Об утверждении Темирского районного бюджета на 2023–2025 годы
Решение Темирского районного маслихата Актюбинской области от 26 декабря 2022 года № 267. Прекращено действие в связи с истечением срока
В соответствии со статьей 9 Бюджетного кодекса Республики Казахстан, статьей 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" Темирский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить Темирский районный бюджет на 2023–2025 годы согласно приложениям 1, 2 и 3 к настоящему решению, в том числе на 2023 год в следующих объемах:
1) доходы – 7 342 460 тысяч тенге, в том числе:
налоговые поступления – 4 148 045,7 тысяч тенге;
неналоговые поступления – 8 414 тысяч тенге;
поступления от продажи основного капитала – 2 000 тысяч тенге;
поступления трансфертов – 3 184 000,3 тысяч тенге;
2) затраты – 8 026 811,8 тысяч тенге;
3) чистое бюджетное кредитование – 3 898 тысяч тенге, в том числе:
бюджетные кредиты – 107 558 тысяч тенге;
погашение бюджетных кредитов – 103 660 тысяч тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами – 0 тенге, в том числе:
приобретение финансовых активов – 0 тенге;
поступления от продажи финансовых активов государства - 0 тенге;
5) дефицит (профицит) бюджета – -688 249,8 тысяч тенге;
6) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета – 688 249,8 тысяч тенге, в том числе:
поступление займов – 107 558 тысяч тенге;
погашение займов – 103 660 тысяч тенге;
используемые остатки бюджетных средств – 684 351,8 тысяч тенге.
Сноска. Пункт 1 – в редакции решения маслихата Темирского района Актюбинской области от 15.12.2023 № 116 (вводится в действие с 01.01.2023).
2. Установить в районном бюджете на 2023 год распределение общей суммы поступлений от налогов в следующих размерах:
1) по индивидуальному подоходному налогу с доходов, облагаемых у источника выплаты – 100 процентов;
2) по социальному налогу – 100 процентов;
3) по корпоративному подоходному налогу с юридических лиц, за исключением поступлений от организаций нефтяного сектора – 100 процентов.
3. Предусмотреть в районном бюджете на 2023 год объемы бюджетных изъятий из районного бюджета в областной бюджет в сумме 974 984 тысяч тенге.
4. Принять к сведению и руководству, что в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О республиканском бюджете на 2023–2025 годы" установлено:
с 1 января 2023 года:
1) минимальный размер заработной платы – 70 000 тенге;
2) минимальный размер пенсии – 53 076 тенге;
3) месячный расчетный показатель – 3 450 тенге;
4) величина прожиточного минимума для исчисления размеров базовых социальных выплат – 40 567 тенге.

2023–2025 жылдарға арналған Темір аудандық бюджетін бекіту туралы
Ақтөбе облысы Темір аудандық мәслихатының 2022 жылғы 26 желтоқсандағы № 267 шешімі. Мерзімі өткендіктен қолданыс тоқтатылды
Қазақстан Республикасының Бюджет кодексінің 9-бабына, Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін–өзі басқару туралы" Заңының 6-бабына сәйкес, Темір аудандық мәслихаты ШЕШТІ:
1. 2023–2025 жылдарға арналған Темір аудандық бюджеті осы шешімдегі 1, 2 және 3–қосымшаларға сәйкес, оның ішінде 2023 жылға мынадай көлемдерде бекітілсін:
1) кірістер – 7 342 460 мың теңге, оның ішінде:
салықтық түсімдер – 4 148 045,7 мың теңге;
салықтық емес түсімдер – 8 414 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер – 2 000 мың теңге;
трансферттер түсімдері – 3 184 000,3 мың теңге;
2) шығындар – 8 026 811,8 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредиттеу – 3 898 мың теңге, оның ішінде:
бюджеттік кредиттер – 107 558 мың теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу – 103 660 мың теңге;
4) қаржы активтерiмен жасалатын операциялар бойынша сальдо – 0 теңге, оның ішінде:
қаржы активтерiн сатып алу – 0 теңге;
мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер – 0 теңге;
5) бюджет тапшылығы (профициті) – -688 249,8 мың теңге;
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) – 688 249,8 мың теңге, оның ішінде:
қарыздар түсімі – 107 558 мың теңге;
қарыздарды өтеу – 103 660 мың теңге;
бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары – 684 351,8 мың теңге.
Ескерту. 1 тармақ жаңа редакцияда - Ақтөбе облысы Темір аудандық мәслихатының 15.12.2023 № 116 шешімімен (01.01.2023 бастап қолданысқа енгізіледі).
2. 2023 жылға арналған аудандық бюджетте салық түсімдерінің жалпы сомасын мынадай мөлшерлерде бөлу белгіленсін:
1) төлем көзінде кірістерге салынатын жеке табыс салығы бойынша – 100 пайыз;
2) әлеуметтік салық бойынша –100 пайыз;
3) мұнай секторы ұйымдарынан түсетін түсімдерді қоспағанда, заңды тұлғалардан алынатын корпоративтік табыс салығы бойынша – 100 пайыз.
3. 2023 жылға арналған аудандық бюджетте аудандық бюджеттен облыстық бюджетке бюджеттік алып қоюлар көлемдері 974 984 мың теңге сомасында көзделсін.
4. Қазақстан Республикасының "2023–2025 жылдарға арналған республикалық бюджет туралы" Заңының 8-бабына сәйкес белгіленгені ескерілсін және басшылыққа алынсын:
2023 жылғы 1 қаңтардан бастап:
1) жалақының ең төмен мөлшері – 70 000 теңге;
2) зейнетақының ең төмен мөлшері – 53 076 мың теңге;
3) айлық есептік көрсеткіш – 3 450 теңге;
4) базалық әлеуметтік төлемдердің мөлшерін есептеу үшін ең төмен күнкөріс деңгейінің шамасы – 40 567 теңге.

5. Предусмотреть в районном бюджете на 2023 год объемы субвенций, передаваемых из районного бюджета в бюджеты города и сельских округов в сумме 259 619 тысяч тенге, в том числе:
городу Темир – 22 913 тысяч тенге;
Аксайскому сельскому округу – 43 874 тысяч тенге;
Алтыкарасускому сельскому округу – 31 889 тысяч тенге;
Жаксымайскому сельскому округу – 23 597 тысяч тенге;
Каиндинскому сельскому округу – 31 766 тысяч тенге;
Кенестускому сельскому округу – 31 028 тысяч тенге;
Кенкиякскому сельскому округу – 2 463 тысяч тенге;
Саркульскому сельскому округу– 11 540 тысяч тенге;
Таскопинскому сельскому округу – 28 801 тысяч тенге;
Шубаркудыкскому сельскому округу – 31 748 тысяч тенге.
6. Учесть в районном бюджете на 2023 год поступления кредитов из республиканского бюджета на реализацию мер социальной поддержки специалистов.
Распределение указанных сумм кредитов определяется на основании постановления акимата района.
7. Предусмотреть в районном и областном бюджете на 2023 год целевые текущие трансферты бюджетам городов и сельских округов:
1) на услуги по обеспечению деятельности акима города районного значения, села, поселка, сельского округа;
2) на освещение улиц в населенных пунктах;
3) на обеспечение санитарии населенных пунктов;
4) на благоустройство и озеленение населенных пунктов;
5) на реализация мероприятий для решения вопросов обустройства населенных пунктов в реализацию мер по содействию экономическому развитию регионов в рамках Государственной программы развития регионов до 2025 года;
6) на реализацию мероприятий по социальной и инженерной инфраструктуре в сельских населенных пунктах в рамках проекта "Ауыл – Ел бесігі";
7) на капитальный и средний ремонт автомобильных дорог в городах районного значения, селах, поселках, сельских округах;
8) на капитальные расходы государственного органа.
Распределение указанных сумм трансфертов определяется на основании постановления акимата района.
Сноска. Пункт 7 – в редакции решения маслихата Темирского района Актюбинской области от 14.06.2023 № 46 (вводится в действие с 01.01.2023).
8. Учесть в районном бюджете на 2023 год поступления целевых текущих трансфертов и трансфертов на развитие из Национального фонда Республики Казахстан и республиканского бюджета:
1) на развитие транспортной инфраструктуры;
2) на развитие и (или) обустройство инженерно–коммуникационной инфраструктуры;
3) на развитие системы водоснабжения и водоотведения в сельских населенных пунктах;
4) на развитие социальной и инженерной инфраструктуры в сельских населенных пунктах в рамках проекта "Ауыл-Ел бесігі";

5. 2023 жылға арналған аудандық бюджетте аудандық бюджеттен қала және ауылдық округтер бюджеттеріне берілетін субвенциялар көлемі 259 619 мың теңге сомасында көзделсін, оның ішінде:
Темір қаласына – 22 913 мың теңге;
Ақсай ауылдық округіне – 43 874 мың теңге;
Алтықарасу ауылдық округіне – 31 889 мың теңге;
Жақсымай ауылдық округіне – 23 597 мың теңге.
Қайыңды ауылдық округіне – 31 766 мың теңге;
Кеңестуы ауылдық округіне – 31 028 мың теңге;
Кеңкияқ ауылдық округіне – 2 463 мың теңге;
Саркөл ауылдық округіне – 11 540 мың теңге;
Тасқопа ауылдық округіне – 28 801 мың теңге;
Шұбарқұдық ауылдық округіне – 31 748 мың теңге.
6. 2023 жылға арналған аудандық бюджетте мамандарды әлеуметтік қолдау шараларын іске асыруға республикалық бюджеттен кредиттер түсімдері ескерілсін.
Аталған кредиттердің сомаларын бөлу аудан әкімдігінің қаулысы негізінде айқындалады.
7. 2023 жылға арналған аудандық және облыстық бюджетте қала және ауылдық округтер бюджеттеріне ағымдағы нысаналы трансферттер көзделсін:
1) аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімінің қызметін қамтамасыз ету жөніндегі қызметтерге;
2) елді мекендердегі көшелерді жарықтандыруға;
3) елді мекендердің санитариясын қамтамасыз етуге;
4) елді мекендерді абаттандыру мен көгалдандыруға;
5) өңірлерді дамытудың 2025 жылға дейінгі мемлекеттік бағдарламасы шеңберінде өңірлерді экономикалық дамытуға жәрдемдесу бойынша шараларды іске асыруға ауылдық елді мекендерді жайластыруды шешуге арналған іс-шараларды іске асыруға;
6) "Ауыл-Ел бесігі" жобасы шеңберінде ауылдық елді мекендердегі әлеуметтік және инженерлік инфрақұрылым бойынша іс-шараларды іске асыруға;
7) аудандық маңызы бар қалаларда, ауылдарда, кенттерде, ауылдық округтерде автомобиль жолдарын күрделі және орташа жөндеуге;
8) мемлекеттік органның күрделі шығыстарына.
Аталған трансферттерінің сомасын бөлу аудан әкімдігі қаулысы негізінде айқындалады.
Ескерту. 7 тармақ жаңа редакцияда - Ақтөбе облысы Темір аудандық мәслихатының 14.06.2023 № 46 шешімімен (01.01.2023 бастап қолданысқа енгізіледі).
8. 2023 жылға арналған аудандық бюджетте Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан және республикалық бюджеттен ағымдағы нысаналы трансферттердің және даму трансферттердің түсімдері ескерілсін:
1) көлік инфрақұрылымын дамытуға;
2) инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымды дамытуға және (немесе) жайластыруға;
3) ауылдық елді мекендердегі сумен жабдықтау және су бұру жүйелерін дамытуға;
4) "Ауыл-Ел бесігі" жобасы шеңберінде ауылдық елді мекендердегі әлеуметтік және инженерлік инфрақұрылымдарды дамытуға;

5) на обеспечение прав и улучшение качества жизни лиц с инвалидностью в Республике Казахстан;
6) на приобретение жилья коммунального жилищного фонда для социально уязвимых слоев населения.
Распределение указанных сумм трансфертов определяется на основании постановления акимата района.
Сноска. Пункт 8 – в редакции решения маслихата Темирского района Актюбинской области от 24.04.2023 № 10 (вводится в действие с 01.01.2023).
9. Учесть в районном бюджете на 2023 год поступления целевых текущих трансфертов и трансфертов на развитие из областного бюджета:
1) на выплату государственной адресной социальной помощи;
2) на обеспечение прав и улучшение качества жизни лиц с инвалидностью в Республике Казахстан;
3) на субсидирование затрат работодателя на создание специальных рабочих мест для трудоустройства лиц с инвалидностью;
4) на развитие продуктивной занятости;
5) на развитие системы квалификаций;
6) на реализацию мероприятий по социальной и инженерной инфраструктуре в сельских населенных пунктах в рамках проекта "Ауыл – Ел бесігі";
7) на развитие и (или) обустройство инженерно-коммуникационной инфраструктуры;
8) на развитие системы водоснабжения и водоотведения в сельских населенных пунктах;
9) на финансирование приоритетных проектов транспортной инфраструктуры;
10) на капитальный и средний ремонт автомобильных дорог районного значения и улиц населенных пунктов;
11) развитие социальной и инженерной инфраструктуры в сельских населенных пунктах в рамках проекта "Ауыл-Ел бесігі";
12) развитие индустриальной инфраструктуры в рамках национального проекта по развитию предпринимательства на 2021–2025 годы;
13) на капитальный ремонт многоквартирных жилых домов;
14) на благоустройство и озеленение населенных пунктов;
15) на развитие транспортной инфраструктуры.
Распределение указанных сумм трансфертов определяется на основании постановления акимата района.
Сноска. Пункт 9 – в редакции решения маслихата Темирского района Актюбинской области от 31.10.2023 № 87 (вводится в действие с 01.01.2023).
9-1. Предусмотреть в районном бюджете на 2023 год трансфертты на компенсацию потерь республиканского бюджета в связи с передачей функций.
Распределение указанных сумм трансфертов определяется на основании постановления акимата района.

5) Қазақстан Республикасында мүгедектігі бар адамдардың құқықтарын қамтамасыз етуге және өмір сүру сапасын жақсартуға;
6) халықтың әлеуметтік осал топтарына коммуналдық тұрғын үй қорынан тұрғын үй сатып алуға.
Аталған трансферттердің сомаларын бөлу аудан әкімдігінің қаулысы негізінде айқындалады.
Ескерту. 8 тармақ жаңа редакцияда - Ақтөбе облысы Темір аудандық мәслихатының 24.04.2023 № 10 шешімімен (01.01.2023 бастап қолданысқа енгізіледі).
9. 2023 жылға арналған аудандық бюджетте облыстық бюджеттен нысаналы ағымдағы трансферттер және даму трансферттердің түсімдері ескерілсін:
1) мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмекті төлеуге;
2) Қазақстан Республикасында мүгедектігі бар адамдардың құқықтарын қамтамасыз етуге және өмір сүру сапасын жақсартуға;
3) мүгедектігі бар адамдарды жұмысқа орналастыру үшін арнайы жұмыс орындарын құруға жұмыс берушінің шығындарын субсидиялауға;
4) еңбек нарығын дамытуға;
5) біліктілік жүйесін дамытуға;
6) "Ауыл–Ел бесігі" жобасы шеңберінде ауылдық елді мекендердегі әлеуметтік және инженерлік инфрақұрылым бойынша іс-шараларды іске асыруға;
7) инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымды дамытуға және (немесе) жайластыруға;
8) ауылдық елді мекендердегі сумен жабдықтау және су бұру жүйелерін дамытуға;
9) көлік инфрақұрылымының басым жобаларын қаржыландыруға;
10) аудандық маңызы бар автомобиль жолдарын және елді – мекендердің көшелерін күрделі және орташа жөндеуге;
11) "Ауыл-Ел бесігі" жобасы шеңберінде ауылдық елді мекендердегі әлеуметтік және инженерлік инфрақұрылымдарды дамытуға;
12) 2021 – 2025 жылдарға арналған кәсіпкерлікті дамыту жөніндегі ұлттық жоба шеңберінде индустриялық инфрақұрылымды дамытуға;
13) көп пәтерлі тұрғын үйлерді күрделі жөндеуге;
14) елді мекендерді абаттандыру және көгалдандыруға;
15) көлік инфрақұрылымын дамытуға.
Аталған трансферттердің сомаларын бөлу аудан әкімдігінің қаулысы негізінде айқындалады.
Ескерту. 9 тармақ жаңа редакцияда - Ақтөбе облысы Темір аудандық мәслихатының 31.10.2023 № 87 шешімімен (01.01.2023 бастап қолданысқа енгізіледі).
9-1. 2023 жылға арналған аудандық бюджетте функцияларды беруге байланысты республикалық бюджеттің шығындарын өтеуге арналған трансферттер көзделсін.
Аталған трансферттердің сомаларын бөлу аудан әкімдігінің қаулысы негізінде айқындалады.

Сноска. Решение дополнено пунктом 9-1 в соответствии с решением маслихата Темирского района Актюбинской области от 24.07.2023 № 64 (вводится в действие с 01.01.2023).
10. Утвердить резерв местного исполнительного органа района на 2023 год в сумме 0 тенге.
Сноска. Пункт 10 – в редакции решения маслихата Темирского района Актюбинской области от 24.07.2023 № 64 (вводится в действие с 01.01.2023).
11. Настоящее решение вводится в действие с 1 января 2023 года.
Секретарь Темирского
районного маслихата
Б. Шаимов

Ескерту. Шешім 9-1 тармақпен толықтырылды - Ақтөбе облысы Темір аудандық мәслихатының 24.07.2023 № 64 шешімімен (01.01.2023 бастап қолданысқа енгізіледі).
10. 10. 2023 жылға арналған ауданның жергілікті атқарушы органының резерві 0 теңге сомасында бекітілсін.
Ескерту. 10 тармақ жаңа редакцияда - Ақтөбе облысы Темір аудандық мәслихатының 24.07.2023 № 64 шешімімен (01.01.2023 бастап қолданысқа енгізіледі).
11. Осы шешім 2023 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі.
Темір аудандық
мәслихатының хатшысы
Б. Шаимов

67622
013
Капитальные расходы государственного органа
500
113
Целевые текущие трансферты нижестоящим бюджетам
254526
459
Отдел экономики и финансов района (города областного значения)
68074
001
Услуги по реализации государственной политики в области формирования и развития экономической политики, государственного планирования, исполнения бюджета и управления коммунальной собственностью района (города областного значения)
68074
02
Оборона
36410
1
Военные нужды
9140
122
Аппарат акима района (города областного значения)
9140
005
Мероприятия в рамках исполнения всеобщей воинской обязанности
9140
2
Организация работы по чрезвычайным ситуациям
27270
122
Аппарат акима района (города областного значения)
27270
006
Предупреждение и ликвидация чрезвычайных ситуаций масштаба района (города областного значения)
9935
007
Мероприятия по профилактике и тушению степных пожаров районного (городского) масштаба, а также пожаров в населенных пунктах, в которых не созданы органы государственной противопожарной службы
17335
06
Социальная помощь и социальное обеспечение
486042
1
Социальное обеспечение
3232
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
3232
005
Государственная адресная социальная помощь
3232
2
Социальная помощь
398254
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
398254
002
Программа занятости
81916
004
Оказание социальной помощи на приобретение топлива специалистам здравоохранения, образования, социального обеспечения, культуры, спорта и ветеринарии в сельской местности в соответствии с законодательством Республики Казахстан
36587
006
Оказание жилищной помощи
3030
007
Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов
125028
014
Оказание социальной помощи нуждающимся гражданам на дому
33299
017
Обеспечение нуждающихся лиц с инвалидностью протезно-ортопедическими, сурдотехническими и тифлотехническими средствами, специальными средствами передвижения, обязательными гигиеническими средствами, а также предоставление услуг санаторно-курортного лечения, специалиста жестового языка, индивидуальных помощников в соответствии с индивидуальной программой реабилитации лица с инвалидностью
47043
023
Обеспечение деятельности центров занятости населения
71351
9
Прочие услуги в области социальной помощи и социального обеспечения
84556
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
84556
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области обеспечения занятости и реализации социальных программ для населения

67622
013
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
500
113
Төменгі тұрған бюджеттерге берілетін нысаналы ағымдағы трансферттер
254526
459
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) экономика және қаржы бөлімі
68074
001
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) экономикалық саясаттын қалыптастыру мен дамыту, мемлекеттік жоспарлау, бюджеттік атқару және коммуналдық меншігін басқару саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
68074
02
Қорғаныс
36410
1
Әскери мұқтаждар
9140
122
Аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімінің аппараты
9140
005
Жалпыға бірдей әскери міндетті атқару шеңберіндегі іс-шаралар
9140
2
Төтенше жағдайлар жөнiндегi жұмыстарды ұйымдастыру
27270
122
Аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімінің аппараты
27270
006
Аудан (облыстық маңызы бар қала) ауқымындағы төтенше жағдайлардың алдын алу және оларды жою
9935
007
Аудандық (қалалық) ауқымдағы дала өрттерінің, сондай-ақ мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдары құрылмаған елдi мекендерде өрттердің алдын алу және оларды сөндіру жөніндегі іс-шаралар
17335
06
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамсыздандыру
486042
1
Әлеуметтiк қамсыздандыру
3232
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
3232
005
Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек
3232
2
Әлеуметтiк көмек
398254
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
398254
002
Жұмыспен қамту бағдарламасы
81916
004
Ауылдық жерлерде тұратын денсаулық сақтау, білім беру, әлеуметтік қамтамасыз ету, мәдениет, спорт және ветеринар мамандарына отын сатып алуға Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес әлеуметтік көмек көрсету
36587
006
Тұрғын үйге көмек көрсету
3030
007
Жергілікті өкілетті органдардың шешімі бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген топтарына әлеуметтік көмек
125028
014
Мұқтаж азаматтарға үйде әлеуметтiк көмек көрсету
33299
017
Оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектегі бар адамдарды протездік-ортопедиялық көмек, сурдотехникалық құралдар, тифлотехникалық құралдар, санаторий-курорттық емделу, міндетті гигиеналық құралдармен қамтамасыз ету, арнаулы жүріп-тұру құралдары, қозғалуға қиындығы бар бірінші топтағы мүгедектігі бар адамдарға жеке көмекшінің және есту бойынша мүгедектігі бар адамдарға қолмен көрсететін тіл маманының қызметтері мен қамтамасыз ету
47043
023
Жұмыспен қамту орталықтарының қызметін қамтамасыз ету
71351
9
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамтамасыз ету салаларындағы өзге де қызметтер
84556
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
84556
001
Жергілікті деңгейде халық үшін әлеуметтік бағдарламаларды жұмыспен қамтуды қамтамасыз етуді іске асыру саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер