Об утверждении Плана по управлению пастбищами и их использованию по городу Серебрянск района Алтай на 2022-2023 годы
Решение маслихата района Алтай Восточно-Казахстанской области от 28 сентября 2021 года № 7/20-VII.
В соответствии со статьями 8, 13 Закона Республики Казахстан "О пастбищах", маслихат района Алтай РЕШИЛ:
1. Утвердить План по управлению пастбищами и их использованию по городу Серебрянск района Алтай на 2022-2023 годы согласно приложению к настоящему решению.
2. Настоящее решение вводится в действие с 1 января 2022 года.
Секретарь маслихата района Алтай Л. Гречушникова
Приложение к решению
маслихата района Алтай
от 21 октября 2022 года
№ 23/11-VII
План по управлению пастбищами и их использованию по городу Серебрянск района Алтай на 2022-2023 годы
Сноска. План в редакции решения маслихата района Алтай ВосточноКазахстанской области от 21.10.2022 № 23/11-VII
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию по городу Серебрянск района Алтай на 2022-2023 годы (далее - План) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", "О пастбищах", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:
схему (карту) расположения пастбищ на территории по городу Серебрянск района Алтай в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов (Приложение 1);
приемлемые схемы пастбищеоборотов (Приложение 2);
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры (Приложение 3);
4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды (Приложение 4);

Алтай ауданының Серебрянск қаласы бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану бойынша 2022-2023 жылдарға арналған жоспарын бекіту туралы
Шығыс Қазақстан облысы Алтай ауданы мәслихатының 2021 жылғы 28 қыркүйектегі № 7/20-VII шешімі.
Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 8,13 – баптарына сәйкес, Алтай ауданының мәслихаты ШЕШТІ:
1. Алтай ауданының Серебрянск қаласы бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2022-2023 жылдарға арналған жоспары осы шешімнің қосымшасына сәйкес бекітілсін.
2. Осы шешім 2022 жылғы 1 қаңтардап бастап қолданысқа енгізіледі.
Алтай ауданының мәслихат хатшысы Л. Гречушникова
Алтай ауданының
мәслихатының
2022 жылғы 21 қазандағы
№ 23/11-VII шешіміне қосымша
Алтай ауданының Серебрянск қаласы бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2022-2023 жылдарға арналған жоспары
Ескерту. Жоспар жаңа редакцияда - Шығыс Қазақстан облысы Алтай ауданы мәслихатының 21.10.2022 № 23/11-VII шешімімен.
Осы Алтай ауданының Серебрянск қаласы бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2022-2023 жылдарға арналған жоспары (бұдан әрі- Жоспар) "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", "Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасының Заңдарына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15090 болып тіркелген тіркелді) бұйрығына, Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11064 болып тіркелді) бұйрығына сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жемшөп қажеттілігін тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу үрдісін болдырмау мақсатында қабылданады.
Жоспар:
1) құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Алтай ауданының Серебрянск қаласы аумағында жайылымдардың орналасу схемасын (картасын) ( 1- қосымша);
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемаларын (2- қосымша);
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картаны ( 3- қосымша);
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасын (4-қосымша);

5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища (Приложение 5);
6) схему размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при городе Серебрянск (Приложение 6);
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных (Приложение 7);
7-1) Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, необходимых для удовлетворения нужд населения для выпаса сельскохозяйственных животных личного подворья, в зависимости от местных условий и особенностей (Приложение 7-1).
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев - пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
Общая площадь территории города Серебрянск 2574 га, из них пашни – 233 га, пастбищные земли – 1343 га.
По природным условиям территория города Серебрянск расположена в горно-луговой зоне. Климат зоны резко континентальный.
На территории города Серебрянск имеется ветеринарный пункт, скотомогильник.
На 1 января 2021 года в городе Серебрянск насчитывается (личное подворье населения и поголовье ТОО, КХ) крупного рогатого скота 498 голов, из них маточное (дойное) поголовье 248 голов, мелкого рогатого скота 547 голов, лошадей 77 голов (таблица № 1).
Данные о численности поголовья сельскохозяйственных животных по городу Серебрянск
Таблица № 1
№
Населенные пункты
Население
к/х и ТОО
Всего:
Крупный рогатый скот
Мелкий рогатый скот
Лошади
Крупный рогатый скот
Мелкий рогатый скот
Лошади
Крупный рогатый скот
Мелкий рогатый скот
Лошади
всего
в том числе дойные
всего
в том числе дойные
всего
в том числе дойные
1
город Серебрянск
498
248
547
77
0
0
0
0
498
248
547
77
Для обеспечения сельскохозяйственных животных по городу Серебрянск, имеются всего 1343 га пастбищных угодий.
На основании вышеизложенного, согласно статьи 15 Закона Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года "О пастбищах" для нужд местного населения города Серебрянск по содержанию маточного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных при имеющихся пастбищных угодьях населенных пунктов в размере 1343 га, потребность составляет 744 га (таблица № 2).
Таблица №2
Населенный пункт
Площадь пастбищ, (га)
Наличие дойных коров (голов)
Норма потребности пастбищна 1 голову, (га)
Потребность пастбищ, (га)
Не обеспечено пастбищами (га)
Излишки (га)
1
город Серебрянск

5) жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасын (5-қосымша);
6) Серебрянск қаласының маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасын (6- қосымша);
7) ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графикті (7-қосымша);
7-1) жергілікті жағдайлар мен ерекшеліктерге қарай жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаюға халық мұқтажын қанағаттандыру үшін қажетті жайылымдардың сыртқы мен ішкі шекаралары және алаңдары белгіленген картаны (7-1- қосымша) құрайды.
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтер, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтер, олардың иелерін – жайылым пайдаланушыларды, жеке және (немесе) заңды тұлғаларды көрсете отырып, ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы деректер, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтер, екпе және аридтік жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері, малды айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер, мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген өзге де деректер ескеріле отырып қабылданды.
Серебрянск қаласы аумағының жалпы ауданы 2574 га, соның ішінде егістіктер – 233 га, жайылымдық жерлер – 1343 га.
Табиғи жағдайлары бойынша Серебрянск қаласының аумағы таулы-шалғынды аймақта орналасқан. Аймақтың климаты күрт континентті.
Серебрянск қаласының аумағында ветеринарлық пункт, мал қорымы бар.
2021 жылғы 1 қаңтарға Серебрянск қаласында (халықтың жеке ауласы және ЖШС, ШҚ мал басы) 498 ірі қара мал бар, оның ішінде аналық (сауын) 248 бас, ұсақ мал 547 бас, жылқы 77 бас (№1 кесте) есептелген.
Серебрянск қаласы бойынша ауыл шаруашылығы мал басының саны туралы деректер
№ 1 кесте
Елді мекендер
Халық
Ауыл шаруашылығы құрылымдары
Барлығы:
Ірі қара мал
ұсақ мал
жылқылар
Ірі қара мал
ұсақ мал
жылқылар
Ірі қара мал
ұсақ мал
жылқылар
Барлығы
Соның ішінде сауынды
Барлығы
Соның ішінде сауынды
Барлығы
Соның ішінде сауынды
1
Серебрянск қаласы
498
248
547
77
0
0
0
0
498
248
547
77
Серебрянск қаласы бойынша ауыл шаруашылығы жануарларын жайылымдық алаптармен қамтамасыз ету үшін жалпы 1343 га бар.
Жоғарыда айтылғандардың негізінде, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 15-бабына сәйкес Серебрянск қаласының жергілікті халқының мұқтажы үшін елді мекендердің қолда бар жайылымдық алқаптары кезінде ауыл шаруашылығы жануарларының аналық (сауын) басын күтіп-ұстау бойынша 1343 га мөлшерінде қажеттілік 744 га құрайды (№2 кесте).
№ 2 кесте
Елді
мекендер
Жайылымдар ауданы, (га)
Сауын сиырлардың болуы (бас)
Жайылымдардың 1 басқа қажетті нормасы (га)
Жайылымдар қажеттілігі,(га)
Жайылымдармен қамтамасыз етілмеген (га)
Артылғаны, (га)
1
Серебрянск қаласы

1343
248
3
744
0
599
Выпас других сельскохозяйственных животных местного населения при норме нагрузки на голову: крупный рогатый скот – 3 га, мелкий рогатый скот – 0,5 га, лошадей – 5 га, также производится в черте населенного пункта (таблица № 3).
Таблица № 3
Населенные пункты
население
Норма потребности пастбищ на 1 голову, (га)
Потребность пастбищ, (га)
Крупный рогатый скот
Мелкий рогатый скот
Лошади
Крупный рогатый скот
Мелкий рогатый скот
Лошади
Крупный рогатый скот
Мелкий рогатый скот
Лошади
Итого (га)
1
город Серебрянск

1343
248
3
744
0
599
Басқа да жергілікті ауыл шаруашылығы жануарларын мал басына түсетін жүктеме нормасында жаю: ірі қара мал – 3 га, ұсақ мал – 0,5 га, жылқы – 5 га, сондай-ақ елді мекен шегінде жүргізіледі (№3 кесте).
№ 3 кесте
Елді
мекендер
Халық
Жайылымдардың 1 басқа қажетті нормасы (га)
Жайылымдар қажеттілігі,(га)
ірі қара мал
ұсақ мал
Жылқылар
ірі қара мал
ұсақ мал
Жылқылар
ірі қара мал
ұсақ мал
Жылқылар
барлығы (га)
1
Серебрянск қаласы

250
547
77
3
0,5
5
750
274
385
1409
Сложившуюся потребность пастбищных угодий в размере 810 га необходимо восполнить за счет выпаса сельскохозяйственных животных населения на отгонных пастбищах сельхозпроизводителей.
Для выпаса скота местного населения города Серебрянск организовано 4 гурта: 1 гурт - в западной части города, водопой: ручьи; 2 гурт - в северной части города, водопой: ручей Сухой; 3 гурт - в восточной, водопой: речка Серебрянка; 4 гурт - в южной части города, водопой: Усть-Каменогорское водохранилище.
Приложение 1
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по городу Серебрянск
района Алтай
на 2022-2023 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории города Серебрянск района Алтай в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Условные обозначения:
Приложение 2
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по городу Серебрянск
района Алтай
на 2022-2023 годы
Приемлемые схемы пастбищеоборотов
Схема четырехпольного пастбищеоборота для одного гурта (табуна)
год
участки
1
2
3
4

250
547
77
3
0,5
5
750
274
385
1409
810 га мөлшеріндегі жайылымдық алқаптардың қалыптасқан қажеттілігін ауыл шаруашылығы өндірушілерінің шалғайдағы жайылымдарында халықтың ауыл шаруашылығы малдарын жаю есебінен толықтыру қажет.
Серебрянск қаласы жергілікті халқының малын жаю үшін 4 табын ұйымдастырылған: 1– табын – қаланың батыс бөлігінде, суат: бұлақтар; 2– табын – қаланың солтүстік бөлігінде, суат: Сухой бұлағы; 3– табын – шығысында, суат: Серебрянка шағын өзені; 4– табын – қаланың оңтүстік бөлігінде, суат–Өскемен су қоймасы.
Алтай ауданының Серебрянск
қаласы бойынша
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану бойынша
2022-2023 жылдарға арналған
жоспарына 1- қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісіндеАлтай ауданының Серебрянск қаласы аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Шарты белгілері:
Алтай ауданының Серебрянск
қаласы бойынша
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану бойынша
2022-2023 жылдарға арналған
жоспарына 2- қосымша
жайылым айналымдарының қолайлы схемалары
Бір табын үшін төрт танапты жайылым айналымының схемасы
(табындар)
жыл
телімдер
1
2
3
4

2022
(В-Л-О)
(В-Л-О)
(В-Л-О)
отдых
2023
(В-Л-О)
(В-Л-О)
отдых
(В-Л-О)
(В-Л-О) весна-лето-осень
Приложение 3
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по городу Серебрянск
района Алтай
на 2022-2023 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
Условные обозначения:
Приложение 4
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по городу Серебрянск
района Алтай
на 2022-2023 годы
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды
Условные обозначения:
Приложение 5
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по городу Серебрянск
района Алтай
на 2022-2023 годы
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища
Условные обозначения:
Приложение 6
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по городу Серебрянск
района Алтай
на 2022-2023 годы
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при городе Серебрянск
Условные обозначения:
Приложение 7
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по городу Серебрянск
района Алтай
на 2022-2023 годы
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Населенный пункт
Срок выгона животных на отгонные пастбища
Срок возврата животных с отгонных пастбищ
город Серебрянск
апрель - май
сентябрь - октябрь
Приложение 7-1
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по городу Серебрянск
района Алтай
на 2022-2023 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, необходимых для удовлетворения нужд населения для выпаса сельскохозяйственных животных личного подворья, в зависимости от местных условий и особенностей
Условные обозначения:

2022
(К-Ж-К)
(К-Ж-К)
(К-Ж-К)
демалыс
2023
(К-Ж-К)
(К-Ж-К)
демалыс
(К-Ж-К)
(К-Ж-К) көктем- жаз-күз
Алтай ауданының Серебрянск
қаласы бойынша
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану бойынша
2022-2023 жылдарға арналған
жоспарына 3- қосымша
Жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген карта
Шартты белгілері:
Алтай ауданының Серебрянск
қаласы бойынша
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану бойынша
2022-2023 жылдарға арналған
жоспарына 4- қосымша
Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы
Шартты белгілері:
Алтай ауданының Серебрянск
қаласы бойынша
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану бойынша
2022-2023 жылдарға арналған
жоспарына 5- қосымша
Жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы
Шартты белгілері:
Алтай ауданының Серебрянск
қаласы бойынша
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану бойынша
2022-2023 жылдарға арналған
жоспарына 6- қосымша
Серебрянск қаласының маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Шартты белгілері:
Алтай ауданының Серебрянск
қаласы бойынша
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану бойынша
2022-2023 жылдарға арналған
жоспарына 7- қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі
Елді мекен
Шалғайдағы жайылымдарға жануарларды айдау мерзімі
Шалғайдағы жайылымдардан жануарларды қайтару мерзімі
Серебрянск қаласы
сәуір-мамыр
қыркүйек-қазан
Алтай ауданының Серебрянск
қаласы бойынша
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану бойынша
2022-2023 жылдарға арналған
жоспарына 7-1- қосымша
Жергілікті жағдайлар мен ерекшеліктерге қарай жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаюға халық мұқтажын қанағаттандыру үшін қажетті жайылымдардың сыртқы мен ішкі шекаралары және алаңдары белгіленген картасы
Шарты белгілері: