Об утверждении Плана по управлению пастбищами и их использованию по Айтекебийскому району на 2022-2023 годы
Решение Айтекебийского районного маслихата Актюбинской области от 29 марта 2022 года № 162
В соответствии со статьей 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", с подпунктом 2-1) пункта 1 статьи 15 Земельного Кодекса Республики Казахстан и статьей 8 Закона Республики Казахстан "О пастбищах", Айтекебийский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить:
1) план по управлению пастбищами и их использованию по Аккольскому сельскому округу согласно приложению 1 к настоящему решению;
2) план по управлению пастбищами и их использованию по Актастинскому сельскому округу согласно приложению 2 к настоящему решению;
3) план по управлению пастбищами и их использованию по Аралтогайскому сельскому округу согласно приложению 3 к настоящему решению;
4) план по управлению пастбищами и их использованию по Тумабулакскому сельскому округу согласно приложению 4 к настоящему решению;
5) план по управлению пастбищами и их использованию по Айкенскому сельскому округу согласно приложению 5 к настоящему решению;
6) план по управлению пастбищами и их использованию по Жабасакскому сельскому округу согласно приложению 6 к настоящему решению;
7) план по управлению пастбищами и их использованию по Жамбылскому сельскому округу согласно приложению 7 к настоящему решению;
8) план по управлению пастбищами и их использованию по сельскому округу Темирбека Жургенова согласно приложению 8 к настоящему решению;
9) план по управлению пастбищами и их использованию по Кайрактинскому сельскому округу согласно приложению 9 к настоящему решению;
10) план по управлению пастбищами и их использованию по Карабутакскому сельскому округу согласно приложению 10 к настоящему решению;
11) план по управлению пастбищами и их использованию по Кумкудукскому сельскому округу согласно приложению 11 к настоящему решению;
12) план по управлению пастбищами и их использованию по Кызылжулдузскому сельскому округу согласно приложению 12 к настоящему решению;
13) план по управлению пастбищами и их использованию по Саратскому сельскому округу согласно приложению 13 к настоящему решению;
14) план по управлению пастбищами и их использованию по Сулукольскому сельскому округу согласно приложению 14 к настоящему решению;
15) план по управлению пастбищами и их использованию по Ушкатинскому сельскому округу согласно приложению 15 к настоящему решению.

Әйтеке би ауданы бойынша 2022-2023 жылдары жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарын бекіту туралы
Ақтөбе облысы Әйтеке би аудандық мәслихатының 2022 жылғы 29 наурыздағы № 162 шешімі
Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару" Заңының 6 бабына, Қазақстан Республикасының Жер кодексінің 15-бабының 1-тармағының 2-1) тармақшасына және Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 8 бабына сәйкес, Әйтеке би аудандық мәслихаты ШЕШТІ:
1. Бекітілсін:
1) осы шешімнің 1-қосымшасына сәйкес, Ақкөл ауылдық округі бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспары;
2) осы шешімнің 2-қосымшасына сәйкес, Ақтасты ауылдық округі бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспары;
3) осы шешімнің 3-қосымшасына сәйкес, Аралтоғай ауылдық округі бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспары;
4) осы шешімнің 4-қосымшасына сәйкес, Тұмабұлақ ауылдық округі бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспары;
5) осы шешімнің 5-қосымшасына сәйкес, Әйке ауылдық округі бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспары;
6) осы шешімнің 6-қосымшасына сәйкес, Жабасақ ауылдық округі бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспары;
7) осы шешімнің 7-қосымшасына сәйкес, Жамбыл ауылдық округі бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспары;
8) осы шешімнің 8-қосымшасына сәйкес, Темірбек Жүргенов ауылдық округі бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспары;
9) осы шешімнің 9-қосымшасына сәйкес, Қайрақты ауылдық округі бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспары;
10) осы шешімнің 10-қосымшасына сәйкес, Қарабұтақ ауылдық округі бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспары;
11) осы шешімнің 11-қосымшасына сәйкес, Құмқұдық ауылдық округі бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспары;
12) осы шешімнің 12-қосымшасына сәйкес, Қызылжұлдыз ауылдық округі бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспары;
13) осы шешімнің 13-қосымшасына сәйкес, Сарат ауылдық округі бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспары;
14) осы шешімнің 14-қосымшасына сәйкес, Сұлукөл ауылдық округі бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспары;
15) осы шешімнің 15-қосымшасына сәйкес, Үшқатты ауылдық округі бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспары.

2. ГУ "Аппарат Айтекебийского райнного маслихата" в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) опубликование настоящего решения в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан;
2) размещение настоящего решения на официальном интернет-ресурсе маслихата Айтекебийского района, после его официального опубликования.
3. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Секретарь Айтекебийского
районного маслихата
Е. Тансыкбаев
приложение 1 к решению
Айтекебийского районного
маслихата от "29" марта 2022
года № 162
План по управлению пастбищами и их использованию по Аккольскому сельскому округу на 2022-2023 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию по Аккольскому сельскому округу на 2022-2023 годы (далее - План) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:
1) схему (карту) расположения пастбищ на территории Аккольского сельского округа разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов (приложение 1);
2) приемлемые схемы пастбищеоборотов (приложение 2);
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры (приложение 3);
4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копанем, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды (приложение 4);
5) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных (приложение 5).
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев - пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
По административно-территориальному делению в Аккольском сельском округе имеются 1 сельский населенный пункт.

2. "Әйтеке би аудандық мәслихатының аппараты" ММ-сі заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы шешімді Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде жариялауды қамтамасыз етсін;
2) осы шешімді ресми жарияланғаннан кейін Әйтеке би ауданы мәслихатының ресми интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы шешім оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Әйтеке би аудандық
мәслихатының хатшысы
Е. Тансыкбаев
Әйтеке би аудандық
мәслихатының 2022 жылғы "29"
наурыздағы № 162 шешіміне
1-қосымша
Ақкөл ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2022-2023 жылдарға арналған жоспар
Осы Ақкөл ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2022-2023 жылдарға арналған жоспар (бұдан әрі - жоспар) Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңдарына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Орынбасары- Қазақстан Республикасының Ауылшаруашылығы министрінің 2017 жылдың 24 сәуірдегі № 173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативті құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15090 болып тіркелген), Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрінің 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына жүктеменің рұқсат етілген шекті нормасын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11064 болып тіркелген) сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, азыққа қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозуын болдырмау мақсатында қабылданады.
Жоспар құрамында:
1) Құқық белгілейтін құжаттар негізінде Ақкөл ауылдық округі аумағында жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде жайылымдардың орналасу схемасы (картасы) (1-қосымша);
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемалары (2-қосымша);
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық, жайылымдық инфрақұрылым объектілерінің сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары белгіленген карта (3-қосымша);
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру арналарына, құбырлы немесе шахта құдықтарына) қол жеткізу схемасы (4-қосымша);
5) Ауыл шаруашылығы жануарларын жаю мен жүріп-тұрудың маусымдық бағыттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кесте (5-қосымша).
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық тексерудің жай-күйі туралы мәліметтерді, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтерді, ауыл шаруашылығы жануарларының мал басының саны туралы деректерді, олардың иелерін көрсете отырып қабылданды - және (немесе) заңды тұлғалар ұсынған өзге де деректер туралы мәліметтерді, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық-жас топтары бойынша қалыптастырылған табындардың, отарлардың, табындардың саны туралы деректерді, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтерді, мәдени және аридті жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері туралы мәліметтерді, малды айдауға арналған сервитуттар туралы мәліметтерді және мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген.
Әкімшілік-аумақтық бөлініс бойынша Ақкөл ауылдық округінде 1 ауылдық елді мекен бар.

Общая площадь территории Аккольского сельского округа 180005 гектар, из них пастбищные земли –171431 га, прочие угодий – 0 га.
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения – 64723 гектар;
земли населенных пунктов – 28350 гектар;
земли промышленности – 1608 гектар;
земли запаса - 85324 гектар.
По природным условиям территория Аккольского сельского округа по агроклиматическим показателям относится к сухостепной зоне, характеризуется суровой длительной зимой, кратковременным жарким летом, резкими противоречиями температур зимы и лета, малым количеством годовых осадков, засухой. Почвы в основном светлокаштановые, малогумусные.
На 1 января 2022 года в Аккольском сельском округе насчитывается (личное подворье населения) крупного рогатого скота 1286 голов, из них маточное поголовье 670 голов, мелкого рогатого скота 2400 голов, 240 голов лошадей. Площадь пастбищ составляет 27270 гектаров.
Поголовье крестьянских хозяйствах Аккольского селького округа составляет: крупного рогатого скота 1422 головы, мелкого рогатого скота 1733 головы, 933 голов лошадей.
Площадь пастбищ крестьянских хозяйств составляет 47100 гектар.
Для обеспечения сельскохозяйственных животных по Аккольскому сельскому округу имеются всего 144161 гектар пастбищных угодий. В черте населенных пунктов числится 27270 гектар пастбищ.
В Аккольском сельском округе сервитуты для прогона скота не установлены.
На основании вышеизложенного, согласно статьи 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" для нужд местного населения (с.Акколь) по содержанию маточного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных при имеющихся пастбищных угодьях населенных пунктов в размере 5360 га, при норме нагрузки 10 га/гол потребность не возникает.
Не имеется потребность пастбищных угодий по выпасу других сельскохозяйственных животных местного населения, при норме нагрузки на голову КРС – 10 га/гол., МРС – 2 га/гол., лошадей – 12 га/гол.
Потребность:
Для КРС-1286 бас. * 0,8 га/бас* 10 га =10288 га;
Для МРС-2400 бас. * 0,1 га/бас * 2 га =480 га;
Для лошадей -240 бас. * 1,0 га/бас * 12 га = 2880 га;

Ақкөл ауылдық округінің жалпы көлемі 180005 гектар, оның ішінде жайылым жерлері –171431 га, 0 га басқа алқаптар.
Жер санаттары бойынша:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 64723 гектар;
елді мекендердің жері – 28350 гектар;
өнеркәсіп жерлері –1608 гектар;
қордағы жерлер–85324 гектар.
Табиғи жағдайлар бойынша Ақкөл ауылдық окургі аумағы агроклиматтық көрсеткіш бойынша құрғақ далалық зонаға жатады, қатал ұзақ қыста, қысқа қалыпты ыстық жазда, қыстың және жаз температураларының күрт қарама-қайшылықтарымен, жылдық жауын-шашынның аз мөлшерімен, құрғақшылықпен сипатталады.
Топырағы ашық қызыл қоңыр, аз гумусты.
2022 жылдың 1 қаңтарына Ақкөл ауылында (халықтың жеке ауласы) ірі қара 1286 бас, оның ішінде аналық мал басы 670 бас, 2400 бас ұсақ мал, 240 бас жылқы бар. Оның ішінде:
Жайылым көлемі 27270 гектар.
Ақкөл ауылдық округінің шаруа қожалықтарындағы мал басы: ірі қара 1422 бас, ұсақ қара 1733 бас, 933 бас жылқы.
Шаруа қожалықтарының жайылым алаңы 47100 гектарды құрайды.
Ақкөл ауылдық округі бойынша ауылшаруашылығы малдарын қамтамасыз ету үшін барлығы 144161 гектар жайылымдық жерлер бар. Елді мекен шегінде 27270 гектар жайылым бар.
Ақкөл ауылдық округінде мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.
Жоғарыда баяндалғанның негізінде, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 15 бабына сәйкес жергілікті халықтың мұқтаждығы үшін (Ақкөл а.) ауылшаруашылығы жануарларының аналық (сауын) мал басын ұстау бойынша 5360 га көлемінде, жүктеме нормасы 10 га/бас болғанда қажеттілік туындап отырған жоқ.
Жергілікті халықтың басқа ауылшаруашылығы малдарын жаю бойынша жайылымдық жерлердің қажеттілігі туындап отырған жоқ, ІҚМ басына жүктеме нормасы 10 га/бас болғанда., ұсақ мал – 2 га/бас., жылқы –12 га/бас.
Қажеттілік:
ІҚМ үшін-1286 бас. * 0,8 га/бас* 10 га =10288 га;
ұсақ мал үшін-2400 бас. * 0,1 га/бас * 2 га =480 га;
жылқы үшін-240 бас. * 1,0 га/бас * 12 га = 2880 га;

сельскому округу на 2022-2023 годы
Приемлемые схемы пастбищеоборотов
Схема пастбищеоборотов, приемлемая для Аккольского сельского округа
Годы
Загон 1
Загон 2
Загон 3
Загон 4
2022-2023
отдыхающий загон
весенне-летний сезон 1
летний сезон 2
осенний сезон 3
приложение 3 к Плану
по управлению пастбищами
и их использованию по
Аккольскому сельскому округу
на 2022-2023 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
приложение 4 к Плану по
управлению пастбищами
и их использованию по
Аккольскому сельскому округу
на 2022-2023 годы
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная согласно норме потребления воды
Сноска. Приложение 4 с изменениями, внесенными решением Айтекебийского районного маслихата Актюбинской области от 16.11.2022 № 262 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Среднесуточная норма потребления воды на одно сельскохозяйственное животное определяется в соответствии с Методикой по разработке удельных норм водопотребления и водоотведения, утвержденной приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 30 декабря 2016 года № 545 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 14827).
Оросительных или обводнительных каналов на территории Аккольского сельского округане имеется.
приложение 5 к Плану по
управлению пастбищами и их
использованию по Аккольскому
сельскому округу на 2022-2023
годы
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Наименование сельских округов
Количество загонов в 2022-2023 годах
1
2
3
4
1
Аккольский
ВЛС
ЛС
ОЗ
ЛОС
Примечание: расшифровка аббревиатур:
ВЛС – весенне-летний сезон;
ЛОС – летне-осенний сезон;
ЛС – летний сезон;
ОЗ – отдыхающий загон.
приложение 2 к решению
Айтекебийского районного
маслихата от "29" марта 2022
года № 162
План по управлению пастбищами и их использованию по Актастинскому сельскому округу на 2022-2023 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию по Актастинскому сельскому округу на 2022-2023 годы (далее - План) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:

2022-2023 жылдарға арналған
жоспарға 2 – қосымша
Жайылым айналымдарының қолайлы схемалары Ақкөл ауылдық округі үшін қолайлы жайылым айналымдарының схемасы
Жылдар
Қоршау 1
Қоршау 2
Қоршау 3
Қоршау 4
2022-2023
демалушы
қоршау
көктемгі-жазғы маусым1
жазғы маусым 2
күзгі маусым 3
Ақкөл ауылдық округінде
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
2022-2023 жылдарға арналған
жоспарға 3 – қосымша
Жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары көрсетілген карта, оның ішінде маусымдық, жайылымдық инфрақұрылым объектілері
Ақкөл ауылдық округінде
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
2022-2023 жылдарға арналған
жоспарға 4 – қосымша
Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру арналарына, құбырлы немесе шахта құдықтарына) қол жеткізу схемасы
Ескерту. 4 қосымшаға өзгерістер енгізілді - Ақтөбе облысы Әйтеке би аудандық мәслихатының 16.11.2022 № 262 шешімімен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
Бір ауыл шаруашылығы жануарына су тұтынудың орташа тәуліктік нормасы Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрінің 2016 жылғы 30 желтоқсандағы № 545 бұйрығымен бекітілген "Су тұтынудың және су бұрудың үлестік нормаларын әзірлеу жөніндегі әдістемеге" сәйкес (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14827 болып тіркелген) анықталады.
Ақкөл ауылдық округі аумағында суару немесе суландыру каналдары жоқ.
Ақкөл ауылдық округінде
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
2022-2023 жылдарға арналған
жоспарға 5-қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаю мен қозғалудың маусымдық бағыттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі
күнтізбелік кесте
Ауылдық округ атауы
2022-2023 жылғы қоршаулар саны
1
2
3
4
1
Ақкөл
КЖМ
ЖМ
ДҚ
ЖКМ
Ескерту: аббревиатуралардың толық жазылуы:
КЖМ –көктемгі-жазғы маусым;
ЖКМ – жазғы-күзгі маусым;
ЖМ – жазғы маусым;
ДҚ – демалушы қоршау
Әйтеке би аудандық
мәслихатының 2022 жылғы "29"
наурыздағы № 162 шешіміне
2-қосымша
Ақтасты ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2022-2023 жылдарға арналған жоспар
Осы Ақтасты ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2022-2023 жылдарға арналған жоспар (бұдан әрі - жоспар) Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңдарына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Орынбасары- Қазақстан Республикасының Ауылшаруашылығы министрінің 2017 жылдың 24 сәуірдегі № 173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативті құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15090 болып тіркелген), Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрінің 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына жүктеменің рұқсат етілген шекті нормасын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11064 болып тіркелген) сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, азыққа қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозуын болдырмау мақсатында қабылданады.
Жоспар құрамында:

1) схему (карту) расположения пастбищ на территории Актастинского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов (приложение 1);
2) приемлемые схемы пастбищеоборотов (приложение 2);
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры (приложение 3);
4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копанем, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды (приложение 4);
5) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных (приложение 5).
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев - пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
По административно-территориальному делению в Актастинском сельском округе имеются 2 сельских населенных пунктов.
Общая площадь территории Актастинского сельского округа 402162 гектар, из них пастбищные земли –377391 гектар.
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения –98986 гектар;
земли населенных пунктов –50086 гектар;
земли промышленности –2412 гектар;
земли запаса – 250678 гектар.
По природным условиям территория Актстинского сельского округа по агроклиматическим показателям относится к сухостепной зоне, характеризуется суровой длительной зимой, кратковременным жарким летом, резкими противоречиями температур зимы и лета, малым количеством годовых осадков, засухой. Почвы в основном светлокаштановые, малогумусные.
На 1 января 2022 года в Актастинском сельском округе насчитывается (личное подворье населения) крупного рогатого скота 1098 голов, из них маточное поголовье 586 голов, мелкого рогатого скота 2199 голов, 410 голов лошадей. Из них:
в селе Актасты:
крупного рогатого скота 499 головы, из них маточное поголовье 268 голова, мелкого рогатого скота 953 голов, 178 головы лошадей.
Площадь пастбищ составляет 23758 гектар.
в селе Толыбай:
крупного рогатого скота 599 головы, из них маточное поголовье 318 голов, мелкого рогатого скота 1246 головы, 232 голов лошадей.
Площадь пастбищ составляет 25611 гектар.

1) Құқық белгілейтін құжаттар негізінде Ақтасты ауылдық округі аумағында жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде жайылымдардың орналасу схемасы (картасы) (1-қосымша);
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемалары (2-қосымша);
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық, жайылымдық инфрақұрылым объектілерінің сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары белгіленген карта (3-қосымша);
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру арналарына, құбырлы немесе шахта құдықтарына) қол жеткізу схемасы (4-қосымша);
5) Ауыл шаруашылығы жануарларын жаю мен жүріп-тұрудың маусымдық бағыттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кесте (5- қосымша).
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық тексерудің жай-күйі туралы мәліметтерді, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтерді, ауыл шаруашылығы жануарларының мал басының саны туралы деректерді, олардың иелерін көрсете отырып қабылданды - және (немесе) заңды тұлғалар ұсынған өзге де деректер туралы мәліметтерді, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық-жас топтары бойынша қалыптастырылған табындардың, отарлардың, табындардың саны туралы деректерді, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтерді, мәдени және аридті жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері туралы мәліметтерді, малды айдауға арналған сервитуттар туралы мәліметтерді және мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген.
Әкімшілік-аумақтық бөлініс бойынша Ақтасты ауылдық округінде 2 ауылдық елді мекен бар.
Ақтасты ауылдық округі аумағының жалпы көлемі 402162 гектар, оның ішінде жайылым жерлері –377391 гектар.
Жер санаттары бойынша:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер –98986 гектар;
елді мекендердің жері – 50086 гектар;
өнеркәсіп жерлері – 2412 гектар;
қордағы жерлер-250678 гектар.
Табиғи жағдайлар бойынша Ақтасты ауылдық округінің аумағы агроклиматтық көрсеткіш бойынша құрғақ далалық зонаға жатады, қатал ұзақ қыста, қысқа қалыпты ыстық жазда, қыстың және жаз температураларының күрт қарама-қайшылықтарымен, жылдық жауын-шашынның аз мөлшерімен, құрғақшылықпен сипатталады.
Топырағы ашық қызыл қоңыр, аз гумусты.
2022 жылдың 1 қаңтарына Ақтасты ауылдық округінде (халықтың жеке ауласы) ірі қара 1098 бас, оның ішінде аналық мал басы 586 бас, 2199 бас ұсақ мал, 410 бас жылқы бар. Оның ішінде:
Ақтасты ауылында:
ірі қара мал 499 бас, оның ішінде аналық мал 268 бас, ұсақ мал 953 бас, жылқы 178 бас. Жайылым көлемі 23758 гектар.
Толыбай ауылында:
ірі қара мал 599 бас, оның ішінде аналық мал 318 бас, ұсақ мал 1246 бас, жылқы 232 бас. Жайылым көлемі 25611гектар.

Поголовье ТОО, АО и крестьянских хозяйствах Актастинского сельского округа составляет: крупного рогатого скота 1317 голов, мелкого рогатого скота 419 голов, 1355 голов лошадей.
Площадь пастбищ крестьянских хозяйств составляет 36494 гектар.
Для обеспечения сельскохозяйственных животных по Актастинскому сельскому округу имеются всего 328022 гектар пастбищных угодий. В черте населенных пунктов числится 49369 гектар пастбищ.
В Актастинском сельском округе сервитуты для прогона скота не установлены.
На основании вышеизложенного, согласно статьи 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" для нужд местного населения (с.Актасты, с.Толыбай) по содержанию маточного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных при имеющихся пастбищных угодьях населенных пунктов в размере 4688 га, при норме нагрузки 10 га/гол потребность не возникает.
Не имеется потребность пастбищных угодий по выпасу других сельскохозяйственных животных местного населения, при норме нагрузки на голову КРС – 10 га/гол., МРС – 2 га/гол., лошадей – 12 га/гол.
Потребность:
Для КРС-1098 гол. * 0,8 га * 10 га = 8784 га;
Для МРС-2199 гол * 0,1 га * 2 га =439,8 га;
Для лошадей-410 гол * 1,0 га * 12 га = 4920 га;

Ақтасты ауылдық округінің ЖШС, АҚ, шаруа қожалықтарындағы мал басы: ірі қара 1317 бас, ұсақ қара 419 бас, 1355 бас жылқы.
Шаруа қожалықтарының жайылым алаңы 36494 гектарды құрайды.
Ақтасты ауылдық округі бойынша ауылшаруашылығы малдарын қамтамасыз ету үшін барлығы 328022 гектар жайылымдық жерлер бар. Елді мекен шегінде 49369 гектар жайылым бар.
Ақтасты ауылдық округінде мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.
Жоғарыда баяндалғанның негізінде, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 15 бабына сәйкес жергілікті халықтың мұқтаждығы үшін (Ақтасты а., Толыбай а.) ауылшаруашылығы жануарларының аналық (сауын) мал басын ұстау бойынша- 4688 га көлемінде, жүктеме нормасы 10 га/бас болғанда қажеттілік туындап отырған жоқ.
Жергілікті халықтың басқа ауылшаруашылығы малдарын жаю бойынша жайылымдық жерлердің қажеттілігі жоқ, ІҚМ басына жүктеме нормасы 10 га/бас болғанда, ұсақ мал – 2 га/бас., жылқы –12 га/бас.
Қажеттілік:
ІҚМ үшін-1098 бас. * 0,8 га * 10 га = 8784 га;
ұсақ мал үшін-2199 бас * 0,1 га * 2 га =439,8 га;
жылқы үшін-410 бас * 1,0 га * 12 га = 4920 га;

249,2
2784
7825,2
8784
439,8
4920
14143,8
Приложение 2 к Плану по
управлению пастбищами
и их использованию по
Актастинскому сельскому
округу на 2022-2023 годы
Приемлемые схемы пастбищеоборотов
Схема пастбищеоборотов, приемлемая для Актастинского сельского округа
Годы
Загон 1
Загон 2
Загон 3
Загон 4
2022-2023
отдыхающий
загон
весенне-летний сезон 1
летний сезон 2
осенний сезон 3
приложение 3 к Плану по
управлению пастбищами
и их использованию по
Актастинскому сельскому
округу на 2022-2023 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
приложение 4 к Плану по
управлению пастбищами
и их использованию по
Актастинскому сельскому
округу на 2022-2023 годы
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная согласно норме потребления воды
Сноска. Приложение 4 с изменениями, внесенными решением Айтекебийского районного маслихата Актюбинской области от 16.11.2022 № 262 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Среднесуточная норма потребления воды на одно сельскохозяйственное животное определяется в соответствии с Методикой по разработке удельных норм водопотребления и водоотведения, утвержденной приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 30 декабря 2016 года № 545 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 14827).
Оросительных или обводнительных каналов на территории Актастинского сельского округа не имеется.
приложение 5 к Плану по
управлению пастбищами
и их использованию по
Актастинскому сельскому
округу на 2022-2023 годы
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Наименование сельских округов
Количество загонов в 2022-2023 году
1
2
3
4
1
Актастинский
ВЛС
ЛС
ОЗ
ЛОС
Примечание: расшифровка аббревиатур:
ВЛС – весенне-летний сезон;
ЛОС – летне-осенний сезон;
ЛС – летний сезон;
ОЗ – отдыхающий загон.
Приложение 3 к решению
Айтекебийского районного
маслихата от "29" марта 2022
года № 162
План по управлению пастбищами и их использованию по Аралтогайскому сельскому округу на 2022-2023 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию по Аралтогайскому сельскому округу на 2022-2023 годы (далее - План) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:

249,2
2784
7825,2
8784
439,8
4920
14143,8
Ақтасты ауылдық округінде
жайылымдарды басқару
және оларды пайдалану
жөніндегі 2022-2023 жылдарға
арналған жоспарға 2 – қосымша
Жайылым айналымдарының қолайлы схемалары
Ақтасты ауылдық округі үшін қолайлы жайылым айналымдарының схемасы
Жылдар
Қоршау 1
Қоршау 2
Қоршау 3
Қоршау 4
2022-2023
демалушы қоршау
көктемгі-жазғы маусым 1
жазғы маусым 2
күзгі маусым 3
Ақтасты ауылдық округінде
жайылымдарды басқару
және оларды пайдалану
жөніндегі 2022-2023 жылдарға
арналған жоспарға 3 – қосымша
Жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары көрсетілген карта, оның ішінде маусымдық, жайылымдық инфрақұрылым объектілері
Ақтасты ауылдық округінде
жайылымдарды басқару
және оларды пайдалану
жөніндегі 2022-2023 жылдарға
арналған жоспарға 4 – қосымша
Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру арналарына, құбырлы немесе шахта құдықтарына) қол жеткізу схемасы
Ескерту. 4 қосымшаға өзгерістер енгізілді - Ақтөбе облысы Әйтеке би аудандық мәслихатының 16.11.2022 № 262 шешімімен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
Бір ауыл шаруашылығы жануарына су тұтынудың орташа тәуліктік нормасы Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрінің 2016 жылғы 30 желтоқсандағы № 545 бұйрығымен бекітілген "Су тұтынудың және су бұрудың үлестік нормаларын әзірлеу жөніндегі әдістемеге" сәйкес (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14827 болып тіркелген) анықталады.
Ақтасты ауылдық округінің аумағында суару немесе суландыру каналдары жоқ.
Ақтасты ауылдық округінде
жайылымдарды басқару
және оларды пайдалану
жөніндегі 2022-2023 жылдарға
арналған жоспарға 5-қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаю мен қозғалудың маусымдық бағыттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кесте
Ауылдық округ атауы
2022-2023 жылғы қоршаулар саны
1
2
3
4
1
Ақтасты
КЖМ
ЖМ
ДҚ
ЖКМ
Ескерту: аббревиатуралардың толық жазылуы:
КЖМ –көктемгі-жазғы маусым;
ЖКМ – жазғы-күзгі маусым;
ЖМ – жазғы маусым;
ДҚ – демалушы қоршау
Әйтеке би аудандық
мәслихатының 2022 жылғы "29"
наурыздағы № 162 шешіміне
3-қосымша
Аралтоғай ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2022-2023 жылдарға арналған жоспар
Осы Аралтоғай ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2022-2023 жылдарға арналған жоспар (бұдан әрі - жоспар) Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңдарына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Орынбасары- Қазақстан Республикасының Ауылшаруашылығы министрінің 2017 жылдың 24 сәуірдегі № 173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативті құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15090 болып тіркелген), Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрінің 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына жүктеменің рұқсат етілген шекті нормасын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11064 болып тіркелген) сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, азыққа қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозуын болдырмау мақсатында қабылданады.
Жоспар құрамында:

1) схему (карту) расположения пастбищ на территории Аралтогайского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов (приложение 1);
2) приемлемые схемы пастбищеоборотов (приложение 2);
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры (приложение 3);
4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды (приложение 4);
5) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных (приложение 5).
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев – пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
По административно-территориальному делению в Аралтогайском сельском округе имеются 4 сельских населенных пунктов.
Общая площадь территории Аралтогайского сельского округа 247410 гектар, из них пастбищные земли – 239097 гектар.
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения – 128144 гектар;
земли населенных пунктов –75987 гектар;
земли промышленности – 50 гектар;
земли запаса – 43229 гектар.
По природным условиям территория Аралтогайского сельского округа по агроклиматическим показателям относится к сухостепной зоне, характеризуется суровой длительной зимой, кратковременным жарким летом, резкими противоречиями температур зимы и лета, малым количеством годовых осадков, засухой. Почвы в основном светлокаштановые, малогумусные.
На 1 января 2022 года в Аралтогайском сельском округе насчитывается (личное подворье населения) крупного рогатого скота 3570 голов, из них маточное поголовье 2308 голов, мелкого рогатого скота 6225 голов, 92 голов лошадей. Из них:
в селе Аралтогай:

1) Құқық белгілейтін құжаттар негізінде Аралтоғай ауылдық округі аумағында жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде жайылымдардың орналасу схемасы (картасы) (1-қосымша);
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемалары (2-қосымша);
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық, жайылымдық инфрақұрылым объектілерінің сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары белгіленген карта (3-қосымша);
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру арналарына, құбырлы немесе шахта құдықтарына) қол жеткізу схемасы (4-қосымша);
5) Ауыл шаруашылығы жануарларын жаю мен жүріп-тұрудың маусымдық бағыттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кесте (5- қосымша).
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық тексерудің жай-күйі туралы мәліметтерді, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтерді, ауыл шаруашылығы жануарларының мал басының саны туралы деректерді, олардың иелерін көрсете отырып қабылданды - және (немесе) заңды тұлғалар ұсынған өзге де деректер туралы мәліметтерді, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық-жас топтары бойынша қалыптастырылған табындардың, отарлардың, табындардың саны туралы деректерді, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтерді, мәдени және аридті жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері туралы мәліметтерді, малды айдауға арналған сервитуттар туралы мәліметтерді және мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген.
Әкімшілік-аумақтық бөлініс бойынша Аралтоғай ауылдық округінде 4 ауылдық елді мекен бар.
Аралтоғай ауылдық округі аумағының жалпы көлемі 247410 гектар, оның ішінде жайылым жерлері –239097 гектар.
Жер санаттары бойынша:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 128144 гектар;
елді мекендердің жері – 75987 гектар;
өнеркәсіп жерлері – 50 гектар;
қордағы жерлер-43229 гектар.
Табиғи жағдайлар бойынша Аралтоғай ауылдық округінің аумағы агроклиматтық көрсеткіш бойынша құрғақ далалық зонаға жатады, қатал ұзақ қыста, қысқа қалыпты ыстық жазда, қыстың және жаз температураларының күрт қарама-қайшылықтарымен, жылдық жауын-шашынның аз мөлшерімен, құрғақшылықпен сипатталады.
Топырағы ашық қызыл қоңыр, аз гумусты.
2022 жылдың 1 қаңтарына Аралтоғай ауылдық округінде (халықтың жеке ауласы) ірі қара 3570 бас, оның ішінде аналық мал басы 2308 бас, 6225 бас ұсақ мал, 92 бас жылқыбар. Оның ішінде:
Аралтоғай ауылында:

крупного рогатого скота 1892 головы, из них маточное поголовье 1293 голов, мелкого рогатого скота 4131 голов, 46 головы лошадей.
Площадь пастбищ составляет 32687 гектар.
в селе Киякты:
крупного рогатого скота 739 головы, из них маточное поголовье 410 голов, мелкого рогатого скота 1422 головы, 21 голов лошадей.
Площадь пастбищ составляет 9508 гектар.
в селе Улгайсын:
крупного рогатого скота 451 головы, из них маточное поголовье 330 голов, мелкого рогатого скота 368 головы, 13 головы лошадей.
Площадь пастбищ составляет 17885 гектар.
в селе Милы:
крупного рогатого скота 488 головы, из них маточное поголовье 275 голов, мелкого рогатого скота 304 головы, 12 головы лошадей.
Площадь пастбищ составляет 14363 гектар.
Поголовье ТОО, АО и крестьянских хозяйствах Аралтогайского сельского округа составляет: крупного рогатого скота 5916 головы, мелкого рогатого скота 12018 головы, 1905 голов лошадей, 39 голов верблюд.
Площадь пастбищ крестьянских хозяйств составляет 94758 гектар.
Для обеспечения сельскохозяйственных животных по Аралтогайскому сельскому округу имеются всего 164654 га пастбищных угодий. В черте населенных пунктов числится 75987 гектар пастбищ.
В Аралтогайском сельском округе сервитуты для прогона скота не установлены.
На основании вышеизложенного, согласно статьи 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" для нужд местного населения (с.Аралтогай, с.Киякты, с.Улгайсын, с.Милы) по содержанию маточного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных при имеющихся пастбищных угодьях населенных пунктов в размере 18464 га, при норме нагрузки 10 га/гол потребность не возникает.
Потребность в пастбищных угодьях по выпасу других сельскохозяйственных животных у местного населения не имеется, при норме нагрузки на голову КРС – 10 га/гол., МРС – 2 га/гол., лошадей – 12 га/гол., верблюдов – 12 га / гол.
Потребность:
Для КРС- 3570 бас * 0,8 га * 10 га = 28560 га;
Для МРС-6225 бас * 0,1 га * 2 га =1245 га;
Для лошадей- 92 бас * 1,0 га * 12 га =1104 га;

ірі қара мал 1892 бас, оның ішінде аналық мал 1293 бас, ұсақ мал 4131 бас, жылқы 46 бас.
Жайылым көлемі 32687 гектар.
Қияқты ауылында:
ірі қара мал 739 бас, оның ішінде аналық мал 410 бас, ұсақ мал 1422 бас, жылқы 21 бас.
Жайылым көлемі 9508 гектар.
Ұлғайсын ауылында:
ірі қара мал 451 бас, оның ішінде аналық мал 330 бас, ұсақ мал 368 бас, жылқы 13 бас.
Жайылым көлемі 17885 гектар.
Милы ауылында:
ірі қара мал 488 бас, оның ішінде аналық мал 275 бас, ұсақ мал 304 бас, жылқы 12 бас.
Жайылым көлемі 14363 гектар.
Аралтоғай ауылдық округінің ЖШС, АҚ, шаруа қожалықтарындағы мал басы: ірі қара 5916 бас, ұсақ қара 12018 бас, 1905 бас жылқы, 39 түйе.
Шаруа қожалықтарының жайылым алаңы 94758 гектарды құрайды.
Аралтоғай ауылдық округі бойынша ауылшаруашылығы малдарын қамтамасыз ету үшін барлығы 164654 гектар жайылымдық жерлер бар. Елді мекен шегінде 75987 гектар жайылым бар.
Аралтоғай ауылдық округінде мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.
Жоғарыда баяндалғанның негізінде, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 15 бабына сәйкес жергілікті халықтың мұқтаждығы үшін (Аралтоғай а., Қияқты а., Ұлғайсын а, Милы а.) ауылшаруашылығы жануарларының аналық (сауын) мал басын ұстау бойынша 18464 га көлемінде, жүктеме нормасы 10 га/бас болғанда қажеттілік туындап отырған жоқ.
Жергілікті халықтың басқа ауылшаруашылығы малдарын жаю бойынша жайылымдық жерлердің қажеттілігі туындап отырған жоқ, ІҚМ басына жүктеме нормасы 10 га/бас болғанда., ұсақ мал – 2 га/бас., жылқы –12 га/бас, түйе -12 га/бас.
Қажеттілік:
ІҚМ үшін- 3570 бас * 0,8 га * 10 га = 28560 га;
ұсақ мал үшін-6225 бас * 0,1 га * 2 га =1245 га;
жылқы үшін- 92 бас * 1,0 га * 12 га =1104 га;

73,6
156
3837,6
28560
1245
1104
30909
приложение 2 к Плану по
управлению пастбищами и их
использованию по
Аралтогайскому сельскому
округу на 2022-2023 годы
Приемлемые схемы пастбищеоборотов
Схема пастбищеоборотов, приемлемая для Аралтогайского сельского округа
Годы
Загон 1
Загон 2
Загон 3
Загон 4
2022-2023
отдыхающий загон
весенне-летний сезон 1
летний сезон 2
осенний сезон 3
приложение 3 к Плану по
управлению пастбищами и их
использованию по
Аралтогайскому сельскому
округу на 2022-2023 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
приложение 4 к Плану по
управлению пастбищами и их
использованию по
Аралтогайскому сельскому
округу на 2022-2023 годы
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная согласно норме потребления воды
Сноска. Приложение 4 с изменениями, внесенными решением Айтекебийского районного маслихата Актюбинской области от 16.11.2022 № 262 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Среднесуточная норма потребления воды на одно сельскохозяйственное животное определяется в соответствии с Методикой по разработке удельных норм водопотребления и водоотведения, утвержденной приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 30 декабря 2016 года № 545 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 14827).
Оросительных или обводнительных каналов на территории Аралтогайского сельского округа не имеется.
приложение 5 к Плану по
управлению пастбищами и их
использованию по
Аралтогайскому сельскому
округу на 2022-2023 годы
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Наименование сельских округов
Количество загонов в 2022-2023 годах
1
2
3
4
1
Аралтогайский
ВЛС
ЛС
ОЗ
ЛОС
Примечание: расшифровка аббревиатур:
ВЛС – весенне-летний сезон;
ЛОС – летне-осенний сезон;
ЛС – летний сезон;
ОЗ – отдыхающий загон.
приложение 4 к решению
Айтекебийского районного
маслихата от "29" марта 2022
года № 162
План по управлению пастбищами и их использованию по Тумабулакскому сельскому округу на 2022-2023 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию по Тумабулакскому сельскому округу на 2022 -2023 годы (далее - План) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:

73,6
156
3837,6
28560
1245
1104
30909
Аралтоғай ауылдық округінде
жайылымдарды басқару
және оларды пайдалану
жөніндегі 2022-2023 жылдарға
арналған жоспарға 2 – қосымша
Жайылым айналымдарының қолайлы схемалары
Аралтоғай ауылдық округі үшін қолайлы жайылым айналымдарының схемасы
Жылдар
Қоршау 1
Қоршау 2
Қоршау 3
Қоршау 4
2022-2023
демалушы қоршау
көктемгі-жазғы маусым 1
жазғы маусым 2
күзгі маусым 3
Аралтоғай ауылдық округінде
жайылымдарды басқару
және оларды пайдалану
жөніндегі 2022-2023 жылдарға
арналған жоспарға 3 – қосымша
Жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары көрсетілген карта, оның ішінде маусымдық, жайылымдық инфрақұрылым объектілері
Аралтоғай ауылдық округінде
жайылымдарды басқару
және оларды пайдалану
жөніндегі 2022-2023 жылдарға
арналған жоспарға 4 – қосымша
Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру арналарына, құбырлы немесе шахта құдықтарына) қол жеткізу схемасы
Ескерту. 4 қосымшаға өзгерістер енгізілді - Ақтөбе облысы Әйтеке би аудандық мәслихатының 16.11.2022 № 262 шешімімен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
Бір ауыл шаруашылығы жануарына су тұтынудың орташа тәуліктік нормасы Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрінің 2016 жылғы 30 желтоқсандағы № 545 бұйрығымен бекітілген "Су тұтынудың және су бұрудың үлестік нормаларын әзірлеу жөніндегі әдістемеге" сәйкес (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14827 болып тіркелген) анықталады.
Аралтоғай ауылдық округінің аумағында суару немесе суландыру каналдары жоқ.
Аралтоғай ауылдық округінде
2022-2023 жылдарға арналған
жайылымдарды және оларды
пайдалану басқару жөніндегі
жоспарға 5-қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаю мен қозғалудың маусымдық бағыттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кесте
Ауылдық округ атауы
2022-2023 жылғы қоршаулар саны
1
2
3
4
1
Аралтоғай
КЖМ
ЖМ
ДҚ
ЖКМ
Ескерту: аббревиатуралардың толық жазылуы:
КЖМ –көктемгі-жазғы маусым;
ЖКМ – жазғы-күзгі маусым;
ЖМ – жазғы маусым;
ДҚ – демалушы қоршау
Әйтеке би аудандық
мәслихатының 2022 жылғы "29"
наурыздағы № 162 шешіміне
4-қосымша
Тұмабұлақ ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2022-2023 жылдарға арналған жоспар
Осы Тұмабұлақ ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2022-2023 жылдарға арналған жоспар (бұдан әрі - жоспар) Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңдарына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Орынбасары- Қазақстан Республикасының Ауылшаруашылығы министрінің 2017 жылдың 24 сәуірдегі № 173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативті құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15090 болып тіркелген), Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрінің 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына жүктеменің рұқсат етілген шекті нормасын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11064 болып тіркелген) сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, азыққа қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозуын болдырмау мақсатында қабылданады.
Жоспар құрамында:

1) схему (карту) расположения пастбищ на территории Тумабулакского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов (приложение 1);
2) приемлемые схемы пастбищеоборотов (приложение 2);
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры (приложение 3);
4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды (приложение 4);
5) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных (приложение 5).
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев - пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
По административно-территориальному делению в Тумабулакском сельском округе имеются 2 сельских населенных пунктов.
Общая площадь территории Тумабулакского сельского округа 505144 гектар, из них пастбищные земли – 467272 гектар.
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения –78557 гектар;
земли населенных пунктов –108809 гектар;
земли промышленности – 3295 гектар;
земли запаса – 314483 гектар.
По природным условиям территория Тумабулакского сельского округа по агроклиматическим показателям относится к сухостепной зоне, характеризуется суровой длительной зимой, кратковременным жарким летом, резкими противоречиями температур зимы и лета, малым количеством годовых осадков, засухой. Почвы в основном светлокаштановые, малогумусные.
На 1 января 2022 года в Тумабулакском сельском округе насчитывается (личное подворье населения) крупного рогатого скота 2294 голов, из них маточное поголовье 1425 голов, мелкого рогатого скота 7738 голов, 510 голов лошадей. Из них:
в селе Тумабулак:

1) Құқық белгілейтін құжаттар негізінде Тұмабұлақ ауылдық округі аумағында жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде жайылымдардың орналасу схемасы (картасы) (1-қосымша);
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемалары (2-қосымша);
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық, жайылымдық инфрақұрылым объектілерінің сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары белгіленген карта (3-қосымша);
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру арналарына, құбырлы немесе шахта құдықтарына) қол жеткізу схемасы (4-қосымша);
5) Ауыл шаруашылығы жануарларын жаю мен жүріп-тұрудың маусымдық бағыттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кесте (5-қосымша).
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық тексерудің жай-күйі туралы мәліметтерді, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтерді, ауыл шаруашылығы жануарларының мал басының саны туралы деректерді, олардың иелерін көрсете отырып қабылданды - және (немесе) заңды тұлғалар ұсынған өзге де деректер туралы мәліметтерді, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық-жас топтары бойынша қалыптастырылған табындардың, отарлардың, табындардың саны туралы деректерді, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтерді, мәдени және аридті жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері туралы мәліметтерді, малды айдауға арналған сервитуттар туралы мәліметтерді және мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген.
Әкімшілік-аумақтық бөлініс бойынша Тұмабұлақ ауылдық округінде 2 ауылдық елді мекен бар.
Тұмабұлақ ауылдық округі аумағының жалпы көлемі 505144 гектар, оның ішінде жайылым жерлері –467272 гектар.
Жер санаттары бойынша:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер –78557 гектар;
елді мекендердің жері – 108809 гектар;
өнеркәсіп жерлері – 3295 гектар;
қордағы жерлер-314483 гектар.
Табиғи жағдайлар бойынша Тұмабұлақ ауылдық округінің аумағы агроклиматтық көрсеткіш бойынша құрғақ далалық зонаға жатады, қатал ұзақ қыста, қысқа қалыпты ыстық жазда, қыстың және жаз температураларының күрт қарама-қайшылықтарымен, жылдық жауын-шашынның аз мөлшерімен, құрғақшылықпен сипатталады.
Топырағы ашық қызыл қоңыр, аз гумусты.
2022 жылдың 1 қаңтарына Тұмабұлақ ауылдық округінде (халықтың жеке ауласы) ірі қара 2294 бас, оның ішінде аналық мал басы 1425 бас, 7738 бас ұсақ мал, 510 бас жылқы бар. Оның ішінде:
Тұмабұлақ ауылында:

крупного рогатого скота 1492 головы, из них маточное поголовье 752 голов, мелкого рогатого скота 3814 голов, 290 голов лошадей.
Площадь пастбищ составляет 62160 гектар.
в селе Сарбулак:
крупного рогатого скота 802 головы, из них маточное поголовье 673 голов, мелкого рогатого скота 3709 головы, 220 голов лошадей.
Площадь пастбищ составляет 44797 гектар.
Поголовье ТОО, АО и крестьянских хозяйствах Баскудукского сельского округа составляет: крупного рогатого скота 1596 головы, мелкого рогатого скота 2349 головы, 1534 голов лошадей.
Площадь пастбищ крестьянских хозяйств составляет 74576 гектар.
Для обеспечения сельскохозяйственных животных по Тумабулакскому сельскому округу имеются всего 360315 гектар пастбищных угодий. В черте населенных пунктов числится 106957 гектар пастбищ.
В Тумабулакском сельском округе сервитуты для прогона скота не установлены.
На основании вышеизложенного, согласно статьи 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" для нужд местного населения (с. Тумабулак, с.Сарыбулак) по содержанию маточного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных при имеющихся пастбищных угодьях населенных пунктов в размере 11400 га, при норме нагрузки 10 га/гол потребность не возникает.
Не имеется потребность пастбищных угодий по выпасу других сельскохозяйственных животных местного населения, при норме нагрузки на голову КРС – 10 га/гол., МРС – 2 га/гол., лошадей – 12 га/гол.
Потребность:
Для КРС- 2294 бас * 0,8 га * 10 га = 18352 га;
Для МРС-7738 бас * 0,1 га * 2 га =1547,6 га;
Для лошадей- 510 бас * 1,0 га * 12 га =6120 га;

ірі қара мал 1492 бас, оның ішінде аналық мал 752 бас, ұсақ мал 3814 бас, жылқы 290 бас.
Жайылым көлемі 62160 гектар.
Сарбұлақ ауылында:
ірі қара мал 802 бас, оның ішінде аналық мал 673 бас, ұсақ мал 3709 бас, жылқы 220 бас.
Жайылым көлемі 44797 гектар.
Тұмабұлақ ауылдық округінің ЖШС, АҚ, шаруа қожалықтарындағы мал басы: ірі қара 1596 бас, ұсақ қара 2349 бас, 1534 бас жылқы.
Шаруа қожалықтарының жайылым алаңы 74576 гектарды құрайды.
Тұмабұлақ ауылдық округі бойынша ауылшаруашылығы малдарын қамтамасыз ету үшін барлығы 360315 гектар жайылымдық жерлер бар. Елді мекен шегінде 106957 гектар жайылым бар.
Тұмабұлақ ауылдық округінде мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.
Жоғарыда баяндалғанның негізінде, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 15 бабына сәйкес жергілікті халықтың мұқтаждығы үшін (Тұмабұлақ а., Сарыбұлақ а.) ауылшаруашылығы жануарларының аналық (сауын) мал басын ұстау бойынша 11400 га көлемінде, жүктеме нормасы 10 га/бас болғанда қажеттілік туындап отырған жоқ.
Жергілікті халықтың басқа ауылшаруашылығы малдарын жаю бойынша жайылымдық жерлердің қажеттілігі туындап отырған жоқ, ІҚМ басына жүктеменормасы 10 га/бас болғанда., ұсақ мал – 2 га/бас., жылқы –12 га/бас.
Қажеттілік:
ІҚМ үшін- 2294 бас * 0,8 га * 10 га = 18352 га;
ұсақ мал үшін-7738 бас * 0,1 га * 2 га =1547,6 га;
жылқы үшін- 510 бас * 1,0 га * 12 га =6120 га;

Сноска. Приложение 4 с изменениями, внесенными решением Айтекебийского районного маслихата Актюбинской области от 16.11.2022 № 262 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Среднесуточная норма потребления воды на одно сельскохозяйственное животное определяется в соответствии с Методикой по разработке удельных норм водопотребления и водоотведения, утвержденной приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 30 декабря 2016 года № 545 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 14827).
Оросительных или обводнительных каналов на территории Тумабулакского сельского округа не имеется.
приложение 5 к Плану по
управлению пастбищами и их
использованию по
Тумабулакскому сельскому
округу на 2022-2023 годы
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Наименование сельских округов
Количество загонов в 2022-2023 году
1
2
3
4
1
Тумабулакский
ВЛС
ЛС
ОЗ
ЛОС
Примечание: расшифровка аббревиатур:
ВЛС – весенне-летний сезон;
ЛОС – летне-осенний сезон;
ЛС – летний сезон;
ОЗ – отдыхающий загон.
Приложение 5 к решению
Айтекебийского районного
маслихата от "29" марта 2022
года № 162
План по управлению пастбищами и их использованию по Айкенскому сельскому округу на 2022-2023 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию по Айкенскому сельскому округу на 2022-2023 годы (далее - План) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:
1) схему (карту) расположения пастбищ на территории Айкенского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов (приложение 1);

Ескерту. 4 қосымшаға өзгерістер енгізілді - Ақтөбе облысы Әйтеке би аудандық мәслихатының 16.11.2022 № 262 шешімімен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
Бір ауыл шаруашылығы жануарына су тұтынудың орташа тәуліктік нормасы Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрінің 2016 жылғы 30 желтоқсандағы № 545 бұйрығымен бекітілген "Су тұтынудың және су бұрудың үлестік нормаларын әзірлеу жөніндегі әдістемеге" сәйкес (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14827 болып тіркелген) анықталады.
Тұмабұлақ ауылдық округінің аумағында суару немесе суландыру каналдары жоқ.
Тұмабұлақ ауылдық округінде
2022-2023 жылдарға арналған
жайылымдарды және оларды
пайдалану басқару жөніндегі
жоспарға 5-қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаю мен қозғалудың маусымдық бағыттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кесте
Ауылдық округ атауы
2022-2023 жылғы қоршаулар саны
1
2
3
4
1
Тұмабұлақ
КЖМ
ЖМ
ДҚ
ЖКМ
Ескерту: аббревиатуралардың толық жазылуы:
КЖМ –көктемгі-жазғы маусым;
ЖКМ – жазғы-күзгі маусым;
ЖМ – жазғы маусым;
ДҚ – демалушы қоршау
Әйтеке би аудандық
мәслихатының 2022 жылғы "29"
наурыздағы № 162 шешіміне
5-қосымша
Әйке ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2022-2023 жылдарға арналған жоспар
Осы Әйке ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2022-2023 жылдарға арналған жоспар (бұдан әрі - жоспар) Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңдарына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Орынбасары- Қазақстан Республикасының Ауылшаруашылығы министрінің 2017 жылдың 24 сәуірдегі № 173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативті құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15090 болып тіркелген), Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрінің 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына жүктеменің рұқсат етілген шекті нормасын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11064 болып тіркелген) сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, азыққа қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозуын болдырмау мақсатында қабылданады.
Жоспар құрамында:
1) Құқық белгілейтін құжаттар негізінде Әйке ауылдық округі аумағында жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде жайылымдардың орналасу схемасы (картасы) (1-қосымша);

2) приемлемые схемы пастбищеоборотов (приложение 2);
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры (приложение 3);
4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды (приложение 4);
5) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных (приложение 5).
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев - пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
По административно-территориальному делению в Айкенском сельском округе имеются 2 сельских населенных пунктов.
Общая площадь территории Айкенского сельского округа 255899 гектар, из них пастбищные земли – 205033 гектар.
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения –61239 гектар;
земли населенных пунктов –42497 гектар;
земли промышленности – 1781 гектар;
земли запаса – 150382 гектар.
По природным условиям территория Айкенского сельского округа по агроклиматическим показателям относится к сухостепной зоне, характеризуется суровой длительной зимой, кратковременным жарким летом, резкими противоречиями температур зимы и лета, малым количеством годовых осадков, засухой. Почвы в основном темнокаштановые, малогумусные.
На 1 января 2022 года в Айкенском сельском округе насчитывается (личное подворье населения) крупного рогатого скота 2578 голов, из них маточное поголовье 1363 голов, мелкого рогатого скота 3317 голов, 102 головы лошадей. Из них:
в селе Айке:
крупного рогатого скота 1295 головы, из них маточное поголовье 623 голова, мелкого рогатого скота 1618 голов, 48 голов лошадей. Площадь пастбищ составляет 20744 гектар.
в селе Теренсай:
крупного рогатого скота 1283 головы, из них маточное поголовье 740 голов, мелкого рогатого скота 1699 головы, 54 головы лошадей. Площадь пастбищ составляет 19629 гектар.

2) жайылым айналымдарының қолайлы схемалары (2-қосымша);
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық, жайылымдық инфрақұрылым объектілерінің сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары белгіленген карта (3-қосымша);
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру арналарына, құбырлы немесе шахта құдықтарына) қол жеткізу схемасы (4-қосымша);
5) Ауыл шаруашылығы жануарларын жаю мен жүріп-тұрудың маусымдық бағыттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кесте (5-қосымша).
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық тексерудің жай-күйі туралы мәліметтерді, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтерді, ауыл шаруашылығы жануарларының мал басының саны туралы деректерді, олардың иелерін көрсете отырып қабылданды - және (немесе) заңды тұлғалар ұсынған өзге де деректер туралы мәліметтерді, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық-жас топтары бойынша қалыптастырылған табындардың, отарлардың, табындардың саны туралы деректерді, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтерді, мәдени және аридті жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері туралы мәліметтерді, малды айдауға арналған сервитуттар туралы мәліметтерді және мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген.
Әкімшілік-аумақтық бөлініс бойынша Әйке ауылдық округінде 2 ауылдық елді мекен бар.
Әйке ауылдық округі аумағының жалпы көлемі 255899 гектар, оның ішінде жайылым жерлері –205033 гектар.
Жер санаттары бойынша:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер –61239 гектар;
елді мекендердің жері – 42497 гектар;
өнеркәсіп жерлері – 1781 гектар;
қордағы жерлер-150382 гектар.
Табиғи жағдайлар бойынша Әйке ауылдық округінің аумағы агроклиматтық көрсеткіш бойынша құрғақ далалық зонаға жатады, қатал ұзақ қыста, қысқа қалыпты ыстық жазда, қыстың және жаз температураларының күрт қарама-қайшылықтарымен, жылдық жауын-шашынның аз мөлшерімен, құрғақшылықпен сипатталады.
Топырағы қою қызыл қоңыр, аз гумусты.
2022 жылдың 1 қаңтарына Әйке ауылдық округінде (халықтың жеке ауласы) ірі қара 2578 бас, оның ішінде аналық мал басы 1363 бас, 3317 бас ұсақ мал, 102 бас жылқы бар. Оның ішінде:
Әйке ауылында:
ірі қара мал 1295 бас, оның ішінде аналық мал 623 бас, ұсақ мал 1618 бас, жылқы 48 бас. Жайылым көлемі 20744 гектар.
Теренсай ауылында:
ірі қара мал 1283 бас, оның ішінде аналық мал 740 бас, ұсақ мал 1699 бас, жылқы 54 бас. Жайылым көлемі 19629 гектар.

Поголовье ТОО, АО и крестьянских хозяйствах Айкенского сельского округа составляет: крупного рогатого скота 1797 головы, мелкого рогатого скота 1765 головы, 799 голов лошадей.
Площадь пастбищ крестьянских хозяйств составляет 42785 гектар.
Для обеспечения сельскохозяйственных животных по Айкенскому сельскому округу имеются всего 164660 гектар пастбищных угодий. В черте населенных пунктов числится 40373 гектар пастбищ.
В Айкенском сельском округе сервитуты для прогона скота не установлены.
На основании вышеизложенного, согласно статьи 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" для нужд местного населения (с.Айке, с.Теренсай) по содержанию маточного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных при имеющихся пастбищных угодьях населенных пунктов в размере 10904 га, при норме нагрузки 10 га/гол потребность не возникает.
Не имеется потребность пастбищных угодий по выпасу других сельскохозяйственных животных местного населения, при норме нагрузки на условную голову КРС – 10 га/гол., МРС – 2 га/гол., лошадей – 12 га/гол.
Потребность:
для КРС- 2578 гол. * 0,8 га/гол.*10 га =20624 га;
для МРС- 3317 гол. * 0,1 га/гол.*2 га =663,4 га;

Әйке ауылдық округінің ЖШС, АҚ, шаруа қожалықтарындағы мал басы: ірі қара 1797 бас, ұсақ қара 1765 бас, 799 бас жылқы.
Шаруа қожалықтарының жайылым алаңы 42875 гектарды құрайды.
Әйке ауылдық округі бойынша ауылшаруашылығы малдарын қамтамасыз ету үшін барлығы 164660 гектар жайылымдық жерлер бар. Елді мекен шегінде 40373 гектар жайылым бар.
Әйке ауылдық округінде мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.
Жоғарыда баяндалғанның негізінде, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 15 бабына сәйкес жергілікті халықтың мұқтаждығы үшін (Әйке а., Тереңсай а.) ауылшаруашылығы жануарларының аналық (сауын) мал басын ұстау бойынша-10904 га көлемінде, жүктеме нормасы 10 га/бас болғанда қажеттілік туындап отырған жоқ.
Жергілікті халықтың басқа ауыл шаруашылығы малдарын жаю бойынша жайылымдық жерлердің қажеттілігі жоқ, ІҚМ басына жүктеме нормасы 10 га/бас болғанда., ұсақ мал – 2 га/бас., жылқы –12 га/бас.
Қажеттілік:
ІҚМ үшін-2578 бас. * 0,8 га/бас* 10 га =20624 га;
ұсақ мал үшін-3317бас. * 0,1 га/бас* 2 га= 663,4 га;

Сноска. Приложение 4 с изменениями, внесенными решением Айтекебийского районного маслихата Актюбинской области от 16.11.2022 № 262 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Среднесуточная норма потребления воды на одно сельскохозяйственное животное определяется в соответствии с Методикой по разработке удельных норм водопотребления и водоотведения, утвержденной приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 30 декабря 2016 года № 545 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 14827).
Оросительных или обводнительных каналов на территории Айкенского сельского округа не имеется.
приложение 5 к Плану по
управлению пастбищами и их
использованию по Айкенскому
сельскому округу на 2022-2023
годы
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Наименование сельских округов
Количество загонов в 2022-2023 году
1
2
3
4
1
Айкенский
ВЛС
ЛС
ОЗ
ЛОС
Примечание: расшифровка аббревиатур:
ВЛС – весенне-летний сезон;
ЛОС – летне-осенний сезон;
ЛС – летний сезон;
ОЗ – отдыхающий загон.
Приложение 6 к решению
Айтекебийского районного
маслихата от "29" марта 2022
года № 162
План по управлению пастбищами и их использованию по Жабасакскому сельскому округу на 2022-2023 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию по Жабасакскому сельскому округу на 2022-2023 годы (далее - План) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:
1) схему (карту) расположения пастбищ на территории Жабасакского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов (приложение 1);

Ескерту. 4 қосымшаға өзгерістер енгізілді - Ақтөбе облысы Әйтеке би аудандық мәслихатының 16.11.2022 № 262 шешімімен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
Бір ауыл шаруашылығы жануарына су тұтынудың орташа тәуліктік нормасы Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрінің 2016 жылғы 30 желтоқсандағы № 545 бұйрығымен бекітілген "Су тұтынудың және су бұрудың үлестік нормаларын әзірлеу жөніндегі әдістемеге" сәйкес (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14827 болып тіркелген) анықталады.
Әйке ауылдық округінің аумағында суару немесе суландыру каналдары жоқ.
Әйке ауылдық округінде
2022-2023 жылдарға арналған
жайылымдарды және оларды
пайдалану басқару жөніндегі
жоспарға 5-қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаю мен қозғалудың маусымдық бағыттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кесте
Ауылдық округ атауы
2022-2023 жылғы қоршаулар саны
1
2
3
4
1
Әйке
КЖМ
ЖМ
ДҚ
ЖКМ
Ескерту: аббревиатуралардың толық жазылуы:
КЖМ –көктемгі-жазғы маусым;
ЖКМ – жазғы-күзгі маусым;
ЖМ – жазғы маусым;
ДҚ – демалушы қоршау
Әйтеке би аудандық
мәслихатының 2022 жылғы "29"
наурыздағы № 162 шешіміне
6-қосымша
Жабасақ ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2022-2023 жылдарға арналған жоспар
Осы Жабасақ ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2022-2023 жылдарға арналған жоспар (бұдан әрі - жоспар) Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңдарына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Орынбасары- Қазақстан Республикасының Ауылшаруашылығы министрінің 2017 жылдың 24 сәуірдегі № 173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативті құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15090 болып тіркелген), Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрінің 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына жүктеменің рұқсат етілген шекті нормасын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11064 болып тіркелген) сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, азыққа қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозуын болдырмау мақсатында қабылданады.
Жоспар құрамында:
1) Құқық белгілейтін құжаттар негізінде Жабасақ ауылдық округі аумағында жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде жайылымдардың орналасу схемасы (картасы) (1-қосымша);

2) приемлемые схемы пастбищеоборотов (приложение 2);
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры (приложение 3);
4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды (приложение 4);
5) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных (приложение 5).
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев - пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
По административно-территориальному делению в Жабасакском сельском округе имеются 3 сельских населенных пунктов.
Общая площадь территории Жабасакского сельского округа 383416 гектар, из них пастбищные земли – 358496 гектар.
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения –155382 гектар;
земли населенных пунктов –85909 гектар;
земли промышленности – 1206 гектар;
земли запаса – 140919 гектар.
По природным условиям территория Жабасакского сельского округа по агроклиматическим показателям относится к сухостепной зоне, характеризуется суровой длительной зимой, кратковременным жарким летом, резкими противоречиями температур зимы и лета, малым количеством годовых осадков, засухой. Почвы в основном светлокаштановые, малогумусные.
На 1 января 2022 года в Жабасакском сельском округе насчитывается (личное подворье населения) крупного рогатого скота 2542 голов, из них маточное поголовье 1335 голов, мелкого рогатого скота 3108 голов, 927 голов лошадей. Из них:
в селе Жабасак:
крупного рогатого скота 1476 головы, из них маточное поголовье 820 голов, мелкого рогатого скота 1435 голов, 269 голов лошадей.
Площадь пастбищ составляет 47359 гектар.
в селе Байжанкол:
крупного рогатого скота 576 голов, из них маточное поголовье 267 голов, мелкого рогатого скота 607 голов, 201 голов лошадей.
Площадь пастбищ составляет 20446 гектар.
в селе Аккум:

2) жайылым айналымдарының қолайлы схемалары (2-қосымша);
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық, жайылымдық инфрақұрылым объектілерінің сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары белгіленген карта (3-қосымша);
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру арналарына, құбырлы немесе шахта құдықтарына) қол жеткізу схемасы (4-қосымша);
5) Ауыл шаруашылығы жануарларын жаю мен жүріп-тұрудың маусымдық бағыттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кесте (5-қосымша).
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық тексерудің жай-күйі туралы мәліметтерді, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтерді, ауыл шаруашылығы жануарларының мал басының саны туралы деректерді, олардың иелерін көрсете отырып қабылданды - және (немесе) заңды тұлғалар ұсынған өзге де деректер туралы мәліметтерді, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық-жас топтары бойынша қалыптастырылған табындардың, отарлардың, табындардың саны туралы деректерді, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтерді, мәдени және аридті жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері туралы мәліметтерді, малды айдауға арналған сервитуттар туралы мәліметтерді және мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген.
Әкімшілік-аумақтық бөлініс бойынша Жабасақ ауылдық округінде 3 ауылдық елді мекен бар.
Жабасақ ауылдық округі аумағының жалпы көлемі 383416 гектар, оның ішінде жайылым жерлері –358496 гектар.
Жер санаттары бойынша:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 155382 гектар;
елді мекендердің жері – 85909 гектар;
өнеркәсіп жерлері – 1206 гектар;
қордағы жерлер-140919 гектар.
Табиғи жағдайлар бойынша Жабасақ ауылдық округінің аумағы агроклиматтық көрсеткіш бойынша құрғақ далалық зонаға жатады, қатал ұзақ қыста, қысқа қалыпты ыстық жазда, қыстың және жаз температураларының күрт қарама-қайшылықтарымен, жылдық жауын-шашынның аз мөлшерімен, құрғақшылықпен сипатталады.
Топырағы ашық қызыл қоңыр, аз гумусты.
2022 жылдың 1 қаңтарына Жабасақ ауылдық округінде (халықтың жеке ауласы) ірі қара 2542 бас, оның ішінде аналық мал басы 1335 бас, 3108 бас ұсақ мал, 927 бас жылқы бар. Оның ішінде:
Жабасақ ауылында:
ірі қара мал 1476 бас, оның ішінде аналық мал 820 бас, ұсақ мал 1435 бас, жылқы 269 бас.
Жайылым көлемі 47359 гектар.
Байжанкөл ауылында:
ірі қара мал 576 бас, оның ішінде аналық мал 267 бас, ұсақ мал 607 бас, жылқы 201 бас.
Жайылым көлемі 20446 гектар.
Аққұм ауылында:

крупного рогатого скота 490 головы, из них маточное поголовье 248 голов, мелкого рогатого скота 1066 головы, 457 голов лошадей.
Площадь пастбищ составляет 15892 гектар.
Поголовье ТОО, АО и крестьянских хозяйствах Жабасакского сельского округа составляет: крупного рогатого скота 2005 головы, мелкого рогатого скота 1830 головы, 1452 голов лошадей.
Площадь пастбищ крестьянских хозяйств составляет 59860 гектар.
В Жабасакском сельском округе сервитуты для прогона скота не установлены.
На основании вышеизложенного, согласно статьи 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" для нужд местного населения (с.Жабасак, с.Байжанкол, с.Аккум) по содержанию маточного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных при имеющихся пастбищных угодьях населенных пунктов в размере 10680 га, при норме нагрузки 10 га/гол потребность не возникает.
Не имеется потребность пастбищных угодий по выпасу других сельскохозяйственных животных местного населения, при норме нагрузки на голову КРС – 10 га/гол., МРС – 2 га/гол., лошадей – 12 га/гол.
Потребность:
Для КРС- 2542 гол * 0,8 га * 10 га = 20336 га;
Для МРС-3108 гол * 0,1 га * 2 га =621,6 га;
Для лошадей - 927 гол * 1,0 га * 12 га =11124 га;

ірі қара мал 490 бас, оның ішінде аналық мал 248 бас, ұсақ мал 1066 бас, жылқы 457 бас..
Жайылым көлемі 15892 гектар.
Жабасақ ауылдық округінің ЖШС, АҚ, шаруа қожалықтарындағы мал басы: ірі қара 2005 бас, ұсақ қара 1830 бас, 1452 бас жылқы.
Шаруа қожалықтарының жайылым алаңы 59860 гектарды құрайды.
Жоғарыда баяндалғанның негізінде, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 15 бабына сәйкес жергілікті халықтың мұқтаждығы үшін (Жабасақ а., Ақкөл а., Байжанкөл а.) ауылшаруашылығы жануарларының аналық (сауын) мал басын ұстау бойынша 10680 га көлемінде, жүктеме нормасы 10 га/бас болғанда қажеттілік туындап отырған жоқ.
Жергілікті халықтың басқа ауылшаруашылығы малдарын жаю бойынша жайылымдық жерлердің қажеттілігі туындап отырған жоқ, ІҚМ басына жүктеменормасы 10 га/бас болғанда., ұсақ мал – 2 га/бас., жылқы –12 га/бас.
Қажеттілік:
ІҚМ үшін- 2542 бас * 0,8 га * 10 га = 20336 га;
ұсақ мал үшін-3108 бас * 0,1 га * 2 га =621,6 га;
жылқы үшін- 927 бас * 1,0 га * 12 га =11124 га;

на 2022-2023 годы
Приемлемые схемы пастбищеоборотов
Схема пастбищеоборотов, приемлемая для Жабасакского сельского округа
Годы
Загон 1
Загон 2
Загон 3
Загон 4
2022-2023
отдыхающий
загон
весенне-летний сезон 1
летний сезон 2
осенний сезон 3
приложение 3 к Плану по
управлению пастбищами и их
использованию по
Жабасакскому сельскому округу
на 2022-2023 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
приложение 4 к Плану по
управлению пастбищами и их
использованию по
Жабасакскому сельскому округу
на 2022-2023 годы
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная согласно норме потребления воды
Сноска. Приложение 4 с изменениями, внесенными решением Айтекебийского районного маслихата Актюбинской области от 16.11.2022 № 262 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Среднесуточная норма потребления воды на одно сельскохозяйственное животное определяется в соответствии с Методикой по разработке удельных норм водопотребления и водоотведения, утвержденной приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 30 декабря 2016 года № 545 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 14827).
Оросительных или обводнительных каналов на территории Жабасакского сельского округа не имеется.
приложение 5 к Плану по
управлению пастбищами и их
использованию по
Жабасакскому сельскому округу
на 2022-2023 годы
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Наименование сельских округов
Количество загонов в 2022-2023 годах
1
2
3
4
1
Жабасакский
ВЛС
ЛС
ОЗ
ЛОС
Примечание: расшифровка аббревиатур:
ВЛС – весенне-летний сезон;
ЛОС – летне-осенний сезон;
ЛС – летний сезон;
ОЗ – отдыхающий загон.
Приложение 7 к решению
Айтекебийского районного
маслихата от "29" марта 2022
года № 162
План по управлению пастбищами и их использованию по Жамбылскому сельскому округу на 2022-2023 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию по Жамбылскому сельскому округу на 2022-2023 годы (далее - План) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:

2022-2023 жылдарға арналған
жоспарға 2 – қосымша
Жайылым айналымдарының қолайлы схемалары
Жабасақ ауылдық округі үшін қолайлы жайылым айналымдарының схемасы
Жылдар
Қоршау 1
Қоршау 2
Қоршау 3
Қоршау 4
2022-2023
демалушы қоршау
көктемгі-жазғы маусым 1
жазғы маусым 2
күзгі маусым 3
Жабасақ ауылдық округінде
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
2022-2023 жылдарға арналған
жоспарға 3 – қосымша
Жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары көрсетілген карта, оның ішінде маусымдық, жайылымдық инфрақұрылым объектілері
Жабасақ ауылдық округінде
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
2022-2023 жылдарға арналған
жоспарға 4 – қосымша
Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру арналарына, құбырлы немесе шахта құдықтарына) қол жеткізу схемасы
Ескерту. 4 қосымшаға өзгерістер енгізілді - Ақтөбе облысы Әйтеке би аудандық мәслихатының 16.11.2022 № 262 шешімімен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
Бір ауыл шаруашылығы жануарына су тұтынудың орташа тәуліктік нормасы Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрінің 2016 жылғы 30 желтоқсандағы № 545 бұйрығымен бекітілген "Су тұтынудың және су бұрудың үлестік нормаларын әзірлеу жөніндегі әдістемеге" сәйкес (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14827 болып тіркелген) анықталады.
Жабасақ ауылдық округінің аумағында суару немесе суландыру каналдары жоқ.
Жабасақ ауылдық округінде
2022-2023 жылдарға арналған
жайылымдарды және оларды
пайдалану басқару жөніндегі
жоспарға 5-қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаю мен қозғалудың маусымдық бағыттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кесте
Ауылдық округ атауы
2022-2023 жылдарғы қоршаулар саны
1
2
3
4
1
Жабасақ
КЖМ
ЖМ
ДҚ
ЖКМ
Ескерту: аббревиатуралардың толық жазылуы:
КЖМ –көктемгі-жазғы маусым;
ЖКМ – жазғы-күзгі маусым;
ЖМ – жазғы маусым;
ДҚ – демалушы қоршау
Әйтеке би аудандық
мәслихатының 2022 жылғы "29"
наурыздағы № 162 шешіміне
7-қосымша
Жамбыл ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2022-2023 жылдарға арналған жоспар
Осы Жамбыл ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2022-2023 жылдарға арналған жоспар (бұдан әрі - жоспар) Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңдарына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Орынбасары- Қазақстан Республикасының Ауылшаруашылығы министрінің 2017 жылдың 24 сәуірдегі № 173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативті құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15090 болып тіркелген), Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрінің 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына жүктеменің рұқсат етілген шекті нормасын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11064 болып тіркелген) сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, азыққа қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозуын болдырмау мақсатында қабылданады.
Жоспар құрамында:

1) схему (карту) расположения пастбищ на территории Жамбылского сельского округав разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов (приложение 1);
2) приемлемые схемы пастбищеоборотов (приложение 2);
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры (приложение 3);
4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды (приложение 4);
5) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных (приложение 5).
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев - пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
По административно-территориальному делению в Жамбылском сельском округе имеется 1 сельский населҰнный пункт.
Общая площадь территории Жамбылского сельского округа 136336 гектаров, из них пастбищные земли –89094 га, прочие угодий – 0 га.
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения –62087 гектар;
земли населенных пунктов –16634 гектар;
земли промышленности –2266 гектар;
земли запаса- 55349 гектар.
По природным условиям территория Жамбылском сельском округе по агроклиматическим показателям относится к сухостепной зоне, характеризуется суровой длительной зимой, кратковременным жарким летом, резкими противоречиями температур зимы и лета, малым количеством годовых осадков, засухой. Почвы в основном темнокаштановые, малогумусные.
На 1 января 2022 года в Жамбылском сельском округе насчитывается (личное подворье населения) крупного рогатого скота 1255 голов, из них маточное поголовье 551 голов, мелкого рогатого скота 2353 голов, 100 голов лошадей. Площадь пастбищ составляет 16065 гектар.

1) Құқық белгілейтін құжаттар негізінде Жамбылауылдық округі аумағында жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде жайылымдардың орналасу схемасы (картасы) (1-қосымша);
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемалары (2-қосымша);
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық, жайылымдық инфрақұрылым объектілерінің сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары белгіленген карта (3-қосымша);
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру арналарына, құбырлы немесе шахта құдықтарына) қол жеткізу схемасы (4-қосымша);
5) Ауыл шаруашылығы жануарларын жаю мен жүріп-тұрудың маусымдық бағыттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кесте (5-қосымша).
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық тексерудің жай-күйі туралы мәліметтерді, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтерді, ауыл шаруашылығы жануарларының мал басының саны туралы деректерді, олардың иелерін көрсете отырып қабылданды - және (немесе) заңды тұлғалар ұсынған өзге де деректер туралы мәліметтерді, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық-жас топтары бойынша қалыптастырылған табындардың, отарлардың, табындардың саны туралы деректерді, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтерді, мәдени және аридті жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері туралы мәліметтерді, малды айдауға арналған сервитуттар туралы мәліметтерді және мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген.
Әкімшілік-аумақтық бөлініс бойынша Жамбыл ауылдық округінде 1 ауылдық елді мекен бар.
Жамбыл ауылдық округінің жалпы көлемі 136336 гектар, оның ішінде жайылым жерлері –89094 га, 0 га басқа алқаптар.
Жер санаттары бойынша:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 62087 гектар;
елді мекендердің жері – 16634 гектар;
өнеркәсіп жерлері –2266 гектар;
қордағы жерлер–55349 гектар.
Табиғи жағдайлар бойынша Жамбыл ауылдық округінің аумағы агроклиматтық көрсеткіш бойынша құрғақ далалық зонаға жатады, қатал ұзақ қыста, қысқа қалыпты ыстық жазда, қыстың және жаз температураларының күрт қарама-қайшылықтарымен, жылдық жауын-шашынның аз мөлшерімен, құрғақшылықпен сипатталады.
Топырағы қою қызыл қоңыр, аз гумусты.
2022 жылдың 1 қаңтарына Жамбыл ауылында (халықтың жеке ауласы) ірі қара 1255 бас, оның ішінде аналық мал басы 551 бас, 2353 бас ұсақ мал, 100 бас жылқы бар. Оның ішінде:
Жайылым көлемі 16065 гектар.

Поголовье крестьянских хозяйствах Жамбылском сельском округе составляет: крупного рогатого скота 231 голов, мелкого рогатого скота 65 голов и 32 голов лошадей.
Площадь пастбищ крестьянских хозяйств составляет 17905 гектар.
Для обеспечения сельскохозяйственных животных по Жамбылскому сельскому округу имеются всего 73029 гектар пастбищных угодий. В черте населенных пунктов числится 16065 гектаров пастбищ.
В Жамбылском сельском округе сервитуты для прогона скота не установлены.
На основании вышеизложенного, согласно статьи 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" для нужд местного населения (с.Жамбыл) по содержанию маточного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных при имеющихся пастбищных угодьях населенных пунктов в размере 4408 га, при норме нагрузки 10 га/гол потребности не возникает.
Не имеется потребность пастбищных угодий по выпасу других сельскохозяйственных животных местного населения, при норме нагрузки на голову КРС – 10 га/гол., МРС – 2 га/гол., лошадей – 12 га/гол.
Потребность:
Для КРС-1255 бас * 0,8 га * 10 га = 10040 га;
Для МРС-2353 бас * 0,1 га * 2 га = 470,6 га;
Для лошадей -100 бас * 1,0 га * 12 га = 1200 га;

Жамбыл ауылдық округінің шаруа қожалықтарындағы мал басы: ірі қара 231 бас, ұсақ қара 65 бас, 32 бас жылқы.
Шаруа қожалықтарының жайылым алаңы 17905 гектарды құрайды.
Жамбыл ауылдық округі бойынша ауылшаруашылығы малдарын қамтамасыз ету үшін барлығы 73029 гектар жайылымдық жерлер бар. Елді мекен шегінде 16065 гектар жайылым бар.
Жамбыл ауылдық округінде мал айдауға арналғансервитуттар орнатылмаған.
Жоғарыда баяндалғанның негізінде, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 15 бабына сәйкес жергілікті халықтың мұқтаждығы үшін (Жамбыл а.) ауылшаруашылығы жануарларының аналық (сауын) мал басын ұстау бойынша 4408 га көлемінде, жүктеме нормасы 10 га/бас болғанда қажеттілік туындап отырған жоқ.
Жергілікті халықтың басқа ауылшаруашылығы малдарын жаю бойынша жайылымдық жерлердің қажеттілігі туындап отырған жоқ, ІҚМ басына жүктеме нормасы 10 га/бас болғанда., ұсақ мал 2 га/бас., жылқы –12 га/бас.
Қажеттілік:
ІҚМ үшін-1255 бас * 0,8 га * 10 га = 10040 га;
ұсақ мал үшін-2353 бас * 0,1 га * 2 га = 470,6 га;
жылқы үшін-100 бас * 1,0 га * 12 га = 1200 га;

Жургенова на 2022-2023 годы
Приемлемые схемы пастбище оборотов
Схема пастбищеоборотов, приемлемая для Жамбылского сельского округа
Годы
Загон 1
Загон 2
Загон 3
Загон 4
2022-2023
отдыхающий загон
весенне-летний сезон 1
летний сезон 2
осенний сезон 3
приложение 3 к Плану по
управлению пастбищами
и их использованию по
сельскому округу Темирбека
Жургенова на 2022-2023 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
приложение 4 к Плану по
управлению пастбищами и их
использованию по
Жамбылскому сельскому округу
на 2022-2023 годы
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная согласно норме потребления воды
Сноска. Приложение 4 с изменениями, внесенными решением Айтекебийского районного маслихата Актюбинской области от 16.11.2022 № 262 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Среднесуточная норма потребления воды на одно сельскохозяйственное животное определяется в соответствии с Методикой по разработке удельных норм водопотребления и водоотведения, утвержденной приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 30 декабря 2016 года № 545 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 14827).
Оросительных или обводнительных каналов на территории Жамбылского сельского округене имеется.
приложение 5 к Плану по
управлению пастбищами и их
использованию по
Жамбылскому сельскому округу
на 2022-2023 годы
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Наименование сельских округов
Количество загонов в 2022-2023 годах
1
2
3
4
1
Жамбылский
ВЛС
ЛС
ОЗ
ЛОС
Примечание: расшифровка аббревиатур:
ВЛС – весенне-летний сезон;
ЛОС – летне-осенний сезон;
ЛС – летний сезон;
ОЗ – отдыхающий загон.
приложение 8 к решению
Айтекебийского районного
маслихата от "29" марта 2022
года № 162
План по управлению пастбищами и их использованию по сельскому округу Темирбека Жургенова на 2022-2023 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию по сельскому округу Темирбека Жургенова на 2022-2023 годы (далее - План) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:

2022-2023 жылдарға арналған
жоспарға 2 – қосымша
Жайылым айналымдарының қолайлы схемалары
Жамбыл ауылдық округі үшін қолайлы жайылым айналымдарының схемасы
Жылдар
Қоршау 1
Қоршау 2
Қоршау 3
Қоршау 4
2022-2023
демалушы
қоршау
көктемгі-жазғы маусым 1
жазғы маусым 2
күзгі маусым 3
Жамбыл ауылдық округінде
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
2022-2023 жылдарға арналған
жоспарға 3 – қосымша
Жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары көрсетілген карта, оның ішінде маусымдық, жайылымдық инфрақұрылым объектілері
Жамбыл ауылдық округінде
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
2022-2023 жылдарға арналған
жоспарға 4 – қосымша
Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру арналарына, құбырлы немесе шахта құдықтарына) қол жеткізу схемасы
Ескерту. 4 қосымшаға өзгерістер енгізілді - Ақтөбе облысы Әйтеке би аудандық мәслихатының 16.11.2022 № 262 шешімімен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
Бір ауыл шаруашылығы жануарына су тұтынудың орташа тәуліктік нормасы Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрінің 2016 жылғы 30 желтоқсандағы № 545 бұйрығымен бекітілген "Су тұтынудың және су бұрудың үлестік нормаларын әзірлеу жөніндегі әдістемеге" сәйкес (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14827 болып тіркелген) анықталады.
Жамбыл ауылдық округі аумағында суару немесе суландыру каналдары жоқ.
Жамбыл ауылдық округінде
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
2022-2023 жылдарға арналған
жоспарға 5 – қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаю мен қозғалудың маусымдық бағыттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кесте
Ауылдық округ атауы
2022-2023 жылғы қоршаулар саны
1
2
3
4
1
Жамбыл
КЖМ
ЖМ
ДҚ
ЖКМ
Ескерту: аббревиатуралардың толық жазылуы:
КЖМ –көктемгі-жазғы маусым;
ЖКМ – жазғы-күзгі маусым;
ЖМ – жазғы маусым;
ДҚ – демалушы қоршау
Әйтеке би аудандық
мәслихатының 2022 жылғы "29"
наурыздағы № 162 шешіміне
8-қосымша
Темірбек Жүргенов ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2022-2023 жылға арналған жоспар
Осы Темірбек Жүргенов ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2022-2023 жылға арналған жоспар (бұдан әрі - жоспар) Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңдарына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Орынбасары- Қазақстан Республикасының Ауылшаруашылығы министрінің 2017 жылдың 24 сәуірдегі № 173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативті құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15090 болып тіркелген), Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрінің 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына жүктеменің рұқсат етілген шекті нормасын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11064 болып тіркелген) сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, азыққа қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозуын болдырмау мақсатында қабылданады.
Жоспар құрамында:

1) схему (карту) расположения пастбищ на территории сельского округа Темирбека Жургенова в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов (приложение 1);
2) приемлемые схемы пастбищеоборотов (приложение 2);
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры (приложение 3);
4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды (приложение 4);
5) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных (приложение 5).
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев - пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
По административно-территориальному делению в сельском округе Темирбека Жургенова имеются 2 сельских населенных пунктов.
Общая площадь территории сельского округа Темирбека Жургенова 228810 гектар, из них пастбищные земли – 130070 гектар.
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения –159148 гектар;
земли населенных пунктов –19275 гектар;
земли промышленности – 2029 гектар;
земли запаса – 48358 гектар.
По природным условиям территория сельского округа Темирбека Жургенова по агроклиматическим показателям относится к сухостепной зоне, характеризуется суровой длительной зимой, кратковременным жарким летом, резкими противоречиями температур зимы и лета, малым количеством годовых осадков, засухой. Почвы в основном темно каштановые, малогумусные.
На 1 января 2022 года в сельском округе Темирбека Жургенова насчитывается (личное подворье населения) крупного рогатого скота 3938 голов, из них маточное поголовье 2716 голов, мелкого рогатого скота 5489 голов, 119 головы лошадей. Из них:
в селе Темирбека Жургенова:

1) Құқық белгілейтін құжаттар негізінде Темірбек Жүргенов ауылдық округі аумағында жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде жайылымдардың орналасу схемасы (картасы) (1-қосымша);
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемалары (2-қосымша);
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық, жайылымдық инфрақұрылым объектілерінің сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары белгіленген карта (3-қосымша);
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру арналарына, құбырлы немесе шахта құдықтарына) қол жеткізу схемасы (4-қосымша);
5) Ауыл шаруашылығы жануарларын жаю мен жүріп-тұрудың маусымдық бағыттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кесте (5-қосымша).
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық тексерудің жай-күйі туралы мәліметтерді, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтерді, ауыл шаруашылығы жануарларының мал басының саны туралы деректерді, олардың иелерін көрсете отырып қабылданды - және (немесе) заңды тұлғалар ұсынған өзге де деректер туралы мәліметтерді, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық-жас топтары бойынша қалыптастырылған табындардың, отарлардың, табындардың саны туралы деректерді, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтерді, мәдени және аридті жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері туралы мәліметтерді, малды айдауға арналған сервитуттар туралы мәліметтерді және мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген.
Әкімшілік-аумақтық бөлініс бойынша Темірбек Жүргенов ауылдық округінде 2 ауылдық елді мекен бар.
Темірбек Жүргенов ауылдық округі аумағының жалпы көлемі 228810 гектар, оның ішінде жайылым жерлері –130070 гектар.
Жер санаттары бойынша:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер –159148 гектар;
елді мекендердің жері – 19275 гектар;
өнеркәсіп жерлері – 2029 гектар;
қордағы жерлер-48358 гектар.
Табиғи жағдайлар бойынша Темірбек Жүргенов ауылдық округінің аумағы агроклиматтық көрсеткіш бойынша құрғақ далалық зонаға жатады, қатал ұзақ қыста, қысқа қалыпты ыстық жазда, қыстың және жаз температураларының күрт қарама-қайшылықтарымен, жылдық жауын-шашынның аз мөлшерімен, құрғақшылықпен сипатталады.Топырағы қою қызыл қоңыр, аз гумусты.
2022 жылдың 1 қаңтарына Темірбек Жүргенов ауылдық округінде (халықтың жеке ауласы) ірі қара 3938 бас, оның ішінде аналық мал басы 2716 бас, 5489 бас ұсақ мал, 119 бас жылқы бар. Оның ішінде:
Темірбек Жүргенов ауылында:

крупного рогатого скота 3250 головы, из них маточное поголовье 2392 голов, мелкого рогатого скота 4044 голов, 68 головы лошадей.
Площадь пастбищ составляет 11479 гектар.
в селе Талдысай:
крупного рогатого скота 688 головы, из них маточное поголовье 324 голов, мелкого рогатого скота 1445 головы, 51 головы лошадей.
Площадь пастбищ составляет 6569 гектар.
Поголовье ТОО, АО и крестьянских хозяйствах сельского округа Темибека Жургенова составляет: крупного рогатого скота 642 голов, мелкого рогатого скота 3565 голов и 185 голов лошадей.
Площадь пастбищ крестьянских хозяйств составляет 49744 гектар.
Для обеспечения сельскохозяйственных животных по сельскому округу Темирбека Жургенова имеются всего 112022 гектаров пастбищных угодий. В черте населенных пунктов числится 18048 гектар пастбищ.
В сельском округе Темирбека Жургенова сервитуты для прогона скота не установлены.
На основании вышеизложенного, согласно статьи 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" для нужд местного населения (с.Темирбека Жургенова, с.Талдысай) по содержанию маточного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных при имеющихся пастбищных угодьях населенных пунктов в размере 21728 га, при норме нагрузки 10 га/гол возникает потребность 3680 га пастбищных угодий.
Имеется потребность пастбищных угодий по выпасу других сельскохозяйственных животных местного населения, при норме нагрузки на голову КРС – 10 га/гол., МРС – 2 га/гол., лошадей – 12 га/гол.
Потребность:
Для КРС 3938 бас * 0,8 га * 10 га = 31504 га;
Для МРС-5489 бас * 0,1 га * 2 га = 1097,8 га;
Для лошадей- 119 бас * 1,0 га * 12 га = 1428 га;

ірі қара мал 3250 бас, оның ішінде аналық мал 2392 бас, ұсақ мал 4044 бас, жылқы 68 бас.
Жайылым көлемі 11479 гектар.
Талдысай ауылында:
ірі қара мал 688 бас, оның ішінде аналық мал 324 бас, ұсақ мал 1445 бас, жылқы 51 бас.
Жайылым көлемі 6569 гектар.
Темірбек Жүргенов ауылдық округінің ЖШС, АҚ, шаруа қожалықтарындағы мал басы: ірі қара 642 бас, ұсақ қара 3565 бас, 185 бас жылқы.
Шаруа қожалықтарының жайылым алаңы 49744 гектарды құрайды.
Темірбек Жүргенов ауылдық округі бойынша ауылшаруашылығы малдарын қамтамасыз ету үшін барлығы 112022 гектар жайылымдық жерлер бар. Елді мекеншегінде 18048 гектар жайылым бар.
Темірбек Жүргенов ауылдық округінде мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.
Жоғарыда баяндалғанның негізінде, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 15 бабына сәйкес жергілікті халықтың мұқтаждығы үшін (Темірбек Жүргенов а., Талдысай а.) ауылшаруашылығы жануарларының аналық (сауын) мал басын ұстау бойынша - 21728 га көлемінде, жүктеме нормасы 10 га/бас болғанда 3680 га қажеттілік туындап отыр.
Жергілікті халықтың басқа ауылшаруашылығы малдарын жаю бойынша жайылымдық жерлердің қажеттілігі жоқ, ІҚМ басына жүктеме нормасы 10 га/бас болғанда., ұсақ мал – 2 га/бас., жылқы –12 га/бас.
Қажеттілік:
ІҚМ үшін-3938 бас * 0,8 га * 10 га = 31504 га;
ұсақ мал үшін-5489 бас * 0,1 га * 2 га = 1097,8 га;
жылқы үшін- 119 бас * 1,0 га * 12 га = 1428 га;

289
612
6405
31504
1097,8
1428
34029,8
приложение 2 к Плану по
управлению пастбищами
и их использованию по
сельскому округу Темирбека
Жургенова на 2022-2023 годы
Приемлемые схемы пастбищеоборотов
Схема пастбищеоборотов, приемлемая для сельского округа Темирбека Жургенова
Годы
Загон 1
Загон 2
Загон 3
Загон 4
2022-2023
отдыхающий загон
весенне-летний сезон 1
летний сезон 2
осенний сезон 3
Приложение 3 к Плану по
управлению пастбищами
и их использованию по
сельскому округу Темирбека
Жургенова на 2022-2023 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
Приложение 4 к Плану по
управлению пастбищами
и их использованию по
сельскому округу Темирбека
Жургенова на 2022-2023 годы
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная согласно норме потребления воды
Сноска. Приложение 4 с изменениями, внесенными решением Айтекебийского районного маслихата Актюбинской области от 16.11.2022 № 262 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Среднесуточная норма потребления воды на одно сельскохозяйственное животное определяется в соответствии с Методикой по разработке удельных норм водопотребления и водоотведения, утвержденной приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 30 декабря 2016 года № 545 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 14827).
Оросительных или обводнительных каналов на территории сельского округа Темирбека Жургенова не имеется.
Приложение 5 к Плану по
управлению пастбищами
и их использованию по
сельскому округу Темирбека
Жургенова на 2022-2023 годы
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Наименование сельских округов
Количество загонов в 2022-2023 годах
1
2
3
4
1
Темирбек Жургенов
ВЛС
ЛС
ОЗ
ЛОС
Примечание: расшифровка аббревиатур:
ВЛС – весенне-летний сезон;
ЛОС – летне-осенний сезон;
ЛС – летний сезон;
ОЗ – отдыхающий загон.
Приложение 9 к решению
Айтекебийского районного
маслихата от "29" марта 2022
года № 162
План по управлению пастбищами и их использованию по Кайрактинскому сельскому округу на 2022-2023 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию по Кайрактинскому сельскому округу на 2022-2023 годы (далее - План) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:

289
612
6405
31504
1097,8
1428
34029,8
Темірбек Жүргенов ауылдық
округінде жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі 2022-2023 жылдарға
арналған жоспарға 2 – қосымша
Жайылым айналымдарының қолайлы схемалары
Темірбек Жүргенов ауылдық округі үшін қолайлы жайылым айналымдарының схемасы
Жылдар
Қоршау 1
Қоршау 2
Қоршау 3
Қоршау 4
2022-2023
демалушы
қоршау
көктемгі-жазғы маусым 1
жазғы маусым 2
күзгі маусым 3
Темірбек Жүргенов ауылдық
округінде жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі 2022-2023 жылдарға
арналған жоспарға 3 – қосымша
Жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары көрсетілген карта, оның ішінде маусымдық, жайылымдық инфрақұрылым объектілері
Темірбек Жүргенов ауылдық
округінде жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі 2022-2023 жылдарға
арналған жоспарға 4 – қосымша
Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру арналарына, құбырлы немесе шахта құдықтарына) қол жеткізу схемасы
Ескерту. 4 қосымшаға өзгерістер енгізілді - Ақтөбе облысы Әйтеке би аудандық мәслихатының 16.11.2022 № 262 шешімімен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
Бір ауыл шаруашылығы жануарына су тұтынудың орташа тәуліктік нормасы Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрінің 2016 жылғы 30 желтоқсандағы № 545 бұйрығымен бекітілген "Су тұтынудың және су бұрудың үлестік нормаларын әзірлеу жөніндегі әдістемеге" сәйкес (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14827 болып тіркелген) анықталады.
Темірбек Жүргенов ауылдық округінің аумағында суару немесе суландыру каналдары жоқ.
Темірбек Жүргенов ауылдық
округінде 2022-2023 жылдарға
арналған жайылымдарды және
оларды пайдалану басқару
жөніндегі жоспарға 5-қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаю мен қозғалудың маусымдық бағыттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кесте
Ауылдық округ атауы
2022-2023 жылғы қоршаулар саны
1
2
3
4
1
Темірбек Жүргенов
КЖМ
ЖМ
ДҚ
ЖКМ
Ескерту: аббревиатуралардың толық жазылуы:
КЖМ –көктемгі-жазғы маусым;
ЖКМ – жазғы-күзгі маусым;
ЖМ – жазғы маусым;
ДҚ – демалушы қоршау
Әйтеке би аудандық
мәслихатының 2022 жылғы "29"
наурыздағы № 162 шешіміне
9-қосымша
Қайрақты ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2022-2023 жылдарға арналған жоспар
Осы Қайрақты ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2022-2023 жылдарға арналған жоспар (бұдан әрі - жоспар) Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңдарына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Орынбасары- Қазақстан Республикасының Ауылшаруашылығы министрінің 2017 жылдың 24 сәуірдегі № 173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативті құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15090 болып тіркелген), Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрінің 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына жүктеменің рұқсат етілген шекті нормасын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11064 болып тіркелген) сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, азыққа қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозуын болдырмау мақсатында қабылданады.
Жоспар құрамында:

1) схему (карту) расположения пастбищ на территории Кайрактинского сельского округа разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов (приложение 1);
2) приемлемые схемы пастбищеоборотов (приложение 2);
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры (приложение 3);
4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды (приложение 4);
5) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных (приложение 5).
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев - пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
По административно-территориальному делению в Кайрактинском сельском округе имеется 1 сельский населенный пункт.
Общая площадь территории Кайрактинского сельского округа 376605 гектар, из них пастбищные земли –310932 га, прочие угодий – 0 га.
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения –117266 гектар;
земли населенных пунктов –95429 гектар;
земли промышленности – 1602 гектар;
земли запаса- 112308 гектар.
По природным условиям территория Кайрактинского сельского округапо агроклиматическим показателям относится к сухостепной зоне, характеризуется суровой длительной зимой, кратковременным жарким летом, резкими противоречиями температур зимы и лета, малым количеством годовых осадков, засухой. Почвы в основном светлокаштановые, малогумусные.
На 1 января 2022 года в Кайрактинском сельском округе насчитывается (личное подворье населения) крупного рогатого скота 939 голов, из них маточное поголовье 582 голов, мелкого рогатого скота 1480 голов, 290 голов лошадей. Площадь пастбищ составляет 94589 гектар.

1) Құқық белгілейтін құжаттар негізінде Қайрақты ауылдық округі аумағында жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде жайылымдардың орналасу схемасы (картасы) (1-қосымша);
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемалары (2-қосымша);
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық, жайылымдық инфрақұрылым объектілерінің сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары белгіленген карта (3-қосымша);
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру арналарына, құбырлы немесе шахта құдықтарына) қол жеткізу схемасы (4-қосымша);
5) Ауыл шаруашылығы жануарларын жаю мен жүріп-тұрудың маусымдық бағыттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кесте (5-қосымша).
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық тексерудің жай-күйі туралы мәліметтерді, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтерді, ауыл шаруашылығы жануарларының мал басының саны туралы деректерді, олардың иелерін көрсете отырып қабылданды - және (немесе) заңды тұлғалар ұсынған өзге де деректер туралы мәліметтерді, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық-жас топтары бойынша қалыптастырылған табындардың, отарлардың, табындардың саны туралы деректерді, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтерді, мәдени және аридті жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері туралы мәліметтерді, малды айдауға арналған сервитуттар туралы мәліметтерді және мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген.
Әкімшілік-аумақтық бөлініс бойынша Қайрақты ауылдық округінде 1 ауылдық елді мекен бар.
Талдық ауылының жалпы көлемі 376605 гектар, оның ішінде жайылым жерлері –310932 га, 0 га басқа алқаптар.
Жер санаттары бойынша:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 117266 гектар;
елді мекендердің жері – 95429гектар;
өнеркәсіп жерлері –1602 гектар;
қордағы жерлер–112308 гектар.
Табиғи жағдайлар бойынша Қайрақты ауылдық округі аумағы агроклиматтық көрсеткіш бойынша құрғақ далалық зонаға жатады, қатал ұзақ қыста, қысқа қалыпты ыстық жазда, қыстың және жаз температураларының күрт қарама-қайшылықтарымен, жылдық жауын-шашынның аз мөлшерімен, құрғақшылықпен сипатталады.
Топырағы ашық қызыл қоңыр, аз гумусты.
2022 жылдың 1 қаңтарына Қайрақты ауылдық округінде (халықтың жеке ауласы) ірі қара 939 бас, оның ішінде аналық мал басы 582 бас, 1480 бас ұсақ мал, 290 бас жылқыбар. Жайылым көлемі 94589 гектар.

Поголовье в крестьянских хозяйствах Кайрактинского сельского округа составляет: крупного рогатого скота 2532 голов, мелкого рогатого скота 6392 голов, 1482 голов лошадей.
Площадь пастбищ крестьянских хозяйств составляет 90757 гектар.
Для обеспечения сельскохозяйственных животных по Кайрактинскому сельскому округуимеются всего 216343 гектар пастбищных угодий. В черте населенных пунктов числится 94589 гектар пастбищ.
В Кайрактинском сельском округе сервитуты для прогона скота не установлены.
На основании вышеизложенного, согласно статьи 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" для нужд местного населения (с.Талдык) по содержанию маточного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных при имеющихся пастбищных угодьях населенных пунктов в размере 4656 га, при норме нагрузки 10 га/гол потребность не возникает.
Не имеется потребность пастбищных угодий по выпасу других сельскохозяйственных животных местного населения, при норме нагрузки на голову КРС – 10 га/гол., МРС – 2 га/гол., лошадей – 12 га/гол.
Потребность:
Для КРС- 939 бас * 0,8 га * 10 га = 7512 га;
Для МРС-1480 бас * 0,1 га * 2 га =296 га;

Қайрақты ауылдық округінің шаруа қожалықтарындағы мал басы: ірі қара 2532 бас, ұсақ қара 6392 бас, 1482 бас жылқы.
Шаруа қожалықтарының жайылым алаңы 90757 гектарды құрайды.
Қайрақты ауылдық округі бойынша ауылшаруашылығы малдарын қамтамасыз ету үшін барлығы 216343 гектар жайылымдық жерлер бар. Елді мекен шегінде 94589 гектар жайылым бар.
Қайрақты ауылдық округінде мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.
Жоғарыда баяндалғанның негізінде, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 15 бабына сәйкес жергілікті халықтың мұқтаждығы үшін (Қайрақты а.) ауылшаруашылығы жануарларының аналық (сауын) мал басын ұстау бойынша 4656 га көлемінде, жүктеме нормасы 10 га/бас болғанда қажеттілік туындап отырған жоқ.
Жергілікті халықтың басқа ауылшаруашылығы малдарын жаю бойынша жайылымдық жерлердің қажеттілігі туындап отырған жоқ, ІҚМ басына жүктеменормасы 10 га/бас болғанда., ұсақ мал – 2 га/бас., жылқы –12 га/бас.
Қажеттілік:
ІҚМ үшін- 939 бас * 0,8 га * 10 га = 7512 га;
ұсақ мал үшін-1480 бас * 0,1 га * 2 га =296 га;

округу на 2022-2023 годы
Приемлемые схемы пастбищеоборотов
Схема пастбищеоборотов, приемлемая для Кайрактинского сельского округа
Годы
Загон 1
Загон 2
Загон 3
Загон 4
2022-2023
отдыхающий
загон
весенне-летний сезон 1
летний сезон 2
осенний сезон 3
приложение 3 к Плану по
управлению пастбищами и их
использованию по
Кайрактинскому сельскому
округу на 2022-2023 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
приложение 4 к Плану по
управлению пастбищами и их
использованию по
Кайрактинскому сельскому
округу на 2022-2023 годы
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная согласно норме потребления воды
Сноска. Приложение 4 с изменениями, внесенными решением Айтекебийского районного маслихата Актюбинской области от 16.11.2022 № 262 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Среднесуточная норма потребления воды на одно сельскохозяйственное животное определяется в соответствии с Методикой по разработке удельных норм водопотребления и водоотведения, утвержденной приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 30 декабря 2016 года № 545 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 14827).
Оросительных или обводнительных каналов на территории Кайрактинского сельского округане имеется.
приложение 5 к Плану по
управлению пастбищами и их
использованию по
Кайрактинскому сельскому
округу на 2022-2023 годы
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Наименование сельских округов
Количество загонов в 2022-2023 годах
1
2
3
4
1
Кайрактинский
ВЛС
ЛС
ОЗ
ЛОС
Примечание: расшифровка аббревиатур:
ВЛС – весенне-летний сезон;
ЛОС – летне-осенний сезон;
ЛС – летний сезон;
ОЗ – отдыхающий загон.
Приложение 10 к решению
Айтекебийского районного
маслихата от "29" марта 2022
года № 162
План по управлению пастбищами и их использованию по Карабутакскому сельскому округу на 2022-2023 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию по Карабутакскому сельскому округу на 2022-2023 годы (далее - План) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:

2022-2023 жылдарға арналған
жоспарға 2 – қосымша
Жайылым айналымдарының қолайлы схемалары
Қайрақты ауылдық округі үшін қолайлы жайылым айналымдарының схемасы
Жылдар
Қоршау 1
Қоршау 2
Қоршау 3
Қоршау 4
2022-2023
демалушы
қоршау
көктемгі-жазғы маусым 1
жазғы маусым 2
күзгі маусым 3
Қайрақты ауылдық округінде
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
2022-2023 жылдарға арналған
жоспарға 3 – қосымша
Жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары көрсетілген карта, оның ішінде маусымдық, жайылымдық инфрақұрылым объектілері
Қайрақты ауылдық округінде
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
2022-2023 жылдарға арналған
жоспарға 4 – қосымша
Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру арналарына, құбырлы немесе шахта құдықтарына) қол жеткізу схемасы
Ескерту. 4 қосымшаға өзгерістер енгізілді - Ақтөбе облысы Әйтеке би аудандық мәслихатының 16.11.2022 № 262 шешімімен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
Бір ауыл шаруашылығы жануарына су тұтынудың орташа тәуліктік нормасы Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрінің 2016 жылғы 30 желтоқсандағы № 545 бұйрығымен бекітілген "Су тұтынудың және су бұрудың үлестік нормаларын әзірлеу жөніндегі әдістемеге" сәйкес (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14827 болып тіркелген) анықталады.
Қайрақты ауылдық округі аумағында суару немесе суландыру каналдары жоқ.
Қайрақты ауылдық округінде
2022-2023 жылдарға арналған
жайылымдарды және оларды
пайдалану басқару жөніндегі
жоспарға 5-қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаю мен қозғалудың маусымдық бағыттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кесте
Ауылдық округ атауы
2022-2023 жылдағы қоршаулар саны
1
2
3
4
1
Қайрақты
КЖМ
ЖМ
ДҚ
ЖКМ
Ескерту: аббревиатуралардың толық жазылуы:
КЖМ –көктемгі-жазғы маусым;
ЖКМ – жазғы-күзгі маусым;
ЖМ – жазғы маусым;
ДҚ – демалушы қоршау
Әйтеке би аудандық
мәслихатының 2022 жылғы "29"
наурыздағы № 162 шешіміне
10-қосымша
Қарабұтақ ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2022-2023 жылдарға арналған жоспар
Осы Қарабұтақ ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2022-2023 жылдарға арналған жоспар (бұдан әрі - жоспар) Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңдарына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Орынбасары- Қазақстан Республикасының Ауылшаруашылығы министрінің 2017 жылдың 24 сәуірдегі № 173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативті құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15090 болып тіркелген), Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрінің 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына жүктеменің рұқсат етілген шекті нормасын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11064 болып тіркелген) сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, азыққа қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозуын болдырмау мақсатында қабылданады.
Жоспар құрамында:

1) схему (карту) расположения пастбищ на территории Карабутакского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов (приложение 1);
2) приемлемые схемы пастбищеоборотов (приложение 2);
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры (приложение 3);
4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды (приложение 4);
5) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных (приложение 5).
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев - пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
По административно-территориальному делению в Карабутакском сельском округе имеются 4 сельских населенных пунктов.
Общая площадь территории Карабутакского сельского округа 262794 гектаров, из них пастбищные земли – 251550 гектар.
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения –99171 га;
земли населенных пунктов –65558 га;
земли промышленности – 2798 га;
земли запаса – 95267 га.
По природным условиям территория Карабутакского сельского округа по агроклиматическим показателям относится к сухостепной зоне, характеризуется суровой длительной зимой, кратковременным жарким летом, резкими противоречиями температур зимы и лета, малым количеством годовых осадков, засухой. Почвы в основном светлокаштановые, малогумусные.
На 1 января 2022 года в Карабутакском сельском округе насчитывается (личное подворье населения) крупного рогатого скота 2816 голов, из них маточное поголовье 1124 голов, мелкого рогатого скота 2169 голов, 126 голов лошадей. Из них:
в селе Карабутак:

1) Құқық белгілейтін құжаттар негізінде Қарабұтақ ауылдық округі аумағында жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде жайылымдардың орналасу схемасы (картасы) (1-қосымша);
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемалары (2-қосымша);
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық, жайылымдық инфрақұрылым объектілерінің сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары белгіленген карта (3-қосымша);
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру арналарына, құбырлы немесе шахта құдықтарына) қол жеткізу схемасы (4-қосымша);
5) Ауыл шаруашылығы жануарларын жаю мен жүріп-тұрудың маусымдық бағыттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кесте (5-қосымша).
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық тексерудің жай-күйі туралы мәліметтерді, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтерді, ауыл шаруашылығы жануарларының мал басының саны туралы деректерді, олардың иелерін көрсете отырып қабылданды - және (немесе) заңды тұлғалар ұсынған өзге де деректер туралы мәліметтерді, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық-жас топтары бойынша қалыптастырылған табындардың, отарлардың, табындардың саны туралы деректерді, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтерді, мәдени және аридті жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері туралы мәліметтерді, малды айдауға арналған сервитуттар туралы мәліметтерді және мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген.
Әкімшілік-аумақтық бөлініс бойынша Қарабұтақ ауылдық округінде 4 ауылдық елді мекен бар.
Қарабұтақ ауылдық округі аумағының жалпы көлемі 262794 гектар, оның ішінде жайылым жерлері –251550 гектар.
Жер санаттары бойынша:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 99171 га;
елді мекендердің жері – 65558 га;
өнеркәсіп жерлері – 2798 га;
қордағы жерлер- 95267 га.
Табиғи жағдайлар бойынша Қарабұтақ ауылдық округінің аумағы агроклиматтық көрсеткіш бойынша құрғақ далалық зонаға жатады, қатал ұзақ қыста, қысқа қалыпты ыстық жазда, қыстың және жаз температураларының күрт қарама-қайшылықтарымен, жылдық жауын-шашынның аз мөлшерімен, құрғақшылықпен сипатталады.
Топырағы ашық қызыл қоңыр, аз гумусты.
2022 жылдың 1 қаңтарына Қарабұтақ ауылдық округінде (халықтың жеке ауласы) ірі қара 2816 бас, оның ішінде аналық мал басы 1124 бас, 2169 бас ұсақ мал, 126 бас жылқыбар. Оның ішінде:
Қарабұтақ ауылында:

крупного рогатого скота 1749 голов, из них маточное поголовье 709 голов, мелкого рогатого скота 1447 голов, 60 головы лошадей.
Площадь пастбищ составляет 37441 гектар.
в селе Енбекту:
крупного рогатого скота 376 головы, из них маточное поголовье 86 голов, мелкого рогатого скота 262 головы, 10 голов лошадей.
Площадь пастбищ составляет 8029 га.
в селе Белкопа:
крупного рогатого скота 422 головы, из них маточное поголовье 233 голов, мелкого рогатого скота 350 головы, 32 голов лошадей.
Площадь пастбищ составляет 10015 гектар.
в селе Жароткел:
крупного рогатого скота 269 головы, из них маточное поголовье 96 голов, мелкого рогатого скота 110 головы, 24 голов лошадей.
Площадь пастбищ составляет 9043 гектар.
Поголовье ТОО, АО и крестьянских хозяйствах Карабутакского сельского округа составляет: крупного рогатого скота 2926 головы, мелкого рогатого скота 9831 головы, 1376 голов лошадей.
Площадь пастбищ крестьянских хозяйств составляет 81983 гектар.
Для обеспечения сельскохозяйственных животных по Карабутакскому сельскому округу имеются всего 187022 гектар пастбищных угодий. В черте населенных пунктов числится 64528 гектар пастбищ.
В Карабутакском сельском округе сервитуты для прогона скота не установлены.
На основании вышеизложенного, согласно статьи 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" для нужд местного населения (с.Карабутак, с.Енбекту, с.Белкопа, с.Жароткел) по содержанию маточного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных при имеющихся пастбищных угодьях населенных пунктов в размере 8992 га, при норме нагрузки 10 га/гол потребность не возникает.
Не имеется потребность пастбищных угодий по выпасу других сельскохозяйственных животных местного населения, при норме нагрузки на голову КРС – 10 га/гол., МРС – 2 га/гол., лошадей – 12 га/гол.
Потребность:
Для КРС- 2816 гол * 0,8 га * 10 га = 22528 га;

ірі қара мал 1749 бас, оның ішінде аналық мал 709 бас, ұсақ мал 1447 бас, жылқы 60 бас.
Жайылым көлемі 37441 гектар.
Еңбекту ауылында:
ірі қара мал 376 бас, оның ішінде аналық мал 86 бас, ұсақ мал 262 бас, жылқы 10 бас.
Жайылым көлемі 8029 гектар.
Белқопа ауылында:
ірі қара мал 422 бас, оның ішінде аналық мал 233 бас, ұсақ мал 350 бас, жылқы 32 бас.
Жайылым көлемі 10015 гектар.
Жарөткел ауылында:
ірі қара мал 269 бас, оның ішінде аналық мал 96 бас, ұсақ мал 110 бас, жылқы 24 бас.
Жайылым көлемі 9043 гектар.
Қарабұтақ ауылдықокругінің ЖШС, АҚ, шаруа қожалықтарындағы мал басы: ірі қара 2926 бас, ұсақ қара 9831 бас, 1376 бас жылқы.
Шаруа қожалықтарының жайылым алаңы 81983 гектарды құрайды.
Қарабұтақ ауылдық округі бойынша ауылшаруашылығы малдарын қамтамасыз ету үшін барлығы 187022 гектар жайылымдық жерлер бар. Елді мекен шегінде 64528 гектар жайылым бар.
Қарабұтақ ауылдық округінде мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.
Жоғарыда баяндалғанның негізінде, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 15 бабына сәйкес жергілікті халықтың мұқтаждығы үшін (Қарабұтақ а., Белқопа а. Жарөткел а., Көрпе а.) ауылшаруашылығы жануарларының аналық (сауын) мал басын ұстау бойынша 8992 га көлемінде, жүктеме нормасы 10 га/бас болғанда қажеттілік туындап отырған жоқ.
Жергілікті халықтың басқа ауылшаруашылығы малдарын жаю бойынша жайылымдық жерлердің қажеттілігі туындап отырған жоқ, ІҚМ басына жүктеменормасы 10 га/бас болғанда., ұсақ мал – 2 га/бас., жылқы –12 га/бас.
Қажеттілік:
ІҚМ үшін- 2816 бас * 0,8 га * 10 га = 22528 га;

52,4
120
3180,4
22528
433,8
1512
24473,8
приложение 2 к Плану по
управлению пастбищами и их
использованию по
Карабутакскому сельскому округу на 2022-2023 годы
Приемлемые схемы пастбищеоборотов
Схема пастбищеоборотов, приемлемая для Карабутакского сельского округа
Годы
Загон 1
Загон 2
Загон 3
Загон 4
2022-2023
отдыхающий загон
весенне-летний сезон 1
летний сезон 2
осенний сезон 3
приложение 3 к Плану по
управлению пастбищами и их
использованию по
Карабутакскому сельскому округу на 2022-2023 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
приложение 4 к Плану по
управлению пастбищами и их
использованию по
Карабутакскому сельскому округу на 2022-2023 годы
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная согласно норме потребления воды
Сноска. Приложение 4 с изменениями, внесенными решением Айтекебийского районного маслихата Актюбинской области от 16.11.2022 № 262 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Среднесуточная норма потребления воды на одно сельскохозяйственное животное определяется в соответствии с Методикой по разработке удельных норм водопотребления и водоотведения, утвержденной приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 30 декабря 2016 года № 545 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 14827).
Оросительных или обводнительных каналов на территории Карабутакского сельского округа не имеется.
приложение 5 к Плану по
управлению пастбищами и их
использованию по
Карабутакскому сельскому округу на 2022-2023 годы
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Наименование сельских округов
Количество загонов в 2022-2023 годах
1
2
3
4
1
Карабутакский
ВЛС
ЛС
ОЗ
ЛОС
Примечание: расшифровка аббревиатур:
ВЛС – весенне-летний сезон;
ЛОС – летне-осенний сезон;
ЛС – летний сезон;
ОЗ – отдыхающий загон.
Приложение 11 к решению
Айтекебийского районного
маслихата от "29" марта 2022
года № 162
План по управлению пастбищами и их использованию по Кумкудукскому сельскому округу на 2022-2023 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию по Кумкудукскому сельскому округу на 2022-2023 годы (далее - План) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:

52,4
120
3180,4
22528
433,8
1512
24473,8
Қарабұтақ ауылдық округінде
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
2022-2023 жылдарға арналған
жоспарға 2 – қосымша
Жайылым айналымдарының қолайлы схемалары
Қарабұатақауылдық округі үшін қолайлы жайылым айналымдарының схемасы
Жылдар
Қоршау 1
Қоршау 2
Қоршау 3
Қоршау 4
2022-2023
демалушы қоршау
көктемгіжазғы маусым 1
жазғы маусым 2
күзгі маусым 3
Қарабұатақ ауылдық округінде
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
2022-2023 жылдарға арналған
жоспарға 3 – қосымша
Жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары көрсетілген карта, оның ішінде маусымдық, жайылымдық инфрақұрылым объектілері
Қарабұтақ ауылдық округінде
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
2022-2023 жылдарға арналған
жоспарға 4 – қосымша
Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру арналарына, құбырлы немесе шахта құдықтарына) қол жеткізу схемасы
Ескерту. 4 қосымшаға өзгерістер енгізілді - Ақтөбе облысы Әйтеке би аудандық мәслихатының 16.11.2022 № 262 шешімімен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
Бір ауыл шаруашылығы жануарына су тұтынудың орташа тәуліктік нормасы Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрінің 2016 жылғы 30 желтоқсандағы № 545 бұйрығымен бекітілген "Су тұтынудың және су бұрудың үлестік нормаларын әзірлеу жөніндегі әдістемеге" сәйкес (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14827 болып тіркелген) анықталады.
Қарабұтақ ауылдық округінің аумағында суару немесе суландыру каналдары жоқ.
Қарабұтақ ауылдық округінде
2022-2023 жылдарға арналған
жайылымдарды және оларды
пайдалану басқару жөніндегі
жоспарға 5-қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаю мен қозғалудың маусымдық бағыттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кесте
Ауылдық округ атауы
2022-2023 жылғы қоршаулар саны
1
2
3
4
1
Қарабұтақ
КЖМ
ЖМ
ДҚ
ЖКМ
Ескерту: аббревиатуралардың толық жазылуы:
КЖМ –көктемгі-жазғы маусым;
ЖКМ – жазғы-күзгі маусым;
ЖМ – жазғы маусым;
ДҚ – демалушы қоршау
Әйтеке би аудандық
мәслихатының 2022 жылғы "29"
наурыздағы № 162 шешіміне
11-қосымша
Құмқұдық ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2022-2023 жылдарға арналған жоспар
Осы Құмқұдық ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2022-2023 жылдарға арналған жоспар (бұдан әрі - жоспар) Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңдарына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Орынбасары- Қазақстан Республикасының Ауылшаруашылығы министрінің 2017 жылдың 24 сәуірдегі № 173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативті құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15090 болып тіркелген), Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрінің 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына жүктеменің рұқсат етілген шекті нормасын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11064 болып тіркелген) сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, азыққа қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозуын болдырмау мақсатында қабылданады.
Жоспар құрамында:

1) схему (карту) расположения пастбищ на территории Кумкудукского сельского округав разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов (приложение 1);
2) приемлемые схемы пастбищеоборотов (приложение 2);
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры (приложение 3);
4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды (приложение 4);
5) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных (приложение 5).
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев - пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
По административно-территориальному делению в Кумкудукском сельском округе имеется 1 сельский населенный пункт.
Общая площадь территории Кумкудукского сельского округа 185966 гектар, из них пастбищные земли –140495 га., прочие угодий – 0 га.
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения –108225 гектар;
земли населенных пунктов –24656 гектар;
земли промышленности – 817 гектар;
земли запаса- 52005 гектар.
По природным условиям территория Кумкудукского сельского округа по агроклиматическим показателям относится к сухостепной зоне, характеризуется суровой длительной зимой, кратковременным жарким летом, резкими противоречиями температур зимы и лета, малым количеством годовых осадков, засухой. Почвы в основном темнокаштановые, малогумусные.
На 1 января 2022 года в Кумкудукском сельском округе насчитывается (личное подворье населения) крупного рогатого скота 1542 голов, из них маточное поголовье 907 голов, мелкого рогатого скота 5859 голов, 195 головы лошадей. Площадь пастбищ составляет 24208 гектар.
Поголовье крестьянских хозяйствах Кумкудукского сельского округа составляет: крупного рогатого скота 1833 голов, мелкого рогатого скота 11 головы, 503 голов лошадей.
Площадь пастбищ крестьянских хозяйств составляет 20850 гектар.

1) Құқық белгілейтін құжаттар негізінде Құмқұықауылдық округі аумағында жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде жайылымдардың орналасу схемасы (картасы) (1-қосымша);
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемалары (2-қосымша);
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық, жайылымдық инфрақұрылым объектілерінің сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары белгіленген карта (3-қосымша);
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру арналарына, құбырлы немесе шахта құдықтарына) қол жеткізу схемасы (4-қосымша);
5) Ауыл шаруашылығы жануарларын жаю мен жүріп-тұрудың маусымдық бағыттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кесте (5-қосымша).
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық тексерудің жай-күйі туралы мәліметтерді, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтерді, ауыл шаруашылығы жануарларының мал басының саны туралы деректерді, олардың иелерін көрсете отырып қабылданды - және (немесе) заңды тұлғалар ұсынған өзге де деректер туралы мәліметтерді, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық-жас топтары бойынша қалыптастырылған табындардың, отарлардың, табындардың саны туралы деректерді, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтерді, мәдени және аридті жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері туралы мәліметтерді, малды айдауға арналған сервитуттар туралы мәліметтерді және мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген.
Әкімшілік-аумақтық бөлініс бойынша Құмқұдық ауылдық округінде 1 ауылдық елді мекен бар.
Құмқұдық ауылының жалпы көлемі 185966 гектар, оның ішінде жайылым жерлері –140495 га, 0 га басқа алқаптар.
Жер санаттары бойынша:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 108225 гектар;
елді мекендердің жері – 24656 гектар;
өнеркәсіп жерлері –817 гектар;
қордағы жерлер–52005 гектар.
Табиғи жағдайлар бойынша Құмқұдық аумағы агроклиматтық көрсеткіш бойынша құрғақ далалық зонаға жатады, қатал ұзақ қыста, қысқа қалыпты ыстық жазда, қыстың және жаз температураларының күрт қарама-қайшылықтарымен, жылдық жауын-шашынның аз мөлшерімен, құрғақшылықпен сипатталады.Топырағы қою қызыл қоңыр, аз гумусты.
2022 жылдың 1 қаңтарына Құмқұдық ауылында (халықтың жеке ауласы) ірі қара 1542 бас, оның ішінде аналық мал басы 907 бас, 5859 бас ұсақ мал, 195 бас жылқыбар. Жайылым көлемі 24208 гектар.
Құмқұдық ауылдық округінің шаруа қожалықтарындағы мал басы: ірі қара 1883 бас, ұсақ қара 11 бас, 503 бас жылқы.
Шаруа қожалықтарының жайылым алаңы 20850 гектарды құрайды.

Для обеспечения сельскохозяйственных животных по Кумкудуксому сельскому округу имеются всего 116287 гектар пастбищных угодий. В черте населенных пунктов числится 24208 гектар пастбищ.
В Кумкудукском сельском округе сервитуты для прогона скота не установлены.
На основании вышеизложенного, согласно статьи 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" для нужд местного населения (с.Кумкудук) по содержанию маточного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных при имеющихся пастбищных угодьях населенных пунктов в размере 7256 га, при норме нагрузки 10 га/гол потребность не возникает.
Не имеется потребность пастбищных угодий по выпасу других сельскохозяйственных животных местного населения, при норме нагрузки на голову КРС – 10 га/гол., МРС – 2 га/гол., лошадей – 12 га/гол.
Потребность:
Для КРС-1542 бас * 0,8 га * 10 га = 12336 га;
Для МРС - 5859 бас * 0,1 га * 2 га = 1171,8 га;
Для лошадей-195 бас * 1,0 га * 12 га = 2340 га;

Құмқұдық ауылдық округі бойынша ауылшаруашылығы малдарын қамтамасыз ету үшін барлығы 116287 гектар жайылымдық жерлер бар. Елді мекен шегінде 24208 гектар жайылым бар.
Құмқұдық ауылдық округінде мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.
Жоғарыда баяндалғанның негізінде, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 15 бабына сәйкес жергілікті халықтың мұқтаждығы үшін (Құмқұдық а.) ауылшаруашылығы жануарларының аналық (сауын) мал басын ұстау бойынша 7256 га көлемінде, жүктеменормасы 10 га/бас болғанда қажеттілік туындап отырған жоқ.
Жергілікті халықтың басқа ауылшаруашылығы малдарын жаю бойынша жайылымдық жерлердің қажеттілігі туындап отырған жоқ, ІҚМ басына жүктеме нормасы 10 га/бас болғанда., ұсақ мал – 2 га/бас., жылқы –12 га/бас.
Қажеттілік:
ІҚМ үшін-1542 бас * 0,8 га * 10 га = 12336 га;
ұсақ мал үшін- 5859 бас * 0,1 га * 2 га = 1171,8 га;
жылқы үшін-195 бас * 1,0 га * 12 га = 2340 га;

округу на 2022-2023 годы
Приемлемые схемы пастбищеоборотов
Схема пастбищеоборотов, приемлемая для Кумкудукского сельского округа
Годы
Загон 1
Загон 2
Загон 3
Загон 4
2022-2023
весенне-летний сезон 1
летний сезон 2
осенний сезон 3
отдыхающий загон
приложение 3 к Плану по
управлению пастбищами
и их использованию по
Кумкудукскому сельскому
округу на 2022-2023 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
приложение 4 к Плану по
управлению пастбищами
и их использованию по
Кумкудукскому сельскому
округу на 2022-2023 годы
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная согласно норме потребления воды
Сноска. Приложение 4 с изменениями, внесенными решением Айтекебийского районного маслихата Актюбинской области от 16.11.2022 № 262 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Среднесуточная норма потребления воды на одно сельскохозяйственное животное определяется в соответствии с Методикой по разработке удельных норм водопотребления и водоотведения, утвержденной приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 30 декабря 2016 года № 545 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 14827).
Оросительных или обводнительных каналов на территории Кумкудукского сельского округане имеется.
приложение 5 к Плану по
управлению пастбищами
и их использованию по
Кумкудукскому сельскому
округу на 2022-2023 годы
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Наименование сельских округов
Количество загонов
1
2
3
4
1
Кумкудукский
ВЛС
ЛС
ОЗ
ЛОС
Примечание: расшифровка аббревиатур:
ВЛС – весенне-летний сезон;
ЛОС – летне-осенний сезон;
ЛС – летний сезон;
ОЗ – отдыхающий загон.
приложение 12 к решению
Айтекебийского районного
маслихата от "29" марта 2022
года № 162
План по управлению пастбищами и их использованию по Кызылжулдызскому сельскому округу на 2022-2023 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию по Кызылжулдызскому сельскому округу на 2022-2023 годы (далее - План) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:

2022-2023 жылдарға арналған
жоспарға 2 – қосымша
Жайылым айналымдарының қолайлы схемалары
Құмқұдық ауылы үшін қолайлы жайылым айналымдарының схемасы
Жылдар
Қоршау 1
Қоршау 2
Қоршау 3
Қоршау 4
2022-2023
көктемгі-жазғы маусым 1
жазғы маусым 2
күзгі маусым 3
демалушы қоршау
Құмқұдық ауылдық округінде
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
2022-2023 жылдарға арналған
жоспарға 3 – қосымша
Жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары көрсетілген карта, оның ішінде маусымдық, жайылымдық инфрақұрылым объектілері
Құмқұдық ауылдық округінде
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
2022-2023 жылдарға арналған
жоспарға 4 – қосымша
Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру арналарына, құбырлы немесе шахта құдықтарына) қол жеткізу схемасы
Ескерту. 4 қосымшаға өзгерістер енгізілді - Ақтөбе облысы Әйтеке би аудандық мәслихатының 16.11.2022 № 262 шешімімен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
Бір ауыл шаруашылығы жануарына су тұтынудың орташа тәуліктік нормасы Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрінің 2016 жылғы 30 желтоқсандағы № 545 бұйрығымен бекітілген "Су тұтынудың және су бұрудың үлестік нормаларын әзірлеу жөніндегі әдістемеге" сәйкес (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14827 болып тіркелген) анықталады.
Құмқұдық ауылы аумағында суару немесе суландыру каналдары жоқ.
Құмқұдық ауылдық округінде
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
2022-2023 жылдарға арналған
жоспарға 5 – қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаю мен қозғалудың маусымдық бағыттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кесте
Ауылдық округ атауы
2022-2023 жылдарғы қоршаулар саны
1
2
3
4
1
Құмқұдық
КЖМ
ЖМ
ДҚ
ЖКМ
Ескерту: аббревиатуралардың толық жазылуы:
КЖМ –көктемгі-жазғы маусым;
ЖКМ – жазғы-күзгі маусым;
ЖМ – жазғы маусым;
ДҚ – демалушы қоршау
Әйтеке би аудандық
мәслихатының 2022 жылғы "29"
наурыздағы № 162 шешіміне
12-қосымша
Қызылжұлдыз ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2022-2023 жылдарға арналған жоспар
Осы Қызылжұлдыз ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2022-2023 жылдарға арналған жоспар (бұдан әрі - жоспар) Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңдарына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Орынбасары- Қазақстан Республикасының Ауылшаруашылығы министрінің 2017 жылдың 24 сәуірдегі № 173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативті құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15090 болып тіркелген), Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрінің 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына жүктеменің рұқсат етілген шекті нормасын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11064 болып тіркелген) сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, азыққа қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозуын болдырмау мақсатында қабылданады.
Жоспар құрамында:

1) схему (карту) расположения пастбищ на территории Кызылжулдызского сельского округав разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов (приложение 1);
2) приемлемые схемы пастбищеоборотов (приложение 2);
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры (приложение 3);
4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды (приложение 4);
5) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных (приложение 5).
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев - пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
По административно-территориальному делению в Кызылжулдызском сельском округе имеется 1 сельский населенный пункт.
Общая площадь территории Кызылжулдызского сельского округа составляет 130864 гектаров, из них пастбищные земли –122713 га, прочие угодий – 0 га.
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения –52521 гектар;
земли населенных пунктов –28555 гектар;
земли промышленности – 1609 гектар;
земли запаса- 48179 гектаров.
По природным условиям территория Кызылжулдызского сельского округа по агроклиматическим показателям относится к сухостепной зоне, характеризуется суровой длительной зимой, кратковременным жарким летом, резкими противоречиями температур зимы и лета, малым количеством годовых осадков, засухой. Почвы в основном светлокаштановые, малогумусные.
На 1 января 2022 года в Кызылжулдызском сельском округе насчитывается (личное подворье населения) крупного рогатого скота 774 голов, из них маточное поголовье 362 голов, мелкого рогатого скота 1148 голов, 191 голов лошадей. Площадь пастбищ составляет 28174 гектар.

1) Құқық белгілейтін құжаттар негізінде Қызылжұлдыз ауылдық округі аумағында жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде жайылымдардың орналасу схемасы (картасы) (1-қосымша);
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемалары (2-қосымша);
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық, жайылымдық инфрақұрылым объектілерінің сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары белгіленген карта (3-қосымша);
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру арналарына, құбырлы немесе шахта құдықтарына) қол жеткізу схемасы (4-қосымша);
5) Ауыл шаруашылығы жануарларын жаю мен жүріп-тұрудың маусымдық бағыттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кесте (5-қосымша).
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық тексерудің жай-күйі туралы мәліметтерді, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтерді, ауыл шаруашылығы жануарларының мал басының саны туралы деректерді, олардың иелерін көрсете отырып қабылданды - және (немесе) заңды тұлғалар ұсынған өзге де деректер туралы мәліметтерді, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық-жас топтары бойынша қалыптастырылған табындардың, отарлардың, табындардың саны туралы деректерді, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтерді, мәдени және аридті жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері туралы мәліметтерді, малды айдауға арналған сервитуттар туралы мәліметтерді және мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген.
Әкімшілік-аумақтық бөлініс бойынша Қызылжұлдыз ауылдық округінде 1 ауылдық елді мекен бар.
Қызылжұлдыз ауылдық округінің жалпы көлемі 130864 гектар, оның ішінде жайылым жерлері –122713 га, 0 га. басқа алқаптар.
Жер санаттары бойынша:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 52521 гектар;
елді мекендердің жері – 28555 гектар;
өнеркәсіп жерлері –1609 гектар;
қордағы жерлер–48179 гектар.
Табиғи жағдайлар бойынша Қызылжұлдыз ауылдық округі аумағы агроклиматтық көрсеткіш бойынша құрғақ далалық зонаға жатады, қатал ұзақ қыста, қысқа қалыпты ыстық жазда, қыстың және жаз температураларының күрт қарама-қайшылықтарымен, жылдық жауын-шашынның аз мөлшерімен, құрғақшылықпен сипатталады. Топырағы ашық қызыл қоңыр, аз гумусты.
2022 жылдың 1 қаңтарына Қызылжұлдыз ауылдық округінде (халықтың жеке ауласы) ірі қара 774 бас, оның ішінде аналық мал басы 362 бас, 1148 бас ұсақ мал, 191 бас жылқы бар. Жайылым көлемі 28174 гектар.

Поголовье крестьянских хозяйствах Кызылжулдызского сельского округа составляет: крупного рогатого скота 2421 головы, мелкого рогатого скота 2134 голов, 961 голов лошадей.
Площадь пастбищ крестьянских хозяйств составляет 50902 гектар.
Для обеспечения сельскохозяйственных животных по Кызылжулдызском сельском округе имеются всего 94539 гектар пастбищных угодий. В черте населенных пунктов числится 28174 гектар пастбищ.
В Кызылжулдызском сельском округе сервитуты для прогона скота не установлены.
На основании вышеизложенного, согласно статьи 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" для нужд местного населения (с.Аралтобе) по содержанию маточного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных при имеющихся пастбищных угодьях населенных пунктов в размере 2896 га, при норме нагрузки 10 га/гол потребность не возникает.
Не имеется потребность пастбищных угодий по выпасу других сельскохозяйственных животных местного населения, при норме нагрузки на голову КРС – 10 га/гол., МРС – 2 га/гол., лошадей – 12 га/гол.
Потребность:
Для КРС-774 гол. * 0,8 га/гол * 10 га=6192 га;
Для МРС-1148 гол. * 0,1 га/гол * 2 га =229,6 га;
Для лошадей- 191 гол. * 1,0 га/гол * 12 га= 2292 га;

Қызылжұлдыз ауылдық округінде шаруа қожалықтарындағы мал басы: ірі қара 2421 бас, ұсақ қара 2134 бас, 961 бас жылқы.
Шаруа қожалықтарының жайылым алаңы 50902 гектарды құрайды.
Қызылжұлдыз ауылдық округі бойынша ауылшаруашылығы малдарын қамтамасыз ету үшін барлығы 94539 гектар жайылымдық жерлер бар. Елді мекен шегінде 28174 гектар жайылым бар.
Қызылжұлдыз ауылдық округінде мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.
Жоғарыда баяндалғанның негізінде, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 15 бабына сәйкес жергілікті халықтың мұқтаждығы үшін (Аралтөбе а.) ауылшаруашылығы жануарларының аналық (сауын) мал басын ұстау бойынша 2896 га көлемінде, жүктеме нормасы 10 га/бас болғанда қажеттілік туындап отырған жоқ.
Жергілікті халықтың басқа ауылшаруашылығы малдарын жаю бойынша жайылымдық жерлердің қажеттілігі туындап отырған жоқ, ІҚМ басына жүктеменормасы 10 га/бас болғанда., ұсақ мал – 2 га/бас., жылқы –12 га/бас.
Қажеттілік:
ІҚМ үшін-774 бас. * 0,8 га/бас * 10 га=6192 га;
ұсақ мал үшін-1148 бас. * 0,1 га/бас * 2 га =229,6 га;
жылқы үшін- 191 бас. * 1,0 га/бас * 12 га= 2292 га;

округу на 2022-2023 годы
Приемлемые схемы пастбищеоборотов
Схема пастбищеоборотов, приемлемая для Кызылжулдызского сельского округа
Годы
Загон 1
Загон 2
Загон 3
Загон 4
2022-2023
весенне-летний сезон 1
летний сезон 2
осенний сезон 3
отдыхающий загон
приложение 3 к Плану по
управлению пастбищами и их
использованию по
Кызылжулдызскому сельскому
округу на 2022-2023 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
приложение 4 к Плану по
управлению пастбищами и их
использованию по
Кызылжулдызскому сельскому
округу на 2022-2023 годы
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная согласно норме потребления воды
Сноска. Приложение 4 с изменениями, внесенными решением Айтекебийского районного маслихата Актюбинской области от 16.11.2022 № 262 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Среднесуточная норма потребления воды на одно сельскохозяйственное животное определяется в соответствии с Методикой по разработке удельных норм водопотребления и водоотведения, утвержденной приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 30 декабря 2016 года № 545 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 14827).
Оросительных или обводнительных каналов на территории Кызылжулдызского сельского округа не имеется.
приложение 5 к Плану по
управлению пастбищами и их
использованию по
Кызылжулдызскому сельскому
округу на 2022-2023 годы
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Наименование сельских округов
Количество загонов в 2022-2023 годах
1
2
3
4
1
Кызылжулдызский
ВЛС
ЛС
ОЗ
ЛОС
Примечание: расшифровка аббревиатур:
ВЛС – весенне-летний сезон;
ЛОС – летне-осенний сезон;
ЛС – летний сезон;
ОЗ – отдыхающий загон.
приложение 13 к решению
Айтекебийского районного
маслихата от "29" марта 2022
года №162
План по управлению пастбищами и их использованию по Саратскому сельскому округу на 2022-2023 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию по Саратскому сельскому округу на 2022-2023 годы (далее - План) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:

жөніндегі 2022-2023 жылдарға
арналған жоспарға 2 – қосымша
Жайылым айналымдарының қолайлы схемалары Қызылжұлдыз ауылдық окргі үшін қолайлы жайылым айналымдарының схемасы
Жылдар
Қоршау 1
Қоршау 2
Қоршау 3
Қоршау 4
2022-2023
демалушы
қоршау
көктемгі-жазғы маусым 1
жазғы маусым 2
күзгі маусым 3
Қызылжұлдыз ауылдық
округінде жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі 2022-2023 жылдарға
арналған жоспарға 3 – қосымша
Жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары көрсетілген карта, оның ішінде маусымдық, жайылымдық инфрақұрылым объектілері
Қызылжұлдыз ауылдық
округінде жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі 2022-2023 жылдарға
арналған жоспарға 4 – қосымша
Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру арналарына, құбырлы немесе шахта құдықтарына) қол жеткізу схемасы
Ескерту. 4 қосымшаға өзгерістер енгізілді - Ақтөбе облысы Әйтеке би аудандық мәслихатының 16.11.2022 № 262 шешімімен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
Бір ауыл шаруашылығы жануарына су тұтынудың орташа тәуліктік нормасы Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрінің 2016 жылғы 30 желтоқсандағы № 545 бұйрығымен бекітілген "Су тұтынудың және су бұрудың үлестік нормаларын әзірлеу жөніндегі әдістемеге" сәйкес (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14827 болып тіркелген) анықталады.
Қызылжұлдыз ауылдық округі аумағында суару немесе суландыру каналдары жоқ.
Қызылжұлдыз ауылдық
округінде жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі 2022-2023 жылдарға
арналған жоспарға 5-қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаю мен қозғалудың маусымдық бағыттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кесте
Ауылдық округ атауы
2022-2023 жылғы қоршаулар саны
1
2
3
4
1
Қызылжұлдыз
КЖМ
ЖМ
ДҚ
ЖКМ
Ескерту: аббревиатуралардың толық жазылуы:
КЖМ –көктемгі-жазғы маусым;
ЖКМ – жазғы-күзгі маусым;
ЖМ – жазғы маусым;
ДҚ – демалушы қоршау
Әйтеке би аудандық
мәслихатының 2022 жылғы "29"
наурыздағы № 162 шешіміне
13-қосымша
Сарат ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2022-2023 жылдарға арналған жоспар
Осы Сарат ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2022-2023 жылдарға арналған жоспар (бұдан әрі - жоспар) Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңдарына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Орынбасары- Қазақстан Республикасының Ауылшаруашылығы министрінің 2017 жылдың 24 сәуірдегі № 173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативті құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15090 болып тіркелген), Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрінің 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына жүктеменің рұқсат етілген шекті нормасын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11064 болып тіркелген) сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, азыққа қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозуын болдырмау мақсатында қабылданады.
Жоспар құрамында:

1) схему (карту) расположения пастбищ на территории Саратского сельского округав разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов (приложение 1);
2) приемлемые схемы пастбищеоборотов (приложение 2);
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры (приложение 3);
4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды (приложение 4);
5) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных (приложение 5).
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев - пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
По административно-территориальному делению в Саратском сельском округе имеются 1 сельский населенный пункт.
Общая площадь территории Саратского сельского округа 243204 гектар, из них пастбищные земли –230272 га, прочие угодий – 0 га.
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения –61061 гектар;
земли населенных пунктов –71018 гектар;
земли промышленности – 1603 гектар;
земли запаса- 109522 гектар.
По природным условиям территория Саратского сельского округа по агроклиматическим показателям относится к сухостепной зоне, характеризуется суровой длительной зимой, кратковременным жарким летом, резкими противоречиями температур зимы и лета, малым количеством годовых осадков, засухой. Почвы в основном светлокаштановые, малогумусные.
На 1 января 2022 года в Саратском сельском округе насчитывается (личное подворье населения) крупного рогатого скота 1050 голов, из них маточное поголовье 562 голов, мелкого рогатого скота 2572 голов, 160 голов лошадей. Площадь пастбищ составляет 70197 гектар.

1) Құқық белгілейтін құжаттар негізінде Сарат ауылдық округі аумағында жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде жайылымдардың орналасу схемасы (картасы) (1-қосымша);
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемалары (2-қосымша);
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық, жайылымдық инфрақұрылым объектілерінің сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары белгіленген карта (3-қосымша);
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру арналарына, құбырлы немесе шахта құдықтарына) қол жеткізу схемасы (4-қосымша);
5) Ауыл шаруашылығы жануарларын жаю мен жүріп-тұрудың маусымдық бағыттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кесте (5-қосымша).
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық тексерудің жай-күйі туралы мәліметтерді, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтерді, ауыл шаруашылығы жануарларының мал басының саны туралы деректерді, олардың иелерін көрсете отырып қабылданды - және (немесе) заңды тұлғалар ұсынған өзге де деректер туралы мәліметтерді, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық-жас топтары бойынша қалыптастырылған табындардың, отарлардың, табындардың саны туралы деректерді, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтерді, мәдени және аридті жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері туралы мәліметтерді, малды айдауға арналған сервитуттар туралы мәліметтерді және мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген.
Әкімшілік-аумақтық бөлініс бойынша Сарат ауылдық округі аумағында 1 ауылдық елді мекен бар.
Сарат ауылдық округінің жалпы көлемі 243204 гектар, оның ішінде жайылым жерлері –230272, 0 га басқа алқаптар.
Жер санаттары бойынша:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 61061 гектар;
елді мекендердің жері – 71018 гектар;
өнеркәсіп жерлері –1603 гектар;
қордағы жерлер– 109522 гектар.
Табиғи жағдайлар бойынша Сарат ауылдық округі аумағы агроклиматтық көрсеткіш бойынша құрғақ далалық зонаға жатады, қатал ұзақ қыста, қысқа қалыпты ыстық жазда, қыстың және жаз температураларының күрт қарама-қайшылықтарымен, жылдық жауын-шашынның аз мөлшерімен, құрғақшылықпен сипатталады.Топырағы ашық қызыл қоңыр, аз гумусты.
2022 жылдың 1 қаңтарына Сарат ауылдық округінде (халықтың жеке ауласы) ірі қара 1050 бас, оның ішінде аналық мал басы 562 бас, 2572 бас ұсақ мал, 160 бас жылқы бар. Жайылым көлемі 70197 гектар.

Поголовье крестьянских хозяйствах Саратского сельского округа составляет: крупного рогатого скота 1698 голов, мелкого рогатого скота 2692 голов, 1200 голов лошадей.
Площадь пастбищ крестьянских хозяйств составляет 13276 гектаров.
Для обеспечения сельскохозяйственных животных по Саратскому сельскому округу имеются всего 160075 гектар пастбищных угодий. В черте населенных пунктов числится 70197 гектар пастбищ.
В Саратском сельском округе сервитуты для прогона скота не установлены.
На основании вышеизложенного, согласно статьи 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" для нужд местного населения (с.Сарат) по содержанию маточного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных при имеющихся пастбищных угодьях населенных пунктов в размере 4496 га, при норме нагрузки 10 га/гол потребность не возникает.
Не имеется потребность пастбищных угодий по выпасу других сельскохозяйственных животных местного населения, при норме нагрузки на голову КРС 10 га/гол., МРС – 2 га/гол., лошадей – 12 га/гол.
Потребность:
Для КРС- 1050 бас * 0,8 га * 10 га = 8400 га;
Для МРС -2572 бас * 0,1 га * 2 га =514,4 га;
Для лошадей- 160 бас * 1,0 га * 12 га =1920 га;

Сарат ауылдық округінде шаруа қожалықтарындағы мал басы: ірі қара 1698 бас, ұсаққара 2692 бас, 1200 бас жылқы.
Шаруа қожалықтарының жайылым алаңы 13276 гектарды құрайды.
Сарат ауылдық округі бойынша ауылшаруашылығы малдарын қамтамасыз ету үшін барлығы 160075 гектар жайылымдық жерлер бар. Елді мекен шегінде 70197 гектар жайылым бар.
Сарат ауылдық округінде мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.
Жоғарыда баяндалғанның негізінде, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 15 бабына сәйкес жергілікті халықтың мұқтаждығы үшін (Сарат а.) ауылшаруашылығы жануарларының аналық (сауын) мал басын ұстау бойынша 4496 га көлемінде, жүктеме нормасы 10 га/бас болғанда қажеттілік туындап отырған жоқ.
Жергілікті халықтың басқа ауылшаруашылығы малдарын жаю бойынша жайылымдық жерлердің қажеттілігі туындап отырған жоқ, ІҚМ басына жүктеменормасы 10 га/бас болғанда., ұсақ мал – 2 га/бас., жылқы –12 га/бас.
Қажеттілік:
ІҚМ үшін- 1050 бас * 0,8 га * 10 га = 8400 га;
ұсақ мал үшін-2572 бас * 0,1 га * 2 га =514,4 га;
жылқы үшін- 160 бас * 1,0 га * 12 га =1920 га;

2022-2023 годы
Приемлемые схемы пастбищеоборотов
Схема пастбищеоборотов, приемлемая для Саратского сельского округа
Годы
Загон 1
Загон 2
Загон 3
Загон 4
2022-2023
отдыхающий
загон
весенне-летний сезон 1
летний сезон 2
осенний сезон 3
приложение 3 к Плану по
управлению пастбищами
и их использованию по
Саратскому сельскому округу на
2022-2023 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
приложение 4 к Плану по
управлению пастбищами
и их использованию по
Саратскому сельскому округу на
2022-2023 годы
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная согласно норме потребления воды
Сноска. Приложение 4 с изменениями, внесенными решением Айтекебийского районного маслихата Актюбинской области от 16.11.2022 № 262 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Среднесуточная норма потребления воды на одно сельскохозяйственное животное определяется в соответствии с Методикой по разработке удельных норм водопотребления и водоотведения, утвержденной приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 30 декабря 2016 года № 545 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 14827).
Оросительных или обводнительных каналов на территории Саратского сельского округа не имеется.
приложение 5 к Плану по
управлению пастбищами
и их использованию по
Саратскому сельскому округу на
2022-2023 годы
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Наименование сельских округов
Количество загонов в 2022-2023 году
1
2
3
4
1
Саратский
ВЛС
ЛС
ОЗ
ЛОС
Примечание: расшифровка аббревиатур:
ВЛС – весенне-летний сезон;
ЛОС – летне-осенний сезон;
ЛС – летний сезон;
ОЗ – отдыхающий загон.
Приложение 14 к решению
Айтекебийского районного
маслихата от "29" марта 2022
года № 162
План по управлению пастбищами и их использованию по Сулукольскому сельскому округу на 2022-2023 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию по Сулукольскому сельскому округу на 2022-2023 годы (далее - План) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:

2022-2023 жылдарға арналған
жоспарға 2 – қосымша
Жайылым айналымдарының қолайлы схемалары
Сарат ауылдық округі үшін қолайлы жайылым айналымдарының схемасы
Жылдар
Қоршау 1
Қоршау 2
Қоршау 3
Қоршау 4
2022-2023
демалушы
қоршау
көктемгі-жазғы маусым 1
жазғы маусым 2
күзгі маусым 3
Сарат ауылдық округінде
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
2022-2023 жылдарға арналған
жоспарға 3 – қосымша
Жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары көрсетілген карта, оның ішінде маусымдық, жайылымдық инфрақұрылым объектілері
Сарат ауылдық округінде
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
2022-2023 жылдарға арналған
жоспарға 4 – қосымша
Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру арналарына, құбырлы немесе шахта құдықтарына) қол жеткізу схемасы
Ескерту. 4 қосымшаға өзгерістер енгізілді - Ақтөбе облысы Әйтеке би аудандық мәслихатының 16.11.2022 № 262 шешімімен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
Бір ауыл шаруашылығы жануарына су тұтынудың орташа тәуліктік нормасы Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрінің 2016 жылғы 30 желтоқсандағы № 545 бұйрығымен бекітілген "Су тұтынудың және су бұрудың үлестік нормаларын әзірлеу жөніндегі әдістемеге" сәйкес (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14827 болып тіркелген) анықталады.
Сарат ауылдық округінде аумағында суару немесе суландыру каналдары жоқ.
Сарат ауылдық округінде
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
2022-2023 жылдарға арналған
жоспарға 5 – қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаю мен қозғалудың маусымдық бағыттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кесте
Ауылдық округ атауы
2022-2023 жылғы қоршаулар саны
1
2
3
4
1
Сарат
КЖМ
ЖМ
ДҚ
ЖКМ
Ескерту: аббревиатуралардың толық жазылуы:
КЖМ –көктемгі-жазғы маусым;
ЖКМ – жазғы-күзгі маусым;
ЖМ – жазғы маусым;
ДҚ – демалушы қоршау
Әйтеке би аудандық
мәслихатының 2022 жылғы "29"
наурыздағы № 162 шешіміне
14-қосымша
Сұлукөл ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2022-2023 жылдарға арналған жоспар
Осы Сұлукөл ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2022-2023 жылдарға арналған жоспар (бұдан әрі - жоспар) Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңдарына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Орынбасары- Қазақстан Республикасының Ауылшаруашылығы министрінің 2017 жылдың 24 сәуірдегі № 173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативті құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15090 болып тіркелген), Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрінің 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына жүктеменің рұқсат етілген шекті нормасын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11064 болып тіркелген) сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, азыққа қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозуын болдырмау мақсатында қабылданады.
Жоспар құрамында:

1) схему (карту) расположения пастбищ на территории Сулукольского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов (приложение 1);
2) приемлемые схемы пастбищеоборотов (приложение 2);
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры (приложение 3);
4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды (приложение 4);
5) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных (приложение 5).
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев - пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
По административно-территориальному делению в Сулукольском сельском округе имеются 1 сельский населенный пункт.
Общая площадь территории Сулукольского сельскога округа 96960 гектар, из них пастбищные земли –50953 га, прочие угодий –0 га.
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения –43976 гектар;
земли населенных пунктов –15443 гектар;
земли промышленности – 2846 гектар;
земли запаса- 34695 гектар.
По природным условиям территория Сулукольского сельского округа по агроклиматическим показателям относится к сухостепной зоне, характеризуется суровой длительной зимой, кратковременным жарким летом, резкими противоречиями температур зимы и лета, малым количеством годовых осадков, засухой. Почвы в основном светлокаштановые, малогумусные.
На 1 января 2022 года в Сулукольском сельском округе насчитывается (личное подворье населения) крупного рогатого скота 962 голов, из них маточное поголовье 365 голов, мелкого рогатого скота 2137 голов, 95 голов лошадей. Площадь пастбищ составляет 14673 гектар.

1) Құқық белгілейтін құжаттар негізінде Сұлукөл ауылдық округі аумағында жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде жайылымдардың орналасу схемасы (картасы) (1-қосымша);
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемалары (2-қосымша);
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық, жайылымдық инфрақұрылым объектілерінің сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары белгіленген карта (3-қосымша);
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру арналарына, құбырлы немесе шахта құдықтарына) қол жеткізу схемасы (4-қосымша);
5) Ауыл шаруашылығы жануарларын жаю мен жүріп-тұрудың маусымдық бағыттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кесте (5-қосымша).
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық тексерудің жай-күйі туралы мәліметтерді, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтерді, ауыл шаруашылығы жануарларының мал басының саны туралы деректерді, олардың иелерін көрсете отырып қабылданды - және (немесе) заңды тұлғалар ұсынған өзге де деректер туралы мәліметтерді, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық-жас топтары бойынша қалыптастырылған табындардың, отарлардың, табындардың саны туралы деректерді, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтерді, мәдени және аридті жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері туралы мәліметтерді, малды айдауға арналған сервитуттар туралы мәліметтерді және мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген.
Әкімшілік-аумақтық бөлініс бойынша Сұлукөл ауылдық округінде 1 ауылдық елді мекен бар.
Сұлукөл ауылдық округінің жалпы көлемі 96960 гектар, оның ішінде жайылым жерлері – 50953 га, 0 - га. басқа алқаптар.
Жер санаттары бойынша:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 43976 гектар;
елді мекендердің жері – 15443 гектар;
өнеркәсіп жерлері –2846 гектар;
қордағы жерлер–34695 гектар.
Табиғи жағдайлар бойынша Сұлукөл ауылдық округі аумағы агроклиматтық көрсеткіш бойынша құрғақ далалық зонаға жатады, қатал ұзақ қыста, қысқа қалыпты ыстық жазда, қыстың және жаз температураларының күрт қарама-қайшылықтарымен, жылдық жауын-шашынның аз мөлшерімен, құрғақшылықпен сипатталады.Топырағы ашық қызыл қоңыр, аз гумусты.
2022 жылдың 1 қаңтарына Сұлукөл ауылдық округінде (халықтың жеке ауласы) ірі қара 962 бас, оның ішінде аналық мал басы 365 бас, 2137 бас ұсақ мал, 95 бас жылқы бар. Жайылым көлемі 14673 гектар.

Поголовье крестьянских хозяйствах Сулукольского сельскога округа составляет: крупного рогатого скота 123 голов, мелкого рогатого скота 193 головы, 35 голов лошадей.
Площадь пастбищ крестьянских хозяйств составляет 6674 гектаров.
Для обеспечения сельскохозяйственных животных по Сулукольскому сельскому округу имеются всего 36280 га пастбищных угодий. В черте населенных пунктов числится 14673 гектар пастбищ.
В Сулукольском сельском округе сервитуты для прогона скота не установлены.
На основании вышеизложенного, согласно статьи 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" для нужд местного населения (с.Сулуколь) по содержанию маточного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных при имеющихся пастбищных угодьях населенных пунктов в размере 2920 га, при норме нагрузки 10 га/гол потребность не возникает.
Не имеется потребность пастбищных угодий по выпасу других сельскохозяйственных животных местного населения, при норме нагрузки на голову КРС – 10 га/гол., МРС – 2 га/гол., лошадей – 12 га/гол.
Потребность:
Для КРС -962 бас. * 0,8 га * 10 га = 7696 га;
Для МРС -2137 бас * 0,1 га * 2 га = 427,4 га;

Сұлукөл ауылының шаруа қожалықтарындағы мал басы: ірі қара 123 бас, ұсаққара 193 бас, 35 бас жылқы.
Шаруа қожалықтарының жайылым алаңы 6674 гектарды құрайды.
Сұлукөл ауылдық округі бойынша ауылшаруашылығы малдарын қамтамасыз ету үшін барлығы 36280 гектар жайылымдық жерлер бар. Елді мекен шегінде 14673 гектар жайылым бар.
Сұлукөл ауылдық округі мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.
Жоғарыда баяндалғанның негізінде, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 15 бабына сәйкес жергілікті халықтың мұқтаждығы үшін (Сұлукөл а.) ауылшаруашылығы жануарларының аналық (сауын) мал басын ұстау бойынша 2920 га көлемінде, жүктеме нормасы 10 га/бас болғанда қажеттілік туындап отырған жоқ.
Жергілікті халықтың басқа ауылшаруашылығы малдарын жаю бойынша жайылымдық жерлердің қажеттілігі туындап отырған жоқ, ІҚМ басына жүктеме нормасы 10 га/бас болғанда., ұсақ мал – 2 га/бас., жылқы –12 га/бас.
Қажеттілік:
ІҚМ үшін-962 бас. * 0,8 га * 10 га = 7696 га;
ұсақ мал үшін-2137 бас * 0,1 га * 2 га = 427,4 га;

округу на 2022-2023 годы
Приемлемые схемы пастбищеоборотов
Схема пастбищеоборотов, приемлемая для Сулукольского сельского округа
Годы
Загон 1
Загон 2
Загон 3
Загон 4
2022-2023
отдыхающий загон
весенне-летний сезон 1
летний сезон 2
осенний сезон 3
приложение 3 к Плану по
управлению пастбищами и
их использованию по
Сулукольскому сельскому
округу на 2022-2023 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
приложение 4 к Плану по
управлению пастбищами и
их использованию по
Сулукольскому сельскому
округу на 2022-2023 годы
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная согласно норме потребления воды
Сноска. Приложение 4 с изменениями, внесенными решением Айтекебийского районного маслихата Актюбинской области от 16.11.2022 № 262 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Среднесуточная норма потребления воды на одно сельскохозяйственное животное определяется в соответствии с Методикой по разработке удельных норм водопотребления и водоотведения, утвержденной приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 30 декабря 2016 года № 545 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 14827).
Оросительных или обводнительных каналов на территории Сулукольского сельского округа не имеется.
приложение 5 к Плану по
управлению пастбищами и их
использованию по
Сулукольскому сельскому
округу на 2022-2023 годы
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Наименование сельских округов
Количество загонов в 2022-2023 годах
1
2
3
4
1
Сулуколький
ВЛС
ЛС
ОЗ
ЛОС
Примечание: расшифровка аббревиатур:
ВЛС – весенне-летний сезон;
ЛОС – летне-осенний сезон;
ЛС – летний сезон;
ОЗ – отдыхающий загон.
Приложение 15 к решению
Айтекебийского районного
маслихата от "29" марта 2022
года № 162
План по управлению пастбищами и их использованию по Ушкаттинскому сельскому округу на 2022-2023 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию по Ушкаттинскому сельскому округу на 2022-2023 годы (далее - План) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:

2022-2023 жылдарға арналған
жоспарға 2 – қосымша
Жайылым айналымдарының қолайлы схемалары
Сұлукөл ауылдық округі үшін қолайлы жайылым айналымдарының схемасы
Жылдар
Қоршау 1
Қоршау 2
Қоршау 3
Қоршау 4
2022-2023
демалушы
қоршау
көктемгі-жазғы маусым 1
жазғы маусым 2
күзгі маусым 3
Сұлукөл ауылдық округінде
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
2022-2023 жылдарға арналған
жоспарға 3 – қосымша
Жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары көрсетілген карта, оның ішінде маусымдық, жайылымдық инфрақұрылым объектілері
Сұлукөл ауылдық округінде
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
2022-2023 жылдарға арналған
жоспарға 4 – қосымша
Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру арналарына, құбырлы немесе шахта құдықтарына) қол жеткізу схемасы
Ескерту. 4 қосымшаға өзгерістер енгізілді - Ақтөбе облысы Әйтеке би аудандық мәслихатының 16.11.2022 № 262 шешімімен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
Бір ауыл шаруашылығы жануарына су тұтынудың орташа тәуліктік нормасы Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрінің 2016 жылғы 30 желтоқсандағы № 545 бұйрығымен бекітілген "Су тұтынудың және су бұрудың үлестік нормаларын әзірлеу жөніндегі әдістемеге" сәйкес (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14827 болып тіркелген) анықталады.
Сұлукөл ауылдық округі аумағында суару немесе суландыру каналдары жоқ.
Сұлукөл ауылдық округінде
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
2022-2023 жылдарға арналған
жоспарға 5-қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаю мен қозғалудың маусымдық бағыттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кесте
Ауылдық округ атауы
2022-2023 жылғы қоршаулар саны
1
2
3
4
1
Сұлукөл
КЖМ
ЖМ
ДҚ
ЖКМ
Ескерту: аббревиатуралардың толық жазылуы:
КЖМ –көктемгі-жазғы маусым;
ЖКМ – жазғы-күзгі маусым;
ЖМ – жазғы маусым;
ДҚ – демалушы қоршау
Әйтеке би аудандық
мәслихатының 2022 жылғы "29"
наурыздағы № 162 шешіміне
15-қосымша
Үшқатты ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2022-2023 жылдарға арналған жоспар
Осы Үшқатты ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2022-2023 жылдарға арналған жоспар (бұдан әрі - жоспар) Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңдарына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Орынбасары- Қазақстан Республикасының Ауылшаруашылығы министрінің 2017 жылдың 24 сәуірдегі № 173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативті құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15090 болып тіркелген), Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрінің 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына жүктеменің рұқсат етілген шекті нормасын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11064 болып тіркелген) сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, азыққа қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозуын болдырмау мақсатында қабылданады.
Жоспар құрамында:

1) схему (карту) расположения пастбищ на территории Ушкаттинскому сельскому округу в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов (приложение 1);
2) приемлемые схемы пастбищеоборотов (приложение 2);
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры (приложение 3);
4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды (приложение 4);
5) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных (приложение 5).
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев - пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
По административно-территориальному делению в Ушкаттинском сельском округе имеется 1 сельский населенный пункт.
Общая площадь территории село Ушкатты 3293 гектар, из них пастбищные земли – 0 га, прочие угодий – 0 га.
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения – 0 гектар;
земли населенных пунктов – 3290 гектар;
земли промышленности – 3 гектар;
земли запаса- 0 гектар.
По природным условиям территория Ушкаттинского сельского округа по агроклиматическим показателям относится к сухостепной зоне, характеризуется суровой длительной зимой, кратковременным жарким летом, резкими противоречиями температур зимы и лета, малым количеством годовых осадков, засухой. Почвы в основном светлокаштановые, малогумусные.
На 1 января 2022 года в селе Ушкаттинском сельском округе насчитывается (личное подворье населения) крупного рогатого скота 107 голов, из них маточное поголовье 79 голов, мелкого рогатого скота 427 голов, 11 голов лошадей. Площадь пастбищ составляет 3151 гектар.
Для обеспечения сельскохозяйственных животных по Ушкаттинскому сельскому округу не имеются пастбищных угодий. В черте населенных пунктов числится 3151 гектар пастбищ.
В селе Ушкатты сервитуты для прогона скота не установлены.

1) Құқық белгілейтін құжаттар негізінде Үшқатты ауылдық округі аумағында жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде жайылымдардың орналасу схемасы (картасы) (1-қосымша);
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемалары (2-қосымша);
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық, жайылымдық инфрақұрылым объектілерінің сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары белгіленген карта (3-қосымша);
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру арналарына, құбырлы немесе шахта құдықтарына) қол жеткізу схемасы (4-қосымша);
5) Ауыл шаруашылығы жануарларын жаю мен жүріп-тұрудың маусымдық бағыттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кесте (5-қосымша).
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық тексерудің жай-күйі туралы мәліметтерді, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтерді, ауыл шаруашылығы жануарларының мал басының саны туралы деректерді, олардың иелерін көрсете отырып қабылданды - және (немесе) заңды тұлғалар ұсынған өзге де деректер туралы мәліметтерді, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық-жас топтары бойынша қалыптастырылған табындардың, отарлардың, табындардың саны туралы деректерді, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтерді, мәдени және аридті жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері туралы мәліметтерді, малды айдауға арналған сервитуттар туралы мәліметтерді және мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген.
Әкімшілік-аумақтық бөлініс бойынша Үшқатты ауылдық округінде 1 ауылдық елді мекен бар.
Үшқатты ауылдық округінің жалпы көлемі 3293 гектар, оның ішінде жайылым жерлері –0 га, 0 га. басқа алқаптар.
Жер санаттары бойынша:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 0 гектар;
елді мекендердің жері – 3290 гектар;
өнеркәсіп жерлері –3 гектар;
қордағы жерлер–0 гектар.
Табиғи жағдайлар бойынша Үшқатты ауылдық округінің аумағы агроклиматтық көрсеткіш бойынша құрғақ далалық зонаға жатады, қатал ұзақ қыста, қысқа қалыпты ыстық жазда, қыстың және жаз температураларының күрт қарама-қайшылықтарымен, жылдық жауын-шашынның аз мөлшерімен, құрғақшылықпен сипатталады. Топырағы ашық қызыл қоңыр, аз гумусты.
2022 жылдың 1 қаңтарына Үшқатты ауылдық округінде (халықтың жеке ауласы) ірі қара 107 бас, оның ішінде аналық мал басы 79 бас, 427 бас ұсақ мал, 11 бас жылқы бар. Жайылым көлемі 3151 гектар.
Үшқатты ауылдық округі бойынша ауыл шаруашылығы жануарларын қамтамасыз ету үшін жайылымдық жерлер жоқ. Елді мекен шегінде 3151 гектар жайылым бар.
Үшқатты ауылында мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.

На основании вышеизложенного, согласно статьи 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" для нужд местного населения (с.Ушкатты) по содержанию маточного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных при имеющихся пастбищных угодьях населенных пунктов в размере 632 га, при норме нагрузки 10 га/гол потребность не возникает.
Не имеется потребность пастбищных угодий по выпасу других сельскохозяйственных животных местного населения, при норме нагрузки на голову КРС – 10 га/гол., МРС – 2 га/гол., лошадей – 12 га/гол.
Потребность:
Для КРС- 107 бас * 0,8 га * 10 га = 856 га;
Для МРС-427 бас * 0,1 га * 2 га =85,4 га;
Для лошадей- 11 бас * 1,0 га * 12 га =132 га;

Жоғарыда баяндалғанның негізінде, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 15 бабына сәйкес жергілікті халықтың мұқтаждығы үшін (Үшқатты а.) ауылшаруашылығы жануарларының аналық (сауын) мал басын ұстау бойынша 632 га көлемінде, жүктеме нормасы 10 га/бас болғанда қажеттілік туындап отырған жоқ.
Жергілікті халықтың басқа ауылшаруашылығы малдарын жаю бойынша жайылымдық жерлердің қажеттілігі туындап отырған жоқ, ІҚМ басына жүктеменормасы 10 га/бас болғанда., ұсақ мал – 2 га/бас., жылқы –12 га/бас.
Қажеттілік:
ІҚМ үшін- 107 бас * 0,8 га * 10 га = 856 га;
ұсақ мал үшін-427 бас * 0,1 га * 2 га =85,4 га;
жылқы үшін- 11 бас * 1,0 га * 12 га =132 га;