Об утверждении плана по управлению пастбищами и их использованию села, сельских округов Мойынкумского района на 2022-2023 годы
Решение Мойынкумского районного маслихата Жамбылской области от 13 июля 2022 года № 18-3
В соответствии со статьей 17 Земельного Кодекса Республики Казахстан, подпунктом 1) пункта 1 статьи 9 Закона Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", статьями 31, 37 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", Мойынкумский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить план по управлению пастбищами и их использованию села, сельских округов Мойынкумского района на 2022-2023 годы:
1) по Кенесскому сельскому округу согласно приложение 1;
2) по Бирликскому сельскому округу согласно приложению 2;
3) по Биназарскому сельскому округу согласно приложению 3;
4) по Кызылталскому сельскому округу согласно приложению 4;
5) по Кызылотаускому сельскому округу согласно приложению 5;
6) по Жамбылскому сельскому округу согласно приложению 6;
7) по Мойынкумскому сельскому округу согласно приложению 7;
8) по Кылышбайскому сельскому округу согласно приложению 8;
9) по Карабогетскому сельскому округу согласно приложению 9;
10) по Уланбельскому сельскому округу согласно приложению 10;
11) по Хантаускому сельскому округу согласно приложению 11;
12) по Мирныйнскому сельскому округу согласно приложению 12;
13) по Акбакайскому сельскому округу согласно приложению 13;
14) по Аксүйекскому сельскому округу согласно приложению 14;
15) по Шығанакскому сельскому округу согласно приложению 14;
16) по Мынаралскому сельскому округу согласно приложению 14;
2. Конроль за исполнением данного решения возложить на постоянную комиссию по вопросам экономического развития территории, бюджета и местных налогов, развития отраслей промышленности, сельского хозяйства и предпринимательства, территориального строительства, рассмотрения проектов договоров о выкупе земельного участка, охраны окружающей среды.
3. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Секретарь маслихата
Мойынкумского района Б. Қалымбетов
Приложение 1 к решению
Мойынкумского районного
маслихата от 13 июля 2022 года
№18-3
План по управлению пастбищами и их использованию В Кенесском сельском округе на 2022-2023 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию в Мойынкумском районе на 2022-2023 годы (далее - План) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:

Мойынқұм ауданының ауыл, ауылдық округтері бойынша 2022-2023 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарын бекіту туралы
Жамбыл облысы Мойынқұм аудандық мәслихатының 2022 жылғы 13 шілдедегі № 18-3 шешімі
Қазақстан Республикасының Жер кодексінің 17 бабына, "Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасының Заңының 9 бабы 1 тармағы 1) тармақшасына "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасының Заңының 31, 37 баптарына сәйкес, Мойынқұм аудандық мәслихаты ШЕШТІ:
1. Мойынқұм ауданының ауыл, ауылдық округтері бойынша 2022-2023 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспары:
l) Кеңес ауылдық округі бойынша 1 қосымшаға сәйкес;
2) Бірлік ауылдық округі бойынша 2 қосымшаға сәйкес;
3) Биназар ауылдық округі бойынша 3 қосымшаға сәйкес;
4) Қызылтал ауылдық округі бойынша 4 қосымшаға сәйкес;
5) Қызылотау ауылдық округі бойынша 5 қосымшаға сәйкес;
6) Жамбыл ауылдық округі бойынша 6 косымшаға сәйкес;
7) Мойынқұм ауылдық округі бойынша 7 қосымшаға сәйкес;
8) Қылышбай ауылдық округі бойынша 8 қосымшаға сәйкес;
9) Қарабөгет ауылдық округі бойынша 9 қосымшаға сәйкес;
10) Ұланбел ауылдық округі бойынша 10 қосымшаға сәйкес;
11) Хантау ауылдық округі бойынша 11 қосымшаға сәйкес;
12) Мирный ауылдық округі бойынша 12 қосымшаға сәйкес;
13) Ақбақай ауылдық округі бойынша 13 қосымшаға сәйкес;
14) Ақсүйек ауылдық округі бойынша 14 қосымшаға сәйкес;
15) Шығанақ ауылдық округі бойынша 15 қосымшаға сәйкес;
16) Мыңарал ауылдық округі бойынша 16 қосымшаға сәйкес бекітілсін.
2. Осы шешімнің орындалуын қадағалау мәслихаттың аумақтың экономикалық дамуы, бюджет және жергілікті салықтар, өнеркәсіп салаларын, ауыл шаруашылығы мен кәсіпкерлік салаларын дамыту, аумақтық құрылыс, жер учаскесін сатып алу туралы шарттар жобаларын қарау, қоршаған ортаны қорғау мәселелері жөніндегі тұрақты комиссиясына жүктелсін.
3. Осы шешім алғашқы ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Мойынқұм аудандық
мәслихатының хатшысы Б. Қалымбетов
Мойынқұм аудандық мәслихатының
2022 жылғы 13 шілдедегі №18-3
шешіміне 1 қосымша
Кеңес ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2022-2023 жылдарға арналған жоспар
Осы Мойынқұм ауданында жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2022-2023 жылдарға арналған жоспар (бұдан әрі - жоспар) Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңдарына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Орынбасары-Қазақстан Республикасының Ауылшаруашылығы министрінің 2017 жылдың 24 сәуірдегі № 173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативті құқықтық актілеоді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15090 болып тіркелген), Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрінің 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайлымдардың жалпы алаңына жүктеменің рұқсат етілген шекті нормасын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11064 болып тіркелген) сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, азыққа қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозуын болдырмау мақсатында қабылданады.
Жоспар құрамында:

1) схему (карту) расположения пастбищ на территории Кенесского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов (приложение 1);
2) приемлемые схемы пастбищеоборотов (Приложение 2);
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры (приложение 3);
4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды (Приложение 4);
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища (Приложение 5);
6) схему размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при поселке, селе, сельском округе (Приложение 6);
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных (приложение 7).
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев - пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
По административно-территориальному делению в Кенесском сельском округе имеются 1 сельских населенных пункта.
Общая площадь территории Кенесского сельского округа 57863 гектар, из них пашни – 1936 га, пастбищные земли – 50508 гектар.
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения – 44510 гектар;
земли населенных пунктов –2279 гектар;
земли промышленности, транспорта, связи, для нужд космической деятельности, обороны, национальной безопасности и иного несельскохозяйственного назначения – 477гектар;
земли запаса- 5665 гектар.
По природным условиям территория Кенесского сельского округа находится в пределах степной зоны и по агроклиматическим показателям в двух агроклиматических районах: незначительно засушливом умеренно теплом (центральная и южная часть) и засушливом умеренно теплом (северная часть), которые характеризуются всеми чертами континентальности: суровой продолжительной зимой, коротким умеренно жарким летом, резкими контрастами температур зимы и лета, малым количеством годовых осадков.
Почвы в основном черноземы южные малогумусные тяжелосуглинистые.

1) Құқық белгілейтін құжаттар негізінде Кеңес ауылдық округі аумағында жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде жайылымдардың орналасу схемасы (картасы) (1 қосымша);
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемалары (2-қосымша);
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық, жайылымдық инфрақұрылым объектілерінің сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары белгіленген карта (3-қосымша);
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру арналарына, құбырлы немесе шахта құдықтарына) қол жеткізу схемасы (4-қосымша);
5) жайылымдары жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы (5-қосымша);
6) кент, ауыл, ауылдық округте орналасқан жеке және (немесе) заңды тұлғалардың жайылымдармен қамтамасыз етілмеген ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарда орналастыру схемасы (6-қосымша);
7) Ауыл шаруашылығы жануарларын жаю мен жүріп-тұрудың маусымдық бағыттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кесте (7 қосымша).
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық тексерудің жай-күйі туралы мәліметтерді, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтерді, ауыл шаруашылығы жануарларының мал басының саны туралы деректерді, олардың иелерін көрсете отырып қабылданды - және (немесе) заңды тұлғалар ұсынған өзге де деректер туралы мәліметтерді, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық-жас топтары бойынша қалыптастырылған табындардың, отарлардың, табындардың саны туралы деректерді, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтерді, мәдени және аридті жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері туралы мәліметтерді, малды айдауға арналған сервитуттар туралы мәліметтерді және мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген.
Әкімшілік-аумақтық бөлініс бойынша Кеңес ауылдық округінде 1 ауылдық елді мекен бар.
Кеңес ауылдық округі аумағының жалпы көлемі 57863 гектар, оның ішінде егістік – 1936 га, жайылым жерлері – 50508 га.
Жер санаттары бойынша:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер –44510 гектар;
елді мекендердің жері-2279 гектар;
өнеркәсіп, көлік, байланыс, ғарыш қызметі, қорғаныс, ұлттық қауіпсіздік мұқтажына арналған және ауыл шаруашылығына арналмаған өзге де жер- 477 гектар;
босалқы жерлер-5665 гектар.
Табиғи жағдайлар бойынша Кеңес ауылдық округінің аумағы дала аймағының шегінде және агроклиматтық көрсеткіштер бойынша екі агроклиматтық ауданда: шамалы құрғақшылық орташа жылы (орталық және оңтүстік бөлігі) және құрғақ қалыпты жылы (солтүстік бөлігі), олар континенттіліктің барлық ерекшеліктерімен сипатталады: қатал ұзақ қыста, қысқа қалыпты ыстық жазда, қыстың және жаз температураларының күрт қарама-қайшылықтарымен, жылдық жауын-шашынның аз мөлшерімен сипатталады.
Топырақ негізінен қара топырақ.

На 1 января 2022 года в Кенесском сельском округе насчитывается (личное подворье населения и поголовье ТОО, КХ) крупного рогатого скота 2164 голов, из них маточное поголовье 706 голов, мелкого рогатого скота 3324 голов, 816 голов лошадей.
Площадь пастбищ составляет 50508 гектар.
Поголовье в ТОО, крестьянских и фермерских хозяйствах Кенесского сельского округа составляет: крупного рогатого скота 1396 головы, мелкого рогатого скота 10477 головы, 664 голов лошадей.
Площадь пастбищ ТОО, крестьянских и фермерских хозяйств составляет 42 683гектар.
Для обеспечения сельскохозяйственных животных по Кенесскому сельскому округу имеются всего 42683гектар пастбищных угодий. В населенных пунктов числится 2141 гектар пастбищ.
В Кенесском сельском округе сервитуты для прогона скота не установлены.
На основании вышеизложенного, согласно статьи 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" для нужд местного населения (с.Айдарлы) по содержанию маточного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных при имеющихся пастбищных угодьях населенных пунктов в размере 2141 га, потребность составляет 3388 га, при норме нагрузки 4,8 га/гол. Сложившуюся потребность пастбищных угодий необходимо восполнить за счет выкупа земель для государственных нужд.
Имеется потребность пастбищных угодий по выпасу других сельскохозяйственных животных местного населения в размере 15401 га, (17277-2141 при норме нагрузки на голову КРС – 4,8 га/гол., МРС – 0,6 га/гол., лошадей – 6 га/гол.
Потребность:
для КРС н-2164бас. *0,8* 6 га/гол.=10387 га;
для МРС- -3324 бас. *0,1* 6 га/гол.= 1994 га;
для лошадей н-816 бас.*1 * 6 га / гол.=4896 га.
10387+1994+4896=17277 га.
Сложившуюся потребность пастбищных угодий в размере 17277 га.
Приложение 1
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
в Кенесском сельском округе
на 2022-2023 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Кенесского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Список собственников земельных участков на территории Кенесского сельского округа
Таблица № 1
Наи ме но ва ние земле по ль зо ва те лей зе ме ль ных уча ст ков
Площа дь пастбищ, (га)
Наличие скота по видам, (гол)
Норма потребности пастбищ на 1 гол., (га)
Потребность пастбищ, (га)
Излишки пастбищ, (га)
КРС
МРС
Ло ша ди
Верблюд
КРС
МРС
Лошади
Ве рбл юд
КРС
МРС
Лошади
Верблюд
Итого (га)
1
Абилкасымов Шарипбай ш/қ Ер жан

2022 жылдың 1 қаңтарын Кеңес ауылдық округінде (халықтың жеке ауласы және ЖШС, ШҚ) ірі қара 2164 бас, оның ішінде 706 бас аналық мал, 3324 бас ұсақ мал, 816 бас жылқы бар.
Жайылым көлемі 50508 гектар.
Кеңес ауылдық округінің ЖШС, шаруа және фермерлік қожалықтарындағы мал басы: ірі қара 1396 бас, ұсақ қара 10477 бас, 664 бас жылқы, түйе 17 бас бар.
ЖШС, шаруа және фермер қожалықтарының жайылым алаңы 42 683 гектарды құрайды.
Кеңес ауылдық округі бойынша ауыл шаруашылығы малдарын қамтамасыз ету үшін барлығы 42683 гектар жайылымдық жерлер бар. Елді мекен шегінде 2141 гектар жайылым бар.
Кеңес ауылдық округінде мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.
Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 15 бабына сәйкес жергілікті халықтың мұқтаждығы үшін (Айдарлы ауылы) ауыл шаруашылығы жануарларының аналық (сауын) мал басын ұстау бойынша 2141 га көлемінде, жүкте менормасы 4,8 га/бас болғанда қажеттілік 3388 га құрайды. Жайылымдық жерлердің қалыптасқан қажеттілігін Мемлекет мұқтажы үшін жерлерді сатыпалу есебінен толықтыру қажет.
Жергілікті халықтың басқа ауылшаруашылығы малдарын жаю бойынша жайылымдық жерлердің қажеттілігі 15401 га, (17277-1876) ІҚМ басына жүктеме нормасы 0,8*6 га / бас болғанда., Ұсақ мал – 0,1*6 га / бас., жылқы –1*6 га/ бас.
Қажеттілік:
ІҚМ үшін-2164бас. *0,8* 6 га/бас.=10387 га;
ұсақ мал үшін-3324 бас. *0,1* 6 га/бас.= 1994 га;
жылқы үшін-816 бас.*1 * 6 га / гол.=4896 га.
10387+1994+4896=17277 га.
Жайылым алқаптарының қалыптасқан қажеттілігі 17277 га көлемінде
Кеңес ауылдық округінде жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану жөніндегі
2022-2023 жылдарға арналған жоспарға 1-қосымша
Кеңес ауылдық округінің аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Кеңес ауылдық округі бойынша елді мекендер бөлінісіде ІҚМ аналық (сауын) мал басын орналастыру үшін жайылымдарды бөлу жөніндегі мәліметтер
Елді мекені
Жайылымдар алаңы, (га)
Сауын сиырлардың болуы (бас)
Жайылымға қажеттілік нормасы 1бас, (га)
Жайылымдардың қажеттілігі (га)
Жайылымдармен қамтамасыз етілмеген (га)
Қажеттіліктің қамтамасыз етілуі, %
Артықшылық , (га)
1
Кеңес
2141
706
4,8
3388
1247
63
Ескертпе:
Кеңес ауылдық округі аумағындағы жер учаскелерінің меншік иелері тізімі
№ 1 кесте
Жер учаскелерін жер пайдаланушылардың атауы
Жайылым алаңы, (га)
Түрлері бойынша малдың болуы, (бас)
Жайылымға қажеттілік нормасы 1 бас, (га)
Жайылымдардың қажеттілігі, (га)
А р т ы қ ж а й ы л ы м д а р, (г а)
І Қ М
Ұ Қ
Ж ы лқ ы
Тү йе
І Қ М
Ұ Қ М
Ж ы лқ ы
тү йе
І Қ М
Ұ Қ М
Ж ы лқ ы
тү йе
Ж и ы н ы (г а)
1
Абилкасымов Шарипбай
ш/қ Ержан

42 207
Сведения по распределению пастбищ для размещения маточного (дойного)поголовья КРС по Кенесскому сельскому округу в разрезе населенных пунктов
Таблица №2
Населенный пункт
Площадь пастбищ, (га)
Наличие дойных коров (гол.)
Норма потребности пастбищ на 1 гол., (га)
Потребность пастбищ, (га)
Не обеспечено пастбищами (га)
Обеспеченность потребности, %
Излишки, (га)
1
Кеңес
2141
706
4,8
3388
1247
63
Приложение 2
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
вКенесском сельском округе
на 2022-2023 годы
Приемлемые схемы пастбищеоборотов Схема пастбищеоборотов, приемлемая для Кенесского сельского округа
Годы
Загон 1
Загон 2
Загон 3
Загон 4
2021
весенне-летний сезон 1
Летний сезон 2
Осенний сезон 3
отдыхающий загон
2022
Отдыхающий загон
весенне-летний сезон 1
Летний сезон 2
Осенний сезон 3
Примечание: 1, 2, 3, 4 - очередность использования загонов в году.
Приложение 3
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
в Кенесском сельском округе
на 2020-2021 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
Приложение 4
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
в Кенесском сельском округе
на 2022-2023 годы
Схема доступа пастбище пользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная согласно норме потребления воды
Среднесуточная норма потребления воды на одно сельскохозяйственное животное определяется в соответствии с пунктом 9 Правил рационального использования пастбищ, утвержденных приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 15090).
Оросительных или обводнительных каналов на территории Кенесского сельского округе имеется.
Приложение 5
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
в Кеңесском сельском округе
на 2022-2023 годы
Кенесский сельский округ – 57863 гектар
Приложение 6
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
в Кенесском сельском округе
на 2022-2023 годы
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при поселке, селе, сельском округе
Приложение 7
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
в Кенесском сельском округе
на 2022-2023 годы
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Наименование
сельских округов
Количество загонов
в 2022 году
Количество загонов
в 2023 году
1
2
3
4
1
2
3
4
1
Кенесский
ВЛС
ЛС
ОЗ
ЛОС
ВЛС
ЛС
ЛОС
ОЗ
Примечание: расшифровка аббревиатур:
ВЛС – весенне-летний сезон;
ЛОС – летне-осенний сезон;
ЛС – летний сезон;
ОЗ – отдыхающий загон.
Приложение 2 к решению
Мойынкумского районного
маслихата от 13 июля 2022 года
№18-3
План по управлению пастбищами и их использованию в Бирликском сельском округе Мойынкумского района на 2022-2023 годы

42 207
Кеңес ауылдық округінде
жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі
2022-2023 жылдарға арналған
жоспарға 2-қосымша
Жайылым айналымдарының қолайлы схемалары
Кеңес ауылдық округі үшін қолайлы жайылым айналымдарының схемасы
Жылдар
Қоршау 1
Қоршау 2
Қоршау 3
Қоршау 4
2022
көктемгі-жазғымаусым1
Жазғы маусым 2
Күзгі маусым 3
Демалушы қоршау
2023
Демалушы қоршау
көктемгі-жазғымаусым1
Жазғы маусым 2
Күзгі маусым 3
Кеңес ауылдық округінде жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану жөніндегі
2022-2023 жылдарға арналған жоспарға 3-қосымша
Жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары көрсетілген Карта, оның ішінде маусымдық, жайылымдық инфрақұрылым объектілері
Кеңес ауылдық округінде жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану жөніндегі
2022-2023 жылдарға арналған жоспарға
4-қосымша
Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру арналарына, құбырлы немесе шахта құдықтарына) қол жеткізу схемасы
Бір ауыл шаруашылығы жануарына су тұтынудың орташа тәуліктік нормасы Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі №173 бұйрығымен бекітілген жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларының 9-тармағына сәйкес айқындалады.
Кеңес ауылдық округінің аумағында суару немесе суландыру каналдары бар.
Кеңес ауылдық округінде жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі 2022-2023 жылдарға
арналған жоспарға
5-қосымша
Кеңес ауылдық округі - 57863 гектар
Кеңес ауылдық округінде
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
2022-2023 жылдарға арналған
жоспарға 6-қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Кеңес ауылдық округінде
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
2022-2023 жылдарға арналған
жоспарға 7-қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаю мен қозғалудың маусымдық бағыттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кесте
Ауылдық округ атауы
2022 жылғы қоршаулар саны
2023 жылғы қоршаулар саны
1
2
3
4
1
2
3
4
1
Кеңес ауылдық округі
КЖМ
ЖМ
ДҚ
ЖКМ
КЖМ
ЖМ
ЖКМ
ДҚ
Ескерту: аббревиатуралардың толық жазылуы:
КЖМ –көктемгі-жазғы маусым;
ЖКМ – жазғы-күзгі маусым;
ЖМ – жазғы маусым;
ДҚ – демалушы қоршау
Мойынқұм аудандық
мәслихатының
2022 жылғы 13 шілдедегі №18-3
шешіміне 2 қосымша
Бірлік ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2022-2023 жылдарға арналған жоспары

Настоящий план по управлению пастбищами и их использованию в Бирликском сельском округе Мойынкумского района на 2022-2023 годы (далее - план) разработан в соответствии с Законом Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", Законом Республики Казахстан "О пастбищах", заместителем Премьер-Министра Республики Казахстан - Приказ министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении правил рационального использования пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 15090), приказ министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № Государственной регистрации нормативных правовых актов № 11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и исключения тенденции деградации пастбищ.
План:
1) схему (карту) расположения пастбищ на территории Бирликского сельского округа Мойынкумского района в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов (приложение 1);
2) приемлемые схемы пастбищеоборотов (приложение 2);
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры (приложение 3);
4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, беднякам, оросительным или оросительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную в соответствии с нормами водопотребления (приложение 4);
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, не имеющих пастбищ, и перевода их на предоставляемые пастбища (приложение 5);
6) схему размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или)юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенных в Бирликском сельском округе Мойынкумского района (приложение 6);
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и перегона сельскохозяйственных животных (приложение 7);
7-1) карты с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, необходимых для удовлетворения нужд населения в выпасе сельскохозяйственных животных личного подворья в зависимости от местных условий и особенностей.
План сведения о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведения о ветеринарно-санитарных объектах, – данные о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием пользователей пастбищ, физических и (или) юридических лиц, данные о численности стада, Отара, стада, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведения о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, сведения о поголовье сельскохозяйственных животных на прививочных и аридных пастбищах особенности выпаса животных, сведения о сервитутах на перегон скота, государственные органы, иных данных, предоставленных физическими и (или) юридическими лицами.
По административно-территориальному делению в Бирликском сельском округе Мойынкумского района имеется 1 населенный пункт.

Осы Мойынқұм ауданы Бірлік ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2022-2023 жылдарға арналған жоспары (бұдан әрі- Жоспар) Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңына, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15090 болып тіркелген) бұйрығына, Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11064 болып тіркелген) бұйрығына сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жемшөп қажеттілігін тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу үрдісін болдырмау мақсатында қабылданады.
Жоспар:
1) құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Мойынқұм ауданы Бірлік ауылдық округі аумағында жайылымдардың орналасу схемасын (картасын) (1-қосымша);
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемаларын (2-қосымша);
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картаны (3-қосымша);
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасын (4-қосымша);
5) жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасын (5-қосымша);
6) Мойынқұм ауданы Бірлік ауылдық округінде орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасын (6-қосымша);
7) ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигін (7-қосымша);
7-1) жергілікті жағдайлар мен ерекшеліктерге қарай жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаюға халық мұқтажын қанағаттандыру үшін қажетті жайылымдардың сыртқы мен ішкі шекаралары және алаңдары белгіленген картаны құрайды.
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттеп- қараудың жай- күйі туралы мәліметтер, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтер, иелерін – жайылым пайдаланушыларды, жеке және (немесе) заңды тұлғаларды көрсете отырып, ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы деректер, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтер, екпе және аридтік жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері, малды айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер, мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген өзге де деректер ескеріле отырып қабылданды.
Әкімшілік- аумақтық бөлінісі бойынша Мойынқұм ауданы Бірлік ауылдық округінде 1 елді мекен бар.

Общая площадь территории Бирликского сельского округа Мойынкумского района составляет 80879,93 га, в том числе: пашни – 1829 га, пастбищные угодья – 59017,69 га.
По категориям земли делятся на:
земли сельскохозяйственного назначения - 37788,0 га;
земли населенных пунктов-3931,00 га;
земли для нужд промышленности, транспорта, связи, космической деятельности, обороны, национальной безопасности и иного сельскохозяйственного назначения-204,59 га;

Мойынқұм ауданы Бірлік ауылдық округі аумағының жалпы ауданы 80879,93 га, оның ішінде: егістіктер – 1829 га, жайылымдық жерлер – 59017,69 га.
Санаттары бойынша жерлер бөлінеді:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 37788,0 га;
елді мекендер жерлері – 3931,00 га;
өнеркәсіп, көлік, байланыс, ғарыш қызметі қажеттілігі үшін, қорғаныс, ұлттық қауіпсіздік және ауыл шаруашылығынан өзге мақсатқа арналған жерлер – 204,59 га;

Для обеспечения сельскохозяйственных животных пастбищами по Бирликскому сельскому округу имеются пастбищные угодья общей площадью 59017,69 га, в пределах населенных пунктов рассчитано 3506,00 га пастбищ.
На основании вышеизложенного, в соответствии со статьи 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" по селу Бирлик имеются пастбищные угодья в населенных пунктах на содержание отделяемых (дойных) сельскохозяйственных животных для нужд местного населения в размере 3506,00 га, излишки составляют 1763,6 га (Таблица № 2) составляет
Таблица№ 2
Населенных пунктов
Площадь пастбищ, (га)
Наличие дойных коров (голов)
Необходимая норма пастбищ на 1 голову (га)
Потребность пастбищ, (га)
Необеспеченные пастбищами (га)
Превышение, (га)
1
Село Бирлик

Бірлік ауылдық округі бойынша ауыл шаруашылығы жануарларын жайылымдармен қамтамасыз ету үшін жалпы 59017,69 га жайылымдық алқаптар бар, елді мекендер шегінде 3506,00 га жайылым есептелген.
Жоғарыда айтылғандар негізінде, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 15 бабына сәйкес, Бірлік ауылы бойынша жергілікті халықтың мұқтажы үшін төлдейтін (сауынды) ауыл шаруашылығы жануарларын ұстауға елді мекендерде бар жайылымдық алқаптар 3506,00 га мөлшерінде, артылғаны 1763,6 га (№ 2 кесте) құрайды
№ 2 кесте
Елдімекендер
Жайылымдар ауданы, (га)
Сауын сиырлардың болуы (бас)
Жайылымдардың 1 басқа қажетті нормасы (га)
Жайылымдар қажеттілігі, (га)
Жайылымдармен қамтамасыз етілмеген (га)
Артылғаны, (га)
1
Бірлік ауылы

*0,8*6
0,1*6
6
5529,6
3124,8
1992
10646,4
Нет сформированной потребности в размерах пастбищных угодий.
Для выпаса скота местного населения села Бирлик организовано 3 табуна: 1 табун – к югу от села Бирлик, Суат-пруды, реки; 1 табун - к юго-востоку от села Бирлик, Суат-родники; 1 табун-к юго-западу от села Бирлик, Суат-родники;
Поголовье скота в ТОО, крестьянских и фермерских хозяйствах Бирликского сельского округа составляет: крупный рогатый скот 1347 голов, мелкий рогатый скот 16989 голов, лошади 347 голов.
Площадь пастбищ в ТОО, крестьянских и фермерских хозяйствах составляет 34389,0 га (Таблица№ 4).
Таблица № 4
землепользователи
площадь (га)
Наличие скота по видам, (голов)
Норма потребности пастбищ на 1 голову., (га)
Потребность пастбищ, (га)
Крупный рогатый скот
Мелкий рогатый скот
лошади
Крупный рогатый скот
Мелкий рогатый скот
лошади
Крупный рогатый скот
Мелкий рогатый скот
лошади
всего (га)
1
"Байбарақ Агро" Темирбеков Адилхан
20

*0,8*6
0,1*6
6
5529,6
3124,8
1992
10646,4
Жайылымдық алқаптардың мөлшеріне қалыптасқан қажеттілікті жоқ.
Бірлік ауылының жергілікті халқының малын жаю үшін 3 табын ұйымдастырылған: 1 табын – Бірлік ауылынан оңтүстікке қарай, суат - тоғандар, өзендер; 1 табын – Бірлік ауылынан оңтүстік- шығысқа қарай, суат - бұлақтар; 1 табын – Бірлік ауылынан оңтүстік- батысқа қарай, суат - бұлақтар;
Бірлік ауылдық округінің ЖШС, шаруа және фермер қожалықтарындағы мал басы: ірі қара мал 1347 бас, ұсақ қара мал 16989 бас, жылқылар 347 бас құрайды.
ЖШС, шаруа және фермер қожалықтарындағы жайылымдар ауданы 34389,0 га құрайды (№ 4 кесте).
№ 4 кесте
жер пайдаланушылар
алаңы (га)
Малдың болуы
түрлері бойынша, (бас)
Жайылымдардың 1 басқа қажеттілік нормасы., (га)
Жайылымдардың қажеттілігі, (га)
Ірі қара мал
Ұсақ қара мал
жылқылар
Ірі қара мал
Ұсақ қара мал
жылқылар
Ірі қара мал
Ұсақ қара мал
жылқылар
барлығы (га)
1
"Байбарақ Агро" Темирбеков Адилхан
20

Приложение 7-1
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию в Берликском
сельском округе
Мойынкумского района на
2022-2023 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, необходимых для удовлетворения нужд населения в выпасе сельскохозяйственных животных личного подворья в зависимости от местных условий и особенностей
Приложение 3 к решению
Мойынкумского районного
маслихата от 13 июля 2022 года
№18-3
План по управлению пастбищами и их использованию В Биназарском сельском округе на 2022-2023 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию в Мойынкумском районе на 2022-2023 годы (далее - План) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:
1) схему (карту) расположения пастбищ на территории Биназарского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов (приложение 1);
2) приемлемые схемы пастбищеоборотов (Приложение 2);
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры (приложение 3);
4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды (Приложение 4);
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища (Приложение 5);
6) схему размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при поселке, селе, сельском округе (Приложение 6);

7-1-қосымша
Жергілікті жағдайлар мен ерекшеліктерге қарай жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаюға халық мұқтажын қанағаттандыру үшін қажетті жайылымдардың сыртқы мен ішкі шекаралары және алаңдары белгіленген картасы
Мойынқұм аудандық мәслихатының
2022 жылғы 13 шілдедегі №18-3
шешіміне 3 қосымша
Биназар ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2022-2023 жылдарға арналған жоспар
Осы Мойынқұм ауданында жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2022-2023жылдарға арналған жоспар (бұданәрі - жоспар) Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңдарына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Орынбасары-Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылдың 24 сәуірдегі № 173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативті құқықтық актілеоді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15090 болып тіркелген), Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрінің 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайлымдардың жалпы алаңына жүктеменің рұқсат етілген шекті нормасын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11064 болып тіркелген) сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, азыққа қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозуын болдырмау мақсатында қабылданады.
Жоспар құрамында:
1) Құқық белгілейтін құжаттар негізінде Биназар ауылдық округі аумағында жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде жайылымдардың орналасу схемасы (картасы) (1 қосымша);
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемалары (2-қосымша);
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық, жайылымдық инфрақұрылым объектілерінің сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары белгіленген карта (3-қосымша);
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру арналарына, құбырлы немесе шахта құдықтарына) қол жеткізу схемасы (4-қосымша);
5) жайылымдары жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы
(5-қосымша);
6) кент, ауыл, ауылдық округте орналасқан жеке және (немесе) заңды тұлғалардың жайылымдармен қамтамасыз етілмеген ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарда орналастыру схемасы (6-қосымша);

7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных (приложение 7).
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев - пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
По административно-территориальному делению в Биназарском сельском округе имеются 1 сельских населенных пункта.
Общая площадь территории Биназарсого сельского округа 72960 гектар, из них пашни – 1347 га, пастбищные земли – 66279 гектар.
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения – 53474 гектар;
земли населенных пунктов –3330 гектар;
земли промышленности, транспорта, связи, для нужд космической деятельности, обороны, национальной безопасности и иного несельскохозяйственного назначения – 289 гектар;
земли запаса- 15828 гектар.
По природным условиям территория Биназарсого сельского округа находится в пределах степной зоны и по агроклиматическим показателям в двух агроклиматических районах: незначительно засушливом умеренно теплом (центральная и южная часть) и засушливом умеренно теплом (северная часть), которые характеризуются всеми чертами континентальности: суровой продолжительной зимой, коротким умеренно жарким летом, резкими контрастами температур зимы и лета, малым количеством годовых осадков.
Почвы в основном черноземы южные малогумусные тяжелосуглинистые.
На 1января 2022 года в Биназарском сельском округенасчитывается (личное подворье населения и поголовье ТОО, КХ) крупного рогатого скота 1140 голов, из них маточное поголовье 260 голов, мелкого рогатого скота 5190 голов, 232 головы лошадей.
Площадь пастбищ составляет 52313 гектар.
Поголовье в ТОО, крестьянских и фермерских хозяйствах Биназарского сельского округа составляет: крупного рогатого скота 1071 головы, мелкого рогатого скота 12145 головы, 388 голов лошадей, верблюд 39 голов.
Площадь пастбищ ТОО, крестьянских и фермерских хозяйств составляет 52313 гектар.
Для обеспечения сельскохозяйственных животных по Биназарскому сельскому округу имеются всего 52313 гектар пастбищных угодий. В населенных пунктов числится 3269 гектар пастбищ.
В Биназарском сельском округе сервитуты для прогона скота не установлены.
На основании вышеизложенного, согласно статьи 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" для нужд местного населения (с.Биназар) по содержанию маточного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных при имеющихся пастбищных угодьях населенных пунктов в размере 3269 га.
Имеется потребность пастбищных угодий по выпасу других сельскохозяйственных животных местного населения в размере 6898 га, (7617-3269) при норме нагрузки на голову КРС – 4,8 га/гол., МРС – 0,6 га/гол., лошадей – 6 га/гол.
Потребность:

7) Ауыл шаруашылығы жануарларын жаю мен жүріп-тұрудың маусымдық бағыттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кесте (7 қосымша).
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық тексерудің жай-күйі туралы мәліметтерді, ветеринариялық-санитариялық объектілертуралы мәліметтерді, ауыл шаруашылығы жануарларының мал басының саны туралы деректерді, олардың иелерін көрсете отырып қабылданды - және (немесе) заңды тұлғалар ұсынған өзге де деректер туралы мәліметтерді, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық-жас топтары бойынша қалыптастырылған табындардың, отарлардың, табындардың саны туралы деректерді, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтерді, мәдени және аридті жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері туралы мәліметтерді, малды айдауға арналған сервитуттар туралы мәліметтерді және мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген.
Әкімшілік-аумақтық бөлініс бойынша Биназар ауылдық округінде 1 ауылдық елді мекен бар.
Биназар ауылдық округі аумағының жалпы көлемі 72960 гектар, оның ішінде егістік – 1347 га, жайылым жерлері – 66279 га.
Жер санаттары бойынша:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 53474 гектар;
елді мекендердің жері-3330 гектар;
өнеркәсіп, көлік, байланыс, ғарыш қызметі, қорғаныс, ұлттық қауіпсіздік мұқтажына арналған және ауыл шаруашылығына арналмаған өзге де жер- 289 гектар;
босалқы жерлер-15828 гектар.
Табиғи жағдайлар бойынша Биназар ауылдық округінің аумағы дала аймағының шегінде және агроклиматтық көрсеткіштер бойынша екі агроклиматтық ауданда: шамалы құрғақшылық орташа жылы (орталық және оңтүстік бөлігі) және құрғақ қалыпты жылы (солтүстік бөлігі), олар континенттіліктің барлық ерекшеліктерімен сипатталады: қатал ұзақ қыста, қысқа қалыпты ыстық жазда, қыстың және жаз температураларының күрт қарама-қайшылықтарымен, жылдық жауын-шашынның аз мөлшерімен сипатталады.
Топырақ негізінен қара топырақ.
2022 жылдың 1 қаңтарын Биназар ауылдық округінде (халықтың жеке ауласы және ЖШС, ШҚ) ірі қара 1140 бас, оның ішінде 260 бас аналық мал, 5190 бас ұсақ мал, 232 бас жылқы бар.
Жайылым көлемі 52313 гектар.
Биназар ауылдық округінің ЖШС, шаруа және фермерлік қожалықтарындағы мал басы: ірі қара 1071 бас, ұсақ қара 12145 бас, 388бас жылқы, түйе 39 бас бар.
ЖШС, шаруа және фермер қожалықтарының жайылым алаңы 52313 гектарды құрайды.
Биназар ауылдық округі бойынша ауыл шаруашылығы малдарын қамтамасыз ету үшін барлығы 66279 гектар жайылымдық жерлер бар. Елді мекен шегінде 3239 гектар жайылым бар.
Биназар ауылдық округінде мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.
Жоғарыда баяндалғанның негізінде, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 15 бабына сәйкес жергілікті халықтың мұқтаждығы үшін (Биназар ауылы) ауыл шаруашылығы жануарларының аналық (сауын) мал басын ұстау бойынша 3239 га көлемінде, жүктеме нормасы 6 га/бас болғанда Жайылымдық жерлердің қалыптасқан қажеттілік жоқ.
Жергілікті халықтың басқа ауыл шаруашылығы малдарын жаю бойынша жайылымдық жерлердің қажеттілігі 6810 га (9978-3168) ІҚМ басына жүктеме нормасы 4,8 га / бас болғанда, Ұсақ мал – 0,6 га / бас., жылқы –6 га/ бас.
Қажеттілік:

Настоящий план по управлению пастбищами и их использованию в Мойынкумском районе на 2020-2021 годы (далее - план) в соответствии с законами Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", приказом заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан-Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении правил рационального использования пастбищ" (далее-Закон).Зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 15090), Разработан в соответствии с приказом министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь угодий" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения деградации пастбищ.
План содержит:
1) схема (карта) расположения пастбищ на территории Кызылталского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов (приложение 1);
2) приемлемые схемы пастбищеоборотов (приложение 2);
3) карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе объектов сезонной, пастбищной инфраструктуры (приложение 3);
4) схема доступа пастбищных пользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, беднякам, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная в соответствии с нормами водопотребления (приложение 4);)
5) схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, не имеющих пастбищ, и перевода их на предоставляемые пастбища (приложение 5);
6) Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных, не обеспеченных пастбищами, на отгонных пастбищах физическими и (или)юридическими лицами, расположенными в поселке, селе, сельском округе (приложение 6);
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные направления выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных (приложение 7).
План принят с указанием сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных, их владельцев - и (или) иных данных, представленных юридическими лицами, данные о численности стадов, Отар, стадов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведения о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, сведения об особенностях выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведения о государственных органов, физических и (или) юридических лиц.
По административно-территориальному делению в Кызылталском сельском округе 2 сельских населенных пункта.

Осы Мойынқұм ауданында жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2020-2021 жылдарға арналған жоспар (бұдан әрі - жоспар) Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңдарына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Орынбасары-Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылдың 24 сәуірдегі № 173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативті құқықтық актілеоді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15090 болып тіркелген), Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрінің 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайлымдардың жалпы алаңына жүктеменің рұқсат етілген шекті нормасын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11064 болып тіркелген) сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, азыққа қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозуын болдырмау мақсатында қабылданады.
Жоспар құрамында:
1) Құқық белгілейтін құжаттар негізінде Қызылтал ауылдық округі аумағында жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде жайылымдардың орналасу схемасы (картасы) (1 қосымша);
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемалары (2-қосымша);
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық, жайылымдық инфрақұрылым объектілерінің сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары белгіленген карта (3-қосымша);
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру арналарына, құбырлы немесе шахта құдықтарына) қол жеткізу схемасы (4-қосымша);
5) жайылымдары жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы (5-қосымша);
6) кент, ауыл, ауылдық округте орналасқан жеке және (немесе) заңды тұлғалардың жайылымдармен қамтамасыз етілмеген ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарда орналастыру схемасы (6-қосымша);
7) Ауыл шаруашылығы жануарларын жаю мен жүріп-тұрудың маусымдық бағыттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кесте (7 қосымша).
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық тексерудің жай-күйі туралы мәліметтерді, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтерді, ауыл шаруашылығы жануарларының мал басының саны туралы деректерді, олардың иелерін көрсете отырып қабылданды - және (немесе) заңды тұлғалар ұсынған өзге де деректер туралы мәліметтерді, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық-жас топтары бойынша қалыптастырылған табындардың, отарлардың, табындардың саны туралы деректерді, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтерді, мәдени және аридті жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері туралы мәліметтерді, малды айдауға арналған сервитуттар туралы мәліметтерді және мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген.
Әкімшілік-аумақтық бөлініс бойынша Қызылтал ауылдық округінде 2 ауылдық елді мекен бар.

Общая площадь территории Қызылталского сельского округа составляет 181528,0 га, в том числе пашни – 1596,0 га, пастбищных угодий – 92214,0 га.
По категориям земель:
земли сельскохозяйственного назначения - 65531,0 гектар;
земли населенных пунктов - 4312,0 гектар;
прочие земли для нужд промышленности, транспорта, связи, космической деятельности, обороны, национальной безопасности и несельскохозяйственного назначения-732,8 гектара;
земли запаса-40286,0 гектар.
По природным условиям территория Кызылталского сельского округа находится в пределах степной зоны и по агроклиматическим показателям в двух агроклиматических районах: умеренно-теплая засуха (Центральная и южная часть) и умеренно-сухая (северная часть), которые характеризуются всеми особенностями континентальности: суровой продолжительной зимой, коротким умеренно жарким летом, резкими контрастами зимних и летних температур, характеризуется небольшим количеством годовых осадков.
Почва преимущественно черноземная Южная азгумусная сильно угольная.
На 1 января 2022 года в Кызылталском сельском округе (личный подворье населения и ТОО, КХ) насчитывается 718 голов крупного рогатого скота, в том числе 234 голов маточного поголовья, 4154 голов мелкого рогатого скота, 121 голов лошадей. В том числе:
Поголовье скота в ТОО, крестьянских и фермерских хозяйствах Қызылталского сельского округа: крупного рогатого скота 1515 голов, мелкого рогатого скота 6488 голов, лошадей 116 голов
Пастбищная площадь ТОО, крестьянских и фермерских хозяйств составляет 64382,0 га.
Всего по Қызылталскому сельскому округу имеется 64382,0 га пастбищных угодий для обеспечения сельскохозяйственных животных. В пределах населенного пункта имеется 4080,0 га пастбищ.
В Қызылталском сельском округе не установлены сервитуты для выгона скота.
Сложившуюся потребность в пастбищных угодьях необходимо восполнить за счет выкупа земель для государственных нужд.
Норма нагрузки на голову КРС 0,8*6 га/голов, мелкий рогатый скот - 0,1*6 га/голов, лошади-1 * 6 га / голов, верблюды-1 * 6 га / голов
Потребность:
Для КРС -718 голов*0,8 * 6 га / голов=3446.4 га
МРС- 4154*0,1*6 га=2492.4 га
Для лошади -121*1*6 га / голов=726 га
3446.4 +2492.4 +726 = 6664.8 га
Пастбищ в Қызылталском сельском округе
управления и их эксплуатации
К плану на 2022-2023 годы
Приложение 1
Схема (карта)расположения пастбищ на территории Қызылталского сельского округа
Собственники земельных участков на территории Кызылталского сельского округа Список
№ 1 таблица
Наименование землепользователей земельных участков
Площадь пастбищ, (га)
Наличие скота по видам, (голов)
Норма потребности в пастбищах 1 гол, (га)
Потребность пастбищ, (га)
Избыточные пастбища, (га)
КРС
МРС
Лошад ь
КРС
МРС
Лош адь
КРС
МРС
Лошадь
Итого (га)
1
Шохаева Орынкул Кораласбаевна
2274 га
--

Қызылтал ауылдық округі аумағының жалпы көлемі 181528,0 гектар, оның ішінде егістік – 1596,0 га, жайылым жерлері – 92214,0 га.
Жер санаттары бойынша:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 65531,0 гектар;
елді мекендердің жері-4312,0 гектар;
өнеркәсіп, көлік, байланыс, ғарыш қызметі, қорғаныс, ұлттық қауіпсіздік мұқтажына арналған және ауыл шаруашылығына арналмаған өзге де жер-732,8 гектар;
қордағы жерлер-40286,0 гектар.
Табиғи жағдайлар бойынша Қызылтал ауылдық округінің аумағы дала аймағының шегінде және агроклиматтық көрсеткіштер бойынша екі агроклиматтық ауданда: шамалы құрғақшылық орташа жылы (орталық және оңтүстік бөлігі) және құрғақ қалыпты жылы (солтүстік бөлігі), олар континенттіліктің барлық ерекшеліктерімен сипатталады: қатал ұзақ қыста, қысқа қалыпты ыстық жазда, қыстың және жаз температураларының күрт қарама-қайшылықтарымен, жылдық жауын-шашынның аз мөлшерімен сипатталады.
Топырақ негізінен қара топырақ Оңтүстік азгумусты ауыр көмірлі.
2022 жылдың 1 қаңтарынан Қызылтал ауылдық округінде (халықтың жеке ауласы және ЖШС, ШҚ) ірі қара 718 бас, оның ішінде 234 бас аналық мал, 4154 бас ұсақ мал, 121 бас жылқы бар. Оның ішінде:
Қызылтал ауылдық округінің ЖШС, шаруа және фермерлік қожалықтарындағы мал басы: ірі қара 1515 бас, ұсақ қара 6488 бас, жылқы 116 бас
ЖШС, шаруа және фермер қожалықтарының жайылым алаңы 64382,0 гектарды құрайды.
Қызылтал ауылдық округі бойынша ауыл шаруашылығы малдарын қамтамасыз ету үшін барлығы 64382,0 гектар жайылымдық жерлер бар. Елді мекен шегінде 4080,0 гектар жайылым бар.
Қызылтал ауылдық округінде мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.
Жайылымдық жерлердің қалыптасқан қажеттілігін Мемлекет мұқтажы үшін жерлерді сатып алу есебінен толықтыру қажет.
ІҚМ басына жүктеме нормасы 0,8*6 га/бас, Ұсақ мал- 0,1*6 га/бас, жылқы – 1*6 га/бас, Түйе - 1*6 га/бас
Қажеттілік:
ІҚМ үшін -718 бас*0,8*6 га/бас=3446.4 га
ҰҚМ- 4154*0,1*6 га=2492.4 га
Жылқы үшін –121*1*6 га/бас=726 га
3446.4 +2492.4 +726 = 6664.8 га
Қызылтал ауылдық округінде жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі 2022-2023 жылдарға
арналған жоспарға
1 – қосымша
Кызылтал ауылдық округінің аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Қызылтал ауылдық округі аумағындағы жер учаскелерінің меншік иелері Тізімі
№ 1 кесте
Жер учаскелерін жер пайдаланушылардың атауы
Жайылым алаңы, (га)
Түрлері бойынша малдың болуы, (бас)
Жайылымға қажеттілік нормасы 1 бас, (га)
Жайылымдардың қажеттілігі, (га)
Артық жайылымдар, (га)
ІҚМ
ҰҚМ
Жы лқы
ІҚМ
ҰҚМ
Жы лқы
ІҚМ
ҰҚМ
Жы лқы
Жи ыны (га)
1
Шохаева Орынкул Кораласбаевна
2 274 га
--

К плану на 2022-2023 годы
Приложение 2
Приемлемые схемы пастбищеоборотов
Схема удобных пастбищных оборотов для Кызылталского сельского округа
Годы
Забор 1
Забор 2
Забор 3
Забор 4
2022
весенне-летний сезон 1
Летний сезон 2
Осенний сезон 3
Отдыхающий забор
2023
Отдыхающий забор
весенне-летний сезон 1
Летний сезон 2
Осенний сезон 3
Пастбищ в Қызылталском сельском округе
управления и их эксплуатации
К плану на 2022-2023 годы
Приложение 3
Карта с указанием внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе объекты сезонной, пастбищной инфраструктуры
Пастбищ в Қызылталском сельском округе
управления и их эксплуатации
К плану на 2022-2023 годы
Приложение 4
Схема доступа пастбищных пользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, беднякам, оросительным или оросительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная в соответствии с нормами водопотребления
Среднесуточная норма водопотребления на одного сельскохозяйственного животного определяется в соответствии с пунктом 9 правил рационального использования пастбищ, утвержденных приказом заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173.
На территории Кызылталского сельского округа отсутствуют оросительные или оросительные каналы.
Пастбищ в Қызылталском сельском округе
управления и их эксплуатации
К плану на 2022-2023 годы
Приложение 5
Кызылталский сельский округ
Пастбищ в Қызылталском сельском округе
управления и их эксплуатации
К плану на 2022-2023 годы
Приложение 6
Поголовье сельскохозяйственных животных на отгонные пастбища схема размещения
В Кызылталском сельском
округе
На 2022-2023 годы
пастбищ и их использование
к плану по управлению
Приложение 7
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные направления выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Наименование сельского округа
Количество ограждений в 2022 году
Количество ограждений в 2023 году
1
2
3
4
1
2
3
4
1
Кызылтал
ВЛС
ЛС
ОЗ
ЛОС
ВЛС
ЛС
ЛОС
ОЗ
Ескерту: аббревиатуралардың толық жазылуы:
КЖМ – весенне-летний сезон;
ЖКМ – летне-осенний сезон;
ЖМ – летний сезон;
ДҚ – отдыхающий забор
Приложение 5 к решению
Мойынкумского районного
маслихата от 13 июля 2022 года
№18-3
План по управлению пастбищами и их использованию в Кызылотауском сельском округе на 2022-2023 годы
Настоящий план по управлению пастбищами и их использованию Мойынкумского района на 2022-2023 годы (далее - план) разработан в соответствии с законами Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", правилами рационального использования земель сельскохозяйственного назначения и О внесении изменений и дополнений в некоторые приказы Министра сельского хозяйства.

басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2022-2023 жылдарға
арналған жоспарға
2-қосымша
Жайылым айналымдарының қолайлы схемалары
Қызылтал ауылдық округі үшін қолайлы жайылым айналымдарының схемасы
Жылдар
Қоршау 1
Қоршау 2
Қоршау 3
Қоршау 4
2022
көктемгі-жазғы маусым 1
Жазғы маусым 2
Күзгі маусым 3
Демалушы қоршау
2023
Демалушы қоршау
көктемгі-жазғы маусым 1
Жазғы маусым 2
Күзгі маусым 3
Қызылтал ауылдық округінде
жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2022-2023 жылдарға
арналған жоспарға 3-қосымша
Жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары көрсетілген Карта, оның ішінде маусымдық, жайылымдық инфрақұрылым объектілері
Қызылтал ауылдық округінде
жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2022-2023 жылдарға
арналған жоспарға 4-қосымша
Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру арналарына, құбырлы немесе шахта құдықтарына) қол жеткізу схемасы
Бір ауыл шаруашылығы жануарына су тұтынудың орташа тәуліктік нормасы Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі №173 бұйрығымен бекітілген жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларының 9-тармағына сәйкес айқындалады.
Қызылтал ауылдық округінің аумағында суару немесе суландыру каналдары жоқ.
Қызылтал ауылдық округінде
жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2022-2023 жылдарға
арналған жоспарға 5-қосымша
Қызылтал ауылдық округі
Қызылтал ауылдық округінде
жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2022-2023 жылдарға
арналған жоспарға 6-қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Қызылтал ауылдық округінде
жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2022-2023 жылдарға
арналған жоспарға 7-қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаю мен қозғалудың маусымдық бағыттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кесте
Ауылдық округ атауы
2022 жылғы қоршаулар саны
2023 жылғы қоршаулар саны
1
2
3
4
1
2
3
4
1
Қызылтал
КЖМ
ЖМ
ДҚ
ЖКМ
КЖМ
ЖМ
ЖКМ
ДҚ
Ескерту: аббревиатуралардың толық жазылуы:
КЖМ – көктемгі-жазғы маусым;
ЖКМ – жазғы-күзгі маусым;
ЖМ – жазғы маусым;
ДҚ – демалушы қоршау
Мойынқұм аудандық
мәслихатының
2022 жылғы 13 шілдедегі №18-3
шешіміне 5 қосымша
Қызылотау ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2022-2023 жылдарға арналған жоспар
Осы Мойынқұм ауданының жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2022-2023 жылдарға арналған жоспар (бұдан әрі - жоспар) Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңдарына, ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлерді ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту және Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министірінің кейбір бұйрықтарына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы.

Приказ министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 17 января 2020 года №7 (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 20 января 2020 года №19893) разработан в соответствии с приказом министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 15 мая 2015 года № 11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения деградации пастбищ.
План содержит:
1) схема (карта) расположения пастбищ на территории Кызылотауского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов (приложение 1);
2) приемлемые схемы пастбищеоборотов (приложение 2);
3) карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе объектов сезонной, пастбищной инфраструктуры (приложение 3););
4) схема доступа пастбищных пользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, беднякам, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная в соответствии с нормами водопотребления (приложение 4););
5) схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, не имеющих пастбищ, и перевода их на предоставляемые пастбища (приложение 5);
6) Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных, не обеспеченных пастбищами, на отгонных пастбищах физическими и (или)юридическими лицами, расположенными в поселке, селе, сельском округе (приложение 6);
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные направления выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных (приложение 7).
План принят с указанием сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных, их владельцев - и (или) иных данных, представленных юридическими лицами, данные о численности стадов, Отар, стадов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведения о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, сведения об особенностях выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведения о государственных органов, физических и (или) юридических лиц.
По административно-территориальному делению в Кызылотауском сельском округе имеется 1 сельский населенный пункт.

Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2020 жылдың 17 қаңтардағы №7 бұйрығы (Қазақстан Ресмпубликасының Әділет министірлігінде 2020 жылғы 20 қаңтарда №19893 болып тіркелді) Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 бұйрығы (Қазақстан Республикасының Әділет министірлігінде 2015 жылы 15 мамырда № 11064 тіркелді) сәйкес әзірленген.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, азыққа қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозуын болдырмау мақсатында қабылданады.
Жоспар құрамында:
1) Құқық белгілейтін құжаттар негізінде Қызылотау ауылдық округі аумағында жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде жайылымдардың орналасу схемасы (картасы) (1 қосымша);
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемалары (2-қосымша);
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық, жайылымдық инфрақұрылым объектілерінің сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары белгіленген карта (3-қосымша);
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру арналарына, құбырлы немесе шахта құдықтарына) қол жеткізу схемасы (4-қосымша);
5) жайылымдары жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы (5-қосымша);
6) кент, ауыл, ауылдық округте орналасқан жеке және (немесе) заңды тұлғалардың жайылымдармен қамтамасыз етілмеген ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарда орналастыру схемасы (6-қосымша);
7) Ауыл шаруашылығы жануарларын жаю мен жүріп-тұрудың маусымдық бағыттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кесте (7 қосымша).
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық тексерудің жай-күйі туралы мәліметтерді, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтерді, ауыл шаруашылығы жануарларының мал басының саны туралы деректерді, олардың иелерін көрсете отырып қабылданды - және (немесе) заңды тұлғалар ұсынған өзге де деректер туралы мәліметтерді, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық-жас топтары бойынша қалыптастырылған табындардың, отарлардың, табындардың саны туралы деректерді, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтерді, мәдени және аридті жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері туралы мәліметтерді, малды айдауға арналған сервитуттар туралы мәліметтерді және мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген.
Әкімшілік-аумақтық бөлініс бойынша Қызылотау ауылдық округінде 1 ауылдық елді мекен бар.

Общая площадь территории кызылотауского сельского округа составляет 107548,0 га, в том числе пастбищных угодий-54388,0 га
По категориям земель:
земли сельскохозяйственного назначения - 24998,0 гектаров;
земли населенных пунктов-2272,0 га гектар;
прочие земли для нужд промышленности, транспорта, связи, космической деятельности, обороны, национальной безопасности и несельскохозяйственного назначения - *
земли запаса - 37598,0 гектар.
По природным условиям территория Кызылотауского сельского округа находится в пределах степной зоны и по агроклиматическим показателям в двух агроклиматических округах умеренная засуха умеренно теплая (Центральная и южная часть) и сухая умеренная теплая (северная часть), которые характеризуются всеми особенностями континентальности: суровой продолжительной зимой, коротким умеренно жарким летом, резкими контрастами зимних и летних температур, характеризуется небольшим количеством годовых осадков. Почвы песчаные, супесчаные, такырские и такырские на севере, песчаные в центральной части.
С 1 января 2022 года в Кызылотауском сельском округе (личный подворье населения ). КРС-910 голов, в том числе маточного поголовья - 208 голов, МРС – 2457 голов, верблюдов-14 голов, лошадей-181 голов. Пастбища-2161,0 га
Поголовье скота в крестьянских и фермерских хозяйствах кызылотауского сельского округа: крупный рогатый скот-659 голов, мелкий рогатый скот-4720 голов, 23 головы лошадей.
Площадь пастбищ крестьянских и фермерских хозяйств составляет 24998,0 га.
Всего по Кызылотаускому сельскому округу имеется 24998 га пастбищных угодий для обеспечения сельскохозяйственных животных. В пределах населенного пункта имеется 2161,0 га пастбищ.
В кызылотауском сельском округе не установлены сервитуты для выгона скота.
Сложившуюся потребность в пастбищных угодьях необходимо восполнить за счет выкупа земель для государственных нужд.
Норма нагрузки на голову КРС-при 0,8*6 га / голов., Мелкий рогатый скот - 0,1*6 га / гол., лошадей -6 га / гол. Верблюд-6 га голов
Потребность:
Для КРС-910 голов. *0,8 * 6 га / гол.= 4368 га
для мелкого рогатого скота - 2457 голов. * 0,1 * 6 га / гол.= 1474,2 га
для лошадей - 204 головы. * 6 га / голов.= 1224 га. 4368+1474,2+1224=7066,2
Сложившуюся потребность пастбищных угодий в объеме 7066,
Приложение 1
к плану по управлению
пастбищ и их использование
в Кызылотауском сельском
округе на 2022-2023 годы
Схема (карта)расположения пастбищ на территории Кызылотауского сельского округа
Сведения по выделению пастбищ для размещения маточного (дойного) поголовья КРС в разрезе населенных пунктов по Кызылотаускому сельскому округу
Населенный пункт
Площадь пастбищ, (га)
Наличие дойных коров (голов)
Норма потребности в пастбищах 1 гол, (га)
Потребность пастбищ (га)
Необеспеченные пастбищами (га)
Обеспеченность потребности, %
Преимущество, (га)
1
Кызылотау

Қызылотау ауылдық округі аумағының жалпы көлемі 107548,0 гектар, оның ішінде жайылым жерлері жалпы көлемі – 54388,0 га
Жер санаттары бойынша:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 24998,0 гектар;
елді мекендердің жері- 2272,0 гектар;
қордағы жерлер- 37598,0 гектар.
Табиғи жағдайлар бойынша Қызылотау ауылдық округінің аумағы дала аймағының шегінде және агроклиматтық көрсеткіштер бойынша екі агроклиматтық округте шамалы құрғақшылық орташа жылы (орталық және оңтүстік бөлігі) және құрғақ қалыпты жылы (солтүстік бөлігі), олар континенттіліктің барлық ерекшеліктерімен сипатталады: қатал ұзақ қыста, қысқа қалыпты ыстық жазда, қыстың және жаз температураларының күрт қарама-қайшылықтарымен, жылдық жауын-шашынның аз мөлшерімен сипатталады. Топырағы солтүстігінде құмақ, құмайтты, тақыр және тақыр тәрізді топырақ, орталық бөлігінде құмақ.
2022 жылдың 1 қаңтарынан Қызылотау ауылдық округінде (халықтың жеке ауласы). Ірі қара 910 бас, оның ішінде 208 бас аналық мал, 2457 бас ұсақ мал, Түйе - 14 бас, жылқы – 181 бас. Жайылым жері - 2161,0 га
Қызылотау ауылдық округінің шаруа және фермерлік қожалықтарындағы мал басы: Ірі қара-659 бас, ұсақ мал - 4720 бас, 23 бас жылқы.
Шаруа және фермер қожалықтарының жайылым алаңы 24998,0 гектарды құрайды.
Қызылотау ауылдық округі бойынша ауыл шаруашылығы малдарын қамтамасыз ету үшін барлығы 24998 гектар жайылымдық жерлер бар. Елді мекен шегінде 2161,0 гектар жайылым бар.
Қызылотау ауылдық округінде мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.
Жайылымдық жерлердің қалыптасқан қажеттілігін Мемлекет мұқтажы үшін жерлерді сатып алу есебінен толықтыру қажет.
ІҚМ басына жүктеме нормасы-0,8*6 га / бас болғанда, Ұсақ мал – 0,1*6 га / бас, жылқы –6 га/ бас. Түйе - 6/га бас
Қажеттілік:
ІҚМ үшін - 910 бас. * 0,8*6 га/бас.= 4368 га
ұсақ мал үшін - 2457 бас. * 0,1*6 га/бас.= 1474,2 га
жылқы үшін - 204 бас. * 6 га / бас.= 1224 га.
4368+1474,2+1224=7066,2
Жайылым алқаптарының қалыптасқан қажеттілігін 7066,2 га көлемінде
Қызылотау ауылдық округінде
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
2022-2023 жылдарға арналған
жоспарға 1-қосымша
Қызылотау ауылдық округінің аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Қызылотау ауылдық округі бойынша елді мекендер бөлінісіде ІҚМ аналық (сауын) мал басын орналастыру үшін жайылымдарды бөлу жөніндегі мәліметтер
Елді мекені
Жайылымдар алаңы, (га)
Сауын сиырлардың болуы (бас)
Жайылымға қажеттілік нормасы 1бас, (га)
Жайылымдардың қажеттілігі (га)
Жайылымдармен қамтамасыз етілмеген (га)
Қажеттіліктің қамтамасыз етілуі, %
Артықшылық, (га)
1
Қызылотау

Жеребята до 1,5 лет
50
40
30
Жеребята до 7 месяцев
10
8
-
Приложение 5
к плану по управлению
пастбищ и их использование
В Кызылотауском сельском
округе на 2022-2023 годы
Село Кушаман-2272 гектара
Приложение 6
к плану по управлению
пастбищ и их использование
в Кызылотауском сельском
округе на 2022-2023 годы
Поголовье сельскохозяйственных животных на отгонные пастбища схема размещения
Приложение 7
к плану по управлению
пастбищ и их использование
В Кызылотауском сельском
округе На 2022-2023 годы
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные направления выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Наименование
сельских округов
Количество ограждений в 2022 году
Количество ограждений в 2023 году
1
2
3
4
1
2
3
4
1
Кызылотауский
ВЛС
ЛС
ОЗ
ЛОС
ВЛС
ЛС
ЛОС
ОЗ
Примечание: расшифровка аббревиатур:
ВЛС – весенне-летний сезон;
ЛОС – летне-осенний сезон;
ЛС – летний сезон;
ОЗ – отдыхающий загон.
Приложение 6 к решению
Мойынкумского районного
маслихата от 13 июля 2022 года
№18-3
План по управлению пастбищами и их использованию в Жамбылском сельском округе на 2022-2023 годы
Настоящий план по управлению пастбищами и их использованию в селе Жамбыл на 2022-2023 годы (далее - план) разработан в соответствии с законами Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", правилами рационального использования земель сельскохозяйственного назначения и О внесении изменений и дополнений в некоторые приказы Министра сельского хозяйства.
Приказ министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 17 января 2020 года №7 (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 20 января 2020 года №19893) разработан в соответствии с приказом министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 15 мая 2015 года № 11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения деградации пастбищ.
План содержит:
1) схема (карта) расположения пастбищ на территории Жамбылского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов (приложение 1);
2) приемлемые схемы пастбищеоборотов (приложение 2);
3) карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе объектов сезонной, пастбищной инфраструктуры (приложение 3););

1,5 жасқа дейінгі құлындар
50
40
30
7 айға дейінгі құлындар
10
8
-
Қызылотау ауылдық округінде
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
2022-2023 жылдарға арналған
жоспарға
5-қосымша
Күшаман ауылы-2272 гектар
Қызылотау ауылдық округінде
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
2022-2023 жылдарға арналған
жоспарға
6-қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Қызылотау ауылдық округінде
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
2022-2023 жылдарға арналған
жоспарға
7-қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаю мен қозғалудың маусымдық бағыттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кесте
Ауылдық округ атауы
2022 жылғы қоршаулар саны
2023 жылғы қоршаулар саны
1
2
3
4
1
2
3
4
1
Қызылотау ауылдық округі
КЖМ
ЖМ
ДҚ
ЖКМ
КЖМ
ЖМ
ЖКМ
ДҚ
Ескерту: аббревиатуралардың толық жазылуы:
КЖМ – көктемгі-жазғы маусым;
ЖКМ – жазғы-күзгі маусым;
ЖМ – жазғы маусым;
ДҚ – демалушы қоршау
Мойынқұм аудандық
мәслихатының
2022 жылғы 13 шілдедегі №18-3
шешіміне 6 қосымша
Жамбыл ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2022-2023 жылдарға арналған жоспар
Осы Жамбыл ауылында жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2022-2023 жылдарға арналған жоспар (бұдан әрі - жоспар) Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңдарына, ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлерді ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту және Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министірінің кейбір бұйрықтарына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы.
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2020 жылдың 17 қаңтардағы №7 бұйрығы (Қазақстан Ресмпубликасының Әділет министірлігінде 2020 жылғы 20 қаңтарда №19893 болып тіркелді) Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 бұйрығы (Қазақстан Республикасының Әділет министірлігінде 2015 жылы 15 мамырда № 11064 тіркелді) сәйкес әзірленген.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, азыққа қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозуын болдырмау мақсатында қабылданады.
Жоспар құрамында:
1) Құқық белгілейтін құжаттар негізінде Жамбыл ауылдық округі аумағында жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде жайылымдардың орналасу схемасы (картасы) (1 қосымша);
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемалары (2-қосымша);
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық, жайылымдық инфрақұрылым объектілерінің сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары белгіленген карта (3-қосымша);

На 2022-2023 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Жамбылского сельского округа
Сведения по выделению пастбищ для размещения маточного (дойного) поголовья КРС в разрезе населенных пунктов по Жамбылскому сельскому округу
Населенный пункт
Площадь пастбищ, (га)
Наличие дойных коров (голов)
Норма потребности в пастбищах 1 гол, (га)
Потребность пастбищ (га)
Необеспеченные пастбищами (га)
Обеспеченность потребности, %
Преимущество, (га)
1
Жамбыл

2022-2023 жылдарға арналған
жоспарға
1-қосымша
Жамбыл ауылдық округінің аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Жамбыл ауылдық округі бойынша елді мекендер бөлінісіде ІҚМ аналық (сауын) мал басын орналастыру үшін жайылымдарды бөлу жөніндегі мәліметтер
Елді мекені
Жайылымдар алаңы, (га)
Сауын сиырлардың болуы (бас)
Жайылымға қажеттілік нормасы 1бас, (га)
Жайылымдардың қажеттілігі (га)
Жайылымдармен қамтамасыз етілмеген (га)
Қажеттіліктің қамтамасыз етілуі, %
Артықшылық, (га)
1
Жамбыл

482
6
6
6
6
Приложение 2
к плану по управлению
пастбищ и их использование
В Жамбылском сельском округе
На 2022-2023 годы
Приемлемые схемы пастбищеоборотов
Схема удобных пастбищеоборотов для Жамбылского сельского округа
Годы
Забор 1
Забор 2
Забор3
Забор 4
2022
весенне-летний сезон 1
Летний сезон 2
Осенний сезон 3
отдыхающий
забор
2023
Отдыхающий забор
весенне-летний сезон 1
Летний сезон 2
Осенний сезон 3
Приложение 3
к плану по управлению
пастбищ и их использование
В Жамбылском сельском округе
на 2022-2023 годы
Карта с указанием внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе объекты сезонной, пастбищной инфраструктуры
Приложение 4
к плану по управлению
пастбищ и их использование
В Жамбылском сельском округе
на 2022-2023 годы
Схема доступа пастбищных пользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, беднякам, оросительным или оросительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная в соответствии с нормами водопотребления
Среднесуточная норма водопотребления на одного сельскохозяйственного животного определяется в соответствии с пунктом 9 правил рационального использования пастбищ, утвержденных приказом заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года №173.
На территории Жамбылского сельского округа имеются оросительные или оросительные каналы.
Приложение 5 к плану по
управлению пастбищ и их
использование в Жамбылском

482
6
6
6
6
Жамбыл ауылдық округінде
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
2022-2023 жылдарға арналған
жоспарға
2-қосымша
Жайылым айналымдарының қолайлы схемалары
Жамбыл ауылдық округі үшін қолайлы жайылым айналымдарының схемасы
Жылдар
Қоршау 1
Қоршау 2
Қоршау 3
Қоршау 4
2022
көктемгі-жазғымаусым1
Жазғы маусым 2
Күзгі маусым 3
Демалушы қоршау
2023
Демалушы қоршау
көктемгі-жазғымаусым1
Жазғы маусым 2
Күзгі маусым 3
Жамбыл ауылдық округінде
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
2022-2023 жылдарға арналған
жоспарға
3-қосымша
Жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары көрсетілген Карта, оның ішінде маусымдық, жайылымдық инфрақұрылым объектілері
Жамбыл ауылдық округінде
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
2022-2023 жылдарға арналған
жоспарға
4-қосымша
Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру арналарына, құбырлы немесе шахта құдықтарына) қол жеткізу схемасы
Бір ауыл шаруашылығы жануарына су тұтынудың орташа тәуліктік нормасы Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 173 бұйрығымен бекітілген жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларының 9-тармағына сәйкес айқындалады.
Жамбыл ауылдық округінің аумағында суару немесе суландыру каналдары бар.
Жамбыл ауылдық округінде
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі

сельском округе на 2022-2023
годы
Жамбылский сельский округ-176 085 га
Приложение 6
к плану по управлению
пастбищ и их использование
В Жамбылском сельском округе
на 2022-2023 годы
Поголовье сельскохозяйственных животных на отгонные пастбища схема размещения
Приложение 7
к плану по управлению
пастбищ и их использование
В Жамбылском сельском округе
на 2022-2023 годы
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные направления выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Наименование сельского округа
Количество ограждений в 2022 году
Количество ограждений в 2023 году
1
2
3
4
1
2
3
4
1
Жамбылский сельский округ
КЖМ
ЖМ
ДҚ
ЖКМ
КЖМ
ЖМ
ЖКМ
ДҚ
Примечание: расшифровка аббревиатур:
КЖМ-весенне-летний сезон;
ПКМ-летне-осенний сезон;
ПТ-летний сезон;
БД - отдыхающий забо
Приложение 7 к решению
Мойынкумского районного
маслихата от 13 июля 2022 года
№18-3
План по управлению пастбищами и их использованию в Мойынкумском сельском округе на 2022-2023 годы
План управления и использования пастбищ в Мойнкумском районе на 2022-2023 годы (далее - план) составлен в соответствии с Законом Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан ". ", 20 февраля 2017 года "О пастбищах", Приказ Заместителя Премьер-Министра - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрирован в Государственной Реестр нормативных правовых актов № 15090), Разработан в соответствии с Приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Государственном реестре нормативных законодательные акты № 11064).
План принят в целях обеспечения рационального использования пастбищ, обеспечения стабильного снабжения кормами и предотвращения ухудшения состояния пастбищ.
План включает в себя:
1) Схема (карта) расположения пастбищ на территории Мойнкумского сельского округа на основании правоустанавливающих документов по категориям земель, землевладельцам и землепользователям (приложение 1);
2) приемлемые схемы пастбищеоборотов (приложение 2);
3) карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе объектов сезонной, пастбищной инфраструктуры (приложение 3););
4) схема доступа пастбищных пользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, беднякам, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная в соответствии с нормами водопотребления (приложение 4););

2022-2023 жылдарға арналған
жоспарға
5-қосымша
Жамбыл ауылдық округі – 176 085 га
Жамбыл ауылдық округінде жайылымдарды
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
2022-2023 жылдарға арналған
жоспарға
6-қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Жамбыл ауылдық округінде жайылымдарды
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
2022-2023 жылдарға арналған
жоспарға
7-қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаю мен қозғалудың маусымдық бағыттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кесте
Ауылдық округ атауы
2022 жылғы қоршаулар саны
2023 жылғы қоршаулар саны
1
2
3
4
1
2
3
4
1
Жамбылауылдық округі
КЖМ
ЖМ
ДҚ
ЖКМ
КЖМ
ЖМ
ЖКМ
ДҚ
Ескерту: аббревиатуралардың толық жазылуы:
КЖМ –көктемгі-жазғы маусым;
ЖКМ – жазғы-күзгі маусым;
ЖМ – жазғы маусым;
ДҚ – демалушы қоршау
Мойынқұм аудандық
мәслихатының
2022 жылғы 13 шілдедегі №18-3
шешіміне 7 қосымша
Мойынқұм ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2022-2023 жылдарға арналған жоспар
Осы Мойынқұм ауданында жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2022-2023 жылдарға арналған жоспар (бұданәрі - жоспар) Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңдарына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Орынбасары-Қазақстан Республикасының Ауылшаруашылығы министрінің 2017 жылдың 24 сәуірдегі № 173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативті құқықтық актілеоді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15090 болып тіркелген), Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрінің 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайлымдардың жалпы алаңына жүктеменің рұқсат етілген шекті нормасын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11064 болып тіркелген) сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, азыққа қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозуын болдырмау мақсатында қабылданады.
Жоспар құрамында:
1) Құқық белгілейтін құжаттар негізінде Мойынқұм ауылдық округі аумағында жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде жайылымдардың орналасу схемасы (картасы) (1 қосымша);
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемалары (2-қосымша);
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық, жайылымдық инфрақұрылым объектілерінің сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары белгіленген карта (3-қосымша);
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру арналарына, құбырлы немесе шахта құдықтарына) қол жеткізу схемасы (4-қосымша);

5) схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, не имеющих пастбищ, и перевода их на предоставляемые пастбища (приложение 5);
6) Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных, не обеспеченных пастбищами, на отгонных пастбищах физическими и (или)юридическими лицами, расположенными в поселке, селе, сельском округе (приложение 6);
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные направления выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных (приложение 7).
План принят с указанием сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных, их владельцев - и (или) иных данных, представленных юридическими лицами, данные о численности стадов, Отар, стадов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведения о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, сведения об особенностях выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведения о государственных органов, физических и (или) юридических лиц.
По административно-территориальному делению Мойынкумский сельский округ имеет 1 сельский населенный пункт.
Общая площадь территории Мойынкумского сельского округа составляет 183 380,0 га, в том числе пашни – 552,0 га, пастбищных угодий – 114 567,0 га.
По категориям земель:
земли сельскохозяйственного назначения - 47 103,0 гектар;
земли населенных пунктов-6 541,0 гектар;
промышленность, водные ресурсы, земли запаса-12 003,0 гектар;
земли орианского фонда - 117 733,0 га.
По природным условиям территория Мойынкумского сельского округа находится в пределах степной зоны и по агроклиматическим показателям в двух агроклиматических районах: умеренно-теплая засуха (Центральная и южная часть) и умеренно-сухая (северная часть), которые характеризуются всеми особенностями континентальности: суровой продолжительной зимой, коротким умеренно жарким летом, резкими контрастами зимних и летних температур, характеризуется небольшим количеством годовых осадков.
На 1 марта 2022 года в Мойынкумском сельском округе (личный подворье населения и ТОО, КХ) насчитывается 10749 голов крупного рогатого скота, в том числе 2740 голов маточного поголовья, 28 736 голов мелкого рогатого скота, 1 882 головы лошадей, 131 голова верблюдов.
Площадь пастбищ земель населенных пунктов составляет 5 399 гектаров.

5) жайылымдары жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы (5-қосымша);
6) кент, ауыл, ауылдық округте орналасқан жеке және (немесе) заңды тұлғалардың жайылымдармен қамтамасыз етілмеген ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарда орналастыру схемасы (6-қосымша);
7) Ауыл шаруашылығы жануарларын жаю мен жүріп-тұрудың маусымдық бағыттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кесте (7 қосымша).
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық тексерудің жай-күйі туралы мәліметтерді, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтерді, ауыл шаруашылығы жануарларының мал басының саны туралы деректерді, олардың иелерін көрсете отырып қабылданды - және (немесе) заңды тұлғалар ұсынған өзге де деректер туралы мәліметтерді, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық-жас топтары бойынша қалыптастырылған табындардың, отарлардың, табындардың саны туралы деректерді, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтерді, мәдени және аридті жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері туралы мәліметтерді, малды айдауға арналған сервитуттар туралы мәліметтерді және мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген.
Әкімшілік-аумақтық бөлініс бойынша Мойынқұм ауылдық округінде 1 ауылдық елді мекен бар.
Мойынқұм ауылдық округі аумағының жалпы көлемі 183 380,0 гектар, оның ішінде егістік – 552,0 га, жайылым жерлері – 114 567,0 га.
Жер санаттары бойынша:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 47 103,0 гектар;
елді мекендердің жері- 6 541,0 гектар;
өнеркәсіп, бөгде, су қоры, босалқы жері-12 003,0 гектар;
орман қорының жерлер- 117 733,0 гектар.
Табиғи жағдайлар бойынша Мойынқұм ауылдық округінің аумағы дала аймағының шегінде және агроклиматтық көрсеткіштер бойынша екі агроклиматтық ауданда: шамалы құрғақшылық орташа жылы (орталық және оңтүстік бөлігі) және құрғақ қалыпты жылы (солтүстік бөлігі), олар континенттіліктің барлық ерекшеліктерімен сипатталады: қатал ұзақ қыста, қысқа қалыпты ыстық жазда, қыстың және жаз температураларының күрт қарама-қайшылықтарымен, жылдық жауын-шашынның аз мөлшерімен сипатталады.
2022 жылдың 1 наурызына Мойынқұм ауылдық округінде (халықтың жеке ауласы және ЖШС, ШҚ) ірі қара 10749 бас, оның ішінде 2740 бас аналық мал, 28 736 бас ұсақ мал, 1 882 бас жылқы, 131 бас түйе бар.
Елді мекен жерлерінің жайылым көлемі 5 399 гектарды құрайды.

Поголовье скота в ТОО, крестьянских и фермерских хозяйствах Мойынкумского сельского округа: КРС-9 619 голов, МРС-23 012 голов, лошадей-1 667 голов, верблюдов-110 голов.
Пастбищная площадь ТОО, крестьянских и фермерских хозяйств составляет 42 574,0 га
Всего по мойынкумскому сельскому округу имеется 47 973,0 га пастбищных угодий для обеспечения сельскохозяйственных животных.
На основании вышеизложенного, в соответствии со статьи 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" по содержанию маточного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных для нужд местного населения (с. Мойынкум) на территории округа освоены пастбищные угодья на площади 5399 га.
По мойынкумскому сельскому округу (личный подворье населения)
Для КРС -10749 голов*0,8 * 6га / голов=51595,2
мелкий рогатый скот-28736 голов*0,1 * 6ГА / голов=17241,6 га
Лошадь-1882гб*1 * 6ГА / голова=11292.0 га
Верблюд-131бас*1 * 6га / голова=786.0 га
По крестьянским хозяйствам Мойынкумского сельского округа
Для КРС-9619бас*0,8 * 6ГА / голов=46171,2. 0 га
мелкозернистый-23012гб*0,1 * 6 га / голов=13807,2 га
Лошадей-1667гб*1 * 6га / голов=10002,0 га
Верблюд-110гб*1 * 6ГА / голов=660.0 га
Пастбища в Мойынкумском сельском округе
управление и их использование
План на 2022-2023 годы
Приложение 1
Схема расположения пастбищ (карта) на территории Мойнкумского сельского округа по категориям земель, землевладельцам и землепользователям на основании правоустанавливающих документов
Собственники земельных участков на территории Мойынкумского сельского округа список
№ 1 приложение
Наименование землепользователей земельных участков
Площадь пастбищ, (га)
Наличие скота по видам, (голов)
Норма потребности в пастбищах 1 голов, (га)
Потребность пастбищ, (га)
Избыточны е пастбища, (га)
КРС
ОПМ
Лошадь
Верблюд
КРС
ОПМ
Лошадь
Верблюд
КРС
ОПМ
Лошадь
Верблюд
Общая (га)
1
Сагимбаев Сиязбай
86

Мойынқұм ауылдық округінің ЖШС, шаруа және фермерлік қожалықтарындағы мал басы: ірі қара 9 619 бас, ұсақ мал 23 012 бас, 1 667 бас жылқы, 110 бас түйе бар.
ЖШС, шаруа және фермер қожалықтарының жайылым алаңы 42 574,0 гектарды құрайды.
Мойынқұм ауылдық округі бойынша ауылшаруашылығы малдарын қамтамасыз ету үшін барлығы 47 973,0 гектар жайылымдық жерлер бар.
Жоғарыда баяндалғанның негізінде, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 15 бабына сәйкес жергілікті халықтың мұқтаждығы үшін (Мойынқұм ауылы) ауылшаруашылығы жануарларының аналық (сауын) мал басын ұстау бойынша 5399 га көлемінде, округ аумағында мал ұстауға және оны бағуға жайылым жер жетткілікті.
Мойынқұм ауылдық округінде (халықтың жеке ауласы) бойынша
МІҚ үшін -10749 бас*0,8*6га/бас=51595,2
ұсақ мал-28736бас*0,1*6га/бас=17241,6га
Жылқы-1882бас*1*6га/бас=11292.0га
Түйе-131бас*1*6га/бас=786.0га
Мойынқұм ауылдық округінде шаруа қожалықтар бойынша
МІҚ үшін-9619бас*0,8*6га/бас=46171, 2.0 га
ұсақмалүшін-23012бас*0,1*6 га/бас=13807,2га
Жылқы-1667бас*1*6га/бас=10002,0га
Түйе-110бас*1*6га/бас=660.0га
МІҚ басына жүктеме нормасы 0,8*6га/бас, Ұсақ мал-01,-6га/бас, жылқы-1*6га/бас,Түйе-1*6га/бас
Мойынқұм ауылдық округінде жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
2022-2023 жылдарға арналған
жоспарға
1-қосымша
Мойынқұм ауылдық округінің аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы) жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде құқық белгілейтін құжаттар негізінде
Мойынқұм ауылдық округі аумағындағы жер учаскелерінің меншік иелері тізімі
№ 1 кесте
Жер учаскелерін жер пайдаланушылардың атауы
Жайылым алаңы, (га)
Түрлері бойынша малдың болуы, (бас)
Жайылымға қажеттілік нормасы 1
бас, (га)
Жайылымдардың қажеттілігі, (га)
Артық жайылымдар, (га)
І Қ М
Ұ Қ М
Жы лқы
Тү йе
І Қ М
Ұ Қ М
Жы лқы
Тү йе
І Қ М
Ұ Қ М
Жы лқы
Т ү й е
Жи ыны (га)
1
Сагимбаев Сиязбай
86

Примечание: недостающее количество пастбищных угодий для дойных коров 6611 га обеспечивается за счет выкупа для государственных нужд в соответствии с подпунктом 4-1) пункта 2 статьи 84 Земельного кодекса.
Пастбища Мойынкумского сельского округа
управления и их эксплуатации
к плану на 2022-2023 годы
Приложение 2
Приемлемые схемы пастбищеоборотов
Схема удобных пастбищеоборотов для Мойынкумского сельского округа
Годы
Забор 1
Забор 2
Забор 3
Забор 4
2022
весенне-летний сезон1
Летний сезон 2
Осенний сезон 3
отдыхающий
забор
2023
отдыхающий
забор
весенне-летний сезон1
Летний сезон 2
Осенний сезон 3
Пастбища Мойынкумского сельского округа
управления и их эксплуатации
К плану на 2022-2023 годы
Приложение 3
Карта с указанием внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе объекты сезонной, пастбищной инфраструктуры
Пастбища Мойынкумского сельского округа
управления и их эксплуатации
К плану на 2022-2023 годы
Приложение 4
Составлено в соответствии с нормами водопотребления пастбищных пользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, апантам, водопоям или оросительных каналов, трубчатых или шахтных колодцев) схема доставки

Ескертпе: сауын сиырларға арналған жайылымдық жерлердің жетіспейтін саны 6611 га жер кодексінің 84-бабы 2-тармағының 4-1) тармақшасына сәйкес мемлекет мұқтажы үшін сатып алу есебінен қамтамасыз етіледі.
Мойынқұм ауылдық округінде
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
2022-2023 жылдарға арналған
жоспарға
2-қосымша
Жайылым айналымдарының қолайлы схемалары
Мойынқұм ауылдық округі үшін қолайлы жайылым айналымдарының схемасы
Жылдар
Қоршау 1
Қоршау 2
Қоршау 3
Қоршау 4
2022
көктемгі-жазғымаусым1
Жазғы маусым 2
Күзгі маусым 3
Демалушы қоршау
2023
демалушы
қоршау
көктемгі-жазғымаусым1
Жазғы маусым 2
Күзгі маусым 3
Мойынқұм ауылдық округінде
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
2022-2023 жылдарға арналған
жоспарға
3-қосымша
Жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары көрсетілген Карта, оның ішінде маусымдық, жайылымдық инфрақұрылым объектілері
Мойынқұм ауылдық
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
2022-2023 жылдарға арналған
жоспарға
4-қосымша
Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру арналарына, құбырлы немесе шахта құдықтарына) қол жеткізу схемасы

Общая площадь территории по Кылышбайского сельского округа 341751,17 гектар, из них пастбищные земли – 194910,171 гектар.
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения -52660,3237 гектар;
земли населенных пунктов –2040,00 гектар;
земли промышленности, транспорта, связи, для нужд космической деятельности, обороны, национальной безопасности и иного несельскохозяйственного назначения – 3956 гектар; земли запаса- 106364гектар.
По природным условиям территория Кылышбайского сельского округа находится в пределах степной зоны и по агроклиматическим показателям в двух агроклиматических районах: незначительно засушливом умеренно теплом (центральная и южная часть) и засушливом умеренно теплом (северная часть), которые характеризуются всеми чертами континентальности: суровой продолжительной зимой, коротким умеренно жарким летом, резкими контрастами температур зимы и лета, малым количеством годовых осадков.
Почвы в основном черноземы южные малогумусные тяжелосуглинистые.
На 1 января 2022 года в Кылышбайском сельском округе насчитывается (личное подворье населения) крупного рогатого скота 1432 голов, из них маточное поголовье 420 голов, мелкого рогатого скота 4651 голов, 192 головы лошадей. Из них: пастбищные земли – 194910,171 гектар.
Поголовье в ТОО, крестьянских и фермерских хозяйствах Кылышбайском сельском округе насчитывается
крупного рогатого скота 1168 головы, из них маточное поголовье 350 голов, мелкого рогатого скота 1218 головы, 265 головы лошадей.
Площадь пастбищ составляет - 40141,12 гектар.
Для обеспечения сельскохозяйственных животных по Кылышбайскому сельскому округу имеются всего 40141,12 гектар пастбищных угодий. В черте населенных пунктов числится 1848,2 гектар пастбищ.
В Кылышбайском сельском округе сервитуты для прогона скота не установлены.
Сложившуюся потребность пастбищных угодий необходимо восполнить за счет выкупа земель для государственных нужд.
Норме нагрузки на голову КРС – 0,8*6 га/гол., МРС – 0,1*6 га/гол., лошадей – 1*6 га/гол. Верблюд – 1*6 га/гол.
Потребность:
для КРС- 2600 гол. * 08,*6 га/гол.= 12480 га;
для МРС- 5869 гол. * 0,1*6 га/гол.= 3521,4 га;
для лошадей- 457 гол. * 1*6 га/гол.= 2742 га.
Сложившуюся потребность пастбищных угодий в размере 18743 га обеспечивается за счет выкупа для государственных нужд согласно подпункту 4-1) пункта 2 статьи 84 Земельного кодекса.
Приложение 1
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
в Кылышбайском сельском округе
на 2022-2023 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Кылышбайского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Сведения по распределению пастбищ для размещения маточного (дойного)поголовья КРС по Кылышбайскому сельскому округу в разрезе населенных пунктов
Таблица № 2
Населенный пункт
Площадь пастбищ, (га)
Наличие дойных коров (гол.)
Норма потребности пастбищ на 1 гол., (га)
Потребность пастбищ, (га)
Не обеспечено пастбищами (га)
Обеспеченность потребности, %
Излишки, (га)
1
Кылышбай
21683,23

Қылышбай ауылдық округі аумағының жалпы көлемі 341751,17 гектар, оның ішінде жайылым жерлері жалпы көлемі – 194910,171 гектар
Жер санаттары бойынша:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 52660,3237 гектар;
елді мекендердің жері- 2040,00 гектар;
өнеркәсіп, көлік, байланыс, ғарыш қызметі, қорғаныс, ұлттық қауіпсіздік мұқтажына арналған және ауыл шаруашылығына арналмаған өзге де жер – 3956 гектар
қордағы жерлер- 106364 гектар.
Табиғи жағдайлар бойынша Қылышбай ауылдық округінің аумағы дала аймағының шегінде және агроклиматтық көрсеткіштер бойынша екі агроклиматтық округте шамалы құрғақшылық орташа жылы (орталық және оңтүстік бөлігі) және құрғақ қалыпты жылы (солтүстік бөлігі), олар континенттіліктің барлық ерекшеліктерімен сипатталады: қатал ұзақ қыста, қысқа қалыпты ыстық жазда, қыстың және жаз температураларының күрт қарама-қайшылықтарымен, жылдық жауын-шашынның аз мөлшерімен сипатталады. Топырағы солтүстігінде құмақ, құмайтты, тақыр және тақыр тәрізді топырақ, орталық бөлігінде құмақ.
2022 жылдың 1 қаңтарынан Қылышбай ауылдық округінде (халықтың жеке ауласы). Ірі қара 1432 бас, оның ішінде 420 бас аналық мал, 4651бас ұсақ мал, Түйе - 32 бас. жылқы – 192 бас Жайылым жері - 194910,171 га
Қылышбай ауылдық округінің шаруа және фермерлік қожалықтарындағы мал басы: Ірі қара 1168 бас, ұсақ мал - 1218 бас, 265 бас жылқы.
Шаруа және фермер қожалықтарының жайылым алаңы 40141,12 гектарды құрайды.
Қылышбай ауылдық округі бойынша ауыл шаруашылығы малдарын қамтамасыз ету үшін барлығы 40141,12 гектар жайылымдық жерлер бар. Елді мекен шегінде 1848,2 гектар жайылым бар.
Қылышбай ауылдық округінде мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.
Жайылымдық жерлердің қалыптасқан қажеттілігін Мемлекет мұқтажы үшін жерлерді сатып алу есебінен толықтыру қажет.
ІҚМ басына жүктеме нормасы 0,8*6 га/бас, Ұсақ мал- 0,1*6 га/бас, жылқы – 1*6 га/бас, Түйе - 1*6 га/бас
Қажеттілік:
ІҚМ үшін -2600 бас*0,8*6 га/бас= 12480 га
ҰҚМ- 5869*0,1*6 га= 3521,4 га
Жылқы үшін – 457*1*6 га/бас= 2742 га
12480+3521,4+2742= 18743,3 га
Қылышбай ауылдық
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
2022-2023 жылдарға арналған
жоспарға
1-қосымша
Қылышбай ауылдық округінің аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Қылышбай ауылдық округі бойынша елді мекендер бөлінісіде ІҚМ аналық (сауын) мал басын орналастыру үшін жайылымдарды бөлу жөніндегі мәліметтер
Елді мекені
Жайылымдар алаңы, (га)
Сауын сиырлардың болуы (бас)
Жайылымға қажеттілік нормасы 1бас, (га)
Жайылымдардың қажеттілігі (га)
Жайылымдармен қамтамасыз етілмеген (га)
Қажеттіліктің қамтамасыз етілуі, %
Артықшылық, (га)
1
Қылышбай
1848,2

Настоящий план по управлению пастбищами и их использованию в Карабугетском сельском округе на 2022-2023 годы (далее - план) разработан в соответствии с законами Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", правилами рационального использования земель сельскохозяйственного назначения и О внесении изменений и дополнений в некоторые приказы Министра сельского хозяйства.
Приказ министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 17 января 2020 года №7 (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 20 января 2020 года №19893) разработан в соответствии с приказом министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 15 мая 2015 года № 11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения деградации пастбищ.
План содержит:
1) схема (карта) расположения пастбищ на территории Жамбылского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов (приложение 1);
2) приемлемые схемы пастбищеоборотов (приложение 2);
3) карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе объектов сезонной, пастбищной инфраструктуры (приложение 3););
4) схема доступа пастбищных пользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, беднякам, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная в соответствии с нормами водопотребления (приложение 4););
5) схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, не имеющих пастбищ, и перевода их на предоставляемые пастбища (приложение 5);
6) Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных, не обеспеченных пастбищами, на отгонных пастбищах физическими и (или)юридическими лицами, расположенными в поселке, селе, сельском округе (приложение 6);
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные направления выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных (приложение 7).
План принят с указанием сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных, их владельцев - и (или) иных данных, представленных юридическими лицами, данные о численности стадов, Отар, стадов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведения о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, сведения об особенностях выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведения о государственных органов, физических и (или) юридических лиц.
По административно-территориальному делению в Карабугетском сельском округе имеется 3 сельских населенных пункта.
Общая площадь территории Карабугетского сельского округа составляет 965294,84 га, в том числе пашни – 25252 га, пастбищных угодий – 480572 га.
По категориям земель:

Осы Қарабөгет ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2022-2023 жылдарға арналған жоспар (бұдан әрі - жоспар) Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңдарына, ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлерді ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту және Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің кейбір бұйрықтарына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы.
Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрінің 2020 жылдың 17 қаңтардағы № 7 бұйрығы (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 20 қаңтарда № 19893 болып тіркелді), Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 бұйрығы (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылғы 15 мамырда № 11064 болып тіркелді) сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, азыққа қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозуын болдырмау мақсатында қабылданады.
Жоспар құрамында:
1) Құқық белгілейтін құжаттар негізінде Қарабөгет ауылдық округі аумағында жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде жайылымдардың орналасу схемасы (картасы) (1 қосымша);
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемалары (2-қосымша);
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық, жайылымдық инфрақұрылым объектілерінің сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары белгіленген карта (3-қосымша);
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру арналарына, құбырлы немесе шахта құдықтарына) қол жеткізу схемасы (4-қосымша);
5) жайылымдары жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы (5-қосымша);
6) кент, ауыл, ауылдық округте орналасқан жеке және (немесе) заңды тұлғалардың жайылымдармен қамтамасыз етілмеген ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарда орналастыру схемасы (6-қосымша);
7) Ауыл шаруашылығы жануарларын жаю мен жүріп-тұрудың маусымдық бағыттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кесте (7 қосымша).
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық тексерудің жай-күйі туралы мәліметтерді, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтерді, ауыл шаруашылығы жануарларының мал басының саны туралы деректерді, олардың иелерін көрсете отырып қабылданды - және (немесе) заңды тұлғалар ұсынған өзге де деректер туралы мәліметтерді, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық-жас топтары бойынша қалыптастырылған табындардың, отарлардың, табындардың саны туралы деректерді, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтерді, мәдени және аридті жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері туралы мәліметтерді, малды айдауға арналған сервитуттар туралы мәліметтерді және мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген.
Әкімшілік-аумақтық бөлініс бойынша Қарабөгет ауылдық округінде 3 ауылдық елді мекен бар.
Қарабөгет ауылдық округі аумағының жалпы көлемі 965294,84 гектар, оның ішінде шабындық – 25252 га, жайылым жерлері – 505890 га.
Жер санаттары бойынша:

На 2022-2023 годы
Приложение 5
В Карабогетском сельском округе - 965294,84 гектар
В Карабогетском сельском округе управление
пастбищами и по их
использованию
На 2022-2023 годы
Приложение 6
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных в отдаленных пастбищ
На 2022-2023 годы
пастбищ и их использование
к плану по управлению
Приложение 7
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные направления выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Наименование сельского округа
Количество ограждений в 2022 году
Количество ограждений в 2023 году
1
2
3
4
1
2
3
4
1
Карабугетский сельский округ
КЖМ
ЖМ
ДҚ
ЖКМ
КЖМ
ЖМ
ЖКМ
ДҚ
Примечание: расшифровка аббревиатур:
КЖМ-весенне-летний сезон;
ПКМ-летне-осенний сезон;
ПТ-летний сезон;
БД - отдыхающий забо
Приложение 10 к решению
Мойынкумского районного маслихата
от 13 июля 2022 года №18-3
План по управлению пастбищами и их использованию в Уланбельском сельском округе на 2022-2023 годы
Настоящий план по управлению пастбищами и их использованию в селе Уланбел на 2022-2023 годы (далее - план) разработан в соответствии с законами Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", правилами рационального использования земель сельскохозяйственного назначения и О внесении изменений и дополнений в некоторые приказы Министра сельского хозяйства.
Приказ министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 17 января 2020 года №7 (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 20 января 2020 года №19893) разработан в соответствии с приказом министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 15 мая 2015 года № 11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения деградации пастбищ.
План содержит:
1) схема (карта) расположения пастбищ на территории Уланбельского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов (приложение 1);
2) приемлемые схемы пастбищеоборотов (приложение 2);
3) карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе объектов сезонной, пастбищной инфраструктуры (приложение 3););
4) схема доступа пастбищных пользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, беднякам, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная в соответствии с нормами водопотребления (приложение 4););

2022-2023 жылдарға арналған
5-қосымша
Қарабөгет ауылдық округі - 965294,84 гектар
Қарабөгет ауылдық округінде
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
2022-2023 жылдарға арналған
6-қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Қарабөгет ауылдық округінде
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
2022-2023 жылдарға арналған
7-қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаю мен қозғалудың маусымдық бағыттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кесте
Ауылдық округ атауы
2022 жылғы қоршаулар саны
2023 жылғы қоршаулар саны
1
2
3
4
1
2
3
4
1
Қарабөгет ауылдық округі
КЖМ
ЖМ
ДҚ
ЖКМ
КЖМ
ЖМ
ЖКМ
ДҚ
Ескерту: аббревиатуралардың толық жазылуы:
КЖМ –көктемгі-жазғы маусым;
ЖКМ – жазғы-күзгі маусым;
ЖМ – жазғы маусым;
ДҚ – демалушы қоршау
Мойынқұм аудандық
мәслихатының
2022 жылғы 13 шілдедегі №18-3
шешіміне 10 қосымша
Ұланбел ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2022-2023 жылдарға арналған жоспар
Осы Ұланбел ауылында жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2022-2023 жылдарға арналған жоспар (бұдан әрі - жоспар) Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңдарына, ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлерді ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту және Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министірінің кейбір бұйрықтарына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы.
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2020 жылдың 17 қаңтардағы №7 бұйрығы (Қазақстан Ресмпубликасының Әділет министірлігінде 2020 жылғы 20 қаңтарда №19893 болып тіркелді) Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 бұйрығы (Қазақстан Республикасының Әділет министірлігінде 2015 жылы 15 мамырда № 11064 тіркелді) сәйкес әзірленген.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, азыққа қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозуын болдырмау мақсатында қабылданады.
Жоспар құрамында:
1) Құқық белгілейтін құжаттар негізінде Ұланбел ауылдық округі аумағында жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде жайылымдардың орналасу схемасы (картасы) (1 қосымша);
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемалары (2-қосымша);
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық, жайылымдық инфрақұрылым объектілерінің сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары белгіленген карта (3-қосымша);
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру арналарына, құбырлы немесе шахта құдықтарына) қол жеткізу схемасы (4-қосымша);

5) схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, не имеющих пастбищ, и перевода их на предоставляемые пастбища (приложение 5);
6) Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных, не обеспеченных пастбищами, на отгонных пастбищах физическими и (или)юридическими лицами, расположенными в поселке, селе, сельском округе (приложение 6);
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные направления выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных (приложение 7).
План принят с указанием сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных, их владельцев - и (или) иных данных, представленных юридическими лицами, данные о численности стадов, Отар, стадов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведения о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, сведения об особенностях выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведения о государственных органов, физических и (или) юридических лиц.
По административно-территориальному делению в Уланбельском сельском округе имеется 1 сельский населенный пункт.
Общая площадь территории Уланбельского сельского округа составляет 564,750 га, в том числе пастбищных угодий – 10351 га.
По категориям земель:
земли сельскохозяйственного назначения - 89696,759 гектар;
земли населенных пунктов-13886,855 гектар;
прочие земли для нужд промышленности, транспорта, связи, космической деятельности, обороны, национальной безопасности и несельскохозяйственного назначения – 34 гектара.
Земли лесного фонда - 306,368 га.
земли запаса-7970 гектаров.
По природным условиям территория Уланбельского сельского округа находится в пределах степной зоны и по агроклиматическим показателям в двух агроклиматических округах умеренная засуха умеренно теплая (Центральная и южная часть) и сухая умеренная теплая (северная часть), которые характеризуются всеми особенностями континентальности: суровой продолжительной зимой, коротким умеренно жарким летом, резкими контрастами зимних и летних температур, характеризуется небольшим количеством годовых осадков.
Почва преимущественно черноземная Южная азгумусная сильно угольная.
С 1 января 2022 года в Уланбельском сельском округе (индивидуальный подворье населения и ТОО, КХ) поголовье крупного рогатого скота составило 1135 голов, в том числе 706 голов маточного поголовья, 5800 голов мелкого рогатого скота. Верблюд-108 голов. Пастбища-10351 га лошадей - 150 голов. Норма нагрузки на голову КРС 0,8*6 га/голов, мелкий рогатый скот - 0,1*6 га/голов, лошади – 1*6 га/голов, верблюды - 1 * 6 га/голов.
Потребность:

5) жайылымдары жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы (5-қосымша);
6) кент, ауыл, ауылдық округте орналасқан жеке және (немесе) заңды тұлғалардың жайылымдармен қамтамасыз етілмеген ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарда орналастыру схемасы (6-қосымша);
7) Ауыл шаруашылығы жануарларын жаю мен жүріп-тұрудың маусымдық бағыттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кесте (7 қосымша).
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық тексерудің жай-күйі туралы мәліметтерді, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтерді, ауыл шаруашылығы жануарларының мал басының саны туралы деректерді, олардың иелерін көрсете отырып қабылданды - және (немесе) заңды тұлғалар ұсынған өзге де деректер туралы мәліметтерді, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық-жас топтары бойынша қалыптастырылған табындардың, отарлардың, табындардың саны туралы деректерді, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтерді, мәдени және аридті жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері туралы мәліметтерді, малды айдауға арналған сервитуттар туралы мәліметтерді және мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген.
Әкімшілік-аумақтық бөлініс бойынша Ұланбел ауылдық округінде 1 ауылдық елді мекен бар.
Ұланбел ауылдық округі аумағының жалпы көлемі 554306,2396 гектар, оның ішінде жайылым жерлері – 323629,4996 га.
Жер санаттары бойынша:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 97666,8988 гектар;
елді мекендердің жері- 3110 гектар;
өнеркәсіп, көлік, байланыс, ғарыш қызметі, қорғаныс, ұлттық қауіпсіздік мұқтажына арналған және ауыл шаруашылығына арналмаған өзге де жер – 360,8 гектар.
Орман қоры жері- 384654 гектар.
қордағы жерлер- 67714,5408 гектар.
Табиғи жағдайлар бойынша Ұланбел ауылдық округінің аумағы дала аймағының шегінде және агроклиматтық көрсеткіштер бойынша екі агроклиматтық округте шамалы құрғақшылық орташа жылы (орталық және оңтүстік бөлігі) және құрғақ қалыпты жылы (солтүстік бөлігі), олар континенттіліктің барлық ерекшеліктерімен сипатталады: қатал ұзақ қыста, қысқа қалыпты ыстық жазда, қыстың және жаз температураларының күрт қарама-қайшылықтарымен, жылдық жауын-шашынның аз мөлшерімен сипатталады.
Топырақ негізінен қара топырақ Оңтүстік азгумусты ауыр көмірлі.
2022 жылдың 1 қаңтарынан Ұланбел ауылдық округінде (халықтың жеке ауласы және ЖШС, ШҚ) ірі қара 1135 бас, оның ішінде 706 бас аналық мал, 5800 бас ұсақ мал, Түйе – 108бас. Жайылым жері - 10351 га Жылқы - 150 бас. ІҚМ басына жүктеме нормасы 0,8*6 га/бас, Ұсақ мал- 0,1*6 га/бас, жылқы – 1*6 га/бас, Түйе - 1*6 га/бас.
Қажеттілік:

Для КРС -1135 голов*0,8 * 6 га / голов=5448 га
ОПМ- 5800*0,1*6 га=3480 га
Для лошади -150*1*6 га / голов=900 га
Верблюд -108* 1*6 га / голов = 648 га
5448+3480+900+648= 10476 га
Поголовье скота в ТОО, крестьянских и фермерских хозяйствах Уланбельского сельского округа: крупного рогатого скота 814 голов, мелкого рогатого скота 4966 голов.
Площадь пастбищ ТОО, крестьянских и фермерских хозяйств составляет 10351 га.
Всего по Уланбельскому сельскому округу имеется 10351 гектар пастбищных угодий для обеспечения сельскохозяйственных животных. В пределах населенного пункта имеется 13886,855 га пастбищ.
В Уланбельском сельском округе не установлены сервитуты для выгона скота.
Сложившуюся потребность в пастбищных угодьях необходимо восполнить за счет выкупа земель для государственных нужд.
Потребность в пастбищных угодьях по выпасу других сельскохозяйственных животных у местного населения отсутствует.
Приложение 1
к плану по управлению
пастбищ и их использование
В Уланбельском сельском округе
На 2022-2023 годы
Схема (карта)расположения пастбищ на территории Уланбельского сельского округа
Сведения по выделению пастбищ для размещения маточного (дойного) поголовья КРС в разрезе населенных пунктов по Уланбельскому сельскому округу
Населенный пункт
Площадь пастбищ, (га)
Наличие дойных коров (голов)
Норма потребности в пастбищах 1 гол, (га)
Потребность пастбищ (га)
Необеспеченные пастбищами (га)
Обеспеченность потребности, %
Преимущество, (га)
1
Ұланбел
2839 га
20
0,8*6
96
100
2743
2
3
Примечание:
Собственники земельных участков на территории Уланбельского сельского округа список
Таблица № 1
Наименование землепользователей земельных участков
Площадь пастбищ, (га)
Наличие скота по видам, (голов)
Норма потребности в пастбищах 1 гол, (га)
Потребность пастбищ, (га)
Избыточные пастбища, (га)
КРС
о вц ы
лошадь
верблюды
КРС
овцы
лошадь
верблю ды
КРС
овцы
лошадь
Итого (га)
1
Ќарамергенов Серикбек

ІҚМ үшін -1135 бас*0,8*6 га/бас=5448 га
ҰҚМ- 5800*0,1*6 га=3480 га
Жылқы үшін –150*1*6 га/бас=900 га
Түйе -108* 1*6 га/бас = 648 га
5448+3480+900+648= 10476 га
Ұланбел ауылдық округінің ЖШС, шаруа және фермерлік қожалықтарындағы мал басы: ірі қара 814 бас, ұсақ 4966 бас.
ЖШС, шаруа және фермер қожалықтарының жайылым алаңы 83981,8435 га гектарды құрайды.
Ұланбел ауылдық округі бойынша ауыл шаруашылығы малдарын қамтамасыз ету үшін барлығы 83981,8435 гектар жайылымдық жерлер бар. Елді мекен шегінде 2839 га гектар жайылым бар.
Ұланбел ауылдық округінде мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.
Жайылымдық жерлердің қалыптасқан қажеттілігін Мемлекет мұқтажы үшін жерлерді сатып алу есебінен толықтыру қажет.
Жергілікті халықтың басқа ауыл шаруашылығы малдарын жаю бойынша жайылымдық жерлердің қажеттілігі жоқ.
Ұланбел ауылдық округінде
жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі
2022-2023 жылдарға арналған
жоспарға 1-қосымша
Ұланбел ауылдық округінің аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Ұланбел ауылдық округі бойынша елді мекендер бөлінісіде ІҚМ аналық (сауын) мал басын орналастыру үшін жайылымдарды бөлу жөніндегі мәліметтер
Елді мекені
Жайылымдар алаңы, (га)
Сауын сиырлардың болуы (бас)
Жайылымға қажеттілік нормасы 1бас, (га)
Жайылымдардың қажеттілігі (га)
Жайылымдармен қамтамасыз етілмеген (га)
Қажеттіліктің қамтамасыз етілуі, %
Артықшылық, (га)
1
Ұланбел
2839 га
20
0,8*6
96
100
2743
2
3
Ескертпе:
Ұланбел ауылдық округі аумағындағы жер учаскелерінің меншік иелері тізімі
№ 1 кесте
Жер учаскелерін жер пайдаланушылардың атауы
Жайыл ым алаңы, (га)
Түрлері бойынша малдың болуы, (бас)
Жайылымға қажеттілік нормасы 1 бас, (га)
Жайылымдардың қажеттілігі, (га)
Артық жайылымдар, (га)
І Қ М
Ұ Қ М
Жы лқы
Тү йе
І Қ М
Ұ Қ М
Жы лқы
Тү йе
І Қ М
Ұ Қ М
Жы лқы
Жиыны(га)
1
Ќарамергенов Серикбек

0,8*6
0,1* 6
6
6
Итого
10 351, 12
10674
Приложение 2
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
В Уланбельском сельском округе
На 2022-2023 годы
Приемлемые схемы пастбищеоборотов
Схема удобных пастбищных оборотов для Уланбельского сельского округа
годы
Забор 1
Забор 2
Забор 3
Забор 4
2022
весенне-летний сезон 1
Летний сезон 2
Осенний сезон 3
Отдыхающий забор
2023
отдыхающий
забор
весенне-летний сезон 1
Летний сезон 2
Осенний сезон 3
Приложение 3
к Плану по управлению
пастбищами и их
использование
В Уланбельском сельском округе
На 2022-2023 годы
Карта с указанием внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе объекты сезонной, пастбищной инфраструктуры
Приложение 4
к плану по управлению
пастбищ и их использование
В Уланбельском сельском округе
На 2022-2023 годы
Схема доступа пастбищных пользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, беднякам, оросительным или оросительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная в соответствии с нормами водопотребления
Среднесуточная норма водопотребления на одного сельскохозяйственного животного определяется в соответствии с пунктом 9 правил рационального использования пастбищ, утвержденных приказом заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173.
На территории Уланбельского сельского округа имеются оросительные или оросительные каналы.
Приложение 5
к плану по управлению
пастбищ и их
использование
В Уланбельском сельском округе
На 2022-2023 годы
Уланбельский сельский округ-554306 гектаров
Приложение 6
к плану по управлению
пастбищ и их
использование
В Уланбельском сельском
округе На 2022-2023 годы
Поголовье сельскохозяйственных животных на отгонные пастбища схема размещения
Приложение 7
к плану по управлению
пастбищ и их
использование
В Уланбельском сельском округе
На 2022-2023 годы
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные направления выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Наименование сельского округа
Количество ограждений в 2022 году
Количество ограждений в 2023 году
1
2
3
4
1
2
3
4
1
Уланбельский сельский округ
ВЛС
ЛОС
ЛС
ОЗ
ВЛС
ЛОС
ЛС
ОЗ
ВЛС - весенне-летний сезон;
ЛОС - летне-осенний сезон
ЛС - летний сезон
ОЗ - отдыхающий забор
Приложение 11 к решению
Мойынкумского районного
маслихата от 13 июля 2022 года
№18-3
План по управлению пастбищами и их использованию в Хантауском сельском округе на 2022-2023 годы
План по управлению пастбищами и их использованию в Мойынкумском районе на 2022-2023 годы разработан в соответствии с законами Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", приказом министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 17 января 2020 года № 7 ( вводится в действие со дня Зарегистрирован в Министерстве юстиции 20 января 2020 года №19893), в соответствии с Приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 15 мая 2015 года № 11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ и предотвращения деградации пастбищ.
План содержит:

0,8*6
0,1* 6
6
6
Барлығы
10 351, 12
10674
Ұланбел ауылдық округінде
жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі
2022-2023 жылдарға арналған
жоспарға 2-қосымша
Жайылым айналымдарының қолайлы схемалары
Ұланбел ауылдық округі үшін қолайлы жайылым айналымдарының схемасы
Жылдар
Қоршау 1
Қоршау 2
Қоршау 3
Қоршау 4
2022
көктемгі-жазғы маусым 1
Жазғы маусым 2
Күзгі маусым 3
Демалушы қоршау
2023
Демалушы қоршау
көктемгі-жазғы маусым 1
Жазғы маусым 2
Күзгі маусым 3
Ұланбел ауылдық округінде
жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі
2022-2023 жылдарға арналған
жоспарға 3-қосымша
Жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары көрсетілген Карта, оның ішінде маусымдық, жайылымдық инфрақұрылым объектілері
Ұланбел ауылдық округінде
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
2022-2023 жылдарға арналған
жоспарға 4-қосымша
Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру арналарына, құбырлы немесе шахта құдықтарына) қол жеткізу схемасы
Бір ауыл шаруашылығы жануарына су тұтынудың орташа тәуліктік нормасы Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі №173 бұйрығымен бекітілген жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларының 9-тармағына сәйкес айқындалады.
Ұланбел ауылдық округінің аумағында суару немесе суландыру каналдары бар.
Ұланбел ауылдық округінде
жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі 2022-2023 жылдарға
арналған жоспарға 5-қосымша
Ұланбел ауылдық округі - 554306 гектар
Ұланбел ауылдық округінде
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
2022-2023 жылдарға арналған
жоспарға 6-қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Ұланбел ауылдық округінде
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
2022-2023 жылдарға арналған
жоспарға 7-қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаю мен қозғалудың маусымдық бағыттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кесте
Ауылдық округ атауы
2022 жылғы қоршаулар саны
2023 жылғы қоршаулар саны
1
2
3
4
1
2
3
4
1
Ұланбел ауылдық округі
КЖМ
ЖМ
ДҚ
ЖКМ
КЖМ
ЖМ
ЖКМ
ДҚ
Ескерту: аббревиатуралардың толық жазылуы:
КЖМ –көктемгі-жазғы маусым;
ЖКМ – жазғы-күзгі маусым;
ЖМ – жазғы маусым
ДҚ – демалушы қоршау
Мойынқұм аудандық
мәслихатының 2022 жылғы 13
шілдедегі №18-3 шешіміне
11 қосымша
Хантау ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2022-2023 жылдарға арналған жоспар
Мойынқұм ауданында жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2022-2023 жылдарға арналған жоспар Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", 2017жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңдарына , Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2020 жылғы 17 қаңтардағы № 7 бұйрығы ( Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 20 қаңтарда № 19893 болып тіркелді), Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 бұйрығы (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 15 мамырда № 11064 тіркелді) сәйкес әзірленген.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану және жайылымдардың тозуын болдырмау мақсатында қабылданады.
Жоспар құрамында:

1) схему (карту) расположения пастбищ на территории административно-территориальной единицы в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов;
2) приемлемые схемы пастбище оборотов;
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры;
4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, глубинам, оросительным или оросительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную в соответствии с нормами водопотребления;
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, не имеющих пастбищ, и перевода их на предоставляемые пастбища;
6) схему размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными вблизи города районного значения, поселка, села, сельского округа, на отгонных пастбищах;
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и перегона сельскохозяйственных животных;
Сведения об указанных в плане пастбищ для геоботанического обследования, сведения о ветеринарно-санитарных объектах, данные о поголовьях сельскохозяйственных животных, сведения о владельцах сельскохозяйственных животных и другие данные, предоставляемые юридическими лицами, сведения о сформированных группах сельскохозяйственных животных по виду и половозрастному типу, данные о численности стад, сведения о формировании поголовья скота для выпаса на отдаленных пастбищах, сведения об особенностях выпаса сельскохозяйственных животных на культурно-аридных пастбищах предоставлены государственными органами , физическими и (или) юридическими лицами.
По административно-территориальному делению Хантауский сельский округ имеет 2 сельских населенных пункта: Хантау, Кияхты.
* земли населенных пунктов-2224,10 га,
* пастбища-2004,10 га
По природным условиям территория Хантауского сельского округа находится в пределах степной зоны сухой и переменной по агроклиматическим показателям, климатические условия сурово-континентальные. Зимой температура воздуха достигает -30 градусов, летом +35 градусов, характерны штормовые ветры с порывами до 25 м / с.
Почвы в основном полупустынные, солончаковые и бурые почвы песчаных пустынь.
На январь 2022 года в Хантауском сельском округе (личного подворья населения) насчитывается 92 голов крупного рогатого скота, в том числе 45 голов маточного поголовья, 3061 голов мелкого рогатого скота, 96 голов лошадей.
В пределах населенных пунктов Хантауского сельского округа площадь пастбищ составляет 2004,1 га.
В Хантауском сельском округе сервитуты для выгона скота не установлены.

1) құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасын (картасын);
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемаларын;
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картаны;
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасын;
5) жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасын;
6) аудандық маңызы бар қала, кент, ауыл, ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасын;
7) ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кесте;
Жоспардағы жайылымдарды геоботаникалық тексеруден жай-күйі туралы мәліметтерді, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтерді ,ауыл шаруашылығы жануарлардың мал басының саны туралы деректерді , олардың иелерін көрсете отырып қабылданды және заңды тұлғалар ұсынған өзге де деректер туралы мәліметтерді, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық-жас топтары бойынша қалыптастырылған табындардың саны туралы деректерді, шалғайдағы жайылымдарды жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтерді, мәдени және аридті жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері туралы мәліметтерді және мемлекеттік органдар, жеке және(немесе) заңды тұлғалар берген.
Әкімшілік-аумақтық бөлініс бойынша Хантау ауылдық округінде 2 ауылдық елді мекен бар.
елді мекендердің жері- 2240,10га,
жайылымдар – 2004,10 га
Табиғи жағдайлар бойынша Хантау ауылдық округінің аумағы дала аймағының шегінде және агроклиматтық көрсеткіштер бойынша құрғақ ауыспалы, климаттық жағдайы қатаң-континенталды. Қыста ауа температурасы -30 градусқа дейін, жазда +35 градусқа дейін жетеді, 25 м/с асатын дауылды желдер тән.
Топырақ негізінен жартылай шөл, сортаң және құмды шөл топырақтарының қоңыр топырақтары.
2022 жылдың қаңтар айына Хантау ауылдық округінде (халықтың жеке ауласы) ірі қара 92бас, оның ішінде 45 аналық мал, 3051 бас ұсақ мал, 96 бас жылқы бар.
Хантау ауылдық округінің елді мекен шегінде 2004,10 га жайлым бар.
Хантау ауылдық округінде мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.

Норма нагрузки на голову КРС -0,8*6га / голов, мелкий рогатый скот-0,1*6га / голов, лошади- 1*6га / голов
Потребность:
Для КРС-92*0,8*6га / голов=441,6га
МРС-3061*0,1*6=1836,6
Для лошади -96 * 1*6га / голов=576
441,6+1836,6+576 = 2854,2 га
Примечание: недостающая площадь для пастбищных угодий составляет 207,7 га
Приложение -1
к плану на 2022-2023 годы
по управлению пастбищ и их эксплуатации
в Хантауском сельском округе
Схема (карта)расположения пастбищ на территории Хантауского сельского округа
Сведения по выделению пастбищ для размещения маточного (дойного) поголовья КРС в разрезе населенных пунктов по Хантаускому сельскому округу
Населенный пункт
площадь пастбищ, (га)
наличие дойных коров(голов) норма потребности в пастбищах 1 гол
норма потребности в пастбищах 1 гол, (га)
потребность в пастбищах (га)
необеспеченность пастбищами (га)
обеспеченность потребностью, %
Преобладающие земли, (га)
1
Хантау

ІҚМ басына жүктеме нормасы 0,8*6 га/бас, Ұсақ мал- 0,1*6 га/бас, жылқы – 1*6 га/бас,
Қажеттілік:
ІҚМ үшін -92бас*08*6га/бас=441,6га
ҰҚМ- 6057*0,1*6га/бас=1836,6
Жылқы үшін –96*1*6га/бас=576
441,6+1836,6+576= 2854,2
Ескертпе: Жайылымдықтарға 207,2га жер жетіспейді.
Хантау ауылдық округінде
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
2022-2023 жылдарға арналған
жоспарға 1-қосымша
Хантау ауылдық округінің аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Хантау ауылдық округі бойынша елді мекендер бөлінісіде ІҚМ аналық (сауын) мал басын орналастыру үшін жайылымдарды бөлу жөніндегі мәліметтер
Елді мекені
Жайылымдар алаңы, (га)
Сауын сиырлардың болуы (бас)
Жайылымға қажеттілік нормасы 1бас, (га)
Жайылымдардың қажеттілігі (га)
Жайылымдармен қамтамасыз етілмеген (га)
Қажеттіліктің қамтамасыз етілуі, %
Артықшылық, (га)
1
Хантау

План по управлению пастбищами и их использованию в селе Мирный на 2021-2023 годы
План по управлению пастбищами и их использованию в селе Мирное на 2022-2023 годы изменения и дополнения в законы Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", правила рационального использования земель сельскохозяйственного назначения и некоторые приказы Министра сельского хозяйства Республики Казахстан о введении в действие приказа министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 17 января 2020 года № 7 ( зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 20 января 2020 года №19893), приказа министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 15 мая 2015 года № 11064). План принимается в целях рационального использования пастбищ и предотвращения деградации пастбищ.
План содержит:
1) схему (карту) расположения пастбищ на территории административно-территориальной единицы в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов;
2) приемлемые схемы пастбище оборотов;
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры; ;
4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, беднякам, оросительным или оросительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную в соответствии с нормами водопотребления;
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, не имеющих пастбищ, и перевода их на предоставляемые пастбища;
6) сельскохозяйственные угодья физических и (или) юридических лиц, не обеспеченные пастбищами, расположенными вблизи города районного значения, поселка, села, сельского округа.
В плане геоботанического обследования пастбищ приняты сведения о состоянии, сведения о ветеринарно-санитарных объектах ,данные о количестве поголовья сельскохозяйственных животных , сведения об иных данных, представленных юридическими лицами с указанием их владельцев, данные о количестве стадов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, выпас на отгонных пастбищах сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных, об особенностях выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах и выданных государственными органами, физическими и юридическими лицами. По административно-территориальному делению в поселке Мирный имеется 1 сельское поселение: Мирный.
Земли населенных пунктов-205 га По природным условиям территория села Мирный находится в пределах степной зоны и по агроклиматическим показателям сухая переменная, климатические условия строго континентальные. Зимой температура воздуха достигает -30 градусов, летом - +35 градусов, характерны штормовые ветры свыше 25 м / с. Почвы в основном полупустынные, солонцы и бурые почвы песчаных пустынь. На январь 2022 года в селе Мирное (частный подворье населения) имеется 63 головы крупного рогатого скота, в том числе 20 голов маточного поголовья, 105 голов мелкого рогатого скота, 15 голов лошадей.
В пределах населенного пункта имеется 205 га пастбищ. В поселке Мирный сервитуты для выгона скота не установлены. Норма нагрузки на голову КРС 0,8 * 6 га / голов, мелкий рогатый скот-0,1 * 6 га / голов, лошади-1 * 6 га / голов
Потребность:

Мирный ауылында жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2021-2023 жылдарға арналған жоспар
Мирный ауылында жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2022-2023 жылдарға арналған жоспар Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", 2017жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңдарына , ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлерді ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту және Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің кейбір бұйрықтарына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2020 жылғы 17 қаңтардағы № 7 бұйрығы ( Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 20 қаңтарда № 19893 болып тіркелді), Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 бұйрығы (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 15 мамырда № 11064 тіркелді) сәйкес әзірленген.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану және жайылымдардың тозуын болдырмау мақсатында қабылданады.
Жоспар құрамында:
1) құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасын (картасын);
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемаларын;
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картаны;
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасын;
5) жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасын;
6) аудандық маңызы бар қала, кент, ауыл, ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасын;
7) ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кесте;
Жоспардағы жайылымдарды геоботаникалық тексеруден жай-күйі туралы мәліметтерді, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтерді ,ауыл шаруашылығы жануарлардың мал басының саны туралы деректерді , олардың иелерін көрсете отырып қабылданды және заңды тұлғалар ұсынған өзге де деректер туралы мәліметтерді, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық-жас топтары бойынша қалыптастырылған табындардың саны туралы деректерді, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтерді, мәдени және аридті жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері туралы мәліметтерді және мемлекеттік органдар, жеке және(немесе) заңды тұлғалар берген.
Әкімшілік-аумақтық бөлініс бойынша Мирный ауылында 1 ауылдық елді мекен бар: Мирный.
елді мекендердің жері- 205 га
Табиғи жағдайлар бойынша Мирный ауылы аумағы дала аймағының шегінде және агроклиматтық көрсеткіштер бойынша құрғақ ауыспалы, климаттық жағдайы қатаң-континенталды. Қыста ауа температурасы -30 градусқа дейін, жазда +35 градусқа дейін жетеді, 25 м/с асатын дауылды желдер тән.
Топырақ негізінен жартылай шөл, сортаң және құмды шөл топырақтарының қоңыр топырақтары.
2022 жылдың қаңтар айына Мирный ауылында (халықтың жеке ауласы) ірі қара 63 бас, оның ішінде 20 аналық мал, 105 бас ұсақ мал, 15 бас жылқы бар.
Елді мекен шегінде 205 га жайылым бар.
Мирный ауылында мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.
ІҚМ басына жүктеме нормасы 0,8*6 га/бас, Ұсақ мал- 0,1*6 га/бас, жылқы – 1*6 га/бас
Қажеттілік:

Для КРС-63гб*0,8 * 6ГА / голов=302,4 га
ОПМ- 105*0,1*6=63 га
Для лошади -15*1*6ГА/голова=90 га
302,4+63+90 = 455,4 га
Примечание: недостающее количество пастбищных угодий 250,4 га
Сведения по выделению пастбищ для размещения маточного (дойного) поголовья КРС в разрезе населенных пунктов по селу Мирный
Населенный пункт
Площадь пастбищ, (га)
Наличие дойных коров (голов)
Норма потребности в пастбищах 1 гол, (га)
Потребность пастбищ (га)
Необеспеченные пастбищами (га)
Обеспеченность потребности, %
Преимущество, (га)
1
Мирный
205
20
0,8*6
96
-
100
109
Примечание: для выпаса маток КРС достаточно пастбищных угодий в селе Мирный
Сведения о необходимости пастбищ для размещения поголовья скота в части населенных пунктов по селу Мирный
Населенный пункт
Наличие скота по видам (голов)
Норма потребности в пастбищах 1 гол, (га)
Потребность пастбищ, (га)
Обеспеченность потребности, %
КРС
ОПМ
лошадь
КРС
ОПМ
Лошадь
КРС
ОПМ
Лошадь
Заключение (га)
1
Мирный
63

ІҚМ үшін -63бас*0,8*6га/бас=302,4га
ҰҚМ- 105*0,1*6=63 га
Жылқы үшін –15*1*6га/бас=90 га
302,4+63+90 = 455,4 га
Ескертпе: Жайылымдық жерлердің жетіспейтін саны 250,4 га
Мирный ауылында
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
2022-2023 жылдарға арналған
жоспарға 1-қосымша
Мирный ауылы аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Мирный ауылы бойынша елді мекендер бөлінісіде ІҚМ аналық (сауын) мал басын орналастыру үшін жайылымдарды бөлу жөніндегі мәліметтер
Елді мекені
Жайылымдар алаңы, (га)
Сауын сиырлардың болуы (бас)
Жайылымға қажеттілік нормасы 1бас, (га)
Жайылымдардың қажеттілігі (га)
Жайылымдармен қамтамасыз етілмеген (га)
Қажеттіліктің қамтамасыз етілуі, %
Артықшылық, (га)
1
Мирный
205
20
0,8*6
96
-
100
109
Ескертпе: ІҚМ аналықтарын жаю үшін Мирный ауылында жайылымдық жерлер жеткілікті
Мирный ауылы бойынша елді мекендердің бөлігінде мал басын орналыстыру үшін жайылымдардың қажеттілігі жөнінде мәлімет
Елді мекен
Малдың болуы түрлері бойынша (бас)
Жайылымға қажеттілік нормасы 1 бас, (га)
Жайылымдардың қажеттілігі, (га)
Қажеттіліктің қамтамасыз етілуі, %
ІҚМ
ҰҚМ
Жылқы
ІҚМ
ҰҚМ
Жылқы
ІҚМ
ҰҚМ
Жылқы
Қорытынды (га)
1
Мирный
63

План по управлению пастбищами и их использованию в села Акбакай на 2021-2023 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию в Шортандинском районе на 2022-2023 годы (далее - План) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:
5) схему (карту) расположения пастбищ на территории Дамсинского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов (приложение 1);
6) приемлемые схемы пастбищеоборотов (Приложение 2);
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры (приложение 3);
4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды (Приложение 4);
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища (Приложение 5);
6) схему размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при поселке, селе, сельском округе (Приложение 6);
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных (приложение 7).
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев - пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
По административно-территориальному делению в села Акбакай имеются 1 сельских населенных пункта.
Общая площадь территории села Акбакай 1201,02 гектар
пастбищные земли – 1004 гектар.
По категориям земли подразделяются на:
земли населенных пунктов – 1201,02гектар;

Ақбақай ауылының жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2021-2023 жылдарға арналған жоспар
Мойынқұм ауданында жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2022-2023 жылдарға арналған жоспар Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", 2017жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңдарына, ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлерді ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту және Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің кейбір бұйрықтарына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2020 жылғы 17 қаңтардағы № 7 бұйрығы (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 20 қаңтарда № 19893 болып тіркелді), Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 бұйрығы (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 15 мамырда № 11064 тіркелді) сәйкес әзірленген.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану және жайылымдардың тозуын болдырмау мақсатында қабылданады.
Жоспар құрамында:
1) құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасын (картасын);
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемаларын;
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картаны;
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасын;
5) жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасын;
6) аудандық маңызы бар қала, кент, ауыл, ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасын;
7) ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кесте;
Жоспардағы жайылымдарды геоботаникалық тексеруден жай-күйі туралы мәліметтерді, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтерді ,ауыл шаруашылығы жануарлардың мал басының саны туралы деректерді , олардың иелерін көрсете отырып қабылданды және заңды тұлғалар ұсынған өзге де деректер туралы мәліметтерді, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық-жас топтары бойынша қалыптастырылған табындардың саны туралы деректерді, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтерді, мәдени және аридті жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері туралы мәліметтерді және мемлекеттік органдар, жеке және(немесе) заңды тұлғалар берген.
Әкімшілік-аумақтық бөлініс бойынша Ақбақай ауылы 1 елді мекен бар:
елді мекендердің жері- 1201,02га,
жайылымдар – 1004 га

несельскохозяйственного назначения – 192,02 гектар;
По природным условиям территория села Акбакай находится в пределах степной зоны и по агроклиматическим показателям в двух агроклиматических районах: незначительно засушливом умеренно теплом (центральная и южная часть) и засушливом умеренно теплом (северная часть), которые характеризуются всеми чертами континентальности: суровой продолжительной зимой, коротким умеренно жарким летом, резкими контрастами температур зимы и лета, малым количеством годовых осадков.
в села Акбакай:
крупного рогатого скота 28 головы, из них маточное поголовье 7 голов, 160 головы лошадей.
Площадь пастбищ составляет 1004гектар.
Потребность:
для КРС- 28 гол.*0,8 * 6,га/гол.=134,4га;
для лошадей- 160 гол. *1* 6 га/гол.=960 га.
134,4+960=1094,4 га.
Примечание: Недостающее количество пастбищ составляет -90,4 га.
Приложение 1
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
в села Акбакай на 2022-2023
годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории села Акбакай в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Сведения по распределению пастбищ для размещения маточного (дойного)поголовья КРС по села Акбакай в разрезе населенных пунктов
Таблица №2
Населенный пункт
Площадь пастбищ, (га)
Наличие дойных коров (гол.)
Норма потребности пастбищна 1 гол., (га)
Потребность пастбищ, (га)
Не обеспечено пастбищами (га)
Обеспеченность потребности, %
Излишки, (га)
1
с. Акбакай

бөгде жерлер -192,02
Табиғи жағдайлар бойынша Ақбақай ауылы аумағы дала аймағының шегінде және агроклиматтық көрсеткіштер бойынша құрғақ ауыспалы, климаттық жағдайы қатаң-континенталды. Қыста ауа температурасы -40 градусқа дейін, жазда +42 градусқа дейін жетеді, 28 м/с асатын дауылды желдер тән.
Топырақ негізінен жартылай шөл, сортаң және құмды шөл топырақтарының қоңыр топырақтары.
2022 жылдың қаңтар айына Ақбақай ауылы (халықтың жеке ауласы) ірі қара 28 бас, оның ішінде 7 аналық мал,160 бас жылқы оның ішінде аналық 30 бас бар.
Ақбақай ауылында:
ірі қара мал -28 бас, оның ішінде аналық мал -7 бас, жылқы – 160 оның ішінде аналық 30 бас.
жайылым көлемі -1004га
Ақбақай ауылында мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.
ІҚМ басына жүктеме нормасы 0,8*6 га/бас, жылқы – 1*6 га/бас
Қажеттілік:
ІҚМ үшін -28 бас*0,8*6 га/бас=134,4 га
Жылқы үшін –160*1*6 га/бас=960
134,4+960 = 1094,4га
Ескертпе: Жайылымдық жерлердің жетіспейтін саны 90,4 га
Ақбақай ауылының
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
2022-2023 жылдарға арналған
жоспарға 1-қосымша
Ақбақай ауылы аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Ақбақай ауылы бойынша елді мекендер бөлінісіде ІҚМ аналық (сауын) мал басын орналастыру үшін жайылымдарды бөлу жөніндегі мәліметтер
Елді мекені
Жайылымдар алаңы, (га)
Сауын сиырлардың болуы (бас)
Жайылымға қажеттілік нормасы 1бас, (га)
Жайылымдардың қажеттілігі (га)
Жайылымдармен қамтамасыз етілмеген (га)
Қажеттіліктің қамтамасыз етілуі, %
Артықшылық, (га)
1
Ақбақай

в села Акбакай на 2022-2023
годы
Приемлемые схемы пастбищеоборотов Схема пастбищеоборотов, приемлемая для села Акбакай
Годы
Загон 1
Загон 2
Загон 3
Загон 4
2022
весенне-летний сезон 1
Летний сезон 2
Осенний сезон 3
отдыхающий загон
2023
Отдыхающий загон
весенне-летний сезон 1
Летний сезон 2
Осенний сезон 3
Приложение 3
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
в села Акбакай на 2022-2023
годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ,
в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
Приложение 4
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
в села Акбакай на 2022-2023
годы
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная согласно норме потребления воды
Среднесуточная норма потребления воды на одно сельскохозяйственное животное определяется в соответствии с пунктом 7 Правил рационального использования пастбищ, утвержденных приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 февраля 2017 года № 545 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 14827).
Оросительных или обводнительных каналов на территории села Акбакай не имеется.
Приложение 5
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
в села Акбакай на 2022-2023
годы
Приложение -6
к плану на 2022-2023 годы
по управлению пастбищ
и их эксплуатации
в села Акбакай
Схема размещения поголовий сельскохозяйственных животных на отдаленных пастбищах
Приложение -7
к плану на 2022-2023 годы
по управлению пастбищ
и их эксплуатации
в села Акбакай
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Наименование
сельских округов
Количество загонов
в 2022 году
Количество загонов
в 2023 году
1
2
3
4
1
2
3
4
1
Дамсинский
ВЛС
ЛС
ОЗ
ЛОС
ВЛС
ЛС
ЛОС
ОЗ
Примечание: расшифровка аббревиатур:
ВЛС – весенне-летний сезон;
ЛОС – летне-осенний сезон;
ЛС – летний сезон;
ОЗ – отдыхающий загон.
Приложение 14 к решению
Мойынкумского районного
маслихата от 13 июля 2022 года
№18-3
План по управлению пастбищами и их использованию в селе Аксуек на 2022-2023 годы

2022-2023 жылдарға арналған
жоспарға 2-қосымша
Жайылым айналымдарының қолайлы схемалары
Ақбақай ауылы үшін қолайлы жайылым айналымдарының схемасы
Жылдар
Қоршау-1
Қоршау-2
Қоршау-3
Қоршау -4
2022
Көктемгі- жазғы маусым 1
Жазғы маусым 2
Күзгі маусым 3
Демалушы қоршау
2023
Демалушы қоршау
Көктемгі- жазғы маусым 1
Жазғы маусым 2
Күзгі маусым 3
Ақбақай ауылының
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
2022-2023 жылдарға арналған
жоспарға 3-қосымша
Жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары көрсетілген Карта, оның ішінде маусымдық, жайылымдық инфрақұрылым объектілері
Ақбақай ауылы жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі 2022-2023 жылдарға
арналған жоспарға
4-қосымша
Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру арналарына, құбырлы немесе шахта құдықтарына) қол жеткізу схемасы
Бір ауыл шаруашылығы жануарына су тұтынудың орташа тәуліктік нормасы Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрінің 2016 жылғы 30 желтоқсандағы № 545 бұйрығымен (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2017 жылғы 24 ақпанда № 14827 болып тіркелді) бекітілген.
Шығанақ ауылдық округінің аумағы Балқаш көлімен іргелес.
Бір басқа суды тұтынудың тәуліктік нормасының деректері:
Малдардың топтары
Су тұтыну*
Жыл маусымдары
жаз
көктем және күз
қыс
Сүтті сиырлар
7
5
3
Суалған сиырлар
7
5
3
2 жасқа дейінгі қысырлар
10
8
6
6 айға дейінгі бұзаулар
6
5
5
Жұмыс жылқылары, еміздірмейтін ұрғашылар
40
37
35
Асыл тұқымды жылқылар, еміздіретін ұрғашылар
-
-
-
1,5 жасқа дейінгі құлындар
50
40
30
7 айға дейінгі құлындар
10
8
-
Ақбақай ауылының
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
2022-2023 жылдарға арналған
жоспарға 5-қосымша
Ақбақай ауылы-1201,02 гектар
Ақбақай ауылының
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
2022-2023 жылдарға арналған
жоспарға 6-қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Ақбақай ауылында
2022-2023 жылдарға арналған
жайылымдарды және оларды
пайдалану басқару жөніндегі
жоспарға 7-қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кесте
Ауылдық округ атауы
2022жылғы қоршаулар саны
2023жылғы қоршаулар саны
1
2
3
4
1
2
3
4
1
Ақбақай
КЖМ
ЖМ
ДҚ
ЖКМ
КЖМ
ЖМ
ЖКМ
ДҚ
Ескерту: аббревиатуралардың толық жазылуы:
КЖМ - көктемгі-жазғы маусым
ЖКМ – жазғы –күзгі маусым
ЖМ – жазға маусым
ДҚ – демалушы қоршау
Мойынқұм аудандық
мәслихатының
2022 жылғы 13 шілдедегі №18-3
шешіміне 14 қосымша
Ақсүйек ауылындағы жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2022-2023 жылдарға арналған жоспар

Общая площадь территории села Аксуек составляет 2182 га, в том числе пастбищных угодий – 1884 га.
По природным условиям территория села Аксуек находится в пределах степной зоны и по агроклиматическим показателям в двух агроклиматических округах умеренная засуха умеренно теплая (Центральная и южная часть) и сухая умеренная теплая (северная часть), характеризующаяся всеми особенностями континентальности: суровой продолжительной зимой, коротким умеренно жарким летом, резкими контрастами зимних и летних температур, годовыми характеризуется небольшим количеством осадков.
Почва преимущественно черноземная Южная азгумусная сильно угольная.
С 1 января 2022 года в селе Аксуек (частный двор населения и ТОО, КХ) поголовье крупного рогатого скота составляет 90 голов, в том числе 40 голов маточного поголовья, 937 голов мелкого рогатого скота. Лошади-3 головы. Пастбищные угодья-1884 га
Норма нагрузки на голову КРС 0,8*6 га/голов, мелкий рогатый скот - 0,1*6 га/голов, лошади-1 * 6 га / голов, верблюды-1 * 6 га / голов
Потребность:
Для КРС -90 голов*0,8 * 6 га / голов=432 га
ОПМ- 937*0,1*6 га=562,2 га

Ақсүйек ауылы аумағының жалпы көлемі 2182 гектар, оның ішінде жайылым жерлері – 1884 га.
Табиғи жағдайлар бойынша Ақсүйек ауылының аумағы дала аймағының шегінде және агроклиматтық көрсеткіштер бойынша екі агроклиматтық округте шамалы құрғақшылық орташа жылы (орталық және оңтүстік бөлігі) және құрғақ қалыпты жылы (солтүстік бөлігі), олар континенттіліктің барлық ерекшеліктерімен сипатталады: қатал ұзақ қыста, қысқа қалыпты ыстық жазда, қыстың және жаз температураларының күрт қарама-қайшылықтарымен, жылдық жауын-шашынның аз мөлшерімен сипатталады.
Топырақ негізінен қара топырақ Оңтүстік азгумусты ауыр көмірлі.
2022 жылдың 1 қаңтарынан Ақсүйек ауылында (халықтың жеке ауласы және ЖШС, ШҚ) ірі қара 90 бас, оның ішінде 40 бас аналық мал, 937 бас ұсақ мал. Жылқы - 3 бас. Жайылым жері - 1884 га
ІҚМ басына жүктеме нормасы 0,8*6 га/бас, Ұсақ мал- 0,1*6 га/бас, жылқы – 1*6 га/бас, Түйе - 1*6 га/бас
Қажеттілік:
ІҚМ үшін -90 бас*0,8*6 га/бас=432 га
ҰҚМ- 937*0,1*6 га=562,2 га

Для лошади -3*1*6 га / голов=18 га
432+562,2+648=1642,0 га
В селе Аксуек зарегистрировано 2 крестьянских хозяйства, поголовье скота в этих крестьянских хозяйствах: крупный рогатый скот-455 голов, в том числе 209 голов маточного поголовья, 4012 голов мелкого рогатого скота, лошадей-14 голов. Данные крестьянские хозяйства на основании индивидуальных договоров временно арендуют земли лесного фонда и выпасают скот.
Кроме того, в связи с нехваткой пастбищных угодий в селе владельцы скота временно заключают договоры на содержание мелкого рогатого скота с приграничными лесными хозяйствами (Коктерек, Шу, Кордай, Алматинская область).
Всего в селе Аксуек имеется 1884 гектара пастбищных угодий для обеспечения сельскохозяйственных животных. В селе Аксуек сервитуты для выгона скота не установлены.
У местного населения имеется потребность в пастбищных угодьях по выпасу других сельскохозяйственных животных
Пастбищ в селе Аксуек
управления и их эксплуатации

Жылқы үшін –3*1*6 га/бас=18 га
432+562,2+648=1642,0 га
Ақсүйек ауылында 2 шаруа қожалығы тіркелген, осы шаруақожалқтарындағы мал басы: ірі қара 455 бас, оның ішінде 209 аналық бас, 4012 бас ұсақ мал, жылқы -14 бас. Аталған шаруа қожалықтары жеке келісім шарт негізінде орман қоры жерлерін уақытша жалға алып мал бағып отыр.
Сонымен қатар, ауылдағы жайылымдық жердің жетіспеуіне байланысты мал иелері ұсақ малдарын ауылға шекаралас орман шаруашылықтарымен / Көктерек, Шу, Қордай, Алматы облысы / уақытша келісімге отырып, малдарын сонда ұстауда.
Ақсүйек ауылы бойынша ауыл шаруашылығы малдарын қамтамасыз ету үшін барлығы 1884 гектар жайылымдық жерлер бар. Ақсүйек ауылында мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.
Жергілікті халықтың басқа ауыл шаруашылығы малдарын жаю бойынша жайылымдық жерлердің қажеттілігі бар.
Ақсүйек ауылында
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі

к плану на 2022-2023 годы
Приложение 1
Схема (карта)расположения пастбищ на территории села Аксуек
Сведения по выделению пастбищ для размещения маточного (дойного) поголовья КРС в разрезе населенных пунктов по село Аксуек
Населенный пункт
Площадь пастбищ, (га)
Наличие дойных коров (голов)
Норма потребности в пастбищах 1 гол, (га)
Потребность пастбищ (га)
Необеспеченные пастбищами (га)
Обеспеченность потребности, %
Преимущество, (га)
1
Аксуек

2022-2023 жылдарға арналған
жоспарға 1-қосымша
Ақсүйек ауылының аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Ақсүйек ауылы бойынша елді мекендер бөлінісіде ІҚМ аналық (сауын) мал басын орналастыру үшін жайылымдарды бөлу жөніндегі мәліметтер
Елді мекені
Жайылымдар алаңы, (га)
Сауын сиырлардың болуы (бас)
Жайылымға қажеттілік нормасы 1бас, (га)
Жайылымдардың қажеттілігі (га)
Жайылымдармен қамтамасыз етілмеген (га)
Қажеттіліктің қамтамасыз етілуі, %
Артықшылық, (га)
1
Ақсүйек

4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, глубинам, оросительным или оросительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную в соответствии с нормами водопотребления;
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, не имеющих пастбищ, и перевода их на предоставляемые пастбища;
6) схему размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными вблизи города районного значения, поселка, села, сельского округа, на отгонных пастбищах;
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и перегона сельскохозяйственных животных;
Сведения об указанных в плане пастбищ для геоботанического обследования, сведения о ветеринарно-санитарных объектах, данные о поголовьях сельскохозяйственных животных, сведения о владельцах сельскохозяйственных животных и другие данные, предоставляемые юридическими лицами, сведения о сформированных группах сельскохозяйственных животных по виду и половозрастному типу, данные о численности стад, сведения о формировании поголовья скота для выпаса на отдаленных пастбищах, сведения об особенностях выпаса сельскохозяйственных животных на культурно-аридных пастбищах предоставлены государственными органами , физическими и (или) юридическими лицами.
По административно-территориальному делению Шыганакский сельский округ имеет 3 сельских населенных пункта: Шыганак, Байтал, Бурыл –Байтал.
* земли населенных пунктов-1832,56 га,
* пастбища-1488,26 га
* земли запаса " Бетпакдала" -47359,4 га
По природным условиям территория Шыганакского сельского округа находится в пределах степной зоны сухой и переменной по агроклиматическим показателям, климатические условия сурово-континентальные. Зимой температура воздуха достигает -30 градусов, летом +35 градусов, характерны штормовые ветры с порывами до 25 м / с.
Почвы в основном полупустынные, солончаковые и бурые почвы песчаных пустынь.
На январь 2022 года в Шыганакском сельском округе (личного подворья населения) насчитывается 336 голов крупного рогатого скота, в том числе 125 голов маточного поголовья, 723 голов мелкого рогатого скота, 166 голов лошадей.
В селе Шыганак:
крупный рогатый скот-238 голов, в том числе маточный-95 голов, мелкий рогатый скот-545 голов, лошади – 115 голов.
площадь пастбищ -1253га
В селе Байтал:
крупный рогатый скот-33 головы, в том числе маточный-9 голов, мелкий рогатый скот-75 голов, лошади – 6 голов.

4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасын;
5) жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасын;
6) аудандық маңызы бар қала, кент, ауыл, ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасын;
7) ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кесте;
Жоспардағы жайылымдарды геоботаникалық тексеруден жай-күйі туралы мәліметтерді, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтерді ,ауыл шаруашылығы жануарлардың мал басының саны туралы деректерді , олардың иелерін көрсете отырып қабылданды және заңды тұлғалар ұсынған өзге де деректер туралы мәліметтерді, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық-жас топтары бойынша қалыптастырылған табындардың саны туралы деректерді, шалғайдағы жайылымдарды жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтерді, мәдени және аридті жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері туралы мәліметтерді және мемлекеттік органдар, жеке және(немесе) заңды тұлғалар берген.
Әкімшілік-аумақтық бөлініс бойынша Шығанақ ауылдық округінде 3 ауылдық елді мекен бар: Шығанақ, Байтал, Бұрыл –Байтал.
елді мекендердің жері- 1832,56га,
жайылымдар – 1488,26 га
босалқы "Бетпақдала" жерлері -47359,4
Табиғи жағдайлар бойынша Шығанақ ауылдық округінің аумағы дала аймағының шегінде және агроклиматтық көрсеткіштер бойынша құрғақ ауыспалы, климаттық жағдайы қатаң-континенталды. Қыста ауа температурасы -30 градусқа дейін, жазда +35 градусқа дейін жетеді, 25 м/с асатын дауылды желдер тән.
Топырақ негізінен жартылай шөл, сортаң және құмды шөл топырақтарының қоңыр топырақтары.
2022 жылдың қаңтар айына Шығанақ ауылдық округінде (халықтың жеке ауласы) ірі қара 336 бас, оның ішінде 125 аналық мал, 723 бас ұсақ мал, 166 бас жылқы бар.
Шығанақ ауылында:
ірі қара мал -238 бас, оның ішінде аналық мал -95 бас, ұсақ мал-545 бас, жылқы – 115 бас.
жайылым көлемі -1253 га
Байтал ауылында:
ірі қара мал -33 бас, оның ішінде аналық мал -9 бас, ұсақ мал-75 бас, жылқы – 6 бас.

площадь пастбищ- 155,20 га
На станции Бурыл-Байтал:
крупный рогатый скот -65 голов, в том числе маточное поголовье-21 голов, мелкий рогатый скот-103 головы, лошади – 45 голов.
площадь пастбищ-80,06га
В пределах населенных пунктов Шыганакского сельского округа площадь пастбищ составляет 1488,26 га.
В Шыганакском сельском округе сервитуты для выгона скота не установлены.
Норма нагрузки на голову КРС -0,8*6га / голов, мелкий рогатый скот-0,1*6га / голов, лошади- 1*6га / голов
Потребность:
Для КРС-336бас*0,8*6га / голов=1612,8га
МРС-723*0,1*6=433,8

жайылым көлемі-155,20 га
Бұрыл-Байтал станциясында:
ірі қара мал -65 бас, оның ішінде аналық мал -21 бас, ұсақ мал-103 бас, жылқы – 45 бас.
жайылым көлемі- 80,06 га
Шығанақ ауылдық округінің елді мекен шегінде 1488,26 га жайлым бар.
Шығанақ ауылдық округінде мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.
ІҚМ басына жүктеме нормасы 0,8*6 га/бас, Ұсақ мал- 0,1*6 га/бас, жылқы – 1*6 га/бас,
Қажеттілік:
ІҚМ үшін -336бас*08*6га/бас=1612,8га
ҰҚМ- 723*0,1*6га/бас=433,8

Для лошади -166 * 1*6га / голов=996
1612,8+433,8+996 = 3042,6 га
Примечание: недостающая площадь для пастбищных угодий составляет 1554,34 га
Приложение -1
к плану на 2022-2023 годы
по управлению пастбищ
и их эксплуатации
в Шыганакском сельском округе
Схема (карта)расположения пастбищ на территории Шыганакского сельского округа
Сведения по выделению пастбищ для размещения маточного (дойного) поголовья КРС в разрезе населенных пунктов по Шыганакскому сельскому округу
Населенный пункт
площадь пастбищ, (га)
наличие дойных коров(голов) норма потребности в пастбищах 1 гол
норма потребности в пастбищах 1 гол, (га)
потребность в пастбищах (га)
необеспеченность пастбищами (га)
обеспеченность потребностью, %
Преобладающие земли, (га)
1
Шыганак

Жылқы үшін –166*1*6га/бас=996
1612,8+433,8+996= 3042,6
Ескертпе: Жайылымдықтарға 1554,34га жер жетіспейді.
Шығанақ ауылдық округінде жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі 2022-2023 жылдарға
арналған жоспарға
1-қосымша
Шығанақ ауылдық округінің аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Шығанақ ауылдық округі бойынша елді мекендер бөлінісіде ІҚМ аналық (сауын) мал басын орналастыру үшін жайылымдарды бөлу жөніндегі мәліметтер
Елді мекені
Жайылымдар алаңы, (га)
Сауын сиырлардың болуы (бас)
Жайылымға қажеттілік нормасы 1бас, (га)
Жайылымдардың қажеттілігі (га)
Жайылымдармен қамтамасыз етілмеген (га)
Қажеттіліктің қамтамасыз етілуі, %
Артықшылық, (га)
1
Шығанақ

Настоящий план управления и использования пастбищ Мойнкумского района на 2021-2022 годы (далее - план) составлен в соответствии с Законом Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", 20 февраля 2017 года "О пастбищах", Разработан в соответствии с распоряжением Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан. - Приказ исполняющего обязанности Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении правил рационального использования пастбищ" (зарегистрирован в государственном реестре нормативных правовых актов № 15090), "Об утверждении предельно допустимая нагрузка на общую площадь пастбищ" В соответствии с приказом Министра сельского хозяйства от 14 апреля 2015 г. № 3-3/332 (зарегистрировано в государственном реестре нормативных правовых актов № 11064).
План принят в целях обеспечения рационального использования пастбищ, обеспечения стабильного снабжения кормами и предотвращения деградации пастбищ.
План содержит:
1) Схема (карта) расположения пастбищ на территории Мынаральского сельского округа по категориям земель, землевладельцам и землепользователям на основании правоустанавливающих документов (приложение 1);
2) Благоприятные схемы пастбищного оборота (Приложение 2);
3) Карта с указанием внешних и внутренних границ и участков пастбищ, в том числе сезонных пастбищ, объектов пастбищной инфраструктуры (Приложение 3);
4) схема доступа пастбищепользователей к источникам воды (озера, реки, пруды, канавы, оросительные или поливные каналы, трубные или шахтные колодцы), выполненная в соответствии с нормами водопотребления (приложение 4);
5) схему передела пастбищ для размещения скота физических и (или) юридических лиц без пастбищ и перевода его на выделенные пастбища (приложение 5);
6) схема размещения скота на отдаленных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенных вблизи села, села, сельского округа (приложение 6);
7) График использования пастбищ, определяющий сезонные маршруты выпаса и перемещения сельскохозяйственных животных (приложение 7).
План принят с учетом состояния геоботанического обследования пастбищ, данных о ветеринарно-санитарных объектах, данных о поголовье сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев - данных о численности стад, стад, стад, сформированных по видам и возрастные группы, сведения о формировании поголовья скота для выпаса на отдаленных пастбищах, особенностях выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведения о сервитутах на выпас и иные сведения, предоставляемые государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
В административном отношении Мынаральский сельский округ имеет 3 сельских населенных пункта.
• площадь населенных пунктов – 1561 га,
• пастбища - 1161 га

Мойынқұм ауданында 2021-2022 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі Осы жоспар (бұдан әрі - жоспар) Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңдарына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрі орынбасарының бұйрығына сәйкес әзірленді. - Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы "Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің міндетін атқарушының 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 173 бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15090 болып тіркелген)," Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті жол берілетін нормасын бекіту туралы "Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11064 болып тіркелген) сәйкес жүзеге асырылады.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, азыққа қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданады.
Жоспар құрамында:
1) Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Мыңарал ауылдық округі аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы) (1-қосымша);
2) Жайылым айналымдарының қолайлы схемалары (2-қосымша);
3) Жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген карта (3-қосымша);
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, копандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы (4-қосымша);
5) жайылымы жоқ жеке және (немесе)заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы (5-қосымша);
6) кент, ауыл, ауылдық округ жанында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе)заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы (6-қосымша);
7) Ауыл шаруашылығы жануарларын жаю мен жылжытудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кесте (7-қосымша).
Жоспардағы жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтерді, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтерді, ауыл шаруашылығы жануарлары бастарының саны туралы деректерді ескере отырып, олардың иелерін көрсете отырып қабылданды - түрлері мен жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректерді, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтерді, ауыл шаруашылығы жануарларын мәдени және аридтік жайылымдарда жаю ерекшеліктерін, мал айдауға арналған сервитуттар туралы мәліметтерді және мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар ұсынған өзге де деректерді қамтитын болады.
Әкімшілік-аумақтық бөлінісі бойынша Мыңарал ауылдық округінде 3 ауылдық елді мекен бар.
елді мекендердің жері- 1561га,
жайылымдар – 1161 га

• земли Бетпакдалинского заповедника – 47359,4
По категориям земель:
В силу природных условий территория Мынаральского сельского округа засушливая в пределах степной зоны и по агроклиматическим показателям климат резко континентальный. Зимой температура достигает -30 градусов, летом - до +35 градусов, характерны ураганные ветры, превышающие 25 м/с.
Почвы преимущественно бурые полупустынные, солонцеватые и песчаные пустынные.
На 1 января 2022 года в Мынаральском сельском округе (подворье населения и ТОО, ЭК) имеется 437 голов крупного рогатого скота, 811 голов мелкого рогатого скота, 52 головы лошадей.
В целях обеспечения животноводством Мынаральский сельский округ имеет в общей сложности 1161 га пастбищ, все в пределах населенных пунктов.
Норма нагрузки на голову крупного рогатого скота составляет 0,8*6 га/голову, мелкого рогатого скота - 0,1*6 га/голову, лошадей - 1*6 га/голову, верблюдов - 1*6 га/голову.
Потребности:
Для крупного рогатого скота - 437 голов * 0,8 * 6 га/гол = 2097,6 га;
По мелкому рогатому скоту - 811 голов. * 0,1 * 6 га/баз.= 486,6 га;
По лошадям - 52 гола. * 1 * 6 га/баз.= 312 га.
Для верблюдов - 379 голов.*1*6 га/голова = 2247 га.
2097,6 + 486,6 + 312 + 2247 = 5143,2 га.

босалқы "Бетпақдала" жерлері -47359,4
Жер санаттары бойынша:
Табиғи жағдайлар бойынша Мыңарал ауылдық округінің аумағы дала аймағының шегінде және агроклиматтық көрсеткіштер бойынша құрғақ ауыспалы, климаттық жағдайы қатаң-континенталды. Қыста ауа температурасы -30 градусқа дейін, жазда +35 градусқа дейін жетеді, 25 м/с асатын дауылды желдер тән.
Топырақ негізінен жартылай шөл, сортаң және құмды шөл топырақтарының қоңыр топырақтары.
2022 жылдың 1 қаңтары Мыңарал ауылдық округінде (халықтың жеке ауласы және ЖШС, ШҚ мал басы) 437 бас ірі қара мал есептеледі, ұсақ мал басы 811 бас, жылқы 52 бас.
Ауыл шаруашылығы жануарларын қамтамасыз ету үшін Мыңарал ауылдық округі бойынша барлығы 1161 гектар жайылымдық жер бар, барлығы елді мекендер шегінде.
ІҚМ басына жүктеме нормасы-0,8*6 га/бас., Ұсақ мал-0,1*6 га/бас., жылқы-1*6 га/бас, түйе 1*6-га/бас
Қажеттілік:
ІҚМ үшін-437 бас*0,8*6 га/бас.= 2097,6га;
Ұсақ мал үшін - 811 бас. *0,1*6 га/бас.= 486,6га;
Жылқылар үшін-52 бас. *1*6 га/бас.= 312га.
Түйе үшін-379 бас.* 1*6 га/бас.=2247 га. 2097,6+486,6+312+2247 = 5143,2 га.