Об утверждении Плана по управлению пастбищами и их использованию по Чингирлаускому району на 2021-2022 годы
Решение Чингирлауского районного маслихата Западно-Казахстанской области от 26 июля 2021 года № 8-2.
В соответствии с Законом Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года "О пастбищах" и Законом Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" Чингирлауский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить План по управлению пастбищами и их использованию по Чингирлаускому району на 2021-2022 годы согласно приложению к настоящему решению.
2. Настоящее решение вводится в действие со дня первого официального опубликования.
Секретарь маслихата С.Казиев
Приложение
к решению Чингирлауского
районного маслихата от 26 июля
2021 года №8-2
План по управлению пастбищами и их использованию по Чингирлаускому району на 2021-2022 годы
Сноска. План с изменениями, внесенным решением Чингирлауского районного маслихата Западно-Казахстанской области от 31.08.2022 № 27-1 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.).
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию по Чингирлаускому району на 2021-2022 годы (далее - План) разработан в соответствии с Законом Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", Законом Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан",приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года №173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов №15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года №3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов №11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:
1) сведения о ветеринарно-санитарных объектах согласно приложению 1 к настоящему Плану;
2) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных согласно приложению 2 к настоящему Плану;

Шыңғырлау ауданы бойынша 2021-2022 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарын бекіту туралы
Батыс Қазақстан облысы Шыңғырлау аудандық мәслихатының 2021 жылғы 26 шілдедегі № 8-2 шешімі.
Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңына және Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңына сәйкес Шыңғырлау аудандық мәслихаты ШЕШТІ:
1. Осы шешімнің қосымшасына сәйкес Шыңғырлау ауданы бойынша 2021-2022 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспары бекітілсін.
2. Осы шешім алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Мәслихат хатшасы С.Казиев
Шыңғырлау аудандық
мәслихатының 2021 жылғы
26 шілдедегі №8-2 шешіміне
қосымша
Шығырлау ауданы бойынша 2021-2022 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар
Ескерту. Жоспарға өзгерістер енгізілді – Батыс Қазақстан облысы Шыңғырлау аудандық мәслихатының 31.08.2022 № 27-1 шешімімен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
Осы Шыңғырлау ауданы бойынша 2021-2022 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар (бұдан әрі – Жоспар) Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңына, Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі №173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №15090 тіркелген), Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі №3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №11064 тіркелген) бұйрығына сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жемшөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданады.
Жоспар мазмұны:
1) ветеринариялық-санитариялық обьектілер туралы мәліметті осы Жоспардың 1 - қосымшасына сәйкес;
2) ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигін осы Жоспардың 2-қосымшасына сәйкес;

3) схемы (карты) расположения пастбищ на территории административно-территориальной единицы в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов согласно приложениям 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 к настоящему Плану;
4) карты с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры согласно приложениям 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18 к настоящему Плану;
5) схемы доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаниям, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды согласно приложениям 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26 к настоящему Плану;
6) схемы перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища согласно приложениям 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34 к настоящему Плану;
7) схемы размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при городе районного значения, поселке, селе, сельском округе согласно приложениям 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42 к настоящему Плану;
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев – пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
По административно-территориальному делению в Чингирлауском районе имеются 8 сельских округов, 25 сельских населенных пунктов.
Общая площадь территории Чингирлауского района 722 989 га, из них пастбищные земли – 460 675га, орошаемые земли – 1 086 га.
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения – 300 873 га;
земли населенных пунктов – 123 000 га;
земли промышленности, транспорта, связи, для нужд космической деятельности, обороны, национальной безопасности и иного несельскохозяйственного назначения – 1437 га;

3) құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемаларын (карталарын) осы Жоспардың 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 - қосымшаларына сәйкес;
4) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген карталарын осы Жоспардың 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18-қосымшаларына сәйкес;
5) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемаларын осы Жоспардың 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26-қосымшаларына сәйкес;
6) жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемаларын осы Жоспардың 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34 - қосымшаларына сәйкес;
7) аудандық маңызы бар қала, кент, ауыл, ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауылшаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемаларын осы Жоспардың 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42 -қосымшаларына сәйкес;
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтер, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтер, иелерін - жайылым пайдаланушыларды, жеке және (немесе) заңды тұлғаларды көрсете отырып, ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы деректер, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтер, екпе және аридтік жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері, малды айдап өтуге арналған сервитуттер туралы мәліметтер, мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген өзге де деректер ескеріле отырып қабылданды.
Әкімшілік-аумақтық бөлініс бойынша Шыңғырлау ауданында 8 ауылдық округтер, 25 ауылдық елді - мекендер орналасқан.
Шыңғырлау ауданының жалпы көлемі 722 989 га, оның ішінде жайылымдық жерлер 460 675 га, суармалары жерлер – 1 086 га.
Санаттар бойынша жерлер бөлінісі:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 300 873 га;
елді мекен жерлері – 123 000 га;
өнеркәсiп, көлiк, байланыс, ғарыш қызметі, қорғаныс, ұлттық қауіпсіздік мұқтажына арналған жерлер және ауыл шаруашылығына арналмаған өзге де жерлер – 1437 га;

земли лесного фонда – 19 094 га;
земли особо охраняемых природных территорий – 7 984 га;
земли водного фонда – 349 га;
земли запаса – 270 252 га.
Климат района резкоконтинентальный, зима сравнительно холодная, лето жаркое и засушливое. Среднегодовая температура воздуха в январе – -15; -35°С, в июле +25; +40°С. Средний размер осадков составляет - 30 мм, а годовой - 214 мм.
Растительный покров района разнообразный, включает примерно 124 видов. Самые распространҰнные из них белополынно-типчаковые и полынно-житняковые пустынные травы. Почвы светло-каштановые, на юге встречаются пески и солончаковые земли. Толщина плодородной почвы 40-50 см.

орман қорының жерлері – 19 094 га;
ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың жерлері – 7 984 га;
су қорының жерлері – 349 га;
қордағы жерлер – 270 252 га.
Ауданның климаттық зонасы күртконтиненталды, қысы салыстырмалы салқын, жазы ыстық және құрғақ. Ауаның жылдық орташа температурасы қаңтар айында – -15; -35 ºС, шілде айында - +25; +40ºС. Жауынның орташа түсімі - 30 мм, ал жылдық – 214 мм.
Ауданның өсімдік жамылғысы әртүрлі, шамамен қоса алғанда 124 түрлері. Олардың ішінде ең көп тараған түрі ақ жусанды-бетегелі және жусанды-шөлді шөбі .
Топырағы ашық-құба, оңтүстікте құмды және сортаң топырақты жерлер кездеседі. Топырақтың құнарлы қабатының қалыңдығы 40-50 см.

В районе действуют 6 ветеринарных пунктов и 8 скотомогильников.
В настоящее время в Чингирлауском районе насчитывается крупного рогатого скота 35419 голов, мелкого рогатого скота 35266 голов, 8211 голов лошадей, 53 голов верблюдов.
В связи с ростом поголовья скота на личных подворьях вомногих сельских округах наблюдается нехватка 46158 га пастбищных земель, в том числе Акбулакском сельском округе 1140 га, Акшатском сельском округе 175 га, Алмазненском сельском округе 1088 га, Ардакском сельском округе 4434 га, Ащысайском сельском округе 788 га, Чингирлауском сельском округе 38533 га.

Ауданда 6мал дәрігерлік пункттері және 8 мал көмінділері бар.
Қазіргі уақытта Шыңғырлау ауданында 35419 бас мүйізді ірі қара, 35266 бас ұсақ мүйізді мал, 8211 бас жылқы,53 бас түйе саналады.
Ауданның көптеген ауылдық округтерінде жеке аулаларда мал басының өсуіне байланысты 46158 га жайылымдық жерлердің жетіспеушілігі байқалады, оның ішінде Ақбұлақ ауылдық округінде 1140 га, Ақшат ауылдық округінде 175 га, Алмаз ауылдық округінде 1088 га, Ардақ ауылдық округінде 4434 га, Ащысай ауылдық округінде 788 га, Шыңғырлау ауылдық округінде 38533 га.