Об утверждении Плана по управлению пастбищами и их использованию по Жуалынскому району на 2022-2023 годы
Решение Жуалынского районного маслихата Жамбылской области от 8 сентября 2022 года № 30-2
В соответствии со статьей 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", подпунктом 1) статьи 8 и статьей 13 Закона Республики Казахстан "О пастбищах", Жуалынский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить План по управлению пастбищами и их использованию по Жуалынскому району на 2022-2023 годы согласно приложениям 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14 к настоящему решению.
2. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Секретарь районного
маслихата Е. Тлеубеков
Приложение 1 к решению
Жуалынского районого
маслихата от 08 сентября 2022
года №30-2
План по управлению пастбищами и их использованию по селу Бауыржан Момышулы на 2022-2023 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию по селу Бауыржан Момышулы на 2022-2023 годы (далее - План) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан "О пастбищах", "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года №173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" и приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года №3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ".
План содержит:
1) схему (карту) расположения пастбищ на территории села Бауыржан Момышулы в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов (приложение 1);
2) приемлемые схемы пастбищеоборотов (приложение 2);
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры (приложение 3):
4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды (приложение 4);

Жуалы ауданы бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2022-2023 жылдарға арналған жоспарын бекіту туралы
Жамбыл облысы Жуалы аудандық мәслихатының 2022 жылғы 8 қыркүйектегі № 30-2 шешімі
"Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабына және "Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасының Заңының 8-бабының 1) тармақшасына, 13-бабына сәйкес, Жуалы аудандық мәслихаты ШЕШТІ:
1. Жуалы ауданы бойынша жайылымдарды басқару мен оларды пайдалану жөніндегі 2022-2023 жылдарға арналған жоспары осы шешімнің 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14-қосымшаларына сәйкес бекітілсін.
2. Осы шешімнің орындалуын бақылау аудандық мәслихаттың әкімшілік-аумақтық құрылым, аумақты әлеуметтік-экономикалық дамыту, бюджет және жергілікті салықтар мәселелері, адамдардың құқығын қорғау жөніндегі тұрақты комиссиясына жүктелсін.
3. Осы шешім оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Аудандық мәслихат
хатшысы Е. Тлеубеков
Жуалы аудандық мәслихатының
2022 жылғы 08 қыркүйектегі
№30-2 шешіміне 1-қосымша
Бауыржан Момышұлы ауылы бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2022-2023 жылдарға арналған жоспар
Бауыржан Момышұлы ауылы бойынша 2022-2023 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар (бұдан әрі - Жоспар) Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" (бұдан әрі - Жайылымдар туралы Заң), Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңдарына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" №173 бұйрығына және Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті жол берілетін нормасын бекіту туралы" №3-3/332 бұйрығына сәйкес жүзеге асырылады.
Жоспар құрамында:
1)құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Бауыржан Момышұлы ауылдық округінің аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы) (1-қосымша);
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемалары (2-қосымша);
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген карта (3-қосымша);
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы (4-қосымша);

5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяиственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища (приложение 5);
6) схему размещения поголовья сельскохозяиственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при селе Бауыржан.Момышулы (приложение 6);
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных (приложение 7);
8) Карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, необходимых для удовлетворения нужд населения для выпаса сельскохозяйтвенных животных личного подворья, в зависимости от местных условий и особенностей (приложение 8).
План принят с учетом сведений о состоянии: геоботанического обследования пастбищ; сведений о ветеринарно-санитарных объектах; численности поголовья сельскохозяиственных животных с указанием их владельцев – пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц; данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных; сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах; особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах; сведений о сервитутах для прогона скота; иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами и в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
По административно-территориальному делению в селе Бауыржан Момышулы имеется 1 населенный пункт.
Общая площадь территории селе Бауыржан Момышулы составляет 6983га, из них пашни – 969 га, пастбищные земли – 4361 га.
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения – 5379 га;
земли населенных пунктов - 1604 га;
другие земли – 406 га;
прочие земли для нужд промышленности, транспорта, связи, космической деятельности, обороны, национальной безопасности и несельскохозяйственного назначения – 53 га.
По природным условиям территория села Бауыржан Момышулы резко-континентальный, зима суровая, часто бывают метели, умеренное жаркое лето, годовое количество осадков невелико. На пастбищах, богатых природными травами, встречается множество видов растений.
Почвы в основном карбонатные, светло-коричневые.
Почвы в основном карбонатные, светло-коричневые.

5) жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы (5-қосымша);
6) ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы (6-қосымша);
7) ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі (7-қосымша);
8) жергілікті жағдайлар мен ерекшеліктерге қарай жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаюға халық мұқтажын қанағаттандыру үшін қажетті жайылымдардың сыртқы мен ішкі шекаралары және алаңдары белгіленген карта (8-қосымша);
Жоспар: Жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтер; ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтер; иелерін – жайылым пайдаланушыларды, жеке және (немесе) заңды тұлғаларды көрсете отырып, ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы деректер; ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер; шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтер; екпе және аридтік жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері; малды айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер; мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген өзге де деректер ескеріле отырып жайылымдарды ұтымды пайдалану, азыққа қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозуын болдырмау мақсатында қабылданды.
Бауыржан Момышұлы ауылы аумағының жалпы көлемі 6983 гектар, оның ішінде егістік – 969 гектар, жайылым жерлері – 4361 гектар.
Жер санаттары бойынша бөлінеді:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 5379 гектар;
елді мекендер жері -1604 гектар;
өнеркәсіп, көлік, байланыс, ғарыш қызметі, қорғаныс, ұлттық қауіпсіздік мұқтажына арналған және ауыл шаруашылығына арналмаған өзге де жер - 53 гектар;
Табиғи жағдайлар бойынша Бауыржан Момышұлы ауылының аумағы күрт континенттік, қысы қатал, жиі қарлы боран соғады, жазы орташа ыстық, жылдық жауын-шашын мөлшері аз. Табиғи шөптерге бай жайылымдарда өсімдіктердің көптеген түрлері кездеседі.
Топырақ негізінен ақшыл қоңыр карбонатты.

На территории села Бауыржан Момышулы имеется 1 ветеринарный пункт, 1 биотермическая яма, 1 убойная площадка.
На 1 января 2022 года в селе Бауыржан Момышулы насчитывается (личное подворье населения и поголовье ТОО, КХ) крупного рогатого скота 2032 голов, из них маточное поголовье 840 голов, овец и коз 5586 голов, лошадей 461 голов. Из них поголовье скота в личном подворье населения крупного рогатога скота - 1874 голов, из них маточное поголовье - 730 голов, овец и коз 4466 голов, лошадей - 354 голов. Площадь пастбищ -260 га.
Поголовье скота в крестьянских и фермерских хозяйствах: крупный рогатый скот - 158 головы, из них маточное поголовье - 76 головы, овец и коз 1120 голов, лошадей 107 голов. Площадь пастбищ крестьянских хозяйств составляет 4361 гектар.
Для обеспечения сельскохозяйственных животных пастбищными угодьями имеются всего 4621 га, в черте населенных пунктов числится 260 га пастбищ.
В селе Бауыржан Момышулы насчитывается 6 стада КРС.
В населенном пункте отсутствуют культурные и аридные пастбища. Сервитуты для прогона скота не установлены.
Согласно статьи 15 Закона О пастбищах для нужд местного населения по содержанию маточного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных при имеющихся пастбищных угодьях населенных пунктов в размере 260 га, потребность составляет 2336 га, при норме нагрузки 0,8*4 га*730 голов.
Имеется потребность пастбищных угодий по выпасу других сельскохозяйственных животных местного населения в размере 5538 га. При допустимой норме нагрузки на общую площадь пастбищ составляет КРС-0,8*4 га*гол., овец и коз - 0,1*4 га*гол., лошадей - 1*4 га*гол.
Потребность:
Для КРС - 1144*0,8*4 га=3660,8 га;
Для овец и коз - 4466*0,1*4 га=1786,4 га;
Для лошадей - 354*1*4 га=1416 га.
Всего: 6863 га.
Сложившуюся потребность пастбищ в размере 3673,8 га необходимо восполнить за счет выпаса сельскохозяйственных животных населения на пастбищных угодьях, принадлежащих Гульжан Панеевой (КХ "Өсер") - 18,8 га, ХК "Бабичев" - 17,3 га, Гулбана Исмаиловой ( КХ "Азамат") - 91,8 га, Нурболат Айсенову (КХ "Нур") - 101,1 га, Еркебулан Саурыкову (КХ "Жасулан") - 529 га, Садык Нурсеитову (КХ "Дидар") - 19,3 га, Мырзайым Тойшыбекову (КХ "Төре") - 9,57 га , Шалгын Копбаеву (КХ "Олжа") - 395,6 га, Рустем Тлебаеву - 300 га, Габит Чукенову - 1216 га, Галымжан Кайнарбекову - 325,41 га, Кайрат Абдуалиеву - 300 га, Ергали Кадырову - 250 га.
Пути решения необходимых недостающих пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных местного населения села Бауыржан Момышулы согласно приложению 5 к настоящему плану:

Бауыржан Момышұлы ауылында 1 мал дәрігерлік пункт, 1 биотермиялық шұңқыр, 1 мал сою алаңы бар.
2022 жылдың 1 қаңтарына Бауыржан Момышұлы ауылында (халықтың жеке ауласы және ЖШС, ШҚ) ірі қара мал 2032 бас, оның ішінде 840 бас аналық мал, 5586 бас қой мен ешкі, 461 бас жылқы бар. Оның ішінде халықтың жеке ауласындағы мал басы: ірі қара мал 1874 бас, оның ішінде 730 бас аналық мал, қой мен ешкі 4466 бас, жылқы 354 бас. Жайылым алаңы - 260 гектар.
ЖШС, шаруа және фермерлік қожалықтарындағы мал басы: ірі қара мал 158 бас, оның ішінде 76 бас аналық мал, қой мен ешкі 1120 бас, жылқы 107 бас. ЖШС, шаруа және фермер қожалықтарының жайылымдар алаңы 4361 гектарды құрайды.
Ауыл шаруашылығы малдарын жайылымдық алқаптармен қамтамасыз ету үшін барлығы 4621 гектар, елді мекен аумағы шегінде 260 гектар жайылымдар бар.
Бауыржан Момышұлы ауылында ІҚМ - 6 табын бар.
Елді мекенде екпе және аридті жайылымдар жоқ, мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.
Жайылымдар туралы Заңның 15-бабына сәйкес жергілікті халықтың мұқтаждығы үшін ауыл шаруашылығы жануарларының аналық (сауын) мал басын ұстау бойынша жайылымдық алқаптарында 260 гектар көлемінде, жүктеме нормасы 0,8*4 га*730 бас болғанда қажеттілік 2336 га құрайды.
Жергілікті халықтың басқа да ауыл шаруашылығы малдарын жаю бойынша жайылымдық жер қажеттілігі 5538 га. Жайылымдардың жалпы алаңдарына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасы бойынша ІҚМ - 0,8*4 га *бас, қой мен ешкі – 0,1*4 га *бас, жылқы –1*4 га*бас.
Қажеттілік:
ІҚМ үшін - 1144*0,8*4 га = 3660,8 га;
Қой мен ешкі үшін - 4466*0,1*4 га = 1786,4 га;
Жылқы үшін – 354 бас*1*4 га = 1416 га;
Барлығы 6863,2 га.
3673,8 га көлемінде қалыптасқан жайылымдар қажеттілігін 18,8 га - Гульжан Панееваға ("Өсер" ШҚ), 17,3 га - "Бабичев" ШҚ-ға, 91,8 га - Гулбана Исмаиловаға ("Азамат" ШҚ), 101,1 га Нурболат Айсеновке ("Нұр" ШҚ), 529 га - Еркебулан Саурыковқа ("Жасулан" ШҚ), 19,3 га - Садык Нурсеитовке ("Дидар" ШҚ), 9,57 га - Мырзайым Тойшыбековке ("Төре" ШҚ), 395,6 га - Шалғын Көпбаевқа ("Олжа" ШҚ), 300 га - Рустем Тлебаевқа, 1216 га - Ғабит Чукеновке, 325,41 га - Ғалымжан Кайнарбековке, 300 га - Кайрат Абдуалиевке, 250 га - Ерғали Кадыровқа тиесілі жайылымдық жерлерде жаю есебінен өтеуге болады.
Осы Жоспардың 5-қосымшасына сәйкес, Бауыржан Момышұлы ауылының жергілікті халқының ауыл шаруашылығы жануарларының мал басына қажетті жетіспейтін жайылымды шешу жолы:

1)выпас сельскохозяйственных животных местного населения (183 голов крупного рогатого скота) на 586 га пашни (после уборки урожая) и пастбищ в горных районах, принадлежащих крестьянским хозяйствам по согласованию.
КРС – 183*0,8*4 га=586 га.
2)заключены меморандумы по групповому размещению сельскохозяйственных животных на 1368,8 га земель, принадлежащих крестьянам, имеющим отгонные пастбища в горной зоне.
КРС – 427*0,8*4 га=1366,4 га.
3) за счет размещения 120 голов КРС местного населения села Бауыржан Момышулы на 384 га отгонных пастбищах Мынбулакского сельского округа.
КРС – 120*0,8*4 га=384 га.
4) за счет количества поголовья скота, находящего на откорме на стойлах будет сэкономлено 2592 га земли.
Лошади – 481*1*4 га=1924 га.
Овцы и козы – 1670*0,1*4 га=668 га.
Всего: 2592 га.
5)выпас 204 голов лошадей, овец и коз 2796 голов Каратауском пастбище "Курама".
Лошади – 204*1*4 га=816 га.
Овцы и козы – 2796*0,1*4 га=1118,4 га
Всего: 1934,4 га.
Все необходимые 6862,8 га пастбищ необходимо восполнить в соответствии с вышеуказанными подпунктами.
Приложение 1 к плану
по управлению пастбищами и
их использованию на 2022-2023
годы по селу Бауыржан
Момышулы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории села Бауыржан Момышулы в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Условные обозначение:
Список собственников земельных участков на территории Бауыржана Момышулы
Таблица № 1
Ф.И.О. наименование землепользователей
Площадь пастбищ (га)
Наличие скота по видам,
(гол.)
Норма потребности пастбищ на 1 гол., (га)
Потребность пастбищ, (га)
Излишки пастбищ, (га)
КРС
Овцы и козы
Лошади
КРС
Овцы и козы
Лошади
КРС
Овцы и козы
Лошади
Итого
1
Панеева Гульжан
80
5
33
8

1) келісім бойынша шаруа қожалықтарына тиесілі 586 га егістікке (егін жинағаннан кейін) және таулы аудандардағы жайылымдарға жергілікті халықтың ауыл шаруашылығы малдарын (183 бас ірі қара мал) жаю.
ІҚМ – 183*0,8*4 га=586 га.
2)шалғайдағы таулы аймақта жайылымдары бар шаруаларға тиесілі 1368,8 гектар жерлерге ауыл шаруашылығы малдарын топтап орналастыру бойынша меморандумдар жасалды.
ІҚМ – 427*0,8*4 га=1366,4 га.
3) Бауыржан Момышұлы ауылының жергілікті тұрғындарының 120 бас ІҚМ Мыңбұлақ ауылдық округінің 384 га жайылымдық жеріне орналастыру есебінен.
ІҚМ – 120*0,8*4 га=384 га.
4) бордақыда тұрған мал басы саны есебінен 2592 гектар үнемделеді.
Жылқы – 481*1*4 га=1924 га.
Қой мен ешкі – 1670*0,1*4 га=668 га.
Барлығы 2592 га.
5) Құрама тау жайылымында 204 бас жылқы, 2796 бас қой мен ешкі жайылады.
Жылқы – 204*1*4 га=816 га.
Қой мен ешкі – 2796*0,1*4 га=1118,4 га
Барлығы: 1934,4 га.
Барлық қажетті 6862,8 га жайылым жерлерді жоғарыда көрсетілген тармақшаларға сәйкес толықтыру қажет.
Бауыржан Момышұлы ауылы бойынша жайылымдарды басқару оларды пайдалану жөніндегі және2022-2023 жылдарға арналған жоспарға 1-қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Бауыржан Момышұлы ауылы аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Шартты белгілер:
Бауыржан Момышұлы аумағындағы жер учаскелерінің меншік иелері тізімі
№ 1 кесте
Жер учаскелерін пайдаланушылардың аты-жөні
Жайылым алаңы,
(га)
Түрлері бойынша малдың болуы,
(бас)
Жайылымға қажеттілік нормасы
1 бас, (га)
Жайылымдардың қажеттілігі, (га)
Артық жайылымдар, (га)
ІҚМ
Қой мен ешкі
Жы лқы
ІҚМ
Қой мен ешкі
Жы лқы
ІҚМ
Қой мен ешкі
Жы лқы
Жиыны
(га)
1
Панеева Гульжан
80
5
33
8

0,8*4
0,1*4
1*4
2336
1 786
1416
5 538, 4
3573,88
64,5 %
Приложение 2 к плану
по управлению пастбищами и
их использованию на 2022-2023
годы по селу Бауыржан
Момышулы
Приемлемые схемы пастбищеоборотов
Годы
Загон 1
Загон 2
Загон 3
Загон 4
2022
Весенне-летний сезон
Летний сезон
Осенний сезон
Отдыхающий загон
2023
Отдыхающий загон
Весенне-летний сезон
Летний сезон
Осенний сезон
Условные обозначение:
Приложение 3 к плану
по управлению пастбищами и
их использованию на 2022-2023
годы по селу Бауыржан
Момышулы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
Условные обозначение:
Приложение 4 к плану
по управлению пастбищами и их
использованию на 2022-2023 годы
по селу Бауыржан Момышулы
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды
Условные обозначения:
Приложение 5 к плану
по управлению пастбищами и их
использованию на 2022-2023 годы
по селу Бауыржан Момышулы
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяиственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища
Условные обозначение:
Приложение 6 к плану
по управлению пастбищами и их
использованию на 2022-2023 годы
по селу Бауыржан Момышулы
Схема размещения поголовья сельскохозяиственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при селе Бауыржан Момышулы
Условные обозначения:
Приложение 7 к плану
по управлению пастбищами и их
использованию на 2022-2023 годы
по селу Бауыржан Момышулы
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Наименование
Количество загонов
в 2022 году
Количество загонов
в 2023 году
1
2
3
4
1
2
3
4
1
Село Бауыржан Момышулы
ВЛС
ЛС
ОЗ
ЛОС
ВЛС
ЛС
ЛОС
ОЗ
Примечание: расшифровка аббревиатур:
ТОО – товарищество ограниченной ответственности
КХ – крестьянское хозяйство
КРС – крупный рогатый скот
ВЛС – весенне-летний сезон;
ЛОС – летне-осенний сезон;
ЛС – летний сезон;
ОЗ – отдыхающий загон.
Приложение 8 к плану
по управлению пастбищами и их
использованию на 2022-2023 годы
по селу Бауыржан Момышулы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, необходимых для удовлетворения нужд населения для выпаса сельскохозяйтвенных животных личного подворья, в зависимости от местных условий и особенностей
Условные обозначения:
Приложение 2 к решению
Жуалынского районого маслихата
от 08 сентября 2022 года №30-2
План по управлению пастбищами и их использованию по Аксайскому сельскому округу на 2022-2023 годы

0,8* 4
0,1*4
1*4
2336
1786
1416
5 538, 4
3573,88
64,5 %
Бауыржан Момышұлы ауылы бойынша жайылымдарды басқару оларды пайдалану
жөніндегі және2022-2023 жылдарға арналған жоспарға 2 – қосымша
Жайылым айналымдарының қолайлы схемалары
Жылдар
Өріс 1
Өріс 2
Өріс 3
Өріс 4
2022
Көктемгі-жазғы маусым
Жазғы маусым
Күзгі маусым
Демалушы өріс
2023
Демалушы өріс
Көктемгі-жазғы маусым
Жазғы маусым
Күзгі маусым
Шартты белгілер:
Бауыржан Момышұлы ауылы бойынша жайылымдарды басқару оларды пайдалану
жөніндегі және2022-2023 жылдарға арналған жоспарға 3-қосымша
Жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген карта
Шартты белгілер:
Бауыржан Момышұлы ауылы бойынша жайылымдарды басқару оларды пайдалану жөніндегі және2022-2023 жылдарға арналған жоспарға 4-қосымша
Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру арналарына, құбырлы немесе шахта құдықтарына) қол жеткізу схемасы
Шартты белгілері:
Бауыржан Момышұлы ауылы бойынша жайылымдарды басқару оларды пайдалану жөніндегі және2022-2023 жылдарға арналған жоспарға 5-қосымша
Жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы
Шартты белгілері:
Бауыржан Момышұлы ауылы бойынша жайылымдарды басқару оларды пайдалану жөніндегі және 2022-2023 жылдарға арналған жоспарға 6-қосымша
Ауыл маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Шартты белгілер:
Бауыржан Момышұлы ауылы бойынша жайылымдарды басқару оларды пайдалану жөніндегі және2022-2023 жылдарға арналған жоспарға 7-қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі
Ауыл атауы
2022 жылғы өріс саны
2023 жылғы өріс саны
1
2
3
4
1
2
3
4
1
Б.Момышұлы
КЖМ
ЖМ
ДӨ
ЖКМ
КЖМ
ЖМ
ЖКМ
ДӨ
Ескерту: аббревиатуралардың толық жазылуы:
ЖШС – жауапкершілігі шектеулі серіктестік
ШҚ - шаруа қожалық
ІҚМ – ірі қара мал
КЖМ – көктемгі-жазғы маусым;
ЖКМ – жазғы-күзгі маусым;
ЖМ – жазғы маусым;
ДӨ – демалушы өріс;
Б Бауыржан Момышұлы ауылы бойынша жайылымдарды басқару оларды пайдалану жөніндегі және2022-2023 жылдарға арналған жоспарға 8-қосымша
Жергілікті жағдайлар мен ерекшеліктерге қарай жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаюға халық мұқтажын қанағаттандыру үшін қажетті жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары және алаңдары белгіленген карта
Шартты белгілер:
Жуалы аудандық мәслихатының
2022 жылғы 08 қыркүйектегі
№30-2 шешіміне 2-қосымша
Ақсай ауылдық округі бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2022-2023 жылдарға арналған жоспар

Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию по Аксайскому сельскому округу на 2022-2023 годы (далее - План) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан "О пастбищах", "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года №173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" и приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года №3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ".
План содержит:
1) схему (карту) расположения пастбищ на территории Аксайского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов (приложение 1);
2) приемлемые схемы пастбищеоборотов (приложение 2);
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры (приложение 3);
4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды (приложение 4);
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяиственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища (приложение 5);
6) схему размещения поголовья сельскохозяиственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при селе, сельском округе (приложение 6);
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных (приложение 7);
8) Карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, необходимых для удовлетворения нужд населения для выпаса сельскохозяйтвенных животных личного подворья, в зависимости от местных условий и особенностей (приложение 8).
План принят с учетом сведений о состоянии: геоботанического обследования пастбищ; сведений о ветеринарно-санитарных объектах; численности поголовья сельскохозяиственных животных с указанием их владельцев – пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц; данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных; сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах; особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах; сведений о сервитутах для прогона скота; иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами и в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
По административно-территориальному делению в Аксайском сельском округе имеется 2 сельских населенных пункта.

Ақсай ауылдық округі бойынша 2022-2023 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар (бұдан әрі - Жоспар) Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" (бұдан әрі - Жайылымдар туралы Заң), "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңдарына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" №173 бұйрығына және Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті жол берілетін нормасын бекіту туралы" №3-3/332 бұйрығына сәйкес әзірленді.
Жоспар құрамында:
1)құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Ақсай ауылдық округінің аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы) (1-қосымша);
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемалары (2-қосымша);
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген карта (3-қосымша);
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы (4-қосымша);
5) жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы (5-қосымша);
6) ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы (6-қосымша);
7) ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі (7-қосымша);
8) жергілікті жағдайлар мен ерекшеліктерге қарай жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаюға халық мұқтажын қанағаттандыру үшін қажетті жайылымдардың сыртқы мен ішкі шекаралары және алаңдары белгіленген карта (8-қосымша);
Жоспар: Жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтер; ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтер; иелерін – жайылым пайдаланушыларды, жеке және (немесе) заңды тұлғаларды көрсете отырып, ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы деректер; ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер; шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтер; екпе және аридтік жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері; малды айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер; мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген өзге де деректер ескеріле отырып жайылымдарды ұтымды пайдалану, азыққа қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозуын болдырмау мақсатында қабылданды.
Әкімшілік-аумақтық бөлініс бойынша Ақсай ауылдық округінде 2 ауылдық елді мекен бар.

Общая площадь территории Аксайского сельского округа составляет 34817 га, из них пашни – 4946 га, пастбищные земли – 1969 га.
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения – 6582 га;
земли населенных пунктов - 675 га;
другие земли – 406 га;
По природным условиям территория Аксайского сельского округа резко-континентальный, зима суровая, часто бывают метели, умеренное жаркое лето. Аксайский канал и склоны Топшакты, Карасай прохладно, а остальная часть округа характеризуется всеми особенностями континента. Годовое количество осадков среднее.
Почвы в основном желто-черного цвета. В округе широко распространены бледно-желтые карбонатные типы почвы. В основном они распространены на равнинах средних и нижних гор, а также на нижних склонах.
На территории Аксайском сельском округе имеется 1 ветеринарный пункт, 1 раскол для скота.
На 1 января 2022 года в Аксайском округе насчитывается (личное подворье населения и поголовье ТОО, КХ) крупного рогатого скота 3815 голов, из них маточное поголовье 1786 голов, овцы и козы 3673 голов, лошадей 1076 голов. Из них:
В селе Кайрат крупного рогатога скота - 2265 голов, из них маточное поголовье - 770 голов, овцы и козы - 2412 голов, лошадей - 863 голов. Площадь пастбищ -234 га.
В селе Дикан крупного рогатого скота - 1550 голов, из них маточное поголовье - 640 голов, овцы и козы - 1261 голов, лошадей - 213 голов. Площадь пастбищ - 60 га.
Поголовье скота в крестьянских и фермерских хозяйствах Аксайского сельского округа: крупный рогатый скот - 586 головы, из них маточное поголовье - 217 головы, овцы и козы - 743 голов, лошадей 102 голов. Площадь пастбищ крестьянских хозяйств составляет 1675 гектар.
Для обеспечения сельскохозяйственных животных пастбищными угодьями по Аксайскому сельскому округу имеются всего 1969 га, в черте населенных пунктов числится 294 га пастбищ.
В Аксайском сельском округе насчитывается 8 стада КРС, 3 табуна лошадей, 6 отаров овец и коз.
В сельском округе отсутствуют культурные и аридные пастбища. Сервитуты для прогона скота не установлены.
Согласно статьи 15 Закона О пастбищах для нужд местного населения (с.Кайрат, с.Дикан) по содержанию маточного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных при имеющихся пастбищных угодьях населенных пунктов в размере 294 га, потребность составляет 2552 га, при норме нагрузки 0,8*4 га*797 голов.
Имеется потребность пастбищных угодий по выпасу других сельскохозяйственных животных местного населения в размере 12852 га. При допустимой норме нагрузки на общую площадь пастбищ составляет КРС-0,8*4 га*гол., овцы и козы - 0,1*4 га*гол., лошадей - 1*4 га*гол.
Потребность:
Для КРС - 2432*0,8*4 га=7783 га;
Для овец и коз - 2930*0,1*4 га=1173 га;

Ақсай ауылдық округі аумағының жалпы көлемі 34817 гектар, оның ішінде егістік – 4946 гектар, жайылым –1969 гектар.
Жер санаттары бойынша бөлінеді:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 6582 гектар;
елді мекендер жері- 675 гектар;
барлық басқа да жерлер – 406 гектар.
Табиғи жағдайлар бойынша Ақсай ауылдық округінің аумағы күрт континенттік, қысы қатал, жиі қарлы боран соғады, жазы орташа ыстық. Топшақты, Қарасай тау бөктері және Ақсай каналы суықтау, округтің қалған бөлігі континенттіліктің барлық ерекшеліктерімен сипатталады. Жылдық жауын-шашын мөлшері орташа.
Топырақ негізінен сары-қара түсті. Округ аумағынан көп таралған топырақтың ақшыл сары карбонатты түрлері кездеседі. Олар негізінен орта және төменгі тау аумағындағы жазықтарда, сондай-ақ төменгі үстірттерде таралған.
Ақсай ауылдық округінде 1 мал дәрігерлік пункті, 1 мал қамалатын қоршау (раскол) бар.
2022 жылдың 1 қаңтарына Ақсай ауылдық округінде (халықтың жеке ауласы және ЖШС, ШҚ) ірі қара мал 3815 бас, оның ішінде 1786 бас аналық мал, қой мен ешкі 3673 бас, 1076 бас жылқы бар. Оның ішінде халықтың жеке ауласындағы мал саны:
Қайрат ауылында ірі қара мал 2265 бас, оның ішінде 770 бас аналық мал, қой мен ешкі 2412 бас, жылқы 863 бас. Жайылым алаңы – 234 га.
Диқан ауылында ірі қара мал 1550 бас, оның ішінде 640 бас аналық мал, қой мен ешкі 1261 бас, жылқы 213 бас. Жайылым алаңы – 60 га.
Ақсай ауылдық округінің шаруа және фермерлік қожалықтарындағы мал басы: ірі қара мал 586 бас, оның ішінде 217 бас аналық мал, қой мен ешкі 743 бас, жылқы 102 бас. Шаруа және фермерлік қожалықтарының жайылым алаңы – 1675 га.
Ауылдық округ бойынша ауыл шаруашылығы малдарын жайылымдық алқаптармен қамтамасыз ету үшін барлығы 1969 га, елді мекен аумағы шегінде 294 гектар жайылымдар бар.
Ақсай ауылдық округте ІҚМ - 8 табын, жылқы - 3 табын және қой мен ешкі - 6 отар бар.
Ауылдық округте екпе және аридтік жайылымдар жоқ. Мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.
Жайылымдар туралы Заңның 15-бабына сәйкес жергілікті халықтың мұқтаждығы үшін (Қайрат, Дихан ауылдары) ауыл шаруашылығы жануарларының аналық (сауын) мал басын ұстау бойынша жайылымдық алқаптарында 294 га көлемінде, жүктеме нормасы 0,8*4 га*797 бас болғанда жайылым жерлерінің қажеттілігі 2552 га құрайды.
Жергілікті халықтың басқа да ауыл шаруашылығы малдарын жаю бойынша жайылымдық жер қажеттілігі 12852 гектар. Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің рұқсат етілген нормасы ІҚМ - 0,8*4 га*бас, қой мен ешкі - 0,1*4 га*бас, жылқы - 1*4 га*бас.
Қажеттілік:
ІҚМ үшін - 2432 бас*0,8*4=7782,4 гектар;
Қой мен ешкі үшін - 2930 бас*0,1*4=1172 гектар;

Для лошадей - 974*1*4 га=3896 га.
Всего: 12852 га.
Сложившуюся потребность пастбищ в размере 882 га необходимо восполнить за счет выпаса сельскохозяйственных животных населения на пастбищных угодьях, принадлежащих Т Айдарбекову – 90,12 га, З.Тезекбаевой – 95 га, К.Сулейманкулову – 169,27 га, Ш.Уразымбетовой – 150 га, А.Аюбаеву –110 га, Г.Букаевой - 56 га, Г.Жапаркуловой - 110 га, А.Тулемисову – 34,9 га, Д.Джетписбаеву - 15 га, А.Шекеевой – 23,2 га, СПК "ХАН" - 22,1 га, лесному хозяйству - 16,3 га.
Пути решения необходимых недостающих пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных местного населения Аксайского сельского округа согласно приложению 5 к настоящему плану:
1. крестьянским хозяйством "Сыдык" добровольно возвращена на баланс сельского округа 3,3 гектара пастбищных угодий, расположенных в радиусе 5-7 км.
2. в соответствии с постановлением акимата Жуалынского района от 06 декабря 2021 года №457 "Об утверждении сезонных пастбищных угодий в сельских округах" на пастбищных угодьях земельного фонда "Аксай" в горной зоне - 268,3 га, земельного фонда "Мынбулак" - 210,02 га готовятся места для группового размещения скота сельскохозяйственных животных: 30 голов лошадей, 497 голов овец и коз, 50 голов крупного рогатого скота.
Лошади – 30*1*4 га= 120 га.
Овцы и козы – 497*0,1*4 га= 198,8 га.
КРС – 50*0,8*4 га= 160 га.
Всего: 478,8 га.
3. заключен меморандум между аппаратом акима Аксайского сельского округа и руководителями крестьянских хозяйств на выпас КРС 398 голов, овцы и козы 300 голов, лошадей 70 голов по групповому размещению на 1675 га земель, принадлежащих крестьянским хозяйствам в горной зоне и на отгонных пастбищах.
КРС – 398*0,8*4 га= 1273,6 га.
Овцы и козы – 300*0,1*4 га = 120 га.
Лошади – 70*1*4 га= 280 га.
Всего: 1675 га.
4. аппарат акима сельского округа и руководители крестьянских хозяйств заключили меморандумы на выпас 730 голов КРС, 1500 голов овец и коз 300 голов лошадей на 4136 га земли после уборки урожая, принадлежащих крестьянским хозяйствам.
КРС – 730*0,8*4 га=2336 га.
Овцы и козы – 1500*0,1*4 га=600 га.
Лошади – 300*1*4 га=1200 га.
Всего: 4136 га.
5. за счет количества поголовья скота, находящего на откорме на стойлах будет сэкономлено 2080 га земли.
КРС - 330*0,8*4 га=1056 га.
Овцы и козы - 460*0,1*4 га=184 га.
Лошади - 210*1*4 га =840 га.
Всего: 2080 га.
6. Выпас 488 голов лошадей, 796 голов КРС, 1400 голов овец и коз на пастбищах в предгорьях Топшакты, Карасая, на южной стороне села Кайрат.
КРС- 796*0,8*4 га= 2548 га.
Овцы и козы 1400*0,1*4 га= 560 га.
Лошади- 489*1*4 га= 1956 га.
Всего: 5061 га.
Все необходимые 13435 га пастбищ необходимо восполнить в соответствии с вышеуказанными подпунктами.
Приложение 1 к плану
по управлению пастбищам и
их использованию на 2022-2023
годы в Аксайском сельском
округе
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Аксайского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Условные обозначение:
Список собственников земельных участков на территории Аксайского сельского округа
Таблица № 1
Ф.И.О. наименование
землепользователей
Площадь
пастбищ
(га)
Наличие скота по видам,
(гол.)
Норма потребности пастбищ на 1 гол., (га)
Потребность пастбищ, (га)
Излишки пастбищ, (га)
КРС
Овцы и
козы
Лошади
КРС
Овцы и
козы
Лошади
КРС
Овцы и
козы
Лошади
Итого (га)
1
Олжабаев Асет

Жылқы үшін - 974 бас*1*4=3896 гектар.
7782,4+1172+3896=12850,4 гектар.
882 га көлемінде қалыптасқан жайылымдық алқаптардың қажеттілігін 99,72 га - Т.Айдарбековке, 95 га - З.Тезекбаеваға, 169,27 га - К.Сулейманкуловқа, 150 га - Ш.Уразымбетоваға, 110 га - А.Аюбаевқа, 56 га -Г.Букаеваға, 100 га - Г.Жапаркуловқа, 34,9 га - А.Тулемисовқа, 15 га - Д.Джетписбаевқа, 23,2 га - А.Шекееваға, 22,1 га - "ХАН" АШӨК-ке, 16,3 га орман шаруашылығына тиесілі жайылымдық жерлерде жаю есебінен өтеуге болады.
Осы Жоспардың 5-қосымшасына сәйкес, Ақсай ауылдық округінің жергілікті халқының ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін қажетті жетіспейтін жайылымды шешу жолы:
1. "Сыдык" шаруа қожалығы 5-7 шақырым радиуста орналасқан 3,3 гектар жайылымдық жерді ерікті әкімшілік есебіне қайтарды.
2. Жуалы ауданы әкімдігінің "Ауылдық округтерге маусымдық жайылым жерлерді бекіту туралы" 2021 жылғы 06 желтоқсанындағы №457 қаулысына сәйкес берілген 268,3 га - таулы аймақтағы "Ақсай" жер қорының, 210,02 га - "Мыңбұлақ" жер қорының жайылымдық жеріне ауыл шаруашылығы малдарын 30 бас жылқы, 497 бас уақ мал, 50 бас ірі қара малдарын топтап орналастыру үшін орындар дайындалуда
Жылқы – 30*1*4 га= 120 га;
Қой мен ешкі – 497*0,1*4 га= 198,8 га;
ІҚМ – 50*0,8*4 га= 160 га;
Барлығы: 478,8 га.
3) таулы аймақтағы және шалғайдағы жайылымдары бар шаруа қожалықтарға тиесілі 1675 га жерлерге топтап орналастыру бойынша ІҚМ 398 бас, қой мен ешкі 300 бас, жылқы 70 бас жаюға Ақсай ауылдық округі әкімі аппараты мен шаруа қожалық жетекшілері арасында меморандум жасалды.
Жылқы – 70*1*4 га= 280 га;
Қой мен ешкі – 300*0,1*4 га= 120 га;
ІҚМ – 398*0,8*4 га= 1273,6 га;
Барлығы: 1673,6 га.
4)шаруа қожалықтарға тиесілі егістік жерлерде егін жиынынан кейін 4136 га жерге 730 бас ІҚМ, 1500 бас қой мен ешкі, 300 бас жылқы жаюға ауылдық округі әкімі аппараты мен шаруа қожалық жетекшілері меморандум жасады.
Жылқы – 300*1*4 га= 1200 га;
Қой мен ешкі – 1500*0,1*4 га= 600 га;
ІҚМ – 730*0,8*4 га = 2336 га.
Барлығы: 4136 га.
5)бордақыда тұрған мал басы саны есебінен 2080 гектар үнемделеді.
ІҚМ – 330*0,8*4 га=1056 га;
Қой мен ешкі – 460*0,1*4 га =184 га;
Жылқы – 210*1*4 га=840 га.
Барлығы: 2080 гектар.
6) Қайрат ауылының оңтүстік беткейіндегі Топшақты, Қарасай тау бөктеріндегі жайылымда 488 бас жылқы, 796 бас ІҚМ, 1400 бас қой мен ешкі жайылады.
Жылқы – 488*1*4= 1952 га;
ІҚМ – 796*0,8*4= 2547,2 га.
Қой мен ешкі – 1400*0,1*4= 560 га.
Барлығы: 5059,2 гектар.
Барлық қажетті 13435 га жайылым жерлерді жоғарыда көрсетілген тармақшаларға сәйкес толықтыру қажет.
Ақсай ауылдық округі бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2022-2023 жылдарға арналған жоспарға 1-қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Ақсай ауылдық округінің аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Шартты белгілер:
Ақсай ауылдық округі аумағындағы жер пайдаланушылар тізімі
№ 1 кесте
Жер учаскелерін пайдаланушылардың аты-жөні
Жайылым алаңы
(га)
Түрлері бойынша малдың болуы
(бас)
Жайылымға қажеттілік нормасы
1 бас, (га)
Жайылымдардың қажеттілігі, (га)
Артық жайылым-дар, (га)
ІҚМ
Қой мен ешкі
Жы лқы
ІҚМ
Қой мен ешкі
Жы лқы
ІҚМ
Қой мен ешкі
Жы лқы
Жиыны
(га)
1
Олжабаев Асет

12 850, 4
882
Приложение 2 к плану
по управлению пастбищами и
их использованию на 2022-2023
годы в Аксайском сельском
округе
Приемлемые схемы пастбищеоборотов
Годы
Загон 1
Загон 2
Загон 3
Загон 4
2022
Весенне-летний сезон
Летний сезон
Осенний сезон
Отдыхающий загон
2023
Отдыхающий загон
Весенне-летний сезон
Летний сезон
Осенний сезон
Примечание: 1, 2, 3, 4 –очередность использование загонов.
Условные обозначение:
Приложение 3 к плану
по управлению пастбищам и
их использованию на 2022-2023
годы в Аксайском сельском
округе
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
Условные обозначение:
Приложение 4 к плану
по управлению пастбищам и
их использованию на 2022-2023
годы в Аксайском сельском
округе
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды
Условные обозначения:
Приложение 5 к плану
по управлению пастбищам и их
использованию на 2022-2023
годы в Аксайском сельском
округе
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяиственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища
Условные обозночение:
Приложение 6 к плану
по управлению пастбищам и их
использованию на 2022-2023
годы в Аксайском сельском
округе
Схема размещения поголовья сельскохозяиственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при сельском округе
Условные обозначения:
Приложение 7 к плану
по управлению пастбищам и их
использованию на 2022-2023
годы в Аксайском сельском
округе
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Наименование
Количество загонов
в 2022 году
Количество загонов
в 2023 году
1
2
1
2
1
2
1
Ақсайский
ВЛС
ЛС
ОЗ
ЛОС
ВЛС
ЛС
ЛОС
ОЗ
Примечание: расшифровка аббревиатур:
ТОО – товарищество ограниченной ответственности
КХ – крестьянское хозяйство
КРС – крупный рогатый скот
СПК – сельскохозяйственный пройзводственный коператиз
ВЛС – весенне-летний сезон;
ЛОС – летне-осенний сезон;
ЛС – летний сезон;
ОЗ – отдыхающий загон.
Приложение 8 к плану
по управлению пастбищами и
их использованию на 2022-2023
годы в Аксайском сельском
округе
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, необходимых для удовлетворения нужд населения для выпаса сельскохозяйственных животных личного подворья, в зависимости от местных условий и особенностей
Условные обозначения:
Приложение 3 к решению
Жуалынского районого

12 850, 4
882
Ақсай ауылдық округі бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2022-2023 жылдарға арналған жоспарға 2-қосымша
Жайылым айналымдарының қолайлы схемалары
Жылдар
Өріс 1
Өріс 2
Өріс 3
Өріс 4
2022
Көктемгі-жазғы маусым
Жазғы маусым
Күзгі маусым
Демалатын өріс
2023
Демалатын өріс
Көктемгі-жазғы маусым
Жазғы маусым
Күзгі маусым
Ескертпе: 1, 2, 3, 4 - жылына өрісті пайдалану кезегі.
Шартты белгілер:
Ақсай ауылдық округі бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2022-2023 жылдарға арналған жоспарға 3-қосымша
Жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген карта
Шартты белгілер:
Ақсай ауылдық округі бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2022-2023 жылдарға арналған жоспарға 4-қосымша
Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру арналарына, құбырлы немесе шахта құдықтарына) қол жеткізу схемасы
Шартты белгілер:
Ақсай ауылдық округі бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2022-2023 жылдарға арналған жоспарға 5-қосымша
Жайылымы жоқ жеке және (немесе) тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды кайта бөлу және оның берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы
Шартты белгілер:
Ақсай ауылдық округі бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2022-2023 жылдарға арналған жоспарға 6-қосымша
Ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Шартты белгі:
Ақсай ауылдық округі бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2022-2023 жылдарға арналған жоспарға 7-қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі
Ауылдық округ атауы
2022 жылғы өрістер саны
2023 жылғы өрістер саны
1
2
3
4
1
2
3
4
1
Ақсай
КЖМ
ЖМ
ДӨ
ЖКМ
КЖМ
ЖМ
ЖКМ
ДӨ
Ескерту: аббревиатуралардың толық жазылуы:
ЖШС – жауапкершілігі шектеулі серіктестік
ШҚ – шаруа қожалық
ІҚМ – ірі қара мал
АШӨК – ауыл шаруашылық өндірістік кооперативі
КЖМ – көктемгі-жазғы маусым
ЖКМ – жазғы-күзгі маусым
ЖМ – жазғы маусым
ДӨ – демалушы өріс
Ақсай ауылдық округі бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2022-2023 жылдарға арналған жоспарға 8-қосымша
Жергіліктікті жағдайлар мен ерекшеліктерге қарай жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаюға халық мұқтажын қанағаттандыру үшін қажетті жайылымдардың сыртқы мен ішкі шекаралары және алаңдары белгіленген карта
Шартты белгі:
Жуалы аудандық мәслихатының

маслихата от 08 сентября 2022
года №30-2
План по управлению пастбищами и их использованию по Актюбинскому сельскому округу на 2022-2023 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию по Актюбинскому сельскому округу на 2022-2023 годы (далее - План) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан "О пастбищах", "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года №173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" и приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года №3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ".
План содержит:
1) схему (карту) расположения пастбищ на территории Актюбинского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов (приложение 1);
2) приемлемые схемы пастбищеоборотов (приложение 2);
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры (приложение 3):
4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды (приложение 4);
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяиственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища (приложение 5);
6) схему размещения поголовья сельскохозяиственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при селе, сельском округе (приложение 6);
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных (приложение 7);
8) Карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, необходимых для удовлетворения нужд населения для выпаса сельскохозяйтвенных животных личного подворья, в зависимости от местных условий и особенностей (приложение 8).
План принят с учетом сведений о состоянии: геоботанического обследования пастбищ; сведений о ветеринарно-санитарных объектах; численности поголовья сельскохозяиственных животных с указанием их владельцев – пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц; данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных; сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах; особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах; сведений о сервитутах для прогона скота; иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами и в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
По административно-территориальному делению в Актюбинском сельском округе имеется 4 сельских населенных пункта.

2022 жылғы 08 қыркүйектегі
№30-2 шешіміне 3-қосымша
Ақтөбе ауылдық округі бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2022-2023 жылдарға арналған жоспар
Ақтөбе ауылдық округі бойынша 2022-2023 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар (бұдан әрі - Жоспар) Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" (бұдан әрі - Жайылымдар туралы Заң), "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", Заңдарына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" №173 бұйрығына және Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті жол берілетін нормасын бекіту туралы" №3-3/332 бұйрығына сәйкес әзірленді.
Жоспар құрамында:
2)құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Ақтөбе ауылдық округінің аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы) (1-қосымша);
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемалары (2-қосымша);
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген карта (3-қосымша);
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы (4-қосымша);
5) жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы (5-қосымша);
6) ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы (6-қосымша);
7) ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі (7-қосымша);
8) жергілікті жағдайлар мен ерекшеліктерге қарай жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаюға халық мұқтажын қанағаттандыру үшін қажетті жайылымдардың сыртқы мен ішкі шекаралары және алаңдары белгіленген карта (8-қосымша);
Жоспар: Жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтер; ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтер; иелерін–жайылым пайдаланушыларды, жеке және (немесе) заңды тұлғаларды көрсете отырып, ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы деректер; ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер; шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтер; екпе және аридтік жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері; малды айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер; мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген өзге де деректер ескеріле отырып жайылымдарды ұтымды пайдалану, азыққа қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозуын болдырмау мақсатында қабылданды.
Әкімшілік-аумақтық бөлініс бойынша Ақтөбе ауылдық округінде 4 ауылдық елді мекен бар.

Общая площадь территории Актюбинского сельского округа составляет 11092 га, из них пашни – 4824 га, пастбищные земли – 4393 га.
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения – 8044 гектар;
земли населенных пунктов - 2087 гектар;
прочие земли для нужд промышленности, транспорта, связи, космической деятельности, обороны, национальной безопасности и несельскохозяйственного назначения - 268,18 гектар;
сенокосы -11,0 гектар.
По природным условиям территория Актюбинского сельского округа находится в горно-равнинной местности и по агроклиматическим показателям теплая, прибрежная часть (центральной и северной части) реки Терс характеризуется прохладной температурой и остальная часть со всеми особенностями континентальности. Количество годовых осадков среднее.
Почва в основном желтая, местами черная, в целом отличается сухой почвой.
На территории Актюбинского сельского округа развит как горный, так и равнинный рельеф. Горный рельеф развит в северной части округа. Территория округа отличается обилием растительности, так как на равнинную часть влияют географические условия, а на горную - влияние вертикальных зональных закономерностей.
В горах Каратау находятся горные луга. На этом летнем пастбище имеется разные растений для всего скота.
Актюбинском сельском округе в нижней части села Байтерек расположен 1 место захоронения сибирской язвы.
На 1 января 2022 года в Актюбинском сельском округе (личное подворье населения и ТОО, КХ) насчитывается крупного рогатого скота 2580 голов, в том числе 1100 голов маточного поголовья, овцы и козы 5866 голов, лошадей 1395 голов. Из них:
В горах Каратау расположены горные луга. На летних пастбищах имеется большое разнообразие растений, необходимых сельскохозяйственным животным.
В нижней части села Байтерек Актюбинского сельского округа имеется 1 сибирский очаг.
На 1 января 2022 года в Актюбинском округе насчитывается (личное подворье населения и поголовье ТОО, КХ) крупного рогатого скота 2580 голов, из них маточное поголовье 1100 голов, овцы и козы 5866 голов, лошадей 1395 голов. Из них поголовье скота в личном подворье населения:
В селе Байтерек крупного рогатога скота - 1125 голов, из них маточное поголовье - 453 голов, овцы и козы - 2008 голов, лошадей - 417 голов. Площадь пастбищ – 794,12 га.
В селе Жанаталап крупного рогатога скота - 996 голов, из них маточное поголовье - 414 голов, овцы и козы - 1996 голов, лошадей - 285 голов. Площадь пастбищ – 255,27 га.
В селе Актоган крупного рогатога скота - 87 голов, из них маточное поголовье – 34 голов, овцы и козы - 287 голов, лошадей - 65 голов. Площадь пастбищ – 148,2 га.
В селе Куркуреусу крупного рогатога скота - 23 голов, из них маточное поголовье - 10 голов, овцы и козы - 275 голов, лошадей - 40 голов. Площадь пастбищ – 23,74 га.
Поголовье скота в крестьянских и фермерских хозяйствах Актюбинского сельского округа: крупный рогатый скот - 349 головы, из них маточное поголовье - 126 головы, овцы и козы - 1300 голов, лошадей 588 голов. Площадь пастбищ крестьянских хозяйств составляет 3172 гектар.
Для обеспечения сельскохозяйственных животных пастбищными угодьями по Актюбинскому сельскому округу имеются всего 4393 га пастбищ.
В Актюбинском сельском округе насчитывается 7 стада КРС, 2 табуна лошадей, овцы и козы 6 очередей и 1 отар.
В сельском округе отсутствуют культурные и аридные пастбища. Сервитуты для прогона скота не установлены.
Согласно статьи 15 Закона О пастбищах для нужд местного населения (с.Байтерек, с.Жанаталап, Актоган, Куркуреусу) по содержанию маточного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных при имеющихся пастбищных угодьях населенных пунктов в размере 1221 га, потребность составляет 2552 га, при норме нагрузки 0,8*4 га*797 голов.

Ауылдық округ аумағының жалпы көлемі 11092 гектар, оның ішінде егістік – 4824 гектар, жайылым – 4393 гектар.
Жер санаттары бойынша бөлінеді:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 8044 гектар;
елді мекендер жері - 2087 гектар;
өнеркәсіп, көлік, байланыс, ғарыш қызметі, қорғаныс, ұлттық қауіпсіздік мұқтажына арналған және ауылшаруашылығына арналмаған өзге де жер - 268,18 гектар;
шабындық -11,0 гектар.
Табиғи жағдайлар бойынша Ақтөбе ауылдық округінің аумағы таулы үстіртті және агроклиматтық көрсеткіштер бойынша жылы (орталық және солтүстік бөлігі) Теріс өзенінің жағалау бөлігі суықтау және қалған бөлігі континенттіліктің барлық ерекшеліктерімен сипатталады. Жылдық жауын-шашынның мөлшері орташа.
Топырақ негізінен сары, кей жерлерде қара, жалпы құрғақ топырақпен ерекшеленеді.
Ақтөбе ауылдық округі аумағында таулы, сол сияқты тегіс бедерлер дамыған. Тау округтің солтүстік бөлігінде дамыған. Округ аумағы өсімдіктің көптігімен ерекшеленеді. Жазық бөлігіне географиялық жағдайлар әсер етсе, таулы аймағына - тік аймақты заңдылықтардың әсері болады.
Қаратау тауында тау шабындықтары орналасқан. Жаздық жайылымында ауылшаруашылығы жануарларына қажетті алуан түрлі өсімдіктер бар.
Ақтөбе ауылдық округі Бәйтерек ауылының төменгі жағында 1 сібір ошағы бар.
2022 жылдың 1 қаңтарына Ақтөбе ауылдық округіңде (халықтың жеке ауласы және ЖШС, ШҚ) ірі қара мал 2580 бас, оның ішінде 1100 бас аналық мал, 5866 бас қой мен ешкілер, 1395 бас жылқы бар. Оның ішінде:
Бәйтерек ауылында ірі қара мал 1125 бас, оның ішінде 453 бас аналық мал, қой мен ешкі 2008 бас, жылқы 417 бас. Жайылым алаңы - 794,12 гектар;
Жаңаталап ауылында ірі қара мал 996 бас, оның ішінде 414 бас аналық мал, қой мен ешкі 1996 бас, жылқы 285 бас. Жайылым – 255,27 гектар;
Ақтоған ауылында ірі қара мал 87 бас, оның ішінде 34 бас аналық мал, қой мен ешкі 287 бас, жылқы 65 бас. Жайылым алаңы – 148,2 га;
Күркіреусу ауылында ірі қара мал 23 бас, оның ішінде 10 бас аналық мал, қой мен ешкі 275 бас, жылқы 40 бас. Жайылым алаңы – 23,74 гектар.
Ақтөбе ауылдық округінің ЖШС, шаруа және фермерлік қожалықтарындағы мал басы: Ірі қара мал 349 бас, оның ішінде 126 бас аналық мал, қой мен ешкі 1300 бас, жылқы 588 бас. ЖШС, шаруа және фермер қожалықтарының жайылым алаңы 3172 га құрайды.
Ауылдық округ бойынша ауылшаруашылығы малдарын жайылымдық алқаптармен қамтамасыз ету үшін 4393 га жайылымдар бар.
Ақтөбе ауылдық округте ІҚМ - 7 табын, жылқы – 2 табын, қой мен ешкі - 6 кезек және 1 отар бар.
Ауылдық округте екпе және аридті жайылымдар жоқ. Мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.
Жайылымдар туралы Заңның 15-бабына сәйкес жергілікті халықтың мұқтаждығы үшін (Бәйтерек, Жаңаталап, Ақтоған, Күркіресу ауылдары) ауыл шаруашылығы жануарларының аналық (сауын) мал басын ұстау бойынша жайылымдық алқаптарында 1221 га көлемінде, жүктеме нормасы 0,8*4 га*911 бас болғанда қажеттілік 2915,2 га құрайды.

Имеется потребность пастбищных угодий по выпасу других сельскохозяйственных животных местного населения в размере 8417 га. При допустимой норме нагрузки на общую площадь пастбищ составляет КРС-0,8*4 га*гол., овцы и козы - 0,1*4 га*гол., лошадей - 1*4 га*гол.
Потребность, за исключением отдаленных зимующих животных:
Для КРС - 1626 гол. * (0,8*4 ) га = 5203 га;
Для овец и коз - 4086 гол. * (0,1*4) га = 1634 га;
Для лошадей – 395 гол. *( 1*4) га = 1580 га;
Всего: 8417 га.
Сложившуюся потребность пастбищ в размере 376 га необходимо восполнить за счет выпаса сельскохозяйственных животных населения на пастбищных угодьях, принадлежащих Уалиханову С. - 22 га, Султанмуратову З. - 5,5 га, Мамыралиеву Н. - 59 га, Сапирову Н. -60 га, Наурузкулову Н.-150 га, Кошкинбаеву М. - 60 га, Сыдыкову С.-8 га. Цацко Н.-11,2 га.
Пути решения необходимых недостающих пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных местного населения Актюбинского сельского округа согласно приложению 5 к настоящему плану:
1)освобождено 1221 га пастбищных угодий в пределах населенных пунктов Актюбинсого сельского округа для выпаса дойных животных. Заключен меморандум для сезонного выпаса скота на 468 га земель, принадлежащих крестьянским хозяйствам" Даулет"," Ат"," Айсултан", и на 415 га пашни после сбора урожая. На баланс округа передано 474 га пастбищных угодий, расположенных в 5-7 км, полученных для государственных нужд, и 338 га земельных участков из районного земельного фонда. Выпас 911 голов маточного (дойного) скота сельскохозяйственных животных местного населения на 2916 га пастбищных угодьях.
2)выпас 1000 голов КРС, 2050 голов овец и коз на 4038 га пашни путем заключения меморандумов с руководителями крестьянских хозяйств (после уборки урожая).
3)вывоз на выпас 200 голов лошадей, 1400 голов овец и коз на 1500 га пастбищных угодий на территории Биликольского сельского округа.
4)на 780 га земли в Каратауском пастбище "Курама" выводится 195 голов лошадей.
5) выпас 910 голов овец и коз на 376 га свободных пастбищных угодий крестьянских хозяйств.
6) выпас КРС 285 голов, овец и коз 274 голов на площади 1723 га, принадлежащей лесохозяйственному учреждению в предгорьях Алатау.
Все необходимые 11333 га пастбищ необходимо восполнить в соответствии с вышеуказанными подпунктами.
Приложение 1 к плану
по управлению пастбищам и их
использованию на 2022-2023
годы в Актюбинском сельском
округе
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Актюбинского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Условные обозначение:
Список собственников земельных участков на территории Актюбинского сельского округа
Таблица № 1
Ф.И.О. наименование землепользователей
Площадь пастбищ (га)
Наличие скота по видам, (гол.)
Норма потребности пастбищ на 1 гол., (га)
Потребность пастбищ, (га)
Излишки пастбищ, (га)
КРС
Овцы и козы
Лошади
КРС
Ов цы и ко зы
Лошади
КРС
Овцы и
козы
Лошади
Итого (га)
1
Уәлихан Сейтжан
22
-
-
-

Жергілікті халықтың басқа да ауылшаруашылығы малдарын жаю бойынша жайылымдық жер қажеттілігі 8417 гектар. ІҚМ басына жүктеме нормасы (0,8*4) га*бас, қой мен ешкі – (0,1*4) га*бас, жылқы (1*4) га*бас.
Шалғайдағы қыстақ малдарын қоспағанда қажеттілік:
ІҚМ үшін - 1626 бас * (0,8*4 ) га = 5203,2 га;
Қой мен ешкі үшін - 4086 бас * (0,1*4) га = 1634,4 га;
Жылқы үшін – 395 бас *( 1*4) га = 1580 га;
Барлығы: 8417,6 га.
376 га көлемінде қалыптасқан жайылымдар қажеттілігін 22 га - С.Уәлиханға, 5,5 га - З.Султанмуратовқа, 59 га - Н.Мамыралиевке, 60 га - Н.Сапировке, 150 га - Н.Наурызкуловқа, 60 га -М.Кошкинбаевқа, 8 га - С.Сыдыковқа, 11,2 га - Н.Цацкоға (шаруа қожалықтарына) тиесілі жайылымдық жерлерде жаю есебінен өтеуге болады.
Осы Жоспардың 5-қосымшасына сәйкес, Ақтөбе ауылдық округінің жергілікті халқының ауыл шаруашылығы жануарларының мал басына қажетті жетіспейтін жайылымды шешу жолы:
1) Ақтөбе ауылдық округі елді мекендер шегіндегі 1221 га жайылымдық жер сауынды малдарды жаюға босатылып берілді. "Дәулет", "Ат", "Айсұлтан" шаруа қожалықтарына тиесілі 468 га жеріне және егін жиналғаннан кейін 415 га егістік жеріне маусымдық мал жаюға мемарандум жасалды. Мемлекет мұқтажы үшін алынға 5-7 шақырымда орналасқан 474 га жайылымдық жерлерді және аудандық жер қорындағы 338 га жер учаскелері округ теңгеріміне берілді. 2916 га жайылымдық алқапта жергілікті халықтың ауыл шаруашылығы жануарларының 911 аналық (сауын) малын жаю.
2) шаруа қожалық жетекшілерімен меморандумға тұру арқылы (егін жинап болғаннан кейін) 4038 га егістік жерге 1000 бас ІҚМ, 2050 бас қой мен ешкілер жаю;
3) Билікөл ауылдық округі аумағындағы 1500 га жайылымдық жерге 200 бас жылқы, 1400 бас қой мен ешкілерді жайылуға шығару.
4) Қаратаудағы Құрама жайылымындағы 780 га жерге 195 бас жылқы шығарылады.
5) шаруа қожалықтардың 376 га бос жайылымдық жеріне 910 бас қой мен ешкілерді жаю.
6) Алатау бөктеріндегі орман шаруашылығы мекемесіне тиесілі 1723 га жерде ІҚМ 285 бас, қой мен ешкілер 274 бас жаю.
Барлық қажетті 11333 га жайылым жерлерді жоғарыда көрсетілген тармақшаларға сәйкес толықтыру қажет.
Ақтөбе ауылдық округі бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2022-2023 жылдарға арналған жоспарға 1 – қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Ақтөбе ауылдық округінің аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Шартты белгілер:
Ақтөбе ауылдық округі аумағындағы жер учаскелерінің меншік иелерінің тізімі
№ 1 кесте
Жер учаскелерін пайдаланушылардың аты-жөні
Жайылым алаңы, (га)
Түрлері бойынша малдың болуы,
(бас)
Жайылымға қажеттілік нормасы 1 бас, (га)
Жайылымдардың қажеттілігі, (га)
Артық жайылымдар, (га)
ІҚМ
Қой мен ешкі
Жы лқы
ІҚМ
Қой мен ешкі
Жы лқы
ІҚМ
Қой мен ешкі
Жы лқы
Жиыны
(га)
1
Уәлихан Сейтжан
22
-
-
-

2022
Весенне-летний сезон
Летний сезон
Осенний сезон
Отдыхающий загон
2023
Отдыхающий загон
Весенне-летний сезон
Летний сезон
Осенний сезон
Условные обозначение:
Приложение 3 к плану
по управлению пастбищам и их
использованию на 2022-2023
годы в Актюбинском сельском
округе
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
Условные обозначение:
Приложение 4 к плану
по управлению пастбищам и их
использованию на 2022-2023
годы в Актюбинском сельском
округе
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды
Условные обозначение:
Приложение 5 к плану
по управлению пастбищам и их
использованию на 2022-2023
годы в Актюбинском сельском
округе
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяиственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища
Условные обозначение:
Приложение 6 к плану
по управлению пастбищам и их
использованию на 2022-2023
годы в Актюбинском сельском
округе
Схема размещения поголовья сельскохозяиственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при сельском округе
Условные обозначения:
Приложение 7 к плану
по управлению пастбищам и их
использованию на 2022-2023
годы в Актюбинском сельском
округе
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Наименование
Количество загонов
в 2022 году
Количество загонов
в 2023 году
1
2
1
2
1
2
1
Актюбинский
ВЛС
ЛС
ОЗ
ЛОС
ВЛС
ЛС
ЛОС
ОЗ
Примечание: расшифровка аббревиатур:
ТОО – товарищество ограниченной ответственности
КХ – крестьянское хозяйство
КРС – крупный рогатый скот
ВЛС – весенне-летний сезон;
ЛОС – летне-осенний сезон;
ЛС – летний сезон;
ОЗ – отдыхающий загон.
Приложение 8 к плану
по управлению пастбищам и их
использованию на 2022-2023
годы в Актюбинском сельском
округе
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, необходимых для удовлетворения нужд населения для выпаса сельскохозяйственных животных личного подворья, в зависимости от местных условий и особенностей
Условные обозначение:
Приложение 4 к решению
Жуалынского районого
маслихата от 08 сентября 2022
года №30-2
План по управлению пастбищами и их использованию по Биликольскому сельскому округу на 2022-2023 годы

2022
Көктемгі-жазғы маусым
Жазғы маусым
Күзгі маусым
Демалатын өріс
2023
Демалатын өріс
Көктемгі жазғы маусым
Жазғы маусым
Күзгі маусым
Шартты белгілер:
Ақтөбе ауылдық округі бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2022-2023 жылдарға арналған жоспарға 3-қосымша
Жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы
Шартты белгілер:
Ақтөбе ауылдық округі бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2022-2023 жылдарға арналған жоспарға 4-қосымша
Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы
Шартты белгілер:
Ақтөбе ауылдық округі бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2022-2023 жылдарға арналған жоспарға 5-қосымша
Жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы
Шартты белгілері:
Ақтөбе ауылдық округі бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2022-2023 жылдарға
арналған жоспарға 6-қосымша
Ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке әне (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Шартты белгілер:
Ақтөбе ауылдық округі бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2022-2023 жылдарға арналған жоспарға 7-қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі
Ауылдық округ атауы
2022 жылғы өрістер саны
2023 жылғы өрістер саны
1
2
3
4
1
2
3
4
1
Ақтөбе
КЖМ
ЖМ
ДӨ
ЖКМ
КЖМ
ЖМ
ЖКМ
ДӨ
Ескерту: аббревиатуралардың толық жазылуы:
ЖШС – жауапкершілігі шектеулі серіктестік
ШҚ – шаруа қожалық
ІҚМ – ірі қара мал
КЖМ –көктемгі-жазғы маусым;
ЖКМ – жазғы-күзгі маусым;
ЖМ – жазғы маусым;
ДӨ – демалушы өріс
Ақтөбе ауылдық округі бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2022-2023 жылдарға арналған жоспарға 8-қосымша
Жергілікті жағдайлар мен ерекшеліктерге қарай жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаюға халық мұқтажын қанағаттандыру үшін қажетті жайылымдардың сыртқы мен ішкі шекаралары және алаңдары белгіленген картасы
Шартты белгілер:
Жуалы аудандық мәслихатының
2022 жылғы 08 қыркүйектегі
№30-2 шешіміне 4-қосымша
Билікөл ауылдық округі бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2022-2023 жылдарға арналған жоспар

Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию по Биликольскому сельскому округу на 2022-2023 годы (далее - План) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан "О пастбищах", "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года №173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" и приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года №3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ".
План содержит:
1) схему (карту) расположения пастбищ на территории Биликольского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов (приложение 1);
2) приемлемые схемы пастбищеоборотов (приложение 2);
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры (приложение 3):
4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды (приложение 4);
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяиственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища (приложение 5);
6) схему размещения поголовья сельскохозяиственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при селе, сельском округе (приложение 6);
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных (приложение 7);
8) Карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, необходимых для удовлетворения нужд населения для выпаса сельскохозяйтвенных животных личного подворья, в зависимости от местных условий и особенностей (приложение 8).
План принят с учетом сведений о состоянии: геоботанического обследования пастбищ; сведений о ветеринарно-санитарных объектах; численности поголовья сельскохозяиственных животных с указанием их владельцев – пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц; данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных; сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах; особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах; сведений о сервитутах для прогона скота; иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами и в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
Биликольский сельский округ расположен в пределах горы Каратау и котловины Биликоль. По агроклиматическим показателям теплая (Центральная и северная часть) прибрежная часть озера Биликоль характеризуется холодностью, остальная часть характеризуется всеми особенностями континентальности и средним количеством годовых осадков.
Почва отличается в основном гравийной, глинистой и серой почвой. На пастбищах произрастают полынь, солодка, лещина черная, лещина болотная.

Билікөл ауылдық округі бойынша 2022-2023 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар (бұдан әрі - Жоспар) Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" (бұдан әрі - Жайылымдар туралы Заң), Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", Заңдарына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" №173 бұйрығына және Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті жол берілетін нормасын бекіту туралы" №3-3/332 бұйрығына сәйкес жүзеге асырылады.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, азыққа қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және Жоспар құрамында:
3)құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Биликөл ауылдық округінің аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы) (1-қосымша);
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемалары (2-қосымша);
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген карта (3-қосымша);
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы (4-қосымша);
5) жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы (5-қосымша);
6) ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы (6-қосымша);
7) ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі (7-қосымша);
8) жергілікті жағдайлар мен ерекшеліктерге қарай жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаюға халық мұқтажын қанағаттандыру үшін қажетті жайылымдардың сыртқы мен ішкі шекаралары және алаңдары белгіленген карта (8-қосымша);
Жоспар: Жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтер; ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтер; иелерін – жайылым пайдаланушыларды, жеке және (немесе) заңды тұлғаларды көрсете отырып, ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы деректер; ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер; шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтер; екпе және аридтік жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері; малды айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер; мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген өзге де деректер ескеріле отырып жайылымдарды ұтымды пайдалану, азыққа қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозуын болдырмау мақсатында қабылданды.
Табиғи жағдайлар бойынша Билікөл ауылдық округінің аумағы Қаратау тауы және Билікөл қазаншұнқырының шегінде орналасқан. Агроклиматтық көрсеткіштер бойынша жылы, (орталық және солтүстік бөлігі) Билікөл көлінің жағалау бөлігі суықтау, қалған бөлігі континенттіліктің барлық ерекшеліктерімен және жылдық жауын-шашынның орташа мөлшерімен сипатталады.
Топырақ негізінен қиыршық тасты, сазды және сұр топырақпен ерекшеленеді. Жайылымдарда жусан, сараң және көл жағасында сазды құрақ, қара мия, қара өлен шөптер өседі.

В сельском округе имеется 1 ветеринарно-санитарный пункт, 1 очаг сибирской язвы, 1 раскол.
По административно-территориальному делению в Биликольском сельском округе имеется 4 сельских населенных пункта.
Общая площадь территории Биликольского сельского округа составляет 48534 га, из них пашни – 1077 га, пастбищные земли – 45091 га.
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения – 47481 гектар;
земли населенных пунктов - 2466 гектар;
все остальные земли - 657 гектаров;
земли запаса - 1579,59 га.
На 1 января 2022 года в Биликольском сельском округе (личное подворье населения и ТОО, КХ) насчитывается крупного рогатого скота 2021 голов, в том числе 958 голов маточного поголовья, овцы и козы 39709 голов, лошадей 2418 голов. Из них поголовье скота в личном подворье населения:
В селе Карабастау крупного рогатога скота - 138 голов, из них маточное поголовье - 83 голов, овцы и козы - 3331 голов, лошадей - 237 голов. Площадь пастбищ – 1375,2 га.
В селе Дарбаза крупного рогатога скота – 238 голов, из них маточное поголовье - 54 голов, овцы и козы - 2608 голов, лошадей - 102 голов. Площадь пастбищ – 518 га.
В селе Жылыбулак крупного рогатога скота - 72 голов, из них маточное поголовье - 43 голов, овцы и козы - 6575 голов, лошадей - 186 голов. Площадь пастбищ – 572,8 га.
В селе Абдыкадыр крупного рогатога скота - 73 голов, из них маточное поголовье - 48 голов, овцы и козы - 1695 голов, лошадей - 293 голов.
Поголовье скота в крестьянских и фермерских хозяйствах Биликольского сельского округа: крупный рогатый скот - 1500 голов, из них маточное поголовье - 730 голов, овцы и козы - 25500 голов, лошадей 1600 голов. Площадь пастбищ крестьянских хозяйств составляет 38100 гектар,
В черте населенных пунктов числится 2466 га пастбищ
В сельском округе насчитывается 5 стада КРС, 13 табуна лошадей, овцы и козы 20 отар.
В сельском округе отсутствуют культурные и аридные пастбища. Сервитуты для прогона скота не установлены.
Согласно статьи 15 Закона О пастбищах для нужд местного населения (с. Қарабастау, Дарбаза, Жылыбулақ, Абдыкадыр) по содержанию маточного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных при имеющихся пастбищных угодьях населенных пунктов в размере 2466 га, потребность составляет 730 га, при норме нагрузки 0,8*4 га*228 голов. На пастбищных угодьях в пределах населенного пункта помещается 293 голов КРС на площади 937,6 га над маточным поголовьем КРС и 1996 голов КРС на площади 798,4 га. Путем размещения 293 голов КРС на 937,6 га пастбищ и 1996 голов овец и коз на 798,4 га пастбищ в пределах населенного пункта.
Имеется потребность пастбищных угодий по выпасу других сельскохозяйственных животных местного населения в размере 8157,2 га. При допустимой норме нагрузки на общую площадь пастбищ составляет овцы и козы - 0,1*4 га*гол., лошадей - 1*4 га*гол.
Потребность, за исключением отдаленных зимующих животных:

1 ветеринарлық санитарлық пункт, 1 сібір жарасы ошағы, 1 мал қамауға арналған қоршау (раскол) бар.
Әкімшілік-аумақтық бөлініс бойынша Билікөл ауылдық округінде 4 ауылдық елді мекен бар.
Ауылдық округі аумағының жалпы көлемі 48534 гектар, оның ішінде егістік – 1077 га, жайылым жерлері – 45091 га.
Жер санаттары бойынша бөлінеді:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 47481 гектар;
елді мекендер жері - 2466 гектар;
барлық басқа да жерлер - 657 гектар;
қордағы жерлер -1579,59 гектар.
2022 жылдың 1 қаңтарына Билікөл ауылдық округінде (халықтың жеке ауласы және ЖШС, ШҚ) ірі қара мал 2021 бас, оның ішінде 958 бас аналық мал, 39709 бас қой мен ешкі, 2418 бас жылқы бар. Оның ішінде:
Қарабастау ауылында ірі қара мал 138 бас, оның ішінде 83 бас аналық мал, қой мен ешкі 3331 бас, жылқы 237 бас. Жайылым алаңы -1375,2 гектар;
Дарбаза ауылында ірі қара мал 238 бас, оның ішінде 54 бас аналық мал, қой мен ешкі 2608 бас, жылқы 102 бас. Жайылымы алаңы – 518 гектар;
Жылыбұлақ ауылында ірі қара мал 72 бас, оның ішінде 43 бас аналық мал, қой мен ешкі 6575 бас, жылқы 186 бас. Жайылымы алаңы - 572,8 гектар;
Әбдіқадыр ауылында ірі қара мал 73 бас, оның ішінде 48 бас аналық мал, қой мен ешкі 1695 бас, жылқы 293 бас.
Шаруа және фермерлік қожалықтарындағы мал басы: ірі қара мал 1500 бас, оның ішінде 730 бас аналық, қой мен ешкі 25500 бас, жылқы 1600 бас. Жайылым алаңы - 38100 гектар.
Елді мекендер шегінде 2466 гектар жайылым бар.
Билікөл ауылдық округінде ІҚМ - 5 табын, жылқы -13 үйір, қой мен ешкі - 20 отар жайлауға шығады.
Ауылдық округте екпе және аридтік жайылымдар жоқ. Мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.
Жайылымдар туралы Заңның 15-бабына сәйкес жергілікті халықтың мұқтаждығы үшін (Қарабастау, Дарбаза, Жылыбұлақ, Әбдіқадыр ауылы) ауыл шаруашылығы жануарларының аналық (сауын) мал басын ұстау бойынша елді мекендер жайылымдық алқаптарында 2466 га көлемінде, жүктеме нормасы 0,8*4 га*228 бас болғанда қажеттілік 730 га құрайды. Елді мекен шегіндегі 937,6 га жайылымға 293 бас ІҚМ және 798,4 га жайылымға 1996 бас қой мен ешкі орналастыру арқылы.
Жергілікті халықтың басқа ауыл шаруашылығы малдарын жаю бойынша жайылымдық жер қажеттілігі 8157,2 гектар. Жайылымдардың жалпы алаңдарына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасы қой мен ешкі үшін – 0,1*4 га*бас, жылқы – 1,0*4 га*бас. Шалғайдағы жайылымдағы қыстақ малдарын қоспағанда жайылымдарға қажеттілік:

Для овец и коз -12213 бас*0,1*4 га = 4885,2 га;
Для лошадей – 818 бас* 1,0*4 га = 3272 га;
Всего: 8157,2 га.
Пути решения необходимых недостающих пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных местного населения Актюбинского сельского округа согласно приложению 5 к настоящему плану:
1)сложившуюся потребность пастбищ в размере 600 га необходимо восполнить за счет выпаса сельскохозяйственных животных населения на пастбищных угодьях, принадлежащих Абсалямовой Хазизе (КХ "Амалбек"), - 600 га, - Лухмановой Тажикуль (КХ "Айман") - 450 га, Бексейтову Сейтказы (КХ "Дарбаза")- 100 га, Акишеву Мейрхан ("Жұмабай") - 150 га, Косарову Муслим (КХ "Абдір") - 300 га, Мышбаеву Кадиркул (КХ "Бейбітшілік") - 620 га, Ертаеву Еркин (КХ"Еркін") - 340 га, Алтаеву Талтат (КХ "Берикқара") - 300 га, Ембердиеву Мамырқул (КХ "Мамырқул") - 110 га, Айжанову Талгат (КХ "Биликөл" 1800 га, Омарову Гани (КХ "Биликөл") - 1053 га, Есжанову Усупбек (КХ "Осан ата") - 278 га и принадлежащих 25 крестьянским хозяйствам - 1173 га по заключенным меморандумам.
Овы и козы - 10005*0,1*4 га = 4002 га.
Лошади - 818*1,0*4 га=3272 га.
Всего: 7274 га.
2) в соответствии с постановлением акимата Жуалынского района от 06 декабря 2021 года №457" Об утверждении сезонных пастбищных угодий в сельских округах " за счет Жуалынского районного лесного земельного фонда в горной зоне предоставлено 883,3 га пастбищных угодий.
Овцы и козы - 2208*0,1*4 га = 883,2 га.
Все необходимые 8157,2 га пастбищ необходимо восполнить в соответствии с вышеуказанными подпунктами.
Приложение 1 к плану
по управлению пастбищам и их
использованию на 2022-2023
годы в Биликульском сельском
округе
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Биликульского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Список собственников земельных участков на территории Биликульского сельского округа
Таблица № 1
Ф.И.О. наименование
землепользователей
Площадь
пастбищ
(га)
Наличие скота по видам,
(гол.)
Норма потребности пастбищ на 1 гол., (га)
Потребность пастбищ, (га)
Излишки пастбищ, (га
К Р С
О в ц ы и
к о з ы
Л о ш а д и
К Р С
О в ц ы и
к о з ы
Л ош ад и
К Р С
Овцы и ко зы
Л о ш а д и
Ито го
1
Абдахов Мейрбек
10
4
72
11

Қой мен ешкі үшін -12213 бас*0,1*4 га = 4885,2 га;
Жылқы үшін – 818 бас* 1,0*4 га = 3272 га;
Барлығы: 8157,2 га.
Осы Жоспардың 5-қосымшасына сәйкес, Билікөл ауылдық округінің жергілікті халқының ауыл шаруашылығы жануарларының мал басына қажетті жетіспейтін жайылымды шешу жолы:
1)7274 га көлемінде жайылым алқаптарының қажеттілігін 600 га - Абсалямова Хазизаға ("Амалбек" ШК"), 450 га - Лухманова Тажикүлге ("Айман" ШҚ), 100 га - Бексейтов Сейтқазыға ("Дарбаза" ШҚ), 150 га - Акишев Мейрханға ("Жұмабай" ШҚ), 300 га - Қосаров Муслимге ("Абдір" ШҚ), 620 га - Мышбаев Қадірқұлға ("Бейбітшілік" ШҚ), 340 га - Ертаев Еркінге ("Еркін" ШҚ), 300 га - Алтаев Талғатқа ("Берікқара" ШҚ), 110 га - Ембердиев Мамырқұлға ("Мамырқұл" ШҚ), 1800 га - Айжанов Талғатқа ("Билікөл" ШҚ), 1053 га - Омаров Ғаниге ("Билікөл" ШҚ), 278 га - Есжанов Усупбекке ("Осан ата" ШҚ) тиесілі жерлерде және 25 шаруа қожалықтың 1173 га жайылымдарына жасалған меморандум бойынша ауыл шаруашылығы жануарларын жаю есебінен өтеуге болады.
Қой мен ешкі - 10005*0,1*4 га = 4002 га.
Жылқы - 818*1,0*4 га=3272 га.
Барлығы: 7274 га.
2) Жуалы ауданы әкімдігінің "Ауылдық округтерге маусымдық жайылым жерлерді бекіту туралы" 2021 жылғы 06 желтоқсанындағы №457 қаулысына сәйкес таулы аймақтағы Жуалы аудандық орман жер қоры есебінен 883,3 га жайылымдық жер берілді.
Қой мен ешкі - 2208*0,1*4 га = 883,2 га.
Барлық қажетті 8157,2 га жайылым жерлерді жоғарыда көрсетілген тармақшаларға сәйкес толықтыру қажет.
Билікөл ауылдық округі
бойынша жайылымдарды
басқару және оларды
пайдалану жөніндегі 2022-2023
жылдарға
арналған жоспарға 1-қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Биликөл ауылдық округінің аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Билікөл ауылдық округі аумағындағы жер учаскелерінің меншік иелері тізімі
№ 1 кесте
Жер учаскелерін пайдаланушылардың
аты-жөні
Жайылым алаңы, (га)
Түрлері бойынша малдың болуы, (бас)
Жайылымға қажеттілік нормасы
1 бас, (га)
Жайылымдардың қажеттілігі, (га)
Ар тық жа йы лы мар, (га)
І Қ М
Қой мен еш кі
Жы лқы
ІҚМ
Қой мен ешкі
Жы лқы
І Қ М
Қой мен ешкі
Жы лқы
Жи ыны (га)
1
Абдахов Мейрбек
10
4
72
11

маслихата от 08 сентября 2022
года №30-2
План по управлению пастбищами и их использованию по Боралдайскому сельскому округу на 2022-2023 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию по Боралдайскому сельскому округу на 2022-2023 годы (далее - План) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан "О пастбищах", "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года №173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" и приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года №3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ".
План содержит:
1) схему (карту) расположения пастбищ на территории Боралдайского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов (приложение 1);
2) приемлемые схемы пастбищеоборотов (приложение 2);
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры (приложение 3);
4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды (приложение 4);
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяиственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища (приложение 5);
6) схему размещения поголовья сельскохозяиственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при селе, сельском округе (приложение 6);
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных (приложение 7);
8) Карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, необходимых для удовлетворения нужд населения для выпаса сельскохозяйтвенных животных личного подворья, в зависимости от местных условий и особенностей (приложение 8).
План принят с учетом сведений о состоянии: геоботанического обследования пастбищ; сведений о ветеринарно-санитарных объектах; численности поголовья сельскохозяиственных животных с указанием их владельцев – пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц; данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных; сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах; особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах; сведений о сервитутах для прогона скота; иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами и в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
По административно-территориальному делению в Боралдайском сельском округе имеется 3 сельских населенных пункта.

2022 жылғы 08 қыркүйектегі
№30-2 шешіміне 5-қосымша
Боралдай ауылдық округі бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2022-2023 жылдарға арналған жоспар
Боралдай ауылдық округі бойынша 2022-2023 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар (бұдан әрі - Жоспар) Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" (бұдан әрі - Жайылымдар туралы Заң), Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңдарына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" №173 бұйрығына және Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті жол берілетін нормасын бекіту туралы" №3-3/332 бұйрығына сәйкес жүзеге асырылады.
Жоспар құрамында:
4)құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Боралдай ауылдық округінің аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы) (1-қосымша);
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемалары (2-қосымша);
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген карта (3-қосымша);
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы (4-қосымша);
5) жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы (5-қосымша);
6) ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы (6-қосымша);
7) ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі (7-қосымша);
8) жергілікті жағдайлар мен ерекшеліктерге қарай жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаюға халық мұқтажын қанағаттандыру үшін қажетті жайылымдардың сыртқы мен ішкі шекаралары және алаңдары белгіленген карта (8-қосымша);
Жоспар: Жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтер; ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтер; иелерін – жайылым пайдаланушыларды, жеке және (немесе) заңды тұлғаларды көрсете отырып, ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы деректер; ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер; шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтер; екпе және аридтік жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері; малды айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер; мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген өзге де деректер ескеріле отырып жайылымдарды ұтымды пайдалану, азыққа қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозуын болдырмау мақсатында қабылданды.
Әкімшілік-аумақтық бөлініс бойынша Боралдай ауылдық округінде 3 ауылдық елді мекен бар.

Общая площадь территории Боралдайского сельского округа составляет 33910 га, сельскохозяйственных угодий – 18843 га, из них пашни – 9061 га, пастбищных угодий – 9503 га, сенокосов -130 га.
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения – 18843 га;
земли населенных пунктов - 3608 га;
пастбищные угодья населенного пункта - 2893 га.
По природным условиям территория Боралдайского сельского округа резко континентальная, зима суровая, часто бывают метели, умеренное жаркое лето, годовое количество осадков невелико.
Почвы в основном темно-коричневые.
В Боралдайском сельском округе имеется 1 биотермическая яма Беккера.
На 1 января 2022 года в Боралдайском округе насчитывается (личное подворье населения и поголовье ТОО, КХ) крупного рогатого скота 3137 голов, из них 1606 голов дойных коров, овцы и козы 19081 голов, лошадей 1699 голов. Из них поголовье скота в личном подворье населения:
В селе Колтоган крупного рогатога скота - 974 голов, из них маточное поголовье - 301 голов, мелкого рогатого скота - 3625 голов, лошадей - 630 голов. Площадь пастбищ -1499 га.
В селе Ертай крупного рогатога скота - 698 голов, из них маточное поголовье - 319 голов, мелкого рогатого скота - 3154 голов, лошадей - 439 голов. Площадь пастбищ -656 га.
В селе Рысбек Батыра крупного рогатога скота - 545 голов, из них маточное поголовье - 274 голов, овцы и козы - 2661 голов, лошадей - 261 голов. Площадь пастбищ -738 га.
Поголовье скота в крестьянских и фермерских хозяйствах Боралдайского сельского округа: крупный рогатый скот - 920 головы, из них маточное поголовье - 712 головы, овцы и козы - 9641 голов, лошадей 369 голов. Площадь пастбищ крестьянских хозяйств составляет - 9503 гектар.
Для обеспечения сельскохозяйственных животных пастбищными угодьями по Боралдайскому сельскому округу имеются всего 12396 га пастбищ. Из них 2893 га пастбищные угодья населенного пункта.
В Боралдайском сельском округе насчитывается КРС - 7 стада, лошадей - 3 табуна, овец и коз - 4 отаров.
В сельском округе отсутствуют культурные и аридные пастбища. Сервитуты для прогона скота не установлены.
Согласно статьи 15 Закона О пастбищах для нужд местного населения (с.Колтоган, Ертай, Рысбек Батыра) по содержанию маточного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных при имеющихся пастбищных угодьях населенных пунктов в размере 2893 га, потребность составляет 2861 га, при норме нагрузки 0,8*4 га*894 голов, то есть охвачено на 101 процент.
Имеется потребность пастбищных угодий по выпасу других сельскохозяйственных животных местного населения в размере 13330 га. При допустимой норме нагрузки на общую площадь пастбищ составляет КРС-0,8*4 га*гол., овцы и козы - 0,1*4 га*гол., лошадей - 1*4 га*гол.
Потребность:
Для КРС – 1323 бас*0,8*4 га=4234 га;

Боралдай ауылдық округі аумағының жалпы жер көлемі 33910 га, ауыл шаруашылығы алқабы – 18843 га, оның ішінде егістік – 9061 га, жайылым жерлері – 9503 га, шабындық жері 130 га құрайды.
Жер санаттары бойынша бөлінеді:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 18843 гектар;
елді мекендер жері – 3608 гектар;
елді мекеннің жайылым жері – 2893 гектар.
Табиғи жағдайлар бойынша Боралдай ауылдық округінің аумағы күрт континенттік, қысы қатал, жиі қарлы боран соғады, жазы орташа ыстық, жылдық жауын-шашын мөлшері аз. Топырақ негізінен қара қоңыр.
Боралдай ауылдық округінде 1 биотермиялық Беккер шұңқыры бар.
2022 жылдың 1 қаңтарына Боралдай ауылдық округінде (халықтың жеке ауласы және ЖШС, ШҚ) ірі қара мал 3137 бас, оның ішінде 1606 бас сауынды сиыр, 19081 бас қой мен ешкі, 1699 бас жылқы бар. Оның ішінде:
Көлтоған ауылында ірі қара мал 974 бас, оның ішінде 301 бас аналық мал, қой мен ешкі 3625 бас, жылқы 630 бас. Жайылым алаңы – 1499 га.
Ертай ауылында ірі қара мал 698 бас, оның ішінде 319 бас аналық мал, қой мен ешкі 3154 бас, жылқы 439 бас. Жайылым алаңы – 656 га.
Рысбек батыр ауылында ірі қара мал 545 бас, оның ішінде 274 бас аналық мал, қой мен ешкі 2661 бас, жылқы 261 бас. Жайылым алаңы – 738 га.
Боралдай ауылдық округінің ЖШС, шаруа және фермерлік қожалықтарындағы мал басы: ірі қара мал 920 бас, оның ішінде 712 бас аналық мал, қой мен ешкі 9641 бас, 369 бас жылқы. ЖШС, шаруа және фермер қожалықтарының жайылым алаңы 9503 га.
Боралдай ауылдық округі бойынша ауыл шаруашылығы малдарын жайылымдық алқаптармен қамтамасыз ету үшін барлығы 12396 гектар жайылымдық жерлер бар. Оның ішінде елді мекеннің жайылым жері 2893 га.
Ауылдық округте ІҚМ - 7 табын, жылқы - 2 үйір, қой мен ешкі - 4 отар бар.
Ауылдық округте екпе және аридті жайылымдар жоқ. Мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.
Жайылымдар туралы Заңның 15-бабына сәйкес жергілікті халықтың мұқтаждығы үшін (Көлтоған, Ертай, Рысбек батыр ауылдары) ауыл шаруашылығы жануарларының аналық (сауын) мал басын ұстау бойынша жайылымдық алқаптарында 2893 га көлемінде, жүктеме нормасы 0,8*4 га.*894 бас болғанда қажеттілік 2860,8 га құрайды, яғни 101 пайызға қамтылған.
Жергілікті халықтың басқа ауыл шаруашылығы малдарын жаю бойынша жайылымдық жер қажеттілігі 13330 га. Жайылымның жалпы ауданына түсетін жүктеменің рұқсат етілген нормасы ІҚМ - 0,8*4 га*бас, қой мен ешкі – 0,1*4 га*бас, жылқы –1*4 га*бас.
Қажеттілік:
ІҚМ үшін – 1323 бас*0,8*4 га=4233,6 га;

Для овец и коз – 9440 бас*0,1*4 га=3776 га;
Для лошадей – 1330 бас*1*4 га =5320 га.
Всего: 13330 га.
Пути решения необходимых недостающих пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных местного населения Боралдайского сельского округа согласно приложению 5 к настоящему плану:
1)выпас 500 голов лошадей, 146 голов КРС на 2469 га отгонных и пастбищных угодьях земельного фонда округа.
2)выпас 100 голов лошадей, 131 голов крупно рогатого скота на пастбищах лесного фонда на площади 820 га.
3) путем заключения меморандумов с руководителями крестьянских хозяйств (после уборки урожая) выпас 730 голов лошадей, 844 голов КРС на 5622 га пашни.
4) за счет количества поголовья скота, находящего на откорме на стойлах будет сэкономлено 2080 га земли.
5) выпас скота 9440 голов по меморандуму на 3776 га пастбищных угодьях, принадлежащих крестьянским хозяйствам с меньшим количеством поголовьем скота.
Все необходимые 13330 га пастбищ необходимо восполнить в соответствии с вышеуказанными подпунктами.
Приложение 1 к плану
по управлению пастбищам и их
использованию на 2022-2023
годы в Боралдайском сельском
округе
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Боралдайского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Список собственников земельных участков на территории Бралдайского сельского округа
Таблица № 1
Ф.И.О. наименование
землепользователей
Площадь
пастбищ
(га)
Наличие скота по видам,
(гол.)
Норма потребности пастбищ на 1 гол., (га)
Потребность пастбищ, (га)
Излишки пастбищ, (га)
КРС
Овцы и
козы
Лошади
КРС
Овцы и
козы
Лошади
КРС
Овцы и
козы
Лошади
Итого (га)
1
Курмашев Ш.

Қой мен ешкі үшін – 9440 бас*0,1*4 га=3776 га;
Жылқы үшін – 1330 бас*1*4 га =5320 га.
Барлығы: 13329,6 га.
Осы Жоспардың 5-қосымшасына сәйкес, Боралдай ауылдық округінің жергілікті халқының ауылшаруашылығы жануарларының мал басына қажетті жетіспейтін жайылымды шешу жолы:
1) округтің 2469 га шалғайдағы және жер қорындағы жайылымдық жерге 500 бас жылқы, 146 бас ІҚМ жайылады.
2) 820 га орман қорындағы жайылым жерге 100 бас жылқы, 131 бас ІҚМ жаю.
3) шаруа қожалық жетекшілерімен меморандумға тұру арқылы (егінді жинап болғаннан кейін) 5622 га егістік жерге 730 бас жылқы, 844 бас ІҚМ жайылады.
4) бордақыда тұрған мал басы саны есебінен 643 га үнемделеді.
5) меморандум бойынша мал басы саны аз шаруа қожалықтарына тиесілі 3776 га жайылымдық жерлерге 9440 бас мал жаю.
Барлық қажетті 13330 га жайылым жерлерді жоғарыда көрсетілген тармақшаларға сәйкес толықтыру қажет
Боралдай ауылдық округі бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2022-2023 жылдарға арналған жоспарға 1 – қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Боралдай ауылдық округінің аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Шартты белгілер:
Боралдай ауылдық округі аумағындағы орналасқан қыстаулардың жер учаскелерінің меншік иелері тізімі
№ 1 кесте
Жер учаскелерін пайдаланушылардың атауы
Жайылым алаңы, (га)
Түрлері бойынша малдың болуы, (бас)
Жайылымға қажеттілік нормасы, шартты мал басына
Жайылымдардың қажеттілігі, (га.)
Артық жайылымдар, (га)
ІҚМ
Қой мен ешкі
Жы лқы
ІҚМ
Қой мен ешкі
Жы лқы
ІҚМ
Қой мен ешкі
Жы лқы
Жиыны(га)
1
Курмашев Ш.

Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию по Жетитобинскому сельскому округу на 2022-2023 годы (далее - План) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан "О пастбищах", "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года №173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" и приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года №3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ".
План содержит:
1) схему (карту) расположения пастбищ на территории Жетитобинского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов (приложение 1);
2) приемлемые схемы пастбищеоборотов (приложение 2);
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры (приложение 3);
4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды (приложение 4);
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяиственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища (приложение 5);
6) схему размещения поголовья сельскохозяиственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при селе, сельском округе (приложение 6);
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных (приложение 7);
8) Карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, необходимых для удовлетворения нужд населения для выпаса сельскохозяйтвенных животных личного подворья, в зависимости от местных условий и особенностей (приложение 8).
План принят с учетом сведений о состоянии: геоботанического обследования пастбищ; сведений о ветеринарно-санитарных объектах; численности поголовья сельскохозяиственных животных с указанием их владельцев – пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц; данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных; сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах; особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах; сведений о сервитутах для прогона скота; иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами и в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
По природным условиям территория Жетитобинского сельского округа резко-континентальный, зима суровая, часто бывают метели, умеренное жаркое лето, годовое количество осадков достаточное. Почвы преимущественно желто-черные, суглинистые.

Жетітөбе ауылдық округі бойынша 2022-2023 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар (бұдан әрі - Жоспар) Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" (бұдан әрі - Жайылымдар туралы Заң), "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңдарына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" №173 бұйрығына және Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті жол берілетін нормасын бекіту туралы" №3-3/332 бұйрығына сәйкес әзірленді.
Жоспар құрамында:
5) құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Жетітөбе ауылдық округінің аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы) (1-қосымша);
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемалары (2-қосымша);
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген карта (3-қосымша);
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы (4-қосымша);
5) жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы (5-қосымша);
6) ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы (6-қосымша);
7) ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі (7-қосымша);
8) жергілікті жағдайлар мен ерекшеліктерге қарай жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаюға халық мұқтажын қанағаттандыру үшін қажетті жайылымдардың сыртқы мен ішкі шекаралары және алаңдары белгіленген карта (7-1-қосымша);
Жоспар: Жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтер; ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтер; иелерін – жайылым пайдаланушыларды, жеке және (немесе) заңды тұлғаларды көрсете отырып, ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы деректер; ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер; шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтер; екпе және аридтік жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері; малды айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер; мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген өзге де деректер ескеріле отырып жайылымдарды ұтымды пайдалану, азыққа қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозуын болдырмау мақсатында қабылданды.
Табиғи жағдайлар бойынша Жетітөбе ауылдық округінің аумағы күрт континенттік, қысы қатал, жиі қарлы боран соғады, көктемгі су тасқыны болады, жазы орташа ыстық, жылдық жауын-шашын мөлшері жеткілікті. Топырақ негізінен сары-қара түсті, саздақты.

В Жетитобинском сельском округе имеется 1 ветеринарный пункт, 2 раскол, 1 яма Беккера
По административно-территориальному делению в Жетитобинском сельском округе имеется 6 сельских населенных пункта.
Общая площадь территории Жетитобинского сельского округа составляет 36839 га, из них пашни – 10621 га, пастбищные земли – 3581 га.
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения 15102 га;
земли населенных пунктов - 3070 га;
сенокосы - 108 гектар.
На 1 января 2022 года в Жетитобинском сельском округе насчитывается (личное подворье населения и поголовье ТОО, КХ) крупного рогатого скота 6513 голов, из них маточное поголовье 3419 голов, овцы и козы 31443 голов, лошадей 1475 голов. Из них:
В селе Коныртобе крупного рогатога скота - 1070 голов, из них маточное поголовье - 580 голов, овцы и козы - 4460 голов, лошадей - 227 голов. Площадь пастбищ -594 га.
В селе Тасбастау крупного рогатога скота - 1025 голов, из них маточное поголовье - 585 голов, овцы и козы - 3500 голов, лошадей - 182 голов. Площадь пастбищ -522 га.
В селе Карикорган крупного рогатога скота - 952 голов, из них маточное поголовье - 557 голов, овцы и козы - 4513 голов, лошадей - 227 голов. Площадь пастбищ -525 га.
В селе Космурат крупного рогатога скота - 820 голов, из них маточное поголовье - 430 голов, овцы и козы - 850 голов, лошадей - 25 голов. Площадь пастбищ -774 га.
В селе Майбулак крупного рогатога скота - 545 голов, из них маточное поголовье - 200 голов, овцы и козы - 830 голов, лошадей - 12 голов. Площадь пастбищ -391 га.
В селе Шынбулак крупного рогатога скота - 816 голов, из них маточное поголовье - 257 голов, овцы и козы - 11690 голов, лошадей - 684 голов. Площадь пастбищ -521 га.
Поголовье скота в крестьянских и фермерских хозяйствах Жетитобинского сельского округа: крупный рогатый скот - 1285 головы, из них маточное поголовье - 810 головы, овцы и козы - 5600 голов, лошадей 120 голов. Площадь пастбищ крестьянских хозяйств составляет 3247 гектар.
Для обеспечения сельскохозяйственных животных пастбищными угодьями по Жетитобинскому сельскому округу имеются всего 6574 га, в черте населенных пунктов числится 3327 га пастбищ.
В сельском округе насчитывается КРС - 7 стада, лошадей - 6 табуна, овцы и козы - 6 очередей и 1 отар.
В сельском округе отсутствуют культурные и аридные пастбища. Сервитуты для прогона скота не установлены.
Согласно статьи 15 Закона О пастбищах для нужд местного населения (с.Коныртобе, Карикорган, Тасбастау, Космурат, Майбулак, Шынбулак) по содержанию маточного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных при имеющихся пастбищных угодьях населенных пунктов в размере 3327 га, потребность составляет 8349 га, при норме нагрузки 0,8*4 га*2609 гол.

Жетітөбе ауылдық округінде 1 мал дәрігерлік пункті, 2 мал қамалатын қоршау (раскол), 1 Беккер шұңқыры бар.
Әкімшілік-аумақтық бөлініс бойынша Жетітөбе ауылдық округінде 6 ауылдық елді мекен бар.
Ауылдық округі аумағының жалпы көлемі 36839 гектар, оның ішінде егістік – 10621 га, жайылымдық жерлер – 3581 га.
Жер санаттары бойынша бөлінеді:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 15102 гектар;
елді мекендер жері - 3070 гектар;
шабындық - 108 гектар.
2022 жылдың 1 қаңтарына Жетітөбе ауылдық округінде (халықтың жеке ауласы және ЖШС, ШҚ) ірі қара мал 6513 бас, оның ішінде 3419 бас аналық мал, 31443 бас қой мен ешкі, 1475 бас жылқы бар. Оның ішінде:
Қоңыртөбе ауылында ірі қара мал 1070 бас, оның ішінде аналық мал 580 бас, қой мен ешкі 4460 бас, жылқы 227 бас. Жайылым алаңы - 594 га.
Тасбастау ауылында ірі қара мал 1025 бас, оның ішінде аналық мал 585 бас, қой мен ешкі 3500 бас, жылқы 182 бас. Жайылым алаңы – 522 га.
Кәріқорған ауылында ірі қара мал 952 бас, оның ішінде аналық мал 557 бас, қой мен ешкі 4513 бас, жылқы 227 бас. Жайылым алаңы – 525 га.
Қосмұрат ауылында ірі қара мал 820 бас, оның ішінде аналық мал 430 бас, қой мен ешкі 850 бас, жылқы 23 бас. Жайылым алаңы – 774 га.
Майбұлақ ауылында ірі қара мал 545 бас, оның ішінде аналық мал 200 бас, қой мен ешкі 830 бас, жылқы 12 бас. Жайылым алаңы – 391 га.
Шыңбұлақ ауылында ірі қара мал 816 бас, оның ішінде аналық мал 257 бас, қой мен ешкі 11690 бас, жылқы 684 бас. Жайылым алаңы – 521 га.
Жетітөбе ауылдық округінің ЖШС, шаруа және фермерлік қожалықтардағы мал басы: ірі қара мал 1285 бас, оның ішінде аналық мал 810 бас, қой мен ешкі 5600 бас, 120 бас жылқы. ЖШС, шаруа және фермер қожалықтарының жайылым алаңы - 3247 га құрайды.
Жетітөбе ауылдық округі бойынша ауыл шаруашылығы малдарын жайылымдық алқаптармен қамтамасыз ету үшін барлығы 6574 га, елді мекен шегінде 3327 га жайылым бар.
Ауылдық округте ірі қара мал - 7 табын, жылқы – 6 табын, қой мен ешкі - 6 кезек және 12 отар бар.
Ауылдық округте екпе және аридті жайылымдар жоқ. Мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.
Жайылымдар туралы Заңның 15-бабына сәйкес жергілікті халықтың мұқтаждығы үшін (Қоңыртөбе, Кәріқорған, Тасбастау, Қосмұрат, Майбұлақ, Шыңбұлақ) ауыл шаруашылығы жануарларының аналық (сауын) мал басын ұстау бойынша жайылымдық алқаптарында 3327 га көлемінде, жүктеме нормасы 0,8*4 га*бас болғанда қажеттілік 8349 га құрайды.

Имеется потребность пастбищных угодий по выпасу других сельскохозяйственных животных местного населения в размере 19664 га. При допустимой норме нагрузки на общую площадь пастбищ составляет КРС-0,8*4 га*гол., овцы и козы - 0,1*4 га*гол., лошадей - 1*4 га*гол.
Потребность:
Для КРС - 2144 гол.*0,8*4 га=6861 га;
Для овец и коз - 20007 гол.*0,1*4 га=8003 га;
Для лощадей – 1200 гол.*1*4 га=4800 га.
Всего: 19664 га.
Сложившуюся потребность пастбищ в размере 711,71 га необходимо восполнить за счет выпаса сельскохозяйственных животных населения на пастбищных угодьях, принадлежащих (крестьянским хозяйствам) К.Курманбекову – 65,439 га, Т.Акимову - 9 га, К.Кожаназаровой - 7 га, К.Абдыкасымовой - 4 га, А.Касымбек - 5 га, К.Тастемировой - 2 га, С.Айтбай - 8 га, А.Кылышбаеву - 25 га, – Д.Онгарбаеву - 10 га, А.Кожабаевой - 0,4 га, Н.Ортаеву – 0,6 га, Ж.Касымбекову - 5 га, А.Торткулбаеву – 0,2 га, Д.Абишеву - 20 га, К.Турлыбаеву -0,1 га, А.Жакыпбекову - 40 га, Ұ.Темирбекову – 0,5 га, М.Токтагуловой - 5 га, Д.Илияс - 109 га, А.Абдалимовой - 16 га, Г.Тұрашевой - 10 га, М.Турашевой – 8,28 га, Ж.Султанбекову - 9 га, Р.Жаксылыкову - 100 га, Е.Батырбаевой - 6 га, М.Абитаеву - 5 га – Г.Абилдаеву - 210 га, Н.Тилеповой - 15 га, М.Маделимовой - 3 га. .
Пути решения необходимых недостающих пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных местного населения Жетитобинского сельского округа согласно приложению 5 к настоящему плану:
1)в соответствии с постановлением акимата Жуалынского района от 06 декабря 2021 года №457 "Об утверждении сезонных пастбищных угодий в сельских округах" подготовлены места для выпаса 90 голов лошадей, овцы и козы 1278 голов, 150 голов КРС на 1351 га пастбищных угодий, предоставленных из земельного фонда" Барыс " в горной зоне для группового размещения.
Лощади – 90*1*4 га= 360 га.
Овцы и козы – 1278*0,1*4 га= 511 га.
КРС – 150*0,8*4 га = 480 га.
Всего: 1351 га.
2)ведутся работы по возврату 135 га пастбищных земель, принадлежащих 3 крестьянским хозяйствам, расположенных в радиусе 5-7 км.
3)за счет количества поголовья скота, находящего на откорме на стойлах будет сэкономлено 2080 га земли.
КРС – 1000*0,8*4 га=3200 га;
Овцы и козы – 5600*0,1*4 га=2240 га;
Лощади – 562*1*4 га=2248 га.
Всего: 7688 га.
4)выпас овец и коз 6000 голов, крупного рогатого скота 697 голов и лошадей 960 голов в предгорьях Бокея и пастбищных угодьях Биликоль.
Овцы и козы – 6000*0,1*4 га=2400 га.
КРС – 697*0,8*4 га=2230 га.
Лощади – 960*1*4 га=3840 га.
Всего: 8470 га.
5)заключены меморандумы с руководителями крестьянских хозяйств на выпас крупного рогатого скота 1083 голов, овцы и козы 824 голов после уборки зерновых крестьянскими хозяйствами с 3795 га пашни, расположенных в радиусе 5 км.

Жергілікті халықтың басқа да ауыл шаруашылығы малдарын жаю бойынша жайылымдық жер қажеттілігі 19664 га. Жайлымдардың жалпы алаңдарына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасы бойынша ІҚМ - 0,8*4 га*бас, қой мен ешкі – 0,1*4 га*бас, жылқы 1*4 га*бас.
Қажеттілік:
ІҚМ үшін - 2144 бас*0,8*4 га=6861 га;
Қой мен ешкі үшін - 20007 бас*0,1*4 га=8003 га;
Жылқы үшін – 1200 бас*1*4 га=4800 га.
Барлығы: 19664 га.
711,71 га көлемінде қалыптасқан жайылым алқаптарының қажеттілігін 65,43 га – К.Курманбековаға, 9 га – Т.Акімовке, 7 га – К.Қожаназароваға, 4 га - К.Абдықасымоваға, 5 га - А.Қасымбекке, 2 га - К.Тастемироваға, 8 га – С.Айтбайға, 25 га – Ә.Кылышбаевқа, 10 га – Д.Оңғарбаевқа, 0,4 га – А.Кожабаеваға, 0,6 га – Н.Ортаевқа, 5 га – Ж.Касымбековке, 0,2 га – А.Торткулбаевқа, 20 га – Д.Абішевке, 0,1 га – К.Тұрлыбаевқа, 40 га – Ә.Жакыпбековке, 0,5 га – Ұ.Темірбековаға, 5 га - М.Токтагуловаға, 109 га – Д. Ілиясқа, 16 га – А.Абдалимоваға, 10 га – Г.Тұрашеваға, 8,28 га - М.Тұрашеваға, 9 га – Ж.Сұлтанбековке, 100 га – Р.Жаксылыковқа, 6 га – Е.Батырбаеваға, 5 га – М.Абитаевқа, 210 га – Ғ.Абілдаевке, 15 га – Н.Тілеповаға, 3 га – М.Маделимоваға (шаруа қожалықтарына) тиесілі жайылымдық жерлерде жаю есебінен өтеуге болады.
Осы Жоспардың 5-қосымшасына сәйкес, Жетітөбе ауылдық округінің жергілікті халқының ауыл шаруашылығы жануарларының мал басына қажетті жетіспейтін жайылымды шешу жолы:
1) Жуалы ауданы әкімдігінің "Ауылдық округтерге маусымдық жайылым жерлерді бекіту туралы" 2021 жылғы 06 желтоқсанындағы №457 қаулысына сәйкес таулы аймақтағы "Барыс" жер қорынан берілген 1351 га жайылымдық жерге ауыл шаруашылығы мал бастарын топтап отыру бойынша 90 бас жылқы, 1278 бас қой мен ешкі, 150 бас ірі қара мал жаюға орындар дайындалды.
Жылқы – 90*1*4 га= 360 га.
Қой мен ешкі – 1278*0,1*4 га= 511 га.
ІҚМ – 150*0,8*4 га = 480 га.
Барлығы: 1351 га.
6)3 шаруа қожалықтың 5-7 шақырым радиуста орналасқан 135 га жайылым жерлерін қайтару жұмыстары жүргізілуде.
7)бордақыда тұрған мал басы саны есебінен 7688 га жер үнемделеді:
ІҚМ – 1000*0,8*4 га=3200 га;
Қой мен ешкі – 5600*0,1*4 га=2240 га;
Жылқы – 562*1*4 га=2248 га.
Барлығы: 7688 га.
8)Бөкей тау бөктерінде және Билікөл мал жайылымындағы алқаптарда қой мен ешкі 6000 бас, ірі қара мал 697 бас және жылқы 960 бас қазіргі таңда жайылуда.
Қой мен ешкі – 6000*0,1*4 га=2400 га.
ІҚМ – 697*0,8*4 га=2230 га.
Жылқы – 960*1*4 га=3840 га.
Барлығы: 8470 га.
9)шаруа қожалықтар 5 шақырым радиуста орналасқан 3795 га егістік жерлерінен дәнді дақылдарын жинағаннан кейін 1083 бас ірі қара мал және 824 бас қой мен ешкі жаюға шаруа қожалық жетекшілерімен меморандум жасалды.

1 200
7 500, 8
8 039, 6
4 800
20 340, 4
3423,69
Приложение 2 к плану
по управлению пастбищам и их
использованию на 2022-2023
годы
в Жетитобинском сельском
округе
Приемлемые схемы пастбищеоборотов
Годы
Загон 1
Загон 2
Загон 3
Загон 4
2022
Весенне-летний сезон
Летний сезон
Осенний сезон
Отдыхающий загон
2023
Отдыхающий загон
Весенне-летний сезон
Летний сезон
Осенний сезон
Условные обозначение:
Приложение 3 к плану по
управлению
пастбищам и их использованию
на 2022-2023 годы
в Жетитобинском сельском
округе
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
Условные обозначение:
Приложение 4 к плану по
управлению
пастбищам и их использованию
на 2022-2023 годы
в Жетитобинском сельском
округе
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды
Условные обозначение:
Приложение 5 к плану по
управлению
пастбищам и их использованию
на 2022-2023 годы
в Жетитобинском сельском
округе
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяиственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища
Условные обозначение:
Приложение 6 к плану по
управлению
пастбищам и их использованию
на 2022-2023 годы
в Жетитобинском сельском
округе
Схема размещения поголовья сельскохозяиственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при сельском округе
Условные обозначение:
Приложение 7 к плану по
управлению
пастбищам и их использованию
на 2022-2023 годы
в Жетитобинском сельском
округе
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Наименование
населенных пунктов
Период отгона животных на пастбища
Период отгона животных с пастбищ
1
с.Коныртобе
1 половина апреля
2 декада октября
2
с.Карикорган
1 половина апреля
2 декада октября
3
с.Тасбастау
1 половина апреля
2 декада октября
4
с.Космурат
1 половина апреля
2 декада октября
5
с.Майбулак
1 половина апреля
2 декада октября
6
с.Шынбулак
1 половина апреля
2 декада октября
Примечание: расшифровка аббревиатур:
ТОО – товарищество ограниченной ответственности
КХ – крестьянское хозяйство
КРС – крупный рогатый скот
Приложение 8 к плану по
управлению
пастбищам и их использованию
на 2022-2023 годы
в Жетитобинском сельском
округе
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, необходимых для удовлетворения нужд населения для выпаса сельскохозяйтвенных животных личного подворья, в зависимости от местных условий и особенностей
Условные обозначение:
Приложение 7 к решению
Жуалынского районого
маслихата
от 08 сентября 2022 года №30-2
План по управлению пастбищами и их использованию по Карасазскому сельскому округу на 2022-2023 годы

1200
7 500, 8
8 039, 6
4 800
20 340, 4
3423,69
Жетітөбе ауылдық округі
бойынша жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі 2022-2023 жылдарға
арналған жоспарға 2-қосымша
Жайылым айналымдарының қолайлы схемалары
Жылдар
Өріс 1
Өріс 2
Өріс3
Өріс 4
2022
Көктемгі-жазғы маусым
Жазғы маусым
Күзгі маусым
Демалушы өріс
2023
Демалушы
өріс
Көктемгі-жазғы маусым
Жазғы маусым
Күзгі маусым
Жетітөбе ауылдық округі
бойынша жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі 2022-2023 жылдарға
арналған жоспарға 2 – қосымша
Шартты белгілері:
Жетітөбе ауылдық округінде
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
2022-2023 жылдарға арналған
жоспарға 3 – қосымша
Жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдық сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым нысандары белгіленген карта
Шартты белгілері:
Жетітөбе ауылдық округі
бойынша жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі 2022-2023 жылдарға
арналған жоспарға 4 – қосымша
Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы
Шартты белгілері:
Жетітөбе ауылдық округінде
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегi
2022-2023 жылдарға арналған
жоспарға 5 – қосымша
Жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы
Шартты белгілері:
Жетітөбе ауылдық округінде
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
2022-2023 жылдарға арналған
жоспарға 6 – қосымша
Ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және(немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Шартты белгілері:
Жетітөбе ауылдық округінде
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
2022-2023 жылдарға арналған
жоспарға 7-қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі
Елді мекен атауы
Жайылымға малдардын айдап шығару мерзімі
Жайылымнан малдардың қайтару мерзімі
1
Қоңыртөбе ауылы
Сәуір айының бірінші жартысы
Қазан айының екінші он күндігі
2
Шынбұлақ ауылы
Сәуір айының бірінші жартысы
Қазан айының екінші он күндігі
3
Кәріқорған ауылы
Сәуір айының бірінші жартысы
Қазан айының екінші он күндігі
4
Тасбастау ауылы
Сәуір айының бірінші жартысы
Қазан айының екінші он күндігі
5
Қосмұрат ауылы
Сәуір айының бірінші жартысы
Қазан айының екінші он күндігі
6
Майбұлақ ауылы
Сәуір айының бірінші жартысы
Қазан айының екінші он күндігі
Ескерту: аббревиатуралардың толық жазылуы:
ЖШС – жауапкершілігі шектеулі серіктестік
ШҚ - шаруа қожалық
ІҚМ – ірі қара мал
Жетітөбе ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2022-2023 жылдарға арналған жоспарға 7-1- қосымша
Жергілікті жағдайлар мен ерекшеліктерге қарай жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаюға халық мұқтажын қанағаттандыру үшін қажетті жайылымдардың сыртқы мен ішкі шекаралары және алаңдары белгіленген карта
Шартты белгілер:
Жуалы аудандық мәслихатының
2022 жылғы 08 қыркүйектегі
№30-2 шешіміне 7-қосымша
Қарасаз ауылдық округі бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2022-2023 жылдарға арналған жоспар

Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию по Карасазскому сельскому округу на 2022-2023 годы (далее - План) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан "О пастбищах", "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года №173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" и приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года №3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ".
План содержит:
1) схему (карту) расположения пастбищ на территории Карасазского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов (приложение 1);
2) приемлемые схемы пастбищеоборотов (приложение 2);
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры (приложение 3);
4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды (приложение 4);
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяиственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища (приложение 5);
6) схему размещения поголовья сельскохозяиственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при селе, сельском округе (приложение 6);
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных (приложение 7);
8) Карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, необходимых для удовлетворения нужд населения для выпаса сельскохозяйтвенных животных личного подворья, в зависимости от местных условий и особенностей (приложение 8).
План принят с учетом сведений о состоянии: геоботанического обследования пастбищ; сведений о ветеринарно-санитарных объектах; численности поголовья сельскохозяиственных животных с указанием их владельцев – пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц; данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных; сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах; особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах; сведений о сервитутах для прогона скота; иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами и в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
По природным условиям территория Карасазского сельского округа резко-континентальный, зима суровая, часто бывают метели, умеренное жаркое лето, годовое количество осадков невелико. Почвы преимущественно желто-черные, глинистые.

Қарасаз ауылдық округі бойынша 2022-2023 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар (бұдан әрі - Жоспар) Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" (бұдан әрі - Жайылымдар туралы Заң), "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңдарына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" №173 бұйрығына және Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті жол берілетін нормасын бекіту туралы" №3-3/332 бұйрығына сәйкес әзірленді.
Жоспар құрамында:
10)құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Қарасаз ауылдық округінің аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы) (1-қосымша);
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемалары (2-қосымша);
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген карта (3-қосымша);
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы (4-қосымша);
5) жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы (5-қосымша);
6) ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы (6-қосымша);
7) ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі (7-қосымша);
8) жергілікті жағдайлар мен ерекшеліктерге қарай жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаюға халық мұқтажын қанағаттандыру үшін қажетті жайылымдардың сыртқы мен ішкі шекаралары және алаңдары белгіленген карта (8-қосымша);
Жоспар: Жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтер; ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтер; иелерін – жайылым пайдаланушыларды, жеке және (немесе) заңды тұлғаларды көрсете отырып, ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы деректер; ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер; шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтер; екпе және аридтік жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері; малды айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер; мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген өзге де деректер ескеріле отырып жайылымдарды ұтымды пайдалану, азыққа қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозуын болдырмау мақсатында қабылданды.
Табиғи жағдайлар бойынша Қарасаз ауылдық округінің аумағы күрт континенттік, қысы қатал, жиі қарлы боран соғады, көктемгі су тасқыны, жазы орташа ыстық, жылдық жауын-шашын мөлшері аз. Топырақ негізінен сары-қара түсті, сазды.

В Карасазском сельском округе имеется 1 ветеринарный пункт, 4 сибирских очага, 2 раскола.
По административно-территориальному делению в Карасазском сельском округе имеется 5 сельских населенных пункта.
Общая площадь территории Карасазского сельского округа составляет 27872 га, из них пашни – 12178 га, пастбищные земли – 7625 га.
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения 19878 га;
земли населенных пунктов - 2234 га;
прочие земли для нужд промышленности, транспорта, связи, космической деятельности, обороны, национальной безопасности и несельскохозяйственного назначения - 112 га;
Все остальные земли-693 га;
Земли запаса-484 га.
На 1 января 2022 года в Карасазском сельском округе (личное подворье населения и ТОО, КХ) насчитывается крупного рогатого скота 4500 голов, в том числе 1595 голов маточного поголовья, овцы и козы 8033 голов, лошадей 659 голов. Из них поголовье скота в личном подворье населения:
В селе Карасаз крупного рогатога скота - 2173 голов, из них маточное поголовье - 642 голов, овцы и козы - 3624 голов, лошадей - 218 голов. Площадь пастбищ - 202,83 га.
В селе Акбастау крупного рогатога скота - 742 голов, из них маточное поголовье - 232 голов, овцы и козы - 1357 голов, лошадей - 127 голов. Площадь пастбищ - 327,1 га.
В селе Журимбай крупного рогатога скота - 324 голов, из них маточное поголовье - 117 голов, овцы и козы - 323 голов, лошадей - 35 голов. Площадь пастбищ – 491,2 га.
В селе Карасу крупного рогатога скота - 259 голов, из них маточное поголовье - 67 голов, овцы и козы - 442 голов, лошадей - 36 голов. Площадь пастбищ - 52,02 га.
В селе Коктас крупного рогатога скота - 266 голов, из них маточное поголовье - 83 голов, овцы и козы - 556 голов, лошадей - 16 голов. Площадь пастбищ - 411,2 га.
Поголовье скота в крестьянских и фермерских хозяйствах Карасазского сельского округа: крупный рогатый скот - 736 головы, из них маточное поголовье - 454 головы, овцы и козы - 1731 голов, лошадей 227 голов. Площадь пастбищ ПК, крестьянских и и фермерских хозяйств составляет 5743 гектар.
В ТОО "Аксанат" овцы и козы 800 голов и площадь пастбищь - 398 гектаров.
Для обеспечения сельскохозяйственных животных пастбищными угодьями по Карасазскому сельскому округу имеются всего 7625 га, пастбищ, в пределах территории населенного пункта 1484 гектара
В Карасазском сельском округе насчитывается КРС - 7 стада, лошадей - 2 табуна, овцы и козы - 5 отар.
В сельском округе отсутствуют культурные и аридные пастбища. Сервитуты для прогона скота не установлены.

Қарасаз ауылдық округінде 1 мал дәрігерлік пункті, 4 сібір ошағы орны, 2 мал қамалатын қоршау (раскол) бар.
Әкімшілік-аумақтық бөлініс бойынша Қарасаз ауылдық округінде 5 ауылдық елді мекен бар.
Қарасаз ауылдық округі аумағының жалпы ауданы 27872 гектар, оның ішінде егістік – 12178 гектар, жайылым жерлері – 7625 гектар.
Жер санаттары бойынша бөлінеді:
Ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 19878 га;
Елді мекендер жері – 2234 га;
Өнеркәсіп, көлік, байланыс, ғарыш қызметі, қорғаныс, ұлттық қауіпсіздік мұқтажына арналған және ауыл шаруашылығына арналмаған өзге де жер – 112 га;
Барлық басқа да жерлер – 693 га;
Қордағы жерлер – 484 га.
Мал басы саны:
2022 жылдың 1 қаңтарына Қарасаз ауылдық округінде (халықтың жеке ауласы және ЖШС, ШҚ) ірі қара мал 4500 бас, оның ішінде 1595 бас аналық мал, қой мен ешкі 8033 бас, 659 бас жылқы бар.
Оның ішінде:
Қарасаз ауылында ірі қара мал 2173 бас, оның ішінде 642 бас аналық мал, қой мен ешкі 3624 бас, жылқы 218 бас. Жайылым алаңы 202,83 гектар;
Ақбастау ауылында ірі қара мал 742 бас, оның ішінде 232 бас аналық мал, қой мен ешкі 1357 бас, жылқы 127 бас. Жайылым алаңы 327,1 гектар;
Жүрімбай ауылында ірі қара мал 324 бас, оның ішінде 117 бас аналық мал, қой мен ешкі 323 бас, жылқы 35 бас. Жайылым алаңы 491,2 гектар;
Қарасу ауылында ірі қара мал 259 бас, оның ішінде 67 бас аналық мал, қой мен ешкі 442 бас, жылқы 36 бас. Жайылым алаңы 52,02 гектар;
Көктас ауылында ірі қара мал 266 бас, оның ішінде 83 бас аналық мал, қой мен ешкі 556 бас, жылқы 16 бас. Жайылым алаңы 411,2 гектар;
Ауылдық округінің шаруа және фермерлік қожалықтарындағы мал басы: ірі қара мал 736 бас, аналығы 454 бас, қой мен ешкі 1731 бас, жылқы 227 бас. ӨК, шаруа және фермер қожалықтарының жайылым алаңы 5743 гектар.
Ауылдық округінде "Ақсанат" ЖШС қой мен ешкі 800 бас және жайылым алаңы 398 гектар.
Ауылдық округ бойынша ауыл шаруашылығы малдарын жайылымдық алқаптармен қамтамасыз ету үшін барлығы 7625 гектар, елді мекен аумағы шегінде 1484 гектар жайылым бар.
Қарасаз ауылдық округінде ІҚМ - 7 табын, жылқы – 4 табын, қой мен ешкі - 5 отар бар.
Ауылдық округте екпе және аридті жайылымдар жоқ, мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.

Согласно статьи 15 Закона О пастбищах для нужд местного населения (с.Карасаз, Акбастау, Журимбай, Карасу, Коктас) по содержанию маточного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных при имеющихся пастбищных угодьях населенных пунктов в размере 1484 га, потребность составляет 3651 га, при норме нагрузки 0,8*4 га*1141 гол.
Имеется потребность пастбищных угодий по выпасу других сельскохозяйственных животных местного населения в размере 12642 га. При допустимой норме нагрузки на общую площадь пастбищ составляет КРС-0,8*4 га*гол., овцы и козы - 0,1*4 га*гол., лошадей - 1*4 га*гол.
Потребность:
Для КРС – 2623 бас*0,8*4 га=8393,6 га;
Для овец и коз – 6302 бас*0,1*4 га= 2520,4 га;
Для лошадей – 432 бас*1*4 га= 1728 га.
Всего: 12642 га.
Сложившуюся потребность пастбищ в размере 3798 га необходимо восполнить за счет выпаса сельскохозяйственных животных населения на пастбищных угодьях, принадлежащих Оспанову Ерик Сериковичу - 78,29 га, Раимбердиеву Ельдос Пералиевичу - 100 га, Жаминову Насыр Рахманбековичу - 100 га, Жартыбай Али Салкенулы - 101 га, Борашеву Кенжегали Кулбосыновичу - 21,1 га, Джуматаеву Жанузак Бекбосыновичу - 1,5 га, Оразымбетовой Марякул - 0,86 га, Кудияровой Гульзире Сейтнашиновне - 17 га, Горгопиной Татьяне Ивановне - 18,24 га, Джуматаеву Байузак Бекбосыновичу - 5,2 га, Ертаеву Лесбек - 203,38 га, Естемесову Анарбек Батырбековичу - 194 га, Алимбаеву Ержан Турсынбаевичу - 93,6 га, Абдимановой Сейсекул - 7,8 га, Ораковой Лайлакуль - 12,3 га, Ертаевой Бейбиткуль - 8,88 га, Жаикбаеву Сейткали Жарылкасыновичу - 198,8 га, Темирбековой Жанылкул - 5 га, Койшыгуловой Нурузе - 1,0 га, Темирбековой Ұлбан Онгарбеккызы - 45 га, Сейтбековой Айман Жарасбековне - 132 га, Аманбаевой Гульмире Алтынбековне - 161 га, Елеуову Файзолла Болатовичу - 4 га, Дуралиулы Аманжолу - 22 га, Бурашову Нургали Колбосыновичу - 54,49 га, Сейталиевой Манат - 6 га, Кобесову Алиайдар Сапарбековичу - 13 га, Имантаеву Жанабек Ауезовичу - 1 га, Саурыкову Еркебулан Сансызбаевичу 173,46 га, Туребековой Джумагуль Кенжибековне - 3 га, Булекбаеву Галимжан Абдыевичу - 80 га, Абильдаеву Гали Бекболовичу - 10,9 га, Салиеву Рахим 397,6 га и ПК "Бирлик", крестьянским хозяйствам - 1526 га.
Пути решения необходимых недостающих пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных местного населения Карасазского сельского округа согласно приложению 5 к настоящему плану:
1)выпас дойных коров на 12,0 га пастбищных угодий, возвращенных в населенный пункт по решению суда;
2)в соответствии с постановлением акимата Жуалынского района от 06 декабря 2021 года №457" об утверждении сезонных пастбищных угодий в сельских округах" подготовлены места для выпаса 20 голов лошадей, овцы и козы 545 голов, 58 голов КРС на 484 га пастбищных угодий, предоставленных из земель ПК "Бирлик" в горной зоне для группового размещения.

Жайылымдар туралы Заңның 15-бабына сәйкес жергілікті халықтың мұқтаждығы үшін (Қарасаз, Ақбастау, Жүрімбай, Қарасу, Көктас ауылдары) ауыл шаруашылығы жануарларының аналық (сауын) мал басын ұстау бойынша елді мекендердің жайылымдық алқаптарында 1484 га көлемінде, жүктеме нормасы 0.8*4 га*1141 бас болғанда қажеттілік 3651 га құрайды.
Жергілікті халықтың басқа да ауыл шаруашылығы малдарын жаю бойынша жайылымдық жер қажеттілігі 12642 га. Жайылымдардың жалпы алаңдарына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасы ІҚМ - 0,8*4 га *бас, қой мен ешкі – 0,1*4 га *бас, жылқы – 1*4 га*бас.
Жайылымдарға қажеттілік:
ІҚМ үшін – 2623 бас*0,8*4 га=8393,6 га;
Қой мен ешкі үшін – 6302 бас*0,1*4 га= 2520,4 га;
Жылқы үшін – 432 бас*1*4 га= 1728 га.
Барлығы: 12642 га.
Жайылым алқаптарының қалыптасқан 3798 га көлеміндегі қажеттілігін елді мекеннің ауыл шаруашылық малдарын 78,29 га - Оспанов Ерик Сериковичке, 100 га - Раимбердиев Ельдос Пералиевичке, 100 га Жаминов Насыр Рахманбековичке, 101 га - Жартыбай Әли Сәлкенұлына, 21,1 га - Борашев Кенжегали Кулбосыновичке, 1,5 га - Джуматаев Жанузак Бекбосыновичке, 0,86 га - Оразымбетова Марякул, 17 га - Кудиярова Гульзира Сейтнашиновнаға, 18,24 га - Горгопина Татьяна Ивановна, 5,2 га - Джуматаев Байузак Бекбосынович, 203,38 га - Ертаев Лесбек, 194 га - Естемесов Анарбек Батырбековичке, 93,6 га Алимбаев Ержан Турсынбаевичке, 7,8 га - Абдиманова Сейсекулге, 12,3 га - Оракова Лайлакуль, 8,88 га - Ертаева Бейбиткуль, 198,8 га - Жаикбаев Сейткали Жарылкасыновичке, 5 га - Темирбекова Жанылкулға, 1,0 га - Койшыгулова Нурузаға, 45 га - Темірбекова Ұлбан Оңғарбекқызына, 132 га - Сейтбекова Айман Жарасбековнаға, 161 га - Аманбаева Гульмира Алтынбековнаға, 4 га - Елеуов Файзолла Болатовичке, 22 га - Дүрәліұлы Аманжолға, 54,49 га - Бурашов Нургали Колбосыновичке, 6 га - Сейталиева Манатқа, 13 га - Кобесов Алиайдар Сапарбековичке, 1 га - Имантаев Жанабек Ауезовичке, 173,46 га - Саурыков Еркебулан Сансызбаевичке, 3 га - Туребекова Джумагуль Кенжибековнаға, 80 га - Булекбаев Галимжан Абдыевичке, 10,9 га - Абильдаев Гали Бекболовичке, 397,6 га - Салиев Рахимге тиесілі жайылым жерлерде және "Бірлік" ӨК-де 1526 га - шаруа қожалықтарына тиесілі жайылым жерлерде жаю есебінен өтеуге болады.
Осы Жоспардың 5-қосымшасына сәйкес, Қарасаз ауылдық округінің жергілікті халқының ауыл шаруашылығы жануарларына қажетті жетіспейтін жайылымды шешу жолы:
1)соттың шешімімен елді мекенге қайтарылған 12,0 га жайылымдық жерге сауынды сиырлар жайылатын болады.
2) Жуалы ауданы әкімдігінің "Ауылдық округтерге маусымдық жайылым жерлерді бекіту туралы" 2021 жылғы 06 желтоқсанындағы №457 қаулысына сәйкес таулы аймақтағы "Бірлік" ӨК қоры жерінен берілген 484 га жайылымдық жерге ауыл шаруашылығы малдарын топтап отыру бойынша 20 бас жылқы, 545 бас қой мен ешкі, 58 бас ІҚМ жаюға орындар дайындалды.

Лошади – 20*1*4 га= 80 га.
Овцы и козы – 545*0,1*4 га= 218 га.
КРС – 58*0,8*4 га= 186 га.
Всего: 484 га.
3) путем проведения работ по возврату 547 га пастбищных угодий, расположенных в радиусе 5-7 километров от ПК "Бирлик", переданных 12 крестьянским хозяйствам.
4) заключены меморандумы по групповому размещению сельскохозяйственных животных (697 голов КРС, овцы и козы 1090 голов, 228 голов лошадей) на отгонные пастбища в горной зоне и на 3578 га земель, принадлежащих крестьянам.
РКС – 697*0,8*4 га =2230 га.
Овцы и козы – 1090*0,1*4 га =436 га.
Лошади – 228*1*4 га=912 га.
Всего: 3578 га.
5) за счет количества поголовья скота, находящего на откорме на стойлах будет сэкономлено 2592 га земли.
КРС – 127*0,8*4 га=406 га.
Овцы и козы – 315*0,1*1 га=126 га.
Лошади – 48*1*4 га=192 га.
Всего: 724 га.
6)с руководителями крестьянских хозяйств заключен меморандум на выпас КРС - 977 голов, овцы и козы - 520 голов на 3335 га земли после уборки зерновых культур, расположенных в радиусе 5 км.
КРС– 977*0,8*4 га=3127 га.
Овцы и козы – 520*0,1*4 га=208 га.
Всего: 3335 га.
Все необходимые 8680 га пастбищ необходимо восполнить в соответствии с вышеуказанными подпунктами.
Приложение 1 к плану
по управлению пастбищам и их
использованию на 2022-2023
годы в Карасазском сельском
округе
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Карасазского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Условные обозначение:
Список собственников земельных участков на территории Карасазского сельского округа
Таблица № 1
Ф.И.О. наименование
землепользователей
Площадь
пастбищ
(га)
Наличие скота по видам,
(гол.)
Норма потребности пастбищ на 1 гол., (га)
Потребность пастбищ, (га)
Излишки пастбищ, (га
К Р С
Овцы и
козы
Л о ш ад и
К Р С
Овцы и
козы
Лошади
К Р С
Овцы и козы
Л ош ад и
Итого (га)
1
Оспанов Е. С.

Жылқы – 20*1*4 га= 80 га.
Қой мен ешкі – 545*0,1*4 га= 218 га.
ІҚМ – 58*0,8*4 га= 186 га.
Барлығы: 484 га.
3)"Бірлік" ӨК-дан 12 шаруа қожалыққа берілген 5-7 шақырым радиуста орналасқан 547 га жайылым жерлерді қайтару жұмыстарын жүргізу арқылы.
4)Таулы аймақта және шалғайда жайылымдары бар шаруаларға тиесілі 3578 га жерлерге топтап орналастыру бойынша меморандумдар жасалды (697 бас ІҚМ, 1090 бас қой мен ешкі, 228 бас жылқы).
ІҚМ – 697*0,8*4 га =2230 га.
Қой мен ешкі – 1090*0,1*4 га =436 га.
Жылқы – 228*1*4 га=912 га.
Барлығы: 3578 га.
5)бордақыда тұрған мал басы саны есебінен 724 га жер үнемделеді.
ІҚМ – 127*0,8*4 га=406 га.
Қой мен ешкі – 315*0,1*1 га=126 га.
Жылқы – 48*1*4 га=192 га.
Барлығы: 724 га.
6)5 шақырым радиуста орналасқан шаруа қожалық жетекшілерімен дәнді дақылдарын жинағаннан кейін 3335 га жерлеріне 977 бас ІҚМ және 520 бас қой мен ешкі жаюға меморандум жасалды.
ІҚМ– 977*0,8*4 га=3127 га.
Қой мен ешкі – 520*0,1*4 га=208 га.
Барлығы: 3335 га.
Барлық қажетті 8680 га жайылым жерлерді жоғарыда көрсетілген тармақшаларға сәйкес толықтыру қажет.
Қарасаз ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2022-2023 жылдарға арналған жоспарға 1 – қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Қарасаз ауылдық округінің аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Шартты белгілер:
Қарасаз ауылдық округі аумағындағы жер учаскелерінің меншік иелері Тізімі
№ 1 кесте
Жер учаскелерін пайдаланушылардың аты-жөні
Жайылым алаңы,
(га)
Түрлері бойынша малдың болуы,
(бас)
Жайылымға қажеттілік нормасы
1 бас, (га)
Жайылымдардың қажеттілігі,
(га)
Ар тық жайылымдар, (га)
І Қ М
Қой мен ешкі
Ж ы л қ ы
І Қ М
Қой мен ешкі
Жы лқы
І Қ М
Қой мен ешкі
Жы лқы
Жиыны
(га)
1
Оспанов Е. С.

маслихата от 08 сентября 2022
года №30-2
План по управлению пастбищами и их использованию по Кошкаратинскому сельскому округу на 2022-2023 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию по Кошкаратинскому сельскому округу на 2022-2023 годы (далее - План) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан "О пастбищах", "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года №173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" и приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года №3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ".
План содержит:
1) схему (карту) расположения пастбищ на территории Кошкаратинского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов (приложение 1);
2) приемлемые схемы пастбищеоборотов (приложение 2);
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры (приложение 3);
4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды (приложение 4);
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяиственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища (приложение 5);
6) схему размещения поголовья сельскохозяиственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при селе, сельском округе (приложение 6);
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных (приложение 7);
8) Карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, необходимых для удовлетворения нужд населения для выпаса сельскохозяйтвенных животных личного подворья, в зависимости от местных условий и особенностей (приложение 8).
План принят с учетом сведений о состоянии: геоботанического обследования пастбищ; сведений о ветеринарно-санитарных объектах; численности поголовья сельскохозяиственных животных с указанием их владельцев – пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц; данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных; сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах; особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах; сведений о сервитутах для прогона скота; иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами и в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
По административно-территориальному делению в Кошкаратском сельском округе имеется 3 сельских населенных пункта.

2022 жылғы 08 қыркүйектегі
№30-2 шешіміне 8-қосымша
Қошқарата ауылдық округі бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2022-2023 жылдарға арналған жоспар
Қошқарата ауылдық округі бойынша 2022-2023 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар (бұдан әрі - Жоспар) Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" (бұдан әрі - Жайылымдар туралы Заң), "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңдарына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" №173 бұйрығына және Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті жол берілетін нормасын бекіту туралы" №3-3/332 бұйрығына сәйкес әзірленді.
Жоспар құрамында:
11)құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Қошқарата ауылдық округінің аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы) (1-қосымша);
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемалары (2-қосымша);
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген карта (3-қосымша);
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы (4-қосымша);
5) жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы (5-қосымша);
6) ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы (6-қосымша);
7) ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі (7-қосымша);
8) жергілікті жағдайлар мен ерекшеліктерге қарай жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаюға халық мұқтажын қанағаттандыру үшін қажетті жайылымдардың сыртқы мен ішкі шекаралары және алаңдары белгіленген карта (8-қосымша);
Жоспар: Жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтер; ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтер; иелерін – жайылым пайдаланушыларды, жеке және (немесе) заңды тұлғаларды көрсете отырып, ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы деректер; ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер; шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтер; екпе және аридтік жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері; малды айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер; мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген өзге де деректер ескеріле отырып жайылымдарды ұтымды пайдалану, азыққа қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозуын болдырмау мақсатында қабылданды.
Әкімшілік-аумақтық бөлініс бойынша Қошқарата ауылдық округінде 3 ауылдық елді мекен бар.

Общая площадь территории Кошкаратинского сельского округа составляет 21743 га, из них земли сельскохозяйственного назначения - 16515 га, в том числе пашня – 8769 га, пастбище – 7656 га.
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения 16515 га;
земли населенных пунктов - 2394 га;
прочие земли- 49 га;
земли запаса - 1368 га.
По природным условиям Кошкаратинский сельский округ расположен в пределах горной зоны, резко континентальный, зима суровая, часто бываю метели, умеренно жаркое лето, характеризуется небольшим количеством годовых осадков.
Почвы в основном черные.
В Кошкаратинском сельском округе имеется 1 биотермическая яма (яма Беккера)
На 1 января 2022 года в Кошкаратинском округе насчитывается (личное подворье населения и поголовье ТОО, КХ) крупного рогатого скота 2580 голов, из них маточное поголовье 1885 голов, овцы и козы 16833 голов, лошадей 852 голов. Из них:
В селе Кошкарата крупного рогатога скота - 1474 голов, из них маточное поголовье - 1125 голов, овцы и козы - 7593 голов, лошадей - 218 голов. Площадь пастбищ – 1778,9 га.
В селе Кызтоган крупного рогатога скота - 334 голов, из них маточное поголовье - 293 голов, овцы и козы - 2566 голов, лошадей - 190 голов. Площадь пастбищ – 787,5 га.
В селе Актасты крупного рогатога скота - 452 голов, из них маточное поголовье - 357 голов, овцы и козы - 2271 голов, лошадей - 243 голов. Площадь пастбищ – 856 га.
Поголовье скота в ИП, крестьянских и фермерских хозяйствах Кошкаратинского сельского округа: крупный рогатый скот - 320 голов, из них маточное поголовье - 120 голов, овцы и козы – 4241 голов, лошадей 201 голов. Площадь пастбищ крестьянских хозяйств составляет 4329 гектар.
Для обеспечения сельскохозяйственных животных пастбищными угодьями по Кошкаратинскому сельскому округу имеются всего 7656,4 га, в черте населенных пунктов числится 3422,4 га пастбищ.
Насчитывается КРС - 7 стада, лошадей - 2 табуна, овцы и козы - 12 очередей и 6 отар.
В сельском округе отсутствуют культурные и аридные пастбища. Сервитуты для прогона скота не установлены.
Согласно статьи 15 Закона О пастбищах для нужд местного населения (с.Кошкарата, Актасты, Кызтоган) по содержанию маточного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных при имеющихся пастбищных угодьях населенных пунктов в размере 3422,4 га, потребность составляет 5680 га, при норме нагрузки 0,8*4 га*1775 гол.
Имеется потребность пастбищных угодий по выпасу других сельскохозяйственных животных местного населения в размере 12333 га. При допустимой норме нагрузки на общую площадь пастбищ составляет КРС-0,8*4 га*гол., овцы и козы - 0,1*4 га*гол., лошадей - 1*4 га*гол.
Потребность:

Ауылдық округі аумағының жалпы ауданы 21743 га, ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 16515 га, оның ішінде егістік – 8769 гектар, жайылым – 7656 га.
Жер санаттары бойынша бөлінеді:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 16515 га;
елді мекендер жері – 2394,00 га;
басқа да жерлер – 49 га;
қордағы жерлер – 1368 га;
Табиғи жағдайлар бойынша Қошқарата ауылдық округі таулы аймақ шегінде орналасқан, күрт континенттік, қысы қатал, жиі қарлы боран соғады, жазы орташа ыстық, жылдық жауын-шашынның аз мөлшерімен сипатталады.
Топырақ негізінен қара түсті.
Қошқарата ауылдық округінде 1 биотермиялық шұңқыр (Беккер шұңқыры) бар.
2022 жылдың 1 қаңтарына Қошқарата ауылдық округінде (халықтың жеке ауласы және ЖК, ШҚ) ірі қара мал 2580 бас, оның ішінде 1885 бас аналық мал, қой мен ешкі 16833 бас, 852 бас жылқы бар. Оның ішінде:
Қошқарата ауылында ірі қара мал 1474 бас, оның ішінде 1125 бас аналық мал, қой мен ешкі 7593 бас, жылқы 218 бас. Жайылым алаңы - 1778,9 гектар.
Қызтоған ауылында ірі қара мал 334 бас, оның ішінде 293 бас аналық мал, қой мен ешкі 2566 бас, жылқы 190 бас. Жайылым алаңы - 787,5 гектар.
Ақтасты ауылында ірі қара мал 452 бас, оның ішінде 357 бас аналық мал, қой мен ешкі 2271 бас, жылқы 243 бас. Жайылым алаңы - 856 гектар.
Аылдық округ бойынша ЖК, шаруа және фермерлік қожалықтардағы мал басы: ірі қара мал 320 бас, оның ішінде 120 бас аналық мал, қой мен ешкі 4241 бас, жылқы 201 бас. Шаруа және фермер қожалықтарының жайылымдар алаңы - 4329 гектар.
Ауылдық округ бойынша ауыл шаруашылығы малдарын жайылымдық алқаптармен қамтамасыз ету үшін барлығы 7656,4 гектар, елді мекен аумағы шегінде 3422,4 гектар жайылым бар.
ІҚМ - 7 табын, жылқы – 2 үйір, қой мен ешкі - 12 кезек және 6 отар бар.
Ауылдық округте екпе және аридті жайылымдар жоқ. Мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.
Жайылымдар туралы Заңның 15-бабына сәйкес жергілікті халықтың мұқтаждығы үшін (Қошқарата, Ақтасты, Қызтоған ауылдары) ауыл шаруашылығы жануарларының аналық (сауын) мал басын ұстау бойынша жайылымық алқаптарында 3422,4 га көлемінде, жүктеме нормасы 0,8*4 га*1775 бас болғанда қажеттілік 5680 га құрайды.
Жергілікті халықтың басқа да ауыл шаруашылығы малдарын жаю бойынша жайылымдық жер қажеттілігі 12333 га. Жайылымдардың жалпы алаңдарына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасы бойынша ІҚМ - 0,8* 4 га*бас, қой мен ешкі – 0,1*4 га*бас, жылқы –1*4 га*бас.
Қажеттілік:

Для КРС - 685 бас*0,8*4 га = 2192 га;
Для овец и коз - 16833 бас*0,1*4 га = 6733 га;
Для лошадей - 852 бас*1*4 га = 3408 га;
Всего: 12333 га.
Сложившуюся потребность пастбищ в размере 891 га необходимо восполнить за счет выпаса сельскохозяйственных животных населения на пастбищных угодьях, принадлежащих (крестьянским хозяйствам) Е.Тулеушову - 844 га, Э.Дазиеву - 7,4 га, С.Абдикерову - 20 га, Н.Исакову - 156,8 га, Г.Сыздыковой - 200 га.
Пути решения необходимых недостающих пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных местного населения Кошкаратинского сельского округа согласно приложению 5 к настоящему плану:
1) выпас дойных коров на пастбищном земельном участке площадью 1368,5 га, закрепленном за территорией Кошкаратинского сельского округа в соответствии с постановлением акимата Жуалынского района от 06 декабря 2021 года №457 "Об утверждении сезонных пастбищных угодий в сельских округах".
2) Путем перемещения на 2603,5 га отгонных пастбищах округа будут размещены 745 голов КРС, 55 голов лошадей на пастбищах.
3) выпас 25 голов лошадей, 587 голов овец и коз на 335 га пастбищ, предоставленных населению округа для временного сезонного выпаса скота за счет лесного фонда.
4) ведется работа по возврату 370 га пастбищных угодий, расположенных в радиусе 5-7 км, переданных 6 крестьянским хозяйствам.
Все необходимые 4677 га пастбищ необходимо восполнить в соответствии с вышеуказанными подпунктами.
Приложение 1 к плану
по управлению пастбищам и их
использованию на 2022-2023
годы в Кошкаратинском
сельском округе
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Кошкаратинского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Условные обазначение:
Список собственников земельных участков на территории Кошкаратинкого сельского округа
Таблица № 1
Ф.И.О. наименование
землепользователей
Площадь
пастбищ
(га)
Наличие скота по видам,
(гол.)
Норма потребности пастбищ на 1 гол., (га)
Потребность пастбищ, (га)
Излишки пастбищ, (га)
КРС
Овцы и
козы
Лошади
КРС
Овцы и
козы
Лошади
КРС
Овцы и
козы
Лошади
Итого (га)
1
Тулеушов Ерболат

ІҚМ үшін - 685 бас*0,8*4 га = 2192 га;
қой мен ешкі үшін - 16833 бас*0,1*4 га = 6733 га;
жылқы үшін - 852 бас*1*4 га = 3408 га;
Барлығы: 12333 га.
Жайылым алқаптарының қалыптасқан 891 гектар көлеміндегі қажеттілігін елді мекеннің ауылшаруашылық малдарын 844 га - Е.Тулеушовке, 7,4 га - Э.Дазиевке, 20 га - С.Абдикеровке, 156,8 га - Н.Исаковқа, 200 га - Г.Сыздыковаға (шаруа қожалықтарына) тиесілі жайылымдық жерлеріне жаю есебінен өтеуге болады.
Осы Жоспардың 5-қосымшасына сәйкес, Қошқарата ауылдық округінің жергілікті халқының ауыл шаруашылығы жануарларының мал басына қажетті жетіспейтін жайылымды шешу жолы:
1) "Жуалы ауданы әкімдігінің ауылдық округтерге маусымдық жайылым жерлерді бекіту туралы" 2021 жылғы 06 желтоқсандағы №457 қаулысына сәйкес Қошқарата ауылдық округінің аумағынан бекітіліп берілген 1368,5 га жайылымдық жер учаскесіне сауынды сиырларды жаю.
2)округтің шалғайдағы жайылымдарына ауыстыру жолымен 745 бас МІҚ, 55 бас жылқы 2603,5 га жайылымға орналастырылады.
3)орман қоры есебінен округ тұрғындарына уақытша маусымдық мал жаю үшін пайдалануға берілген 335 га жайылымға 25 бас жылқы, 587 бас қой мен ешкілерді жаю.
4)6 шаруа қожалыққа берілген 5-7 шақырым радиуста орналасқан 370 га жайылымдық жерді қайтару жұмыстары жүргізілуде.
Барлық қажетті 4677 га жайылым жерлерді жоғарыда көрсетілген тармақшаларға сәйкес толықтыру қажет.
Қошқарата ауылдық округі бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2022-2023 жылдарға арналған жоспарға 1–қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Қошқарата ауылдық округінің аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Шартты белгілер:
Қошқарата ауылдық округі аумағындағы жер учаскелерінің меншік иелерінің тізімі
№ 1 кесте
Жер учаскелерін пайдаланушылардың аты-жөні
Жайылым алаңы, (га)
Түрлері бойынша малдың болуы, (бас)
Жайылымға қажеттілік нормасы, шартты мал басына
Жайылымдардың қажеттілігі, (га)
Артық жайылым-дар, (га)
І Қ М
Қой мен ешкі
Жы лқы
ІҚ М
Қой мен ешкі
Жы лқы
ІҚ М
Қой мен ешкі
Жы лқы
Жиыны
(га)
1
Тулеушов Ерболат

маслихата от 08 сентября 2022
года №30-2
План по управлению пастбищами и их использованию по Кокбастаускому сельскому округу на 2022-2023 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию по Кокбастаускому сельскому округу на 2022-2023 годы (далее - План) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан "О пастбищах", "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года №173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" и приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года №3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ".
План содержит:
1) схему (карту) расположения пастбищ на территории Кокбастауского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов (приложение 1);
2) приемлемые схемы пастбищеоборотов (приложение 2);
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры (приложение 3):
4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды (приложение 4);
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяиственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища (приложение 5);
6) схему размещения поголовья сельскохозяиственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при селе, сельском округе (приложение 6);
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных (приложение 7);
8) Карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, необходимых для удовлетворения нужд населения для выпаса сельскохозяйтвенных животных личного подворья, в зависимости от местных условий и особенностей (приложение 8).
План принят с учетом сведений о состоянии: геоботанического обследования пастбищ; сведений о ветеринарно-санитарных объектах; численности поголовья сельскохозяиственных животных с указанием их владельцев – пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц; данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных; сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах; особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах; сведений о сервитутах для прогона скота; иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами и в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
По административно-территориальному делению в Кокбастауском сельском округе имеется 4 сельских населенных пункта.
Общая площадь территории Кокбастауского сельского округа составляет 39091га.
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения – 8044 гектар, в том числе пашни – 9149 га, пастбищных угодий – 12406 га.
земли населенных пунктов - 2096 гектар;
По природным условиям территория Кокбастауского сельского округа находится в пределах горной зоны и по агроклиматическим показателям северная часть теплая, побережье реки Терс холоднее, остальная часть характеризуется всеми особенностями континентальности, а также средним количеством годовых осадков.
Почвы глинистые, умеренно слоистые карбонатные, преимущественно желтые, местами темно-коричневые.

2022 жылғы 08 қыркүйектегі
№30-2 шешіміне 9-қосымша
Көкбастау ауылдық округі бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2022-2023 жылдарға арналған жоспар
Көкбастау ауылдық округі бойынша 2022-2023 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар (бұдан әрі - Жоспар) Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" (бұдан әрі - Жайылымдар туралы Заң), "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңдарына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" №173 бұйрығына және Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті жол берілетін нормасын бекіту туралы" №3-3/332 бұйрығына сәйкес әзірленді.
Жоспар құрамында:
12)құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Көкбастау ауылдық округінің аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы) (1-қосымша);
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемалары (2-қосымша);
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген карта (3-қосымша);
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы (4-қосымша);
5) жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы (5-қосымша);
6) ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы (6-қосымша);
7) ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі (7-қосымша);
8) жергілікті жағдайлар мен ерекшеліктерге қарай жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаюға халық мұқтажын қанағаттандыру үшін қажетті жайылымдардың сыртқы мен ішкі шекаралары және алаңдары белгіленген карта (8-қосымша);
Жоспар: Жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтер; ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтер; иелерін – жайылым пайдаланушыларды, жеке және (немесе) заңды тұлғаларды көрсете отырып, ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы деректер; ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер; шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтер; екпе және аридтік жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері; малды айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер; мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген өзге де деректер ескеріле отырып жайылымдарды ұтымды пайдалану, азыққа қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозуын болдырмау мақсатында қабылданды.
Әкімшілік-аумақтық бөлініс бойынша Көкбастау ауылдық округінде 4 ауылдық елді мекен бар.
Көкбастау ауылдық округі аумағының жалпы ауданы 39091 га.
Жер санаттары бойынша бөлінеді:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 21555 га, оның ішінде егістік – 9149 га, жайылым жерлері – 12406 га.
елді мекендер жері - 2096 га.
Табиғи жағдайлары бойынша Көкбастау ауылдық округінің аумағы таулы аймақ шегінде және агроклиматтық көрсеткіштер бойынша солтүстік бөлігі жылы, Теріс өзенінің жағалауы суықтау, қалған бөлігі континенттіліктің барлық ерекшеліктерімен, сондай-ақ жылдық жауын-шашынның орташа мөлшерімен сипатталады.
Топырағы сазды, орташа қабатты карбонатты, негізінен сары, кей жерлерде қара қоңыр топырақпен ерекшеленеді.

В Кокбастауском сельском округе имеется 1 биотермическая яма (яма Беккера) и 2 скотомогильника.
На 1 января 2022 года в Кокбастауском сельском округе (личное подворье населения и ТОО, КХ) насчитывается крупного рогатого скота 2900 голов, в том числе 1348 голов маточного поголовья, овцы и козы 12000 голов, лошадей 750 голов. Из них:
В селе Терс крупного рогатога скота - 371 голов, из них маточное поголовье - 186 голов, овцы и козы - 488 голов, лошадей - 240 голов. Площадь пастбищ – 435 га.
В селе Бакалы крупного рогатога скота - 390 голов, из них маточное поголовье - 211 голов, овцы и козы - 840 голов, лошадей - 121 голов. Площадь пастбищ – 310 га.
В селе Коктобе крупного рогатога скота - 406 голов, из них маточное поголовье - 251 голов, овцы и козы - 704 голов, лошадей - 89 голов. Площадь пастбищ – 114 га.
В селе Косболтек крупного рогатога скота - 550 голов, из них маточное поголовье - 382 голов, овцы и козы - 660 голов, лошадей - 52 голов. Площадь пастбищ – 184 га.
Поголовье скота в крестьянских и фермерских хозяйствах Кокбастауского сельского округа: крупный рогатый скот - 1183 головы, из них маточное поголовье - 318 головы, овцы и козы - 9308 голов, лошадей 248 голов. Площадь пастбищ крестьянских хозяйств составляет 8451 гектар.
Для обеспечения сельскохозяйственных животных пастбищными угодьями по Кокбастаускому сельскому округу имеются всего 12406 га, в черте населенных пунктов числится 1043 га пастбищ.
В сельском округе насчитывается 8 стада КРС, 3 табуна лошадей, 6 отаров овец и коз.
В сельском округе отсутствуют культурные и аридные пастбища. Сервитуты для прогона скота не установлены.
Согласно статьи 15 Закона О пастбищах для нужд местного населения (с.Коктобе, Косболтек, Терс, Бакалы) по содержанию маточного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных при имеющихся пастбищных угодьях населенных пунктов в размере 1043 га, потребность составляет 2253 га, при норме нагрузки 0,8*4 га*1030 голов.
Имеется потребность пастбищных угодий по выпасу других сельскохозяйственных животных местного населения в размере 5123 га. При допустимой норме нагрузки на общую площадь пастбищ составляет КРС-0,8*4 га*гол., овцы и козы - 0,1*4 га*гол., лошадей - 1*4 га*гол.
Необходимость, за исключением отгонных зимовок:
Для КРС - 687 бас*0,8*4 га=2198 га;
Для овец и коз - 2294 бас * 0,1*4 га= 917 га;
Для лошадей - 502 бас 1* 4 га = 2008 га.
Всего: 5123 га.
Сложившуюся потребность пастбищ в размере 1720 га необходимо восполнить за счет выпаса сельскохозяйственных животных населения на пастбищных угодьях, принадлежащих (крестьянским хозяйствам) А.Оштанову – 38 га, Б. Бекболатову - 79 га, В.Воронову – 111,6 га, Е.Абдыкулову – 56,4 га, Г.Кабылбекову – 87,8 га, А.Катымханову – 275,8 га, Г.Жумагуловой – 44,4 га, К.Раздыкову – 160 га, Д.Аскарову- 126 га, Б.Серкебаеву – 281 га, Г.Серкебаевой – 147,6 га, К.Ниязову – 45 га, Г.Разаевой – 111,6 га, А. Абралиеву – 79,4 га, М.Мыктыбекову – 102 га тиесілі жайылым жерлерде жаю есебінен өтеуге болады.
Пути решения необходимых недостающих пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных местного населения Кокбастауского сельского округа согласно приложению 5 к настоящему плану:

Көкбастау ауылдық округінде 1 Биотермиялық шұңқыр (Беккер шұңқыры) және 2 мал дәрілейтін орын бар.
2022 жылдың 1 қаңтарына Көкбастау ауылдық округінде (халықтың жеке ауласы және ЖШС, ШҚ) ірі қара мал 2900 бас, оның ішінде 1348 бас аналық мал,12000 бас, қой мен ешкі, 750 бас жылқы бар.
Оның ішінде:
Теріс ауылында ірі қара мал 371 бас, оның ішінде аналық мал 186 бас, қой мен ешкі 488 бас, жылқы 240 бас. Жайылым алаңы - 435 га;
Бақалы ауылында ірі қара мал 390 бас, оның ішінде аналық мал 211 бас, қой мен ешкі 840 бас, жылқы 121 бас. Жайылым алаңы – 310 га;
Көктөбе ауылында ірі қара мал-406 бас, оның ішінде аналық мал-251 бас, қой мен ешкі-704 бас, жылқы-89 бас. Жайылым алаңы - 114 га;
Қосбөлтек ауылында ірі қара малы-550 бас, оның ішінде аналық мал-382 бас, қой мен ешкі-660 бас, жылқы-52 бас. Жайылым алаңы – 184 га.
Шаруа және фермерлік қожалықтарындағы мал басы: ірі қара мал 1183 бас, аналығы 318 бас, қой мен ешкі 9308 бас, жылқы 248 бас. Шаруа және фермер қожалықтарының жайылым алаңы - 8451 га құрайды.
Ауылдық округі бойынша ауыл шаруашылығы малдарын жайылымдық алқаптармен қамтамасыз ету үшін барлығы 12406 гектар, елді мекен шегінде 1043 гектар жайылым бар.
Көкбастау ауылдық округінде ІҚМ - 8 табын, жылқы - 3 табын және қой мен ешкі - 6 кезек бар.
Ауылдық округте екпе және аридтік жайылымдар жоқ. Мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.
Жайылымдар туралы Заңның 15-бабына сәйкес жергілікті халықтың мұқтаждығы яғни (Көктөбе, Қосбөлтек, Теріс, Бақалы ауылдары) ауыл шаруашылығы жануарларының аналық (сауын) мал басын ұстау бойынша елді мекендердің жайылымдық алқаптарында 1043 га көлемінде, жүктеме нормасы 0,8*4 га/1030 бас болғанда, жайылым жердің қажеттілігі 2253 га құрайды.
Жергілікті халықтың басқа ауыл шаруашылығы малдарын жаю бойынша жайылымдық жер қажеттілігі 5123 га. Жайылымдардың жалпы ауданына түсетін жүктеменің рұқсат етілетін нормасы ІҚМ - 0,8*4 га*бас, қой мен ешкі – 0,1*4 га*бас, жылқы –1*4 га*бас.
Шалғайдағы қыстақтарды қоспағанда қажеттілік:
ІҚМ үшін - 687 бас*0,8*4 га=2198 га;
Қой ешкі үшін - 2294 бас * 0,1*4 га= 917 га;
Жылқы үшін - 502 бас 1* 4 га = 2008 га.
Барлығы: 5123 га.
Жайылым алқаптарының қалыптасқан 1720 га көлеміндегі қажеттілігін елді мекеннің ауыл шаруашылық малдарын: Оштанов А. – 38 га, Бекболатов Б. – 79 га, Воронов В. – 111,6 га, Абдықұлов Е. – 56,4 га, Қабылбеков Ғ. – 87,8 га, Қатымханов А. – 275,8 га, Жұмағұлова Г. – 44,4 га, Раздықов К. – 160 га, Асқаров Д.- 126 га, Серкебаев Б. – 281 га, Серкебаева Г. – 147,6 га, Ниязов Қ. – 45 га, Разаева Г. – 111,6 га Абралиев А. – 79,4 га, Мықтыбеков М. – 102 га шаруа қожалықтарына тиесілі жайылым жерлерде жаю есебінен өтеуге болады.
Осы Жоспардың 5-қосымшасына сәйкес, Көкбастау ауылдық округінің жергілікті халқының ауылшаруашылығы жануарларының мал басына қажетті жетіспейтін жайылымды шешу жолы:

1)за счет выпаса 625 голов КРС, 1320 голов овец и коз и 488 голов лошадей после уборки урожая на 4482 га пашни, принадлежащей крестьянским хозяйствам по меморандуму между Аппаратом акима Кокбастауского сельского округа и владельцами крестьянских хозяйств; МІҚ – 625*0,8*4 га= 2000 га.
Лошади – 488*1*4 га = 1954 га
Овцы и козы – 1320*0,1*4 га= 528 га.
Всего: 4482 га.
2)за счет 12 га пастбищных угодий, расположенных в радиусе 5 километров, добровольно возвращенных крестьянским хозяйством "Медет" на баланс сельского округа
3)за счет выпаса КРС 312 голов, овец и коз 375 голов, лошадей 143 голов на 1722 га в горной зоне и на отгонных пастбищах, принадлежащих хозяйствам согласно меморамдумам между аппаратом акима Кокбастауского сельского округа и руководителями крестьянских хозяйств.
КРС– 312*0,8*4 га= 998 га.
Лошади – 143*1*4 га = 574 га.
Овцы и козы – 375*0,1*4 га= 150 га.
Всего: 1722 га.
4) за счет количества поголовья скота, находящего на откорме на стойлах будет сэкономлено 1160 га земли.
КРС – 200*0,8*4= 640 га.
Лошади – 130*1*4 = 520 га.
Всего: 1160 га.
Все необходимые 7376 га пастбищ необходимо восполнить в соответствии с вышеуказанными подпунктами.
Приложение 1 к плану
по управлению пастбищам и их
использованию на 2022-2023
годы в Кокбастауском сельском
округе
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Кокбастауского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Условные обозначение:
Условные обозначения:
Список собственников земельных участков на территории Кокбастауского сельского округа
Таблица № 1
Ф.И.О. наименование
землепользователей
Площадь
пастбищ
(га)
Наличие скота по видам,
(гол.)
Норма потребности пастбищ на 1 гол., (га)
Потребность пастбищ, (га)
Излишки пастбищ, (га)
КРС
Овцы и
козы
Лошади
КРС
Овцы и
козы
Лошади
КРС
Овцы и
козы
Лошади
Итого (га)
1
Тоқтаев Сейдакпар

1)Көкбастау ауылдық округі әкімі аппараты мен шаруа қожалық иелері арасындағы меморандум бойынша шаруа қожалықтарға тиесілі 4482 га егістік жерлерге жиын-теріннен соң ІҚМ 625 бас, қой мен ешкі 1320 бас және 488 бас жылқы жаю есебінен;
МІҚ – 625*0,8*4 га= 2000 га.
Жылқы – 488*1*4 га = 1954 га
Қой ешкі – 1320*0,1*4 га= 528 га.
Барлығы: 4482 га.
2) Медет" шаруа қожалығының өз еркімен әкімшілік есебіне қайтарған 5 шақырым радиуста орналасқан 12 га жайылымдық жері есебінен;
3) Көкбастау ауылдық округі әкімі аппараты мен шаруа қожалық жетекшілері арасындағы меморандумдар бойынша 1722 га шаруаларға тиесілі таулы аймақтағы және шалғайдағы жайылымдық жерлерге топтап отыру бойынша ІҚМ 312 бас, қой мен ешкі 375 бас, 143 бас жылқы жаю есебінен.
ІҚМ – 312*0,8*4 га= 998 га.
Жылқы – 143*1*4 га = 574 га.
Қой ешкі – 375*0,1*4 га= 150 га.
Барлығы: 1722 га.
4) ауылдық округте бордақыда тұрған мал басы саны есебінен 1160 га үнемделеді.
ІҚМ – 200*0,8*4= 640 га.
Жылқы – 130*1*4 = 520 га.
Барлығы: 1160 га.
Барлық қажетті 7376 га жайылым жерлерді жоғарыда көрсетілген тармақшаларға сәйкес толықтыру қажет.
Көкбастау округі бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2022-2023 жылдарға арналған жоспарға 1- қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Көкбастау ауылдық округінің аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Шартты белгілер:
Шартты белгілер:
Көкбастау ауылдық округі аумағындағы жер учаскелерін пайдаланушылардың тізімі
№ 1 кесте
Жер учаскелерін пайдаланушылардың аты-жөні
Жайылым алаңы, (га)
Түрлері бойынша малдың болуы,
(бас)
Жайылымға қажеттілік нормасы
1 бас, (га)
Жайылымдардың қажеттілігі, (га)
Артық жайылымдар, (га)
І Қ М
Қой мен ешкі
Жы лқы
І Қ М
Қой мен ешкі
Жы лқы
І Қ М
Қой мен ешкі
Жы лқы
Жиыны (га)
1
Тоқтаев Сейдакпар

маслихата от 08 сентября 2022
года №30-2
План по управлению пастбищами и их использованию по Куренбельскому сельскому округу на 2022-2023 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию по Куренбельскому сельскому округу на 2022-2023 годы (далее - План) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан "О пастбищах", "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года №173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" и приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года №3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ".
План содержит:
1) схему (карту) расположения пастбищ на территории Куренбельского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов (приложение 1);
2) приемлемые схемы пастбищеоборотов (приложение 2);
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры (приложение 3):
4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды (приложение 4);
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяиственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища (приложение 5);
6) схему размещения поголовья сельскохозяиственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при селе, сельском округе (приложение 6);
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных (приложение 7);
8) Карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, необходимых для удовлетворения нужд населения для выпаса сельскохозяйтвенных животных личного подворья, в зависимости от местных условий и особенностей (приложение 8).
План принят с учетом сведений о состоянии: геоботанического обследования пастбищ; сведений о ветеринарно-санитарных объектах; численности поголовья сельскохозяиственных животных с указанием их владельцев – пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц; данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных; сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах; особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах; сведений о сервитутах для прогона скота; иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами и в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
По административно-территориальному делению в Куренбельском сельском округе имеется 2 сельских населенных пункта.

2022 жылғы 08 қыркүйектегі
№30-2 шешіміне 10-қосымша
Күреңбел ауылдық округі бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2022-2023 жылдарға арналған жоспар
Күреңбел ауылдық округі бойынша 2022-2023 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар (бұдан әрі - Жоспар) Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" (бұдан әрі - Жайылымдар туралы Заң), Қазақстан Республикасының Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңдарына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" №173 бұйрығына және Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті жол берілетін нормасын бекіту туралы" №3-3/332 бұйрығына сәйкес жүзеге асырылады.
Жоспар құрамында:
13)құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Күреңбел ауылдық округінің аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы) (1-қосымша);
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемалары (2-қосымша);
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген карта (3-қосымша);
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы (4-қосымша);
5) жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы (5-қосымша);
6) ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы (6-қосымша);
7) ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі (7-қосымша);
8) жергілікті жағдайлар мен ерекшеліктерге қарай жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаюға халық мұқтажын қанағаттандыру үшін қажетті жайылымдардың сыртқы мен ішкі шекаралары және алаңдары белгіленген карта (8-қосымша);
Жоспар: Жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтер; ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтер; иелерін – жайылым пайдаланушыларды, жеке және (немесе) заңды тұлғаларды көрсете отырып, ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы деректер; ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер; шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтер; екпе және аридтік жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері; малды айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер; мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген өзге де деректер ескеріле отырып жайылымдарды ұтымды пайдалану, азыққа қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозуын болдырмау мақсатында қабылданды.
Әкімшілік-аумақтық бөлініс бойынша Күреңбел ауылдық округінде 2 ауылдық елді мекен бар.

Общая площадь территории Куренбельского сельского округа составляет 27385 га, из них пашни – 7229 га, пастбищные земли – 6192 га.
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения - 13456 га;
земли населенных пунктов - 4124 га;
другие земли - 426 га;
По природным условиям территория Куренбельского сельского округа сухая и резко континентальная, зима суровая, часто бывают метели, умеренно жаркое лето, количество годовых осадков небольшое. Почвы тяжелосуглинистые, средне-слоистые карбонатные, светло-темно-коричневые.
На территории Куренбельском сельском округе имеется 9 сибирских очагов, 1 биотермическая яма (Беккер).
На 1 января 2022 года в Куренбельском округе насчитывается (личное подворье населения и поголовье ТОО, КХ) крупного рогатого скота 3570голов, из них маточное поголовье 1025 голов, мелкого рогатого скота 18500 голов, лошадей 955 голов. Из них:
В селе Куренбель крупного рогатога скота - 2705 голов, из них маточное поголовье - 750 голов, мелкого рогатого скота - 8070 голов, лошадей - 605 голов. Площадь пастбищ -2392 га.
В селе Каратас крупного рогатога скота - 305 голов, из них маточное поголовье - 150 голов, мелкого рогатого скота - 1580 голов, лошадей - 200 голов. Площадь пастбищ -1226 га.
Поголовье скота в крестьянских и фермерских хозяйствах: крупный рогатый скот - 560 головы, из них маточное поголовье - 125 головы, овцы и козы - 8850 голов, лошадей 185 голов.
Площадь пастбищ крестьянских хозяйств составляет 6192 гектар.
Для обеспечения сельскохозяйственных животных пастбищными угодьями по Куренбельскому сельскому округу имеются всего 9810 га, в черте населенных пунктов числится 3618 га пастбищ.
В Куренбельском сельском округе насчитывается 7 стада КРС, 3 табуна лошадей, овцы и козы 4 очередей.
В сельском округе отсутствуют культурные и аридные пастбища. Сервитуты для прогона скота не установлены.
Согласно статьи 15 Закона О пастбищах для нужд местного населения (с.Куренбель, Каратас) по содержанию маточного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных при имеющихся пастбищных угодьях населенных пунктов в размере 3618 га, потребность составляет 2880 га, при норме нагрузки 0,8*4 га*900 голов, то есть обеспечено на 125,6 процента.
Имеется потребность пастбищных угодий по выпасу других сельскохозяйственных животных местного населения в размере 13832 га. При допустимой норме нагрузки на общую площадь пастбищ составляет КРС-0,8*4 га*гол., овцы и козы - 0,1*4 га*гол., лошадей - 1*4 га*гол.
Потребность:
Для КРС - 2110*0,8*4 га =6752 га;

Ауылдық округтің жалпы жер қоры 27385 га, оның ішінде егістік – 7229 га, жайылым жерлері – 6192 га.
Жер санаттары бойынша бөлінеді:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 13456 га;
елді мекендер жері - 4124 га;
барлық басқа да жерлер – 426 га;
Табиғи жағдайлар бойынша Күреңбел ауылдық округінің аумағы құрғақ және күрт континенттік, қысы қатал, жиі қарлы боран соғады, жазы орташа ыстық, жылдық жауын- шашын мөлшері аз. Топырағы ауыр саздақты, орташа қабатты карбонатты, ашық қара қоңыр.
Күреңбел ауылдық округінде 9 сібір ошағы орыны, 1 биотермиялық шұңқыр, (Беккер шұңқыры) бар.
2022 жылдың 1 қаңтарына Күреңбел ауылдық округінде (халықтың жеке ауласы және ЖШС, ШҚ) ірі қара мал 3570 бас, оның ішінде 1025 бас аналық мал, 18500 бас қой мен ешкі, 955 бас жылқы бар. Оның ішінде жұртшылық малы:
Күреңбел ауылында ірі қара мал 2705 бас, оның ішінде аналық мал 750 бас, қой мен ешкі 8070 бас, жылқы 605 бас. Жайылым алаңы - 2392 га;
Қаратас ауылында ірі қара мал 305 бас, оның ішінде аналық мал 150 бас, қой мен ешкі 1580 бас, жылқы 200 бас. Жайылым алаңы – 1226 га.
Шаруа және фермерлік қожалықтарындағы мал басы: Ірі қара мал 560 бас, оның ішінде аналығы 125 бас, қой мен ешкі 8850 бас, 185 бас жылқы.
Шаруа қожалықтарының жайылым алаңы - 6192 га құрайды.
Күреңбел ауылдық округі бойынша ауыл шаруашылығы малдарын жайылымдық алқаптармен қамтамасыз ету үшін барлығы 9810 га. елді мекен шегінде 3618 га жайылымдар бар.
Күреңбел ауылдық округінде ІҚМ – 7 табын, жылқы – 3 табын және қой мен ешкі 4- кезек бар.
Ауылдық округте екпе және аридтік жайылымдар жоқ. Мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.
Жайылымдар туралы Заңының 15-бабына сәйкес жергілікті халықтың мұқтаждығы үшін (Күреңбел, Қаратас ауылдары) ауыл шаруашылығы жануарларының аналық (сауын) мал басын ұстау бойынша елді мекендер жайылымдық алқаптарында 3618 га көлемінде, жүктеме нормасы 0,8*4,0 га*900 бас болғанда жайылым жерлерінің қажеттілігі 2880 га құрайды, яғни 125,6 пайызға қамтамасыз етілген.
Жергілікті халықтың басқа да ауыл шаруашылығы малдарын жаю бойынша жайылымдық жер қажеттілігі 13832 га. Жайылымның жалпы ауданына түсетін жүктеменің рұқсат етілген нормасы ІҚМ - 0,8*4 га*бас, қой мен ешкі – 0,1*4 га*бас, жылқы –1*4 га*бас.
Қажеттілік:
ІҚМ үшін - 2110*0,8*4 га =6752 га;

Для овец и коз - 9650 * 0,1*4 га=3860 га;
Для лошадей - 805 * 1*4 га =3220 га;
Всего: 13832 га.
Сложившуюся потребность пастбищ в размере 4541 га необходимо восполнить за счет выпаса сельскохозяйственных животных населения на пастбищных угодьях, принадлежащих (крестьянским хозяйствам) М.Байсакалову - 150 га, Д.Жебешову - 150 га, Т.Садыкову – 252 га, Д.Миябаевой - 30 га, Г.Кудериевой - 28 га, С.Усенбаевой - 23 га, Н.Байгонысову - 87 га, А.Нысанову - 1313 га, Б.Бердалиеву -14 га, А.Жакыпбекову - 200 га, Ж.Баялиеву - 30 га, Р.Жапарову - 257 га, Б.Киргизбаеву - 470 га, Л.Тултаевой - 278 га, К.Заурбековой - 33 га, Е.Саурыкову - 700 га, Ж.Юсупову - 62 га, Ж.Темирбековой - 20 га, Н.Темирбекову - 20 га, П.Джамалбековой - 37 га, Д.Нургабылову - 12 га, ПК "Куренбель" - 385 га.
Пути решения необходимых недостающих пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных местного населения Куренбельского сельского округа согласно приложению 5 к настоящему плану:
1) крестьянское хозяйство "Жолшын"добровольно вернуло на административный учет 50 га пастбищных угодий, расположенных в радиусе 5-7 км. Ведется работа по возврату пастбищных угодий "Курсай" и "Спорный".
2) за счет выпаса 265 голов КРС, 5600 голов овец и коз и 30 голов лошадей после уборки пашни на 3209 га, принадлежащих крестьянским хозяйствам по меморандуму между аппаратом акима Куренбельского сельского округа и владельцами крестьянских хозяйств.
Овцы и козы – 5600*0,1*4 га= 2240 га.
КРС – 265*0,8*4 га= 849 га.
Лошади – 30*1*4 га = 120 га
Всего: 3209 га.
3) заключен меморандум между аппаратом акима Куренбельского сельского округа и руководителями крестьянских хозяйств на выпас КРС 300 голов, овцы и козы 3250 голов, лошадей 50 голов по групповому размещению на 2460 га земель, принадлежащих крестьянским хозяйствам в горной зоне и на отгонных пастбищах.
Овцы и козы – 3250*0,1*4 га=1300 га.
КРС – 300*0,8*4 га=960 га.
Лошади – 50*1*4 га=200 га.
Всего: 2460 га.
4) на пастбищных угодьях в предгорьях Бокея и на территории Биликольского сельского округа пасутся 3700 голов овец и коз, 300 голов КРС и 120 голов лошадей.
КРС – 300*0,8*4 га=960 га.
Овцы и козы– 3700*0,1*4 га=1480 га.
Лошади – 120*1*4 га=480 га.
Всего: 2920 га.
5) за счет количества поголовья скота, находящего на откорме на стойлах будет сэкономлено 2080 га земли.
КРС – 120*0,8*4 га=384 га.
Овцы и козы – 315*0,1*4 га=126 га.
Лошади – 48*1*4 га =192 га.
Всего: 702 га.
Все необходимые 9291 га пастбищ необходимо восполнить в соответствии с вышеуказанными подпунктами.
Приложение 1 к плану
по управлению пастбищам и их
использованию на 2022-2023
годы в Куренбельском сельском
округе
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Куренбельского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Условные обозначения:
Список собственников земельных участков на территории Куренбельского сельского округа
Таблица № 1
Ф.И.О. наименование землепользователей
Площадь
пастбищ
(га)
Наличие скота по видам,
(гол.)
Норма потребности пастбищ на 1 гол., (га)
Потребность пастбищ, (га)
Излишки пастбищ, (га
К Р С
Овцы и
козы
Л о ш ад и
К Р С
Овцы и
козы
Лошади
К Р С
Овцы и
козы
Лошади
Итого
1
Усенбаева С.О.

Қой мен ешкі үшін - 9650 * 0,1*4 га=3860 га;
Жылқы үшін - 805 * 1*4 га =3220 га;
Барлығы: 13832 га.
Қалыптасқан 4541 га көлеміндегі жайылым алқаптарының қажеттілігін, елді мекеннің ауыл шаруашылық мал бастарын: Байсақалова М. - 150 га, Жебешов Д. - 150 га, Садықов Т. – 252 га, Миябаева Д. - 30 га, Кудериева Г. - 28 га, Усенбаева С. - 23 га, Байғонысов Н. - 87 га, Нысанов А. - 1313 га, Бердалиев Б. -14 га, Жақыпбеков А. - 200 га, Баялиев Ж. - 30 га, Жапаров Р. - 257 га, Киргизбаев Б. -470 га, Тултаева Л. - 278 га, Заурбекова К. - 33 га, Саурықов Е. - 700 га, Юсупов Ж. - 62 га, Темірбекова Ж. - 20 га, Темірбеков Н. - 20 га, Джамалбекова П. - 37 га, Нұрғабылов Д. - 12 га, "Күреңбел" ӨК - 385 га, шаруа қожалықтарына тиесілі жайылымдық жерлерде жаю есебінен өтеуге болады.
Осы Жоспардың 5-қосымшасына сәйкес, Күреңбел ауылдық округінің жергілікті халқының ауылшаруашылығы жануарларының мал басына қажетті жетіспейтін жайылымды шешу жолы:
1)"Жолшын" шаруа қожалығы 5-7 шақырым радиуста орналасқан 50 га жайылымдық жерін өз еркімен әкімшілік есебіне қайтарды. "Құрсай" және "Спорный" жайылым жерлерін қайтару бойынша жұмыстар атқарылуда.
2)Күреңбел ауылдық округі әкімі аппараты мен шаруа қожалық иелері арасындағы меморандум бойынша шаруа қожалықтарға тиесілі 3209 га жерге егістік жерлерге жиынынан кейін ІҚМ 265 бас, қой мен ешкі 5600 бас және 30 бас жылқы жаю есебінен.
Қой мен ешкі – 5600*0,1*4 га= 2240 га.
ІҚМ – 265*0,8*4 га= 849 га.
Жылқы – 30*1*4 га = 120 га
Барлығы: 3209 га.
3)таулы аймақтағы және шалғайдағы жайылымдары бар шаруаларға тиесілі 2460 га жайылым жерлерге топтап отыру бойынша ІҚМ 300 бас, қой мен ешкі 3250 бас және 50 бас жылқы жаюға Күреңбел ауылдық округі әкімі аппараты мен шаруа қожалық жетекшілері арасында меморандум жасалды.
Қой мен ешкі – 3250*0,1*4 га=1300 га.
МІҚ – 300*0,8*4 га=960 га.
Жылқы – 50*1*4 га=200 га.
Барлығы: 2460 га.
4) Бөкей тау бөктеріндегі және Билікөл ауылдық округі аумағындағы жайылымдық алқаптарда қой мен ешкі 3700 бас, ІҚМ 300 бас және 120 бас жылқы жайылуда.
МІҚ – 300*0,8*4 га=960 га.
Қой мен ешкі – 3700*0,1*4 га=1480 га.
Жылқы – 120*1*4 га=480 га.
Барлығы: 2920 га.
4)ауылдық округте бордақыда тұрған мал басы саны есебінен 702 га үнемделеді.
ІҚМ – 120*0,8*4 га=384 га.
Қой мен ешкі – 315*0,1*4 га=126 га.
Жылқы – 48*1*4 га =192 га.
Барлығы: 702 га.
Барлық қажетті 9291 га жайылым жерлерді жоғарыда көрсетілген тармақшаларға сәйкес толықтыру қажет.
Күреңбел ауылдық округі бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2022-2023 жылдарға арналған жоспарға 1 – қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Күреңбел ауылдық округінің аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Шартты белгілері :
Күреңбел ауылдық округі аумағындағы жер учаскелерінің меншік иелерінің тізімі
№ 1 кесте
Жер учаскелерін пайдаланушылардың аты-жөні
Жайылым алаңы,
(га)
Малдың түрлері бойынша бар болуы, (негізгі)
Жайылымға қажеттілік нормасы
1 бас, (га)
Жайылымдардың қажеттілігі,
(га)
Артық
жайылымдар,
(га)
ІҚМ
Қой мен ешкі
Жы лқы
ІҚМ
Қой мен ешкі
Жы лқы
ІҚМ
Қой мен ешкі
Жы лқы
Жиыны
(га)
1
Усенбаева С.О.

маслихата от 08 сентября 2022
года №30-2
План по управлению пастбищами и их использованию по Кызыларыкскому сельскому округу на 2022-2023 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию по Кызыларыкскому сельскому округу на 2022-2023 годы (далее - План) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан "О пастбищах", "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года №173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" и приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года №3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ".
План содержит:
1) схему (карту) расположения пастбищ на территории Кызыларыкского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов (приложение 1);
2) приемлемые схемы пастбищеоборотов (приложение 2);
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры (приложение 3):
4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды (приложение 4);
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяиственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища (приложение 5);
6) схему размещения поголовья сельскохозяиственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при селе, сельском округе (приложение 6);
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных (приложение 7);
7-1) Карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, необходимых для удовлетворения нужд населения для выпаса сельскохозяйтвенных животных личного подворья, в зависимости от местных условий и особенностей (приложение 8).
План принят с учетом сведений о состоянии: геоботанического обследования пастбищ; сведений о ветеринарно-санитарных объектах; численности поголовья сельскохозяиственных животных с указанием их владельцев – пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц; данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных; сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах; особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах; сведений о сервитутах для прогона скота; иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами и в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
По административно-территориальному делению в Кызыларыкском сельском округе имеется 5 сельских населенных пункта.

2022 жылғы 08 қыркүйектегі
№30-2 шешіміне 11-қосымша
Қызыларық ауылдық округі бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2022-2023 жылдарға арналған жоспар
Қызыларық ауылдық округі бойынша 2022-2023 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар (бұдан әрі - Жоспар) Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" (бұдан әрі - Жайылымдар туралы Заң), "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңдарына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" №173 бұйрығына және Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті жол берілетін нормасын бекіту туралы" №3-3/332 бұйрығына сәйкес әзірленді.
Жоспар құрамында:
14)құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Қызыларық ауылдық округінің аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы) (1-қосымша);
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемалары (2-қосымша);
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген карта (3-қосымша);
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы (4-қосымша);
5) жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы (5-қосымша);
6) ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы (6-қосымша);
7) ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі (7-қосымша);
8) жергілікті жағдайлар мен ерекшеліктерге қарай жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаюға халық мұқтажын қанағаттандыру үшін қажетті жайылымдардың сыртқы мен ішкі шекаралары және алаңдары белгіленген карта (8-қосымша);
Жоспар: Жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтер; ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтер; иелерін – жайылым пайдаланушыларды, жеке және (немесе) заңды тұлғаларды көрсете отырып, ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы деректер; ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер; шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтер; екпе және аридтік жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері; малды айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер; мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген өзге де деректер ескеріле отырып жайылымдарды ұтымды пайдалану, азыққа қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозуын болдырмау мақсатында қабылданды.
Әкімшілік-аумақтық бөлініс бойыншаҚызыларық ауылдық округінде5 ауылдық елді мекен бар.

Общая площадь территории Кызыларыкского сельского округа составляет 16010 га, из них пашни – 6163 га, пастбищные земли – 5293 га.
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения – 8609 гектар;
земли населенных пунктов - 2841 гектар;
все остальные земли - 31 га.
По природным условиям территория Кызыларыкского сельского округа расположена в Горно-равнинной местности.
Почвы суглинистые, светло-каштановые и местами светло-темно-коричневые.
В Кызыларыкском сельском округе имеется 1 ветеринарный пункт.
На 1 января 2022 года в Кызыларыкском сельском округе (личное подворье населения и ТОО, КХ) насчитывается крупного рогатого скота 2057 голов, в том числе 1068 голов маточного поголовья, овцы и козы 11761 голов, лошадей 1084 голов. Из них:
В селе Кызыларык крупного рогатога скота - 251 голов, из них маточное поголовье - 114 голов, овцы и козы - 2369 голов, лошадей - 99 голов. Площадь пастбищ – 520 га.
В селе Актобе крупного рогатога скота - 477 голов, из них маточное поголовье - 235 голов, овцы и козы - 1685 голов, лошадей - 112 голов. Площадь пастбищ – 1337,4 га.
В селе Алатау крупного рогатога скота - 358 голов, из них маточное поголовье - 216 голов, овцы и козы - 2214 голов, лошадей - 109 голов. Площадь пастбищ – 886,6 га.
В селе Сурым крупного рогатога скота - 367 голов, из них маточное поголовье - 137 голов, овцы и козы - 1633 голов, лошадей - 77 голов. Пастбищ – нет
В селе Терс-Ащыбулак крупного рогатога скота - 202 голов, из них маточное поголовье - 57 голов, овцы и козы - 394 голов, лошадей - 15 голов. Площадь пастбищ – 8 га.
Поголовье скота в крестьянских и фермерских хозяйствах Кызыларыкского сельского округа: крупный рогатый скот - 402 головы, овцы и козы - 3466 голов, лошадей 672 голов. Площадь пастбищ крестьянских хозяйств составляет 2541 гектар.
Для обеспечения сельскохозяйственных животных пастбищными угодьями по Кызыларыкскому сельскому округу имеются всего 5293 га, в черте населенных пунктов числится 2752 га пастбищ.
В Кызыларыкском сельском округе насчитывается 8 стада КРС, 5 табуна лошадей, овцы и козы 10 отаров.
В сельском округе отсутствуют культурные и аридные пастбища. Сервитуты для прогона скота не установлены.
Согласно статьи 15 Закона О пастбищах для нужд местного населения (с.Кызыларык, Актобе, Алатау, Сурым, Терс-Ащыбулак) по содержанию маточного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных при имеющихся пастбищных угодьях населенных пунктов в размере 2752 га, потребность составляет 2428,8 га, при норме нагрузки 0,8*4 га*759 голов, то есть охвачено 113 процентов.

Қызыларық ауылдық округі аумағының жалпы көлемі 16010 га., оның ішінде егістік – 6163 га., жайылым жерлері – 5293 га.
Жер санаттары бойынша бөлінеді:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер - 8609 га.
елді мекендер жері - 2841 га.
барлық басқа да жерлер -31 га.
Табиғи жағдайлар бойынша Қызыларық ауылдық округінің аумағы таулы - жазық аймақта орналасқан. Топырағы саздақты, ашық каштандыжәне кей жерлерде ашық қара қоңыр топырақпен ерекшеленеді.
Қызыларық ауылдық округінде 1 мал дәрігерлік пункт бар.
2022 жылдың 1 қаңтарына Қызыларық ауылдық округінде (халықтың жеке ауласы және ЖШС, ШҚ) мүйізді ірі қара 2057 бас, оның ішінде 1068 бас сауынды сиыр, 11761 бас қой мен ешкі, 1084 бас жылқы бар.
Оның ішінде:
Қызыларық ауылында ірі қара мал 251 бас, оның ішінде аналық 114 бас сауынды сиыр, қой мен ешкі 2369 бас, жылқы 99 бас. Жайылым алаңы - 520 га.
Ақтөбе ауылында ірі қара мал 477 бас, оның ішінде аналық 235 бас сауынды сиыр, қой мен ешкі 1685 бас, жылқы 112 бас. Жайылым алаңы – 1337,4 га.
Алатау ауылында ірі қара мал - 358 бас, оның ішінде аналық 216 бас сауынды сиыр, қой мен ешкі 2214 бас, жылқы 109 бас. Жайылым алаңы - 886,6га.
Сұрым ауылында ірі қара мал 367 бас, оның ішінде аналық137 бас сауынды сиыр, қой мен ешкі 1633 бас, жылқы 77 бас. Жайылым алаңы – жоқ.
Теріс-Ащыбұлақ ауылында ірі қара мал 202 бас, оның ішінде аналық 57 бас сауынды сиыр қой мен ешкі 394 бас, жылқы 15 бас. Жайылым алаңы – 8 га.
Қызыларық ауылдық округіндегі шаруа қожалықтарындағы мал басы: ірі қара мал 402 бас, қой мен ешкі 3466 бас, жылқы 672 бас. Шаруа қожалықтарының жайылым алаңы –2541 гектарды құрайды.
Ауылдық округ бойынша ауыл шаруашылығы малдарын жайылымдық алқаптармен қамтамасыз ету үшін барлығы 5293 гектар, елді мекен шегінде 2752 гектар жайылым бар.
Қызыларық ауылдық округінде ІҚМ - 8 табын, жылқы – 5 табын, қой мен ешкі -10 отар бар.
Ауылдық округте екпе және аридтік жайылымдар жоқ. Мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.
Жайылымдар туралы Заңының 15-бабына сәйкес жергілікті халықтың мұқтаждығы үшін (Қызыларық, Ақтөбе, Алатау, Сұрым, Теріс-Ащыбұлақ ауылдары) ауыл шаруашылығы жануарларының аналық (сауынды сиыр) мал басын ұстау бойынша жайылымдық алқаптарында 2752 га көлемінде, жүктеме нормасы 0,8*4га*759 шартты мал басына болғанда, қажеттілік 2428,8 га құрайды, яғни 113 пайызға қамтылған.

Имеется потребность пастбищных угодий по выпасу других сельскохозяйственных животных местного населения в размере 10262 га. При допустимой норме нагрузки на общую площадь пастбищ составляет КРС-0,8*4 га*гол., овцы и козы - 0,1*4 га*гол., лошадей - 1*4 га*гол.
Потребность, за исключением отдаленных зимующих животных:
Для КРС - 1655 * 0,8 *4 га=5296 га.
Для овец и коз - 8295 * 0,1 * 4 га= 3318 га.
Для лошадей - 412* 1 * 4 га= 1648га.
Всего: 10262 га.
Пути решения необходимых недостающих пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных местного населения Кызыларыкского сельского округа согласно приложению 5 к настоящему плану:
1) выпас 72 голов крупного рогатого скота на 230 га возвращенных пастбищных угодий, расположенных в радиусе 5-7 км от 5 крестьянских хозяйств.
2) с руководителями крестьянских хозяйств заключен меморандум на выпас КРС - 1011 голов, овцы и козы - 3808 голов, лошади 212 голов на 5607 га земли после уборки зерновых культур, расположенных в радиусе 5 км.
3) заключены меморандумы по групповому размещению сельскохозяйственных животных (305 голов КРС, 200 голов лошадей) на отгонные пастбища в горной зоне и на 1776 га земель, принадлежащих крестьянам.
4) Путем передачи 1517 га пастбищных земель запаса в округ будут обеспечены пастбищами267 голов КРС, 1657 голов овец и коз.
5) Оставшиеся 2830 голов овец и коз выпасаются на 1132 га пастбищных угодий Кокбастауского и Нурлыкентского сельских округов.
Все необходимые 10262 га пастбищ необходимо восполнить в соответствии с вышеуказанными подпунктами.
Приложение 1 к плану
по управлению пастбищам и их
использованию на 2022-2023
годы в Кызыларыкском
сельском округе
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Кызыларыкского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Список собственников земельных участков на территории Кызыларыкского сельского округа
Таблица № 1
Ф.И.О. наименование
землепользователей
Площадь
пастбищ
(га)
Наличие скота по видам,
(гол.)
Норма потребности пастбищ на 1 гол., (га)
Потребность пастбищ, (га)
Излишки пастбищ, (га)
КРС
Овцы и
козы
Лошади
К Р С
Ов цы и ко зы
Лошади
КРС
Овцы и
козы
Лошади
Итого (га)
1
Ахметов Торехан
2
7
-
1

Жергілікті халықтың басқа да ауыл шаруашылығы малдарын жаю бойынша жайылымдық жер қажеттілігі 10262 га, жайылымдардың жалпы алаңдарына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасы ІҚМ басына жүктеме нормасы 0,8*4 га *бас, қой мен ешкі – 0,1*4 га *бас, жылқы – 1*4 га*бас.
Шалғайдағы қыстақ малдарын қоспағанда қажеттілік:
ІҚМ үшін - 1655 * 0,8 *4 га=5296 га.
қой мен ешкі - 8295 * 0,1 * 4 га= 3318 га.
жылқы үшін - 412* 1 * 4 га= 1648га.
Барлығы: 10262 га.
Осы Жоспардың 5-қосымшасына сәйкес, Қызыларық ауылдық округінің жергілікті халқының ауыл шаруашылығы жануарларының малына қажетті жетіспейтін жайылымды шешу жолы:
1)5 шаруа қожалықтың 5-7 шақырым радиуста орналасқан 230 га. анықталды.Аталған жайылымдық жерге 72 бас ірі қара малды жаюға болады.
2)5 шақырым радиуста орналасқан шаруа қожалық жетекшілерімен 5607 га егістік жерлерінен дәнді дақылдарын жинағаннан кейін ІҚМ 1011 бас, қой мен ешкі 3808 бас, 212 бас жылқы жаюға меморандум жасалды.
3)таулы аймақтағы және шалғайдағы жайылымдары бар шаруаларға тиесілі 1776 га жерлерге топтап отыру бойынша меморандум жасалды (305 бас МІҚ, 200 бас жылқы).
4)босалқы жер қорындағы 1517 га жайылымдық жерді округке қосу арқылы ІҚМ 267 бас, қой мен ешкі 1657 бас жайылыммен қамтамасыз етіледі.
5)Қалған 2830 бас қой мен ешкі Көкбастау және Нұрлыкент ауылдық округтерінің 1132 га жайылымдық жеріне жайылады.
Барлық қажетті 10262 га жайылым жерлерді жоғарыда көрсетілген тармақшаларға сәйкес толықтыру қажет.
Қызыларық ауылдық округі бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2022-2023 жылдарға арналған жоспарға 1 – қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Қызыларық ауылдық округінің аумағында жайылымдардың орналасу схемасы
Шартты белгілер:
Қызыларық ауылдық округі аумағындағы жер учаскелерінің меншік иелерінің тізімі
№ 1 кесте
Жер пайдаланушылардың тізімі
Жайылым алаңы, (га)
Түрлері бойынша малдың болуы, (бас)
Жайылымға қажеттілік нормасы
1 бас, (га)
Жайылымдардың қажеттілігі, (га)
Артық жайылымдар, (га)
ІҚМ
Қой мен ешкі
Жы лқы
ІҚМ
Қой мен ешкі
Жы лқы
ІҚМ
Қой мен ешкі
Жы лқы
Жиыны(га)
1
Ахметов Торехан
2
7
-
1

маслихата от 08 сентября 2022
года №30-2
План по управлению пастбищами и их использованию по Мынбулакскому сельскому округу на 2022-2023 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию по Мынбулакскому сельскому округу на 2022-2023 годы (далее - План) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан "О пастбищах", "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года №173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" и приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года №3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ".
План содержит:
1) схему (карту) расположения пастбищ на территории Мынбулакского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов (приложение 1);
2) приемлемые схемы пастбищеоборотов (приложение 2);
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры (приложение 3);
4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды (приложение 4);
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяиственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища (приложение 5);
6) схему размещения поголовья сельскохозяиственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при селе, сельском округе (приложение 6);
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных (приложение 7);
8) Карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, необходимых для удовлетворения нужд населения для выпаса сельскохозяйтвенных животных личного подворья, в зависимости от местных условий и особенностей (приложение 8).
План принят с учетом сведений о состоянии: геоботанического обследования пастбищ; сведений о ветеринарно-санитарных объектах; численности поголовья сельскохозяиственных животных с указанием их владельцев – пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц; данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных; сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах; особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах; сведений о сервитутах для прогона скота; иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами и в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
По административно-территориальному делению в Мынбулакском сельском округе имеется 2 сельских населенных пункта.

2022 жылғы 08 қыркүйектегі
№30-2 шешіміне 12-қосымша
Мыңбұлақ ауылдық округі бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2022-2023 жылдарға арналған жоспар
Мыңбұлақ ауылдық округі бойынша 2022-2023 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар (бұдан әрі - Жоспар) Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" (бұдан әрі - Жайылымдар туралы Заң), "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңдарына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" №173 бұйрығына және Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті жол берілетін нормасын бекіту туралы" №3-3/332 бұйрығына сәйкес жүзеге асырылады.
Жоспар құрамында:
15)құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Мыңбұлақ ауылдық округінің аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы) (1-қосымша);
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемалары (2-қосымша);
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген карта (3-қосымша);
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы (4-қосымша);
5) жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы (5-қосымша);
6) ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы (6-қосымша);
7) ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі (7-қосымша);
8) жергілікті жағдайлар мен ерекшеліктерге қарай жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаюға халық мұқтажын қанағаттандыру үшін қажетті жайылымдардың сыртқы мен ішкі шекаралары және алаңдары белгіленген карта (8-қосымша);
Жоспар: Жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтер; ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтер; иелерін – жайылым пайдаланушыларды, жеке және (немесе) заңды тұлғаларды көрсете отырып, ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы деректер; ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер; шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтер; екпе және аридтік жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері; малды айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер; мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген өзге де деректер ескеріле отырып жайылымдарды ұтымды пайдалану, азыққа қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозуын болдырмау мақсатында қабылданды.
Әкімшілік-аумақтық бөлініс бойынша Мыңбұлақ ауылдық округінде 2 ауылдық елді мекен бар.

Общая площадь территории Мынбулакского сельского округа составляет 15801 га, из них пашни – 6042 га, пастбищные земли – 3796 га.
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения - 9895 га;
земли населенных пунктов - 1839 га;
все остальные земли -1839 га;
земли запаса - 4296 га.
По природным условиям территория Мынбулакского сельского округа резко-континентальный, зима суровая, часто бывают метели, умеренное жаркое лето. Часть Коксайского и Аксайского каналов холодная, остальная часть округа характеризуется всеми особенностями континентальности. Годовое количество осадков среднее.
Почвы в основном желтые и черные. На территории округа встречаются наиболее распространенные желтые карбонатные виды почв. В основном распространены на равнинах средних и нижних гор, а также на нижних склонах.
В Мынбулакском сельском округе имеются: 1 ветеринарный пункт, 2 захоронения очагов сибирской язвы, 1 биотермическая яма (яма Беккера).
На 1 января 2022 года в Мынбулакском округе насчитывается (личное подворье населения и поголовье ТОО, КХ) крупного рогатого скота 1890 голов, из них маточное поголовье 1323 голов, овцы и козы 5919 голов, лошадей 521 голов. Из них:
В селе Колбастау крупного рогатога скота - 873 голов, из них маточное поголовье - 613 голов, овцы и козы - 1814 голов, лошадей - 185 голов. Площадь пастбищ - 297 га.
В селе Талапты крупного рогатога скота - 715 голов, из них маточное поголовье - 487 голов, овцы и козы - 1609 голов, лошадей - 125 голов. Площадь пастбищ - 364 га.
Поголовье скота в крестьянских и фермерских хозяйствах Мынбулакского сельского округа: крупный рогатый скот - 302 головы, из них маточное поголовье - 198 головы, овцы и козы - 2496 голов, лошадей 213 голов. Площадь пастбищ крестьянских хозяйств составляет 3796 гектар.
Для обеспечения сельскохозяйственных животных пастбищными угодьями по Мынбулакскому сельскому округу имеются всего 4457 га, в черте населенных пунктов числится 661 га пастбищ.
В сельском округе насчитывается КРС - 5 стада, лошадей - 3 табуна, овцы и козы - 6 очередей и 1 отар.
В сельском округе отсутствуют культурные и аридные пастбища. Сервитуты для прогона скота не установлены.
Согласно статьи 15 Закона О пастбищах для нужд местного населения (с.Колбастау, Талапты) по содержанию маточного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных при имеющихся пастбищных угодьях населенных пунктов в размере 661 га, потребность составляет 3520 га, при норме нагрузки 0,8*4 га*1125 гол.
Имеется потребность пастбищных угодий по выпасу других сельскохозяйственных животных местного населения в размере 10500 га. При допустимой норме нагрузки на общую площадь пастбищ составляет КРС-0,8*4 га*гол., овцы и козы - 0,1*4 га*гол., лошадей - 1*4 га*гол.
Потребность в пастбищах, за исключением животных зимующих на отгонах:

Ауылдық округтің жалпы жер қоры 15801 гектар, оның ішінде егістік – 6042 гектар, жайылым жерлері – 3796 гектар.
Жер санаттары бойынша бөлінеді:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 9895 га;
елді мекендер жері – 1508 га;
барлық басқа да жерлер – 1839 га;
қордағы жерлер – 4296 га.
Табиғи жағдайлар бойынша Мыңбұлақ ауылдық округінің аумағы күрт континенттік, қысы қатал, жиі қарлы боран соғады, жазы орташа ыстық. Көксай және Ақсай каналының бөлігі суықтау, округтің қалған бөлігі континенттіліктің барлық ерекшеліктерімен сипатталады. Жылдық жауын-шашын мөлшері орташа.
Топырақ негізінен сары және қара түсті. Округ аумағынан көп таралған топырақтың сары карбонатты түрлері кездеседі. Олар негізінен орта және төменгі тау аумағындағы жазықтарда, сондай-ақ төменгі үстірттерде таралған.
Мыңбұлақ ауылдық округінде 1 мал дәрігерлік пункті, 2 сібір ошағы орны, 1 биотермиялық шұңқыр (Беккер шұңқыры) бар.
2022 жылдың 1 қаңтарына Мыңбұлақ ауылдық округінде (халықтың жеке ауласы және ЖШС, ШҚ) ірі қара мал1890 бас, оның ішінде 1323 бас аналық мал, 5919 бас қой мен ешкі, 521 бас жылқы бар. Оның ішінде халықтын малы:
Көлбастау ауылында ірі қара мал 873 бас, оның ішінде 613 бас аналық мал, қой мен ешкі 1814 бас, жылқы 185 баc. Жайылым алаңы – 297 га;
Талапты ауылында ірі қара мал 715 бас, оның ішінде 487 бас аналық мал, қой мен ешкі 1609 бас, жылқы 123 бас. Жайылым алаңы – 364 га.
Шаруа және фермерлік қожалықтарындағы мал басы: Ірі қара мал 302 бас, оның ішінде аналығы 198 бас, қой мен ешкі 2496 бас, 213 бас жылқы. Шаруа қожалықтардың жайылым алаңы – 3796 га.
Мыңбұлақ ауылдық округі бойынша ауыл шаруашылығы малдарын жайылымдық алқаптармен қамтамасыз ету үшін барлығы 4457 га, елді мекен шегінде 661 га жайылымдар бар.
Ауылдық округте ІҚМ – 5 табын, жылқы – 3 табын және 6-кезек қой мен ешкі бар.
Ауылдық округте екпе және аридтік жайылымдар жоқ. Мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.
Жайылымдар туралы Заңның 15-бабына сәйкес жергілікті халықтың мұқтаждығы үшін (Көлбастау, Талапты ауылдары) ауыл шаруашылығы жануарларының аналық (сауын) мал басын ұстау бойынша елді мекендердің жайылымдық алқаптарында 661 га көлемінде, жүктеме нормасы 0,8*4 га*1125 бас болғанда жайылым жерлерінің қажеттілігі 3520 га құрайды.
Жергілікті халықтың басқа да ауыл шаруашылығы малдарын жаю бойынша жайылымдық жер қажеттілігі 10500 га. Жайылымның жалпы ауданына түсетін жүктеменің рұқсат етілген нормасы ІҚМ – 0,8*4 га*бас, қой мен ешкі – 0,1*4 га*бас, жылқы –1*4 га*бас.
Шалғайдағы қыстақ малдарын қоспағанда жайылымдарға қажеттілік:

Для КРС – 1890 бас*0,8*4 га = 6048 га;
Для овец и коз – 5919 бас*0,1*4га = 2368 га;
Для лошадей – 521 бас*1*4 га=2084 га.
Всего: 10500 га.
Сложившуюся потребность пастбищ в размере 711,71 га необходимо восполнить за счет выпаса сельскохозяйственных животных населения на пастбищных угодьях, принадлежащих (крестьянским хозяйствам) Отарбаеву Адилхан - 118,2 га, Сатарову Дауан - 76,6 га, Саякову Керимбек - 15,5 га, Гоеву Алмана - 42,6 га, Урысбаеву Улыкбек - 76,7 га, Бегалы Нуржигиту - 66 га, Халыктаеву Ерлан - 78 га, Айдосову Нурмахамбет - 68 га, Мажибаеву Пердебай - 61,1 га, 172 га - Ахметов Оскенбайға, 164 га - Ашыкбеков Шырынбекке, 40 га - Абдиханов Кыдырбекке, Майкенову Нурдаулет - 123,6 га, Усенбаеву Даулет - 58 га, Бердимбетову Рашиддин - 27,6 га, Капалбекову Даулетбек - 54,8 га, Пешеновой Айман - 157 га, Уалихан Сейтжан - 20 га.
Пути решения необходимых недостающих пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных местного населения Мынбулакского сельского округа согласно приложению 5 к настоящему плану:
1. выпас дойных коров на 25,4 га пастбищ сельскохозяйственного назначения, возвращенных в населенный пункт.
2. в соответствии с постановлением акимата Жуалынского района от 06 декабря 2021 года №457 "Об утверждении сезонных пастбищных угодий в сельских округах" подготовлены места для выпаса 44 голов лошадей, овцы и козы 652 голов, 75 голов КРС на 677 га пастбищных угодий, предоставленных из земельного фонда Мынбулак" в горной зоне для группового размещения.
Лошади – 44*1*4 га= 176 га.
Овцы и козы – 652*0,1*4 га= 261 га.
КРС – 75*0,8*4 га= 240 га.
Всего: 677 га.
3. ведутся работы по возврату 23 га пастбищных угодий в радиусе 5-7 км от 3-х крестьянских хозяйств.
4. заключены меморандумы по группировке 697 голов КРС, 1095 голов овец и коз, 258 голов лошадей на 3700 га земель, принадлежащих крестьянам в горной местности и на отгонных пастбищах.
КРС – 697*0,8*4 ға=2230 га.
Овцы и козы – 1095*0,1*4 га=438 га.
Лошади – 258*1*4 га=1032 га.
Всего: 3700 га.
5. за счет количества поголовья скота, находящего на откорме на стойлах будет сэкономлено 2080 га земли.
КРС – 364*0,8*4 га=1165 га.
Овцы и козы – 712*0,1*4 га=285 га.
Лошади – 165*1*4 га=660 га.
Всего: 2110 га.
6. заключены меморандумы с руководителями крестьянских хозяйств на выпас 884 голов КРС, 497 голов овец и коз после уборки зерновых с 3027,6 га пашни, расположенной в радиусе 5 км.
КРС – 884*0,8*4 га=2828,8 га.
Овцы и козы – 497*0,1*4 га=198,8 га.
Всего: 3027,6 га.
Все необходимые 9563 га пастбищ необходимо восполнить в соответствии с вышеуказанными подпунктами.
Приложение 1 к плану
по управлению пастбищами и
их использованию на 2022-2023
годы по Мынбулакскому
сельскому округу
Схем (карта) расположения пастбищ на территории Мынбулакского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Условные обозначения:
Список землепользователей на территории Мынбулакского сельского округа
Таблица № 1
Наименование землепользователей земельных участков
Площадь пастбищ, (га)
Наличие скота по видам, (гол)
Норма потребности пастбищ на 1 гол., (га)
Потребность пастбищ, (га)
Излишки пастбищ, (га)
КРС
Овцы и козы
Лошади
КРС
Овцы и козы
Лошади
КРС
Овцы и козы
Лошади
Итого (га)
1
Отарбаев Адилхан

ІҚМ үшін – 1890 бас*0,8*4 га = 6048 га;
Қой мен ешкі үшін – 5919 бас*0,1*4га = 2368 га;
Жылқы үшін – 521 бас*1*4 га=2084 га.
Барлығы: 10500 га.
1419,7 га көлемінде қалыптасқан жайылым алқаптарының қажеттілігін 118,2 га - Отарбаев Адилханға, 76,6 га - Сатаров Дауанға, 15,5 га Саяков Керимбекке, 42,6 га Гоев Алманға, 76,7 га - Урысбаев Ұлықбекке, 66 га - Бегалы Нұржігітке, 78 га - Халыктаев Ерланға, 68 га - Айдосов Нурмахамбетке, 61,1 га - Мажибаев Пердебайға, 172 га - Ахметов Оскенбайға, 164 га - Ашыкбеков Шырынбекке, 40 га - Абдиханов Кыдырбекке, 123,6 га - Майкенов Нұрдәулетке, 58 га - Усенбаев Даулетке, 27,6 га - Бердимбетов Рашиддинге, 54,8 га -Капалбеков Даулетбекке, 157 га - Пешенова Айманға, 20 га - Уәлихан Сейітжанға (шаруа қожалықтарға) тиесілі жайылым жерлерге жаю есебінен өтеуге болады.
Осы Жоспардың 5-қосымшасына сәйкес, Мыңбұлақ ауылдық округінің жергілікті халқының ауыл шаруашылығы жануарларының мал басына қажетті жетіспейтін жайылымды шешу жолы:
1. елді мекенге қайтарылған ауыл шаруашылығы мақсатындағы 25,4 га жайылымға сауынды сиырлар жайылады.
2. "Жуалы ауданы әкімдігінің ауылдық округтерге маусымдық жайылым жерлерді бекіту туралы" 2021 жылғы 06 желтоқсанындағы №457 қаулысына сәйкес таулы аймақтағы "Мыңбұлақ" запас қоры жерінен берілген 677 га жайылымдық жерге ауыл шаруашылығы мал бастарын топтап отыру бойынша 44 бас жылқы, 652 бас қой мен ешкі, 75 бас ірі қара малдарын жаюға орындар дайындалды.
Жылқы – 44*1*4 га= 176 га.
Қой мен ешкі – 652*0,1*4 га= 261 га.
ІҚМ – 75*0,8*4 га= 240 га.
Барлығы: 677 га.
3. 3 шаруа қожалықтың 5-7 шақырым радиустағы 23 га жайылым жерлерің қайтару жұмыстары жүргізілуде.
4. таулы аймақтағы және шалғайдағы жайылымдары бар шаруаларға тиесілі 3700 га жерлерге 697 бас МІҚ, 1095 бас қой мен ешкі, 258 бас жылқы топтап отыру бойынша меморандумдар жасалды.
ІҚМ – 697*0,8*4 ға=2230 га.
Қой мен ешкі – 1095*0,1*4 га=438 га.
Жылқы – 258*1*4 га=1032 га.
Барлығы: 3700 га.
5. бордақыда тұрған мал басы саны есебінен 2110 га жер үнемделеді.
ІҚМ – 364*0,8*4 га=1165 га.
Қой мен ешкі – 712*0,1*4 га=285 га.
Жылқы – 165*1*4 га=660 га.
Барлығы: 2110 га.
6. шаруа қожалық жетекшілерімен 5 шақырым радиуста орналасқан 3027,6 га егістік жерлерінен дәнді дақылдарын жинағаннан кейін 884 бас ІҚМ және 497 бас қой мен ешкі жаюға меморандум жасалды.
ІҚМ – 884*0,8*4 га=2828,8 га.
Қой мен ешкі – 497*0,1*4 га=198,8 га.
Барлығы: 3027,6 га.
Барлық қажетті 9563 га жайылым жерлерді жоғарыда көрсетілген тармақшаларға сәйкес толықтыру қажет.
Мыңбұлақ ауылдық округі бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2022-2023 жылдарға арналған жоспарға 1-қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Мыңбұлақ ауылдық округінің аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Шартты белгілер:
Мыңбұлақ ауылдық округі аумағындағы жер учаскелерінің меншік иелерінің тізімі
№ 1 кесте
Жер учаскелерін пайдаланушылардың аты-жөні
Жайылым алаңы, (га)
Түрлері бойынша малдың болуы, (бас)
Жайылымға қажеттілік нормасы
1 бас, (га)
Жайылымдардың қажеттілігі, (га)
Артық жайылымдар, (га)
І Қ М
Қой мен ешкі
Жы лқы
І Қ М
Қой мен ешкі
Жы лқы
ІҚМ
Қой мен ешкі
Жы лқы
Жиыны
(га.)
1
Отарбаев Адилхан

маслихата от 08 сентября 2022
года №30-3
План по управлению пастбищами и их использованию по Нурлыкентскому сельскому округу на 2022-2023 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию по по Нурлыкентскому сельскому округу на 2022-2023 годы (далее - План) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан "О пастбищах", "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года №173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" и приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года №3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ".
План содержит:
1) схему (карту) расположения пастбищ на территории Нурлыкентского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов (приложение 1);
2) приемлемые схемы пастбищеоборотов (приложение 2);
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры (приложение 3);
4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды (приложение 4);
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяиственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища (приложение 5);
6) схему размещения поголовья сельскохозяиственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при селе, сельском округе (приложение 6);
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных (приложение 7);
8) Карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, необходимых для удовлетворения нужд населения для выпаса сельскохозяйтвенных животных личного подворья, в зависимости от местных условий и особенностей (приложение 8).
План принят с учетом сведений о состоянии: геоботанического обследования пастбищ; сведений о ветеринарно-санитарных объектах; численности поголовья сельскохозяиственных животных с указанием их владельцев – пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц; данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных; сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах; особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах; сведений о сервитутах для прогона скота; иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами и в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
По природным условиям территория Нурлыкентского сельского округа относится к горно-равнинной местности. По агроклиматическим показателям центральная и северная часть теплая, прибрежная часть реки Терс прохладное, остальная часть характеризуется всеми признаками континентальности.
Почвы в основном черные, местами желтые.

2022 жылғы 08 қыркүйектегі
№30-2 шешіміне 13-қосымша
Нұрлыкент ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2022-2023 жылдарға арналған жоспар
Нұрлыкент ауылдық округі бойынша 2022-2023 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар (бұдан әрі - Жоспар) Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" (бұдан әрі - Жайылымдар туралы Заң), "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңдарына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" №173 бұйрығына және Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті жол берілетін нормасын бекіту туралы" №3-3/332 бұйрығына сәйкес әзірленді.
Жоспар құрамында:
16) құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Нұрлыкент ауылдық округінің аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы) (1-қосымша);
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемалары (2-қосымша);
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген карта (3-қосымша);
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы (4-қосымша);
5) жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы (5-қосымша);
6) ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы (6-қосымша);
7) ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі (7-қосымша);
8) жергілікті жағдайлар мен ерекшеліктерге қарай жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаюға халық мұқтажын қанағаттандыру үшін қажетті жайылымдардың сыртқы мен ішкі шекаралары және алаңдары белгіленген карта (8-қосымша);
Жоспар: Жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтер; ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтер; иелерін – жайылым пайдаланушыларды, жеке және (немесе) заңды тұлғаларды көрсете отырып, ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы деректер; ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер; шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтер; екпе және аридтік жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері; малды айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер; мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген өзге де деректер ескеріле отырып жайылымдарды ұтымды пайдалану, азыққа қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозуын болдырмау мақсатында қабылданды.
Табиғи жағдайлар бойынша Нұрлыкент ауылдық округінің аумағы таулы-жазықты алқап. Агроклиматтық көрсеткіштер бойынша орталық және солтүстік бөлігі жылы, Теріс өзенінің жағалау бөлігі суықтау, қалған бөлігі континенттіліктің барлық ерекшеліктерімен сипатталады.
Топырақ негізінен қара, кей жерлерде сары.

В Нурлыкентском сельском округе имеется 1 ветеринарный пункт, 1 пункт осеменения.
По административно-территориальному делению в Нурлыкентском сельском округе имеется 3 сельских населенных пункта.
Общая площадь территории Нурлыкентского сельского округа составляет 9224 га, из них пашни – 5748 га, пастбищные земли – 2486 га, все остальные земли - 910 га, сенокосы -31 га, многолетние насаждения-48 га.
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения – 6814 га;
земли населенных пунктов - 1901 га;
Прочие земли для нужд промышленности, транспорта, связи, космической деятельности, обороны, национальной безопасности и несельскохозяйственного назначения - 484 га.
На 1 января 2022 года в Нурлыкентском сельском округе насчитывается (личное подворье населения и поголовье ТОО, КХ) крупного рогатого скота 4764 голов, из них маточное поголовье 2433 голов, мелкого рогатого скота 6310 голов, лошадей 497 голов. Из них:
В селе Нурлыкент крупного рогатога скота - 1542 голов, из них маточное поголовье - 800 голов, овцы и козы - 2120 голов, лошадей - 211 голов. Площадь пастбищ -557 га.
В селе Туктибай крупного рогатога скота - 1198 голов, из них маточное поголовье - 662 голов, овцы и козы - 2025 голов, лошадей - 162 голов. Площадь пастбищ - 835 га.
В разъезде Казбастау КРС 52 голов, из них маточное поголовье - 21 голов, овцы и козы 123 голов. Нет пастбищ.
Поголовье скота в крестьянских и фермерских хозяйствах Нурлыкентского сельского округа: крупный рогатый скот - 272 головы, из них маточное поголовье - 150 головы, овцы и козы - 2042 голов, лошадей 94 голов. Площадь пастбищ крестьянских хозяйств составляет 642 гектар.
Количество поголовья сельскохозяйственных животных в ТОО "Гамбург: крупный рогатый скот 1700 голов, маточное поголовье 800 голов, лошадь 30 голов. Площадь пастбищ - 452 га.
Для обеспечения сельскохозяйственных животных пастбищными угодьями по Нурлыкентскому сельскому округу имеются всего 2486 га, в черте населенных пунктов числится 1392 га пастбищ.
В сельском округе насчитывается 2 стада КРС, 3 табуна лошадей, 6 отаров овец и коз.
В сельском округе отсутствуют культурные и аридные пастбища. Сервитуты для прогона скота не установлены.
Согласно статьи 15 Закона О пастбищах для нужд местного населения (с.Нурлыкент, Туктибай и разъезд Казбастау) по содержанию маточного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных при имеющихся пастбищных угодьях населенных пунктов в размере 1392 га, потребность составляет 3353 га, при норме нагрузки 0,8*4 га*1483 голов.

Нұрлыкент ауылдық округінде 1 мал дәрігерлік пункті, 1 ұрықтандыру пункті бар.
Әкімшілік-аумақтық бөлініс бойынша Нұрлыкент ауылдық округінде 3 ауылдық елді мекен бар.
Нұрлыкент ауылдық округі аумағының жалпы ауданы 9224 гектар, оның ішінде егістік – 5748 га, жайылым жерлері – 2486 га, барлық басқа да жерлер – 910 га, шабындық - 31 га, көпжылдық екпелер - 48 га.
Жер санаттары бойынша бөлінеді:
Ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 6814 га;
Елді мекендер жері - 1901 га;
Өнеркәсіп, көлік, байланыс, ғарыш қызметі, қорғаныс, ұлттық қауіпсіздік мұқтажына арналған және ауыл шаруашылығына арналмаған өзге де жер - 484 га.
2022 жылдың 1 қаңтарына Нұрлыкент ауылдық округінде (халықтың жеке ауласы және ЖШС, ШҚ) ірі қара мал 4764 бас, оның ішінде 2433 бас аналық мал, қой мен ешкі 6310 бас, жылқы 497 бас бар. Оның ішінде:
Нұрлыкент ауылында ірі қара мал 1542 бас, оның ішінде аналық мал 800 бас, қой мен ешкі 2120 бас, жылқы 211 бас. Жайылым алаңы - 557 га;
Түктібай ауылында ірі қара мал 1198 бас, оның ішінде аналық мал 662 бас, қой мен ешкі 2025 бас, жылқы 162 бас. Жайылым алаңы -835 га;
Қазбастау разъезді ірі қара мал 52 бас, оның ішінде аналық мал 21 бас, қой мен ешкі 123 бас. Жайылымы жоқ.
Шаруа немесе фермер қожалықтарының мал басы саны: ірі қара мал 272 бас, аналығы 150 бас, қой мен ешкі 2042 бас, жылқы 94 бас. Жайылымдар алаңы – 642 га.
"Гамбург" ЖШС-ғы ауыл шаруашылық мал басы саны: ірі қара мал 1700 бас, аналық мал 800 бас, жылқы 30 бас. Жайылым алаңы – 452 га.
Ауылдық округі бойынша ауыл шаруашылығы малдарын жайылымдық алқаптармен қамтамасыз ету үшін барлығы 2486 га жайылымдық жерлер бар, оның ішінде елді мекен шегінде 1392 га жайылым бар.
Ауылдық округте ІҚМ - 4 табын, жылқы – 2 үйір, қой мен ешкі - 2 отар бар.
Нұрлыкент ауылдық округінде екпе және аридті жайылымдар жоқ. Мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.
Жайылымдар туралы Заңның 15-бабына сәйкес жергілікті халықтың мұқтаждығы үшін (Нұрлыкент, Түктібай ауылдары және Қазбастау разъезді) ауыл шаруашылығы жануарларының аналық (сауын) мал басын ұстау бойынша жайылымдық алқаптарында елді мекендер жайылымы 1392 га көлемінде, жүктеме нормасы *0,8*4 га*1483 бас болғанда жайылым жерлерінің қажеттілігі 3353 га құрайды.

Имеется потребность пастбищных угодий по выпасу других сельскохозяйственных животных местного населения в размере 7388 га. При допустимой норме нагрузки на общую площадь пастбищ составляет КРС-0,8*4 га*гол., овцы и козы - 0,1*4 га*гол., лошадей - 1*4 га*гол.
Потребность в пастбищах, за исключением животных зимующих на отгонах:
Для КРС -1309 бас*0,8*4 га=4188,8 га;
Для овец и коз - 4268 бас* 0,1 *4 га= 1707,2 га;
Для лошадей - 373 бас* 1*4 га= 1492 га
Всего: 7388 га.
Сложившуюся потребность пастбищ в размере 882 га необходимо восполнить за счет выпаса сельскохозяйственных животных населения на пастбищных угодьях, принадлежащих Т Айдарбекову – 90,12 га, Ш.Ашыкбекову (КХ "Кунекей") - 40 га, К.Дуйинову (КХ "Бармак батыр") - 36 га, А.Жолдыбек (КХ "Ерболат") - 248 га.
Пути решения необходимых недостающих пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных местного населения Аксайского сельского округа согласно приложению 5 к настоящему плану:
1)в соответствии с постановлением акимата Жуалынского района от 06 декабря 2021 года №457 "Об утверждении сезонных пастбищных угодий для сельских округов" уменьшается потребность земель в Нурлыкентском сельском округе за счет земельных участков, предоставленных из земельного фонда "Мынбулак" - 285 га, из земельного фонда "Бурный" - 101,42 га.
Овцы и козы - 255*0,1*4=102 га.
Лошади - 71*1*4=284 га.
Всего: 386 га.
2)количество поголовья скота отдельно от стада, табуна, отара, находящиеся за пределами населенного пункта 23 жителей по Нурлыкентскому сельскому округу:
КРС - 584*0,8*4=1868,8 га;
Овцы и козы - 1120*0,1*4=448 га ;
Лошади - 172*1*4=688 га;
Всего: 3004,8 га.
3)Подписан меморандум между аппаратом акима Нурлыкентского сельского округа и с руководителями крестьянских хозяйств на сезонный выпас скота после уборки урожая с 3563 га пашни и иных земель хозяйств, расположенных в сельском округе:
КРС- 1048*0,8*4=3353,6 га;
Овцы и козы - 523*0,1*4=209,2 га;
Всего: 3562,8 га.
4)на 900 га пастбищных угодий, расположенных в других округах (Кокбастау и Мынбулак), принадлежащий крестьянскому хозяйству "Толеген" 106 голов КРС крестьянского хозяйства, 100 голов КРС сельского населения, 60 голов лошадей размещаются на сезонных пастбищах.
Всего: 900 га.
5)за счет количества поголовья скота, находящего на откорме на стойлах будет сэкономлено 2080 га земли.
КРС - 397*0,8*4=1270,4 га.
Овцы и козы - 652*0,1*4=260,8 га.
Лошади - 98*1*4=392 га.
Всего: 1923,2 га.
6)в связи с убыванием обьема воды из водохранилища "Терс-Ащыбулак" с июля месяца будет возможность выпаса скота по обоим берегам на 320 га.

Жергілікті халықтың басқа да ауыл шаруашылығы малдарын жаю бойынша жайылымдық жер қажеттілігі 7388 га. Жайылымның жалпы алаңдарына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасы ІҚМ басына жүктеме нормасы 0,8*4 га*бас, қой мен ешкі – 0,1*4 га*бас, жылқы – 1*4 га*бас.
Шалғайдағы қыстақ малдарын қоспағанда жайылымдарға қажеттілік:
ІҚМ үшін -1309 бас*0,8*4 га=4188,8 га;
Қой мен ешкі үшін - 4268 бас* 0,1 *4 га= 1707,2 га;
Жылқы үшін - 373 бас* 1*4 га= 1492 га
Барлығы: 7388 га.
325 га көлемінде қалыптасқан жайылымдық алқаптардың қажеттілігін 40 га – Ш.Ашықбековке ("Күнекей" ШК), 36 га – К.Дуйиновке ("Бармақ батыр" ШК), 248 га – А.Жолдыбекке ("Ерболат" ШК) тиесілі жайылымдық жерлерде жаю есебінен өтеуге болады.
Осы Жоспардың 5-қосымшасына сәйкес, Нұрлыкент ауылдық округінің жергілікті халқының ауыл шаруашылығы жануарларының мал басына қажетті жетіспейтін жайылымды шешу жолы:
1)Жуалы ауданы әкімдігінің "Ауылдық округтерге маусымдық жайылым жерлерді бекіту туралы" 2021 жылғы 06 желтоқсандағы №457 қаулысына сәйкес Нұрлыкент ауылдық округіне 285 га "Мыңбұлақ" жер қорынан, 101,42 га "Бурный" жер қорынан берілген жер телімдері арқылы жер қажеттілігі азаяды.
Қой мен ешкі - 255*0,1*4=102 га.
Жылқы - 71*1*4=284 га.
Барлығы: 386 га.
2)Нұрлыкент ауылдық округі бойынша елді мекеннен шығатын табын, үйір, отардан бөлек жеке сыртқа шығарып мал ұстайтын 23 тұрғынның мал басы саны:
ІҚМ - 584*0,8*4=1868,8 га;
Қой мен ешкі - 1120*0,1*4=448 га ;
Жылқы - 172*1*4=688 га;
Барлығы: 3004,8 га.
3)Нұрлыкент ауылдық округі әкімінің аппараты мен шаруа қожалық жетекшілері арасында 3563 га егістік және басқа да жерлерінен ауыл шаруашылық дақылдарын жинап алғаннан кейін елді мекеннің малдарын маусымдық жаю үшін меморандум жасалды:
ІҚМ- 1048*0,8*4=3353,6 га;
Қой мен ешкі- 523*0,1*4=209,2 га;
Барлығы: 3562,8 га.
4)"Төлеген" шаруа қожалығының басқа округтердегі (Көкбастау және Мыңбұлақ) 900 га жайылымдық жерлеріне шаруа қожалықтың 106 бас ІҚМ, 60 бас жылқыларымен бірге ауыл тұрғындарының 100 бас ІҚМ маусымдық жайылымға шығады.
Барлығы: 900 га.
5)бордақыда тұрған мал басы саны есебінен 1923 га жер үнемделеді.
ІҚМ - 397*0,8*4=1270,4 га.
Қой мен ешкі - 652*0,1*4=260,8 га.
Жылқы - 98*1*4=392 га.
Барлығы: 1923,2 га.
6)шілде айынан бастап "Теріс-Ащыбұлақ" су қоймасындағы су көлемінің азаюына байланысты 320 га жерге малды жаюға мүмкіндік болады.

План по управлению пастбищами и их использованию по Шакпакскому сельскому округу на 2022-2023 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию по Шакпакскому сельскому округу на 2022-2023 годы (далее - План) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан "О пастбищах", "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года №173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" и приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года №3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ".
План содержит:
1) схему (карту) расположения пастбищ на территории Шакпакскому ского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов (приложение 1);
2) приемлемые схемы пастбищеоборотов (приложение 2);
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры (приложение 3);
4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды (приложение 4);
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяиственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища (приложение 5);
6) схему размещения поголовья сельскохозяиственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при селе, сельском округе (приложение 6);
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных (приложение 7);
8) Карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, необходимых для удовлетворения нужд населения для выпаса сельскохозяйтвенных животных личного подворья, в зависимости от местных условий и особенностей (приложение 8).
План принят с учетом сведений о состоянии: геоботанического обследования пастбищ; сведений о ветеринарно-санитарных объектах; численности поголовья сельскохозяиственных животных с указанием их владельцев – пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц; данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных; сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах; особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах; сведений о сервитутах для прогона скота; иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами и в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
По административно-территориальному делению в Шакпакском сельском округе имеется 5 сельских населенных пункта.

Шақпақ ауылдық округі бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2022-2023 жылдарға арналған жоспар
Шақпақ ауылдық округі бойынша 2022-2023 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар (бұдан әрі - Жоспар) Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" (бұдан әрі - Жайылымдар туралы Заң), Қазақстан Республикасының Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңдарына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" №173 бұйрығына және Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті жол берілетін нормасын бекіту туралы" №3-3/332 бұйрығына сәйкес жүзеге асырылады.
Жоспар құрамында:
17)құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Шақпақ ауылдық округінің аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы) (1-қосымша);
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемалары (2-қосымша);
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген карта (3-қосымша);
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы (4-қосымша);
5) жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы (5-қосымша);
6) ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы (6-қосымша);
7) ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі (7-қосымша);
8) жергілікті жағдайлар мен ерекшеліктерге қарай жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаюға халық мұқтажын қанағаттандыру үшін қажетті жайылымдардың сыртқы мен ішкі шекаралары және алаңдары белгіленген карта (8-қосымша);
Жоспар: Жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтер; ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтер; иелерін – жайылым пайдаланушыларды, жеке және (немесе) заңды тұлғаларды көрсете отырып, ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы деректер; ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер; шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтер; екпе және аридтік жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері; малды айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер; мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген өзге де деректер ескеріле отырып жайылымдарды ұтымды пайдалану, азыққа қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозуын болдырмау мақсатында қабылданды.
Әкімшілік-аумақтық бөлініс бойынша Шақпақ ауылдық округінде 5 ауылдық елді мекен бар.

Общая площадь территории Шакпакского сельского округа составляет 22 487 га, из них пашни – 7 452 га, пастбищные земли – 6 340 га.
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения - 14 144 га;
земли населенных пунктов - 2170 га;
все остальные земли - 618 га;
Земли запаса -72 га
По природным условиям территория Шакпакского сельского округа расположена в горно-равнинной местности. Зима суровая, часто бывают метели, умеренное жаркое лето, годовое количество осадков невелико.
Почвы в основном светло-бежевые, и обычный серый грунт.
В Шакпакском сельском округе имеется 2 раскола для вакцинации.
На 1 января 2022 года в Шакпакском округе насчитывается (личное подворье населения и поголовье ТОО, КХ) крупного рогатого скота 5822 голов, из них маточное поголовье 1715 голов, овцы и козы 17056 голов, лошадей 1077 голов. Из них:
в селе Шакпаката крупного рогатога скота - 2567 голов, из них маточное поголовье – 678 голов, овцы и козы – 8581 голов, лошадей - 253 голов. Площадь пастбищ - 601 га;
в селе Т.Дуйсебайулы крупного рогатога скота - 1360 голов, из них маточное поголовье – 393 голов, овцы и козы – 3481 голов, лошадей - 377 голов. Площадь пастбищ - 448 га;
в селе Амансай крупного рогатога скота - 171 голов, из них маточное поголовье – 81 голов, овцы и козы – 469 голов, лошадей - 45 голов. Площадь пастбищ - 135 га;
в станции Шакпак крупного рогатога скота - 102 голов, из них маточное поголовье – 25 голов, овцы и козы – 478 голов, лошадей - 33 голов. Площадь пастбищ - 37 га;
в селе Ынтымақ крупного рогатога скота - 934 голов, овцы и козы – 3269 голов, лошадей - 157 голов. Площадь пастбищ - 135 га;
Площадь пастбищ внутри населеннго пункта составляет –1356 га.
Поголовье скота в крестьянских и фермерских хозяйствах Шакпакского сельского округа: крупный рогатый скот - 688 головы, маточное поголовье - 230 голов, овцы и козы - 778 голов, лошадей 212 голов. Площадь пастбищ крестьянских хозяйств составляет 2692 гектар.
Для обеспечения сельскохозяйственных животных пастбищными угодьями по Шакпакскому сельскому округу имеются всего 6340 га, в черте населенных пунктов числится 1356 га пастбищ.
В сельском округе насчитывается КРС - 6 стада, лошадей - 2 табуна, овцы и козы - 8 отаров.
В сельском округе отсутствуют культурные и аридные пастбища. Сервитуты для прогона скота не установлены.
Согласно статьи 15 Закона О пастбищах для нужд местного населения (с.Шакпаката, Т.Дуйсебайулы, Амансай, Ынтымак, ст.Шакпак) по содержанию маточного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных при имеющихся пастбищных угодьях населенных пунктов в размере 1356 га, потребность составляет 47520 га, при норме нагрузки 0,8*4 га*1485 гол.

Шақпақ ауылдық округі аумағының жалпы ауданы 22 487 гектар, оның ішінде егістік - 7 452 га, жайылым жерлері - 6 340 га.
Жер санаттары бойынша бөлінеді:
Ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер - 14 144 гектар;
Елді мекендер жері - 2170 гектар;
Барлық басқа да жерлер – 618 га;
Қордағы жерлер -72 гектар.
Табиғи жағдайлар бойынша Шақпақ ауылдық округінің аумағы таулы-жазық аймақта орналасқан. Қысы суық, жиі боран соғады, жазы ыстық, жауын-шашынның аз мөлшерімен сипатталады.
Топырақ негізінен ашық сарғылт және кәдімгі сұр топырақ болып келеді.
Шақпақ ауылдық округінде 2 мал дәрілейтін орындар бар.
2022 жылдың 1қаңтарына Шақпақ ауылдық округінде (халықтың жеке ауласы және ЖШС, ШҚ) ірі қара мал 5822 бас, оның ішінде 1715 бас аналық мал,17 056 бас қой мен ешкі, 1077 бас жылқы бар. Оның ішінде жұртшылық малы:
Шақпақата ауылында ірі қара мал 2567 бас, оның ішінде аналық мал 678 бас, қой мен ешкі 8581 бас, жылқы 253 бас. Жайылым алаңы - 601 га;
Т. Дүйсебайұлы ауылында ірі қара мал 1360 бас, оның ішінде аналық мал 393 бас, қой мен ешкі 3481бас, жылқы 377 бас. Жайылым алаңы – 448 га.
Амансай ауылында ірі қара мал 171 бас, оның ішінде аналық мал 81 бас, қой мен ешкі 469 бас, жылқы 45 бас. Жайылым алаңы - 135 га.
Шақпақ бекетінде ірі қара малы 102 бас, оның ішінде аналық мал 25 бас, қой мен ешкі 478 бас, жылқы 33 бас. Жайылым алаңы – 37 га
Ынтымақ ауылында ірі қара мал 934 га, қой мен ешкі 3269 бас, жылқы 157 бас Жайылым – 135 га.
Елді мекен ішіндегі жайылым алаңы –1356 гектарды құрайды.
Шақпақ ауылдық округінің шаруа және фермерлік қожалықтарындағы мал басы: ірі қара мал 688 бас, аналық мал 230 бас, қой мен ешкі 778 бас, жылқы 212 бас. Шаруа және фермер қожалықтарының жайылым алаңы - 2692 гектарды құрайды.
Шақпақ ауылдық округі бойынша ауыл шаруашылығы малдарын жайылымдық алқаптармен қамтамасыз ету үшін барлығы 6340 гектар, елді мекен шегінде 1356 гектар жайылымдар бар.
Ауылдық округте ІҚМ - 6 табын, жылқы - 2 табын, қой мен ешкі - 8 отар бар.
Ауылдық округте екпе және аридті жайылымдар жоқ. Мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.
Жайылымдар туралы Заңның 15-бабына сәйкес жергілікті халықтың мұқтаждығы үшін (Шақпақата, Т.Дүйсебайұлы, Амансай, Шақпақ бекеті, Ынтымақ ауылдар) ауыл шаруашылығы жануарларының аналық (сауын) мал басын ұстау бойынша елді мекендер жайылымдық алқаптарында 1356 га көлемінде, жүктеме нормасы 0,8*4 га*1485 бас болғанда қажеттілік 4752 га құрайды.

Имеется потребность пастбищных угодий по выпасу других сельскохозяйственных животных местного населения в размере 21648 га. При допустимой норме нагрузки на общую площадь пастбищ составляет КРС-0,8*4 га*гол., овцы и козы - 0,1*4 га*гол., лошадей - 1*4 га*гол.
Потребность в пастбищах, за исключением животных зимующих на отгонах:
Для КРС - 3649 бас*0,8*4 га =11676,8 га;
Для овец и коз - 16278 бас* 0,1*4 га = 6511,2 га;
Для лошадей - 865 бас*1*4 га =3460 га.
Всего: 21648 га.
Сложившуюся потребность пастбищ в размере 711,71 га необходимо восполнить за счет выпаса сельскохозяйственных животных населения на пастбищных угодьях, принадлежащих Д.Тилегенову - 11 га, М.Баубекову - 4 га, О.Нуралы - 7 га, К.Сейдалиеву - 36 га, Е.Райымкулову - 1001 га, К.Кушановой - 78 га, Б.Сейдалиеву - 22 га, А.Кожабекову - 11 га - А.Калдарбекову - 13 га, К.Калдыбаеву - 2 га, Р.Жаксылыкову - 10 га, Б.Махатовой - 30 га К.Абдукаримову - 18 га; У.Аманкуловой - 2 га.
Пути решения необходимых недостающих пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных местного населения Мынбулакского сельского округа согласно приложению 5 к настоящему плану:
1)в соответствии с постановлением акимата Жуалынского района от 06 декабря 2021 года №457 "Об утверждении сезонных пастбищных угодий в сельских округах" из расчета выпаса 200 голов КРС, 50 голов лошадей, 625 голов овец и коз на 1090 га пастбищ, предоставленных Шакпакскому сельскому округу.
2)за счет возврата 6 га пастбищ, расположенных в радиусе 5-7 км от 3-х фермерских хозяйств.
3)согласно меморандуму между аппаратом акима Шакпакского сельского округа и руководителями крестьянских хозяйств на 7452 га (после сбора урожая) необходимо восполнить за счет выпаса 2837 голов КРС, 335 голов лошадей, 6153 голов овец и коз.
4)за счет количества поголовья скота, находящего на откорме на стойлах будет сэкономлено 2080 га земли. Здесь можно выпасить 412 голов КРС, 7500 овец и коз, 350 голов лошади;
5)выпас 200 голов КРС, 2000 голов овец и коз на 1245 га пастбище крестьянских хозяйств с малым поголовьем скота.
6)За счет 130 голов дойных кобыл, содержащих в 30-ти домохозяйствах сельского округа будет сэкономлено 515 га земли.
Все необходимые 15308 га пастбищ необходимо восполнить в соответствии с вышеуказанными подпунктами.
Приложение 1 к плану по
управлению пастбищами и их
использованию на 2022-2023
годы по Шакпакскому
сельскому округу
Схем (карта) расположения пастбищ на территории Шакпакского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Условные обозначения:
Список землепользователей на территории Шакпакского сельского округа
Таблица № 1
Наименование землепользователей земельных участков
Площадь пастбищ, (га)
Наличие скота по видам, (гол)
Норма потребности пастбищ на 1 гол., (га)
Потребность пастбищ, (га)
Излишки пастбищ, (га)
КРС
Овцы и козы
Лошадь
КРС
Овцы и козы
Лошадь
КРС
Овцы и козы
Лошадь
Итого (га)
1
Тилегенов Д.
25
35

Жергілікті халықтың басқа ауыл шаруашылығы малдарын жаю бойынша жайылымдық жерлердің қажеттілігі 21648 га. Жайылымдардың жалпы аландарына түсетін жүктеменің шекті рұқсат ететін нормасы бойынша ІҚМ басына жүктеме нормасы 0,8*4 га *бас, қой мен ешкі – 0,1*4 га *бас, жылқы –1*4 га*бас. Шалғайдағы қыстақ малдарын қоспағанда қажеттілік:
ІҚМ үшін -3649 бас*0,8*4 га =11676,8 га;
Қой мен ешкі үшін -16278 бас* 0,1*4 га = 6511,2 га;
Жылқы үшін - 865 бас*1*4 га =3460 га.
Барлығы: 21648 га.
1245 га жайылым алқаптарының қалыптасқан қажеттілігін 11 га - Д.Тилегеновке, 4 га – М.Баубековке, 7 га – О.Нұралыға, 36 га - К.Сейдалиевке, 1001 га - Е.Райымкуловқа, 78 га – К.Кушановаға, 22 га Б.Сейдалиевке, 11 га - А.Кожабековке, 13 га – А.Калдарбековке, 2 га - К.Калдыбаевке, 10 га – Р.Жаксылыковқа, 30 га - Б.Махатоваға, 18 га - К.Абдукаримовке, 2 га - У.Аманкуловаға тиесілі жерлерде жаю есебінен.
Осы Жоспардың 5 – қосымшасына сәйкес, Шақпақ ауылдық округінің жергілікті халқының ауылшаруашылығы жануарларының малына қажетті жетіспейтін жайылымды шешу жолы:
1)Шақпақ ауылдық округі әкімі аппараты мен шаруа қожалықтар жетекшілері арасындағы меморандум бойынша 7452 га жерге (өнім жиналғаннан кейін) 2837 бас ІҚМ, 335 бас жылқы, 6153 бас қой мен ешкі жаю есебінен толықтыру қажет.
2)3 шаруа қожалығынан 5-7 км радиуста орналасқан 6 га жайылым жерді қайтару есебінен;
3)Шақпақ ауылдық округі әкімінің аппараты шаруа қожалық жетекшілерімен меморандумға тұру арқылы (егінді жинап болғаннан кейін)7452 га жерге 2837 бас ІҚМ, 335 бас жылқы, 6153 бас қой мен ешкі жаюға болады;
4)бордақы малдарды үйде ұстау арқылы 5000 га жер үнемделеді. Осы жерге 412 бас ІҚМ, қой мен ешкі 7500 бас, жылқы 350 бас жаюға болады;
5)мал басы аз шаруа қожалықтардың артылған 1245 га жайылым жеріне ІҚМ 200 бас, қой мен ешкі 2000 бас жаюға болады.
6)Ауылдық округтегі 30 үй шаруашылығындағы 130 бас сауын биелер есебінен 515 га жер үнемделеді.
Барлық қажетті 15308 га жайылым жерлерді жоғарыда көрсетілген тармақшаларға сәйкес толықтыру қажет.
Шақпақ ауылдық округі бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2022-2023 жылдарға арналған жоспарға 1 – қосымша
Шақпақ ауылдық округінің аумағындағы ауыл ішілік жайылымдардың орналасу схемасы (картасы) жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде құқық белгілейтін құжаттар негізінде
Шартты белгілер:
Шақпақ ауылдық округі аумағындағы жер учаскелерінің меншік иелерінің тізімі
№ 1 кесте
Жер учаскелерін пайдаланушылардың атауы
Жайылым алаңы, (га)
Түрлері бойынша малдың болуы, (бас)
Жайылымға қажеттілік нормасы 1 бас, (га)
Жайылымдардың қажеттілігі, (га)
Артық жайылымдар,
(га)
ІҚМ
Қой мен ешкі
Жы лқы
ІҚМ
Қой мен ешкі
Жы лқы
ІҚМ
Қой мен ешкі
Жы лқы
Жиыны
(га)
1
Тилегенов Д.
25
35

Приложение 4 к плану по управлению пастбищами и их использованию на 2022-2023 годы по Шакпакскому сельскому округу
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды
Условные обозначения:
Приложение 5 к плану по управлению пастбищами и их использованию на 2022-2023 годы по Шакпакскому сельскому округу
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища
Условные обозначения:

Шақпақ ауылдық округі бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2022-2023 жылдарға арналған жоспарға 4-қосымша
Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру арналарына, құбырлы немесе шахта құдықтарына) қол жеткізу схемасы
Шартты белгілер:
Шақпақ ауылдық округі бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2022-2023 жылдарға арналған жоспарға 5-қосымша
Жайылымдары жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы.
Шартты белгі: