Об утверждении Плана по управлению пастбищами и их использованию по Майскому району на 2021 - 2022 годы
Решение Майского районного маслихата Павлодарской области от 27 августа 2021 года № 3/6
В соответствии с подпунктом 15) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", подпунктом 1) статьи 8, статьей 13 Закона Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", Майский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить прилагаемый План по управлению пастбищами и их использованию по Майскому району на 2021 - 2022 годы.
2. Контроль за исполнением настоящего решения возложить на постоянную комиссию по аграрным вопросам районного маслихата.
3. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Секретарь маслихата Майского района Арынов Г.Т.
Утвержден
решением Майского
районного маслихата
от 27 августа 2021года
№ 3/6
План по управлению пастбищами и их использованию по Майскому району на 2021 - 2022 годы
1. Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию по Майскому району на 2021 - 2022 годы (далее – План) разработан в соответствии с Законом Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан",Законом Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ", приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ".
2. План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев – пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.

Май ауданы бойынша 2021 - 2022 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарды бекіту туралы
Павлодар облысы Май аудандық мәслихатының 2021 жылғы 27 тамыздағы № 3/6 шешімі
Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергiлiктi мемлекеттiк басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 6-бабы 1-тармағының 15) тармақшасына, Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңының 8-бабы 1) тармақшасына, 13-бабына сәйкес, Май аудандық мәслихаты ШЕШТІ:
1. Қоса беріліп отырған Май ауданы бойынша 2021 - 2022 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар бекітілсін.
2. Осы шешімнің орындалуын бақылау аудандық мәслихаттың аграрлық мәселелер жөніндегі тұрақты комиссиясына жүктелсін.
3. Осы шешім оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Май аудандық мәслихатының хатшысы Ғ.Т. Арынов
Май аудандық
мәслихатының
2021 жылғы 27 тамыздағы
№ 3/6 шешімімен
бекітілді
Май ауданы бойынша 2021 - 2022жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар
1. Май ауданы бойынша 2021 - 2022 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі осы жоспар (бұдан әрі - Жоспар) Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңына, Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" № 173 бұйрығына және Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" № 3-3/332 бұйрығына сәйкес әзірленді.
2. Жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтер, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтер, иелерін-жайылым пайдаланушыларды, жеке және (немесе) заңды тұлғаларды көрсете отырып, ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы деректер, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтер, екпе және аридтік жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері, малды айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер, мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген өзге де деректер ескеріле отырып қабылданды.

3. План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
4. План содержит:
1) схему (карту) расположения пастбищ на территории Майского района в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов, согласно приложению1 к настоящему Плану;
2) приемлемые схемы пастбищеоборотов на территории Майского района, согласно приложению 2 к настоящему Плану;
3) карту Майского района с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры, согласно приложению 3 к настоящему Плану;
4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды на территории Майского района, согласно приложению 4 к настоящему Плану;
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища на территории Майского района, согласно приложению 5 к настоящему Плану;
6) схему размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при сельском округе на территории Майского района, согласно приложению 6 к настоящему Плану;
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных, согласно приложению 7 к настоящему Плану.
5. Пастбища региона делятся на 4 экологогеографические зоны (подзоны), - умеренно-засушливая степь, засушливая степь, умеренно-сухая степь, сухая степь. Территория Майского района входит в подзону сухих типчаково - ковыльных степей. Выявлено преобладание степной растительности, основными представителями которой являются: типчак, ковыли, овсяница бороздчатая, тонконог и различные виды полыней с незначительным участием степного разнотравья.
Средняя урожайность пастбищных угодий составляет 3,0 центнер.
6. Майский район образован в 1939 году, расположен в юго - восточной части Павлодарской области и граничит с юга и востока с Восточно-Казахстанской областью, на юго - западе с Карагандинской областью, на западе с Баянаульским районом и сельской зоной города Аксу. С севера отделен рекой Иртыш от района Аққулы. Районный центр – село Коктобе. Административно - территориальное деление состоит из 22 населенных пунктов, расположенных в девяти сельских округах и двух сел.

3. Жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жемшөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың жойылу процестерінің алдын алу мақсатында қабылданды.
4. Жоспардың мазмұны:
1) осы жоспардың 1-қосымшасына сәйкес құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Май ауданы аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы);
2) осы жоспардың 2-қосымшасына сәйкес, Май ауданы аумағында жайылым айналымдарының тиімді схемалары;
3) осы жоспардың 3-қосымшасына сәйкес, Май ауданы жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы;
4) осы жоспардың 4-қосымшасына сәйкес Май ауданы аумағында жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы;
5) осы жоспардың 5-қосымшасына сәйкес Май ауданы аумағында жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы;
6) осы жоспардың 6-қосымшасына сәйкес Май ауданы аумағында ауылдық округ маңында орналасқан, жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы;
7) осы жоспардың 7-қосымшасына сәйкес ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі.
5. Аумақтық жайылымдар 4 экологогеографиялық аймаққа (субзондар) бөлінеді, бұл бірқалыпты шөлейт дала, шөлейт дала, қоңыржай-құрғақ дала, құрғақ дала. Май ауданының аумағы қызғылт топырақтың белдем тарағында орналасқан. Дала өсімдіктерінің басымдылығы анықталады: бетеге, селеу, ізбедерлі бозот, қоңырбас және дала алуан шөптің сәл қатысуымен жусанның әртүрлі түрлері негізгі өкілдері болып табылады.
Жайылымдық алқаптардың орташа астық өнімділігі 3,0 центнерді құрайды.
6. Май ауданы 1939 жылы құрылған, Павлодар облысының Оңтүстік – шығысында орналасқан, Оңтүстік-Шығысында Шығыс Қазақстан облысы, Оңтүстік-батысында Қарағанды облысы, Батыста Баянауыл ауданы және Ақсу қаласы ауылдық аймағымен, Солтүстікте Ертіс өзенімен Аққулы ауданымен шектеседі. Аудан орталығы - Көктөбе ауылы. Әкімшілік -аумақтық бөлінісі тоғыз ауылдық округ және екі ауылдан, 22 елді мекеннен тұрады.

Климат района резко континентальный, зима сравнительно холодная, лето жаркое. В январе среднегодовая температура воздуха от минус 18 градусов Цельсия до минус 19 градусов Цельсия, в июле от плюс 21 градусов Цельсия до плюс 23 градусов Цельсия. Годовое количество атмосферных осадков составляет 246 миллиметр.Господствуют юго-западные и северные ветры, часты восточные суховеи.
7. Общая площадь земель района 1810654 гектаров (далее – га), из них пастбищные земли – 1 500 144 га.
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения – 820 288 га;
земли населенных пунктов – 82135 га;
земли промышленности, транспорта, связи, для нужд космической деятельности, обороны, национальной безопасности и иного не сельскохозяйственного назначения-2684 га;
земли лесного фонда – 5959 га;
земли водного фонда – 3981 га;
земли запаса – 881 645 га.
В Майском районе всего по данным земельного баланса числится 253 сельскохозяйственных формирований на общей площади 820,2 тысяч га, в том числе пастбищ 760,5 тысяч га из них:
- крестьянских и фермерских хозяйств 151 на площади 201,8 тысяч га, в том числе пастбищ 175,6 тысяч га.
- хозяйственных товариществ, акционерных обществ и сельхоз кооперативов 6 на площади 216,9 тысяч га, в том числе пастбищ 196,5 тысяч га.
- индивидуальных предпринимателей и других предприятии 95 на площади 37,6 тысяч га, в том числе; пастбищ 29,9 тысяч га.
8. Основными пользователями пастбищ на территории района являются сельскохозяйственные формирования. Скот населения в населенных пунктах пасется на отведенных землях.
9. Количество поголовья сельскохозяйственных животных на территории района составляет: 30 853 голов крупного рогатого скота, 89 190 голов мелкого рогатого скота, 14 851 голов лошадей, 2 головы верблюдов.
10. В районе действуют 11 ветеринарно-санитарных объектов, из них 23 скотомогильников, 11 ветеринарных пунктов, 1 пункт для искусственного осеменения
11. В Майском районе сервитуты для прогона скота не установлены.
Приложение 1
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию по
Майскому району
на 2021 - 2022 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Майского района в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Приложение 2
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Майскому району
на 2021 - 2022 годы
Приемлемые схемы пастбищеоборотов на территории Майского района
Приложение 3
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Майскому району
на 2021 - 2022 годы
Карта Майского района с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
Приложение 4
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Майскому району
на 2021 - 2022 годы
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды на территории Майского района
Приложение 5
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Майскому району
на 2021 - 2022 годы
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища на территории Майского района
Приложение 6
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Майскому району
на 2021 - 2022 годы
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, необеспеченных пастбищами, расположенными при сельском округе на территории Майского района
Приложение 7
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Майскому району
на 2021 - 2022 годы
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
№ п/п
Наименование села/сельского округа
Номера полей
1
2
3
4
1
Село Акжар
однократное стравливание 25 апреля по 24 июня
однократное стравливание 25 июня по 24 августа
однократное стравливание 25 августа по 24 октября
отдыхающее поле
2
Акшиманский сельский округ
однократное стравливание 25 апреля по 24 июня
однократное стравливание 25 июня по 24 августа
однократное стравливание 25 августа по 24 октября
отдыхающее поле
3
Баскольский сельский округ
однократное стравливание 25 апреля по 24 июня
однократное стравливание 25 июня по 24 августа
однократное стравливание 25 августа по 24 октября
отдыхающее поле
4
Казанский сельский округ
однократное стравливание 25 апреля по 24 июня
однократное стравливание 25 июня по 24 августа
однократное стравливание 25 августа по 24 октября
отдыхающее поле
5
Каратерекский сельский округ
однократное стравливание 25 апреля по 24 июня
однократное стравливание 25 июня по 24 августа
однократное стравливание 25 августа по 24 октября
отдыхающее поле
6
Кентубекский сельский округ
однократное стравливание 25 апреля по 24 июня
однократное стравливание 25 июня по 24 августа
однократное стравливание 25 августа по 24 октября
отдыхающее поле
7
Коктубекский сельский округ
однократное стравливание 25 апреля по 24 июня
однократное стравливание 25 июня по 24 августа
однократное стравливание 25 августа по 24 октября
отдыхающее поле
8
Майский сельский округ
однократное стравливание 25 апреля по 24 июня
однократное стравливание 25 июня по 24 августа
однократное стравливание 25 августа по 24 октября
отдыхающее поле
9
Малайсаринский сельский округ
однократное стравливание 25 апреля по 24 июня
однократное стравливание 25 июня по 24 августа
однократное стравливание 25 августа по 24 октября
отдыхающее поле
10
Село Майтубек
однократное стравливание 25 апреля по 24 июня
однократное стравливание 25 июня по 24 августа
однократное стравливание 25 августа по 24 октября
отдыхающее поле
11
Сатинский сельский округ
однократное стравливание 25 апреля по 24 июня
однократное стравливание 25 июня по 24 августа
однократное стравливание 25 августа по 24 октября
отдыхающее поле

Ауданның климаты күртконтиненттік, қысы салыстырмалы суық, жазы ыстық келеді. Қаңтарда ауаның жылдық орташа температурасы минус 18 градус Цельсийдан минус 19 градус Цельсийға дейін, шілде температурасы плюс 21 градус Цельсийдан плюс 23 градус Цельсийға дейін. Жауын-шашынның жылдық орташа мөлшері – 246 миллиметр.
7. Аудан жерлерінің жалпы жер көлемі 1 810 654 гектар (бұдан әрі-га), соның ішінде жайылымдар – 1 500 144 га.
Санаттары бойынша жерлер келесідей бөлінеді:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер -820 288 га;
елді мекендердің жерлері- 82 135 га;
өнеркәсіп, көлік, байланыс, ғарыш қызметі, қорғаныс, ұлттық қауіпсіздік мұқтажына арналған жер және ауыл шаруашылығына арналмаған өзге де жерлер- 2 684 га;
орман қорының жерлері-5 959 га;
су қорының жерлері – 3 981 га;
қордағы жерлер – 881 645 га.
Май ауданында жер балансының мәліметтері бойынша 820,2 мың га жалпы көлемде барлығы 253 ауылшаруашылық құрылымдар есептеледі, соның ішінде жайылымдар 760,5 мың га, оның ішінде:
- 175,6 мың га көлемде 151 шаруа және фермер қожалығы, оның ішіндежайылымдар 201,8 мың га;
- 216,9 мың га көлемде 6 шаруашылық серіктестік, акционерлік қоғам және ауыл шаруашылық кооператив, оның ішінде жайылымдар 196,5 мың га;
- 37,6 мың га көлемде 95 жеке кәсіпкер, оның ішінде жайылымдар 29,9 мың га;
8. Аудан аумағындағы жайылымдардың негізгі пайдаланушылары ауыл шаруашылығы құрылымдары болып табылады. Елді мекендердегі тұрғындардың малдары тағайындалған жерлерде бағылады.
9. Аудан аумағындағы ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны: 30 853 бас ірі қара мал, 89 190 бас қой-ешкі, 14 851 бас жылқы, 2 бас түйе құрайды.
10. Аудан аумағында 11 ветеринариялық-санитарлық объектілері қызмет істейді, соның ішінде 23 мал көмінділері, 1 жасанды ұрықтандыру пункті.
11. Май ауданында малды айдап өтуге арналған сервитуттар белгіленбеген.
Май ауданы бойынша
2021 - 2022 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару
және оларды пайдалану жөніндегі жоспарға
1 - қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Май ауданы аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Май ауданы бойынша
2021 - 2022 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару
және оларды пайдалану жөніндегі жоспарға
2 - қосымша
Май ауданы аумағында жайылым айналымдарының қолайлы схемалары
Май ауданы бойынша
2021 - 2022 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару
және оларды пайдалану жөніндегі жоспарға
3 - қосымша
Май ауданы жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы
Май ауданы бойынша
2021 - 2022 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару
және оларды пайдалану жөніндегі жоспарға
4 - қосымша
Май ауданы аумағында жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы
Май ауданы бойынша
2021 - 2022 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару
және оларды пайдалану жөніндегі жоспарға
5 - қосымша
Май ауданы аумағында жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы
Май ауданы бойынша
2021 - 2022 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару
және оларды пайдалану жөніндегі жоспарға
6 - қосымша
Май ауданы аумағында ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Май ауданы бойынша
2021 - 2022 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару
және оларды пайдалану жөніндегі жоспарға
7 – қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі
Р/с
Ауыл/ауылдық округтердің атауы
Өрістердің нөмірлері
1
2
3
4
1
Ақжар ауылы
25 сәуірден 24 маусымға дейін бір мәрте мал жаю
25 маусымнан 24 тамызға дейін бір мәрте мал жаю
25 тамыздан 24 қазанға дейін бір мәрте мал жаю
демалатын өріс
2
Ақшиман ауылдық округі
25 сәуірден 24 маусымға дейін бір мәрте мал жаю
25 маусымнан 24 тамызға дейін бір мәрте мал жаю
25 тамыздан 24 қазанға дейін бір мәрте мал жаю
демалатын өріс
3
Баскөл ауылдық округі
25 сәуірден 24 маусымға дейін бір мәрте мал жаю
25 маусымнан 24 тамызға дейін бір мәрте мал жаю
25 тамыздан 24 қазанға дейін бір мәрте мал жаю
демалатын өріс
4
Қазан ауылдық округі
25 сәуірден 24 маусымға дейін бір мәрте мал жаю
25 маусымнан 24 тамызға дейін бір мәрте мал жаю
25 тамыздан 24 қазанға дейін бір мәрте мал жаю
демалатын өріс
5
Қаратерек ауылдық округі
25 сәуірден 24 маусымға дейін бір мәрте мал жаю
25 маусымнан 24 тамызға дейін бір мәрте мал жаю
25 тамыздан 24 қазанға дейін бір мәрте мал жаю
демалатын өріс
6
Кентубек ауылдық округі
25 сәуірден 24 маусымға дейін бір мәрте мал жаю
25 маусымнан 24 тамызға дейін бір мәрте мал жаю
25 тамыздан 24 қазанға дейін бір мәрте мал жаю
демалатын өріс
7
Көктүбек ауылдық округы
25 сәуірден 24 маусымға дейін бір мәрте мал жаю
25 маусымнан 24 тамызға дейін бір мәрте мал жаю
25 тамыздан 24 қазанға дейін бір мәрте мал жаю
демалатын өріс
8
Май ауылдық округі
25 сәуірден 24 маусымға дейін бір мәрте мал жаю
25 маусымнан 24 тамызға дейін бір мәрте мал жаю
25 тамыздан 24 қазанға дейін бір мәрте мал жаю
демалатын өріс
9
Малайсары ауылдық округі
25 сәуірден 24 маусымға дейін бір мәрте мал жаю
25 маусымнан 24 тамызға дейін бір мәрте мал жаю
25 тамыздан 24 қазанға дейін бір мәрте мал жаю
демалатын өріс
10
Майтүбек ауылы
25 сәуірден 24 маусымға дейін бір мәрте мал жаю
25 маусымнан 24 тамызға дейін бір мәрте мал жаю
25 тамыздан 24 қазанға дейін бір мәрте мал жаю
демалатын өріс
11
Саты ауылдық округі
25 сәуірден 24 маусымға дейін бір мәрте мал жаю
25 маусымнан 24 тамызға дейін бір мәрте мал жаю
25 тамыздан 24 қазанға дейін бір мәрте мал жаю
демалатын өріс