Об утверждении Плана по управлению пастбищами и их использованию по Шортандинскому району на 2022-2023 годы
Решение Шортандинского районного маслихата Акмолинской области от 18 марта 2022 года № 7С-20/2
В соответствии с подпунктом 1) статьи 8 Закона Республики Казахстан "О пастбищах", Шортандинский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить прилагаемый План по управлению пастбищами и их использованию по Шортандинскому району на 2022-2023 годы.
2. Настоящее решение вводится по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Секретарь Шортандинского
районного маслихата
Г.Садвокасова
Утвержден
решением Шортандинского
районного маслихата
от 18 марта 2022 года
№ 7С-20/2
План по управлению пастбищами и их использованию по Шортандинскому району на 2022 -2023 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию по Шортандинскому району на 2022-2023 годы (далее - План) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", "О пастбищах", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:
1) схему (карту) расположения пастбищ на территории Шортандинского района в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов (приложение 1);
2) приемлемые схемы пастбищеоборотов (приложение 2);
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры (приложение 3);
4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды (приложение 4);

2022-2023 жылдарға арналған Шортанды ауданы бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі Жоспарды бекіту туралы
Ақмола облысы Шортанды аудандық мәслихатының 2022 жылғы 18 наурыздағы № 7С-20/2 шешімі
Қазақстан Респуликасының "Жайылымдар туралы" Заңының 8 бабының 1) тармақшасына сәйкес, Шортанды аудандық мәслихаты ШЕШТІ:
1. Қоса беріліп отырған 2022-2023 жылдарға арналған Шортанды ауданы бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспары бекітілсін.
2. Осы шешім алғаш ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Шортанды аудандық
мәслихатының хатшысы
Г.Сәдуақасова
Шортанды аудандық мәслихатының
2022 жылғы 18 наурыздағы
№ 7С-20/2 шешімімен
бекітілген
2022-2023 жылдарға арналған Шортанды ауданы бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспары
2022-2023 жылдарға арналған Шортанды ауданы бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі осы жоспар (бұдан әрі - Жоспар) Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін - өзі басқару туралы", "Жайылымдар туралы" Заңдарына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрі орынбасарының - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15090 болып тіркелген) бұйрығына, Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті жол берілетін нормасын бекіту туралы" (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11064 болып тіркелген) бұйрығына сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, азыққа қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданады.
Жоспар:
1) құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Шортанды ауданы аумағында жайылымдардың орналасу схемасын (картасын) (1-қосымша);
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемаларын (2-қосымша);
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасын (3-қосымша);
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасын (4-қосымша);

5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища (приложение 5);
6) схему размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при городе районного значения, поселке, селе, сельском округе (приложение 6);
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных (приложение 7);
7-1) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, необходимых для удовлетворения нужд населения для выпаса сельскохозяйственных животных личного подворья, в зависимости от местных условий и особенностей (приложение 7-1).
8) сведения по распределению пастбищ для размещения маточного (дойного) поголовья КРС по Шортандинскому району к приложение 7-1.
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев - пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
По административно-территориальному делению в Шортандинском районе имеются 29 сельских населенных пунктов.
По природным условиям территория Шортандинского района находится в пределах степной зоны и по агроклиматическим показателям в двух агроклиматических районах: незначительно засушливом умеренно теплом (центральная и южная часть) и засушливом умеренно теплом (северная часть), которые характеризуются всеми чертами континентальности: суровой продолжительной зимой, коротким умеренно жарким летом, резкими контрастами температур зимы и лета, малым количеством годовых осадков.
Почвы в основном черноземы южные малогумусные тяжелосуглинистые.
Общая площадь земель сельскохозяйственного назначения по Шортандинскому району – 467 564 гектар, в том числе: пашни – 278 614 га, многолетние насаждения – 21 000 га, сенокосы – 1 089 га, пастбищные земли- 96 302 га.
На 1 января 2022 года в Шортандинском районе насчитывается крупного рогатого скота (КРС) – 16 055 голов, из них маточного поголовья – 8 521 голов, мелкого рогатого скота (МРС) – 18 501 голов, лошадей – 7 358 голов.
Потребность по Шортандинскому району:

5) жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасын (5-қосымша);
6) аудандық маңызы бар қала, кент, ауыл, ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасын (6-қосымша);
7) ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графикті (7-қосымша);
7-1) жергілікті жағдайлар мен ерекшеліктерге қарай жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаюға халық мұқтажын қанағаттандыру үшін қажетті жайылымдардың сыртқы мен ішкі шекаралары және алаңдары белгіленген картасын (7-1 қосымша);
8) 7-1 қосымшаға Шортанды ауданы бойынша ІҚМ аналық (сауын) басын орналастыру үшін жайылымдарды бөлу жөніндегі мәліметтерді құрайды.
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтер, ауыл шаруашылығы жануарларының иелері - жайылым пайдаланушылар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар көрсетіле отырып, олардың саны туралы деректер, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының басын қалыптастыру туралы мәліметтер, ауыл шаруашылығы жануарларын мәдени және аридтік жайылымдарда жаю ерекшеліктері, мал айдауға арналған сервитуттар туралы мәліметтер және мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар ұсынған өзге де деректер ескеріле отырып қабылданды.
Әкімшілік-аумақтық бөлініс бойынша Шортанды ауданында 29 ауылдық елді мекен бар.
Табиғи жағдайлары бойынша Шортанды ауданының аумағы дала аймағы шегінде және агроклиматтық көрсеткіштері бойынша екі агроклиматтық ауданда орналасқан: шамалы қуаң қоңыржай жылумен (орталық және оңтүстік бөлігі) және қуаң қоңыржай жылумен (солтүстік бөлігі), олар континенттіліктің барлық белгілерімен сипатталады: қатты ұзақ қыс, қысқа қоңыржай ыстық жаз, қыс пен жаз температурасының күрт қарама-қайшылығы, жылдық жауын-шашынның аз мөлшерімен.
Топырақ негізінен қара топырақ оңтүстік төмен гумусты ауыр сазды.
Шортанды ауданы бойынша ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлердің жалпы ауданы – 467 564 гектар, оның ішінде: егістік – 278 614 га, көпжылдық екпелер – 21 000 га, шабындық – 1 089 га, жайылымдық жерлер – 96 302 га.
2022 жылғы 1 қаңтарға Шортанды ауданында ірі қара мал (ІҚМ) саны – 16 055 бас, оның ішінде аналық мал басы – 8 521 бас, ұсақ қара мал (ҰҚМ) – 18 501 бас, жылқы – 7 358 бас.
Шортанды ауданы бойынша қажеттілік:

для КРС – 6,5 гектар на 1 голову;
для МРС – 1,0 гектар на 1 голову;
для лошадей – 7,8 гектар на 1 голову.
Основными пользователями пастбищ на территории Шортандинского района являются сельскохозяйственные формирования. Сельскохозяйственные животные населения населенных пунктов пасутся на землях населҰнных пунктов и сельскохозяйственных формирований.
Приложение 1
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Шортандинскому району
на 2022-2023 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Шортандинского района в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Список собственников земельных участков на территории Шортандинского района
Наименование Землепользователей земельных участков
Площадь пастбищ га
Норма потребности пастбищ на 1 (гол)
Наличие скота по видам (гол)
Потребность пастбищ (га)
Излишки пастбищ (га)
КРС
МРС
Лошади
КРС
МРС
Лошади
КРС
МРС
Лошади
итого
1.
Абермит Владимир Фридрихович

ІҚМ үшін – 1 басқа 6,5 гектар;
ҰҚМ үшін – 1 басқа 1,0 гектар;
Жылқылар үшін – 1 басқа 7,8 гектар.
Шортанды ауданы аумағындағы жайылымдардың негізгі пайдаланушылары ауыл шаруашылық құрылымдары болып табылады. Елді мекендер халқының ауыл шаруашылығы жануарлары елді мекендер мен ауыл шаруашылығы құралымдарының жерлерінде жайылады.
2022-2023 жылдарға арналған
Шортанды ауданы бойынша
жайылымдарды басқару
және оларды пайдалану
жөніндегі Жоспарға
1-қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Шортанды ауданы аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Шортанды ауданының аумағындағы жер учаскелерінің меншік иелерінің тізімі
Жер учаскелерін жер пайдаланушылардың атаулары
Жайлым алқаптары, га
Жайылымдардың 1 (бас) қажеттілік нормасы
Түрлері бойынша малдың болуы (бас)
Жайылымдардың қажеттілігі
Жайлым дардың артығы (га)
ІҚМ
ҰҚМ
Жылқылар
ІҚМ
ҰҚМ
Жылқылар
ІҚМ
ҰҚМ
жылқылар
жиыны
1.
Абермит Владимир Фридрихович

50,00
Приложение 2
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Шортандинскому району
на 2022-2023 годы
Приемлемые схемы пастбищеоборотов село Дамса Шортандинского района
село Степное Шортандинского района
село Раевка Шортандинского района
село Новографское Шортандинского района
село Егемен Шортандинского района
село Гуляй Поле Шортандинского района
село Каратюбе Шортандинского района
село Новоселовка Шортандинского района
село Ошак Шортандинского района
село Новопервомайское Шортандинского района
село Андреевка Шортандинского района
село Октябрьское Шортандинского района
село Бектау Шортандинского района
село Каражар Шортандинского района
село Конкрынка Шортандинского района
село Мыктыколь Шортандинского района
село Белое Озеро Шортандинского района
станция Кара-Адыр Шортандинского района
село Петровка Шортандинского района
село Камышенка Шортандинского района
село Пригородное Шортандинского района
поселок Жолымбет Шортандинского района
поселок Шортанды Шортандинского района
село Бозайгыр Шортандинского района
станция Тонкерис Шортандинского района
село Ключи Шортандинского района
село Алтайское Шортандинского района
село Новокубанка Шортандинского района
Приложение 3
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Шортандинскому району
на 2022-2023 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры село Дамса Шортандинского района
село Степное Шортандинского района
село Раевка Шортандинского района
село Новографское Шортандинского района
село Егемен Шортандинского района
село Гуляй Поле Шортандинского района
село Каратюбе Шортандинского района
село Новоселовка Шортандинского района
село Ошак Шортандинского района
село Новопервомайское Шортандинского района
село Андреевка Шортандинского района
село Октябрьское Шортандинского района
село Бектау Шортандинского района
село Каражар Шортандинского района
село Конкрынка Шортандинского района
село Мыктыколь Шортандинского района
село Белое Озеро Шортандинского района
станция Кара-Адыр Шортандинского района
село Петровка Шортандинского района
село Камышенка Шортандинского района
село Пригородное Шортандинского района
поселок Жолымбет Шортандинского района
поселок Шортанды Шортандинского района
село Бозайгыр Шортандинского района
станция Тонкерис Шортандинского района
село Ключи Шортандинского района
село Алтайское Шортандинского района
село Новокубанка Шортандинского района
Приложение 4
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Шортандинскому району
на 2022-2023 годы
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная согласно норме потребления воды село Дамса Шортандинского района
село Степное Шортандинского района
село Раевка Шортандинского района
село Новографское Шортандинского района
село Егемен Шортандинского района
село Гуляй Поле Шортандинского района
село Каратюбе Шортандинского района
село Новоселовка Шортандинского района
село Ошак Шортандинского района
село Новопервомайское Шортандинского района
село Андреевка Шортандинского района
село Октябрьское Шортандинского района
село Бектау Шортандинского района
село Каражар Шортандинского района
село Конкрынка Шортандинского района
село Мыктыколь Шортандинского района
село Белое Озеро Шортандинского района
станция Кара-Адыр Шортандинского района
село Петровка Шортандинского района
село Камышенка Шортандинского района
село Пригородное Шортандинского района
поселок Жолымбет Шортандинского района
поселок Шортанды Шортандинского района
село Бозайгыр Шортандинского района
станция Тонкерис Шортандинского района
село Ключи Шортандинского района
село Алтайское Шортандинского района
село Новокубанка Шортандинского района

50,00
2022-2023 жылдарға арналған
Шортанды ауданы бойынша
жайылымдарды басқару
және оларды пайдалану
жөніндегі Жоспарға
2-қосымша
Жайылым айналымдарының қолайлы схемалары Шортанды ауданының Дамса ауылы
Шортанды ауданының Степное ауылы
Шортанды ауданының Раевка ауылы
Шортанды ауданының Новографское ауылы
Шортанды ауданының Егемен ауылы
Шортанды ауданының Гуляй Поле ауылы
Шортанды ауданының Қаратөбе ауылы
Шортанды ауданының Новоселовка ауылы
Шортанды ауданының Ошақ ауылы
Шортанды ауданының Новопервомайское ауылы
Шортанды ауданының Андреевка ауылы
Шортанды ауданының Октябрьское ауылы
Шортанды ауданының Бектау ауылы
Шортанды ауданының Қаражар ауылы
Шортанды ауданының Конкрынка ауылы
Шортанды ауданының Мықтыкөл ауылы
Шортанды ауданының Белое Озеро ауылы
Шортанды ауданының Қара-Адыр бекеті
Шортанды ауданының Петровка ауылы
Шортанды ауданының Камышенка ауылы
Шортанды ауданының Пригородное ауылы
Шортанды ауданының Жолымбет кенті
Шортанды ауданының Шортанды кенті
Шортанды ауданының Бозайғыр ауылы
Шортанды ауданының Төңкеріс бекеті
Шортанды ауданының Ключи ауылы
Шортанды ауданының Алтайское ауылы
Шортанды ауданының Новокубанка ауылы
2022-2023 жылдарға арналған
Шортанды ауданы бойынша
жайылымдарды басқару
және оларды пайдалану
жөніндегі Жоспарға
3-қосымша
Жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы Шортанды ауданының Дамса ауылы
Шортанды ауданының Степное ауылы
Шортанды ауданының Раевка ауылы
Шортанды ауданының Новографское ауылы
Шортанды ауданының Егемен ауылы
Шортанды ауданы Гуляй Поле ауылы
Шортанды ауданының Қаратөбе ауылы
Шортанды ауданының Новоселовка ауылы
Шортанды ауданының Ошақ ауылы
Шортанды ауданының Новопервомайское ауылы
Шортанды ауданының Андреевка ауылы
Шортанды ауданының Октябрьское ауылы
Шортанды ауданының Бектау ауылы
Шортанды ауданының Қаражар ауылы
Шортанды ауданының Конкрынка ауылы
Шортанды ауданының Мықтыкөл ауылы
Шортанды ауданының Белое Озеро ауылы
Шортанды ауданының Қара-Адыр бекеті
Шортанды ауданының Петровка ауылы
Шортанды ауданының Камышенка ауылы
Шортанды ауданының Пригородное ауылы
Шортанды ауданының Жолымбет кенті
Шортанды ауданының Шортанды кенті
Шортанды ауданының Бозайғыр ауылы
Шортанды ауданының Төңкеріс бекеті
Шортанды ауданының Ключи ауылы
Шортанды ауданының Алтайское ауылы
Шортанды ауданының Новокубанка ауылы
2022-2023 жылдарға арналған
Шортанды ауданы бойынша
жайылымдарды басқару
және оларды пайдалану
жөніндегі Жоспарға
4-қосымша
Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы Шортанды ауданының Дамса ауылы
Шортанды ауданының Степное ауылы
Шортанды ауданының Раевка ауылы
Шортанды ауданының Новографское ауылы
Шортанды ауданының Егемен ауылы
Шортанды ауданының Гуляй Поле ауылы
Шортанды ауданының Қаратөбе ауылы
Шортанды ауданының Новоселовка ауылы
Шортанды ауданының Ошақ ауылы
Шортанды ауданының Новопервомайское ауылы
Шортанды ауданының Андреевка ауылы
Шортанды ауданының Октябрьское ауылы
Шортанды ауданының Бектау ауылы
Шортанды ауданының Қаражар ауылы
Шортанды ауданының Конкрынка ауылы
Шортанды ауданының Мықтыкөл ауылы
Шортанды ауданының Белое Озеро ауылы
Шортанды ауданының Қара-Адыр бекеті
Шортанды ауданының Петровка ауылы
Шортанды ауданының Камышенка ауылы
Шортанды ауданының Пригородное ауылы
Шортанды ауданының Жолымбет кенті
Шортанды ауданының Шортанды кенті
Шортанды ауданының Бозайғыр ауылы
Шортанды ауданының Төңкеріс бекеті
Шортанды ауданының Ключи ауылы
Шортанды ауданының Алтайское ауылы
Шортанды ауданының Новокубанка ауылы

Среднесуточная норма потребления воды на одно сельскохозяйственное животное определяется в соответствии с таблицей 10 приложения 6 к Методике по разработке удельных норм водопотребления и водоотведения, утвержденной приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 30 декабря 2016 года № 545.
Приложение 5
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Шортандинскому району
на 2022-2023 годы
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища село Дамса Шортандинского района
село Степное Шортандинского района
село Раевка Шортандинского района
село Новографское Шортандинского района
село Егемен Шортандинского района
село Гуляй Поле Шортандинского района
село Каратюбе Шортандинского района
село Новоселовка Шортандинского района
село Ошак Шортандинского района
село Новопервомайское Шортандинского района
село Андреевка Шортандинского района
село Октябрьское Шортандинского района
село Бектау Шортандинского района
село Каражар Шортандинского района
село Конкрынка Шортандинского района
село Мыктыколь Шортандинского района
село Белое Озеро Шортандинского района
станция Кара-Адыр Шортандинского района
село Петровка Шортандинского района
село Камышенка Шортандинского района
село Пригородное Шортандинского района
поселок Жолымбет Шортандинского района
поселок Шортанды Шортандинского района
село Бозайгыр Шортандинского района
станция Тонкерис Шортандинского района
село Ключи Шортандинского района
село Алтайское Шортандинского района
село Новокубанка Шортандинского района
Приложение 6
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Шортандинскому району
на 2022-2023 годы
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при городе районного значения, поселке, селе, сельском округе село Дамса Шортандинского района
село Степное Шортандинского района
село Раевка Шортандинского района
село Новографское Шортандинского района
село Егемен Шортандинского района
село Гуляй Поле Шортандинского района
село Каратюбе Шортандинского района
село Новоселовка Шортандинского района
село Ошак Шортандинского района
село Новопервомайское Шортандинского района
село Андреевка Шортандинского района
село Октябрьское Шортандинского района
село Бектау Шортандинского района
село Каражар Шортандинского района
село Конкрынка Шортандинского района
село Мыктыколь Шортандинского района
село Белое Озеро Шортандинского района
станция Кара-Адыр Шортандинского района
село Петровка Шортандинского района
село Камышенка Шортандинского района
село Пригородное Шортандинского района
поселок Жолымбет Шортандинского района
поселок Шортанды Шортандинского района
село Бозайгыр Шортандинского района
станция Тонкерис Шортандинского района
село Ключи Шортандинского района
село Алтайское Шортандинского района
село Новокубанка Шортандинского района
Приложение 7
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Шортандинскому району
на 2022-2023 годы
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Наименование сельских округов
Количество загонов в 2022 году
Количество загонов в 2023 году
1
2
3
4
1
2
3
4
1
Дамсинский
ВЛС
ЛС
ЛОС
ОЗ
ОЗ
ВЛС
ЛС
ЛОС
2
Раевский
ВЛС
ЛС
ОЗ
ЛОС
ВЛС
ЛС
ЛОС
ОЗ
3
Новоселовский
ВЛС
ОЗ
ЛС
ЛОС
ВЛС
ЛС
ОЗ
ЛОС
4
Андреевский
ОЗ
ВЛС
ЛС
ЛОС
ВЛС
ОЗ
ЛС
ЛОС
5
Бектау
ВЛС
ЛС
ЛОС
ОЗ
ВЛС
ЛС
ОЗ
ЛОС
6
Петровский
ВЛС
ОЗ
ЛС
ЛОС
ВЛС
ЛС
ОЗ
ЛОС
7
Пригородный
ВЛС
ЛС
ОЗ
ЛОС
ВЛС
ОЗ
ЛС
ЛОС
8
Поселок Жолымбет
ОЗ
ВЛС
ЛС
ЛОС
ВЛС
ОЗ
ЛС
ЛОС
9
Поселок Шортанды
ВЛС
ЛС
ОЗ
ЛОС
ВЛС
ЛС
ЛОС
ОЗ
10
Бозайгыр
ВЛС
ЛС
ЛОС
ОЗ
ВЛС
ЛС
ОЗ
ЛОС
11
Новокубанский
ВЛС
ОЗ
ЛС
ЛОС
ВЛС
ЛС
ОЗ
ЛОС
Примечание: расшифровка аббревиатур:
ВЛС – весенне-летний сезон;
ЛОС – летне-осенний сезон;
ЛС – летний сезон;
ОЗ – отдыхающий загон.

Бір ауыл шаруашылығы жануарына су тұтынудың орташа тәуліктік нормасы Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2016 жылғы 30 желтоқсандағы № 545 бұйрығымен бекітілген су тұтынудың және су бұрудың үлестік нормаларын әзірлеу жөніндегі Әдістемесінің 6-қосымшасының 10-кестесіне сәйкес айқындалады.
2022-2023 жылдарға арналған
Шортанды ауданы бойынша
жайылымдарды басқару
және оларды пайдалану
жөніндегі Жоспарға
5-қосымша
Жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы Шортанды ауданының Дамса ауылы
Шортанды ауданының Степное ауылы
Шортанды ауданының Раевка ауылы
Шортанды ауданының Новографское ауылы
Шортанды ауданы Егемен ауылы
Шортанды ауданы Гуляй Поле ауылы
Шортанды ауданының Қаратөбе ауылы
Шортанды ауданының Новоселовка ауылы
Шортанды ауданының Ошақ ауылы
Шортанды ауданының Новопервомайское ауылы
Шортанды ауданының Андреевка ауылы
Шортанды ауданының Октябрьское ауылы
Шортанды ауданының Бектау ауылы
Шортанды ауданының Қаражар ауылы
Шортанды ауданының Конкрынка ауылы
Шортанды ауданының Мықтыкөл ауылы
Шортанды ауданының Белое Озеро ауылы
Шортанды ауданының Қара-Адыр бекеті
Шортанды ауданының Петровка ауылы
Шортанды ауданының Камышенка ауылы
Шортанды ауданының Пригородное ауылы
Шортанды ауданының Жолымбет кенті
Шортанды ауданының Шортанды кенті
Шортанды ауданының Бозайғыр ауылы
Шортанды ауданының Төңкеріс бекеті
Шортанды ауданының Ключи ауылы
Шортанды ауданының Алтайское ауылы
Шортанды ауданының Новокубанка ауылы
2022-2023 жылдарға арналған
Шортанды ауданы бойынша
жайылымдарды басқару
және оларды пайдалану
жөніндегі Жоспарға
6-қосымша
Аудандық маңызы бар қала, кент, ауыл, ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы Шортанды ауданының Дамса ауылы
Шортанды ауданының Степное ауылы
Шортанды ауданының Раевка ауылы
Шортанды ауданының Новографское ауылы
Шортанды ауданының Егемен ауылы
Шортанды ауданының Гуляй Поле ауылы
Шортанды ауданының Қаратөбе ауылы
Шортанды ауданының Новоселовка ауылы
Шортанды ауданының Ошақ ауылы
Шортанды ауданының Новопервомайское ауылы
Шортанды ауданының Андреевка ауылы
Шортанды ауданының Октябрьское ауылы
Шортанды ауданының Бектау ауылы
Шортанды ауданының Қаражар ауылы
Шортанды ауданының Конкрынка ауылы
Шортанды ауданының Мықтыкөл ауылы
Шортанды ауданының Белое Озеро ауылы
Шортанды ауданының Қара-Адыр бекеті
Шортанды ауданының Петровка ауылы
Шортанды ауданының Камышенка ауылы
Шортанды ауданының Пригородное ауылы
Шортанды ауданының Жолымбет кенті
Шортанды ауданының Шортанды кенті
Шортанды ауданының Бозайғыр ауылы
Шортанды ауданының Төңкеріс бекеті
Шортанды ауданының Ключи ауылы
Шортанды ауданының Алтайское ауылы
Шортанды ауданының Новокубанка ауылы
2022-2023 жылдарға арналған
Шортанды ауданы бойынша
жайылымдарды басқару
және оларды пайдалану
жөніндегі Жоспарға
7-қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі
Ауылдық округтердің атауы
2022 жылғы қашалар саны
2023 жылғы қашалар саны
1
2
3
4
1
2
3
4
1
Дамса
КЖМ
ЖМ
ЖКМ
ДҚ
ДҚ
КЖМ
ЖМ
ЖКМ
2
Раевка
КЖМ
ЖМ
ДҚ
ЖКМ
КЖМ
ЖМ
ЖКМ
ДҚ
3
Новоселовка
КЖМ
ДҚ
ЖМ
ЖКМ
КЖМ
ЖМ
ДҚ
ЖКМ
4
Андреевка
ДҚ
КЖМ
ЖМ
ЖКМ
КЖМ
ДҚ
ЖМ
ЖКМ
5
Бектау
КЖМ
ЛС
ЖКМ
ДҚ
КЖМ
ЖМ
ДҚ
ЖКМ
6
Петровка
КЖМ
ДҚ
ЖМ
ЖКМ
КЖМ
ЖМ
ДҚ
ЖКМ
7
Пригородный
КЖМ
ЖМ
ДҚ
ЖКМ
КЖМ
ДҚ
ЖМ
ЖКМ
8
Жолымбет кенті
ДҚ
КЖМ
ЖМ
ЖКМ
КЖМ
ДҚ
ЖМ
ЖКМ
9
Шортанды кенті
КЖМ
ЖМ
ДҚ
ЖКМ
КЖМ
ЖМ
ЖКМ
ДҚ
10
Бозайғыр
КЖМ
ЖМ
ЖКМ
ДҚ
КЖМ
ЖМ
ДҚ
ЖКМ
11
Новокубанка
КЖМ
ДҚ
ЖМ
ЖКМ
КЖМ
ЖМ
ДҚ
ЖКМ
Ескертпе: аббревиатуралардың мағынасы:
КЖМ – көктемгі-жазғы мезгіл;
ЖКМ– жазғы-күзгі мезгіл;
ЖМ – жазғы мезгіл;
ДҚ – демалатын қаша.
2022-2023 жылдарға арналған
Шортанды ауданы бойынша
жайылымдарды басқару
және оларды пайдалану
жөніндегі Жоспарға

Приложение 7-1
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Шортандинскому району
на 2022-2023 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, необходимых для удовлетворения нужд населения для выпаса сельскохозяйственных животных личного подворья, в зависимости от местных условий и особенностей село Дамса Шортандинского района
село Степное Шортандинского района
село Раевка Шортандинского района
село Новографское Шортандинского района
село Егемен Шортандинского района
село Гуляй Поле Шортандинского района
село Каратюбе Шортандинского района
село Новоселовка Шортандинского района
село Ошак Шортандинского района
село Новопервомайское Шортандинского района
село Андреевка Шортандинского района
село Октябрьское Шортандинского района
село Бектау Шортандинского района
село Каражар Шортандинского района
село Конкрынка Шортандинского района
село Мыктыколь Шортандинского района
село Белое Озеро Шортандинского района
станция Кара-Адыр Шортандинского района
село Петровка Шортандинского района
село Камышенка Шортандинского района
село Пригородное Шортандинского района
поселок Жолымбет Шортандинского района
поселок Шортанды Шортандинского района
село Бозайгыр Шортандинского района
станция Тонкерис Шортандинского района
село Ключи Шортандинского района
село Алтайское Шортандинского района
село Новокубанка Шортандинского района
Сведения по распределению пастбищ для размещения маточного (дойного) поголовья КРС по Шортандинскому району
Населенный пункт
Площадь пастбищных угодий, га
Наличие дойных коров (гол.)
Нормапотребности пастбищ на 1 гол.(га)
Потребность пастбищ (га)
Необеспечено пастбищами (га)
Обеспеченность по потребности,%
Излишки пастбищ
Дамсинский сельский округ
1
село Дамса

7-1 қосымша
Жергілікті жағдайлар мен ерекшеліктерге қарай жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаюға халық мұқтажын қанағаттандыру үшін қажетті жайылымдардың сыртқы мен ішкі шекаралары және алаңдары белгіленген картасы Шортанды ауданының Дамса ауылы
Шортанды ауданының Степное ауылы
Шортанды ауданының Раевка ауылы
Шортанды ауданының Новографское ауылы
Шортанды ауданының Егемен ауылы
Шортанды ауданының Гуляй Поле ауылы
Шортанды ауданының Қаратөбе ауылы
Шортанды ауданының Новоселовка ауылы
Шортанды ауданының Ошақ ауылы
Шортанды ауданының Новопервомайское ауылы
Шортанды ауданының Андреевка ауылы
Шортанды ауданының Октябрьское ауылы
Шортанды ауданының Бектау ауылы
Шортанды ауданының Қаражар ауылы
Шортанды ауданының Конкрынка ауылы
Шортанды ауданының Мықтыкөл ауылы
Шортанды ауданының Белое Озеро ауылы
Шортанды ауданының Қара-Адыр бекеті
Шортанды ауданының Петровка ауылы
Шортанды ауданының Камышенка ауылы
Шортанды ауданының Пригородное ауылы
Шортанды ауданының Жолымбет кенті
Шортанды ауданының Шортанды кенті
Шортанды ауданының Бозайғыр ауылы
Шортанды ауданының Төңкеріс бекеті
Шортанды ауданының Ключи ауылы
Шортанды ауданының Алтайское ауылы
Шортанды ауданының Новокубанка ауылы
Шортанды ауданы бойынша ІҚМ аналық (сауын) басын орналастыру үшін жайылымдарды бөлу жөніндегі мәліметтер
Елді мекен
Жайылым алқаптарының ауданы, га
Сауын сиырлардың болуы (бас)
Жайылымдардың 1 басқа қажеттілік нормасы. (га)
Жайылымдардың қажеттілігі (га)
Жайылымдармен қамтамасыз етілмеген (га)
Қажеттілік бойынша қамтамасыз етілу,%
Жайылымдардың артығы
Дамса ауылдық округі
1
Дамса ауылы

Примечание: Недостающее количество пастбищных угодий для дойных коров обеспечивается за счет выкупа для государственных нужд согласно подпункту 4-1) пункта 2 статьи 84 Земельного кодекса Республики Казахстан.

Ескертпе: Қазақстан Республикасы Жер кодексінің 84-бабы 2-тармағының 4-1) тармақшасына сәйкес сауын сиырларға арналған жайылымдық алқаптардың жетпейтін саны мемлекет мұқтажы үшін сатып алу есебінен қамтамасыз етіледі.