрасли/сфере реализации проекта.
83. Процесс управления заинтересованными сторонами (стейкхолдерами) включает:
1) определение перечня заинтересованных сторон с формированием соответствующего реестра, включающего оценку их заинтересованности в результатах проекта, уровня ожиданий от проекта, возможности и степени их влияния на ход реализации проекта, уровня ожиданий проектной команды от стейкхолдеров;
2) разработку и постоянную актуализацию плана управления заинтересованными сторонами, имеющими соответствующие ожидания от реализации проекта;
3) реализацию плана управления заинтересованными сторонами, предусматривающего выполнение практических задач (мероприятий), направленных на обеспечение высокой степени удовлетворенности заинтересованных сторон результатами проекта.
84. Процесс управления коммуникациями включает:
1) организацию внутренних коммуникаций и оперативного взаимодействия между членами проектной команды, проектным персоналом государственных органов и Офиса, заинтересованными сторонами и иными участниками проектной деятельности посредством работы в информационной системе проектного управления, и использования систем документооборота, систем мгновенного обмена сообщений, электронной почты, телефонной связи, а также онлайн и офлайн скрам-встреч, вебинаров, конференций, консультаций и переговоров.
Внутренние коммуникации на всех этапах проекта направляются на создание условий партнерства, коллаборации, совместной выработки решений с учетом мнения всех заинтересованных сторон.
При наличии у члена проектной команды мнения, отличного от принятого решения, указанный член проектной команды фиксирует свою позицию в архиве документов проекта в информационной системе проектного управления;

1) қажет болған кезде Жоба жетекшісінің Жобалық команданың барлық қатысушыларына жобалық басқарудың ақпараттық жүйесіне қол жеткізудің тиісті деңгейін бір мезгілде ұсына отырып, мемлекеттік органдардың (бірлесіп орындаушылардың) және басқа да мүдделі тараптардың өкілдерінен жобалық команданың дербес құрамын қалыптастыруын;
2) жобалық команданың қатысушылары арасында міндеттерді бөлу, оның ішінде міндеттерді декомпозициялаудың қажетті деңгейін қамтамасыз ету үшін аджайл әдіснамасы мен құралдарын пайдалана отырып бөлуді;
3) жобалық команда мүшелерінің міндеттерді орындауын қамтамасыз етуді, оның ішінде оларға жәрдем көрсету және проблемалық мәселелерді шешімдер қабылдаудың тиісті деңгейіне жедел эскалациялауды жүзеге асыруды;
4) жобалық басқаруда, сол сияқты жобаны іске асырудың тиісті саласында/ аясында жобалық команда қатысушыларының құзыреттілік деңгейін тұрақты арттыру үшін жағдайлар жасауды қамтиды.
83. Мүдделі тараптарды (стейкхолдерлерді) басқару процесі мыналарды қамтиды:
1) жобаның нәтижелеріне олардың мүдделілігін, жобадан күтулер деңгейін, жобаны іске асыру барысына олардың әсер ету мүмкіндігі мен дәрежесін, стейкхолдерлерден жобалық команданың күтулер деңгейін бағалауды қамтитын тиісті тізілімді қалыптастыра отырып, мүдделі тараптардың тізбесін айқындауды;
2) Жобаны іске асырудан тиісті күтулері бар Мүдделі тараптарды басқару жоспарын әзірлеу және оны тұрақты өзектілендіруді;
3) мүдделі тараптардың жоба нәтижелеріне қанағаттануының жоғары дәрежесін қамтамасыз етуге бағытталған Практикалық міндеттердің (іс-шаралардың) орындалуын көздейтін мүдделі тараптарды басқару жоспарын іске асыруды.
84. Коммуникацияны басқару процесі мыналарды қамтиды:
1) ішкі коммуникацияларды ұйымдастыруды және жобалық топ мүшелері, мемлекеттік органдар мен Офистің жобалық персоналы, мүдделі тараптар мен жобалық қызметтің өзге де қатысушылары арасында жобалық басқарудың ақпараттық жүйесінде жұмыс істеу және құжат айналымы жүйелерін, хабарламаларды жедел алмасу жүйелерін, электрондық поштаны, телефон байланысын, сондай-ақ онлайн және офлайн скрам-кездесулерді, вебинарларды, конференцияларды, консультациялар мен келіссөздерді пайдалану арқылы жедел өзара іс-қимылын.
Жобаның барлық кезеңдеріндегі ішкі коммуникациялар серіктестік, ынтымақтастық жағдайларын жасауға, барлық мүдделі тараптардың пікірлерін ескере отырып, шешімдерді бірлесіп әзірлеуге бағытталған.
Жобалық команда мүшесінде қабылданған шешімнен өзгеше пікір болған кезде, көрсетілген жобалық команда мүшесі жобалық басқарудың ақпараттық жүйесінде жоба құжаттарының архивінде өз ұстанымын тіркейді;

2) организацию внешних коммуникаций с населением и общественностью, в том числе научной и гражданской, в соответствии с требованиями и рекомендациями Коммуникационного центра Офиса и Коммуникационного центра проектного офиса Министерства.
Внешние коммуникации осуществляются для разъяснения целей и ожидаемых общественно-значимых результатов проекта, освещения хода практической реализации проекта и получения "обратной связи", вовлечения заинтересованных сторон в процесс реализации проекта путем:
организации и проведения личных встреч руководителя проекта, участников проектной команды, руководителя группы проектов, руководителя базового направления, руководителя программы с целевой аудиторией;
размещения информации в средствах массовой информации, в том числе в социальных сетях.
Для эффективной реализации проекта разрабатывается медиаплан и (или) коммуникационный план по проекту в соответствии с требованиями Коммуникационного центра Офиса и Коммуникационного центра проектного офиса Министерства, которые позволяют выстраивать событийный ряд на весь период реализации проекта с полным освещением деятельности и достижения общественно-значимых результатов по проекту.
Медиаплан и (или) коммуникационный план по проекту разрабатываются проектной командой при поддержке Коммуникационного центра проектного офиса Министерства, и обеспечивается руководителем Коммуникационного центра проектного офиса Министерства.
85. Процесс управления бюджетом (стоимостью) и закупками проекта включает:
1) обеспечение реализации проекта в пределах стоимости проекта, определенной в процессе планирования проекта, а также внесение соответствующих изменений в проект;
2) организацию и осуществление закупок по проекту;
3) обеспечение контроля использования финансовых средств, в том числе методом "освоенного объема", который позволяет контролировать эффективность выполнения проекта на основе данных бухгалтерского и управленческого учета.
При осуществлении проектов за счет средств бюджета и (или) Национального фонда Республики Казахстан, а также Единого накопительного пенсионного фонда или Фонда обязательного медицинского страхования, данные проекты реализуются с учетом бюджетного законодательства, в том числе обеспечивается документирование всех процедур, связанных с бюджетным процессом.
86. Процесс управления рисками проекта включает:
1) определение потенциальных рисков и формирование реестра рисков проекта;
2) формирование плана управления рисками проекта и его постоянная актуализация с учетом внутренней и внешней среды проекта, в том числе определение риск-аппетита по проекту;

2) Офистің коммуникациялық орталығының және Министрліктің Жобалық офисінің коммуникациялық орталығының талаптары мен ұсынымдарына сәйкес халықпен және жұртшылықпен сыртқы коммуникацияларды, оның ішінде ғылыми және азаматтық коммуникацияларды ұйымдастыруын.
Сыртқы коммуникациялар Жобаның мақсаттары мен күтілетін қоғамдық маңызы бар нәтижелерді түсіндіру, Жобаның практикалық іске асырылу барысын жариялау және "кері байланыс" алу, жобаны іске асыру процесіне мүдделі тараптарды тарту үшін:
Жоба жетекшісінің, Жобалық топ қатысушыларының, Жобалар тобы жетекшісінің, базалық бағыт жетекшісінің, бағдарлама жетекшісінің мақсатты аудиториямен жеке кездесулерін ұйымдастыру және өткізу;
бұқаралық ақпарат құралдарында, оның ішінде әлеуметтік желілерде ақпарат орналастыру жолымен жүзеге асырылады.
Жобаны тиімді іске асыру үшін Офистің Коммуникациялық орталығының және Министрліктің Жобалық офисінің Коммуникациялық орталығының талаптарына сәйкес жоба бойынша медиа-жоспар және (немесе) коммуникациялық жоспар әзірленеді, олар жобаны іске асырудың бүкіл кезеңінде жоба бойынша қызметті және қоғамдық маңызы бар нәтижелерге қол жеткізуді толық жариялай отырып, оқиғалар қатарын құруға мүмкіндік береді.
Жоба бойынша медиажоспарды және (немесе) коммуникациялық жоспарды жобалық команда Министрліктің Жобалық офисінің коммуникациялық орталығының қолдауымен әзірлейді және оны Министрліктің Жобалық офисінің коммуникациялық орталығының басшысы қамтамасыз етеді.
85. Жобанының бюджетін (құнын) және сатып алуды басқару процесі мыналарды қамтиды:
1) жобаны жоспарлау процесінде айқындалған жоба құны шегінде жобаны іске асыруды қамтамасыз ету, сондай-ақ жобаға тиісті өзгерістер енгізуді;
2) жоба бойынша сатып алуды ұйымдастыру және жүзеге асыруды;
3) қаржы қаражатының пайдаланылуын бақылауды, оның ішінде бухгалтерлік және басқарушылық есеп деректерінің негізінде жобаның орындалу тиімділігін бақылауға мүмкіндік беретін "игерілген көлем" әдісімен қамтамасыз етуді.
Жоба бюджет және (немесе) Қазақстан Республикасының Ұлттық қоры, сондай-ақ Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры немесе Әлеуметтік медициналық сақтандыру қоры қаражаты есебінен жүзеге асырылған кезде, бұл жобалар бюджет заңнамасы ескеріле отырып іске асырылады, оның ішінде бюджет процесіне байланысты барлық рәсімдерді құжаттау қамтамасыз етіледі.
86. Жобаның тәуекелдерін басқару процесі:
1) әлеуетті тәуекелдерді айқындау және Добаның тәуекелдер тізілімін қалыптастыруды;
2) жобаның тәуекелдерін басқару жоспарын қалыптастыру және жобаның ішкі және сыртқы ортасын ескере отырып, оны үнемі өзектілендіру, оның ішінде жоба бойынша тәуекел-тәбетті айқындауды;

3) выполнение плана управления рисками проекта.
87. Процесс управления изменениями осуществляется по результатам мониторинга проекта в соответствии с настоящим Типовым регламентом.
88. Процесс управления качеством и содержанием проекта включает:
1) определение ключевых факторов успеха проекта;
2) определение целевых индикаторов и показателей и целей проекта, соответствующих принципам, установленным в пункте 5 Правил осуществления проектного управления;
3) обеспечение соответствия промежуточных продуктов и конечных результатов проекта ожиданиям заказчика в соответствии с установленными в уставе проекта критериями и требованиями к содержанию проекта.
Прием и контроль качества промежуточных результатов проекта, осуществляется руководителем группы проектов совместно с координатором проекта (при наличии).
89. Реализация проекта осуществляется участниками проектной команды в соответствии с уставом проекта и планом управления проектом.
90. Участники проектной команды реализуют запланированные задачи (мероприятия) для достижения контрольных событий в установленные сроки. При этом руководитель проекта своевременно информирует руководителя группы проектов и проектный офис Министерства о возникающих проблемах и рисках посредством информационного табло по проблемным вопросам по форме согласно приложению 2 к Типовому регламенту.
91. Если в ходе реализации проекта возникает задача, выполнение которой выходит за рамки полномочий/возможностей участников проектных команд и требует участия исполнителей других структурных подразделений Министерства, других государственных органов и (или) иных третьих лиц, по инициативе любого участника проектной команды, руководителем базового направления, в соответствии с пунктом 81 Правил осуществления проектного управления направляется проектное задание, по форме согласно приложению 3 к Типовому регламенту.
92. Руководитель проекта осуществляет взаимодействие непосредственно с исполнителем проектного задания и обеспечивает максимально содействие в выполнении задачи.
93. Руководитель проекта осуществляет общее управление проектом (выполняет управленческие задачи) и обеспечивает своевременность и качество реализации задач (мероприятий), достижение контрольных событий.
94. Исполнение запланированных задач (мероприятий) фиксируется в информационной системе проектного управления.
95. Руководитель проекта совместно с координатором проекта (при наличии), руководителем группы проектов организуют совещания со всей проектной командой в скрам-формате.

3) Жобаның тәуекелдерін басқару жоспарын орындауды қамтиды.
87. Өзгерістерді басқару процесі осы Үлгілік регламентке сәйкес жобаны мониторингілеудің нәтижелері бойынша жүзеге асырылады.
88. Жобаның сапасы мен мазмұнын басқару процесі мыналарды қамтиды:
1) Доба жетістігінің түйінді факторларын айқындауды;
2) Жобалық басқаруды жүзеге асыру қағидаларының 5-тармағында белгіленген қағидаттарға сәйкес келетін жобаның нысаналы индикаторлары мен көрсеткіштерін және мақсаттарын айқындауды;
3) жобаның Жарғысында белгіленген жобаның мазмұнына қойылатын өлшемшарттар мен талаптарға сәйкес жобаның аралық өнімдері мен түпкілікті нәтижелерінің Тапсырыс берушінің күтулеріне сәйкестігін қамтамасыз етуді.
Жобаның аралық нәтижелерін қабылдауды және сапасын бақылауды жоба үйлестірушісімен (болса) бірлесіп, жобалар тобының жетекшісі жүзеге асырады.
89. Жобаны іске асыруды Доба жарғысына және Жобаны басқару жоспарына сәйкес жобалық команданың қатысушылары жүзеге асырады.
90. Жобалық команданың қатысушылары белгіленген мерзімде бақылау оқиғаларына қол жеткізу үшін жоспарланған міндеттерді (іс-шараларды) іске асырады. Бұл ретте жоба жетекшісі туындаған проблемалар мен тәуекелдер туралы жобалар тобының жетекшісін және мемлекеттік органның Жобалық офисін осы Үлгілік регламентке 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ақпараттық табло арқылы уақтылы хабардар етеді.
91. Егер жобаны іске асыру барысында орындалуы жобалық командаларға қатысушылардың өкілеттіктері/мүмкіндіктері шеңберінен шығатын және Министрліктің басқа құрылымдық бөлімшелерінің, басқа мемлекеттік органдардың және (немесе) өзге үшінші тұлғалардың орындаушыларын талап ететін міндет туындаса, Жобалық команданың кез келген қатысушысының бастамасы бойынша базалық бағыттың жетекшісі осы Үлгілік регламентке 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Жобалық басқаруды жүзеге асыру қағидаларының 81-тармағына сәйкес жобалау тапсырмасын жібереді.
92. Жоба жетекшісі жобалық тапсырманы орындаушымен тікелей өзара іс-қимылды жүзеге асырады және міндетті орындауда барынша мүмкін болатын жәрдемді қамтамасыз етеді.
93. Жоба жетекшісі Жобаны жалпы басқаруды жүзеге асырады (басқарушылық міндеттерді орындайды) және міндеттердің (іс-шаралардың) уақтылы және сапалы іске асырылуын, бақылау оқиғаларына қол жеткізілуін қамтамасыз етеді.
94. Жоспарланған міндеттердің (іс-шаралардың) орындалуы жобалық басқарудың ақпараттық жүйесінде тіркеледі.
95. Жоба жетекшісі Жоба үйлестірушісімен (болса), жобалар тобының жетекшісімен бірлесіп, скрам-форматта барлық жобалық командамен кеңестер ұйымдастырады.

96. Руководитель проекта еженедельно формирует отчет о статусе проекта в формате информационного табло в информационной системе проектного управления.
В еженедельном отчете о статусе проекта указывается:
1) наличие отклонений от календарного плана-графика проекта;
2) при наличии нежелательных отклонений либо рисков отклонений от календарного плана-графика проекта – планируемые действия (меры) для устранения отклонений;
3) задачи и (или) проблемные вопросы, требующие эскалации с указанием соответствующего уровня принятия управленческих решений.
97. Руководитель проекта дополнительно представляет к информационному табло:
отчет о фактическом достижении контрольных событий за отчетный период,
прогноз прохождения запланированных контрольных событий на ближайшие отчетные периоды,
сведения о рисках, проблемах, о достигнутых и планируемых результатах проекта, не вошедших в утвержденный план управления проектом.
98. Руководитель проекта и исполнители проектных заданий при наличии проблем и препятствий в выполнении задач проекта, которые не сняты ими на своем уровне, совместно с группой реализации базового направления прорабатывают варианты их решения в рабочем порядке.
99. Руководитель проекта незамедлительно информирует координатора проекта (при наличии), руководителя группы проектов, руководителя группы реализации базового направления и (или) руководителя проектного офиса Министерства о возникших проблемах, и предлагает варианты решения, а также проблемные вопросы включаются в повестку дня ближайшей встречи с руководителем базового направления и/или выносятся на очередное еженедельное заседание (оперативное совещание) управляющего комитета программы.
100. При отсутствии действенных мер со стороны руководителя группы проектов по решению проблемного вопроса проекта и наличии угрозы срыва календарного плана-графика проекта, руководитель проекта посредством информационной системы проектного управления эскалирует задачу (проблемный вопрос) на уровень руководителя базового направления, и (или) руководителя проектного офиса Министерства, и (или) руководителя программы и (или) Офиса и (или) куратора общенационального приоритета.
Параграф 5. Мониторинг и корректировка проекта
101. На этапе мониторинга и корректировки проекта осуществляются измерение хода выполнения проекта, сопоставление полученных результатов с календарным планом-графиком проекта, утверждение запросов на изменения и выполнение корректирующих действий, включая превентивные меры.
102. Этап мониторинга и корректировки проекта включает:

96. Жоба жетекшісі апта сайын жобалық басқарудың ақпараттық жүйесінде ақпараттық табло форматында Жобаның мәртебесі туралы есеп қалыптастырады.
Жобаның мәртебесі туралы апта сайынғы есепте мыналар көрсетіледі:
1) жобаның күнтізбелік жоспар-кестесінен ауытқулардың болуы;
2) жағымсыз ауытқулар не Жобаның күнтізбелік жоспар-кестесінен ауытқу тәуекелдері болса, ауытқуларды жою үшін жоспарланған іс-қимылдар (шаралар);
3) басқарушылық шешімдерді қабылдаудың тиісті деңгейін көрсете отырып, эскалациялауды талап ететін міндеттер және (немесе) проблемалық мәселелер.
97. Жоба жетекшісі ақпараттық таблоға қосымша:
есепті кезеңдегі бақылау оқиғаларына нақты қол жеткізу туралы есепті,
жақын арадағы есепті кезеңдерге жоспарланған бақылау оқиғаларының өту болжамын,
бекітілген Жобаны басқару жоспарына кірмеген тәуекелдер, проблемалар туралы, жобаның қол жеткізілген және жоспарланған нәтижелері туралы мәліметтерді береді.
98. Жоба жетекшісі және Жоба тапсырмаларын орындаушылар өздерінің деңгейінде алып тасталмайтын жоба міндеттерін орындауда проблемалар мен кедергілер болса, базалық бағытты іске асыру тобымен бірлесіп, оларды жұмыс тәртібімен шешу нұсқаларын пысықтайды.
99. Жоба жетекшісі туындаған проблемалар туралы жоба үйлестірушісін (болса), жобалар тобының жетекшісін, базалық бағытты іске асыру тобының жетекшісін және (немесе) Министрліктің Жобалық офисінің басшысын дереу хабардар етеді және шешу нұсқаларын ұсынады, сондай-ақ проблемалық мәселелерді базалық бағыт жетекшісімен таяудағы кездесудің күн тәртібіне енгізіледі және/немесе Бағдарламаның басқарушы комитетінің кезекті апта сайынғы отырысына (жедел кеңесіне) шығарылады.
100. Жобаның проблемалық мәселесін шешу бойынша жобалар тобының жетекшісі тарапынан пәрменді шаралар болмаған және Жобаның күнтізбелік жоспар-кестесінің бұзылу қаупі болған кезде Жоба жетекшісі жобалық басқарудың ақпараттық жүйесі арқылы міндетті (проблемалық мәселені) базалық бағыттың жетекшісі және (немесе) Министрліктің Жобалық офисінің басшысы және (немесе) бағдарламаның және (немесе) Офистің басшысы және (немесе) жалпыұлттық басымдықтың кураторы деңгейіне эскалациялайды.
5-параграф. Жобаны мониторингілеу және түзету
101. Жобаны мониторингілеу және түзету кезеңінде жобаның орындалу барысын өлшеу, алынған нәтижелерді жобаның күнтізбелік жоспар-кестесімен салыстыру, алдын алу шараларын қоса алғанда, өзгерістерге сұрау салуларды бекіту және түзету іс-қимылдарын орындау жүзеге асырылады.
102. Жобаны бақылау және түзету кезеңі:

1) мониторинг выполнения задач проекта, осуществляемый непосредственно в информационной системе проектного управления с использованием интерактивных онлайн-дашбордов и соответствующих индикаторов;
2) формирование непосредственно в информационной системе проектного управления еженедельных информационных табло по проблемным вопросам проекта для рассмотрения на скрам-встречах с руководителем группы проектов и (или) координатором проекта (при наличии) для последующей эскалации проблемного вопроса;
3) обеспечение решения эскалированных задач (проблемных вопросов);
4) оценку влияния воздействия внутренней и внешней среды на проект и внесения изменений в проект.
При обнаружении несоответствий руководитель проекта принимает корректирующие действия и/или инициирует процесс управления изменениями проекта;
5) принятие решения о внесении изменений в проект с корректировкой плана управления проектом на основании запроса на изменение в проект по форме, определенной Офисом;
6) регулярный мониторинг освоения ресурсов проекта, в том числе бюджета проекта, и контроль эффективности использования ресурсов проекта.
103. Члены проектной команды регулярно информируют руководителя проекта о проблемах, возникших в ходе выполнения проекта, и появлении новых, ранее не выявленных рисках.
На основании полученной информации руководитель проекта предпринимает корректирующие действия или превентивные меры.
104. Изменения в проект вносятся руководителем проекта по инициативе участников проектной команды и (или) заинтересованных сторон по согласованию с руководителем группы проектов, координатором проекта (при наличии).
При актуализации календарного плана-графика проекта руководитель проекта уведомляет заинтересованные стороны о корректировке календарного плана-графика проекта.
105. Обоснованный формализованный запрос на изменение управляющих документов проекта, в том числе в устав проекта, план управления проектом, состав проектной команды, календарный план-график проекта вносится любым участником проектной команды руководителю проекта.
Запрос на изменения фиксируется в информационной системе проектного управления в архиве документов по проекту.
106. Процесс внесения изменений в проект осуществляется непосредственно в информационной системе проектного управления в соответствии со следующим алгоритмом:
1) инициатор готовит документ "Запрос на изменение. Лист изменения", по форме, определенной Офисом, размещает его в архиве документов по проекту и уведомляет руководителя проекта о запросе на изменения;
2) руководитель проекта организует анализ предложенных изменений и рассмотрение запроса с заинтересованными сторонами в течение 5 (пяти) рабочих дней (если запрос не требует реагирования до 5 (пяти) рабочих дней) и принимает либо отклоняет запрос на изменение.
Руководитель проекта проводит анализ предложенных изменений и обсуждение их с координатором проекта (при наличии) и руководителем группы проектов.
При отклонении запроса на изменения представляются обоснования.
Запрос на изменение отклоняется без его оценки:
если он не влияет на качество проекта и не соответствует принятым управляющим документам проекта;
при некорректном запросе на изменение;
при ухудшении качественных и количественных целевых показателей проекта;

1) интерактивті онлайн-дашбордтарды және тиісті индикаторларды пайдалана отырып, Жобалық басқарудың ақпараттық жүйесінде тікелей жүзеге асырылатын жоба міндеттерінің орындалуын мониторингілеуді;
2) жобалар тобының жетекшісімен және (немесе) жоба үйлестірушісімен (болса) скрам-кездесулерде қарау үшін, кейін проблемалық мәселені эскалациялау үшін Жобаның проблемалық мәселелері бойынша апта сайынғы ақпараттық таблоларды тікелей жобалық басқарудың ақпараттық жүйесінде қалыптастыруды;
3) эскалацияланған міндеттердің (проблемалық мәселелердің) шешілуін қамтамасыз етуді;
4) ішкі және сыртқы орта әсерінің жобаға және жобаға өзгерістер енгізуге ықпалын бағалауды.
Сәйкессіздіктер анықталған кезде, Жоба жетекшісі түзету іс-қимылдарын қабылдайды және/немесе жобаның өзгерістерін басқару процесіне бастамашылық жасайды;
5) Офис айқындаған нысан бойынша жобаны өзгертуге арналған сұрау салудың негізінде Жобаны басқару жоспарын түзете отырып, жобаға өзгерістер енгізу туралы шешім қабылдауды;
6) жоба ресурстарын, оның ішінде жоба бюджетін игерудің тұрақты мониторингілеуді және жоба ресурстарын пайдаланудың тиімділігін бақылауды қамтиды.
103. Жобалық команданың мүшелері жоба жетекшісін жобаны орындау барысында туындаған проблемалар және бұрын анықталмаған жаңа тәуекелдердің пайда болуы туралы үнемі хабардар етеді.
Алынған ақпараттың негізінде жоба жетекшісі қажетті түзету әрекеттерін немесе алдын алу шараларын қабылдайды.
104. Жобаға өзгерістерді Жоба жетекшісі жобалар тобы басшысымен, жоба үйлестірушісімен (бар болса) келісу бойынша жобалық командаға қатысушылардың және (немесе) мүдделі тараптардың бастамасы бойынша енгізеді.
Жобаның күнтізбелік жоспар-кестесін өзектілендіру кезінде жоба жетекшісі мүдделі тараптарды күнтізбелік жоспар-кестенің түзетілуі туралы хабардар етеді.
105. Жобаның басқарушы құжаттарын, оның ішінде жобаның жарғысын, жобаны басқару жоспарын, Жобалық командасының құрамын, жобаның күнтізбелік жоспар-кестесін өзгертуге негізделген формализацияланған сұрау салуды жоба басшысына жобалық команданың кез келген қатысушысы енгізеді.
Өзгерістерге сұрау салу жоба құжаттарының архивінде жобалық басқарудың ақпараттық жүйесінде тіркеледі.
106. Жобаға өзгерістер енгізу процесі тікелей Жобаны басқарудың ақпараттық жүйесінде мына алгоритмге сәйкес жүзеге асырылады:
1) бастамашы Офис айқындаған нысан бойынша "Өзгеріске сұрау салу. Өзгерту парағы" құжатын дайындайды, оны жоба бойынша құжаттар архивіне орналастырады және жоба жетекшісін өзгеріске сұрау салу туралы хабардар етеді;
2) жоба жетекшісі 5 (бес) жұмыс күні ішінде (егер сұрау салу 5 (бес) күнге дейін ден қоюды талап етпесе) ұсынылған өзгерістерді талдауды және мүдделі тараптармен сұрау салуды қарауды ұйымдастырады және өзгеріске сұрау салуды қабылдайды не қабылдаудан бас тартады.
Жоба жетекшісі ұсынылған өзгерістерге талдау жүргізеді және оларды жоба үйлестірушісімен (болса) және жобалар тобының жетекшісімен талқылайды.
Өзгерістерге сұрау салу қабылданбаған кезде негіздемелер ұсынылады.
Өзгеріске сұрау салудан:
егер ол жобаның сапасына әсер етпесе және басқарушы қабылдаған құжаттарға сәйкес келмесе;
өзгеріске сұрау салу қате жіберілген кезде;
жобаның сапалық және сандық нысаналы көрсеткіштері нашарлаған кезде оны бағалаусыз қабылдаудан бас тартылуы мүмкін;

3) по результатам рассмотрения запроса руководитель проекта:
при принятии запроса к исполнению устанавливает статус "Запрос, принятый к исполнению",
при отклонении запроса к исполнению устанавливает статус "Запрос отклоненный" с уведомлением инициатора;
4) руководитель проекта, при участии соответствующих специалистов для анализа запроса, оценивает изменение сроков, стоимости, объема и качества проекта при принятии запроса на изменения;
5) если запрос на изменение не приводит к изменению базового плана проекта по срокам, стоимости или качеству проекта, то решение по его утверждению принимается руководителем проекта и устанавливается статус "Запрос, принятый к исполнению";
6) если запрос на изменение приводит к изменению одного из показателей базового плана, то данный запрос выносится на рассмотрение руководителя группы проектов;
7) после принятия запроса на изменение последующие действия выполняются в соответствии с утвержденными процедурами управления проектом (процедуры планирования, утверждения изменения бюджета, согласования документов, выполнения разработок);
8) при планировании работ в календарном плане-графике проекта в суммарной задаче "Запросы на изменение" создается подзадача с номером запроса, в которой осуществляется планирование работ.
107. После согласования изменений, руководитель проекта вносит соответствующие корректировки в управляющие документы и обеспечивает их реализацию в соответствии с внесенными изменениями.
108. Руководитель проекта обеспечивает корректность данных по проекту, внесенных в управляющие документы проекта и информационную систему проектного управления.
109. Календарный план-график проекта подлежит уточнению не реже 1 (одного) раза в месяц с декомпозицией задач на последующие 30 (тридцать) дней таким образом, чтобы их длительность не превышала 7 (семи) календарных дней (не менее 4 (четырех) задач на ближайшие 30 (тридцать) календарных дней).
110. После утверждения изменений, касающихся устава проекта, плана управления проектом, состава проектной команды, календарного плана-графика проекта работ руководитель проекта осуществляет корректировку указанных документов.
111. К запросам на изменение также относятся запросы на приостановку или прекращение проекта.
Прекращение проекта означает его досрочное завершение без возможности возобновления.
Приостановка проекта означает его досрочное завершение с возможностью последующего возобновления.
112. Запрос на прекращение или приостановление проекта направляется руководителю группы проектов и руководителю группы реализации базового направления для принятия управленческого решения о дальнейших действиях:
по проектам, соответствующим требованиям, установленным в пункте 78 Правил осуществления проектного управления, решение о приостановлении либо прекращении принимается управляющим комитетом программы по согласованию с Офисом и (или) управляющим советом общенационального приоритета.

3) сұрау салуды қараудың нәтижелері бойынша жоба басшысы:
сұрау салуды орындауға қабылдау кезінде "орындауға қабылданған сұрау салу" мәртебесін белгілейді,
орындауға сұрау салу қабылданбаған кезде бастамашыны хабардар ете отырып, "бас тартылған сұрау салу" мәртебесін белгілейді;
4) жоба жетекшісі өзгеріске сұрау салуды талдау үшін талап етілетін мамандардың қатысуымен өзгеріске сұрау салуды қабылдау кезінде жобаның мерзімдерінің, құнының, көлемі мен сапасының өзгеруін бағалайды;
5) егер өзгеріске сұрау салу жобаның мерзімдері, құны немесе сапасы бойынша жобаның базалық жоспарын өзгертуге әкелмесе, онда оны бекіту жөніндегі шешімді жоба жетекшісі қабылдайды және "Орындауға қабылданған сұрау салу" мәртебесі белгіленеді;
6) егер өзгеріске сұрау салу базалық жоспар көрсеткіштерінің бірін өзгертуге әкеп соқса, онда осы сұрау салу жобалар тобы жетекшісінің қарауына шығарылады;
7) өзгеріске сұрау салу қабылданғаннан кейін кейінгі іс-қимылдар жобаны басқарудың бекітілген рәсімдеріне (жоспарлау, бюджетті өзгертуді бекіту, құжаттарды келісу, әзірлемелерді орындау рәсімдері) сәйкес орындалады;
8) жұмыстарды жоспарлаған кезде "Өзгеріске сұрау салу" жиынтық міндетіндегі күнтізбелік жоспар-кестеде жұмыстарды жоспарлау жүзеге асырылатын сұрау салу нөмірі бар кіші міндет құрылады.
107. Өзгерістер келісілгеннен кейін, жоба жетекшісі басқарушы құжаттарға тиісті түзетулер енгізеді және енгізілген өзгерістерге сәйкес олардың іске асырылуын қамтамасыз етеді.
108. Жоба жетекшісі Жобаның басқарушы құжаттарына және жобалық басқарудың ақпараттық жүйесіне енгізілген жоба бойынша деректердің дұрыстығын қамтамасыз етеді.
109. Жобаның күнтізбелік жоспар-кестесі ұзақтығы күнтізбелік жеті күннен аспайтындай (таяудағы күнтізбелік отыз күнге кемінде төрт міндет) келесі отыз күнге арналған міндеттерді декомпозициялай отырып, айына кемінде бір рет нақтылануы тиіс.
110. Жоба жарғысына, Жобаны басқару жоспарына, жобалық команданың құрамына, жұмыстардың күнтізбелік жоспар-кестесіне қатысты өзгерістер бекітілгеннен кейін жоба жетекшісі көрсетілген құжаттарды түзетуді жүзеге асырады.
111. Өзгеріске сұрау салуға сонымен қатар жобаны тоқтата тұруға немесе тоқтатуға сұрау салу да жатады.
Жобаны тоқтату оны қайта бастау мүмкіндігінсіз мерзімінен бұрын аяқтауды білдіреді.
Жобаны тоқтата тұру оны кейін қайта бастау мүмкіндігімен мерзімінен бұрын аяқтауды білдіреді.
112. Жобаны тоқтатуға немесе тоқтата тұруға сұрау салу одан әрі іс-қимыл туралы басқарушылық шешім қабылдау үшін Жобалар тобының жетекшісіне және базалық бағытты іске асыру тобының жетекшісіне жіберіледі:
Жобалық басқаруды жүзеге асыру қағидаларының 78-тармағында белгіленген талаптарға сәйкес келетін жобалар бойынша тоқтата тұру не тоқтату туралы шешімді Офиспен және (немесе) жалпыұлттық басымдықтың басқарушы кеңесімен келісу бойынша бағдарламаның Басқарушы комитеті қабылдайды.

Прекращение проекта осуществляется в соответствии с пунктами 121 и 122 Регламента.
113. После получения указания руководителя группы проектов и руководителя группы реализации базового направления о приостановке либо прекращении проекта руководитель проекта формирует итоговый отчет о завершении проекта, согласно пункту 120 настоящего Регламента и согласовывает его с руководителем группы проектов и руководителем группы реализации базового направления.
114. Итоговый отчет о завершении приостановленного либо прекращенного проекта размещается в информационной системе проектного управления в архиве документов по проекту.
Параграф 6. Завершение проекта
115. Проект завершатся в плановом или принудительном порядке.
116. Плановое завершение проекта осуществляется при достижении всех целей проекта, обозначенных в уставе проекта.
117. Факт достижения поставленных перед проектом целей и ключевых национальных индикаторов, достижение которых предусмотрено в рамках проекта программы, подтверждается в зависимости от масштаба и сложности проекта руководителем группы проектов и (или) руководителем базового направления и (или) заказчиком проекта.
118. При не подтверждении и (или) не принятия результатов проекта, проект возвращается на этап реализации.
119. При плановом завершении проекта руководитель проекта предпринимает следующие действия:
1) организует передачу результатов проекта заинтересованным сторонам в соответствии с требованиями к проекту;
2) определяет возможности для дальнейшего развития результатов проекта и представляет их в виде рекомендаций заинтересованным сторонам;
3) подготавливает документацию для закрытия проекта, в соответствии с перечнем документов, предусмотренным планом управления проектом, который включает в себя итоговый отчет по реализации проекта.
Итоговый отчет по реализации проекта готовит руководитель проекта по согласованию с руководителем группы проектов.
По результатам рассмотрения итогового отчета по реализации проекта принимается решение о завершении проекта.
По проектам, соответствующим требованиям, установленным в пункте 78 Правил осуществления проектного управления, итоговый отчет с докладом руководителя проекта выносится на рассмотрение управляющего комитета программы и (или) управляющего совета общенационального приоритета.
120. Итоговый отчет о завершении проекта содержит следующую информацию:
1) отчет о достижении цели и результатов проекта;
2) отчет по содержанию проекта;
3) отчет по рискам проекта;
4) отчет по бюджету проекта;
5) отчет по управленческим трудозатратам;

Жобаны тоқтату Үлгілік регламенттің 121 және 122-тармақтарына сәйкес жүзеге асырылады.
113. Жобалар тобы жетекшісінің және базалық бағытты іске асыру тобы жетекшісінің жобаны тоқтата тұру не тоқтату туралы нұсқауын алғаннан кейін жоба жетекшісі осы Үлгілік Регламенттің 120-тармағына сәйкес жобаның аяқталуы туралы қорытынды есепті қалыптастырады және оны жобалар тобының жетекшісімен және базалық бағытты іске асыру тобының жетекшісімен келіседі.
114. Тоқтатыла тұрған немесе тоқтатылған жобаның аяқталуы туралы қорытынды есеп жоба бойынша құжаттардың архивінде Жобалық басқарудың ақпараттық жүйесіне орналастырылады.
6-параграф. Жобаны аяқтау
115. Жоба жоспарлы немесе мәжбүрлі түрде аяқталуы мүмкін.
116. Жобаның жарғысында белгіленген жобаның барлық мақсаттарына қол жеткізілген кезде жобаны жоспарлы аяқтау мүмкін болады.
117. Жобаның алдына қойылған мақсаттарға және қол жеткізілуі бағдарлама жобасының шеңберінде көзделген ұлттық түйінді индикаторларға қол жеткізу фактісін жобаның ауқымы мен күрделілігіне қарай Жобалар тобының жетекшісі және (немесе) базалық бағыттың жетекшісі және (немесе) жобаға тапсырыс беруші растайды.
118. Жобаның нәтижелері расталмаған және (немесе) қабылданбаған кезде, жоба іске асыру кезеңіне қайтарылады.
119. Жоба жоспарлы аяқталған кезде Жоба жетекшісі мынадай іс-қимылдарды қабылдайды:
1) жобаның нәтижелерін жобаға қойылатын талаптарға сәйкес мүдделі тараптарға беруді ұйымдастырады;
2) жоба нәтижелерін одан әрі дамыту үшін мүмкіндіктерді айқындайды және оларды мүдделі тараптарға ұсынымдар түрінде ұсынады;
3) жобаны іске асыру бойынша қорытынды есепті қамтитын Жобаны басқару жоспарында көзделген құжаттар тізбесіне сәйкес жобаны жабу үшін құжаттама дайындайды.
Жобаны іске асыру бойынша қорытынды есепті Жобалар тобы жетекшісімен келісу бойынша жоба жетекшісі дайындайды.
Жобаны іске асыру жөніндегі қорытынды есепті қараудың нәтижелері бойынша жобаны аяқтау туралы шешім қабылданады.
Жобалық басқаруды жүзеге асыру қағидаларының 78-тармағында белгіленген талаптарға сәйкес келетін жобалар бойынша қорытынды есеп жоба жетекшісінің баяндамасымен бірге Бағдарламаның басқарушы комитетінің және (немесе) Жалпұлттық басымдықтың басқарушы кеңесінің қарауына шығарылады.
120. Жобаның аяқталуы туралы қорытынды есеп мынадай ақпаратты қамтиды:
1) жобаның мақсаты мен нәтижелеріне қол жеткізу туралы есеп;
2) жобаның мазмұны бойынша есеп;
3) жобаның тәуекелдері бойынша есеп;
4) жобаның бюджеті бойынша есеп;
5) басқарушылық еңбек шығындары бойынша есеп;

6) оценку реализации проекта;
7) извлеченные уроки проекта и рекомендации;
8) пояснительную записку.
Для различных типов проектов в зависимости от масштаба, сложности, стоимости, сферы, отрасли реализации проекта Офис определяет соответствующие формы итогового отчета по реализации проекта.
121. Решение о принудительном завершении проекта принимается руководителем базового направления и (или) заказчиком:
при неактуальности цели проекта и нецелесообразности их изменения;
при выявлении несоответствия между целями проекта и целями программы;
при наличии потери экономической обоснованности проекта, когда фактические затраты на реализацию проекта превышают плановые, и выгоды от реализации проекта и достижения его целей меньше затрат на его реализацию.
Решение о принудительном завершении проектов, реализуемых в соответствии с пунктом 78 Правил осуществления проектного управления, представляется на рассмотрение управляющего комитета программы и (или) на рассмотрение управляющего совета общенационального приоритета в зависимости от масштаба и сложности проекта.
122. После принятия соответствующего решения о принудительном завершении проекта руководитель проекта предпринимает следующие действия:
организует передачу имеющихся результатов проекта заинтересованным сторонам;
определяет возможности для дальнейшего развития имеющихся результатов проекта и представляет их в виде рекомендаций заинтересованным сторонам;
подготавливает документацию для закрытия проекта, с учетом перечня документов, предусмотренного планом управления проектом, с обоснованием решения об итогах и принудительном завершении проекта.
123. Документы проекта хранятся:
1) в электронном виде в информационной системе проектного управления. По истечении сроков ведомственного хранения, электронные документы в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 сентября 2018 года № 575 "Об утверждении Правил приема, учета и использования документов Национального архивного фонда и других архивных документов ведомственными и частными архивами" передаются на государственное хранение посредством интеграции информационной системы проектного управления и информационной системы "Единый архив электронных документов";
2) в бумажном виде в ведомственном архиве Министерства: по проектам, определенным в соответствии с пунктом 78 Правил осуществления проектного управления, а также по проектам, планом управления которых предусмотрено хранение определенного перечня документов, которые передаются в структурное подразделение государственного органа, ответственного за реализацию проекта, по Акту приема-передачи, подписываемому руководителем проекта и руководителем группы проектов.

6) жобаның іске асырылуын бағалау;
7) жобадан алған сабақтар мен ұсынымдар;
8) түсіндірме жазба.
Жобаның ауқымына, күрделілігіне, құнына, аясына, іске асырылу саласына қарай жобалардың әртүрлі типтері үшін Офис жобаны іске асыру жөніндегі қорытынды есептің тиісті нысандарын айқындайды.
121. Жобаны мәжбүрлеп аяқтау туралы шешімді базалық бағыттың жетекшісі және (немесе) тапсырыс беруші:
жоба мақсатының өзекті болмауы және оларды өзгертудің орынсыздығы кезінде;
жоба мақсаттары мен бағдарлама мақсаттары арасындағы сәйкессіздік анықталған кезде;
жобаны іске асыруға арналған нақты шығындар жоспарланғаннан асып кетсе және жобаны іске асыру мен оның мақсаттарына қол жеткізудің пайдасы оны іске асыруға жұмсалатын шығындардан аз болып, жобаның экономикалық негізділігінің ысырабы болған кезде қабылдайды.
Жобалық басқаруды жүзеге асыру қағидаларының 78-тармағына сәйкес іске асырылатын жобаларды мәжбүрлеп аяқтау туралы шешім жобаның ауқымы мен күрделілігіне қарай Бағдарламаның басқарушы комитетінің қарауына және (немесе) Жалпыұлттық басымдықтың басқарушы кеңесінің қарауына шығаруға ұсынылады.
122. Жобаны мәжбүрлеп аяқтау туралы тиісті шешім қабылданғаннан кейін жоба жетекшісі мынадай іс-қимылдарды қабылдайды:
жобаның қолда бар нәтижелерін мүдделі тараптарға беруді ұйымдастырады;
жобаның қолда бар нәтижелерін одан әрі дамыту үшін мүмкіндіктерді айқындайды және оларды мүдделі тараптарға ұсынымдар түрінде ұсынады;
Жобаны басқару жоспарында көзделген құжаттар тізбесін ескере отырып, жобаның қорытындылары мен мәжбүрлеп аяқталуы туралы шешімді негіздей отырып, жобаны жабу үшін құжаттама дайындайды.
123. Жобаның құжаттары:
1) жобалық басқарудың ақпараттық жүйесінде электронды түрде сақталады. Ведомстволық сақтау мерзімі өткеннен кейін электронды құжаттар "Ұлттық архив қорының құжаттарын және ведомстволық және жеке архивтердің басқа архив құжаттарын қабылдау, есепке алу және пайдалану қағидалары туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2018 жылғы 19 қыркүйектегі № 575 қаулысына сәйкес жобалық басқарудың ақпараттық жүйесімен және "Электронды құжаттардың бірыңғай архиві" ақпараттық жүйесімен интеграциялану арқылы мемлекеттік сақтауға беріледі;
2) Жобалық басқаруды жүзеге асыру қағидаларының 78-тармағына сәйкес айқындалған жобалар бойынша, сондай-ақ Басқару жоспарында жобаны іске асыруға жауапты мемлекеттік органның құрылымдық бөлімшесіне берілетін, жоба жетекшісі және жобалар тобының жетекшісі қол қоятын Қабылдау-тапсыру актісі бойынша белгілі бір құжаттар тізбесін сақтау көзделген жобалар бойынша Министрліктің архивінде қағаз түрінде сақталады.

Глава 7. Информационная система проектного управления
124. Управляющие документы, формируемые непосредственно в информационной системе проектного управления:
план управления программой;
устав проекта;
план управления проектом.
125. План управления программой представляет собой совокупность следующих документов, формируемых непосредственно в информационной системе проектного управления либо сохраненных в архиве документов соответствующей программы, сгруппированных по соответствующим группам проектов и базовым направлениям программы:
1) Карта проектов и инициатив (мер) программы по форме, согласно приложению 3 к Правилам осуществления проектного управления;
2) решений управляющих комитетов программ (протоколы заседаний и совещаний) о целесообразности остановки, запуска, перезапуска проектов, разработки новых инициатив (мер) и перераспределении ресурсов;
3) перечень приоритетных проектов, реализуемых в течение ближайших 12 (двенадцати) месяцев, с указанием информации об уровне приоритета проекта, сроках реализации, о расчетной потребности в финансовых средствах и об источниках финансирования;
4) перечень перспективных проектов, направленных на решение выявленных проблемных вопросов с учетом прогноза развития сферы/отрасли/региона на среднесрочную перспективу до окончания срока действия программы с указанием информации о расчетной потребности в финансовых средствах и планируемых источниках финансирования;
5) перечень инициатив, направленных на достижение целей программы и требующих предварительной проработки для принятия решения о дальнейшей реализации;
6) стратегия коммуникационного сопровождения программы;
7) проект, содержащий задачи организационно-институционального характера, направленный на обеспечение реализации программы,
8) скрам-графики работы проектного офиса Министертсва с базовыми направлениями и группами проектов, по форме согласно приложению 4 настоящего Регламента;
9) информационное табло по проблемным вопросам базового направления по форме согласно приложению 2 настоящего Регламента;
126. Устав проекта, формируемый непосредственно в информационной системе проектного управления, содержит следующую информацию:
наименование проекта;
наименование группы проектов и базового направления, в рамках которых реализуется проект;
даты начала и планируемого завершения проекта;
уровень приоритетности проекта;
фамилию, имя, отчество (при наличии) лиц, ответственных за результаты проекта: инициатор проекта, руководитель проекта, руководитель группы проектов, руководитель базового направления, руководитель программы, куратор общенационального приоритета;
цель, измеримые целевые индикаторы и показатели проекта;
критерии успеха проекта;
бюджет проекта;
идентифицированные риски;
дополнительная информация по усмотрению руководителя проекта вносится в архив документов проекта.

7 -тарау. Жобалық басқарудың ақпараттық жүйесі
124. Жобалық басқарудың ақпараттық жүйесінде тікелей қалыптастырылатын басқару құжаттары:
Бағдарламаны басқару жоспары;
Жоба жарғысы;
Жобаны басқару жоспары.
125. Бағдарламаны басқару жоспары жобаны басқарудың ақпараттық жүйесінде тікелей қалыптастырылатын не тиісті бағдарлама құжаттарының архивінде сақталған, жобалардың тиісті топтары мен бағдарламаның негізгі бағыттары бойынша топтастырылған келесі құжаттардың жиынтығын білдіреді:
1) Жобалық басқаруды жүзеге асыру қағидаларында бекітілген нысан бойынша бағдарламаның жобалары мен бастамаларының (шараларының) картасы;
2) Бағдарламаларды басқарушы комитеттерінің жобаларды тоқтатудың, іске қосудың, қайта іске қосудың, жаңа бастамаларды (шараларды) әзірлеудің және ресурстарды қайта бөлудің орындылығы туралы шешімдері (отырыстар мен кеңестердің хаттамалары);
3) жобаның басымдық деңгейі, іске асыру мерзімдері туралы, қаржы қаражатына есептік қажеттілік туралы және қаржыландыру көздері туралы ақпаратты көрсете отырып, таяудағы он екі ай ішінде іске асырылатын басым жобалардың тізбесі;
4) қаржы қаражатына есептік қажеттілік және жоспарланатын қаржыландыру көздері туралы ақпаратты көрсете отырып, бағдарламаның қолданылу мерзімі аяқталғанға дейін орта мерзімді перспективаға арналған аяны/саланы/өңірді дамыту болжамын ескере отырып анықталған проблемалық мәселелерді шешуге бағытталған перспективалық жобалардың тізбесі;
5) бағдарламаның мақсаттарына қол жеткізуге бағытталған және одан әрі іске асыру туралы шешім қабылдау үшін алдын ала пысықтауды талап ететін бастамалар тізбесі;
6) бағдарламаны коммуникациялық сүйемелдеу стратегиясы;
7) бағдарламаны іске асыруды қамтамасыз етуге бағытталған ұйымдастырушылық-институционалдық сипаттағы міндеттерді қамтитын жоба;
8) осы Үлгілік регламенттің 4-қосымшасына сәйкес нысан бойынша базалық бағыттары мен жобалар топтары бар мемлекеттік органның жобалық офис жұмысының скрам-кестелері;
9) осы Үлгілік регламенттің 2-қосымшасына сәйкес нысан бойынша базалық бағыттағы проблемалық мәселелер бойынша ақпараттық табло.
126. Жобаны басқарудың ақпараттық жүйесінде тікелей қалыптастырылатын жоба жарғысы мынадай ақпаратты қамтиды:
жобаның атауы;
жоба іске асырылатын жобалар тобының және базалық бағыттың атауы;
жобаның басталуы мен аяқталуы жоспарланған күн;
жобаның басымдық деңгейі;
жобаның нәтижелеріне жауапты тұлғалардың аты, әкесінің аты (болған жағдайда), тегі: Жобаның бастамашысы, Жоба жетекшісі, жобалар тобының жетекшісі, базалық бағыттың жетекшісі, бағдарлама жетекшісі, жалпыұлттық басымдықтың кураторы;
жобаның мақсаты, өлшенетін нысаналы индикаторлары мен көрсеткіштері;
жоба жетістігінің өлшемшарттары;
жоба бюджеті;
сәйкестендірілген тәуекелдер;
жоба жетекшісінің қалауы бойынша қосымша ақпарат жоба құжаттарының архивіне енгізіледі.

127. План управления проектом представляет собой совокупность следующих документов, формируемых непосредственно в информационной системе проектного управления либо сохраненных в архиве документов соответствующей проекта:
персональный состав участников проектной команды, включающий список лиц, имеющих доступ к информационной системе проектного управления, с приложением протокола стартового совещания по проекту;
иерархическая структура работ и календарный план-график работ проекта с указанием контрольных точек (вех);
реестр заинтересованных сторон проекта и план управления заинтересованными сторонами;
матрица проектных ролей и ответственности;
план управления коммуникациями;
медиаплан и (или) коммуникационный план по проекту;
карта рисков и план управления рисками;
перечень документов, обязательных для хранения в бумажном виде после завершения проекта;
план управления ресурсами проекта;
план управления бюджетом проекта;
план управления закупками проекта;
скрам- график работы проектной команды;
план управления качеством проекта;
план управления содержанием проекта;
план управления изменениями проекта;
отчет о статусе проекта в формате онлайн-дашборда;
итоговый отчет о реализации проекта;
журнал извлеченных уроков проекта.
Формы документов, указанных в настоящем пункте, определяются Офисом.
128. Проектная деятельность Министерства осуществляется в информационной системе проектного управления.
129. Доступ в информационную систему проектного управления обеспечивается каждому участнику проектной команды и лицам, осуществляющим проектные роли.
130. Организация контроля исполнения (постановка на контроль), мониторинг и снятие с контроля документов (поручений), указанных в пункте 16 Правил осуществления проектного управления, в том числе по обращениям граждан, связанным с выполняемыми проектными офисами Министерства программами/проектами/задачами, осуществляется службами контроля Министерства, непосредственно в информационной системе проектного управления в рамках соответствующего портфеля общенационального приоритета.
Снятие с контроля данных документов (поручений) осуществляется:
путем представления письменного документа (письма) об исполнении указанных поручений в установленном порядке;
непосредственно в информационной системе проектного управления в соответствии с настоящим пунктом Регламента.
Основанием для снятия с контроля данных документов (поручений) является информация в информационной системе проектного управления, должным образом подтверждающая достоверность и своевременность факта исполнения документа (поручения) посредством онлайн-дашбордов, индикаторов, электронных документов, размещенных в архиве документов соответствующего компонента портфеля общенационального приоритета.
Сотрудники службы контроля Министерства принимают или отклоняют факт исполнения документа (поручения) непосредственно в информационной системе проектного управления с принятием следующих решений:

127. Жобаны басқару жоспары жобалық басқарудың ақпараттық жүйесінде тікелей қалыптастырылатын не тиісті жобаның құжаттар архивінде сақталған мынадай құжаттардың жиынтығын білдіреді:
жоба бойынша алғашқы кеңестің хаттамасын қоса бере отырып, жобалық басқарудың ақпараттық жүйесіне қолжетімділігі бар адамдарды қамтитын жобалық команда қатысушыларының дербес құрамы;
жұмыстардың иерархиялық құрылымы және бақылау нүктелерін (кезеңдерін) көрсете отырып, жоба жұмыстарының иерархиялық құрылымы және жұмыстың күнтізбелік жоспар-кестесі;
жобаның мүдделі тараптарының тізілімі және мүдделі тараптарды басқару жоспары;
жобалық рөлдер мен жауапкершілік матрицасы;
коммуникацияларды басқару жоспары;
жоба бойынша медиа-жоспар және (немесе) коммуникациялық жоспар;
тәуекелдер картасы және тәуекелдерді басқару жоспары;
Жоба аяқталғаннан кейін қағаз түрінде сақтауға міндетті құжаттардың тізбесі;
Жоба ресурстарын басқару жоспары;
Жоба бюджетін басқару жоспары;
Жобаны сатып алуды басқару жоспары;
Жобалық команда жұмысының SCRUM-кестесі;
Жоба сапасын басқару жоспары;
Жоба мазмұнын басқару жоспары;
Жоба өзгерістерін басқару жоспары;
Онлайн-дашборд форматындағы жобаның мәртебесі туралы есеп;
Жобаны іске асыру туралы қорытынды есеп;
алынған сабақтар журналы.
Осы тармақта көрсетілген құжаттардың нысандарын Офис айқындайды.
128. Министрліктің жобалық қызметі Жобалық басқарудың ақпараттық жүйесінде жүзеге асырылады.
129. Жобалық басқарудың ақпараттық жүйесіне жобалық команданың әрбір қатысушысының және осы Үлгілік регламенттің 5-тармағында көрсетілген жобалық рөлдерді жүзеге асыратын адамдардың қолжетімділігі қамтамасыз етіледі.
130. Жобалық басқаруды жүзеге асыру қағидаларының 16-тармағында көрсетілген құжаттардың (тапсырмалардың), оның ішінде азаматтардың Министрліктің Жобалық офисі орындайтын бағдарламаларға/жобаларға/міндеттерге байланысты өтініштері бойынша орындалуын бақылауды (бақылауға қоюды), мониторингті және бақылаудан алуды ұйымдастыруды Министрліктің бақылау қызметтері жалпыұлттық басымдықтың тиісті қоржыны шеңберінде тікелей Жобалық басқарудың ақпараттық жүйесінде жүзеге асырады.
Осы құжаттарды (тапсырмаларды) бақылаудан алу:
белгіленген тәртіппен көрсетілген тапсырмалардың орындалуы туралы жазбаша құжатты (хатты) ұсыну арқылы;
Үлгілік регламенттің осы тармағына сәйкес жобалық басқарудың ақпараттық жүйесінде тікелей жүзеге асырылады.
Жалпыұлттық басымдық портфелінің тиісті компонентінің құжаттар архивінде орналастырылған онлайн-дашбордтар, индикаторлар, электрондық құжаттар арқылы құжаттың (тапсырманың) орындалу фактісінің анықтығы мен уақтылығын тиісті түрде растайтын жобалық басқарудың ақпараттық жүйесіндегі ақпарат осы құжаттарды (тапсырмаларды) бақылаудан алу үшін негіз болып табылады.
Министрліктің бақылау қызметінің қызметкерлері мынадай шешімдер қабылдай отырып, құжаттың (тапсырманың) орындалу фактісін тікелей жобалық басқарудың ақпараттық жүйесінде қабылдайды немесе қабылдамайды:

1) отклонить запрос на снятие с контроля при неполном или некачественном исполнении документа (поручения) с указанием причин отклонения и определением дополнительных действий (задач) для полного исполнения документа (поручения) и устанавливает сроки их выполнения;
2) принять (согласовать) запрос на снятие с контроля документа (поручения);
3) при продолжении работы определить дополнительные действия (задачи) и установить сроки их выполнения.
131. Лицо, наделенное соответствующим уровнем проектной роли, на любом этапе формирования и исполнения документов (поручений), указанных в пункте 130 настоящего Регламента, вносит поручение проектному офису Министерства непосредственно в информационной системе проектного управления в рамках реализации компонентов соответствующих портфелей общенациональных приоритетов/программ/базовых направлений/групп проектов/проектов.
При этом в зависимости от уровня статуса, сложности, масштаба, срочности и других характеристик, поручение декомпозируется на вытекающие из поручения задачи или дополнятся новыми связанными задачами/проектами/инициативами для качественного и своевременного выполнения поручения в рамках срока, установленного для данного поручения.
132. Направление контрольного документа (поручения) проектному офису Министерства для обеспечения исполнения, мониторинга и контроля осуществляется на любом этапе доведения документа (поручения) для исполнения после предварительной консультации сотрудников Канцелярии Премьер-Министра Республики Казахстан или сотрудников службы контроля Министерства, имеющих соответствующий уровень доступа к информационной системе проектного управления, с сотрудниками проектного офиса Министерства о включении документа (поручения) в виде задачи/проекта/группы проектов в соответствующее базовое направление программы в информационной системе проектного управления.
При дублировании нового контрольного поручения с ранее данным (аналогичным) поручением и/или оно реализуется в действующем проекте, соответствующей службе контроля направляется уведомление с указанием названия и идентификационного номера проекта, в рамках которого будет исполнено и/или выполняться новое поручение.
133. Срок исполнения нового поручения устанавливается в следующем порядке:
1) при исполнении поручения в рамках реализуемого проекта, руководитель проекта определяет статус поручения как "новая задача проекта" или как "подзадача к задаче проекта" исходя из календарного плана-графика проекта;

1) құжатты (тапсырманы) толық орындамау себептерін көрсете отырып және құжатты (тапсырманы) толық орындау үшін қажетті қосымша әрекеттерді (міндеттерді) айқындай отырып, құжатты (тапсырманы) толық емес немесе сапасыз орындаған кезде бақылаудан алуға сұрау салудан бас тарту және оларды орындау мерзімдерін белгілеу;
2) құжатты (тапсырманы) бақылаудан алуға сұрау салуды қабылдау (келісу);
3) жұмысты жалғастырған кезде қосымша әрекеттерді (міндеттерді) айқындау және оларды орындау мерзімдерін белгілеу.
131. Осы Үлгілік регламенттің 130-тармағында көрсетілген құжаттарды (тапсырмаларды) қалыптастырудың және орындаудың кез келген кезеңінде жобалау рөлінің тиісті деңгейі берілген адам жалпыұлттық басымдықтың/бағдарламалардың/базалық бағыттардың/жобалар топтарының/жобалардың тиісті портфельдерінің құрамдауыштарын іске асыру шеңберінде тікелей жобалық басқарудың ақпараттық жүйесінде Министрліктің Жобалық офисіне тапсырма енгізеді.
Бұл ретте, мәртебе деңгейіне, күрделілігіне, ауқымына, жеделдігіне және басқа да сипаттамаларына қарай тапсырма тапсырмадан туындайтын міндеттерге декомпозицияланады немесе осы тапсырма үшін белгіленген мерзім шеңберінде тапсырманы сапалы және уақтылы орындау үшін жаңа байланысты міндеттермен/жобалармен/бастамалармен толықтырылады.
132. Орындауды, мониторингті және бақылауды қамтамасыз ету үшін бақылау құжатын (тапсырмасын) Министрліктің Жобалық офисіне жіберу Қазақстан Республикасының Премьер-Министрі Кеңсесінің қызметкерлері немесе Жобалық басқарудың ақпараттық жүйесіне тиісті қол жеткізу деңгейі бар Министрліктің бақылау қызметінің қызметкерлері Министрліктің Жобалық офисінің қызметкерлеріне міндет/жоба/жобалар тобы түріндегі құжатты (тапсырманы) жобалық басқарудың ақпараттық жүйесіндегі бағдарламаның тиісті базалық бағытына енгізу туралы алдын ала консультация бергеннен кейін құжатты (тапсырманы) орындау үшін жеткізудің кез келген кезеңінде жүзеге асырылады.
Бұрын берілген (ұқсас) тапсырмамен жаңа бақылау тапсырмасы қайталанған және/немесе ол қолданыстағы жобада іске асырылған кезде тиісті бақылау қызметіне оның шеңберінде жаңа тапсырма орындалатын және/немесе орындалатын Жобаның атауы мен сәйкестендіру нөмірі көрсетіле отырып хабарлама жіберіледі.
133. Жаңа тапсырманың орындалу мерзімі мынадай тәртіппен белгіленеді:
1) тапсырма іске асырылып жатқан жоба шеңберінде орындалған кезде, жоба жетекшісі жобаның күнтізбелік жоспар-кестесін негізге ала отырып, тапсырманың мәртебесін "Жобаның жаңа міндеті" немесе "Жобаның міндетіне кіші міндет" деп айқындайды;

2) при исполнении поручения как новый проект в группе проектов, руководитель группы проектов по согласованию с сотрудником, организующим исполнение документа (поручения), определяет оптимальный срок реализации проекта и исполнения документа (поручения).
Данный срок скорректируется в течение 3 (трех) рабочих дней с даты формирования поручения в информационной системе проектного управления по результатам разработки проектной командой календарного плана-графика нового проекта и фиксируется в информационной системе проектного управления в качестве базового календарного плана-графика проекта;
3) выполнение поручений, указанных в пункте 130 Регламента, осуществляется в соответствии с чек-листами с алгоритмами выполнения поручений, разрабатываемыми Офисом.
134. В процессе выполнения поручения проектная команда и сотрудник Канцелярии Премьер-Министра Республики Казахстан, организующий исполнение поручения, для обеспечения качественного его исполнения и соответствия ожиданиям руководства и других заинтересованных сторон взаимодействуют между собой и другими участниками проектной деятельности в рабочем порядке в аджайл-формате без дополнительного документооборота.
135. В целях снижения бюрократии и бумажного документооборота, повышения оперативности и уровня мотивации проектной команды, обмен информацией, осуществляется непосредственно в информационной системе проектного управления.
136. Руководитель программы, руководители базовых направлений, руководители групп проектов, осуществляют мониторинг и контроль исполнения программы, базовых направлений, групп проектов в информационной системе проектного управления посредством онлайн-дашбордов, характеризующих статус проекта/базового направления/программы в онлайн-режиме.
137. Использование информационной системы проектного управления участниками проектной деятельности в ходе осуществления проектного управления является обязательным.
138. Сроки хранения документов, в том числе электронных, по проектам, определяются приказом исполняющего обязанности Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 29 сентября 2017 года № 263 "Об утверждении Перечня типовых документов, образующихся в деятельности государственных и негосударственных организаций, с указанием срока хранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 15997) с учетом принадлежности к портфелю общенационального приоритета/ государственной программе, национальному проекту/ программным документам.
По проектам, реализуемым в рамках:
портфеля общенационального приоритета – срок хранения определяется по итогам реализации портфеля общенационального приоритета;
государственных программ, национальных проектов – срок хранения определяется по итогам реализации общенационального приоритета, но не менее 3 (трех) лет;
программных документов – срок хранения определяется по итогам завершения реализации программного документа, но не менее 3 (трех) лет после завершения реализации программного документа.

2) тапсырма жобалар тобындағы жаңа жоба ретінде орындалған кезде, жобалар тобының жетекшісі құжаттың (тапсырманың) орындалуын ұйымдастыратын қызметкермен келісу бойынша жобаны іске асырудың және құжаттың (тапсырманың) орындалуының оңтайлы мерзімін айқындайды.
Бұл мерзім жобалық команданың жаңа жобаның күнтізбелік жоспар-кестесін әзірлеуі нәтижесінде Жобалық басқарудың ақпараттық жүйесінде тапсырма қалыптастырылған күннен бастап үш (3) жұмыс күні ішінде түзетіледі және Жобалық басқарудың ақпараттық жүйесінде жобаның базалық күнтізбелік жоспар-кестесі ретінде тіркеледі;
3) Үлгілік регламенттің 130-тармағында көрсетілген тапсырмаларды орындауды Офис әзірлейтін тапсырмаларды орындау алгоритмдері бар чек-парақтарға сәйкес жүзеге асырылады.
134. Тапсырманы орындау процесінде Жобалық команда және тапсырманы орындауды ұйымдастыратын Қазақстан Республикасының Премьер-Министрі Кеңсесінің қызметкері оның сапалы орындалуын және басшылық пен басқа да мүдделі тараптардың болжалдарына сәйкестігін қамтамасыз ету үшін өзара және Жобалық қызметтің басқа да қатысушыларымен қосымша құжат айналымынсыз, жұмыс тәртібінде аджайл-форматында өзара іс-қимыл жасайды.
135. Бюрократия мен қағаз түріндегі құжат айналымын төмендету, жобалық команданың жеделдігі мен ынталандыру деңгейін арттыру мақсатында ақпарат алмасу тікелей Жобалық басқарудың ақпараттық жүйесінде жүзеге асырылады.
136. Бағдарлама жетекшісі, базалық бағыттардың жетекшілері, жобалар топтарының жетекшілері жобаның/базалық бағыттың/бағдарламаның мәртебесін онлайн-режимде сипаттайтын онлайн-дашбордтар арқылы бағдарламаның, базалық бағыттардың, Жобалық басқарудың ақпараттық жүйесіндегі жобалар топтарының орындалуына мониторингті және бақылауды жүзеге асырады.
137. Жобалық басқаруды жүзеге асыру барысында Жобалық қызметке қатысушылардың Жобалық басқарудың ақпараттық жүйесін пайдалануы міндетті болып табылады.
138. Құжаттарды, оның ішінде электрондық, Жобалар бойынша құжаттарды сақтау мерзімдері жалпыұлттық басымдық портфеліне/мемлекеттік бағдарламаға, ұлттық жобаға/бағдарламалық құжаттарға тиістілігі ескеріле отырып, "Сақтау мерзімдерін көрсете отырып, мемлекеттік және мемлекеттік емес ұйымдар қызметінде жасалатын үлгілік құжаттар тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрі міндетін атқарушының 2017 жылғы 29 қыркүйектегі № 263 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15997 болып тіркелген) айқындалады.
Мыналардың шеңберінде іске асырылатын жобалар бойынша:
жалпыұлттық басымдық портфелі шеңберінде – сақтау мерзімі жалпыұлттық басымдық портфелін іске асыру қорытындылары бойынша айқындалады;
мемлекеттік бағдарламалардың, ұлттық жобалардың шеңберінде – сақтау мерзімі жалпыұлттық басымдықты іске асыру қорытындылары бойынша, бірақ кемінде үш (3) жыл болып айқындалады;
бағдарламалық құжаттардың шеңберінде – сақтау мерзімі бағдарламалық құжатты іске асыруды аяқтау қорытындылары бойынша, бірақ бағдарламалық құжатты іске асыру аяқталғаннан кейін кемінде 3 (үш) жыл болып айқындалады.

139. В целях обеспечения достижения запланированных результатов портфелей общенациональных приоритетов/программ/проектов, непосредственно в информационной системе проектного управления в карте целей общенациональных приоритетов ответственность за достижение ключевых национальных индикаторов в рамках программы, определяются для:
руководителя программы – в соответстствии с ключевыми национальными индикаторами, достижение которых предусмотрено программой;
руководителей базовых направлений – в соответстствии с ключевыми национальными индикаторами, достижение которых предусмотрено программой в рамках курируемых базовых направлений программы;
руководителей групп проектов – в соответстствии с ключевыми национальными индикаторами, достижение которых предусмотрено программой в рамках групп проектов, входящих в соответствующее базовое направление программы.
В процессе формирования карте целей общенациональных приоритетов на уровне куратора, руководителей программ, руководителей базовых направлений и руководителей групп проектов проектный офис Министерства непосредственно в информационной системе проектного управления обеспечивает последовательную декомпозицию, распределение и закрепление всех ключевых национальных индикаторов, достижение которых предусмотрено программой, между базовыми направлениями и группами проектов, вводит дополнительные и (или) новые целевые индикаторы и показатели базовых направлений и групп проектов.
Утверждено приказом
Министра экологии,
геологии и природных ресурсов
Республики Казахстан
от 23 июля 2021 года № 269-п
Закрепление проектных ролей в рамках организационной структуры проектного управления Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан
Сноска. Закрепление проектных ролей - в редакции приказа Министра экологии, геологии и природных ресурсов РК от 29.09.2021 № 393-ө.
1. Руководитель программ: "Национальный проект "Управление водными ресурсами и "Жасыл Қазақстан", "3-направление Национального проекта "Устойчивый экономический рост, направленный на благосостояние казахстанцев" – Министр экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан Брекешев Сериккали Амангалиевич.
2. Руководитель базового направления 1: "Таза Қазақстан" – вице-министр экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан Примкулов Ахметжан Абдижамилович;
Руководитель базового направления 2: "Үнемді Қазақстан" –вице-министр экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан Кожаниязов Серик Салаватович;
Руководитель базового направления 3: "Табиғат" – вице-министр экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан Шалабекова Алия Лазаревна.

139. Жалпыұлттық басымдықтар портфельдерінің/бағдарламалардың/ жобалардың жоспарланған нәтижелеріне қол жеткізуді қамтамасыз ету мақсатында тікелей Жобалық басқарудың ақпараттық жүйесінде, жалпыұлттық басымдықтардың мақсаттары картасында бағдарлама шеңберінде ұлттық түйінді индикаторларға қол жеткізу үшін жауапкершілік:
бағдарлама жетекшісі үшін – қол жеткізілуі бағдарламада көзделген түйінді ұлттық индикаторларға сәйкес;
базалық бағыттардың жетекшілері үшін – қол жеткізілуі бағдарламаның жетекшілік ететін базалық бағыттары шеңберінде бағдарламада көзделген ұлттық түйінді индикаторларға сәйкес;
жобалар топтарының жетекшілері үшін – қол жеткізілуі бағдарламаның тиісті базалық бағытына кіретін Жобалар топтарының шеңберінде бағдарламада көзделген ұлттық түйінді индикаторларға сәйкес айқындалады.
Куратор, бағдарламалар жетекшілері, базалық бағыттар жетекшілері және жобалар топтарының жетекшілері деңгейінде жалпыұлттық басымдықтар мақсаттарының картасын қалыптастыру процесінде Министрліктің Жобалық офисі тікелей жобалық басқарудың ақпараттық жүйесінде базалық бағыттар мен жобалар топтары арасында қол жеткізілуі бағдарламада көзделген барлық ұлттық түйінді индикаторларды дәйекті декомпозициялауды, бөлуді және бекітуді қамтамасыз етеді, базалық бағыттар мен жобалар топтарының қосымша және (немесе) жаңа нысаналы индикаторлары мен көрсеткіштерін енгізеді.
Қазақстан Республикасы
Экология, геология және
табиғи ресурстар министрінің
2021 жылғы 23 шілдедегі
№ 269-ө бұйрығымен бекітілген
Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің жобалық басқарудың ұйымдық құрылымы шеңберіндегі жобалық рөлдерді бекіту
Ескерту. Жобалық рөлдерді бекіту жаңа редакцияда – ҚР Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 29.09.2021 № 393-ө бұйрығымен.
1. "Су ресурстарын басқару және "Жасыл Қазақстан" ұлттық жобасы, "Қазақстандықтардың әл-ауқатына бағытталған тұрақты экономикалық өсу" ұлттық жобасының 3-бағыты" бағдарламаларының басшысы – Қазақстан Республикасының Экология, геология және табиғи ресурстар министрі Серікқали Аманғалиұлы Брекешев.
2. "Таза Қазақстан" 1-базалық бағытының басшысы – Қазақстан Республикасының Экология, геология және табиғи ресурстар вице-министрі Пірімқұлов Ахметжан Әбдіжәмілұлы;
"Үнемді Қазақстан" 2-базалық бағытының басшысы – Қазақстан Республикасының Экология, геология және табиғи ресурстар вице-министрі Қожаниязов Серік Салауатұлы;
"Табиғат" 3-базалық бағытының басшысы – Қазақстан Республикасының Экология, геология және табиғи ресурстар вице-министрі Шалабекова Әлия Лазарқызы.

3. Руководитель типового базового направления – руководитель аппарата Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан Утемисов Шавкат Анесович.
3.1. Руководитель группы проектов "Модернизация государственного управления" - руководитель Управления проектного офиса Департамента стратегического планирования и анализа Алмуханов Аблай Аскарович;
3.2. Руководитель группы проектов "Повышение профессионализма и квалификации государственного аппарата" – заместитель директора Департамента кадровой работы Казакбайулы Алишер;
3.3. Руководитель группы проектов "Работа с обращениями физических и юридических лиц (Слышащее государство)" – заместитель директора Департамента административной работы Баймурат Асия Баймуратовна;
3.3.1. Руководитель проекта "Нәтиже" – Тажигулова Зауре Айдархановна;
3.3.2. Руководитель проекта "Системные решения" – Ахметжанова Акжайык Барлыбаевна.
3.4. Руководитель группы проектов "Предупреждение и противодействие коррупции" – заместитель директора Департамента юридической службы Нугуманова Марал Койшибеккызы;
3.5. Руководитель группы проектов "Модернизация общественного сознания" директор Департамента стратегического планирования и анализа Ахметова Улжан Тулегеновна
3.6. Руководитель группы проектов "Цифровизация государственных услуг и сферы" – заместитель директора Департамента цифровизации, информатизации и контроля государственных услуг Куандыкова Мейргуль Уалихановна.
4. Руководитель проектного офиса Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан – директор Департамента стратегического планирования и анализа Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан Ахметова Улжан Тулегеновна;
5. Главный менеджер проектного офиса Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан – руководитель Управления проектного офиса Департамента стратегического планирования и анализа Алмуханов Аблай Аскарович.

3. Типтік базалық бағыттың жетекшісі – Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің Аппарат басшысы Өтемісов Шавхат Әнесұлы.
3.1. "Мемлекеттік басқаруды жаңғырту" жобалар тобының жетекшісі – Стратегиялық жоспарлау және талдау департаменті Жобалық офис басқармасының басшысы Алмұханов Абылай Асқарұлы;
3.2. "Мемлекеттік аппараттың кәсібилігі мен біліктілігін арттыру" жобалар тобының жетекшісі – Кадр жұмысы департаменті директорының орынбасары Қазақбайұлы Әлішер;
3.3. "Жеке және заңды тұлғалардың өтініштерімен жұмыс (Халық үніне құлақ асатын мемлекет)" жобалар тобының жетекшісі – Әкімшілік жұмысы департаменті директорының орынбасары Баймұрат Әсия Баймұратқызы;
3.3.1. "Нәтиже" жобасының жетекшісі – Тәжіғұлова Зәуре Айдарханқызы;
3.3.2. "Жүйелік шешімдер" тобының жетекшісі – Ахметжанова Ақжайық Барлыбайқызы;
3.4. "Сыбайлас жемқорлықтың алдын алу және оған қарсы іс-қимыл" жобалар тобының жетекшісі – Заң департаменті директорының орынбасары Нұғұманова Марал Қойшыбекқызы;
3.5. "Қоғамдық сананы жаңғырту" жобалар тобының жетекшісі – Стратегиялық жоспарлау және талдау департаментінің директоры Ахметова Ұлжан Төлегенқызы;
3.6. "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді және саланы цифрландыру" жобалар тобының жетекшісі – Цифрландыру, ақпараттандыру және мемлекеттік қызметтерді бақылау департаменті директорының орынбасары Қуандықова Мейіргүл Уәлиханқызы.
4. Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігі Жобалық офисінің басшысы – Стратегиялық жоспарлау және талдау департаментінің директоры Ахметова Ұлжан Төлегенқызы.
5. Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігі Жобалық офисінің бас менеджері - Стратегиялық жоспарлау және талдау департаменті Жобалық офис басқармасының басшысы Алмұханов Абылай Асқарұлы.