Об утверждении Плана по управлению пастбищами и их использованию по Бескарагайскому сельскому округу Бескарагайского района на 2022-2023 годы
Решение Бескарагайского районного маслихата Восточно-Казахстанской области от 28 декабря 2021 года № 14/13-VII
В соответствии с подпунктом 15) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", статьями 8, 13 Закона Республики Казахстан "О пастбищах", Бескарагайский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить План по управлению пастбищами и их использованию по Бескарагайскому сельскому округу Бескарагайского района на 2022-2023 годы согласно приложению к настоящему решению.
2. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Секретарь Бескарагайского районного маслихата М. Абылгазинова
Утвержден решеним
Бескарагайского районного
маслихата
от 28 декабря 2021 года
№ 14/13-VІI
План по управлению пастбищами и их использованию по Бескарагайскому сельскому округу Бескарагайского района на 2022-2023 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию по Бескарагайскому сельскому округу Бескарагайского района на 2022-2023 годы (далее - План) разработан в соответствии с Законом Республики Казахстан "О местном государственном управлений и самоуправлении в Республике Казахстан", Законом Республики Казахстан "О пастбищах", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11064).
Для организации плана по управлению пастбищами и их использованию составлены:
1) схема (карта) расположения пастбищ на территории Бескарагайского сельского округа Бескарагайского района в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов, согласно приложения 1 настоящего Плана;
2) приемлемые схемы пастбищеоборотов, согласно приложения 2 настоящего Плана;
3) карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры, согласно приложения 3 настоящего Плана;

Бесқарағай ауданының Бесқарағай ауылдық округі бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2022-2023 жылдарға арналған жоспарын бекіту туралы
Шығыс Қазақстан облысы Бесқарағай аудандық мәслихатының 2021 жылғы 28 желтоқсандағы № 14/13-VII шешімі
Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 6-бабы 1-тармағының 15) тармақшасына, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 8,13 баптарына сәйкес, Бесқарағай аудандық мәслихаты ШЕШТІ:
1. Бесқарағай ауданының Бесқарағай ауылдық округі бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2022-2023 жылдарға арналған жоспары осы шешімнің қосымшасына сәйкес бекітілсін.
2. Осы шешім оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Бесқарағай аудандық мәслихатының хатшысы М. Абылгазинова
Бесқарағай аудандық
мәслихатының
2021 жылғы 28 желтоқсандағы
№ 14/13-VІI шешімімен
бекітілген
Бесқарағай ауданының Бесқарағай ауылдық округі бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2022-2023 жылдарға арналған жоспары
Осы Бесқарағай ауданының Бесқарағай ауылдық округі бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2022-2023 жылдарға арналған жоспар (бұдан әрі - Жоспар) Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңына, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу Тізілімінде № 15090 болып тіркелген), Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу Тізілімінде № 11064 болып тіркелген) бұйрығына сәйкес әзірленді.
Жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі Жоспарды ұйымдастыру үшін:
1) құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Бесқарағай ауданы Бесқарағай ауылдық округінің аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы) осы Жоспардың 1- қосымшасына сәйкес;
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемалары осы Жоспардың 2- қосымшасына сәйкес;
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы осы Жоспардың 3- қосымшасына сәйкес;

4) схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды, согласно приложения 4 настоящего Плана;
5) схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища, согласно приложения 5 настоящего Плана;
6) схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными в сельском округе, согласно приложения 6 настоящего Плана;
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных, согласно приложения 7 настоящего Плана.
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев – пастбище пользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
Бескарагайский сельский округ расположен в центральной части Бескарагайского района в сухостепной зоне, характеризующейся резко континентальным климатом. Зима суровая. Лето сухое, жаркое.
Среднегодовое количество осадков составляет 220-280 мм, при этом наибольшее их количество приходится на летние месяцы.
Преобладают юго-восточные ветры, со среднегодовой скоростью 2,7 м/сек.
Почвенный покров в основном представлен почвами каштановой подзоны. Увал "Балапан" занят почвами темно-каштановой подзоны.
Характерной чертой почвенного покрова является значительное распространение почв "легкого" механического состава (супесчаных и песчаных).
Растительный покров представлен, в основном, полынно-ковыльно-типчаковыми ассоциациями. Кроме ее доминантов, в травостое в небольшом количестве участвуют зопник, подмаренник, качим, тонконог, волоснец гигантский и другие растения.
Устойчивый снежный покров устанавливается в середине ноября, сходит в первой декаде апреля. Продолжительность безморозного периода 130-150 дней.
Гидрографию представляет небольшие озера с пресной и горько-соленой водой, наполняемыми паводковыми и грунтовыми водами. Вода из озер пригодна для водопоя скота весной и в начале лета. В основном водопой осуществляется из трубчатых колодцев.
По административно-территориальному делению в Бескарагайском сельском округе имеются 1 сельский населенный пункт - районный центр село Бескарагай.
Общая площадь сельского округа 35743 га, из них пастбищные земли – 20039 га.
По категориям земли подразделяются:
- земли сельскохозяйственного назначения – 13047 га;
- земли населенных пунктов – 15261 га;

4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы осы Жоспардың 4- қосымшасына сәйкес;
5) жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы осы Жоспардың 5- қосымшасына сәйкес;
6) ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы осы Жоспардың 6- қосымшасына сәйкес;
7) ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі осы Жоспардың 7- қосымшасына сәйкес жасалды.
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтер, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтер, иелерін-жайылым пайдаланушыларды, жеке және (немесе) заңды тұлғаларды көрсете отырып, ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы деректер, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтер, екпе және аридтік жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері, малды айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер, мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген өзге де деректер ескеріле отырып қабылданды.
Бесқарағай ауылдық округі Бесқарағай ауданының орталық бөлігінде күрт континенталды болып келетін құрғақ далада тұр. Қысы қатал. Жазы ыстық және құрғақ.
Жауын-шашынның орташа жылдық түсімі 220-280 мм, олардың көбірек түсуі жаз айларына келеді.
Оңтүстік-шығыс бағыттан соғатын желдің жылдық жылдамдығы 2,7 м/сек.
Топырақ қабаты негізінен қоңыр аймақты топырақ болып келеді. "Балапан" бөктері қара-қоңыр аймақты топырақ алып жатыр.
Топырақ қабатына тән сипаты едәуір "жеңіл" топырақтың едәуір "жеңіл" механикалық құрамының таралуы (құмдауыт және құмды).
Ауданның өсімдік жамылғысы негізінен бірлескен жусанды-селеулі-бетегелі болып келеді. Оның доминанттарынан басқа шөп арасында зопник, подмаренник, качим, қоңырбас, алып қияқ және басқа да өсімдіктер кездеседі.
Тұрақты қар жамылғысы қарашаның ортасында тоқтап, сәуір айының бірінші тоқсанында ериді. Аязсыз кезеңнің ұзақтығы 130-150 күн.
Гидрографиясын тасқын және ағын сулармен толатын суы тұщы және ащы-тұзды болып келетін шағын көлдер құрайды. Көлдердің суы көктемде және жаз басында мал суару үшін жарамды болып келеді. Суару негізінен құбырлы құдықтардан жүзеге асырылады.
Әкімшілік-аумақтық бөлініс бойынша Бесқарағай ауылдық округінде 1 елді мекен бар – аудан орталығы Бесқарағай ауылы.
Ауылдық округі аумағының жалпы көлемі 35 743 гектар, оның ішінде жайылым жерлері – 20039 га.
Жер санаттары бойынша:
-ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 13047 гектар;
-елді мекендердің жері -15261 гектар;

- земли запаса составляют 2962 га, в том числе пастбище 750 га.
Земли села Бескарагай состоят из двух участков:
- 1 участок непосредственно возле села, площадью 14160,0 га, в том числе пастбище 12527,8 га, из них 660,7 га, в том числе 659,9 га пастбищ находится в пользовании крестьянских хозяйств;
- 2 участок на расстоянии 60 км от села, площадью 1101,0 га, в том числе пастбище 1100,4 га.
На 1 января 2020 года в Бескарагайском сельском округе поголовье сельскохозяйственных животных составляет: крупного рогатого скота 8578 голов, из них маточное поголовье 3338 голов, мелкого рогатого скота 10536 голов, лошадей 4289 голов (таблица № 1).
таблица № 1
Населенный пункт
население
сельхозформирования
Всего:
КРС
МРС
Лошади
КРС
МРС
Лошади
КРС
МРС
Лошади
Все
го
в том числе дой-ные
1
Бес-карагай

-босалқы жерлер - 2962 га, оның ішінде жайылым 750 га бөлінеді.
Бесқарағай ауылының жері 2 телімнен тұрады:
-1 телім ауылдың тікелей жанында орналасқан, көлемі 14160,0 га, оның ішінде 12527,8 га, олардан 660,7 га, оның ішінде 659,9 га жайылым шаруа қожалықтарының пайдалануында тұр;
-2 телім ауылдан 60 км қашықтықта, көлемі 1101,0 га, оның ішінде жайылым 1100,4 га.
2020 жылғы 1 қаңтарға Бесқарағай ауылдық округінде ауыл шаруашылығы жануарларының мал бастары мүйізді ірі қара 8578 бас, олардан аналық бас 3338 бас, ұсақ мал 10536 бас, жылқы 4289 бас құрады (1 кесте).
№ 1 кесте
Елді мекен
тұрғындар
а/ ш құрылымы
барлығы:
Ірі қара мал
Ұсақ мал
жылқы
Ірі қара мал
Ұсақ мал
жылқы
Ірі қара мал
Ұсақ мал
жылқы
барлығы
Оның ішінде сауылатыны
1
Бес-қарағай

1704
1317
1873
428
1843
748
410
3547
2621
838
Для ветеринарного обслуживания сельскохозяйственных животных в округе организовано: ветеринарный пункт – 1, скотомогильник – 1.
Скотопрогонов на территории сельского округа не имеется.
Для обеспечения сельскохозяйственных животных по Бескарагайскому сельскому округу имеются всего 20038,9 га пастбищных угодий, в черте населенных пунктов числится 12968,3 гектар пастбищ, в том числе вблизи населенного пункта 11867,9 га.

1704
1317
1873
428
1843
748
410
3547
2621
838
Округте ауыл шаруашылығы жануарларына ветеринарлық қызмет көрсету үшін 1-ветеринарлық пункт, 1- мал қорымы ұйымдастырылған.
Ауылдық округтің аумағында мал айдауға арналған орындар жоқ.
Бесқарағай ауылдық округі бойынша ауыл шаруашылығы жануарларын қамтамасыз ету үшін барлығы 20038,9 га жайылым алқаптары бар, елді мекендердің шегінде 12968,3 гектар жайылым, оның ішінде елді мекенге жақын маңда 11867,9 га.

На основании вышеизложенного, согласно статьи 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" для нужд местного населения Бескарагайского сельского округа по содержанию маточного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных, при имеющихся пастбищных угодьях вблизи населенного пункта в размере 11867,9 га, потребность составляет 9877,5 га (таблица № 2), что позволяет выпасать другие виды животных на площади 1990,4 га.
таблица № 2
Населенный пункт
Площадь пастбищ, (га)
Наличие дойных коров (гол.)
Норма потребности пастбищна 1 гол., (га)
Потребность пастбищ,(га)
Раз-
ница, (га)
1
Бескарагай

Жоғарыда баяндалғанның негізінде, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 15- бабына сәйкес, Бесқарағай ауылдық округінің жергілікті тұрғындарының мұқтаждығы үшін ауыл шаруашылығы жануарларының аналық (сауын) мал басын ұстау бойынша елді мекенге жақын 11867,9 га көлемінде жайылым алқаптарының бары кезінде, қажеттілік 9877,5 га құрайды (№ 2 кесте), бұл жануарлардың басқа түрлерін 1990,4 га алқапта бағуға мүмкіндік береді.
№ 2 кесте
Елді мекен
Жайылым көлемі, (га)
Сауын сиырлардың бары (бас)
1 басқа жайылымның қажеттілік нормасы, (га)
Жайылымның қажеттілігі, (га)
Айырмашылығы, (га)
1
Бесқарағай

14914,8
2035,8
0,5
6
12784,7
14827,0
87,8
Приложение 1к Плану по
управлению
пастбищами и их
использованию
в Бескарагайском сельском
округе
Бескарагайского района
на 2022-2023 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Бескарагайского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Условные обозначения
пастбище в землях сельскохозяйственного назначения
пастбище в землях населенных пунктов
пастбище в землях запаса
леса
Приложение 2 к Плану по
управлению
пастбищами и их
использованию
в Бескарагайском сельском
округе
Бескарагайского района
на 2022-2023 годы
Приемлемые схемы пастбищеоборотов
Приложение 3
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
в Бескарагайском сельском
округе
Бескарагайского района
на 2022-2023 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ
Приложение 4 к Плану по
управлению
пастбищами и их
использованию
в Бескарагайском сельском
округе
Бескарагайского района
на 2022-2023 годы
Схема доступа пастбищепользователей к водным источникам
Условные обозначения:
Приложение 5 к Плану по
управлению
пастбищами и их
использованию
в Бескарагайском сельском
округе
Бескарагайского района
на 2022-2023 годы
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища и перемещение его на предоставляемые участки
Условные обозначения:
Приложение 6
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
в Бескарагайском сельском
округе
Бескарагайского района
на 2022-2023 годы
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и юридических лиц
Приложение 7
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
в Бескарагайском сельском
округе
Бескарагайского района
на 2022-2023 годы
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Округ
2022 год
2023 год
Загон 1
Загон 2
Загон 3
Загон 1
Загон 2
Загон 3
Бескарагайский
сельский округ
1 декада
июля
- 3 декада августа
1 декада
сентября-3 декада октября
1 декада
мая
-3 декада июня
1 декада
мая
-3 декада июня
1 декада
июля
- 3 декада августа
1 декада
сентября-3 декада октября

14914,8
2035,8
0,5
6
12784,7
14827,0
87,8
Бесқарағай ауданының
Бесқарағай ауылдық округінде
жайылымдарды басқару және
оларды
пайдалану жөніндегі 2022-2023
жылдарға
арналған жоспарға
1-қосымша
Құқықтарды белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Бесқарағай ауылдық округінің аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Шартты белгілер
ауыл шаруашылығы маңызындағы жерлердегі жайылым
елді мекендердің жерлеріндегі жайылым
босалқы жерлердегі жайылым
ормандар
Бесқарағай ауданының
Бесқарағай ауылдық округінде
жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі
2022-2023 жылдарға арналған
жоспарға 2 -қосымша
Жайылым айналымдарының қолайлы схемалары
Бесқарағай ауданының
Бесқарағай ауылдық округінде
жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі
2022-2023 жылдарға арналған
жоспарға 3-қосымша
Жайылымдардың сыртқы және ішкі шекараларының белгіленуімен Карта
Бесқарағай ауданының
Бесқарағай ауылдық округінде
жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі
2022-2023 жылдарға арналған
жоспарға 4 -қосымша
Жайылым пайдаланушылардың су көздеріне қол жеткізу схемасы
Шартты белгілер:
Бесқарағай ауданының
Бесқарағай ауылдық округінде
жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі
2022-2023 жылдарға арналған
жоспарға 5-қосымша
Жайылымдары жоқ жеке және заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал бастарын орналастыру үшін жайылымды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру
Бесқарағай ауданының
Бесқарағай ауылдық округінде
жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі
2022-2023 жылдарға арналған
жоспарға 6-қосымша
Жеке және заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал бастарын шалғайдағы жайылымға орналастыру схемасы
Бесқарағай ауданының
Бесқарағай ауылдық округінде
жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі
2022-2023 жылдарға арналған
жоспарға 7 -қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі
Округ
2022 жыл
2023 жыл
1 қаша
2 қаша
3 қаша
1 қаша
2 қаша
3 қаша
Бесқарағай
ауылдық округі
1 онкүндік
шілде
- 3 онкүндік тамыз
1 онкүндік
қыркүйек-3 онкүндік қазан
1 онкүндік
мамыр
-3 онкүндік маусым
1 онкүндік
мамыр
-3 онкүндік маусым
1 онкүндік
шілде
- 3 онкүндік тамыз
1 онкүндік
қыркүйек-3 онкүндік қазан