Об утверждении Плана по управлению пастбищами и их использованию по Северному сельскому округу района Алтай на 2022-2023 годы
Решение маслихата района Алтай Восточно-Казахстанской области от 28 сентября 2021 года № 7/19-VII
В соответствии со статьями 8, 13 Закона Республики Казахстан "О пастбищах", маслихат района Алтай РЕШИЛ:
1. Утвердить План по управлению пастбищами и их использованию по Северному сельскому округу района Алтай на 2022-2023 годы согласно приложению к настоящему решению.
2. Настоящее решение вводится в действие с 1 января 2022 года.
Секретарь маслихата района Алтай Л. Гречушникова
Приложение к решению
маслихата района Алтай
от 21 октября 2022 года
№ 23/10-VII
План по управлению пастбищами и их использованию в Северном сельском округе района Алтай на 2022-2023 годы
Сноска. План в редакции решения маслихата района Алтай Восточно - Казахстанской области от 21.10.2022 № 23/10-VII.
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию в Северном сельском округе района Алтай на 2022-2023 годы (далее - План) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", "О пастбищах", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:
схему (карту) расположения пастбищ на территории Северного сельского округа района Алтай в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов (Приложение 1);
приемлемые схемы пастбищеоборотов (Приложение 2);
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры (Приложение 3);
4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды (Приложение 4);

Алтай ауданының Северное ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2022-2023 жылдарға арналған жоспарын бекіту туралы
Шығыс Қазақстан облысы Алтай ауданы мәслихатының 2021 жылғы 28 қыркүйектегі № 7/19-VII шешімі
Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 8, 13 – баптарына сәйкес, Алтай ауданының мәслихаты ШЕШТІ:
1. Алтай ауданының Северное ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2022-2023 жылдарға арналған жоспары осы шешімнің қосымшасына сәйкес бекітілсін.
2. Осы шешім 2022 жылғы 1 қаңтардап бастап қолданысқа енгізіледі.
Алтай ауданының мәслихат хатшысы Л. Гречушникова
Алтай ауданының
мәслихатының
2021 жылғы 28 қыркүйектегі
№ 7/19-VII шешіміне
қосымша
Алтай ауданының Северное ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2022-2023 жылдарға арналған жоспары
Ескерту. Жоспар жаңа редакцияда - Шығыс Қазақстан облысы Алтай ауданы мәслихатының 21.10.2022 № 23/10-VII шешімімен.
Осы Алтай ауданының Северное ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2022-2023 жылдарға арналған жоспары (бұдан әрі- Жоспар) Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", "Жайылымдар туралы" Заңдарына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15090 болып тіркелген) бұйрығы, Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11064 болып тіркелген) бұйрығына сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жемшөп қажеттілігін тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу үрдісін болдырмау мақсатында қабылданады.
Жоспар:
1) құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Алтай ауданының Северное ауылдық округі аумағында жайылымдардың орналасу схемасын (картасын) (1- қосымша);
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемаларын (2- қосымша);
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картаны ( 3- қосымша);
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасын (4- қосымша);

5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища (Приложение 5);
6) схему размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными в Северном сельском округе (Приложение 6);
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных (Приложение 7);
7-1) Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, необходимых для удовлетворения нужд населения для выпаса сельскохозяйственных животных личного подворья, в зависимости от местных условий и особенностей (Приложение 7-1).
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев - пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
По административно-территориальному делению в Северном сельском округе имеются 3 населенных пункта.
Общая площадь территории Северного сельского округа 46806 га, из них пашни – 5553 га, пастбищные земли – 36217 га.
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения – 21176 га;
земли населенных пунктов – 3473 га;
земли промышленности, транспорта, связи, для нужд космической деятельности, обороны, национальной безопасности и иного несельскохозяйственного назначения – 0,3 га;
земли запаса - 22157 га.
По природным условиям территория Северного сельского округа находится в горной лесостепной умеренной влажной зоне. Климат зоны умеренно влажный, умеренно холодный. Температура воздуха летом достигает +40-42 градуса, минимальная зимой -45 градусов. Осадков выпадает за год в среднем 550-580 мм. Максимальное количество их приходится на июль.
Почвы в основном горные черноземы, выщелоченные и горностепные.
На территории Северного сельского округа имеется ветеринарный пункт.

5) жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасын (5- қосымша);
6) Северное ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасын (6- қосымша);
7) ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графикті (7-қосымша);
7-1) жергілікті жағдайлар мен ерекшеліктерге қарай жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаюға халық мұқтажын қанағаттандыру үшін қажетті жайылымдардың сыртқы мен ішкі шекаралары және алаңдары белгіленген картаны (7-1-қосымша) құрайды.
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтер, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтер, олардың иелерін – жайылым пайдаланушыларды, жеке және (немесе) заңды тұлғаларды көрсете отырып, ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы деректер, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтер, екпе және аридтік жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері, малды айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер, мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген өзге де деректер ескеріле отырып қабылданды.
Северное ауылдық округінде әкімшілік-аумақтық бөлінісі бойынша 3 елді мекен бар.
Северное ауылдық округі аумағының жалпы ауданы 46806 га, оның ішінде егістіктер – 5553 га, жайылымдық жерлер – 36217 га.
Санаттар бойынша жер мыналарға бөлінеді:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 21176 гектар;
елді мекендер жерлері – 3473 гектар;
өнеркәсіп, көлік, байланыс, ғарыш қызметі қажеттілігі үшін, қорғаныс, ұлттық қауіпсіздік және ауыл шаруашылығынан өзге мақсатқа арналған жерлер – 0,3 га;
босалқы жерлер - 22157 гектар.
Табиғи жағдайлары бойынша Северное ауылдық округінің аумағы таулы орманды далалы қоңыржай ылғалды аймақта орналасқан. Аймақтың климаты орташа ылғалды, орташа суық. Жазда ауа температурасы +40-42 градусқа жетеді, қыста минималды -45 градус. Жауын-шашын жылына орта есеппен 550-580 мм құрайды. Олардың ең көп мөлшері шілдеге келеді.
Топырағы негізінен сілтісізденген және таулы далалы қара топырақ.
Северное ауылдық округінің аумағында ветеринарлық пункт бар.

На 1 января 2021 года в Северном сельском округе насчитывается крупного рогатого скота 1618 голов, из них маточное (дойное) поголовье 766 голов, мелкого рогатого скота 1052 головы, лошадей 1402 головы, (таблица № 1) из них:
в селе Феклистовка:
крупного рогатого скота 1181 голова, из них маточное (дойное) поголовье 508 голов, мелкого рогатого скота 503 головы, лошадей - 1252 головы.
Площадь пастбищ составляет 1672 га.
в селе Северное:
крупного рогатого скота 211 голов, из них маточное (дойное) поголовье 122 головы, мелкого рогатого скота 301 голова, лошадей - 28 голов.
Площадь пастбищ составляет 696 га.
в селе Ермаковка:
крупного рогатого скота 226 голов, из них маточное (дойное) поголовье 136 голов, мелкого рогатого скота 248 голов, лошадей – 122 головы.
Площадь пастбищ составляет 701 га.
Данные о численности поголовья сельскохозяйственных животных по Северному сельскому округу
Таблица № 1
№
Населенные пункты
Население
Сельскохозяйственные формирования
Всего:
Крупный рогатый скот
Мелкий рогатый скот
Лошади
Крупный рогатый скот
Мелкий рогатый скот
Лошади
Крупный рогатый скот
Мелкий рога тый скот
Лошади
всего
в том числе дойные
всего
в том числе дойные
всего
в том числе дойные
1
село Феклистовка

2021 жылғы 1 қаңтарға Северное ауылдық округінде 1618 ірі қара мал бар, оның ішінде аналық (сауын) мал басы 766 бас, ұсақ мал 1052 бас, жылқы 1402 бас, (№1 кесте) оның ішінде:
Феклистовка ауылында:
ірі қара мал 1181 бас, оның ішінде аналық (сауын) мал басы 508 бас, ұсақ мал 503 бас, жылқылар – 1252 бас.
Жайылымдар ауданы 1672 га құрайды.
Северное ауылында:
ірі қара мал 211 бас, соның ішінде аналық (сауын) мал басы 122 бас, ұсақ мал 301 бас, жылқылар – 28 бас.
Жайылымдар ауданы 696 га құрайды.
Ермаковка ауылында:
ірі қара мал 226 бас, соның ішінде аналық (сауын) мал басы 136 бас, ұсақ мал 248 бас, жылқылар – 122 бас.
Жайылымдар ауданы 701 га құрайды.
Северное ауылдық округі бойынша ауыл шаруашылығы жануарлары басының саны туралы деректер
№ 1 кесте
№
Елді мекендер
Халық
Ауыл шаруашылығы құрылымдары
Барлығы:
Ірі қара мал
ұсақ мал
жылқылар
Ірі қара мал
ұсақ мал
жылқылар
Ірі қара мал
ұсақ мал
жылқылар
барлығы
Соның ішінде сауын
барлығы
Соның ішінде сауын
барлығы
Соның ішінде сауын
1
Феклистовка ауылы

781
Итого:
281
942
184
843
676
920
2439
Сложившуюся потребность пастбищных угодий в размере 2439 га необходимо восполнить за счет выпаса сельскохозяйственных животных населения, на землях:
Для жителей села Феклистовка – 946 га из земель населенного пункта и 545 га из земель принадлежащих Жунусову А.М.;
Для жителей села Северное - 510 га из земель населенного пункта;
Для жителей села Ермаковка - 299 га из земель населенного пункта и 499 га из земель принадлежащих Мурашкиной Е.А.
Для выпаса скота местного населения села Феклистовка организовано 2 гурта: 1 гурт - севернее села Феклистовка - водопой: речка Феклистовка, ручьи; 2 гурт - северо-восточнее села Феклистовка - водопой: речка Феклистовка, ручьи.
Для выпаса скота населения села Северное организован 1 гурт – северо-восточнее села Северное - водопой: ручей Смолянка, ручьи.
Для выпаса скота населения села Ермаковка организовано 2 гурта: 1 гурт - северо-восточнее села Ермаковка - водопой: протока реки Иртыш; 2 гурт - восточнее села Ермаковка, водопой - протока реки Иртыш.
Поголовье в товариществах с ограниченной ответственностью (далее -ТОО), крестьянских и фермерских хозяйствах Северного сельского округа составляет: крупного рогатого скота 899 головы, мелкого рогатого скота 110 голов, лошадей 1218 голов.
Площадь пастбищ ТОО, крестьянских и фермерских хозяйств составляет 5380 гектар (таблица № 4).
Таблица № 4
№
Землепользователи
Площадь (га)
Наличие скота по видам, (голов)
Норма потребности пастбищ на 1 голову, (га)
Потребность пастбищ, (га)
Крупный рогатый скот
Мелкий рогатый скот
Лошади
Крупный рогатый скот
Мелкий рогатый скот
Лошади
Крупный рогатый скот
Мелкий рогатый скот
Лошади
Итого (га)
1
ТОО "Шығыс-Жер"

781
Барлығы:
281
942
184
843
676
920
2439
Қалыптасқан 2439 га мөлшеріндегі жайылымдық алқаптар қажеттілігін халықтың ауыл шаруашылығы жануарларының жайылымы есебінен:
Феклистовка ауылының тұрғындары үшін – 946 га елді мекен жерлерінен және 545 га А.М.Жунусовқа тиесілі жерлерден;
Северное ауылының тұрғындары үшін – 510 га елді мекен жерлерінен;
Ермаковка ауылының тұрғындары үшін – 299 га елді мекен жерлерінен және 499 га Е.А.Мурашкинаға тиесілі жерлерден толықтыру қажет.
Феклистовка ауылының жергілікті халқының малын жаю үшін 2 табын ұйымдастырылған: 1 – табын – Феклистовка ауылынан солтүстікке қарай, суат–Феклистовка шағын өзені, бұлақтар; 2 – табын – Феклистовка ауылынан солтүстік-шығысқа қарай, суат – Феклистовка жылғасы, бұлақтар.
Северное ауылының жергілікті халқының малын жаю үшін 1 табын ұйымдастырылған Северное ауылынан солтүстік-шығысқа қарай, суат–Смолянка жылғасы, бұлақтар.
Ермаковка ауылының жергілікті халқының малын жаю үшін 2 табын ұйымдастырылған: 1 – табын – Ермаковка ауылынан солтүстік-шығысқа қарай, суат– Ертіс өзенінің тармағы; 2 – табын – Ермаковка ауылынан шығысқа қарай, суат– Ертіс өзенінің тармағы.
Северное ауылдық округінің жауапкершілігі шектеулі серіктестігі (бұдан әрі–ЖШС), шаруа және фермер қожалықтарындағы мал басы: ірі қара мал 899 бас, ұсақ мал 110 бас, жылқылар 1218 бас құрайды.
ЖШС, шаруа және фермер қожалықтарындағы жайылымдар ауданы 5380 га құрайды (№4 кесте).
№ 4 кесте
№
Жер пайдаланушылар
Ауданы (га)
Түрі бойынша малдың бары, (бас)
Жайылымдардың 1 басқа қажетті нормасы (га)
Жайылымдар қажеттілігі,(га)
ірі қара мал
ұсақ мал
Жылқылар
ірі қара мал
ұсақ мал
Жылқылар
ірі қара мал
ұсақ мал
Жылқылар
барлығы (га)
1
"Шығыс-Жер" ЖШС

2022
(В-Л-О)
(В-Л-О)
(В-Л-О)
отдых
2023
(В-Л-О)
(В-Л-О)
отдых
(В-Л-О)
(В-Л-О) весна-лето-осень
Приложение 3 к Плану
по управлению пастбищами
и их использованию в Северном
сельском округе района Алтай
на 2022-2023 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
Условные обозначения:
Приложение 4 к Плану
по управлению пастбищами
и их использованию в Северном
сельском округе района Алтай
на 2022-2023 годы
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды
Условные обозначения
Приложение 5 к Плану
по управлению пастбищами
и их использованию в Северном
сельском округе района Алтай
на 2022-2023 годы
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища
Условные обозначения:
Приложение 6 к Плану
по управлению пастбищами
и их использованию в Северном
сельском округе района Алтай
на 2022-2023 годы
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными в Северном сельском округе
Условные обозначения:
Приложение 7 к Плану
по управлению пастбищами
и их использованию в
Северном сельском округе
на 2022-2023 годы
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Сельский округ
Срок выгона животных на отгонные пастбища
Срок возврата животных с отгонных пастбищ
Северный
апрель - май
сентябрь - октябрь
Приложение 7-1 к Плану
по управлению пастбищами
и их использованию в Северном
сельском округе района Алтай
на 2022-2023 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, необходимых для удовлетворения нужд населения для выпаса сельскохозяйственных животных личного подворья, в зависимости от местных условий и особенностей
Условные обозначения:

2022
(К-Ж-К)
(К-Ж-К)
(К-Ж-К)
демалыс
2023
(К-Ж-К)
(К-Ж-К)
демалыс
(К-Ж-К)
(К-Ж-К) көктем- жаз- күз
Алтай ауданының Северное
ауылдық округінде жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
бойынша 2022-2023 жылдарға
арналған жоспарына
3- қосымша
Жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы
Шартты белгілері:
Алтай ауданының Северное
ауылдық округінде жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
бойынша 2022-2023 жылдарға
арналған жоспарына
4- қосымша
Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы
Шартты белгілері:
Алтай ауданының Северное
ауылдық округінде жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
бойынша 2022-2023 жылдарға
арналған жоспарына
5- қосымша
Жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы
Шартты белгілері:
Алтай ауданының Северное
ауылдық округінде жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
бойынша 2022-2023 жылдарға
арналған жоспарына
6- қосымша
Северное ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Шартты белгілері:
Алтай ауданының Северное
ауылдық округінде жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
бойынша 2022-2023 жылдарға
арналған жоспарына
7- қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі
Ауылдық округ
Шалғайдағы жайылымдарға жануарларды айдау мерзімі
Шалғайдағы жайылымдардан жануарларды қайтару мерзімі
Северное
сәуір-мамыр
қыркүйек-қазан
Алтай ауданының Северное
ауылдық округінде жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
бойынша 2022-2023 жылдарға
арналған жоспарына
7-1- қосымша
Жергілікті жағдайлар мен ерекшеліктерге байланысты жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю үшін халықтың мұқтажын қанағаттандыру үшін қажетті жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары белгіленген картасы
Шартты белгілері: