Об утверждении Плана по управлению пастбищами и их использованию на 2022-2023 годы Айнабулакского сельского округа Зайсанского района
Решение Зайсанского районного маслихата Восточно-Казахстанской области от 24 декабря 2021 года № 15-17/6
В соответствии статьи 8 Закона Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", статьи 15 "Земельного кодекса" Республики Казахстан от 20 июня 2003 года, пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", Зайсанский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить План по управлению пастбищами и их использованию на 2022-2023 годы Айнабулакского сельского округа Зайсанского района согласно приложению к настоящему решению.
2. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня первого официального опубликования.
Секретарь районного маслихата С. Маркабаев
приложение
к решению маслихата
Зайсанского района
№ 15-17/6 от 24 декабря 2021
года
План по управлению пастбищами и их использованию Айнабулакского сельского округа Зайсанского района на 2022-2023 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию в Айнабулакском сельском округе на 2022-2023 годы (далее – План) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" и "О пастбищах", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:
1) карту расположения пастбищ на территории Айнабулакского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов; (приложение 1)
2) приемлемые схемы пастбище оборотов; (приложение 2)
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры; (приложение 3)

Зайсан ауданы Айнбұлақ ауылдық округі бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2022-2023 жылдарға арналған Жоспарды бекіту туралы
Шығыс Қазақстан облысы Зайсан аудандық мәслихатының 2021 жылғы 24 желтоқсандағы № 15-17/6 шешімі
Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңының 8-бабына, Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 20 маусымдағы "Жер кодексінің" 15-бабының 1-тармағына, Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін өзі басқару туралы" Заңының 6-бабының 1-тармағына сәйкес, Зайсан аудандық мәслихаты ШЕШТІ:
1. Зайсан ауданы Айнабұлақ ауылдық округі бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2022-2023 жылдарға арналған Жоспары осы шешімнің қосымшасына сәйкес бекітілсін.
2. Осы шешім оның алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Аудандық мәслихат хатшысы С. Марқабаев
Зайсан аудандық мәслихатының
2021 жылғы 24 желтоқсандағы
№ 15-17/6 шешіміне қосымша
Зайсан ауданы Айнабұлақ ауылдық округі бойынша 2022-2023 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі Жоспар
Айнабұлақ ауылдық округі бойынша 2022-2023 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі Жоспар (бұдан әрі – Жоспар) "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" және "Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасы Заңдарына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 173 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15090 тіркелді), Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №11064 тіркелді) сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жемшөптерге деген қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу үдерісінің алдын алу мақсатында қабылданады.
Жоспарда көрсетіледі:
1) Жерлердің санаттары, жер телімдерінің меншік иелері және құқық белгілеуші құжаттардың негізінде жер пайдаланушылары бойынша Айнабұлақ ауылдық округінің аумағында жайылымдардың орналасу картасы (1 қосымша);
2) Жайылым айналымының қолайлы схемалары (2 қосымша);
3) жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен аудандары, соның ішінде маусымдық жайылымдық инфрақұрылым нысандары белгіленген карта (3 қосымша);

4) схему доступа пастбище пользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаниям, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды; (приложение 4)
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища; (приложение 5)
6) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных. (приложение 6)
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и юридических лиц в Айнабулакском сельском округе не предусмотрена в связи с неподходящими природно-климатическими условиями для отгонного животноводства и геоботаническими данными по которым установлен режим выпаса как весенне-летнее-осенние пастбища.
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ 1983 года, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных физических и юридических лиц.
По административно-территориальному делению в Айнабулакскомсельском округе имеется 4 населҰнных пункта.
Общая площадь территории Айнабулакского сельского округа – 65514,9 га, из них: пашни – 3642,8га, залежи – 163,0 га, сенокосов – 5904,6 га, пастбищ – 54500,5 га; огороды – 78,0 га; прочие земли – 1226,0га.
По категориям земли пригодные для выпаса скота подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения – 51197 га;
земли населенных пунктов –4671 га.
По климатическим условиям территория района относится к пустынно-степной сухой и альпийской тундрово-луговой зонам. Климат резко-континентальный. Осадков выпадает за год в среднем 280-300 мм в год. Максимальное количество их приходится на летний период.
Почвы представлены в основном горными черноземами, темно-каштановыми, каштановыми и светло-каштановыми почвами.
На 1 января 2021года в Айнабулакском сельском округе насчитывается (личное подворье населения и поголовье крестьянских хозяйств и ТОО) крупного рогатого скота 10779 голов, из них: маточное поголовье 5718 голов, овцы и козы 9650 голов, лошадей 4800 головы (таблица 1).
Сформированные гурты, отары, табуны сельскохозяйственных животных в Айнабулакском сельском округе по видам распределились следующим образом:
50 стада крупного рогатого скота;
14 отар мелкого рогатого скота;
19 табунов лошадей.
В Айнабулакском сельском округе действуют 4 ветеринарно-санитарных объекта, из них 3 скотомогильника, 1 ветеринарный пункт.
В Айнабулакском сельском округе сервитуты для прогона скота не установлены.
Таблица 1
Данные о численности поголовья сельскохозяйственных животных по Айнабулакскому сельскому округу
Населенные пункты
население
к/х и ТОО
Всего
КРС
МРС
лошади
КРС
МРС
лошади
КРС
МРС
лошади
всего
в том числе дойные коровы
всего
в том числе дойные коровы
всего
в том числе дойные коровы
Айнабулакский с/о

4) суды тұтыну нормасына сәйкес құрастырылған жайылым пайдаланушыларының су көздеріне (көлдер, өзендер, тоғандар, апандар, суару және суландыру арналары, құбырлы және шахталық құдықтар) қолжетімдік схемасы (4 қосымша);
5) жайылымдары жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауылшаруашылығы мал бастарын жайғастыру және оларды ұсынылған жайылымдарға ауыстыру үшін жайылымдарды қайта бөлу схемасы (5 қосымша);
6) ауылшаруашылығы малдарының жайылуы мен жүруінің маусымдық бағыттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану бойынша күнтізбелік график (6 қосымша).
Отарлы мал шаруашылығы үшін табиғи-климаттық жағдайлардың сай келмеуіне байланысты және көктемгі-жазғы-күзгі жайылымдар ретінде мал жаю режимі тағайындалған геоботаникалық деректерге байланысты Айнабұлақ ауылдық округінде жеке және заңды тұлғалардың отарлы жайылымдарында ауылшаруашылығы мал бастарын жайғастыру схемасы қарастырылмаған.
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттеу күйі туралы 1983 жылғы мәліметтерді, жеке және заңды тұлғалардың ауылшаруашылығы мал бастарының саны туралы деректерді ескере отырып қабылданды.
Әкімшілік-аумақтық бөлінуі бойынша Айнабұлақ ауылдық округінде 4 елді мекен бар.
Айнабұлақ ауылдық округінің аумағының жалпы ауданы– 86616 га, соның ішінде: егіндік жерлер – 2367 га, тыңайған жерлер – 510 га, шабындықтар – 3909 га, жайылымдар– 69112 га; бақшалар – 14,0 га; өзге жерлер – 10704 га.
Мал жаю үшін жарамды санаттары бойынша жер былай бөлінеді:
Ауылшаруашылығы мақсатындағы жерлер– 64441 га;
Елді мекендердегі жерлер–4671 га.
Климаттық жағдайы бойынша ауданның аумағы шөл-далалық құрғақ және альпілік тундра-шалғындық аймақтарға жатады. Климаты күрт континентальды. Жылына орташа есеппен 280-300 мм жауын-шашын түседі. Жауын-шашынның максималды мөлшері жаз мезгілінде түседі.
Топырақтары негізінен таулы қаратопырақ, қошқыл-сарғылт, сарғылт және ақшыл сарғылт топырақ.
2021 жылғы 1 қаңтардағы күйі бойынша Айнабұлақ ауылдық округінде (тұрғындардың жеке қосалқышаруашылығы және шаруашылықтардың және шаруақожалықтары мен ЖШС-ң мал басы) 10779 ірі қара мал бар, олардың арасында: төлдейтін мал 5718 бас, қойлар мен ешкілер 9650 бас, жылқылар 4800 бас (1-кесте).
Айнабұлақ ауылдық округінде ауылшаруашылығы малдарының қалыптасқан табындар, отарлар түрлері бойынша былайша бөлінді:
50 табын ірі қара мал;
14 отар ұсақ малдар;
19 табын жылқы.
Айнабұлақ ауылдық округінде 4 ветеринарлық-санитарлық нысан жұмыс жасайды, олардың ішінде 3 мал қорымы, 1 ветеринарлық пункт бар.
Айнабұлақ ауылдық округінде малды айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.
1-кесте
Айнабұлақ ауылдық округі бойынша ауылшаруашылығы мал бастарының саны туралы деректер
Елді мекендер
Тұрғындар
Ш/қ және ЖШС
Барлығы
ІҚМ
ҰМ
Жыл
қылар
ІҚМ
ҰМ
Жыл
қылар
ІҚМ
ҰМ
Жыл
қылар
Бар
лығы
Соның ішінде сауын сиырлар
Бар
лығы
Соның ішінде
сауын сиырлар
Бар
лығы
Соның ішінде
сауын сиырлар
Айна
бұлақ а/о

5200
3642
3269
6,5
1,3
7,8
33800
4734,6
25498,2
64032,8
Для снижения потребности в пастбищных угодьях и их рационального использования в Айнабулакском сельском округе, крестьянским хозяйствам и ТОО рекомендуется использовать залежные земли под высев однолетних кормовых трав для сенокошения, проведение коренных мелиораций (разрыхление верхнего почвенного слоя и подсев многолетних трав на сбитых пастбищах), подсев многолетних трав на сенокосных участках с целью увеличения их урожайности для заготовки сена и сенажа в зимний период. Местному населению рекомендуется часть сельскохозяйственных животных отдавать в весенне-летнее-осенний период на выпас крестьянским хозяйствам согласно нагрузкам на пастбищные угодья.
приложение 1
к Плану по управлению пастбищ
и их
использованию по
Айнабулакскому с.о
на 2022-2023 годы
Карта расположения пастбищ на территории Айнабулакского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
приложение 2
к Плану по управлению пастбищ
и их
использованию по
Айнабулакскому с.о
на 2022-2023 годы
Приемлемые схемы пастбище оборотов
приложение 3
к Плану по управлению пастбищ
и их
использованию по
Айнабулакскому с.о
на 2022-2023 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
приложение 4
к Плану по управлению пастбищ
и их
использованию по
Айнабулакскому с.о
на 2022-2023 годы
Схема доступа пастбище пользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаниям, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды
приложение 5
к Плану по управлению пастбищ
и их
использованию по
Айнабулакскому с.о
на 2022-2023 годы
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища
приложение 6
к Плану по управлению пастбищ
и их
использованию по
Айнабулакскому с.о
на 2022-2023 годы
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных.
Сельский округ
Преобладающая растительность
Средняя урожайность, ц/га сух. массы
Срок выгона животных на пастбища
Срок возврата животных с пастбищ
Айнабулакский
Дерновиннозлаково-разнотравные
5,2
апрель - май
сентябрь-октябрь
Кустарниково-дерновиннозлаково-разнотравные
4,7
апрель - май
сентябрь-октябрь
Мягкостебельнозлаково-разнотравные
8,2
апрель - май
сентябрь-октябрь
Грубостебельнозлаково-разнотравные

5200
3642
3269
6,5
1,3
7,8
33800
4734,6
25498,2
64032,8
Жайылымдық жерлерді қажетсінуді төмендету үшін және оларды ұтымды пайдалану үшін Айнабұлақ ауылдық округіне, ЖШС мен шаруа қожалықтарына тыңайған жерлерді пішен шабу үшін бір жылдық жжем шөптерді егуге, тамырлық мелиорацияны жүргізуге (топырақтың беткі қабатын қопсыту және жапырылған жайылымдарға көпжылдық шөптерді егу), қыс мезгілінде пішен мен пішендемені дайындау үшін олардың шығымдылығын арттыру мақсатында шабындық учаскелерге көп жылдық шөптерді егуге кеңес беріледі. Жергілікті тұрғындарға ауылшаруашылығы малдарының бір бөлігін көктем-жаз-күз мезгілінде жайылымдық жерлердің жүктемесіне сәйкес шаруа қожалықтарына мал жаю үшін беруге кеңес беріледі.
Айнабұлақ а.о бойынша 2022-
2023 жылдарға
арналған жайылымдарды
басқару
және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарға
1 қосымша
Жерлердің санаттары, жер телімдерінің меншік иелері және құқық белгілеуші құжаттардың негізінде жер пайдаланушылары бойынша Айнабұлақ ауылдық округінің аумағында жайылымдардың орналасу картасы
Айнабұлақ а.о бойынша 2022-
2023 жылдарға
арналған жайылымдарды
басқару
және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарға
2 қосымша
Жайылым айналымының қолайлы схемалары
Айнабұлақ а.о бойынша 2022-
2023 жылдарға
арналған жайылымдарды
басқару
және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарға
3 қосымша
Жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен аудандары, соның ішінде маусымдық жайылымдық инфрақұрылым нысандары белгіленген карта
Айнабұлақ а.о бойынша 2022-
2023 жылдарға
арналған жайылымдарды
басқару
және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарға
4 қосымша
Суды тұтыну нормасына сәйкес құрастырылған жайылым пайдаланушыларының су көздеріне (көлдер, өзендер, тоғандар, апандар, суару және суландыру арналары, құбырлы және шахталық құдықтар) қолжетімдік схемасы
Айнабұлақ а.о бойынша 2022-
2023 жылдарға
арналған жайылымдарды
басқару
және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарға
5 қосымша
Жайылымдары жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауылшаруашылығы мал бастарын жайғастыру және оларды ұсынылған жайылымдарға ауыстыру үшін жайылымдарды қайта бөлу схемасы
Айнабұлақ а.о бойынша 2022-
2023 жылдарға
арналған жайылымдарды
басқару
және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарға
6 қосымша
Ауылшаруашылығы малдарының жайылуы мен жүруінің маусымдық бағыттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану бойынша күнтізбелік график.
Ауылдық округ
Басым өсімдіктер
Орташа шығымдылығы, ц/га,құрғақ масса
Малдарды жайылымдарға шығарумерзімі
Малдарды жайылымнан қайтару мерзімі
Айнабұлақ
Шымды-астық тұқымдас – бозды-бетегелі өсімдіктер
5,2
сәуір - мамыр
қыркүйек-қазан
Бұталы-шымды-астық тұқымдас – бозды-бетегелі өсімдіктер
4,7
маусым
тамыз
Жұмсақ сабақты-астық тұқымдас – бозды-бетегелі өсімдіктер
8,2
сәуір – мамыр
қыркүйек-қазан
Ірісабақты-астық тұқымдас – бозды-бетегелі өсімдіктер