О внесении изменений и дополнений в некоторые приказы Министра финансов Республики Казахстан
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 22 февраля 2022 года № 197. Отменен приказом Министра финансов Республики Казахстан от 4 апреля 2025 года № 149.
Сноска. Отменен приказом Министра финансов РК от 04.04.2025 № 149.
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 18 сентября 2014 года № 403 "Некоторые вопросы Единой бюджетной классификации Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 9756) следующие изменения и дополнения:
в Единой бюджетной классификации Республики Казахстан, утвержденной указанным приказом:
в классификацию поступлений бюджета:
в категории 1 "Налоговые поступления":
в классе 05 "Внутренние налоги на товары, работы и услуги":
в подклассе 4 "Сборы за ведение предпринимательской и профессиональной деятельности":
специфику 02 "Лицензионный сбор за право занятия отдельными видами деятельности" изложить в следующей редакции:
"02 Сбор за право занятия отдельными видами деятельности (сбор за выдачу лицензий на занятие отдельными видами деятельности)";
специфику 32 "Сбор за выдачу разрешительных документов для участников банковского и страхового рынков" изложить в следующей редакции:
"32 Сбор за выдачу разрешительных документов, согласия для участников банковского и страхового рынков";
специфику 33 "Сбор за выдачу и (или) продление разрешения работодателям на привлечение иностранной рабочей силы в Республику Казахстан" изложить в следующей редакции:
"33 Сбор за выдачу или продление разрешения на привлечение иностранной рабочей силы в Республику Казахстан";
специфику 35 "Сбор за сертификацию в сфере гражданской авиации" изложить в следующей редакции:
"35 Сбор за выдачу сертификатов, выдаваемых уполномоченной организацией в сфере гражданской авиации, на соответствие сертификационным требованиям, установленным законодательством Республики Казахстан и деятельность авиации";
дополнить спецификой 36 следующего содержания:
"36 Сбор за выдачу документа, подтверждающего резидентство иностранца или лица без гражданства, являющегося инвестиционным резидентом Международного финансового центра "Астана"";
в подклассе 5 "Налог на игорный бизнес":
специфику 02 "Фиксированный налог" исключить;
в категории 2 "Неналоговые поступления":
в классе 01 "Доходы от государственной собственнности":
в подклассе 6 "Вознаграждения за размещение бюджетных средств на банковских счетах":
специфику 01 "Вознаграждения по депозитам Правительства Республики Казахстан в Национальном Банке Республики Казахстан" изложить в следующей редакции:
"01 Вознаграждения по депозитам Правительства Республики Казахстан в Национальном Банке Республики Казахстан и на ежедневный остаток денег на едином казначейском счете";
в функциональной классификации расходов бюджета:
в функциональной группе 08 "Культура, спорт, туризм и информационное пространство":
в функциональной подгруппе 1 "Деятельность в области культуры":
по администратору бюджетных программ 802 "Отдел культуры, физической культуры и спорта района (города областного значения)":

Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің кейбір бұйрықтарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2022 жылғы 22 ақпандағы № 197 бұйрығы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2025 жылғы 4 сәуірдегі № 149 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Қаржы министрінің 04.04.2025 № 149 бұйрығымен.
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Қазақстан Республикасының Бірыңғай бюджеттік сыныптамасының кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2014 жылғы 18 қыркүйектегі № 403 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9756 болып тіркелген, "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде 2014 жылғы 17 қазанда жарияланған) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қазақстан Республикасының Бірыңғай бюджеттік сыныптамасында:
бюджет түсiмдерiнiң сыныптамасы:
1 санат "Салықтық түсімдер":
05 сыныбы "Тауарларға, жұмыстарға және қызметтерге салынатын iшкi салықтар":
4 кіші сыныбында "Кәсiпкерлiк және кәсiби қызметтi жүргiзгенi үшiн алынатын алымдар":
"Жекелеген қызмет түрлерiмен айналысу құқығы үшiн алынатын лицензиялық алым" 02 ерекшелігі келесі редакцияда жазылсын:
02 "Жекелеген қызмет түрлерімен айналысу құқығы үшін алым (жекелеген қызмет түрлерімен айналысуға арналған лицензияларды бергені үшін алым)";
"Банк және сақтандыру нарықтарына қатысушылар үшін рұқсат беру құжаттарын бергені үшін алым" 32 ерекшелігі келесі редакцияда жазылсын:
32 "Банк және сақтандыру нарықтарына қатысушылар үшін рұқсат беру құжаттарын, келісім бергені үшін алым";
"Жұмыс берушілерге Қазақстан Республикасына шетелдік жұмыс күшін тартуға рұқсатты бергені және (немесе) ұзартқаны үшін алым" 33 ерекшелігі келесі редакцияда жазылсын:
33 "Қазақстан Республикасына шетелдік жұмыс күшін тартуға рұқсатты бергені немесе ұзартқаны үшін алым";
"Азаматтық авиация саласындағы сертификат үшін алым" 35 ерекшелігі келесі редакцияда жазылсын:
35 "Азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйым Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалануды және авиация қызметін реттейтін Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген сертификаттау талаптарына сәйкестігіне беретін сертификаттарды бергені үшін алым";
мынадай мазмұндағы 36 ерекшелікпен толықтырылсын:
36 "Астана" халықаралық қаржы орталығының инвестициялық резиденті болып табылатын шетелдіктің немесе азаматтығы жоқ адамның резиденттігін растайтын құжаттың берілгені үшін алым республикалық бюджетке түсетiн салықтық түсiмдер болып табылады.";
5 кіші сыныбында "Ойын бизнесіне салық":
"Тіркелген салық" 02 ерекшелігі алынып тасталсын;
2 санат "Салықтық емес түсiмдер":
01 сыныбы "Мемлекеттік меншіктен түсетін кірістер":
6 кіші сыныбында "Бюджет қаражатын банк шоттарына орналастырғаны үшін сыйақылар":
"Қазақстан Республикасы Үкіметінің Қазақстан Республикасы Ұлттық банкіндегі депозиттері бойынша сыйақылар" 01 ерекшелігі келесі редакцияда жазылсын:
01 "Қазақстан Республикасы Үкіметінің Қазақстан Республикасы Ұлттық банкіндегі депозиттері бойынша және бірыңғай қазынашылық шоттағы ақшаның күн сайынғы қалдығына сыйақылар".
бюджет шығыстарының функционалдық сыныптамасында:
08 "Мәдениет, спорт, туризм және ақпараттық кеңістiк" функционалдық тобында:
1 "Мәдениет саласындағы қызмет" функционалдық кіші тобында:
802 "Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) мәдениет, дене шынықтыру және спорт бөлімі" бюджеттік бағдарламалар әкімшісі бойынша:

по бюджетным программам 005 "Поддержка культурно-досуговой работы" и 025 "Обеспечение сохранности историко-культурного наследия и доступа к ним":
дополнить бюджетной подпрограммой 049 следующего содержания:
"049 За счет субвенций из республиканского бюджета на культуру, спорт, туризм и информационное пространство";
в функциональной подгруппе 2 "Спорт":
по администратору бюджетных программ 802 "Отдел культуры, физической культуры и спорта района (города областного значения)":
по бюджетным программам 006 "Развитие массового спорта и национальных видов спорта", 007 "Проведение спортивных соревнований на районном (города областного значения) уровне" и 008 "Подготовка и участие членов сборных команд района (города областного значения) по различным видам спорта на областных спортивных соревнованиях":
дополнить бюджетной подпрограммой 049 следующего содержания:
"049 За счет субвенций из республиканского бюджета на культуру, спорт, туризм и информационное пространство";
в функциональной подгруппе 3 "Информационное пространство":
по администратору бюджетных программ 470 "Отдел внутренней политики и развития языков района (города областного значения)":
по бюджетным программам 005 "Услуги по проведению государственной информационной политики" и 008 "Развитие государственного языка и других языков народа Казахстана":
дополнить бюджетной подпрограммой 049 следующего содержания:
"049 За счет субвенций из республиканского бюджета на культуру, спорт, туризм и информационное пространство";
по администратору бюджетных программ 802 "Отдел культуры, физической культуры и спорта района (города областного значения)":
по бюджетной программе 004 "Функционирование районных (городских) библиотек":
дополнить бюджетной подпрограммой 049 следующего содержания:
"049 За счет субвенций из республиканского бюджета на культуру, спорт, туризм и информационное пространство";
в функциональной подгруппе 9 "Прочие услуги по организации культуры, спорта, туризма и информационного пространства":
по администратору бюджетных программ 470 "Отдел внутренней политики и развития языков района (города областного значения)":
по бюджетным программам 001 "Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области информации, укрепления государственности и формирования социального оптимизма граждан, развития языков" и 004 "Реализация мероприятий в сфере молодежной политики":
дополнить бюджетной подпрограммой 049 следующего содержания:
"049 За счет субвенций из республиканского бюджета на культуру, спорт, туризм и информационное пространство";
по администратору бюджетных программ 802 "Отдел культуры, физической культуры и спорта района (города областного значения)":
по бюджетной программе 001 "Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области культуры, физической культуры и спорта":
дополнить бюджетной подпрограммой 049 следующего содержания:
"049 За счет субвенций из республиканского бюджета на культуру, спорт, туризм и информационное пространство";
в функциональной группе 09 "Топливно-энергетический комплекс и недропользование":
в функциональной подгруппе 1 "Топливо и энергетика":
по администратору бюджетных программ 343 "Управление топливно-энергетического комплекса и коммунального хозяйства города республиканского значения, столицы":

005 "Мәдени-демалыс жұмысын қолдау" және 025 "Тарихи-мәдени мұраны сақтауды және оған қолжетімділікті қамтамасыз ету" бюджеттік бағдарламалар бойынша:
мынадай мазмұндағы 049 бюджеттік кіші бағдарламамен толықтырылсын:
"049 Республикалық бюджеттен мәдениетке, спортқа, туризмге және ақпараттық кеңістiкке берілетін субвенциялар есебінен";
2 "Спорт" функционалдық кіші тобында:
802 "Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) мәдениет, дене шынықтыру және спорт бөлімі" бюджеттік бағдарламалар әкімшісі бойынша:
006 "Ұлттық және бұқаралық спорт түрлерін дамыту", 007 "Аудандық (облыстық маңызы бар қалалық) деңгейде спорттық жарыстар өткiзу" және 008 "Әртүрлi спорт түрлерi бойынша аудан (облыстық маңызы бар қала) құрама командаларының мүшелерiн дайындау және олардың облыстық спорт жарыстарына қатысуы" бюджеттік бағдарламалар бойынша:
мынадай мазмұндағы 049 бюджеттік кіші бағдарламамен толықтырылсын:
"049 Республикалық бюджеттен мәдениетке, спортқа, туризмге және ақпараттық кеңістiкке берілетін субвенциялар есебінен";
3 "Ақпараттық кеңiстiк" функционалдық кіші тобында:
470 "Аудандық (облыстық маңызы бар қаланың) ішкі саясат және тілдерді дамыту бөлімі" бюджеттік бағдарламалар әкімшісі бойынша:
005 "Мемлекеттік ақпараттық саясат жүргізу жөніндегі қызметтер" және 008 "Мемлекеттiк тiлдi және Қазақстан халқының басқа да тiлдерін дамыту" бюджеттік бағдарламалар бойынша:
мынадай мазмұндағы 049 бюджеттік кіші бағдарламамен толықтырылсын:
"049 Республикалық бюджеттен мәдениетке, спортқа, туризмге және ақпараттық кеңістiкке берілетін субвенциялар есебінен";
802 "Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) мәдениет, дене шынықтыру және спорт бөлімі" бюджеттік бағдарламалар әкімшісі бойынша:
004 "Аудандық (қалалық) кiтапханалардың жұмыс iстеуi" бюджеттік бағдарлама бойынша:
мынадай мазмұндағы 049 бюджеттік кіші бағдарламамен толықтырылсын:
"049 Республикалық бюджеттен мәдениетке, спортқа, туризмге және ақпараттық кеңістiкке берілетін субвенциялар есебінен";
9 "Мәдениет, спорт, туризм және ақпараттық кеңiстiктi ұйымдастыру жөнiндегi өзге де қызметтер" функционалдық кіші тобында:
470 "Аудандық (облыстық маңызы бар қаланың) ішкі саясат және тілдерді дамыту бөлімі" бюджеттік бағдарламалар әкімшісі бойынша:
001 "Жергiлiктi деңгейде ақпарат, мемлекеттілікті нығайту және азаматтардың әлеуметтік оптимизімін қалыптастыру саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер" және 004 "Жастар саясаты саласында іс-шараларды іске асыру" бюджеттік бағдарламалар бойынша:
мынадай мазмұндағы 049 бюджеттік кіші бағдарламамен толықтырылсын:
"049 Республикалық бюджеттен мәдениетке, спортқа, туризмге және ақпараттық кеңістiкке берілетін субвенциялар есебінен";
802 "Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) мәдениет, дене шынықтыру және спорт бөлімі" бюджеттік бағдарламалар әкімшісі бойынша:
001 "Жергілікті деңгейде мәдениет, дене шынықтыру және спорт саласында мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер" бюджеттік бағдарлама бойынша:
мынадай мазмұндағы 049 бюджеттік кіші бағдарламамен толықтырылсын:
"049 Республикалық бюджеттен мәдениетке, спортқа, туризмге және ақпараттық кеңістiкке берілетін субвенциялар есебінен";
09 "Отын-энергетика кешенi және жер қойнауын пайдалану" функционалдық тобында:
1 "Отын және энергетика" функционалдық кіші тобында:
343 "Республикалық маңызы бар қаланың, астананың отын-энергетикалық кешені және коммуналдық шаруашылық басқармасы" бюджеттік бағдарламалар әкімшісі бойынша:

дополнить бюджетной программой 050 и бюджетными подпрограммами 011 и 015 следующего содержания:
"050 Субсидирование затрат энергопроизводящих организаций на приобретение топлива для бесперебойного проведения отопительного сезона
011 За счет трансфертов из республиканского бюджета
015 За счет средств местного бюджета".
2. Отменен приказом Министра финансов РК от 04.04.2025 № 150.
3. Департаменту бюджетного законодательства Министерства финансов Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) направление копии настоящего приказа на государственном и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр финансов
Республики Казахстан
Е. Жамаубаев

мындай мазмұндағы 011 және 015 бюджеттік кіші бағдарламалары бар 050 бюджеттік бағдарламамен толықтырылсын:
"050 Жылыту маусымын іркіліссіз өткізу үшін энергия өндіруші ұйымдардың отын сатып алуға шығындарын субсидиялау
011 Республикалық бюджеттен берілетін трансферттер есебiнен
015 Жергілікті бюджет қаражаты есебінен".
2. Күші жойылды – ҚР Қаржы министрінің 04.04.2025 № 150 бұйрығымен.
3. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Бюджет заңнамасы департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) Осы бұйрықтың көшірмесін мемлекеттік және орыс тілдерінде Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне ресми жариялау және енгізу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберілуін;
2) Осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
Е. Жамаубаев