Об утверждении плана по управлению пастбищами и их использованию по Байгетобенскому сельскому округу, Макатского района на 2021-2022 годы
Решение Макатского районного маслихата Атырауской области от 30 сентября 2021 года № 49-VII
В соответствии со статьей 6 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управления и самоуправлении в Республике Казахстан", со статьями 8, 13 Закона Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года "О пастбищах" районный маслихат РЕШИЛ:
Утвердить План по управлению пастбищами и их использованию по сельскому округу Байгетобе, Макатского района на 2021-2022 годы согласно приложению к настоящему решению.
Секретарь маслихата К. Исмагулов
Приложение к решению Макатского районного маслихата от 30 сентября 2021 года № 49-VII
План по управлению пастбищами и их использованию по сельскому округу Байгетобе, Макатского района на 2021-2022 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию по сельскому округу Байгетобе, Макатского района на 2021-2022 годы (далее - План) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", приказом Заместителя Премьер - Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрирован в государственном реестре нормативных правовых актов Республики Казахстан за номером 111938), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года №3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в государственном реестре нормативных правовых актов Республики Казахстан за номером 89660).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:
1) схему (карту) расположения пастбищ на территории сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов (приложение 1);
2) приемлемые схемы пастбищеоборотов (приложение 2);
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры (приложение 3);
4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаньям, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды (приложение 4);

Мақат ауданы, Бәйгетөбе ауылдық округі бойынша 2021-2022 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарын бекіту туралы
Атырау облысы Мақат аудандық мәслихатының 2021 жылғы 30 қыркүйектегі № 49-VII шешімі
Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы № 148 "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 6-бабына, "Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 20 ақпандағы Заңының 8, 13 - баптарына сәйкес аудандық мәслихат ШЕШТІ:
Мақат ауданы, Бәйгетөбе ауылдық округінің жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2021-2022 жылдарға арналған жоспары осы шешімнің қосымшасына сәйкес бекітілсін.
Мәслихат хатшысы К. Исмагулов
Мақат аудандық мәслихатының 2021 жылғы 30 қыркүйектегі № 49-VII шешіміне қосымша
Бәйгетөбе ауылдық округі бойынша 2021-2022 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және пайдалану жөніндегі жоспары
Осы Бәйгетөбе ауылдық округі бойынша 2021-2022 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және пайдалану жөніндегі жоспар (бұдан әрі – Жоспар) Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілері мемлекеттік тізімінде 111938 нөмірмен тіркелген), Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" бұйрығына (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілері мемлекеттік тізімінде 89660 нөмірмен тіркелген) сәйкес жасақталған.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жемшөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданады.
Жоспар:
1) құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасын (картасын);
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемаларын;
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картаны;
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасын;

5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища (приложение 5);
6) схему размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при поселке, селе, сельском округе (приложение 6);
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных (приложение 7).
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев – пастбище пользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных накультурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами, с участием органов местного самоуправления совместно с акимами сел, сельского округа и пастбище пользователей.
Общая площадь территории сельского округа Байгетобе, Макатского района 50300 га, из них земли населенных пунктов –15600 га, земли запаса- 34700 га.
По административно-территориальному делению в сельском округе Байгетобе Макатского района имеются 1 округ.
Рельеф территории сельского округа Байгетобе — равнинный. Территория округа расположена в центральной части Прикаспийской низменности. Климат резко континентальный: короткая малоснежная, но довольно холодная зима и жаркое продолжительное лето. Средние температуры января −15°С, -35°С, июля +22-23 °С. Среднегодовое количество атмосферных осадков 200-214 мм. Большая часть занята солонцеватыми и засоленными почвами. На полупустынных почвах произрастают типчак, ковыль, полынь. Обитают волк, лисица, заяц, кабан, сайгак, суслик; гнездятся утка, гусь, чайка, чибис и другие.
Почвы в основном Пастбища с преобладанием сочных многолетних солянок (сар - сазана, лебеды бородавчатой, сведы, поташника, соляноколосника)
На 1 января 2021 года в сельском округе Байгетобе насчитывается (личное подворье) крупного рогатого скота 476 голов, мелкого скота1067 голов,539 голов лошадей, 140 верблюдов.

5) жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасын;
6) аудандық маңызы бар қала, кент, ауыл, ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасын;
7) ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графикті қамтиды.
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтер, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтер, иелерін – жайылым пайдаланушыларды, жеке және (немесе) заңды тұлғаларды көрсете отырып, ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы деректер, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтер, екпе және аридтік жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері, малды айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер, мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген өзге де деректер ескеріле отырып, жергілікті өзін-өзі басқару органдарының, ауыл, ауылдық округ әкімдері және жайылым пайдаланушылардың қатысуымен қабылданды.
Бәйгетөбе ауылдық округі аумағының жалпы ауданы 50300 га, оның ішінде елді мекен жерлері - 15600 га, босалқы жерлер - 34700 га.
Әкімшілік-аумақтық бөлінісі бойынша Бәйгетөбе ауылдық округінде 1 ауылдық елді мекен бар.
Бәйгетөбе ауылдық округінің жер бедері-жазық. Округ аумағы Каспий маңы ойпатының орталық бөлігі шегіндегі шөлейт-дала климаты аймағында орналасқан. Климаты күрт континенталды, қысқа қарлы, бірақ өте суық қыс және ыстық ұзақ жаз. Қаңтардың орташа температурасы -15°С,-35°С , шілдеде +22-23 °С. Жауын-шашынның орташа жылдық мөлшері 200-214 мм. Шөлейт топырақтарда типчак, ковыль, жусан өседі.
Топырағы негізінен шырынды көп жылдық сортаңдары басым жайылымдар (сарсазан, сүйелді аққулар, күмбездер, поташниктер, сортаң топырақтар).
2021 жылдың 1 қаңтарына Бәйгетөбе ауылдық округінде (жеке ауласында, шаруа қожалықтарында) 476 бас ірі қара, 1067 бас ұсақ мал, 539 бас жылқы, 140 түйе бар.

Для выпаса сельскохозяйственных животных личного подворья местного населения при норме нагрузки на голову КРС – 18 га/гол., мелкого скота – 3,6 га/гол., лошадей – 21,6 га/гол., верблюдов – 25,2 га/гол. требуется 27579,6 га га. пастбищ.
Расчет:
Для КРС –476гол.* 18га./гол.= 8568 га.
Для мелкого скота – 1067 гол.* 3,6га./гол.= 3841,2 га.
Для лошадей – 539 гол.* 21,6га./гол.= 11642,4 га.
Для верблюдов – 140 гол.* 25,2 га./гол.= 3528га.
8568 га.+ 3841,2 га.+ 11642,4 га.+ 3528 га.=27579,6 га.
В округе действуют 1 ветеринарный пункт.
На территории сельского округа Байгетобе имеются аридные пастбища.
В сельском округе Байгетобе сервитуты для прогона скота не установлены.
На основании вышеизложенного, согласно пункта 3 статьи 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах", поголовье сельскохозяйственных животных личного подворья местного населения, крестьянских и фермерских хозяйств в Аккистауском сельском округе, не обеспеченных пастбищами в пределах села перемещается на отгонные пастбища согласно приложению 5 к настоящему Плану.
Приложение 1 к Плану по управлению пастбищами и их использованию в сельском округе Байгетобе на 2021-2022 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории сельского округа Байгетобе в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Приложение 2 к Плану по управлению пастбищами и их использованию в сельском округе Байгетобе на 2021-2022 годы
Приемлемые схемы пастбищеоборотов
Схема пастбищеоборотов, приелемая для сельского округа Байгетобе
Приложение 3 к Плану по управлению пастбищами и их использованию в сельском округе Байгетобе на 2021-2022 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
Приложение 4 к Плану по управлению пастбищами и их использованию в сельском округе Байгетобе на 2021-2022 годы
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаньям, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная согласно норме потребления
Приложение 5 к Плану по управлению пастбищами и их использованию в сельском округе Байгетобе на 2021-2022 годы
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища

Мал басына түсетін жүктеме нормасын МІҚ - 18 га/бас., ұсақ мал- 3,6 га/бас, жылқы – 21,6 га/бас, түйе-25,2 га/бас деп алсақ, жергілікті халықтың жеке ауласындағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю үшін 27579,6 га жайылым қажет.
Есебі:
МІҚ үшін – 476 гол.*18га./бас=8568 га.
Ұсақ мал үшін – 1067 гол.*3,6га./бас= 3841,2 га.
Жылқы үшін –539 *гол.*21,6га./бас=11642,4 га.
Түйе үшін –140 гол.*25,2 га./бас=3528 га.
8568 га.+ 3841,2 га.+ 11642,4 га.+ 3528 га.= 27 579,6 га.
Бәйгетөбе ауылдық округінің аумағында 1 (бір) мал қорымы бар.
Бәйгетөбе ауылдық округінің аумағында аридтік жайылымдар жоқ.
Бәйгетөбе ауылдық округінде мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.
Жоғарыда баяндалғанның негізінде, "Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы 3-тармағына сәйкес, ауыл шегінде жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жергілікті халықтың жеке ауласындағы және Бәйгетөбе ауылдық округінің шаруа және фермер қожалықтарының ауыл шаруашылығы жануарлары осы жоспарға 5-қосымшаға сәйкес шалғайдағы жайылымдарға ауыстырылады.
Бәйгетөбе ауылдық округіндегі 2021-2022 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарға 1-қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде
Бәйгетөбе ауылдық округі аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Бәйгетөбе ауылдық округіндегі 2021-2022 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарға 2-қосымша
Жайылым айналымдарының қолайлы схемалары Бәйгетөбе ауылдық округі үшін қолайлы жайылым айналымдарының схемасы
Бәйгетөбе ауылдық округіндегі 2021-2022 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарға 3-қосымша
Жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген карта
Бәйгетөбе ауылдық округіндегі 2021-2022 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарға 4-қосымша
Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы
Бәйгетөбе ауылдық округіндегі 2021-2022 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарға 5-қосымша
Жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы

Приложение 6 к Плану по управлению пастбищами и их использованию в сельском округе Байгетобе на 2021-2022 годы
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при сельском округе Байгетобе
Приложение 7 к Плану по управлению пастбищами и их использованию в сельском округе Байгетобе на 2021-2022 годы
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Сведения о перераспределении пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и юридических лиц сельского округа Байгетобе
Таблица № 1
Наименование
Наличие скота
Наличие пастбищ, га
Потребность, га
Нехватка (-)/ излишки(+) пастбищ, га
Удовлетворение нехватки
1
Поголовье сельскохозяйственных животных личного подворья населения
КРС - 476 голов
мелкого скота –1067голов
Лошадей-539 голов
Верблюдов –140 голов
0
27579,6
-27579,6
Перемещение на отгонные пастбища

Бәйгетөбе ауылдық округіндегі 2021-2022 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарға 6-қосымша
Бәйгетөбе ауылдық округі маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Бәйгетөбе ауылдық округіндегі 2021-2022 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарға 7-қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі
Бәйгетөбе ауылдық округінің жеке және заңды тұлғаларының ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу туралы мәліметтер
Кесте № 1
Атауы
Мал саны
Жайылымдардың болуы, га
Қажеттілік, га
Жетіспеушілік (-) / артығы(+), га
Жетіспеушілікті қанағаттандыру
1
Халықтың жеке ауласындағы ауыл шаруашылығы жануарларының мал басы
МІҚ - 476 бас
Ұсақ мал –1067 бас
Жылқы -539 бас
Түйе –140 бас
0
27579,6
-27579,6
Шалғайдағы жайылымдарға ауыстыру