Об утверждении Плана по управлению пастбищами и их использованию по городу Қонаев на 2023-2024 годы
Решение маслихата города Қонаев Алматинской области от 14 декабря 2022 года № 34-97
В соответствии с подпунктом 1) статьи 8 Закона Республики Казахстан "О пастбищах", маслихат города Қонаев РЕШИЛ:
1. Утвердить план по управлению пастбищами и их использованию по городу Қонаев на 2023-2024 годы согласно приложению к настоящему решению.
2. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Секретарь маслихата города Қонаев С. Нұрсолтанова
План по управлению пастбищами и их использованию по городу Қонаев на 2023-2024 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию по городу Қонаев (с/о Шенгельды, с/о Заречный, г. Қонаев) на 2023-2024 годы (далее – План) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" и "О пастбищах", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:
1)карту кормо-ботанического обследования пастбищ;
2)карту выпасных участков пастбищ по видам животных;
3) учет урожая по сезонам года;
4) определение кормозапаса по сезонам года;
5) составление календарных сроков выпаса;
6) нормы нагрузки выпаса;
7) схема перемещения животных;
8) карта оптимальных пастбищеоборотов.
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и юридических лиц в селе Шенгельды не предусмотрена в связи с неподходящими природно-климатическими условиями для отгонного животноводства и геоботаническими данными по которым установлен режим выпаса как весенне-летне-осенние пастбища.
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ и данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных физических и юридических лиц на 2022 год.

Қонаев қаласы бойынша 2023-2024 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарды бекіту туралы
Алматы облысы Қонаев қалалық мәслихатының 2022 жылғы 14 желтоқсандағы № 34-97 шешімі
Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 8-бабының 1) тармақшасына сәйкес, Қонаев қаласының мәслихаты ШЕШТІ:
1. Осы шешімнің қосымшасына сәйкес Қонаев қаласы бойынша 2023-2024 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспары бекітілсін.
2. Осы шешім алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қонаев қаласы мәслихатының хатшысы С. Нұрсолтанова
Қонаев қаласы бойынша 2023-2024 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және пайдалану жоспары
Қонаев қаласы бойынша ( Шеңгелді а/о, Заречный а/о, Қонаев қ.) осы жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2023-2024 жылдарға арналған жоспар (бұдан әрі-Жоспар) "Қазақстан Республикасы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" және "Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасының заңдарына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрі орынбасарының бұйрығына сәйкес әзірленді – "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы "Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 173 (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15090 болып тіркелген), "Жайылымдардың жалпы алаңына жүктеменің шекті жол берілетін нормасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 бұйрығымен (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11064 болып тіркелген).
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, азыққа деген қажеттілікті орнықты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болдырмау мақсатында қабылданады.
Жоспар мыналарды қамтиды:
1) жайылымдардың азықтық-ботаникалық зерттеу картасы;
2) мал түрлері бойынша жайылымдардың жайылымдық учаскелерінің картасын;
3) жыл мезгілдері бойынша егінді есепке алу;
4) жыл мезгілдері бойынша жем қорын айқындау;
5) жайылымның күнтізбелік мерзімдерін жасау;
6) жайылым жүктемесінің нормалары;
7) жануарларды жылжыту схемасы;
8) оңтайлы жайылым айналымдарының картасы.
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтерді, жеке және заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарлары санының 2022 жылға арналған деректерін ескере отырып қабылданды.

Общая площадь пастбищ на территории города Қонаев – 118712 га (с. Шенгельды – 85290 га, с. Заречный – 2700 га, г. Қонаев – 30722 га).
По климатическим условиям территория района относится к предгорной равнине. Климат резко-континентальный. Осадков выпадает за год в среднем 240-250 мм в год. Максимальное количество их приходится на весенний период.
Почвы представлены сероземами.
На 2022 год в селе Шенгельды насчитывается (личное подворье населения и поголовье крестьянских хозяйств и ТОО) крупного рогатого скота 7566 голов, в том числе дойные 2760 голов, мелкого рогатого скота (овцы и козы) 72782 голов, лошадей 1633 головы (таблица 1).
Сформированные гурты, отары, табуны сельскохозяйственных животных в селе Шенгельды по видам распределились следующим образом:
45 стада крупного рогатого скота;
78 отар мелкого рогатого скота;
8 табунов лошадей.
На 2022 год в городе Конаев насчитывается (личное подворье населения и поголовье крестьянских хозяйств и ТОО) крупного рогатого скота 2832 голов, в том числе дойные 1476 голов, мелкого рогатого скота (овцы и козы) 22371 голов, лошадей 1509 головы (таблица 1).
Сформированные гурты, отары, табуны сельскохозяйственных животных в городе Конаев по видам распределились следующим образом:
10 стада крупного рогатого скота;
55 отар мелкого рогатого скота;
9 табунов лошадей.
На 2022 год в селе Заречный насчитывается (личное подворье населения и поголовье крестьянских хозяйств и ТОО) крупного рогатого скота 1052 голов, в том числе дойные 530 голов, мелкого рогатого скота (овцы и козы) 3362 голов, лошадей 52 головы (таблица 1).
Сформированные гурты, отары, табуны сельскохозяйственных животных в селе Заречный по видам распределились следующим образом:
5 стада крупного рогатого скота;
10 отар мелкого рогатого скота;
1 табун лошадей.
По городу Қонаев сервитуты для прогона скота не установлены.
Таблица 1
Данные о численности поголовья сельскохозяйственных животных по городу Қонаев
Населенные пункты
население
к/х и ТОО
Всего
КРС
МРС
лошади
КРС
МРС
лошади
КРС
МРС
лошади
всего
в том числе дойные коровы
всего
в том числе дойные коровы
всего
в том числе дойные коровы
с. Шенгельды
3790
1850
31420
418
3776
910
41362
1215
7566
2760
72782
1633
Для обеспечения сельскохозяйственных животных пастбищными угодьями по селу Шенгельды имеются всего 85290 га пастбищ.
На основании вышеизложенного, согласно статье 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" для нужд местного населения по содержанию маточного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных потребность составляет 19425 га (таблица 2).
Данные о численности поголовья сельскохозяйственных животных по селу Заречный
Населенные пункты
население
к/х и ТОО
Всего
КРС
МРС
лошади
КРС
МРС
лошади
КРС
МРС
лошади
всего
в том числе дойные коровы
всего
в том числе дойные коровы
всего
в том числе дойные коровы
с. Заречный
792
410
2862
52
260
120
500
0
1052
530
3362
52
Для обеспечения сельскохозяйственных животных пастбищными угодьями по селу Заречный имеются всего 2700 га пастбищ.
На основании вышеизложенного, согласно статье 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" для нужд местного населения по содержанию маточного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных потребность составляет 7245 га (таблица 2).
Данные о численности поголовья сельскохозяйственных животных по городу Конаев
Населенные пункты
население
к/х и ТОО
КРС
МРС
лошади
КРС
МРС
лошади
всего
в том числе дойные коровы
всего
в том числе дойные коровы
г. Конаев
1332,0
690,0
8371
330,0
1500,0
786,0
14000
1179,0
продолжение таблицы
Всего
КРС
МРС
лошади
всего
в том числе дойные коровы
2832
1476,0
22371
1509
Для обеспечения сельскохозяйственных животных пастбищными угодьями по городу Конаев имеются всего 30722 га пастбищ.
На основании вышеизложенного, согласно статье 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" для нужд местного населения по содержанию маточного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных потребность составляет 7245 га (таблица 2).
Таблица 2
Потребность в пастбищах для нужд местного населения в выпасе маточного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных
Населенный пункт
Площадь пастбищ, (га)
Наличие дойных коров (гол.)
Норма потребности пастбищ на 1 гол., (га)
Потребность пастбищ, (га)
Не обеспечено пастбищами (га)
Излишки, (га)
1
с. Шенгельды

Қонаев қаласы аумағындағы жайылымдардың жалпы ауданы - 118712 га, оның ішінде Шеңгелді а/о – 85290 га, Заречный а/о – 2700 га, Қонаев қ. – 30722 га.
Шеңгелді ауылындағы жеке және заңды тұлғалардың шалғайдағы жайылымдарында ауыл шаруашылығы жануарларының басын орналастыру схемасы шалғайдағы мал шаруашылығы үшін қолайсыз табиғи-климаттық жағдайларға және көктемгі-жазғы-күзгі жайылым ретінде жайылым режимі белгіленген геоботаникалық деректерге байланысты көзделмеген.
Климаттық жағдайларға сәйкес ауыл аумағы тау етегіндегі жазыққа жатады. Климаты күрт континенталды. Жауын-шашын жылына орта есеппен 240-250 мм түседі. Олардың максималды саны көктемгі кезеңге келеді. Топырағы сұр топырақ.
2022 жылға Шеңгелді ауылында (халықтың жеке ауласы және шаруа қожалықтары мен ЖШС басы) ірі қара мал 7566 бас, оның ішінде сауын мал 2760 бас, ұсақ мал (қой мен ешкі) 72782 бас, жылқы 1633 бас (1-кесте) бар.
Шеңгелді ауылында қалыптасқан гурттар, отарлар, ауыл шаруашылығы жануарларының табындары түрлері бойынша былайша бөлінді:
45 ірі қара мал табыны;
78 ұсақ мал отары;
8 жылқы табыны.
2022 жылға Қонаев қаласында (халықтың жеке ауласы және шаруа қожалықтары мен ЖШС) ірі қара мал саны 2832 бас, оның ішінде сауын мал 1476 бас, ұсақ мал (қой мен ешкі) 22371 бас, жылқы 1509 Бас (1-кесте).
Қонаев қаласында қалыптасқан гурттар, отарлар, ауыл шаруашылығы жануарларының табындары түрлері бойынша былайша бөлінді:
10 ірі қара мал табыны;
55 ұсақ мал отары;
9 жылқы табыны.
2022 жылға Заречный ауылында (халықтың жеке ауласы және шаруа қожалықтары мен ЖШС басы) 1052 бас ірі қара, оның ішінде сауын 530 бас, ұсақ мал (қой мен ешкі) 3362 бас, 52 бас жылқы (1-кесте) бар.
Заречный ауылында қалыптасқан гурттар, отарлар, ауыл шаруашылығы жануарларының табындары түрлері бойынша былайша бөлінді:
5 ірі қара мал табыны;
10 ұсақ мал отары;
1 жылқы табыны.
Қонаев қаласы бойынша мал айдауға арналған сервитуттар белгіленбеген.
1- кесте
Қонаев қаласы бойынша ауыл шаруашылығы жануарлары басының саны туралы деректер
Елді-мекен
халық
ш/қ және ЖШС
ІҚМ
ҰҚМ
жылқы
ІҚМ
ҰҚМ
жылқы
барлығы
оның ішінде сауынды сиырлар
барлығы
оның ішінде сауынды сиырлар
Қонаев қ.
1332,0
690,0
8371
330,0
1500,0
786,0
14000
1179,0
кестенің жалғасы
Барлығы
ІҚМ
ҰҚМ
жылқы
барлығы
оның ішінде сауынды сиырлар
2832
1476,0
22371
1509
Ауыл шаруашылығы жануарларын жайылымдық жерлермен қамтамасыз ету үшін Қонаев қаласы бойынша небәрі 30722 га жайылым бар.
Жоғарыда баяндалғанның негізінде "Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабына сәйкес ауыл шаруашылығы жануарларының аналық (сауын) басын күтіп-бағу жөніндегі жергілікті халықтың мұқтаждықтары үшін қажеттілік 7245 га құрайды (2-кесте).
1- кесте
Заречный ауылдық округі бойынша ауыл шаруашылығы жануарлары басының саны туралы деректер
Елді-мекен
халық
ш/қ және ЖШС
Барлығы
ІҚМ
ҰҚМ
жылқы
ІҚМ
ҰҚМ
жылқы
ІҚМ
ҰҚМ
жылқы
барлығы
оның ішінде сауынды сиырлар
барлығы
оның ішінде сауынды сиырлар
барлығы
оның ішінде сауынды сиырлар
Заречный а/о
792
410
2862
52
260
120
500
0
1052
530
3362
52
Заречный ауылы бойынша ауыл шаруашылығы жануарларын жайылымдық жерлермен қамтамасыз ету үшін бар болғаны 2700 га жайылым бар.
Жоғарыда баяндалғанның негізінде "Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабына сәйкес ауыл шаруашылығы жануарларының аналық (сауын) басын күтіп-бағу жөніндегі жергілікті халықтың мұқтаждықтары үшін қажеттілік 7245 га құрайды (2-кесте).
1- кесте
Шеңгелді ауылдық округі бойынша ауыл шаруашылығы жануарлары басының саны туралы деректер
Елді-мекен
халық
ш/қ және ЖШС
ІҚМ
ҰҚМ
жылқы
ІҚМ
ҰҚМ
жылқы
барлығы
оның ішінде сауынды сиырлар
барлығы
оның ішінде сауынды сиырлар
Шеңгелді а/о
3790
1850
31420
418
3776
910
41362
1215
кестенің жалғасы
Барлығы
ІҚМ
ҰҚМ
жылқы
барлығы
оның ішінде сауынды сиырлар
7566
2760
72782
1633
Ауыл шаруашылығы жануарларын жайылымдық жерлермен қамтамасыз ету үшін Шеңгелді ауылы бойынша бар болғаны 85290 га жайылым бар.
Жоғарыда айтылғандардың негізінде "Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабына сәйкес ауыл шаруашылығы жануарларының аналық (сауын) басын күтіп-бағу жөніндегі жергілікті халықтың мұқтаждықтары үшін қажеттілік 19425 га құрайды (2-кесте).
2-кесте
Ауыл шаруашылығы жануарларының аналық (сауын) мал басын жаюға жергілікті халықтың мұқтаждығы үшін жайылымдарға қажеттілік
Елді мекен
Жайылым алаңы, (га)
Сауын сиырлар (бас)
1 басқа арналған жайылымға қажеттілік нормасы., (га)
Жайылымдарға қажеттілік, (га)
Жайылымдармен қамтамасыз етілмеген (га)
Артық, (га)
1
Шеңгелді а/о

3190
1850
10,5
19425
-16235
-
Дефицит пастбищных угодий в размере 16235 га необходимо восполнить за счет выпаса скота населения на землях запаса и лесного фонда района Конаев, а также перераспределения с/х животных для выпаса на землях запаса других районов Алматинской области.
Имеется потребность пастбищных угодий по выпасу других сельскохозяйственных животных местного населения в размере 91619 га, при норме нагрузки на одну голову крупного рогатого скота – 10,5 га/гол., овцы и козы – 2,1 га/гол., лошадей – 12,6 га/гол.
(таблица 3).
Потребность в пастбищах для нужд местного населения в выпасе маточного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных
Населенный пункт
Площадь пастбищ, (га)
Наличие дойных коров (гол.)
Норма потребности пастбищ на 1 гол., (га)
Потребность пастбищ, (га)
Не обеспечено пастбищами (га)
Излишки, (га)
1
с. Заречный
798
410
10,5
4305
-3507
-

3190
1850
10,5
19425
-16235
-
16235 га мөлшеріндегі жайылымдық алқаптардың тапшылығын Қонаев ауданының қор жерлерінде және орман қорында халықтың мал жаюы, сондай-ақ Алматы облысының басқа аудандарының қор жерлерінде жаю үшін ауыл/ш малдарын қайта бөлу есебінен толтыру қажет.
Жергілікті халықтың басқа ауыл шаруашылығы жануарларын жаю бойынша жайылымдық алқаптарға 91619 га мөлшерінде қажеттілік бар, бұл ретте бір бас ірі қара малға жүктеме нормасы – 10,5 га/бас., қой мен ешкі-2,1 га / бас., жылқылар-12,6 га / бас. (3-кесте).
Елді мекен
Жайылым алаңы, (га)
Сауын сиырлар (бас)
1 басқа арналған жайылымға қажеттілік нормасы., (га)
Жайылымдарға қажеттілік, (га)
Жайылымдармен қамтамасыз етілмеген (га)
Артық, (га)
1
Заречный а/о
798
410
10,5
4305
-3507
-

Сложившуюся потребность пастбищных угодий в размере 6447 га необходимо восполнить за счет выпаса скота населения на землях запаса и лесного фонда других районов Алматинской области – 3507 га.
Имеется потребность пастбищных угодий по выпасу других сельскохозяйственных животных местного населения в размере 10676 га, при норме нагрузки на одну голову крупного рогатого скота – 10,5 га/гол., овцы и козы – 2,1 га/гол., лошадей – 12,6 га/гол.
(таблица 3).
Потребность в пастбищах для нужд местного населения в выпасе маточного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных
Населенный пункт
Площадь пастбищ, (га)
Наличие дойных коров (гол.)
Норма потребности пастбищ на 1 гол., (га)
Потребность пастбищ, (га)
Не обеспечено пастбищами (га)
Излишки, (га)
1
г. Конаев

6447 га мөлшеріндегі жайылымдық алқаптардың қалыптасқан қажеттілігін Алматы облысының басқа аудандарының орман қоры мен Қор жерлерінде халықтың мал жаюы есебінен – 3507 га толтыру қажет.
Жергілікті халықтың басқа ауыл шаруашылығы жануарларын жаю бойынша 10676 га мөлшерінде жайылымдық алқаптарға қажеттілік бар, бұл ретте ірі қара малдың бір басына жүктеме нормасы – 10,5 га/бас., қой мен ешкі-2,1 га / бас., жылқылар-12,6 га / бас. (3-кесте).
Елді мекен
Жайылым алаңы, (га)
Сауын сиырлар (бас)
1 басқа арналған жайылымға қажеттілік нормасы., (га)
Жайылымдарға қажеттілік, (га)
Жайылымдармен қамтамасыз етілмеген (га)
Артық, (га)
1
Қонаев қ.

Приложение 1 к плану по управлению пастбищами и их использованию по городу Қонаев на 2023-2024 годы
карта кормо-ботанического обследования пастбищ по городу Қонаев
Приложение 2 к плану по управлению пастбищами и их использованию по городу Қонаев на 2023-2024 годы
карта выпасных участков пастбищ по видам животных по городу Қонаев
Приложение 3 к плану по управлению пастбищами и их использованию по городу Қонаев на 2023-2024 годы
схема пасбищеоборотов по городу Қонаев
Приложение 4 к плану по управлению пастбищами и их использованию по городу Қонаев на 2023-2024 годы
карта кормо-ботанического обследования пастбищ (с/о Шенгельды)
Приложение 5 к плану по управлению пастбищами и их использованию по городу Қонаев на 2023-2024 годы
карта выпасных участков пастбищ по видам животных (с/о Шенгельды)
Приложение 6 к плану по управлению пастбищами и их использованию по городу Қонаев на 2023-2024 годы
схема пасбищеоборотов (с/о Шенгельды)
Приложение 7 к плану по управлению пастбищами и их использованию по городу Қонаев на 2023-2024 годы
карта кормо-ботанического обследования пастбищ (с/о Заречный)
Приложение 8 к плану по управлению пастбищами и их использованию по городу Қонаев на 2023-2024 годы
карта выпасных участков пастбищ по видам животных (с/о Заречный)
Приложение 9 к плану по управлению пастбищами и их использованию по городу Қонаев на 2023-2024 годы
схема пасбищеоборотов (с/о Заречный)

Қонаев қаласы бойынша 2023-2024 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарға 1-қосымшасы
Қонаев қаласы жайылымдардың азықтық-ботаникалық зерттеу картасы
Қонаев қаласы бойынша 2023-2024 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарға 2-қосымшасы
Қонаев қаласындағы жануарлар түрлері бойынша жайылымдық учаскелерінің картасы
Қонаев қаласы бойынша 2023-2024 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарға 3-қосымшасы
Қонаев қаласы бойынша оңтайлы жайылым айналымдарының картасы
Қонаев қаласы бойынша 2023-2024 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарға 4-қосымшасы
жайылымдардың азықтық-ботаникалық зерттеу картасы ( Шеңгелді а/о)
Қонаев қаласы бойынша 2023-2024 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарға 5-қосымшасы
жануарлар түрлері бойынша жайылымдық учаскелерінің картасы (Шеңгелді а/о)
Қонаев қаласы бойынша 2023-2024 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарға 6-қосымшасы
оңтайлы жайылымдар айналымының картасы (Шеңгелді а/о)
Қонаев қаласы бойынша 2023-2024 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарға 7-қосымшасы
карта кормо-ботанического обследования пастбищ (с/о Заречный)
Қонаев қаласы бойынша 2023-2024 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарға 8-қосымшасы
карта выпасных участков пастбищ по видам животных (с/о Заречный)
Қонаев қаласы бойынша 2023-2024 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарға 9-қосымшасы
оңтайлы жайылымдар айналымының картасы (Заречный а/о)